SupportCandy - en to ar translation catalogue (630 entries)

en: ID
ar: المعرف

en: Customer
ar: العميل

en: Select customer for whom you wish to create a ticket
ar: حدد العميل الذي ترغب في إنشاء تذكرة له

en: Name
ar: الاسم

en: Please insert your name
ar: يرجى إدخال اسمك

en: Email Address
ar: البريد الإلكتروني

en: Please insert your email address
ar: يرجى إدخال عنوان بريدك الإلكتروني

en: Subject
ar: الموضوع

en: Short description of the ticket
ar: وصف مختصر لللتذكرة

en: Description
ar: الوصف

en: Detailed description of the ticket
ar: وصف تفصيلي للتذكرة

en: Status
ar: الحالة

en: Please select status
ar: يرجى تحديد الحالة

en: Priority
ar: الأولوية

en: Please select priority
ar: يرجى تحديد الأولوية

en: Category
ar: الفئة

en: Please select category
ar: يرجى تحديد الفئة

en: Assignee
ar: المكلف

en: Please select an agent
ar: يرجى تحديد وكيل

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date Updated
ar: تاريخ التحديث

en: Agent Created
ar: تم إنشاء وكيل

en: IP Address
ar: عنوان الأي بي

en: Source
ar: المصدر

en: Browser
ar: المتصفح

en: Operating System
ar: نظام التشغيل

en: Additional Recipients
ar: مستلم إضافي

en: Please insert email addresses (one per line)
ar: يرجى إدخال عناوين البريد الإلكتروني (واحد كل سطر)

en: Previous Assignee
ar: المكلف السابق

en: Date Closed
ar: تاريخ الإغلاق

en: User Type
ar: نوع المستخدم

en: Last Reply On
ar: آخر رد كان في

en: Last Reply By
ar: آخر رد كان بواسطة

en: Tags
ar: الوسوم

en: General
ar: عام

en: Open
ar: مفتوح

en: Awaiting customer reply
ar: في انتظار رد العميل

en: Awaiting agent reply
ar: في انتظار رد الوكيل

en: Closed
ar: تم قفله

en: Low
ar: منخفض

en: Medium
ar: متوسط

en: High
ar: عالي

en: All
ar: الكل

en: Unresolved
ar: دون حل

en: Unassigned
ar: غير مخصص

en: Mine
ar: خاصتي

en: Deleted
ar: المحذوف

en: Ticket status
ar: حالة التذكرة

en: Ticket info
ar: معلومات عن التذكرة

en: Ticket fields
ar: حقول التذكرة

en: Agent only fields
ar: الحقول الخاصة فقط بالوكيل

en: Additional recipients
ar: مستلمون إضافيون

en: Biographical Info
ar: معلومات السيرة الذاتية

note: translators: %1$s: attachment max file size, %2$s: allowed file extenstions.
en: You can upload files maximum size %1$s mb of types %2$s.
ar: يمكنك تحميل ملفات بحجم أقصى %1$s ميجابايت من الأنواع %2$s.

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Required fields missing!
ar: الحقول المطلوبة مفقودة!

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Something went wrong!
ar: حدث خطأ ما!

en: View more!
ar: عرض المزيد!

en: View less!
ar: عرض أقل!

en: There is unposted text in the reply area. Are you sure you want to discard and proceed?
ar: هناك نص غير مرسل في منطقة الرد. هل أنت متأكد من أنك تريد التجاهل والمضي قدمًا؟

en: Incorrect username or password!
ar: اسم مستخدم أو كلمة مرور غير صحيحة!

en: Incorrect password!
ar: كلمة مرور غير صحيحة!

en: Username is already taken!
ar: اسم المستخدم مسجل بالفعل!

en: Incorrect email address!
ar: بريد إلكتروني غير صحيح!

en: Ticket URL copied!
ar: تم نسخ رابط عنوان التذكرة!

en: Invalid email address!
ar: بريد إلكتروني غير صالح!

en: Please accept terms and conditions!
ar: المرجو قبول الشروط والأحكام!

en: Please accept GDPR policy!
ar: المرجو قبول سياسة اللائحة العامة لحماية البيانات (GPDR)!

en: Please activate your license!
ar: يرجى تفعيل رخصتك!

en: Your license key activated!
ar: تم تفعيل مفتاح رخصتك!

note: translators: %s: date
en: Your license key expires on %s
ar: سينتهي مفتاح رخصتك في %s

note: translators: %s: date
en: Your license key expired on %s
ar: انتهى مفتاح رخصتك في %s

en: View Details
ar: عرض التفاصيل

en: Unauthorized access!
ar: وضول غير مصرح به!

en: Leaves
ar: الرخص

note: translators: Click here to see the documentation
en: %s to see the documentation!
ar: %s للاطلاع على الوثائق!

en: Click here
ar: أنقر هنا

en: Are you sure to delete this leave?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه الرخصة؟

en: Bad request!
ar: طلب غير صحيح!

en: Agents
ar: الوكلاء

en: Repeate every year
ar: تكرر كل عام

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Submit
ar: إرسال

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Agent Roles
ar: أدوار الوكيل

en: Role
ar: الدور

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Edit
ar: تحرير

en: Clone
ar: استنساخ

en: Delete
ar: حذف

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Label
ar: ملصق

en: Capability
ar: الصلاحية

en: Assigned to me
ar: الموكلة إلي

en: Assigned to others
ar: الموكلة إلى آخرين

en: View Tickets
ar: عرض التذاكر

en: Reply Tickets
ar: رد على التذاكر

en: Private Notes
ar: ملاحظات خاصة

en: Duplicate Ticket
ar: تكرار التذكرة

en: Assign Agents
ar: تعيين وكلاء

en: Change Status
ar: تغيير الحالة

en: Change Ticket Fields
ar: تغيير حقول التذكرة

en: Change Agent Only Fields
ar: تغيير الحقول الخاصة فقط بالوكيل

en: Change Raised By
ar: تم التغيير بواسطة

en: Modify Additional Recipients
ar: تعديل المستلمين الإضافيين

en: Edit Threads
ar: تحرير المواضيع

en: Delete Threads
ar: حذف المواضيع

en: View Logs
ar: عرض السجلات

en: Delete Ticket
ar: حذف التذكرة

en: Modify Tags
ar: تعديل الوسوم

en: Other permissions
ar: أذونات أخرى

en: WP dashboard access
ar: الوصول إلى لوحة تحكم ووردبريس

en: Create ticket on others behalf
ar: إنشاء تذكرة نيابة عن آخري

en: Deleted filter access
ar: الوصول إلى معامل التصفية المحذوف

en: Edit customer info
ar: تحرير معلومات العميل

en: Agent name
ar: اسم الوكيل

en: Agent Email
ar: البريد الإلكتروني للوكيل

en: Select users
ar: اختر المستخدمين

en: Select role
ar: اختر الدور

en: Unauthorized access
ar: وضول غير مصرح به

en: Working Hours
ar: ساعات العمل

en: Agent
ar: الوكيل

en: Exceptions
ar: الاستثناءات

en: Title
ar: العنوان

en: Date
ar: التاريخ

en: Schedule
ar: الجدول

en: Support Agents
ar: وكلاء الدعم

en: Support
ar: الدعم

en: Ticket List
ar: قائمة التذكرة

en: Tickets
ar: التذاكر

en: Customers
ar: العملاء

en: Custom Fields
ar: حقول مخصصة

en: Email Notifications
ar: إشعارات بالبريد الإلكتروني

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Licenses
ar: التراخيص

en: Pro Features
ar: الميزات الاحترافية

en: Task Manager
ar: مدير المهام

en: Required fields can not be empty!
ar: لا يمكن ترك الحقول المطلوبة فارغة!

en: No Records
ar: لا سجلات

note: translators: e.g. Showing 1 to 20 of 300 records
en: Showing %1$s to %2$s of %3$s records
ar: عرض %1$s إلى %2$s من %3$s سجل

en: Search:
ar: بحث:

en: First
ar: الأول

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Last
ar: الأخير

en: Agent Only Fields
ar: الحقول الخاصة فقط بالوكيل

en: Field
ar: حقل

en: Extra info
ar: معلومات إضافية

en: Ticket Form Fields
ar: حقول نموذج التذكرة

en: Ticket Fields
ar: حقول التذكرة

en: Customer Fields
ar: حقول العميل

en: Load after
ar: الحمولة بعد

en: TOP
ar: أعلى

en: END
ar: نهاية

en: Select field type
ar: اختر نوع الحقل

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: Default value exceeds character limit!
ar: القيمة الافتراضية تتجاوز حد عدد الأحرف!

en: Default value is not in the range!
ar: القيمة الافتراضية ليست في النطاق!

en: Incorrect number value!
ar: قيمة رقم غير صحيحة!

en: Incorrect email!
ar: بريد إلكتروني غير صحيح!

en: Incorrect url!
ar: عنوان رابط غير صحيح!

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Select field
ar: اختر الحقل

en: Is required?
ar: هل هذا مطلوب؟

en: Width
ar: العرض

en: 1/3rd of row
ar: ثلث الصف

en: Half-width of row
ar: نصف عرض الصف

en: Full-width of row
ar: عرض الصف بالكامل

en: Visibility conditions
ar: شروط الرؤية

en: Search...
ar: بحث…

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Number of tickets
ar: عدد التذاكر

en: View
ar: عرض

en: Logs
ar: السجلات

en: Guest
ar: ضيف

en: Registered
ar: مشترك

en: Customer info
ar: معلومات العميل

en: Value
ar: القيمة

en: Edit Info
ar: تحرير المعلومات

en: Close
ar: غلق

en: Customer logs
ar: سجلات العميل

note: translators: %1$s: User Name, %2$s: Field Name
en: %1$s changed the %2$s
ar: %1$s غير الـ %2$s

note: translators: %1$s: Field Name
en: The %1$s has been changed
ar: تم تغيير الـ %1$s

en: Delete ticket
ar: حذف التذكرة

en: Guest Login OTP
ar: رمز تسجيل دخول كضيف

en: Body
ar: البنية

en: Visual
ar: المنظور

en: Text
ar: النص

en: One time password
ar: كلمة المرور لمرة واحدة

en: Reset default
ar: إعادة للافتراضي

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

en: From name
ar: من اسم

en: From email
ar: من بريد إلكتروني

en: Reply to
ar: رد إلى

en: Number of emails per cron job (background emails)
ar: عدد رسائل البريد الإلكتروني لكل وظيفة كرون (رسائل البريد الإلكتروني الخلفية)

en: Blocked emails (one per line)
ar: عناوين البريد الإلكتروني المحظورة (واحد كل سطر)

en: Attachments in notifications
ar: المرفقات في الإشعارات

en: Actual files
ar: الملفات الفعلية

en: File links
ar: روابط الملف

en: Disable
ar: تعطيل

en: Ticket Notifications
ar: إشعارات التذكرة

en: Trigger
ar: المحفز

en: Enabled
ar: تم تمكينه

en: Disabled
ar: تم تعطيله

en: Enable
ar: تمكين

en: Insert Macro
ar: أدخل ماكرو

en: To address
ar: إلى عنوان

en: Current User
ar: المستخدم الحالي

en: General Recipients
ar: مستلمون عموميون

en: Custom Email Addresses (one per line)
ar: عناوين بريد إلكتروني مخصصة (واحد كل سطر)

en: Click to select options
ar: أنقر لاختيار الخصائص

en: Clone notification
ar: استنساخ الإشعار

en: User Registration OTP
ar: رمز تسجيل اشتراك مستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: First name
ar: الاسم الأول

en: Last name
ar: الاسم الأخير

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Sync
ar: مزامنة

en: Activate license keys for add-ons in order to get support and updates.
ar: قم بتفعيل مفاتيح الترخيص للإضافات من أجل الحصول على الدعم والتحديثات.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Reset
ar: إعادة التعيين

en: Agent collision
ar: اصطدام الوكيل

en: Text color
ar: لون النص

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Primary color
ar: اللون الأساسي

en: Menu color
ar: لون القائمة

en: Main container
ar: الحاوية الرئيسية

en: Link color
ar: لون الرابط

en: Reply thread
ar: موضوع الرد

en: Secondary color
ar: اللون الثانوي

en: Icon color
ar: لون الأيقونة

en: Private note thread
ar: موضوع الملاحظات الخاصة

en: Log text
ar: نص السجل

en: Widget header
ar: ترويسة العنصر

en: Widget body
ar: بنية العنصر

en: Label color
ar: لون الملصق

en: Reply & Close
ar: الرد والإغلاق

en: Header
ar: ترويسة

en: Footer background color
ar: لون خلفية تذييل الصفحة

en: z-index
ar: فهرسة باستخدام z-index

en: Individual Ticket
ar: تذكرة فردية

en: Modal Popup
ar: انبثاق مشروط

en: Agent Collision
ar: اصطدام الوكيل

en: List header
ar: ترويسة القائمة

en: List item (odd)
ar: عنصر القائمة (فردي)

en: List item (even)
ar: عنصر القائمة (زوجي)

en: List item (hover)
ar: عنصر القائمة (تمرير)

en: Ticket Categories
ar: فئات التذكرة

en: Ticket Statuses
ar: حالات التذكرة

en: Ticket Priorities
ar: أولويات التذكرة

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Ticket Widgets
ar: عناصر التذكرة

en: Rich Text Editor
ar: محرر النص المنسق

en: Appearance
ar: المظهر

en: Ticket Tags
ar: وسوم التذكرة

en: Delete category
ar: حذف الفئة

en: Replace with
ar: استبدال ب

en: Color
ar: اللون

en: Delete priority
ar: حذف الأولوية

en: Delete status
ar: حذف الحالة

en: Save Order
ar: حفظ الطلب

en: Reply
ar: رد

en: On
ar: تشغيل

en: Off
ar: إيقاف

en: Allowed agent roles
ar: أدوار الوكيل المسموح بها

en: None
ar: لا شئ

en: Unauthorized
ar: غير مصرح

en: Attachment max file size(mb)
ar: الحد الأقصى لحجم الملف المرفق (بالميجابايت)

en: Allowed file extensions(comma separated)
ar: امتداد الملفات المسموح بها (مفصولة بفاصلة)

en: Download behaviour
ar: سلوك التنزيل

en: Try opening in browser
ar: محاولة الفتح في المتصفح

en: Download
ar: تنزيل

en: Attached file type not allowed!
ar: غير مسموح بنوع الملف المرفق!

note: translators: %1$s: attachment max file size in MB
en: File size exceeds allowed limit (%1$s MB)!
ar: لقد تجاوز حجم الملف الحد المسموح به (%1$s ميجابايت)!

en: Registered user
ar: مستخدم مسجل

en: Ticket status after customer reply
ar: حالة التذكرة بعد رد العميل

en: Do not change
ar: لا تقم بالتغيير

en: Ticket status after agent reply
ar: حالة التذكرة بعد رد الوكيل

en: Close ticket status
ar: قفل حالة التذكرة

en: Reply form position
ar: موقف نموذج الرد

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Default date format
ar: التنسيق الافتراضي للتاريخ

en: Ticket alice
ar: أليس التذكرة

en: Allow close ticket
ar: السماح بقفل التذكرة

en: Allow create new ticket
ar: السماح بإنشاء تذكرة جديدة

en: Thread email visibility
ar: رؤية موضوع البريد الإلكتروني

en: Select allowed search fields
ar: حدد حقول البحث المسموح بها

en: Threads
ar: المواضيع

en: Support page
ar: صفحة الدعم

en: Open ticket page
ar: فتح صفحة التذكرة

en: Ticket url page
ar: صفحة عنوان رابط التذكرة

en: New ticket page
ar: صفحة تذكرة جديدة

en: Custom
ar: مخصص

en: User login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: Default
ar: الافتراضي

en: WP Default Login
ar: تسجيل الدخول الافتراضي إلى وورد بريس

en: User registration
ar: تسجيل اشتراك المستخدم

en: WP Default Registration
ar: تسجيل الاشتراك الافتراضي لوورد بريس

en: OTP Login
ar: رمز تسجيل الدخول

en: Load scripts
ar: تحميل السكربتات

en: All Pages
ar: جميع الصفحات

en: Choose action after creating a ticket
ar: اختر الإجراء بعد إنشاء التذكرة

en: Thank you text
ar: نص شكرًا لك

en: Page url
ar: رابط الصفحة

en: Open ticket
ar: تذكرة مفتوحة

en: Page Settings
ar: إعدادات الصفحة

en: File Attachments
ar: مرفقات الملف

en: Thank you page
ar: صفحة شكرًا لك

en: Term & Conditions
ar: الشروط والأحكام

en: reCaptcha
ar: ري كابتشا

en: Advanced
ar: متقدم

en: Public mode
ar: الوضع العام

en: Allow others to reply to public tickets
ar: السماح للآخرين بالرد على التذاكر العامة

en: Reply confirmation
ar: تأكيد الرد

en: Thread date display as
ar: يتم عرض تاريخ الموضوع كـ

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date Difference (e.g. 1 hour ago)
ar: اختلاف التاريخ (مثلاً : منذ ساعة)

en: Thread date format
ar: تنسيق تاريخ الموضوع

en: Do not notify owner
ar: لا تخطر للمالك

en: Do not notify owner status
ar: لا تخطر حالة المالك

en: Checked
ar: تم فحصه

en: Unchecked
ar: لم يتم فحصه

en: Ticket id
ar: معرف التذكرة

en: Sequential
ar: تسلسلي

en: Random
ar: عشوائي

en: Starting ticket id
ar: بدأ معرف التذكرة

en: Random id length
ar: طول المعرف العشوائي

en: Ticket history macro threads
ar: مواضيع ماكرو سجل التذاكر

en: Register user if not exist
ar: تسجيل مستخدم إن لم يكن موجودًا

en: Auto delete closed tickets
ar: الحذف التلقائي للتذاكر المقفلة

en: Day(s)
ar: يوم (أيام)

en: Month(s)
ar: شهر (شهور)

en: Year(s)
ar: سنة (سنوات)

en: Permanently delete tickets
ar: حذف التذاكر نهائيًا

en: View more/less thread
ar: عرض موضوعات أكثر/أقل

en: Allow reply to closed tickets
ar: السماح بالرد على التذاكر المقفلة

en: Raised By User
ar: تم بواسطة المستخدم

en: My Profile tab
ar: تبويب ملفي الشخصي

en: Agent Profile tab
ar: تبويب الملف الشخصي للوكيل

en: Ticket url authentication
ar: رابط المصادقة الخاص بالتذكرة

en: Checkbox text
ar: نص مربع الاختيار

en: Personal data retention
ar: الاحتفاظ بالبيانات الشخصية

en: Ticket Customer
ar: تذكرة العميل

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Ticket ID
ar: معرف التذكرة

en: User Tickets
ar: تذاكر المستخدم

en: Ticket Records
ar: سجلات التذكرة

note: translators: %s: email address
en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
ar: تم إخفاء الهوية لتذاكر العميل الذي لديه بريد إلكتروني %s.

en: reCaptcha version
ar: إصدار ري كابتشا

en: Site key
ar: مفتاح الموقع

en: Secret key
ar: المفتاح السري

en: Captcha not set!
ar: لم يتم تعيين كلمة التحقق!

en: HTML pasting
ar: لصق HTML

en: Allow attachments
ar: السماح بالمرفقات

en: Toolbar actions
ar: إجراءات شريط الأدوات

en: Show file attachment notice
ar: عرض إشعار إرفاق الملف

en: Bold
ar: غليظ

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تحته خط

en: Blockquote
ar: بين قوسين

en: Align
ar: محاذاة

en: Bulleted list
ar: قائمة نقطية

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: صورة

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Background Color
ar: لون خلفية النص

en: Strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: Registered User
ar: مستخدم مسجل

en: Guest User
ar: مستخدم ضيف

en: Allow agent to modify working hours
ar: السماح للوكيل بتعديل ساعات العمل

en: Allow agent to modify his leaves
ar: السماح للوكيل بتعديل رخصه

en: Holidays
ar: الإجازات

en: List items
ar: عناصر القائمة

en: Filter items
ar: عناصر الفرز

en: Default filters
ar: المرشحات الافتراضية

en: Add new list item
ar: إضافة عنصر قائمة جديد

en: Select fields
ar: اختر الحقول

en: Add new default filter
ar: إضافة مرشح افتراضي جديد

en: Parent filter
ar: مرشح الوالدين

en: Filters
ar: المرشحات

en: Sort by
ar: ترتيب بواسطة

en: Sort order
ar: أمر الترتيب

en: ASC
ar: تصاعدي

en: DESC
ar: تنازلي

en: Edit default filter
ar: تحرير المرشح الافتراضي

en: Add New Filter Item
ar: إضافة عنصر ترشيح جديد

en: Agent view
ar: عرض الوكيل

en: Customer view
ar: عرض العميل

en: Default sort by
ar: الترتيب الافتراضي بواسطة

en: Default sort order
ar: أمر الترتيب الافتراضي

en: Unresolved statuses
ar: حالات دون حل

en: Default filter
ar: المرشح الافتراضي

en: Ticket reply redirect
ar: إعادة توجيه الرد على التذكرة

en: Ticket list
ar: قائمة التذكرة

en: No redirect
ar: لم يتم إعادة التوجيه

en: Closed statuses
ar: الحالات المغلقة

en: Auto refresh default status
ar: التحديث التلقائي للحالة الافتراضية

en: Agent ticket list
ar: قائمة تذاكر الوكيل

en: Customer ticket list
ar: قائمة تذاكر العميل

en: More settings
ar: مزيد من الإعدادات

en: Working hours
ar: ساعات العمل

en: Signature
ar: التوقيع

en: Signature used for emails
ar: التوقيع المستخدم لرسائل البريد الإلكتروني

en: Default filter for ticket list
ar: المرشح الافتراضي لقائمة التذاكر

en: Saved filters
ar: المرشحات المحفوظة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Add/Delete Holidays
ar: إضافة/حذف الإجازات

en: Action
ar: الإجراء

en: Add new holidays
ar: إضافة إجازات جديدة

en: Delete existing holidays
ar: حذف إجازات موجودة

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Refresh
ar: تحديث

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Copy URL
ar: نسخ الرابط

en: Restore
ar: استعادة

en: Delete Permanently
ar: الحذف نهائيًا

en: Private Note
ar: ملاحظة خاصة

en: Info
ar: معلومات

en: Create new ticket from this thread
ar: إنشاء تذكرة جديدة من هذا الموضوع

en: Ticket Details
ar: تفاصيل التذكرة

en: You must sign in to submit a reply
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لتقديم الرد

note: translators: %s: Sign in
en: %s using email and password (registered user)
ar: %s باستخدام البريد الإلكتروني وكلمة المرور (مستخدم مسجل)

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

note: translators: %s: Sign in
en: %s using email and one time password (guest user)
ar: %s تسجيل الدخول باستخدام كلمة المرور لمرة واحدة (مستخدم ضيف)

en: CC (comma separated list)
ar: نسخة كربونية (قائمة مفصولة بفواصل)

en: BCC (comma separated list)
ar: نسخة كربونية عمياء (قائمة مفصول بفواصل)

en: Attach Files
ar: إرفاق ملف

en: SUBMIT AS
ar: إرسال كـ

en: Load older communications
ar: تحميل الاتصالات الأقدم

en: reported
ar: نشر(ت)

en: replied
ar: رد(ت)

en: added a note
ar: أضاف(ت) ملاحظة

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: datetime
en: This thread was deleted by %1$s on %2$s.
ar: تم حذف هذا الموضوع بواسطة %1$s في %2$s.

en: View thread!
ar: عرض الموضوع!

en: View More ...
ar: عرض المزيد ...

en: Attachments:
ar: المرفقات:

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Modified by %1$s on %2$s.
ar: تم التعديل بواسطة %1$s في %2$s.

en: View change
ar: عرض التغيير

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Deleted by %1$s on %2$s
ar: حذفت بواسطة %1$s في %2$s

note: translators: %1$s: customer name, %2$s: date time
en: Restored by %1$s on %2$s
ar: تم استعادته بواسطة %1$s في %2$s

en: Create ticket from thread
ar: إنشائ تذكرة من الموضوع

en: Thread info
ar: معلومات الموضوع

en: Not Applicable
ar: لا ينطبق

en: Seen
ar: تمت رؤيته

en: Thread log
ar: سجل الموضوعات

en: Currently viewing
ar: حاليا قيد المشاهدة

en: Reset Form
ar: إعادة تعيين النموذج

en: Filter
ar: فرز

en: Custom filters
ar: مرشحات مخصصة

en: Custom...
ar: مخصص...

en: Sort By
ar: ترتيب بواسطة

en: Bulk Actions
ar: إجراءات بالجملة

en: List Actions
ar: إجراءات القائمة

en: Auto-Refresh
ar: تحديث تلقائي

en: First Page
ar: الصفحة الأولى

en: Last Page
ar: الصفحة الأخيرة

en: 1 Ticket
ar: 1 تذكرة

note: translators: %1$s: total tickets
en: %1$d Tickets
ar: %1$d تذاكر

note: translators: e.g. 1-20 of 100 Tickets
en: %1$d-%2$d of %3$d Tickets
ar: %1$d إلى %2$d من %3$d تذاكر

en: No tickets found!
ar: لم يتم العثور على تذاكر!

en: OFF
ar: إيقاف

en: ON
ar: تشغيل

en: Custom filter
ar: مرشح مخصص

en: Save & Apply
ar: حفظ وتطبيق

en: Save As
ar: حفظ كـ

en: Filter by
ar: فرز بواسطة

en: Workload
ar: عبء العمل

en: Select agent(s)
ar: اختر الوكيل(وكلاء)

en: New Ticket
ar: تذكرة جديدة

en: My Profile
ar: ملفي الشخصي

en: Agent Profile
ar: الملف الشخصي للوكيل

en: Emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني

en: Email address (one per line)
ar: عناوين البريد الإلكتروني (واحد كل سطر)

en: All customer email notifications will be sent to these email addresses.
ar: سيتم إرسال جميع إشعارات البريد الإلكتروني للعملاء إلى عناوين البريد الإلكتروني هذه.

en: Allowed for customer
ar: مسموح للعملاء

en: No info added
ar: لم يتم إضافة معلومات

en: Show priority to customer
ar: إظهار الأولوية للعميل

en: All other tickets of this user
ar: جميع التذاكر الأخرى لهذا المستخدم

en: User type
ar: نوع المستخدم

en: Existing Customer / Registered User
ar: عميل موجود / مستخدم مسجل

en: New Customer
ar: عميل جديد

en: Every one minute
ar: كل دقيقة

en: Every five minutes
ar: كل خمس دقائق

en: Please sign up
ar: يرجى الاشتراك

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Username is available!
ar: اسم المستخدم متاح!

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Sign Up
ar: الاشتراك

en: Please sign in
ar: يرجى تسجيل الدخول

en: Sign In
ar: تسجيل الدخول

note: translators: %d: number of years
en: %d years ago
ar: منذ %d سنوات

note: translators: %d: number of months
en: %d months ago
ar: منذ %d أشهر

note: translators: %d: number of days
en: %d days ago
ar: منذ %d أيام

note: translators: %d: number of hours
en: %d hours ago
ar: منذ %d ساعات

note: translators: %d: number of minutes
en: %d minutes ago
ar: منذ %d دقائق

note: translators: %d: number of seconds
en: %d seconds ago
ar: منذ %d ثواني

en: Just now
ar: الآن

en: Customer name
ar: اسم العميل

en: Customer first name
ar: الاسم الأول للعميل

en: Customer email addrees
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: Last reply
ar: آخر رد

en: Last reply user name
ar: اسم المستخدم آخر رد

en: Last reply user email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم آخر رد

en: Last reply user first name
ar: الاسم الأول للمستخدم آخر رد

en: Last note
ar: آخر ملاحظة

en: Last note user name
ar: اسم المستخدم آخر ملاحظة

en: Last note user email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم آخر ملاحظة

en: Last note user first name
ar: الاسم الأول للمستخدم آخر ملاحظة

en: Current user name
ar: اسم المستخدم الحالي

en: Current user email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم الحالي

en: Current user first name
ar: الاسم الأول للمستخدم الحالي

en: Ticket history (last few report & reply excluding last reply)
ar: سجل التذكرة (التقرير القليل الأخير والرد باستثناء الرد الأخير)

en: Ticket history (report & reply)
ar: سجل التذكرة (التقرير والرد)

en: Ticket history (note)
ar: سجل التذكرة (الملاحظة)

en: Ticket history (report, reply & note)
ar: سجل التذكرة (التقرير والرد والملاحظة)

en: Ticket history (report, reply & log)
ar: سجل التذكرة (التقرير والرد والسجل)

en: Ticket history (report, reply, note & log)
ar: سجل التذكرة (التقرير والرد والملاحظة والسجل)

en: Ticket history (note & log)
ar: سجل التذكرة (الملاحظة والسجل)

en: Ticket URL
ar: عنوان رابط التذكرة

en: Insert macro
ar: أدخل ماكرو

en: Copy
ar: نسخ

en: Insert
ar: إدراج

en: Initializing...
ar: جاري البدء...

en: Ticket submitted by
ar: تم إرسال التذكرة بواسطة

en: WP user role
ar: دور مستخدم وورد بريس

en: Conditions
ar: الشروط

en: + OR
ar: + أو

en: + AND
ar: + و

en: Compare As
ar: مقارنة كـ

en: Equals
ar: يساوي

en: Matches
ar: مطابق

en: Not Matches
ar: غير مطابق

en: User
ar: المستخدم

en: Create new ticket
ar: إنشاء تذكرة جديدة

en: Ticket reply
ar: رد على التذكرة

en: Submit private note
ar: إرسال ملاحظات حاصة

en: Change ticket subject
ar: تغيير موضوع التذكرة

en: Change ticket status
ar: تغيير حالة التذكرة

en: Change ticket category
ar: تغيير فئة التذكرة

en: Change ticket priority
ar: تغيير أولوية التذكرة

en: Change assignee
ar: تغيير المكلف

en: Change ticket fields
ar: تغيير حقول التذكرة

en: Change agentonly fields
ar: تغيير الحقول الخاصة فقط بالوكيل

en: Checkbox
ar: مربع الاختيار

en: Field options
ar: خيارات الحقل

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Auto fill?
ar: هل تريد الملء التلقائي؟

en: Has personal info?
ar: لديه معلومات شخصية؟

en: Ticket list width (pixels)
ar: عرض قائمة التذاكر (بالبيكسل)

en: Allow in my profile?
ar: السماح في ملفي الشخصي؟

en: Allow in ticket form?
ar: السماح في نموذج التذكرة؟

en: Auto-fill in ticket form
ar: الملء التلقائي في نموذج التذكرة

en: Has personal info
ar: لديه معلومات شخصية

en: Less than
ar: أصغر من

en: Less than or equals
ar: أصغر من أو يساوي

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Greater than or equals
ar: أكبر من أو يساوي

en: Between
ar: بين

en: From date
ar: من تاريخ

en: To date
ar: إلى تاريخ

en: Placeholder
ar: العنصر النائب

en: Date range
ar: نطاق التاريخ

en: Future
ar: المستقبل

en: Past
ar: الماضي

en: Date in between
ar: التاريخ ما بين

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Datetime
ar: التاريخ والوقت

en: Has Words
ar: لديه كلمات

en: One condition per line!
ar: شرط واحد في كل سطر!

en: File Attachment (Multiple)
ar: إرفاق الملف (متعدد)

en: File Attachment (Single)
ar: إرفاق الملف (فردي)

en: HTML Content
ar: محتوى HTML

en: Dropdown (multi-select)
ar: قائمة منسدلة (تحديد متعدد)

en: Number
ar: رقم

en: Character limit
ar: حد الأحرف المسموح به

en: Radio Button
ar: زر الاختيار

en: Dropdown (single-select)
ar: قائمة منسدلة (تحديد مفرد)

en: Textfield
ar: حقل النص

en: Textarea
ar: منطقة النص

en: Time
ar: الوقت

en: Time range
ar: نطاق الوقت

en: Time in between
ar: الوقت ما بين

en: Time format
ar: تنسيق الوقت

en: 24 Hrs
ar: 24 ساعة

en: 12 Hrs
ar: 12 ساعة

en: From time
ar: من الوقت

en: To time
ar: إلى الوقت

en: Invalid URL!
ar: عنوان رابط غير صالح!

en: Click Here
ar: أنقر هنا

en: Ajax loading of results?
ar: تحميل نتائج Ajax؟

en: Is multiple?
ar: هل هو متعدد؟

en: Allowed user
ar: مستخدم مسموح به

en: Both
ar: كليهما

en: Navigator
ar: المستكشف

en: Firefox
ar: فايرفوكس

en: Internet Explorer
ar: إنترنت إكسبلورر

en: Google Chrome
ar: جوجل كروم

en: MAXTHON
ar: ماكسثون

en: Opera
ar: أوبرا

en: Edge
ar: إيدج

en: Konqueror
ar: كونكورر

en: SamsungBrowser
ar: متصفح سامسونج

en: Safari
ar: سفاري

en: Display as
ar: عرض كـ

en: Username / Email address
ar: اسم المستخدم / عنوان البريد الإلكتروني

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Forgot your password?
ar: نسيت كلمة السر؟

en: Register now
ar: اشترك الآن

en: Sign-in using one time password
ar: تسجيل الدخول باستخدام كلمة المرور لمرة واحدة

en: Create new ticket as guest
ar: إنشاء تذكرة كضيف

en: Open existing ticket using one time password
ar: فتح تذكرة موجودة باستخدام كلمة المرور لمرة واحدة

en: OR
ar: أو

en: Open existing ticket
ar: فتح تذكرة موجوة

note: translators: %1$s: customer name
en: Logged-in as %1$s
ar: تم تسجيل الدخول كـ %1$s

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Insert/edit image
ar: إدراج/تحرير الصورة

en: Upload
ar: رفع

en: Dimentions
ar: المقاسات

en: Constraint properties
ar: خواص التقييد

en: Edit image
ar: تحرير الصورة

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Add new exception
ar: إضافة استثناء جديد

en: Edit exception
ar: تحرير الاستثناء
