Redux Framework - en to ja translation catalogue (198 entries)

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
ja: <a href="%s">%s &rarr; 新しく追加</a>

en: Activate Demo Mode
ja: デモモードを有効化

en: Activate Development Plugins
ja: 開発プラグインを有効化します

en: Active
ja: 有効

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add More
ja: さらに追加

en: Add/Edit Gallery
ja: ギャラリーを追加 / 編集

en: Additional Display Options
ja: 追加の表示オプション

en: Additional Updates
ja: 追加のアップデート

en: All
ja: 全て

en: All Defaults Restored!
ja: すべてデフォルトに復元しました。

en: Allow tracking
ja: トラッキングを許可

en: Are you sure?  Resetting will lose all custom values.
ja: 本当にリセットしますか？すべての値を失うことになります。

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
ja: 本当にリセットしますか？このセクションのすべての値を失うことになります。

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
ja: 本当にリセットしますか？すべての値を失うことになります。

en: Automatic action performed: "%s"
ja: 自動アクションが実行："%s"

en: Background Attachment
ja: 背景スクロール

en: Background Clip
ja: 背景クリップ

en: Background Origin
ja: 背景オリジン

en: Background Position
ja: 背景の位置

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background Size
ja: 背景のサイズ

en: Backup Font Family
ja: 文字の種類をバックアップ

en: Border style
ja: 枠線のスタイル

en: Bottom
ja: 下

en: Buy Now Buttons
ja: 今すぐ購入ボタン

en: Change the Number of Columns
ja: 列の数を変更する

en: Changelog
ja: 更新履歴

en: Clear Gallery
ja: ギャラリーをクリア

en: Click here to activate the sample config file.
ja: サンプルの設定ファイルを有効にするには、ここをクリックしてください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Cool thing
ja: クールなこと

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Link
ja: リンクのコピー

en: Creating Your First Panel
ja: 最初のパネルを作成しましょう

en: Credits
ja: クレジット

en: Deactivate Demo Mode
ja: デモモードを無効化

en: Deactivate Development Plugins
ja: 開発プラグインを無効化します

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Developer Mode Enabled
ja: 開発者モードを有効化

en: Disable
ja: 無効化

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Display a Product Grid
ja: プロダクトグリッドを表示

en: Do not allow tracking
ja: トラッキングを拒否

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Files
ja: ファイルをダウンロード

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Enable
ja: 有効

en: Expand
ja: 拡大

en: Export Options
ja: エクスポート設定

en: Extensions for Everything
ja: すべてのための拡張機能

en: Feature
ja: 機能

en: Flexible Product Grids
ja: 柔軟なプロダクトグリッド

en: Font Color
ja: 文字色

en: Font Family
ja: 文字の種類

en: Font Size
ja: 文字サイズ

en: Font Subsets
ja: フォントのサブセット

en: Font Weight &amp; Style
ja: 文字の太さ

en: Font color
ja: 文字色

en: Font family
ja: フォント

en: Font script
ja: 文字スクリプト

en: Font style
ja: 文字のスタイル

en: Font subsets
ja: 文字のサブセット

en: Full Changelog
ja: すべての更新履歴

en: Generator
ja: ジェネレータ

en: Get Alerted About New Tutorials
ja: 新しいチュートリアルについての通知

en: Get Notified of Extension Releases
ja: 拡張機能のリリースを通知

en: Getting Started
ja: 始めてみよう

en: Getting started with Redux Framework
ja: Redux Framework 入門

en: Google Webfonts
ja: Google Webフォント

en: Height
ja: 高さ

en: Help improve Our Panel
ja: 私たちのパネルの改善にご協力ください

en: Here you can copy/download your current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong, or you can use it to restore your settings on this site (or any other site).
ja: 現在のオプション設定をダウンロード/コピーすることができます。何か誤操作をした場合、バックアップとして使用することができます。これは安全を守るため、もしくはこのサイト（または任意の他のサイト）で設定を復元するために使用することができます。

en: Hints
ja: ヒント

en: Hints are tooltips that popup when %d the hint icon, offering addition information about the field in which they appear.  They can be %d d by using the link below.
ja: Hints are tooltips that popup when %d the hint icon, offering addition information about the field in which they appear. They can be %d d by using the link below.

en: Hover
ja: ホバー

en: If you'd like to keep up to with all things Redux, please subscribe to our newsletter
ja: もしあなたが Redux の動向を追いたいのであれば、ニュースレターを購読してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import / Export
ja: インポート / エクスポート

en: Import / Export Options
ja: インポート / エクスポートの設定

en: Import Options
ja: インポート設定

en: Import from URL
ja: URLからインポート

en: Import from file
ja: ファイルからインポート

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
ja: そのサイトからオプションをロードするインポートオプションを設定し、別のサイトへのURLを入力してヒット。

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
ja: あなたのサイトの設定を復元するためには、インポートをクリックしてください。

en: Issues
ja: 問題

en: Left
ja: 左

en: Letter Spacing
ja: 字間

en: Like Redux?
ja: Redux が好きですか？

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: More Features
ja: その他の機能

en: Must call in of after the "plugins_loaded" action.
ja: 「plugins_loaded」アクションの後に呼び出す必要があります。

en: Need Even Faster Support?
ja: さらに迅速なサポートが必要ですか？

en: Need Help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: New %s
ja: 新しい %s

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: No items of this type were found.
ja: 一致するアイテムは見つかりませんでした。

en: No media selected
ja: メディアが選択されていません

en: No valid changlog was found.
ja: 有効な変更履歴が見つかりませんでした。

en: Off
ja: 無効

en: On
ja: 有効

en: Options
ja: オプション

en: Options Object
ja: 設定オブジェクト

en: Options panel created using %1$s
ja: オプションパネルは %1$s を使用して作成されています。

en: Over 250 Extensions
ja: 250を超える拡張機能

en: Password
ja: パスワード

en: Phenomenal Support
ja: 驚異的なサポート

en: Please Wait
ja: しばらくお待ちください...

en: Product Price
ja: プロダクトの価格

en: Purchase Buttons Anywhere
ja: どこでも購入ボタン

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
ja: カートに入れるまたは今すぐ購入ボタンのいずれかとして購入ボタンを設置することができます。今すぐ購入するボタンをクリックしたユーザーはPayPal にそのままリダイレクトされます。

en: Redux Extensions
ja: Reduxの拡張機能

en: Redux Framework Changelog
ja: Redux Framework の変更履歴

en: Redux Framework has an embedded demo.
ja: Redux Framework には、デモが内蔵されています。

en: Redux Generator
ja: Redux ジェネレータ

en: Redux is a simple, truly extensible options framework for WordPress themes and plugins.
ja: Reduxのは、WordPressのテーマやプラグインのためのシンプルな、真拡張可能なオプションフレームワークです。

en: Regular
ja: レギュラー

en: Remove
ja: 削除

en: Repo
ja: レポジトリ

en: Reset All
ja: すべてリセット

en: Reset Section
ja: セクションをリセット

en: Right
ja: 右

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Section Defaults Restored!
ja: セクションをデフォルトに復元しました。

en: Select an item
ja: アイテムを選択

en: Settings Imported!
ja: 設定がインポートされました。

en: Settings Saved!
ja: 設定を保存しました。

en: Settings have changed, you should save them!
ja: 設定に変更があります。保存することをおすすめします。

en: Show Object in Javascript Console Object
ja: JavaScript コンソール でオブジェクトを見て下さい。

en: Size
ja: サイズ

en: Slide
ja: スライド

en: Some Feature
ja: いくつかの機能

en: Some feature
ja: いくつかの機能

en: Standard Fonts
ja: 標準フォント

en: Stay Up to Date
ja: 最新情報の通知

en: Style
ja: スタイル

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subsets
ja: サブセット

en: System Info
ja: システム情報

en: Team Redux
ja: チーム Redux

en: Text Align
ja: 文字の配置

en: Text Decoration
ja: 文字装飾

en: Text Transform
ja: 文字の変形

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
ja: <em>[purchase_link] </ em>のショートコード

en: The following directories & files are still located in your <strong>Redux</strong>  directory. They may cause errors in Theme-Check.
ja: 以下のディレクトリ·ファイルがまだあなたの<strong> Reduxの</ strong>のディレクトリに格納されています。テーマ·チェックでエラーが発生することがあります。

en: The people that develop Redux Framework
ja: Redux Framework を開発する人たち

en: The theme you are testing has %s embedded. We invite you to read the %sTheme-Check Documentation%s to understand some warnings you will see because of Redux.
ja: あなたがテストしているテーマは、%sが埋め込まれています。いくつかの警告を理解するために%sテーマ·チェック用ドキュメント%sを読むことを勧めます

en: The unknown action has been replaced with "%s"
ja: 不明なアクションは "%s" に置き換えられました。

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
ja: このフィールドは空にすることはできません。値を入力してください。

en: This field must be a valid color value.
ja: 有効な色の値でなければなりません。

en: This field must be a valid date.
ja: 有効な日付である必要があります。

en: Title
ja: タイトル

en: Top
ja: 上

en: Transparent
ja: 透明

en: Unable to create a required directory. Please ensure that
ja: 必要なディレクトリを作成できません。次のことを確認してください

en: Units
ja: 単位

en: Unknown action "%1$s" specified for %2$s
ja: 不明なアクション:  %2$s に指定された "%1$s"

en: Upload
ja: アップロード

en: Use the tips below to get started using Redux Framework. You'll be up and running in no time!
ja: Reduxのフレームワークの使用を開始するには、以下のヒントを使用してください。すぐに稼働中になります！

en: Username
ja: ユーザー名

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: View %s
ja: ビュー %s

en: View the Full Changelog
ja: 全変更履歴を表示

en: Visit the Extension Store
ja: エクステンションストアにアクセスしてください

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
ja: 警告！これは、すべての既存のオプション値が上書きされます、注意して行ってください。

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
ja: 警告 - このオプションパネルは JavaScript が無効になっていると正常に動作しません！

en: Welcome to Redux Framework
ja:  Redux Framework へようこそ

en: Welcome to Redux Framework %s
ja: Redux Framework %s へようこそ

en: Welcome to the Redux Demo Panel
ja: Reduxのデモパネルへようこそ

en: What's New
ja: 新着情報

en: Width
ja: 幅

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
ja: 簡単にアクセスできるショートコードは、購入ボタンを表示させることで、あなたは今すぐ購入を追加したり、数秒であなたのサイト上の任意の場所に任意の製品の[カートに追加]ボタンをすることができます。

en: Word Spacing
ja: 単語の間隔

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: You have changes that are not saved.  Would you like to save them now?
ja: 変更が保存されていません。保存しますか？

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
ja: 変更が保存されていません。保存しますか？

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
ja: このフィールドにはHTMLを入力してはなりません。すべてのHTMLタグが削除されました。

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
ja: このフィールド内の特殊文字を入力してはなりません。すべての特殊文字が削除されました。

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
ja: このオプションの数値をカンマで区切ったリストを提供する必要があります。

en: You must provide a numerical value for this option.
ja: オプションの数値を指定する必要があります。

en: You must provide a valid URL for this option.
ja: オプションに有効なURLを指定する必要があります。

en: You must provide a valid email for this option.
ja: オプションに有効なメールアドレスを提供する必要があります。

en: Your current options will be replaced with the values of this preset.  Would you like to proceed?
ja: 現在の設定は、プリセット値に置き換えられます。続行しますか？

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
ja: 現在の設定は、プリセット値に置き換えられます。続行しますか？

en: clicking
ja: クリック

en: cool thing description.
ja: クールなことの説明。

en: description
ja: 説明

en: donation
ja: 寄付

en: error(s) were found!
ja: エラー が見つかりました

en: extensions directory
ja: 拡張機能ディレクトリ

en: has the proper read/write permissions or enter your FTP information below.
ja: 適切な読み取り/書き込み権限を設定するか、下記にFTP情報を入力してください。

en: leave us a favorable review on WordPress.org
ja: WordPress.orgで私たちにレビューを残す

en: moving the mouse over
ja: マウスを移動する

en: our documentation
ja: ドキュメンテーション

en: warning(s) were found!
ja: （複数の）警告が見つかりました！
