Plugins - TaxoPress is the WordPress Tag, Category, and Taxonomy Manager - Stabl - en to fr_FR translation catalogue (1058 entries)

en:  Select current post
fr_FR:  Sélectionner la publication actuelle

en:  terms will be deleted.
fr_FR:  les termes seront supprimés.

en: %1$s %2$s(s) terms updated with success !
fr_FR: Les termes de %1$s %2$s(s) ont été mis à jour avec succès !

en: %1s Metabox
fr_FR: Boîte méta de %1s

en: %1s term(s) deleted.
fr_FR: %1s terme(s) effacé(s).

en: %1s terms added to this %2s.
fr_FR: %1s termes ajoutés à cette %2s.

en: %1s terms removed from this %2s.
fr_FR: %1s termes retirés de cette %2s.

en: %1s was suggested but not added because it already belongs to the post.
fr_FR: %1s a été suggéré mais n’a pas été ajouté car il appartient déjà à la publication.

en: %1s was suggested by Dandelion but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par Dandelion mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %1s was suggested by IBM Watson but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par IBM Watson mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %1s was suggested by OpenAI but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par OpenAI mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %1s was suggested by OpenCalais but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par OpenCalais mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %1s was suggested by Suggested terms from specific terms but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par les termes suggérés de termes spécifiques, mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %1s was suggested by Suggested terms from taxonomy terms but excluded by Auto Term Exception settings.
fr_FR: %1s a été suggéré par les termes suggérés des termes de la taxonomie mais exclu par les réglages de l’exception de terme automatique.

en: %d terms will be deleted.
fr_FR: %d termes seront supprimés.

en: %d topic | %d topics
fr_FR[0]: %d sujet
fr_FR[1]: %d sujets

en: %s has been successfully added
fr_FR: %s a été ajouté avec succès

en: %s has been successfully deleted
fr_FR: %s a été supprimé avec succès

en: %s has been successfully imported
fr_FR: %s a été importé avec succès

en: %s has been successfully updated
fr_FR: %s a été mis à jour avec succès

en: %s has failed to be added
fr_FR: %s n’a pas pu être ajouté

en: %s has failed to be deleted
fr_FR: %s n’a pas pu être supprimé

en: %s has failed to be imported
fr_FR: L’importation de %s a échoué

en: %s has failed to be updated
fr_FR: %s n’a pas pu être mis à jour

en: %s is the minimum version required for this plugin.
fr_FR: %s est la version minimale nécessaire pour cette extension.

en: %s list
fr_FR: Liste de %s

en: %s list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste %s

en: (default: taxonomy name)
fr_FR: (par défaut : nom de la taxonomie)

en: (e.g. &larr; Back to jobs
fr_FR: (par exemple &larr; Retour aux emplois

en: (e.g. Add New Job)
fr_FR: (par exemple, ajouter un nouvel emploi)

en: (e.g. Add or remove Jobs)
fr_FR: (par exemple, ajouter ou supprimer des emplois)

en: (e.g. All Jobs)
fr_FR: (par exemple, tous les emploi)

en: (e.g. Choose from the most used Jobs)
fr_FR: (par exemple, choisir parmi les emplois les plus utilisés)

en: (e.g. Edit Job)
fr_FR: (par exemple, modifier l’emploi)

en: (e.g. Job)
fr_FR: (par exemple, emploi)

en: (e.g. Jobs list navigation)
fr_FR: (par exemple, la navigation dans la liste des emplois)

en: (e.g. Jobs list)
fr_FR: (par exemple, la liste des emplois)

en: (e.g. Jobs)
fr_FR: (par exemple, emplois)

en: (e.g. New Job Name)
fr_FR: (par exemple, le nom du nouvel emploi)

en: (e.g. No jobs found)
fr_FR: (par exemple, aucun emploi trouvé)

en: (e.g. No jobs)
fr_FR: (par exemple, pas d’emplois)

en: (e.g. Parent Job)
fr_FR: (par exemple, parent emploi)

en: (e.g. Parent Job:)
fr_FR: (par exemple, emploi des parents :)

en: (e.g. Popular Jobs)
fr_FR: (par exemple, les emplois populaires)

en: (e.g. Search Jobs)
fr_FR: (par exemple, rechercher des emplois)

en: (e.g. Separate Jobs with commas)
fr_FR: (par exemple, séparer les emplois par des virgules)

en: (e.g. Update Job Name)
fr_FR: (par exemple, mettre à jour le nom de l’emploi)

en: (e.g. View Job)
fr_FR: (par exemple, voir l’emploi)

en: 1 month
fr_FR: 1 mois

en: 1 month ago
fr_FR: il y a 1 mois

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 1 year
fr_FR: 1 an

en: 1 year ago
fr_FR: il y a un an

en: 1536x1536 (High Res)
fr_FR: 1536x1536 (Haute résolution)

en: 2 weeks
fr_FR: 2 semaine

en: 2 weeks ago
fr_FR: il y a 2 semaines

en: 2-way relationship. When the main term or secondary term are added to the post, other term will be added also.
fr_FR: Relation à double sens. Lorsque le terme principal ou le terme secondaire sont ajoutés à la publication, d’autres termes sont également ajoutés.

en: 2048x2048 (Ultra High Res)
fr_FR: 2048x2048 (Ultra haute résolution)

en: 24 hours
fr_FR: 24 heures

en: 24 hours ago
fr_FR: il y a 24 heures

en: 3 months
fr_FR: 3 mois

en: 6 months
fr_FR: 6 mois

en: 6 months ago
fr_FR: il y a 6 mois

en: 7 days
fr_FR: 7 jours

en: 7 days ago
fr_FR: il y a 7 jours

en: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% topics" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>
fr_FR: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% publications" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>

en: <h4>Related posts</h4>
fr_FR: <h4>Publications similaires</h4>

en: <h4>Tag Cloud</h4>
fr_FR: <h4>Nuage d’étiquettes</h4>

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
fr_FR: <strong>Cette extension peut être supprimée.</strong>

en: A list of tags used by both the current post and the related post
fr_FR: Une liste de balises utilisées tant par la publication actuelle que par la publication similaire.

en: AJAX error on batch
fr_FR: Erreur AJAX sur le lot

en: API Error: %1s.
fr_FR: Erreur API : %1s.

en: API Error: No matched result for content.
fr_FR: Erreur API : Aucun résultat correspondant au contenu.

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Auto Links
fr_FR: Ajouter liens automatiques

en: Add Auto Terms
fr_FR: Ajouter les termes automatiques

en: Add Auto Terms to existing content
fr_FR: Ajouter les termes automatiques à tout le contenu existant

en: Add Custom Elements
fr_FR: Ajouter les éléments personnalisés

en: Add New Auto Terms
fr_FR: Ajouter des nouveaux termes automatiques

en: Add New Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add New TaxoPress Logs
fr_FR: Ajouter de nouveaux journaux TaxoPress

en: Add Related Posts
fr_FR: Ajouter les publications similaires

en: Add Taxonomy
fr_FR: Ajouter une taxonomie

en: Add Terms
fr_FR: Ajouter des termes

en: Add Terms Display
fr_FR: Ajouter l’affichage des termes

en: Add Terms for Current Post
fr_FR: Ajouter les termes pour la publication actuelle

en: Add Terms:
fr_FR: Ajouter les termes :

en: Add links for all terms
fr_FR: Ajouter les liens pour tous les termes

en: Add links to synonyms
fr_FR: Ajouter des liens vers les synonymes

en: Add links to the term synonyms.
fr_FR: Ajouter des liens vers les synonymes du terme.

en: Add new %s
fr_FR: Ajouter nouveau %s

en: Add new Auto Links
fr_FR: Ajouter liens automatiques

en: Add new Auto Terms
fr_FR: Ajouter de nouveaux termes automatiques

en: Add new Media Tag
fr_FR: Ajouter étiquette de média

en: Add new Related Posts
fr_FR: Ajouter de nouvelle publications similaires

en: Add new Taxonomy
fr_FR: Ajouter une nouvelle taxonomie

en: Add new Terms Display
fr_FR: Ajouter un nouvel affichage des termes

en: Add new Terms for Current Post
fr_FR: Ajouter nouveaux termes pour la publication actuelle

en: Add new terms and keep existing terms.
fr_FR: Ajouter de nouveaux termes et conserver les termes existants.

en: Add new terms and remove existing terms.
fr_FR: Ajouter de nouveaux termes et supprimer les termes existants.

en: Add or Remove Items
fr_FR: Ajouter ou retirer éléments

en: Add or remove %s
fr_FR: Ajouter ou supprimer les %s

en: Add or remove Media Tags
fr_FR: Ajoutez ou supprimez les étiquettes de média

en: Add support for %1s private taxonomies.
fr_FR: Ajouter la prise en charge des taxonomies privées %1s.

en: Add terms
fr_FR: Ajouter les termes

en: Add terms if synonyms found
fr_FR: Ajouter les termes si des synonymes ont été trouvés

en: Add terms only to posts with specific terms attached.
fr_FR: Ajoutez des termes uniquement aux publications auxquelles sont associés des termes spécifiques.

en: Add terms to all %s.
fr_FR: Ajoutez des termes à tous les %s.

en: Add the primary term, get the secondary term
fr_FR: Ajouter le terme primaire, obtenir le terme secondaire

en: Add the secondary term, get the primary term.
fr_FR: Ajouter le terme secondaire, obtenir le terme primaire.

en: Add the taxonomy to the WordPress wp-json API.
fr_FR: Ajouter la taxonomie à l’API wp-json de WordPress.

en: Admin Area
fr_FR: Zone d’administration

en: Advanced
fr_FR: Avancée

en: Advanced usage:
fr_FR: Utilisation avancée :

en: All
fr_FR: Tous

en: All %s
fr_FR: Tous les %s

en: All Items
fr_FR: Tous les éléments

en: All Media Tags
fr_FR: Toutes les étiquettes de média

en: All Parent Terms
fr_FR: Tous les termes parents

en: All Post Types
fr_FR: Tous les types de publication

en: All Taxonomies
fr_FR: Toutes les taxonomies

en: All lowercase
fr_FR: Tout en minuscules

en: All post types
fr_FR: Tous les types de publication

en: All terms merged into %s
fr_FR: Tous les termes ont été fusionnés dans %s

en: All uppercase
fr_FR: Tout en majuscules

en: Allow users in the %1s role to use the TaxoPress metabox.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs/utilisatrices ayant le rôle %1s à utiliser la boîte méta de TaxoPress.

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: An error occured.
fr_FR: Une erreur s’est produite.

en: An error occurred while checking terms.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la vérification des termes.

en: Archive page result
fr_FR: Résultat de la page d’archive

en: Are you sure you want to delete all logs?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer tous les journaux ?

en: Are you sure you want to delete this? Deleting will NOT remove created content.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce contenu ? La suppression ne supprime pas le contenu créé.

en: Are you sure you want to disable logs?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir désactiver les journaux ?

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Attempt to automatically display related posts
fr_FR: Tenter d’afficher automatiquement les publications similaires

en: Attempt to automatically display terms
fr_FR: Tenter d’afficher automatiquement les termes

en: Author
fr_FR: Auteur/autrice

en: Auto Link
fr_FR: Lien automatique

en: Auto Link Post type
fr_FR: Type de publication du lien automatique

en: Auto Link areas
fr_FR: Zones de liens automatiques

en: Auto Link case
fr_FR: Casse de lien automatique

en: Auto Link title attribute
fr_FR: Attribut de titre de lien automatique

en: Auto Links
fr_FR: Liens automatiques

en: Auto Links can automatically create links to your defined terms. For example, if you have a term called “WordPress”, the Auto Links feature can find the word “WordPress” in your content and add links to the archive page for that term.
fr_FR: Les liens automatiques peuvent créer automatiquement des liens vers vos termes définis. Par exemple, si vous avez un terme appelé « WordPress », la fonction Liens automatiques peut trouver le mot « WordPress » dans votre contenu et ajouter des liens vers la page d’archives correspondant à ce terme.

en: Auto Links successfully deleted.
fr_FR: Les liens automatiques ont été supprimés avec succès.

en: Auto Term ID missing. Kindly save the auto term before using this feature.
fr_FR: L’ID du terme automatique est manquant. Veuillez enregistrer le terme automatique avant d’utiliser cette fonctionnalité.

en: Auto Term content is empty. Could not suggest terms without content.
fr_FR: Le contenu du terme automatique est vide. Impossible de suggérer des termes sans contenu.

en: Auto Term is required, kindly add an Auto Term from Auto Term menu.
fr_FR: Le terme automatique est obligatoire, veuillez ajouter un terme automatique à partir du menu « Termes automatiques ».

en: Auto Terms
fr_FR: Termes automatiques

en: Auto Terms Limit
fr_FR: Limite de termes automatiques

en: Auto Terms Logs
fr_FR: Journaux des termes automatiques

en: Auto Terms can scan your content and automatically assign new and existing terms.
fr_FR: Termes automatiques peut analyser votre contenu et assigner automatiquement les termes nouveaux et existants.

en: Auto Terms deleted successfully.
fr_FR: Les termes automatiques ont été supprimés avec succès.

en: Auto Terms limit must be greater than 0.
fr_FR: La limite des termes automatiques doit être supérieure à 0.

en: Auto Terms limit updated successfully.
fr_FR: La limite des termes automatiques a bien été mis à jour.

en: Auto Terms log deleted successfully.
fr_FR: Le journal des termes automatiques a bien été supprimé.

en: Auto Terms logs deleted successfully.
fr_FR: Les journaux des termes automatiques ont été supprimés avec succès.

en: Auto Terms logs disabled successfully.
fr_FR: Les journaux des termes automatiques ont été désactivés avec succès.

en: Auto Terms logs enabled successfully.
fr_FR: Les journaux des termes automatiques ont été activés avec succès.

en: Auto Terms logs history.
fr_FR: Historique des journaux des termes automatiques.

en: Auto Terms replacement settings
fr_FR: Réglage de termes automatiques

en: Auto Terms setting
fr_FR: Réglage de termes automatiques

en: Auto Terms settings are configured to skip posts with terms.
fr_FR: Les réglages des termes automatiques sont configurés pour passer les publications contenant des termes.

en: Auto Terms settings do not exist.
fr_FR: Les réglages des termes automatiques n’existent pas.

en: Auto Terms successfully deleted.
fr_FR: Termes automatiques supprimés avec succès.

en: Auto link
fr_FR: Liens automatiques

en: Auto term
fr_FR: Terme automatique

en: Auto term settings not found
fr_FR: Réglages du terme automatique non trouvés

en: Auto terms
fr_FR: Termes automatiques

en: Auto terms using AI
fr_FR: Termes automatiques en utilisant l’IA

en: Automatic display
fr_FR: Affichage automatique

en: Back to %s
fr_FR: Retour à %s

en: Back to Items
fr_FR: Retour aux éléments

en: Back to Media Tags
fr_FR: Retour aux étiquettes de média

en: Batch %1$s of %2$s merged.
fr_FR: Lot %1$s de %2$s fusionné.

en: Batches wait time
fr_FR: Temps d’attente pour les lots

en: Batches wait time is required.
fr_FR: Le temps d’attente pour les lots est obligatoire.

en: Blog display
fr_FR: Affichage du blog

en: Border Cloud
fr_FR: Bordure de nuage

en: Both Taxonomy and Post are required.
fr_FR: La taxonomie et la publication sont toutes deux obligatoires.

en: Box List
fr_FR: Liste des boîtes

en: By default, TaxoPress will add links for all terms. If this box is unchecked, Auto Links will only add links for terms that are attached to the post.
fr_FR: Par défaut, TaxoPress ajoutera des liens pour tous les termes. Si cette case n’est pas cochée, les liens automatiques n’ajouteront des liens que pour les termes attachés à la publication.

en: Can terms in this taxonomy be organized into hierarchical relationships?
fr_FR: Les termes de cette taxonomie peuvent-ils être organisés en relations hiérarchiques ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Change selection
fr_FR: Modifier la sélection

en: Change the priority of the Auto Links functions on the_content hook. This is useful for fixing conflicts with other plugins. Higher number means autolink will be executed only after hooks with lower number has been executed.
fr_FR: Modifier la priorité des fonctionnalités de liens automatiques sur le crochet the_content. Ceci est utile pour résoudre les conflits avec d’autres extensions. Un nombre plus élevé signifie que le lien automatique ne sera exécuté qu’après l’exécution des crochets ayant un nombre inférieur.

en: Check Terms
fr_FR: Vérifier les termes

en: Check how many terms will be deleted:
fr_FR: Vérifier combien de termes seront supprimés :

en: Checking terms...
fr_FR: Vérification des termes en cours…

en: Choose From Most Used
fr_FR: Choisissez parmi les plus utilisés

en: Choose Terms
fr_FR: Choisissez les termes

en: Choose from the most used %s
fr_FR: Choisissez parmi les %s les plus utilisés

en: Choose from the most used Media Tags
fr_FR: Choisissez parmi les étiquettes de média les plus utilisées

en: Choose terms to be excluded from auto terms.
fr_FR: Choisissez les termes à exclure des termes automatiques.

en: Choose the terms to use.
fr_FR: Choisissez les termes à utiliser.

en: Click %1s to select or deselect them from this %2s.
fr_FR: Cliquer sur %1s pour les sélectionner ou désélectionner de ce %2s.

en: Click Term to select or deselect from this %1s
fr_FR: Cliquer sur le terme pour le sélectionner ou désélectionner de ce %1s

en: Click here to add your rating for TaxoPress
fr_FR: Cliquer ici pour ajouter votre évaluation de TaxoPress

en: Click terms to add them to this %s
fr_FR: Cliquer sur les termes pour les ajouter à ce %s

en: Click the button to add Auto Terms to existing content.
fr_FR: Cliquer sur le bouton pour ajouter des termes automatiques au contenu existant.

en: Click to display tags
fr_FR: Cliquer pour afficher les étiquettes

en: Completed: %s terms added from %s posts checked.
fr_FR: Terminé : %s termes ajoutés à partir de %s publications vérifiées.

en: Configure the metabox settings
fr_FR: Configurer les réglages de la boîte méta

en: Content statuses
fr_FR: États du contenu

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Control
fr_FR: Contrôle

en: Control the display of term metaboxes
fr_FR: Contrôler l’affichage des boîtes méta des termes

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Counter (default)
fr_FR: Compteur (par défaut)

en: Create Term
fr_FR: Créer terme

en: Create Terms
fr_FR: Créer termes

en: Create new terms using OpenAI and other sources
fr_FR: Créer de nouveaux termes à l’aide de l’OpenAI et d’autres sources

en: Current Post
fr_FR: Publication actuelle

en: Current Posts (TaxoPress)
fr_FR: Publications actuelles (TaxoPress)

en: Current post type
fr_FR: Type de publication actuel

en: Custom Field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom Query Var String
fr_FR: Chaine de Query Var personnalisée

en: Custom Rewrite Slug
fr_FR: Slug de réécriture personnalisé

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Custom admin menu name for your taxonomy.
fr_FR: Nom du menu d’administration personnalisé pour votre taxonomie.

en: Custom controller to use instead of WP_REST_Terms_Controller.
fr_FR: Contrôleur personnalisé à utiliser à la place de WP_REST_Terms_Controller.

en: Custom taxonomy label. Used in the admin menu for displaying taxonomies.
fr_FR: Étiquette de taxonomie personnalisée. Utilisé dans le menu d’administration pour afficher les taxonomies.

en: Custom taxonomy rewrite slug.
fr_FR: Slug de réécriture de taxonomie personnalisée.

en: DESC (default)
fr_FR: DESC (par défaut)

en: DO NOT EDIT the taxonomy slug unless also planning to migrate terms. Changing the slug registers a new taxonomy entry.
fr_FR: Ne modifiez pas le slug de la taxonomie, sauf si vous avez l’intention de migrer les termes. Changer le slug enregistre une nouvelle entrée de taxonomie.

en: Dandelion Integration
fr_FR: Intégration de Dandelion

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Deactivate Taxonomy
fr_FR: Désactiver la taxonomie

en: Deactivate or Delete
fr_FR: Désactiver ou supprimer

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Terms
fr_FR: Termes par défaut

en: Default post thumbnail
fr_FR: Image mise en avant par défaut

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete All Logs
fr_FR: Supprimer tous les journaux

en: Delete Log
fr_FR: Supprimer le journal

en: Delete TaxoPress Edit Data
fr_FR: Supprimer les données de modification de TaxoPress

en: Delete Taxonomy
fr_FR: Supprimer la taxonomie

en: Delete Terms
fr_FR: Supprimer les termes

en: Delete rarely used terms:
fr_FR: Supprimer les termes rarement utilisés :

en: Delete unused terms
fr_FR: Supprimer les termes inutilisés

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Describe what your taxonomy is used for.
fr_FR: Décrivez à quoi sert votre taxonomie.

en: Description here.
fr_FR: La description ici.

en: Deselect all %1s
fr_FR: Désélectionner tout %1s

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
fr_FR: Une documentation détaillée est également disponible sur le site de l’extension.

en: Disable Auto Links
fr_FR: Désactiver les liens automatiques

en: Disable Auto Terms
fr_FR: Désactiver les termes automatiques

en: Disable Logs
fr_FR: Désactiver les journaux

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display Format
fr_FR: Format d’affichage

en: Display Mode
fr_FR: Mode d’affichage

en: Display Parents and Sub-Terms
fr_FR: Afficher les termes parents et les sous-termes

en: Display format
fr_FR: Format d’affichage

en: Display only Parent Terms
fr_FR: Afficher uniquement les termes parents

en: Display only Sub-Terms
fr_FR: Afficher uniquement les sous-termes

en: Don't scan Post Content or Title
fr_FR: Ne pas analyser le contenu ou le titre de la publication

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit Auto Links
fr_FR: Modifier les liens automatiques

en: Edit Auto Terms
fr_FR: Modifier les termes automatiques

en: Edit Item
fr_FR: Modifier l’élément

en: Edit Main Post
fr_FR: Modifier la publication principale

en: Edit Media Tag
fr_FR: Modifier l’étiquette de média

en: Edit Related Posts
fr_FR: Modifier les publications similaires

en: Edit TaxoPress Logs
fr_FR: Modifier les journaux de TaxoPress

en: Edit Taxonomy
fr_FR: Modifier la taxonomie

en: Edit Terms Display
fr_FR: Modifier l’affichage de termes

en: Edit Terms for Current Post
fr_FR: Modifier les termes pour la publication actuelle

en: Edit the current setting.
fr_FR: Modifier le réglage actuel.

en: Edit this metabox
fr_FR: Modifier cette boîte méta

en: Embedded Tags
fr_FR: Étiquettes embarquées

en: Enable Auto Terms for the "Existing Content" feature.
fr_FR: Activer les termes automatiques pour la fonctionnalité « Contenu existant ».

en: Enable Auto Terms for the "Metaboxes" and the "Fast Update" feature.
fr_FR: Activer les termes automatiques pour les « Boîtes méta » et la fonctionnalité « Mise à jour rapide ».

en: Enable Auto Terms when a post is saved or updated.
fr_FR: Activer les termes automatiques lors de l’enregistrement ou de la mise à jour de la publication.

en: Enable Hidden Terms:
fr_FR: Activer les termes masqués :

en: Enable Logs
fr_FR: Activer la journalisation

en: Enable Taxonomies:
fr_FR: Activer les taxonomies :

en: Enable a custom query_var key for this taxonomy.
fr_FR: Activez une clé query_var personnalisée pour cette taxonomie.

en: Enable colors for terms
fr_FR: Activer les couleurs pour les termes

en: Enable the Custom URL Field:
fr_FR: Activer le champ d’URL personnalisée :

en: Enable the metabox on the %1s screen.
fr_FR: Activer la boîte méta sur l’écran %1s.

en: Enable this Auto Links instance for:
fr_FR: Activez cette instance de liens automatiques pour :

en: Enabling this will allow users to see terms slug while Renaming terms
fr_FR: En activant cette option, les utilisateurs/utilisatrices pourront voir le slug lorsqu’ils renomment des termes

en: Enabling this will allow users to see terms slug while adding terms
fr_FR: En activant cette option, les utilisateurs/utilisatrices pourront voir le slug lorsqu’ils ajoutent des termes

en: Enabling this will allow users to see terms slug while merging terms
fr_FR: En activant cette option, les utilisateurs/utilisatrices pourront voir le slug lorsqu’ils fusionnent des termes

en: Enabling this will allow users to see terms slug while removing terms
fr_FR: En activant cette option, les utilisateurs/utilisatrices pourront voir le slug lorsqu’ils retirent des termes

en: Enhance the power of TaxoPress with the Pro version:
fr_FR: Augmentez la puissance de TaxoPress avec la version Pro :

en: Enter a custom URL for this term. This URL will only be used for auto-linked terms. If left empty, the term will link to its archive page.
fr_FR: Saisir une URL personnalisée pour ce terme. Cette URL ne sera utilisée que pour les termes à lien automatique. Si elle est laissée vide, le terme sera lié à sa page d’archive.

en: Enter a custom URL for this term. This URL will only be used if the term is auto-linked. If left empty, the term will link to its archive page.
fr_FR: Saisir une URL personnalisée pour ce terme. Cette URL ne sera utilisée que si le terme fait l’objet d’un lien automatique. Si elle est laissée vide, le terme sera lié à sa page d’archive.

en: Enter characters that will be blocked when users add new terms inside the "Create Terms" box. For example: !@#$%&*()
fr_FR: Saisir les caractères qui seront bloqués lorsque les utilisateurs/utilisatrices ajouteront de nouveaux termes dans la boîte « Créer des termes ». Par exemple : « !@#$%&*() »

en: Enter terms (comma-separated) to exclude from the terms display.
fr_FR: Saisir les termes (séparés par des virgules) à exclure de l’affichage des termes.

en: Enter the terms to rename and their new names.
fr_FR: Saisissez les termes à renommer et leurs nouveaux noms.

en: Enter the text that should be display after terms list. This field accepts basic HTML.
fr_FR: Saisissez le texte qui doit être affiché après la liste des termes. Ce champ accepte le HTML de base.

en: Enter the text that should be display after the posts list.
fr_FR: Saisir le texte qui doit être affiché après la liste des publications.

en: Enter the text that should be display before terms list. This field accepts basic HTML.
fr_FR: Saisissez le texte qui doit être affiché avant la liste des termes. Ce champ accepte le HTML de base.

en: Enter the text that should be displayed before the posts list.
fr_FR: Saisir le texte qui doit être affiché avant la liste des publications.

en: Error establishing connection with the API server. Try again.
fr_FR: Erreur lors de l’établissement de la connexion avec le serveur API. Réessayer.

en: Error on batch %1$s:
fr_FR: Erreur dans le lot %1$s :

en: Error. No enough terms for rename.
fr_FR: Erreur. Pas assez de termes pour le renommer.

en: Error. No enough terms specified.
fr_FR: Erreur. Pas suffisamment de termes spécifiés.

en: Error. You need to enter a single term to merge to in new term name !
fr_FR: Erreur. Vous devez saisir un seul terme à fusionner dans le nouveau nom du terme !

en: Error: OpenAI says there is an issue with this API key. Please check your plan or billing details.
fr_FR: Erreur : OpenAI indique qu’il y a un problème avec cette clé de l’API. Veuillez vérifier les détails de votre plan ou de votre facturation.

en: Error: wrong data
fr_FR: Erreur : données incorrectes

en: Exclude hidden terms from Current Post?
fr_FR: Exclure les termes masqués de la publication actuelle ?

en: Exclude hidden terms from Terms Display?
fr_FR: Exclure les termes masqués de l’affichage des termes ?

en: Exclude previously analyzed content
fr_FR: Exclure le contenu précédemment analysé

en: Exclude terms from Auto Links
fr_FR: Exclure les termes des liens automatiques

en: Exclude terms from Auto Term
fr_FR: Exclure les termes des termes automatiques

en: Exclude terms from terms display
fr_FR: Exclure les termes de l’affichage des termes

en: Existing Content
fr_FR: Contenu existant

en: Existing Terms
fr_FR: Termes existants

en: Existing Terms not found for the selected post type and taxonomies
fr_FR: Termes existants non trouvés pour le type de publication et les taxonomies sélectionnés

en: Existing Terms taxonomy is required. Kindly select taxonomies and save the settings before running preview.
fr_FR: La taxonomie « Termes existante » est obligatoire. Veuillez sélectionner les taxonomies et enregistrer les réglages avant de lancer la prévisualisation.

en: Existing content
fr_FR: Contenu existant

en: Existing taxonomy terms
fr_FR: Termes existants de la taxonomie

en: F j, Y (e.g., October 9, 2024)
fr_FR: j F Y (par ex. 9 October 2024)

en: Failed to create the new term.
fr_FR: La création du nouveau terme a échoué.

en: False
fr_FR: Faux

en: Fast Update
fr_FR: Mise à jour rapide

en: Fast, professional support
fr_FR: Une assistance rapide et professionnelle

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Find in more areas:
fr_FR: Trouver dans d’autres zones :

en: Find term in:
fr_FR: Trouver le terme dans :

en: Flat (default)
fr_FR: Plat (par défaut)

en: Font color max: (default: #000000)
fr_FR: Couleur de police maximale : (par défaut : #000000)

en: Font color maximum
fr_FR: Couleur de police maximale

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
fr_FR: Couleur minimale : (par défaut : #CCCCCC)

en: Font color minimum
fr_FR: Couleur de police minimale

en: Font size max: (default: 22)
fr_FR: Taille maximale (par défaut : 22)

en: Font size maximum
fr_FR: Taille maximale de la police

en: Font size mini: (default: 8)
fr_FR: Taille minimale (par défaut : 8)

en: Font size minimum
fr_FR: Taille minimale de la police

en: Font size minimum must not be greater than Font size maximum value.
fr_FR: La taille de police minimale ne doit pas être supérieure à la valeur maximale de la taille de police.

en: For example, '4' would only link terms that are of 4 characters or less in length.
fr_FR: Par exemple, « 4 » permet de lier uniquement les termes qui ont une longueur de 4 caractères ou moins.

en: For example, '4' would only link terms that are of 4 characters or more in length.
fr_FR: Par exemple, « 4 » permet de lier uniquement les termes qui ont une longueur de 4 caractères ou plus.

en: Format:
fr_FR: Format :

en: General
fr_FR: Général

en: Here
fr_FR: Ici

en: Here are the tokens you can use for Term link format
fr_FR: Voici les jetons que vous pouvez utiliser pour le format de lien des termes

en: Here are the tokens you can use for Terms for Current Post format
fr_FR: Voici les jetons que vous pouvez utiliser pour le format des termes pour la publication actuelle

en: Here are the tokens you can use for related posts format
fr_FR: Voici les jetons que vous pouvez utiliser pour le format des publications similaires

en: Hey, you've been using TaxoPress for %s on your site. We hope the plugin has been useful. Please could you quickly leave a 5-star rating on WordPress.org? It really does help to keep TaxoPress growing.
fr_FR: Bonjour, vous utilisez TaxoPress depuis %s sur votre site. Nous espérons que l’extension vous a été utile. Pourriez-vous rapidement laisser une évaluation de 5 étoiles sur WordPress.org ? Cela aide vraiment à maintenir la croissance de TaxoPress.

en: Hidden
fr_FR: Masqués

en: Hidden Terms
fr_FR: Termes masqués

en: Hide Log Messages (%1s)
fr_FR: Masquer les messages du journal (%1s)

en: Hide display output if no terms ?
fr_FR: Cacher la sortie de l’affichage si aucun terme ?

en: Hide display output if no terms?
fr_FR: Cacher la sortie de l’affichage si aucun terme n’est utilisé ?

en: Hide output if no related post is found ?
fr_FR: Masquer la sortie si aucune publication similaire n’est trouvée ?

en: Hide title in output ?
fr_FR: Cacher le titre dans la sortie ?

en: Hide title in output?
fr_FR: Cacher le titre dans la sortie ?

en: Homepage
fr_FR: Page d’accueil

en: I already did
fr_FR: Je l’ai déjà fait

en: IBM Watson Integration
fr_FR: Intégration de IBM Watson

en: If you choose 5, Taxopress will delete all terms attached to less than 5 %s.
fr_FR: Si vous choisissez 5, Taxopress supprimera tous les termes attachés à moins de 5 %s.

en: If you enter the terms "WordPress", "Website" the Auto Links feature will never replace these terms. Separate multiple entries with a comma.
fr_FR: Si vous saisissez les termes « WordPress », « Site », la fonctionnalité de liens automatiques ne remplacera jamais ces termes. Séparez les entrées multiples par une virgule.

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
fr_FR: Si vous avez besoin d’aide ou si vous avez une nouvelle demande de fonctionnalité, faites-le nous savoir.

en: Invalid Auto Term ID. Please save the settings before using preview.
fr_FR: L’ID du terme automatique est invalide. Veuillez enregistrer les réglages avant d’utiliser l’aperçu.

en: Invalid Auto Term settings.
fr_FR: Réglages du terme automatique invalides.

en: Invalid nonce token!
fr_FR: Jeton de nonce invalide !

en: Invalid nonce. Request is not authorized.
fr_FR: Nonce invalide. La requête n’est pas autorisée.

en: Invalid number specified.
fr_FR: Le nombre spécifié est invalide.

en: Invalid post terms ID.
fr_FR: ID de termes de la publication invalide.

en: Invalid request.
fr_FR: Requête invalide.

en: Inverse Alphabetical
fr_FR: Inverse de l’ordre alphabétique

en: Items List
fr_FR: Liste des éléments

en: Items List Navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des éléments

en: Kindly select a post to use preview feature.
fr_FR: Veuillez sélectionner une publication pour utiliser la fonctionnalité de prévisualisation.

en: Kindly select an action in bulk action dropdown!
fr_FR: Veuillez sélectionner une action dans la liste déroulante des actions groupées !

en: Kindly select atleast one taxonomy to proceed
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins une taxonomie pour continuer

en: LSEG / Refinitiv
fr_FR: LSEG/Refinitiv

en: LSEG / Refinitiv Integration
fr_FR: Intégration de LSEG/Refinitiv

en: Large (1024x1024)
fr_FR: Grand (1024x1024)

en: Large dataset detected, terms will be merged in batches of 20!
fr_FR: Un grand ensemble de données a été détecté, les termes seront fusionnés par lots de 20 !

en: Least common tags between posts
fr_FR: Les étiquettes les moins communes entre les publications

en: Legacy
fr_FR: Héritage

en: License
fr_FR: Licence

en: Limit Auto Terms, based on published date
fr_FR: Limiter les termes automatiques, en fonction de la date de publication

en: Limit per batches
fr_FR: Limite par lot

en: Limit per batches is required.
fr_FR: Le limite par lot est obligatoire.

en: Limit related posts based on timeframe
fr_FR: Limiter les publications similaires en fonction de la fenêtre temporelle

en: Limit terms based on timeframe
fr_FR: Limiter les termes en fonction de la fenêtre temporelle

en: Limit the number of generated Auto Terms. '0' for unlimited terms
fr_FR: Limite le nombre de termes automatiques générés. `0` pour un nombre illimité de termes

en: Limit the number of logs
fr_FR: Limiter le nombre de journaux

en: Linked Terms
fr_FR: Termes liés

en: Linked Terms Feature
fr_FR: Fonctionnalité de termes liés

en: Linked Terms Type:
fr_FR: Type de termes liés :

en: List (UL/LI)
fr_FR: Liste (UL/LI)

en: Live
fr_FR: Active

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Manage Auto Links
fr_FR: Gérer les liens automatiques

en: Manage Auto Terms
fr_FR: Gérer les termes automatiques

en: Manage Post Terms
fr_FR: Gérer les termes de la publication

en: Manage Related Posts
fr_FR: Gérer les publications similaires

en: Manage Taxonomy
fr_FR: Gérer la taxonomie

en: Manage Terms
fr_FR: Gestion des termes

en: Manage Terms Display
fr_FR: Gérer l’affichage de termes

en: Manage Terms for Current Post
fr_FR: Gérer les termes pour la publication actuelle

en: Manual post update
fr_FR: Mise à jour manuelle de la publication

en: Mass Edit Terms
fr_FR: Edition en masse de termes

en: Mass edit terms
fr_FR: Edition en masse de termes

en: Max tags to display: (default: 45)
fr_FR: Nombre maximum d’étiquettes à afficher : (par défaut : 45)

en: Maximum Term Length
fr_FR: Longueur maximale du terme

en: Maximum character length for an Auto Link
fr_FR: Longueur maximale des caractères pour un lien automatique

en: Maximum characters of post content to display
fr_FR: Nombre maximal de caractères du contenu de la publication à afficher

en: Maximum number of categories
fr_FR: Nombre maximum de catégories

en: Maximum number of links for the same term
fr_FR: Nombre maximum de liens automatiques pour le même terme

en: Maximum number of links per post
fr_FR: Nombre maximum de liens par publication

en: Maximum number of tags
fr_FR: Nombre maximum d’étiquettes

en: Maximum related posts to display
fr_FR: Nombre maximal de publications similaires à afficher

en: Maximum terms
fr_FR: Maximum de termes

en: Maximum terms to display
fr_FR: Nombre maximal de termes à afficher

en: Maybe later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Media Tag
fr_FR: Étiquette de média

en: Media Tags
fr_FR: Étiquettes de média

en: Media Tags list
fr_FR: Liste des étiquettes de média

en: Media Tags list navigation
fr_FR: Navigation de la liste des étiquettes de média

en: Medium (300x300)
fr_FR: Moyen (300x300)

en: Menu Name
fr_FR: Nom du menu

en: Merge
fr_FR: Fusionner

en: Merge Terms
fr_FR: Fusionner les termes

en: Merge Terms:
fr_FR: Fusionner les termes :

en: Merge has been cancelled.
fr_FR: La fusion a été annulée.

en: Merge successful
fr_FR: Fusion réussie

en: Merge term(s) "%1$s" to "%2$s". %3$s posts edited.
fr_FR: Fusionner le(s) terme(s) « %1$s » vers « %2$s ». %3$s publications éditées.

en: Merge terms
fr_FR: Fusionner les termes

en: Merge terms with different name.
fr_FR: Fusionner les termes avec un nom différent.

en: Merge terms with same name.
fr_FR: Fusionner les termes avec le même nom.

en: Merged term(s) with the same name "%s". %d posts updated.
fr_FR: Terme(s) fusionné(s) avec le même nom « %s ». %d publications mises à jour.

en: Metabox Access
fr_FR: Accès à la boîte méta

en: Metabox Default Taxonomy
fr_FR: Taxonomie par défaut de la boîte méta

en: Metabox Features
fr_FR: Fonctionnalités de la boîte méta

en: Metabox Features:
fr_FR: Fonctionnalités de la boîte méta :

en: Metabox Maximum terms
fr_FR: Termes maximaux de la boîte méta

en: Metabox Method for choosing terms
fr_FR: Méthode de la boîte méta pour le choix des termes

en: Metabox Ordering for choosing terms
fr_FR: Triage de la boîte méta pour le choix des termes

en: Metabox Show Term Post Count
fr_FR: Afficher la boîte méta du compte de publications de termes

en: Metabox Taxonomy Display
fr_FR: Afficher la taxonomie de la boîte méta

en: Metabox Taxonomy:
fr_FR: Taxonomie de la boîte méta :

en: Metabox Term Creation:
fr_FR:  Création de termes de la boîte méta :

en: Metabox Terms Display:
fr_FR: Afficher les termes de la boîte méta :

en: Metabox callback
fr_FR: Rappel de la boîte méta

en: Metaboxes
fr_FR: Boîtes méta

en: Method for choosing terms
fr_FR: Méthode de choix des termes

en: Method for choosing terms for display
fr_FR: Méthode pour choisir les termes d’affichage

en: Method for choosing terms from the database
fr_FR: Méthode pour choisir les termes dans la base de données

en: Migrate terms to newly renamed taxonomy?
fr_FR: Migrer les termes vers une taxonomie nouvellement renommée ?

en: Minimum Term Length
fr_FR: Longueur minimale du terme

en: Minimum Usage for Hidden Terms:
fr_FR: Utilisation minimale pour les termes masqués :

en: Minimum character length for an Auto Link
fr_FR: Longueur minimale des caractères pour un lien automatique

en: Minimum number of uses for each term:
fr_FR: Nombre minimum d’utilisations pour chaque terme :

en: Minimum term usage for Auto Links
fr_FR: Utilisation minimale pour les liens automatiques

en: Missing valid taxonomy for work. Try again.
fr_FR: Il manque une taxonomie valide pour le travail. Réessayer.

en: Most common tags between posts
fr_FR: Les étiquettes les plus courantes entre les publications

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need TaxoPress Support?
fr_FR: Besoin d’aide pour TaxoPress ?

en: New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New %s name
fr_FR: Nouveau nom de %s

en: New Item Name
fr_FR: Nom du nouvel élément

en: New Media Tag name
fr_FR: Nouveau nom d’étiquette de média

en: New TaxoPress Logs
fr_FR: Nouveaux journaux de TaxoPress

en: New term name(s):
fr_FR: Nom des nouveaux termes :

en: New term. The Old terms will be deleted and any posts assigned to the old terms will be re-assigned to this term.
fr_FR: Nouveau terme. Les anciens termes seront supprimés et toutes les publications assignées aux anciens termes seront réassignées à ce terme.

en: Newer Entries
fr_FR: Entrées plus récentes

en: No
fr_FR: Non

en: No %s
fr_FR: Pas de %s

en: No %s found
fr_FR: Aucun %s trouvé

en: No %s found in trash.
fr_FR: Aucun %s n’a été trouvé dans la corbeille.

en: No %s found.
fr_FR: Aucun %s trouvé.

en: No Media Tags
fr_FR: Aucune étiquette média

en: No Media Tags found
fr_FR: Aucune étiquette média trouvée

en: No Related Posts shortcode available. Add new shortcode
fr_FR: Aucun code court de publications similaires disponible. Ajouter un nouveau code court

en: No TaxoPress Metabox features are enabled for this post type.
fr_FR: Aucune fonctionnalité de la boîte méta de TaxoPress n’est activée pour ce type de publication.

en: No ads inside the plugin
fr_FR: Aucune publicité dans l’extension

en: No content to edit.
fr_FR: Pas de contenu à éditer.

en: No item avaliable.
fr_FR: Aucun élément disponible.

en: No limit
fr_FR: Aucune limite

en: No matched result from the API Server.
fr_FR: Aucun résultat correspondant n’a été fourni par le serveur API.

en: No matching term found.
fr_FR: Aucun terme correspondant n’a été trouvé.

en: No new matching terms for Auto Terms settings and the post content.
fr_FR: Aucun nouveau terme ne correspond aux réglages des termes automatiques et au contenu de la publication.

en: No new matching terms for Auto Terms settings and the post content. However, the existing terms were removed due to the Auto Terms replacement settings.
fr_FR: Aucun nouveau terme correspondant correspondant aux réglages des termes automatiques et au contenu de la publication. Toutefois, les termes existants ont été retirés en raison des réglages de remplacement des termes automatiques.

en: No new term specified!
fr_FR: Aucun nouveau terme spécifié !

en: No new term(s) specified!
fr_FR: Pas de nouveau(x) terme(s) spécifié(s) !

en: No new terms were selected or deselected.
fr_FR: Aucun nouveau terme n’a été sélectionné ou désélectionné.

en: No new/old valid term specified!
fr_FR: Aucun terme valide nouveau/ancien n’est spécifié !

en: No permission!
fr_FR: Aucun droit !

en: No posts found.
fr_FR: Acune publication trouvée.

en: No related posts.
fr_FR: Aucune publication similaire.

en: No results found for this post with this taxonomy.
fr_FR: Aucun résultat n’a été trouvé pour cette publication avec cette taxonomie.

en: No results found for this taxonomy.
fr_FR: Aucun résultat n’a été trouvé pour cette taxonomie.

en: No results from your WordPress database.
fr_FR: Aucun résultat depuis la base de données de WordPress.

en: No tag for this post.
fr_FR: Aucune étiquette pour cette publication.

en: No tags for this post.
fr_FR: Aucune étiquette pour cette publication.

en: No tags.
fr_FR: Aucune étiquette.

en: No taxonomies found.
fr_FR: Aucune taxonomie n’a été trouvée.

en: No term added.
fr_FR: Aucun terme ajouté.

en: No term avaliable.
fr_FR: Aucun terme n’est disponible.

en: No term deleted.
fr_FR: Aucun terme effacé.

en: No term merged.
fr_FR: Aucun terme fusionné.

en: No term renamed.
fr_FR: Aucun terme renommé.

en: No term specified!
fr_FR: Aucun terme spécifié !

en: No term was suggested but all post terms were removed based on Auto Terms replace settings.
fr_FR: Aucun terme n’a été suggéré, mais tous les termes de la publication ont été retirés en fonction des réglages de remplacement de termes automatique.

en: No term(s) specified for removal!
fr_FR: Pas de nouveau(x) terme(s) spécifié(s) pour la suppression !

en: No terms
fr_FR: Aucun termes

en: No terms added.
fr_FR: Aucun terme ajouté.

en: No terms display shortcode available. Add new shortcode
fr_FR: Aucun code court d’affichage des termes n’est disponible. Ajouter un nouveau code court

en: No terms for current post shortcode available. Add new shortcode
fr_FR: Aucun code court « termes pour la publication actuelle » n’est disponible. Ajouter un nouveau code court

en: No terms found.
fr_FR: Aucun terme n’a été trouvé.

en: No terms in your WordPress database.
fr_FR: Aucun terme dans la base de données de WordPress.

en: No terms provided for merging!
fr_FR: Aucun terme n’est fourni pour la fusion !

en: No terms were merged.
fr_FR: Aucun terme n’a été fusionné.

en: No terms will be deleted
fr_FR: Aucun terme ne sera supprimé

en: No terms will be deleted.
fr_FR: Aucun terme ne sera supprimé

en: No terms with the same name found.
fr_FR: Aucun terme avec le même nom n’a été trouvé.

en: No valid new term.
fr_FR: Aucun nouveau terme valide.

en: No valid term specified!
fr_FR: Aucun terme valide spécifié !

en: Nonce failed verification
fr_FR: Échec de la vérification de nonce

en: Nonce verification failed.
fr_FR: La vérification du nonce a échoué.

en: None
fr_FR: Acun

en: Normally, WordPress will only show one post type on taxonomy archive pages. Enable this feature to show content from all selected posts types.
fr_FR: Normalement, WordPress affiche uniquement un type de publication sur les pages d’archives de la taxonomie. Activer cette fonctionnalité permet d’afficher le contenu de tous les types de publication sélectionnés.

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Number of items per page
fr_FR: Nombre d’éléments par page

en: Object
fr_FR: Objet

en: Okay
fr_FR: D’accord

en: Older Entries
fr_FR: Entrées plus anciennes

en: Only add terms when the word is an exact match. Do not make matches for partial words.
fr_FR: N’ajoutez des termes que lorsque le mot est une correspondance exacte. Ne faites pas de correspondance pour les mots partiels.

en: Only use Auto Terms on posts with no added terms is enabled and this post contain terms.
fr_FR: Utiliser les termes automatiques uniquement sur les publications pour lesquelles aucun terme n’a été ajouté et qui contiennent des termes.

en: Only use Auto Terms on posts with no added terms.
fr_FR: Utilisez les termes automatiques uniquement sur les publications qui n’ont pas de termes ajoutés.

en: OpenAI Integration
fr_FR: Intégration de OpenAI

en: Options saved
fr_FR: Les options ont été enregistrées

en: Order by for DB selection tags:
fr_FR: Trier par pour les étiquettes de sélection de la BD :

en: Order by for display tags:
fr_FR: Ordre pour l’affichage des étiquettes :

en: Order for DB selection tags:
fr_FR: Ordre pour les étiquettes de sélection de la BD :

en: Order for display tags:
fr_FR: Ordre pour l’affichage des étiquettes :

en: Ordered List (OL/LI)
fr_FR: Liste ordonnée (OL/LI)

en: Ordering for choosing term from the database
fr_FR: Tri pour choisir un terme dans la base de données

en: Ordering for choosing terms
fr_FR: Ordre de choix des termes

en: Ordering for choosing terms for display
fr_FR: Tri pour choisir les termes d’affichage

en: Ordinary List (OL/LI)
fr_FR: Liste ordinaire (OL/LI)

en: Other Labels
fr_FR: Autres libellés

en: Parent %s
fr_FR: %s parent

en: Parent %s:
fr_FR: %s parent :

en: Parent / Child
fr_FR: Parent/enfant

en: Parent Item
fr_FR: Élément parent

en: Parent Item Colon
fr_FR: Colon de l’élément parent

en: Parent Media Tag
fr_FR: Étiquette de média parent

en: Parent Media Tag:
fr_FR: Étiquette de média parent :

en: Parent Term
fr_FR: Terme parent

en: Parent-Child Relationships
fr_FR: Les relations parents-enfants

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Permalinks
fr_FR: Permaliens

en: Permission denied!
fr_FR: Droit refusé !

en: Permission denied.
fr_FR: Droit refusé.

en: Permission error. You do not have permission to manage taxopress
fr_FR: Erreur de droit. Vous n’avez pas la permission de gérer taxopress

en: Please choose a different post type name. %s matches an existing page slug, which can cause conflicts.
fr_FR: Veuillez choisir un autre nom de type de publication. Le terme %s correspond à un slug de page existant, ce qui peut provoquer des conflits.

en: Please choose a different taxonomy name. %s is already registered.
fr_FR: Veuillez choisir un autre nom de taxonomie. %s est déjà enregistré.

en: Please choose a post to use with TaxoPress AI.
fr_FR: Veuillez choisir une publication à utiliser avec TaxoPress IA.

en: Please choose an option for "Content statuses"
fr_FR: Veuillez choisir une option pour les « états du contenu »

en: Please choose an option for "Sources"
fr_FR: Veuillez choisir une option pour « Sources ».

en: Please complete the following required fields to save your changes:
fr_FR: Veuillez remplir les champs obligatoires suivants pour enregistrer vos modifications :

en: Please do not use quotes in post type/taxonomy names or rewrite slugs
fr_FR: Veuillez ne pas utiliser de guillemets dans les noms de type de publication/taxonomie ou les slugs de réécriture

en: Please enter a valid term. Merge cancelled.
fr_FR: Veuillez saisir un terme valide. Fusion annulée.

en: Please leave this screen running to continue the scan. To stop the scan, close this screen or click here: %1sStop%2s | %3sPause%4s
fr_FR: Veuillez laisser cet écran ouvert pour poursuivre l’analyse. Pour arrêter l’analyse, fermer cet écran ou cliquer ici : %1sStop%2s | %3sPause%4s

en: Please note that this is an automatic tool. It does have limitations around languages, types of content, and other factors. %1s Please read this documentation. %2s
fr_FR: Veuillez noter qu’il s’agit d’un outil automatique. Il a des limites concernant les langues, les types de publication et d’autres facteurs. %1s Veuillez lire cette documentation. %2s

en: Please provide a post type to attach to.
fr_FR: Veuillez fournir un type de publication à joindre.

en: Please provide a taxonomy name
fr_FR: Veuillez fournir un nom de taxonomie

en: Please provide a taxonomy to delete
fr_FR: Veuillez fournir un nom de taxonomie à supprimer

en: Please select a valid
fr_FR: Veuillez sélectionner un valide

en: Please select at least one post type.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un type de publication.

en: Plural Label
fr_FR: Libellé au pluriel

en: Point (default)
fr_FR: Point (par défaut)

en: Popular %s
fr_FR: %s populaire

en: Popular Items
fr_FR: Éléments populaires

en: Popular Media Tags
fr_FR: Étiquettes de média populaires

en: Post
fr_FR: Publication

en: Post Content
fr_FR: Contenu de la publication

en: Post Content and Title
fr_FR: Contenu et titre de la publication

en: Post Status
fr_FR: État de la publication

en: Post Title
fr_FR: Titre de la publication

en: Post Type
fr_FR: Type de publication

en: Post Types
fr_FR: Types de publication

en: Post Types Filter
fr_FR: Filtre de types de publication

en: Post Types to scan:
fr_FR: Types de publication à analyser :

en: Post content is empty.
fr_FR: Le contenu de la publication est vide.

en: Post date format
fr_FR: Format de la date de la publication

en: Post is excluded from Auto Term from post area.
fr_FR: La publication est exclue de la zone des termes automatiques de la publication.

en: Post tags
fr_FR: Étiquettes de la publication

en: Post term separator string:
fr_FR: Chaîne de séparation des termes de la publication :

en: Post title
fr_FR: Titre de la publication

en: Post type
fr_FR: Type de publication

en: Posts
fr_FR: Publications

en: Posts content and title is empty.
fr_FR: Le contenu et le titre des publications sont vides.

en: Posts tagged with %s
fr_FR: Publications étiquetées avec %s

en: Pourcent
fr_FR: Pourcentage

en: Prevent Auto Links inside classes or IDs
fr_FR: Empêcher les liens automatiques dans les éléments ou les IDs

en: Prevent Auto Links inside elements
fr_FR: Empêcher les liens automatiques dans les éléments

en: Prevent Auto Term inside elements
fr_FR: Empêcher les termes automatiques dans les éléments

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Priority on the_content and the_title hook
fr_FR: Priorité des crochets the_content et the_title

en: Private Taxonomies
fr_FR: Taxonomies privées

en: Progress Report: %s posts checked.
fr_FR: Rapport d’avancement : %s publications vérifiées.

en: Public Queryable
fr_FR: Publiquement interrogeable

en: Public Taxonomies
fr_FR: Taxonomies publiques

en: Public Taxonomies and Private Taxonomies
fr_FR: Taxonomies publiques et taxonomies privées

en: Quantity&hellip;
fr_FR: Quantité&hellip;

en: Quick Edit
fr_FR: Modification rapide

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
fr_FR: Modification rapide &#8220;%s&#8221; en ligne

en: Quick&nbsp;Edit
fr_FR: Modification&nbsp;rapide

en: REST API
fr_FR: API REST

en: REST API base slug
fr_FR: Slug de base de l’API REST

en: REST API controller class
fr_FR: Classe de contrôleur API REST

en: RSS feed
fr_FR: Flux RSS

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random (default)
fr_FR: Aléatoire (par défaut)

en: Re-activate Taxonomy
fr_FR: Réactiver la taxonomie

en: Registration key
fr_FR: Clé d’enregistrement

en: Related Post
fr_FR: Publications similaires

en: Related Posts
fr_FR: Publications similaires

en: Related Posts (TaxoPress)
fr_FR: Publications similaires (TaxoPress)

en: Related Posts Order
fr_FR: Tri de publications similaires

en: Related Posts are added on
fr_FR: Les publications similaires sont ajoutées sur

en: Related Posts div class
fr_FR: Classe div des publications similaires

en: Related Posts format
fr_FR: Format des publications similaires

en: Related Posts not found.
fr_FR: Publications similaires non trouvées.

en: Related Posts successfully deleted.
fr_FR: Les publications similaires ont été supprimées avec succès.

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Default Metaboxes
fr_FR: Retirer les boîtes méta par défaut

en: Remove From All Posts
fr_FR: Retirer de toutes les publications

en: Remove Image
fr_FR: Retirer l’image

en: Remove Terms
fr_FR: Retirer les termes

en: Remove Terms:
fr_FR: Retirer les termes :

en: Remove default taxonomy metaboxes for users in the %1s role.
fr_FR: Retirer les boîtes méta de taxonomie par défaut pour les utilisateurs/utilisatrices ayant le rôle %1s.

en: Remove existing terms even if no new terms are found.
fr_FR: Supprimer les termes existants même si aucun nouveau terme n’est trouvé.

en: Remove rarely used terms
fr_FR: Supprimer les termes rarement utilisés

en: Remove terms
fr_FR: Retirer les termes

en: Remove terms from all %s.
fr_FR: Retirer les termes de tous les %s.

en: Remove terms only from posts with specific terms attached.
fr_FR: Retirer les termes uniquement de publications auxquelles sont jointés des termes spécifiques.

en: Removed term(s) "%1$s" from %2$s %3$s
fr_FR: Termes « %1$s » supprimés de %2$s %3$s

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename Terms
fr_FR: Renommer les termes

en: Rename Terms:
fr_FR: Renommer les termes :

en: Rename terms
fr_FR: Renommer les termes

en: Renamed term(s) "%1$s" to "%2$s"
fr_FR: Renommé le(s) terme(s) « %1$s » en « %2$s »

en: Replaced by the RSS tag link
fr_FR: Remplacé par le lien de l’étiquette RSS

en: Replaced by the tag ID
fr_FR: Remplacé par l’ID de l’étiquette

en: Replaced by the tag’s name, formatted for attribute HTML
fr_FR: Remplacé par le nom de l’étiquette, mis en forme pour l’attribut HTML

en: Request Support
fr_FR: Demande d’assistance

en: Request completed.
fr_FR: Demande complétée.

en: Restrict users in the %1$s role to selecting from Existing Terms only.
fr_FR: Restreindre les utilisateurs/utilisatrices ayant le rôle %1$s uniquement à la sélection des termes existants.

en: Result from ajax request.
fr_FR: Résultat de la demande ajax.

en: Result from api.
fr_FR: Résultat de l’api.

en: Result from cache.
fr_FR: Résultat de la cache.

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: Rewrite
fr_FR: Réécrire

en: Rewrite Hierarchical
fr_FR: Réécrire la hiérarchie

en: Rewrite With Front
fr_FR: Réécriture avec la base

en: Save Auto Links
fr_FR: Enregistrer les liens automatiques

en: Save Auto Terms
fr_FR: Enregistrer les termes automatiques

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Related Posts
fr_FR: Enregistrer les publications similaires

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les réglages

en: Save Taxonomy
fr_FR: Enregistrer la taxonomie

en: Save Terms Display
fr_FR: Enregistrer l’affichage des termes

en: Save Terms for Current Post
fr_FR: Enregistrer les termes pour la publication actuelle

en: Save changes to the settings before using this feature.
fr_FR: Enregistrer le modifications des réglages avant d’utiliser cette fonctionnalité.

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Schedule Auto Terms
fr_FR: Planifier les termes automatiques

en: Schedule Auto Terms to run automatically
fr_FR: Planifier les termes automatiques pour l’exécution automatique

en: Scheduled daily cron
fr_FR: Cron quotidien planifié

en: Scheduled hourly cron
fr_FR: Cron horaire planifié

en: Screen reader text for the items list heading on the term listing screen.
fr_FR: Texte pour lecteur d’écran pour l’en-tête de la liste des éléments sur l’écran de listage des termes.

en: Screen reader text for the pagination heading on the term listing screen.
fr_FR: Texte pour lecteur d’écran pour le titre de la pagination sur l’écran de la liste des termes.

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search %s
fr_FR: Rechercher %s

en: Search Auto Links
fr_FR: Rechercher les liens automatiques

en: Search Auto Terms
fr_FR: Rechercher les termes automatiques

en: Search Auto Terms Logs
fr_FR: Rechercher les journaux des termes automatiques

en: Search Custom Field...
fr_FR: Rechercher champ pérsonnalisé…

en: Search Items
fr_FR: Rechercher les éléments

en: Search Media Tags
fr_FR: Rechercher les étiquettes de média

en: Search Posts
fr_FR: Rechercher les publications

en: Search Related Posts
fr_FR: Rechercher les publications similaires

en: Search TaxoPress Logs
fr_FR: Rechercher les journaux de TaxoPress

en: Search Taxonomies
fr_FR: Rechercher les taxonomies

en: Search Taxonomy
fr_FR: Rechercher la taxonomie

en: Search Terms
fr_FR: Rechercher des termes

en: Search Terms Display
fr_FR: Rechercher l’affichage de termes

en: Search Terms for Current Post
fr_FR: Rechercher les termes pour la publication actuelle

en: Search Terms...
fr_FR: Termes de recherche…

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Résultats de recherche pour &#8220;%s&#8221;

en: Security check failed.
fr_FR: La vérification de sécurité a échoué.

en: Security error. Kindly reload this page and try again
fr_FR: Erreur de sécurité. Veuillez recharger cette page et réessayer.

en: Security problem. Try again.
fr_FR: Problème de sécurité. Réessayer.

en: Select %1s
fr_FR: Sélectionner %1s

en: Select %1s...
fr_FR: Sélectionnez %1s...

en: Select %s
fr_FR: Sélectionnez %s

en: Select Default Post Thumb
fr_FR: Sélectionner l’image mise en avant de la publication par défaut

en: Select Destination %s
fr_FR: Sélectionner la destination %s

en: Select Destination Taxonomy
fr_FR: Sélectionner la destination de la taxonomie

en: Select Media
fr_FR: Sélectionner un média

en: Select Terms Display
fr_FR: Sélectionner l’affichage de termes

en: Select all %1s
fr_FR: Sélectionner tout %1s

en: Select an Auto Terms configuration to use when scanning content.
fr_FR: Sélectionner une configuration de termes automatiques à utiliser lors de l’analyse du contenu.

en: Select an option...
fr_FR: Sélectionner une option…

en: Select related post
fr_FR: Sélectionner les publications similaires

en: Select the default %post_thumb_url% to be used when a post doesn't have a featured image.
fr_FR: Sélectionner le %post_thumb_url% par défaut à utiliser lorsqu’une publication n’a pas d’image mise en avant.

en: Select the taxonomies that users in %1s role can manage in the TaxoPress metabox.
fr_FR: Sélectionner les taxonomies que les utilisateurs/utilisatrices ayant le rôle %1s peuvent gérer dans la boîte méta de TaxoPress.

en: Select widget Related Posts.
fr_FR: Sélectionnez le widget publications similaires.

en: Select widget terms display.
fr_FR: Sélectionnez le widget affichage des termes.

en: Select widget terms for current post.
fr_FR: Sélectionnez le widget termes pour la publication actuelle.

en: Select...
fr_FR: Sélectionnez...

en: Selected content is empty.
fr_FR: Le contenu sélectionné est vide.

en: Separate %s with commas
fr_FR: Séparer les %s par des virgules

en: Separate Items with Commas
fr_FR: Séparez les éléments par des virgules

en: Separate Media Tags with commas
fr_FR: Séparez les étiquettes de média par des virgules

en: Separate multiple entries with a comma. For example: .notag, #main-header
fr_FR: Séparez les entrées multiples par une virgule. Par exemple : .notag, #main-header

en: Separate tags with commas
fr_FR: Séparez les étiquettes par des virgules

en: Set the default terms for this taxonomy. These will be automatically added to all new posts. Enter the term names or slugs. Separate multiple terms with by comma.
fr_FR: Définir les termes par défaut pour cette taxonomie. Ils seront automatiquement ajoutés à tous les nouvelles publications. Saisir les noms des termes ou les slugs. Séparer les termes multiples par une virgule.

en: Set the minimum number of posts a term must be attached to. If you enter 5, any term used in fewer than 5 posts will be hidden across the site, and its archive page will redirect to the homepage.
fr_FR: Définir le nombre minimum de publications auxquelles un terme doit être associé. Si vous entrez 5, tout terme utilisé dans moins de 5 publications sera masqué sur le site et sa page d’archive sera redirigée vers la page d’accueil.

en: Sets a callback function name for the meta box display. Hierarchical default: post_categories_meta_box, non-hierarchical default: post_tags_meta_box. To remove the metabox completely, use "false".
fr_FR: Définit un nom de fonction de rappel pour l’affichage de la boîte méta. Hiérarchique par défaut : post_categories_meta_box, non-hiérarchique par défaut : post_tags_meta_box. Pour supprimer complètement la boîte méta, utilisez « false ».

en: Sets a custom query_var slug for this taxonomy.
fr_FR: Définissez un slug query_var personnalisé pour cette taxonomie.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings updated successfully.
fr_FR: Les réglages ont été mis à jour avec succès.

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Shortcode entry successfully deleted.
fr_FR: L’entrée du code court a été supprimé avec succès.

en: Shortcode:
fr_FR: Code court :

en: Should a column for this taxonomy appear on screens such as “Posts” and “Pages”?
fr_FR: Une colonne pour cette taxonomie doit-elle apparaître sur des écrans tels que « Articles » et « Pages » ?

en: Should the permastruct allow hierarchical urls.
fr_FR: La permastructure doit-elle autoriser les urls hiérarchiques.

en: Should the permastruct be prepended with the front base.
fr_FR: La permastructure doit-elle être précédée de la base avant.

en: Should there be a visible interface in the WordPress admin area to manage these terms?
fr_FR: Devrait-il y avoir une interface visible dans la zone d’administration de WordPress pour gérer ces termes ?

en: Should there be links to this taxonomy in the WordPress admin menus?
fr_FR: Devrait-il y avoir des liens vers cette taxonomie dans les menus de l’administration de WordPress ?

en: Should this taxonomy be available for the frontend “Menus” and “Navigation” options?
fr_FR: Cette taxonomie devrait-elle être disponible pour les options « Menus » et « Navigation » de l’interface publique ?

en: Should this taxonomy be available in editing tools on screens such as “Posts” and “Pages”?
fr_FR: Cette taxonomie devrait-elle être disponible dans les outils de modification sur des écrans tels que « Articles » et « Pages » ?

en: Should this taxonomy be available in filters on screens such as “Posts” and “Pages”?
fr_FR: Cette taxonomie devrait-elle être disponible dans les filtres des écrans tels que « Articles » et « Pages » ?

en: Show %1s Private Taxonomies in Metabox
fr_FR: Afficher les taxonomies privées %1s dans la boîte méta

en: Show All Existing Terms
fr_FR: Afficher tous les termes existants

en: Show Log Messages (%1s)
fr_FR: Afficher les messages du journal (%1s)

en: Show Term Post Count
fr_FR: Afficher le nombre de publications du terme

en: Show admin column
fr_FR: Afficher la colonne d’administration

en: Show all dates
fr_FR: Afficher toutes les dates

en: Show existing terms
fr_FR: Afficher les termes exixtants

en: Show in "Quick Edit" and "Bulk Edit"
fr_FR: Afficher dans « Modification rapide » et « Modification groupée »

en: Show in Filter
fr_FR: Afficher dans le filtre

en: Show in REST API
fr_FR: Afficher dans l’API REST

en: Show in admin menus
fr_FR: Afficher dans les menus de l’administration

en: Show in frontend menus
fr_FR: Afficher dans les menus de l’interface publique

en: Show user interface
fr_FR: Afficher l’interface de l’utilisateur/utilisatrice

en: Single post display
fr_FR: Affichage de la publication individuelle

en: Singular Label
fr_FR: Libellé au singulier

en: Slug already exists
fr_FR: Ce slug existe déjà

en: Slug has changed
fr_FR: Le slug a changé

en: Special character not allowed in slug.
fr_FR: Les caractères spéciaux ne sont pas permis dans le slug.

en: Specify the maximum length for new terms when creating terms.
fr_FR: Spécifier la longueur maximale des nouveaux termes lors de la création de termes.

en: Specify the minimum length for new terms when creating terms.
fr_FR: Spécifier la longueur minimale des nouveaux termes lors de la création de termes.

en: Specify the number of related posts to display.
fr_FR: Spécifier le nombre de publications similaires à afficher.

en: Start typing to search
fr_FR: Commencez à taper pour rechercher

en: Status
fr_FR: État

en: Status message
fr_FR: Message de l’état

en: Suggest Existing Terms
fr_FR: Suggérer des termes existants

en: Suggest Terms
fr_FR: Termes suggérés

en: Suggest terms using AI
fr_FR: Suggérer des termes en utilisant l’IA

en: Support hashtags symbols # in Auto Terms.
fr_FR: Prise en charge des symboles # des hashtags dans les termes automatiques.

en: Synonyms
fr_FR: Synonymes

en: Synonyms Terms Feature
fr_FR: Fonctionnalité de termes synonymes

en: Table List
fr_FR: Liste du tableau

en: Tag Cloud
fr_FR: Nuage d’étiquettes

en: Tag Cloud (TaxoPress Legacy)
fr_FR: Nuage d’étiquettes (TaxoPress héritage)

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage d’étiquettes

en: Tag link format:
fr_FR: Format des liens des étiquettes :

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tags Cloud
fr_FR: Nuages d’étiquettes

en: Tags for Current Post
fr_FR: Étiquettes de la publication actuelle

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes :

en: Target content
fr_FR: Contenu ciblé

en: TaxoPress Logs
fr_FR: Journaux de TaxoPress

en: TaxoPress Pro allows you complete control over where Auto Links are added. You can choose to skip any HTML elements that appear in your content.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de contrôler entièrement l’endroit où les liens automatiques sont ajoutés. Vous pouvez choisir de passer outre tous les éléments HTML qui apparaissent dans votre contenu.

en: TaxoPress Pro allows you to change how Auto Terms analyzes your posts. You will need to know how to write Regular Expressions to use this feature.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de modifier la façon dont les termes automatiques analysent vos publications. Vous devrez savoir comment écrire des expressions régulières pour utiliser cette fonctionnalité.

en: TaxoPress Pro allows you to create powerful connections between your terms. When one term is added to a post, its linked terms can be automatically added too. This helps maintain consistent organization across your content.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de créer des liens puissants entre vos termes. Lorsqu’un terme est ajouté à une publication, les termes qui y sont liés peuvent également être ajoutés automatiquement. Cela permet de maintenir une organisation cohérente dans l’ensemble de votre contenu.

en: TaxoPress Pro allows you to customize the display of terms in the TaxoPress metabox. Aside from the wordpress default, you can show terms in a dropdown list or a checkbox list.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de afficher les termes dans la boîte méta de TaxoPress. À part le réglage par défaut de WordPress, vous pouvez afficher les termes dans une liste déroulante ou une liste de cases à cocher.

en: TaxoPress Pro allows you to generate new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and add new terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de générer de nouveaux termes pour votre contenu en utilisant les services OpenAI, IBM Watson, Dandelion et Open Calais. Ces services peuvent analyser votre contenu et ajouter de nouveaux termes.

en: TaxoPress Pro allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet d’associer plusieurs mots à un seul terme. Si TaxoPress analyse votre contenu et trouve un synonyme, il agira comme s’il avait trouvé le terme principal.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Dandelion to analyze your content and suggest terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet d’intégrer Dandelion pour analyser votre contenu et suggérer des termes.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate LSEG / Refinitiv to analyze your content and suggest terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet d’intégrer LSEG/Refinitiv pour analyser votre contenu et suggérer des termes.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate OpenAI to analyze your content and suggest terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet d’intégrer OpenAI pour analyser votre contenu et suggérer des termes.

en: TaxoPress Pro allows you to integrate Watson to analyze your content and suggest terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet d’intégrer Watson pour analyser votre contenu et suggérer des termes.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the IBM Watson. This service can analyze your content and suggest new terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de suggérer de nouveaux termes pour votre contenu en utilisant IBM Watson. Ce service peut analyser votre contenu et suggérer de nouveaux termes.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI, IBM Watson, Dandelion and Open Calais services. These services can analyze your content and suggest new terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de suggérer de nouveaux termes pour votre contenu en utilisant les services OpenAI, IBM Watson, Dandelion et Open Calais. Ces services peuvent analyser votre contenu et suggérer de nouveaux termes.

en: TaxoPress Pro allows you to suggest new terms for your content using the OpenAI. This service can analyze your content and suggest new terms.
fr_FR: TaxoPress Pro vous permet de suggérer de nouveaux termes pour votre contenu en utilisant OpenAI. Ce service peut analyser votre contenu et suggérer de nouveaux termes.

en: TaxoPress allows you to create and manage Tags, Categories, and all your WordPress taxonomy terms.
fr_FR: TaxoPress vous permet de créer et de gérer des étiquettes, des catégories et tous les termes de votre taxonomie WordPress.

en: TaxoPress and Languages
fr_FR: TaxoPress et les langues

en: TaxoPress options resetted to default options!
fr_FR: Les options de TaxoPress ont été réinitialisées aux options par défaut !

en: TaxoPress will add a term to the post if a synonym is found.
fr_FR: TaxoPress ajoutera un terme à la publication si un synonyme est trouvé.

en: TaxoPress will attempt to automatically display related posts in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
fr_FR: TaxoPress essaiera d’afficher automatiquement les publications similaires dans ce contenu. Cela peut ne pas réussir pour tous les types de publication et de mises en page.

en: TaxoPress will attempt to automatically display terms in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
fr_FR: TaxoPress essaiera d’afficher automatiquement les termes dans ce contenu. Cela peut ne pas réussir pour tous les types de publication et de mises en page.

en: TaxoPress will attempt to automatically insert Auto Links in this content. It may not be successful for all post types and layouts.
fr_FR: TaxoPress essaiera d’afficher automatiquement les liens automatiques dans ce contenu. Cela peut ne pas réussir pour tous les types de publication et de mises en page.

en: TaxoPress will display related posts from selected post types.
fr_FR: TaxoPress affichera les publications similaires des types de publication sélectionnés.

en: TaxoPress: Manage Terms
fr_FR: TaxoPress : Gérer les termes

en: TaxoPress: Options
fr_FR: TaxoPress : Options

en: Taxonomies in Metabox
fr_FR: Taxonomies dans la boîte méta

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy Slug
fr_FR: Slug de la taxonomie

en: Taxonomy has been successfully activated
fr_FR: La taxonomie a été activée avec succès

en: Taxonomy has been successfully deactivated
fr_FR: La taxonomie a été désactivée avec succès

en: Taxonomy has been successfully deleted
fr_FR: La taxonomie a été supprimée avec succès

en: Taxonomy slug cannot be numbers only.
fr_FR: Le slug de taxonomie ne peut pas être uniquement des chiffres.

en: Taxopress Related Posts Shortcode
fr_FR: Code court Taxopress pour les publications similaires

en: Taxopress Terms Display Shortcode
fr_FR: Code court Taxopress pour l’affichage des termes

en: Taxopress Terms for Current Post Shortcode
fr_FR: Code court Taxopress pour les termes pour la publication actuelle

en: Term Management
fr_FR: Gestion des termes

en: Term Name
fr_FR: Nom du terme

en: Term Name + Taxonomy Name
fr_FR: Nom du terme + nom de la taxonomie

en: Term Name + Taxonomy Slug
fr_FR: Nom du terme + slug de la taxonomie

en: Term Results
fr_FR: Résultats du terme

en: Term Synonyms
fr_FR: Synonymes du terme

en: Term copied successfully.
fr_FR: Le terme a bien été copié.

en: Term deleted successfully.
fr_FR: Le terme a bien été supprimé.

en: Term display div class
fr_FR: Classe div d’affichage du terme

en: Term group
fr_FR: Groupe du terme

en: Term link class
fr_FR: Classe lien de terme

en: Term link format
fr_FR: Format du lien du terme

en: Term removed from all posts successfully.
fr_FR: Le terme a bien été retiré de toutes les publications.

en: Term to merge and New Term must not contain same term.
fr_FR: Le terme à fusionner et le nouveau terme ne doivent pas contenir le même terme.

en: Term(s) added to %1s %2s.
fr_FR: Terme(s) ajouté(s) à %1s %2s.

en: Term(s) copied successfully.
fr_FR: Les termes ont bien été copiés.

en: Term(s) does not exist.
fr_FR: Les termes n’existent pas.

en: Term(s) removed from %1s %2s.
fr_FR: Termes retirés de %1s %2s.

en: Term(s) to add:
fr_FR: Terme(s) à ajouter :

en: Term(s) to match:
fr_FR: Terme(s) à faire correspondre :

en: Term(s) to merge.
fr_FR: Terme(s) à fusionner.

en: Term(s) to remove:
fr_FR: Terme(s) à retirer :

en: Term(s) to rename:
fr_FR: Terme(s) à renommer :

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Terms : %s
fr_FR: Termes : %s

en: Terms Display
fr_FR: Affichage de termes

en: Terms Display (TaxoPress Shortcode)
fr_FR: Affichage des termes (TaxoPress Code court)

en: Terms Display (TaxoPress)
fr_FR: Affichage des termes (TaxoPress)

en: Terms Display are added on
fr_FR: Les affichages des termes sont ajoutés sur

en: Terms Display format
fr_FR: Format d’affichage des termes

en: Terms Display successfully deleted.
fr_FR: L’affichage de termes a été supprimé avec succès.

en: Terms Filter
fr_FR: Filtre de termes

en: Terms Filter display:
fr_FR: Affichage du filtre de termes :

en: Terms Filter taxonomy:
fr_FR: Affichage du filtre de taxonomie :

en: Terms added
fr_FR: Termes ajoutés

en: Terms added successfully
fr_FR: Termes bien ajoutés

en: Terms cannot contain the following characters: %s
fr_FR: Les termes ne peuvent pas contenir les caractères suivants : %s

en: Terms cannot exceed %d characters.
fr_FR: Les termes ne peuvent excéder %d caractères.

en: Terms deleted successfully.
fr_FR: Les termes ont bien été supprimés.

en: Terms for Current Post
fr_FR: Termes pour la publication actuelle

en: Terms for Current Post (TaxoPress)
fr_FR: Termes pour la publication actuelle (TaxoPress)

en: Terms for Current Post are added on
fr_FR: Les termes pour la publication actuelle sont ajoutés sur

en: Terms for Current Post div class
fr_FR: Classe div termes pour la publication actuelle

en: Terms inside these HTML tags will not be used to generate terms.
fr_FR: Les termes situés à l’intérieur de ces balises HTML ne seront pas utilisés pour générer des termes.

en: Terms inside these HTML tags will not have Auto Links applied.
fr_FR: Les termes situés à l’intérieur de ces balises HTML n’auront pas appliqué de liens automatiques.

en: Terms must be at least %d characters long.
fr_FR: Les termes doivent avoir au moins %d caractères.

en: Terms will be added to all %s If no "Term(s) to match" is specified.
fr_FR: Les termes seront ajoutés à tous les %s si aucun « Terme(s) à correspondre » n’est spécifié.

en: Terms will be removed from all %s If no "Term(s) to match" is specified.
fr_FR: Les termes seront retirés de tous les %s si aucun « Terme(s) à correspondre » n’est spécifié.

en: Text to display after posts list
fr_FR: Texte à afficher après la liste des publications

en: Text to display after terms list
fr_FR: Texte à afficher après la liste des étiquettes

en: Text to display before posts list
fr_FR: Texte à afficher avant la liste des publications

en: Text to display before terms list
fr_FR: Texte à afficher avant la liste des étiquettes

en: Text to display if no terms found
fr_FR: Texte à afficher si aucune étiquette n’est trouvée

en: Text to show when there is no related post
fr_FR: Texte à afficher lorsqu’il n’y a pas de publication similaire

en: Thanks for using TaxoPress | %1sTaxoPress.com%2s | Version %3s
fr_FR: Merci d’utiliser TaxoPress | %1sTaxoPress.com%2s | Version %3s

en: The Custom URL field will be visible if at least one Auto Links profile has it enabled for that taxonomy.
fr_FR: Le champ URL personnalisée sera visible si au moins un profil de liens automatiques l’a activé pour cette taxonomie.

en: The Dandelion integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
fr_FR: L’intégration de Dandelion nécessite une clé API. Veuillez ajouter votre clé API dans les réglages de termes automatiques.

en: The IBM Watson integration requires an API Key and URL. Please add your API Key in the Auto Term settings.
fr_FR: L’intégration de Ibm Watson nécessite une clé API. Veuillez ajouter votre clé API dans les réglages de termes automatiques.

en: The ID of the post
fr_FR: L’ID de la publication

en: The ID of the term
fr_FR: L’ID du terme

en: The LSEG / Refinitiv integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
fr_FR: L’intégration de LSEG/Refinitiv nécessite une clé API. Veuillez ajouter votre clé API dans les réglages de termes automatiques.

en: The OpenAI integration requires an API Key. Please add your API Key in the Auto Term settings.
fr_FR: L’intégration de OpenAI nécessite une clé API. Veuillez ajouter votre clé API dans les réglages de termes automatiques.

en: The Related Posts feature works by checking for shared taxonomy terms. If your post has the terms “WordPress” and “Website”, then Related Posts will display other posts that also have the terms “WordPress” and “Website”.
fr_FR: La fonctionnalité des publications similaires fonctionne en vérifiant les termes taxonomiques partagés. Si votre publication contient les termes « WordPress » et « Site », alors la fonctionnalité « Publications similaires » affichera d’autres publications qui contiennent également les termes « WordPress » et « Site ».

en: The URL of the post
fr_FR: L’URL de la publication

en: The URL of the tag
fr_FR: L’URL de l’étiquette

en: The URL of the term
fr_FR: L’URL du terme

en: The active plugin %s is not compatible with your PHP version.
fr_FR: L’extension active %s n’est pas compatible avec votre version de PHP.

en: The base slug that this taxonomy will use in the REST API.
fr_FR: Le slug de base que cette taxonomie utilisera dans l’API REST.

en: The date of the post (this shows inside a tooltip)
fr_FR: La date de la publication (cela s’affiche dans une infobulle)

en: The font color for the term
fr_FR: La couleur de la police pour le terme

en: The font size for the term
fr_FR: La taille de la police pour le terme

en: The name of a custom Rest Controller class instead of WP_REST_Terms_Controller.
fr_FR: Le nom d’une classe de Rest Controller personnalisée au lieu de WP_REST_Terms_Controller.

en: The name of the tag
fr_FR: Le nom de l’étiquette

en: The name of the term
fr_FR: Le nom du terme

en: The name of the term with any HTML stripped out
fr_FR: Le nom du terme, sans le HTML

en: The new Auto Links engine uses the DOMDocument PHP class and may offer better performance. If your server does not support this functionality, TaxoPress will use the usual engine.
fr_FR: Le nouveau moteur de liens automatiques utilise la classe PHP DOMDocument et peut offrir de meilleures performances. Si votre serveur ne supporte pas cette fonctionnalité, TaxoPress utilisera le moteur habituel.

en: The number of comments on the post
fr_FR: Le nombre de commentaires sur la publication

en: The number of tags used by both posts
fr_FR: Le nombre de balises utilisées par les deux publications

en: The number of times the term is used
fr_FR: Le nombre de fois où le terme est utilisé

en: The post category
fr_FR: La catègorie de la publication

en: The post content
fr_FR: Le contenu de la publication

en: The post excerpt
fr_FR: L’extrait de la publication

en: The post featured image url
fr_FR: L’url de l’image mise en avant de la publication

en: The selected Auto Term is not enabled for existing content. Please enable it in Auto Term settings.
fr_FR: Le terme automatique sélectionné n’est pas activé pour le contenu existant. Veuillez l’activer dans les réglages du terme automatique.

en: The selected Auto Term setting is not enabled for any post type. Please select at least one post type in the Auto Term settings.
fr_FR: Le réglage du terme automatique sélectionné n’est activé pour aucun type de publication. Veuillez sélectionner au moins un type de publication dans les réglages des termes automatiques.

en: The selected taxonomy is not associated with the selected post type.
fr_FR: La taxonomie sélectionnée n’est pas associée au type de publication sélectionnée.

en: The taxonomy is for public use. It can be seen by frontend users.
fr_FR: La taxonomie est à usage public. Elle peut être vue par les utilisateurs/utilisatrices de l’interface publique.

en: The taxonomy is publicly queryable.
fr_FR: La taxonomie peut être interrogée publiquement.

en: The text displayed after a term has been updated for a link back to main index.
fr_FR: Le texte affiché après la mise à jour d’un terme pour un lien vers l’index principal.

en: The text displayed via clicking ‘Choose from the most used items’ in the taxonomy meta box when no items are available.
fr_FR: Le texte affiché en cliquant sur « Choisir parmi les éléments les plus utilisés » dans la boîte méta de la taxonomie lorsqu’aucun élément n’est disponible.

en: The title of the post
fr_FR: Le titre de la publication

en: The weighted size of the term in the display
fr_FR: La taille pondérée du terme dans l’affichage

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and underscores.
fr_FR: Le « slug » est la version du nom adaptée à l’URL. Il est généralement en minuscules et ne contient que des lettres, des chiffres et des traits de soulignement.

en: There are no terms that are relevant to your content.
fr_FR: Il n’y a pas de termes pertinents pour votre contenu.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n’y a pas d’extrait car ceci est une publication protégée.

en: There's no content to scan.
fr_FR: Il n’y a pas de contenu à analyser.

en: This Auto Terms option is not enabled for metaboxes. Please enable it in the Auto Terms settings.
fr_FR: Cette option de termes automatiques n’est pas activée pour les boîtes méta. Veuillez l’activer dans les réglages des termes automatiques.

en: This allows users to automatically link terms to a URL instead of the term's archive page.
fr_FR: Cela permet aux utilisateurs/utilisatrices de lier automatiquement des termes à une URL plutôt qu’à la page d’archive du terme.

en: This controls the details that appear in the "Terms Filter" display and can help if you have terms with similar names.
fr_FR: Ceci contrôle les détails qui apparaissent dans l’affichage du « Filtre de termes » et peut être utile si vous avez des termes avec des noms similaires.

en: This controls the taxonomy terms that appear on the "Posts" screen.
fr_FR: Ceci contrôle les termes de la taxonomie qui sont affichés dans l’écran « Publications ».

en: This controls which taxonomies are available for the Linked Terms feature.
fr_FR: Ceci contrôle quelles taxonomies sont disponibles pour la fonctionnalité « Termes liés ».

en: This controls which taxonomies are available for the Term Synonyms feature.
fr_FR: Ceci contrôle quelles taxonomies sont disponibles pour la fonctionnalité « Synonymes du terme ».

en: This enables you to add Auto Terms to existing content in batches. If you have a lot of existing content, set this to a lower number to avoid timeouts.
fr_FR: Cela vous permet d’ajouter des termes automatiques au contenu existant par lots. Si vous avez beaucoup de contenu existant, fixez cette valeur à un nombre plus faible pour éviter les temps dépassés.

en: This enables you to add Terms to existing content in batches. If you have a lot of existing content, set this to a lower number to avoid timeouts.
fr_FR: Cela vous permet d’ajouter des termes au contenu existant par lots. Si vous avez beaucoup de contenu existant, fixez cette valeur à un nombre plus faible pour éviter les temps dépassés.

en: This enables you to skip posts that have already been analyzed by the Existing Content feature.
fr_FR: Cela vous permet d’ignorer les messages qui ont déjà été analysés par la fonctionnalité contenu existant.

en: This feature allows users to mass edit terms while creating and editing content.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet aux utilisateurs/utilisatrices de gérer les termes lors de la création et de la modification du contenu.

en: This feature allows you create a customizable display of all the terms assigned to the current post.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de créer un affichage personnalisable de tous les termes assignés à la publication actuelle.

en: This feature allows you to add, rename, merge, and delete terms for any taxonomy.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d’ajouter, de renommer, de fusionner et de supprimer des termes pour n’importe quelle taxonomie.

en: This feature allows you to associate additional words with each term. For example, "website" can have synonyms such as "websites", "web site", and "web pages".
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d’associer des mots supplémentaires à chaque terme. Par exemple, « site web » peut avoir des synonymes tels que « sites web », « site Internet » et « pages web ».

en: This feature allows you to browse all the terms in a taxonomy.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de parcourir tous les termes de une taxonomie.

en: This feature allows you to browse based on selected auto terms settings and sources.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de parcourir en fonction des réglages et des sources de termes automatiques sélectionnés.

en: This feature allows you to connect terms. When the main term or any of these terms are added to the post, all the other terms will be added also.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de connecter des termes. Lorsque le terme principal ou l’un de ces termes est ajouté à la publication, tous les autres termes seront également ajoutés.

en: This feature allows you to connect terms. When the primary or secondary term is added to a post, the other term can be added also.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de connecter des termes. Lorsque le terme principal ou secondaire est ajouté à une publication, l’autre terme peut également être ajouté.

en: This feature allows you to create a customizable display of all the terms in one taxonomy.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de créer un affichage personnalisable de tous les termes de une taxonomie.

en: This feature allows you to create new taxonomies and edit all the settings for each taxonomy.
fr_FR: Cette fonction vous permet de créer de nouvelles taxonomies et de modifier tous les réglages de chaque taxonomie.

en: This feature allows you to have multiple words associated with a single term. If TaxoPress scans your content and finds a synonym, it will act as if it has found the main term.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d’associer plusieurs mots à un seul terme. Si TaxoPress analyse votre contenu et trouve un synonyme, il agira comme s’il avait trouvé le terme principal.

en: This feature allows you to manage all the terms that are currently attached to a post.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de gérer tous les termes qui sont actuellement associés à une publication.

en: This feature allows you to manage your content terms by adding, renaming, merging and deleting unused terms.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de gérer les termes de votre contenu en ajoutant, renommant, fusionnant et supprimant les termes inutilisés.

en: This feature allows you to quickly edit the terms attached to multiple posts at the same time.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de modifier rapidement les termes associés à plusieurs publications en même temps.

en: This feature allows you to remove rarely used terms.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de supprimer les termes rarement utilisés.

en: This feature allows you to search and edit all the terms on your site.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de rechercher et de modifier tous les termes de votre site.

en: This feature allows you to search for terms and see all the posts attached to that term.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de rechercher des termes et de voir toutes les publications liées à ce terme.

en: This feature automatically adds links to your chosen terms. If you have a term called “WordPress”, Auto Links finds the word “WordPress” in your content and add links to the archive page for that term.
fr_FR: Cette fonctionnalité ajoute automatiquement des liens vers les termes que vous avez choisis. Si vous avez un terme appelé « WordPress », les liens automatiques trouvent le mot « WordPress » dans votre contenu et ajoutent des liens vers la page d’archives correspondant à ce terme.

en: This feature can scan your existing content and automatically assign new and existing terms.
fr_FR: Cette fonctionnalité peut analyser votre contenu et assigner automatiquement les termes nouveaux et existants.

en: This feature creates a display of similar posts. If a post has the terms “WordPress” and “Website”, Related Posts will display other posts with those same terms.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet d’afficher des publications similaires. Si une publication contient les termes « WordPress » et «  Site », les publications similaires afficheront d’autres publications contenant ces mêmes termes.

en: This feature lets you add one or more new terms to all %s which match any of the terms given.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d’ajouter un ou plusieurs nouveaux termes à tous vos %s qui correspondent à l’un des termes donnés.

en: This feature lets you remove one or more terms from all %s which match any of the terms given.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de retirer un ou plusieurs termes de tous %s qui correspondent à l’un des termes donnés.

en: This feature requires a valid API key. %1sView documentation%2s.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite une clé de l’API valide. %1sVoir la documentation%2s.

en: This feature requires at least 1 tag to work. Begin by adding tags!
fr_FR: Cette fonctionnalité nécéssite au moins 1 étiquette pour fonctionner. Commencez par ajouter des étiquettes !

en: This feature requires users have the capability to add terms. %1sView documentation%2s.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite que les utilisateurs/utilisatrices aient la permission d’ajouter des termes. %1sVoir la documentation%2s.

en: This feature will delete existing terms and replace them with another term.
fr_FR: Cette fonctionnalité supprimera les termes existants et les remplacera par un autre terme.

en: This feature will hide terms that are infrequently used. These terms will be visible inside the WordPress admin area, but not on the front of this site.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet de masquer les termes peu utilisés. Ces termes seront visibles dans la zone d’administration de WordPress, mais pas sur l’interface publique de ce site.

en: This feature works only with activated JavaScript. Activate it in your Web browser so you can!
fr_FR: Cette fonctionnalité fonctionne uniquement avec le JavaScript activé. Activez-le dans votre navigateur web si vous le pouvez !

en: This is the color of the least popular term
fr_FR: C’est la couleur du terme le moins populaire

en: This is the color of the most popular term
fr_FR: C’est la couleur du terme le plus populaire

en: This is the wait time (in seconds) between processing batches of Auto Terms. If you have a lot of existing content, set this to a higher number to avoid timeouts.
fr_FR: Il s’agit du temps d’attente (en secondes) entre le traitement des lots de termes automatiques. Si vous avez beaucoup de contenu existant, définissez une valeur plus élevée pour éviter les temps dépassés.

en: This option allows you to change the format of your terms. You can use any of the tokens in the "Terms Display format" sidebar". Find more details %1sin the documentation%2s.
fr_FR: Cette option vous permet de modifier le format de vos termes. Vous pouvez utiliser n’importe lequel des jetons de la colonne latérale « Format d’affichage des termes ». Vous trouverez plus de détails %1sdans la documentation%2s.

en: This option determines what happens when adding new terms to posts.
fr_FR: Cette option détermine ce qui se passe lors de l’ajout de nouveaux termes aux publications.

en: This post type has no taxonomies.
fr_FR: Ce type de publication n’a aucune taxonomie.

en: This provides rel tag markup
fr_FR: Cela fournit le marquage de la balise rel

en: This screen allows you to enable or disable TaxoPress features.
fr_FR: Cet écran vous permet d’activer ou de désactiver les fonctionnalités de TaxoPress.

en: This screen allows you to quickly edit the terms on multiple posts. This feature uses the same metabox you see when editing posts.
fr_FR: Cette écran vous permet de modifier rapidement les termes on plusieurs publications.

en: This screen allows you to search and edit all the terms on your site.
fr_FR: Cet écran vous permet de rechercher et de modifier tous les termes de votre site.

en: This setting allows you to add Auto Terms only to recent content.
fr_FR: Ce réglage vous permet d’ajouter des termes automatiques uniquement au contenu récent.

en: This setting allows you to add Terms only to recent content.
fr_FR: Ce réglage vous permet d’ajouter des termes uniquement au contenu récent.

en: This setting determines the maximum number of Auto Links for each term in one post.
fr_FR: Ce réglage détermine le nombre maximum de liens automatiques pour chaque terme dans une publication.

en: This setting determines the maximum number of Auto Links in one post.
fr_FR: Ce réglage détermine le nombre maximum de liens automatiques dans une publication.

en: This settings allows to customize the appearance of Related Post links. You can find tokens and explanations in the sidebar and %1sin the documentation%2s.
fr_FR: Ce réglage permet de personnaliser l’apparence des liens vers les « Publications similaires ». Vous pouvez trouver des jetons et des explications dans la colonne latérale et %1sdans la documentation%2s.

en: This term is not associated with any %1$s.
fr_FR: Ce terme n’est associé à aucune %1$s.

en: This user does not have access to manage any of this post attached taxonomies. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
fr_FR: Cet utilisateur/utilisatrice n’a pas accès à la gestion des taxonomies attachées à cette publication. Activer les taxonomies d’accès à la boîte méta pour ce rôle dans les %1sréglages de TaxoPress%2s.

en: This widget is no longer being updated. Please use the "Terms Display (TaxoPress Shortcode)" widget instead.
fr_FR: Ce widget n’est plus mis à jour. Veuillez utiliser le widget « Affichage des termes (TaxoPress Shortcode) » à la place.

en: This will add existing terms from the taxonomy selected in the "General" tab.
fr_FR: Cela ajoutera les termes existants de la taxonomie sélectionnée dans l’onglet « Général ».

en: This will show the number of posts attached to the terms.
fr_FR: Ceci montrera le nombre de publications attachées aux termes.

en: Thumbnail (150x150)
fr_FR: Miniature (150x150)

en: Thumbnail image resolution
fr_FR: Résolution de l’image miniature

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title header
fr_FR: En-tête du titre

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To be included in Auto Links, a term must be used at least this many times.
fr_FR: Pour être inclus dans les liens automatiques, un terme doit être utilisé au moins autant de fois.

en: To create more Auto Links, please upgrade to TaxoPress Pro.
fr_FR: Pour créer plus des liens automatiques, veuillez passer à TaxoPress Pro.

en: To create more Auto Terms, please upgrade to TaxoPress Pro.
fr_FR: Pour créer plus de termes automatiques, veuillez passer à TaxoPress Pro.

en: To create more Related Posts, please upgrade to TaxoPress Pro.
fr_FR: Pour créer plus de publications similaires, veuillez passer à TaxoPress Pro.

en: To create more Terms Display, please upgrade to TaxoPress Pro.
fr_FR: Pour créer plus d’affichage de termes, veuillez passer à TaxoPress Pro.

en: To create more Terms for Current Post, please upgrade to TaxoPress Pro.
fr_FR: Pour créer plus de termes pour la publication actuelle, veuillez passer à TaxoPress Pro.

en: True
fr_FR: Vrai

en: Unit font size
fr_FR: Taille de police de l’unité

en: Unit font size:
fr_FR: Unité pour la taille :

en: Unlimited “Auto Links”
fr_FR: « Liens automatiques » illimités

en: Unlimited “Auto Terms”
fr_FR: « Termes automatiques » illimités

en: Unlimited “Related Posts”
fr_FR: « Publications similaires » illimitées

en: Unlimited “Term Display”
fr_FR: « Affichage de termes » illimités

en: Unlimited “Terms for Current Posts”
fr_FR: « Termes pour la publication actuelle » illimités

en: Unordered List (UL/LI)
fr_FR: Liste non ordonnée (UL/LI)

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %1s on this %2s
fr_FR: Mise à jour de %1s sur ce %2s

en: Update %s
fr_FR: Mettre à jour %s

en: Update %s name
fr_FR: Mettre à jour le nom %s

en: Update Item Name
fr_FR: Mettre à jour le nom de l’élément

en: Update Media Tag name
fr_FR: Mis à jour du nom d’étiquette de média

en: Update TaxoPress Logs
fr_FR: Mise à jour des journaux de TaxoPress

en: Update all &raquo;
fr_FR: Tout mettre à jour &raquo;

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer en version Pro

en: Upgrade to TaxoPress Pro
fr_FR: Passer en version TaxoPress Pro

en: Use Linked Terms
fr_FR: Utiliser les termes liés

en: Use Regular Expressions to modify Auto Terms
fr_FR: Utilisez des expressions régulières pour modifier les termes automatiques

en: Use Synonyms
fr_FR: Utiliser les synonymes

en: Use all the terms in the selected taxonomy.
fr_FR: Utiliser tous les termes de la taxonomie sélectionnée.

en: Use auto color cloud:
fr_FR: Utilisez le nuage de couleurs automatique :

en: Use case of term
fr_FR: Utiliser la casse du terme

en: Use case of text in content
fr_FR: Utiliser la casse du texte dans le contenu

en: Use new Auto Links engine
fr_FR: Utiliser le nouveau moteur de liens automatiques

en: Use only some terms in the selected taxonomy.
fr_FR: N’utiliser que certains termes de la taxonomie sélectionnée.

en: Use this media
fr_FR: Utiliser ce média

en: Used as tab text when showing all terms for hierarchical taxonomy while editing post.
fr_FR: Utilisé comme texte d’onglet lors de l’affichage de tous les termes de la taxonomie hiérarchique lors de l’édition de la publication.

en: Used at the top of the term editor screen and button text for a new taxonomy term.
fr_FR: Utilisé en haut de l’écran de l’éditeur de termes et texte du bouton pour un nouveau terme de taxonomie.

en: Used at the top of the term editor screen for an existing taxonomy term.
fr_FR: Utilisé en haut de l’écran de l’éditeur de termes pour un terme de taxonomie existant.

en: Used in the admin bar when viewing editor screen for an existing taxonomy term.
fr_FR: Utilisé dans la barre d’administration lors de l’affichage de l’écran d’édition d’un terme de taxonomie existant.

en: Used when indicating that there are no terms in the given taxonomy associated with an object.
fr_FR: Utilisé pour indiquer qu’il n’y a pas de termes dans la taxonomie donnée associés à un objet.

en: View
fr_FR: Voir

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: View Current Post Terms
fr_FR: Voir les termes actuels de la publication

en: View Existing Terms
fr_FR: Voir les termes existants

en: View Item
fr_FR: Voir l’élément

en: View Knowledge Base
fr_FR: Voir la base de connaissances

en: View Media Tag
fr_FR: Voir l’étiquette de média

en: View Terms
fr_FR: Voir les termes

en: Warning:
fr_FR: Avertissement :

en: Welcome to TaxoPress, the WordPress taxonomy plugin
fr_FR: Bienvenue à TaxoPress, l’extension de taxonomie pour WordPress

en: What to show
fr_FR: Ce qu’il faut montrer

en: When to Use
fr_FR: Quand utiliser

en: Whole words
fr_FR: Mots entiers

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Auto Links. You can create Auto Links for any taxonomy.
fr_FR: Avec TaxoPress Pro, vous pouvez créer un nombre illimité de liens automatiques. Vous pouvez créer des liens automatiques pour n’importe quelle taxonomie.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Auto Terms. You can create Auto Terms for any taxonomy.
fr_FR: Avec TaxoPress Pro, vous pouvez créer un nombre illimité de termes automatiques. Vous pouvez créer des termes automatiques pour n’importe quelle taxonomie.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Related Posts. You can create Related Posts for any taxonomy and then display those Related Posts anywhere on your site.
fr_FR: Avec TaxoPress Pro, vous pouvez créer un nombre illimité de publications similaires. Vous pouvez créer des publications similaires pour n’importe quelle taxonomie et ensuite afficher ces publications similaires n’importe où sur votre site.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms Display. You can create Terms Display for any taxonomy and then display those Terms Display anywhere on your site.
fr_FR: Avec TaxoPress Pro, vous pouvez créer un nombre illimité de termes affichés. Vous pouvez créer des affichages de termes pour n’importe quelle taxonomie et ensuite afficher ces affichages de termes où vous voulez sur votre site.

en: With TaxoPress Pro, you can create unlimited Terms for Current Post. You can create Terms for Current Post for any taxonomy and then display those Terms for Current Post anywhere on your site.
fr_FR: Avec TaxoPress Pro, vous pouvez créer un nombre illimité de termes pour la publication actuelle. Vous pouvez créer des termes pour la publication actuelle pour n’importe quelle taxonomie et ensuite afficher ces termes pour la publication actuelle n’importe où sur votre site.

en: WordPress Default
fr_FR: WordPress par défaut

en: WordPress can use a custom permalink for this taxonomy. It does not have to match the slug.
fr_FR: WordPress peut utiliser un permalien personnalisé pour cette taxonomie. Il n’est pas nécessaire qu’il corresponde au slug.

en: WordPress core
fr_FR: Cœur de WordPress

en: Y-m-d (e.g., 2024-10-09)
fr_FR: d-m-Y (par ex. 09-10-2024)

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You added {post_terms} in the prompt but your post does not contain any terms.
fr_FR: Vous avez ajouté {post_terms} dans le prompt mais votre publication ne contient pas de termes.

en: You can also add HTML elements to the formatting.
fr_FR: Vous pouvez également ajouter des éléments HTML à la mise en forme.

en: You can find markers and explanations %1sin the documentation%2s.
fr_FR: Vous pouvez trouver des marqueurs et des explications %1sdans la documentation%2s.

en: You can only delete taxonomies created with TaxoPress. However, you can delete any changes or edit made from TaxoPress which will remove TaxoPress version edit restoring original taxonomies data or removing it if already deleted
fr_FR: Vous pouvez uniquement supprimer les taxonomies créées avec TaxoPress. Cependant, vous pouvez supprimer toute modification ou édition faite à partir de TaxoPress, ce qui retirera la modification de la version de TaxoPress en rétablissant les données des taxonomies originales ou en les retirant si elles ont déjà été supprimées.

en: You do not have capability to manage this taxonomy.
fr_FR: Vous n’avez pas la permission pour gérer cette taxonomie.

en: You do not have permission to manage this taxonomy. Enable Metabox Access Taxonomies for this role in %1sTaxoPress Settings%2s.
fr_FR: Vous n’avez pas le droit de gérer cette taxonomie. Activer les taxonomies d’accès à la boîte méta pour ce rôle dans les %1sréglages de TaxoPress%2s.

en: You do not have the required capabilities to manage any of this post attached taxonomies.
fr_FR: Vous n’avez pas les permissions obligatoires pour gérer aucune de ces taxonomies jointes à la publication.

en: You must enable at least one AI integration source to use auto term preview.
fr_FR: Vous devez activer au moins une source d’intégration IA pour utiliser l’aperçu automatique des termes.

en: You must set zero (0) to display all post categories.
fr_FR: Vous devez définir zéro (0) pour afficher toutes les catégories de publication.

en: You must set zero (0) to display all post tags.
fr_FR: Vous devez définir zéro (0) pour afficher toutes les étiquettes de publication.

en: You're using TaxoPress Free.
                                                The Pro version has more features and support.
fr_FR: Vous utilisez TaxoPress Free.
                                                La version Pro a plus de fonctionnalités et de support.

en: You're using TaxoPress Free.
                                            The Pro version has more features and support.
fr_FR: Vous utilisez TaxoPress Free.
                                                La version Pro a plus de fonctionnalités et de support.

en: You're using TaxoPress Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
fr_FR: Vous utilisez TaxoPress Free. La version Pro a plus de fonctionnalités et de support. %sPasser en Pro%s

en: [DEPRECATED] - Your most used tags in cloud format with dynamic color and many options
fr_FR: [DEPRECATED] - Vos étiquettes les plus utilisées dans un format de nuage avec des couleurs dynamiques et de nombreuses options

en: d M, Y (e.g., 09 Oct, 2024)
fr_FR: d M Y (par ex. 09 Oct 2024)

en: d.m.Y (e.g., 09.10.2024)
fr_FR: d.m.Y (par ex. 09.10.2024)

en: it creates
fr_FR: il crée

en: m/d/Y (e.g., 10/09/2024)
fr_FR: d/m/Y (par ex. 09/10/2024)

en: post type
fr_FR: type de publication

en: posts updated
fr_FR: publications mises à jour

en: pre
fr_FR: avant

en: suggested terms
fr_FR: termes suggérés

[ctx: term name]
en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: term name]
en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: terms merged
fr_FR: termes fusionnés

en: this page.
fr_FR: cette page.
