Slideshow Plugin - en to fr_FR translation catalogue (136 entries)

en: General Settings
fr_FR: Réglages

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Are you sure you want to delete this custom style?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce style personnalisé ?

en: Light
fr_FR: Clair

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: The style used for this slideshow
fr_FR: Le style utilisé pour ce diaporama

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom style editor
fr_FR: Editeur de style personnalisé

en: Animation used for transition between slides
fr_FR: Animation utilisée pour la transition entre diapos

en: Slide
fr_FR: Diapo

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Number of seconds the slide takes to slide in
fr_FR: Nombres de secondes pour que la diapo défile

en: Number of seconds the description takes to slide in
fr_FR: Nombres de secondes pour que la description défile

en: Seconds between changing slides
fr_FR: Secondes entre le changement de diapos

en: Number of slides to fit into one slide
fr_FR: Nombre de diapositives à placer dans un diaporama

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
fr_FR: Largeur du diaporama, s'adapte au parent lorsqu'égale à 0

en: Height of the slideshow
fr_FR: Hauteur du diaporama

en: Height of the description boxes
fr_FR: Hauteur de la boite de description

en: Fit image into slide (stretching it)
fr_FR: Adapter l'image dans la diapo (en l'étirant)

en: Show title and description
fr_FR: Montrer le titre et la description

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
fr_FR: Masquer la boite de description, la faire apparaître quand la souris survole la diapositive

en: Automatically slide to the next slide
fr_FR: Passer automatiquement à la diapo suivante

en: Control
fr_FR: Contrôle

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
fr_FR: Retour au début du diaporama après la dernière diapositive

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
fr_FR: Activer les boutons (l’utilisateur pourra donc naviguer à travers les diapos)

en: Show control panel (play and pause button)
fr_FR: Montrer le panneau de contrôle (boutons play et pause)

en: Slideshows
fr_FR: Diaporamas

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Add New Slideshow
fr_FR: Ajouter un nouveau diaporama

en: Edit slideshow
fr_FR: Modifier le diaporama

en: New slideshow
fr_FR: Nouveau diaporama

en: View slideshow
fr_FR: Voir le diaporama

en: Search slideshows
fr_FR: Chercher un diaporama

en: No slideshows found
fr_FR: Aucun diaporama trouvé

en: Slides List
fr_FR: Liste de diapos

en: Slideshow Style
fr_FR: Style du diaporama

en: Slideshow Settings
fr_FR: Réglages du diaporama

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
fr_FR: Ajouter les diapos à ce diaporama en utilisant un des boutons ci-dessus.

en: No slideshow selected.
fr_FR: Aucun diaporama choisi.

en: More results loaded
fr_FR: Plus de résultats chargés

en: Load more results
fr_FR: Afficher plus de résultats

en: No images were found, click here to upload some.
fr_FR: Aucune image trouvée, cliquer ici pour en charger

en: Are you sure you want to delete this slide?
fr_FR: Etes-vous sur de supprimer cette diapo ?

en: Insert image slide
fr_FR: Insérer une diapositive image

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
fr_FR: Largeur maximum. Quand la largeur maximum est 0, la largeur maximum est ignoré.

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)
fr_FR: http://fr.wikipedia.org/wiki/Format_d’image

en: More info
fr_FR: Plus d’infos

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
fr_FR: Relation proportionnel%s entre la largeur du diaporama et la hauteur (largeur/hauteur)

en: Slideshow's height
fr_FR: Hauteur du diaporama

en: Image behaviour
fr_FR: Comportement de l’image

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
fr_FR: Réduit la hauteur du diaporama quand la largeur diminue

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
fr_FR: Activer le «responsive design» ou «design auto-adaptable». (Réduit la largeur du diaporama est la largeur page diminue).

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
fr_FR: Masquer la boite de description, la faire apparaître au survol de la souris

en: Pause slideshow when mouse hovers over
fr_FR: Mettre en pause le diaporama au survol de la souris

en: Activate navigation buttons
fr_FR: Activer les boutons de navigation

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
fr_FR: Masquer les boutons de navigation, les afficher au survol de la souris

en: Activate pagination
fr_FR: Activer le foliotage (ou pagination)

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
fr_FR: Masquer le foliotage, l’afficher au survol de la souris

en: Activate control panel (play and pause button)
fr_FR: Activer les commandes de contrôle (bouton lecture et pause)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
fr_FR: Masquer les commandes de contrôle, les afficher au survol de la souris

en: Wait until the next slide has loaded before showing it
fr_FR: Attendre le chargement de la diapositive suivante avant de l’afficher

en: Show a loading icon until the first slide appears
fr_FR: Afficher une icône de chargement jusqu’à ce que la première diapositive apparaisse

en: Randomize slides
fr_FR: Diapos aléatoires

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
fr_FR: Éviter filtre de contenu (désactiver si '%s' est affiché)

en: Slide Left
fr_FR: Glissement à gauche

en: Slide Right
fr_FR: Glissement à droite

en: Slide Up
fr_FR: Glissement vers le haut

en: Slide Down
fr_FR: Glissement vers le bas

en: Direct Fade
fr_FR: Fondu direct

en: Random Animation
fr_FR: Animation aléatoire

en: Natural and centered
fr_FR: Naturel et centré

en: Crop to fit
fr_FR: Rogner pour s’adapter

en: Stretch to fit
fr_FR: Étiré pour s’adapter

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
fr_FR: Afficher vos présentations dans la zone de widgets de votre site web.

en: Slideshow Widget
fr_FR: Widget diaporama

en: Default stylesheets
fr_FR: Feuille de styles par défaut

en: Create a new custom style from this style
fr_FR: Créer un nouveau style personnalisé depuis ce style

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Custom stylesheets
fr_FR: Style personnalisé

en: Edit this style
fr_FR: Éditer ce style

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Delete this style
fr_FR: Supprimer ce style

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
fr_FR: Cliquez sur 'Personnaliser' pour créer une nouvelle feuille de style personnalisée

en: Select a stylesheet to start customizing it.
fr_FR: Sélectionner une feuille de style pour commencer à la personnaliser

en: Title
fr_FR: Titre

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
fr_FR: Les réglages définis sur cette page s’applique uniquement aux nouveaux diaporamas créés et par conséquent n’altère pas ceux existants. Pour modifier les réglages d’un diaporama, %scliquez ici.%s

en: Default Slideshow Settings
fr_FR: Réglages par défaut du diaporama

en: settings
fr_FR: réglages

en: Default Slideshow Stylesheet
fr_FR: Feuille de style par défaut

en: Add slideshows
fr_FR: Ajouter un (des) diaporama(s)

en: Edit slideshows
fr_FR: Éditer un (des) diaporama(s)

en: Delete slideshows
fr_FR: Supprimer un (des) diaporama(s)

en: User Capabilities
fr_FR: Permissions utilisateurs

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
fr_FR: Sélectionner les rôles des utilisateurs capables d’effectuer certaines actions.

en: Untitled role
fr_FR: Rôle sans titre

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Stylesheet location
fr_FR: Chemin de la feuille de style

en: top
fr_FR: haut

en: bottom
fr_FR: bas

en: Custom Styles
fr_FR: Styles personnalisés

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
fr_FR: Pour utiliser ce diaporama sur votre site web, ajoutez ce morceau de code dans vos articles ou pages

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
fr_FR: Ou ajoutez ce morceau de code là où vous souhaitez afficher le diaporama

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
fr_FR: Ou aller sur la %swidgets page%s et afficher le diaporama en tant que widget

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Text slide
fr_FR: Diapositive texte

en: Background color
fr_FR: Couleur du fond

en: Open URL in
fr_FR: Ouvrir l’URL dans

en: Same window
fr_FR: Même fenetre

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Video slide
fr_FR: Diapositive vidéo

en: Youtube Video ID
fr_FR: ID Vidéo Youtube

en: Image slide
fr_FR: Diapositive image

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement de cette diapositive, et il ne sera pas présent dans le diaporama

en: Delete slide
fr_FR: Supprimer la diapositive

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
fr_FR: Les styles personnalisés peuvent être créés et modifiés %sici%s.

en: Insert a Slideshow
fr_FR: Insérer un diaporama

en: Insert Slideshow
fr_FR: Insérer diaporama

en: Select a slideshow
fr_FR: Sélectionner un diaporama

en: Untitled slideshow
fr_FR: Diaporama sans nom

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
fr_FR: Il semble que vous n'avez pas encore crée de diaporama.  %sVous pouvez le faire ici%s

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search images by title or ID
fr_FR: Chercher les images par titre ou ID

en: Alternative text
fr_FR: texte alternatif

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: (Leave empty for a transparent background)
fr_FR: (laisser un espace pour un fond transparent)

en: Show related videos
fr_FR: Montrer les vidéos similaires

en: Upload/Manage Images
fr_FR: Upload/Gestion des images

en: Random Slideshow
fr_FR: Diaporama aléatoire
