Tag Groups 2.1.2 - en to pt-BR translation catalogue (339 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Tag Groups
pt-BR: Grupos de Tags

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
pt-BR: Grupos de Tags permite organizar seus termos de taxonomia do WordPress e mostrá-los em nuvens, abas, acordes, tabelas, listas e muito mais.

en: Home
pt-BR: Início

en: Taxonomies
pt-BR: Taxonomias

en: First Steps
pt-BR: Primeiros Passos

en: Setup Wizard
pt-BR: Assistente de Configuração

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Tag Group Admin
pt-BR: Administração de Grupos de Tags

en: The term has been removed from all groups.
pt-BR: O termo foi removido de todos os grupos.

en: Edit this item inline
pt-BR: Edite este item inline

en: Quick&nbsp;Edit
pt-BR: Edição Rápida&nbsp;

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
pt-BR: Por favor <a %s>clique aqui para executar os rotinas de migração</a> para garantir que migramos todas as tags.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
pt-BR: Suas configurações/grupos e seus termos foram exportados. Por favor, baixe os arquivos resultantes com clique direito ou ctrl-clique:

en: Writing of the exported settings failed.
pt-BR: A gravação das configurações exportadas falhou.

en: You do not have permission to download this export file.
pt-BR: Você não tem permissão para baixar este arquivo de exportação.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
pt-BR: O link para download da exportação é inválido ou expirou. Por favor, execute a exportação novamente.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
pt-BR: O arquivo de exportação solicitado expirou. Por favor, execute a exportação novamente.

en: The groups have been sorted alphabetically.
pt-BR: Os grupos foram classificados em ordem alfabética.

en: The label cannot be empty.
pt-BR: O rótulo não pode estar vazio.

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
pt-BR: Já existe um grupo de tags com o rótulo '%s', ou o rótulo não foi alterado. Por favor, escolha outro ou volte.

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
pt-BR: Um novo grupo de tags com o rótulo '%s' foi criado!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
pt-BR: Um novo grupo pai com o rótulo '%s' foi criado na parte inferior da tabela!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
pt-BR: Já existe um grupo de tags com o rótulo '%s'.

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
pt-BR: O grupo de tags com o rótulo '%s' foi salvo!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
pt-BR: Um grupo de tags com o id %1$s e o rótulo '%2$s' foi excluído.

en: Error uploading the file.
pt-BR: Erro ao fazer upload do arquivo.

en: Error reading the file.
pt-BR: Erro ao ler o arquivo.

en: Error parsing the file.
pt-BR: Erro ao analisar o arquivo.

en: date unknown
pt-BR: data desconhecida

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
pt-BR: Suas configurações e grupos foram importados do arquivo %1$s (criado com a versão do plugin %2$s em %3$s).

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
pt-BR[0]: %d opção foi adicionada ou alterada.
pt-BR[1]: %d opções foram adicionadas ou alteradas.

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
pt-BR: Seus termos foram importados do arquivo %1$s (criado com a versão do plugin %2$s em %3$s).

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
pt-BR[0]: Processamos %d termo.
pt-BR[1]: Processamos %d termos.

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
pt-BR[0]: Salvamos %d termo.
pt-BR[1]: Salvamos %d termos.

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
pt-BR[0]: As informações do grupo de %d termo foram atualizadas.
pt-BR[1]: As informações do grupo de %d termos foram atualizadas.

en: Filters
pt-BR: Filtros

en: Multilingual
pt-BR: Multilíngue

en: Themes and Appearance
pt-BR: Temas e Aparência

en: remove
pt-BR: remover

en: (recommended)
pt-BR: (recomendado)

en: keep
pt-BR: manter

en: use unfiltered_html filter
pt-BR: usar filtro unfiltered_html

en: First Aid
pt-BR: Primeiros Socorros

en: REST API
pt-BR: API REST

en: System Information
pt-BR: Informações do Sistema

en: Debugging
pt-BR: Depuração

en: Export/Import
pt-BR: Exportar/Importar

en: Reset
pt-BR: Redefinir

en: Licences
pt-BR: Licenças

en: Transients
pt-BR: Transientes

en: Database
pt-BR: Banco de Dados

en: Filesystem
pt-BR: Sistema de Arquivos

en: WP Object Cache
pt-BR: Cache de Objetos WP

en: Your settings have been saved.
pt-BR: Suas configurações foram salvas.

en: Your settings has been saved.
pt-BR: Suas configurações foram salvas.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
pt-BR: Todos os grupos foram excluídos e as atribuições redefinidas.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
pt-BR: O filtro na página de tags foi redefinido para mostrar todas as tags.

en: tag groups
pt-BR: grupos de tag

en: tag cloud
pt-BR: nuvem de tag

en: group info
pt-BR: informações do grupo

en: sidebar widget
pt-BR: widget da barra lateral

en: accordion
pt-BR: acordeão

en: tabs
pt-BR: abas

en: alphabetical
pt-BR: alfabético

en: post list
pt-BR: lista de postagens

en: colors
pt-BR: cores

en: tag description
pt-BR: descrição da tag

en: tag filter
pt-BR: filtro de tag

en: post filter
pt-BR: filtro de postagens

en: backup
pt-BR: cópia de segurança

en: remove plugin
pt-BR: remover plugin

en: remove data
pt-BR: remover dados

en: delete groups
pt-BR: deletar grupos

en: debugging
pt-BR: depuração

en: PHP Version
pt-BR: Versão do PHP

en: Ajax Test
pt-BR: Teste Ajax

en: troubleshooting
pt-BR: solução de problemas

en: benchmarks
pt-BR: marcos de desempenho

en: speed test
pt-BR: teste de velocidade

en: error
pt-BR: erro

en: testing
pt-BR: testando

en: help
pt-BR: ajuda

en: Tag Groups Pro
pt-BR: Grupos de Tags Pro

en: upgrade
pt-BR: atualizar

en: more groups
pt-BR: mais grupos

en: filter
pt-BR: filtrar

en: animated
pt-BR: animado

en: searchable
pt-BR: pesquisável

en: author
pt-BR: autor

en: version
pt-BR: versão

en: contact
pt-BR: contato

en: about
pt-BR: sobre

en: Licenses
pt-BR: Licenças

en: Credits
pt-BR: Créditos

en: Development News
pt-BR: Notícias de Desenvolvimento

en: updates
pt-BR: atualizações

en: getting started
pt-BR: começando

en: introduction
pt-BR: introdução

en: sample
pt-BR: exemplo

en: migrate
pt-BR: migrar

en: problem
pt-BR: problema

en: live block preview
pt-BR: pré-visualização do bloco ao vivo

en: translation
pt-BR: tradução

en: Migrating the term meta
pt-BR: Migrando o meta termo

en: Fixing incorrect tag groups
pt-BR: Corrigindo grupos de tags incorretos

en: Fixing incorrect groups in term meta
pt-BR: Corrigindo grupos incorretos no meta termo

en: Sorting groups in term meta
pt-BR: Ordenando grupos no meta termo

en: Checking the tag names
pt-BR: Verificando os nomes das tags

en: (1000x read, 100x write)
pt-BR: (1000x leitura, 100x escrita)

en: ineffective
pt-BR: ineficaz

en: Start
pt-BR: Começar

en: Sample Content
pt-BR: Conteúdo de Exemplo

en: Sample Group A
pt-BR: Grupo de Exemplo A

en: Sample Group B
pt-BR: Grupo de Exemplo B

en: Sample Group C
pt-BR: Grupo de Exemplo C

en: First Sample Tag
pt-BR: Primeira Tag de Exemplo

en: Second Sample Tag
pt-BR: Segunda Amostra de Tag

en: Third Sample Tag
pt-BR: Terceira Amostra de Tag

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
pt-BR: Crie uma página de amostra em rascunho com blocos do Gutenberg.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
pt-BR: Crie uma página de amostra em rascunho com shortcodes.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
pt-BR: O plugin %1$s requer o WordPress %2$s para funcionar corretamente.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
pt-BR: Por favor, atualize o WordPress e tente novamente.

en: not assigned
pt-BR: não atribuído

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
pt-BR: Você está usando o Tag Groups Free. A versão Pro tem mais recursos e suporte. %1$sAtualizar para Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
pt-BR: Atualizar para Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
pt-BR: Atualizar para Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
pt-BR: Aumente o poder do Tag Groups com a versão Pro:

en: 18 Gutenberg Blocks
pt-BR: 18 Blocos do Gutenberg

en: Table Tag Cloud
pt-BR: Nuvem de Tags em Tabela

en: Simple Tag Cloud
pt-BR: Nuvem de Tags Simples

en: Shuffle Box
pt-BR: Caixa de Aleatorização

en: Caching
pt-BR: Cache

en: Multiple Groups Per Tag
pt-BR: Múltiplos Grupos Por Tag

en: Tag Cloud Search
pt-BR: Busca na Nuvem de Tags

en: Toggle Post Filter
pt-BR: Alternar Filtro de Postagem

en: Dynamic Post Filter
pt-BR: Filtro de Postagem Dinâmico

en: Post List
pt-BR: Lista de Postagens

en: Tag Meta Box
pt-BR: Caixa Meta de Tags

en: Post Tags in Groups
pt-BR: Tags de Postagens em Grupos

en: Permissions
pt-BR: Permissões

en: Default Groups
pt-BR: Grupos Padrão

en: WooCommerce Attributes
pt-BR: Atributos do WooCommerce

en: Parent Group Level
pt-BR: Nível do Grupo Pai

en: Need Tag Groups Support?
pt-BR: Precisa de Suporte a Grupos de Tags?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
pt-BR: Se você precisar de ajuda ou tiver um novo pedido de recurso, nos avise.

en: Request Support
pt-BR: Solicitar Suporte

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
pt-BR: Documentação detalhada também está disponível no site do plugin.

en: View Knowledge Base
pt-BR: Ver Base de Conhecimento

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
pt-BR: O plugin gratuito Grupos de Tags não pode ser ativo junto com o Grupos de Tags Pro.

en: more information
pt-BR: mais informações

en: Edit tag groups
pt-BR: Editar grupos de tags

en: Clicking will leave this page without saving.
pt-BR: Clicar irá sair desta página sem salvar.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
pt-BR: Bem-vindo ao %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
pt-BR: O plugin está pronto para uso. Se você precisar de assistência, podemos guiá-lo pelos passos básicos.

en: Start the Setup Wizard
pt-BR: Iniciar o Assistente de Configuração

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
pt-BR: Ou clique aqui se preferir fazer isso por conta própria.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
pt-BR: Vá para as configurações de <a %s>taxonomy</a> e <b>selecione a taxonomy</b> (tipo de tag) das suas tags. Na maioria dos casos, basta deixar o padrão: Tags (post_tag).

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
pt-BR: Vá para a página de administração dos grupos de tags e <b>crie alguns grupos</b>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
pt-BR: Você pode encontrar essas páginas listadas na sua <a %s>página inicial dos Grupos de Tags</a>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
pt-BR: Vá para suas tags e <b>atribua-as a esses grupos</b>.

en: Filter by tag group
pt-BR: Filtrar por grupo de tags

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
pt-BR: %s criou esta página de exemplo no Assistente de Configuração do plugin <b>Tag Groups</b>. Você pode editá-la e excluí-la com segurança ou mantê-la para referência futura.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
pt-BR: Os seguintes shortcodes usam uma variedade de parâmetros para que você possa ter uma ideia das opções. Sinta-se à vontade para gerar uma nova página de exemplo com mais recursos após atualizar o plugin.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
pt-BR: Por favor, encontre links para a documentação nas <a %s>configurações dos Grupos de Tags</a>.

en: Tabbed Tag Cloud
pt-BR: Nuvem de Tags em Abas

en: Accordion Tag Cloud
pt-BR: Nuvem de Tags em Acordeão

en: Alphabetical Tag Cloud
pt-BR: Nuvem de Tags Alfabética

en: Tag List
pt-BR: Lista de Tags

en: Alphabetical Tag Index
pt-BR: Índice Alfabético de Tags

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
pt-BR: Os seguintes blocos usam uma variedade de parâmetros para que você possa ter uma ideia das opções. Sinta-se à vontade para gerar uma nova página de exemplo com mais recursos após atualizar o plugin.

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
pt-BR: Esta página foi criada enquanto você tinha o editor Gutenberg ativado. Portanto, os recursos só são exibidos enquanto o Gutenberg está ativo.

en: Display filter on the "Posts" screen.
pt-BR: Exibir filtro na tela de "Posts".

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
pt-BR: Adicione um menu suspenso aos filtros acima da lista de posts. Se você filtrar posts por grupos de tags, então apenas itens que têm tags (termos) nesse grupo específico serão mostrados. Este recurso pode ser desativado para que o menu não obstrua sua tela se você usar um número elevado de grupos. Pode não funcionar com todas as taxonomias.

en: Display filter on the "Tags" screen.
pt-BR: Exibir filtro na tela de "Tags".

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
pt-BR: Adicione um filtro à lista de tags. Desative-o aqui se entrar em conflito com outros plugins ou temas.

en: Save Settings
pt-BR: Salvar Configurações

en: Gutenberg block preview
pt-BR: Prévia do bloco Gutenberg

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
pt-BR: Alguns blocos podem mostrar uma prévia aproximada no editor Gutenberg. Se você desativar esta opção, todos os blocos mostrarão um ícone estático com texto.

en: Keep groups of translations in sync
pt-BR: Manter grupos de traduções sincronizados

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
pt-BR: Se você ativar esta opção, tentaremos sincronizar os grupos em todas as versões de idioma de uma tag quando você a salvar. Desative-a para definir grupos de forma independente.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
pt-BR: Todos os recursos de Grupos de Tags estão disponíveis como blocos Gutenberg. Você também pode usar shortcodes.

en: Click on the features for more information.
pt-BR: Clique nas funcionalidades para mais informações.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
pt-BR: Exibir as tags em uma nuvem de tags com abas.

en: Example
pt-BR: Exemplo

en: Parameters
pt-BR: Parâmetros

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
pt-BR: Por favor, encontre os parâmetros na <a %s>documentação</a>.

en: Accordion
pt-BR: Acordeão

en: Display the tags in an accordion.
pt-BR: Exibir as tags em um acordeão.

en: Display the tags in lists under tag groups.
pt-BR: Exibir as tags em listas sob grupos de tags.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
pt-BR: Exibir as tags em uma nuvem de tags com abas, usando as primeiras letras como abas.

en: (Not tested with right-to-left languages.)
pt-BR: (Não testado com idiomas da direita para a esquerda.)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
pt-BR: Exibir as tags em uma lista com as primeiras letras como cabeçalho.

en: Group Information
pt-BR: Informações do Grupo

en: Display information about tag groups.
pt-BR: Exibir informações sobre grupos de tags.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
pt-BR: A função <b>tag_groups_cloud</b> aceita os mesmos parâmetros que o shortcode [tag_groups_cloud], exceto aqueles que determinam abas e estilo.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
pt-BR: Por padrão, retorna uma string com o HTML para uma nuvem de tags em abas.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
pt-BR: Se o segundo parâmetro opcional estiver definido como 'true', a função retorna um array multidimensional contendo grupos de tags e tags.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
pt-BR: Ativar shortcode em widgets de barra lateral (se não estiver visível de qualquer forma).

en: Always load shortcode scripts.
pt-BR: Sempre carregar scripts de shortcode.

en: Click for more information
pt-BR: Clique para mais informações

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
pt-BR: Desligue para carregar os scripts apenas em postagens e páginas onde um shortcode aparece.

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
pt-BR: Ative se você usar esses shortcodes em widgets.

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
pt-BR: Aqui você pode escolher um tema para a Nuvem de Tags em Abas e a Nuvem de Tags em Acordeão.

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
pt-BR: Novos temas podem ser criados com o <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
pt-BR: Na página "Theme Roller" você pode personalizar todas as funcionalidades ou escolher um conjunto da galeria. Finalize com o botão "download".

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
pt-BR: Na próxima página ("Download Builder") você precisará selecionar a versão 1.12.x e os componentes "Widget", "Accordion" e "Tabs". Certifique-se de que antes de baixar você insira no final como "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (incluindo o ponto).

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
pt-BR: Então você descompacta o arquivo zip baixado. Você precisará da pasta "images" e do arquivo "jquery-ui.theme.min.css".

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
pt-BR: Crie uma nova pasta dentro da sua pasta <i>wp-content/uploads</i> (por exemplo "my-theme") e copie lá esses dois itens.

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
pt-BR: Digite o nome dessa nova pasta (por exemplo "my-theme") abaixo.

en: own theme
pt-BR: tema próprio

en: Don't load a theme.
pt-BR: Não carregar um tema.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
pt-BR: Aqui você pode desativar temas jQuery UI se o seu tema WordPress trouxer seu próprio tema jQuery UI, a fim de evitar conflitos.

en: Further options
pt-BR: Mais opções

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
pt-BR: Usar jQuery. (O padrão é ativado. Outros plugins podem sobrescrever esta configuração.)

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
pt-BR: Abas ativadas ao pairar o ponteiro do mouse (sem clicar).

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
pt-BR: Abas colapsáveis (alternar aberto/fechado).

en: HTML in tag description:
pt-BR: HTML na descrição da tag:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
pt-BR: Por padrão, a descrição aparece em um tooltip quando você passa o mouse sobre uma tag em uma nuvem de tags.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
pt-BR: Se você não confia em todos os usuários do seu site, remova o HTML ou use um plugin para dar a capacidade unfiltered_html apenas aos usuários em quem você confia.

en: Save Theme Options
pt-BR: Salvar Opções de Tema

en: Search for settings
pt-BR: Pesquisar configurações

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
pt-BR: Pesquisar páginas de configuração. Digite um espaço para mostrar todas as configurações.

en: Search Results
pt-BR: Resultados da Pesquisa

en: Nothing found
pt-BR: Nada encontrado

en: Active Taxonomies
pt-BR: Taxonomias Ativas

en: Group Statistics
pt-BR: Estatísticas do Grupo

en: for the selected language
pt-BR: para o idioma selecionado

en: go to tag group administration
pt-BR: ir para a administração do grupo de tags

en: Enable Tag Groups Public API Access
pt-BR: Habilitar Acesso Público à API de Grupos de Tags

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
pt-BR: Habilitar acesso público ao endpoint de grupos de tags /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
pt-BR: Habilitar Acesso Público à API de Termos

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
pt-BR: Habilitar acesso público ao endpoint de termos /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
pt-BR: Escolha as taxonomias para as quais você deseja usar Tag-Groups:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
pt-BR: A taxonomia padrão é <b>Tags (post_tag)</b>. Por favor, note que as nuvens de tags podem não funcionar com todas as taxonomias e que algumas taxonomias listadas aqui podem não estar acessíveis no backend do admin. Se você não entender o que está acontecendo aqui, apenas deixe a padrão.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
pt-BR: <b>Por favor, desmarque taxonomias que você não usa. Usar várias taxonomias para o mesmo tipo de post ou taxonomias hierárquicas (como categorias) é experimental e não suportado.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
pt-BR: Para ver o post type, passe o mouse sobre a opção.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
pt-BR: Se você usar uma taxonomy personalizada, certifique-se de que o atributo "Public" esteja definido como "true" e "Hierarchical" como "false".

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
pt-BR: Mostrar taxonomies hierárquicas. Nem todos os recursos do Tag Groups funcionarão com essas taxonomies.

en: Save Taxonomies
pt-BR: Salvar Taxonomies

en: Export
pt-BR: Exportar

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
pt-BR: Use este botão para exportar todas as configurações e grupos do Tag Groups e todos os termos que estão atribuídos a um grupo em arquivos.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
pt-BR: Você pode importar ambos os arquivos separadamente. A hierarquia de categorias não será salva. Quando você restaurar termos que foram excluídos, eles receberão novos IDs e você deve atribuí-los novamente aos posts. Exportar não pode substituir um backup.

en: Export Files
pt-BR: Arquivos de Exportação

en: Import
pt-BR: Importar

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
pt-BR: Abaixo você pode importar configurações/grupos ou termos previamente exportados de um arquivo.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
pt-BR: É recomendável fazer backup do banco de dados do seu site antes de prosseguir.

en: Please import the settings before the terms.
pt-BR: Por favor, importe as configurações antes dos termos.

en: Import File
pt-BR: Arquivo de Importação

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
pt-BR: Use este botão para excluir todos os grupos de tags e atribuições. Suas tags não serão alteradas. Marque a caixa de seleção para confirmar.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
pt-BR: Por favor, tenha em mente que as atribuições de tags não podem ser recuperadas pela função de exportação/importação.

en: I know what I am doing.
pt-BR: Eu sei o que estou fazendo.

en: Delete Groups
pt-BR: Excluir Grupos

en: Delete Settings and Groups
pt-BR: Excluir Configurações e Grupos

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
pt-BR: Excluir todos os grupos e configurações ao desinstalar o plugin.

en: Debug mode is on.
pt-BR: O modo de depuração está ativado.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
pt-BR: O registro detalhado está ativado com CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
pt-BR: O registro detalhado está ligado.

en: Turn off
pt-BR: Desligar

en: Verbose logging is off.
pt-BR: O registro detalhado está desligado.

en: Turn on
pt-BR: Ligar

en: Debug mode is off.
pt-BR: O modo de depuração está desligado.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
pt-BR: Saiba mais <a %s>sobre depuração</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
pt-BR: Migrar tags para o novo formato de Grupos de Tags.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
pt-BR: O plugin migra automaticamente as tags para o novo formato e tenta acompanhar as mudanças. No entanto, pode haver casos em que outros componentes fizeram mudanças não percebidas. Você também pode precisar migrar as tags manualmente após ativar uma taxonomia que já continha tags não rastreadas.

en: Migrate
pt-BR: Migrar

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
pt-BR: Executar a manutenção pode resolver problemas que você encontra durante a filtragem por grupos de tags.

en: Maintenance
pt-BR: Manutenção

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
pt-BR: Redefinir o filtro na página de tags para mostrar todas as tags.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
pt-BR: Use-o se um erro de JavaScript desativar o menu de filtro. Observe que ainda é recomendável descobrir a causa do erro.

en: Reset Tag Filter
pt-BR: Redefinir Filtro de Tags

en: Please stay on this page until all processes have finished.
pt-BR: Por favor, permaneça nesta página até que todos os processos tenham terminado.

en: There have been errors.
pt-BR: Houve erros.

en: Continue
pt-BR: Continuar

en: Finished!
pt-BR: Concluído!

en: The following terms cannot be used:
pt-BR: Os seguintes termos não podem ser usados:

en: Number of processed items:
pt-BR: Número de itens processados:

en: Number of changed items:
pt-BR: Número de itens alterados:

en: WordPress Version
pt-BR: Versão do WordPress

en: Site URL
pt-BR: URL do site

en: Home URL
pt-BR: URL inicial

en: Active Theme
pt-BR: Tema ativo

en: Version
pt-BR: Versão

en: Checking...
pt-BR: Verificando...

en: Show the Response
pt-BR: Mostrar a Resposta

en: passed
pt-BR: aprovado

en: failed
pt-BR: falhou

en: Tag groups pro only
pt-BR: Grupos de tags pro apenas

en: Server
pt-BR: Servidor

en: Constants
pt-BR: Constantes

en: Well done!
pt-BR: Muito bem!

en: Now go the Tag Group Administration.
pt-BR: Agora vá para a Administração de Grupos de Tags.

en: Or preview the sample page here.
pt-BR: Ou visualize a página de exemplo aqui.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
pt-BR: Ou vá para as configurações de <a %1$s>Grupos de Tags</a> ou visite a <a %2$s>documentação</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
pt-BR: Agora vá para as configurações de <a %1$s>Grupos de Tags</a>, ou visite a <a %2$s>documentação</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
pt-BR: Se você precisar iniciar o Assistente de Configuração novamente, pode encontrá-lo nas configurações. Basta digitar "wizard" no campo de busca.

en: Happy tagging!
pt-BR: Feliz marcação!

en: Tag Groups Setup Wizard
pt-BR: Assistente de Configuração de Grupos de Tag

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
pt-BR: Agora você está pronto para criar seus próprios grupos de tag. Se preferir começar a partir de um exemplo, criaremos para você três grupos e três tags. Você pode brincar com eles, renomeá-los ou excluí-los.

en: Create sample groups:
pt-BR: Criar grupos de exemplo:

en: Create sample tags in these groups:
pt-BR: Criar tags de exemplo nesses grupos:

en: Next Step
pt-BR: Próximo Passo

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
pt-BR: Nas páginas seguintes, nós o guiaremos pelas configurações básicas necessárias para os recursos mais comuns.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
pt-BR: Você pode fazer alterações ou ajustar os detalhes nas configurações de Grupos de Tag mais tarde.

en: (show me the menu)
pt-BR: (mostre-me o menu)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
pt-BR: Sinta-se à vontade para abortar o Assistente de Configuração a qualquer momento e continuar por conta própria. Você também pode iniciá-lo novamente mais tarde.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
pt-BR: O assistente oferecerá mais opções após a atualização para o premium.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
pt-BR: Escolha as taxonomias para as quais você deseja usar grupos de tag.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
pt-BR: Na maioria dos casos, a taxonomia padrão <b>Tags (post_tag)</b> fará o trabalho.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
pt-BR: Você encontrará mais opções nas configurações de Grupos de Tag.

en: Tag Group Administration
pt-BR: Administração de Grupo de Tag

en: Filter by label
pt-BR: Filtrar por rótulo

en: Tag Group name
pt-BR: Nome do Grupo de Tag

en: Number of assigned tags
pt-BR: Número de tags atribuídas

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Change order
pt-BR: Alterar ordem

en: Group ID
pt-BR: ID do grupo

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Create
pt-BR: Criar

en: new
pt-BR: novo

en: label
pt-BR: etiqueta

en: Delete this group.
pt-BR: Excluir este grupo.

en: Create a new group below.
pt-BR: Crie um novo grupo abaixo.

en: Add New Tag Group
pt-BR: Adicionar Novo Grupo de Tags

en: move up
pt-BR: mover para cima

en: move down
pt-BR: mover para baixo

en: reload
pt-BR: recarregar

en: next page
pt-BR: próxima página

en: previous page
pt-BR: página anterior

en: go to page:
pt-BR: ir para a página:

en: Show posts
pt-BR: Mostrar postagens

en: Show tags
pt-BR: Mostrar tags

en: Do you really want to delete this tag group?
pt-BR: Você realmente deseja excluir este grupo de tags?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
pt-BR: Por favor, visite <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
pt-BR: Leia mais

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
pt-BR: Obrigado por usar o Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Versão %3$s

en: Assign to
pt-BR: Atribuir a

en: Filter off
pt-BR: Filtro desligado

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
pt-BR: Por favor, selecione um dos idiomas acima para ver os grupos de tags corretos!

en: Groups
pt-BR: Grupos
