SupportCandy - en to pt_PT translation catalogue (558 entries)

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Select customer for whom you wish to create a ticket
pt_PT: Selecione o cliente para o qual deseja criar um bilhete

en: Name
pt_PT: Nome

en: Please insert your name
pt_PT: Por favor insira o seu nome

en: Email Address
pt_PT: Endereço de E-mail

en: Please insert your email address
pt_PT: Por favor insira o seu endereço de e-mail

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Short description of the ticket
pt_PT: Breve descrição do bilhete

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Detailed description of the ticket
pt_PT: Descrição detalhada do bilhete

en: Status
pt_PT: Estado

en: Please select status
pt_PT: Por favor selecione o estado

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Please select priority
pt_PT: Por favor selecione prioridade

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Please select category
pt_PT: Por favor selecione categoria

en: Assignee
pt_PT: Destinatário

en: Please select an agent
pt_PT: Por favor selecione o agente

en: Date Created
pt_PT: Data Criado

en: Date Updated
pt_PT: Data Atualizado

en: Agent Created
pt_PT: Agente Criado

en: IP Address
pt_PT: Endereço IP

en: Source
pt_PT: Fonte

en: Browser
pt_PT: Navegador

en: Operating System
pt_PT: Sistema Operativo

en: Additional Recipients
pt_PT: Recipientes Adicionais

en: Please insert email addresses (one per line)
pt_PT: Por favor insira os endereços de e-mail (um por linha)

en: Previous Assignee
pt_PT: Cessionário Anterior

en: Date Closed
pt_PT: Data de Fecho

en: User Type
pt_PT: Tipo de Utilizador

en: Last Reply On
pt_PT: Última resposta em

en: Last Reply By
pt_PT: Última Resposta Por

en: General
pt_PT: Geral

en: Open
pt_PT: Aberto

en: Awaiting customer reply
pt_PT: A aguardar resposta do cliente

en: Awaiting agent reply
pt_PT: Aguardando resposta do agente

en: Closed
pt_PT: Encerrado

en: Low
pt_PT: Baixo

en: Medium
pt_PT: Médio

en: High
pt_PT: Alto

en: All
pt_PT: Tudo

en: Unresolved
pt_PT: Não resolvido

en: Unassigned
pt_PT: Não atribuído

en: Mine
pt_PT: Meu

en: Deleted
pt_PT: Apagado

en: Ticket status
pt_PT: Estado do bilhete

en: Ticket info
pt_PT: Info do Bilhete

en: Ticket fields
pt_PT: Campos do Bilhete

en: Agent only fields
pt_PT: Campos apenas para agentes

en: Additional recipients
pt_PT: Recipientes adicionais

en: Biographical Info
pt_PT: Informação Biográfica

note: translators: %1$s: attachment max file size, %2$s: allowed file extenstions.
en: You can upload files maximum size %1$s mb of types %2$s.
pt_PT: Pode carregar ficheiros de tamanho máximo %1$s mb dos tipos %2$s.

en: Please wait...
pt_PT: Por favor espere...

en: Are you sure?
pt_PT: Tem a certeza?

en: Something went wrong!
pt_PT: Algo correu mal!

en: View more!
pt_PT: Ver Mais!

en: View less!
pt_PT: Ver Menos!

en: There is unposted text in the reply area. Are you sure you want to discard and proceed?
pt_PT: Há um texto não publicado na área de resposta. Tem a certeza de que quer descartar e prosseguir?

en: Incorrect username or password!
pt_PT: Nome de Utilizador ou Palavra-passe incorretos!

en: Incorrect password!
pt_PT: Palavra-passe incorreta!

en: Username is already taken!
pt_PT: O nome de utilizador já está tomado!

en: Incorrect email address!
pt_PT: Endereço de e-mail incorreto!

en: Ticket URL copied!
pt_PT: URL do bilhete copiado!

en: Invalid email address!
pt_PT: Endereço de E-mail inválido!

en: Please activate your license!
pt_PT: Por favor, ative a sua licença!

en: Your license key activated!
pt_PT: A sua chave de licença está ativada!

note: translators: %s: date
en: Your license key expires on %s
pt_PT: A sua chave de licença expira em %s

note: translators: %s: date
en: Your license key expired on %s
pt_PT: A sua chave de licença expirou em %s

en: View Details
pt_PT: Ver Detalhes

en: Unauthorized access!
pt_PT: Acesso não autorizado!

en: Leaves
pt_PT: Licença

en: Are you sure to delete this leave?
pt_PT: Tem a certeza de que vai apagar esta licença?

en: Agents
pt_PT: Agentes

en: Repeate every year
pt_PT: Repetir todos os anos

en: No
pt_PT: Não

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Agent Roles
pt_PT: Funções do Agente

en: Role
pt_PT: Função

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Add new
pt_PT: Adicionar novo

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Assigned to me
pt_PT: Atribuído a mim

en: Assigned to others
pt_PT: Atribuído a outros

en: View Tickets
pt_PT: Ver Bilhetes

en: Reply Tickets
pt_PT: Responder Bilhetes

en: Private Notes
pt_PT: Notas Privadas

en: Assign Agents
pt_PT: Atribuir Agentes

en: Change Status
pt_PT: Mudar Estado

en: Change Ticket Fields
pt_PT: Mudar Campos do Bilhete

en: Change Agent Only Fields
pt_PT: Campos Apenas para Agentes de Mudança

en: Change Raised By
pt_PT: Mudança Criada por

en: Modify Additional Recipients
pt_PT: Modificar Recipientes Adicionais

en: Edit Threads
pt_PT: Editar Linhas

en: Delete Threads
pt_PT: Apagar Linhas

en: View Logs
pt_PT: Ver Registos

en: Delete Ticket
pt_PT: Apagar Bilhete

en: Other permissions
pt_PT: Outras permissões

en: Create ticket on others behalf
pt_PT: Criar bilhete em nome de outros

en: Deleted filter access
pt_PT: Acesso ao filtro eliminado

en: Edit customer info
pt_PT: Editar informação do cliente

en: Agent name
pt_PT: Nome do Agente

en: Agent Email
pt_PT: E-mail do Agente

en: Select users
pt_PT: Selecionar Utilizadores

en: Select role
pt_PT: Selecionar Função

en: Working Hours
pt_PT: Horário de trabalho

en: Agent
pt_PT: Agente

en: Exceptions
pt_PT: Exceções

en: Title
pt_PT: Título

en: Date
pt_PT: Data

en: Schedule
pt_PT: Horário

note: translators: %1$s: start time, %2$s: end time e.g. 04:00 - 05:00
en: %1$s - %2$s
pt_PT: %1$s (%2$s)

en: Support Agents
pt_PT: Agentes de Suporte

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Ticket List
pt_PT: Lista de Bilhete

en: Tickets
pt_PT: Bilhetes

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Custom Fields
pt_PT: Personalizar Campos

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações de E-mail

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Licenses
pt_PT: Licenças

en: Required fields can not be empty!
pt_PT: Os campos obrigatórios não podem estar vazios!

en: No Records
pt_PT: Sem Registos

note: translators: e.g. Showing 1 to 20 of 300 records
en: Showing %1$s to %2$s of %3$s records
pt_PT: Mostrando %1$s a %2$s de %3$s registos

en: Search:
pt_PT: Pesquisa:

en: First
pt_PT: Primeiro

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Last
pt_PT: Último

en: Agent Only Fields
pt_PT: Campos apenas de Agente

en: Field
pt_PT: Campo

en: Extra info
pt_PT: Info Extra

en: Ticket Form Fields
pt_PT: Bilhete de Campos

en: Ticket Fields
pt_PT: Campos de Bilhetes

en: Customer Fields
pt_PT: Campos de Cliente

en: Load after
pt_PT: Carga após

en: TOP
pt_PT: INÍCIO

en: END
pt_PT: FIM

en: Select field type
pt_PT: Selecionar tipo de campo

en: Field Type
pt_PT: Tipo de Campo

en: Default value exceeds character limit!
pt_PT: O valor por defeito excede o limite de caracteres!

en: Default value is not in the range!
pt_PT: O valor por defeito não está no intervalo!

en: Incorrect number value!
pt_PT: Valor numérico incorreto!

en: Incorrect email!
pt_PT: E-mail Incorreto!

en: Incorrect url!
pt_PT: URL Incorreto!

en: Add new field
pt_PT: Adicionar Novo campo

en: Select field
pt_PT: Selecionar campo

en: Is required?
pt_PT: É obrigatório?

en: Width
pt_PT: Largura

en: 1/3rd of row
pt_PT: 1/3 de linha

en: Half-width of row
pt_PT: Meia-largura de linha

en: Full-width of row
pt_PT: Largura total da linha

en: Visibility conditions
pt_PT: Condições de visibilidade

en: Search...
pt_PT: Pesquisar...

en: Email address
pt_PT: Endereço de E-mail

en: Number of tickets
pt_PT: Número de Bilhetes

en: View
pt_PT: Ver

en: Logs
pt_PT: Registos

en: Guest
pt_PT: Convidado

en: Registered
pt_PT: Registado

en: Customer info
pt_PT: Info do cliente

en: Value
pt_PT: Valor

en: Edit Info
pt_PT: Editar Info

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Customer logs
pt_PT: Registos de cliente

note: translators: %1$s: User Name, %2$s: Field Name
en: %1$s changed the %2$s
pt_PT: %1$s mudado de %2$s

note: translators: %1$s: Field Name
en: The %1$s has been changed
pt_PT: Os %1$s foram alterados

en: Delete ticket
pt_PT: Apagar bilhete

en: Guest Login OTP
pt_PT: Login OTP de Convidado

en: Body
pt_PT: Corpo

en: Text
pt_PT: Texto

en: Reset default
pt_PT: Repor o padrão

en: General Settings
pt_PT: Definições Gerais

en: From name
pt_PT: Do Nome

en: From email
pt_PT: Do e-mail

en: Reply to
pt_PT: Responder a

en: Number of emails per cron job (background emails)
pt_PT: Número de e-mails por trabalho cron (e-mails de fundo)

en: Blocked emails (one per line)
pt_PT: E-mails bloqueados (um por linha)

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Ticket Notifications
pt_PT: Notificações de bilhete

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Enable
pt_PT: Permitir

en: Insert Macro
pt_PT: Inserir Macro

en: To address
pt_PT: Para endereço

en: Current User
pt_PT: Utilizador atual

en: General Recipients
pt_PT: Recipientes Gerais

en: Custom Email Addresses (one per line)
pt_PT: Endereços de e-mail personalizados (um por linha)

en: Click to select options
pt_PT: Clique para selecionar opções

en: User Registration OTP
pt_PT: Registo de Utilizadores OTP

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Activate license keys for add-ons in order to get support and updates.
pt_PT: Ativar chaves de licença para suplementos a fim de obter suporte e atualizações.

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: Background color
pt_PT: Cor do fundo

en: Primary color
pt_PT: Cor primária

en: Main container
pt_PT: Contentor principal

en: Link color
pt_PT: Cor do link

en: Reply thread
pt_PT: Responder linha

en: Secondary color
pt_PT: Cor secundária

en: Icon color
pt_PT: Cor do ícon

en: Private note thread
pt_PT: Linha de nota privada

en: Log text
pt_PT: Texto de registo

en: Widget header
pt_PT: Cabeçalho do Widget

en: Widget body
pt_PT: Corpo do Widget

en: Label color
pt_PT: Cor da etiqueta

en: Reply & Close
pt_PT: Responder e Fechar

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Footer background color
pt_PT: Cor de fundo do rodapé

en: z-index
pt_PT: z-índice

en: Individual Ticket
pt_PT: Bilhete Individual

en: Modal Popup
pt_PT: Popup Modal

en: List header
pt_PT: Cabeçalho da lista

en: List item (odd)
pt_PT: Item da lista (ímpar)

en: List item (even)
pt_PT: Item da lista (par)

en: List item (hover)
pt_PT: Item da lista (pairar)

en: Ticket Categories
pt_PT: Categorias de Bilhete

en: Ticket Statuses
pt_PT: Estados de Bilhete

en: Ticket Priorities
pt_PT: Prioridades de Bilhete

en: Miscellaneous
pt_PT: Miscelâneos

en: Ticket Widgets
pt_PT: Widgets do Bilhete

en: Rich Text Editor
pt_PT: Editor de texto rico

en: Delete category
pt_PT: Eliminar categoria

en: Replace with
pt_PT: Substituir por

en: Color
pt_PT: Cor

en: Delete priority
pt_PT: Apagar prioridade

en: Delete status
pt_PT: Apagar estado

en: Save Order
pt_PT: Guardar Pedido

en: Reply
pt_PT: Responder

en: On
pt_PT: Ligado

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Allowed agent roles
pt_PT: Papéis de agente permitidos

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Attachment max file size(mb)
pt_PT: Tamanho máximo do ficheiro(mb)

en: Download behaviour
pt_PT: Comportamento de descarregamento

en: Try opening in browser
pt_PT: Tentar abrir no navegador

en: Attached file type not allowed!
pt_PT: Tipo de ficheiro anexado não permitido!

note: translators: %1$s: attachment max file size in MB
en: File size exceeds allowed limit (%1$s MB)!
pt_PT: O tamanho do ficheiro excede o limite permitido (%1$s MB)!

en: Registered user
pt_PT: Utilizador registado

en: Ticket status after customer reply
pt_PT: Estado do bilhete após resposta do cliente

en: Do not change
pt_PT: Não mudar

en: Ticket status after agent reply
pt_PT: Estado do bilhete após resposta do agente

en: Close ticket status
pt_PT: Fechar estado do bilhete

en: Reply form position
pt_PT: Posição do formulário de resposta

en: Top
pt_PT: Cimo

en: Bottom
pt_PT: Baixo

en: Default date format
pt_PT: Formato de data predefinido

en: Ticket alice
pt_PT: Bilhete alice

en: Allow close ticket
pt_PT: Permitir bilhete permitido

en: Allow create new ticket
pt_PT: Permitir criar novo bilhete

en: Thread email visibility
pt_PT: Visibilidade do e-mail em linha

en: Support page
pt_PT: Página de suporte

en: Open ticket page
pt_PT: Página de bilhetes abertos

en: Ticket url page
pt_PT: Página url do bilhete

en: New ticket page
pt_PT: Nova página de bilhetes

en: Custom
pt_PT: Personalizar

en: User login
pt_PT: Login do utilizador

en: Default
pt_PT: Padrão

en: WP Default Login
pt_PT: WP Login Padrão

en: User registration
pt_PT: Registo do utilizador

en: WP Default Registration
pt_PT: WP Registo Padrão

en: OTP Login
pt_PT: Login OTP

en: Thank you text
pt_PT: Texto de agradecimento

en: Page Settings
pt_PT: Definições de Página

en: File Attachments
pt_PT: Anexos dos Ficheiros

en: Thank you page
pt_PT: Página de agradecimento

en: Term & Conditions
pt_PT: Termos & Condições

en: GDPR
pt_PT: RGPD

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Public mode
pt_PT: Modo Público

en: Allow others to reply to public tickets
pt_PT: Permitir que outros respondam a bilhetes públicos

en: Reply confirmation
pt_PT: Confirmar resposta

en: Thread date display as
pt_PT: Exibição da data da linha como

en: Date Format
pt_PT: Formato da data

en: Date Difference (e.g. 1 hour ago)
pt_PT: Diferença de data (por exemplo, 1 hora atrás)

en: Thread date format
pt_PT: Formato da data em Linha

en: Do not notify owner
pt_PT: Não notificar o proprietário

en: Do not notify owner status
pt_PT: Não notificar o estatuto de proprietário

en: Checked
pt_PT: Verificado

en: Unchecked
pt_PT: Não verificado

en: Ticket id
pt_PT: Id do bilhete

en: Sequential
pt_PT: Sequencial

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Starting ticket id
pt_PT: Identificação do bilhete inicial

en: Random id length
pt_PT: Comprimento do id aleatório

en: Ticket history macro threads
pt_PT: História dos bilhetes linhas macro

en: Register user if not exist
pt_PT: Registar utilizador se não existir

en: Auto delete closed tickets
pt_PT: Eliminação automática de bilhetes fechados

en: Day(s)
pt_PT: Dia(s)

en: Month(s)
pt_PT: Mês(es)

en: Year(s)
pt_PT: Ano(s)

en: Permanently delete tickets
pt_PT: Eliminar bilhetes permanentemente

en: View more/less thread
pt_PT: Ver mais/menos linhas

en: Allow reply to closed tickets
pt_PT: Permitir resposta a bilhetes fechados

en: Raised By User
pt_PT: Criado por Utilizador

en: Checkbox text
pt_PT: Texto da caixa de verificação

en: Personal data retention
pt_PT: Retenção de dados pessoais

en: Ticket Customer
pt_PT: Bilhete do Cliente

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Ticket ID
pt_PT: ID do Bilhete

en: User Tickets
pt_PT: Bilhetes de Utilizador

en: Ticket Records
pt_PT: Registos de Bilhete

note: translators: %s: email address
en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
pt_PT: Os bilhetes dos clientes com %s de correio eletrónico foram anonimizados.

en: reCaptcha version
pt_PT: versão reCaptcha

en: Site key
pt_PT: Chave do Site

en: Secret key
pt_PT: Chave Secreta

en: Captcha not set!
pt_PT: Captcha não definido!

en: HTML pasting
pt_PT: Colagem de HTML

en: Allow attachments
pt_PT: Permitir anexos

en: Toolbar actions
pt_PT: Ações da barra de ferramentas

en: Show file attachment notice
pt_PT: Mostrar aviso de anexo de ficheiro

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Underline
pt_PT: Sublinhado

en: Blockquote
pt_PT: Quota de bloco

en: Align
pt_PT: Alinhar

en: Bulleted list
pt_PT: Lista de pontos

en: Numbered list
pt_PT: Lista numerada

en: Right to left
pt_PT: Direita para a esquerda

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Text Color
pt_PT: Cor do texto

en: Text Background Color
pt_PT: Cor do texto de fundo

en: Strikethrough
pt_PT: Através de

en: Registered User
pt_PT: Utilizador Registado

en: Guest User
pt_PT: Utilizador Convidado

en: Allow agent to modify working hours
pt_PT: Permitir que o agente modifique o horário de trabalho

en: Allow agent to modify his leaves
pt_PT: Permitir que o agente modifique as suas folhas

en: Holidays
pt_PT: Férias

en: List items
pt_PT: Items da lista

en: Filter items
pt_PT: Filtrar Items

en: Default filters
pt_PT: Filtros Padrão

en: Add new list item
pt_PT: Adicionar Novo item da lista

en: Select fields
pt_PT: Selecionar Campos

en: Add new default filter
pt_PT: Adicionar novo filtro padrão

en: Parent filter
pt_PT: Filtro parental

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Sort order
pt_PT: Ordenar Pedido

en: Edit default filter
pt_PT: Editar Filtro padrão

en: Add New Filter Item
pt_PT: Adicionar Novo item de filtro

en: Agent view
pt_PT: Visualização do Agente

en: Customer view
pt_PT: Visualização do Cliente

en: Default sort by
pt_PT: Ordenar por defeito por

en: Default sort order
pt_PT: Ordem de classificação por defeito

en: Unresolved statuses
pt_PT: Estados não resolvidos

en: Default filter
pt_PT: Filtro Padrão

en: Ticket reply redirect
pt_PT: Reencaminhamento da resposta do bilhete

en: Ticket list
pt_PT: Lista de Bilhete

en: No redirect
pt_PT: Sem redirecionamento

en: Closed statuses
pt_PT: Estados fechados

en: Auto refresh default status
pt_PT: Atualização automática do estado padrão

en: Agent ticket list
pt_PT: Lista de bilhetes de agentes

en: Customer ticket list
pt_PT: Lista de bilhetes de cliente

en: More settings
pt_PT: Mais Definições

en: Working hours
pt_PT: Horário de trabalho

en: Signature
pt_PT: Assinatura

en: Signature used for emails
pt_PT: Assinatura usada para e-mails

en: Default filter for ticket list
pt_PT: Filtro predefinido para lista de bilhetes

en: Saved filters
pt_PT: Filtros guardados

en: Save Changes
pt_PT: Guardar Modificações

en: Add/Delete Holidays
pt_PT: Adicionar/eliminar feriados

en: Action
pt_PT: Ação

en: Add new holidays
pt_PT: Acrescentar novos feriados

en: Delete existing holidays
pt_PT: Eliminar as férias existentes

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Unathorized access!
pt_PT: Acessão não autorizado!

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Copy URL
pt_PT: Copiar URL

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Delete Permanently
pt_PT: Apagar Permanentemente

en: Private Note
pt_PT: Nota Privada

en: Create new ticket from this thread
pt_PT: Criar novo bilhete a partir desta linha

en: Ticket Details
pt_PT: Detalhes do Bilhete

en: Attach Files
pt_PT: Anexar Ficheiros

en: SUBMIT AS
pt_PT: SUBMETER COMO

en: Load older communications
pt_PT: Carregar comunicações mais antigas

en: reported
pt_PT: registou

en: replied
pt_PT: respondeu

en: added a note
pt_PT: adicionou uma nota

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: datetime
en: This thread was deleted by %1$s on %2$s.
pt_PT: Este fio foi eliminado por %1$s sobre %2$s.

en: View thread!
pt_PT: Ver linha!

en: View More ...
pt_PT: Ver Mais ...

en: Attachments:
pt_PT: Anexos:

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Modified by %1$s on %2$s.
pt_PT: Modificado por %1$s sobre %2$s.

en: View change
pt_PT: Ver mudança

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Deleted by %1$s on %2$s
pt_PT: Eliminado por %1$s sobre %2$s

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Restored by %1$s on %2$s
pt_PT: Restaurado por %1$s sobre %2$s

en: Create ticket from thread
pt_PT: Criar Bilhete da linha

en: Thread info
pt_PT: Info de linha

en: Not Applicable
pt_PT: Não Aplicável

en: Seen
pt_PT: Viu

en: Thread log
pt_PT: Registo de linha

en: Reset Form
pt_PT: Reiniciar formulário

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Custom filters
pt_PT: Personalizar filtros

en: Custom...
pt_PT: Personalizar...

en: Sort By
pt_PT: Ordenar por

en: Bulk Actions
pt_PT: Ações em massa

en: List Actions
pt_PT: Lista de Ações

en: Auto-Refresh
pt_PT: Auto-Atualizar

en: First Page
pt_PT: Primeira Página

en: Last Page
pt_PT: Última Página

en: 1 Ticket
pt_PT: 1 Bilhete

note: translators: %1$s: total tickets
en: %1$d Tickets
pt_PT: %1$d Bilhetes

note: translators: e.g. 1-20 of 100 Tickets
en: %1$d-%2$d of %3$d Tickets
pt_PT: %1$d-%2$d de %3$d Bilhetes

en: No tickets found!
pt_PT: Não foram encontrados bilhetes!

en: OFF
pt_PT: DESLIGADO

en: ON
pt_PT: LIGADO

en: Custom filter
pt_PT: Personalizar Filtro

en: Save & Apply
pt_PT: Guardar & Aplicar

en: Save As
pt_PT: Guardar Como

en: Filter by
pt_PT: Filtrar por

en: Workload
pt_PT: Carga trabalho

en: Select agent(s)
pt_PT: Selecionar Agente(s)

en: New Ticket
pt_PT: Novo bilhete

en: My Profile
pt_PT: Meu Perfil

en: Agent Profile
pt_PT: Perfil de Agente

en: Emails
pt_PT: E-mails

en: Email address (one per line)
pt_PT: Endereço de e-mail (um por linha)

en: All customer email notifications will be sent to these email addresses.
pt_PT: Todas as notificações de e-mail dos clientes serão enviadas para estes endereços de e-mail.

en: Allowed for customer
pt_PT: Permitido para o cliente

en: No info added
pt_PT: Nenhuma informação adicionada

en: Show priority to customer
pt_PT: Mostrar prioridade ao cliente

en: All other tickets of this user
pt_PT: Todos os outros bilhetes deste utilizador

en: User type
pt_PT: Tipo de utilizador

en: Existing Customer / Registered User
pt_PT: Cliente Existente / Utilizador Registado

en: New Customer
pt_PT: Novo Cliente

en: Every one minute
pt_PT: A cada um minuto

en: Every five minutes
pt_PT: A cada cinco minutos

en: Please sign up
pt_PT: Por favor inicie sessão

en: First Name
pt_PT: Primeiro Nome

en: Last Name
pt_PT: Último Nome

en: Username is available!
pt_PT: Nome de utilizador está disponível!

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Confirm Password
pt_PT: Confirmar Palavra-passe

en: Sign Up
pt_PT: Iniciar Sessão

en: Please sign in
pt_PT: Por favor, inicie sessão

en: Sign In
pt_PT: Inicie sessão

note: translators: %d: number of years
en: %d years ago
pt_PT: Há %d anos

note: translators: %d: number of months
en: %d months ago
pt_PT: Há %d meses

note: translators: %d: number of days
en: %d days ago
pt_PT: Há %d dias

note: translators: %d: number of hours
en: %d hours ago
pt_PT: Há %d horas

note: translators: %d: number of minutes
en: %d minutes ago
pt_PT: Há %d minutos

note: translators: %d: number of seconds
en: %d seconds ago
pt_PT: Há %d segundos

en: Just now
pt_PT: Mesmo agora

en: Customer name
pt_PT: Nome do cliente

en: Customer first name
pt_PT: Primeiro nome do cliente

en: Customer email addrees
pt_PT: Endereço de e-mail do cliente

en: Last reply
pt_PT: Última resposta

en: Last reply user name
pt_PT: Última resposta nome de utilizador

en: Last reply user email
pt_PT: Última resposta e-mail do utilizador

en: Last reply user first name
pt_PT: Último nome de utilizador de resposta

en: Last note
pt_PT: Última nota

en: Last note user name
pt_PT: Nome do utilizador da última nota

en: Last note user email
pt_PT: E-mail do utilizador da última nota

en: Last note user first name
pt_PT: Último nome do utilizador da nota

en: Current user name
pt_PT: Nome de utilizador atual

en: Current user email
pt_PT: E-mail de utilizador atual

en: Current user first name
pt_PT: Nome atual do utilizador

en: Ticket history (last few report & reply excluding last reply)
pt_PT: Histórico de bilhetes (último relatório & resposta excluindo a última resposta)

en: Ticket history (report & reply)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (relatório & resposta)

en: Ticket history (note)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (nota)

en: Ticket history (report, reply & note)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (relatório, resposta e nota)

en: Ticket history (report, reply & log)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (relatório, resposta e registo)

en: Ticket history (report, reply, note & log)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (relatório, resposta, nota e registo)

en: Ticket history (note & log)
pt_PT: Histórico dos bilhetes (nota & registo)

en: Ticket URL
pt_PT: URL do bilhete

en: Insert macro
pt_PT: Inserir macro

en: Copy Tag
pt_PT: Copiar Etiqueta

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Insert Tag
pt_PT: Inserir Etiqueta

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Ticket submitted by
pt_PT: Bilhete submetido por

en: WP user role
pt_PT: Papel do utilizador do WP

en: Compare As
pt_PT: Comparar como

en: Equals
pt_PT: Igual

en: Matches
pt_PT: Corresponde

en: Not Matches
pt_PT: Não Corresponde

en: User
pt_PT: Utilizador

en: Create new ticket
pt_PT: Criar novo bilhete

en: Ticket reply
pt_PT: Resposta de Bilhete

en: Submit private note
pt_PT: Submeter nota privada

en: Change ticket status
pt_PT: Mudar estado do bilhete

en: Change ticket category
pt_PT: Mudar categoria do bilhete

en: Change ticket priority
pt_PT: Mudar prioridade do bilhete

en: Change assignee
pt_PT: Mudança de cessionário

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de verificação

en: Field options
pt_PT: Opções de campo

en: Default value
pt_PT: Valor padrão

en: Auto fill?
pt_PT: Auto-preenchimento?

en: Has personal info?
pt_PT: Tem informação pessoal?

en: Ticket list width (pixels)
pt_PT: Largura da lista de bilhetes (pixels)

en: Allow in my profile?
pt_PT: Permitir no meu perfil?

en: Allow in ticket form?
pt_PT: Permitir sob a forma de bilhete?

en: Auto-fill in ticket form
pt_PT: Auto-preenchimento em forma de bilhete

en: Has personal info
pt_PT: Tem informação pessoal

en: Less than
pt_PT: Menos que

en: Less than or equals
pt_PT: Menos ou igual a

en: Greater than
pt_PT: Maior que

en: Greater than or equals
pt_PT: Maior ou igual a

en: Between
pt_PT: Entre

en: From date
pt_PT: A partir de Data

en: To date
pt_PT: Até à data

en: Placeholder
pt_PT: Localizador

en: Date range
pt_PT: Intervalo de datas

en: Future
pt_PT: Futuro

en: Past
pt_PT: Passado

en: Date in between
pt_PT: Data entre

en: Date format
pt_PT: Formato da data

en: Datetime
pt_PT: Data/hora

en: Has Words
pt_PT: Tem palavras

en: One condition per line!
pt_PT: Uma condição por linha!

en: File Attachment (Multiple)
pt_PT: Anexação de ficheiros (Múltiplos)

en: File Attachment (Single)
pt_PT: Anexação de ficheiros (Único)

en: HTML Content
pt_PT: Conteúdo HTML

en: Dropdown (multi-select)
pt_PT: Dropdown (multi-seleção)

en: Number
pt_PT: Número

en: Character limit
pt_PT: Limite de caracteres

en: Radio Button
pt_PT: Botão de Rádio

en: Dropdown (single-select)
pt_PT: Desistência (seleção única)

en: Textfield
pt_PT: Campo de texto

en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Time
pt_PT: Tempo

en: Time range
pt_PT: Período de tempo

en: Time in between
pt_PT: O tempo entre

en: Time format
pt_PT: Formato do Tempo

en: Invalid URL!
pt_PT: URL Inválido!

en: Click Here
pt_PT: Clique Aqui

en: Ajax loading of results?
pt_PT: Carregamento Ajax dos resultados?

en: Is multiple?
pt_PT: É múltiplo?

en: Allowed user
pt_PT: Utilizador permitido

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Navigator
pt_PT: Navegador

en: Display as
pt_PT: Mostrar como

en: Username / Email address
pt_PT: Nome de utilizador / endereço de e-mail

en: Remember me
pt_PT: Lembrar-me

en: Forgot your password?
pt_PT: Esqueceu a sua palavra-passe?

en: Register now
pt_PT: Registar agora

en: Sign-in using one time password
pt_PT: Iniciar sessão usando uma palavra-passe única

en: Create new ticket as guest
pt_PT: Criar novo bilhete como convidado

en: Open existing ticket using one time password
pt_PT: Abrir bilhete existente usando uma palavra-passe única

en: OR
pt_PT: OU

en: Open existing ticket
pt_PT: Abrir bilhete existente

note: translators: %1$s: customer name
en: Logged-in as %1$s
pt_PT: Iniciou sessão como %1$s

en: Log out
pt_PT: Sair

en: Insert/edit image
pt_PT: Inserir/editar imagem

en: Upload
pt_PT: Enviar

en: Dimentions
pt_PT: Dimensões

en: Constraint properties
pt_PT: Propriedades de restrição

en: Edit image
pt_PT: Editar Imagem

en: Attachments
pt_PT: Anexos

en: Add new exception
pt_PT: Adicionar Nova Exceção

en: Edit exception
pt_PT: Editar exceção
