Serial Codes Generator and Validator 2.9.0 - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: #1001 code missing
ja: #1001 コードがありません

en: #1002a code not in list
ja: #1002a コードがリストにありません

en: #101 name missing
ja: #101 名前がありません

en: #102 name missing
ja: #102 名前がありません

en: #103 id missing
ja: #103 IDがありません

en: #104 id is missing
ja: #104 IDがありません

en: #105 not found
ja: #105 見つかりません

en: #106 id is missing
ja: #106 IDがありません

en: #108 too many codes. Unlimited codes only with premium
ja: #108 コードが多すぎます。無制限のコードはPremiumのみ利用可能です

en: #201 code missing
ja: #201 コードがありません

en: #202 code missing
ja: #202 コードがありません

en: #203 code empty
ja: #203 コードが空です

en: #204 code not found
ja: #204 コードが見つかりません

en: #205 code exists already
ja: #205 コードが既に存在します

en: #206 code missing
ja: #206 コードがありません

en: #207 code is missing
ja: #207 コードがありません

en: #208 too many codes. Unlimited codes only with premium
ja: #208 コードが多すぎます。無制限のコードはPremiumのみ利用可能です

en: #209 ids are missing
ja: #209 IDがありません

en: #210 ids must be an array
ja: #210 IDは配列でなければなりません

en: #211 codes missing
ja: #211 コードがありません

en: #212 codes must be an array
ja: #212 コードは配列でなければなりません

en: #220 id of code empty
ja: #220 コードIDが空です

en: #221 code not found
ja: #221 コードが見つかりません

en: #601 code could not be generated and stored
ja: #601 コードを生成・保存できませんでした

en: #602 list id invalid
ja: #602 リストIDが無効です

en: #9001 premium is not active
ja: #9001 Premiumが有効ではありません

en: #9002 premium action is missing
ja: #9002 Premiumアクションがありません

en: #9101 code is missing
ja: #9101 コードがありません

en: #9201 code missing
ja: #9201 コードがありません

en: #9202 value missing
ja: #9202 値がありません

en: #9205 code not correct
ja: #9205 コードが正しくありません

en: #9206 code expired
ja: #9206 コードの有効期限が切れています

en: #9207 code already taken
ja: #9207 コードは既に使用されています

en: #9221 code missing
ja: #9221 コードがありません

en: #9222 code missing
ja: #9222 コードがありません

en: #9231 code missing
ja: #9231 コードがありません

en: #9232 not found
ja: #9232 見つかりません

en: #9233 code missing
ja: #9233 コードがありません

en: #9234 not found
ja: #9234 見つかりません

en: #9301 ticket id not found
ja: #9301 チケットIDが見つかりません

en: #9302 ticket id not correct
ja: #9302 チケットIDが正しくありません

en: #9401 CSV file for list is missing
ja: #9401 リスト用のCSVファイルがありません

en: #9402 List could not be created or loaded
ja: #9402 リストを作成または読み込みできませんでした

en: #9403 name column missing
ja: #9403 名前列がありません

en: #9601 code is missing
ja: #9601 コードがありません

en: #9602 order id is missing
ja: #9602 注文IDがありません

en: #9611 code is missing
ja: #9611 コードがありません

en: #9621 code is missing
ja: #9621 コードがありません

en: #9622 code is missing
ja: #9622 コードがありません

en: #9623 code is missing
ja: #9623 コードがありません

en: #9624 code is not bound to an order
ja: #9624 コードは注文に紐付けられていません

en: #9625 WooCommerce missing or not active
ja: #9625 WooCommerceがないか、有効ではありません

en: #9625 code is missing
ja: #9625 コードがありません

en: #9999 DB needed
ja: #9999 データベースが必要です

en: 1 or 0 to deactivate or activate the redirect option for this list
ja: 1または0でこのリストのリダイレクトオプションを無効化または有効化します

en: 1 or 0 to hide or display the redirect button
ja: 1または0でリダイレクトボタンを非表示または表示します

en: Access
ja: アクセス

en: Activate redirect the user after a valid code found.
ja: 有効なコードが見つかった後にユーザーをリダイレクトする。

en: Activate the purchase restrictions of product sales without a valid and unused serial code.
ja: 有効で未使用のシリアルコードなしでの商品販売の購入制限を有効にする。

en: Activate webhooks to call a service with the validation check.
ja: 検証チェック時にサービスを呼び出すWebhooksを有効にする。

en: Add
ja: 追加

en: Add Code
ja: コード追加

en: Add List
ja: リスト追加

en: After how many letters?
ja: 何文字ごとですか？

en: After which successful 'confirmed' check, should the code be marked as used?
ja: 何回目の「確認」成功後にコードを使用済みとしてマークしますか？

en: Aktiv:
ja: 有効:

en: All
ja: すべて

en: Allow only logged in wordpress user to enter a serial code
ja: ログイン済みのWordPressユーザーのみシリアルコードの入力を許可する

en: Allow only specific roles access to the admin area
ja: 特定のロールのみに管理画面へのアクセスを許可する

en: Allow the specific role to access
ja: 特定のロールにアクセスを許可する

en: Allow your users to register themself for a code.
ja: ユーザーが自分自身をコードに登録できるようにする。

en: Amount of letter needed
ja: 必要な文字数

en: Amount of letters has to be higher
ja: 文字数はもっと多くなければなりません

en: Amount:
ja: 数量:

en: Are you sure you want to reset all options to their default values? This cannot be undone.
ja: すべてのオプションをデフォルト値にリセットしてもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure, you want to delete all selected codes?
ja: 選択したすべてのコードを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure, you want to delete this code?
ja: このコードを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure, you want to delete this list?
ja: このリストを削除してもよろしいですか？

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assign to this code list
ja: このコードリストに割り当てる

en: Back to overview
ja: 一覧に戻る

en: Basic DB Version
ja: 基本DBバージョン

en: Basic Plugin Version
ja: 基本Pluginバージョン

en: Billing Email:
ja: 請求先メール:

en: Both
ja: 両方

en: Bulk Action
ja: 一括操作

en: Button to click for the user to be forwarded
ja: ユーザーが転送されるためにクリックするボタン

en: CVV - use 4 digits for best results
ja: CVV - 最良の結果を得るには4桁を使用してください

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change History
ja: 変更履歴

en: Changed By
ja: 変更者

en: Changes will trigger the webhook, if activated.
ja: 有効な場合、変更によりWebhookがトリガーされます。

en: Choose CSV file
ja: CSVファイルを選択

en: Choose a file suffix
ja: ファイル拡張子を選択

en: Choose a sorting direction
ja: ソート方向を選択

en: Choose a sorting field
ja: ソートフィールドを選択

en: Choose delimiter of your columns:
ja: 列の区切り文字を選択:

en: Choose the delimiter for the column values
ja: 列の値の区切り文字を選択

en: Choose type of codes
ja: コードの種類を選択

en: Choose your export settings
ja: エクスポート設定を選択

en: Clear the code if the order was deleted or a refund triggered
ja: 注文が削除または返金された場合にコードをクリアする

en: Clear the code list textarea field below to add only the new generated codes
ja: 新しく生成されたコードのみ追加するには、以下のコードリストテキストエリアをクリアしてください

en: Code
ja: コード

en: Code Display
ja: コード表示

en: Code Display:
ja: コード表示:

en: Code Generator
ja: コードジェネレーター

en: Code Verification Value (CVV):
ja: コード検証値 (CVV):

en: Code and CVV is not valid
ja: コードとCVVが無効です

en: Code confirmed
ja: コード確認済み

en: Code expired
ja: コード期限切れ

en: Code is already used
ja: コードは既に使用されています

en: Code is empty
ja: コードが空です

en: Code marked as used
ja: コードが使用済みとしてマークされました

en: Code not found
ja: コードが見つかりません

en: Code:
ja: コード:

en: Codes
ja: コード

en: Comma
ja: カンマ

en: Confirmed count:
ja: 確認回数:

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy the support information below and include it in your email. Remove any critical information if needed.
ja: 以下のサポート情報をコピーしてメールに含めてください。必要に応じて機密情報を削除してください。

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Could not create code list. Name exists already.
ja: コードリストを作成できませんでした。名前が既に存在します。

en: Created
ja: 作成日

en: Created:
ja: 作成日:

en: Creation date
ja: 作成日

en: Current Options
ja: 現在のオプション

en: Customer
ja: 顧客

en: Date
ja: 日付

en: Default search filter
ja: デフォルト検索フィルター

en: Delete
ja: 削除

en: Delete WooCommerce order info for this code
ja: このコードのWooCommerce注文情報を削除

en: Delete WooCommerce purchase code info from order
ja: 注文からWooCommerce購入コード情報を削除

en: Delete all selected codes?
ja: 選択したすべてのコードを削除しますか？

en: Delete code used information
ja: コード使用情報を削除

en: Delete registered user information
ja: 登録ユーザー情報を削除

en: Delimiter?
ja: 区切り文字？

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Display Additional Information
ja: 追加情報の表示

en: Display QR with URL
ja: URL付きQRを表示

en: Display QR with code
ja: コード付きQRを表示

en: Display a column with the name of the buyer
ja: 購入者名の列を表示する

en: Display bought serial numbers within the user profile
ja: ユーザープロフィールに購入済みシリアル番号を表示する

en: Display code to your loggedin user
ja: ログインユーザーにコードを表示する

en: Display registered information of a code
ja: コードの登録情報を表示する

en: Display registered serial numbers within the user profile
ja: ユーザープロフィールに登録済みシリアル番号を表示する

en: Display the amount of successful checks.
ja: 検証成功回数を表示する。

en: Display the assigned code list description if the serial code was confirmed.
ja: シリアルコードが確認された場合、割り当てられたコードリストの説明を表示する。

en: Display the collected information of a registration to a code.
ja: コードへの登録の収集情報を表示する。

en: Display the first successful check date.
ja: 最初の検証成功日を表示する。

en: Display the last successful check date.
ja: 最後の検証成功日を表示する。

en: Display the prefix text always.
ja: プレフィックステキストを常に表示する。

en: Displays the label and amount of the successful validations
ja: 検証成功のラベルと回数を表示します

en: Displays the label and date of the first successful validation, if not empty.
ja: 最初の検証成功のラベルと日付を表示します（空でない場合）。

en: Displays the label and date of the last successful validation, if not empty.
ja: 最後の検証成功のラベルと日付を表示します（空でない場合）。

en: Do not print the serial code CVV on the PDF invoice woocommerce purchase.
ja: WooCommerce購入のPDF請求書にシリアルコードのCVVを印刷しない。

en: Do not print the serial code CVV on the email 'customer completed order'.
ja: 「注文完了」メールにシリアルコードのCVVを印刷しない。

en: Do not print the serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
ja: WooCommerce購入のPDF請求書にシリアルコードを印刷しない。

en: Do not print the used restriction serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
ja: WooCommerce購入のPDF請求書に使用済み制限シリアルコードを印刷しない。

en: Do not put the serial code in the email 'customer completed order'.
ja: 「注文完了」メールにシリアルコードを含めない。

en: Do not redirect the user.
ja: ユーザーをリダイレクトしない。

en: Do not show the button and redirect immediately. Overrules the global settings.
ja: ボタンを表示せず即座にリダイレクトする。グローバル設定を上書きします。

en: Do you really want to remove the image information from this option?
ja: このオプションから画像情報を本当に削除しますか？

en: Do you really want to try to repair your database table definitions? It should be safe, but only needed in very rare cases.
ja: データベーステーブル定義の修復を本当に試みますか？安全なはずですが、非常にまれなケースでのみ必要です。

en: Do you want to delete?
ja: 削除しますか？

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Each 'confirmed' code will be marked as used
ja: 「確認済み」の各コードは使用済みとしてマークされます

en: Each entry will turn green (successfull stored) or red (NOT OK - duplicat entry on the server).
ja: 各エントリは緑（保存成功）または赤（エラー - サーバー上の重複エントリ）になります。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Code
ja: コード編集

en: Edit List
ja: リスト編集

en: Edit registered user
ja: 登録ユーザーを編集

en: Edit registered user information
ja: 登録ユーザー情報を編集

en: Edit requested wordpress user
ja: リクエストされたWordPressユーザーを編集

en: Edit wordpress user information
ja: WordPressユーザー情報を編集

en: Email
ja: メール

en: Empty table
ja: 空のテーブル

en: Enable QR code scanner on the validation form
ja: 検証フォームでQR Codeスキャナーを有効にする

en: Enter a prefix (optional)
ja: プレフィックスを入力（任意）

en: Enter amount of codes
ja: コード数を入力

en: Enter amount of codes needed
ja: 必要なコード数を入力

en: Enter an amount of how many codes you need
ja: 必要なコード数を入力してください

en: Enter your row start (0 = from the first)
ja: 開始行を入力（0 = 最初から）

en: Error
ja: エラー

en: Error 505
ja: エラー 505

en: Export
ja: エクスポート

en: Export codes
ja: コードをエクスポート

en: False
ja: 偽

en: Filter for cvv value
ja: CVV値でフィルター

en: Filter for list id
ja: リストIDでフィルター

en: Filter for order id
ja: 注文IDでフィルター

en: Filter for product id
ja: 商品IDでフィルター

en: Filter for registered user id
ja: 登録ユーザーIDでフィルター

en: Filter for status (1:active, 0:inactive, 2:stolen)
ja: ステータスでフィルター（1:有効、0:無効、2:盗難）

en: First successful validation IP:
ja: 最初の検証成功IP:

en: First successful validation at:
ja: 最初の検証成功日:

en: For the Code List for sale restriction the plugin requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is not supported.
ja: 販売制限用コードリストには、WooCommerce %1$s 以上がインストールされ、有効である必要があります。WooCommerce %2$s はサポートされていません。

en: For the validator form. This will contain the user input - code.
ja: 検証フォーム用。ユーザー入力（コード）が含まれます。

en: Generate Code Verification Value (CVV) for each code
ja: 各コードにコード検証値（CVV）を生成する

en: Generate codes
ja: コードを生成

en: Hi Support,
ja: サポートご担当者様、

en: Home
ja: ホーム

en: IP list checked for this code
ja: このコードで確認されたIPリスト

en: If CVV is set, then your user will be asked to enter also the CVV to check the serial code.
ja: CVVが設定されている場合、ユーザーはシリアルコードを確認するためにCVVの入力も求められます。

en: If a role is chosen, then the user with this role is allowed to see the admin area. This will not exclude the 'administrator', if the option is activated.
ja: ロールが選択されている場合、そのロールを持つユーザーは管理画面を閲覧できます。このオプションが有効でも「管理者」は除外されません。

en: If active and a code list is assigned to the code, then the description will be shown to the 'Code confirmed' message
ja: 有効でコードにコードリストが割り当てられている場合、「コード確認済み」メッセージに説明が表示されます

en: If active and a product in the cart has an active restriction set, then your customer will see an input field for the purchase allowance code<br>If not activated, then the restrictions set on the products are ignored - allows you to pause the purchase restriction feature.
ja: 有効でカート内の商品に有効な制限が設定されている場合、顧客には購入許可コードの入力フィールドが表示されます。<br>有効でない場合、商品に設定された制限は無視されます - 購入制限機能を一時停止できます。

en: If active and the user is logged in, then question of 'Register for this code' will be not shown and the 'is stored text' will be displayed immediately.
ja: 有効でユーザーがログインしている場合、「このコードに登録する」の質問は表示されず、「保存済み」テキストが即座に表示されます。

en: If active and the user is logged in, then the userid will be stored to the registration information.
ja: 有効でユーザーがログインしている場合、ユーザーIDが登録情報に保存されます。

en: If active and the user is not logged in, then the input fields will be disabled.
ja: 有効でユーザーがログインしていない場合、入力フィールドは無効になります。

en: If active, a camera icon will be displayed next to the input field, allowing users to scan QR codes with their device camera. Requires HTTPS.
ja: 有効にすると、入力フィールドの横にカメラアイコンが表示され、ユーザーはデバイスのカメラでQR Codeをスキャンできます。HTTPSが必要です。

en: If active, a successful checked code will be marked as used and the message for used-code will be displayed instead of the code-confirmed message
ja: 有効にすると、検証に成功したコードは使用済みとしてマークされ、コード確認済みメッセージの代わりに使用済みコードのメッセージが表示されます

en: If active, each validation request from a user will trigger an URL from the server side to another URL. Be carefull. This could slow down the validation check. It depends how fast your service URLs are responding.<br>The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br><br><b>You can use these placeholder for your URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replace with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replace with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replace with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
ja: 有効にすると、ユーザーからの各検証リクエストでサーバー側から別のURLへリクエストが送信されます。ご注意ください。これにより検証チェックが遅くなる可能性があります。サービスURLの応答速度に依存します。<br>URLは「/page/」のような相対パスまたは「https//domain/url/」のような絶対パスが使用できます。<br><br><b>URLには以下のプレースホルダーが使用できます:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: ユーザーがログインしている場合はユーザーIDに、それ以外は空に置換されます</li><li><b>{CODE}</b>: コード（区切り文字なし）に置換されます</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: コード（区切り文字あり）に置換されます</li><li><b>{IP}</b>: ユーザーのIPアドレス</li><li><b>{LIST}</b>: 割り当てられたリスト名</li><li><a href='#replacementtags'>その他のタグはこちら</a></li></ul>

en: If active, the a new serial code will generated using the following settings
ja: 有効にすると、以下の設定に基づいて新しいシリアルコードが生成されます

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the PDF
ja: 有効にすると、割り当てられたCVVはPDFに印刷されません

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the email
ja: 有効にすると、割り当てられたCVVはメールに印刷されません

en: If active, the assigned serial code will not be printed on the PDF
ja: 有効にすると、割り当てられたシリアルコードはPDFに印刷されません

en: If active, the assigned serial code will not be put in the email
ja: 有効にすると、割り当てられたシリアルコードはメールに含まれません

en: If active, the system will try to use an existing code from the code list that is free. If no free code could be found, a new code will be created and assigned to the purchase.
ja: 有効にすると、システムはコードリストから未使用のコードの使用を試みます。未使用コードが見つからない場合、新しいコードが作成され購入に割り当てられます。

en: If active, the used serial code will not be printed on the PDF
ja: 有効にすると、使用済みシリアルコードはPDFに印刷されません

en: If active, the user of the order will be to register to the code(s) during the order purchase. It will only work, if the order has a user. Guests cannot be assigned to the code, because no user id available.
ja: 有効にすると、注文時にユーザーがコードに登録されます。注文にユーザーが紐付いている場合のみ機能します。ゲストにはユーザーIDがないため、コードに割り当てることができません。

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below, even if the code is registered already and user checking is the same user that is registered to the code. It will not be executed, if the 'one time usage restriction is active'.
ja: 有効にすると、コードが既に登録済みで検証しているユーザーがコードに登録されている同一ユーザーである場合でも、以下で指定したURLにリダイレクトされます。「ワンタイム使用制限が有効」の場合は実行されません。

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below.
ja: 有効にすると、ユーザーは以下で指定したURLにリダイレクトされます。

en: If active, the user will get the option to register with an 'email address' (or your registration value text) to the code. <b>IMPORTANT</b>: If activate, the redirect option will executed after the registration.
ja: 有効にすると、ユーザーは「メールアドレス」（または登録値テキスト）でコードに登録するオプションが表示されます。<b>重要</b>: 有効にすると、登録後にリダイレクトオプションが実行されます。

en: If active, the wordpress userid will be stored if the user is logged in.
ja: 有効にすると、ユーザーがログインしている場合にWordPressのユーザーIDが保存されます。

en: If active, then a new column within the admin area for each code will be shown with the billing name. It will also add the billing name to the export. <b>This feature can be very slow.</b>
ja: 有効にすると、管理画面で各コードに請求先名の新しい列が表示されます。また、エクスポートにも請求先名が追加されます。<b>この機能は非常に遅くなる場合があります。</b>

en: If active, then only the administrator and the choosen roles area allowed to access this admin area.
ja: 有効にすると、管理者と選択されたロールのみがこの管理画面にアクセスできます。

en: If active, your prefix text will be rendered always. Even if the user is not logged in or do not have any serial codes assigned to her yet.
ja: 有効にすると、プレフィックステキストは常に表示されます。ユーザーがログインしていない場合やシリアルコードが割り当てられていない場合でも表示されます。

en: If left empty, default will be '1'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「1」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Check'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「チェック」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Code and CVV is not valid'.
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コードとCVVが無効です」が使用されます。

en: If left empty, default will be 'Code confirmed'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コード確認済み」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Code expired'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コードの有効期限が切れています」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Code is already used'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コードは既に使用されています」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Code not found'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コードが見つかりません」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Code:'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「Code:」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Enter purchase allowance code'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「購入許可コードを入力」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Enter your email address'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「メールアドレスを入力してください」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Is registered to a user'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「ユーザーに登録済み」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Last successful validation at {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「最終検証成功日: {VALIDATION-LAST_SUCCESS}」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Please contact our support for the serial code'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「シリアルコードについてはサポートにお問い合わせください」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Please contact support for further investigation'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「詳細についてはサポートにお問い合わせください」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Please enter your CVV for this serial code'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「このシリアルコードのCVVを入力してください」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Product stolen'. You coud set it to be more precise e.g.: 'The serial number is reported as stolen'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「商品盗難」が使用されます。より正確に設定できます。例:「このシリアル番号は盗難届が出されています」

en: If left empty, default will be 'Purchase Code:'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「Purchase Code:」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Register for this code'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「このコードに登録する」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Successful validation at {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. The placeholder {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} will be replace with the data. If you do not enter the placeholder, then the data will be added at the end of the label.
ja: 空欄の場合、デフォルトの「検証成功日: {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}」が使用されます。プレースホルダー {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} はデータに置換されます。プレースホルダーを入力しない場合、データはラベルの末尾に追加されます。

en: If left empty, default will be 'This code was already {CONFIRMEDCOUNT} times validated'. The placeholder {CONFIRMEDCOUNT} will be replace with the amount. If you do not enter the placeholder, then the amount will be added at the end of the label.
ja: 空欄の場合、デフォルトの「このコードは既に {CONFIRMEDCOUNT} 回検証されています」が使用されます。プレースホルダー {CONFIRMEDCOUNT} は回数に置換されます。プレースホルダーを入力しない場合、回数はラベルの末尾に追加されます。

en: If left empty, default will be 'This product can only be purchased with a code'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「この商品はコードがないと購入できません」が使用されます

en: If left empty, default will be 'XXYYYZZ'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「XXYYYZZ」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Y/m/d'. Using the php date function format. Y=year, m=month, d=day H:hours, i:minutes, s=seconds
ja: 空欄の場合、デフォルトの「Y/m/d」が使用されます。PHPのdate関数形式を使用します。Y=年、m=月、d=日 H:時、i:分、s=秒

en: If left empty, default will be 'You need to log in to use the serial code validator'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「シリアルコード検証を使用するにはログインが必要です」が使用されます

en: If left empty, default will be 'Your code is registered to you'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「コードがあなたに登録されました」が使用されます

en: If left empty, default will be 'white'
ja: 空欄の場合、デフォルトの「white」が使用されます

en: If left empty, default will be <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>
ja: 空欄の場合、デフォルトの <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span> が使用されます

en: If not empty, it will be added one line above the registered information to the code
ja: 空でない場合、コードの登録情報の1行上に追加されます

en: If not empty, it will be added one line below the registered information to the code
ja: 空でない場合、コードの登録情報の1行下に追加されます

en: If someone used the restriction key, it will be marked as used and cannot be used anymore.
ja: 制限キーが使用された場合、使用済みとしてマークされ、再度使用することはできません。

en: If the list already exists then it will be updated.
ja: リストが既に存在する場合は更新されます。

en: If the order is deleted or the status is set to 'refund', then the WooCommerce order information is removed from the code. If the option 'one time usage' is active, then the code will be unmarked as used.
ja: 注文が削除されたりステータスが「返金」に設定された場合、WooCommerceの注文情報がコードから削除されます。「ワンタイム使用」オプションが有効な場合、コードの使用済みマークが解除されます。

en: If the same list name will be used in the same file, then the description will be updated with the last line and the serials are added. No serials are removed from the list.
ja: 同じファイルで同じリスト名が使用される場合、説明は最後の行で更新され、シリアルが追加されます。リストからシリアルは削除されません。

en: If the user has more than one code assigned to her, then this text will be used to seperate them for display the codes. If left empty, then it will be ', ' as a default.
ja: ユーザーに複数のコードが割り当てられている場合、このテキストがコードの表示を区切るために使用されます。空欄の場合、デフォルトの「, 」が使用されます。

en: If you want to add the CVV number then separate your serial code with (;) and append your CVV number.
ja: CVV番号を追加する場合は、シリアルコードを（;）で区切ってCVV番号を追加してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import Complete
ja: インポート完了

en: Import Error
ja: インポートエラー

en: Import List
ja: リストをインポート

en: Import Options
ja: オプションをインポート

en: Import process finished
ja: インポート処理が完了しました

en: Imported:
ja: インポート済み:

en: Importing
ja: インポート中

en: In the textarea below you will find all the successful stored codes.
ja: 以下のテキストエリアに正常に保存されたすべてのコードがあります。

en: Invalid JSON file.
ja: 無効なJSONファイルです。

en: Invalid options file: missing options data.
ja: 無効なオプションファイル: オプションデータがありません。

en: Is Ticket
ja: チケット

en: Is registered to a user
ja: ユーザーに登録済み

en: It will work, but no updates are possible for the premium plugin after the expiration date.
ja: 動作しますが、有効期限後はPremium Pluginの更新ができなくなります。

en: Last successful validation IP:
ja: 最後の検証成功IP:

en: Last successful validation at:
ja: 最後の検証成功日:

en: Letter exclusion
ja: 文字の除外

en: Letter style
ja: 文字スタイル

en: Limit export to code list
ja: コードリストへのエクスポートを制限

en: List
ja: リスト

en: List name
ja: リスト名

en: Lists
ja: リスト

en: Lists of codes
ja: コードリスト

en: Logged in user only
ja: ログインユーザーのみ

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Mark immediately as used - one time usage
ja: 即座に使用済みとしてマーク - ワンタイム使用

en: Mark the used restriction serial as used
ja: 使用済み制限シリアルを使用済みとしてマークする

en: Max.
ja: 最大

en: NEW
ja: 新規

en: NOTE:
ja: 注意:

en: Name
ja: 名前

en: Network Home
ja: ネットワークホーム

en: New Value
ja: 新しい値

en: No
ja: いいえ

en: No code will be deleted. Just the list.
ja: コードは削除されません。リストのみ削除されます。

en: No registration to this code done
ja: このコードへの登録はありません

en: No role execept Administrator allowed
ja: 管理者以外のロールは許可されていません

en: None
ja: なし

en: Not OK:
ja: エラー:

en: Not used - still available
ja: 未使用 - まだ利用可能

en: Note:
ja: 注意:

en: Numbers
ja: 数字

en: Numbers needed?
ja: 数字は必要ですか？

en: Numbers options
ja: 数字オプション

en: Offset for each number
ja: 各数字のオフセット

en: Ok
ja: OK

en: Ok:
ja: OK:

en: Old Value
ja: 旧値

en: Old value:
ja: 旧値:

en: On Email: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
ja: メール: ユーザーのコード間の区切り文字として使用するテキストまたは文字。

en: On PDF invoice: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
ja: PDF請求書: ユーザーのコード間の区切り文字として使用するテキストまたは文字。

en: One code per line and/or comma-separated (,).
ja: 1行に1コード、またはカンマ区切り（,）。

en: One time code check
ja: ワンタイムコードチェック

en: Only if filled out, the button will be displayed. If you left this field empty, then the user will be redirected immediately if the code is valid, without a button to click.
ja: 入力された場合のみボタンが表示されます。このフィールドを空欄にすると、コードが有効な場合にボタンをクリックせずに即座にリダイレクトされます。

en: Only numbers
ja: 数字のみ

en: Only triggered, if not empty.
ja: 空でない場合のみ実行されます。

en: Open Email
ja: メールを開く

en: Option
ja: オプション

en: Options
ja: オプション

en: Or the value of the global setting
ja: またはグローバル設定の値

en: Order ID:
ja: 注文ID:

en: Order Id
ja: 注文ID

en: Order Status:
ja: 注文ステータス:

en: Order from:
ja: 注文元:

en: Order item serial changed to ticket with ticket number: %s
ja: 注文アイテムのシリアルをチケット番号 %s のチケットに変更しました

en: OrderId
ja: 注文ID

en: Organize your codes in lists. You can assign codes to a list.
ja: コードをリストで整理できます。コードをリストに割り当てることができます。

en: Output
ja: 出力

en: Overrule
ja: 上書き

en: Overrule the serial code format settings.
ja: シリアルコードのフォーマット設定を上書きする。

en: Pipe
ja: パイプ

en: Please contact support for further investigation
ja: 詳細についてはサポートにお問い合わせください

en: Please find my system information below:
ja: 以下にシステム情報をお送りします:

en: Please select at least one code first.
ja: まず少なくとも1つのコードを選択してください。

en: Premium DB Version
ja: Premium DBバージョン

en: Premium Plugin Version
ja: Premium Pluginバージョン

en: Premium Serial
ja: Premiumシリアル

en: Product Id:
ja: 商品ID:

en: Product is stolen
ja: 商品は盗難品です

en: Product:
ja: 商品:

en: QR code
ja: QR Code

en: QR with URL and code
ja: URLとコード付きQR

en: QR with code
ja: コード付きQR

en: Record wordpress userid
ja: WordPress ユーザーIDを記録する

en: Redirect already registered codes and the user is the same.
ja: 既に登録済みのコードで同一ユーザーの場合もリダイレクトする。

en: Redirect user is deactivated in the option.
ja: オプションでユーザーリダイレクトが無効になっています。

en: Register by wordpress user:
ja: WordPressユーザーによる登録:

en: Register by wordpress userid:
ja: WordPressユーザーIDによる登録:

en: Register user to code
ja: ユーザーをコードに登録する

en: Register user to the purchased code.
ja: 購入したコードにユーザーを登録する。

en: Register value:
ja: 登録値:

en: Registered user
ja: 登録ユーザー

en: Registered value
ja: 登録値

en: Registered wordpress userid
ja: 登録済みWordPressユーザーID

en: Renew now
ja: 今すぐ更新

en: Repair Tables
ja: テーブル修復

en: Repair database tables?
ja: データベーステーブルを修復しますか？

en: Repaired
ja: 修復済み

en: Replacement Tags
ja: 置換タグ

en: Request by wordpress user:
ja: WordPressユーザーによるリクエスト:

en: Request from IP:
ja: リクエスト元IP:

en: Request from:
ja: リクエスト元:

en: Requested wordpress userid
ja: リクエストされたWordPressユーザーID

en: Reset All Options
ja: すべてのオプションをリセット

en: Reset to Default
ja: デフォルトにリセット

en: Reuse codes from the code list assigned to the woocommerce product, that are not already used by a woocommerce purchase.
ja: WooCommerce商品に割り当てられたコードリストから、まだWooCommerceの購入で使用されていないコードを再利用する。

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Revert Option
ja: オプションを元に戻す

en: Revert option
ja: オプションを元に戻す

en: Scan QR Code
ja: QR Codeをスキャン

en: Scroll down and wait for all to finish.
ja: 下にスクロールして、すべて完了するまでお待ちください。

en: Scroll to top
ja: トップにスクロール

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: Semicolon
ja: セミコロン

en: Serial Code
ja: シリアルコード

en: Serial Code Generator: Input element cannot be found. Please check your inputid-value on the shortcode
ja: シリアルコードジェネレーター: 入力要素が見つかりません。Shortcodeのinputid値を確認してください

en: Serial Code Generator: Output element cannot be found. Please check your outputid-value on the shortcode
ja: シリアルコードジェネレーター: 出力要素が見つかりません。Shortcodeのoutputid値を確認してください

en: Serial Code Generator: Trigger not found. Please check your triggerid-value on the shortcode
ja: シリアルコードジェネレーター: トリガーが見つかりません。Shortcodeのtriggerid値を確認してください

en: Serial Code List ID
ja: シリアルコードリストID

en: Serial Codes Numbers
ja: シリアルコード番号

en: Serial Codes Registered
ja: 登録済みシリアルコード

en: Serial Infos for Product
ja: 商品のシリアル情報

en: Serials
ja: シリアル

en: Serials options
ja: シリアルオプション

en: Set a range
ja: 範囲を設定

en: Set new expiration date: %1$s to %2$s for purchased item %3$dx %4$s.
ja: 新しい有効期限を設定: %1$s から %2$s、購入商品 %3$d個 %4$s。

en: Set the serial code formatter pattern for new sales.
ja: 新規販売用のシリアルコードフォーマットパターンを設定する。

en: Show Product
ja: 商品を表示

en: Show in WooCommerce Orders
ja: WooCommerce注文に表示

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Skip asking for the registration value, if the user is logged in
ja: ユーザーがログインしている場合、登録値の入力を省略する

en: Some systems are slow and the connection timeout interupts the export, if you have too many codes. In that case, you can export your codes in several steps. e.g. 0 and 20000 amount and then 20001 and 20000 amount.
ja: コードが多すぎると、一部のシステムでは速度が遅くなり接続タイムアウトでエクスポートが中断されます。その場合、複数のステップでコードをエクスポートできます。例: 0から20000件、次に20001から20000件。

en: Space
ja: スペース

en: Start number
ja: 開始番号

en: Status
ja: ステータス

en: Store Codes on Server
ja: サーバーにコードを保存

en: Store codes
ja: コードを保存

en: Successfull stored codes
ja: 正常に保存されたコード

en: Support Contact
ja: サポート連絡先

en: Support Info
ja: サポート情報

en: Support: Serial Codes Generator
ja: サポート: シリアルコードジェネレーター

en: Tables repair executed at
ja: テーブル修復の実行日時

en: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
ja: ユーザーのコード間の区切り文字として使用するテキストまたは文字。

en: Text that will be added before the code on the PDF invoice.
ja: PDF請求書でコードの前に追加されるテキスト。

en: Text that will be added before the serial code(s) for the user are displayed.
ja: ユーザーのシリアルコードが表示される前に追加されるテキスト。

en: Text that will be added before the used purchase code on the PDF invoice, order table and order details.
ja: PDF請求書、注文テーブル、注文詳細で使用済み購入コードの前に追加されるテキスト。

en: Text that will be displayed as the placeholder text on the code input field.
ja: コード入力フィールドにプレースホルダーテキストとして表示されるテキスト。

en: Text that will be displayed below the product title within the WooCommerce cart.
ja: WooCommerceカート内の商品タイトルの下に表示されるテキスト。

en: Text that will be used, if you do not have <b>premium</b> and run out of free code amount. This text will be added to the WooCoomerce purchase information instead of the code
ja: <b>Premium</b>をお持ちでなく、無料コードの上限に達した場合に使用されるテキストです。このテキストはコードの代わりにWooCommerceの購入情報に追加されます

en: The IP will be updated too. The requested date will only be changed, if it was not set already.
ja: IPも更新されます。リクエスト日はまだ設定されていない場合のみ変更されます。

en: The IP will updated too. The registered date will only be changed, if it was not set already.
ja: IPも更新されます。登録日はまだ設定されていない場合のみ変更されます。

en: The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replaced with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
ja: URLは「/page/」のような相対パスまたは「https//domain/url/」のような絶対パスが使用できます。<br>URLには以下のプレースホルダーが使用できます:<ul><li><b>{USERID}</b>: ユーザーがログインしている場合はユーザーIDに、それ以外は空に置換されます</li><li><b>{CODE}</b>: コード（区切り文字なし）に置換されます</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: コード（区切り文字あり）に置換されます</li><li><b>{IP}</b>: ユーザーのIPアドレス</li><li><b>{LIST}</b>: 割り当てられたリスト名</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: 割り当てられたリストの説明</li><li><a href='#replacementtags'>その他のタグはこちら</a></li></ul>

en: The URL should be absolute, if you like to provide the generated QR image to your customers. The image can be retrieved within the serial code area. The code detail contains a button for it.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>You could use more tags.</a> But it is not recommend, since the QR code is generated within the admin area.</li></ul>
ja: 生成したQR画像を顧客に提供する場合、URLは絶対パスにしてください。画像はシリアルコードエリアから取得できます。コードの詳細にボタンがあります。<br>URLには以下のプレースホルダーが使用できます:<ul><li><b>{CODE}</b>: コード（区切り文字なし）に置換されます</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: コード（区切り文字あり）に置換されます</li><b>{LIST}</b>: 割り当てられたリスト名</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: 割り当てられたリストの説明</li><li><a href='#replacementtags'>その他のタグも使用できます。</a>ただし、QR Codeは管理画面で生成されるため推奨しません。</li></ul>

en: This QR image contains:
ja: このQR画像の内容:

en: Ticket Info
ja: チケット情報

en: Ticket Number
ja: チケット番号

en: Ticket number: %1$s for order item of product #%2$d removed.
ja: チケット番号: %1$s（商品 #%2$d の注文アイテム）を削除しました。

en: Tools
ja: ツール

en: Total codes created:
ja: 作成されたコード合計:

en: Total codes found:
ja: 見つかったコード合計:

en: Total codes updated:
ja: 更新されたコード合計:

en: Total lines read:
ja: 読み込まれた行合計:

en: Total lines with lists:
ja: リスト付き行合計:

en: Total lists created:
ja: 作成されたリスト合計:

en: Total lists imported:
ja: インポートされたリスト合計:

en: Total lists updated:
ja: 更新されたリスト合計:

en: Track wordpress userid
ja: WordPress ユーザーIDを追跡する

en: True
ja: 真

en: URL for a redirect
ja: リダイレクト用URL

en: URL for the QR image.
ja: QR画像のURL。

en: URL to redirect the user, if the code is valid.
ja: コードが有効な場合のリダイレクト先URL。

en: URL to your service if <b>someone register to this code</b>.
ja: <b>このコードに誰かが登録した</b>場合のサービスURL。

en: URL to your service if a code received WooCommerce data, if a 'code was purchased'.
ja: コードがWooCommerceデータを受信した場合（「コードが購入された」場合）のサービスURL。

en: URL to your service if an order item is bought using a restriction code.
ja: 制限コードを使用して注文アイテムが購入された場合のサービスURL。

en: URL to your service if the WooCommerce data is removed from the code.
ja: WooCommerceデータがコードから削除された場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code <b>is inactive</b>.
ja: チェックしたコードが<b>無効</b>の場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code <b>is invalid</b> (not found).
ja: チェックしたコードが<b>無効</b>（見つからない）の場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code <b>is valid</b>.
ja: チェックしたコードが<b>有効</b>の場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code is already <b>marked as used and checked again</b>.
ja: チェックしたコードが既に<b>使用済みとしてマークされ再度チェックされた</b>場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code is already <b>registered to someone</b>.
ja: チェックしたコードが既に<b>誰かに登録されている</b>場合のサービスURL。

en: URL to your service if the checked code is valid and is <b>marked to be used the first time</b>.
ja: チェックしたコードが有効で<b>初めて使用済みとしてマークされた</b>場合のサービスURL。

en: USERID DOES NOT EXIST
ja: ユーザーIDが存在しません

en: Unlimited usage allowed
ja: 無制限の使用を許可

en: Up 100.000 codes generation per run. The limit is to prevent performance issues.
ja: 1回あたり最大100,000コードを生成できます。パフォーマンスの問題を防ぐための制限です。

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use the One-Time-Usage settings for serials
ja: シリアルにワンタイム使用設定を使用する

en: Used
ja: 使用済み

en: Used for Order ID:
ja: 注文IDに使用:

en: Usefull if your codes are certificatins and you want if somebody type in the code to see who it belongs to.
ja: コードが証明書であり、コードを入力した人に所有者を表示したい場合に便利です。

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: User redirection
ja: ユーザーリダイレクト

en: Validation Messages
ja: 検証メッセージ

en: Validator Form
ja: 検証フォーム

en: Variation:
ja: バリエーション:

en: While storing the codes to the server, it will check if the code is unique and mark the codes, that are not.
ja: サーバーへのコード保存時に、コードがユニークかどうかを確認し、ユニークでないコードにマークします。

en: Will be overriden if you set the serial code format settings on the product!
ja: 商品にシリアルコードのフォーマット設定を行うと上書きされます！

en: With your QR code value
ja: QR Codeの値

en: WooCommerce Order
ja: WooCommerce注文

en: WooCommerce Purchase Restriction
ja: WooCommerce購入制限

en: WooCommerce Subscription Orders
ja: WooCommerceサブスクリプション注文

en: WooCommerce not found
ja: WooCommerceが見つかりません

en: Woocommerce product serial assignment
ja: WooCommerce商品シリアル割り当て

en: Woocommerce restrict product sale without serial code
ja: WooCommerceシリアルコードなしの商品販売制限

en: Woocommerce ticket sale
ja: WooCommerceチケット販売

en: Yes
ja: はい

en: You are using the premium version. Many thanks, please enter your serial key within the options
ja: Premiumバージョンをご利用いただきありがとうございます。オプションでシリアルキーを入力してください

en: You can
ja: できます

en: You can assign a code list to a product and this will generate or re-use a code from this code list as a ticket serial code It will be printed on the purchase information to the customer.
ja: 商品にコードリストを割り当てることができ、このコードリストからチケットシリアルコードとしてコードが生成または再利用されます。顧客への購入情報に印刷されます。

en: You can display the serial codes assigned to an user with this shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.
ja: Shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b> を使用して、ユーザーに割り当てられたシリアルコードを表示できます。

en: You can export your current settings first.
ja: 先に現在の設定をエクスポートできます。

en: You can generate QR code images for your serial codes.
ja: シリアルコード用のQR Code画像を生成できます。

en: You can repeat the "store codes" operations as often as needed.
ja: 「コードを保存」操作は必要に応じて何度でも繰り返すことができます。

en: You can restrict the sale of products to be allowed only if your customer enters a valid and unused serial code. You can assign the serial code list for the restriction, within the product details.
ja: 顧客が有効で未使用のシリアルコードを入力した場合のみ商品の販売を許可するよう制限できます。商品詳細で制限用のシリアルコードリストを割り当てることができます。

en: You can store up to
ja: 最大で保存できるコード数:

en: You can upload a CSV file (, delimiter). You have to provide a header line with column names.
ja: CSVファイル（カンマ区切り）をアップロードできます。列名のヘッダー行を含める必要があります。

en: You can use ";" to add more than one code. e.g. 1234-abc;2345-abc. Missing codes will be created and set active.
ja: 「;」を使用して複数のコードを追加できます。例: 1234-abc;2345-abc。存在しないコードは作成され、有効に設定されます。

en: You can use date placeholder to have the prefix filled with the date of the confirmed purchase.
ja: 日付プレースホルダーを使用して、確定した購入日でプレフィックスを埋めることができます。

en: You can use these replacement tags in your text messages and URLs for the meta code values
ja: テキストメッセージやURLでメタコード値用にこれらの置換タグを使用できます

en: You can use:
ja: 使用可能:

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません。

en: You have
ja: 現在

en: You have to create a list first before you can add codes.
ja: コードを追加するには、まずリストを作成する必要があります。

en: You own background color of the button
ja: 独自のボタン背景色

en: You own border color of the button
ja: 独自のボタン枠線色

en: You own text color of the button
ja: 独自のボタンテキスト色

en: You reached maximum amount of codes. You need to delete codes before you can add more new codes or buy the premium version to have unlimited codes.
ja: コードの最大数に達しました。新しいコードを追加するにはコードを削除するか、無制限のコードにはPremiumバージョンをご購入ください。

en: Your Limit of
ja: 上限の

en: Your own 'Code and CVV is not valid' message
ja: 独自の「コードとCVVが無効です」メッセージ

en: Your own 'Code confirmed' message
ja: 独自の「コード確認済み」メッセージ

en: Your own 'Code expired' message
ja: 独自の「コード期限切れ」メッセージ

en: Your own 'Code inactive' message
ja: 独自の「コード無効」メッセージ

en: Your own 'Code is already registered to a user' message
ja: 独自の「コードは既にユーザーに登録されています」メッセージ

en: Your own 'Code is used' message
ja: 独自の「コードは使用済み」メッセージ

en: Your own 'Code not found' message
ja: 独自の「コードが見つかりません」メッセージ

en: Your own 'Only for logged in user' message
ja: 独自の「ログインユーザーのみ」メッセージ

en: Your own 'Product/Code stolen' message
ja: 独自の「商品/コード盗難」メッセージ

en: Your own 'amount of successful checks' label
ja: 独自の「検証成功回数」ラベル

en: Your own 'first successful check' label
ja: 独自の「最初の検証成功」ラベル

en: Your own 'last successful check' label
ja: 独自の「最後の検証成功」ラベル

en: Your own after-text for the display of the collected information
ja: 収集情報の表示用の独自アフターテキスト

en: Your own button label 'Register for this code'
ja: 独自の「このコードに登録する」ボタンラベル

en: Your own check button label
ja: 独自のチェックボタンラベル

en: Your own date format
ja: 独自の日付形式

en: Your own input field placeholder text
ja: 独自の入力フィールドプレースホルダーテキスト

en: Your own label for the user registration value question
ja: ユーザー登録値の質問用の独自ラベル

en: Your own message for the 'user registration value is stored' operation
ja: 独自の「ユーザー登録値が保存されました」メッセージ

en: Your own pre-text for the display of the collected information
ja: 収集情報の表示用の独自プレテキスト

en: Your own question for 'Please enter your CVV for this serial code' label
ja: 独自の「このシリアルコードのCVVを入力してください」ラベル

en: Your premium serial expires soon, at the
ja: Premiumシリアルの有効期限が近づいています:

en: Your premium serial has expired. Updates are no longer available.
ja: Premium ライセンスの有効期限が切れました。アップデートは提供されなくなります。

en: Your premium serial will expire in %1$d days (on %2$s).
ja: Premium ライセンスは %1$d 日後 (%2$s) に期限切れになります。

en: Your start number is not correct. It has to be an integer and start from 1
ja: 開始番号が正しくありません。1から始まる整数である必要があります

en: [PREMIUM ONLY]
ja: [PREMIUMのみ]

en: active
ja: 有効

en: button label for the redirect button
ja: リダイレクトボタンのボタンラベル

en: click to hide
ja: クリックで非表示

en: click to show
ja: クリックで表示

en: codes
ja: コード

en: codes is reached. Use the premium version to have unlimited codes.
ja: コードに達しました。無制限のコードにはPremiumバージョンをご利用ください。

en: codes stored.
ja: コードが保存されました。

en: codes will be deleted.
ja: コードが削除されます。

en: codes. In
ja: コード。

en: codes. Unlimited with
ja: コード。無制限は

en: contains
ja: 含む

en: day
ja: 日

en: for the list name
ja: リスト名に

en: for this field will be taken.
ja: このフィールドに使用されます。

en: function
ja: 機能

en: function "%s" in wc backend not implemented
ja: WCバックエンドで関数「%s」が実装されていません

en: function not implemented
ja: 機能が実装されていません

en: hour
ja: 時間

en: inactive
ja: 無効

en: is activ
ja: 有効です

en: is inactiv
ja: 無効です

en: is stolen
ja: 盗難です

en: list. Unlimited with
ja: リスト。無制限は

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: no data
ja: データがありません

en: not found. Please check your shortcode parameters
ja: 見つかりません。Shortcodeのパラメーターを確認してください

en: nothing to update
ja: 更新するものがありません

en: one or more serials that will be added if not exists and assigned to the list.
ja: 存在しない場合に追加され、リストに割り当てられる1つ以上のシリアル。

en: optional
ja: 任意

en: options. Skipped:
ja: オプション。スキップ:

en: options? This will overwrite current settings.
ja: オプション？現在の設定が上書きされます。

en: per Code list
ja: コードリストごと

en: renew your license here
ja: こちらでライセンスを更新

en: runs to find unique codes
ja: ユニークコード検索の実行回数

en: seconds
ja: 秒

en: seconds, with
ja: 秒、

en: short description
ja: 簡単な説明

en: stolen
ja: 盗難

en: to its previous value?
ja: 以前の値に戻しますか？

en: unix timestamp
ja: Unixタイムスタンプ

en: unlimited
ja: 無制限

en: up to 100.000 for each run
ja: 1回あたり最大100,000

en: use the add option
ja: 追加オプションを使用してください

en: used
ja: 使用済み

en: year
ja: 年
