PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to nl-NL translation catalogue (254 entries)

note: Description of the plugin
en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
nl-NL: Maak aangepaste links voor je berichten. Deze links zijn merkbaar, traceerbaar en kunnen aangepaste weergavepermissies hebben.

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
nl-NL: Je gebruikt PublishPress Shortlinks Free. De Pro-versie heeft meer functies en ondersteuning.

en: Upgrade to Pro
nl-NL: Upgrade naar Pro

en: Pro Feature
nl-NL: Pro-functie

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
nl-NL: Deze functie is beschikbaar in PublishPress Shortlinks Pro.

en: Show Expiration Notice
nl-NL: Toon vervaldatum melding

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
nl-NL: Toon een korte melding voordat je vervallen links omleidt.

en: Expired Redirect Settings
nl-NL: Instellingen voor vervallen omleidingen

en: Expired Redirect URL
nl-NL: Vervallen omleidings-URL

en: Display a brief notice before redirecting.
nl-NL: Toon een korte melding voordat je omleidt.

en: Import / Export
nl-NL: Importeren / Exporteren

en: Import / Export Shortlinks
nl-NL: Importeren / Exporteren Shortlinks

en: Bulk Import & Export
nl-NL: Bulk importeren & exporteren

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
nl-NL: Importeer en exporteer je shortlinks in bulk met CSV-bestanden. Migreer vanaf andere plugins of beheer links over meerdere sites.

en: CSV Export
nl-NL: CSV-export

en: CSV Import
nl-NL: CSV-import

en: Permission denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Post type is required
nl-NL: Post type is vereist

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a registered post type
nl-NL: "%%s" is geen geregistreerde post type

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a public post type
nl-NL: "%%s" is geen openbaar post type

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" cannot be used for auto-listing
nl-NL: "%%s" kan niet worden gebruikt voor auto-lijsten

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is already configured
nl-NL: "%%s" is al geconfigureerd

note: translators: %s: post type label
en: Valid: %%s
nl-NL: Geldig: %%s

en: Permission denied - you must be an administrator
nl-NL: Toegang geweigerd - je moet een administrator zijn

en: Invalid configuration format - expected array
nl-NL: Ongeldig configuratieformaat - array verwacht

en: Configuration unchanged (already saved)
nl-NL: Configuratie ongewijzigd (al opgeslagen)

en: Failed to save configuration to database
nl-NL: Opslaan van configuratie in database mislukt

en: Configuration saved successfully
nl-NL: Configuratie succesvol opgeslagen

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
nl-NL: Fout: %s

en: Validating...
nl-NL: Valideren...

en: Saving...
nl-NL: Opslaan...

en: Saved!
nl-NL: Opgeslagen!

en: Error
nl-NL: Fout

en: Are you sure you want to remove this post type?
nl-NL: Weet je zeker dat je dit post type wilt verwijderen?

en: Select a post type
nl-NL: Selecteer een post type

en: Never
nl-NL: Nooit

en: When Link is First Used
nl-NL: Wanneer de link voor het eerst wordt gebruikt

en: When Post is Published
nl-NL: Wanneer de post is gepubliceerd

en: When Post is Created
nl-NL: Wanneer de post is aangemaakt

en: When Link is First Used or Post Created
nl-NL: Wanneer de link voor het eerst wordt gebruikt of de post is aangemaakt

en: Invalid post ID or post type.
nl-NL: Ongeldig post ID of post type.

en: No shortlink
nl-NL: Geen shortlink

en: Internal
nl-NL: Intern

en: External
nl-NL: Extern

en: This links to your post
nl-NL: Deze link verwijst naar je post

en: This links to an external website
nl-NL: Deze link verwijst naar een externe website

en: Revision
nl-NL: Herziening

en: This links to a revision
nl-NL: Deze link verwijst naar een herziening

en: Not yet submitted
nl-NL: Nog niet ingediend

en: Submitted for approval
nl-NL: Ingediend ter goedkeuring

en: Scheduled
nl-NL: Gepland

en: Deferred
nl-NL: Uitgesteld

en: Needs work
nl-NL: Heeft werk nodig

en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

note: translators: %s: revision status label
en: Revision: %s
nl-NL: Herziening: %s

note: translators: %s: number of clicks
en: Clicked %s times
nl-NL: Geklikt %s keer

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Delete
nl-NL: Verwijderen

en: Link Title
nl-NL: Linktitel

en: Link Type
nl-NL: Linktype

en: Stats
nl-NL: Statistieken

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Click to copy
nl-NL: Klik om te kopiëren

en: Copied
nl-NL: Gekopieerd

en: Security check failed.
nl-NL: Beveiligingscontrole mislukt.

en: You do not have permission to create shortlinks.
nl-NL: U hebt geen toestemming om shortlinks te maken.

en: Invalid or empty URL
nl-NL: Ongeldige of lege URL

en: Shortlink created successfully.
nl-NL: Shortlink succesvol aangemaakt.

en: Invalid nonce verification.
nl-NL: Ongeldige nonce-verificatie.

en: You do not have permission to reset analytics.
nl-NL: U hebt geen toestemming om analyses opnieuw in te stellen.

en: Invalid post ID.
nl-NL: Ongeldig bericht-ID.

en: Analytics reset successfully.
nl-NL: Analyses succesvol opnieuw ingesteld.

en: Failed to reset analytics.
nl-NL: Herladen van analyses mislukt.

en: Shorten
nl-NL: Verkorten

en: All Shortlinks
nl-NL: Alle verkortingen

en: Add Shortlink
nl-NL: Voeg Shortlink toe

en: Search Shortlinks
nl-NL: Zoek Shortlinks

en: Category
nl-NL: Categorie

en: Categories
nl-NL: Categorieën

en: Logs
nl-NL: Logboeken

en: All Logs
nl-NL: Alle logboeken

en: Are you sure you want to clear all logs?
nl-NL: Weet je zeker dat je alle logboeken wilt wissen?

en: Clear Logs
nl-NL: Logboeken wissen

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om toegang te krijgen tot verkortingen.

en: Access Denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om verkortingen te maken.

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om verkortingen te bewerken.

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
nl-NL: Sorry, je hebt geen toestemming om toegang te krijgen tot de instellingen voor verkortingen.

en: Side
nl-NL: Zij

en: PublishPress Shortlinks
nl-NL: PublishPress verkortingen

en: General
nl-NL: Algemeen

en: For admin purpose only.
nl-NL: Alleen voor administratieve doeleinden.

en: Target URL *
nl-NL: Doel-URL *

en: Short String *
nl-NL: Korte tekenreeks *

en: Short string of this URL.
nl-NL: Korte string van deze URL.

en: Disable the shortlink instantly.
nl-NL: Schakel de shortlink onmiddellijk uit.

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
nl-NL: Na het uitschakelen zal de link niet actief zijn, maar de instellingen blijven behouden.

en: Enable
nl-NL: Inschakelen

en: Disable
nl-NL: Uitschakelen

en: Notes
nl-NL: Notities

en: All
nl-NL: Alle

en: Auto-linking
nl-NL: Auto-linken

en: Keywords
nl-NL: Trefwoorden

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
nl-NL: Voeg trefwoorden toe, gescheiden door komma's of op aparte regels. Elk trefwoord zal linken naar deze shortlink.

en: Where should these keywords be auto-linked?
nl-NL: Waar moeten deze trefwoorden automatisch worden gelinkt?

en: Redirection
nl-NL: Redirectie

en: Redirection Method
nl-NL: Redirectiemethode

en: Select redirection method
nl-NL: Selecteer redirectiemethode

en: Select a method
nl-NL: Selecteer een methode

en: 307 (Temporary)
nl-NL: 307 (Tijdelijk)

en: 302 (Temporary)
nl-NL: 302 (Tijdelijk)

en: Sponsored
nl-NL: Gesponsord

en: Mark links as sponsored content.
nl-NL: Markeer links als gesponsorde inhoud.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
nl-NL: Voegt rel="gesponsord" attribuut toe. Aanbevolen voor affiliate links en betaalde promoties.

en: Prevent search engines from following this link.
nl-NL: Voorkom dat zoekmachines deze link volgen.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
nl-NL: Voegt rel="nofollow" attribuut toe. Aanbevolen voor externe links en onbetrouwbare bronnen.

en: Parameter Forwarding
nl-NL: Parameter Doorsturen

en: Pass URL parameters to the target link.
nl-NL: Stuur URL-parameters door naar de doellink.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
nl-NL: Alle parameters die aan de korte URL zijn toegevoegd (bijv., ?utm_source=email) worden doorgestuurd naar de doellink.

en: Password Protection
nl-NL: Wachtwoordbeveiliging

en: Secure your shortlink.
nl-NL: Beveilig je korte link.

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
nl-NL: Gebruikers moeten het wachtwoord invoeren om naar de doellink te worden doorgestuurd.

en: Password
nl-NL: Wachtwoord

en: Share this with users.
nl-NL: Deel dit met gebruikers.

en: Passwords are case sensitive.
nl-NL: Wachtwoorden zijn hoofdlettergevoelig.

en: Enable Expiration
nl-NL: Schakel Verloop In

en: Expire automatically.
nl-NL: Automatisch verlopen.

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
nl-NL: Gebruikers kunnen niet meer naar de doellink worden doorgestuurd zodra deze is verlopen.

en: Expiration Date
nl-NL: Verval Datum

en: Choose the date this link should expire.
nl-NL: Kies de datum waarop deze link moet verlopen.

en: Expiration Time
nl-NL: Verval Tijd

en: Choose the time this link should expire.
nl-NL: Kies de tijd waarop deze link moet verlopen.

en: Must be at least 1 minute in the future.
nl-NL: Moet minstens 1 minuut in de toekomst zijn.

en: Security
nl-NL: Beveiliging

en: Post not found.
nl-NL: Bericht niet gevonden.

en: This link has expired
nl-NL: Deze link is verlopen

en: You will be redirected shortly.
nl-NL: U wordt binnenkort omgeleid.

en: Click here if you are not redirected
nl-NL: Klik hier als u niet wordt omgeleid

en: Link Expired
nl-NL: Link Verlopen

en: This link is not active.
nl-NL: Deze link is niet actief.

en: This link is expired.
nl-NL: Deze link is verlopen.

en: Incorrect password. Please try again.
nl-NL: Onjuist wachtwoord. Probeer het opnieuw.

en: Password Protected Link
nl-NL: Wachtwoord Beschermde Link

en: Enter password to continue:
nl-NL: Voer wachtwoord in om door te gaan:

en: Submit
nl-NL: Verzenden

en: This link is not containing the right prefix slug.
nl-NL: Deze link bevat niet de juiste prefix slug.

en: Invalid revision ID.
nl-NL: Ongeldig revisie ID.

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
nl-NL: Selecteer welke post statussen toegankelijk zijn bij het bezoeken van een PublishPress shortlink.

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
nl-NL: PublishPress Statuses Plugin Gedetecteerd:

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
nl-NL: Om de kern PublishPress statussen met Shortlinks te gebruiken, activeert u het post type Shortlinks in de PublishPress Statuses workflow-instellingen.

en: Elementor Detected:
nl-NL: Elementor Gedetecteerd:

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
nl-NL: Shortlink prefix is vereist voor juiste weergave van Elementor revisies. Het is raadzaam om het ingeschakeld te houden.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
nl-NL: TinyPress Shortlinks Kennisgeving:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
nl-NL: Elementor is actief. Shortlink prefix is automatisch uitgeschakeld, het is vereist voor optimale compatibiliteit met Elementor revisies.

en: Options
nl-NL: Opties

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
nl-NL: Voeg een prefix toe tussen uw domeinnaam en shortlink.

en: Custom prefix slug.
nl-NL: Aangepaste prefix slug.

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
nl-NL: Deze tekst wordt toegevoegd tussen uw domeinnaam en shortlink.

en: go
nl-NL: ga

en: Keyboard Shortcut
nl-NL: Toetsenbord snelkoppeling

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
nl-NL: Maak shortlinks vanaf elke locatie binnen uw WordPress dashboard.

en: Ctrl or Cmd + /
nl-NL: Ctrl of Cmd + /

en: Remove from Admin Bar
nl-NL: Verwijderen uit Admin Bar

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
nl-NL: Verberg de "Verkorten" knop uit de WordPress admin bar.

en: Role Management
nl-NL: Rolbeheer

en: Who Can View Shortlinks
nl-NL: Wie kan Shortlinks bekijken

en: Only selected user roles can view links.
nl-NL: Alleen geselecteerde gebruikersrollen kunnen links bekijken.

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
nl-NL: Wie kan Shortlinks maken/bewerken

en: Only selected user roles can create or edit links.
nl-NL: Alleen geselecteerde gebruikersrollen kunnen links maken of bewerken.

en: Who Can See Analytics
nl-NL: Wie kan Analytics zien

en: Only selected user roles can see analytics.
nl-NL: Alleen geselecteerde gebruikersrollen kunnen analytics zien.

en: Who Can Control Settings
nl-NL: Wie kan Instellingen beheren

en: Only selected user roles can control settings.
nl-NL: Alleen geselecteerde gebruikersrollen kunnen instellingen beheren.

en: Auto-Linking
nl-NL: Auto-Linken

en: Enable Auto-Linking
nl-NL: Schakel Auto-Linken in

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
nl-NL: Converteer automatisch trefwoorden naar shortlinks in postinhoud.

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, zullen trefwoorden die zijn geconfigureerd in de shortlink-instellingen automatisch worden gelinkt in uw inhoud.

en: Choose how auto-linked keywords should open.
nl-NL: Kies hoe automatisch gelinkte trefwoorden moeten openen.

en: Same tab
nl-NL: Zelfde tabblad

en: New tab
nl-NL: Nieuw tabblad

en: Auto-Link Color
nl-NL: Auto-Link Kleur

en: Choose the color for auto-linked keywords.
nl-NL: Kies de kleur voor automatisch gekoppelde trefwoorden.

en: Auto-List Links
nl-NL: Auto-lijst Links

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, zullen shortlinks verschijnen in de "Alle Links" tabel op basis van het gedrag dat je hieronder configureert.

en: Configure Post Types
nl-NL: Configureer Post Types

en: Set when links should be auto-listed for each post type
nl-NL: Stel in wanneer links automatisch moeten worden weergegeven voor elk post type

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
nl-NL: Voeg post types toe en configureer wanneer hun shortlinks moeten verschijnen in de "Alle Links" tabel. Wijzigingen worden automatisch opgeslagen.

en: Post Status Visibility
nl-NL: Post Status Zichtbaarheid

en: Allowed Post Statuses
nl-NL: Toegestane Post Statussen

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
nl-NL: Kies welke post statussen toegankelijk zijn via shortlinks

en: Published
nl-NL: Gepubliceerd

en: Draft
nl-NL: Concept

en: Pending Review
nl-NL: In Afwachting van Beoordeling

en: Private
nl-NL: Privé

en: Expired Links
nl-NL: Verlopen Links

en: Default Expired Redirect URL
nl-NL: Standaard Verlopen Redirect URL

en: Where should expired shortlinks redirect?
nl-NL: Waar moeten verlopen shortlinks naartoe redirecten?

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
nl-NL: Wanneer een shortlink verloopt, worden bezoekers naar deze URL doorgestuurd in plaats van een foutmelding te zien. Laat leeg om de standaard vervalmelding te tonen.

en: Revisions
nl-NL: Herzieningen

en: Revision Link Visibility
nl-NL: Herziening Link Zichtbaarheid

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, zullen herziening shortlinks verschijnen in de "Alle Shortlinks" tabel op basis van het gedrag dat je hieronder configureert.

en: When Revision is Created
nl-NL: Wanneer Revisie is Aangemaakt

en: When Revision is Created or Link is First Used
nl-NL: Wanneer Revisie is Aangemaakt of Link voor het Eerst is Gebruikt

en: Show Shortlink in Revision Table
nl-NL: Toon Shortlink in Revisietabel

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
nl-NL: Toon shortlink kolom bij het bekijken van revisies in PublishPress Revisies.

en: Revision Visibility for Visitors
nl-NL: Revisie Zichtbaarheid voor Bezoekers

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
nl-NL: Sta uitgelogde bezoekers toe om revisie-inhoud te bekijken via shortlinks.

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
nl-NL: Standaard blokkeert PublishPress Revisies bezoekers van het bekijken van revisievoorbeelden. Wanneer ingeschakeld, zullen revisie shortlinks de revisie-inhoud direct weergeven voor uitgelogde bezoekers in plaats van door te verwijzen naar de voorbeeld-URL.

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
nl-NL: Er zijn nog geen post types geconfigureerd. Klik op "Voeg Post Type Toe" om te beginnen.

en: Add Post Type
nl-NL: Voeg Post Type Toe

en: Log entry deleted successfully.
nl-NL: Logboekvermelding succesvol verwijderd.

note: translators: %d: number of log entries deleted
en: %d log entries deleted successfully.
nl-NL: %d logboekvermeldingen succesvol verwijderd.

en: All logs have been cleared.
nl-NL: Alle logs zijn gewist.

en: Title
nl-NL: Titel

en: Are you sure you want to delete this log entry?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze logboekvermelding wilt verwijderen?

en: Mobile
nl-NL: Mobiel

note: translators: 1: user display name, 2: location name, 3: visit date/time
en: %1$s from %2$s visited at %3$s
nl-NL: %1$s van %2$s bezocht op %3$s

note: translators: 1: user display name, 2: visit date/time
en: %1$s visited at %2$s
nl-NL: %1$s bezocht op %2$s

note: translators: 1: location name, 2: visit date/time
en: From %1$s, visited at %2$s
nl-NL: Van %1$s, bezocht op %2$s

note: translators: %s: visit date/time
en: Visited at %s
nl-NL: Bezocht op %s

en: Edit shortlink settings
nl-NL: Bewerk kortlinkinstellingen

en: Target url not found.
nl-NL: Doel-URL niet gevonden.

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
nl-NL: Ongeldig URL-schema. Alleen http, https, ftp, ftps en mailto zijn toegestaan.

en: Invalid URL.
nl-NL: Ongeldige URL.

en: Tiny slug could not created.
nl-NL: Kleine slug kon niet worden aangemaakt.

en: Shortlink will appear here
nl-NL: Kortlink verschijnt hier

en: Enter a long URL and make a shortlink
nl-NL: Voer een lange URL in en maak een kortlink

en: Long URL
nl-NL: Lange URL

en: Close
nl-NL: Sluiten

en: Create Shortlink
nl-NL: Maak kortlink

en: Reset Today's Analytics
nl-NL: Reset de analytics van vandaag

en: Reset Week's Analytics
nl-NL: Reset de analytics van deze week

en: Reset Month's Analytics
nl-NL: Reset de analytics van deze maand

en: Reset Year's Analytics
nl-NL: Reset de analytics van dit jaar

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
nl-NL: Weet je zeker dat je de analytics voor deze periode wilt resetten? Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Today
nl-NL: Vandaag

en: Last 7 Days
nl-NL: Laatste 7 Dagen

en: Last 1 Month
nl-NL: Laatste 1 Maand

en: Last 1 Year
nl-NL: Laatste 1 Jaar

note: translators: %1$s: plugin name, %2$s: star rating icon
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
nl-NL: Als je %1$s leuk vindt, laat ons dan een %2$s beoordeling achter. Dank je!

en: About
nl-NL: Over

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Download QR Code
nl-NL: Download QR-code

en: We have developed extensions for the below browsers.
nl-NL: We hebben extensies ontwikkeld voor de onderstaande browsers.

en: Click on your preferred one to Download the extension.
nl-NL: Klik op je voorkeur om de extensie te downloaden.

en: Download the Extension
nl-NL: Download de Extensie

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
nl-NL: Heeft u ondersteuning voor PublishPress Shortlinks nodig?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
nl-NL: Als je hulp nodig hebt of een nieuw functie verzoek hebt, laat het ons weten.

en: Request Support
nl-NL: Vraag Ondersteuning Aan

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
nl-NL: Gedetailleerde documentatie is ook beschikbaar op de pluginwebsite.

en: View Knowledge Base
nl-NL: Bekijk Kennisdatabase

en: This plugin can be deleted.
nl-NL: Deze plugin kan worden verwijderd.

en: Copied.
nl-NL: Gekopieerd.
