Sender - en to uk translation catalogue (166 entries)

en: %1$sChange the settings%2$s to view the Pro options.
uk: %1$sЗмінити налаштування%2$s, щоб переглянути параметри Pro.

en: Activate Sender for Network
uk: Активувати відправника для мережі

en: Add Media
uk: Додати Медіа

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Letters
uk: Додати нові листи

en: All
uk: Всі

en: All Done
uk: Готово

en: Apply
uk: Застосувати

en: Are you sure that you want to enter such a large value?
uk: Ви впевнені, що хочете ввести таке велике значення?

en: Attempts
uk: Спроби

en: Automatic Mailout when Publishing a New
uk: Автоматична розсилка при публікації нової статті

en: Bulk Actions
uk: Групові дії

en: Campaigns
uk: Кампанії

en: Choose a letter
uk: Виберіть літеру

en: Choose a mailing list
uk: Виберіть список розсилки

en: Close
uk: Закрити

en: Close Report
uk: Закрити звіт

en: Content
uk: Контент

en: Create Mailout
uk: Створити розсилку

en: Current Page
uk: Поточна сторінка

en: Date
uk: Дата

en: Date of creation
uk: Дата створення

en: Default Templates:
uk: Шаблони за замовчуванням:

en: Default templates
uk: Шаблони за замовчуванням

en: Delete Campaigns
uk: Видалення кампаній

en: Delete Report
uk: Видалити звіт

en: Done
uk: Готово

en: Due to the peculiarities of the multisite work, Sender plugin has only
uk: У зв'язку з особливостями багатосайтової роботи, плагін Sender має тільки

en: Due to the peculiarities of the multisite work, Sender plugin has the network settings page only and it should be Network Activated. Please
uk: Через особливості багатосайтової роботи плагін Sender має лише сторінку мережевих налаштувань, і вона має бути активована в режимі "Мережа". Будь ласка

en: Edit
uk: Редагувати

en: Editors Access
uk: Доступ для редакторів

en: Enable to provide the access for Editors to create letter templates, letters and send test letters.
uk: Увімкнути, щоб надати доступ редакторам до створення шаблонів листів, листів та надсилання тестових листів.

en: Enable to send emails in HTML format
uk: Увімкнути надсилання листів у форматі HTML

en: Error while deleting mail.
uk: Помилка при видаленні пошти.

en: Error while deleting report.
uk: Помилка при видаленні звіту.

en: Error while sending request.
uk: Помилка при відправці запиту.

en: Example of letter
uk: Приклад листа

en: Example of mailing list
uk: Приклад списку розсилки

en: Example of priority
uk: Приклад пріоритету

en: Example:
uk: Приклад:

en: Filter reports list
uk: Фільтр списка звітів

en: Frequency
uk: Частота

en: Go to the First Page
uk: Перейти на першу сторінку

en: Go to the Last Page
uk: Перейти до останньої сторінки

en: Go to the Next Page
uk: Перейти на наступну сторінку

en: Go to the Previous Page
uk: Перейти на попередню сторінку

en: HTML Format
uk: Формат HTML

en: Hide Report
uk: Приховати звіт

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
uk: Якщо змінити цей параметр, повідомлення можуть бути переміщені до папки "Спам" або можуть виникнути збої в доставці листів.

en: If you want to create another role with special capabilities
uk: Якщо ви хочете створити ще одну роль зі спеціальними можливостями

en: In Progress
uk: В процесі

en: It is impossible to get the list of users.
uk: Отримати список користувачів неможливо.

en: Less number - higher priority
uk: Менша кількість - вищий пріоритет

en: Letter Content:
uk: Зміст листа:

en: Letters
uk: Літери

en: License Key
uk: Ліцензійний ключ

en: Lists
uk: Списки

en: Load Additional Data
uk: Завантажити додаткові дані

en: Mail
uk: Пошта

en: Mailings Lists
uk: Списки розсилки

en: Mailout was not create
uk: Розсилка не була створена

en: Make sure that this number is smaller than max allowed number allowed by your hosting provider.
uk: Переконайтеся, що це число менше, ніж максимально дозволене вашим хостинг-провайдером.

en: Maximum number of attempts per user.
uk: Максимальна кількість спроб для одного користувача.

en: Misc
uk: Різне

en: Name
uk: Назва

en: Network settings page
uk: Сторінка налаштувань мережі

en: New mailout was created successfully.
uk: Нову розсилку успішно створено.

en: No Subject
uk: Без теми

en: No messages sent
uk: Не надіслано жодного повідомлення

en: Notice:
uk: Увага:

en: Number
uk: Число

en: Number of Subscribers on Page
uk: Кількість підписників на сторінці

en: Number of mails which would be sent
uk: Кількість листів, які будуть надіслані

en: One Column
uk: Одна колонка

en: Page
uk: Сторінка

en: Please, try it later.
uk: Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Post
uk: Запис

en: Priorities
uk: Пріоритети

en: Reports per page
uk: Звіти на сторінку

en: Reset Additional Data
uk: Скинути додаткові дані

en: Save Campaign
uk: Кампанія "Врятуй

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select a list of users to send messages.
uk: Виберіть список користувачів для надсилання повідомлень.

en: Select additional fonts:
uk: Виберіть додаткові шрифти:

en: Select letter template:
uk: Виберіть шаблон листа:

en: Select mailout priority
uk: Виберіть пріоритет розсилки

en: Send Email with Confirmation
uk: Надіслати електронну пошту з підтвердженням

en: Send Test Message
uk: Надіслати тестове повідомлення

en: Send from
uk: Надіслати з

en: Send to
uk: Надсилайте на адресу

en: Sender Settings
uk: Налаштування відправника

en: Sender Slug
uk: Слимак-відправник

en: Sending Method
uk: Метод надсилання

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережені.

en: Show Report
uk: Показати звіт

en: Sorry, but you denied to subscribe to the newsletter.
uk: Вибачте, але вам відмовлено у можливості підписатися на розсилку.

en: Status
uk: Статус

en: Subject
uk: Тема

en: Subject:
uk: Тема:

en: Subscribe on newsletters
uk: Підпишіться на розсилку новин

en: Support
uk: Підтримка

en: Templates
uk: Шаблон

en: Text
uk: Текст

en: The data of this report can't be found.
uk: Дані цього звіту неможливо знайти.

en: The list of subscribers can't be found.
uk: Список підписників не вдається знайти.

en: The plugin works correctly only if JavaScript is enabled.
uk: Плагін працює коректно тільки при включеному JavaScript.

en: This counter shows only the number of messages that will be sended by Sender Pro plugin, and does not shows the total number of outgoing messages from your site.
uk: Цей лічильник показує лише кількість повідомлень, які будуть надіслані плагіном Sender Pro, і не показує загальну кількість вихідних повідомлень з вашого сайту.

en: This function may not work on all mail servers.
uk: Ця функція може працювати не на всіх поштових серверах.

en: This tab contains Pro options only.
uk: Ця вкладка містить лише опції Pro.

en: Title
uk: Заголовок

en: Total Subscribers:
uk: Всього підписників:

en: Total:
uk: Всього:

en: Trash
uk: Кошик

en: Try
uk: Спробуйте

en: Two Column: Text Below the Image
uk: Дві колонки: Текст під зображенням

en: Two Column: Text Content Beside the Image
uk: Дві колонки: Текстовий вміст поруч із зображенням

en: Upgrade to Pro
uk: Оновитися на Pro

en: Use shortcodes!
uk: Використовуйте шорткоди!

en: Used for browser view.
uk: Використовується для перегляду в браузері.

en: User was deleted
uk: Користувача було видалено

en: User`s templates
uk: Шаблони користувача

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Visual
uk: Візуальний

en: WARNING
uk: УВАГА

en: You can check sending reports on the page
uk: Перевірити відправку звітів можна на сторінці

en: You can use the following shortcodes in the letter:
uk: Ви можете використовувати такі шорткоди у листі:

en: You cannot send an empty mail.
uk: Ви не можете надіслати порожній лист.

en: You may have entered too large a value in the "Number of sent messages at the same time" option. Check please.
uk: Можливо, ви ввели занадто велике значення в опції "Кількість одночасно відправлених повідомлень". Перевірте, будь ласка.

en: You may have entered too large value in the "Interval for sending mail" option. Check please.
uk: Можливо, ви ввели занадто велике значення в опції "Інтервал для відправки пошти". Перевірте, будь ласка.

en: You need to choose some reports.
uk: Вам потрібно вибрати кілька звітів.

en: Your interval
uk: Ваш інтервал

en: all
uk: усі

en: click on the "Text" tab in content editor
uk: натисніть на вкладку "Текст" у редакторі контенту

en: default
uk: за замовчуванням

en: download User Role Pro by BestWebSoft
uk: завантажте User Role Pro від BestWebSoft

en: email(-s) every
uk: email(-и) кожні

en: emails per hour
uk: листів на годину

en: find a necessary html-element and edit when using the attribute "style" and CSS-property "font-family" as in example
uk: знайдіть необхідний елемент та відредагуйте його, використовуючи атрибут "style" та CSS-властивість "font-family", як показано у прикладі

en: in order to use the necessary fonts you need:
uk: для використання необхідних шрифтів вам необхідно:

en: in the queue
uk: в черзі

en: items
uk: елементів

en: link to new post - only for automatic mailout when publishing a new post
uk: посилання на новий пост -  тільки для автоматичної розсилки про появу нових постів

en: link to profile page of current user
uk: посилання на сторінку профілю користувача

en: link to unsubscribe user from mailout
uk: посилання, щоб видалити користувача із розсилки

en: link to view letter in new browser tab
uk: посилання для перегляду листа у новій вкладці браузера

en: minutes
uk: хвилин

en: new post title - only for automatic mailout when publishing a new post
uk: заголовок нового запису - тільки для автоматичної розсилки про появу нових постів

en: not read
uk: не читати

en: of
uk: з

en: on page
uk: на сторінці

en: pages
uk: сторінки

en: read
uk: читати

en: received
uk: отримано

en: report
uk: доповідь

en: reports
uk: звіти

en: search
uk: пошук

en: search:
uk: пошук:

en: select the desired font (or multiple fonts), and click on the "Load Additional Data" button
uk: оберіть необхідний шрифт (або декілька шрифті ) та клікніть "Завантажити додаткові дані"

en: site URL
uk: URL сайту

en: site name
uk: назва сайту

en: unsubscribed from the user profile
uk: відписався від профілю користувача

en: user e-mail
uk: емейл користувача

en: user name
uk: ім’я користувача

en: user's
uk: користувача
