rencontre - en to tr translation catalogue (565 entries)

en: %s ago
tr: %s önce

en: (blocked)
tr: (engelli)

en: (empty => default WP)
tr: (boş => varsayılan WP)

en: (empty => no change)
tr: (boş => değişiklik yok)

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid password (6 characters min).
tr: <strong> HATA </ strong>: Geçersiz şifre (6 karakter dakika).

en: A date (DATE)
tr: Bir tarih (DATE)

en: A free powerful and exhaustive dating plugin with private messaging, webcam chat, search by profile and automatic sending of email. No third party.
tr: Özel mesajlaşma, webcam sohbet, profille arama ve e-postanın otomatik gönderimi ile ücretsiz, güçlü ve ayrıntılı bir arkadaşlık eklentisi. Üçüncü taraf yok.

en: A line of text (TEXT)
tr: Bir metin satırı (METİN)

en: A member contact you
tr: Bir üye sizinle bağlantıya geçti

en: About This Plugin
tr: Bu eklenti hakkında

en: Accept
tr: Kabul et

en: Account deletion
tr: Hesap silime

en: Action
tr: Eylem

en: Actions (contact request...)
tr: İşlemler (iletişim talebi ...)

en: Active last 12 months
tr: 12 ay önce aktif

en: Active last 2 months
tr: 2 ay önce aktif

en: Active last 6 months
tr: 6 ay önce aktif

en: Active last month
tr: Geçen ay aktif

en: Ad (change)
tr: Reklam (değiştir)

en: Add
tr: Ekle

en: Add Language (2 lowercase letters comply with country code)
tr: Dil Ekle (2 küçük harf ülke kodu için uygundur)

en: Add Value
tr: Değer Ekle

en: Add a country
tr: Ülke ekle

en: Add a language
tr: Dil ekle

en: Add a new subscriber member in WP. Login this member and go to the plugin page (1).
tr: WP'ye yeni bir abone üye ekleyin. Bu üye ile giriş yapın ve eklenti sayfasına gidin (1).

en: Add a photo
tr: Fotoğraf ekle

en: Add a profile element in quick search
tr: Hızlı aramaya profil öğesi ekle

en: Add also numerous profile elements in search? Get the kit Premium.
tr: Aramada çok sayıda profil öğesi ekleyin? Premium kit alın.

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Add new from WordPress
tr: WordPress'den yeni ekle

en: Add relation type in quick search
tr: Çabuk aramaya ilişki türünü ekle

en: Add this kit PREMIUM
tr: Kit Premium'u ekleyin

en: Add this photo
tr: Bu fooğrafı ekle

en: Add to my favorites
tr: Favorilerime ekle

en: Add value to this category
tr: Du kategoriye değer ekle

en: Affinity with my profile
tr: Profilimle benzerlik

en: After
tr: Sonra

en: Age
tr: Yaş

en: Age min/max
tr: Yaş min/max

en: Alias
tr: Takma ad

en: Alias or email or ID
tr: Diğer adlar veya e-posta veya kimlik

en: All members
tr: Tüm üyeler

en: Allow multi choice in relation and sex
tr: İlişki ve cinsiyet bakımından birden fazla seçime izin ver

en: Allow sending message
tr: Mesaj göndermine izin ver

en: Also send an email for a smile
tr: Ayrıca bir gülümseme için bir e-posta da gönder

en: Annual
tr: Yıllık

en: Answer
tr: Cevap ver

en: Ask for a contact
tr: Bağlantı talebinde bulun

en: Astrological affinity
tr: Astrolojik benzerlik

en: Auto-scrolling to center the page on this plugin
tr: Bu eklentide sayfayı ortalamak için otomatik kaydırma

en: Automatic sending a summary email to members (shared daily)
tr: Üyelere otomatik olarak özet e-posta gönder (günlük paylaşılır)

en: Automatically sending an email happy birthday members
tr: Otomatik olarak doğum günün kutlu olsun e-postası gönder

en: Banning
tr: Yasakla

en: Banning IP is a Premium feature.
tr: IP yasaklama Premium özelliktir.

en: Be careful, all pictures of the members will have another name.
tr: Dikkatli olun, üyelerin tüm resimlerinin başka bir adı olacak.

en: Be careful, already registered members will be in a category that no longer exists. They should update their account.
tr: Dikkat, kayıtlı olan üyeler artık var olmayan bir kategoride olacaklar. Hesaplarını güncellemeleri gerek.

en: Before
tr: Önce

en: Before adding Rencontre items to your menu, make sure you have <mark>correctly registered the plugin page</mark>:
tr: Rencontre öğelerini menünüze eklemeden önce, <mark>eklenti sayfasını doğru bir şekilde kaydettiğinizden</mark> emin olun:

en: Before that, you need to provide some information requested below.
tr: Bundan önce, aşağıda istenen bazı bilgileri sağlamanız gerekiyor.

en: Behavior on the site
tr: Sitede davranış

en: Biannual
tr: Yılda iki defa

en: Birthday email subject
tr: Doğum günü e-posta konusu

en: Block
tr: Engelle

en: Block background color
tr: Arka plan rengini engelle

en: Block this member
tr: Bu üyeyi engelle

en: Born
tr: Doğum

en: Both, the user chooses
tr: Her ikisini de kullanıcı seçer

en: CSV or ZIP File
tr: CSV veya ZIP Dosyası

en: Category
tr: Kategori

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Look word
tr: Bak kelimesini değiş

en: Change Smile word
tr: Gülümseme kelimesini değiş

en: Change a Profile
tr: Profil Değiştir

en: Change password
tr: Şifreyi değiş

en: Change register link on click a portrait
tr: Bir portreyi tıklamak için kayıt bağlantısını değiştir

en: Change relation type
tr: İlişki cinsini değiş

en: Change sex values
tr: Cinsiyet değerini değiş

en: Change the follow-up email
tr: Takip e-postasını değiştirin

en: Change the name
tr: İsmi değiş

en: Change the name or type
tr: İsmi veya türü değiş

en: Change the no-photo warning
tr: Fotoğraf yok uyarısını değiştirin

en: Change the quarantine warning
tr: Karantina uyarısını değiştir

en: Change the value
tr: Değeri değiş

en: Change warning account blocked
tr: Hesap bloke oldu uyarısını değiştirin

en: Change warning empty profile
tr: Boş profil uyarısını değiştirin

en: Change welcome text for new user
tr: Yeni kullanıcı için hoşgeldin metnini değiş

en: Chat
tr: Sohbet

en: Chat request accepted. You can start...
tr: Sohbet isteği kabul edildi. Başlayabilirsin...

en: Chat request sent. Wait ...
tr: Sohbet isteği gönderildi. Bekle ...

en: Chat thread down (Android)
tr: İplik Aşağı (Android)

en: Checked: Better choice to test this plugin or to use with other one (forum...). Over time, the site will be slower with numerous abandoned account.
tr: İşaretlenmiş: Bu eklentiyi test etmek veya diğeriyle (forum ...) kullanmak için daha iyi bir seçim. Zaman içinde, site çok sayıda terk edilmiş hesapla daha yavaş olacaktır.

en: City
tr: Şehir

en: Clean-up when uninstall
tr: Kaldırırken tenmizle

en: Cleaner
tr: Temizleyici

en: Cleaning missing regions in users data
tr: Kullanıcı verilerindeki eksik bölgelerin temizlenmesi

en: Cleanup abandoned images
tr: Terk edilmiş görüntüleri temizleme

en: Click the photo
tr: Fotoğrafa tıkla

en: Click to add a photo
tr: Fotoğraf eklemek için tıkla

en: Click to delete
tr: Silmek için tıkla

en: Code ISO
tr: Kod ISO

en: Color palette
tr: Renk paleti

en: Confirm
tr: Doğrula

en: Confirm the deletion of the account?
tr: Hesabın silinmesini onayla?

en: Confirmation email
tr: Doğrulama postası

en: Confirmation email already sent
tr: Onay e-postası zaten gönderildi

en: Confirmation email sent
tr: Onay e-postası gönderildi

en: Contact already requested
tr: Bağlantı talebi zaten gönderildi

en: Contact request sent
tr: Bağlantı talebi gönderildi

en: Contact requests
tr: Bağlantı talepleri

en: Copyright text on pictures. Empty => Site URL.
tr: Resimlerle ilgili telif hakkı metni. Boş => Site URL'si.

en: Countries and Regions
tr: Ülkeler ve Bölgeler

en: Country
tr: Ülke

en: Country selected by default
tr: Ülke varsayılan olarak seçildi

en: Create a zip file containing a .csv file and a "photo_import" folder with the members' photos in .jpg.
tr: Bir .csv dosyası ve üyelerin fotoğrafları .jpg biçiminde olan bir "photo_import" klasörü içeren bir zip dosyası oluşturun.

en: Custom
tr: Özel

en: Custom templates in your theme
tr: Temanızdaki özel şablonlar

en: Datas are old. You should delete all countries and load the new ones.
tr: Eski olan veriler. Tüm ülkeleri silmeli ve yenilerini yüklemeliyiz.

en: Date
tr: Tarih

en: Decode all images names
tr: Bütün resimlerin şifrelerini çöz

en: Del
tr: Sil

en: Delete Account
tr: Hesabı sil

en: Delete Account?
tr: Hesabı sil?

en: Delete all countries
tr: Tüm ülkeleri sil

en: Delete all photos
tr: Tüm fotoğrafları sil

en: Delete from my favorites
tr: Favorilerimi sil

en: Delete photo
tr: Fotoğrafı sil

en: Delete the conversation
tr: Sohbeti sil

en: Delete this photo
tr: Bu fotoğrafı sil

en: Deleting your account on your part or ours, causes the deletion of all your data.
tr: Hesabınız sizin veya bizim tarafımızdan sildiğinde, bu tüm verilerinizin silinmesine neden olur.

en: Display
tr: Görüntüle

en: Display a different name than login
tr: Giriş yapmadan farklı bir isim göster

en: Display profiles searched in a new tab
tr: Yeni bir sekmede aranan profilleri görüntüleme

en: Do not allow password change in -my account-
tr: -Hesabım-'da şifre değişikliğine izin verme

en: Do not hesitate to send us your comments.
tr: Yorumlarınızı bize göndermekten çekinmeyin.

en: Do not remove WP roles
tr: WP rollerini kaldırma

en: Do not remove user in WP when remove in Rencontre
tr: Kullanıcıları Rencontre'den kaldırırken WP'den kaldırmayın

en: Do not request a new password after registration
tr: Kayıttan sonra bir şifre talep etme

en: Done
tr: Tamam

en: Done!
tr: Bitti!

en: Downwardly inclined
tr: Aşağı doğru eğimli

en: Dynamic loading of search results
tr: Arama sonuçlarının dinamik yüklenmesi

en: E-mails
tr: E-postalar

en: Edit My Profile
tr: Profilimi Düzenle

en: Editable in "my account"
tr: "Hesabım" bölümünde düzenlenebilir

en: Email
tr: E-posta

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email and IP
tr: E-posta ve IP

en: Email not received
tr: E-posta alınmadı

en: Empty
tr: Boş

en: Enable chat
tr: Sohbeti etkinleştir

en: Enable rapid registration
tr: Hızlı kaydı etkinleştir

en: Encode all images names
tr: Bütün resimleri şifrele

en: End
tr: Son

en: Enjoyed this free dating plugin? A donation or a good review will help us to spend more time to make it evolve. Thanks for your contribution.
tr: Bu ücretsiz tanışma eklentisinin keyfini çıkarın? Bir bağış veya iyi bir inceleme, gelişmesi için daha fazla zaman harcamamıza yardımcı olacaktır. Katkınız için teşekkürler.

en: Entries active (<3 month)
tr: Aktif kayıtlar (<3 ay)

en: Entries already exist
tr: Girişler zaten var

en: Error !
tr: Hata!

en: Existing regions
tr: Mevcut bölgeler

en: Export in CSV
tr: CSV olarak dışa aktar

en: Export members in CSV
tr: CSV'de üyeleri dışa aktar

en: Fake
tr: Sahte

en: Favorite
tr: Favori

en: Featured profiles
tr: Öne çıkan profiller

en: Features
tr: Özellikler

en: Feet and Inches
tr: Ayak ve İnç

en: File loaded
tr: Dosya yüklendi

en: Find
tr: Bul

en: Fit portraits width in home page
tr: Portrelerin genişliğini ana sayfaya sığdır

en: For
tr: -

en: Force HTML mode (mail not readable)
tr: HTML modunu zorla (posta okunamıyor)

en: Former
tr: Eski

en: Fortnightly
tr: İki haftada bir

en: Friendship
tr: Arkadaşlık

en: From
tr: Itibaren

en: Full text for the birthday mail (After hello pseudo)
tr: Doğum günü postası için tam metin (Sahte merhaba'dan sonra)

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General
tr: Genel

en: Geolocation
tr: Coğrafi Konum

en: Get back photos by FTP in wp-content/uploads/tmp/
tr:  wp-content/uploads/tmp/ dizininde fotoğrafları FTP ile geri al

en: Greater than
tr: Şundan büyük:

en: Hang
tr: As

en: Happy Birthday
tr: Doğum Günün Kutlu Olsun

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height unit
tr: Yükseklik ünitesi

en: Hello
tr: Merhaba

en: Here's a selection of members that may interest you
tr: İşte ilginizi çekebilleceğini düşündüğümüz üye listesi

en: Hour maintenance tasks (off peak)
tr: Bakım görevleri saati (mesai saati dışı)

en: Hourly traffic (local time)
tr: Saatlik trafik (yerel saat)

en: How to install this plugin?
tr: Bu eklenti nasıl yüklenir?

en: I am
tr: Ben

en: I asked a contact
tr: Bir bağlantı sordum

en: I don't know if it's encoded or not
tr: Şifrelenmiş olup olmadığını bilmiyorum

en: I got a smile from
tr: Şu kişiden gülümseme aldım

en: I had a contact request from
tr: Şu kişiden bir bağlantı talebim var:

en: I locked
tr: Kilitledim

en: I smiled at
tr: Şu kişiye gülümsedim

en: I was watched by
tr: Şu kişi tarafından izlendim

en: I'm looking for
tr: İlgili alanım;

en: IP address
tr: IP adresi

en: If a country is loaded in wp-geonames, the regions list of this country will come from the wp-geonames base and not from here.
tr: Bir ülke wp-geonames'e yüklenirse, bu ülkenin bölge listesi, buradan değil, wp-geonames tabanından gelecektir.

en: If the menu tab is missing in appearance (theme full-site editing), install a classic theme (twenty-twenty-one) to create your menu. Then return to your theme and select the menu you've just created
tr: Görünümde menü sekmesi eksikse (tema full-site editing), menünüzü oluşturmak için klasik bir tema (twenty-twenty-one) yükleyin. Ardından temanıza dönün ve yeni oluşturduğunuz menüyü seçin

en: If the plugin page changes, you'll have to delete the items and redo your menu.
tr: Eklenti sayfası değişirse, öğeleri silmeniz ve menünüzü yeniden yapmanız gerekecektir.

en: Ignore
tr: Reddet

en: Image file
tr: Görüntü dosyası

en: Images names
tr: Resim adları

en: Images names are encoded
tr: Resim adları şifrelenmiştir

en: Images names are not encoded
tr: Resim adları şifrelenmemiştir

en: Import completed
tr: Aktarma tamamlandı

en: Import data
tr: Verileri içe aktar

en: Import in CSV
tr: CSV'ye içe aktar

en: Import members in CSV
tr: CSV'ye üye aktar

en: In <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>, set the plugin page and save.
tr: <a href="admin.php?page=rencontre.php"> Rencontre / General </a> adresinde, eklenti sayfasını ayarlayın ve kaydedin.

en: In <a href="edit.php?post_type=page">Pages</a>, edit or create the page of your choice. Add the shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> in this page content.
tr:  <a href="edit.php?post_type=page"> Sayfalar</a> bölümünde, istediğiniz sayfayı düzenleyin veya oluşturun. Bu sayfa içeriğine kısa kodları <code> [rencontre] [rencontre_libre] </ code> ekleyin.

en: In case of interruption during the import of photos, restart the procedure. Doubloons are killed.
tr: Fotoğrafların alınması sırasında kesinti olması durumunda prosedürü yeniden başlatın. Çifte olanlar yok edilir.

en: Inactive users deleted during maintenance
tr: İnaktif kullanıcıların bakım sırasında silinmesi

en: Inadequate image
tr: Yetersiz görüntü

en: Inappropriate presentation
tr: Uygunsuz sunum

en: Inbox
tr: Gelen Kutusu

en: Inline badge color
tr: Satır içi rozet rengi

en: Inline color
tr: Satır içi renk

en: Input background color
tr: Girdi arka plan rengi

en: Instant email subject
tr: Anında e-posta konusu

en: Introductory text for the summary email (After hello login - Before the smiles and contact requests)
tr: Aylık e-postanın tanıtım metni (Merhaba girişinden sonra - gülümsemelerden ve iletişim taleplerinden önce)

en: It does not appear to be any profile. You can load the default profile if you wish.
tr: Hiçbir profil gibi gözükmüyor. İsterseniz varsayılan profili yükleyebilirsiniz.

en: Jail
tr: Kodes

en: Just show a warning
tr: Sadece bir uyarı göster

en: Kilograms
tr: Kilogram

en: Label color
tr: Etiket rengi

en: Large text box (TEXTAREA)
tr: Büyük metin kutusu (METİNALANI)

en: Less than
tr: Daha az

en: Lightbox Image Gallery
tr: Işık Kutusu Resim Galerisi

en: Line and border color
tr: Çizgi ve kenarlık rengi

en: List of members removed by Admin. They are blacklisted. Subscription blocked
tr: Yönetici tarafından kaldırılan üyelerin listesi. Kara listeye alındıalr. Abonelik engellendi

en: Load countries
tr: Ülkeleri yükle

en: Load profiles
tr: Profileri yükle

en: Log in
tr: Giriş

en: Log out
tr: Çıkış

en: Login
tr: Giriş

en: Look
tr: Bak

en: Main photo
tr: Ana fotoğraf

en: Make an export and look at it to get the right format (The first line is not treated).
tr: Dışa aktarın ve doğru bir biçimde aktarıldımı kontrol edin (İlk satır için işlemez).

en: Manual method
tr: Manuel yöntem

en: Many reports
tr: Birçok rapor

en: Max
tr: Maksimum

en: Max age
tr: Maksimum yaş

en: Max height
tr: Maksimum yükseklik

en: Max number of mails sent per hour
tr: Saat başı gönderilen maksimum e-posta sayısı

en: Max number of results per search
tr: Arama başına maksimum sonuç sayısı

en: Max weight
tr: Maksimum ağırlık

en: Members
tr: Üyeler

en: Members cannot hide their profile
tr: Üyeler profillerini gizleyemez

en: Members without photo are less visible
tr: Fotoğrafsız üyeler daha az görünür

en: Members without photo cannot zoom other members
tr: Fotoğrafsız üyeler diğer üye fotoğreflarını büyütemez

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot make a report
tr: Fotoğrafı, dikkat çekici metini ve reklamı olmayan üyeler, rapor edemez

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot send message
tr: Fotoğrafı, dikkat çekici metini ve reklamı olmayan üyeler, mesaj gönderemez

en: Menu buttons color
tr: Menü düğmeleri rengi

en: Menu color
tr: Menü rengi

en: Merge My Account and Edit My Profile pages
tr: Hesabımı Birleştir ve Profilimi Düzenle sayfaları

en: Message received background color
tr: Mesaj arka plan rengini aldı

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: Message sent background color
tr: Mesaj arka plan rengini gönderdi

en: Messaging
tr: Mesajlaşma

en: Meter
tr: Metre

en: Min age
tr: Minimum yaş

en: Min height
tr: Minimum yükseklik

en: Min weight
tr: Minimum ağırlık

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage
tr: Çıkış yapılan eklenti ana sayfasındaki minimum dikey genişlik

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage on small screen
tr: Küçük ekranda oturum kapalı eklenti ana sayfasında minimum dikey genişlik

en: Missing regions
tr: Eksik bölgeler

en: Modal warning background color
tr: Kalıcı uyarı arka plan rengi

en: Monthly
tr: Aylık

en: More details in the <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.
tr: Daha fazla ayrıntı için <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.

en: Move Down
tr: Aşağı İndir

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Multiple choice list (CHECKBOX)
tr: Çoktan seçmeli liste (ONAYKUTUSU)

en: My Account
tr: Hesabım

en: My ad
tr: Reklamım

en: My attention-catcher
tr: Dikkat çekici metinim

en: My card
tr: Kartvizitim

en: My city
tr: Şehrim

en: My country
tr: Ülkem

en: My favourites
tr: Favorikerim

en: My height
tr: Boyum

en: My homepage
tr: Ana sayfam

en: My name
tr: Benim adım

en: My region
tr: Bölgem

en: My weight
tr: Kilom

en: New
tr: Yeni

en: New Item
tr: Yeni Öğe

en: New Passwords are differents
tr: Yeni Şifreler farklı

en: New entrants
tr: Yeni gelenler

en: New fast account not completed
tr: Yeni hızlı hesap tamamlanmadı

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: Nickname unavailable
tr: Rumuz kullanılamıyor

en: No
tr: Hayır

en: No 'no email' button
tr: 'E-posta' butonu yok

en: No ad in search results
tr: Arama sonuçlarında reklam yok

en: No ads on logged out plugin homepage
tr: Bağlanmamış ana sayfada reklam yok

en: No beep on the chat
tr: Sohbette bip sesi yok

en: No birth date
tr: Doğum tarihi yok

en: No contact request
tr: İletişim isteği yok

en: No country
tr: Ülke yok

en: No email from this site
tr: Bu siteden e-posta alma

en: No emoticon
tr: İfade yok

en: No gender restriction in search
tr: Aramada cinsiyet kısıtlaması yok

en: No height
tr: Yükseklik yok

en: No homosexual
tr: Homoseksüllik yok

en: No interaction with members who don't match my search criteria
tr: Arama kriterlerime uymayan üyelerle etkileşim yok

en: No localisation
tr: Yerleştirme yok

en: No matter
tr: Önemli değil

en: No members without photo in automatic mails
tr: Otomatik postalarda fotoğrafı olmayan üye yok

en: No menu (I use WordPress menu)
tr: Menü yok (Wordpress menüsünü kullanıyrum)

en: No region
tr: Bölge yok

en: No report
tr: Rapor yok

en: No sex change
tr: Hakuna mabadiliko ya ngono

en: No sidebar (I put it with widget)
tr: Kenar çubuğu yok (araçlarla (widget) yerleştirdim)

en: No smiles
tr: Gülümseme yok

en: No weight
tr: Ağırlık yok

en: Not sent
tr: Gönderilmedi

en: Number of daily registrations
tr: Günlük kayıt sayısı

en: Number of days in jail (deleted account)
tr: Kodesteki gün sayısı (silinen hesap)

en: Number of days to wait before presence homepage
tr: Ana sayfanın görünmesinden önce beklenecek gün sayısı

en: Number of members with profile and photo
tr: Profil ve fotoğraf sahibi üye sayısı

en: Number of photos
tr: Fotoğraf sayısı

en: Number of portrait on logged out plugin homepage
tr: Ana sayfadaki bağlanmamış portre sayısı

en: Number of registered members
tr: Kayıtlı üye sayısı

en: Numeric choice list (SELECT)
tr: SAyısal seçim listesi (SEÇ)

en: Obligation to choose a city in the wp_Geonames list during registration (if plugin installed)
tr: Kayıt sırasında wp_Geonames listesinden bir şehir seçme zorunluluğu (eğer eklenti kuruluysa)

en: Old messages deleted during maintenance (recommended)
tr: Eski mesajlar bakım sırasında silinir (önerilen)

en: On smartphone only
tr: Yalnızca akıllı telefonda

en: Online now
tr: Şu an çevrim içi

en: Only IP
tr: Sadece IP

en: Only email
tr: Sadece e-posta

en: Only members from the same country on the logged on plugin homepage
tr: Yalnızca ana sayfamdaki ülkem

en: Only members with attention-catcher and ad
tr: Yalnızca dikkat çekici metni ve reklamı olan üyeler

en: Only members with photo
tr: Sadece fotoğraf olan üyeler

en: Only my country in summary email
tr: Özet e-postayla yalnızca benim ülkem

en: Only photo on logged out plugin homepage
tr: Bağlanmamış ana sayfada sadece fotoğraf

en: Only with picture
tr: Sadece resimli

en: Open relationship
tr: Serbest ilişki

en: OpenSSL doesn't seem to be working. Some features of this plugin will not be available.
tr: OpenSSL çalışmıyor gibi görünüyor. Bu eklentinin bazı özellikleri kullanılamayacak.

en: Other
tr: Diğer

en: Password
tr: Şifre

en: Password changed !
tr: Şifre değişti!

en: PayPal - The most secure online payment solution !
tr: PayPal - En güvenli online ödeme çözümü!

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photo required
tr: Fotoğraf gerekli

en: Photos Import
tr: Fotoğraf Aktar

en: Place
tr: Yer

en: Please note that this action is irreversible!
tr: Lütfen bu hareketin geri döndürülemez olduğunu unutmayın!

en: Plugin page
tr: Eklenti sayfası

en: Plugin version
tr: Eklenti sürümü

en: Pounds
tr: Pound

en: Precise criteria for featured profiles
tr: Öne çıkan profiller için kesin kriterler

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Profile
tr: Profil

en: Profile hidden
tr: Profil gizlendi

en: Profile switched off
tr: Profil kapatıldı

en: Profile visibility
tr: Profil görünürlüğü

en: Profile visible
tr: Profil görünür

en: Profiles currently online
tr: Şu an çevrimiçi olan profiller

en: Prohibit contact
tr: İletişimi yasakla

en: Put members photos in wp-content/uploads/tmp/photo_import/ by FTP before the start (right RW - no sub folder - .jpg - no zip).
tr: Başlamadan önce üyelerin fotoğraflarını wp-content / uploads / tmp / photo_import / adresinde FTP ile yerleştirin (doğru RW - alt klasör yok - .jpg - no zip).

en: Quarterly
tr: Üç aylık

en: Quick Search
tr: Hızlı arama

en: Reason for this action
tr: Bu eylemin nedeni

en: Redirect to the plugin page after login
tr: Giriş yaptıktan sonra eklenti sayfasına yönlendir

en: Ref language
tr: Referans dili

en: Regards,
tr: Saygılarımla,

en: Regenerate all photos
tr: Tüm fotoğrafları yeniden oluştur

en: Region
tr: Bölge

en: Region field is empty or outdated !
tr: Bölge alanı boş veya zaman aşımına uğramış!

en: Regions
tr: Bölgeler

en: Register
tr: Kaydol

en: Registered
tr: Kayıtlı

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration confirmation will be emailed to you.
tr: Kayıt onayı e-postayla size gönderilecektir.

en: Regular email subject
tr: Normal e-posta konusu

en: Relation
tr: İlişki

en: Release
tr: Serbest bırak

en: Release this mail?
tr: Bu postayı göder?

en: Reminder email subject
tr: Hatırlatma e-postasının konusu

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove - Black list email
tr: Kaldır - Kara liste e-postası

en: Remove a language
tr: Dili kaldır

en: Remove a language and all related content
tr: Dili ilgili tüm içeriği kaldır

en: Remove the category
tr: Kategoriyi kaldır

en: Rencontre - Countries
tr: Rencontre - Ülkeler

en: Rencontre - Custom
tr: Rencontre - Özel

en: Rencontre - General
tr: Rencontre - Genel

en: Rencontre - Jail
tr: Rencontre - Kodes

en: Rencontre - Members
tr: Rencontre - Üyeler

en: Rencontre - Profile
tr: Rencontre - Profil

en: Rencontre Plugin Donation
tr: Rencontre Eklentisi Bağışı

en: Replace
tr: değiştirmek

en: Report
tr: Rapor et

en: Report a fake profile or inappropriate content
tr: Sahte bir profili veya uygunsuz içeriği bildirin

en: Reporting
tr: Rapor ediliyor

en: Reporting already done
tr: Raporlama zaten tamamlandı

en: Reports
tr: Raporlar

en: Required field (hidden)
tr: Zorunlu alan (gizli)

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset GPS
tr: GPS' i sıfırla

en: Restores 'Menus' item in the WordPress Appearance tab
tr: WordPress Görünüm sekmesindeki 'Menüler' öğesini geri yükler

en: Retype the new
tr: Yeniyi yeniden yazın

en: Save
tr: Kaydet

en: Save profile
tr: Profili kaydet

en: Search
tr: Ara

en: See
tr: Gör

en: Select background color
tr: Arka plan rengini seç

en: Select your CSV file (.csv - no zip).
tr: CSV dosyanızı seçin (.csv - no zip).

en: Send
tr: Gönder

en: Send a message
tr: Mesaj gönder

en: Send a message to
tr: Şu kişiye mesaj gönder:

en: Send an email to the user whose account is deleted
tr: Hesabı silnen kullanıcılara e-posta gönder

en: Sending emails via WordPress can sometimes be tricky. If registration emails (for example) aren't being received, try an SMTP email plugin.
tr: WordPress üzerinden e-posta göndermek bazen zor olabilir. Kayıt e-postaları (örneğin) alınmıyorsa, bir SMTP e-posta eklentisi deneyin.

en: Serious relationship
tr: Ciddi bir ilişki

en: Sex
tr: Cinsiyet

en: Single choice list (SELECT)
tr: Tek seçim listesi (SEÇ)

en: Site title
tr: Site başlığı

en: Smile
tr: Gülümse

en: Smile already sent
tr: Gülümseme zaten gönderildi

en: Smile sent
tr: Gülümseme göderildi

en: Some required fields in your profile are incomplete. Thank you to fill them in.
tr: Profilinizdeki bazı zorunlu alanlar eksik. Onları doldurduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Sorry, but nothing matched your search terms.
tr: Üzgünüz, ancak hiçbir şey arama terimlerinizle eşleşmedi.

en: Sort
tr: Sırala

en: Statistic
tr: İstatistik

en: Step
tr: Adım

en: TO CHANGE
tr: DEĞİŞMEK İÇİN

en: Template file
tr: Şablon dosyası

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Thank you for your report
tr: Raporunuz için teşekkür ederim

en: The
tr: -

en: The country table is empty. You can load the countries and regions by default if you wish.
tr: Ülke tablosu boş. İsterseniz, varsayılan olarak ülkeleri ve bölgeleri yükleyebilirsiniz.

en: The gender of some members is not in accordance with the custom parameter 'change sex values'. These members are not visible.
tr: Bazı üyelerin cinsiyeti, 'cinsiyet değerlerini değiştir' Cinsiyet değerini değiş. Bu üyeler görünmez.

en: The language used for emails is the one of your ADMIN interface (hardcoded in DB).
tr: E-postalar için kullanılan dil, ADMIN arabiriminizden biridir (DB'de sabit kodlanmıştır).

en: The original password is wrong
tr: Orijinal şifre yanlış

en: The profiles are not all translated into the language of the site. Users will see the character "?".
tr: Profillerin tamamı sitenin diline çevrilmemiştir. Kullanıcılar "?" karakterini görecektir.

en: Theme version
tr: Tema sürümü

en: This action will result in the complete deletion of your account and everything about you from our server. We do not keep historical accounts.
tr: Bu işlem, hesabınızın ve sizinle ilgili her şeyin sunucudan silinmesine neden olacaktır. Geçmiş hesaplar tutmuyoruz.

en: This also applies to messages that you have sent to other members as well as those they have sent to you.
tr: Bu, diğer üyelere gönderdiğiniz mesajların yanı sıra size gönderdikleri mesajlar için de geçerlidir.

en: This chat is not currently available
tr: Bu sohbet şu anda kullanılamıyor

en: This member blocked you.
tr: Bu üye sizi engelledi.

en: Thus take two minutes to finish the registration. You should not be disappointed.
tr: Kaydı bitirmek için iki dakikanızı ayırın böylece hayal kırıklığına uğramayın.

en: Title color
tr: Başlık rengi

en: To
tr: kadar

en: To be more visible and to view photos of other members, you should add one to your profile.
tr: Daha görünür olabilmek ve diğer üyelerin fotoğraflarını görüntülemek için profilinize bir fotoğraf eklemelisiniz.

en: To facilitate the settings after installing, you can download and install via CSV (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>) 20 test profiles with photo
tr: Kurulumdan sonra ayarları kolaylaştırmak için CSV ile indirebilir ve yükleyebilirsiniz (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre/Genel</a>) Fotoğraflı 20 test profili

en: Today's birthday
tr: Bugünün doğumgünü

en: Traffic on the week
tr: Haftalık trafik

en: Translate
tr: Çevirmek

en: US
tr: BİZ

en: Unblock
tr: Engeli kaldır

en: Unblock this member
tr: Bu üyenin engelini kaldır

en: Unchecked: WP roles will be destroyed. Users who are not in Rencontre will be destroyed. This is the best mode for a big and exclusive dating site.
tr: İşaretlenmemiş: WP rolleri yok olacak. Rencontre'de olmayan kullanıcılar imha edilecek. Bu, büyük ve seçkin tanışma sitesi için en iyi moddur.

en: Uneditable after registration
tr: Kayıt işleminden sonra düzenlenemez

en: Unit
tr: Birim

en: Up this week
tr: Bu hafta kadar

en: Update member profile
tr: Üye profilini güncelle

en: Update now
tr: Şimdi yükle

en: Upwardly inclined
tr: Yukarı doğru eğimli

en: Use member's picture as WordPress avatar
tr: Üyenin resmini WordPress avatarı olarak kullan

en: User blocking if a required field is missing
tr: Gerekli bir alan eksikse kullanıcı engelleme

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username or Email Address
tr: Kullanıcı Adı yada Eposta Adresi

en: Value
tr: Değer

en: View a discrete copyright on photos
tr: Fotoğraflarda ayrı telif hakkı görüntüle

en: Warning bar background color
tr: Uyarı çubuğu arka plan rengi

en: Warning, this is not without consequences. The changes will be applied to the member profiles that can offend. Caution !
tr: Uyarı, değişikliklerin akıbetinde üye profilleri zarar görebilir. Dikkat!

en: We wish you nice encounters.
tr: Size güzel karşılaşmalar dileriz.

en: We would like to inform you that we do not use your personal data outside of this site.
tr: Kişisel verilerinizi bu sitenin dışında kullanmadığımızı size bildirmek isteriz.

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weight
tr: Kilo

en: Weight unit
tr: Ağırlık birimi

en: Welcome to %s. You will stay hidden without interaction to other members as long as your account is not completed.
tr: %s 'ye hoş geldiniz. Hesabınız tamamlanmadığı sürece diğer üyelerle etkileşim kurmadan gizli kalacaksınız.

en: Who I asked for a contact?
tr: Kime bağlantı talebinde bulundum?

en: Who I smiled?
tr: Kime gülümsedim?

en: Who I've blocked?
tr: Kimi engelledim?

en: Widget to integrate the Rencontre sidebar in your theme sidebar
tr: Rencontre kenar çubuğunu temanın kenar çubuğuna entegre etmek için Araç (Widget)

en: Widget to integrate the dating website
tr: Tanışma web sitesini ntgre etmek için araç (widget)

en: Word in the ad
tr: Reklamdaki kelime

en: Words
tr: Kelimeler

en: Write and press <Enter>
tr: Yazın ve <Enter> tuşuna basın

en: Year
tr: yıl

en: Years
tr: yıl

en: Yes
tr: Evet

en: Yesterday
tr: Dün

en: You also need to confirm your email address by clicking the link that you received. You have 24 hours. Do not delay.
tr: Ayrıca, aldığınız e-posta bağlantısına tıklayarak e-posta adresinizi onaylamanız gerekir. 24 saatiniz var. Geciktirmeyin.

en: You are blocked!
tr: Engellendiniz!

en: You are connected as ADMIN
tr: ADMIN olarak bağlandınız

en: You are currently hidden to other members and you can't communicate because your account is not complete. You should promptly update this page otherwise your access will be canceled.
tr: Hesabınız tamamlanmamış olduğundan dolayı şu anda diğer üyelere karşı gizlenmiş durumdasınız ve onlarla iletişim kuramıyorsunuz. Bu sayfayı derhal güncellemelisiniz, aksi halde erişiminiz iptal edilecektir.

en: You are limited
tr: Kısırlısınız

en: You are no longer allowed to send messages.
tr: Artık mesaj göndermenize izin verilmiyor.

en: You can create, rename and delete countries and regions.
tr: Ülkeleri ve bölgeleri oluşturabilir, yeniden adlandırabilir ve silebilirsiniz.

en: You can create, rename and delete items from the profile.
tr: Profilden öğeler oluşturabilir, bunları yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz.

en: You cannot use RENCONTRE as a user if you have ADMIN rights
tr: ADMIN haklarınız varsa, RENCONTRE'yi kullanıcı olarak kullanamazsınız

en: You have
tr: -

en: You have 24 hours to confirm your email.
tr: E-postanızı doğrulamak için 24 saatiniz var.

en: You have a chat request
tr: Bir sohbet isteğiniz var

en: You have been blocked by the moderator.
tr: Moderatör tarafından engellendiniz.

en: You have made changes. Remember to update when you're done.
tr: Değişiklik yaptınız. İşiniz bittiğinde güncellemeyi unutmayın.

en: You have no photo on your profile?
tr: Profilinizde hiç resim yok?

en: You have received a contact request from
tr: Şu kişiden bir iletişim talebi aldınız:

en: You have received a smile from
tr: Şu kişiden gülümseme aldınız

en: You must first complete your registration.
tr: Önce kaydınızı tamamlamanız gerekir.

en: You need the WordPress Login / Logout / Register links. Take a look in <a href="nav-menus.php">Appearance / Menus</a> if your theme has not these links.
tr: WordPress Giriş / Çıkış / Kayıt bağlantılarına ihtiyacınız var. Temanızın bu bağlantıları yoksa, <a href="nav-menus.php"> Görünüm / Menüler </a> 'e bir göz atın.

en: You or this member do not want to interact if the criteria do not match.
tr: Kriterler uyuşmuyorsa siz veya bu üye etkileşimde bulunmak istemiyor.

en: You registered on our website but you did not complete the procedure. You'll miss a date. That's too bad.
tr: Web sitemize kayıt oldunuz, ancak işlemi tamamlamadınız. Bir randevu kaçırabilirsiniz. Bu çok kötü.

en: You should complete your profile and add a photo to send messages.
tr: Mesaj göndermek için profilinizi doldurmanız ve bir fotoğraf eklemeniz gerekir.

en: You should confirm your email with this link
tr: Bu bağlantıyla e-postanızı teyit etmelisiniz

en: You want an integrated payment system, an easy moderation panel and a lot of features?
tr: Entegre bir ödeme sistemi, kolay kontrol paneli ve birçok özellik istiyor musunuz?

en: You will access all the possibilities offered by the site in few minutes.
tr: Sitenin sunduğu tüm olanaklara birkaç dakika içinde erişeceksiniz.

en: Your account has been deleted
tr: Hesabınız silindi

en: Your account is blocked. You are invisible. Change your profile.
tr: Hesabınız engellendi. Görünmezsiniz. Profilinizi değiştirin.

en: Your contact closed his window.
tr: Bağlantınız penceresini kapattı.

en: Your email address is currently in quarantine. Sorry
tr: E-posta adresiniz şu anda karantinada. Afedersiniz

en: Your email is validated
tr: E-postanız doğrulanmıştır

en: Your profile has been visited
tr: Profiliniz ziyaret edildi

en: Your profile is empty. To take advantage of the site and being more visible, thank you to complete it.
tr: Profiliniz boş. Sitenin avantajlarından yararlanmak ve daha görünür olabilmek için profilinizi tamamlayın. Teşekkür ederiz.

en: Zip package
tr: Zip paketi

en: a man
tr: erkek

en: a woman
tr: kadın

en: and
tr: ve

en: between
tr: aralığı

en: checked
tr: Etkinleştirilmiş

en: completed
tr: tamamlandı

en: days
tr: günler

en: email
tr: E-posta

en: except during maintenance
tr: bakım sırası hariç

en: for
tr: olan

en: fri
tr: cuma

en: from my position
tr: benim durumumda

en: home page and search
tr: ana sayfa ve arama

en: home page, search and message
tr: ana sayfa, arama ve mesaj

en: hours
tr: saatler

en: hover
tr: duraksamak

en: in your inbox.
tr: gelen kutunuzda.

en: incomplete fields or error
tr: eksik alan veya hata

en: is a recommended plugin to use with Rencontre.
tr: Rencontre ile birlikte kullanılması önerilen bir eklentidir.

en: lines
tr: satırlar

en: mail/hour
tr: posta/saat

en: max
tr: maksimum

en: message
tr: mesaj

en: messages
tr: mesajlar

en: min
tr: minimum

en: mon
tr: ptesi

en: multiple choice
tr: çoktan seçmeli

en: no mail
tr: posta yok

en: offline
tr: çevrimdışı

en: online
tr: çevrimiçi

en: photo
tr: Fotoğraf

en: points
tr: puanlar

en: profile
tr: Profil

en: sat
tr: ctesi

en: sent during maintenance
tr: bakım sırasında gönderildi

en: sun
tr: pazar

en: thu
tr: perş

en: time
tr: zaman

en: to
tr: ile

en: tue
tr: salı

en: warning
tr: uyarı

en: wed
tr: çarş

en: welcome to the site
tr: siteye hoşgeldiniz

en: years
tr: yaş
