TaxoPress 2.0 - en to ja translation catalogue (160 entries)

en: %1$s %2$s(s) terms updated with success !
ja: %1$s %2$s(s) タグをアップデートしました！

en: <code>all</code> &ndash; On your blog and feeds.
ja: <code>all</code> &ndash; ブログとフィード。

en: <code>asc</code> &ndash; Ascending.
ja: <code>asc</code> &ndash; 昇順

en: <code>blogonly</code> &ndash; Only on your blog.
ja: <code>blogonly</code> &ndash; ブログのみ表示。

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least used.
ja: <code>カウント-昇順</code> &ndash; 使われる回数が少ない順

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most popular.
ja: <code>カウント - 降順</code> &ndash; もっとも使われている順 (初期値)

en: <code>count</code> &ndash; Counter.
ja: <code>count</code> &ndash; 使用頻度順

en: <code>desc</code> &ndash; Descending.
ja: <code>desc</code> &ndash; 降順

en: <code>flat</code> &ndash; Display inline (no list, just a div)
ja: <code>flat</code> &ndash; インライン表示 (リストなし、div のみ)

en: <code>homeonly</code> &ndash; Only on your home page.
ja: <code>homeonly</code> &ndash; フロントページのみ表示。

en: <code>list</code> &ndash; Display a formatted list (ul/li).
ja: <code>list</code> &ndash; フォーマットされたリストを表示します (ul/li)。

en: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetical.
ja: <code>名前順 - 昇順</code> &ndash; アルファベット順

en: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse Alphabetical.
ja: <code>名前順 - 降順</code> &ndash; アルファベット降順

en: <code>name</code> &ndash; Name.
ja: <code>count</code> &ndash; 名称順

en: <code>no</code> &ndash; Nowhere (default)
ja: <code>no</code> &ndash; 表示しない (初期値)

en: <code>pageonly</code> &ndash; Only on your page view.
ja: <code>pageonly</code> &ndash; 固定ページのみ

en: <code>random</code> &ndash; Random.
ja: <code>ランダム</code> &ndash; ランダム

en: <code>random</code> &ndash; Random. (default)
ja: <code>random</code> &ndash; ランダム (初期値)

en: <code>singleonly</code> &ndash; Only on your single view.
ja: <code>singleonly</code> &ndash; シングルページのみ（投稿のみ）

en: <code>singularonly</code> &ndash; Only on your singular view (single & page).
ja: <code>singularonly</code> &ndash; シングルページのみ表示 (投稿と固定ページ).

en: <h4>Tag Cloud</h4>
ja: <h4>タグクラウド</h4>

en: <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> is the second. Once tags choosen, you can reorder them before display.
ja: <strong>&#8216;タグの表示順&#8217;</strong> は二番目のステップで、選択されたタグを並び替えて表示します。

en: <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> is the first step during tag's cloud generation, corresponding to collect tags.
ja: <strong>&#8216;タグの選択順&#8217;</strong> はタグクラウド生成の最初のステップで、表示するタグの選択基準を設定します。

en: <strong>Advanced usage</strong>:
ja: <strong>高度な利用</strong>:

en: <strong>Example:</strong> You want display randomly the 100 tags most popular.<br />
ja: <strong>例:</strong> 最もよく使用されている 100 個のタグをランダムに表示するとします。<br />

en: ASC
ja: 昇順

en: Activation
ja: アクティベーション

en: Administration
ja: 管理

en: All
ja: 全て

en: All done! %s terms added.
ja: 完了 ! %s のタグを追加しました。

en: Auto Terms
ja: 自動タグ

en: Auto Terms for %s and %s
ja: %s と %s の自動タグ

en: Auto link
ja: 自動リンク

en: Auto terms all content &raquo;
ja: すべてのコンテンツに自動タグ付けを実行する &raquo;

en: Auto terms list
ja: 自動タグリスト

en: Auto terms old content
ja: 以前のコンテンツへの自動タグ

en: Auto terms options updated !
ja: 自動タグのオプションを更新しました！

en: Automatically display tags list into feeds
ja: フィードに自動的にタグの一覧を表示

en: Automatically display tags list into post content:
ja: 投稿に自動的にタグの一覧を表示

en: Autotag only %s without terms.
ja: タグの無い投稿だけに自動タグを適用する。

en: Change selection
ja: 選択を変更

en: Click tags order
ja: クリックタグの表示順

en: Counter
ja: 使用数

en: DESC (default)
ja: 降順 (デフォルト)

en: Do you really want to restore the default options?
ja: デフォルトの設定に戻しますか ?

en: Edit
ja: 編集

en: Em
ja: em

en: Embedded Tags
ja: 埋め込みタグ

en: Enabling this will allow Wordpress to look for tag cloud shortcode <code>[st_tag_cloud]</code> or <code>[st-tag-cloud]</code> when displaying posts. WordPress replace this shortcode by a tag cloud.
ja: これを有効にすると、ショートコード<code>[st_tag_cloud]</code> または <code>[st-tag-cloud]</code>でタグクラウドが表示されます。WP がタグクラウドでこのショートコードを置き換えます。

en: Enter the positioned title before the list, leave blank for no title:
ja: リストの前 (上) に表示するタイトル:

en: Enter the text to show when there is no tag:
ja: タグが無いときに表示するテキスト:

en: Example: If you enter the term "Paris", the auto link tags feature will never replace this term by this link.
ja: 使用例： 例えば "Paris" という単語を入力すると、 この単語をリンクに置き換えません。

en: Example: If you ignore case, auto link feature will replace the word "wordpress" by the tag link "WordPress".
ja: 例: この設定を有効にすると、自動リンク機能は単語 "wordpress" をタグリンク "WordPress" で置き換えます。

en: Example: You have a tag called "WordPress" and your post content contains "wordpress", this feature will replace "wordpress" by a link to "wordpress" tags page. (http://myblog.net/tag/wordpress/)
ja: 例: "WordPress" タグがあり、投稿内に "wordpress" が含まれているとき、この機能は "wordpress" を "wordpress" タグのページ (http://myblog.net/tag/wordpress/) へのリンクに置き換えます。

en: Exclude some terms from tag link. For Ads Link subtition, etc.
ja: タグリンクにいくつかの用語を入れないようにしてください。 Ads Link subtition など

en: Filter
ja: フィルター

en: Flat (default)
ja: フラット (デフォルト)

en: Font color max: (default: #000000)
ja: 最大フォント色: (デフォルト: #000000)

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
ja: 最小フォント色: (デフォルト: #CCCCCC)

en: Font size max: (default: 22)
ja: フォントの最大サイズ: (デフォルト: 22)

en: Font size mini: (default: 8)
ja: 最大フォントサイズ: (デフォルト: 8)

en: Format:
ja: フォーマット:

en: General
ja: 一般設定

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically click this link:
ja: あなたのブラウザが次のページをロードし始めない場合、自動的にこのリンクをクリックする:

en: Ignore case for auto link feature ?
ja: 自動リンク機能で大文字 / 小文字を区別しない ?

en: Include categories in result ?
ja: 検索結果にカテゴリを含める？

en: Keywords list
ja: キーワードリスト

en: Least popular color:
ja: 最も使用されていないタグの色:

en: Least popular font size:
ja: 最も使用されていないタグのフォントサイズ:

en: List (UL/LI)
ja: リスト (UL/LI)

en: Local tags
ja: ローカルタグ

en: Manage Terms
ja: タグの管理

en: Mass Edit Terms
ja: タグ一括編集

en: Mass edit terms
ja: タグの一括編集

en: Max tags display:
ja: 表示されるタグの最大数：

en: Max tags to display: (default: 45)
ja: 表示するタグの数: (デフォルト: 45)

en: Maximum number of links for the same tag:
ja: 同じタグのリンクの最大数

en: Maximum number of links per article:
ja: 記事ごとの最大リンク数

en: Maximum number of tags to display: (default: 45)
ja: 表示するタグの最大数: (デフォルト: 45)

en: Most popular color:
ja: 最も使用されているタグの色:

en: Most popular font size:
ja: 最も使用されているタグのフォントサイズ:

en: Name
ja: 名前

en: Next content
ja: 次のコンテンツ

en: No content to edit.
ja: 編集するコンテンツはありません。

en: No correspondence between your content and terms from the WordPress database.
ja: WordPressデータベースに コンテンツやタグがありません。

en: No results from OpenCalais service.
ja: OpenCalais のサービスから応答がありません。

en: No results from dataTXT API.
ja: Zemanta API から応答がありません。

en: No results from your WordPress database.
ja: あなたの Wordpress のデータベースから応答がありません。

en: No tags.
ja: タグはありません。

en: No terms in your WordPress database.
ja: あなたの Wordpress にはタグがありません。

en: No text was sent.
ja: テキストが送信されませんでした。

en: OpenCalais need an API key to work. You can register on service website to obtain a key and set it on TaxoPress options.
ja: OpenCalais は API キーを必要とします。TaxoPress オプションを設定するためにサービスウェブサイトで API キーを入手してください。

en: Options
ja: 設定

en: Options saved
ja: 設定は保存されました。

en: Order by for DB selection tags:
ja: DB選択のタグ順

en: Order by for display tags:
ja: 表示用のタグ順

en: Order by for tags display:
ja: タグの表示順:

en: Order by for tags selection:
ja: タグの選択順:

en: Order for DB selection tags:
ja: DB選択のタグ順

en: Order for display tags:
ja: 表示用のタグ順

en: Order tags display:
ja: タグの表示順:

en: Order tags selection:
ja: タグの選択順:

en: Overview
ja: 概要

en: Pixel
ja: ピクセル

en: Point (default)
ja: ポイント (デフォルト)

en: Post tag separator string:
ja: タグの区切り文字：

en: Post tags
ja: 投稿タグ

en: Post title
ja: 投稿表題

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts tagged with %s
ja: %s タグの付いた投稿

en: Pourcent
ja: パーセント

en: Quantity&hellip;
ja: 表示数&hellip;

en: Random (default)
ja: ランダム (初期値)

en: Related Posts
ja: 関連投稿

en: Reset Options
ja: 設定のリセット

en: Search
ja: 検索

en: Security problem. Try again. If this problem persist, contact <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">plugin author</a>.
ja: セキュリティ問題があります。再度お試しください。もしこの問題が続くようなら <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">プラグイン作者</a>連絡してください

en: Separate tags with commas
ja: カンマで区切ってください

en: Show all dates
ja: 全ての日付を表示

en: Slug
ja: スラグ

en: Suggested tags
ja: お奨めのタグ

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Tag link format:
ja: タグリンクのフォーマット:

en: Tags
ja: ｔａｇｕ

en: Tags cloud type format:
ja: タグクラウドの表示形式:

en: Tags for Current Post
ja: 投稿内でのタグ表示

en: Target
ja: ターゲット

en: TaxoPress can also tag all existing contents of your blog. This feature use auto terms list above-mentioned.
ja: TaxoPress は既存のすべてのブログコンテンツにもタグ付けすることができます。この機能は上記の自動タグリストを使用します。

en: TaxoPress options resetted to default options!
ja: TaxoPress の設定をデフォルトにリセットしました !

en: TaxoPress: Options
ja: TaxoPress: 設定

en: Term group
ja: カテゴリ名

en: Terms : %s
ja: タグ : %s

en: Text to display after tags list:
ja: タグ一覧の後に挿入する文字：

en: Text to display before tags list:
ja: タグ一覧の前に挿入する文字：

en: Text to display if no tags found:
ja: タグが無かった場合の文字列:

en: The colours are hexadecimal colours,  and need to have the full six digits (#eee is the shorthand version of #eeeeee).
ja: 色は 6 桁の 16 進数で入力します (#eee は #eeeeee の省略形です)。

en: The font size units option determines the units that the two font sizes use.
ja: この 2 つのフォントサイズで使用するフォントの単位です。

en: The two font sizes are the size of the largest and smallest tags.
ja: この 2 つのフォントサイズはそれぞれ最も使用されているタグと最も使用されていないタグのサイズです。

en: The units to display the font sizes with, on tag clouds:
ja: タグクラウドのフォントサイズで使用する単位:

en: This custom post type not have taxonomies.
ja: このカスタム投稿タイプにはタクソノミがありません。

en: This feature allows Wordpress to look into %s content and title for specified terms when saving %s. If your %s content or title contains the word "WordPress" and you have "wordpress" in auto terms list, TaxoPress will add automatically "wordpress" as term for this %s.
ja: この機能は、投稿保存時に投稿内やタイトルに指定されたタグを探します。例えば、"WordPress" という単語が投稿内やタイトルに含まれていて、自動タグリストに "wordpress" があれば、TaxoPress がこの投稿に自動的に "wordpress" タグを付けます。

en: This feature requires at least 1 tag to work. Begin by adding tags!
ja: これらを動作させるためには、少なくとも1個のタグを必要とします。タグを加えてから開始してください！

en: This feature works only with activated JavaScript. Activate it in your Web browser so you can!
ja: これらは JavaScript で働いています。 動作させるには、ウェブブラウザで JavaScript をアクティブにしてください！

en: This setting determines the maximum number of links created by article for the same tag. Default: 1.
ja: この設定は、記事の同じタグによって作成されるリンクの最大数を決定します。初期値：1

en: This setting determines the maximum number of links created by article. Default: 10.
ja: 記事内のリンクの最大数を調べます。 デフォルト: 10。

en: Title:
ja: タイトル:

en: Unit font size:
ja: フォントサイズの単位:

en: Update all &raquo;
ja: 全て更新 &raquo;

en: Update options &raquo;
ja: 設定を更新する &raquo;

en: Use auto color cloud:
ja: クラウドを自動的に色付けする:

en: What to show
ja: なにを表示する

en: Whole Word ?
ja: タンゴ全体？

en: You can create an API key from <a href="https://dandelion.eu/">service website</a>
ja: 新しい API キーは <a href="http://www.alchemyapi.com/">サービスウェブサイト</a> から入手できます。

en: You can find markers and explanations <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">in the online documentation.</a>
ja: マーカーや解説については <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">オンラインドキュメント</a>を参照してください

en: You can use the same syntax as <code>st_tag_cloud()</code> public static function to customize display. See <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">documentation</a> for more details.
ja: <code>st_tag_cloud()</code> 関数と同じシンタックスを使用して表示をカスタマイズできます。詳しくは <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">ドキュメンテーション</a> を参照してください。

en: You can use the same syntax as <code>st_the_tags()</code> public static function to customize display. See <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">documentation</a> for more details.
ja: <code>st_the_tags()</code> 関数と同じシンタックスを使用して表示をカスタマイズできます。詳しくは <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">ドキュメンテーション</a> を参照してください。

en: You must set &#8216;Order tags selection&#8217; to <strong>count-desc</strong> for retrieve the 100 tags most popular and &#8216;Order tags display&#8217; to <strong>random</strong> for randomize cloud.
ja: 最もよく使用されている 100 個のタグを取得するため、&#8216;タグの選択順&#8217; で <strong>count-desc</strong> を設定し、ランダムなクラウドを表示するため、&#8216;タグの表示順&#8217; で <strong>random</strong> を設定します。

en: You must set zero (0) for display all tags.
ja: 全てのタグを表示するためには（0）をセットする。

en: [DEPRECATED] - Your most used tags in cloud format with dynamic color and many options
ja: タグクラウドで、使用の多いタグの表示設定

en: https://wordpress.org/plugins/simple-tags/
ja: https://wordpress.org/plugins/simple-tags
