Tag Groups 2.1.2 - en to ru_RU translation catalogue (347 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Tag Groups
ru_RU: Группы тегов

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
ru_RU: Группы тегов позволяют организовать ваши термины таксономии WordPress и отображать их в облаках, вкладках, аккордеонах, таблицах, списках и многом другом.

en: Home
ru_RU: Домашняя страница

en: Taxonomies
ru_RU: Таксономии

en: Front End
ru_RU: Фронтенд

en: Back End
ru_RU: Бэкенд

en: First Steps
ru_RU: Первый шаг

en: Setup Wizard
ru_RU: Мастер настройки

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Tag Group Admin
ru_RU: Администратор группы тегов

en: The term has been removed from all groups.
ru_RU: Термин был удалён из всех групп.

en: Edit this item inline
ru_RU: Редактировать этот элемент на месте

en: Quick&nbsp;Edit
ru_RU: Быстрое редактирование

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
ru_RU: Пожалуйста, <a %s>нажмите здесь, чтобы запустить процедуры миграции</a>, чтобы убедиться, что мы мигрировали все теги.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
ru_RU: Ваши настройки/группы и ваши термины были экспортированы. Пожалуйста, загрузите полученные файлы с помощью правого клика или ctrl-клика:

en: Writing of the exported settings failed.
ru_RU: Запись экспортированных настроек не удалась.

en: You do not have permission to download this export file.
ru_RU: У вас нет разрешения на загрузку этого экспортного файла.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
ru_RU: Ссылка для загрузки экспорта недействительна или истекла. Пожалуйста, запустите экспорт снова.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
ru_RU: Запрашиваемый экспортный файл истек. Пожалуйста, запустите экспорт снова.

en: The groups have been sorted alphabetically.
ru_RU: Группы были отсортированы в алфавитном порядке.

en: The label cannot be empty.
ru_RU: Метка не может быть пустой.

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
ru_RU: Группа тегов с меткой '%s' уже существует, или метка не изменилась. Пожалуйста, выберите другую или вернитесь назад.

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
ru_RU: Создана новая группа тегов с меткой '%s'!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
ru_RU: Создана новая родительская группа с меткой '%s' внизу таблицы!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
ru_RU: Группа тегов с меткой '%s' уже существует.

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
ru_RU: Группа тегов с меткой '%s' была сохранена!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
ru_RU: Группа тегов с id %1$s и меткой '%2$s' была удалена.

en: Error uploading the file.
ru_RU: Ошибка загрузки файла.

en: Error reading the file.
ru_RU: Ошибка чтения файла.

en: Error parsing the file.
ru_RU: Ошибка разбора файла.

en: date unknown
ru_RU: дата неизвестна

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
ru_RU: Ваши настройки и группы были импортированы из файла %1$s (созданного с помощью версии плагина %2$s на %3$s).

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
ru_RU[0]: %d вариант был добавлен или изменен.
ru_RU[1]: %d варианта были добавлены или изменены.
ru_RU[2]: %d вариантов были добавлены или изменены.

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
ru_RU: Ваши термины были импортированы из файла %1$s (созданного с помощью версии плагина %2$s на %3$s).

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
ru_RU[0]: Мы обработали %d термин.
ru_RU[1]: Мы обработали %d термина.
ru_RU[2]: Мы обработали %d терминов.

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
ru_RU[0]: Мы сохранили %d термин.
ru_RU[1]: Мы сохранили %d термина.
ru_RU[2]: Мы сохранили %d терминов.

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
ru_RU[0]: Информация о группе %d термин был обновлен.
ru_RU[1]: Информация о группе %d термина была обновлена.
ru_RU[2]: Информация о группе %d терминов была обновлена.

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Gutenberg
ru_RU: Гутенберг

en: Multilingual
ru_RU: Многоязычный

en: Shortcodes
ru_RU: Короткие коды

en: Themes and Appearance
ru_RU: Темы и внешний вид

en: remove
ru_RU: удалить

en: (recommended)
ru_RU: (рекомендуется)

en: keep
ru_RU: сохранить

en: use unfiltered_html filter
ru_RU: использовать фильтр unfiltered_html

en: First Aid
ru_RU: Первая помощь

en: System Information
ru_RU: Информация о системе

en: Debugging
ru_RU: Отладка

en: Export/Import
ru_RU: Экспорт/Импорт

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Licences
ru_RU: Лицензии

en: Transients
ru_RU: Временные данные

en: Database
ru_RU: База данных

en: Filesystem
ru_RU: Файловая система

en: WP Object Cache
ru_RU: Кэш объектов WP

en: Your settings have been saved.
ru_RU: Ваши настройки были сохранены.

en: Your settings has been saved.
ru_RU: Ваши настройки были сохранены.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
ru_RU: Все группы были удалены, а назначения сброшены.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
ru_RU: Фильтр на странице тегов был сброшен, чтобы показать все теги.

en: tag groups
ru_RU: группы тегов

en: tag cloud
ru_RU: облако тегов

en: group info
ru_RU: информация о группе

en: sidebar widget
ru_RU: виджет боковой панели

en: accordion
ru_RU: аккордеон

en: tabs
ru_RU: вкладки

en: alphabetical
ru_RU: в алфавитном порядке

en: post list
ru_RU: список записей

en: colors
ru_RU: цвета

en: tag description
ru_RU: описание тега

en: tag filter
ru_RU: фильтр тегов

en: post filter
ru_RU: фильтр записей

en: backup
ru_RU: резервное копирование

en: remove plugin
ru_RU: удалить плагин

en: remove data
ru_RU: удалить данные

en: delete groups
ru_RU: удалить группы

en: debugging
ru_RU: отладка

en: PHP Version
ru_RU: Версия PHP

en: Ajax Test
ru_RU: Тест Ajax

en: troubleshooting
ru_RU: поиск и устранение неисправностей

en: benchmarks
ru_RU: бенчмарки

en: speed test
ru_RU: тест скорости

en: error
ru_RU: ошибка

en: testing
ru_RU: тестирование

en: help
ru_RU: помощь

en: upgrade
ru_RU: обновление

en: more groups
ru_RU: больше групп

en: posts
ru_RU: посты

en: filter
ru_RU: фильтр

en: animated
ru_RU: анимированный

en: searchable
ru_RU: поисковый

en: Info
ru_RU: Информация

en: author
ru_RU: автор

en: version
ru_RU: версия

en: contact
ru_RU: контакт

en: about
ru_RU: о программе

en: Licenses
ru_RU: Лицензии

en: Credits
ru_RU: Кредиты

en: Development News
ru_RU: Новости разработки

en: blog
ru_RU: блог

en: updates
ru_RU: обновления

en: getting started
ru_RU: начало работы

en: introduction
ru_RU: введение

en: sample
ru_RU: пример

en: migrate
ru_RU: миграция

en: problem
ru_RU: проблема

en: live block preview
ru_RU: предварительный просмотр живого блока

en: translation
ru_RU: перевод

en: Migrating the term meta
ru_RU: Миграция метаданных термина

en: Fixing incorrect tag groups
ru_RU: Исправление некорректных групп тегов

en: Fixing incorrect groups in term meta
ru_RU: Исправление некорректных групп в метаданных термина

en: Sorting groups in term meta
ru_RU: Сортировка групп в метаданных термина

en: Checking the tag names
ru_RU: Проверка имен тегов

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: (1000x read, 100x write)
ru_RU: (1000x чтение, 100x запись)

en: ineffective
ru_RU: неэффективный

en: Start
ru_RU: Начать

en: Sample Content
ru_RU: Пример содержимого

en: Sample Group A
ru_RU: Пример группы A

en: Sample Group B
ru_RU: Пример группы B

en: Sample Group C
ru_RU: Пример группы C

en: First Sample Tag
ru_RU: Первый пример тега

en: Second Sample Tag
ru_RU: Второй пример тега

en: Third Sample Tag
ru_RU: Третий пример тега

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
ru_RU: Создайте черновую страницу с образцом с помощью блоков Gutenberg.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
ru_RU: Создайте черновую страницу с образцом с помощью шорткодов.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
ru_RU: Плагин %1$s требует WordPress %2$s для правильной работы.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
ru_RU: Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте снова.

en: not assigned
ru_RU: не назначено

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
ru_RU: Вы используете Tag Groups Free. Профессиональная версия имеет больше функций и поддержку. %1$sОбновить до Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Перейти на Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
ru_RU: Перейти на Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
ru_RU: Увеличьте возможности Tag Groups с помощью профессиональной версии:

en: 21 Shortcodes
ru_RU: 21 шорткод

en: 18 Gutenberg Blocks
ru_RU: 18 блоков Gutenberg

en: Table Tag Cloud
ru_RU: Облако тегов таблицы

en: Simple Tag Cloud
ru_RU: Простое облако тегов

en: Shuffle Box
ru_RU: Коробка перемешивания

en: Caching
ru_RU: Кэширование

en: Multiple Groups Per Tag
ru_RU: Несколько групп на тег

en: Tag Cloud Search
ru_RU: Поиск по облаку тегов

en: Toggle Post Filter
ru_RU: Переключить фильтр постов

en: Dynamic Post Filter
ru_RU: Динамический фильтр постов

en: Post List
ru_RU: Список постов

en: Tag Meta Box
ru_RU: Метабокс тегов

en: Post Tags in Groups
ru_RU: Теги постов в группах

en: Permissions
ru_RU: Разрешения

en: Default Groups
ru_RU: Группы по умолчанию

en: WooCommerce Attributes
ru_RU: Атрибуты WooCommerce

en: Parent Group Level
ru_RU: Уровень родительской группы

en: Need Tag Groups Support?
ru_RU: Нужна поддержка групп тегов?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ru_RU: Если вам нужна помощь или у вас есть запрос на новую функцию, дайте нам знать.

en: Request Support
ru_RU: Запросить поддержку

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ru_RU: Подробная документация также доступна на сайте плагина.

en: View Knowledge Base
ru_RU: Просмотреть базу знаний

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
ru_RU: Бесплатный плагин групп тегов не может быть активен одновременно с Tag Groups Pro.

en: more information
ru_RU: больше информации

en: Edit tag groups
ru_RU: Редактировать группы тегов

en: Clicking will leave this page without saving.
ru_RU: Нажатие приведет к выходу с этой страницы без сохранения.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
ru_RU: Добро пожаловать в %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
ru_RU: Плагин готов к использованию. Если вам нужна помощь, мы можем провести вас через основные шаги.

en: Start the Setup Wizard
ru_RU: Запустить мастер настройки

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
ru_RU: Или нажмите здесь, если предпочитаете сделать это самостоятельно.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
ru_RU: Перейдите к <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;настройкам таксономии <a %s>taxonomy</a> и <b>выберите таксономию</b> (тип метки) для ваших меток. В большинстве случаев просто оставьте по умолчанию: Метки (post_tag).

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
ru_RU: Перейдите на страницу администрирования групп меток и <b>создайте несколько групп</b>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
ru_RU: Вы можете найти эти страницы в вашем <a %s>домашнем разделе групп меток</a>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
ru_RU: Перейдите к вашим меткам и <b>назначьте их этим группам</b>.

en: Filter by tag group
ru_RU: Фильтровать по группе меток

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
ru_RU: %s создал эту образцовую страницу в Мастере настройки плагина <b>Tag Groups</b>. Вы можете безопасно редактировать и удалять её или оставить для будущего использования.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
ru_RU: Следующие шорткоды используют различные параметры, чтобы вы могли понять доступные опции. Не стесняйтесь создавать новую образцовую страницу с дополнительными функциями после обновления плагина.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
ru_RU: Пожалуйста, найдите ссылки на документацию в <a %s>настройках групп меток</a>.

en: Tabbed Tag Cloud
ru_RU: Закладная меток

en: Accordion Tag Cloud
ru_RU: Аккордеон меток

en: Alphabetical Tag Cloud
ru_RU: Алфавитная метка

en: Tag List
ru_RU: Список меток

en: Alphabetical Tag Index
ru_RU: Алфавитный индекс меток

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
ru_RU: Следующие блоки используют различные параметры, чтобы вы могли понять доступные опции. Не стесняйтесь создавать новую образцовую страницу с дополнительными функциями после обновления плагина.

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
ru_RU: Эта страница была создана, пока у вас был включен редактор Gutenberg. Поэтому функции отображаются только при активном Gutenberg.

en: Display filter on the "Posts" screen.
ru_RU: Отобразить фильтр на экране "Записи".

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
ru_RU: Добавьте выпадающее меню к фильтрам над списком записей. Если вы фильтруете записи по группам меток, то будут показаны только элементы, имеющие метки (термины) в этой конкретной группе. Эта функция может быть отключена, чтобы меню не заслоняло ваш экран, если вы используете большое количество групп. Может не работать со всеми таксономиями.

en: Display filter on the "Tags" screen.
ru_RU: Отобразить фильтр на экране "Метки".

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
ru_RU: Добавьте фильтр к списку меток. Отключите его здесь, если он конфликтует с другими плагинами или темами.

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить настройки

en: Gutenberg block preview
ru_RU: Предварительный просмотр блока Gutenberg

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
ru_RU: Некоторые блоки могут отображать приблизительный предварительный просмотр в редакторе Gutenberg. Если вы отключите эту опцию, все блоки будут показывать статическую иконку с текстом.

en: Keep groups of translations in sync
ru_RU: Держите группы переводов в синхронизации

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
ru_RU: Если вы активируете эту опцию, мы попытаемся синхронизировать группы по всем языковым версиям тега при его сохранении. Отключите ее, чтобы установить группы независимо.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
ru_RU: Все функции групп тегов доступны как блоки Gutenberg. Вы также можете использовать шорткоды.

en: Click on the features for more information.
ru_RU: Нажмите на функции для получения дополнительной информации.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
ru_RU: Отобразить теги в облаке тегов с вкладками.

en: Example
ru_RU: Пример

en: Parameters
ru_RU: Параметры

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
ru_RU: Пожалуйста, найдите параметры в <a %s>документации</a>.

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Display the tags in an accordion.
ru_RU: Отобразить теги в аккордеоне.

en: Display the tags in lists under tag groups.
ru_RU: Отобразить теги в списках под группами тегов.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
ru_RU: Отобразить теги в облаке тегов с вкладками, где первая буква является вкладкой.

en: (Not tested with right-to-left languages.)
ru_RU: (Не тестировалось с языками справа налево.)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
ru_RU: Отобразить теги в списке с первой буквой в качестве заголовка.

en: Group Information
ru_RU: Информация о группе

en: Display information about tag groups.
ru_RU: Отобразить информацию о группах тегов.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
ru_RU: Функция <b>tag_groups_cloud</b> принимает те же параметры, что и шорткод [tag_groups_cloud], за исключением тех, которые определяют вкладки и стилизацию.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
ru_RU: По умолчанию возвращается строка с HTML для облака тегов с вкладками.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
ru_RU: Если необязательный второй параметр установлен в 'true', функция возвращает многомерный массив, содержащий группы тегов и теги.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
ru_RU: Включить shortcode в виджетах боковой панели (если он все равно не виден).

en: Always load shortcode scripts.
ru_RU: Всегда загружать скрипты shortcodes.

en: Click for more information
ru_RU: Нажмите для получения дополнительной информации

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
ru_RU: Выключите, чтобы загружать скрипты только на записях и страницах, где появляется shortcode.

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
ru_RU: Включите, если вы используете эти shortcodes в виджетах.

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
ru_RU: Здесь вы можете выбрать тему для облака тегов с вкладками и облака тегов аккордеона.

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
ru_RU: Новые темы могут быть созданы с помощью <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
ru_RU: На странице "Theme Roller" вы можете настроить все функции или выбрать один набор из галереи. Завершите нажатием кнопки "скачать".

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
ru_RU: На следующей странице ("Download Builder") вам нужно будет выбрать версию 1.12.x и компоненты "Widget", "Accordion" и "Tabs". Убедитесь, что перед загрузкой вы вводите внизу как "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (включая точку).

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
ru_RU: Затем распакуйте загруженный zip-файл. Вам понадобится папка "images" и файл "jquery-ui.theme.min.css".

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
ru_RU: Создайте новую папку внутри вашей <i>wp-content/uploads</i> папки (например, "my-theme") и скопируйте туда эти два элемента.

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
ru_RU: Введите имя этой новой папки (например, "my-theme") ниже.

en: own theme
ru_RU: собственная тема

en: Don't load a theme.
ru_RU: Не загружать тему.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
ru_RU: Здесь вы можете отключить темы jQuery UI, если ваша тема WordPress привносит свою собственную тему jQuery UI, чтобы избежать конфликтов.

en: Further options
ru_RU: Дополнительные параметры

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
ru_RU: Использовать jQuery. (По умолчанию включено. Другие плагины могут переопределить эту настройку.)

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
ru_RU: Вкладки, активируемые наведением курсора мыши (без щелчка).

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
ru_RU: Складывающиеся вкладки (переключение открытия/закрытия).

en: HTML in tag description:
ru_RU: HTML в описании тега:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
ru_RU: По умолчанию описание появляется в подсказке, когда вы наводите мышь на тег в облаке тегов.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
ru_RU: Если вы не доверяете всем пользователям вашего сайта, удалите HTML или используйте плагин, чтобы предоставить возможность unfiltered_html только тем пользователям, которым вы доверяете.

en: Save Theme Options
ru_RU: Сохранить параметры темы

en: Search for settings
ru_RU: Поиск настроек

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
ru_RU: Поиск страниц настроек. Наберите пробел, чтобы показать все настройки.

en: Search Results
ru_RU: Результаты поиска

en: Nothing found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Active Taxonomies
ru_RU: Активные таксономии

en: Group Statistics
ru_RU: Статистика группы

en: for the selected language
ru_RU: для выбранного языка

en: go to tag group administration
ru_RU: перейти к администрированию группы тегов

en: Enable Tag Groups Public API Access
ru_RU: Включить доступ к публичному API группы тегов

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
ru_RU: Включить публичный доступ к конечной точке групп тегов /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
ru_RU: Включить доступ к публичному API терминов

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
ru_RU: Включить публичный доступ к конечной точке терминов /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
ru_RU: Выберите таксономии, для которых вы хотите использовать Tag-Groups:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
ru_RU: Таксономия по умолчанию — <b>Теги (post_tag)</b>. Обратите внимание, что облака тегов могут не работать со всеми таксономиями и что некоторые таксономии, перечисленные здесь, могут быть недоступны в админке. Если вы не понимаете, что происходит, просто оставьте значение по умолчанию.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
ru_RU: <b>Пожалуйста, отмените выбор таксономий, которые вы не используете. Использование нескольких таксономий для одного и того же типа поста или иерархических таксономий (например, категории) является экспериментальным и не поддерживается.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
ru_RU: Чтобы увидеть тип записи, наведите курсор мыши на опцию.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
ru_RU: Если вы используете пользовательскую taxonomy, убедитесь, что атрибут "Public" установлен на "true", а "Hierarchical" на "false".

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
ru_RU: Показать иерархические taxonomies. Не все функции Tag Groups будут работать с этими taxonomies.

en: Save Taxonomies
ru_RU: Сохранить taxonomies

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
ru_RU: Используйте эту кнопку, чтобы экспортировать все настройки Tag Groups и группы, а также все термины, которые назначены группе, в файлы.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
ru_RU: Вы можете импортировать оба файла отдельно. Иерархия категорий не будет сохранена. Когда вы восстанавливаете термины, которые были удалены, они получают новые ID, и вам нужно снова назначить их записям. Экспорт не может заменить резервную копию.

en: Export Files
ru_RU: Экспорт файлов

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
ru_RU: Ниже вы можете импортировать ранее экспортированные настройки/группы или термины из файла.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
ru_RU: Рекомендуется сделать резервную копию базы данных вашего сайта перед продолжением.

en: Please import the settings before the terms.
ru_RU: Пожалуйста, импортируйте настройки перед терминами.

en: Import File
ru_RU: Импорт файла

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
ru_RU: Используйте эту кнопку, чтобы удалить все группы тегов и назначения. Ваши теги не будут изменены. Установите флажок, чтобы подтвердить.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
ru_RU: Пожалуйста, имейте в виду, что назначения тегов не могут быть восстановлены с помощью функции экспорта/импорта.

en: I know what I am doing.
ru_RU: Я знаю, что делаю.

en: Delete Groups
ru_RU: Удалить группы

en: Delete Settings and Groups
ru_RU: Удалить настройки и группы

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
ru_RU: Удалить все группы и настройки при удалении плагина.

en: Debug mode is on.
ru_RU: Режим отладки включен.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
ru_RU: Подробное ведение журнала включено с CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
ru_RU: Подробное ведение журнала включено.

en: Turn off
ru_RU: Выключить

en: Verbose logging is off.
ru_RU: Подробное ведение журнала выключено.

en: Turn on
ru_RU: Включить

en: Debug mode is off.
ru_RU: Режим отладки выключен.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
ru_RU: Узнать больше <a %s>о отладке</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
ru_RU: Мигрировать теги в новый формат групп тегов.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
ru_RU: Плагин автоматически мигрирует теги в новый формат и пытается отслеживать изменения. Однако могут быть случаи, когда другие компоненты внесли незаметные изменения. Вам также может понадобиться вручную мигрировать теги после того, как вы включили таксономию, которая уже содержала неучтенные теги.

en: Migrate
ru_RU: Мигрировать

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
ru_RU: Запуск обслуживания может решить проблемы, с которыми вы сталкиваетесь при фильтрации по группам тегов.

en: Maintenance
ru_RU: Обслуживание

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
ru_RU: Сбросьте фильтр на странице тегов, чтобы показать все теги.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
ru_RU: Используйте это, если ошибка JavaScript отключает меню фильтра. Обратите внимание, что все равно рекомендуется выяснить причину ошибки.

en: Reset Tag Filter
ru_RU: Сбросить фильтр тегов

en: Please stay on this page until all processes have finished.
ru_RU: Пожалуйста, оставайтесь на этой странице, пока все процессы не завершатся.

en: There have been errors.
ru_RU: Произошли ошибки.

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Finished!
ru_RU: Готово!

en: The following terms cannot be used:
ru_RU: Следующие термины не могут быть использованы:

en: Number of processed items:
ru_RU: Количество обработанных элементов:

en: Number of changed items:
ru_RU: Количество изменённых элементов:

en: WordPress Version
ru_RU: Версия WordPress

en: Site URL
ru_RU: URL сайта

en: Home URL
ru_RU: URL главной страницы

en: Active Theme
ru_RU: Активная тема

en: Version
ru_RU: Версия

en: Checking...
ru_RU: Проверка...

en: Show the Response
ru_RU: Показать ответ

en: passed
ru_RU: пройдено

en: failed
ru_RU: не пройдено

en: Benchmarks
ru_RU: Бенчмарки

en: Tag groups pro only
ru_RU: Только для pro групп тегов

en: Server
ru_RU: Сервер

en: Constants
ru_RU: Константы

en: Well done!
ru_RU: Молодец!

en: Now go the Tag Group Administration.
ru_RU: Теперь перейдите в Администрацию групп тегов.

en: Or preview the sample page here.
ru_RU: Или просмотрите страницу образца здесь.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
ru_RU: Или перейдите к <a %1$s>настройкам групп тегов</a> или посетите <a %2$s>документацию</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
ru_RU: Теперь перейдите к <a %1$s>настройкам групп тегов</a>, или посетите <a %2$s>документацию</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
ru_RU: Если вам нужно снова запустить Мастер установки, вы можете найти его в настройках. Просто введите "wizard" в поле поиска.

en: Happy tagging!
ru_RU: Счастливого тегирования!

en: Tag Groups Setup Wizard
ru_RU: Мастер настройки групп тегов

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
ru_RU: Теперь вы готовы создать свои собственные группы тегов. Если вы предпочитаете начать с примера, мы создадим для вас три группы и три тега. Вы можете поэкспериментировать с ними, переименовать или удалить их.

en: Create sample groups:
ru_RU: Создать образцовые группы:

en: Create sample tags in these groups:
ru_RU: Создать образцовые теги в этих группах:

en: Next Step
ru_RU: Следующий шаг

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
ru_RU: На следующих страницах мы проведем вас через основные настройки, которые вам нужны для самых распространенных функций.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
ru_RU: Позже вы можете внести изменения или уточнить детали в настройках групп тегов.

en: (show me the menu)
ru_RU: (покажите мне меню)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
ru_RU: Не стесняйтесь прервать Мастер установки в любой момент и продолжить самостоятельно. Вы также можете запустить его снова позже.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
ru_RU: Мастер предложит больше опций после обновления до премиум.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
ru_RU: Выберите таксономии, для которых вы хотите использовать группы тегов.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
ru_RU: В большинстве случаев стандартная таксономия <b>Теги (post_tag)</b> подойдет.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
ru_RU: Вы найдете больше опций в настройках групп тегов.

en: Tag Group Administration
ru_RU: Администрирование групп тегов

en: Filter by label
ru_RU: Фильтр по метке

en: Tag Group name
ru_RU: Название группы тегов

en: Number of assigned tags
ru_RU: Количество назначенных тегов

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Change order
ru_RU: Изменить порядок

en: Group ID
ru_RU: ID группы

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Create
ru_RU: Создать

en: new
ru_RU: новый

en: label
ru_RU: ярлык

en: Delete this group.
ru_RU: Удалить эту группу.

en: Create a new group below.
ru_RU: Создайте новую группу ниже.

en: Add New Tag Group
ru_RU: Добавить новую группу тегов

en: move up
ru_RU: переместить вверх

en: move down
ru_RU: переместить вниз

en: reload
ru_RU: перезагрузить

en: next page
ru_RU: следующая страница

en: previous page
ru_RU: предыдущая страница

en: go to page:
ru_RU: перейти к странице:

en: Show posts
ru_RU: Показать посты

en: Show tags
ru_RU: Показать теги

en: Do you really want to delete this tag group?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить эту группу тегов?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
ru_RU: Пожалуйста, посетите <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
ru_RU: Читать далее

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
ru_RU: Спасибо за использование Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Версия %3$s

en: Assign to
ru_RU: Назначить на

en: Filter off
ru_RU: Фильтр отключен

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
ru_RU: Пожалуйста, выберите один из языков выше, чтобы увидеть правильные группы тегов!

en: Groups
ru_RU: Группы
