PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to th translation catalogue (397 entries)

note: Description of the plugin
en: The best link manager for WordPress. Your links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
th: ตัวจัดการลิงก์ที่ดีที่สุดสำหรับ WordPress ลิงก์ของคุณสามารถสร้างแบรนด์ได้ ติดตามได้ และสามารถกำหนดสิทธิ์การดูแบบกำหนดเองได้。

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
th: คุณกำลังใช้ PublishPress Shortlinks Free เวอร์ชัน Pro มีฟีเจอร์และการสนับสนุนมากขึ้น

en: Upgrade to Pro
th: อัปเกรดเป็น Pro

en: Link Health
th: ลิงก์สุขภาพ

en: Pro Feature
th: ฟีเจอร์ Pro

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
th: ฟีเจอร์นี้มีอยู่ใน PublishPress Shortlinks Pro

en: Check whether your shortlinks redirect visitors to working destination pages.
th: ตรวจสอบว่าลิงก์สั้นของคุณนำผู้เยี่ยมชมไปยังหน้าเว็บที่ทำงานอยู่หรือไม่

en: Check Visible Links
th: ตรวจสอบลิงก์ที่มองเห็นได้

en: Check All Links
th: ตรวจสอบลิงก์ทั้งหมด

en: Target URL
th: URL เป้าหมาย

en: Status
th: สถานะ

en: Redirects
th: การเปลี่ยนเส้นทาง

en: Final URL
th: URL สุดท้าย

en: Working
th: ใช้งาน

en: Broken
th: เสีย

en: Expired Redirect Settings
th: การตั้งค่าการเปลี่ยนเส้นทางที่หมดอายุ

en: Expired Redirect URL
th: URL การเปลี่ยนเส้นทางที่หมดอายุ

en: Choose where visitors should go when they click an expired link.
th: เลือกว่าผู้เยี่ยมชมควรไปที่ไหนเมื่อคลิกลิงก์ที่หมดอายุ

en: Show Expiration Notice
th: แสดงการแจ้งเตือนหมดอายุ

en: Display a custom notice page before automatically redirecting visitors.
th: แสดงหน้าข้อความแจ้งเตือนที่กำหนดเองก่อนที่จะเปลี่ยนเส้นทางผู้เยี่ยมชมโดยอัตโนมัติ

en: Show a notice page for expired shortlinks briefly before redirecting.
th: แสดงหน้าข้อความแจ้งเตือนสำหรับลิงก์สั้นที่หมดอายุเป็นระยะเวลาสั้น ๆ ก่อนที่จะเปลี่ยนเส้นทาง

en: Set the default destination for all expired shortlinks.
th: ตั้งค่าเป้าหมายเริ่มต้นสำหรับลิงก์สั้นที่หมดอายุทั้งหมด

en: Show a notice page for expired shortlinks briefly before redirecting. You can customize the content of this message.
th: แสดงหน้าข้อความแจ้งเตือนสำหรับลิงก์สั้นที่หมดอายุเป็นระยะเวลาสั้น ๆ ก่อนที่จะเปลี่ยนเส้นทาง คุณสามารถปรับแต่งเนื้อหาของข้อความนี้ได้

en: Advanced Auto-Link Settings
th: การตั้งค่าลิงก์อัตโนมัติขั้นสูง

en: Minimum Keyword Usage
th: การใช้คีย์เวิร์ดขั้นต่ำ

en: Keyword must appear this many times before being autolinked.
th: คีย์เวิร์ดต้องปรากฏจำนวนครั้งนี้ก่อนที่จะถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติ

en: Maximum Keywords Linked
th: การเชื่อมโยงคำหลักสูงสุด

en: Maximum number of times this keyword should be autolinked per post.
th: จำนวนครั้งสูงสุดที่คำหลักนี้ควรถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติในแต่ละโพสต์.

en: Default minimum times a keyword must appear before being autolinked.
th: จำนวนน้อยที่สุดเริ่มต้นที่คำหลักต้องปรากฏก่อนที่จะถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติ.

en: Default maximum times a keyword should be autolinked per post.
th: จำนวนครั้งสูงสุดเริ่มต้นที่คำหลักควรจะถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติในแต่ละโพสต์.

en: Maximum Links Per Post
th: ลิงก์สูงสุดต่อโพสต์

en: Total maximum autolinks allowed per post/page.
th: จำนวนลิงก์โดยรวมสูงสุดที่อนุญาตต่อโพสต์/หน้า.

en: Minimum Character Length
th: ความยาวตัวอักษรขั้นต่ำ

en: Keywords shorter than this will not be autolinked.
th: คำหลักที่สั้นกว่านี้จะไม่ถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติ.

en: Maximum Character Length
th: ความยาวตัวอักษรสูงสุด

en: Keywords longer than this will not be autolinked.
th: คำหลักที่ยาวกว่านี้จะไม่ถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติ.

en: Auto-Link Exceptions
th: ข้อยกเว้นการเชื่อมโยงอัตโนมัติ

en: Exclude Terms from Auto Links
th: ไม่รวมคำจากลิงก์อัตโนมัติ

en: These terms will never be autolinked.
th: คำเหล่านี้จะไม่ถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติ.

en: Prevent Auto Links Inside Classes or IDs
th: ป้องกันการเชื่อมโยงอัตโนมัติภายในคลาสหรือ ID

en: Content inside elements with these classes or IDs will not have autolinks applied.
th: เนื้อหาภายในองค์ประกอบที่มีคลาสหรือ ID เหล่านี้จะไม่มีการเชื่อมโยงอัตโนมัติ.

en: Prevent Auto Links Inside Elements
th: ป้องกันการเชื่อมโยงอัตโนมัติภายในองค์ประกอบ

en: Terms inside these HTML tags will not have autolinks applied.
th: คำภายในแท็ก HTML เหล่านี้จะไม่มีการเชื่อมโยงอัตโนมัติ.

en: Prevent Auto Links on Shortcodes
th: ป้องกันการเชื่อมโยงอัตโนมัติในรหัสสั้น

en: Terms inside these shortcodes will not have autolinks applied.
th: คำภายในรหัสสั้นเหล่านี้จะไม่มีการเชื่อมโยงอัตโนมัติ.

en: Prevent Auto Links on Blocks
th: ป้องกันการเชื่อมโยงอัตโนมัติในบล็อก

en: Terms inside these Gutenberg blocks will not have autolinks applied.
th: ข้อกำหนดภายในบล็อก Gutenberg เหล่านี้จะไม่มีลิงก์อัตโนมัติถูกนำไปใช้.

en: Search and select blocks...
th: ค้นหาและเลือกบล็อก...

en: Permission denied
th: การอนุญาตถูกปฏิเสธ

en: Post type is required
th: จำเป็นต้องมี post type

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a registered post type
th: "%%s" ไม่ใช่ประเภทโพสต์ที่ลงทะเบียน

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a public post type
th: "%%s" ไม่ใช่ประเภทโพสต์สาธารณะ

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" cannot be used for auto-listing
th: "%%s" ไม่สามารถใช้สำหรับการสร้างรายการอัตโนมัติ

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is already configured
th: "%%s" ได้ถูกกำหนดค่าไว้แล้ว

note: translators: %s: post type label
en: Valid: %%s
th: ถูกต้อง: %%s

en: Permission denied - you must be an administrator
th: การอนุญาตถูกปฏิเสธ - คุณต้องเป็นผู้ดูแลระบบ

en: Invalid configuration format - expected array
th: รูปแบบการกำหนดค่าที่ไม่ถูกต้อง - คาดว่าเป็นอาเรย์

en: Configuration unchanged (already saved)
th: การกำหนดค่าไม่มีการเปลี่ยนแปลง (บันทึกแล้ว)

en: Failed to save configuration to database
th: ไม่สามารถบันทึกการกำหนดค่าไปยังฐานข้อมูล

en: Configuration saved successfully
th: การกำหนดบันทึกเรียบร้อยแล้ว

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
th: ข้อผิดพลาด: %s

en: Validating...
th: กำลังตรวจสอบ...

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Saved!
th: บันทึกแล้ว!

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Are you sure you want to remove this post type?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบ post type นี้?

en: Select a post type
th: เลือก post type

en: Never
th: ไม่เคย

en: When Link is First Used
th: เมื่อใช้ลิงก์ครั้งแรก

en: When Post is Published
th: เมื่อโพสต์ถูกเผยแพร่

en: When Post is Created
th: เมื่อโพสต์ถูกสร้าง

en: When Link is First Used or Post Created
th: เมื่อใช้ลิงก์ครั้งแรกหรือโพสต์ถูกสร้าง

en: Invalid post ID or post type.
th: ID โพสต์หรือประเภทโพสต์ไม่ถูกต้อง

en: No shortlink
th: ไม่มี shortlink

en: Internal
th: ภายใน

en: External
th: ภายนอก

en: This links to your post
th: ลิงก์นี้ไปที่โพสต์ของคุณ

en: This links to an external website
th: ลิงก์นี้ไปที่เว็บไซต์ภายนอก

en: Revision
th: การแก้ไข

en: This links to a revision
th: ลิงก์นี้ไปที่การแก้ไข

en: Not yet submitted
th: ยังไม่ได้ส่ง

en: Submitted for approval
th: ส่งเพื่อขออนุมัติ

en: Scheduled
th: กำหนดการ

en: Deferred
th: เลื่อนเวลา

en: Needs work
th: ต้องทำงาน

en: Rejected
th: ถูกปฏิเสธ

note: translators: %s: revision status label
en: Revision: %s
th: การแก้ไข: %s

note: translators: %s: number of clicks
en: Clicked %s times
th: คลิก %s ครั้ง

en: Edit
th: แก้ไข

en: Delete
th: ลบ

en: Filter by link type
th: กรองตามประเภทลิงก์

en: All link types
th: ทุกประเภทลิงก์

en: Filter by category
th: กรองตามหมวดหมู่

en: All categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Permission denied.
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ

en: Link Title
th: ชื่อลิงก์

en: Link Type
th: ประเภทลิงก์

en: Stats
th: สถิติ

en: Actions
th: การกระทำ

en: Click to copy
th: คลิกเพื่อคัดลอก

en: Copied
th: คัดลอกแล้ว

en: Search shortlinks...
th: ค้นหาลิงก์สั้น...

en: Insert Shortlink
th: แทรกลิงก์สั้น

en: Create New Shortlink
th: สร้างลิงก์สั้นใหม่

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Open in New Tab
th: เปิดในแท็บใหม่

en: Nofollow
th: ไม่ติดตาม

en: Sponsored Link
th: ลิงก์ที่สนับสนุน

en: Label
th: ป้ายกำกับ

en: Optional shortlink label
th: ป้ายกำกับลิงก์สั้น (ตัวเลือก)

en: Create
th: สร้าง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Close
th: ปิด

en: Creating...
th: กำลังสร้าง...

en: Shortlink created successfully.
th: สร้างลิงก์สั้นสำเร็จ

en: Please enter a valid URL
th: กรุณาใส่ URL ที่ถูกต้อง

en: No shortlinks found
th: ไม่พบลิงก์สั้น

en: Search term is required
th: ต้องการคำค้นหา

note: translators: %s: link ID number
en: Link - %s
th: ลิงก์ - %s

en: Target URL is required
th: ต้องการ URL เป้าหมาย

en: Invalid shortlink ID
th: รหัสลิงก์สั้นไม่ถูกต้อง

en: Shortlink not found
th: ไม่พบลิงก์สั้น

en: Security check failed.
th: การตรวจสอบความปลอดภัยล้มเหลว

en: You do not have permission to create shortlinks.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการสร้างลิงก์สั้น

en: Invalid or empty URL
th: URL ไม่ถูกต้องหรือว่างเปล่า

en: Invalid nonce verification.
th: การตรวจสอบ nonce ไม่ถูกต้อง

en: You do not have permission to reset analytics.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการรีเซ็ตการวิเคราะห์

en: Invalid post ID.
th: ID โพสต์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid shortlink ID.
th: รหัสลิงก์สั้นไม่ถูกต้อง

en: You do not have permission to reset analytics for this shortlink.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการรีเซ็ตการวิเคราะห์สำหรับลิงก์สั้นนี้

en: Analytics reset successfully.
th: รีเซ็ตการวิเคราะห์สำเร็จ

en: Failed to reset analytics.
th: ไม่สามารถรีเซ็ตการวิเคราะห์ได้

en: Shorten
th: ย่อ

en: All Shortlinks
th: ลิงก์สั้นทั้งหมด

en: Add Shortlink
th: เพิ่มลิงก์สั้น

en: Search Shortlinks
th: ค้นหาลิงก์สั้น

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Logs
th: บันทึก

en: All Logs
th: บันทึกทั้งหมด

en: Are you sure you want to clear all logs?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบข้อมูลบันทึกทั้งหมด?

en: Clear Logs
th: ลบบันทึก

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
th: ขอโทษ, คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงลิงก์สั้น

en: Access Denied
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
th: ขอโทษ, คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างลิงก์สั้น

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
th: ขอโทษ, คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขลิงก์สั้น

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
th: ขอโทษ, คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงการตั้งค่าลิงก์สั้น

en: Import / Export
th: นำเข้า / ส่งออก

en: Importing...
th: กำลังนำเข้า...

en: Import complete!
th: นำเข้าสำเร็จ!

en: Import failed. Please check the file and try again.
th: นำเข้าสำเร็จล้มเหลว โปรดตรวจสอบไฟล์และลองอีกครั้ง

en: Please select a CSV file.
th: โปรดเลือกไฟล์ CSV

en: This will import shortlinks from the CSV file. Continue?
th: นี่จะนำเข้าลิงก์สั้นจากไฟล์ CSV ต่อไป?

en: Previewing...
th: กำลังแสดงตัวอย่าง...

en: Preview failed.
th: การแสดงตัวอย่างล้มเหลว

en: See More Rows
th: ดูแถวเพิ่มเติม

en: Show Less
th: แสดงน้อยลง

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Import CSV
th: นำเข้า CSV

note: translators: %d: number of successfully imported shortlinks
en: %d shortlinks successfully imported
th: %d ลิงก์สั้นนำเข้าสำเร็จ

note: translators: %d: number of failed imports
en: %d shortlinks failed to import
th: %d ลิงก์สั้นนำเข้าสำเร็จล้มเหลว

en: Error(s) for TinyPress Slug:
th: ข้อผิดพลาดสำหรับ TinyPress Slug:

en: Unauthorized.
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: Invalid URL.
th: URL ไม่ถูกต้อง.

en: No file uploaded or upload error.
th: ไม่มีไฟล์ที่อัปโหลดหรือเกิดข้อผิดพลาดในการอัปโหลด

en: Please upload a CSV file.
th: โปรดอัปโหลดไฟล์ CSV

en: Could not read the file.
th: ไม่สามารถอ่านไฟล์ได้。

en: Empty CSV file.
th: ไฟล์ CSV ว่างเปล่า。

en: CSV must contain a column for target URL (e.g., "url", "target_url", "destination_url").
th: CSV ต้องมีคอลัมน์สำหรับ URL เป้าหมาย (เช่น "url", "target_url", "destination_url").

note: translators: %s: error message
en: Failed to create shortlink: %s
th: ไม่สามารถสร้างลิงก์สั้นได้: %s

en: Unknown error.
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก。

note: translators: %d: number of updated shortlinks
en: %d shortlinks updated
th: %d ลิงก์สั้นถูกอัปเดต

note: translators: %s: field mappings
en: Field mappings: %s
th: การแมพฟิลด์: %s

note: translators: 1: number of preview rows, 2: total number of importable rows
en: Showing %1$d preview row(s) from %2$d importable row(s).
th: แสดง %1$d แถวตัวอย่างจาก %2$d แถวที่นำเข้าได้。

en: Link Label
th: ชื่อลิงก์

en: Short Slug
th: สั้นๆ

en: Post Status
th: สถานะโพสต์

en: Link Status
th: สถานะลิงก์

en: Redirect Method
th: วิธีการเปลี่ยนเส้นทาง

en: Sponsored
th: สปอนเซอร์

en: Parameter Forwarding
th: การส่งพารามิเตอร์

en: Expiration Enabled
th: เปิดใช้งานการหมดอายุ

en: Expiration Date
th: วันที่หมดอายุ

en: Expiration Time
th: เวลาหมดอายุ

en: Notes
th: หมายเหตุ

en: Autolink Keywords
th: คำหลักอัตโนมัติ

en: Import / Export Shortlinks
th: นำเข้า / ส่งออก Shortlinks

en: Import
th: นำเข้า

en: Export
th: ส่งออก

en: Download all your shortlinks as a CSV file. The export includes labels, target URLs, slugs, redirect settings, global-setting modes, and more. Password protection settings are not exported.
th: ดาวน์โหลดลิงก์สั้นทั้งหมดของคุณเป็นไฟล์ CSV การส่งออกจะรวมถึงป้ายชื่อ, URL เป้าหมาย, slugs, การตั้งค่าการเปลี่ยนเส้นทาง, โหมดการตั้งค่าทั่วไป และอื่นๆ การตั้งค่าการป้องกันด้วยรหัสผ่านจะไม่ถูกส่งออก.

note: translators: %d: number of shortlinks
en: %d shortlink(s) will be exported.
th: %d ลิงก์สั้นจะถูกส่งออก。

en: Export CSV
th: ส่งออก CSV

en: Upload a CSV file to bulk-create shortlinks. The CSV must contain at minimum a "target_url" column. Password protection settings are intentionally not imported.
th: อัปโหลดไฟล์ CSV เพื่อสร้างลิงก์สั้นจำนวนมาก ไฟล์ CSV จะต้องมีคอลัมน์ "target_url" อย่างน้อย การตั้งค่าการป้องกันด้วยรหัสผ่านจะไม่ถูกนำเข้าตั้งใจ.

en: Supported columns:
th: คอลัมน์ที่รองรับ:

en: Change File
th: เปลี่ยนไฟล์

en: Import Preview
th: ตัวอย่างการนำเข้า

note: translators: %s: current global setting value
en: Use global settings
th: ใช้การตั้งค่าทั่วไป

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: ON
th: เปิด

en: OFF
th: ปิด

en: 307 (Temporary)
th: 307 (ชั่วคราว)

en: 302 (Temporary)
th: 302 (ชั่วคราว)

en: 301 (Permanent)
th: 301 (ถาวร)

en: PublishPress Shortlinks
th: ลิงก์สั้น PublishPress

en: General
th: ทั่วไป

en: Label *
th: ป้ายกำกับ *

en: For admin purpose only.
th: สำหรับวัตถุประสงค์ของผู้ดูแลระบบเท่านั้น

en: Target URL *
th: URL เป้าหมาย *

en: Short String *
th: ข้อความสั้น *

en: Short string of this URL.
th: สั้นๆ ของ URL นี้.

en: Enable or disable the shortlink.
th: เปิดหรือปิดใช้งานลิงก์สั้น

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Shortlink Label
th: ป้ายชื่อลิงก์สั้น

en: Custom Text
th: ข้อความที่กำหนดเอง

en: Post Title
th: ชื่อโพสต์

en: Keywords
th: คำสำคัญ

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
th: เพิ่มคำสำคัญที่แยกด้วยเครื่องหมายจุลภาคหรือในบรรทัดแยกต่างหาก คำสำคัญแต่ละคำจะเชื่อมโยงไปยังลิงก์สั้นนี้

en: Link Alt Text
th: ข้อความทางเลือกของลิงก์

en: Set the alt text for the linked keywords in the frontend of the site.
th: ตั้งค่าข้อความทางเลือกสำหรับคำหลักที่เชื่อมโยงในหน้าเว็บของไซต์.

en: Custom Alt Text
th: ข้อความทางเลือกที่กำหนดเอง

en: Enter custom alt text for the linked keywords. This is only used if "Custom Text" is selected above.
th: กรอกข้อความ alt ที่กำหนดเองสำหรับคำหลักที่เชื่อมโยง นี่จะถูกใช้เฉพาะเมื่อเลือก "ข้อความที่กำหนดเอง" ข้างต้น

en: Auto-linking
th: การเชื่อมโยงอัตโนมัติ

en: Redirection
th: การเปลี่ยนเส้นทาง

en: Redirection Method
th: วิธีการเปลี่ยนเส้นทาง

en: Select redirection method
th: เลือกวิธีการเปลี่ยนเส้นทาง

en: Select a method
th: เลือกวิธี

en: Mark links as sponsored content.
th: ทำเครื่องหมายลิงก์เป็นเนื้อหาสปอนเซอร์.

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
th: เพิ่มแอตทริบิวต์ rel="sponsored". แนะนำสำหรับลิงก์พันธมิตรและการโปรโมทที่ชำระเงิน.

en: Prevent search engines from following this link.
th: ป้องกันไม่ให้เสิร์ชเอนจินติดตามลิงก์นี้.

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
th: เพิ่มแอตทริบิวต์ rel="nofollow". แนะนำสำหรับลิงก์ภายนอกและแหล่งข้อมูลที่ไม่เชื่อถือ.

en: Pass URL parameters to the target link.
th: ส่งพารามิเตอร์ URL ไปยังลิงก์เป้าหมาย.

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
th: พารามิเตอร์ใด ๆ ที่เพิ่มเข้าไปใน URL สั้น (เช่น ?utm_source=email) จะถูกส่งต่อไปยัง URL เป้าหมาย.

en: Password Protection
th: การป้องกันด้วยรหัสผ่าน

en: Secure your shortlink.
th: รักษาความปลอดภัยลิงก์สั้นของคุณ.

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
th: ผู้ใช้ต้องป้อนรหัสผ่านเพื่อเปลี่ยนเส้นทางไปยังลิงก์เป้าหมาย.

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Share this with users.
th: แชร์สิ่งนี้กับผู้ใช้.

en: Passwords are case sensitive.
th: รหัสผ่านมีความไวต่อการพิมพ์ตัวพิมพ์ใหญ่และตัวพิมพ์เล็ก.

en: Enable Expiration
th: เปิดใช้งานการหมดอายุ

en: Set an expiration date and time for shortlinks.
th: ตั้งวันหมดอายุและเวลาสำหรับลิงก์สั้น

en: After the expiration date and time pass, visitors will no longer be able to access the shortlink.
th: หลังจากวันที่และเวลาหมดอายุผ่านไป ผู้เข้าชมจะไม่สามารถเข้าถึงลิงก์สั้นได้อีกต่อไป

en: Select the date when this shortlink should stop working.
th: เลือกวันที่ที่ลิงก์สั้นนี้ควรหยุดทำงาน

en: Select the time when the shortlink should expire.
th: เลือกเวลาที่ลิงก์สั้นควรหมดอายุ

en: Must be at least 1 minute in the future. Combined with the date above to set the exact expiration moment.
th: ต้องอยู่ในอนาคตอย่างน้อย 1 นาที ร่วมกับวันที่ข้างต้นเพื่อตั้งเวลาหมดอายุที่แน่นอน

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: QR Code
th: รหัส QR

en: Analytics
th: การวิเคราะห์

en: Post not found.
th: ไม่พบบทความ.

en: This post is in {status} status. It is not visible to the public.
th: โพสต์นี้อยู่ในสถานะ {status} มันไม่สามารถมองเห็นได้สำหรับสาธารณะ

en: This link has expired
th: ลิงก์นี้หมดอายุแล้ว

en: You will be redirected shortly.
th: คุณจะถูกนำทางไปยังหน้าอื่นในไม่ช้า.

en: Click here if you are not redirected
th: คลิกที่นี่หากคุณไม่ได้รับการนำทาง

en: Link Expired
th: ลิงก์หมดอายุ

en: This link is not active.
th: ลิงก์นี้ไม่ทำงาน.

en: This link is expired.
th: ลิงก์นี้หมดอายุ.

en: Incorrect password. Please try again.
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Password Protected Link
th: ลิงก์ที่มีการป้องกันด้วยรหัสผ่าน

en: Enter password to continue:
th: กรอกรหัสผ่านเพื่อดำเนินการต่อ:

en: Submit
th: ส่ง

en: This link is not containing the right prefix slug.
th: ลิงก์นี้ไม่มีส่วนที่เป็นคำนำหน้าที่ถูกต้อง.

en: Too many invalid shortlink requests. Please try again later.
th: มีคำขอลิงก์สั้นที่ไม่ถูกต้องมากเกินไป กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Too Many Requests
th: คำขอมากเกินไป

en: Invalid revision ID.
th: ID การแก้ไขไม่ถูกต้อง.

en: Draft
th: ร่าง

en: Pending Review
th: รอดำเนินการตรวจสอบ

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Customize the notice shown for each enabled non-published status. Available placeholders: {status}, {date}, {title}.
th: ปรับแต่งประกาศที่แสดงสำหรับสถานะที่ยังไม่เผยแพร่ที่เปิดใช้งาน ประเภทที่ใช้ได้: {status}, {date}, {title}.

en: All
th: ทั้งหมด

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
th: เลือกสถานะโพสต์ที่สามารถเข้าถึงได้เมื่อเข้าเยี่ยมชมลิงก์สั้นของ PublishPress.

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
th: เพื่อใช้งานสถานะของ PublishPress ที่เป็นหลักกับ Shortlinks กรุณาเปิดใช้งานประเภทโพสต์ Shortlinks ในการตั้งค่าการทำงานของสถานะ PublishPress.

en: Elementor Detected:
th: ตรวจพบ Elementor:

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
th: คำนำหน้าลิงก์สั้นจำเป็นสำหรับการแสดงผลที่ถูกต้องของการแก้ไข Elementor แนะนำให้เปิดใช้งานไว้.

en: TinyPress Shortlinks Notice:
th: ประกาศเกี่ยวกับลิงก์สั้น TinyPress:

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
th: Elementor กำลังทำงานอยู่ คำนำหน้าลิงก์สั้นถูกปิดใช้งานโดยอัตโนมัติ จำเป็นสำหรับการทำงานร่วมกันที่ดีที่สุดกับการแก้ไข Elementor.

en: Published
th: เผยแพร่

en: Shortlink Prefix
th: คำนำหน้าลิงก์สั้น

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
th: เพิ่มคำนำหน้าระหว่างชื่อโดเมนของคุณและลิงก์สั้น

en: Custom prefix slug.
th: คำนำหน้าสลักแบบกำหนดเอง

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
th: ข้อความนี้จะถูกเพิ่มระหว่างชื่อโดเมนของคุณกับลิงก์สั้น

en: go
th: ไป

en: Keyboard Shortcut
th: ทางลัดคีย์บอร์ด

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
th: สร้างลิงก์สั้นจากที่ใดก็ได้ภายในแดชบอร์ด WordPress ของคุณ

en: Ctrl or Cmd + /
th: Ctrl หรือ Cmd + /

en: Remove from Admin Bar
th: ลบจากแถบผู้ดูแลระบบ

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
th: ซ่อนปุ่ม "ย่อ" จากแถบผู้ดูแลระบบ WordPress

en: Role Management
th: การจัดการบทบาท

en: Who Can View The All Shortlinks Screen
th: ใครสามารถดูหน้าจอลิงก์สั้นทั้งหมด

en: Only selected user roles can view the complete list of Shortlinks.
th: เฉพาะบทบาทผู้ใช้ที่เลือกเท่านั้นที่สามารถดูรายการลิงก์สั้นทั้งหมดได้

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
th: ใครสามารถสร้าง/แก้ไขลิงก์สั้น

en: Only selected user roles can create or edit links.
th: เฉพาะบทบาทผู้ใช้ที่เลือกเท่านั้นที่สามารถสร้างหรือแก้ไขลิงก์ได้

en: Who Can See Logs
th: ใครสามารถดูบันทึก

en: Only selected user roles can see the Analytics tab and the Logs screen.
th: เฉพาะบทบาทผู้ใช้ที่เลือกเท่านั้นที่สามารถดูแท็บการวิเคราะห์และหน้าจอบันทึกได้

en: Who Can Control Settings
th: ใครสามารถควบคุมการตั้งค่า

en: Only selected user roles can access the Settings screen.
th: เฉพาะบทบาทผู้ใช้ที่เลือกเท่านั้นที่สามารถเข้าถึงหน้าจอการตั้งค่าได้

en: Auto-Linking
th: การเชื่อมโยงอัตโนมัติ

en: Enable Auto-Linking
th: เปิดใช้งานการเชื่อมโยงอัตโนมัติ

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
th: แปลงคำสำคัญเป็นลิงก์สั้นในเนื้อหาโพสต์โดยอัตโนมัติ

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
th: เมื่อเปิดใช้งาน คำสำคัญที่กำหนดค่าในการตั้งค่าลิงก์สั้นจะถูกเชื่อมโยงโดยอัตโนมัติในเนื้อหาของคุณ

en: Post Types
th: ประเภทโพสต์

en: Where should auto-linking be applied?
th: ควรใช้การเชื่อมโยงอัตโนมัติที่ใด?

en: Open Auto-Links In
th: เปิดลิงก์อัตโนมัติใน

en: Choose how auto-linked keywords should open.
th: เลือกวิธีที่คำสำคัญที่เชื่อมโยงอัตโนมัติควรเปิด

en: Same tab
th: แท็บเดียวกัน

en: New tab
th: แท็บใหม่

en: Auto-Link Color
th: สีลิงก์อัตโนมัติ

en: Choose the color for auto-linked keywords.
th: เลือกสีสำหรับคำหลักที่เชื่อมโยงอัตโนมัติ

en: Auto-List Links
th: รายการลิงก์อัตโนมัติ

en: Auto-List Shortlinks
th: ลิงก์สั้นอัตโนมัติ

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ลิงก์สั้นจะปรากฏในตาราง "ลิงก์ทั้งหมด" ตามพฤติกรรมที่คุณกำหนดด้านล่าง.

en: Configure Post Types
th: กำหนดประเภทโพสต์

en: Set when links should be auto-listed for each post type
th: ตั้งค่าเมื่อไหร่ที่ลิงก์ควรถูกสร้างอัตโนมัติสำหรับแต่ละประเภทโพสต์

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
th: เพิ่มประเภทโพสต์และกำหนดว่าเมื่อไหร่ลิงก์สั้นของพวกเขาควรปรากฏในตาราง "ลิงก์ทั้งหมด" การเปลี่ยนแปลงจะถูกบันทึกโดยอัตโนมัติ.

en: Post Status Visibility
th: การมองเห็นสถานะโพสต์

en: Allowed Post Statuses
th: สถานะโพสต์ที่อนุญาต

en: Unpublished Content Notice
th: ประกาศเนื้อหาที่ยังไม่เผยแพร่

en: Show a frontend notice when an internal shortlink displays a post that is not published.
th: แสดงประกาศในหน้าสำหรับเมื่อมีลิงก์สั้นภายในที่แสดงโพสต์ที่ยังไม่เผยแพร่

en: Notice Post Statuses
th: สถานะประกาศโพสต์

en: This notice only applies to internal shortlinks that render post content directly. External shortlinks are not affected.
th: ประกาศนี้ใช้ได้เฉพาะกับลิงก์สั้นภายในที่แสดงเนื้อหาโพสต์โดยตรง ลิงก์สั้นภายนอกไม่มีผลกระทบ

en: Notice Messages
th: ข้อความประกาศ

en: Default redirection method for shortlinks
th: วิธีการเปลี่ยนเส้นทางเริ่มต้นสำหรับลิงก์สั้น

en: Mark links as sponsored content
th: ทำเครื่องหมายลิงก์เป็นเนื้อหาที่สนับสนุน

en: Prevent search engines from following links
th: ป้องกันไม่ให้เครื่องมือค้นหาติดตามลิงก์

en: Pass URL parameters to target links
th: ส่งผ่านพารามิเตอร์ URL ไปยังลิงก์เป้าหมาย

en: Secure your shortlinks
th: รักษาความปลอดภัยให้กับลิงก์สั้นของคุณ

en: Users must enter a password to redirect to the target link.
th: ผู้ใช้งานต้องป้อนรหัสผ่านเพื่อเปลี่ยนเส้นทางไปยังลิงก์เป้าหมาย.

en: Default Password
th: รหัสผ่านเริ่มต้น

en: Default password for protected links
th: รหัสผ่านเริ่มต้นสำหรับลิงก์ที่ป้องกัน

en: This password will be used for links that have password protection enabled via global settings. Passwords are case sensitive.
th: รหัสผ่านนี้จะถูกใช้สำหรับลิงก์ที่เปิดใช้งานการป้องกันด้วยรหัสผ่านผ่านการตั้งค่าแบบทั่วโลก รหัสผ่านมีความไวต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่และตัวพิมพ์เล็ก.

en: Set an expiration date and time for shortlinks
th: ตั้งค่าวันที่และเวลาหมดอายุสำหรับลิงก์สั้น

en: Select the date when this shortlink should stop working
th: เลือกวันที่ลิงก์สั้นนี้ควรหยุดทำงาน

en: Select the time when the shortlink should expire
th: เลือกเวลาที่ลิงก์สั้นนี้ควรหมดอายุ

en: Revisions
th: การแก้ไข

en: Revision Link Visibility
th: การมองเห็นลิงก์การแก้ไข

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ลิงก์การแก้ไขจะปรากฏในตาราง "ลิงก์สั้นทั้งหมด" ตามพฤติกรรมที่คุณกำหนดด้านล่าง.

en: When Revision is Created
th: เมื่อมีการสร้างการแก้ไข

en: When Revision is Created or Link is First Used
th: เมื่อมีการสร้างการแก้ไขหรือเมื่อลิงก์ถูกใช้ครั้งแรก

en: Show Shortlink in Revision Table
th: แสดงลิงก์สั้นในตารางการแก้ไข

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
th: แสดงคอลัมน์ลิงก์สั้นเมื่อดูการแก้ไขใน PublishPress Revisions.

en: Revision Visibility for Visitors
th: ความสามารถในการมองเห็นการแก้ไขสำหรับผู้เข้าชม

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
th: อนุญาตให้ผู้เข้าชมที่ออกจากระบบสามารถดูเนื้อหาการแก้ไขผ่านลิงก์สั้นได้

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
th: โดยค่าเริ่มต้น PublishPress Revisions จะบล็อกผู้เข้าชมไม่ให้ดูตัวอย่างการแก้ไข เมื่อเปิดใช้งาน ลิงก์สั้นสำหรับการแก้ไขจะทำให้เนื้อหาการแก้ไขแสดงโดยตรงสำหรับผู้เข้าชมที่ออกจากระบบแทนที่จะเปลี่ยนเส้นทางไปยัง URL ตัวอย่าง

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
th: ยังไม่มีประเภทโพสต์ที่กำหนดไว้ คลิก "เพิ่มประเภทโพสต์" เพื่อเริ่มต้น

en: Add Post Type
th: เพิ่มประเภทโพสต์

en: Log entry deleted successfully.
th: ลายเซ็นถูกลบเรียบร้อยแล้ว

note: translators: %d: number of log entries deleted
en: %d log entries deleted successfully.
th: %d ลายเซ็นถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: All logs have been cleared.
th: ลายเซ็นทั้งหมดถูกล้างแล้ว

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Details
th: รายละเอียด

en: Are you sure you want to delete this log entry?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบลายเซ็นนี้?

en: View Analytics
th: ดูการวิเคราะห์

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Mobile
th: มือถือ

en: Desktop
th: เดสก์ท็อป

note: translators: 1: user display name, 2: location name, 3: visit date/time
en: %1$s from %2$s visited at %3$s
th: %1$s จาก %2$s เข้าชมเมื่อ %3$s

note: translators: 1: user display name, 2: visit date/time
en: %1$s visited at %2$s
th: %1$s ได้เยี่ยมชมเมื่อ %2$s

note: translators: 1: location name, 2: visit date/time
en: From %1$s, visited at %2$s
th: จาก %1$s, ได้เยี่ยมชมเมื่อ %2$s

note: translators: %s: visit date/time
en: Visited at %s
th: ได้เยี่ยมชมเมื่อ %s

note: translators: %s: device type and browser name, e.g. "Mobile Chrome"
en: via %s
th: ผ่าน %s

en: Edit shortlink settings
th: แก้ไขการตั้งค่าลิงก์สั้น

en: This post is in {status} status. It will become visible to the public on {date}.
th: โพสต์นี้อยู่ในสถานะ {status} จะปรากฏให้สาธารณชนเห็นในวันที่ {date}.

en: Target url not found.
th: ไม่พบ URL เป้าหมาย.

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
th: รูปแบบ URL ไม่ถูกต้อง อนุญาตเฉพาะ http, https, ftp, ftps, และ mailto เท่านั้น.

en: Tiny slug could not created.
th: ไม่สามารถสร้าง slug สั้นได้.

en: Shortlink will appear here
th: ลิงก์สั้นจะปรากฏที่นี่

en: Enter a long URL and make a shortlink
th: ใส่ URL ยาวและสร้างลิงก์สั้น

en: Long URL
th: URL ยาว

en: Create Shortlink
th: สร้างลิงก์สั้น

en: Reset Today's Analytics
th: รีเซ็ตการวิเคราะห์ของวันนี้

en: Reset Week's Analytics
th: รีเซ็ตการวิเคราะห์ของสัปดาห์

en: Reset Month's Analytics
th: รีเซ็ตการวิเคราะห์ของเดือน

en: Reset Year's Analytics
th: รีเซ็ตการวิเคราะห์ของปี

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการรีเซ็ตการวิเคราะห์สำหรับช่วงเวลานี้? การดำเนินการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้.

en: Today
th: วันนี้

en: Last 7 Days
th: 7 วันที่ผ่านมา

en: Last 1 Month
th: 1 เดือนที่ผ่านมา

en: Last 1 Year
th: 1 ปีที่ผ่านมา

note: translators: %1$s: plugin name, %2$s: star rating icon
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
th: ถ้าคุณชอบ %1$s กรุณาให้คะแนน %2$s กับเรา ขอบคุณ!

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Download QR Code
th: ดาวน์โหลด QR Code

en: We have developed extensions for the below browsers.
th: เราพัฒนา extensions สำหรับเว็บเบราว์เซอร์ด้านล่างนี้.

en: Click on your preferred one to Download the extension.
th: คลิกที่เบราว์เซอร์ที่คุณต้องการเพื่อดาวน์โหลด extension.

en: Download the Extension
th: ดาวน์โหลด Extension

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
th: ต้องการความช่วยเหลือเกี่ยวกับ PublishPress Shortlinks?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
th: ถ้าคุณต้องการความช่วยเหลือหรือมีคำขอฟีเจอร์ใหม่ กรุณาแจ้งให้เราทราบ.

en: Request Support
th: ขอความช่วยเหลือ

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
th: เอกสารรายละเอียดยังมีให้บริการบนเว็บไซต์ปลั๊กอิน.

en: View Knowledge Base
th: ดูฐานความรู้

en: This plugin can be deleted.
th: ปลั๊กอินนี้สามารถถูกลบได้.

en: Copied.
th: คัดลอกแล้ว.

en: This setting is inherited from global settings. Choose another option to override it for this shortlink.
th: การตั้งค่านี้สืบทอดมาจากการตั้งค่าทั่วไป เลือกตัวเลือกอื่นเพื่อเขียนทับสำหรับลิงก์สั้นนี้

en: Working...
th: กำลังทำงาน...
