Tag Groups 2.2.0 - en to it translation catalogue (333 entries)

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
it: Tag Groups consente di organizzare i termini della tassonomia di WordPress e di mostrarli in nuvole, schede, fisarmoniche, tabelle, elenchi e molto altro.

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Front End
it: Frontend

en: Back End
it: Backend

en: First Steps
it: Guida introduttiva

en: Setup Wizard
it: Wizard impostazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Tag Group Admin
it: Amministrazione gruppo di tag

en: The term has been removed from all groups.
it: Il termine è stato rimosso da tutti i gruppi.

en: Edit this item inline
it: Modifica questo elemento inline

en: Quick&nbsp;Edit
it: Modifica&nbsp;rapida

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
it: <a %s>Fai clic qui per eseguire le routine di migrazione</a> e assicurarti che tutti i tag siano stati migrati.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
it: Le tue impostazioni/gruppi e i tuoi termini sono stati esportati. Puoi scaricare i file risultanti facendo clic con il tasto destro del mouse o premendo il tasto ctrl+clic:

en: Writing of the exported settings failed.
it: La scrittura delle impostazioni esportate non è riuscita.

en: You do not have permission to download this export file.
it: Non hai i permessi per scaricare questo file d'esportazione.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
it: Il link per il download dell'esportazione non è valido o è scaduto. Esegui nuovamente l'esportazione.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
it: Il file d'esportazione richiesto è scaduto. Esegui nuovamente l'esportazione.

en: The groups have been sorted alphabetically.
it: I gruppi sono stati ordinati alfabeticamente.

en: The label cannot be empty.
it: L'etichetta non può essere vuota.

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
it: Un gruppo di tag con l'etichetta '%s' esiste già, oppure l'etichetta non è stata modificata. Scegline un'altro oppure torna indietro.

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
it: Un nuovo gruppo di tag con l'etichetta '%s' è stato creato!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
it: Un nuovo gruppo genitore con l'etichetta '%s' è stato creato in fondo alla tabella!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
it: Un gruppo di tag con l'etichetta '%s' esiste già.

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
it: Il gruppo di tag con l'etichetta '%s' è stato salvato!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
it: Un gruppo di tag con id %1$s e l'etichetta '%2$s' è stato eliminato.

en: Error uploading the file.
it: Errore nel caricamento del file.

en: Error reading the file.
it: Errore nella lettura del file.

en: Error parsing the file.
it: Errore nell'analisi del file.

en: date unknown
it: data sconosciuta

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
it: Le impostazioni e i gruppi sono stati importati dal file %1$s (creato con la versione del plugin %2$s su %3$s).

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
it[0]: %d opzione è stata aggiunta o modificata.
it[1]: %d opzioni sono state aggiunte o modificate.

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
it: I tuoi termini sono stati importati dal file %1$s (creato con la versione del plugin %2$s su %3$s).

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
it[0]: È stato elaborato %d termine.
it[1]: Sono stati elaborati %d termini.

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
it[0]: È stato salvato %d termine.
it[1]: Sono stati salvati %d termini.

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
it[0]: Le informazioni sul gruppo di %d termine sono state aggiornate.
it[1]: Le informazioni sul gruppo di %d termini sono state aggiornate.

en: Filters
it: Filtri

en: Multilingual
it: Multilingue

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: Themes and Appearance
it: Temi e Aspetto

en: remove
it: rimuovi

en: (recommended)
it: (raccomandato)

en: keep
it: mantieni

en: use unfiltered_html filter
it: usa il filtro unfiltered_html

en: First Aid
it: Primo soccorso

en: REST API
it: API Rest

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Export/Import
it: Esporta/Importa

en: Reset
it: Reimposta

en: Licences
it: Licenze

en: Transients
it: Transienti

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Your settings has been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
it: Tutti i gruppi sono stati eliminati e le assegnazioni reimpostate.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
it: Il filtro della pagina dei tag è stato reimpostato per mostrare tutti i tag.

en: tag cloud
it: nuvola di tag

en: group info
it: informazioni gruppo

en: sidebar widget
it: widget barra laterale

en: accordion
it: fisarmonica

en: tabs
it: schede

en: alphabetical
it: alfabetico

en: post list
it: elenco articoli

en: colors
it: colori

en: tag description
it: descrizione del tag

en: tag filter
it: filtro tag

en: post filter
it: filtro articoli

en: remove plugin
it: rimuovi plugin

en: remove data
it: rimuovi i dati

en: delete groups
it: elimina gruppi

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Ajax Test
it: Test Ajax

en: troubleshooting
it: risoluzione dei problemi

en: speed test
it: test di velocità

en: error
it: errore

en: testing
it: verifica

en: help
it: aiuto

en: upgrade
it: aggiornamento

en: more groups
it: più gruppi

en: posts
it: articoli

en: filter
it: filtro

en: animated
it: animato

en: searchable
it: ricercabile

en: Info
it: Informazioni

en: author
it: autore

en: version
it: versione

en: contact
it: contatto

en: about
it: informazioni

en: Licenses
it: Licenze

en: Credits
it: Crediti

en: Development News
it: Note di sviluppo

en: updates
it: aggiornamenti

en: getting started
it: per iniziare

en: introduction
it: introduzione

en: sample
it: esempio

en: migrate
it: migra

en: problem
it: problema

en: live block preview
it: anteprima del blocco in tempo reale

en: translation
it: traduzione

en: Migrating the term meta
it: Migrazione del meta termine

en: Fixing incorrect tag groups
it: Correzione di gruppi errati

en: Fixing incorrect groups in term meta
it: Correzione di gruppi errati nel meta termine

en: Sorting groups in term meta
it: Ordinamento dei gruppi in meta termini

en: Checking the tag names
it: Controllo nomi dei tag

en: (1000x read, 100x write)
it: (1000x lettura, 100x scrittura)

en: ineffective
it: inefficace

en: Start
it: Inizia

en: Sample Content
it: Esempio di contenuto

en: Sample Group A
it: Esempio di gruppo A

en: Sample Group B
it: Esempio di gruppo B

en: Sample Group C
it: Esempio di gruppo C

en: First Sample Tag
it: Primo esempio di tag

en: Second Sample Tag
it: Secondo esempio di tag

en: Third Sample Tag
it: Terzo esempio di tag

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
it: Crea una bozza di pagina d'esempio con i blocchi Gutenberg.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
it: Crea una bozza di pagina d'esempio con gli shortcode.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
it: Per funzionare correttamente il plugin %1$s necessita di WordPress %2$s.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
it: Aggiorna WordPress e riprova.

en: not assigned
it: non assegnato

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
it: Stai utilizzando Tag Groups Free. La versione Pro offre maggiori caratteristiche e supporto. %1$sAggiorna a Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
it: Aggiorna a Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
it: Aumenta il potere di Tag Groups con la versione Pro:

en: 21 Shortcodes
it: 21 Shortcode

en: 18 Gutenberg Blocks
it: 18 Blocchi Gutenberg

en: Table Tag Cloud
it: Nuvola di tag a tabella

en: Simple Tag Cloud
it: Nuvola di tag semplice

en: Shuffle Box
it: Shuffle box

en: Multiple Groups Per Tag
it: Gruppi multipli per tag

en: Tag Cloud Search
it: Cerca nuvola di tag

en: Toggle Post Filter
it: Commutatore filtro degli articoli

en: Dynamic Post Filter
it: Filtro articoli dinamico

en: Post List
it: Elenco articoli

en: Post Tags in Groups
it: Tag degli articoli nei gruppi

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Default Groups
it: Gruppi predefiniti

en: WooCommerce Attributes
it: Attributi WooCommerce

en: Parent Group Level
it: Livello del gruppo genitore

en: Need Tag Groups Support?
it: Hai bisogno del supporto di Tag Groups?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
it: Se hai bisogno di aiuto o hai una nuova richiesta di funzionalità, faccelo sapere.

en: Request Support
it: Richiesta supporto

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
it: Una documentazione molto dettagliata è disponibile anche sul sito web del plugin.

en: View Knowledge Base
it: Visualizza la documentazione

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
it: Il plugin Tag Groups free deve essere disattivato quando si attiva Tag Groups Premium.

en: more information
it: più informazioni

en: Edit tag groups
it: Modifica gruppi di tag

en: Clicking will leave this page without saving.
it: Facendo clic lascerai la pagina senza salvare.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
it: Benvenuto in %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
it: Il plugin è pronto per l'uso. Se hai bisogno di assistenza, possiamo guidarti attraverso i passaggi di base.

en: Start the Setup Wizard
it: Avvia la configurazione guidata

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
it: O fai clic qui se preferisci farlo in autonomia.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
it: Vai in <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>impostazioni tassonomia</a> e <b>seleziona la tassonomia</b> (tipo di tag) dei tuoi tag. Nella maggior parte dei casi basta lasciare il valore predefinito: Tag (post_tag).

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
it: Vai alla pagina di amministrazione dei gruppi di tag e <b>crea dei gruppi</b>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
it: Queste pagine sono elencate nella pagina Home di <a %s>Tag Groups</a>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
it: Vai nei tuoi tag e <b>assegnali a questi gruppi</b>.

en: Filter by tag group
it: Filtra per gruppo di tag

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
it: %s ha creato questa pagina di esempio nella configurazione guidata del plugin <b>Tag Groups</b>. È possibile modificarla ed eliminarla in modo sicuro o conservarla per riferimenti futuri.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
it: I seguenti shortcode utilizzano una serie di parametri, in modo che tu abbia un'idea delle opzioni disponibili. Sentiti libero di generare una nuova pagina di esempio con più funzioni dopo aver aggiornato il plugin.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
it: Trovi i link alla documentazione nelle <a %s>impostazioni di Tag Groups</a>.

en: Tabbed Tag Cloud
it: Nuvola di tag a schede

en: Accordion Tag Cloud
it: Nuvola di tag a fisarmonica

en: Alphabetical Tag Cloud
it: Nuvola di tag in ordine alfabetico

en: Tag List
it: Elenco di tag

en: Alphabetical Tag Index
it: Indice alfabetico dei tag

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
it: I blocchi seguenti utilizzano una serie di parametri, in modo che tu abbia un'idea delle opzioni disponibili. Sentiti libero di generare una nuova pagina di esempio con più funzioni dopo aver aggiornato il plugin.

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
it: Questa pagina è stata creata mentre l'editor Gutenberg era abilitato. Pertanto, le caratteristiche vengono visualizzate solo quando Gutenberg è attivo.

en: Display filter on the "Posts" screen.
it: Visualizza il filtro nella schermata "Articoli".

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
it: Aggiungi un menu a discesa ai filtri sopra l'elenco degli articoli. Se si filtrano gli articoli per gruppi di tag, verranno mostrati solo gli articoli che hanno tag (termini) in quel particolare gruppo. Questa funzione può essere disattivata, in modo che il menu non ostruisca lo schermo se si utilizza un numero elevato di gruppi. Potrebbe non funzionare con tutte le tassonomie.

en: Display filter on the "Tags" screen.
it: Visualizza il filtro nella schermata "Tag".

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
it: Aggiungi un filtro all'elenco dei tag. Disabilitalo qui se entra in conflitto con altri plugin o temi.

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Gutenberg block preview
it: Anteprima blocco Gutenberg

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
it: Alcuni blocchi possono mostrare un'anteprima approssimativa nell'editor di Gutenberg. Se si disattiva questa opzione, tutti i blocchi mostreranno un'icona statica con del testo.

en: Keep groups of translations in sync
it: Mantieni sincronizzati i gruppi di traduzioni

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
it: Se attivi questa opzione, cercheremo di sincronizzare i gruppi in tutte le versioni linguistiche di un tag quando lo salverai. Disattivala per impostare i gruppi in modo indipendente.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
it: Tutte le caratteristiche di Tag Groups sono disponibili come blocchi di Gutenberg. Puoi anche utilizzare gli shortcode.

en: Click on the features for more information.
it: Fai clic sulle caratteristiche per maggiori informazioni.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
it: Visualizza i tag in una nuvola di tag a schede.

en: Example
it: Esempio

en: Parameters
it: Parametri

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
it: Trovi i parametri nella <a %s>documentazione</a>.

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Display the tags in an accordion.
it: Visualizza i tag a fisarmonica.

en: Display the tags in lists under tag groups.
it: Visualizza i tag in elenchi sotto i gruppi di tag.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
it: Visualizza i tag in una nuvola di tag a schede con le prime lettere come schede.

en: (Not tested with right-to-left languages.)
it: (Non testato con le lingue da destra a sinistra.)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
it: Visualizza i tag in un elenco con le prime lettere come intestazione.

en: Group Information
it: Informazioni gruppo

en: Display information about tag groups.
it: Visualizza informazioni sui gruppi di tag.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
it: La funzione <b>tag_groups_cloud</b> accetta gli stessi parametri dello shortcode [tag_groups_cloud] tranne quelli che impostano le schede e la stilizzazione.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
it: Per impostazione predefinita, restituisce una stringa con l'html di una nuvola di tag a schede.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
it: Se il secondo parametro facoltativo è impostato su 'true', la funzione restituisce un array multidimensionale contenente gruppi di tag e tag.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
it: Abilita lo shortcode nei widget della barra laterale (se non è già visibile).

en: Always load shortcode scripts.
it: Carica sempre gli script degli shortcode.

en: Click for more information
it: Fai clic per maggiori informazioni

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
it: Disattivare per caricare gli script solo negli articoli e nelle pagine in cui compare uno shortcode.

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
it: Attivare se si utilizzano questi shortcode nei widget.

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
it: Qui puoi scegliere i temi per le nuvole d'etichette a schede e nuvole d'etichette a fisarmonica.

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
it: Nuovi temi possono essere creati con <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
it: Nella pagina "Theme Roller" è possibile personalizzare tutte le caratteristiche o scegliere un set dalla galleria. Per concludere, fai clic sul pulsante "Scarica".

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
it: Nella pagina successiva ("Scarica il builder") dovrai selezionare la versione 1.12.x e i componenti "Widget", " Fisarmonica" e "Schede". Prima di effettuare il download, assicurati di inserire in fondo il nome "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (compreso il punto).

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
it: Quindi decomprimere il file zip scaricato. Sono necessari la cartella "images" e il file "jquery-ui.theme.min.css".

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
it: Crea una nuova cartella all'interno della tua cartella <i>wp-content/uploads</i> (per esempio "miei-temi") e copia in essa questi due elementi.

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
it: Inserisci il nome di questa nuova cartella (per esempio "mio-tema") sotto.

en: own theme
it: proprio tema

en: Don't load a theme.
it: Non caricare un tema.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
it: Qui è possibile disattivare i temi jQuery UI se il tema di WordPress ha un proprio tema jQuery UI, per evitare conflitti.

en: Further options
it: Altre opzioni

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
it: Usa jQuery.  (L'impostazione predefinita è on. Altri plugin potrebbero ignorare questa impostazione).

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
it: Schede attivate dal passaggio del puntatore del mouse (senza fare clic).

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
it: Schede retraibili (apri/chiudi).

en: HTML in tag description:
it: HTML nella descrizione dei tag:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
it: Per impostazione predefinita, la descrizione appare in un tooltip quando si passa il mouse su un tag in una nuvola di tag.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
it: Se non ti fidi di tutti gli utenti del tuo sito, rimuovi l'HTML o usa un plugin per dare la possibilità di unfiltered_html solo agli utenti di cui ti fidi.

en: Save Theme Options
it: Salva opzioni tema

en: Search for settings
it: Cerca le impostazioni

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
it: Cerca le pagine delle impostazioni. Digita uno spazio per mostrare tutte le impostazioni.

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Nothing found
it: Non è stato trovato nulla

en: Active Taxonomies
it: Tassonomie attive

en: Group Statistics
it: Statistiche gruppo

en: for the selected language
it: per la lingua selezionata

en: go to tag group administration
it: vai all'amministrazione del gruppo di tag

en: Enable Tag Groups Public API Access
it: Abilita accesso pubblico all'API Tag Groups

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
it: Abilita l'accesso pubblico all'endpoint tag groups /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
it: Abilita accesso pubblico all'API termini

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
it: Abilita l'accesso pubblico all'endpoint dei termini /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
it: Scegli le tassonomie che vuoi utilizzare in Tag Groups:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
it: La tassonomia predefinita è <b>Tags (post_tag)</b>. Ti facciamo notare che le nuvole di tag potrebbero non funzionare con tutte le tassonomie e che alcune tassonomie qui elencate potrebbero non essere accessibili nel backend dell'amministrazione. Se non ti è chiaro cosa sta succedendo, lascia il valore predefinito.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
it: <b>Deseleziona le tassonomie non utilizzate. L'uso di più tassonomie per lo stesso tipo di articolo o di tassonomie gerarchiche (come le categorie) è sperimentale e non è supportato.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
it: Per conoscere il tipo di contenuto, passa con il mouse sopra l'opzione.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
it: Se usi una tassonomia personalizzata, assicurati che l'attributo "Pubblico" sia impostato su "vero" e "Gerarchico" su "falso".

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
it: Mostra tassonomia gerarchica. Non tutte le caratteristiche di Tag Groups funzioneranno con queste tassonomie.

en: Save Taxonomies
it: Salva tassonomie

en: Export
it: Esporta

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
it: Questo pulsante ti permette di esportare in un file tutte le impostazioni e i gruppi dei gruppi di tag e tutti i termini assegnati a un gruppo.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
it: È possibile importare entrambi i file separatamente. La gerarchia delle categorie non viene salvata. Quando si ripristinano i termini eliminati, questi ricevono un nuovo ID ed è necessario assegnarli nuovamente agli articoli. L'esportazione non può sostituire il backup.

en: Export Files
it: Esporta i file

en: Import
it: Importa

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
it: Di seguito è possibile importare impostazioni/gruppi o termini precedentemente esportati da un file.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
it: Ti consigliamo di eseguire un backup del database del sito prima di procedere.

en: Please import the settings before the terms.
it: Devi importare le impostazioni prima dei termini.

en: Import File
it: Importa file

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
it: Utilizza questo pulsante per eliminare tutti i gruppi di tag e le assegnazioni. Le etichette non verranno modificate. Spunta la casella di controllo per confermare.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
it: Ricordati che le assegnazioni dei tag non possono essere recuperati dalla funzione esporta/importa.

en: I know what I am doing.
it: So cosa sto facendo.

en: Delete Groups
it: Elimina gruppi

en: Delete Settings and Groups
it: Elimina impostazioni e gruppi

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
it: Elimina tutti i gruppi e le impostazioni quando si disinstalla il plugin.

en: Debug mode is on.
it: La modalità debug è attivata.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
it: La registrazione verbosa viene abilitata con CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
it: La registrazione verbosa è on.

en: Turn off
it: Disattiva

en: Verbose logging is off.
it: La registrazione verbosa è off.

en: Turn on
it: Attiva

en: Debug mode is off.
it: La modalità debug è disattivata.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
it: Approfondisci <a %s>sul debugging</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
it: Migra i tag nel nuovo formato di Tag Groups.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
it: Il plugin migra automaticamente i tag al nuovo formato e cerca di tenere traccia delle modifiche. Tuttavia, possono verificarsi casi in cui altri componenti hanno apportato modifiche non notate. Potrebbe anche essere necessario migrare manualmente i tag dopo aver abilitato una tassonomia che già conteneva tag non tracciati.

en: Migrate
it: Migra

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
it: L'esecuzione della manutenzione può risolvere i problemi riscontrati durante il filtraggio per gruppi di tag.

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
it: Reimposta il filtro nella pagina dei tag per mostrare tutti i tag.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
it: Da utilizzare se un errore JavaScript disabilita il menu del filtro. Ti consigliamo comunque di individuare la causa dell'errore.

en: Reset Tag Filter
it: Reimposta il filtro dei tag

en: Please stay on this page until all processes have finished.
it: Resta su questa pagina finché non siano terminate tutte le elaborazioni.

en: There have been errors.
it: Si sono verificati degli errori.

en: Continue
it: Continua

en: Finished!
it: Finito!

en: The following terms cannot be used:
it: I termini seguenti non possono essere utilizzati:

en: Number of processed items:
it: Numero di elementi elaborati:

en: Number of changed items:
it: Numero di elementi modificati:

en: WordPress Version
it: Versione WordPress

en: Site URL
it: URL del sito

en: Home URL
it: URL della home

en: Active Theme
it: Tema attivo

en: Version
it: Versione

en: Checking...
it: Controllando…

en: Show the Response
it: Mostra la risposta

en: passed
it: approvato

en: failed
it: fallito

en: Benchmarks
it: Benchmark

en: Tag groups pro only
it: Solo in Tag groups pro

en: Constants
it: Costanti

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Now go the Tag Group Administration.
it: Adesso vai nell'amministrazione del gruppo di tag.

en: Or preview the sample page here.
it: O vedi l'anteprima della pagina di esempio qui.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
it: Oppure vai nelle <a %1$s>impostazioni di Tag Groups</a>, o visita la <a %2$s>documentazione</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
it: Adesso vai nelle <a %1$s>impostazioni di Tag Groups</a>, o visita la <a %2$s>documentazione</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
it: Se ti serve lanciare di nuovo la procedura guidata, puoi trovarla nelle impostazioni. Basta inserire "wizard" nel campo di ricerca.

en: Happy tagging!
it: Divertiti con i tag!

en: Tag Groups Setup Wizard
it: Configurazione guidata di Tag Groups

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
it: Ora sei pronto a creare i tuoi gruppi di tag. Se preferisci partire da un esempio, creeremo per te tre gruppi e tre tag. Puoi sperimentare con loro, rinominarli o eliminarli.

en: Create sample groups:
it: Crea gruppi d'esempio:

en: Create sample tags in these groups:
it: Crea tag d'esempio in questi gruppi:

en: Next Step
it: Passaggio successivo

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
it: Nelle pagine seguenti ti spiegheremo le impostazioni di base necessarie per le caratteristiche più comuni.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
it: In seguito puoi modificare o perfezionare i dettagli nelle impostazioni di Tag Groups.

en: (show me the menu)
it: (mostrami il menu)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
it: È possibile interrompere l'installazione guidata in qualsiasi momento e continuare il proprio percorso. È anche possibile avviarla nuovamente in un secondo momento.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
it: La procedura guidata offrirà più opzioni dopo l'aggiornamento a premium.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
it: Seleziona le tassonomie per le quali vuoi utilizzare i gruppi di tag.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
it: Nella maggior parte dei casi la tassonomia predefinita <b>Tag (post_tag)</b> sarà sufficiente.

en: post type
it: tipo contenuto

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
it: Troverai più opzioni nelle impostazioni di Tag Groups.

en: Tag Group Administration
it: Amministrazione gruppo tag

en: Filter by label
it: Filtra per etichetta

en: Tag Group name
it: Nome del gruppo di tag

en: Number of assigned tags
it: Numero di tag assegnati

en: Actions
it: Azioni

en: Change order
it: Modifica ordine

en: Group ID
it: ID gruppo

en: Edit
it: Modifica

en: Create
it: Crea

en: new
it: nuovo

en: label
it: etichetta

en: Delete this group.
it: Elimina questo gruppo.

en: Create a new group below.
it: Crea un nuovo gruppo sotto.

en: Add New Tag Group
it: Aggiungi nuovo gruppo tag

en: move up
it: sposta in alto

en: move down
it: sposta in basso

en: reload
it: ricarica

en: next page
it: pagina successiva

en: previous page
it: pagina precedente

en: go to page:
it: vai a pagina:

en: Show posts
it: Mostra articoli

en: Show tags
it: Mostra i tag

en: Do you really want to delete this tag group?
it: Sei certo di voler eliminare questo gruppo di tag?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
it: Vai in <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
it: Approfondisci

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
it: Grazie per utilizzare Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Versione %3$s

en: Assign to
it: Assegna a

en: Filter off
it: Disattiva filtro

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
it: Seleziona una delle lingue qui sopra per vedere i gruppi di tag corretti!

en: Groups
it: Gruppi
