Serial Codes Generator and Validator 2.9.0 - en to fr_FR translation catalogue (552 entries)

en: Security check failed
fr_FR: La verification de securite a echoue

en: function not implemented
fr_FR: Fonction non implementee

en: #9001 premium is not active
fr_FR: #9001 Premium n'est pas actif

en: #9002 premium action is missing
fr_FR: #9002 L'action Premium est manquante

en: Tables repair executed at
fr_FR: Reparation des tables executee le

en: #9401 CSV file for list is missing
fr_FR: #9401 Le fichier CSV pour la liste est manquant

en: #9403 name column missing
fr_FR: #9403 La colonne de nom est manquante

en: #9402 List could not be created or loaded
fr_FR: #9402 La liste n'a pas pu etre creee ou chargee

en: #9101 code is missing
fr_FR: #9101 Le code est manquant

en: #9221 code missing
fr_FR: #9221 Code manquant

en: #9222 code missing
fr_FR: #9222 Code manquant

en: #9231 code missing
fr_FR: #9231 Code manquant

en: #9233 code missing
fr_FR: #9233 Code manquant

en: #104 id is missing
fr_FR: #104 L'ID est manquant

en: #105 not found
fr_FR: #105 Non trouve

en: #101 name missing
fr_FR: #101 Nom manquant

en: #108 too many codes. Unlimited codes only with premium
fr_FR: #108 Trop de codes. Codes illimites uniquement avec Premium

en: Could not create code list. Name exists already.
fr_FR: Impossible de creer la liste de codes. Le nom existe deja.

en: #102 name missing
fr_FR: #102 Nom manquant

en: #103 id missing
fr_FR: #103 ID manquant

en: #106 id is missing
fr_FR: #106 L'ID est manquant

en: #202 code missing
fr_FR: #202 Code manquant

en: Code is empty
fr_FR: Le code est vide

en: #205 code exists already
fr_FR: #205 Le code existe deja

en: #602 list id invalid
fr_FR: #602 ID de liste invalide

en: #601 code could not be generated and stored
fr_FR: #601 Le code n'a pas pu etre genere et stocke

en: Set new expiration date: %1$s to %2$s for purchased item %3$dx %4$s.
fr_FR: Nouvelle date d'expiration definie : %1$s a %2$s pour l'article achete %3$dx %4$s.

en: #9601 code is missing
fr_FR: #9601 Le code est manquant

en: #9602 order id is missing
fr_FR: #9602 L'ID de commande est manquant

en: #9611 code is missing
fr_FR: #9611 Le code est manquant

en: #9621 code is missing
fr_FR: #9621 Le code est manquant

en: #9625 code is missing
fr_FR: #9625 Le code est manquant

en: Ticket number: %1$s for order item of product #%2$d removed.
fr_FR: Numero de ticket : %1$s pour l'article de commande du produit #%2$d supprime.

en: #9622 code is missing
fr_FR: #9622 Le code est manquant

en: #9623 code is missing
fr_FR: #9623 Le code est manquant

en: #9624 code is not bound to an order
fr_FR: #9624 Le code n'est pas lie a une commande

en: #9625 WooCommerce missing or not active
fr_FR: #9625 WooCommerce manquant ou non actif

en: Order item serial changed to ticket with ticket number: %s
fr_FR: Le numero de serie de l'article de commande a ete change en ticket avec le numero de ticket : %s

en: #201 code missing
fr_FR: #201 Code manquant

en: #211 codes missing
fr_FR: #211 Codes manquants

en: #212 codes must be an array
fr_FR: #212 Les codes doivent etre un tableau

en: #206 code missing
fr_FR: #206 Code manquant

en: nothing to update
fr_FR: Rien a mettre a jour

en: #207 code is missing
fr_FR: #207 Le code est manquant

en: #209 ids are missing
fr_FR: #209 Les IDs sont manquants

en: #210 ids must be an array
fr_FR: #210 Les IDs doivent etre un tableau

en: no data
fr_FR: Aucune donnee

en: Serial Codes Registered
fr_FR: Codes de serie enregistres

en: Serial Codes Numbers
fr_FR: Numeros de serie

en: #9999 DB needed
fr_FR: #9999 Base de donnees requise

en: #9232 not found
fr_FR: #9232 Non trouve

en: #9234 not found
fr_FR: #9234 Non trouve

en: #203 code empty
fr_FR: #203 Code vide

en: #204 code not found
fr_FR: #204 Code non trouve

en: #208 too many codes. Unlimited codes only with premium
fr_FR: #208 Trop de codes. Codes illimites uniquement avec Premium

en: #220 id of code empty
fr_FR: #220 ID de code vide

en: #221 code not found
fr_FR: #221 Code non trouve

en: USERID DOES NOT EXIST
fr_FR: L'ID UTILISATEUR N'EXISTE PAS

en: #9301 ticket id not found
fr_FR: #9301 ID de ticket non trouve

en: #9302 ticket id not correct
fr_FR: #9302 ID de ticket incorrect

en: #1001 code missing
fr_FR: #1001 Code manquant

en: #1002a code not in list
fr_FR: #1002a Code absent de la liste

en: #9201 code missing
fr_FR: #9201 Code manquant

en: #9202 value missing
fr_FR: #9202 Valeur manquante

en: #9205 code not correct
fr_FR: #9205 Code incorrect

en: #9206 code expired
fr_FR: #9206 Code expire

en: #9207 code already taken
fr_FR: #9207 Code deja attribue

en: Access
fr_FR: Acces

en: Allow only specific roles access to the admin area
fr_FR: Autoriser uniquement des roles specifiques a acceder a la zone d'administration

en: If active, then only the administrator and the choosen roles area allowed to access this admin area.
fr_FR: Si actif, seuls l'administrateur et les roles selectionnes auront acces a cette zone d'administration.

en: No role execept Administrator allowed
fr_FR: Aucun role autorise sauf Administrateur

en: Allow the specific role to access
fr_FR: Autoriser le role selectionne a acceder

en: If a role is chosen, then the user with this role is allowed to see the admin area. This will not exclude the 'administrator', if the option is activated.
fr_FR: Si un role est selectionne, l'utilisateur avec ce role pourra voir la zone d'administration. Cela n'exclura pas l'administrateur si l'option est activee.

en: Validator Form
fr_FR: Formulaire de validation

en: Your own check button label
fr_FR: Libelle personnalise du bouton de verification

en: If left empty, default will be 'Check'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Verifier'

en: Your own input field placeholder text
fr_FR: Texte d'espace reserve personnalise pour le champ de saisie

en: If left empty, default will be 'XXYYYZZ'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'XXYYYZZ'

en: You own background color of the button
fr_FR: Couleur d'arriere-plan personnalisee du bouton

en: If left empty, default will be <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>

en: You own border color of the button
fr_FR: Couleur de bordure personnalisee du bouton

en: You own text color of the button
fr_FR: Couleur de texte personnalisee du bouton

en: If left empty, default will be 'white'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'white'

en: Enable QR code scanner on the validation form
fr_FR: Activer le scanner de QR Code sur le formulaire de validation

en: If active, a camera icon will be displayed next to the input field, allowing users to scan QR codes with their device camera. Requires HTTPS.
fr_FR: Si actif, une icone de camera sera affichee a cote du champ de saisie, permettant aux utilisateurs de scanner des codes QR avec la camera de leur appareil. Necessite HTTPS.

en: Validation Messages
fr_FR: Messages de validation

en: Your own 'Code confirmed' message
fr_FR: Message personnalise 'Code confirme'

en: If left empty, default will be 'Code confirmed'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Code confirme'

en: Your own 'Code not found' message
fr_FR: Message personnalise 'Code non trouve'

en: If left empty, default will be 'Code not found'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Code non trouve'

en: Your own 'Code inactive' message
fr_FR: Message personnalise 'Code inactif'

en: If left empty, default will be 'Please contact support for further investigation'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Veuillez contacter le support pour plus d'informations'

en: Your own 'Code is already registered to a user' message
fr_FR: Message personnalise 'Le code est deja enregistre a un utilisateur'

en: If left empty, default will be 'Is registered to a user'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Est enregistre a un utilisateur'

en: Your own 'Code expired' message
fr_FR: Message personnalise 'Code expire'

en: If left empty, default will be 'Code expired'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Code expire'

en: Your own 'Code and CVV is not valid' message
fr_FR: Message personnalise 'Le code et le CVV ne sont pas valides'

en: If left empty, default will be 'Code and CVV is not valid'.
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Le code et le CVV ne sont pas valides'.

en: Your own 'Product/Code stolen' message
fr_FR: Message personnalise 'Produit/Code vole'

en: If left empty, default will be 'Product stolen'. You coud set it to be more precise e.g.: 'The serial number is reported as stolen'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Produit vole'. Vous pouvez le preciser davantage, par exemple : 'Le numero de serie est signale comme vole'

en: Your own question for 'Please enter your CVV for this serial code' label
fr_FR: Libelle personnalise pour 'Veuillez saisir votre CVV pour ce code de serie'

en: If left empty, default will be 'Please enter your CVV for this serial code'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Veuillez saisir votre CVV pour ce code de serie'

en: Display Additional Information
fr_FR: Afficher les informations supplementaires

en: Your own date format
fr_FR: Format de date personnalise

en: If left empty, default will be 'Y/m/d'. Using the php date function format. Y=year, m=month, d=day H:hours, i:minutes, s=seconds
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Y/m/d'. Utilise le format de la fonction de date PHP. Y=annee, m=mois, d=jour H:heures, i:minutes, s=secondes

en: Display a column with the name of the buyer
fr_FR: Afficher une colonne avec le nom de l'acheteur

en: If active, then a new column within the admin area for each code will be shown with the billing name. It will also add the billing name to the export. <b>This feature can be very slow.</b>
fr_FR: Si actif, une nouvelle colonne sera affichee dans la zone d'administration pour chaque code avec le nom de facturation. Le nom de facturation sera egalement ajoute a l'exportation. <b>Cette fonctionnalite peut etre tres lente.</b>

en: Display the assigned code list description if the serial code was confirmed.
fr_FR: Afficher la description de la liste de codes assignee si le code de serie a ete confirme.

en: If active and a code list is assigned to the code, then the description will be shown to the 'Code confirmed' message
fr_FR: Si actif et qu'une liste de codes est assignee au code, la description sera affichee avec le message 'Code confirme'

en: Display the first successful check date.
fr_FR: Afficher la date de la premiere verification reussie.

en: Displays the label and date of the first successful validation, if not empty.
fr_FR: Affiche le libelle et la date de la premiere validation reussie, si non vide.

en: Your own 'first successful check' label
fr_FR: Libelle personnalise pour 'Premiere verification reussie'

en: If left empty, default will be 'Successful validation at {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. The placeholder {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} will be replace with the data. If you do not enter the placeholder, then the data will be added at the end of the label.
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Validation reussie le {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. Le marqueur {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} sera remplace par la date. Si vous ne saisissez pas le marqueur, la date sera ajoutee a la fin du libelle.

en: Display the last successful check date.
fr_FR: Afficher la date de la derniere verification reussie.

en: Displays the label and date of the last successful validation, if not empty.
fr_FR: Affiche le libelle et la date de la derniere validation reussie, si non vide.

en: Your own 'last successful check' label
fr_FR: Libelle personnalise pour 'Derniere verification reussie'

en: If left empty, default will be 'Last successful validation at {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Derniere validation reussie le {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'

en: Display the amount of successful checks.
fr_FR: Afficher le nombre de verifications reussies.

en: Displays the label and amount of the successful validations
fr_FR: Affiche le libelle et le nombre de validations reussies

en: Your own 'amount of successful checks' label
fr_FR: Libelle personnalise pour 'Nombre de verifications reussies'

en: If left empty, default will be 'This code was already {CONFIRMEDCOUNT} times validated'. The placeholder {CONFIRMEDCOUNT} will be replace with the amount. If you do not enter the placeholder, then the amount will be added at the end of the label.
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Ce code a deja ete valide {CONFIRMEDCOUNT} fois'. Le marqueur {CONFIRMEDCOUNT} sera remplace par le nombre. Si vous ne saisissez pas le marqueur, le nombre sera ajoute a la fin du libelle.

en: Logged in user only
fr_FR: Utilisateurs connectes uniquement

en: Allow only logged in wordpress user to enter a serial code
fr_FR: Autoriser uniquement les utilisateurs WordPress connectes a saisir un code de serie

en: If active and the user is not logged in, then the input fields will be disabled.
fr_FR: Si actif et que l'utilisateur n'est pas connecte, les champs de saisie seront desactives.

en: Your own 'Only for logged in user' message
fr_FR: Message personnalise 'Uniquement pour les utilisateurs connectes'

en: If left empty, default will be 'You need to log in to use the serial code validator'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Vous devez vous connecter pour utiliser le validateur de codes de serie'

en: One time code check
fr_FR: Verification de code a usage unique

en: Each 'confirmed' code will be marked as used
fr_FR: Chaque code 'confirme' sera marque comme utilise

en: If active, a successful checked code will be marked as used and the message for used-code will be displayed instead of the code-confirmed message
fr_FR: Si actif, un code verifie avec succes sera marque comme utilise et le message de code utilise sera affiche a la place du message de code confirme

en: Your own 'Code is used' message
fr_FR: Message personnalise 'Le code a ete utilise'

en: If left empty, default will be 'Code is already used'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Le code a deja ete utilise'

en: After which successful 'confirmed' check, should the code be marked as used?
fr_FR: Apres combien de verifications 'confirmees' reussies le code doit-il etre marque comme utilise ?

en: If left empty, default will be '1'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera '1'

en: Record wordpress userid
fr_FR: Enregistrer l'ID utilisateur WordPress

en: If active, the wordpress userid will be stored if the user is logged in.
fr_FR: Si actif, l'ID utilisateur WordPress sera enregistre si l'utilisateur est connecte.

en: Register user to code
fr_FR: Enregistrer l'utilisateur au code

en: Register user to the purchased code.
fr_FR: Enregistrer l'utilisateur au code achete.

en: If active, the user of the order will be to register to the code(s) during the order purchase. It will only work, if the order has a user. Guests cannot be assigned to the code, because no user id available.
fr_FR: Si actif, l'utilisateur de la commande sera enregistre au(x) code(s) lors de l'achat. Cela ne fonctionnera que si la commande a un utilisateur. Les invites ne peuvent pas etre assignes au code car aucun ID utilisateur n'est disponible.

en: Allow your users to register themself for a code.
fr_FR: Autoriser vos utilisateurs a s'enregistrer eux-memes pour un code.

en: If active, the user will get the option to register with an 'email address' (or your registration value text) to the code. <b>IMPORTANT</b>: If activate, the redirect option will executed after the registration.
fr_FR: Si actif, l'utilisateur aura la possibilite de s'enregistrer avec une 'adresse e-mail' (ou votre texte de valeur d'enregistrement) au code. <b>IMPORTANT</b> : Si active, l'option de redirection sera executee apres l'enregistrement.

en: Your own button label 'Register for this code'
fr_FR: Libelle de bouton personnalise 'S'enregistrer pour ce code'

en: If left empty, default will be 'Register for this code'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'S'enregistrer pour ce code'

en: Your own label for the user registration value question
fr_FR: Libelle personnalise pour la question de la valeur d'enregistrement de l'utilisateur

en: If left empty, default will be 'Enter your email address'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Saisissez votre adresse e-mail'

en: Your own message for the 'user registration value is stored' operation
fr_FR: Message personnalise pour l'operation 'La valeur d'enregistrement de l'utilisateur a ete enregistree'

en: If left empty, default will be 'Your code is registered to you'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Votre code est enregistre a votre nom'

en: Track wordpress userid
fr_FR: Suivre l'ID utilisateur WordPress

en: If active and the user is logged in, then the userid will be stored to the registration information.
fr_FR: Si actif et que l'utilisateur est connecte, l'ID utilisateur sera enregistre dans les informations d'enregistrement.

en: Skip asking for the registration value, if the user is logged in
fr_FR: Ne pas demander la valeur d'enregistrement si l'utilisateur est connecte

en: If active and the user is logged in, then question of 'Register for this code' will be not shown and the 'is stored text' will be displayed immediately.
fr_FR: Si actif et que l'utilisateur est connecte, la question 'S'enregistrer pour ce code' ne sera pas affichee et le texte 'enregistre' sera affiche immediatement.

en: Display registered information of a code
fr_FR: Afficher les informations d'enregistrement d'un code

en: Display the collected information of a registration to a code.
fr_FR: Afficher les informations collectees d'un enregistrement a un code.

en: Usefull if your codes are certificatins and you want if somebody type in the code to see who it belongs to.
fr_FR: Utile si vos codes sont des certifications et que vous souhaitez qu'en saisissant le code, on puisse voir a qui il appartient.

en: Your own pre-text for the display of the collected information
fr_FR: Texte d'introduction personnalise pour l'affichage des informations collectees

en: If not empty, it will be added one line above the registered information to the code
fr_FR: Si non vide, il sera ajoute une ligne au-dessus des informations d'enregistrement du code

en: Your own after-text for the display of the collected information
fr_FR: Texte de conclusion personnalise pour l'affichage des informations collectees

en: If not empty, it will be added one line below the registered information to the code
fr_FR: Si non vide, il sera ajoute une ligne en dessous des informations d'enregistrement du code

en: User redirection
fr_FR: Redirection de l'utilisateur

en: Activate redirect the user after a valid code found.
fr_FR: Activer la redirection de l'utilisateur apres avoir trouve un code valide.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below.
fr_FR: Si actif, l'utilisateur sera redirige vers l'URL que vous fournissez ci-dessous.

en: Redirect already registered codes and the user is the same.
fr_FR: Rediriger les codes deja enregistres si l'utilisateur est le meme.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below, even if the code is registered already and user checking is the same user that is registered to the code. It will not be executed, if the 'one time usage restriction is active'.
fr_FR: Si actif, l'utilisateur sera redirige vers l'URL que vous fournissez ci-dessous, meme si le code est deja enregistre et que l'utilisateur qui verifie est le meme que celui enregistre au code. Cela ne sera pas execute si la 'restriction d'usage unique est active'.

en: URL to redirect the user, if the code is valid.
fr_FR: URL pour rediriger l'utilisateur si le code est valide.

en: The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replaced with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
fr_FR: L'URL peut etre relative comme '/page/' ou absolue 'https//domaine/url/'.<br>Vous pouvez utiliser ces marqueurs pour votre URL :<ul><li><b>{USERID}</b> : Sera remplace par l'ID utilisateur si l'utilisateur est connecte, ou vide</li><li><b>{CODE}</b> : Sera remplace par le code (sans les delimiteurs)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b> : Sera remplace par le code (AVEC les delimiteurs)</li><li><b>{IP}</b> : L'adresse IP de l'utilisateur</li><li><b>{LIST}</b> : Nom de la liste si assignee</li><li><b>{LIST_DESC}</b> : Description de la liste assignee</li><li><a href='#replacementtags'>Plus de balises ici</a></li></ul>

en: Button to click for the user to be forwarded
fr_FR: Bouton a cliquer pour que l'utilisateur soit redirige

en: Only if filled out, the button will be displayed. If you left this field empty, then the user will be redirected immediately if the code is valid, without a button to click.
fr_FR: Uniquement si rempli, le bouton sera affiche. Si vous laissez ce champ vide, l'utilisateur sera redirige immediatement si le code est valide, sans bouton a cliquer.

en: Activate webhooks to call a service with the validation check.
fr_FR: Activer les Webhooks pour appeler un service avec la verification de validation.

en: If active, each validation request from a user will trigger an URL from the server side to another URL. Be carefull. This could slow down the validation check. It depends how fast your service URLs are responding.<br>The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br><br><b>You can use these placeholder for your URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replace with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replace with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replace with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
fr_FR: Si actif, chaque demande de validation d'un utilisateur declenchera une URL cote serveur vers une autre URL. Attention : Cela pourrait ralentir la verification de validation. Cela depend de la vitesse de reponse de vos URLs de service.<br>L'URL peut etre relative comme '/page/' ou absolue 'https//domaine/url/'.<br><br><b>Vous pouvez utiliser ces marqueurs pour votre URL :</b><ul><li><b>{USERID}</b> : Sera remplace par l'ID utilisateur si l'utilisateur est connecte, ou vide</li><li><b>{CODE}</b> : Sera remplace par le code (sans les delimiteurs)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b> : Sera remplace par le code (AVEC les delimiteurs)</li><li><b>{IP}</b> : L'adresse IP de l'utilisateur</li><li><b>{LIST}</b> : Nom de la liste si assignee</li><li><a href='#replacementtags'>Plus de balises ici</a></li></ul>

en: URL to your service if the checked code <b>is inactive</b>.
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie <b>est inactif</b>.

en: Only triggered, if not empty.
fr_FR: Declenche uniquement si non vide.

en: URL to your service if the checked code <b>is valid</b>.
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie <b>est valide</b>.

en: URL to your service if the checked code <b>is invalid</b> (not found).
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie <b>est invalide</b> (non trouve).

en: URL to your service if <b>someone register to this code</b>.
fr_FR: URL vers votre service si <b>quelqu'un s'enregistre pour ce code</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>registered to someone</b>.
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie est deja <b>enregistre a quelqu'un</b>.

en: URL to your service if the checked code is valid and is <b>marked to be used the first time</b>.
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie est valide et est <b>marque comme utilise pour la premiere fois</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>marked as used and checked again</b>.
fr_FR: URL vers votre service si le code verifie est deja <b>marque comme utilise et verifie a nouveau</b>.

en: URL to your service if an order item is bought using a restriction code.
fr_FR: URL vers votre service si un article de commande est achete avec un code de restriction.

en: URL to your service if a code received WooCommerce data, if a 'code was purchased'.
fr_FR: URL vers votre service si un code a recu des donnees WooCommerce, c'est-a-dire si un 'code a ete achete'.

en: URL to your service if the WooCommerce data is removed from the code.
fr_FR: URL vers votre service si les donnees WooCommerce sont supprimees du code.

en: Woocommerce product serial assignment
fr_FR: Attribution de serie de produit WooCommerce

en: Text that will be used, if you do not have <b>premium</b> and run out of free code amount. This text will be added to the WooCoomerce purchase information instead of the code
fr_FR: Texte qui sera utilise si vous n'avez pas <b>Premium</b> et que le quota de codes gratuits est epuise. Ce texte sera ajoute aux informations d'achat WooCommerce a la place du code

en: If left empty, default will be 'Please contact our support for the serial code'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Veuillez contacter notre support pour le code de serie'

en: Reuse codes from the code list assigned to the woocommerce product, that are not already used by a woocommerce purchase.
fr_FR: Reutiliser les codes de la liste de codes assignee au produit WooCommerce qui ne sont pas encore utilises par un achat WooCommerce.

en: If active, the system will try to use an existing code from the code list that is free. If no free code could be found, a new code will be created and assigned to the purchase.
fr_FR: Si actif, le systeme essaiera d'utiliser un code existant de la liste de codes qui est libre. Si aucun code libre n'est trouve, un nouveau code sera cree et assigne a l'achat.

en: Text that will be added before the code on the PDF invoice.
fr_FR: Texte qui sera ajoute avant le code sur la facture PDF.

en: If left empty, default will be 'Code:'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Code :'

en: Do not print the serial code CVV on the email 'customer completed order'.
fr_FR: Ne pas imprimer le CVV du code de serie dans l'e-mail 'commande client terminee'.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the email
fr_FR: Si actif, le CVV assigne ne sera pas imprime dans l'e-mail

en: Do not print the serial code CVV on the PDF invoice woocommerce purchase.
fr_FR: Ne pas imprimer le CVV du code de serie sur la facture PDF d'achat WooCommerce.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the PDF
fr_FR: Si actif, le CVV assigne ne sera pas imprime sur le PDF

en: Do not put the serial code in the email 'customer completed order'.
fr_FR: Ne pas inclure le code de serie dans l'e-mail 'commande client terminee'.

en: If active, the assigned serial code will not be put in the email
fr_FR: Si actif, le code de serie assigne ne sera pas inclus dans l'e-mail

en: Do not print the serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
fr_FR: Ne pas imprimer le code de serie sur la facture PDF d'achat WooCommerce.

en: If active, the assigned serial code will not be printed on the PDF
fr_FR: Si actif, le code de serie assigne ne sera pas imprime sur le PDF

en: On Email: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
fr_FR: Dans l'e-mail : Texte ou caractere a utiliser comme separateur pour les codes de l'utilisateur.

en: If the user has more than one code assigned to her, then this text will be used to seperate them for display the codes. If left empty, then it will be ', ' as a default.
fr_FR: Si l'utilisateur a plus d'un code assigne, ce texte sera utilise comme separateur pour afficher les codes. Si laisse vide, la valeur par defaut sera ', '.

en: On PDF invoice: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
fr_FR: Sur la facture PDF : Texte ou caractere a utiliser comme separateur pour les codes de l'utilisateur.

en: Set the serial code formatter pattern for new sales.
fr_FR: Definir le modele de formatage du code de serie pour les nouvelles ventes.

en: If active, the a new serial code will generated using the following settings
fr_FR: Si actif, un nouveau code de serie sera genere avec les parametres suivants

en: Woocommerce restrict product sale without serial code
fr_FR: WooCommerce restreindre la vente de produit sans code de serie

en: You can restrict the sale of products to be allowed only if your customer enters a valid and unused serial code. You can assign the serial code list for the restriction, within the product details.
fr_FR: Vous pouvez restreindre la vente de produits pour qu'elle ne soit autorisee que si votre client saisit un code de serie valide et non utilise. Vous pouvez assigner la liste de codes de serie pour la restriction dans les details du produit.

en: Activate the purchase restrictions of product sales without a valid and unused serial code.
fr_FR: Activer les restrictions d'achat des ventes de produits sans code de serie valide et non utilise.

en: If active and a product in the cart has an active restriction set, then your customer will see an input field for the purchase allowance code<br>If not activated, then the restrictions set on the products are ignored - allows you to pause the purchase restriction feature.
fr_FR: Si actif et qu'un produit dans le panier a une restriction active, votre client verra un champ de saisie pour le code d'autorisation d'achat.<br>Si non active, les restrictions definies sur les produits sont ignorees, ce qui vous permet de mettre en pause la fonctionnalite de restriction d'achat.

en: Do not print the used restriction serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
fr_FR: Ne pas imprimer le code de serie de restriction utilise sur la facture PDF d'achat WooCommerce.

en: If active, the used serial code will not be printed on the PDF
fr_FR: Si actif, le code de serie utilise ne sera pas imprime sur le PDF

en: Text that will be added before the used purchase code on the PDF invoice, order table and order details.
fr_FR: Texte qui sera ajoute avant le code d'achat utilise sur la facture PDF, le tableau des commandes et les details de la commande.

en: If left empty, default will be 'Purchase Code:'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Code d'achat :'

en: Text that will be displayed below the product title within the WooCommerce cart.
fr_FR: Texte qui sera affiche sous le titre du produit dans le panier WooCommerce.

en: If left empty, default will be 'This product can only be purchased with a code'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Ce produit ne peut etre achete qu'avec un code'

en: Text that will be displayed as the placeholder text on the code input field.
fr_FR: Texte qui sera affiche comme texte d'espace reserve dans le champ de saisie du code.

en: If left empty, default will be 'Enter purchase allowance code'
fr_FR: Si laisse vide, la valeur par defaut sera 'Saisissez le code d'autorisation d'achat'

en: Clear the code if the order was deleted or a refund triggered
fr_FR: Effacer le code si la commande a ete supprimee ou un remboursement declenche

en: If the order is deleted or the status is set to 'refund', then the WooCommerce order information is removed from the code. If the option 'one time usage' is active, then the code will be unmarked as used.
fr_FR: Si la commande est supprimee ou que le statut est defini sur 'remboursement', les informations de commande WooCommerce sont supprimees du code. Si l'option 'usage unique' est active, la marque d'utilisation du code sera supprimee.

en: Mark the used restriction serial as used
fr_FR: Marquer le code de serie de restriction utilise comme utilise

en: If someone used the restriction key, it will be marked as used and cannot be used anymore.
fr_FR: Si quelqu'un a utilise la cle de restriction, elle sera marquee comme utilisee et ne pourra plus etre utilisee.

en: Use the One-Time-Usage settings for serials
fr_FR: Utiliser les parametres d'usage unique pour les numeros de serie

en: Mark immediately as used - one time usage
fr_FR: Marquer immediatement comme utilise - usage unique

en: Unlimited usage allowed
fr_FR: Usage illimite autorise

en: Woocommerce ticket sale
fr_FR: Vente de tickets WooCommerce

en: You can assign a code list to a product and this will generate or re-use a code from this code list as a ticket serial code It will be printed on the purchase information to the customer.
fr_FR: Vous pouvez assigner une liste de codes a un produit et cela generera ou reutilisera un code de cette liste de codes comme code de serie de ticket. Il sera imprime sur les informations d'achat pour le client.

en: Display code to your loggedin user
fr_FR: Afficher le code a votre utilisateur connecte

en: You can display the serial codes assigned to an user with this shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.
fr_FR: Vous pouvez afficher les codes de serie assignes a un utilisateur avec ce Shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.

en: Text that will be added before the serial code(s) for the user are displayed.
fr_FR: Texte qui sera ajoute avant que les codes de serie de l'utilisateur ne soient affiches.

en: Display the prefix text always.
fr_FR: Toujours afficher le texte de prefixe.

en: If active, your prefix text will be rendered always. Even if the user is not logged in or do not have any serial codes assigned to her yet.
fr_FR: Si actif, votre texte de prefixe sera toujours affiche. Meme si l'utilisateur n'est pas connecte ou n'a pas encore de codes de serie assignes.

en: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
fr_FR: Texte ou caractere a utiliser comme separateur pour les codes de l'utilisateur.

en: User profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: Display registered serial numbers within the user profile
fr_FR: Afficher les numeros de serie enregistres dans le profil utilisateur

en: Display bought serial numbers within the user profile
fr_FR: Afficher les numeros de serie achetes dans le profil utilisateur

en: QR code
fr_FR: QR Code

en: You can generate QR code images for your serial codes.
fr_FR: Vous pouvez generer des images de QR Code pour vos codes de serie.

en: URL for the QR image.
fr_FR: URL pour l'image QR.

en: The URL should be absolute, if you like to provide the generated QR image to your customers. The image can be retrieved within the serial code area. The code detail contains a button for it.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>You could use more tags.</a> But it is not recommend, since the QR code is generated within the admin area.</li></ul>
fr_FR: L'URL doit etre absolue si vous souhaitez fournir l'image QR generee a vos clients. L'image peut etre recuperee dans la zone des codes de serie. Les details du code contiennent un bouton pour cela.<br>Vous pouvez utiliser ces marqueurs pour votre URL :<ul><li><b>{CODE}</b> : Sera remplace par le code (sans les delimiteurs)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b> : Sera remplace par le code (AVEC les delimiteurs)</li><b>{LIST}</b> : Nom de la liste si assignee</li><li><b>{LIST_DESC}</b> : Description de la liste assignee</li><li><a href='#replacementtags'>Vous pouvez utiliser plus de balises.</a> Mais ce n'est pas recommande, car le QR Code est genere dans la zone d'administration.</li></ul>

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour acceder a cette page.

en: Ticket Info
fr_FR: Informations du ticket

en: For the Code List for sale restriction the plugin requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is not supported.
fr_FR: Pour la liste de codes de restriction de vente, le Plugin necessite WooCommerce %1$s ou superieur installe et actif. WooCommerce %2$s n'est pas supporte.

en: Ticket Number
fr_FR: Numero de ticket

en: Serial Code
fr_FR: Code de serie

en: Serial Code List ID
fr_FR: ID de liste de codes de serie

en: Is Ticket
fr_FR: Est un ticket

en: function "%s" in wc backend not implemented
fr_FR: Fonction "%s" dans le backend WC non implementee

en: 1 or 0 to deactivate or activate the redirect option for this list
fr_FR: 1 ou 0 pour desactiver ou activer l'option de redirection pour cette liste

en: 1 or 0 to hide or display the redirect button
fr_FR: 1 ou 0 pour masquer ou afficher le bouton de redirection

en: active
fr_FR: actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Code
fr_FR: Ajouter un code

en: Add List
fr_FR: Ajouter une liste

en: After how many letters?
fr_FR: Apres combien de lettres ?

en: Aktiv:
fr_FR: Actif :

en: All
fr_FR: Tous

en: Amount:
fr_FR: Quantite :

en: Amount of letter needed
fr_FR: Nombre de lettres necessaires

en: Amount of letters has to be higher
fr_FR: Le nombre de lettres doit etre plus eleve

en: Are you sure, you want to delete all selected codes?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer tous les codes selectionnes ?

en: Are you sure, you want to delete this code?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce code ?

en: Are you sure, you want to delete this list?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer cette liste ?

en: Are you sure you want to reset all options to their default values? This cannot be undone.
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir reinitialiser toutes les options a leurs valeurs par defaut ? Cette action ne peut pas etre annulee.

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Assign to this code list
fr_FR: Assigner a cette liste de codes

en: Back to overview
fr_FR: Retour a l'apercu

en: Basic DB Version
fr_FR: Version BD de base

en: Basic Plugin Version
fr_FR: Version Plugin de base

en: Billing Email:
fr_FR: E-mail de facturation :

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bulk Action
fr_FR: Action en masse

en: button label for the redirect button
fr_FR: Libelle du bouton de redirection

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Changed By
fr_FR: Modifie par

en: Change History
fr_FR: Historique des modifications

en: Changes will trigger the webhook, if activated.
fr_FR: Les modifications declencheront le Webhook si active.

en: Choose a file suffix
fr_FR: Choisir une extension de fichier

en: Choose a sorting direction
fr_FR: Choisir un sens de tri

en: Choose a sorting field
fr_FR: Choisir un champ de tri

en: Choose CSV file
fr_FR: Choisir un fichier CSV

en: Choose delimiter of your columns:
fr_FR: Choisir le delimiteur de vos colonnes :

en: Choose the delimiter for the column values
fr_FR: Choisir le delimiteur pour les valeurs de colonnes

en: Choose type of codes
fr_FR: Choisir le type de codes

en: Choose your export settings
fr_FR: Choisir vos parametres d'exportation

en: Clear the code list textarea field below to add only the new generated codes
fr_FR: Vider le champ de texte de la liste de codes ci-dessous pour n'ajouter que les codes nouvellement generes

en: click to hide
fr_FR: Cliquer pour masquer

en: click to show
fr_FR: Cliquer pour afficher

en: Code:
fr_FR: Code :

en: Code and CVV is not valid
fr_FR: Le code et le CVV ne sont pas valides

en: Code confirmed
fr_FR: Code confirme

en: Code Display
fr_FR: Affichage du code

en: Code Display:
fr_FR: Affichage du code :

en: Code expired
fr_FR: Code expire

en: Code Generator
fr_FR: Generateur de codes

en: Code is already used
fr_FR: Le code a deja ete utilise

en: Code marked as used
fr_FR: Code marque comme utilise

en: Code not found
fr_FR: Code non trouve

en: codes. In
fr_FR: codes. En

en: codes is reached. Use the premium version to have unlimited codes.
fr_FR: codes atteint. Utilisez la version Premium pour des codes illimites.

en: codes stored.
fr_FR: codes stockes.

en: codes. Unlimited with
fr_FR: codes. Illimites avec

en: codes will be deleted.
fr_FR: codes seront supprimes.

en: Code Verification Value (CVV):
fr_FR: Valeur de verification de code (CVV) :

en: Comma
fr_FR: Virgule

en: Confirmed count:
fr_FR: Nombre de confirmations :

en: contains
fr_FR: contient

en: Copied!
fr_FR: Copie !

en: Copy the support information below and include it in your email. Remove any critical information if needed.
fr_FR: Copiez les informations de support ci-dessous et incluez-les dans votre e-mail. Supprimez toute information critique si necessaire.

en: Copy to Clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Created
fr_FR: Cree

en: Created:
fr_FR: Cree :

en: Creation date
fr_FR: Date de creation

en: Current Options
fr_FR: Options actuelles

en: Customer
fr_FR: Client

en: CVV - use 4 digits for best results
fr_FR: CVV - utilisez 4 chiffres pour de meilleurs resultats

en: day
fr_FR: jour

en: Default search filter
fr_FR: Filtre de recherche par defaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete all selected codes?
fr_FR: Supprimer tous les codes selectionnes ?

en: Delete code used information
fr_FR: Supprimer les informations d'utilisation du code

en: Delete registered user information
fr_FR: Supprimer les informations de l'utilisateur enregistre

en: Delete WooCommerce order info for this code
fr_FR: Supprimer les informations de commande WooCommerce pour ce code

en: Delete WooCommerce purchase code info from order
fr_FR: Supprimer les informations du code d'achat WooCommerce de la commande

en: Delimiter?
fr_FR: Delimiteur ?

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Display QR with code
fr_FR: Afficher QR avec code

en: Display QR with URL
fr_FR: Afficher QR avec URL

en: Do not redirect the user.
fr_FR: Ne pas rediriger l'utilisateur.

en: Do not show the button and redirect immediately. Overrules the global settings.
fr_FR: Ne pas afficher le bouton et rediriger immediatement. Remplace les parametres globaux.

en: Do you really want to remove the image information from this option?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer les informations d'image de cette option ?

en: Do you really want to try to repair your database table definitions? It should be safe, but only needed in very rare cases.
fr_FR: Voulez-vous vraiment essayer de reparer les definitions de vos tables de base de donnees ? Cela devrait etre sur, mais n'est necessaire que dans de tres rares cas.

en: Do you want to delete?
fr_FR: Voulez-vous supprimer ?

en: Each entry will turn green (successfull stored) or red (NOT OK - duplicat entry on the server).
fr_FR: Chaque entree deviendra verte (stocke avec succes) ou rouge (NON OK - entree en double sur le serveur).

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Code
fr_FR: Modifier le code

en: Edit List
fr_FR: Modifier la liste

en: Edit registered user
fr_FR: Modifier l'utilisateur enregistre

en: Edit registered user information
fr_FR: Modifier les informations de l'utilisateur enregistre

en: Edit requested wordpress user
fr_FR: Modifier l'utilisateur WordPress demande

en: Edit wordpress user information
fr_FR: Modifier les informations de l'utilisateur WordPress

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Empty table
fr_FR: Table vide

en: Enter amount of codes
fr_FR: Saisir le nombre de codes

en: Enter amount of codes needed
fr_FR: Saisir le nombre de codes necessaires

en: Enter an amount of how many codes you need
fr_FR: Saisissez le nombre de codes dont vous avez besoin

en: Enter a prefix (optional)
fr_FR: Saisir un prefixe (optionnel)

en: Enter your row start (0 = from the first)
fr_FR: Saisir la ligne de depart (0 = depuis la premiere)

en: Error
fr_FR: Erreur

en: ERROR:
fr_FR: ERREUR :

en: Error 505
fr_FR: Erreur 505

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export codes
fr_FR: Exporter les codes

en: False
fr_FR: Faux

en: Filter for cvv value
fr_FR: Filtrer par valeur CVV

en: Filter for list id
fr_FR: Filtrer par ID de liste

en: Filter for order id
fr_FR: Filtrer par ID de commande

en: Filter for product id
fr_FR: Filtrer par ID de produit

en: Filter for registered user id
fr_FR: Filtrer par ID d'utilisateur enregistre

en: Filter for status (1:active, 0:inactive, 2:stolen)
fr_FR: Filtrer par statut (1:actif, 0:inactif, 2:vole)

en: First successful validation at:
fr_FR: Premiere validation reussie le :

en: First successful validation IP:
fr_FR: IP de la premiere validation reussie :

en: for the list name
fr_FR: pour le nom de la liste

en: For the validator form. This will contain the user input - code.
fr_FR: Pour le formulaire de validation. Contiendra la saisie de l'utilisateur - code.

en: for this field will be taken.
fr_FR: pour ce champ sera utilise.

en: function
fr_FR: Fonction

en: Generate codes
fr_FR: Generer des codes

en: Generate Code Verification Value (CVV) for each code
fr_FR: Generer une valeur de verification de code (CVV) pour chaque code

en: Hi Support,
fr_FR: Bonjour Support,

en: Home
fr_FR: Accueil

en: hour
fr_FR: heure

en: If CVV is set, then your user will be asked to enter also the CVV to check the serial code.
fr_FR: Si le CVV est defini, l'utilisateur sera invite a saisir egalement le CVV pour verifier le code de serie.

en: If the list already exists then it will be updated.
fr_FR: Si la liste existe deja, elle sera mise a jour.

en: If the same list name will be used in the same file, then the description will be updated with the last line and the serials are added. No serials are removed from the list.
fr_FR: Si le meme nom de liste est utilise dans le meme fichier, la description sera mise a jour avec la derniere ligne et les numeros de serie seront ajoutes. Aucun numero de serie ne sera supprime de la liste.

en: If you want to add the CVV number then separate your serial code with (;) and append your CVV number.
fr_FR: Si vous souhaitez ajouter le numero CVV, separez votre code de serie avec (;) et ajoutez votre numero CVV.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Complete
fr_FR: Importation terminee

en: Imported:
fr_FR: Importe :

en: Import Error
fr_FR: Erreur d'importation

en: Importing
fr_FR: Importation en cours

en: Import List
fr_FR: Importer une liste

en: Import Options
fr_FR: Importer les options

en: Import process finished
fr_FR: Processus d'importation termine

en: inactive
fr_FR: inactif

en: In the textarea below you will find all the successful stored codes.
fr_FR: Dans le champ de texte ci-dessous, vous trouverez tous les codes stockes avec succes.

en: Invalid JSON file.
fr_FR: Fichier JSON invalide.

en: Invalid options file: missing options data.
fr_FR: Fichier d'options invalide : donnees d'options manquantes.

en: IP list checked for this code
fr_FR: Liste IP verifiee pour ce code

en: is activ
fr_FR: est actif

en: is inactiv
fr_FR: est inactif

en: Is registered to a user
fr_FR: Est enregistre a un utilisateur

en: is stolen
fr_FR: est vole

en: It will work, but no updates are possible for the premium plugin after the expiration date.
fr_FR: Cela fonctionnera, mais aucune mise a jour ne sera possible pour le Plugin Premium apres la date d'expiration.

en: Last successful validation at:
fr_FR: Derniere validation reussie le :

en: Last successful validation IP:
fr_FR: IP de la derniere validation reussie :

en: Letter exclusion
fr_FR: Exclusion de lettres

en: Letter style
fr_FR: Style de lettres

en: Limit export to code list
fr_FR: Limiter l'exportation a la liste de codes

en: List
fr_FR: Liste

en: List name
fr_FR: Nom de la liste

en: Lists
fr_FR: Listes

en: Lists of codes
fr_FR: Listes de codes

en: list. Unlimited with
fr_FR: liste. Illimitees avec

en: loading...
fr_FR: Chargement...

en: Lowercase
fr_FR: Minuscules

en: month
fr_FR: mois

en: Name
fr_FR: Nom

en: Network Home
fr_FR: Accueil reseau

en: NEW
fr_FR: NOUVEAU

en: New Value
fr_FR: Nouvelle valeur

en: No
fr_FR: Non

en: No code will be deleted. Just the list.
fr_FR: Aucun code ne sera supprime. Seulement la liste.

en: None
fr_FR: Aucun

en: No registration to this code done
fr_FR: Aucun enregistrement effectue pour ce code

en: Note:
fr_FR: Note :

en: NOTE:
fr_FR: NOTE :

en: not found. Please check your shortcode parameters
fr_FR: non trouve. Veuillez verifier les parametres de votre Shortcode

en: Not OK:
fr_FR: Non OK :

en: Not used - still available
fr_FR: Non utilise - encore disponible

en: Numbers
fr_FR: Chiffres

en: Numbers needed?
fr_FR: Chiffres necessaires ?

en: Numbers options
fr_FR: Options de chiffres

en: Offset for each number
fr_FR: Decalage pour chaque numero

en: Ok:
fr_FR: Ok :

en: Old value:
fr_FR: Ancienne valeur :

en: Old Value
fr_FR: Ancienne valeur

en: One code per line and/or comma-separated (,).
fr_FR: Un code par ligne et/ou separes par des virgules (,).

en: one or more serials that will be added if not exists and assigned to the list.
fr_FR: Un ou plusieurs numeros de serie qui seront ajoutes s'ils n'existent pas et assignes a la liste.

en: Only numbers
fr_FR: Uniquement des chiffres

en: Open Email
fr_FR: Ouvrir l'e-mail

en: optional
fr_FR: optionnel

en: options. Skipped:
fr_FR: options. Ignorees :

en: options? This will overwrite current settings.
fr_FR: options ? Cela ecrasera les parametres actuels.

en: Order from:
fr_FR: Commande de :

en: Order Id
fr_FR: ID de commande

en: OrderId
fr_FR: ID de commande

en: Order ID:
fr_FR: ID de commande :

en: Order Status:
fr_FR: Statut de la commande :

en: Organize your codes in lists. You can assign codes to a list.
fr_FR: Organisez vos codes en listes. Vous pouvez assigner des codes a une liste.

en: Or the value of the global setting
fr_FR: Ou la valeur du parametre global

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Overrule
fr_FR: Remplacer

en: Overrule the serial code format settings.
fr_FR: Remplacer les parametres de format du code de serie.

en: per Code list
fr_FR: par liste de codes

en: Please contact support for further investigation
fr_FR: Veuillez contacter le support pour plus d'informations

en: Please find my system information below:
fr_FR: Veuillez trouver ci-dessous mes informations systeme :

en: Please select at least one code first.
fr_FR: Veuillez d'abord selectionner au moins un code.

en: Premium DB Version
fr_FR: Version BD Premium

en: [PREMIUM ONLY]
fr_FR: [PREMIUM UNIQUEMENT]

en: Premium Plugin Version
fr_FR: Version Plugin Premium

en: Premium Serial
fr_FR: Numero de serie Premium

en: Product:
fr_FR: Produit :

en: Product Id:
fr_FR: ID de produit :

en: Product is stolen
fr_FR: Produit vole

en: QR with code
fr_FR: QR avec code

en: QR with URL and code
fr_FR: QR avec URL et code

en: Redirect user is deactivated in the option.
fr_FR: La redirection de l'utilisateur est desactivee dans les options.

en: Register by wordpress user:
fr_FR: Enregistre par l'utilisateur WordPress :

en: Register by wordpress userid:
fr_FR: Enregistre par l'ID utilisateur WordPress :

en: Registered user
fr_FR: Utilisateur enregistre

en: Registered value
fr_FR: Valeur enregistree

en: Registered wordpress userid
fr_FR: ID utilisateur WordPress enregistre

en: Register value:
fr_FR: Valeur d'enregistrement :

en: renew your license here
fr_FR: Renouvelez votre licence ici

en: Repair database tables?
fr_FR: Reparer les tables de la base de donnees ?

en: Repaired
fr_FR: Repare

en: Repair Tables
fr_FR: Reparer les tables

en: Replacement Tags
fr_FR: Balises de remplacement

en: Request by wordpress user:
fr_FR: Demande par l'utilisateur WordPress :

en: Requested wordpress userid
fr_FR: ID utilisateur WordPress demande

en: Request from:
fr_FR: Demande de :

en: Request from IP:
fr_FR: Demande depuis l'IP :

en: Reset All Options
fr_FR: Reinitialiser toutes les options

en: Reset to Default
fr_FR: Reinitialiser aux valeurs par defaut

en: Revert
fr_FR: Annuler

en: Revert option
fr_FR: Annuler l'option

en: Revert Option
fr_FR: Annuler l'option

en: runs to find unique codes
fr_FR: executions pour trouver des codes uniques

en: Scan QR Code
fr_FR: Scanner le QR Code

en: Scroll down and wait for all to finish.
fr_FR: Faites defiler vers le bas et attendez que tout soit termine.

en: Scroll to top
fr_FR: Retour en haut

en: seconds
fr_FR: secondes

en: seconds, with
fr_FR: secondes, avec

en: Semicolon
fr_FR: Point-virgule

en: Serial Code Generator: Input element cannot be found. Please check your inputid-value on the shortcode
fr_FR: Generateur de codes de serie : L'element d'entree est introuvable. Veuillez verifier la valeur de inputid dans votre Shortcode

en: Serial Code Generator: Output element cannot be found. Please check your outputid-value on the shortcode
fr_FR: Generateur de codes de serie : L'element de sortie est introuvable. Veuillez verifier la valeur de outputid dans votre Shortcode

en: Serial Code Generator: Trigger not found. Please check your triggerid-value on the shortcode
fr_FR: Generateur de codes de serie : Declencheur introuvable. Veuillez verifier la valeur de triggerid dans votre Shortcode

en: Serial Infos for Product
fr_FR: Informations de serie pour le produit

en: Serials
fr_FR: Numeros de serie

en: Serials options
fr_FR: Options des numeros de serie

en: Set a range
fr_FR: Definir une plage

en: short description
fr_FR: Description courte

en: Show in WooCommerce Orders
fr_FR: Afficher dans les commandes WooCommerce

en: Show Product
fr_FR: Afficher le produit

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Some systems are slow and the connection timeout interupts the export, if you have too many codes. In that case, you can export your codes in several steps. e.g. 0 and 20000 amount and then 20001 and 20000 amount.
fr_FR: Certains systemes sont lents et le delai de connexion interrompt l'exportation si vous avez trop de codes. Dans ce cas, vous pouvez exporter vos codes en plusieurs etapes, par ex. 0 et 20000 de quantite puis 20001 et 20000 de quantite.

en: Space
fr_FR: Espace

en: Start number
fr_FR: Numero de depart

en: Status
fr_FR: Statut

en: stolen
fr_FR: vole

en: Store codes
fr_FR: Stocker les codes

en: Store Codes on Server
fr_FR: Stocker les codes sur le serveur

en: Successfull stored codes
fr_FR: Codes stockes avec succes

en: Support Contact
fr_FR: Contact du support

en: Support Info
fr_FR: Informations de support

en: Support: Serial Codes Generator
fr_FR: Support : Generateur de codes de serie

en: The IP will be updated too. The requested date will only be changed, if it was not set already.
fr_FR: L'IP sera egalement mise a jour. La date de demande ne sera modifiee que si elle n'a pas encore ete definie.

en: The IP will updated too. The registered date will only be changed, if it was not set already.
fr_FR: L'IP sera egalement mise a jour. La date d'enregistrement ne sera modifiee que si elle n'a pas encore ete definie.

en: This QR image contains:
fr_FR: Cette image QR contient :

en: to its previous value?
fr_FR: a sa valeur precedente ?

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Total codes created:
fr_FR: Total de codes crees :

en: Total codes found:
fr_FR: Total de codes trouves :

en: Total codes updated:
fr_FR: Total de codes mis a jour :

en: Total lines read:
fr_FR: Total de lignes lues :

en: Total lines with lists:
fr_FR: Total de lignes avec listes :

en: Total lists created:
fr_FR: Total de listes creees :

en: Total lists imported:
fr_FR: Total de listes importees :

en: Total lists updated:
fr_FR: Total de listes mises a jour :

en: True
fr_FR: Vrai

en: unix timestamp
fr_FR: Horodatage Unix

en: unlimited
fr_FR: illimite

en: Up 100.000 codes generation per run. The limit is to prevent performance issues.
fr_FR: Jusqu'a 100 000 generations de codes par execution. La limite est pour prevenir les problemes de performance.

en: Uppercase
fr_FR: Majuscules

en: up to 100.000 for each run
fr_FR: jusqu'a 100 000 par execution

en: URL for a redirect
fr_FR: URL pour une redirection

en: used
fr_FR: utilise

en: Used
fr_FR: Utilise

en: Used for Order ID:
fr_FR: Utilise pour l'ID de commande :

en: use the add option
fr_FR: Utilisez l'option d'ajout

en: Variation:
fr_FR: Variation :

en: While storing the codes to the server, it will check if the code is unique and mark the codes, that are not.
fr_FR: Lors du stockage des codes sur le serveur, il verifiera si le code est unique et marquera ceux qui ne le sont pas.

en: Will be overriden if you set the serial code format settings on the product!
fr_FR: Sera remplace si vous definissez les parametres de format du code de serie sur le produit !

en: With your QR code value
fr_FR: Avec votre valeur de QR Code

en: WooCommerce not found
fr_FR: WooCommerce non trouve

en: WooCommerce Order
fr_FR: Commande WooCommerce

en: WooCommerce Purchase Restriction
fr_FR: Restriction d'achat WooCommerce

en: WooCommerce Subscription Orders
fr_FR: Commandes d'abonnement WooCommerce

en: year
fr_FR: annee

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are using the premium version. Many thanks, please enter your serial key within the options
fr_FR: Vous utilisez la version Premium. Merci beaucoup, veuillez saisir votre cle de serie dans les options

en: You can
fr_FR: Vous pouvez

en: You can export your current settings first.
fr_FR: Vous pouvez d'abord exporter vos parametres actuels.

en: You can repeat the "store codes" operations as often as needed.
fr_FR: Vous pouvez repeter l'operation "stocker les codes" aussi souvent que necessaire.

en: You can store up to
fr_FR: Vous pouvez stocker jusqu'a

en: You can upload a CSV file (, delimiter). You have to provide a header line with column names.
fr_FR: Vous pouvez telecharger un fichier CSV (, delimiteur). Vous devez fournir une ligne d'en-tete avec les noms de colonnes.

en: You can use:
fr_FR: Vous pouvez utiliser :

en: You can use date placeholder to have the prefix filled with the date of the confirmed purchase.
fr_FR: Vous pouvez utiliser des marqueurs de date pour que le prefixe soit rempli avec la date de l'achat confirme.

en: You can use these replacement tags in your text messages and URLs for the meta code values
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces balises de remplacement dans vos messages texte et URLs pour les valeurs de meta code

en: You can use ";" to add more than one code. e.g. 1234-abc;2345-abc. Missing codes will be created and set active.
fr_FR: Vous pouvez utiliser ";" pour ajouter plus d'un code. Ex. 1234-abc;2345-abc. Les codes manquants seront crees et actives.

en: You have
fr_FR: Vous avez

en: You have to create a list first before you can add codes.
fr_FR: Vous devez d'abord creer une liste avant de pouvoir ajouter des codes.

en: You reached maximum amount of codes. You need to delete codes before you can add more new codes or buy the premium version to have unlimited codes.
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de codes. Vous devez supprimer des codes avant de pouvoir en ajouter de nouveaux ou acheter la version Premium pour des codes illimites.

en: Your Limit of
fr_FR: Votre limite de

en: Your premium serial expires soon, at the
fr_FR: Votre numero de serie Premium expire bientot, le

en: Your start number is not correct. It has to be an integer and start from 1
fr_FR: Votre numero de depart n'est pas correct. Il doit etre un nombre entier et commencer a 1

en: Your premium serial will expire in %1$d days (on %2$s).
fr_FR: Votre licence Premium expirera dans %1$d jours (le %2$s).

en: Your premium serial has expired. Updates are no longer available.
fr_FR: Votre licence Premium a expiré. Les mises à jour ne sont plus disponibles.

en: Renew now
fr_FR: Renouveler maintenant
