Tag Groups 2.1.2 - en to da-DK translation catalogue (320 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Tag Groups
da-DK: Tag-Groups

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
da-DK: Tag-Groups giver dig mulighed for at organisere dine WordPress taxonomi termer og vise dem i skyer, faner, akordeoner, tabeller, lister og meget mere.

en: Home
da-DK: Hjem

en: Taxonomies
da-DK: Taxonomier

en: First Steps
da-DK: Første skridt

en: Setup Wizard
da-DK: Opsætningsguide

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: The term has been removed from all groups.
da-DK: Termen er blevet fjernet fra alle grupper.

en: Edit this item inline
da-DK: Rediger dette element inline

en: Quick&nbsp;Edit
da-DK: Hurtig&nbsp;redigering

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
da-DK: Bitte <a %s>klik her for at køre migrationsrutinerne</a> for at sikre, at vi har migreret alle tags.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
da-DK: Dine indstillinger/grupper og dine termer er blevet eksporteret. Download venligst de resulterende filer med højreklik eller ctrl-klik:

en: Writing of the exported settings failed.
da-DK: Skrivning af de eksporterede indstillinger mislykkedes.

en: You do not have permission to download this export file.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at downloade denne eksportfil.

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
da-DK: Eksport-downloadlinket er ugyldigt eller er udløbet. Venligst kør eksporten igen.

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
da-DK: Den anmodede eksportfil er udløbet. Venligst kør eksporten igen.

en: The groups have been sorted alphabetically.
da-DK: Grupperne er blevet sorteret alfabetisk.

en: The label cannot be empty.
da-DK: Mærket kan ikke være tomt.

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
da-DK: En taggruppe med mærket '%s' eksisterer allerede, eller mærket er ikke ændret. Vælg venligst et andet eller gå tilbage.

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
da-DK: En ny taggruppe med mærket '%s' er blevet oprettet!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
da-DK: En ny overordnet gruppe med etiketten '%s' er blevet oprettet nederst i tabellen!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
da-DK: En taggruppe med mærket '%s' eksisterer allerede.

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
da-DK: Taggruppen med mærket '%s' er blevet gemt!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
da-DK: En taggruppe med id %1$s og mærket '%2$s' er blevet slettet.

en: Error uploading the file.
da-DK: Fejl ved upload af filen.

en: Error reading the file.
da-DK: Fejl ved læsning af filen.

en: Error parsing the file.
da-DK: Fejl ved fortolkning af filen.

en: date unknown
da-DK: dato ukendt

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
da-DK: Dine indstillinger og grupper er blevet importeret fra filen %1$s (oprettet med plugin-version %2$s den %3$s).

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
da-DK[0]: %d mulighed blev tilføjet eller ændret.
da-DK[1]: %d muligheder blev tilføjet eller ændret.

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
da-DK: Dine termer er blevet importeret fra filen %1$s (oprettet med plugin-version %2$s den %3$s).

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
da-DK[0]: Vi har behandlet %d term.
da-DK[1]: Vi har behandlet %d termer.

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
da-DK[0]: Vi har gemt %d term.
da-DK[1]: Vi har gemt %d termer.

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
da-DK[0]: Gruppens info for %d term blev opdateret.
da-DK[1]: Gruppens info for %d termer blev opdateret.

en: Filters
da-DK: Filtre

en: Multilingual
da-DK: Flersproget

en: Shortcodes
da-DK: Kortkoder

en: Themes and Appearance
da-DK: Temaer og Udseende

en: remove
da-DK: fjern

en: (recommended)
da-DK: (anbefalet)

en: keep
da-DK: behold

en: use unfiltered_html filter
da-DK: brug unfiltered_html filter

en: First Aid
da-DK: Førstehjælp

en: System Information
da-DK: Systeminformation

en: Debugging
da-DK: Fejlfinding

en: Export/Import
da-DK: Eksport/Import

en: Reset
da-DK: Nulstil

en: Licences
da-DK: Licenser

en: Transients
da-DK: Transienter

en: Filesystem
da-DK: Filsystem

en: WP Object Cache
da-DK: WP Objekt Cache

en: Your settings have been saved.
da-DK: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: Your settings has been saved.
da-DK: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
da-DK: Alle grupper er blevet slettet og tildelinger nulstillet.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
da-DK: Filteret på tagsiden er blevet nulstillet for at vise alle tags.

en: tag groups
da-DK: tag grupper

en: tag cloud
da-DK: tag sky

en: group info
da-DK: gruppe info

en: tabs
da-DK: faner

en: alphabetical
da-DK: alfabetisk

en: post list
da-DK: indlægsliste

en: colors
da-DK: farver

en: tag description
da-DK: tag beskrivelse

en: post filter
da-DK: indlæg filter

en: remove plugin
da-DK: fjern plugin

en: remove data
da-DK: fjern data

en: delete groups
da-DK: slet grupper

en: debugging
da-DK: fejlfinding

en: troubleshooting
da-DK: fejlretning

en: speed test
da-DK: hastighedstest

en: error
da-DK: fejl

en: testing
da-DK: testning

en: help
da-DK: hjælp

en: Tag Groups Pro
da-DK: Tag Grupper Pro

en: upgrade
da-DK: opgrader

en: more groups
da-DK: flere grupper

en: posts
da-DK: indlæg

en: animated
da-DK: animeret

en: searchable
da-DK: søgbar

en: author
da-DK: forfatter

en: contact
da-DK: kontakt

en: about
da-DK: om

en: Licenses
da-DK: Licenser

en: Credits
da-DK: Kreditter

en: Development News
da-DK: Udviklingsnyheder

en: updates
da-DK: opdateringer

en: getting started
da-DK: komme i gang

en: introduction
da-DK: introduktion

en: sample
da-DK: eksempel

en: migrate
da-DK: migrere

en: live block preview
da-DK: live blok forhåndsvisning

en: translation
da-DK: oversættelse

en: Migrating the term meta
da-DK: Migrering af termen meta

en: Fixing incorrect tag groups
da-DK: Retting af forkerte taggrupper

en: Fixing incorrect groups in term meta
da-DK: Retting af forkerte grupper i termen meta

en: Sorting groups in term meta
da-DK: Sortering af grupper i termen meta

en: Checking the tag names
da-DK: Kontrollere tag-navnene

en: (1000x read, 100x write)
da-DK: (1000x læst, 100x skrevet)

en: ineffective
da-DK: ineffektiv

en: Sample Content
da-DK: Eksempelindhold

en: Sample Group A
da-DK: Eksempelgruppe A

en: Sample Group B
da-DK: Eksempelgruppe B

en: Sample Group C
da-DK: Eksempelgruppe C

en: First Sample Tag
da-DK: Første eksempel-tag

en: Second Sample Tag
da-DK: Andet eksempel tag

en: Third Sample Tag
da-DK: Tredje eksempel tag

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
da-DK: Opret en kladdeprøveside med Gutenberg blokke.

en: Create a draft sample page with shortcodes.
da-DK: Opret en kladdeprøveside med shortcodes.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
da-DK: Plugin'et %1$s kræver WordPress %2$s for at fungere korrekt.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
da-DK: Opgrader venligst WordPress og prøv igen.

en: not assigned
da-DK: ikke tildelt

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
da-DK: Du bruger Tag Grupper Gratis. Pro versionen har flere funktioner og support. %1$sOpgrader til Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgrader til Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
da-DK: Opgrader til Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
da-DK: Forstærk kraften i Tag Groups med Pro-versionen:

en: 18 Gutenberg Blocks
da-DK: 18 Gutenberg Blokke

en: Table Tag Cloud
da-DK: Tabel Tag Cloud

en: Simple Tag Cloud
da-DK: Simpel Tag Cloud

en: Shuffle Box
da-DK: Blandingsboks

en: Multiple Groups Per Tag
da-DK: Flere grupper pr. tag

en: Tag Cloud Search
da-DK: Tag Cloud Søgning

en: Toggle Post Filter
da-DK: Skift postfilter

en: Dynamic Post Filter
da-DK: Dynamisk Postfilter

en: Post List
da-DK: Postliste

en: Post Tags in Groups
da-DK: Posttags i Grupper

en: Permissions
da-DK: Tilladelser

en: Default Groups
da-DK: Standardgrupper

en: WooCommerce Attributes
da-DK: WooCommerce Attributter

en: Parent Group Level
da-DK: Overordnet Gruppe Niveau

en: Need Tag Groups Support?
da-DK: Har du brug for støtte til Tag Grupper?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
da-DK: Hvis du har brug for hjælp eller har en ny funktionsanmodning, så lad os vide det.

en: Request Support
da-DK: Anmod om Support

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
da-DK: Detaljeret dokumentation er også tilgængelig på plugin-webstedet.

en: View Knowledge Base
da-DK: Se Vidensbase

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
da-DK: Det gratis Tag Grupper plugin kan ikke være aktivt sammen med Tag Grupper Pro.

en: more information
da-DK: mere information

en: Edit tag groups
da-DK: Rediger taggrupper

en: Clicking will leave this page without saving.
da-DK: Klikker du, forlader du denne side uden at gemme.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
da-DK: Velkommen til %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
da-DK: Plugin'et er klar til brug. Hvis du har brug for hjælp, kan vi guide dig gennem de grundlæggende trin.

en: Start the Setup Wizard
da-DK: Start Opsætningsguiden

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
da-DK: Eller klik her, hvis du foretrækker at gøre det selv.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
da-DK: Gå til <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomyindstillinger</a> og <b>vælg taxonomy</b> (tagtype) for dine tags. I de fleste tilfælde skal du blot lade standarden være: Tags (post_tag).

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
da-DK: Gå til taggruppens adminside og <b>opret nogle grupper</b>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
da-DK: Du kan finde disse sider opført på din <a %s>Tag Groups startside</a>.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
da-DK: Gå til dine tags og <b>tildel dem til disse grupper</b>.

en: Filter by tag group
da-DK: Filtrer efter taggruppe

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
da-DK: %s oprettede denne prøve side i Setup Wizard for <b>Tag Groups</b> plugin. Du kan trygt redigere og slette den eller gemme den til fremtidig reference.

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
da-DK: De følgende kortkoder bruger en række parametre, så du kan få en idé om mulighederne. Du er velkommen til at generere en ny prøveside med flere funktioner efter opgradering af plugin.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
da-DK: Find venligst links til dokumentationen i <a %s>Tag Groups indstillinger</a>.

en: Tabbed Tag Cloud
da-DK: Fanebladet Tag Cloud

en: Alphabetical Tag Cloud
da-DK: Alfabetisk Tag Cloud

en: Tag List
da-DK: Tagliste

en: Alphabetical Tag Index
da-DK: Alfabetisk Tagindeks

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
da-DK: De følgende blokke bruger en række parametre, så du kan få en idé om mulighederne. Du er velkommen til at generere en ny prøveside med flere funktioner efter opgradering af plugin.

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
da-DK: Denne side blev oprettet, mens du havde Gutenberg-editoren aktiveret. Derfor vises funktionerne kun, mens Gutenberg er aktiv.

en: Display filter on the "Posts" screen.
da-DK: Vis filter på "Indlæg"-skærmen.

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
da-DK: Tilføj en rullemenu til filtrene over listen med indlæg. Hvis du filtrerer indlæg efter taggrupper, vil der kun blive vist elementer, der har tags (termer) i den pågældende gruppe. Denne funktion kan slås fra, så menuen ikke forstyrrer din skærm, hvis du bruger et stort antal grupper. Måske ikke fungerer med alle taxonomier.

en: Display filter on the "Tags" screen.
da-DK: Vis filter på "Tags"-skærmen.

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
da-DK: Tilføj et filter til listen over tags. Deaktiver det her, hvis det konflikter med andre plugins eller temaer.

en: Save Settings
da-DK: Gem indstillinger

en: Gutenberg block preview
da-DK: Gutenberg blok forhåndsvisning

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
da-DK: Nogle blokke kan vise en omtrentlig forhåndsvisning i Gutenberg-editoren. Hvis du deaktiverer denne mulighed, vil alle blokke vise et statisk ikon med tekst.

en: Keep groups of translations in sync
da-DK: Hold grupper af oversættelser synkroniseret

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
da-DK: Hvis du aktiverer denne mulighed, prøver vi at synkronisere grupperne på tværs af alle sprogversioner af en tag, når du gemmer det. Deaktiver det for at indstille grupper uafhængigt.

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
da-DK: Alle taggruppers funktioner er tilgængelige som Gutenberg blokke. Du kan også bruge shortcodes.

en: Click on the features for more information.
da-DK: Klik på funktionerne for mere information.

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
da-DK: Vis tags i en fanebaseret tag-sky.

en: Example
da-DK: Eksempel

en: Parameters
da-DK: Parametre

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
da-DK: Find venligst parametrene i <a %s>dokumentationen</a>.

en: Display the tags in an accordion.
da-DK: Vis tags i et accordion.

en: Display the tags in lists under tag groups.
da-DK: Vis tags i lister under taggrupper.

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
da-DK: Vis tags i en fanebaseret tag-sky med første bogstaver som faner.

en: (Not tested with right-to-left languages.)
da-DK: (Ikke testet med sprog fra højre til venstre.)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
da-DK: Vis tags i en liste med første bogstaver som overskrift.

en: Group Information
da-DK: Gruppeinformation

en: Display information about tag groups.
da-DK: Vis information om taggrupper.

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
da-DK: Funktionen <b>tag_groups_cloud</b> accepterer de samme parametre som [tag_groups_cloud] shortcode, undtagen dem der bestemmer faner og styling.

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
da-DK: Som standard returnerer den en streng med HTML til en fanebaseret tag-sky.

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
da-DK: Hvis den valgfri anden parameter er indstillet til 'true', returnerer funktionen et multidimensionelt array, der indeholder tag-grupper og tags.

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
da-DK: Aktivér shortcode i sidebar widgets (hvis ikke synlig alligevel).

en: Always load shortcode scripts.
da-DK: Indlæs altid shortcode scripts.

en: Click for more information
da-DK: Klik for mere information

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
da-DK: Slå fra for kun at indlæse scripts på indlæg og sider, hvor en shortcode vises.

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
da-DK: Tænd for, hvis du bruger disse shortcodes i widgets.

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
da-DK: Her kan du vælge et tema til den fanebaserede tag-sky og den akustiske tag-sky.

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
da-DK: Nye temaer kan oprettes med <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
da-DK: På siden "Theme Roller" kan du tilpasse alle funktioner eller vælge et sæt fra galleriet. Afslut med "download" knappen.

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
da-DK: På den næste side ("Download Builder") skal du vælge version 1.12.x og komponenterne "Widget", "Accordion" og "Tabs". Sørg for, at du inden download indtaster "CSS Scope" nedenfor som <b>.Tag-Groups</b> (inklusive punktummet).

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
da-DK: Derefter pakker du den downloaded zip-fil ud. Du skal bruge "images" mappen og filen "jquery-ui.theme.min.css".

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
da-DK: Opret en ny mappe inde i din <i>wp-content/uploads</i> mappe (for eksempel "my-theme") og kopier disse to elementer derind.

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
da-DK: Indtast navnet på denne nye mappe (for eksempel "my-theme") nedenfor.

en: own theme
da-DK: Eget tema

en: Don't load a theme.
da-DK: Indlæs ikke et tema.

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
da-DK: Her kan du deaktivere jQuery UI temaer, hvis dit WordPress tema medbringer sit eget jQuery UI tema, for at undgå konflikter.

en: Further options
da-DK: Yderligere muligheder

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
da-DK: Brug jQuery. (Standard er aktiv. Andre plugins kan overskrive denne indstilling.)

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
da-DK: Faner udløst ved at føre musen over (uden at klikke).

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
da-DK: Kollapsbare faner (skift åbne/lukke).

en: HTML in tag description:
da-DK: HTML i tagbeskrivelse:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
da-DK: Som standard vises beskrivelsen i en tooltip, når du holder musen over et tag i en tag cloud.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
da-DK: Hvis du ikke stoler på alle brugere af din side, skal du fjerne HTML eller bruge et plugin til kun at give unfiltered_html kapabiliteten til brugere, du stoler på.

en: Save Theme Options
da-DK: Gem temaindstillinger

en: Search for settings
da-DK: Søg efter indstillinger

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
da-DK: Søg efter indstillings sider. Skriv et mellemrum for at vise alle indstillinger.

en: Search Results
da-DK: Søgeresultater

en: Nothing found
da-DK: Intet fundet

en: Active Taxonomies
da-DK: Aktive Taxonomies

en: Group Statistics
da-DK: Gruppe Statistik

en: for the selected language
da-DK: for det valgte sprog

en: go to tag group administration
da-DK: gå til tag gruppe administration

en: Enable Tag Groups Public API Access
da-DK: Aktiver Tag-Groups offentlig API-adgang

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
da-DK: Aktiver offentlig adgang til tag grupper endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
da-DK: Aktiver Vilkår offentlig API-adgang

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
da-DK: Aktiver offentlig adgang til vilkår endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
da-DK: Vælg de taxonomies, som du vil bruge Tag-Groups til:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
da-DK: Den standard taxonomy er <b>Tags (post_tag)</b>. Bemærk venligst, at tag clouds muligvis ikke fungerer med alle taxonomies, og at nogle taxonomies, der er nævnt her, muligvis ikke er tilgængelige i admin backend. Hvis du ikke forstår, hvad der sker her, skal du bare lade standarden være.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
da-DK: <b>Vær venlig at fravælge taxonomies, som du ikke bruger. At bruge flere taxonomies til den samme post type eller hierarkiske taxonomies (som kategorier) er eksperimentelt og ikke understøttet.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
da-DK: For at se posttypen, hold musen over muligheden.

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
da-DK: Hvis du bruger en brugerdefineret taxonomy, skal du sørge for, at attributten "Public" er indstillet til "true" og "Hierarchical" til "false".

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
da-DK: Vis hierarkiske taxonomier. Ikke alle Tag Groups funktioner vil fungere med disse taxonomier.

en: Save Taxonomies
da-DK: Gem taxonomier

en: Export
da-DK: Eksporter

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
da-DK: Brug denne knap til at eksportere alle Tag Groups indstillinger og grupper samt alle termer, der er tildelt en gruppe, til filer.

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
da-DK: Du kan importere begge filer separat. Kategori hierarkiet vil ikke blive gemt. Når du gendanner termer, der blev slettet, modtager de nye ID'er, og du skal tildele dem til indlæg igen. Eksportering kan ikke erstatte en backup.

en: Export Files
da-DK: Eksportér filer

en: Import
da-DK: Importer

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
da-DK: Nedenfor kan du importere tidligere eksporterede indstillinger/grupper eller termer fra en fil.

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
da-DK: Det anbefales at tage backup af databasen på din side, før du fortsætter.

en: Please import the settings before the terms.
da-DK: Venligst importer indstillingerne før termerne.

en: Import File
da-DK: Importer fil

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
da-DK: Brug denne knap til at slette alle taggrupper og tildelinger. Dine tags vil ikke blive ændret. Marker afkrydsningsfeltet for at bekræfte.

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
da-DK: Bemærk venligst, at tagtildelinger ikke kan gendannes ved hjælp af eksport/import funktionen.

en: I know what I am doing.
da-DK: Jeg ved, hvad jeg laver.

en: Delete Groups
da-DK: Slet grupper

en: Delete Settings and Groups
da-DK: Slet indstillinger og grupper

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
da-DK: Slet alle grupper og indstillinger, når du afinstallerer plugin'et.

en: Debug mode is on.
da-DK: Debug-tilstand er aktiveret.

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
da-DK: Verbose logging er aktiveret med CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
da-DK: Verbose logging er tændt.

en: Turn off
da-DK: Sluk for

en: Verbose logging is off.
da-DK: Verbose logging er slukket.

en: Turn on
da-DK: Tænd for

en: Debug mode is off.
da-DK: Debug-tilstand er slukket.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
da-DK: Lær mere <a %s>om fejlfinding</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
da-DK: Migrer tags til det nye format af Tag Groups.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
da-DK: Pluginet migrerer automatisk tags til det nye format og forsøger at holde styr på ændringer. Der kan dog være tilfælde, hvor andre komponenter har foretaget uopdagede ændringer. Du kan også være nødt til manuelt at migrere tags, efter du har aktiveret en taksonomi, der allerede indeholdt uregistrerede tags.

en: Migrate
da-DK: Migrer

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
da-DK: Kør vedligeholdelse kan løse problemer, du støder på under filtrering efter taggrupper.

en: Maintenance
da-DK: Vedligeholdelse

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
da-DK: Nulstil filteret på tags siden for at vise alle tags.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
da-DK: Brug det, hvis en JavaScript-fejl deaktiverer filtermenuen. Bemærk, at det stadig anbefales at finde årsagen til fejlen.

en: Reset Tag Filter
da-DK: Nulstil Tag Filter

en: Please stay on this page until all processes have finished.
da-DK: Forbliv venligst på denne side, indtil alle processer er færdige.

en: There have been errors.
da-DK: Der har været fejl.

en: Continue
da-DK: Fortsæt

en: Finished!
da-DK: Færdig!

en: The following terms cannot be used:
da-DK: Følgende vilkår kan ikke bruges:

en: Number of processed items:
da-DK: Antal behandlede elementer:

en: Number of changed items:
da-DK: Antal ændrede elementer:

en: Home URL
da-DK: Hjemmeside URL

en: Active Theme
da-DK: Aktiv Tema

en: Checking...
da-DK: Tjekker...

en: Show the Response
da-DK: Vis svaret

en: passed
da-DK: bestået

en: failed
da-DK: fejlet

en: Benchmarks
da-DK: Benchmarking

en: Tag groups pro only
da-DK: Taggrupper kun pro

en: Constants
da-DK: Konstanter

en: Well done!
da-DK: Godt klaret!

en: Now go the Tag Group Administration.
da-DK: Gå nu til Taggruppeadministrationen.

en: Or preview the sample page here.
da-DK: Eller forhåndsvis prøvesiden her.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
da-DK: Eller gå til <a %1$s>Tag Grupper indstillinger</a> eller besøg <a %2$s>dokumentationen</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
da-DK: Gå nu til <a %1$s>Tag Grupper indstillinger</a>, eller besøg <a %2$s>dokumentationen</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
da-DK: Hvis du har brug for at starte Opsætningsguiden igen, kan du finde den i indstillingerne. Indtast blot "wizard" i søgefeltet.

en: Happy tagging!
da-DK: God tagging!

en: Tag Groups Setup Wizard
da-DK: Tag Grupper Opsætningsguide

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
da-DK: Nu er du klar til at oprette dine egne tag grupper. Hvis du foretrækker at starte fra et eksempel, vil vi oprette tre grupper og tre tags til dig. Du kan lege med dem, omdøbe eller slette dem.

en: Create sample groups:
da-DK: Opret eksempel grupper:

en: Create sample tags in these groups:
da-DK: Opret eksempel tags i disse grupper:

en: Next Step
da-DK: Næste trin

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
da-DK: På de følgende sider vil vi guide dig gennem de grundlæggende indstillinger, som du har brug for til de mest almindelige funktioner.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
da-DK: Du kan senere foretage ændringer eller finjustere detaljerne i Tag Grupper indstillinger.

en: (show me the menu)
da-DK: (vis mig menuen)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
da-DK: Du er velkommen til at afbryde Opsætningsguiden når som helst og fortsætte ad din egen vej. Du kan også starte den igen på et senere tidspunkt.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
da-DK: Guiden vil tilbyde flere muligheder efter opgradering til premium.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
da-DK: Vælg de taxonomies, som du vil bruge tag grupper til.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
da-DK: I de fleste tilfælde vil den standard taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> gøre jobbet.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
da-DK: Du vil finde flere muligheder i Tag Grupper indstillinger.

en: Tag Group Administration
da-DK: Tag Gruppe Administration

en: Filter by label
da-DK: Filtrer efter etikette

en: Tag Group name
da-DK: Tag Gruppe navn

en: Number of assigned tags
da-DK: Antal tildelte tags

en: Actions
da-DK: Handlinger

en: Change order
da-DK: Ændr rækkefølge

en: Group ID
da-DK: Gruppe ID

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Create
da-DK: Opret

en: new
da-DK: ny

en: label
da-DK: etiket

en: Delete this group.
da-DK: Slet denne gruppe.

en: Create a new group below.
da-DK: Opret en ny gruppe nedenfor.

en: Add New Tag Group
da-DK: Tilføj ny taggruppe

en: move up
da-DK: flyt op

en: move down
da-DK: flyt ned

en: reload
da-DK: genindlæs

en: next page
da-DK: næste side

en: previous page
da-DK: forrige side

en: go to page:
da-DK: gå til side:

en: Show posts
da-DK: Vis indlæg

en: Show tags
da-DK: Vis tags

en: Do you really want to delete this tag group?
da-DK: Vil du virkelig slette denne taggruppe?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
da-DK: Besøg venligst <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
da-DK: Læs mere

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
da-DK: Tak for at bruge Tag Grupper | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s

en: Assign to
da-DK: Tildel til

en: Filter off
da-DK: Filter fra

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
da-DK: Vælg venligst et af de ovenstående sprog for at se de korrekte taggrupper!

en: Groups
da-DK: Grupper
