Tag Groups 2.1.2 - en to th translation catalogue (315 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Tag Groups
th: Tag-Groups

note: Description of the plugin
en: Tag Groups allows you to organize your WordPress taxonomy terms and show them in clouds, tabs, accordions, tables, lists and much more.
th: Tag-Groups ช่วยให้คุณจัดระเบียบคำศัพท์ taxonomy ของ WordPress และแสดงในรูปแบบของคลาวด์ แท็บ คอร์ดิออน ตาราง รายการ และอื่นๆ อีกมากมาย.

en: Home
th: หน้าหลัก

en: Front End
th: ส่วนหน้า

en: Back End
th: ส่วนหลัง

en: First Steps
th: ขั้นตอนแรก

en: Setup Wizard
th: ตัวช่วยตั้งค่า

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Tag Group Admin
th: ผู้ดูแลกลุ่มแท็ก

en: The term has been removed from all groups.
th: คำศัพท์ได้ถูกลบออกจากกลุ่มทั้งหมดแล้ว.

en: Edit this item inline
th: แก้ไขรายการนี้แบบออนไลน์

en: Quick&nbsp;Edit
th: แก้ไขด่วน&nbsp;

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please <a %s>click here to run the migration routines</a> to make sure we have migrated all tags.
th: กรุณา <a %s>คลิกที่นี่เพื่อเรียกใช้รูทีนการโยกย้าย</a> เพื่อให้แน่ใจว่าเราได้โยกย้ายแท็กทั้งหมดแล้ว.

en: Your settings/groups and your terms have been exported. Please download the resulting files with right-click or ctrl-click:
th: การตั้งค่าของคุณ/กลุ่มและคำศัพท์ของคุณได้ถูกส่งออกแล้ว กรุณาดาวน์โหลดไฟล์ที่ได้จากการคลิกขวาหรือ ctrl-click:

en: Writing of the exported settings failed.
th: การเขียนการตั้งค่าที่ส่งออกล้มเหลว.

en: You do not have permission to download this export file.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการดาวน์โหลดไฟล์ส่งออกนี้。

en: The export download link is invalid or has expired. Please run the export again.
th: ลิงก์ดาวน์โหลดส่งออกไม่ถูกต้องหรือหมดอายุแล้ว โปรดดำเนินการส่งออกอีกครั้ง。

en: The requested export file has expired. Please run the export again.
th: ไฟล์ส่งออกที่ร้องขอหมดอายุแล้ว โปรดดำเนินการส่งออกอีกครั้ง。

en: The groups have been sorted alphabetically.
th: กลุ่มได้ถูกจัดเรียงตามลำดับตัวอักษร.

en: The label cannot be empty.
th: ป้ายกำกับไม่สามารถว่างเปล่าได้。

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists, or the label has not changed. Please choose another one or go back.
th: กลุ่มแท็กที่มีป้ายกำกับ '%s' มีอยู่แล้ว หรือป้ายกำกับยังไม่ได้เปลี่ยน โปรดเลือกอันอื่นหรือกลับไป。

note: translators: %s is the tag group label
en: A new tag group with the label '%s' has been created!
th: กลุ่มแท็กใหม่ที่มีป้ายกำกับ '%s' ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว!

note: translators: %s is the tag group label
en: A new parent group with the label '%s' has been created at the bottom of the table!
th: กลุ่มพ่อแม่ใหม่ที่มีป้ายชื่อ '%s' ได้ถูกสร้างขึ้นที่ด้านล่างของตาราง!

note: translators: %s is the tag group label
en: A tag group with the label '%s' already exists.
th: กลุ่มแท็กที่มีป้ายกำกับ '%s' มีอยู่แล้ว。

note: translators: %s is the tag group label
en: The tag group with the label '%s' has been saved!
th: กลุ่มแท็กที่มีป้ายกำกับ '%s' ได้ถูกบันทึกแล้ว!

note: translators: %1$s is the group ID, %2$s is the group label
en: A tag group with the id %1$s and the label '%2$s' has been deleted.
th: กลุ่มแท็กที่มี ID %1$s และป้ายกำกับ '%2$s' ถูกลบแล้ว。

en: Error uploading the file.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปโหลดไฟล์。

en: Error reading the file.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอ่านไฟล์。

en: Error parsing the file.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการวิเคราะห์ไฟล์。

en: date unknown
th: วันที่ไม่ทราบ

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your settings and groups have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
th: การตั้งค่าและกลุ่มของคุณได้ถูกนำเข้าจากไฟล์ %1$s (สร้างด้วยเวอร์ชันปลั๊กอิน %2$s เมื่อ %3$s)。

note: translators: %d is the number of options
en: %d option was added or changed. | %d options were added or changed.
th[0]: เพิ่มหรือเปลี่ยนแปลง %d ตัวเลือก。

note: translators: 1: Filename, 2: Plugin version, 3: Export file creation date.
en: Your terms have been imported from the file %1$s (created with plugin version %2$s on %3$s).
th: คำศัพท์ของคุณได้ถูกนำเข้าจากไฟล์ %1$s (สร้างด้วยเวอร์ชันปลั๊กอิน %2$s เมื่อ %3$s)。

note: translators: %d is the number of terms processed
en: We processed %d term. | We processed %d terms.
th[0]: เราได้ประมวลผล %d คำศัพท์。

note: translators: %d is the number of terms saved
en: We saved %d term. | We saved %d terms.
th[0]: เราได้บันทึก %d คำศัพท์。

note: translators: %d is the number of terms updated
en: The group info of %d term was updated. | The group info of %d terms was updated.
th[0]: ข้อมูลกลุ่มของ %d คำศัพท์ได้รับการอัปเดต。

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Multilingual
th: หลายภาษา

en: Shortcodes
th: รหัสสั้น

en: Themes and Appearance
th: ธีมและลักษณะ

en: remove
th: ลบ

en: (recommended)
th: (แนะนำ)

en: keep
th: เก็บ

en: use unfiltered_html filter
th: ใช้ตัวกรอง unfiltered_html

en: First Aid
th: การปฐมพยาบาล

en: System Information
th: ข้อมูลระบบ

en: Debugging
th: การดีบัก

en: Export/Import
th: ส่งออก/นำเข้า

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Licences
th: ใบอนุญาต

en: Transients
th: ชั่วคราว

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Filesystem
th: ระบบไฟล์

en: Your settings have been saved.
th: การตั้งค่าของคุณถูกบันทึกแล้ว.

en: Your settings has been saved.
th: การตั้งค่าของคุณถูกบันทึก.

en: All groups have been deleted and assignments reset.
th: กลุ่มทั้งหมดถูกลบและการมอบหมายถูกรีเซ็ต.

en: The filter on the tags page has been reset to show all tags.
th: ตัวกรองในหน้าป้ายถูกรีเซ็ตเพื่อแสดงป้ายทั้งหมด.

en: benchmarks
th: เกณฑ์มาตรฐาน

en: speed test
th: การทดสอบความเร็ว

en: error
th: ข้อผิดพลาด

en: testing
th: การทดสอบ

en: help
th: ช่วยเหลือ

en: Tag Groups Pro
th: กลุ่มแท็ก Pro

en: upgrade
th: อัพเกรด

en: more groups
th: กลุ่มเพิ่มเติม

en: posts
th: โพสต์

en: filter
th: กรอง

en: animated
th: เคลื่อนไหว

en: searchable
th: ค้นหาได้

en: Info
th: ข้อมูล

en: author
th: ผู้เขียน

en: version
th: เวอร์ชัน

en: contact
th: ติดต่อ

en: about
th: เกี่ยวกับ

en: Licenses
th: ใบอนุญาต

en: Credits
th: เครดิต

en: Development News
th: ข่าวการพัฒนา

en: blog
th: บล็อก

en: updates
th: อัปเดต

en: getting started
th: เริ่มต้นใช้งาน

en: introduction
th: บทนำ

en: sample
th: ตัวอย่าง

en: migrate
th: ย้าย

en: problem
th: ปัญหา

en: live block preview
th: ตัวอย่างบล็อกสด

en: translation
th: การแปล

en: Migrating the term meta
th: การย้ายคำว่าเมต้า

en: Fixing incorrect tag groups
th: แก้ไขกลุ่มแท็กที่ไม่ถูกต้อง

en: Fixing incorrect groups in term meta
th: แก้ไขกลุ่มที่ไม่ถูกต้องในเมต้า

en: Sorting groups in term meta
th: จัดเรียงกลุ่มในเมต้า

en: Checking the tag names
th: ตรวจสอบชื่อแท็ก

en: (1000x read, 100x write)
th: (อ่าน 1000 ครั้ง, เขียน 100 ครั้ง)

en: ineffective
th: ไม่มีประสิทธิภาพ

en: Start
th: เริ่มต้น

en: Sample Content
th: เนื้อหาตัวอย่าง

en: Sample Group A
th: กลุ่มตัวอย่าง A

en: Sample Group B
th: กลุ่มตัวอย่าง B

en: Sample Group C
th: กลุ่มตัวอย่าง C

en: First Sample Tag
th: แท็กตัวอย่างแรก

en: Second Sample Tag
th: แท็กตัวอย่างที่สอง

en: Third Sample Tag
th: แท็กตัวอย่างที่สาม

en: Create a draft sample page with Gutenberg blocks.
th: สร้างหน้าแบบร่างตัวอย่างด้วยบล็อก Gutenberg。

en: Create a draft sample page with shortcodes.
th: สร้างหน้าแบบร่างตัวอย่างด้วยรหัสสั้น。

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: The plugin %1$s requires WordPress %2$s to function properly.
th: ปลั๊กอิน %1$s ต้องการ WordPress %2$s เพื่อทำงานอย่างถูกต้อง。

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the minimum WordPress version
en: Please upgrade WordPress and then try again.
th: โปรดอัปเกรด WordPress แล้วลองอีกครั้ง。

en: not assigned
th: ยังไม่ได้กำหนด

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing anchor tags for the upgrade link
en: You're using Tag Groups Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
th: คุณกำลังใช้ Tag Groups ฟรี รุ่น Pro มีฟีเจอร์และการสนับสนุนมากขึ้น %1$sอัปเกรดเป็น Pro%2$s

en: Upgrade to Pro
th: อัปเกรดเป็น Pro

en: Upgrade to Tag Groups Pro
th: อัปเกรดเป็น Tag Groups Pro

en: Enhance the power of Tag Groups with the Pro version:
th: เพิ่มประสิทธิภาพของ Tag Groups ด้วยเวอร์ชัน Pro:

en: 21 Shortcodes
th: 21 รหัสสั้น

en: 18 Gutenberg Blocks
th: 18 บล็อก Gutenberg

en: Table Tag Cloud
th: แท็กคลาวด์ตาราง

en: Simple Tag Cloud
th: แท็กคลาวด์ง่าย

en: Shuffle Box
th: กล่องสุ่ม

en: Caching
th: การเก็บข้อมูลแคช

en: Multiple Groups Per Tag
th: กลุ่มหลายกลุ่มต่อแท็ก

en: Tag Cloud Search
th: การค้นหาแท็กคลาวด์

en: Toggle Post Filter
th: เปลี่ยนตัวกรองโพสต์

en: Dynamic Post Filter
th: ตัวกรองโพสต์แบบไดนามิก

en: Post List
th: รายการโพสต์

en: Tag Meta Box
th: กล่องเมตาแท็ก

en: Post Tags in Groups
th: แท็กโพสต์ในกลุ่ม

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Default Groups
th: กลุ่มเริ่มต้น

en: WooCommerce Attributes
th: คุณลักษณะของ WooCommerce

en: Parent Group Level
th: ระดับกลุ่มหลัก

en: Need Tag Groups Support?
th: ต้องการความช่วยเหลือเกี่ยวกับกลุ่มแท็กหรือไม่?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
th: หากคุณต้องการความช่วยเหลือหรือต้องการขอฟีเจอร์ใหม่ โปรดแจ้งให้เราทราบ.

en: Request Support
th: ขอความช่วยเหลือ

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
th: เอกสารรายละเอียดยังมีให้บริการที่เว็บไซต์ปลั๊กอิน.

en: View Knowledge Base
th: ดูฐานความรู้

en: The free Tag Groups plugin cannot be active together with Tag Groups Pro.
th: ปลั๊กอินกลุ่มแท็กฟรีไม่สามารถเปิดใช้งานร่วมกับ Tag Groups Pro ได้.

en: more information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Edit tag groups
th: แก้ไขกลุ่มแท็ก

en: Clicking will leave this page without saving.
th: การคลิกจะทำให้คุณออกจากหน้านี้โดยไม่บันทึก.

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s!

note: translators: %s is the plugin name
en: The plugin is ready for use. If you need some assistance, we can walk you through the basic steps.
th: ปลั๊กอินพร้อมใช้งานแล้ว หากคุณต้องการความช่วยเหลือ เราสามารถแนะนำคุณผ่านขั้นตอนพื้นฐาน.

en: Start the Setup Wizard
th: เริ่มต้นวิซาร์ดการตั้งค่า

en: Or click here if you prefer to do it on your own.
th: หรือคลิกที่นี่หากคุณต้องการทำเอง

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;Tag Groups <a %s>taxonomy settings</a> and <b>select the taxonomy</b> (tag type) of your tags. In most cases just leave the default: Tags (post_tag).
th: ไปที่ <span class="dashicons dashicons-tag"></span>&nbsp;การตั้งค่า Tag Groups <a %s>taxonomy</a> และ <b>เลือก taxonomy</b> (ประเภทแท็ก) ของแท็กของคุณ ในกรณีส่วนใหญ่ เพียงแค่ทิ้งค่าเริ่มต้น: แท็ก (post_tag)

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to the tag groups admin page and <b>create some groups</b>.
th: ไปที่หน้า admin ของกลุ่มแท็กและ <b>สร้างกลุ่มบางกลุ่ม</b>

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: You can find these pages listed on your <a %s>Tag Groups home page</a>.
th: คุณสามารถค้นหาหน้าเหล่านี้ได้ที่ <a %s>หน้าแรกของ Tag Groups</a>

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Go to your tags and <b>assign them to these groups</b>.
th: ไปที่แท็กของคุณและ <b>มอบหมายให้กับกลุ่มเหล่านี้</b>

en: Filter by tag group
th: กรองตามกลุ่มแท็ก

note: translators: %s is the author display name
en: %s created this sample page in the Setup Wizard of the <b>Tag Groups</b> plugin. You can safely edit and delete it or keep it for future reference.
th: %s สร้างหน้าแสดงตัวอย่างนี้ใน Setup Wizard ของ <b>Tag Groups</b> ปลั๊กอิน คุณสามารถแก้ไขและลบได้อย่างปลอดภัย หรือเก็บไว้เพื่อใช้อ้างอิงในอนาคต

en: The following shortcodes use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
th: รหัสสั้นต่อไปนี้ใช้พารามิเตอร์ที่หลากหลายเพื่อให้คุณได้แนวคิดเกี่ยวกับตัวเลือกต่างๆ คุณสามารถสร้างหน้าแสดงตัวอย่างใหม่ที่มีฟีเจอร์เพิ่มเติมหลังจากอัปเกรดปลั๊กอิน

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find links to the documentation in the <a %s>Tag Groups settings</a>.
th: โปรดดูลิงก์ไปยังเอกสารใน <a %s>การตั้งค่า Tag Groups</a>

en: Tabbed Tag Cloud
th: คลาวด์แท็กแบบแท็บ

en: Accordion Tag Cloud
th: คลาวด์แท็กแบบอะคอร์เดียน

en: Alphabetical Tag Cloud
th: คลาวด์แท็กแบบตัวอักษร

en: Tag List
th: รายการแท็ก

en: Alphabetical Tag Index
th: ดัชนีแท็กแบบตัวอักษร

en: The following blocks use a variety of parameters so that you can get an idea of the options. Feel free to generate a new sample page with more features after upgrading the plugin.
th: บล็อกต่อไปนี้ใช้พารามิเตอร์ที่หลากหลายเพื่อให้คุณได้แนวคิดเกี่ยวกับตัวเลือกต่างๆ คุณสามารถสร้างหน้าแสดงตัวอย่างใหม่ที่มีฟีเจอร์เพิ่มเติมหลังจากอัปเกรดปลั๊กอิน

en: This page was created while you had the Gutenberg editor enabled. Therefore the features only display while Gutenberg is active.
th: หน้านี้ถูกสร้างขึ้นในขณะที่คุณเปิดใช้งาน Gutenberg editor ดังนั้นฟีเจอร์จะปรากฏเฉพาะเมื่อ Gutenberg ทำงาน

en: Display filter on the "Posts" screen.
th: แสดงตัวกรองบนหน้าจอ "โพสต์"

en: Add a pull-down menu to the filters above the list of posts. If you filter posts by tag groups, then only items will be shown that have tags (terms) in that particular group. This feature can be turned off so that the menu won't obstruct your screen if you use a high number of groups. May not work with all taxonomies.
th: เพิ่มเมนูแบบเลื่อนลงไปยังตัวกรองด้านบนของรายการโพสต์ หากคุณกรองโพสต์ตามกลุ่มแท็ก จะมีเฉพาะรายการที่มีแท็ก (เงื่อนไข) ในกลุ่มเฉพาะนั้นแสดงอยู่ ฟีเจอร์นี้สามารถปิดได้เพื่อไม่ให้เมนูขัดขวางหน้าจอของคุณหากคุณใช้จำนวนกลุ่มที่มาก อาจไม่ทำงานกับ taxonomy ทุกประเภท

en: Display filter on the "Tags" screen.
th: แสดงตัวกรองบนหน้าจอ "แท็ก"

en: Add a filter to the list of tags. Disable it here if it conflicts with other plugins or themes.
th: เพิ่มตัวกรองในรายการแท็ก ปิดใช้งานที่นี่หากมีความขัดแย้งกับปลั๊กอินหรือธีมอื่นๆ

en: Save Settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Gutenberg block preview
th: ตัวอย่างบล็อก Gutenberg

en: Some blocks can show an approximate preview in the Gutenberg editor. If you deactivate this option, then all blocks will show a static icon with text.
th: บางบล็อกสามารถแสดงตัวอย่างที่ใกล้เคียงในตัวแก้ไข Gutenberg หากคุณปิดใช้งานตัวเลือกนี้ บล็อกทั้งหมดจะแสดงไอคอนแบบสแตติกพร้อมข้อความ

en: Keep groups of translations in sync
th: รักษากลุ่มการแปลให้ซิงค์กัน

en: If you activate this option, we try to sync the groups across all language versions of a tag when you save it. Deactivate it to set groups independently.
th: หากคุณเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ เราจะพยายามซิงค์กลุ่มระหว่างเวอร์ชันภาษาทั้งหมดของแท็กเมื่อคุณบันทึก ปิดใช้งานเพื่อกำหนดกลุ่มอย่างอิสระ

en: All Tag Groups features are available as Gutenberg blocks. You can also use shortcodes.
th: ฟังก์ชันของกลุ่มแท็กทั้งหมดมีให้เป็นบล็อก Gutenberg คุณยังสามารถใช้ shortcode ได้

en: Click on the features for more information.
th: คลิกที่ฟังก์ชันเพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: Display the tags in a tabbed tag cloud.
th: แสดงแท็กในคลาวด์แท็กแบบแท็บ

en: Example
th: ตัวอย่าง

en: Parameters
th: พารามิเตอร์

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Please find the parameters in the <a %s>documentation</a>.
th: โปรดดูพารามิเตอร์ใน <a %s>เอกสาร</a>

en: Accordion
th: อะคอร์เดียน

en: Display the tags in an accordion.
th: แสดงแท็กในอะคอร์เดียน

en: Display the tags in lists under tag groups.
th: แสดงแท็กในรายการภายใต้กลุ่มแท็ก

en: Display the tags in tabbed tag cloud with first letters as tabs.
th: แสดงแท็กในคลาวด์แท็กแบบแท็บโดยใช้ตัวอักษรแรกเป็นแท็บ

en: (Not tested with right-to-left languages.)
th: (ไม่ได้ทดสอบกับภาษาที่เขียนจากขวาไปซ้าย)

en: Display the tags in a list with first letters as heading.
th: แสดงแท็กในรายการโดยใช้ตัวอักษรแรกเป็นหัวเรื่อง

en: Group Information
th: ข้อมูลกลุ่ม

en: Display information about tag groups.
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับกลุ่มแท็ก

en: The function <b>tag_groups_cloud</b> accepts the same parameters as the [tag_groups_cloud] shortcode, except for those that determine tabs and styling.
th: ฟังก์ชัน <b>tag_groups_cloud</b> รับพารามิเตอร์เดียวกันกับ shortcode [tag_groups_cloud] ยกเว้นพารามิเตอร์ที่กำหนดแท็บและการจัดรูปแบบ

en: By default it returns a string with the html for a tabbed tag cloud.
th: ตามค่าเริ่มต้นจะคืนค่าเป็นสตริงที่มี HTML สำหรับแท็บที่มีแท็กคลาวด์

en: If the optional second parameter is set to 'true', the function returns a multidimensional array containing tag groups and tags.
th: หากตั้งค่าพารามิเตอร์ที่สองแบบไม่บังคับเป็น 'true' ฟังก์ชันจะคืนค่าเป็นอาร์เรย์หลายมิติที่มีแท็กกลุ่มและแท็ก

en: Enable shortcode in sidebar widgets (if not visible anyway).
th: เปิดใช้งาน shortcode ใน widget แถบด้านข้าง (ถ้าไม่มองเห็นอยู่ดี)

en: Always load shortcode scripts.
th: โหลดสคริปต์ shortcode เสมอ

en: Click for more information
th: คลิกเพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: Turn off to load the scripts only on posts and pages where a shortcode appears.
th: ปิดการใช้งานเพื่อโหลดสคริปต์เฉพาะในโพสต์และหน้าเว็บที่มี shortcode

en: Turn on if you use these shortcodes in widgets.
th: เปิดใช้งานหากคุณใช้ shortcodes เหล่านี้ใน widget

en: Here you can choose a theme for the Tabbed Tag Cloud and the Accordion Tag Cloud.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกธีมสำหรับ Tabbed Tag Cloud และ Accordion Tag Cloud

en: New themes can be created with the <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:
th: ธีมใหม่สามารถสร้างได้ด้วย <a href="http://jqueryui.com/themeroller/" target="_blank">jQuery UI ThemeRoller</a>:

en: On the page "Theme Roller" you can customize all features or pick one set from the gallery. Finish with the "download" button.
th: ในหน้า "Theme Roller" คุณสามารถปรับแต่งฟีเจอร์ทั้งหมดหรือเลือกชุดหนึ่งจากแกลเลอรี เสร็จสิ้นด้วยปุ่ม "ดาวน์โหลด"

en: On the next page ("Download Builder") you will need to select the version 1.12.x and the components "Widget", "Accordion" and "Tabs". Make sure that before downloading you enter at the bottom as "CSS Scope" <b>.tag-groups-cloud</b> (including the dot).
th: ในหน้าถัดไป ("Download Builder") คุณจะต้องเลือกเวอร์ชัน 1.12.x และส่วนประกอบ "Widget", "Accordion" และ "Tabs" ให้แน่ใจว่าก่อนดาวน์โหลดคุณใส่ที่ด้านล่างเป็น "CSS Scope" <b>.Tag-Groups</b> (รวมถึงจุด)

en: Then you unpack the downloaded zip file. You will need the "images" folder and the "jquery-ui.theme.min.css" file.
th: จากนั้นคุณจะทำการแตกไฟล์ zip ที่ดาวน์โหลด คุณจะต้องใช้โฟลเดอร์ "images" และไฟล์ "jquery-ui.theme.min.css"

en: Create a new folder inside your <i>wp-content/uploads</i> folder (for example "my-theme") and copy there these two items.
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่ภายในโฟลเดอร์ <i>wp-content/uploads</i> ของคุณ (เช่น "my-theme") และคัดลอกสองรายการนี้ไปที่นั่น

en: Enter the name of this new folder (for example "my-theme") below.
th: ใส่ชื่อของโฟลเดอร์ใหม่นี้ (เช่น "my-theme") ด้านล่าง

en: own theme
th: ธีมของตัวเอง

en: Don't load a theme.
th: ไม่โหลดธีม

en: Here you can turn off jQuery UI themes if your WordPress theme brings its own jQuery UI theme, in order to avoid conflicts.
th: ที่นี่คุณสามารถปิดธีม jQuery UI หากธีม WordPress ของคุณนำธีม jQuery UI ของตนเองมาเพื่อลดความขัดแย้ง

en: Further options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Use jQuery.  (Default is on. Other plugins might override this setting.)
th: ใช้ jQuery (ค่าเริ่มต้นคือเปิดอยู่ ส่วนเสริมอื่นอาจเขียนทับการตั้งค่านี้)

en: Tabs triggered by hovering mouse pointer (without clicking).
th: แท็บที่ถูกกระตุ้นโดยการเลื่อนเคอร์เซอร์เมาส์ (โดยไม่ต้องคลิก)

en: Collapsible tabs (toggle open/close).
th: แท็บที่ยุบได้ (สลับเปิด/ปิด).

en: HTML in tag description:
th: HTML ในคำอธิบายแท็ก:

en: By default the description appears in a tooltip when you hover the mouse over a tag in a tag cloud.
th: โดยปกติแล้วคำอธิบายจะปรากฏในเครื่องมือเมื่อคุณชี้เมาส์ไปที่แท็กในแท็กคลาวด์.

en: If you don't trust all users of your site, remove the HTML or use a plugin to give the unfiltered_html capability only to users you trust.
th: หากคุณไม่ไว้วางใจผู้ใช้ทั้งหมดในเว็บไซต์ของคุณ ให้ลบ HTML หรือใช้ปลั๊กอินเพื่อให้ความสามารถ unfiltered_html แก่ผู้ใช้ที่คุณไว้วางใจเท่านั้น.

en: Save Theme Options
th: บันทึกตัวเลือกธีม

en: Search for settings
th: ค้นหาการตั้งค่า

en: Search for setting pages. Type a space to show all settings.
th: ค้นหาหน้าการตั้งค่า พิมพ์ช่องว่างเพื่อแสดงการตั้งค่าทั้งหมด.

en: Search Results
th: ผลการค้นหา

en: Nothing found
th: ไม่พบข้อมูล

en: Active Taxonomies
th: ภาษีที่ใช้งานอยู่

en: Group Statistics
th: สถิติกลุ่ม

en: for the selected language
th: สำหรับภาษาที่เลือก

en: go to tag group administration
th: ไปที่การจัดการกลุ่มแท็ก

en: Enable Tag Groups Public API Access
th: เปิดใช้งานการเข้าถึง API สาธารณะของกลุ่มแท็ก

en: Enable public access to tag groups endpoint /wp-json/tag-groups/v1/groups/.
th: เปิดใช้งานการเข้าถึงสาธารณะไปยังจุดสิ้นสุดกลุ่มแท็ก /wp-json/tag-groups/v1/groups/.

en: Enable Terms Public API Access
th: เปิดใช้งานการเข้าถึง API สาธารณะของเงื่อนไข

en: Enable public access to terms endpoint /wp-json/tag-groups/v1/terms/.
th: เปิดใช้งานการเข้าถึงสาธารณะไปยังจุดสิ้นสุดเงื่อนไข /wp-json/tag-groups/v1/terms/.

en: Choose the taxonomies for which you want to use Tag Groups:
th: เลือก taxonomies ที่คุณต้องการใช้ Tag-Groups:

en: The default texonomy is <b>Tags (post_tag)</b>. Please note that the tag clouds might not work with all taxonomies and that some taxonomies listed here may not be accessible in the admin backend. If you don't understand what is going on here, just leave the default.
th: ภาษีเริ่มต้นคือ <b>Tags (post_tag)</b>. โปรดทราบว่าแท็กคลาวด์อาจไม่ทำงานกับภาษีทั้งหมดและว่าภาษีบางรายการที่ระบุไว้ที่นี่อาจไม่สามารถเข้าถึงได้ในด้านการดูแลระบบ หากคุณไม่เข้าใจว่าเกิดอะไรขึ้นที่นี่ ให้ทิ้งค่าเริ่มต้นไว้.

en: <b>Please deselect taxonomies that you don't use. Using several taxonomies for the same post type or hierarchical taxonomies (like categories) is experimental and not supported.</b>
th: <b>โปรดยกเลิกการเลือก taxonomies ที่คุณไม่ใช้ การใช้หลายภาษีสำหรับประเภทโพสต์เดียวกันหรือภาษีเชิงลำดับชั้น (เช่น หมวดหมู่) เป็นการทดลองและไม่ได้รับการสนับสนุน.</b>

en: To see the post type, hover your mouse over the option.
th: เพื่อดูประเภทโพสต์ ให้เลื่อนเมาส์ไปที่ตัวเลือก

en: If you use a custom taxonomy, make sure that the attribute "Public" is set to "true" and "Hierarchical" to "false".
th: หากคุณใช้ taxonomy ที่กำหนดเอง ให้แน่ใจว่าคุณสมบัติ "Public" ถูกตั้งค่าเป็น "true" และ "Hierarchical" เป็น "false"

en: Show hierarchical taxonomies. Not all Tag Groups features will work with these taxonomies.
th: แสดง taxonomies แบบลำดับชั้น ฟีเจอร์ของ Tag Groups ไม่ทั้งหมดจะทำงานกับ taxonomies เหล่านี้

en: Save Taxonomies
th: บันทึก Taxonomies

en: Export
th: ส่งออก

en: Use this button to export all Tag Groups settings and groups and all terms that are assigned to a group into files.
th: ใช้ปุ่มนี้เพื่อส่งออกการตั้งค่าและกลุ่ม Tag Groups ทั้งหมด รวมถึงคำที่ถูกกำหนดให้กับกลุ่มไปยังไฟล์

en: You can import both files separately. Category hierarchy won't be saved. When you restore terms that were deleted, they receive new IDs and you must assign them to posts again. Exporting cannot substitute a backup.
th: คุณสามารถนำเข้าไฟล์ทั้งสองแยกกันได้ โครงสร้างหมวดหมู่จะไม่ถูกบันทึก เมื่อคุณกู้คืนคำที่ถูกลบ มันจะได้รับ ID ใหม่และคุณต้องกำหนดให้กับโพสต์อีกครั้ง การส่งออกไม่สามารถแทนที่การสำรองข้อมูลได้

en: Export Files
th: ไฟล์ที่ส่งออก

en: Import
th: นำเข้า

en: Below you can import previously exported settings/groups or terms from a file.
th: ด้านล่างคุณสามารถนำเข้าการตั้งค่าหรือกลุ่มหรือคำที่ส่งออกไปก่อนหน้านี้จากไฟล์

en: It is recommended to back up the database of your site before proceeding.
th: แนะนำให้สำรองข้อมูลฐานข้อมูลของเว็บไซต์ของคุณก่อนดำเนินการต่อ

en: Please import the settings before the terms.
th: กรุณานำเข้าการตั้งค่าก่อนคำ

en: Import File
th: ไฟล์นำเข้า

en: Use this button to delete all tag groups and assignments. Your tags will not be changed. Check the checkbox to confirm.
th: ใช้ปุ่มนี้เพื่อลบกลุ่มแท็กและการกำหนดทั้งหมด แท็กของคุณจะไม่ถูกเปลี่ยน ตรวจสอบช่องทำเครื่องหมายเพื่อยืนยัน

en: Please keep in mind that the tag assignments cannot be recovered by the export/import function.
th: โปรดทราบว่าการกำหนดแท็กไม่สามารถกู้คืนได้โดยฟังก์ชันส่งออก/นำเข้า

en: I know what I am doing.
th: ฉันรู้ว่าฉันกำลังทำอะไร

en: Delete Groups
th: ลบกลุ่ม

en: Delete Settings and Groups
th: ลบการตั้งค่าและกลุ่ม

en: Delete all groups and settings when uninstalling the plugin.
th: ลบกลุ่มและการตั้งค่าทั้งหมดเมื่อถอนการติดตั้งปลั๊กอิน

en: Debug mode is on.
th: โหมดดีบักเปิดอยู่

en: Verbose logging is enabled with CM_DEBUG.
th: การบันทึกข้อมูลแบบละเอียดเปิดใช้งานด้วย CM_DEBUG.

en: Verbose logging is on.
th: การบันทึกข้อมูลแบบละเอียดเปิดอยู่.

en: Turn off
th: ปิด

en: Verbose logging is off.
th: การบันทึกข้อมูลแบบละเอียดปิดอยู่.

en: Turn on
th: เปิด

en: Debug mode is off.
th: โหมดดีบักปิดอยู่.

note: translators: %s is the href attribute with URL
en: Learn more <a %s>about debugging</a>.
th: เรียนรู้เพิ่มเติม <a %s>เกี่ยวกับการดีบัก</a>.

en: Migrate tags to the new format of Tag Groups.
th: ย้ายแท็กไปยังรูปแบบใหม่ของกลุ่มแท็ก.

en: The plugin automatically migrates tags to the new format and tries to keep track of changes. There may, however, be cases where other components made unnoticed changes. You might also need to manually migrate tags after you enabled a taxonomy that already contained untracked tags.
th: ปลั๊กอินจะย้ายแท็กไปยังรูปแบบใหม่โดยอัตโนมัติและพยายามติดตามการเปลี่ยนแปลง อย่างไรก็ตาม อาจมีกรณีที่ส่วนประกอบอื่นทำการเปลี่ยนแปลงโดยไม่ถูกสังเกต คุณอาจต้องย้ายแท็กด้วยตนเองหลังจากที่คุณเปิดใช้งาน taxonomy ที่มีแท็กที่ไม่ได้ติดตามอยู่แล้ว.

en: Migrate
th: ย้าย

en: Running the maintenance can solve issues that you encounter during filtering by tag groups.
th: การรันการบำรุงรักษาสามารถแก้ไขปัญหาที่คุณพบระหว่างการกรองตามกลุ่มแท็ก.

en: Maintenance
th: การบำรุงรักษา

en: Reset the filter on the tags page to show all tags.
th: รีเซ็ตตัวกรองในหน้าของแท็กเพื่อแสดงแท็กทั้งหมด.

en: Use it if a JavaScript error disables the filter menu. Note that it is still recommended to find out the cause of the error.
th: ใช้มันหากเกิดข้อผิดพลาด JavaScript ที่ปิดใช้งานเมนูตัวกรอง โปรดทราบว่ายังแนะนำให้หาสาเหตุของข้อผิดพลาด.

en: Reset Tag Filter
th: รีเซ็ตตัวกรองแท็ก

en: Please stay on this page until all processes have finished.
th: กรุณาอยู่ในหน้านี้จนกว่ากระบวนการทั้งหมดจะเสร็จสิ้น.

en: There have been errors.
th: มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้น.

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Finished!
th: เสร็จสิ้น!

en: The following terms cannot be used:
th: คำต่อไปนี้ไม่สามารถใช้ได้:

en: Number of processed items:
th: จำนวนรายการที่ประมวลผล:

en: Number of changed items:
th: จำนวนรายการที่เปลี่ยนแปลง:

en: Checking...
th: กำลังตรวจสอบ...

en: Show the Response
th: แสดงการตอบกลับ

en: passed
th: ผ่าน

en: failed
th: ล้มเหลว

en: Tag groups pro only
th: กลุ่มแท็กเฉพาะโปร

en: Well done!
th: ทำได้ดีมาก!

en: Now go the Tag Group Administration.
th: ตอนนี้ไปที่การจัดการกลุ่มแท็ก.

en: Or preview the sample page here.
th: หรือดูตัวอย่างหน้าที่นี่.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Or go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a> or visit the <a %2$s>documentation</a>.
th: หรือไปที่ <a %1$s>การตั้งค่า Tag Groups</a> หรือตรวจสอบ <a %2$s>เอกสาร</a>.

note: translators: %1$s and %2$s are href attributes with URLs
en: Now go to the <a %1$s>Tag Groups settings</a>, or visit the <a %2$s>documentation</a>.
th: ตอนนี้ไปที่ <a %1$s>การตั้งค่า Tag Groups</a> หรือไปที่ <a %2$s>เอกสาร</a>.

en: If you need to launch the Setup Wizard again, you can find it in the settings. Just enter "wizard" in the search field.
th: หากคุณต้องการเริ่มต้น Setup Wizard อีกครั้ง คุณสามารถหามันได้ในการตั้งค่า เพียงแค่พิมพ์ "wizard" ในช่องค้นหา.

en: Happy tagging!
th: มีความสุขกับการแท็ก!

en: Now you are ready to create your own tag groups. If you prefer to start out from a sample, we will create for you three groups and three tags. You can play around with them, rename or delete them.
th: ตอนนี้คุณพร้อมที่จะสร้างกลุ่มแท็กของคุณเอง หากคุณต้องการเริ่มจากตัวอย่าง เราจะสร้างให้คุณสามกลุ่มและสามแท็ก คุณสามารถทดลองใช้งาน เปลี่ยนชื่อ หรือ ลบพวกมันได้.

en: Create sample groups:
th: สร้างกลุ่มตัวอย่าง:

en: Create sample tags in these groups:
th: สร้างแท็กตัวอย่างในกลุ่มเหล่านี้:

en: Next Step
th: ขั้นตอนถัดไป

en: On the following pages we will guide you through the basic settings that you need for the most common features.
th: ในหน้าถัดไปเราจะแนะนำคุณเกี่ยวกับการตั้งค่าพื้นฐานที่คุณต้องการสำหรับฟีเจอร์ที่พบบ่อยที่สุด.

en: You can later make changes or fine-tune the details in the Tag Groups settings.
th: คุณสามารถทำการเปลี่ยนแปลงหรือปรับแต่งรายละเอียดในการตั้งค่า Tag Groups ได้ในภายหลัง.

en: (show me the menu)
th: (แสดงเมนูให้ฉันดู)

en: Feel free to abort the Setup Wizard any time and continue on your own path. You can also launch it again at a later time.
th: คุณสามารถยกเลิก Setup Wizard ได้ทุกเมื่อและดำเนินการตามเส้นทางของคุณเอง คุณยังสามารถเริ่มมันอีกครั้งในภายหลังได้.

en: The wizard will offer more options after upgrading to premium.
th: วิเศษจะเสนอตัวเลือกเพิ่มเติมหลังจากอัปเกรดเป็นพรีเมียม.

en: Choose the taxonomies for which you want to use tag groups.
th: เลือก taxonomies ที่คุณต้องการใช้กลุ่มแท็ก.

en: In most cases the default taxonomy <b>Tags (post_tag)</b> will do the job.
th: ในกรณีส่วนใหญ่ taxonomy เริ่มต้น <b>Tags (post_tag)</b> จะทำงานได้ดี.

en: You will find more options in the Tag Groups settings.
th: คุณจะพบตัวเลือกเพิ่มเติมในการตั้งค่า Tag Groups.

en: Tag Group Administration
th: การจัดการกลุ่มแท็ก

en: Filter by label
th: กรองตามป้ายกำกับ

en: Tag Group name
th: ชื่อกลุ่มแท็ก

en: Number of assigned tags
th: จำนวนแท็กที่กำหนด

en: Actions
th: การดำเนินการ

en: Change order
th: เปลี่ยนลำดับ

en: Group ID
th: รหัสกลุ่ม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Create
th: สร้าง

en: new
th: ใหม่

en: label
th: ป้าย

en: Delete this group.
th: ลบกลุ่มนี้

en: Create a new group below.
th: สร้างกลุ่มใหม่ด้านล่าง

en: Add New Tag Group
th: เพิ่มกลุ่มแท็กใหม่

en: move up
th: เลื่อนขึ้น

en: move down
th: เลื่อนลง

en: reload
th: โหลดใหม่

en: next page
th: หน้าถัดไป

en: previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: go to page:
th: ไปยังหน้า:

en: Show posts
th: แสดงโพสต์

en: Show tags
th: แสดงแท็ก

en: Do you really want to delete this tag group?
th: คุณต้องการลบกลุ่มแท็กนี้จริงๆ หรือไม่?

note: translators: %1$s is the href attribute with URL, %2$s is the link text
en: Please visit <a %1$s>%2$s</a>.
th: กรุณาเยี่ยมชม <a %1$s>%2$s</a>.

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

note: translators: 1: Opening TaxoPress link tag, 2: Closing link tag, 3: Plugin version.
en: Thanks for using Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | Version %3$s
th: ขอบคุณที่ใช้ Tag Groups | %1$sTaxoPress.com%2$s | รุ่น %3$s

en: Assign to
th: มอบหมายให้

en: Filter off
th: ปิดการกรอง

en: Please select one of the languages above to see the correct tag groups!
th: กรุณาเลือกหนึ่งในภาษาข้างต้นเพื่อดูกลุ่มแท็กที่ถูกต้อง!

en: Groups
th: กลุ่ม
