PublishPress Shortlinks Free 1.5.0 - en to ja translation catalogue (400 entries)

note: Description of the plugin
en: The best link manager for WordPress. Your links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
ja: WordPressのための最高のリンクマネージャーです。あなたのリンクはブランディング可能で、追跡可能で、カスタム表示権限を持つことができます。

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
ja: あなたは PublishPress Shortlinks Free を使用しています。Pro バージョンにはより多くの機能とサポートがあります。

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレード

en: Link Health
ja: リンク健康

en: Pro Feature
ja: Pro 機能

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
ja: この機能は PublishPress Shortlinks Pro で利用可能です。

en: Check whether your shortlinks redirect visitors to working destination pages.
ja: ショートリンクが動作する宛先ページに訪問者をリダイレクトするかどうかを確認します。

en: Check Visible Links
ja: 表示リンクを確認

en: Check All Links
ja: すべてのリンクを確認

en: Shortlink
ja: ショートリンク

en: Target URL
ja: ターゲットURL

en: Status
ja: ステータス

en: Redirects
ja: リダイレクト

en: Final URL
ja: 最終URL

en: Working
ja: 動作中

en: Broken
ja: 壊れている

en: Expired Redirect Settings
ja: 期限切れリダイレクト設定

en: Expired Redirect URL
ja: 期限切れリダイレクト URL

en: Choose where visitors should go when they click an expired link.
ja: 期限切れのリンクをクリックしたときに訪問者が行くべき場所を選択してください。

en: Show Expiration Notice
ja: 期限切れ通知を表示

en: Display a custom notice page before automatically redirecting visitors.
ja: 自動的に訪問者をリダイレクトする前にカスタム通知ページを表示します。

en: Show a notice page for expired shortlinks briefly before redirecting.
ja: リダイレクトする前に期限切れのショートリンクの通知ページを短時間表示します。

en: Set the default destination for all expired shortlinks.
ja: すべての期限切れショートリンクのデフォルトの宛先を設定します。

en: Show a notice page for expired shortlinks briefly before redirecting. You can customize the content of this message.
ja: リダイレクトする前に期限切れのショートリンクの通知ページを短時間表示します。このメッセージの内容をカスタマイズできます。

en: Advanced Auto-Link Settings
ja: 高度な自動リンク設定

en: Minimum Keyword Usage
ja: 最小キーワード使用量

en: Keyword must appear this many times before being autolinked.
ja: キーワードは自動リンクされる前にこの回数表示される必要があります。

en: Maximum Keywords Linked
ja: リンクされる最大キーワード数

en: Maximum number of times this keyword should be autolinked per post.
ja: このキーワードが投稿ごとに自動リンクされる最大回数。

en: Default minimum times a keyword must appear before being autolinked.
ja: 自動リンクされる前にキーワードが表示される必要があるデフォルトの最小回数。

en: Default maximum times a keyword should be autolinked per post.
ja: 投稿ごとにキーワードが自動リンクされるべきデフォルトの最大回数。

en: Maximum Links Per Post
ja: 投稿ごとの最大リンク数

en: Total maximum autolinks allowed per post/page.
ja: 投稿/ページごとに許可される自動リンクの合計最大数。

en: Minimum Character Length
ja: 最小文字数

en: Keywords shorter than this will not be autolinked.
ja: これより短いキーワードは自動リンクされません。

en: Maximum Character Length
ja: 最大文字数

en: Keywords longer than this will not be autolinked.
ja: これより長いキーワードは自動リンクされません。

en: Auto-Link Exceptions
ja: 自動リンクの例外

en: Exclude Terms from Auto Links
ja: 自動リンクから除外する用語

en: These terms will never be autolinked.
ja: これらの用語は自動リンクされることはありません。

en: Prevent Auto Links Inside Classes or IDs
ja: クラスまたはID内の自動リンクを防ぐ

en: Content inside elements with these classes or IDs will not have autolinks applied.
ja: これらのクラスまたはIDを持つ要素内のコンテンツには自動リンクが適用されません。

en: Prevent Auto Links Inside Elements
ja: 要素内の自動リンクを防ぐ

en: Terms inside these HTML tags will not have autolinks applied.
ja: これらのHTMLタグ内の用語には自動リンクが適用されません。

en: Prevent Auto Links on Shortcodes
ja: ショートコードでの自動リンクを防ぐ

en: Terms inside these shortcodes will not have autolinks applied.
ja: これらのショートコード内の用語には自動リンクが適用されません。

en: Prevent Auto Links on Blocks
ja: ブロック内での自動リンクを防ぐ

en: Terms inside these Gutenberg blocks will not have autolinks applied.
ja: これらのグーテンベルクブロック内の用語には自動リンクが適用されません。

en: Search and select blocks...
ja: ブロックを検索して選択...

en: Permission denied
ja: 権限が拒否されました

en: Post type is required
ja: Post typeは必須です

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a registered post type
ja: "%%s" は登録された post type ではありません

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is not a public post type
ja: "%%s" は公開された post type ではありません

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" cannot be used for auto-listing
ja: "%%s" は自動リストに使用できません

note: translators: %s: post type name
en: "%%s" is already configured
ja: "%%s" は既に設定されています

note: translators: %s: post type label
en: Valid: %%s
ja: 有効: %%s

en: Permission denied - you must be an administrator
ja: 権限が拒否されました - 管理者である必要があります

en: Invalid configuration format - expected array
ja: 無効な構成形式 - 配列が必要です

en: Configuration unchanged (already saved)
ja: 構成は変更されていません（すでに保存されています）

en: Failed to save configuration to database
ja: 構成をデータベースに保存できませんでした

en: Configuration saved successfully
ja: 構成が正常に保存されました

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Validating...
ja: バリデーション中...

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Saved!
ja: 保存されました!

en: Error
ja: エラー

en: Are you sure you want to remove this post type?
ja: このpost typeを削除してもよろしいですか？

en: Select a post type
ja: post typeを選択してください

en: Never
ja: 決して

en: When Link is First Used
ja: リンクが最初に使用されたとき

en: When Post is Published
ja: 投稿が公開されたとき

en: When Post is Created
ja: 投稿が作成されたとき

en: When Link is First Used or Post Created
ja: リンクが最初に使用されたときまたは投稿が作成されたとき

en: Invalid post ID or post type.
ja: 無効な投稿IDまたはpost type。

en: No shortlink
ja: ショートリンクなし

en: Shortlinks
ja: ショートリンク

en: Internal
ja: 内部

en: External
ja: 外部

en: This links to your post
ja: これはあなたの投稿へのリンクです

en: This links to an external website
ja: これは外部ウェブサイトへのリンクです

en: Revision
ja: リビジョン

en: This links to a revision
ja: これはリビジョンへのリンクです

en: Not yet submitted
ja: まだ提出されていません

en: Submitted for approval
ja: 承認のために提出されました

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Deferred
ja: 延期

en: Needs work
ja: 作業が必要です

en: Rejected
ja: 拒否されました

note: translators: %s: revision status label
en: Revision: %s
ja: 改訂: %s

note: translators: %s: number of clicks
en: Clicked %s times
ja: %s 回クリックされました

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Filter by link type
ja: リンクタイプでフィルタ

en: All link types
ja: すべてのリンクタイプ

en: Filter by category
ja: カテゴリでフィルタ

en: All categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Filters
ja: フィルタ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Link Type
ja: リンクタイプ

en: Stats
ja: 統計

en: Actions
ja: アクション

en: Click to copy
ja: コピーするにはクリック

en: Copied
ja: コピーしました

en: Search shortlinks...
ja: ショートリンクを検索...

en: Insert Shortlink
ja: ショートリンクを挿入

en: Create New Shortlink
ja: 新しいショートリンクを作成

en: Options
ja: オプション

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Nofollow
ja: ノーフォロー

en: Sponsored Link
ja: スポンサーリンク

en: Label
ja: ラベル

en: Optional shortlink label
ja: オプションのショートリンクラベル

en: Create
ja: 作成

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Close
ja: 閉じる

en: Creating...
ja: 作成中...

en: Shortlink created successfully.
ja: ショートリンクが正常に作成されました。

en: Please enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力してください

en: No shortlinks found
ja: ショートリンクは見つかりませんでした

en: Search term is required
ja: 検索用語は必須です

note: translators: %s: link ID number
en: Link - %s
ja: リンク - %s

en: Target URL is required
ja: ターゲットURLは必須です

en: Invalid shortlink ID
ja: 無効なショートリンクID

en: Shortlink not found
ja: ショートリンクが見つかりません

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: You do not have permission to create shortlinks.
ja: ショートリンクを作成する権限がありません。

en: Invalid or empty URL
ja: 無効または空のURL

en: Invalid nonce verification.
ja: 無効なノンス検証。

en: You do not have permission to reset analytics.
ja: 分析をリセットする権限がありません。

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿IDです。

en: Invalid shortlink ID.
ja: 無効なショートリンクIDです。

en: You do not have permission to reset analytics for this shortlink.
ja: このショートリンクの分析をリセットする権限がありません。

en: Analytics reset successfully.
ja: 分析が正常にリセットされました。

en: Failed to reset analytics.
ja: 分析のリセットに失敗しました。

en: Shorten
ja: 短縮

en: All Shortlinks
ja: すべてのショートリンク

en: Add Shortlink
ja: ショートリンクを追加

en: Search Shortlinks
ja: ショートリンクを検索

en: Category
ja: カテゴリー

en: Logs
ja: ログ

en: All Logs
ja: すべてのログ

en: Are you sure you want to clear all logs?
ja: すべてのログをクリアしてもよろしいですか？

en: Clear Logs
ja: ログをクリア

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクにアクセスすることはできません。

en: Access Denied
ja: アクセス拒否

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクを作成することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクを編集することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンク設定にアクセスすることはできません。

en: Import / Export
ja: インポート / エクスポート

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Import complete!
ja: インポート完了！

en: Import failed. Please check the file and try again.
ja: インポートに失敗しました。ファイルを確認して再試行してください。

en: Please select a CSV file.
ja: CSVファイルを選択してください。

en: This will import shortlinks from the CSV file. Continue?
ja: これにより、CSVファイルからショートリンクがインポートされます。続行しますか？

en: Previewing...
ja: プレビュー中...

en: Preview failed.
ja: プレビューに失敗しました。

en: See More Rows
ja: さらに行を表示

en: Show Less
ja: 少なく表示

en: Preview
ja: プレビュー

en: Import CSV
ja: CSVをインポート

note: translators: %d: number of successfully imported shortlinks
en: %d shortlinks successfully imported
ja: %d 件のショートリンクが正常にインポートされました

note: translators: %d: number of failed imports
en: %d shortlinks failed to import
ja: %d 件のショートリンクのインポートに失敗しました

en: Error(s) for TinyPress Slug:
ja: TinyPressスラグのエラー：

en: Unauthorized.
ja: 未承認です。

en: Invalid URL.
ja: 無効なURLです。

en: No file uploaded or upload error.
ja: ファイルがアップロードされていないか、アップロードエラーが発生しました。

en: Please upload a CSV file.
ja: CSVファイルをアップロードしてください。

en: Could not read the file.
ja: ファイルを読み取れませんでした。

en: Empty CSV file.
ja: 空のCSVファイル。

en: CSV must contain a column for target URL (e.g., "url", "target_url", "destination_url").
ja: CSVにはターゲットURLのための列が含まれている必要があります（例: "url", "target_url", "destination_url"）。

note: translators: %s: error message
en: Failed to create shortlink: %s
ja: ショートリンクの作成に失敗しました: %s

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー。

note: translators: %d: number of updated shortlinks
en: %d shortlinks updated
ja: %d 件のショートリンクが更新されました

note: translators: %s: field mappings
en: Field mappings: %s
ja: フィールドマッピング: %s

note: translators: 1: number of preview rows, 2: total number of importable rows
en: Showing %1$d preview row(s) from %2$d importable row(s).
ja: %1$d 件のプレビュー行を %2$d 件のインポート可能な行から表示しています。

en: Link Label
ja: リンクラベル

en: Short Slug
ja: ショートスラッグ

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Link Status
ja: リンクステータス

en: Redirect Method
ja: リダイレクト方法

en: NoFollow
ja: ノーフォロー

en: Sponsored
ja: スポンサー付き

en: Parameter Forwarding
ja: パラメータ転送

en: Expiration Enabled
ja: 有効期限を有効にする

en: Expiration Date
ja: 有効期限日

en: Expiration Time
ja: 有効期限時間

en: Notes
ja: メモ

en: Autolink Keywords
ja: 自動リンクキーワード

en: Import / Export Shortlinks
ja: ショートリンクのインポート / エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Download all your shortlinks as a CSV file. The export includes labels, target URLs, slugs, redirect settings, global-setting modes, and more. Password protection settings are not exported.
ja: すべてのショートリンクをCSVファイルとしてダウンロードします。エクスポートにはラベル、ターゲットURL、スラッグ、リダイレクト設定、グローバル設定モードなどが含まれます。パスワード保護設定はエクスポートされません。

note: translators: %d: number of shortlinks
en: %d shortlink(s) will be exported.
ja: %d 件のショートリンクがエクスポートされます。

en: Export CSV
ja: CSVをエクスポート

en: Upload a CSV file to bulk-create shortlinks. The CSV must contain at minimum a "target_url" column. Password protection settings are intentionally not imported.
ja: CSVファイルをアップロードしてショートリンクを一括作成します。CSVには最低限「target_url」列が含まれている必要があります。パスワード保護設定は意図的にインポートされません。

en: Supported columns:
ja: サポートされている列：

en: Change File
ja: ファイルを変更

en: Import Preview
ja: インポートプレビュー

note: translators: %s: current global setting value
en: Use global settings
ja: グローバル設定を使用

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: ON
ja: オン

en: OFF
ja: オフ

en: 307 (Temporary)
ja: 307（一時的）

en: 302 (Temporary)
ja: 302（一時的）

en: 301 (Permanent)
ja: 301（永久的）

en: PublishPress Shortlinks
ja: PublishPress ショートリンク

en: General
ja: 一般

en: Label *
ja: ラベル *

en: For admin purpose only.
ja: 管理目的のみ。

en: Target URL *
ja: ターゲット URL *

en: Short String *
ja: 短い文字列 *

en: Short string of this URL.
ja: このURLの短い文字列。

en: Enable or disable the shortlink.
ja: ショートリンクを有効または無効にします。

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Shortlink Label
ja: ショートリンクラベル

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Keywords
ja: キーワード

en: Add keywords separated by commas or on separate lines. Each keyword will link to this shortlink.
ja: カンマで区切るか、別の行にキーワードを追加してください。各キーワードはこのショートリンクにリンクされます。

en: Link Alt Text
ja: リンクの代替テキスト

en: Set the alt text for the linked keywords in the frontend of the site.
ja: サイトのフロントエンドでリンクされたキーワードの代替テキストを設定します。

en: Custom Alt Text
ja: カスタム代替テキスト

en: Enter custom alt text for the linked keywords. This is only used if "Custom Text" is selected above.
ja: リンクされたキーワードのカスタム代替テキストを入力してください。これは上記で「カスタムテキスト」が選択されている場合のみ使用されます。

en: Auto-linking
ja: 自動リンク

en: Redirection
ja: リダイレクト

en: Redirection Method
ja: リダイレクト方法

en: Select redirection method
ja: リダイレクト方法を選択

en: Select a method
ja: 方法を選択

en: Mark links as sponsored content.
ja: リンクをスポンサー付きコンテンツとしてマークします。

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
ja: rel="sponsored"属性を追加します。アフィリエイトリンクや有料プロモーションに推奨されます。

en: Prevent search engines from following this link.
ja: 検索エンジンがこのリンクをたどるのを防ぎます。

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
ja: rel="nofollow"属性を追加します。外部リンクや信頼できないソースに推奨されます。

en: Pass URL parameters to the target link.
ja: URLパラメータをターゲットリンクに渡します。

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
ja: 短縮URLに追加されたパラメータ（例：?utm_source=email）は、ターゲットURLに転送されます。

en: Password Protection
ja: パスワード保護

en: Secure your shortlink.
ja: 短縮リンクを保護します。

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
ja: ユーザーはターゲットリンクにリダイレクトするためにパスワードを入力する必要があります。

en: Password
ja: パスワード

en: Share this with users.
ja: これをユーザーと共有します。

en: Passwords are case sensitive.
ja: パスワードは大文字と小文字を区別します。

en: Enable Expiration
ja: 有効期限の設定

en: Set an expiration date and time for shortlinks.
ja: ショートリンクの有効期限の日付と時刻を設定します。

en: After the expiration date and time pass, visitors will no longer be able to access the shortlink.
ja: 有効期限の日付と時刻が過ぎた後、訪問者はショートリンクにアクセスできなくなります。

en: Select the date when this shortlink should stop working.
ja: このショートリンクが無効になる日付を選択してください。

en: Select the time when the shortlink should expire.
ja: ショートリンクが期限切れになる時刻を選択してください。

en: Must be at least 1 minute in the future. Combined with the date above to set the exact expiration moment.
ja: 未来の時刻は少なくとも1分である必要があります。上記の日付と組み合わせて正確な有効期限の瞬間を設定します。

en: Security
ja: セキュリティ

en: QR Code
ja: QRコード

en: Analytics
ja: 分析

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: This post is in {status} status. It is not visible to the public.
ja: この投稿は{status}のステータスです。一般には表示されません。

en: This link has expired
ja: このリンクの有効期限が切れました

en: You will be redirected shortly.
ja: まもなくリダイレクトされます。

en: Click here if you are not redirected
ja: リダイレクトされない場合はここをクリックしてください

en: Link Expired
ja: リンクの有効期限が切れました

en: This link is not active.
ja: このリンクはアクティブではありません。

en: This link is expired.
ja: このリンクは期限切れです。

en: Incorrect password. Please try again.
ja: パスワードが間違っています。もう一度お試しください。

en: Password Protected Link
ja: パスワード保護されたリンク

en: Enter password to continue:
ja: 続行するにはパスワードを入力してください：

en: Submit
ja: 送信

en: This link is not containing the right prefix slug.
ja: このリンクには正しいプレフィックススラッグが含まれていません。

en: Too many invalid shortlink requests. Please try again later.
ja: 無効なショートリンクリクエストが多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: Too Many Requests
ja: リクエストが多すぎます

en: Invalid revision ID.
ja: 無効なリビジョンIDです。

en: Draft
ja: ドラフト

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Private
ja: プライベート

en: Customize the notice shown for each enabled non-published status. Available placeholders: {status}, {date}, {title}.
ja: 有効な非公開ステータスごとに表示される通知をカスタマイズします。利用可能なプレースホルダー: {status}, {date}, {title}。

en: All
ja: すべて

en: Settings
ja: 設定

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
ja: PublishPress 短縮リンクを訪問する際にアクセス可能な投稿ステータスを選択します。

en: PublishPress Statuses Plugin Detected:
ja: PublishPress ステータス プラグインが検出されました：

en: To use core PublishPress statuses with Shortlinks, Please enable the Shortlinks post type in PublishPress Statuses workflow settings.
ja: ショートリンクと共にコアの PublishPress ステータスを使用するには、PublishPress ステータスのワークフロー設定でショートリンクの投稿タイプを有効にしてください。

en: Elementor Detected:
ja: Elementorが検出されました：

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
ja: Elementorリビジョンの適切なレンダリングにはショートリンクプレフィックスが必要です。これを有効にしておくことをお勧めします。

en: TinyPress Shortlinks Notice:
ja: TinyPressショートリンクのお知らせ：

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
ja: Elementorがアクティブです。ショートリンクプレフィックスは自動的に無効になりましたが、Elementorリビジョンとの最適な互換性のために必要です。

en: Published
ja: 公開済み

en: Shortlink Prefix
ja: ショートリンクプレフィックス

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
ja: ドメイン名とショートリンクの間に接頭辞を追加します。

en: Custom prefix slug.
ja: カスタム接頭辞スラッグ。

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
ja: このテキストは、あなたのドメイン名とショートリンクの間に追加されます。

en: Keyboard Shortcut
ja: キーボードショートカット

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
ja: WordPressダッシュボード内のどこからでもショートリンクを作成します。

en: Ctrl or Cmd + /
ja: CtrlまたはCmd + /

en: Remove from Admin Bar
ja: 管理バーから削除

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
ja: WordPress管理バーから「短縮」ボタンを非表示にします。

en: Role Management
ja: ロール管理

en: Who Can View The All Shortlinks Screen
ja: すべてのショートリンク画面を表示できるユーザー

en: Only selected user roles can view the complete list of Shortlinks.
ja: 選択されたユーザーロールのみがショートリンクの完全なリストを表示できます。

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
ja: ショートリンクを作成/編集できるユーザー

en: Only selected user roles can create or edit links.
ja: 選択されたユーザーロールのみがリンクを作成または編集できます。

en: Who Can See Logs
ja: ログを見ることができるユーザー

en: Only selected user roles can see the Analytics tab and the Logs screen.
ja: 選択されたユーザーロールのみが分析タブとログ画面を見ることができます。

en: Who Can Control Settings
ja: 設定を制御できるユーザー

en: Only selected user roles can access the Settings screen.
ja: 選択されたユーザーロールのみが設定画面にアクセスできます。

en: Auto-Linking
ja: 自動リンク

en: Enable Auto-Linking
ja: 自動リンクを有効にする

en: Automatically convert keywords to shortlinks in post content.
ja: 投稿コンテンツ内のキーワードを自動的にショートリンクに変換します。

en: When enabled, keywords configured in shortlink settings will be automatically linked in your content.
ja: 有効にすると、ショートリンク設定で構成されたキーワードがコンテンツ内で自動的にリンクされます。

en: Where should auto-linking be applied?
ja: 自動リンクをどこに適用するべきですか？

en: Open Auto-Links In
ja: 自動リンクを開く場所

en: Choose how auto-linked keywords should open.
ja: 自動リンクされたキーワードがどのように開くべきかを選択してください。

en: Same tab
ja: 同じタブ

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: Auto-Link Color
ja: 自動リンクの色

en: Choose the color for auto-linked keywords.
ja: 自動リンクされたキーワードの色を選択してください。

en: Auto-List Links
ja: 自動リンクリスト

en: Auto-List Shortlinks
ja: 自動リンク短縮

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
ja: 有効にすると、短縮リンクは下に設定した動作に基づいて「すべてのリンク」テーブルに表示されます。

en: Configure Post Types
ja: 投稿タイプの設定

en: Set when links should be auto-listed for each post type
ja: 各投稿タイプのリンクが自動リストされるタイミングを設定します

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
ja: 投稿タイプを追加し、それらの短縮リンクが「すべてのリンク」テーブルに表示されるタイミングを設定します。変更は自動的に保存されます。

en: Post Status Visibility
ja: 投稿ステータスの可視性

en: Allowed Post Statuses
ja: 許可された投稿ステータス

en: Unpublished Content Notice
ja: 未公開コンテンツ通知

en: Show a frontend notice when an internal shortlink displays a post that is not published.
ja: 内部ショートリンクが未公開の投稿を表示する際に、フロントエンド通知を表示します。

en: Notice Post Statuses
ja: 投稿ステータスの通知

en: This notice only applies to internal shortlinks that render post content directly. External shortlinks are not affected.
ja: この通知は、投稿コンテンツを直接レンダリングする内部ショートリンクのみに適用されます。外部ショートリンクには影響しません。

en: Notice Messages
ja: 通知メッセージ

en: Default redirection method for shortlinks
ja: ショートリンクのデフォルトのリダイレクション方法

en: Mark links as sponsored content
ja: リンクをスポンサーコンテンツとしてマークします

en: Prevent search engines from following links
ja: 検索エンジンがリンクをたどるのを防ぎます

en: Pass URL parameters to target links
ja: ターゲットリンクにURLパラメータを渡します

en: Secure your shortlinks
ja: ショートリンクを保護します

en: Users must enter a password to redirect to the target link.
ja: ユーザーは、ターゲットリンクにリダイレクトするためにパスワードを入力する必要があります。

en: Default Password
ja: デフォルトパスワード

en: Default password for protected links
ja: 保護されたリンクのデフォルトパスワード

en: This password will be used for links that have password protection enabled via global settings. Passwords are case sensitive.
ja: このパスワードは、グローバル設定でパスワード保護が有効になっているリンクに使用されます。パスワードは大文字と小文字を区別します。

en: Set an expiration date and time for shortlinks
ja: 短縮リンクの有効期限の日付と時間を設定する

en: Select the date when this shortlink should stop working
ja: この短縮リンクが無効になる日付を選択してください

en: Select the time when the shortlink should expire
ja: 短縮リンクが期限切れになる時間を選択してください

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Revision Link Visibility
ja: リビジョンリンクの可視性

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
ja: 有効にすると、リビジョン短縮リンクは下に設定した動作に基づいて「すべての短縮リンク」テーブルに表示されます。

en: When Revision is Created
ja: リビジョンが作成されたとき

en: When Revision is Created or Link is First Used
ja: リビジョンが作成されたとき、またはリンクが初めて使用されたとき

en: Show Shortlink in Revision Table
ja: リビジョンテーブルにショートリンクを表示

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
ja: PublishPress Revisionsでリビジョンを表示する際にショートリンクの列を表示します。

en: Revision Visibility for Visitors
ja: 訪問者のためのリビジョンの可視性

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
ja: ログアウトした訪問者がショートリンクを介してリビジョンの内容を表示できるようにします。

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
ja: デフォルトでは、PublishPress Revisionsは訪問者がリビジョンのプレビューを表示するのをブロックします。これを有効にすると、リビジョンのショートリンクは、プレビューURLにリダイレクトする代わりに、ログアウトした訪問者にリビジョンの内容を直接表示します。

en: Dummy
ja: ダミー

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
ja: まだ構成されている投稿タイプはありません。「投稿タイプを追加」をクリックして始めてください。

en: Add Post Type
ja: 投稿タイプを追加

en: Log entry deleted successfully.
ja: ログエントリが正常に削除されました。

note: translators: %d: number of log entries deleted
en: %d log entries deleted successfully.
ja: %d件のログエントリが正常に削除されました。

en: All logs have been cleared.
ja: すべてのログがクリアされました。

en: Title
ja: タイトル

en: Details
ja: 詳細

en: Are you sure you want to delete this log entry?
ja: このログエントリを削除してもよろしいですか？

en: View Analytics
ja: 分析を見る

en: Tablet
ja: タブレット

en: Mobile
ja: モバイル

en: Desktop
ja: デスクトップ

note: translators: 1: user display name, 2: location name, 3: visit date/time
en: %1$s from %2$s visited at %3$s
ja: %1$sが%2$sから%3$sに訪問しました

note: translators: 1: user display name, 2: visit date/time
en: %1$s visited at %2$s
ja: %1$s が %2$s に訪問しました

note: translators: 1: location name, 2: visit date/time
en: From %1$s, visited at %2$s
ja: %1$s から、%2$s に訪問しました

note: translators: %s: visit date/time
en: Visited at %s
ja: %s に訪問しました

note: translators: %s: device type and browser name, e.g. "Mobile Chrome"
en: via %s
ja: %s 経由

en: Edit shortlink settings
ja: ショートリンク設定を編集

en: This post is in {status} status. It will become visible to the public on {date}.
ja: この投稿は{status}の状態です。{date}に一般公開されます。

en: Target url not found.
ja: ターゲットURLが見つかりません。

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
ja: 無効なURLスキームです。http、https、ftp、ftps、およびmailtoのみが許可されています。

en: Tiny slug could not created.
ja: 小さなスラグを作成できませんでした。

en: Shortlink will appear here
ja: ショートリンクはここに表示されます

en: Enter a long URL and make a shortlink
ja: 長いURLを入力してショートリンクを作成

en: Long URL
ja: 長いURL

en: Create Shortlink
ja: ショートリンクを作成

en: Reset Today's Analytics
ja: 今日の分析をリセット

en: Reset Week's Analytics
ja: 今週の分析をリセット

en: Reset Month's Analytics
ja: 今月の分析をリセット

en: Reset Year's Analytics
ja: 今年の分析をリセット

en: Are you sure you want to reset the analytics for this period? This action cannot be undone.
ja: この期間の分析をリセットしてもよろしいですか？この操作は元に戻すことができません。

en: Today
ja: 今日

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last 1 Month
ja: 過去1ヶ月

en: Last 1 Year
ja: 過去1年

note: translators: %1$s: plugin name, %2$s: star rating icon
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
ja: %1$sが気に入ったら、%2$sの評価をお願いします。ありがとうございます！

en: About
ja: について

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Contact
ja: 連絡先

en: Download QR Code
ja: QRコードをダウンロード

en: We have developed extensions for the below browsers.
ja: 以下のブラウザ用に拡張機能を開発しました。

en: Click on your preferred one to Download the extension.
ja: お好みのブラウザをクリックして、拡張機能をダウンロードしてください。

en: Download the Extension
ja: 拡張機能をダウンロード

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
ja: PublishPressショートリンクのサポートが必要ですか？

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: お手伝いが必要な場合や新しい機能のリクエストがある場合は、お知らせください。

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメンテーションは、プラグインのウェブサイトでも入手できます。

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: This plugin can be deleted.
ja: このプラグインは削除できます。

en: Copied.
ja: コピーしました。

en: This setting is inherited from global settings. Choose another option to override it for this shortlink.
ja: この設定はグローバル設定から引き継がれています。このショートリンクのために上書きする別のオプションを選択してください。

en: Working...
ja: 作業中...
