PublishPress Shortlinks 1.2.6 - en to ja translation catalogue (262 entries)

en: "%s" cannot be used for auto-listing
ja: 「%s」は自動リスト作成には使用できません

en: "%s" is already configured
ja: 「%s」は既に設定されています

en: "%s" is not a public post type
ja: 「%s」は公開されている投稿タイプではありません

en: "%s" is not a registered post type
ja: 「%s」は登録された投稿タイプではありません

en: %1$s from %2$s visited at %3$s
ja: %1$sが%2$sから%3$sに訪問しました

en: %1$s visited at %2$s
ja: %1$sが%2$sに訪問しました

en: %d log entries deleted successfully.
ja: Tinyurlが正常に作成されました。

en: %s Details
ja: %sの詳細

en: 301 (Permanent)
ja: 301 (永久)

en: 302 (Temporary)
ja: 302 (一時)

en: 307 (Temporary)
ja: 307 (一時)

en: About
ja: について

en: Access Denied
ja: 権限が拒否されました

en: Actions
ja: アクション

en: Add %s
ja: %sを追加

en: Add Post Type
ja: 投稿タイプを追加

en: Add a prefix between your domain name and shortlink.
ja: ドメイン名とショートリンクの間にプレフィックスを追加します。

en: Add post types and configure when their shortlinks should appear in the "All Links" table. Changes are saved automatically.
ja: 投稿タイプを追加し、ショートリンクが「すべてのリンク」テーブルに表示されるタイミングを設定します。変更は自動的に保存されます。

en: Adds rel="nofollow" attribute. Recommended for external links and untrusted sources.
ja: rel="nofollow" 属性を追加します。外部リンクや信頼できないソースに推奨されます。

en: Adds rel="sponsored" attribute. Recommended for affiliate links and paid promotions.
ja: rel="sponsored" 属性を追加します。アフィリエイトリンクや有料プロモーションに推奨されます。

en: After disabling the link will not active but the settings will be reserved.
ja: 無効にすると、リンクはアクティブではなくなりますが、設定は保持されます。

en: All Logs
ja: すべてのログ

en: All Shortlinks
ja: ショートリンク

en: All logs have been cleared.
ja: すべてのログがクリアされました。

en: Allow logged-out visitors to view revision content via shortlinks.
ja: ログアウトした訪問者がショートリンクを通じてリビジョンコンテンツを表示できるようにします。

en: Allowed Post Statuses
ja: 許可された投稿ステータス

en: Analytics
ja: 分析

en: Analytics reset successfully.
ja: Tinyurlが正常に作成されました。

en: Any parameters added to the short URL (e.g., ?utm_source=email) will be forwarded to the target URL.
ja: ショートURLに追加されたパラメーター（例：?utm_source=email）は、ターゲットURLに転送されます。

en: Are you sure you want to clear all logs?
ja: この投稿タイプを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this log entry?
ja: この投稿タイプを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this post type?
ja: この投稿タイプを削除してもよろしいですか？

en: Auto-List Links
ja: 自動リストリンクを有効化

en: Auto-List Shortlinks
ja: ショートリンク

en: Bulk Import & Export
ja: 一括インポート & エクスポート

en: Bulk Management
ja: 役割管理

en: By default, PublishPress Revisions blocks visitors from viewing revision previews. When enabled, revision shortlinks will render the revision content directly for logged-out visitors instead of redirecting to the preview URL.
ja: デフォルトでは、PublishPress Revisionsは訪問者がリビジョンのプレビューを表示するのをブロックします。有効にすると、リビジョンショートリンクはログアウトした訪問者に対して直接リビジョンコンテンツを表示し、プレビューURLにリダイレクトすることはありません。

en: CSV Export
ja: CSVエクスポート

en: CSV Import
ja: CSVインポート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Choose the date this link should expire.
ja: このリンクの期限切れ日を選択してください。

en: Choose the time this link should expire.
ja: このリンクの期限切れ時刻を選択してください。

en: Choose which post statuses can be accessed via shortlinks
ja: ショートリンクを介してアクセスできる投稿ステータスを選択してください

en: Clear Logs
ja: すべてのログ

en: Click here if you are not redirected
ja: リダイレクトされない場合はここをクリックしてください

en: Click on your preferred one to Download the extension.
ja: お気に入りのものをクリックして拡張機能をダウンロードします。

en: Click to copy
ja: コピーするにはクリック

en: Clicked %s times
ja: クリックされた回数: %s

en: Close
ja: 閉じる

en: Configuration saved successfully
ja: 設定が正常に保存されました

en: Configuration unchanged (already saved)
ja: 設定は変更されていません（すでに保存されています）

en: Configure Post Types
ja: 投稿タイプを設定する

en: Contact
ja: 連絡先

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copied.
ja: コピーされました。

en: Create Shortlink
ja: 短縮URLを作成

en: Create custom links for your posts. These links are brandable, trackable, and can have custom view permissions.
ja: 投稿のためのカスタムリンクを作成します。これらのリンクはブランド化可能で、追跡可能で、カスタムの表示権限を持つことができます。

en: Create shortlinks from anywhere inside your WordPress dashboard.
ja: これで、WordPressダッシュボード内のどこからでも大きなリンクを短縮できます。

en: Ctrl or Cmd + /
ja: Ctrl または Cmd + /

en: Custom prefix slug.
ja: カスタムプレフィックススラッグ。

en: Default Expired Redirect URL
ja: デフォルトの期限切れリダイレクトURL

en: Deferred
ja: 保留中

en: Delete
ja: 削除

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用可能です。

en: Details
ja: 詳細

en: Disable
ja: 無効化

en: Disable the shortlink instantly.
ja: リンクを即座に無効化します。

en: Display a brief notice before redirecting expired links.
ja: 期限切れのリンクをリダイレクトする前に簡単な通知を表示します。

en: Display a brief notice before redirecting.
ja: リダイレクトする前に簡単な通知を表示します。

en: Display shortlink column when viewing revisions in PublishPress Revisions.
ja: PublishPress Revisionsでリビジョンを表示する際にショートリンク列を表示します。

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Download QR Code
ja: QRをダウンロード

en: Download the Extension
ja: 拡張機能をダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Dummy
ja: ダミー

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit shortlink settings
ja: ショートリンクの設定を編集します

en: Elementor Detected:
ja: Elementorが検出されました：

en: Elementor is active. Shortlink prefix has been automatically disabled, it is required for optimal compatibility with Elementor revisions.
ja: Elementorがアクティブです。ショートリンクのプレフィックスは自動的に無効化されました。これはElementorのリビジョンとの最適な互換性に必要です。

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable Expiration
ja: 有効期限を設定

en: Enter a long URL and make a shortlink
ja: 長いURLを入力して、小さなバージョンに変換します

en: Enter password to continue:
ja: 続行するにはパスワードを入力してください：

en: Error
ja: エラー

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Expiration Date
ja: 有効期限日

en: Expiration Time
ja: 有効期限

en: Expire automatically.
ja: 自動的に期限切れになります。

en: Expired Links
ja: 期限切れのリンク

en: Expired Redirect Settings
ja: 期限切れリダイレクト設定

en: Expired Redirect URL
ja: 期限切れリダイレクトURL

en: External
ja: 外部

en: Failed to reset analytics.
ja: 分析のリセットに失敗しました。

en: Failed to save configuration to database
ja: 設定をデータベースに保存できませんでした

en: For admin purpose only.
ja: 管理者用のみ。

en: From %1$s, visited at %2$s
ja: %1$sから、%2$sに訪問しました

en: General
ja: 一般

en: Hide the "Shorten" button from the WordPress admin bar.
ja: WordPress管理バーから「短縮」ボタンを非表示にします。

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. Thank you!
ja: %1$sが気に入ったら、%2$s評価をお願いします。ありがとうございます！

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: ヘルプが必要な場合や新機能のリクエストがある場合は、お知らせください。

en: Import / Export
ja: インポート / エクスポート

en: Import / Export Shortlinks
ja: 短縮リンクのインポート / エクスポート

en: Import and export your shortlinks in bulk using CSV files. Migrate from other plugins or manage links across multiple sites.
ja: CSVファイルを使用して短縮リンクを一括でインポートおよびエクスポートします。 他のプラグインから移行したり、複数のサイト間でリンクを管理したりします。

en: Incorrect password. Please try again.
ja: パスワードが間違っています。もう一度やり直してください。

en: Internal
ja: 内部

en: Invalid URL scheme. Only http, https, ftp, ftps, and mailto are allowed.
ja: 無効なURLスキームです。http、https、ftp、ftps、およびmailtoのみが許可されています。

en: Invalid URL.
ja: 無効なURLです。

en: Invalid configuration format - expected array
ja: 無効な設定形式 - 配列が必要です

en: Invalid nonce verification.
ja: 無効なノンスの検証。

en: Invalid or empty URL
ja: 無効または空のURL

en: Invalid post ID or post type.
ja: 無効な投稿IDまたは投稿タイプです。

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿IDまたは投稿タイプです。

en: Invalid revision ID.
ja: 無効なリビジョンID。

en: Keyboard Shortcut
ja: キーボードショートカット

en: Label *
ja: ラベル *

en: Last 1 Month
ja: 過去1ヶ月

en: Last 1 Year
ja: 過去1年

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Link - %s
ja: リンク - %s

en: Link Expired
ja: リンクタイトル

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Link Type
ja: リンクタイトル

en: Log entry deleted successfully.
ja: Tinyurlが正常に作成されました。

en: Logs
ja: ログ

en: Long URL
ja: 長いURL

en: Mark links as sponsored content.
ja: リンクをスポンサーコンテンツとしてマークします。

en: Mobile
ja: モバイル

en: Must be at least 1 minute in the future.
ja: 未来の時刻は少なくとも1分以上である必要があります。

en: Need PublishPress Shortlinks Support?
ja: PublishPressショートリンクのサポートが必要ですか？

en: Needs work
ja: 作業が必要

en: Never
ja: 決して

en: New %s
ja: 新しい%s

en: No %s found
ja: %sが見つかりません

en: No %s found in trash
ja: ゴミ箱内に%sが見つかりません

en: No post types configured yet. Click "Add Post Type" to get started.
ja: まだ構成されている投稿タイプはありません。「投稿タイプを追加」をクリックして始めましょう。

en: No shortlink
ja: ショートリンク

en: NoFollow
ja: ノーフォロウ

en: Not yet submitted
ja: まだ提出されていません

en: Notes
ja: ノート

en: Only selected user roles can control settings.
ja: 選択されたユーザーロールのみが設定を制御できます。

en: Only selected user roles can create or edit links.
ja: 選択されたユーザーロールのみがリンクを作成または編集できます。

en: Only selected user roles can see analytics.
ja: 選択されたユーザーロールのみが分析を見ることができます。

en: Only selected user roles can view links.
ja: 選択されたユーザーロールのみがリンクを表示できます。

en: Options
ja: オプション

en: Parameter Forwarding
ja: パラメータ転送

en: Parent %s
ja: 親%s

en: Pass URL parameters to the target link.
ja: すべてのパラメータがターゲットリンクに渡されます。

en: Password
ja: パスワード

en: Password Protected Link
ja: パスワード保護されたリンク

en: Password Protection
ja: パスワード保護

en: Passwords are case sensitive.
ja: パスワードは大文字と小文字を区別します。

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Permission denied
ja: 権限が拒否されました

en: Permission denied - you must be an administrator
ja: 権限が拒否されました - 管理者である必要があります

en: Post Status Visibility
ja: 投稿ステータスの可視性

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Post type is required
ja: 投稿タイプは必須です

en: Prefix Slug
ja: プレフィックススラッグ

en: Prevent search engines from following this link.
ja: 検索エンジンがこのリンクをたどらないようにします。

en: Private
ja: プライベート

en: Pro Feature
ja: プロ機能

en: Published
ja: 公開済み

en: Redirection
ja: リダイレクション

en: Redirection Method
ja: リダイレクション方法

en: Rejected
ja: 拒否されました

en: Remove from Admin Bar
ja: WP管理バーから削除

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Reset Month's Analytics
ja: 今月の分析をリセット

en: Reset Today's Analytics
ja: 今日の分析をリセット

en: Reset Week's Analytics
ja: 今週の分析をリセット

en: Reset Year's Analytics
ja: 今年の分析をリセット

en: Revision
ja: 改訂

en: Revision Link Visibility
ja: 改訂リンクの表示

en: Revision Visibility for Visitors
ja: 訪問者向けの改訂の表示

en: Revision: %s
ja: 改訂: %s

en: Revisions
ja: 改訂

en: Role Management
ja: 役割管理

en: Saved!
ja: 保存しました！

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Search %s
ja: %sを検索

en: Secure your shortlink.
ja: リンクを保護してください。

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Select a method
ja: 方法を選択

en: Select a post type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select redirection method
ja: リダイレクション方法を選択

en: Select which post statuses are accessible when visiting a PublishPress shortlink.
ja: PublishPressショートリンクにアクセスする際に利用可能な投稿ステータスを選択してください。

en: Set when links should be auto-listed for each post type
ja: 各投稿タイプのリンクを自動的にリストするタイミングを設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Share this with users.
ja: これをユーザーと共有します。

en: Short String *
ja: ショート文字列 *

en: Short string of this URL.
ja: このURLのショート文字列。

en: Shorten
ja: 短縮

en: Shortlink
ja: ショートリンク

en: Shortlink Prefix
ja: リンクのプレフィックス

en: Shortlink created successfully.
ja: Tinyurlが正常に作成されました。

en: Shortlink prefix is required for proper rendering of Elementor revisions. It is advisable to keep it enabled.
ja: Elementorのリビジョンを適切に表示するにはショートリンクのプレフィックスが必要です。これを有効にしておくことをお勧めします。

en: Shortlink will appear here
ja: ショートURLはここに来ます

en: Shortlinks
ja: ショートリンク

en: Show Expiration Notice
ja: 有効期限日

en: Show Shortlink in Revision Table
ja: 改訂テーブルにショートリンクを表示

en: Side
ja: 側面

en: Sorry, you are not allowed to access shortlink settings.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンク設定にアクセスすることはできません。

en: Sorry, you are not allowed to access shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクにアクセスすることはできません。

en: Sorry, you are not allowed to create shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクを作成することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to edit shortlinks.
ja: 申し訳ありませんが、ショートリンクを編集することはできません。

en: Sponsored
ja: スポンサー付き

en: Stats
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Submit
ja: 送信

en: Submitted for approval
ja: 承認のために提出されました

en: Tablet
ja: タブレット

en: Target URL *
ja: ターゲットURL *

en: Target url not found.
ja: ターゲットURLが見つかりません。

en: This feature is available in PublishPress Shortlinks Pro.
ja: この機能はPublishPress Shortlinks Proで利用可能です。

en: This is where you can create and manage %s.
ja: %sを作成および管理できる場所です。

en: This link has expired
ja: このリンクは期限切れです。

en: This link is expired.
ja: このリンクは期限切れです。

en: This link is not active.
ja: このリンクはアクティブではありません。

en: This link is not containing the right prefix slug.
ja: このリンクは正しいプレフィックススラグを含んでいません。

en: This links to a revision
ja: このリンクはアクティブではありません。

en: This links to an external website
ja: これは外部ウェブサイトへのリンクです

en: This links to your post
ja: これはあなたの投稿へのリンクです

en: This plugin can be deleted.
ja: このプラグインは削除できます。

en: This text will be added between your domain name and shortlink.
ja: このテキストは、あなたのドメイン名とショートリンクの間に追加されます。

en: Tiny slug could not created.
ja: ティニースラグを作成できませんでした。

en: TinyPress Shortlinks Notice:
ja: TinyPressショートリンク通知：

en: Title
ja: タイトル

en: Today
ja: 今日

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: Users must enter the password to redirect to the target link.
ja: ユーザーはターゲットリンクにリダイレクトするためにパスワードを入力する必要があります。

en: Users will not able to redirect to the target URL once expire.
ja: ユーザーは期限切れになるとターゲットURLにリダイレクトできなくなります。

en: Valid: %s
ja: 有効: %s

en: Validating...
ja: 検証中...

en: View %s
ja: %sを表示

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: Visited at %s
ja: %s が %s にて %s に訪問しました

en: We have developed extensions for the below browsers.
ja: 以下のブラウザ用の拡張機能を開発しました。

en: When Link is First Used
ja: 初回使用時

en: When Link is First Used or Post Created
ja: リンクが初めて使用されるときまたは投稿が作成されるとき

en: When Post is Created
ja: 投稿が作成されるとき

en: When Post is Published
ja: 投稿が公開されるとき

en: When Revision is Created
ja: 改訂が作成されるとき

en: When Revision is Created or Link is First Used
ja: 修正が作成されたときまたはリンクが最初に使用されたとき

en: When a shortlink expires, visitors will be redirected to this URL instead of seeing an error. Leave empty to show the default expiration message.
ja: ショートリンクが期限切れになると、訪問者はエラーを見るのではなく、このURLにリダイレクトされます。デフォルトの期限切れメッセージを表示するには空のままにしてください。

en: When enabled, revision shortlinks will appear in the "All Shortlinks" table based on the behavior you configure below.
ja: 有効にすると、リビジョンショートリンクは以下で設定した動作に基づいて「すべてのショートリンク」テーブルに表示されます。

en: When enabled, shortlinks will appear in the "All Links" table based on the behavior you configure below.
ja: 有効にすると、投稿、ページ、その他の投稿タイプのショートリンクが、下記の設定に基づいて「すべてのリンク」テーブルに表示されます。

en: Where should expired shortlinks redirect?
ja: 期限切れの短縮リンクはどこにリダイレクトされるべきですか？

en: Who Can Control Settings
ja: 設定を制御できる人

en: Who Can Create/Edit Shortlinks
ja: リンクを作成/編集できる人

en: Who Can See Analytics
ja: 分析を見ることができる人

en: Who Can View Shortlinks
ja: リンクを表示できる人

en: You do not have permission to create shortlinks.
ja: 短縮リンクを作成する権限がありません。

en: You do not have permission to reset analytics.
ja: 分析をリセットする権限がありません。

en: You will be redirected shortly.
ja: まもなくリダイレクトされます。

en: You're using PublishPress Shortlinks Free. The Pro version has more features and support.
ja: PublishPress Shortlinks Freeを使用しています。Proバージョンにはより多くの機能とサポートがあります。

en: go
ja: 実行

en: via %s
ja: %s経由
