SupportCandy - en to tr_TR translation catalogue (667 entries)

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Select customer for whom you wish to create a ticket
tr_TR: Talep açmak istediğiniz müşteriyi seçin

en: Name
tr_TR: Ad

en: Please insert your name
tr_TR: Lütfen adınızı giriniz

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Please insert your email address
tr_TR: Lütfen e-posta adresinizi girin

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Short description of the ticket
tr_TR: Talebin kısa açıklaması

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Detailed description of the ticket
tr_TR: Talebin ayrıntılı açıklama

en: Status
tr_TR: Durum

en: Please select status
tr_TR: Lütfen durumu seçin

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Please select priority
tr_TR: Lütfen önceliği seçin

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Please select category
tr_TR: Lütfen kategori seçiniz

en: Assignee
tr_TR: Atanan

en: Please select an agent
tr_TR: Temsilci seçin

en: Date Created
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Date Updated
tr_TR: Güncelleme Tarihi

en: Agent Created
tr_TR: Temsilci Oluşturuldu

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Operating System
tr_TR: İşletim Sistemi

en: Additional Recipients
tr_TR: Ek Alıcılar

en: Please insert email addresses (one per line)
tr_TR: Lütfen e-posta adreslerini girin (her satıra bir tane)

en: Previous Assignee
tr_TR: Önceki Atanan Kişi

en: Date Closed
tr_TR: Kapanış Tarihi

en: User Type
tr_TR: Kullanıcı Türü

en: Last Reply On
tr_TR: Son Yanıt

en: Last Reply By
tr_TR: Son cevap yazan

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: General
tr_TR: Genel

en: Open
tr_TR: Açık

en: Awaiting customer reply
tr_TR: Müşteri yanıtı bekleniyor

en: Awaiting agent reply
tr_TR: Temsilci yanıtı bekleniyor

en: Closed
tr_TR: Kapalı

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Medium
tr_TR: Orta

en: High
tr_TR: Yüksek

en: All
tr_TR: Tümü

en: Unresolved
tr_TR: Çözülmemiş

en: Unassigned
tr_TR: Atanmayanlar

en: Mine
tr_TR: Benim

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Ticket status
tr_TR: Talep Durumu

en: Ticket info
tr_TR: Talep bilgileri

en: Ticket fields
tr_TR: Talep alanları

en: Agent only fields
tr_TR: Yalnızca temsilci alanları

en: Additional recipients
tr_TR: Ek alıcılar

en: Biographical Info
tr_TR: Biyografik Bilgi

note: translators: %1$s: attachment max file size, %2$s: allowed file extenstions.
en: You can upload files maximum size %1$s mb of types %2$s.
tr_TR: Dosyaları maksimum boyut %1$s mb olarak %2$s formatlarında yükleyebilirsiniz.

en: New Tickets
tr_TR: Yeni Talepler

en: Ticket Statistics
tr_TR: Talep Durumları

en: Todays Trends
tr_TR: Bugünün Trendleri

en: Agent Workload
tr_TR: İş yoğunluğu

en: Recent Activities
tr_TR: Son Aktiviteler

en: Recent Tickets
tr_TR: Talepleri Yanıtla

en: Unresolved tickets by Category
tr_TR: Kategoriye göre çözülmemiş talepler

en: Unresolved tickets by Priority
tr_TR: Önceliğe göre çözülmemiş talepler

en: Unresolved tickets by Status
tr_TR: Duruma göre çözülmemiş talepler

en: Ticket statistics by day of week
tr_TR: Haftanın günlerine göre talep istatistikleri

en: Please wait...
tr_TR: Lütfen Bekleyin...

en: Required fields missing!
tr_TR: Gerekli alanlar eksik!

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Something went wrong!
tr_TR: Bir şeyler ters gitti!

en: View more!
tr_TR: Daha fazla göster!

en: View less!
tr_TR: Daha Az Göster!

en: There is unposted text in the reply area. Are you sure you want to discard and proceed?
tr_TR: Yanıt alanında gönderilmemiş metin var. Atmak ve devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Incorrect username or password!
tr_TR: Yanlış kullanıcı adı veya parola!

en: Incorrect password!
tr_TR: Yanlış Parola!

en: Username is already taken!
tr_TR: Bu kullanıcı adı zaten mevcut!

en: Incorrect email address!
tr_TR: Yanlış E-posta Adresi!

en: Ticket URL copied!
tr_TR: Talep URL'si kopyalandı!

en: Invalid email address!
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi!

en: Deleting a customer will permanently remove all associated customer information and tickets!
tr_TR: Bir müşteriyi silmek, ona ait tüm müşteri bilgilerini ve talepleri kalıcı olarak kaldıracaktır!

en: Please accept terms and conditions!
tr_TR: Lütfen şartlar ve koşulları kabul edin!

en: Please accept GDPR policy!
tr_TR: Lütfen GDPR sözleşmesini kabul edin!

en: Please activate your license!
tr_TR: Lütfen Lisansınızı Etkinleştirin!

en: Your license key activated!
tr_TR: Lisans anahtarınız etkinleştirildi!

note: translators: %s: date
en: Your license key expires on %s
tr_TR: Lisansınızın süresi %s tarihinde bitecek

note: translators: %s: date
en: Your license key expired on %s
tr_TR: Lisansınızın süresi %s tarihinde bitti

en: View Details
tr_TR: Detayları göster

en: Unauthorized access!
tr_TR: Yetkisiz erişim!

en: Click here
tr_TR: Buraya Tıklayın

en: Are you sure to delete this leave?
tr_TR: Bu izni silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Bad request!
tr_TR: Geçersiz istek!

en: Agents
tr_TR: Temsilci

en: Repeate every year
tr_TR: Her yıl tekrarlayın

en: No
tr_TR: Hayır

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Agent Roles
tr_TR: Temsilci Rolleri

en: Role
tr_TR: Rol

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Clone
tr_TR: Klonla

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Add new
tr_TR: Yeni ekle

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Capability
tr_TR: Yetenek

en: Assigned to me
tr_TR: Bana Atanan Talepler

en: Assigned to others
tr_TR: Diğer Temsilcilere Atanan Talepler

en: View Tickets
tr_TR: Talepleri Görüntüle

en: Reply Tickets
tr_TR: Talepleri Yanıtla

en: Private Notes
tr_TR: Özel Notlar

en: Duplicate Ticket
tr_TR: Talebi Sil

en: Assign Agents
tr_TR: Temsilci Atayın

en: Change Status
tr_TR: Durumu Değiştir

en: Change Ticket Fields
tr_TR: Talep Alanlarını Değiştir

en: Change Agent Only Fields
tr_TR: Yalnızca Temsilci Alanlarını Değiştir

en: Change Raised By
tr_TR: Oluşturanı Değiştir

en: Modify Additional Recipients
tr_TR: Ek Alıcıları Değiştir

en: Edit Threads
tr_TR: Konuları Düzenle

en: Delete Threads
tr_TR: Konuları Sil

en: View Logs
tr_TR: Günlükleri Görüntüle

en: Delete Ticket
tr_TR: Talebi Sil

en: Modify Tags
tr_TR: Etiketi Düzenle

en: Other permissions
tr_TR: Diğer izinler

en: WP dashboard access
tr_TR: WP Kontrol Paneli Erişimi

en: Create ticket on others behalf
tr_TR: Başkaları Adına Talep Oluştur

en: Deleted filter access
tr_TR: Filtre Erişimi Silindi

en: Edit customer info
tr_TR: Müşteri Bilgilerini Düzenle

en: Dashboard access
tr_TR: Kontrol Paneli Erişimi

en: Agent name
tr_TR: Temsilci Adı

en: Agent Email
tr_TR: Temsilci E-Posta

en: Select users
tr_TR: Kullanıcıları seç

en: Select role
tr_TR: Rolü seç

en: Unauthorized access
tr_TR: İzinsiz erişim

en: Working Hours
tr_TR: Çalışma saatleri

en: Agent
tr_TR: Temsilci

en: Exceptions
tr_TR: İstisnalar

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Schedule
tr_TR: Program

en: Support Agents
tr_TR: Destek Temsilcileri

en: Support
tr_TR: Destek

en: Ticket List
tr_TR: Talep Listesi

en: Tickets
tr_TR: Talepler

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Email Notifications
tr_TR: Email bildirimleri

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Licenses
tr_TR: Lisanslar

en: Pro Features
tr_TR: Pro Özellikleri

en: Task Manager
tr_TR: Görev Yöneticisi

en: Recent Activites
tr_TR: Son Aktiviteler

en: Required fields can not be empty!
tr_TR: Gerekli alanlar boş bırakılamaz!

en: Please submit the option!
tr_TR: Lütfen Giriş Yapınız!

en: No Records
tr_TR: Kayıt Yok

note: translators: e.g. Showing 1 to 20 of 300 records
en: Showing %1$s to %2$s of %3$s records
tr_TR: %1$s ile %2$s arasında %3$s kaydı gösteriliyor

en: Search:
tr_TR: Arama:

en: First
tr_TR: İlk

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Last
tr_TR: Son

en: Agent Only Fields
tr_TR: Sadece Temsilci Alanları

en: Field
tr_TR: Alan

en: Extra info
tr_TR: Ek bilgi

en: Ticket Form Fields
tr_TR: Talep Form Alanları

en: Ticket Fields
tr_TR: Talep Alanları

en: Customer Fields
tr_TR: Müşteri Alanları

en: Load after
tr_TR: Sonra yükle

en: TOP
tr_TR: ÜST

en: END
tr_TR: SON

en: Select field type
tr_TR: Tür

en: Field Type
tr_TR: Alan Türü

en: Default value exceeds character limit!
tr_TR: Varsayılan Değer Karakter Sınırını Aşıyor!

en: Default value is not in the range!
tr_TR: Varsayılan Değer Aralıkta Değil!

en: Incorrect number value!
tr_TR: Yanlış Sayı Değeri!

en: Incorrect email!
tr_TR: Yanlış e-posta!

en: Incorrect url!
tr_TR: Yanlış url!

en: Add new field
tr_TR: Yeni Alan Ekle

en: Select field
tr_TR: Gönderi seçim alanı

en: Is required?
tr_TR: Gerekli mi?

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: 1/3rd of row
tr_TR: 1/3 Satır Genişliği

en: Half-width of row
tr_TR: Satırın Yarım Genişliği

en: Full-width of row
tr_TR: Tam satır genişliği

en: Visibility conditions
tr_TR: Görünürlük Koşulları

en: All Users
tr_TR: Tüm Kullanıcılar

en: Search...
tr_TR: Ara...

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Number of tickets
tr_TR: Talep sayısı

en: View
tr_TR: Görünüm

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Registered
tr_TR: Kayıtlı

en: Customer info
tr_TR: Müşteri bilgisi

en: Value
tr_TR: Değer

en: Edit Info
tr_TR: Bilgileri Düzenle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Customer logs
tr_TR: Müşteri günlükleri

note: translators: %1$s: User Name, %2$s: Field Name
en: %1$s changed the %2$s
tr_TR: %1$s %2$s i değiştirdi

note: translators: %1$s: Field Name
en: The %1$s has been changed
tr_TR: %1$s değiştirildi

en: Back
tr_TR: Geri

en: Custom fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Other
tr_TR: Diğer

en: View logs
tr_TR: Günlükleri Görüntüle

en: View All
tr_TR: Hepsini Gör

en: added a note to ticket
tr_TR: bir not ekledi

en: Record not found!
tr_TR: Kayıt bulunamadı!

en: Delete ticket
tr_TR: Destek Talebini Sil

en: Guest Login OTP
tr_TR: Misafir Girişi OTP

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Visual
tr_TR: Görsel

en: Text
tr_TR: Metin

en: One time password
tr_TR: Tek kullanımlık şifre kullanarak oturum açın

en: Reset default
tr_TR: Varsayılanı sıfırla

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: From name
tr_TR: Gönderen Adı

en: From email
tr_TR: Gönderen e-posta adresi

en: Reply to
tr_TR: Cevapla

en: Number of emails per cron job (background emails)
tr_TR: Talep başına e-posta sayısı (arka plan e-postaları)

en: Blocked emails (one per line)
tr_TR: Engellenen e-postalar (her satırda bir tane)

en: Attachments in notifications
tr_TR: Talep Ekleri

en: File links
tr_TR: Dosya linkleri

en: Disable
tr_TR: Devre Dışı

en: Ticket Notifications
tr_TR: Talep Bildirimleri

en: Trigger
tr_TR: Tetikleyici

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Insert Macro
tr_TR: Makro ekle

en: To address
tr_TR: Adres

en: Current User
tr_TR: Şu anki kullanıcı

en: General Recipients
tr_TR: Genel Alıcılar

en: Custom Email Addresses (one per line)
tr_TR: Özel E-posta Adresleri (her satırda bir tane)

en: Click to select options
tr_TR: Seçenekleri belirlemek için tıklayın

en: User Registration OTP
tr_TR: Kullanıcı Kaydı OTP

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: First name
tr_TR: İsim

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Full name
tr_TR: Gönderen Adı

en: Sync
tr_TR: Eşitle

en: Activate license keys for add-ons in order to get support and updates.
tr_TR: Destek ve güncellemeleri almak için eklentiler için lisans anahtarlarını etkinleştirin.

en: Start To End
tr_TR: Baştan Sona

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Select customers or agents
tr_TR: Kullanıcıları veya temsilcileri seçin

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Cards
tr_TR: Kartlar

en: Primary color
tr_TR: Ana renk

en: Menu color
tr_TR: Menü rengi

en: Main container
tr_TR: Ana konteyner

en: Link color
tr_TR: Link rengi

en: Reply thread
tr_TR: Konuyu yanıtla

en: Secondary color
tr_TR: İkincil renk

en: Icon color
tr_TR: İkon rengi

en: Private note thread
tr_TR: Özel not dizisi

en: Log text
tr_TR: Günlük metni

en: Widget header
tr_TR: Widget başlığı

en: Widget body
tr_TR: Widget gövdesi

en: Label color
tr_TR: Etiket rengi

en: Reply & Close
tr_TR: Yanıtla ve Kapat

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Footer background color
tr_TR: Altbilgi arka plan rengi

en: Individual Ticket
tr_TR: Bireysel Talep

en: Modal Popup
tr_TR: Açılır Pencere

en: List header
tr_TR: Liste başlığı

en: List item (odd)
tr_TR: Liste öğesi (tek)

en: List item (even)
tr_TR: Liste öğesi (çift)

en: List item (hover)
tr_TR: Liste öğesi (fareyle üzerine gelin)

en: Ticket Categories
tr_TR: Talep Kategorileri

en: Ticket Statuses
tr_TR: Talep Durumları

en: Ticket Priorities
tr_TR: Talep Öncelikleri

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Ticket Widgets
tr_TR: Talep Widget'leri

en: Rich Text Editor
tr_TR: Zengin metin editörü

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Ticket Tags
tr_TR: Talep Etiketleri

en: Delete category
tr_TR: Kategoriyi sil

en: Replace with
tr_TR: Değiştirin

en: Color
tr_TR: Renk

en: Delete priority
tr_TR: Önceliği sil

en: Delete status
tr_TR: Durumu sil

en: Save Order
tr_TR: Siparişi Kaydet

en: Default date range
tr_TR: Varsayılan tarih aralığı

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: This week
tr_TR: Bu hafta

en: Last week
tr_TR: Geçen hafta

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

en: This month
tr_TR: Bu ay

en: Last month
tr_TR: Son ay

en: Allowed recent activity logs
tr_TR: İzin verilen son aktivite kayıtları

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Note
tr_TR: Not

en: Dashboard auto refresh
tr_TR: Otomatik yenileme

en: On
tr_TR: Açık

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Allowed agent roles
tr_TR: İzin verilen temsilci rolleri

en: Select custom fields
tr_TR: Alanları seçin

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Last 7 days
tr_TR: SoyadıSon 7 gün

en: Last Week
tr_TR: Son hafta

en: Last 30 Days
tr_TR: Son 30 gün

en: Last Month
tr_TR: Son nay

en: Chart Type
tr_TR: Grafik Türü

en: Pie
tr_TR: Pasta

en: Doughnut
tr_TR: Halka

en: Horizontal Bar
tr_TR: Yatay Çubuk

en: Vertical Bar
tr_TR: Dşkey Çubuk

en: Ticket
tr_TR: Talep

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: No recent tickets!
tr_TR: Talep Yok!

en: Ticket created
tr_TR: Talep oluşturuldu

en: Ticket closed
tr_TR: Talep kapatıldı

en: Unauthorized
tr_TR: Yetkisiz

en: This Month
tr_TR: Bu ay

en: Attachment max file size(mb)
tr_TR: Ek maksimum dosya boyutu(mb)

en: Allowed file extensions(comma separated)
tr_TR: İzin verilen dosya uzantıları(virgülle ayrılmış)

en: Download behaviour
tr_TR: İndirme davranışı

en: Try opening in browser
tr_TR: Tarayıcıda açmayı deneyin

en: Download
tr_TR: İndir

en: Attached file type not allowed!
tr_TR: Ekli dosya türüne izin verilmez!

note: translators: %1$s: attachment max file size in MB
en: File size exceeds allowed limit (%1$s MB)!
tr_TR: Dosya boyutu izin verilen sınırı (%1$s MB) aşıyor!

en: Registered user
tr_TR: Kayıtlı kullanıcı

en: Ticket status after customer reply
tr_TR: Müşteri yanıtından sonra talep durumu

en: Do not change
tr_TR: Değiştirme

en: Ticket status after agent reply
tr_TR: Temsilci yanıtından sonra talep durumu

en: Close ticket status
tr_TR: Talep durumunu kapat

en: Reply form position
tr_TR: Yanıt formu konumu

en: Top
tr_TR: Üst

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Default date format
tr_TR: Varsayılan tarih biçimi

en: Ticket alice
tr_TR: Talep alice

en: Allow close ticket
tr_TR: Müşterinin talep kapatmasına izin ver

en: Allow create new ticket
tr_TR: Müşterinin Yeni talep oluşturmasına izin ver

en: Thread email visibility
tr_TR: İleti dizisi e-posta görünürlüğü

en: Support page
tr_TR: Destek sayfası

en: Open ticket page
tr_TR: Talep sayfasını aç

en: Ticket url page
tr_TR: Talep URL'si sayfası

en: New ticket page
tr_TR: Yeni talep sayfası

en: Custom
tr_TR: Özel

en: User login
tr_TR: Kullanıcı girişi

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: WP Default Login
tr_TR: WP Varsayılan Giriş

en: User registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: WP Default Registration
tr_TR: WP Varsayılan Kayıt

en: OTP Login
tr_TR: OTP Giriş

en: Load scripts
tr_TR: Komut dosyaları yükle

en: All Pages
tr_TR: Tüm Sayfalar

en: Choose action after creating a ticket
tr_TR: Talep oluşturulduktan sonra ne olacağını seçin

en: Thank you text
tr_TR: Teşekkür metni

en: Page url
tr_TR: Sayfa adresi

en: Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: File Attachments
tr_TR: Dosya ekleri

en: Thank you page
tr_TR: Teşekkür sayfası

en: Term & Conditions
tr_TR: Kurallar & Koşullar

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Public mode
tr_TR: Genel mod

en: Allow others to reply to public tickets
tr_TR: Başkalarının herkese açık talepleri yanıtlamasına izin ver

en: Reply confirmation
tr_TR: Yanıt onayı

en: Thread date display as
tr_TR: Konu tarihi ekranı olarak

en: Date Format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Date Difference (e.g. 1 hour ago)
tr_TR: Tarih Farkı (ör. 1 saat önce)

en: Thread date format
tr_TR: Konu tarih formatı

en: Do not notify owner
tr_TR: Müşteriye bilgi gönderme

en: Do not notify owner status
tr_TR: Sahip durumunu bildirme

en: Checked
tr_TR: Kontrol

en: Unchecked
tr_TR: İşaretlenmemiş

en: Ticket id
tr_TR: Destek id

en: Sequential
tr_TR: Ardışık

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Starting ticket id
tr_TR: Başlangıç Talep Kimliği

en: Random id length
tr_TR: Rastgele kimlik uzunluğu

en: Ticket history macro threads
tr_TR: Talep geçmişi makro konuları

en: Register user if not exist
tr_TR: Mevcut değilse kullanıcıyı kaydedin

en: Auto delete closed tickets
tr_TR: Kapalı talepleri otomatik olarak sil

en: Day(s)
tr_TR: Gün

en: Month(s)
tr_TR: Ay(lar)

en: Year(s)
tr_TR: Yıl(lar)

en: Permanently delete tickets
tr_TR: Talepleri Kalıcı Olarak Silme

en: View more/less thread
tr_TR: Daha fazla/daha az konu görüntüle

en: Allow reply to closed tickets
tr_TR: Kapatılan taleplerin yanıtlanmasına izin ver

en: Raised By User
tr_TR: Kullanıcı Tarafından Yükseltildi

en: My Profile tab
tr_TR: Profilim Sekmesi

en: Agent Profile tab
tr_TR: Temsilci Profili

en: Ticket url authentication
tr_TR: Talep URL'si kimlik doğrulaması

en: Allow agent to self assign ticket
tr_TR: Temsilcinin talep açmasına izin ver

en: Reply and Close button
tr_TR: Yanıtla ve Kapat

en: Create ticket form
tr_TR: Talep oluşturma formu

en: Checkbox text
tr_TR: Onay kutusu metni

en: Registration form
tr_TR: Kullanıcı Kaydı

en: Personal data retention
tr_TR: Kişisel veri saklama

en: Ticket Customer
tr_TR: Talep Müşterisi

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Ticket ID
tr_TR: Destek ID

en: User Tickets
tr_TR: Kullanıcı Talepleri

en: Ticket Records
tr_TR: Talep Kayıtları

note: translators: %s: email address
en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
tr_TR: %s e-posta adresine sahip olan müşterinin talepleri anonimleştirildi.

en: reCaptcha version
tr_TR: reCaptcha versiyonu

en: Site key
tr_TR: Site anahtarı

en: Secret key
tr_TR: Gizli anahtar

en: Captcha not set!
tr_TR: Captcha ayarlanmadı!

en: HTML pasting
tr_TR: HTML yapıştırma izin ver

en: Allow attachments
tr_TR: Eklere izin ver

en: Toolbar actions
tr_TR: Araç çubuğu eylemleri

en: Show file attachment notice
tr_TR: Dosya eki bildirimini göster

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Underline
tr_TR: Altı Çizili

en: Blockquote
tr_TR: Alıntı

en: Align
tr_TR: Hizalama

en: Bulleted list
tr_TR: Maddeli liste

en: Numbered list
tr_TR: Numaralı liste

en: Right to left
tr_TR: Sağdan sola

en: Image
tr_TR: Resim

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Background Color
tr_TR: Metin Arka Plan Rengi

en: Strikethrough
tr_TR: Üstü çizili

en: Registered User
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcı

en: Guest User
tr_TR: Konuk kullanıcı

en: Allow agent to modify working hours
tr_TR: Temsilcinin çalışma saatlerini değiştirmesine izin ver

en: Allow agent to modify his leaves
tr_TR: Temsilcinin yapraklarını değiştirmesine izin ver

en: Holidays
tr_TR: Tatiller

en: List items
tr_TR: Öğeleri listele

en: Filter items
tr_TR: Öğelere filtre uygulama

en: Default filters
tr_TR: Varsayılan filtreler

en: Add new list item
tr_TR: Yeni liste öğesi ekle

en: Select fields
tr_TR: Alanları seçin

en: Add new default filter
tr_TR: Yeni varsayılan filtre ekle

en: Parent filter
tr_TR: Üst filtre

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Sort by
tr_TR: Sırala

en: Sort order
tr_TR: Sıralama düzeni

en: DESC
tr_TR: AZALAN

en: Edit default filter
tr_TR: Varsayılan filtreyi düzenle

en: Add New Filter Item
tr_TR: Yeni Filtre Öğesi Ekle

en: Agent view
tr_TR: Temsilci görünümü

en: Customer view
tr_TR: Müşteri görünümü

en: Default sort by
tr_TR: Varsayılan sıralama ölçütü

en: Default sort order
tr_TR: Varsayılan sıralama düzeni

en: Unresolved statuses
tr_TR: Çözümlenmemiş durumlar

en: Default filter
tr_TR: Varsayılan filtre

en: Ticket reply redirect
tr_TR: Talep yanıtı yönlendirmesi

en: Ticket list
tr_TR: Talep Listesi

en: No redirect
tr_TR: Yönlendirme yok

en: Closed statuses
tr_TR: Kapalı durumlar

en: Auto refresh default status
tr_TR: Otomatik yenileme varsayılan durumu

en: Agent ticket list
tr_TR: Temsilci talep listesi

en: Customer ticket list
tr_TR: Müşteri talep listesi

en: More settings
tr_TR: Daha fazla ayar

en: Working hours
tr_TR: Çalışma saatleri

en: Signature
tr_TR: İmza

en: Signature used for emails
tr_TR: E-postalar için kullanılan imza

en: Default filter for ticket list
tr_TR: Talep listesi için varsayılan filtre

en: Saved filters
tr_TR: Kaydedilen filtreler

en: Default tab
tr_TR: Varsayılan sekme

en: Select dafault section
tr_TR: Varsayılan bölümü seçin

en: New ticket
tr_TR: Yeni talep

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Add/Delete Holidays
tr_TR: Tatil Ekle/Sil

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Add new holidays
tr_TR: Yeni tatiller ekle

en: Delete existing holidays
tr_TR: Mevcut tatilleri sil

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Unathorized access!
tr_TR: Yetkisiz Erişim!

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Copy URL
tr_TR: URL’yi Kopyala

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Private Note
tr_TR: Özel Not

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Create new ticket from this thread
tr_TR: Bu yazışmadan yeni talep oluştur

en: Ticket Details
tr_TR: Talep Detayları

en: You must sign in to submit a reply
tr_TR: Yanıt göndermek için oturum açmanız gerekir

note: translators: %s: Sign in
en: %s using email and password (registered user)
tr_TR: E-posta ve şifre kullanarak %s (kayıtlı kullanıcı)

en: Sign in
tr_TR: Giriş Yap

note: translators: %s: Sign in
en: %s using email and one time password (guest user)
tr_TR: E-posta ve tek kullanımlık şifre kullanarak %s (konuk kullanıcı)

en: CC (comma separated list)
tr_TR: CC (virgülle ayrılmış liste)

en: BCC (comma separated list)
tr_TR: BCC (virgülle ayrılmış liste)

en: Attach Files
tr_TR: Dosya Ekle

en: SUBMIT AS
tr_TR: OLARAK GÖNDER

en: Load older communications
tr_TR: Eski iletişimleri yükle

en: reported
tr_TR: raporlandı

en: replied
tr_TR: yanıtladı

en: added a note
tr_TR: bir not ekledi

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: datetime
en: This thread was deleted by %1$s on %2$s.
tr_TR: Bu ileti dizisi %1$s tarafından %2$s tarihinde silindi.

en: View thread!
tr_TR: Konuyu görüntüle!

en: View More ...
tr_TR: Daha Fazlasını Gör ...

en: Attachments:
tr_TR: Ekler:

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Modified by %1$s on %2$s.
tr_TR: %1$s tarafından %2$s tarihinde değiştirildi.

en: View change
tr_TR: Değişikliği görüntüle

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Deleted by %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s tarafından %2$s tarihinde silindi

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Restored by %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s tarafından %2$s tarihinde geri yüklendi

en: Create ticket from thread
tr_TR: Konudan talep oluştur

en: Thread info
tr_TR: Konu Bilgisi

en: Not Applicable
tr_TR: Uygulanamaz

en: Seen
tr_TR: Görülme

en: Thread log
tr_TR: Konu günlüğü

en: Currently viewing
tr_TR: Şuan görüntülenen

en: Reset Form
tr_TR: Formu Sıfırla

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Custom filters
tr_TR: Özel filtreler

en: Custom...
tr_TR: Özel...

en: Sort By
tr_TR: Sırala

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: List Actions
tr_TR: Eylemleri Listele

en: Auto-Refresh
tr_TR: Otomatik Yenileme

en: First Page
tr_TR: İlk Sayfa

en: Last Page
tr_TR: Son Sayfa

en: 1 Ticket
tr_TR: 1 Talep

note: translators: %1$s: total tickets
en: %1$d Tickets
tr_TR: %1$d Talep

note: translators: e.g. 1-20 of 100 Tickets
en: %1$d-%2$d of %3$d Tickets
tr_TR: %1$d-%2$d / %3$d Talep

en: No tickets found!
tr_TR: Destek talebi bulunamadı!

en: OFF
tr_TR: KAPALI

en: ON
tr_TR: AÇIK

en: Custom filter
tr_TR: Özel filtre

en: Save & Apply
tr_TR: Kaydet ve Uygula

en: Save As
tr_TR: Farklı kaydet

en: Filter by
tr_TR: Filtrele

en: Workload
tr_TR: İş yoğunluğu

en: Select agent(s)
tr_TR: Temsilci(ler) seçin

en: Select tag(s)
tr_TR: Etiketleri seçin

en: Assign Tags
tr_TR: Etiket atayın

en: New Ticket
tr_TR: Yeni Talep

en: My Profile
tr_TR: Profilim

en: Agent Profile
tr_TR: Temsilci Profili

en: Emails
tr_TR: E-postalar

en: Email address (one per line)
tr_TR: E-posta adresi (her satıra bir tane)

en: All customer email notifications will be sent to these email addresses.
tr_TR: Tüm müşteri e-posta bildirimleri bu e-posta adreslerine gönderilecektir.

en: Allowed for customer
tr_TR: Müşteri için izin verildi

en: No info added
tr_TR: Bilgi eklenmedi

en: Show priority to customer
tr_TR: Müşteriye öncelik göster

en: All other tickets of this user
tr_TR: Bu kullanıcının diğer tüm talepleri

en: User type
tr_TR: Üyelik Türü

en: Existing Customer / Registered User
tr_TR: Mevcut Müşteri / Kayıtlı Kullanıcı

en: New Customer
tr_TR: Yeni müşteri

en: Every one minute
tr_TR: Her bir dakikada bir

en: Every five minutes
tr_TR: Her beş dakikada bir

en: Please sign up
tr_TR: Lütfen kaydolun

en: First Name
tr_TR: İsim

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Username is available!
tr_TR: Kullanıcı adı kullanılabilir!

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Confirm Password
tr_TR: Şifreyi Onayla

en: Sign Up
tr_TR: Kaydol

en: We have sent a 6-digit one-time pass code to the email address you provided.
tr_TR: Verdiğiniz e-posta adresinize 6 haneli tek kullanımlık şifre gönderdik.

en: Please sign in
tr_TR: Lütfen Giriş Yapınız

en: Sign In
tr_TR: Giriş Yap

note: translators: %d: number of years
en: %d years ago
tr_TR: %d yıl önce

note: translators: %d: number of months
en: %d months ago
tr_TR: %d ay önce

note: translators: %d: number of days
en: %d days ago
tr_TR: %d gün önce

note: translators: %d: number of hours
en: %d hours ago
tr_TR: %d saat önce

note: translators: %d: number of minutes
en: %d minutes ago
tr_TR: %d dakika önce

note: translators: %d: number of seconds
en: %d seconds ago
tr_TR: %d saniye önce

en: Just now
tr_TR: Şu anda

en: Customer name
tr_TR: Müşteri adı

en: Customer first name
tr_TR: Müşteri Soyadı

en: Customer email addrees
tr_TR: Müşteri e-posta adresi

en: Last reply
tr_TR: Son Yanıt

en: Last reply user name
tr_TR: Son yanıt kullanıcı adı

en: Last reply user email
tr_TR: Son yanıt kullanıcı e-postası

en: Last reply user first name
tr_TR: Son yanıt kullanıcı soyadı

en: Last note
tr_TR: Son not

en: Last note user name
tr_TR: Son not kullanıcı adı

en: Last note user email
tr_TR: Son not kullanıcı e-postası

en: Last note user first name
tr_TR: Son not kullanıcı soyadı

en: Current user name
tr_TR: Mevcut kullanıcı adı

en: Current user email
tr_TR: Mevcut kullanıcı e-postası

en: Current user first name
tr_TR: Mevcut kullanıcı ilk adı

en: Ticket history (last few report & reply excluding last reply)
tr_TR: Talep geçmişi (son birkaç rapor ve son yanıt hariç yanıt)

en: Ticket history (report & reply)
tr_TR: Talep geçmişi (rapor ve yanıt)

en: Ticket history (note)
tr_TR: Talep geçmişi (not)

en: Ticket history (report, reply & note)
tr_TR: Talep geçmişi (rapor, cevap ve not)

en: Ticket history (report, reply & log)
tr_TR: Talep geçmişi (rapor, yanıt ve günlük)

en: Ticket history (report, reply, note & log)
tr_TR: Talep geçmişi (rapor, yanıt, not ve günlük)

en: Ticket history (note & log)
tr_TR: Talep geçmişi (not ve kayıt)

en: Ticket URL
tr_TR: Bilet URL

en: Returns the ticket URL without any HTML formatting.
tr_TR: HTML formatı olmadan talep URL döndürür.

en: Insert macro
tr_TR: Değişken ekle

en: Copy Tag
tr_TR: Etiketi Kopyala

en: Copy
tr_TR: Kopya

en: Insert Tag
tr_TR: Etiket Ekle

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Initializing...
tr_TR: Başlatılıyor...

en: Ticket submitted by
tr_TR: Talebi gönderen

en: WP user role
tr_TR: WP kullanıcı rolü

en: Compare As
tr_TR: Farklı Karşılaştır

en: Equals
tr_TR: Eşittir

en: Matches
tr_TR: Karşılaşmalar

en: Not Matches
tr_TR: Eşleşmez

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Create new ticket
tr_TR: Yeni Talep oluştur

en: Ticket reply
tr_TR: Talep Yanıtla

en: Submit private note
tr_TR: Özel not gönder

en: Change ticket status
tr_TR: Talep durumunu değiştir

en: Change ticket category
tr_TR: Talep kategorisini değiştir

en: Change ticket priority
tr_TR: Talep önceliğini değiştir

en: Change assignee
tr_TR: Temsilciyi değiştir

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Field options
tr_TR: Alan seçenekleri

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Auto fill?
tr_TR: Otomatik doldurma?

en: Has personal info?
tr_TR: Kişisel bilgileri var mı?

en: Ticket list width (pixels)
tr_TR: Talep listesi genişliği (piksel)

en: Allow in my profile?
tr_TR: Profilimde izin verilsin mi?

en: Allow in ticket form?
tr_TR: Talep formunda izin verilsin mi?

en: Auto-fill in ticket form
tr_TR: Talep formunu otomatik doldurma

en: Has personal info
tr_TR: Kişisel bilgileri var mı

en: Less than
tr_TR: Şundan küçük

en: Less than or equals
tr_TR: Küçük veya eşittir

en: Greater than
tr_TR: Şundan büyük

en: Greater than or equals
tr_TR: Büyük veya eşittir

en: Between
tr_TR: Arasında

en: From date
tr_TR: Tarihden

en: To date
tr_TR: Tarihe kadar

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Date range
tr_TR: Tarih aralığı

en: Future
tr_TR: Gelecek

en: Past
tr_TR: Geçmiş

en: Date in between
tr_TR: Aradaki tarih

en: Date format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Datetime
tr_TR: Tarih Saat

en: Has Words
tr_TR: Kelimeleri Var

en: One condition per line!
tr_TR: Satır başına bir koşul!

en: File Attachment (Multiple)
tr_TR: Dosya Eki (Birden Çok)

en: File Attachment (Single)
tr_TR: Dosya Eki (Tek)

en: HTML Content
tr_TR: HTML İçeriği

en: Dropdown (multi-select)
tr_TR: Açılır menü (çoklu seçim)

en: Number
tr_TR: Numara

en: Character limit
tr_TR: Karakter Sınırı

en: Radio Button
tr_TR: Radyo düğmesi

en: Dropdown (single-select)
tr_TR: Açılır menü (tek seçim)

en: Textfield
tr_TR: Metin Alanı

en: Textarea
tr_TR: Metin Alanı

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time range
tr_TR: Zaman aralığı

en: Time in between
tr_TR: Aradaki zaman

en: Time format
tr_TR: Zaman formatı

en: 24 Hrs
tr_TR: 24 Saat

en: 12 Hrs
tr_TR: 12 Saat

en: Invalid URL!
tr_TR: Geçersiz URL!

en: Click Here
tr_TR: Buraya Tıklayın

en: Ajax loading of results?
tr_TR: Ajax sonuçların yüklenmesi?

en: Is multiple?
tr_TR: Çoklu mu?

en: Allowed user
tr_TR: İzin verilen kullanıcı

en: Both
tr_TR: Her ikisi de

en: Navigator
tr_TR: Klavuz

en: Edge
tr_TR: Kenar

en: Display as
tr_TR: Görüntüle

en: Username / Email address
tr_TR: Kullanıcı adı / E-Posta Adresi

en: Remember me
tr_TR: Beni hatırla

en: Forgot your password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Register now
tr_TR: Şimdi kayıt ol

en: Sign-in using one time password
tr_TR: Tek kullanımlık şifre kullanarak oturum açın

en: Create new ticket as guest
tr_TR: Misafir olarak yeni talep oluştur

en: Open existing ticket using one time password
tr_TR: Tek seferlik şifre kullanarak mevcut talep açın

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Open existing ticket
tr_TR: Mevcut talep aç

note: translators: %1$s: customer name
en: Logged-in as %1$s
tr_TR: %1$s olarak oturum açtı

en: Log out
tr_TR: Çıkış Yap

en: We have sent a 6-digit one-time pass code to the email address you provided. Please insert it below and submit to open ticket!
tr_TR: Verdiğiniz e-posta adresinize 6 haneli tek kullanımlık şifre gönderdik. Lütfen aşağıya bu kodu ekleyin ve talep açmak için gönderin!

en: Insert/edit image
tr_TR: Resim ekle/düzenle

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Dimentions
tr_TR: Boyutlar

en: Constraint properties
tr_TR: Kısıtlama özellikleri

en: Edit image
tr_TR: Görseli düzenle

en: Attachments
tr_TR: Ekler

en: Add new exception
tr_TR: Yeni istisna ekle

en: Edit exception
tr_TR: İstisnayı düzenle
