Serial Codes Generator and Validator 2.9.0 - en to sv_SE translation catalogue (558 entries)

en: #1001 code missing
sv_SE: #1001 Kod saknas

en: #1002a code not in list
sv_SE: #1002a Kod inte i listan

en: #101 name missing
sv_SE: #101 Namn saknas

en: #102 name missing
sv_SE: #102 Namn saknas

en: #103 id missing
sv_SE: #103 ID saknas

en: #104 id is missing
sv_SE: #104 ID saknas

en: #105 not found
sv_SE: #105 hittades inte

en: #106 id is missing
sv_SE: #106 ID saknas

en: #108 too many codes. Unlimited codes only with premium
sv_SE: #108 För många koder. Obegränsat antal koder endast med Premium

en: #201 code missing
sv_SE: #201 Kod saknas

en: #202 code missing
sv_SE: #202 Kod saknas

en: #203 code empty
sv_SE: #203 Kod tom

en: #204 code not found
sv_SE: #204 Kod hittades inte

en: #205 code exists already
sv_SE: #205 Koden finns redan

en: #206 code missing
sv_SE: #206 Kod saknas

en: #207 code is missing
sv_SE: #207 Kod saknas

en: #208 too many codes. Unlimited codes only with premium
sv_SE: #208 För många koder. Obegränsat antal koder endast med Premium

en: #209 ids are missing
sv_SE: #209 ID:n saknas

en: #210 ids must be an array
sv_SE: #210 ID:n måste vara en array

en: #211 codes missing
sv_SE: #211 Koder saknas

en: #212 codes must be an array
sv_SE: #212 Koder måste vara en array

en: #220 id of code empty
sv_SE: #220 Kod-ID tom

en: #221 code not found
sv_SE: #221 Kod hittades inte

en: #601 code could not be generated and stored
sv_SE: #601 Koden kunde inte genereras och lagras

en: #602 list id invalid
sv_SE: #602 List-ID ogiltigt

en: #9001 premium is not active
sv_SE: #9001 Premium är inte aktivt

en: #9002 premium action is missing
sv_SE: #9002 Premium-åtgärd saknas

en: #9101 code is missing
sv_SE: #9101 Kod saknas

en: #9201 code missing
sv_SE: #9201 Kod saknas

en: #9202 value missing
sv_SE: #9202 Värde saknas

en: #9205 code not correct
sv_SE: #9205 Kod inte korrekt

en: #9206 code expired
sv_SE: #9206 Kod utgången

en: #9207 code already taken
sv_SE: #9207 Kod redan tagen

en: #9221 code missing
sv_SE: #9221 Kod saknas

en: #9222 code missing
sv_SE: #9222 Kod saknas

en: #9231 code missing
sv_SE: #9231 Kod saknas

en: #9232 not found
sv_SE: #9232 hittades inte

en: #9233 code missing
sv_SE: #9233 Kod saknas

en: #9234 not found
sv_SE: #9234 hittades inte

en: #9301 ticket id not found
sv_SE: #9301 Biljett-ID hittades inte

en: #9302 ticket id not correct
sv_SE: #9302 Biljett-ID inte korrekt

en: #9401 CSV file for list is missing
sv_SE: #9401 CSV-fil för lista saknas

en: #9402 List could not be created or loaded
sv_SE: #9402 Listan kunde inte skapas eller laddas

en: #9403 name column missing
sv_SE: #9403 Namnkolumn saknas

en: #9601 code is missing
sv_SE: #9601 Kod saknas

en: #9602 order id is missing
sv_SE: #9602 Order-ID saknas

en: #9611 code is missing
sv_SE: #9611 Kod saknas

en: #9621 code is missing
sv_SE: #9621 Kod saknas

en: #9622 code is missing
sv_SE: #9622 Kod saknas

en: #9623 code is missing
sv_SE: #9623 Kod saknas

en: #9624 code is not bound to an order
sv_SE: #9624 Koden är inte kopplad till en order

en: #9625 WooCommerce missing or not active
sv_SE: #9625 WooCommerce saknas eller är inte aktivt

en: #9625 code is missing
sv_SE: #9625 Kod saknas

en: #9999 DB needed
sv_SE: #9999 Databas krävs

en: 1 or 0 to deactivate or activate the redirect option for this list
sv_SE: 1 eller 0 för att inaktivera eller aktivera omdirigeringsalternativet för denna lista

en: 1 or 0 to hide or display the redirect button
sv_SE: 1 eller 0 för att dölja eller visa omdirigeringsknappen

en: Access
sv_SE: Åtkomst

en: Activate redirect the user after a valid code found.
sv_SE: Aktivera omdirigering av användaren efter att en giltig kod hittats.

en: Activate the purchase restrictions of product sales without a valid and unused serial code.
sv_SE: Aktivera köpbegränsningar för produktförsäljningar utan en giltig och oanvänd seriekod.

en: Activate webhooks to call a service with the validation check.
sv_SE: Aktivera webhooks för att anropa en tjänst med valideringskontrollen.

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Code
sv_SE: Lägg till kod

en: Add List
sv_SE: Lägg till lista

en: After how many letters?
sv_SE: Efter hur många bokstäver?

en: After which successful 'confirmed' check, should the code be marked as used?
sv_SE: Efter vilken lyckad 'bekräftad' kontroll ska koden markeras som använd?

en: All
sv_SE: Alla

en: Allow only logged in wordpress user to enter a serial code
sv_SE: Tillåt endast inloggade WordPress-användare att ange en seriekod

en: Allow only specific roles access to the admin area
sv_SE: Tillåt endast specifika roller åtkomst till administrationsområdet

en: Allow the specific role to access
sv_SE: Tillåt den specifika rollen åtkomst

en: Allow your users to register themself for a code.
sv_SE: Tillåt era användare att registrera sig själva för en kod.

en: Amount of letter needed
sv_SE: Antal bokstäver som behövs

en: Amount of letters has to be higher
sv_SE: Antalet bokstäver måste vara högre

en: Amount:
sv_SE: Antal:

en: Are you sure you want to reset all options to their default values? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla alternativ till sina standardvärden? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure, you want to delete all selected codes?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla valda koder?

en: Are you sure, you want to delete this code?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna kod?

en: Are you sure, you want to delete this list?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna lista?

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Assign to this code list
sv_SE: Tilldela till denna kodlista

en: Back to overview
sv_SE: Tillbaka till översikten

en: Basic DB Version
sv_SE: Grundläggande DB-version

en: Basic Plugin Version
sv_SE: Grundläggande tilläggsversion

en: Billing Email:
sv_SE: Fakturerings-e-post:

en: Both
sv_SE: Båda

en: Bulk Action
sv_SE: Massåtgärd

en: Button to click for the user to be forwarded
sv_SE: Knapp att klicka på för att användaren ska vidarebefordras

en: CVV - use 4 digits for best results
sv_SE: CVV - använd 4 siffror för bästa resultat

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Change History
sv_SE: Ändringshistorik

en: Changed By
sv_SE: Ändrad av

en: Changes will trigger the webhook, if activated.
sv_SE: Ändringar utlöser webhooken om den är aktiverad.

en: Choose CSV file
sv_SE: Välj CSV-fil

en: Choose a file suffix
sv_SE: Välj filändelse

en: Choose a sorting direction
sv_SE: Välj sorteringsriktning

en: Choose a sorting field
sv_SE: Välj sorteringsfält

en: Choose delimiter of your columns:
sv_SE: Välj avgränsare för dina kolumner:

en: Choose the delimiter for the column values
sv_SE: Välj avgränsare för kolumnvärdena

en: Choose type of codes
sv_SE: Välj kodtyp

en: Choose your export settings
sv_SE: Välj dina exportinställningar

en: Clear the code if the order was deleted or a refund triggered
sv_SE: Rensa koden om ordern raderades eller en återbetalning utlöstes

en: Clear the code list textarea field below to add only the new generated codes
sv_SE: Rensa kodlistans textfält nedan för att bara lägga till de nyligen genererade koderna

en: Code
sv_SE: Kod

en: Code Display
sv_SE: Kodvisning

en: Code Display:
sv_SE: Kodvisning:

en: Code Generator
sv_SE: Kodgenerator

en: Code Verification Value (CVV):
sv_SE: Kodverifieringsvärde (CVV):

en: Code and CVV is not valid
sv_SE: Kod och CVV är ogiltiga

en: Code confirmed
sv_SE: Kod bekräftad

en: Code expired
sv_SE: Kod utgången

en: Code is already used
sv_SE: Koden är redan använd

en: Code is empty
sv_SE: Koden är tom

en: Code marked as used
sv_SE: Kod markerad som använd

en: Code not found
sv_SE: Kod hittades inte

en: Code:
sv_SE: Kod:

en: Codes
sv_SE: Koder

en: Comma
sv_SE: Komma

en: Confirmed count:
sv_SE: Bekräftelseantal:

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Copy the support information below and include it in your email. Remove any critical information if needed.
sv_SE: Kopiera supportinformationen nedan och inkludera den i ditt e-postmeddelande. Ta bort eventuell känslig information vid behov.

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Could not create code list. Name exists already.
sv_SE: Kunde inte skapa kodlista. Namnet finns redan.

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Created:
sv_SE: Skapad:

en: Creation date
sv_SE: Skapandedatum

en: Current Options
sv_SE: Aktuella alternativ

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Date
sv_SE: Datum

en: Default search filter
sv_SE: Standardsökfilter

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete WooCommerce order info for this code
sv_SE: Radera WooCommerce-orderinfo för denna kod

en: Delete WooCommerce purchase code info from order
sv_SE: Radera WooCommerce-köpkodsinfo från order

en: Delete all selected codes?
sv_SE: Radera alla valda koder?

en: Delete code used information
sv_SE: Radera kodens användningsinformation

en: Delete registered user information
sv_SE: Radera registrerad användarinformation

en: Delimiter?
sv_SE: Avgränsare?

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Display Additional Information
sv_SE: Visa ytterligare information

en: Display QR with URL
sv_SE: Visa QR med URL

en: Display QR with code
sv_SE: Visa QR med kod

en: Display a column with the name of the buyer
sv_SE: Visa en kolumn med köparens namn

en: Display bought serial numbers within the user profile
sv_SE: Visa köpta serienummer i användarprofilen

en: Display code to your loggedin user
sv_SE: Visa kod för inloggade användare

en: Display registered information of a code
sv_SE: Visa registrerad information för en kod

en: Display registered serial numbers within the user profile
sv_SE: Visa registrerade serienummer i användarprofilen

en: Display the amount of successful checks.
sv_SE: Visa antalet lyckade kontroller.

en: Display the assigned code list description if the serial code was confirmed.
sv_SE: Visa den tilldelade kodlistans beskrivning om seriekoden bekräftades.

en: Display the collected information of a registration to a code.
sv_SE: Visa den insamlade informationen från en registrering till en kod.

en: Display the first successful check date.
sv_SE: Visa datumet för den första lyckade kontrollen.

en: Display the last successful check date.
sv_SE: Visa datumet för den senaste lyckade kontrollen.

en: Display the prefix text always.
sv_SE: Visa förtexten alltid.

en: Displays the label and amount of the successful validations
sv_SE: Visar etiketten och antalet lyckade valideringar

en: Displays the label and date of the first successful validation, if not empty.
sv_SE: Visar etiketten och datumet för den första lyckade valideringen, om det finns.

en: Displays the label and date of the last successful validation, if not empty.
sv_SE: Visar etiketten och datumet för den senaste lyckade valideringen, om det finns.

en: Do not print the serial code CVV on the PDF invoice woocommerce purchase.
sv_SE: Skriv inte ut seriekodens CVV på PDF-fakturan för WooCommerce-köp.

en: Do not print the serial code CVV on the email 'customer completed order'.
sv_SE: Skriv inte ut seriekodens CVV i e-postmeddelandet 'kund slutfört order'.

en: Do not print the serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
sv_SE: Skriv inte ut seriekoden på PDF-fakturan för WooCommerce-köp.

en: Do not print the used restriction serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
sv_SE: Skriv inte ut den använda begränsningsseriekoden på PDF-fakturan för WooCommerce-köp.

en: Do not put the serial code in the email 'customer completed order'.
sv_SE: Lägg inte in seriekoden i e-postmeddelandet 'kund slutfört order'.

en: Do not redirect the user.
sv_SE: Omdirigera inte användaren.

en: Do not show the button and redirect immediately. Overrules the global settings.
sv_SE: Visa inte knappen och omdirigera omedelbart. Åsidosätter de globala inställningarna.

en: Do you really want to remove the image information from this option?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort bildinformationen från detta alternativ?

en: Do you really want to try to repair your database table definitions? It should be safe, but only needed in very rare cases.
sv_SE: Vill du verkligen försöka reparera dina databastabelldefinitioner? Det bör vara säkert, men behövs bara i mycket sällsynta fall.

en: Do you want to delete?
sv_SE: Vill du radera?

en: ERROR:
sv_SE: FEL:

en: Each 'confirmed' code will be marked as used
sv_SE: Varje 'bekräftad' kod markeras som använd

en: Each entry will turn green (successfull stored) or red (NOT OK - duplicat entry on the server).
sv_SE: Varje post blir grön (framgångsrikt lagrad) eller röd (INTE OK - dubblettpost på servern).

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Code
sv_SE: Redigera kod

en: Edit List
sv_SE: Redigera lista

en: Edit registered user
sv_SE: Redigera registrerad användare

en: Edit registered user information
sv_SE: Redigera registrerad användarinformation

en: Edit requested wordpress user
sv_SE: Redigera den begärda WordPress-användaren

en: Edit wordpress user information
sv_SE: Redigera WordPress-användarinformation

en: Email
sv_SE: E-post

en: Empty table
sv_SE: Tom tabell

en: Enable QR code scanner on the validation form
sv_SE: Aktivera QR-kodläsare i valideringsformuläret

en: Enter a prefix (optional)
sv_SE: Ange ett prefix (valfritt)

en: Enter amount of codes
sv_SE: Ange antal koder

en: Enter amount of codes needed
sv_SE: Ange antal koder som behövs

en: Enter an amount of how many codes you need
sv_SE: Ange hur många koder du behöver

en: Enter your row start (0 = from the first)
sv_SE: Ange din startrad (0 = från den första)

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error 505
sv_SE: Fel 505

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export codes
sv_SE: Exportera koder

en: False
sv_SE: Falskt

en: Filter for cvv value
sv_SE: Filtrera efter CVV-värde

en: Filter for list id
sv_SE: Filtrera efter list-ID

en: Filter for order id
sv_SE: Filtrera efter order-ID

en: Filter for product id
sv_SE: Filtrera efter produkt-ID

en: Filter for registered user id
sv_SE: Filtrera efter registrerat användar-ID

en: Filter for status (1:active, 0:inactive, 2:stolen)
sv_SE: Filtrera efter status (1:aktiv, 0:inaktiv, 2:stulen)

en: First successful validation IP:
sv_SE: IP för första lyckade validering:

en: First successful validation at:
sv_SE: Första lyckade validering den:

en: For the Code List for sale restriction the plugin requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is not supported.
sv_SE: För kodlistan för försäljningsbegränsning kräver tillägget WooCommerce %1$s eller senare installerat och aktivt. WooCommerce %2$s stöds inte.

en: For the validator form. This will contain the user input - code.
sv_SE: För valideringsformuläret. Detta innehåller användarinmatningen - kod.

en: Generate Code Verification Value (CVV) for each code
sv_SE: Generera kodverifieringsvärde (CVV) för varje kod

en: Generate codes
sv_SE: Generera koder

en: Hi Support,
sv_SE: Hej Support,

en: Home
sv_SE: Startsida

en: IP list checked for this code
sv_SE: IP-lista kontrollerad för denna kod

en: If CVV is set, then your user will be asked to enter also the CVV to check the serial code.
sv_SE: Om CVV är satt ombeds användaren även att ange CVV för att kontrollera seriekoden.

en: If a role is chosen, then the user with this role is allowed to see the admin area. This will not exclude the 'administrator', if the option is activated.
sv_SE: Om en roll är vald tillåts användaren med denna roll att se administrationsområdet. Detta utesluter inte 'administratören' om alternativet är aktiverat.

en: If active and a code list is assigned to the code, then the description will be shown to the 'Code confirmed' message
sv_SE: Om aktivt och en kodlista är tilldelad koden, visas beskrivningen tillsammans med meddelandet 'Kod bekräftad'

en: If active and a product in the cart has an active restriction set, then your customer will see an input field for the purchase allowance code<br>If not activated, then the restrictions set on the products are ignored - allows you to pause the purchase restriction feature.
sv_SE: Om aktivt och en produkt i varukorgen har en aktiv begränsning satt, ser din kund ett inmatningsfält för köpbehörighetskoden.<br>Om inte aktiverat ignoreras begränsningarna som satts på produkterna - detta låter dig pausa köpbegränsningsfunktionen.

en: If active and the user is logged in, then question of 'Register for this code' will be not shown and the 'is stored text' will be displayed immediately.
sv_SE: Om aktivt och användaren är inloggad visas inte frågan 'Registrera för denna kod' och texten 'har sparats' visas omedelbart.

en: If active and the user is logged in, then the userid will be stored to the registration information.
sv_SE: Om aktivt och användaren är inloggad sparas användar-ID:t i registreringsinformationen.

en: If active and the user is not logged in, then the input fields will be disabled.
sv_SE: Om aktivt och användaren inte är inloggad inaktiveras inmatningsfälten.

en: If active, a camera icon will be displayed next to the input field, allowing users to scan QR codes with their device camera. Requires HTTPS.
sv_SE: Om aktivt visas en kameraikon bredvid inmatningsfältet, så att användare kan skanna QR-koder med sin enhetskamera. Kräver HTTPS.

en: If active, a successful checked code will be marked as used and the message for used-code will be displayed instead of the code-confirmed message
sv_SE: Om aktivt markeras en godkänd kod som använd och meddelandet för använd kod visas istället för meddelandet kod bekräftad

en: If active, each validation request from a user will trigger an URL from the server side to another URL. Be carefull. This could slow down the validation check. It depends how fast your service URLs are responding.<br>The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br><br><b>You can use these placeholder for your URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replace with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replace with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replace with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
sv_SE: Om aktivt utlöser varje valideringsförfrågan från en användare ett URL-anrop från serversidan till en annan URL. Var försiktig. Detta kan sakta ner valideringskontrollen. Det beror på hur snabbt era tjänst-URL:er svarar.<br>URL:en kan vara relativ som '/sida/' eller absolut 'https//domän/url/'.<br><br><b>Du kan använda dessa platshållare i din URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Ersätts med användar-ID:t om användaren är inloggad, annars tomt</li><li><b>{CODE}</b>: Ersätts med koden (utan avgränsare)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Ersätts med koden (MED avgränsare)</li><li><b>{IP}</b>: Användarens IP-adress</li><li><b>{LIST}</b>: Listans namn om tilldelad</li><li><a href='#replacementtags'>Fler taggar här</a></li></ul>

en: If active, the a new serial code will generated using the following settings
sv_SE: Om aktivt genereras en ny seriekod med följande inställningar

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the PDF
sv_SE: Om aktivt skrivs det tilldelade CVV:t inte ut på PDF:en

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the email
sv_SE: Om aktivt skrivs det tilldelade CVV:t inte ut i e-postmeddelandet

en: If active, the assigned serial code will not be printed on the PDF
sv_SE: Om aktivt skrivs den tilldelade seriekoden inte ut på PDF:en

en: If active, the assigned serial code will not be put in the email
sv_SE: Om aktivt läggs den tilldelade seriekoden inte in i e-postmeddelandet

en: If active, the system will try to use an existing code from the code list that is free. If no free code could be found, a new code will be created and assigned to the purchase.
sv_SE: Om aktivt försöker systemet använda en befintlig ledig kod från kodlistan. Om ingen ledig kod hittas skapas en ny kod och tilldelas köpet.

en: If active, the used serial code will not be printed on the PDF
sv_SE: Om aktivt skrivs den använda seriekoden inte ut på PDF:en

en: If active, the user of the order will be to register to the code(s) during the order purchase. It will only work, if the order has a user. Guests cannot be assigned to the code, because no user id available.
sv_SE: Om aktivt registreras orderns användare till koden/koderna vid köpet. Detta fungerar bara om ordern har en användare. Gäster kan inte tilldelas koden eftersom inget användar-ID finns tillgängligt.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below, even if the code is registered already and user checking is the same user that is registered to the code. It will not be executed, if the 'one time usage restriction is active'.
sv_SE: Om aktivt omdirigeras användaren till den URL du anger nedan, även om koden redan är registrerad och den kontrollerande användaren är samma användare som är registrerad till koden. Detta utförs inte om 'engångsanvändningsbegränsningen är aktiv'.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below.
sv_SE: Om aktivt omdirigeras användaren till den URL du anger nedan.

en: If active, the user will get the option to register with an 'email address' (or your registration value text) to the code. <b>IMPORTANT</b>: If activate, the redirect option will executed after the registration.
sv_SE: Om aktivt får användaren möjlighet att registrera sig med en 'e-postadress' (eller er registreringsvärdetext) till koden. <b>VIKTIGT</b>: Om aktiverat utförs omdirigeringsalternativet efter registreringen.

en: If active, the wordpress userid will be stored if the user is logged in.
sv_SE: Om aktivt sparas WordPress-användar-ID:t om användaren är inloggad.

en: If active, then a new column within the admin area for each code will be shown with the billing name. It will also add the billing name to the export. <b>This feature can be very slow.</b>
sv_SE: Om aktivt visas en ny kolumn i administrationsområdet för varje kod med faktureringsnamnet. Faktureringsnamnet läggs även till i exporten. <b>Denna funktion kan vara mycket långsam.</b>

en: If active, then only the administrator and the choosen roles area allowed to access this admin area.
sv_SE: Om aktivt tillåts endast administratören och de valda rollerna att komma åt detta administrationsområde.

en: If active, your prefix text will be rendered always. Even if the user is not logged in or do not have any serial codes assigned to her yet.
sv_SE: Om aktivt visas din förtext alltid. Även om användaren inte är inloggad eller inte har några seriekoder tilldelade ännu.

en: If left empty, default will be '1'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet '1'

en: If left empty, default will be 'Check'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kontrollera'

en: If left empty, default will be 'Code and CVV is not valid'.
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kod och CVV är ogiltiga'.

en: If left empty, default will be 'Code confirmed'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kod bekräftad'

en: If left empty, default will be 'Code expired'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kod utgången'

en: If left empty, default will be 'Code is already used'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Koden är redan använd'

en: If left empty, default will be 'Code not found'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kod hittades inte'

en: If left empty, default will be 'Code:'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Kod:'

en: If left empty, default will be 'Enter purchase allowance code'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Ange köpbehörighetskod'

en: If left empty, default will be 'Enter your email address'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Ange din e-postadress'

en: If left empty, default will be 'Is registered to a user'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Är registrerad till en användare'

en: If left empty, default will be 'Last successful validation at {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Senaste lyckade validering den {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'

en: If left empty, default will be 'Please contact our support for the serial code'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Vänligen kontakta vår support för seriekoden'

en: If left empty, default will be 'Please contact support for further investigation'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Vänligen kontakta supporten för vidare utredning'

en: If left empty, default will be 'Please enter your CVV for this serial code'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Vänligen ange din CVV för denna seriekod'

en: If left empty, default will be 'Product stolen'. You coud set it to be more precise e.g.: 'The serial number is reported as stolen'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Produkt stulen'. Du kan ange ett mer precist meddelande t.ex.: 'Serienumret har rapporterats som stulet'

en: If left empty, default will be 'Purchase Code:'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Köpkod:'

en: If left empty, default will be 'Register for this code'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Registrera för denna kod'

en: If left empty, default will be 'Successful validation at {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. The placeholder {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} will be replace with the data. If you do not enter the placeholder, then the data will be added at the end of the label.
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Lyckad validering den {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. Platshållaren {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} ersätts med datumet. Om du inte anger platshållaren läggs datumet till i slutet av etiketten.

en: If left empty, default will be 'This code was already {CONFIRMEDCOUNT} times validated'. The placeholder {CONFIRMEDCOUNT} will be replace with the amount. If you do not enter the placeholder, then the amount will be added at the end of the label.
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Denna kod har redan validerats {CONFIRMEDCOUNT} gånger'. Platshållaren {CONFIRMEDCOUNT} ersätts med antalet. Om du inte anger platshållaren läggs antalet till i slutet av etiketten.

en: If left empty, default will be 'This product can only be purchased with a code'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Denna produkt kan bara köpas med en kod'

en: If left empty, default will be 'XXYYYZZ'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'XXYYYZZ'

en: If left empty, default will be 'Y/m/d'. Using the php date function format. Y=year, m=month, d=day H:hours, i:minutes, s=seconds
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Y/m/d'. Använder PHP:s datumfunktionsformat. Y=år, m=månad, d=dag H:timmar, i:minuter, s=sekunder

en: If left empty, default will be 'You need to log in to use the serial code validator'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Du måste logga in för att använda seriekodvalideraren'

en: If left empty, default will be 'Your code is registered to you'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'Din kod är registrerad till dig'

en: If left empty, default will be 'white'
sv_SE: Om tomt används standardvärdet 'white'

en: If left empty, default will be <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>
sv_SE: Om tomt används standardvärdet <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>

en: If not empty, it will be added one line above the registered information to the code
sv_SE: Om inte tomt läggs den till en rad ovanför den registrerade informationen för koden

en: If not empty, it will be added one line below the registered information to the code
sv_SE: Om inte tomt läggs den till en rad under den registrerade informationen för koden

en: If someone used the restriction key, it will be marked as used and cannot be used anymore.
sv_SE: Om någon använder begränsningsnyckeln markeras den som använd och kan inte användas igen.

en: If the list already exists then it will be updated.
sv_SE: Om listan redan finns kommer den att uppdateras.

en: If the order is deleted or the status is set to 'refund', then the WooCommerce order information is removed from the code. If the option 'one time usage' is active, then the code will be unmarked as used.
sv_SE: Om ordern raderas eller statusen sätts till 'återbetalning' tas WooCommerce-orderinformationen bort från koden. Om alternativet 'engångsanvändning' är aktivt avmarkeras koden som använd.

en: If the same list name will be used in the same file, then the description will be updated with the last line and the serials are added. No serials are removed from the list.
sv_SE: Om samma listnamn används i samma fil uppdateras beskrivningen med den sista raden och serienumren läggs till. Inga serienummer tas bort från listan.

en: If the user has more than one code assigned to her, then this text will be used to seperate them for display the codes. If left empty, then it will be ', ' as a default.
sv_SE: Om användaren har mer än en kod tilldelad används denna text som avgränsare för att visa koderna. Om tomt används ', ' som standard.

en: If you want to add the CVV number then separate your serial code with (;) and append your CVV number.
sv_SE: Om du vill lägga till CVV-numret, separera din seriekod med (;) och lägg till ditt CVV-nummer.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import Complete
sv_SE: Import slutförd

en: Import Error
sv_SE: Importfel

en: Import List
sv_SE: Importera lista

en: Import Options
sv_SE: Importalternativ

en: Import process finished
sv_SE: Importprocessen avslutad

en: Imported:
sv_SE: Importerad:

en: Importing
sv_SE: Importerar

en: In the textarea below you will find all the successful stored codes.
sv_SE: I textfältet nedan hittar du alla framgångsrikt lagrade koder.

en: Invalid JSON file.
sv_SE: Ogiltig JSON-fil.

en: Invalid options file: missing options data.
sv_SE: Ogiltig alternativfil: alternativdata saknas.

en: Is Ticket
sv_SE: Är biljett

en: Is registered to a user
sv_SE: Är registrerad till en användare

en: It will work, but no updates are possible for the premium plugin after the expiration date.
sv_SE: Det kommer att fungera, men inga uppdateringar är möjliga för Premium-tillägget efter utgångsdatumet.

en: Last successful validation IP:
sv_SE: IP för senaste lyckade validering:

en: Last successful validation at:
sv_SE: Senaste lyckade validering den:

en: Letter exclusion
sv_SE: Bokstavsexkludering

en: Letter style
sv_SE: Bokstavsstil

en: Limit export to code list
sv_SE: Begränsa export till kodlista

en: List
sv_SE: Lista

en: List name
sv_SE: Listnamn

en: Lists
sv_SE: Listor

en: Lists of codes
sv_SE: Kodlistor

en: Logged in user only
sv_SE: Endast inloggade användare

en: Lowercase
sv_SE: Gemener

en: Mark immediately as used - one time usage
sv_SE: Markera omedelbart som använd - engångsanvändning

en: Mark the used restriction serial as used
sv_SE: Markera den använda begränsningsserienumret som använd

en: NEW
sv_SE: NY

en: NOTE:
sv_SE: OBS:

en: Name
sv_SE: Namn

en: Network Home
sv_SE: Nätverksstartsida

en: New Value
sv_SE: Nytt värde

en: No
sv_SE: Nej

en: No code will be deleted. Just the list.
sv_SE: Ingen kod kommer att raderas. Bara listan.

en: No registration to this code done
sv_SE: Ingen registrering för denna kod gjord

en: No role execept Administrator allowed
sv_SE: Ingen roll förutom Administratör tillåten

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not OK:
sv_SE: Inte OK:

en: Not used - still available
sv_SE: Inte använd - fortfarande tillgänglig

en: Note:
sv_SE: Obs:

en: Numbers
sv_SE: Siffror

en: Numbers needed?
sv_SE: Siffror behövs?

en: Numbers options
sv_SE: Sifferalternativ

en: Offset for each number
sv_SE: Förskjutning för varje nummer

en: Old Value
sv_SE: Gammalt värde

en: Old value:
sv_SE: Gammalt värde:

en: On Email: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
sv_SE: I e-post: Text eller tecken som ska användas som avgränsare för användarens koder.

en: On PDF invoice: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
sv_SE: På PDF-faktura: Text eller tecken som ska användas som avgränsare för användarens koder.

en: One code per line and/or comma-separated (,).
sv_SE: En kod per rad och/eller kommaseparerad (,).

en: One time code check
sv_SE: Engångskodkontroll

en: Only if filled out, the button will be displayed. If you left this field empty, then the user will be redirected immediately if the code is valid, without a button to click.
sv_SE: Knappen visas bara om fältet är ifyllt. Om du lämnar fältet tomt omdirigeras användaren omedelbart om koden är giltig, utan en knapp att klicka på.

en: Only numbers
sv_SE: Bara siffror

en: Only triggered, if not empty.
sv_SE: Utlöses bara om inte tomt.

en: Open Email
sv_SE: Öppna e-post

en: Option
sv_SE: Alternativ

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Or the value of the global setting
sv_SE: Eller värdet från den globala inställningen

en: Order ID:
sv_SE: Order-ID:

en: Order Id
sv_SE: Order-ID

en: Order Status:
sv_SE: Orderstatus:

en: Order from:
sv_SE: Order från:

en: Order item serial changed to ticket with ticket number: %s
sv_SE: Orderartikelns serienummer ändrad till biljett med biljettnummer: %s

en: OrderId
sv_SE: Order-ID

en: Organize your codes in lists. You can assign codes to a list.
sv_SE: Organisera dina koder i listor. Du kan tilldela koder till en lista.

en: Output
sv_SE: Utdata

en: Overrule
sv_SE: Åsidosätt

en: Overrule the serial code format settings.
sv_SE: Åsidosätt seriekodformateringsinställningarna.

en: Please contact support for further investigation
sv_SE: Vänligen kontakta supporten för vidare utredning

en: Please find my system information below:
sv_SE: Nedan finner du min systeminformation:

en: Please select at least one code first.
sv_SE: Vänligen välj minst en kod först.

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Premium DB Version
sv_SE: Premium DB-version

en: Premium Plugin Version
sv_SE: Premium-tilläggsversion

en: Premium Serial
sv_SE: Premium-serienummer

en: Product Id:
sv_SE: Produkt-ID:

en: Product is stolen
sv_SE: Produkten är stulen

en: Product:
sv_SE: Produkt:

en: QR code
sv_SE: QR-kod

en: QR with URL and code
sv_SE: QR med URL och kod

en: QR with code
sv_SE: QR med kod

en: Record wordpress userid
sv_SE: Spara WordPress-användar-ID

en: Redirect already registered codes and the user is the same.
sv_SE: Omdirigera redan registrerade koder när användaren är densamma.

en: Redirect user is deactivated in the option.
sv_SE: Användaromdirigering är inaktiverad i alternativet.

en: Register by wordpress user:
sv_SE: Registrerad av WordPress-användare:

en: Register by wordpress userid:
sv_SE: Registrerad av WordPress-användar-ID:

en: Register user to code
sv_SE: Registrera användare till kod

en: Register user to the purchased code.
sv_SE: Registrera användare till den köpta koden.

en: Register value:
sv_SE: Registreringsvärde:

en: Registered user
sv_SE: Registrerad användare

en: Registered value
sv_SE: Registrerat värde

en: Registered wordpress userid
sv_SE: Registrerat WordPress-användar-ID

en: Renew now
sv_SE: Förnya nu

en: Repair Tables
sv_SE: Reparera tabeller

en: Repair database tables?
sv_SE: Reparera databastabeller?

en: Repaired
sv_SE: Reparerad

en: Replacement Tags
sv_SE: Ersättningstaggar

en: Request by wordpress user:
sv_SE: Begärd av WordPress-användare:

en: Request from IP:
sv_SE: Begäran från IP:

en: Request from:
sv_SE: Begäran från:

en: Requested wordpress userid
sv_SE: Begärt WordPress-användar-ID

en: Reset All Options
sv_SE: Återställ alla alternativ

en: Reset to Default
sv_SE: Återställ till standard

en: Reuse codes from the code list assigned to the woocommerce product, that are not already used by a woocommerce purchase.
sv_SE: Återanvänd koder från kodlistan som tilldelats WooCommerce-produkten, som inte redan används av ett WooCommerce-köp.

en: Revert
sv_SE: Återställ

en: Revert Option
sv_SE: Återställ alternativ

en: Revert option
sv_SE: Återställ alternativ

en: Scan QR Code
sv_SE: Skanna QR-kod

en: Scroll down and wait for all to finish.
sv_SE: Scrolla ner och vänta tills allt är klart.

en: Scroll to top
sv_SE: Scrolla till toppen

en: Security check failed
sv_SE: Säkerhetskontroll misslyckades

en: Semicolon
sv_SE: Semikolon

en: Serial Code
sv_SE: Seriekod

en: Serial Code Generator: Input element cannot be found. Please check your inputid-value on the shortcode
sv_SE: Seriekodgenerator: Inmatningselement hittades inte. Vänligen kontrollera ditt inputid-värde i kortkoden

en: Serial Code Generator: Output element cannot be found. Please check your outputid-value on the shortcode
sv_SE: Seriekodgenerator: Utdataelement hittades inte. Vänligen kontrollera ditt outputid-värde i kortkoden

en: Serial Code Generator: Trigger not found. Please check your triggerid-value on the shortcode
sv_SE: Seriekodgenerator: Utlösare hittades inte. Vänligen kontrollera ditt triggerid-värde i kortkoden

en: Serial Code List ID
sv_SE: Seriekodlista-ID

en: Serial Codes Numbers
sv_SE: Seriekodsnummer

en: Serial Codes Registered
sv_SE: Registrerade seriekoder

en: Serial Infos for Product
sv_SE: Seriekodsinfo för produkt

en: Serials
sv_SE: Serienummer

en: Serials options
sv_SE: Serienummeralternativ

en: Set a range
sv_SE: Ange ett intervall

en: Set new expiration date: %1$s to %2$s for purchased item %3$dx %4$s.
sv_SE: Nytt utgångsdatum satt: %1$s till %2$s för köpt artikel %3$dx %4$s.

en: Set the serial code formatter pattern for new sales.
sv_SE: Ange formateringsmönstret för seriekoder vid nya försäljningar.

en: Show Product
sv_SE: Visa produkt

en: Show in WooCommerce Orders
sv_SE: Visa i WooCommerce-ordrar

en: Site URL
sv_SE: Webbplats-URL

en: Skip asking for the registration value, if the user is logged in
sv_SE: Hoppa över frågan om registreringsvärde om användaren är inloggad

en: Some systems are slow and the connection timeout interupts the export, if you have too many codes. In that case, you can export your codes in several steps. e.g. 0 and 20000 amount and then 20001 and 20000 amount.
sv_SE: Vissa system är långsamma och anslutningstidsgränsen avbryter exporten om du har för många koder. I så fall kan du exportera dina koder i flera steg, t.ex. 0 och 20000 antal och sedan 20001 och 20000 antal.

en: Space
sv_SE: Mellanslag

en: Start number
sv_SE: Startnummer

en: Store Codes on Server
sv_SE: Lagra koder på servern

en: Store codes
sv_SE: Lagra koder

en: Successfull stored codes
sv_SE: Framgångsrikt lagrade koder

en: Support Contact
sv_SE: Supportkontakt

en: Support Info
sv_SE: Supportinfo

en: Support: Serial Codes Generator
sv_SE: Support: Seriekodgenerator

en: Tables repair executed at
sv_SE: Tabellreparation utförd den

en: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
sv_SE: Text eller tecken som ska användas som avgränsare för användarens koder.

en: Text that will be added before the code on the PDF invoice.
sv_SE: Text som läggs till före koden på PDF-fakturan.

en: Text that will be added before the serial code(s) for the user are displayed.
sv_SE: Text som läggs till innan användarens seriekod(er) visas.

en: Text that will be added before the used purchase code on the PDF invoice, order table and order details.
sv_SE: Text som läggs till före den använda köpkoden på PDF-fakturan, ordertabellen och orderdetaljerna.

en: Text that will be displayed as the placeholder text on the code input field.
sv_SE: Text som visas som platshållartext i kodinmatningsfältet.

en: Text that will be displayed below the product title within the WooCommerce cart.
sv_SE: Text som visas under produkttiteln i WooCommerce-varukorgen.

en: Text that will be used, if you do not have <b>premium</b> and run out of free code amount. This text will be added to the WooCoomerce purchase information instead of the code
sv_SE: Text som används om du inte har <b>Premium</b> och det fria kodantalet tar slut. Denna text läggs till i WooCommerce-köpinformationen istället för koden

en: The IP will be updated too. The requested date will only be changed, if it was not set already.
sv_SE: IP-adressen uppdateras också. Det begärda datumet ändras bara om det inte redan var satt.

en: The IP will updated too. The registered date will only be changed, if it was not set already.
sv_SE: IP-adressen uppdateras också. Registreringsdatumet ändras bara om det inte redan var satt.

en: The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replaced with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
sv_SE: URL:en kan vara relativ som '/sida/' eller absolut 'https//domän/url/'.<br>Du kan använda dessa platshållare i din URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Ersätts med användar-ID:t om användaren är inloggad, annars tomt</li><li><b>{CODE}</b>: Ersätts med koden (utan avgränsare)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Ersätts med koden (MED avgränsare)</li><li><b>{IP}</b>: Användarens IP-adress</li><li><b>{LIST}</b>: Listans namn om tilldelad</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Beskrivning av den tilldelade listan</li><li><a href='#replacementtags'>Fler taggar här</a></li></ul>

en: The URL should be absolute, if you like to provide the generated QR image to your customers. The image can be retrieved within the serial code area. The code detail contains a button for it.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>You could use more tags.</a> But it is not recommend, since the QR code is generated within the admin area.</li></ul>
sv_SE: URL:en bör vara absolut om du vill tillhandahålla den genererade QR-bilden till dina kunder. Bilden kan hämtas i seriekodområdet. Koddetaljerna innehåller en knapp för detta.<br>Du kan använda dessa platshållare i din URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Ersätts med koden (utan avgränsare)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Ersätts med koden (MED avgränsare)</li><b>{LIST}</b>: Listans namn om tilldelad</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Beskrivning av den tilldelade listan</li><li><a href='#replacementtags'>Fler taggar finns tillgängliga.</a> Det rekommenderas dock inte eftersom QR-koden genereras i administrationsområdet.</li></ul>

en: This QR image contains:
sv_SE: Denna QR-bild innehåller:

en: Ticket Info
sv_SE: Biljettinfo

en: Ticket Number
sv_SE: Biljettnummer

en: Ticket number: %1$s for order item of product #%2$d removed.
sv_SE: Biljettnummer: %1$s för orderposition av produkt #%2$d borttagen.

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Total codes created:
sv_SE: Totalt skapade koder:

en: Total codes found:
sv_SE: Totalt hittade koder:

en: Total codes updated:
sv_SE: Totalt uppdaterade koder:

en: Total lines read:
sv_SE: Totalt lästa rader:

en: Total lines with lists:
sv_SE: Totalt rader med listor:

en: Total lists created:
sv_SE: Totalt skapade listor:

en: Total lists imported:
sv_SE: Totalt importerade listor:

en: Total lists updated:
sv_SE: Totalt uppdaterade listor:

en: Track wordpress userid
sv_SE: Spåra WordPress-användar-ID

en: True
sv_SE: Sant

en: URL for a redirect
sv_SE: URL för omdirigering

en: URL for the QR image.
sv_SE: URL för QR-bilden.

en: URL to redirect the user, if the code is valid.
sv_SE: URL för omdirigering av användaren om koden är giltig.

en: URL to your service if <b>someone register to this code</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om <b>någon registrerar sig till denna kod</b>.

en: URL to your service if a code received WooCommerce data, if a 'code was purchased'.
sv_SE: URL till er tjänst om en kod mottog WooCommerce-data, dvs. om en 'kod köptes'.

en: URL to your service if an order item is bought using a restriction code.
sv_SE: URL till er tjänst om en orderartikel köps med en begränsningskod.

en: URL to your service if the WooCommerce data is removed from the code.
sv_SE: URL till er tjänst om WooCommerce-data tas bort från koden.

en: URL to your service if the checked code <b>is inactive</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden <b>är inaktiv</b>.

en: URL to your service if the checked code <b>is invalid</b> (not found).
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden <b>är ogiltig</b> (hittades inte).

en: URL to your service if the checked code <b>is valid</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden <b>är giltig</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>marked as used and checked again</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden redan är <b>markerad som använd och kontrolleras igen</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>registered to someone</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden redan är <b>registrerad till någon</b>.

en: URL to your service if the checked code is valid and is <b>marked to be used the first time</b>.
sv_SE: URL till er tjänst om den kontrollerade koden är giltig och <b>markeras som använd för första gången</b>.

en: USERID DOES NOT EXIST
sv_SE: ANVÄNDAR-ID FINNS INTE

en: Unlimited usage allowed
sv_SE: Obegränsad användning tillåten

en: Up 100.000 codes generation per run. The limit is to prevent performance issues.
sv_SE: Upp till 100 000 kodgenereringar per körning. Gränsen är för att förhindra prestandaproblem.

en: Uppercase
sv_SE: Versaler

en: Use the One-Time-Usage settings for serials
sv_SE: Använd engångsanvändningsinställningarna för serienummer

en: Used
sv_SE: Använd

en: Used for Order ID:
sv_SE: Använd för order-ID:

en: Usefull if your codes are certificatins and you want if somebody type in the code to see who it belongs to.
sv_SE: Användbart om era koder är certifieringar och ni vill att den som anger koden ska kunna se vem den tillhör.

en: User profile
sv_SE: Användarprofil

en: User redirection
sv_SE: Användaromdirigering

en: Validation Messages
sv_SE: Valideringsmeddelanden

en: Validator Form
sv_SE: Valideringsformulär

en: Variation:
sv_SE: Variant:

en: While storing the codes to the server, it will check if the code is unique and mark the codes, that are not.
sv_SE: Vid lagring av koderna på servern kontrolleras om koden är unik och koder som inte är det markeras.

en: Will be overriden if you set the serial code format settings on the product!
sv_SE: Kommer att åsidosättas om du anger seriekodformateringsinställningarna på produkten!

en: With your QR code value
sv_SE: Med ditt QR-kodvärde

en: WooCommerce Order
sv_SE: WooCommerce-order

en: WooCommerce Purchase Restriction
sv_SE: WooCommerce-köpbegränsning

en: WooCommerce Subscription Orders
sv_SE: WooCommerce-prenumerationsordrar

en: WooCommerce not found
sv_SE: WooCommerce hittades inte

en: Woocommerce product serial assignment
sv_SE: WooCommerce produktserietilldelning

en: Woocommerce restrict product sale without serial code
sv_SE: WooCommerce begränsa produktförsäljning utan seriekod

en: Woocommerce ticket sale
sv_SE: WooCommerce biljettförsäljning

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are using the premium version. Many thanks, please enter your serial key within the options
sv_SE: Du använder Premium-versionen. Tack så mycket, vänligen ange din serienyckel i alternativen

en: You can
sv_SE: Du kan

en: You can assign a code list to a product and this will generate or re-use a code from this code list as a ticket serial code It will be printed on the purchase information to the customer.
sv_SE: Du kan tilldela en kodlista till en produkt och detta genererar eller återanvänder en kod från denna kodlista som en biljettseriekod. Den skrivs ut på köpinformationen till kunden.

en: You can display the serial codes assigned to an user with this shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.
sv_SE: Du kan visa de seriekoder som tilldelats en användare med denna kortkod <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.

en: You can export your current settings first.
sv_SE: Du kan exportera dina nuvarande inställningar först.

en: You can generate QR code images for your serial codes.
sv_SE: Du kan generera QR-kodbilder för dina seriekoder.

en: You can repeat the "store codes" operations as often as needed.
sv_SE: Du kan upprepa åtgärden "lagra koder" så ofta som behövs.

en: You can restrict the sale of products to be allowed only if your customer enters a valid and unused serial code. You can assign the serial code list for the restriction, within the product details.
sv_SE: Du kan begränsa försäljningen av produkter så att den bara tillåts om din kund anger en giltig och oanvänd seriekod. Du kan tilldela seriekodlistan för begränsningen i produktdetaljerna.

en: You can store up to
sv_SE: Du kan lagra upp till

en: You can upload a CSV file (, delimiter). You have to provide a header line with column names.
sv_SE: Du kan ladda upp en CSV-fil (, avgränsare). Du måste ange en rubrikrad med kolumnnamn.

en: You can use ";" to add more than one code. e.g. 1234-abc;2345-abc. Missing codes will be created and set active.
sv_SE: Du kan använda ";" för att lägga till mer än en kod. T.ex. 1234-abc;2345-abc. Saknade koder skapas och sätts som aktiva.

en: You can use date placeholder to have the prefix filled with the date of the confirmed purchase.
sv_SE: Du kan använda datumplatshållare för att fylla prefixet med datumet för det bekräftade köpet.

en: You can use these replacement tags in your text messages and URLs for the meta code values
sv_SE: Du kan använda dessa ersättningstaggar i dina textmeddelanden och URL:er för metakodvärdena

en: You can use:
sv_SE: Du kan använda:

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt denna sida.

en: You have
sv_SE: Du har

en: You have to create a list first before you can add codes.
sv_SE: Du måste skapa en lista först innan du kan lägga till koder.

en: You own background color of the button
sv_SE: Egen bakgrundsfärg för knappen

en: You own border color of the button
sv_SE: Egen ramfärg för knappen

en: You own text color of the button
sv_SE: Egen textfärg för knappen

en: You reached maximum amount of codes. You need to delete codes before you can add more new codes or buy the premium version to have unlimited codes.
sv_SE: Du har nått det maximala antalet koder. Du måste radera koder innan du kan lägga till fler nya koder eller köpa Premium-versionen för obegränsat antal koder.

en: Your Limit of
sv_SE: Din gräns på

en: Your own 'Code and CVV is not valid' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod och CVV är ogiltiga'

en: Your own 'Code confirmed' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod bekräftad'

en: Your own 'Code expired' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod utgången'

en: Your own 'Code inactive' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod inaktiv'

en: Your own 'Code is already registered to a user' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Koden är redan registrerad till en användare'

en: Your own 'Code is used' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod är använd'

en: Your own 'Code not found' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Kod hittades inte'

en: Your own 'Only for logged in user' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Endast för inloggade användare'

en: Your own 'Product/Code stolen' message
sv_SE: Eget meddelande för 'Produkt/Kod stulen'

en: Your own 'amount of successful checks' label
sv_SE: Egen etikett för 'Antal lyckade kontroller'

en: Your own 'first successful check' label
sv_SE: Egen etikett för 'Första lyckade kontroll'

en: Your own 'last successful check' label
sv_SE: Egen etikett för 'Senaste lyckade kontroll'

en: Your own after-text for the display of the collected information
sv_SE: Egen eftertext för visning av den insamlade informationen

en: Your own button label 'Register for this code'
sv_SE: Egen knappetikett 'Registrera för denna kod'

en: Your own check button label
sv_SE: Egen etikett för kontrollknappen

en: Your own date format
sv_SE: Eget datumformat

en: Your own input field placeholder text
sv_SE: Egen platshållartext för inmatningsfältet

en: Your own label for the user registration value question
sv_SE: Egen etikett för frågan om registreringsvärde

en: Your own message for the 'user registration value is stored' operation
sv_SE: Eget meddelande för åtgärden 'registreringsvärde har sparats'

en: Your own pre-text for the display of the collected information
sv_SE: Egen förtext för visning av den insamlade informationen

en: Your own question for 'Please enter your CVV for this serial code' label
sv_SE: Egen etikett för 'Vänligen ange din CVV för denna seriekod'

en: Your premium serial expires soon, at the
sv_SE: Ditt Premium-serienummer löper snart ut, den

en: Your premium serial has expired. Updates are no longer available.
sv_SE: Din Premium-licens har upphört. Uppdateringar är inte längre tillgängliga.

en: Your premium serial will expire in %1$d days (on %2$s).
sv_SE: Din Premium-licens upphör om %1$d dagar (%2$s).

en: Your start number is not correct. It has to be an integer and start from 1
sv_SE: Ditt startnummer är inte korrekt. Det måste vara ett heltal och börja från 1

en: [PREMIUM ONLY]
sv_SE: [ENDAST PREMIUM]

en: active
sv_SE: aktiv

en: button label for the redirect button
sv_SE: Knappetikett för omdirigeringsknappen

en: click to hide
sv_SE: Klicka för att dölja

en: click to show
sv_SE: Klicka för att visa

en: codes
sv_SE: Koder

en: codes is reached. Use the premium version to have unlimited codes.
sv_SE: koder är nått. Använd Premium-versionen för obegränsat antal koder.

en: codes stored.
sv_SE: koder lagrade.

en: codes will be deleted.
sv_SE: koder kommer att raderas.

en: codes. In
sv_SE: Koder. I

en: codes. Unlimited with
sv_SE: koder. Obegränsat med

en: contains
sv_SE: innehåller

en: day
sv_SE: dag

en: for the list name
sv_SE: för listnamnet

en: for this field will be taken.
sv_SE: för detta fält kommer att användas.

en: function
sv_SE: Funktion

en: function "%s" in wc backend not implemented
sv_SE: Funktion "%s" i WC-backend inte implementerad

en: function not implemented
sv_SE: Funktion inte implementerad

en: hour
sv_SE: timme

en: inactive
sv_SE: inaktiv

en: is activ
sv_SE: är aktiv

en: is inactiv
sv_SE: är inaktiv

en: is stolen
sv_SE: är stulen

en: list. Unlimited with
sv_SE: lista. Obegränsat med

en: loading...
sv_SE: Laddar...

en: minutes
sv_SE: minuter

en: month
sv_SE: månad

en: no data
sv_SE: Inga data

en: not found. Please check your shortcode parameters
sv_SE: hittades inte. Vänligen kontrollera dina kortkodparametrar

en: nothing to update
sv_SE: Inget att uppdatera

en: one or more serials that will be added if not exists and assigned to the list.
sv_SE: ett eller flera serienummer som läggs till om de inte finns och tilldelas listan.

en: optional
sv_SE: valfritt

en: options. Skipped:
sv_SE: alternativ. Hoppade över:

en: options? This will overwrite current settings.
sv_SE: alternativ? Detta skriver över nuvarande inställningar.

en: per Code list
sv_SE: per kodlista

en: renew your license here
sv_SE: Förnya din licens här

en: runs to find unique codes
sv_SE: körningar för att hitta unika koder

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: seconds, with
sv_SE: sekunder, med

en: short description
sv_SE: kort beskrivning

en: stolen
sv_SE: stulen

en: to its previous value?
sv_SE: till dess tidigare värde?

en: unix timestamp
sv_SE: Unix-tidsstämpel

en: unlimited
sv_SE: obegränsad

en: up to 100.000 for each run
sv_SE: upp till 100 000 per körning

en: use the add option
sv_SE: Använd alternativet lägg till

en: used
sv_SE: använd

en: year
sv_SE: år
