TotalPoll - en to ar translation catalogue (474 entries)

en: %h hour | %h hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: ساعتين
ar[2]: %h ساعات
ar[3]: %h ساعة
ar[4]: %h ساعات
ar[5]: %h ساعات

en: %s second | %s seconds
ar[0]: 0 ثانية
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: %s ثوان
ar[4]: %s ثانية
ar[5]: %s ثانية

en: %s Vote | %s Votes
ar[0]: بدون أصوات
ar[1]: صوت واحد
ar[2]: صوتان
ar[3]: %s أصوات
ar[4]: %s صوت
ar[5]: %s صوت

en: You must vote for at least {{minimum}} choice. | You must vote for at least {{minimum}} choices.
ar[0]: يجب التصويت لخيار واحد على الأقل
ar[1]: يجب التصويت لخيارين على الأقل
ar[2]: يجب التصويت على الأقل {{minimum}} خيارات.
ar[3]: يجب التصويت على الأقل {{minimum}} خيار.
ar[4]: يجب التصويت على الأقل {{minimum}} خيار.

en: You can vote for up to {{maximum}} choice. | You can vote for up to {{maximum}} choices.
ar[0]: تستطيع التصويت لخيار واحدة فقط.
ar[1]: تستطيع التصويت لخيارين فقط.
ar[2]: تستطيع التصويت حتى  {{maximum}} خيارات.
ar[3]: تستطيع التصويت حتى  {{maximum}} خيارات.
ar[4]: تستطيع التصويت حتى  {{maximum}} خيار.
ar[5]: تستطيع التصويت حتى  {{maximum}} خيار.

[ctx: slug]
en: poll
ar: تصويت

[ctx: slug]
en: polls
ar: تصويتات

en: Scroll up to poll viewport after submitting a vote.
ar: الصعود لبداية التصويت بعد إرسال التصويت.

en: Pagination
ar: الصفحات

en: Maximum width
ar: العرض الأقصى

en: Accent
ar: التمييز

en: Inherit
ar: موروث

en: Transform
ar: تحويل

en: Extra
ar: المزيد

en: Frequency
ar: التواتر

en: Vote timeout
ar: مدة الصوت

en: Sort
ar: ترتيب

en: Position
ar: الموضع

en: Clear
ar: محو

note: Description of the plugin
en: Yet another powerful plugin.
ar: إضافة مميزة أخرى.

en: Ridge
ar: تمديد

en: Debug
ar: معلومات الاستقصاء

en: Move here
ar: التحريك لهنا

en: Collapse
ar: طي

en: Bulk
ar: أوامر بالجملة

en: %m month | %m months
ar[0]: 0 أشهر
ar[1]: شهر واحد
ar[2]: شهرين
ar[3]: %m أشهر
ar[4]: %m شهر
ar[5]: %m أشهر

en: %d day | %d days
ar[0]: ولا يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومان
ar[3]: %d أيام
ar[4]: %d يوم
ar[5]: %d يوم

en: %i minute | %i minutes
ar[0]: 0 دقيقة

en: Selection
ar: الاختيار

en: User must vote at least for {{minimum}} choice(s).
ar: يجب التصويت ل {{minimum}} اختيارات على الأقل.

en: User can vote for up to {{maximum}} choice(s).
ar: يمكن التصويت ل {{maximum}} اختيارات على الأكثر.

en: Visibility
ar: الظهور

en: Sort results by
ar: فرز النتائج عبر

en: Show results for voters and non-voters
ar: عرض النتائج للمصوتين وغير المصوتين

en: Show results for voters only
ar: عرض النتائج للمصوتين فقط

en: Hide results
ar: إخفاء النتائج

en: Hidden results message
ar: رسالة بديلة عن النتائج المخفية

en: Until quota is reached
ar: حتى الوصول لحصة الأصوات

en: Until end date is reached
ar: حتى الوصول لتاريخ الانتهاء

en: Welcome
ar: أهلاً

en: Thank you
ar: شكراً

en: This content will be shown above question and choices.
ar: سيتم عرض هذا المحتوى أعلى السؤال والاختيارات.

en: This content will be shown below question and choices.
ar: سيتم عرض هذا المحتوى أسفل السؤال والاختيارات.

en: Above
ar: أعلى

en: Below
ar: أسف

en: This content will be shown above results.
ar: سيتم عرض هذا المحتوى أعلى النتائج.

en: This content will be shown below results.
ar: سيتم عرض هذا المحتوى أسفل النتائج.

en: Websites
ar: المواقع

en: Title
ar: العنوان

en: Description
ar: الوصف

en: Characters left.
ar: حرف متبقي.

en: Template variables
ar: متغيرات القالب

en: {{title}} for poll title.
ar: {{title}} لعنوان التصويت.

en: {{sitename}} for website title.
ar: {{sitename}} لعنوان الموقع.

en: Recipient email
ar: بريد المستلم

en: Send notification when
ar: إرسال إشعار عندما

en: New vote has been casted
ar: يكون هناك تصويت جديد

en: Push ID
ar: معرف Push

en: URL
ar: الرابط

en: The user will be able to vote by clicking on the choice directly.
ar: سيتمكن المستخدم من التصويت عند الضغط على أحد الاختيارات مباشرة.

en: Animation and transition duration
ar: مدة الحركة والانتقال

en: How many choices should be displayed per page.
ar: ما هو عدد الاختيارات التي يجب أن تعرض في كل صفحة.

en: Add your own CSS here
ar: أضف CSS الخاص بك هنا

en: Active template
ar: القالب المفعّل

en: Change
ar: تغيير

en: Customize
ar: تخصيص

en: Templates
ar: القوالب

en: Layout
ar: الإطار

en: Colors
ar: الألوان

en: Elements
ar: العناصر

en: Behaviours
ar: السلوك

en: Effects
ar: التأثيرات

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Use
ar: استخدام

en: Active
ar: مفعّل

en: Customized Template
ar: قوالب مخصصة

en: By
ar: بواسطة

en: Version
ar: الإصدار

en: Customization service
ar: خدمة التخصيص

en: Get Quote
ar: الحصول على تسعيرة

en: Choices per row
ar: الاختيارات في كل سطر

en: Questions per row
ar: الأسئلة في كل سطر

en: Question by question
ar: سؤال بعد سؤال

en: Primary
ar: أساسي

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Line height
ar: ارتفاع السطر

en: Align
ar: محاذاة

en: Right
ar: يمين

en: Center
ar: وسط

en: Left
ar: يسار

en: Normal
ar: عادي

en: TotalPoll's interface was built with you in mind! You could create a poll in two minutes or less.
ar: تم تصميم واجهة TotalPoll خصيصاً لك! يمكنك إنشاء تصويتك في دقيقتين أو أقل.

en: New features
ar: مزايا جديدة

en: TotalPoll 4.0 brings a lot of new features like multiple questions, live preview and insights.
ar: يقدم TotalPoll 4.0 العديد من المميزات الجديدة مثل الأسئلة المتعددة، المعاينة المباشرة واللمحات.

en: Together is Better
ar: معاً أفضل

en: TotalSuite brings essential tools together in a robust suite.
ar: تأتي TotalSuite بأدوات أساسية في حزمة مميزة.

en: Here is a playlist of 5 videos that covers the most basic tasks to start your journey with TotalPoll.
ar: هذه قائمة ب 5 مقاطع فيديو والتي تشمل معلومات عن المهام الأساسية لتبدأ رحلتك مع TotalPoll.

en: Run user input against a regular expression.
ar: مقارنة مدخل المستخدم بتعبير قياسي.

en: Must be a valid regular expression.
ar: يجب أن يكون التعبير القياسي صالح.

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: This message will be shown if the validation failed.
ar: سوف تظهر هذه الرسالة في حال فشل التحقق.

en: {{label}} for a field label.
ar: {{label}} لعنوان الحقل.

en: Comparison
ar: وجه المقارنة

en: Must match
ar: يجب العثور

en: Must not match
ar: يجب عدم العثور

en: Field CSS classes
ar: CSS classes للحقل

en: Template
ar: القالب

en: Field template
ar: قالب الحقل

en: full column
ar: عمود كامل

en: 1/2 column
ar: نصف عمود

en: 1/3 column
ar: ثلث عمود

en: {{label}} for field label.
ar: {{label}} لعنوان الحقل.

en: {{errors}} for field errors.
ar: {{errors}} لأخطاء الحقل.

en: {{field}} for field input.
ar: {{field}} لمدخل الحقل.

en: Filter
ar: تصفية

en: Random Votes
ar: أصوات عشوائية

en: Shuffle
ar: خلط

en: Reset Votes
ar: إعادة تعيين الأصوات

en: One choice per line.
ar: اختيار واحد لكل سطر

en: Image
ar: صورة

en: Video
ar: فيديو

en: Audio
ar: صوت

en: No choices yet. Add some by clicking on buttons below.
ar: لا يوجد اختيارات بعد. قم بإضافة بعضها باستخدام الأزرار بالأسفل.

en: Votes
ar: الأصوات

en: Choice label
ar: عنوان الاختيار

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Full size image URL
ar: رابط الصورة بحجم كامل

en: Upload
ar: رفع

en: Thumbnail URL
ar: رابط الصورة المصغرة

en: Thumbnail image URL
ar: رابط الصورة المصغرة

en: Available sizes
ar: الأحجام المتوفرة

en: Video URL
ar: رابط الفيديو

en: Full size video URL
ar: رابط الفيديو بالحجم الكامل

en: Import information from {{provider}}?
ar: استيراد المعلومات من {{provider}}؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Audio URL
ar: رابط الصوت

en: Full size audio URL
ar: رابط الصوت بالمدة الكاملة

en: Share
ar: مشاركة

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Limitations
ar: القيود

en: Voting will be closed before reaching this date.
ar: سوف يتم إغلاق التصويت قبل الوصول لهذا التاريخ.

en: Voting will be closed after reaching this date.
ar: سوف يتم إغلاق التصويت عند الوصول لهذا التاريخ.

en: The membership types that can vote.
ar: أنواع العضوية التي يمكنها التصويت.

en: The quota where the poll will not accept votes after reaching.
ar: حصة عدد الأصوات والتي لن يقبل أي صوت بعد وصولها.

en: Time period
ar: الإطار الزمني

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Membership
ar: العضوية

en: Required membership roles
ar: أنواع العضوية

en: Hold Control/Command for multiple selection.
ar: استخدم مفتاح Control/CMD للتحديد المتعدد.

en: Quota
ar: حصة الأصوات

en: Number of votes
ar: عدد الأصوات

en: Region (IP based)
ar: المنطقة (باستخدام IP)

en: Type
ar: النوع

en: Allow
ar: سماح

en: Deny
ar: حظر

en: Value
ar: القيمة

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add new value
ar: إضافة قيمة جديدة

en: The methods used to block exceeding the limits of voting.
ar: الطرق المستخدم للحد من تجاوز حدود التصويت.

en: How many times can the user vote using the same session.
ar: كم من المرات يمكن للمستخدم التصويت باستخدام نفس الجلسة.

en: How many times can the authenticated user vote.
ar: كم من المرات يمكن للمستخدم الذي قام بتسجيل دخوله بالتصويت.

en: How many times can the user vote using the same IP.
ar: كم من المرات يمكن للمستخدم التصويت باستخدام نفس IP.

en: The time period before the user can vote again.
ar: المدة الزمنية قبل أن يتمكن المستخدم من التصويت مجدداً.

en: Block based on
ar: حظر باستخدام

en: Authenticated user
ar: تسجيل الدخول

en: Votes per session
ar: الأصوات في كل جلسة

en: Votes per user
ar: الأصوات لكل مستخدم مسجل الدخول

en: Votes per IP
ar: الأصوات لكل IP

en: 0 means permanent.
ar: 0 يعني لا نهائي.

en: Sort choices by
ar: ترتيب الاختيارات حسب

en: Date
ar: التاريخ

en: Random
ar: عشوائي

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Descending
ar: تنازلي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Visual Learner?
ar: متعلم مرئي؟

en: Create your first poll
ar: أنشئ تصويتك الأول

en: Settings overview
ar: نظرة عامة للإعدادات

en: Design customization
ar: تخصيص التصميم

en: Publish
ar: نشر

en: Please select a poll
ar: يرجى اختيار تصويت

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: Apply
ar: تطبيق

en: Nothing. Nada. Niente. Nickts. Rien.
ar: لا شيء هنا.

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Download as
ar: تحميل ك

en: Install
ar: تثبيت

en: Extensions
ar: الملحقات

en: Downloads
ar: التحميلات

en: Buy
ar: شراء

en: Update
ar: تحديث

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: If you have a template or extension in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ar: إذا كان لديك قالب أو ملحق بصيغة .zip، يمكنك تثبيته عبر رفعه هنا.

en: Status
ar: الحالة

en: Action
ar: الإجراء

en: Browser
ar: المتصفح

en: Details
ar: التفاصيل

en: One field per line.
ar: حقل لكل سطر

en: REST API are available only in WordPress 4.4
ar: REST API متوفر فقط في إصدار ووردبريس 4.4

note: Author of the plugin
en: TotalSuite
ar: مسك تك

en: UPPERCASE
ar: حروف كبيرة (UPPERCASE)

en: lowercase
ar: حروف صغيرة (lowercase)

en: Capitalize
ar: بدايات بحروف كبيرة (Capitalize)

en: Container
ar: حاوية

en: Message
ar: رسالة

en: Button
ar: زر

en: Solid
ar: مصمت

en: Double
ar: مضاعف

en: Dashed
ar: متقطع

en: Dotted
ar: منقّط

en: Groove
ar: مخدد

en: Hidden
ar: مخفي

en: Padding
ar: الحاشية

en: Background
ar: الخلفية

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Color
ar: اللون

en: Background (error)
ar: الخلفية (خطأ)

en: Color (error)
ar: اللون (خطأ)

en: Scroll up after vote submission
ar: صعود الصفحة للأعلى بعد التصويت

en: One-click vote
ar: تصويت بضغطة واحدة

en: Transition
ar: التأثير

en: None
ar: لا شيء

en: Fade
ar: تلاشي

en: Slide
ar: انزلاق

en: Animation duration
ar: مدة الحركة

en: Choices per page
ar: عدد الاختيارات لكل صفحة

en: Shortcode
ar: رمز قصير

en: Widget
ar: ودج

en: WordPress feature
ar: ميزة WordPress

en: Direct link
ar: رابط مباشر

en: Standard link
ar: رابط قياسي

en: Embed
ar: تضمين

en: External inclusion
ar: تضمين خارجي

en: Copy shortcode
ar: نسخ الرمز القصير

en: Start by copying the following shortcode:
ar: ابدأ بنسخ الرمز القصير التالي:

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste the shortcode
ar: الصق الرمز القصير

en: Paste the copied shortcode into an area that support shortcodes like pages and posts.
ar: الصق الرمز القصير في مكان يدعم الرموز القصيرة مثل الصفحات أو المقالات.

en: Preview
ar: معاينة

en: Open the page which you have pasted the shortcode in and test poll functionality.
ar: قم بفتح الصفحة التي تحمل الرمز القصير لتجربة تصويتك.

en: Copy the link
ar: انسخ الرابط

en: Start by copying the following link:
ar: ابدأ بنسخ الرابط التالي:

en: Paste the link
ar: الصق الرابط

en: Paste the copied link anywhere like pages and posts.
ar: الصق الرابط في أي مكان مثل الصفحات أو المقالات.

en: Open the page which you have pasted the link in and test poll functionality.
ar: قم بفتح الصفحة التي تحمل الرابط لتجربة تصويتك.

en: Copy code
ar: انسخ الرمز

en: Start by copying the following HTML code:
ar: ابدأ بنسخ رمز HTML التالي:

en: Paste the code
ar: الصق الرمز

en: Paste the copied code into an HTML page.
ar: الصق الرمز في صفحة HTML.

en: Open the page which you have pasted the code in and test poll functionality.
ar: قم بفتح الصفحة التي تحمل الرمز لتجربة تصويتك.

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Unfortunately, your browser does not support push notifications.
ar: المعذرة، متصفحك لا يدعم الإخطارات اللحظية.

en: Setup push notification
ar: إعداد الإخطار اللحظي

en: Do you want to receive notifications from TotalPoll?
ar: هل تريد استلام إخطارات من TotalPoll؟

en: This URL will receive an HTTP POST with the following body
ar: سيستلم هذا الرابط طلب HTTP POST بالمحتوى التالي:

en: Get one
ar: الحصول على واحد

en: ATTENTION! Overriding votes is not reversible. Are you sure you want to override votes?
ar: تنبيه! تغيير الأصوات لا يمكن استرجاعه. هل أنت متأكد بأنك تود تغيير الأصوات؟

en: All questions must be answered.
ar: يجب الإجابة على جميع الأسئلة.

en: Unknown choice. Please try again.
ar: اختيار غير معروف. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Something went wrong. Please try again.
ar: حصل خطب ما. يرجى المحاولة مرة أخرى

en: New vote on %s
ar: تصويت جديد على %s

en: Someone just voted for "%s" on %s
ar: أحد ما قام بالتصويت للتو ل "%s" على "%s"

en: %s Votes
ar: %s أصوات

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Back
ar: العودة

en: Proceed
ar: الاستمرار

en: Errors
ar: الأخطاء

en: You cannot vote again in this poll.
ar: لا يمكنك التصويت مجدداً في هذا التصويت.

en: You have to vote for at least one choice.
ar: يجب عليك التصويت لاختيار واحد على الأقل.

en: You have to vote for at least %d choices.
ar: يجب عليك التصويت ل %d اختيارات على الأقل.

en: You cannot vote for more than one choice.
ar: لا يمكنك التصويت لأكثر من اختيار واحد.

en: You cannot vote for more than %d choices.
ar: لا يمكنك التصويت لأكثر من %d اختيارات.

en: You have entered an invalid captcha code.
ar: لقد أدخلت رمز captcha خاطئ.

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
ar: لا يمكنك التصويت لأن حصة الأصوات قد اكتملت.

en: You cannot see results before voting.
ar: لا يمكنك مشاهدة النتائج قبل التصويت.

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
ar: لا يمكنك التصويت لأن هذا التصويت لم يبدأ بعد.

en: You cannot vote because this poll has been completed.
ar: لا يمكنك التصويت لأن هذا التصويت قد انتهى.

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
ar: لا يمكنك التصويت لأن هذا التصويت غير متاح في منطقتك.

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
ar: لا يمكنك التصويت لأنك لا تمتلك إمكانيات كافية.

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
ar: لا يمكنك التصويت لأنك زائر، يرجى <a href="%s">تسجيل الدخول</a> أو <a href="%s">التسجيل</a>.

en: Voting via links has been disabled for this poll.
ar: التصويت عبر الروابط قد تم تعطيله لهذا التصويت.

en: {{label}} must be a valid email address.
ar: {{label}} يجب أن يكون عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: {{label}} must be filled.
ar: {{label}} يجب أن يكون ممتلئ.

en: {{label}} is not within the supported range.
ar: {{label}} ليس ضمن النطاق المسموح.

en: {{label}} is not accepted.
ar: {{label}} غير مقبول.

en: {{label}} does not allow this value.
ar: {{label}} لا يتقبل هذه القيمة.

en: Expressions
ar: التعابير

en: Migration
ar: النقل

en: Cache Control
ar: الكاش

en: Import & Export
ar: الاستيراد والتصدير

en: Customized expression
ar: التعبير المخصص

en: No polls to migrate.
ar: لا تصويتات لنقلها.

en: Polls migrated successfully.
ar: تم نقل التصويتات بنجاح.

en: Polls to migrate.
ar: التصويتات القابلة للنقل.

en: Migrate
ar: نقل

en: Migrated
ar: تم النقل

en: Purge CSS Cache
ar: مسح الكاش

en: TotalPoll compiles and caches template CSS every time you save a poll to ensure best load time. Due to different cache mechanisms, TotalPoll gives you the ability to purge cached files.
ar: يقوم TotalPoll بإنشاء ملفات قوالب CSS في كل مرة تقوم فيها بحفظ التصويت للخفض مدة التحميل لأدنى وقت ممكن. بسبب تقنيات الكاش المختلفة، فإن TotalPoll يعطيك القدرة على مسح ملفات الكاش.

en: Import
ar: استيراد

en: TotalPoll uses the standard WordPress import process to import your polls.
ar: TotalPoll يستخدم عمليات الاستيراد القياسية المتوفرة في WordPress لاستيراد تصويتاتك.

en: Export
ar: التصدير

en: TotalPoll uses the standard WordPress export process to export your polls.
ar: TotalPoll يستخدم عمليات التصدير القياسية المتوفرة في WordPress لتصدير تصويتاتك.

en: Translate
ar: ترجمة

en: Help us translate TotalPoll to your language and get a item from our store for free.
ar: ساعدنا على ترجمة TotalPoll إلى لغتك واحصل على منتج من متجرنا مجاناً بالمقابل.

en: Quick tutorial
ar: درس سريع

en: Stay in the loop
ar: ابق على اطلاع

en: Get latest news about new features, products and deals plus a <strong>10% discount</strong> to use in our store!
ar: احصل على آخر الأخبار عن المزايا الجديدة والمنتجات والعروض بالإضافة <strong>لخصم 10%</strong> على منتجات متجرنا!

en: Your email
ar: بريدك الالكتروني

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Follow us
ar: تابعنا

en: Spread the word
ar: انشر لمن حولك

en: Please consider <a href="https://codecanyon.net/downloads/">leaving a review</a>. You could also get a chance to win a free item from our store by tweeting about TotalPoll!
ar: يرجى محاولة <a href="https://codecanyon.net/downloads/">كتابة مراجعة</a> عن الإضافة وسيكون لديك فرصة في الحصول على منتج مجاني من متجرنا بتغريدك عن TotalPoll!

en: Tweet
ar: تغريد

en: How can we help you?
ar: كيف يمكننا مساعدتك؟

en: Search our knowledge base for detailed answers and tutorials.
ar: ابحث في قاعدة المعرفة للحصول على إجابات ودروس.

en: Enter some keywords
ar: أدخل بعض الكلمات المفتاحية

en: Search
ar: البحث

en: Community Support
ar: دعم المجتمع

en: Join and ask TotalSuite community for help.
ar: انضم واسأل مجتمع TotalSuite للمساعدة.

en: Visit Forums
ar: قم بزيارة المنتدى

en: Customer Support
ar: دعم العملاء

en: Our support team is here to help you.
ar: فريق الدعم الفني هنا لمساعدتك.

en: Send Ticket
ar: أرسل تذكرة

en: VIP Support
ar: دعم VIP

en: You're in a hurry? We've got your back!
ar: هل أنت على عجلة من أمرك؟ لا تقلق فنحن هنا!

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Credits
ar: لوحة الشكر

en: TotalPoll made possible thanks to these projects and contributors.
ar: اصبح TotalPoll متوفراً بمساعدة هؤلاء الداعمين والمشاريع.

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Get started
ar: ابدأ الآن

en: What's new
ar: ما الجديد

en: Activation
ar: التفعيل

en: Support
ar: الدعم

en: Take your website to the next level
ar: خذ بموقعك لمستوى جديد

en: Get started with TotalSuite to take your website functionality to the next level with feature-rich products.
ar: ابدأ مع TotalSuite لتأخذ بمزايا موقعك لمرحلة جديدة باستخدامك لمنتجات مميزة.

en: Get Started
ar: ابدأ الآن

en: It's time to create your first poll.
ar: حان الوقت لتنشئ تصويتك الأول.

en: There are no polls yet.
ar: لا يوجد تصويتات بعد.

en: Live
ar: مباشر

en: Pending
ar: بالانتظار

en: Product activated!
ar: تم تفعيل المنتج!

en: You're now receiving updates.
ar: أنت الآن تتلقى التحديثات.

en: Activation code
ar: رمز التفعيل

en: Product activation for %s
ar: رمز التفعيل ل %s

en: Open downloads page, lookup the product and click on "License certificate & purchase code (text)".
ar: قم بفتح صفحة التحميلات، ابحث عن المنتج ثم اضغط على "License certificate & purchase code (text)".

en: Activating
ar: جاري التفعيل

en: Activate
ar: التفعيل

en: Welcome to TotalPoll!
ar: أهلا بك في TotalPoll!

en: This poll is not available in your region. Please contact us for more details.
ar: هذا التصويت غير متوفر في منطقتك. يرجى الاتصال بنا للتفاصيل.

en: To continue, you must be a part of these roles: %s.
ar: يجب ان تنتمي إلى إحدى هذه العضويات للاستمرار: %s.

en: To continue, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
ar: يجب عليك <a href="%s">التسجيل</a> أو <a href="%s">تسجيل الدخول</a> للاستمرار.

en: This poll is over (votes quota has been exceeded).
ar: انتهى هذا التصويت (حصة الأصوات قد اكتملت)

en: This poll is not started yet (%s left).
ar: هذا التصويت لم يبدأ بعد (%s متبقي).

en: This poll is over (finished since %s).
ar: انتهى هذا التصويت (انتهى منذ %s).

en: %y year | %y years
ar[0]: %y سنة
ar[1]: سنة
ar[2]: سنتين
ar[3]: %y سنوات
ar[4]: %y سنوات
ar[5]: %y سنوات

en: You cannot vote again.
ar: لا يمكنك التصويت مجدداً.

en: Could not load the poll.
ar: تعذر تحميل التصويت.

en: {{label}} has been used before.
ar: تم استخدام {{label}} سابقاً.

en: Continue to vote
ar: الاستمرار للتصويت

en: Continue to results
ar: الاستمرار للنتائج

en: Back to vote
ar: العودة للتصويت

en: License key is invalid. Please double check and try again.
ar: رقم الرخصة غير صحيحة. يرجى التحقق من الرقم والمحاولة ثانية.

en: Module installed.
ar: تم تثبيت الملحق.

en: Module downloaded and installed.
ar: تم تحميل وتثبيت الملحق.

en: Module updated.
ar: تم تحديث الملحق.

en: Module uninstalled.
ar: تم حذف الملحق.

en: Module activated.
ar: تم تفعيل الملحق.

en: Module deactivated.
ar: تم إلغاء تفعيل الملحق.

en: Invalid Poll ID
ar: معرّف تصويت غير صحيح

en: Saved.
ar: تم الحفظ.

en: Not supported plugin.
ar: إضافة غير مدعومة.

en: Migrated.
ar: تم النقل.

en: Purged.
ar: تم المسح.

en: Invalid Poll ID.
ar: معرّف تصويت غير صحيح.

en: Widget added successfully.
ar: تم إضافة الودج بنجاح.

en: Invalid Sidebar ID.
ar: معرّف شريط جانبي غير صحيح.

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Fields
ar: الحقول

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Design
ar: التصميم

en: Integration
ar: التضمين

en: Question
ar: السؤال

en: Choices
ar: الاختيارات

en: Delete
ar: حذف

en: New Question
ar: سؤال جديد

en: Drop to add
ar: أفلت للإضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: First name
ar: اسم أول

en: Last name
ar: اسم أخير

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Phone
ar: رقم هاتف

en: Gender
ar: جنس

en: Country
ar: بلد

en: Agreement
ar: اتفاقية

en: Expand
ar: توسيع

en: Delete All
ar: حذف الكل

en: Insert
ar: إضافة

en: No custom fields yet. Add some by clicking on buttons below.
ar: لم يتم إضافة حقول بعد. يمكن إضافة حقول عبر الأزرار بالأسفل.

en: Text
ar: نص

en: Textarea
ar: نص واسع (Textarea)

en: Select
ar: قائمة منسدلة (Select)

en: Checkbox
ar: اختيار متعدد (Checkbox)

en: Radio
ar: اختيار موحد (Radio)

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Required
ar: إلزامي

en: Basic
ar: أساسي

en: Validations
ar: التحققات

en: Label
ar: العنوان

en: Field label
ar: عنوان الحقل

en: Name
ar: الاسم

en: List
ar: قائمة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Field default value
ar: القيمة الافتراضية للحقل

en: Default value per line.
ar: قائمة افتراضية لكل سطر.

en: Options
ar: الخيارات

en: option_key : Option label
ar: مفتاح_الخيار : عنوان الخيار

en: Option per line.
ar: خيار لكل سطر.

en: Option format is "option : label" (without quotes).
ar: تنصيق الخيار هي "الخيار : العنوان" (بدون علامات تنصيص).

en: Filled (required)
ar: مملوء (إلزامي)

en: Unique
ar: مميز

en: This field value must be unique in submissions table.
ar: يجب أن تكون قيمة هذا الحقل مميزة بالمقارنة بالمدخلات الأخرى.

en: Filter by list
ar: تصفية حسب القائمة

en: Filtering method
ar: آلية التصفية

en: Value per line.
ar: قيمة لكل سطر.

en: * means wildcard.
ar: * تعني أي قيمة

en: Regular Expression
ar: تعبير قياسي (Regular Expression)

en: Expression
ar: التعبير

en: TotalPoll requires PHP 5.4+ and WordPress 4.0+ to function properly. Please contact your host to upgrade PHP and WordPress. TotalPoll has been auto-deactivated.
ar: TotalPoll تتطلب PHP 5.4+ ووردبريس 4.0+ لتعمل بشكل صحيح. يرجى التواصل مع مستضيفك لترقية إصدار PHP ووردبريس. تم إلغاء تفعيل TotalPoll تلقائياً.

en: Dashboard
ar: الواجهة

en: Entries
ar: المدخلات

en: Insights
ar: لمحات

en: Log
ar: السجل

en: Log Browser
ar: متصفح السجل

en: Modules
ar: الملحقات

en: Tools
ar: الأدوات

en: TotalPoll is a part of <a href="https://subscribe.totalsuite.net/totalsuite-invitation/">TotalSuite</a>, a suite of plugins that takes <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a> to the next level.
ar: TotalPoll هي جزء من <a href="https://subscribe.totalsuite.net/totalsuite-invitation/">TotalSuite</a>. مجموعة من الإضافات التي تأخذ <a href="https://wordpress.org/">ووردبريس</a> إلى مرحلة أخرى.

en: Polls
ar: تصويتات

en: Poll
ar: تصويت

en: Create Poll
ar: إنشاء تصويت

en: New Poll
ar: تصويت جديد

en: Edit Poll
ar: تعديل التصويت

en: View Poll
ar: عرض التصويت

en: Search Polls
ar: بحث في التصويتات

en: No polls found
ar: لم يتم العثور على تصويتات

en: No polls found in Trash
ar: لم يتم العثور على تصويتات في المهملات

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
ar: تم تحديث التصويت. <a href="%s">عرض التصويت</a>

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الإضافي.

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل الإضافي.

en: Poll updated.
ar: تم تحديث التصويت.

en: Poll restored to revision from %s
ar: تم استعادة التصويت لمراجعة %s

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
ar: تم نشر التصويت. <a href="%s">عرض التصويت</a>

en: Poll saved.
ar: تم حفظ التصويت.

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ar: تم إرسال التصويت. <a href="%s">معاينة التصويت</a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
ar: التصويت مجدول ليوم: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة التصويت</a>

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ar: تم تحديث مسودة التصويت. <a target="_blank" href="%s">معاينة التصويت</a>

en: TotalPoll poll widget
ar: ودج تصويت TotalPoll

en: [TotalPoll] Poll
ar: [TotalPoll] تصويت

en: Poll:
ar: التصويت:

en: Screen:
ar: الشاشة:

en: Vote
ar: تصويت

en: Results
ar: النتائج

en: Unable to insert the entry.
ar: تعذر إدخال المشاركة.

en: No conditions were specified
ar: لم يتم تحديد أية شروط
