Tag Groups 2.1.2 - en to sv-SE translation catalogue (334 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Tag Groups
sv-SE: Tag-Groups

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
sv-SE: Tag-Groups gör att du kan organisera dina WordPress taxonomiterm och visa dem i moln, flikar, ackordeon, tabeller, listor och mycket mer.

en: Home
sv-SE: Hem

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: Front End
sv-SE: Framsidan

en: Back End
sv-SE: Baksidan

en: First Steps
sv-SE: Första Steg

en: Setup Wizard
sv-SE: Installationsguide

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: The term has been removed from all groups.
sv-SE: Termen har tagits bort från alla grupper.

en: Edit this item inline
sv-SE: Redigera detta objekt inline

en: Quick&nbsp;Edit
sv-SE: Snabb&nbsp;Redigera

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
sv-SE: Vänligen <a %s>klicka här för att köra migrationsrutinerna</a> för att säkerställa att vi har migrerat alla taggar.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
sv-SE: Dina inställningar/grupper och dina termer har exporterats. Vänligen ladda ner de resulterande filerna med högerklick eller ctrl-klick:

en: Writing of the exported settings failed.
sv-SE: Skrivningen av de exporterade inställningarna misslyckades.

en: You do not have permission to download this export file.
sv-SE: Du har inte behörighet att ladda ner den här exportfilen.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
sv-SE: Länken för exportnedladdning är ogiltig eller har löpt ut. Vänligen kör exporten igen.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
sv-SE: Den begärda exportfilen har löpt ut. Vänligen kör exporten igen.

en: The groups have been sorted alphabetically.
sv-SE: Grupperna har sorterats alfabetiskt.

en: The label cannot be empty.
sv-SE: Etiketten kan inte vara tom.

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
sv-SE: En taggrupp med etiketten '%s' finns redan, eller så har etiketten inte ändrats. Vänligen välj en annan eller gå tillbaka.

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
sv-SE: En ny taggrupp med etiketten '%s' har skapats!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
sv-SE: En ny överordnad grupp med etiketten '%s' har skapats längst ner i tabellen!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
sv-SE: En taggrupp med etiketten '%s' finns redan.

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
sv-SE: Taggruppen med etiketten '%s' har sparats!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
sv-SE: En taggrupp med id %1$s och etiketten '%2$s' har raderats.

en: Error uploading the file.
sv-SE: Fel vid uppladdning av filen.

en: Error reading the file.
sv-SE: Fel vid läsning av filen.

en: Error parsing the file.
sv-SE: Fel vid tolkning av filen.

en: date unknown
sv-SE: datum okänt

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
sv-SE: Dina inställningar och grupper har importerats från filen %1$s (skapad med pluginversion %2$s den %3$s).

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
sv-SE[0]: %d alternativ lades till eller ändrades.
sv-SE[1]: %d alternativ lades till eller ändrades.

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
sv-SE: Dina termer har importerats från filen %1$s (skapad med pluginversion %2$s den %3$s).

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
sv-SE[0]: Vi har bearbetat %d term.
sv-SE[1]: Vi har bearbetat %d termer.

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
sv-SE[0]: Vi har sparat %d term.
sv-SE[1]: Vi har sparat %d termer.

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
sv-SE[0]: Gruppinformationen för %d term har uppdaterats.
sv-SE[1]: Gruppinformationen för %d termer har uppdaterats.

en: Filters
sv-SE: Filter

en: Multilingual
sv-SE: Flerspråkig

en: Shortcodes
sv-SE: Kortkoder

en: Themes and Appearance
sv-SE: Teman och Utseende

en: remove
sv-SE: ta bort

en: (recommended)
sv-SE: (rekommenderad)

en: keep
sv-SE: behåll

en: use unfiltered_html filter
sv-SE: använd unfiltered_html filter

en: First Aid
sv-SE: Första Hjälpen

en: System Information
sv-SE: Systeminformation

en: Debugging
sv-SE: Felsökning

en: Export/Import
sv-SE: Exportera/Importera

en: Reset
sv-SE: Återställ

en: Licences
sv-SE: Licenser

en: Transients
sv-SE: Transienta

en: Database
sv-SE: Databas

en: Filesystem
sv-SE: Filsystem

en: WP Object Cache
sv-SE: WP Objekt Cache

en: Your settings have been saved.
sv-SE: Dina inställningar har sparats.

en: Your settings has been saved.
sv-SE: Dina inställningar har sparats.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
sv-SE: Alla grupper har raderats och tilldelningar har återställts.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
sv-SE: Filtret på taggsidan har återställts för att visa alla taggar.

en: tag groups
sv-SE: taggrupper

en: tag cloud
sv-SE: tagmoln

en: group info
sv-SE: gruppinfo

en: sidebar widget
sv-SE: sidofältwidget

en: accordion
sv-SE: ackordion

en: tabs
sv-SE: flikar

en: alphabetical
sv-SE: alfabetisk

en: post list
sv-SE: inläggslista

en: colors
sv-SE: färger

en: tag description
sv-SE: taggbeskrivning

en: tag filter
sv-SE: taggfilter

en: post filter
sv-SE: inläggsfilter

en: remove plugin
sv-SE: ta bort plugin

en: remove data
sv-SE: ta bort data

en: delete groups
sv-SE: ta bort grupper

en: debugging
sv-SE: felsökning

en: PHP Version
sv-SE: PHP-version

en: Ajax Test
sv-SE: Ajax-test

en: troubleshooting
sv-SE: felsökning

en: benchmarks
sv-SE: prestandatester

en: speed test
sv-SE: hastighetstest

en: error
sv-SE: fel

en: testing
sv-SE: testning

en: help
sv-SE: hjälp

en: upgrade
sv-SE: uppgradera

en: more groups
sv-SE: fler grupper

en: posts
sv-SE: inlägg

en: animated
sv-SE: animerad

en: searchable
sv-SE: sökbar

en: Info
sv-SE: Information

en: author
sv-SE: författare

en: contact
sv-SE: kontakt

en: about
sv-SE: om

en: Licenses
sv-SE: Licenser

en: Credits
sv-SE: Krediter

en: Development News
sv-SE: Utvecklingsnyheter

en: blog
sv-SE: blogg

en: updates
sv-SE: uppdateringar

en: getting started
sv-SE: komma igång

en: introduction
sv-SE: introduktion

en: sample
sv-SE: exempel

en: migrate
sv-SE: migrera

en: live block preview
sv-SE: live blockförhandsvisning

en: translation
sv-SE: översättning

en: Migrating the term meta
sv-SE: Migrering av termen meta

en: Fixing incorrect tag groups
sv-SE: Fixar felaktiga taggrupper

en: Fixing incorrect groups in term meta
sv-SE: Fixar felaktiga grupper i termen meta

en: Sorting groups in term meta
sv-SE: Sortera grupper i termen meta

en: Checking the tag names
sv-SE: Kontrollerar taggnamnen

en: (1000x read, 100x write)
sv-SE: (1000x läs, 100x skriv)

en: ineffective
sv-SE: ineffektiv

en: Sample Content
sv-SE: Exempelinnehåll

en: Sample Group A
sv-SE: Exempelgrupp A

en: Sample Group B
sv-SE: Exempelgrupp B

en: Sample Group C
sv-SE: Exempelgrupp C

en: First Sample Tag
sv-SE: Första exempeltaggen

en: Second Sample Tag
sv-SE: Andra exempel tagg

en: Third Sample Tag
sv-SE: Tredje exempel tagg

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
sv-SE: Skapa en utkast exempel sida med Gutenberg-block.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
sv-SE: Skapa en utkast exempel sida med kortkoder.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
sv-SE: Pluginet %1$s kräver WordPress %2$s för att fungera korrekt.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
sv-SE: Vänligen uppgradera WordPress och försök igen.

en: not assigned
sv-SE: inte tilldelad

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
sv-SE: Du använder Tag Grupper Gratis. Pro-versionen har fler funktioner och support. %1$sUppgradera till Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
sv-SE: Uppgradera till Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
sv-SE: Förbättra kraften i Tag Groups med Pro-versionen:

en: 21 Shortcodes
sv-SE: 21 Kortkoder

en: 18 Gutenberg Blocks
sv-SE: 18 Gutenberg-block

en: Table Tag Cloud
sv-SE: Tagg Moln Tabell

en: Simple Tag Cloud
sv-SE: Enkel Tagg Moln

en: Shuffle Box
sv-SE: Blanda Ruta

en: Multiple Groups Per Tag
sv-SE: Flera grupper per tagg

en: Tag Cloud Search
sv-SE: Tagg Moln Sökning

en: Toggle Post Filter
sv-SE: Växla inläggsfilter

en: Dynamic Post Filter
sv-SE: Dynamisk inläggsfilter

en: Post List
sv-SE: Inläggslista

en: Tag Meta Box
sv-SE: Taggmetabox

en: Post Tags in Groups
sv-SE: Taggar i grupper

en: Permissions
sv-SE: Behörigheter

en: Default Groups
sv-SE: Standardgrupper

en: WooCommerce Attributes
sv-SE: WooCommerce-attribut

en: Parent Group Level
sv-SE: Föräldragruppsnivå

en: Need Tag Groups Support?
sv-SE: Behöver du stöd för taggrupper?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
sv-SE: Om du behöver hjälp eller har en ny funktionsförfrågan, låt oss veta.

en: Request Support
sv-SE: Begär support

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
sv-SE: Detaljerad dokumentation finns också tillgänglig på pluginens webbplats.

en: View Knowledge Base
sv-SE: Visa kunskapsbas

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
sv-SE: Det kostnadsfria Tag Groups-pluginet kan inte vara aktivt tillsammans med Tag Groups Pro.

en: more information
sv-SE: mer information

en: Edit tag groups
sv-SE: Redigera taggrupper

en: Clicking will leave this page without saving.
sv-SE: Klicka för att lämna denna sida utan att spara.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
sv-SE: Välkommen till %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
sv-SE: Pluginet är klart att användas. Om du behöver hjälp kan vi guida dig genom de grundläggande stegen.

en: Start the Setup Wizard
sv-SE: Starta installationsguiden

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
sv-SE: Eller klicka här om du föredrar att göra det själv.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
sv-SE: Gå till <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Taggrupper <a %s>taxonomy-inställningar</a> och <b>välj taxonomy</b> (taggtyp) för dina taggar. I de flesta fall, lämna bara standardinställningen: Taggar (post_tag).

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
sv-SE: Gå till admin-sidan för taggrupper och <b>skapa några grupper</b>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
sv-SE: Du kan hitta dessa sidor listade på din <a %s>Taggrupper hemsida</a>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
sv-SE: Gå till dina taggar och <b>tilldela dem till dessa grupper</b>.

en: Filter by tag group
sv-SE: Filtrera efter taggrupp

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
sv-SE: %s skapade denna exempel-sida i inställningsguiden för <b>Taggrupper</b>-pluginet. Du kan säkert redigera och ta bort den eller behålla den för framtida referens.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
sv-SE: Följande kortkoder använder en mängd parametrar så att du kan få en uppfattning om alternativen. Känn dig fri att generera en ny exempel-sida med fler funktioner efter att du har uppgraderat pluginet.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
sv-SE: Vänligen hitta länkar till dokumentationen i <a %s>Taggrupper-inställningar</a>.

en: Tabbed Tag Cloud
sv-SE: Flikad Taggmoln

en: Accordion Tag Cloud
sv-SE: Accordion Taggmoln

en: Alphabetical Tag Cloud
sv-SE: Alfabetisk Taggmoln

en: Tag List
sv-SE: Tagglista

en: Alphabetical Tag Index
sv-SE: Alfabetisk Taggindex

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
sv-SE: Följande block använder en mängd parametrar så att du kan få en uppfattning om alternativen. Känn dig fri att generera en ny exempel-sida med fler funktioner efter att du har uppgraderat pluginet.

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
sv-SE: Denna sida skapades medan du hade Gutenberg-redigeraren aktiverad. Därför visas funktionerna endast när Gutenberg är aktiv.

en: Display filter on the "Posts" screen.
sv-SE: Visa filter på "Inlägg"-skärmen.

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
sv-SE: Lägg till en rullgardinsmeny till filtren ovanför listan med inlägg. Om du filtrerar inlägg efter taggrupper, kommer endast objekt att visas som har taggar (termer) i den specifika gruppen. Denna funktion kan stängas av så att menyn inte blockerar din skärm om du använder ett stort antal grupper. Kanske inte fungerar med alla taxonomier.

en: Display filter on the "Tags" screen.
sv-SE: Visa filter på "Taggar"-skärmen.

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
sv-SE: Lägg till ett filter till listan med taggar. Inaktivera det här om det krockar med andra plugin eller teman.

en: Save Settings
sv-SE: Spara inställningar

en: Gutenberg block preview
sv-SE: Gutenberg blockförhandsvisning

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
sv-SE: Vissa block kan visa en ungefärlig förhandsvisning i Gutenberg-redigeraren. Om du avaktiverar det här alternativet kommer alla block att visa en statisk ikon med text.

en: Keep groups of translations in sync
sv-SE: Håll grupper av översättningar synkroniserade

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
sv-SE: Om du aktiverar det här alternativet försöker vi synkronisera grupperna över alla språkversioner av en tagg när du sparar den. Avaktivera det för att ställa in grupper oberoende.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
sv-SE: Alla funktioner för taggrupper är tillgängliga som Gutenberg-block. Du kan också använda shortcodes.

en: Click on the features for more information.
sv-SE: Klicka på funktionerna för mer information.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
sv-SE: Visa taggarna i en flikbaserad taggmoln.

en: Example
sv-SE: Exempel

en: Parameters
sv-SE: Parametrar

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
sv-SE: Vänligen hitta parametrarna i <a %s>dokumentationen</a>.

en: Display the tags in an accordion.
sv-SE: Visa taggarna i en accordion.

en: Display the tags in lists under tag groups.
sv-SE: Visa taggarna i listor under taggrupper.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
sv-SE: Visa taggarna i flikbaserad taggmoln med första bokstäver som flikar.

en: (Not tested with right-to-left languages.)
sv-SE: (Ej testad med språk som läses från höger till vänster.)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
sv-SE: Visa taggarna i en lista med första bokstäver som rubrik.

en: Group Information
sv-SE: Gruppinformation

en: Display information about tag groups.
sv-SE: Visa information om taggrupper.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
sv-SE: Funktionen <b>tag_groups_cloud</b> accepterar samma parametrar som [tag_groups_cloud] shortcode, förutom de som avgör flikar och styling.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
sv-SE: Som standard returnerar den en sträng med html för en flikad taggmoln.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
sv-SE: Om den valfria andra parametern sätts till 'true', returnerar funktionen en flerdimensionell array som innehåller tagggrupper och taggar.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
sv-SE: Aktivera shortcode i sidofältets widgets (om de inte är synliga ändå).

en: Always load shortcode scripts.
sv-SE: Ladda alltid shortcode-skript.

en: Click for more information
sv-SE: Klicka för mer information

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
sv-SE: Stäng av för att bara ladda skripten på inlägg och sidor där en shortcode visas.

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
sv-SE: Slå på om du använder dessa shortcodes i widgets.

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
sv-SE: Här kan du välja ett tema för den flikade taggmolnet och den dragna taggmolnet.

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
sv-SE: Nya teman kan skapas med <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
sv-SE: På sidan "Theme Roller" kan du anpassa alla funktioner eller välja ett set från galleriet. Avsluta med "download"-knappen.

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
sv-SE: På nästa sida ("Download Builder") måste du välja version 1.12.x och komponenterna "Widget", "Accordion" och "Tabs". Se till att du anger "CSS Scope" som <b>.Tag-Groups</b> (inklusive punkten) innan du laddar ner.

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
sv-SE: Därefter packar du upp den nedladdade zip-filen. Du kommer att behöva "images"-mappen och "jquery-ui.theme.min.css"-filen.

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
sv-SE: Skapa en ny mapp inuti din <i>wp-content/uploads</i>-mapp (till exempel "my-theme") och kopiera de här två objekten dit.

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
sv-SE: Ange namnet på denna nya mapp (till exempel "my-theme") nedan.

en: own theme
sv-SE: egen tema

en: Don't load a theme.
sv-SE: Ladda inte ett tema.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
sv-SE: Här kan du stänga av jQuery UI-teman om ditt WordPress-tema har sitt eget jQuery UI-tema, för att undvika konflikter.

en: Further options
sv-SE: Ytterligare alternativ

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
sv-SE: Använd jQuery. (Standard är på. Andra tillägg kan åsidosätta denna inställning.)

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
sv-SE: Flikar som aktiveras genom att sväva med muspekaren (utan att klicka).

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
sv-SE: Kollapsbara flikar (växla öppen/stängd).

en: HTML in tag description:
sv-SE: HTML i taggbeskrivning:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
sv-SE: Som standard visas beskrivningen i en tooltip när du hovrar över en tagg i en taggsky.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
sv-SE: Om du inte litar på alla användare av din webbplats, ta bort HTML eller använd ett plugin för att ge unfiltered_html-funktionen endast till användare du litar på.

en: Save Theme Options
sv-SE: Spara temat alternativ

en: Search for settings
sv-SE: Sök efter inställningar

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
sv-SE: Sök efter inställningssidor. Skriv ett mellanslag för att visa alla inställningar.

en: Search Results
sv-SE: Sökresultat

en: Nothing found
sv-SE: Ingenting hittades

en: Active Taxonomies
sv-SE: Aktiva taxonomies

en: Group Statistics
sv-SE: Gruppera statistik

en: for the selected language
sv-SE: för det valda språket

en: go to tag group administration
sv-SE: gå till tagggruppsadministration

en: Enable Tag Groups Public API Access
sv-SE: Aktivera offentlig API-åtkomst till Tag-Groups

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
sv-SE: Aktivera offentlig åtkomst till tagggruppens slutpunkt /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
sv-SE: Aktivera offentlig API-åtkomst till termer

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
sv-SE: Aktivera offentlig åtkomst till termernas slutpunkt /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
sv-SE: Välj de taxonomier för vilka du vill använda Tag-Groups:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
sv-SE: Den standardtaxonomi är <b>Tags (post_tag)</b>. Observera att taggskyar kanske inte fungerar med alla taxonomier och att vissa taxonomier som listas här kanske inte är tillgängliga i adminbackend. Om du inte förstår vad som pågår här, lämna bara standarden.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
sv-SE: <b>Vänligen avmarkera taxonomier som du inte använder. Att använda flera taxonomier för samma posttyp eller hierarkiska taxonomier (som kategorier) är experimentellt och stöds inte.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
sv-SE: För att se posttypen, håll muspekaren över alternativet.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
sv-SE: Om du använder en anpassad taxonomy, se till att attributet "Public" är inställt på "true" och "Hierarchical" på "false".

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
sv-SE: Visa hierarkiska taxonomies. Inte alla funktioner i Tag Groups kommer att fungera med dessa taxonomies.

en: Save Taxonomies
sv-SE: Spara Taxonomies

en: Export
sv-SE: Exportera

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
sv-SE: Använd denna knapp för att exportera alla inställningar och grupper från Tag Groups och alla termer som är tilldelade en grupp till filer.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
sv-SE: Du kan importera båda filerna separat. Kategorihierarkin kommer inte att sparas. När du återställer termer som har raderats får de nya ID:n och du måste tilldela dem till inlägg igen. Export kan inte ersätta en säkerhetskopia.

en: Export Files
sv-SE: Exportera Filer

en: Import
sv-SE: Importera

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
sv-SE: Nedan kan du importera tidigare exporterade inställningar/grupper eller termer från en fil.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
sv-SE: Det rekommenderas att säkerhetskopiera databasen för din webbplats innan du fortsätter.

en: Please import the settings before the terms.
sv-SE: Var vänlig importera inställningarna innan termerna.

en: Import File
sv-SE: Importera Fil

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
sv-SE: Använd denna knapp för att radera alla taggrupper och tilldelningar. Dina taggar kommer inte att ändras. Markera kryssrutan för att bekräfta.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
sv-SE: Vänligen kom ihåg att taggtilldelningarna inte kan återställas av export/import-funktionen.

en: I know what I am doing.
sv-SE: Jag vet vad jag gör.

en: Delete Groups
sv-SE: Radera Grupper

en: Delete Settings and Groups
sv-SE: Radera Inställningar och Grupper

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
sv-SE: Radera alla grupper och inställningar vid avinstallation av pluginet.

en: Debug mode is on.
sv-SE: Debug-läget är aktiverat.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
sv-SE: Verbose logging är aktiverat med CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
sv-SE: Verbose logging är på.

en: Turn off
sv-SE: Stäng av

en: Verbose logging is off.
sv-SE: Verbose logging är av.

en: Turn on
sv-SE: Sätt på

en: Debug mode is off.
sv-SE: Debug-läget är av.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
sv-SE: Lär dig mer <a %s>om felsökning</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
sv-SE: Migrera taggar till det nya formatet för Tag Grupper.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
sv-SE: Plugin-programmet migrerar automatiskt taggar till det nya formatet och försöker hålla reda på ändringar. Det kan dock finnas fall där andra komponenter gjorde oobservade ändringar. Du kan också behöva migrera taggar manuellt efter att du aktiverat en taxonomi som redan innehöll oövervakade taggar.

en: Migrate
sv-SE: Migrera

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
sv-SE: Att köra underhåll kan lösa problem som du stöter på under filtrering efter taggrupper.

en: Maintenance
sv-SE: Underhåll

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
sv-SE: Återställ filtret på taggsidan för att visa alla taggar.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
sv-SE: Använd det om ett JavaScript-fel inaktiverar filtermenyn. Observera att det fortfarande rekommenderas att ta reda på orsaken till felet.

en: Reset Tag Filter
sv-SE: Återställ Taggfilter

en: Please stay on this page until all processes have finished.
sv-SE: Vänligen stanna kvar på denna sida tills alla processer har avslutats.

en: There have been errors.
sv-SE: Det har uppstått fel.

en: Continue
sv-SE: Fortsätt

en: Finished!
sv-SE: Avslutat!

en: The following terms cannot be used:
sv-SE: Följande termer kan inte användas:

en: Number of processed items:
sv-SE: Antal behandlade objekt:

en: Number of changed items:
sv-SE: Antal ändrade objekt:

en: WordPress Version
sv-SE: WordPress-version

en: Site URL
sv-SE: Webbplats-URL

en: Home URL
sv-SE: Hem-URL

en: Active Theme
sv-SE: Aktiv tema

en: Checking...
sv-SE: Kontrollerar...

en: Show the Response
sv-SE: Visa svaret

en: passed
sv-SE: godkänd

en: failed
sv-SE: misslyckad

en: Benchmarks
sv-SE: Prestandatest

en: Tag groups pro only
sv-SE: Taggrupper pro endast

en: Constants
sv-SE: Konstanter

en: Well done!
sv-SE: Bra gjort!

en: Now go the Tag Group Administration.
sv-SE: Gå nu till Taggruppsadministrationen.

en: Or preview the sample page here.
sv-SE: Eller förhandsgranska exempel-sidan här.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
sv-SE: Eller gå till <a %1$s>Tag Grupper inställningar</a> eller besök <a %2$s>dokumentationen</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
sv-SE: Gå nu till <a %1$s>Tag Grupper inställningar</a>, eller besök <a %2$s>dokumentationen</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
sv-SE: Om du behöver starta installationsguiden igen, kan du hitta den i inställningarna. Ange bara "wizard" i sökfältet.

en: Happy tagging!
sv-SE: Lycka till med taggningen!

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
sv-SE: Nu är du redo att skapa dina egna taggrupper. Om du föredrar att börja med ett exempel, kommer vi att skapa tre grupper och tre taggar åt dig. Du kan leka med dem, döpa om eller ta bort dem.

en: Create sample groups:
sv-SE: Skapa exempelgrupper:

en: Create sample tags in these groups:
sv-SE: Skapa exempel-taggar i dessa grupper:

en: Next Step
sv-SE: Nästa steg

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
sv-SE: På följande sidor kommer vi att vägleda dig genom de grundläggande inställningarna som du behöver för de vanligaste funktionerna.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
sv-SE: Du kan senare göra ändringar eller justera detaljerna i taggruppsinställningarna.

en: (show me the menu)
sv-SE: (visa mig menyn)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
sv-SE: Känn dig fri att avbryta installationsguiden när som helst och fortsätta på egen hand. Du kan också starta den igen vid ett senare tillfälle.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
sv-SE: Guiden kommer att erbjuda fler alternativ efter att du har uppgraderat till premium.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
sv-SE: Välj de taxonomier för vilka du vill använda taggrupper.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
sv-SE: I de flesta fall kommer standardtaxonomin <b>Tags (post_tag)</b> att göra jobbet.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
sv-SE: Du kommer att hitta fler alternativ i taggruppsinställningarna.

en: Tag Group Administration
sv-SE: Taggruppsadministration

en: Filter by label
sv-SE: Filtrera efter etikett

en: Tag Group name
sv-SE: Taggruppens namn

en: Number of assigned tags
sv-SE: Antal tilldelade taggar

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

en: Change order
sv-SE: Ändra ordning

en: Group ID
sv-SE: Grupp-ID

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Create
sv-SE: Skapa

en: new
sv-SE: ny

en: label
sv-SE: etikett

en: Delete this group.
sv-SE: Ta bort denna grupp.

en: Create a new group below.
sv-SE: Skapa en ny grupp nedan.

en: Add New Tag Group
sv-SE: Lägg till ny taggrupp

en: move up
sv-SE: flytta upp

en: move down
sv-SE: flytta ner

en: reload
sv-SE: ladda om

en: next page
sv-SE: nästa sida

en: previous page
sv-SE: föregående sida

en: go to page:
sv-SE: gå till sida:

en: Show posts
sv-SE: Visa inlägg

en: Show tags
sv-SE: Visa taggar

en: Do you really want to delete this tag group?
sv-SE: Vill du verkligen ta bort denna taggrupp?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
sv-SE: Vänligen besök <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
sv-SE: Läs mer

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
sv-SE: Tack för att du använder Tag Grupper | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s

en: Assign to
sv-SE: Tilldela till

en: Filter off
sv-SE: Filtrera av

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
sv-SE: Vänligen välj ett av språken ovan för att se de korrekta taggrupperna!

en: Groups
sv-SE: Grupper
