rencontre - en to ja_JP translation catalogue (539 entries)

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid password (6 characters min).
ja_JP: <strong>ERROR</strong>: 無効なパスワード(6文字以上)です。

en: A date (DATE)
ja_JP: 日付(DATE)

en: A free powerful and exhaustive dating plugin with private messaging, webcam chat, search by profile and automatic sending of email. No third party.
ja_JP: プライベートメッセージング、ウェブカメラチャット、プロフィールからの検索、メールの自動送信が可能な無料の強力で網羅的な出会い系プラグインです。サードパーティは必要ありません。

en: A line of text (TEXT)
ja_JP: テキストの行（TEXT）

en: A member contact you
ja_JP: メンバーからの連絡

en: About This Plugin
ja_JP: このプラグインについて

en: Accept
ja_JP: 許可する

en: Account deletion
ja_JP: アカウント削除

en: Action
ja_JP: アクション

en: Actions (contact request...)
ja_JP: アクション（コンタクトリクエスト）

en: Active last 12 months
ja_JP: 過去12か月の活動状況

en: Active last 2 months
ja_JP: 過去2ヶ月の活動状況

en: Active last 6 months
ja_JP: 過去6ヶ月間の活動状況

en: Active last month
ja_JP: 先月の活動状況

en: Ad (change)
ja_JP: 広告（変更）

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Language (2 lowercase letters comply with country code)
ja_JP: 言語の追加 (小文字2文字で国コードに準拠)

en: Add Value
ja_JP: 値を追加

en: Add a country
ja_JP: 国を追加

en: Add a language
ja_JP: 言語の追加

en: Add a new subscriber member in WP. Login this member and go to the plugin page (1).
ja_JP: WPで新規サブスク会員を追加します。この会員にログインして、プラグインのページに移動します(1)。

en: Add a photo
ja_JP: 写真の追加

en: Add a profile element in quick search
ja_JP: クイック検索でプロフィール要素を追加

en: Add also numerous profile elements in search? Get the kit Premium.
ja_JP: 検索でも多数のプロフィール要素を追加できます。キットプレミアムを取得してみましょう。

en: Add category
ja_JP: カテゴリーの追加

en: Add new from WordPress
ja_JP: WordPressから新規追加

en: Add relation type in quick search
ja_JP: クイック検索でリレーションタイプを追加

en: Add this kit PREMIUM
ja_JP: プレミアムキットを追加

en: Add this photo
ja_JP: この写真を追加する

en: Add to my favorites
ja_JP: お気に入りに追加

en: Add value to this category
ja_JP: このカテゴリに値をつける

en: Affinity with my profile
ja_JP: プロフィールとの親和性

en: Age
ja_JP: 年

en: Age min/max
ja_JP: 年齢 最小/最大

en: Alias
ja_JP: エイリアス

en: Alias or email or ID
ja_JP: 別名またはメールアドレスまたはID

en: All members
ja_JP: 全メンバー

en: Allow multi choice in relation and sex
ja_JP: 性別と関係性の複数選択を許可

en: Allow sending message
ja_JP: メッセージの送信を許可する

en: Also send an email for a smile
ja_JP: また、スマイルのメールを送る

en: Annual
ja_JP: 1年毎

en: Answer
ja_JP: 回答

en: Ask for a contact
ja_JP: 連絡先を聞く

en: Astrological affinity
ja_JP: 占星術的相性

en: Auto-scrolling to center the page on this plugin
ja_JP: このプラグインではページを中央に自動スクロールします

en: Automatic sending a summary email to members (shared daily)
ja_JP: 会員への要約メールの自動送信（毎日共有）

en: Automatically sending an email happy birthday members
ja_JP: ハッピーバースデーメンバーへのメールを自動送信

en: Banning IP is a Premium feature.
ja_JP: IPのBanはプレミアム機能です。

en: Be careful, all pictures of the members will have another name.
ja_JP: メンバーの写真には全て別の名前が入っているので気をつけてください。

en: Be careful, already registered members will be in a category that no longer exists. They should update their account.
ja_JP: すでに登録されている会員は、もはや存在しないカテゴリになっているので注意してください。彼らは自分のアカウントを更新する必要があります。

en: Before adding Rencontre items to your menu, make sure you have <mark>correctly registered the plugin page</mark>:
ja_JP: Rencontre アイテムをメニューに追加する前に、<mark>プラグイン ページが正しく登録されている</mark>ことを確認してください。

en: Before that, you need to provide some information requested below.
ja_JP: その前に、以下のような情報を提供してください。

en: Behavior on the site
ja_JP: サイト上での行動

en: Biannual
ja_JP: 半年ごと

en: Birthday email subject
ja_JP: 誕生日メールの件名

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Block background color
ja_JP: ブロックの背景色

en: Block this member
ja_JP: このメンバーをブロックする

en: Born
ja_JP: 生まれ

en: Both, the user chooses
ja_JP: どちらもユーザーが選択

en: CSV or ZIP File
ja_JP: CSVまたはZIPファイル

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Look word
ja_JP: ルックワードを変える

en: Change Smile word
ja_JP: スマイルワードを変える

en: Change a Profile
ja_JP: プロファイルを変更する

en: Change password
ja_JP: パスワードの変更

en: Change register link on click a portrait
ja_JP: ポートレイトをクリックして登録リンクを変更する

en: Change relation type
ja_JP: リレーションタイプの変更

en: Change sex values
ja_JP: 性を変更

en: Change the follow-up email
ja_JP: フォローアップメールの変更

en: Change the name
ja_JP: 名前の変更

en: Change the name or type
ja_JP: 名前やタイプの変更

en: Change the no-photo warning
ja_JP: 写真がない状態の警告を変更

en: Change the quarantine warning
ja_JP: 隔離警告の変更

en: Change the value
ja_JP: 値の変更

en: Change warning account blocked
ja_JP: ブロックされた警告アカウントを変更する

en: Change warning empty profile
ja_JP: 警告の空のプロファイルを変更する

en: Change welcome text for new user
ja_JP: 新規ユーザーのためのウェルカムテキストの変更

en: Chat
ja_JP: チャット

en: Chat request accepted. You can start...
ja_JP: チャットリクエストを受け付けました。始めることができます...

en: Chat request sent. Wait ...
ja_JP: チャットリクエストを送信しました。Wait...

en: Chat thread down (Android)
ja_JP: チャットスレッドダウン（Android）

en: Checked: Better choice to test this plugin or to use with other one (forum...). Over time, the site will be slower with numerous abandoned account.
ja_JP: チェックあり: このプラグインをテストするか、他のプラグイン(フォーラム...)と併用するのが良いでしょう。時間が経つにつれて, サイトは、多数の放棄されたアカウントで遅くなります.

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Clean-up when uninstall
ja_JP: アンインストール時のクリーンアップ

en: Cleaner
ja_JP: クリーナー

en: Cleaning missing regions in users data
ja_JP: ユーザーデータの欠落した領域のクリーニング

en: Cleanup abandoned images
ja_JP: 放置画像のクリーンアップ

en: Click the photo
ja_JP: 写真をクリック

en: Click to add a photo
ja_JP: クリックして写真を追加

en: Click to delete
ja_JP: クリックして削除

en: Code ISO
ja_JP: コード ISO

en: Color palette
ja_JP: カラーパレット

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm the deletion of the account?
ja_JP: アカウントの削除を確認しますか？

en: Confirmation email
ja_JP: メール確認

en: Confirmation email already sent
ja_JP: 確認メール送信済

en: Confirmation email sent
ja_JP: 確認メールが送信されました

en: Contact already requested
ja_JP: コンタクトはすでにリクエスト済みです

en: Contact request sent
ja_JP: コンタクトリクエストが送信されました

en: Contact requests
ja_JP: 連絡先のリクエスト

en: Copyright text on pictures. Empty => Site URL.
ja_JP: 画像に著作権のテキストを表示します。空 => サイトのURL。

en: Countries and Regions
ja_JP: 国と地域

en: Country
ja_JP: 国

en: Country selected by default
ja_JP: デフォルトで選択された国

en: Create a zip file containing a .csv file and a "photo_import" folder with the members' photos in .jpg.
ja_JP: .csvファイルと「photo_import」フォルダーを含むzipファイルを作成し、メンバーの写真を.jpgに入れます。

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom templates in your theme
ja_JP: あなたのテーマのカスタムテンプレート

en: Datas are old. You should delete all countries and load the new ones.
ja_JP: データが古いです。すべての国を削除して、新しい国をロードしてください。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Decode all images names
ja_JP: すべての画像名をデコード

en: Delete Account
ja_JP: アカウントの削除

en: Delete Account?
ja_JP: アカウントを削除する？

en: Delete all countries
ja_JP: すべての国を削除

en: Delete all photos
ja_JP: すべての写真を削除

en: Delete from my favorites
ja_JP: お気に入りから削除

en: Delete photo
ja_JP: 写真の削除

en: Delete the conversation
ja_JP: 会話を削除する

en: Delete this photo
ja_JP: この写真を削除する

en: Deleting your account on your part or ours, causes the deletion of all your data.
ja_JP: あなたのアカウントを削除すると、あなたのデータはすべて削除されます。

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display a different name than login
ja_JP: ログイン名とは別の名前を表示する

en: Display profiles searched in a new tab
ja_JP: 新しいタブで検索されたプロファイルを表示する

en: Do not allow password change in -my account-
ja_JP: -私のアカウント-でパスワードの変更を許可しないでください

en: Do not hesitate to send us your comments.
ja_JP: 遠慮せずにコメントを送ってください。

en: Do not remove WP roles
ja_JP: WPの役割を削除しないでください

en: Do not remove user in WP when remove in Rencontre
ja_JP: Rencontre内で削除する場合は、WPでユーザーを削除しないでください

en: Do not request a new password after registration
ja_JP: 登録後に新しいパスワードを要求しない

en: Done
ja_JP: 完了

en: Done!
ja_JP: 完了

en: Downwardly inclined
ja_JP: 下向き

en: Dynamic loading of search results
ja_JP: 検索結果の動的読み込み

en: E-mails
ja_JP: Eメール

en: Edit My Profile
ja_JP: プロフィールの編集

en: Editable in "my account"
ja_JP: 停止された日数（削除されたアカウント)

en: Email
ja_JP: メール

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email and IP
ja_JP: メールとIP

en: Email not received
ja_JP: メールを受信していません

en: Empty
ja_JP: 空

en: Enable chat
ja_JP: チャットの有効化

en: Enable rapid registration
ja_JP: 簡易登録を有効にする

en: Encode all images names
ja_JP: すべての画像名をエンコードする

en: Enjoyed this free dating plugin? A donation or a good review will help us to spend more time to make it evolve. Thanks for your contribution.
ja_JP: この無料のデートプラグインをお楽しみいただけましたか？ 寄付やレビューは、進化させるために役立ちます. あなたの貢献に感謝します。

en: Entries active (<3 month)
ja_JP: アクティブなエントリー(3ヶ月未満)

en: Entries already exist
ja_JP: 既に存在しているエントリー

en: Error !
ja_JP: エラー!

en: Existing regions
ja_JP: 既存の地域

en: Export in CSV
ja_JP: CSVでエクスポート

en: Export members in CSV
ja_JP: CSVでメンバーをエクスポートする

en: Fake
ja_JP: フェイク

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: Featured profiles
ja_JP: 注目のプロフィール

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Feet and Inches
ja_JP: フィートとインチ

en: File loaded
ja_JP: ファイルのロード

en: Find
ja_JP: 探す

en: Fit portraits width in home page
ja_JP: ホームページのポートレートの幅に合わせる

en: Force HTML mode (mail not readable)
ja_JP: 強制的にHTMLモードにする(メールが読めない)

en: Former
ja_JP: 以前の

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごとに

en: Friendship
ja_JP: 友達関係

en: Full text for the birthday mail (After hello pseudo)
ja_JP: 誕生日メールの全文（ハロー疑似後）

en: Gender
ja_JP: 性別

en: General
ja_JP: 一般

en: Geolocation
ja_JP: 地理的位置情報

en: Get back photos by FTP in wp-content/uploads/tmp/
ja_JP: wp-content/uploads/tmp/でFTPで写真を取り戻してください

en: Greater than
ja_JP: より大きい

en: Hang
ja_JP: ハング

en: Happy Birthday
ja_JP: ハッピーバースデー

en: Height
ja_JP: 身長

en: Height unit
ja_JP: 身長の単位

en: Hello
ja_JP: こんにちは。

en: Here's a selection of members that may interest you
ja_JP: 興味のありそうなメンバーをご紹介します。

en: Hour maintenance tasks (off peak)
ja_JP: 時間メンテナンス作業（ピーク時以外）

en: Hourly traffic (local time)
ja_JP: 1時間ごとのトラフィック（ローカルタイム）

en: How to install this plugin?
ja_JP: このプラグインをインストールする方法は？

en: I am
ja_JP: 私は

en: I asked a contact
ja_JP: 連絡先を聞きました

en: I don't know if it's encoded or not
ja_JP: エンコードされているかどうかは問わず

en: I got a smile from
ja_JP: スマイルを受け取りました

en: I had a contact request from
ja_JP: 連絡先のリクエストがありました

en: I locked
ja_JP: ロックしました

en: I smiled at
ja_JP: スマイルした人

en: I was watched by
ja_JP: 閲覧した人

en: I'm looking for
ja_JP: 対象

en: IP address
ja_JP: IPアドレス

en: If a country is loaded in wp-geonames, the regions list of this country will come from the wp-geonames base and not from here.
ja_JP: wp-geonames に国が読み込まれている場合、この国の地域リストは wp-geonames ベースのもので、ここからではありません。

en: If the menu tab is missing in appearance (theme full-site editing), install a classic theme (twenty-twenty-one) to create your menu. Then return to your theme and select the menu you've just created
ja_JP: メニュー タブが表示されない場合 (テーマのフルサイト編集)、クラシック テーマ (twenty-twenty-one) をインストールしてメニューを作成します。 次に、テーマに戻り、作成したばかりのメニューを選択します

en: If the plugin page changes, you'll have to delete the items and redo your menu.
ja_JP: プラグイン ページが変更された場合は、項目を削除してメニューをやり直す必要があります。

en: Ignore
ja_JP: 無視する

en: Image file
ja_JP: 画像ファイル

en: Images names
ja_JP: 画像名

en: Images names are encoded
ja_JP: 画像名はエンコードされています。

en: Images names are not encoded
ja_JP: 画像名はエンコードされていません

en: Import completed
ja_JP: インポート完了

en: Import data
ja_JP: データのインポート

en: Import members in CSV
ja_JP: CSVでメンバーをインポートする

en: In <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>, set the plugin page and save.
ja_JP: <a href="admin.php?page=rencontre.php">rencontre / General</a>で、プラグインページを設定して保存します。

en: In <a href="edit.php?post_type=page">Pages</a>, edit or create the page of your choice. Add the shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> in this page content.
ja_JP: <a href="edit.php?post_type=page">ページ</a>で、お好みのページを編集または作成してください。このページの内容にショートコード<code>[rencontre][rencontre_libre]</code>を追加します。

en: In case of interruption during the import of photos, restart the procedure. Doubloons are killed.
ja_JP: 写真の取り込み中に中断した場合は、手順を再開してください。Doubloons（ダブロン）が殺されます。

en: Inactive users deleted during maintenance
ja_JP: メンテナンス中に削除された非アクティブなユーザー

en: Inadequate image
ja_JP: 不適切な画像

en: Inappropriate presentation
ja_JP: 不適切なプレゼンテーション

en: Inbox
ja_JP: 受信箱

en: Inline badge color
ja_JP: インラインバッジの色

en: Inline color
ja_JP: インラインカラー

en: Input background color
ja_JP: 背景色の入力

en: Instant email subject
ja_JP: インスタントメールの件名

en: Introductory text for the summary email (After hello login - Before the smiles and contact requests)
ja_JP: まとめメールの紹介文（初回ログイン後 - 連絡先リクエストの前）

en: It does not appear to be any profile. You can load the default profile if you wish.
ja_JP: 何のプロフィールもありません。デフォルトのプロファイルをロードしてください。

en: Jail
ja_JP: ジェイル(要注意)

en: Just show a warning
ja_JP: 警告を表示するだけ

en: Kilograms
ja_JP: キログラム

en: Label color
ja_JP: ラベル色

en: Large text box (TEXTAREA)
ja_JP: 大きなテキストボックス(TEXTAREA)

en: Less than
ja_JP: 未満

en: Lightbox Image Gallery
ja_JP: ライトボックス画像ギャラリー

en: Line and border color
ja_JP: ラインとボーダーの色

en: List of members removed by Admin. They are blacklisted. Subscription blocked
ja_JP: 管理者によって削除されたメンバーの一覧です。彼らはブラックリストに登録されています。サブスクリプションはブロックされています。

en: Load countries
ja_JP: 国の読み込み

en: Load profiles
ja_JP: プロファイルの読み込み

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Look
ja_JP: ルック

en: Main photo
ja_JP: メインフォト

en: Make an export and look at it to get the right format (The first line is not treated).
ja_JP: 書き出しを作って見て、正しいフォーマットになるようにする（1行目は処理されない）

en: Manual method
ja_JP: 手動による方法

en: Max
ja_JP: 最大

en: Max age
ja_JP: 最高年齢

en: Max height
ja_JP: 最大高さ

en: Max number of mails sent per hour
ja_JP: 1時間あたりの最大メール送信数

en: Max number of results per search
ja_JP: 1回の検索での最大検索結果数

en: Max weight
ja_JP: 最大重量

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Members cannot hide their profile
ja_JP: メンバーは自分のプロフィールを隠すことはできません

en: Members without photo are less visible
ja_JP: 写真のない会員は目立ちにくい

en: Members without photo cannot zoom other members
ja_JP: 写真のない会員は他の会員をズームすることができません

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot make a report
ja_JP: 写真、注目のキャッチャー、広告のない会員は報告ができない

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot send message
ja_JP: 写真、アテンションキャッチャー、広告のない会員はメッセージを送信することができません。

en: Menu buttons color
ja_JP: メニューボタンの色

en: Menu color
ja_JP: メニューの色

en: Merge My Account and Edit My Profile pages
ja_JP: 「マイアカウント」ページと「マイプロフィール編集」ページを統合

en: Message received background color
ja_JP: 受信したメッセージの背景色

en: Message sent
ja_JP: メッセージが送信されました

en: Message sent background color
ja_JP: メッセージ送信時の背景色

en: Messaging
ja_JP: メッセージング

en: Meter
ja_JP: メートル

en: Min
ja_JP: 最小

en: Min age
ja_JP: 最少年齢

en: Min height
ja_JP: 最小高さ

en: Min weight
ja_JP: 最小重量

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage
ja_JP: ログアウトしたプラグインホームページのポートレートの最小幅

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage on small screen
ja_JP: 小さな画面でログアウトしたプラグインのホームページのポートレートの最小幅

en: Missing regions
ja_JP: 欠落している地域

en: Modal warning background color
ja_JP: モーダル警告の背景色

en: Monthly
ja_JP: 月毎

en: More details in the <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>の詳細。

en: Move Down
ja_JP: 下に移動

en: Move Up
ja_JP: 上に移動

en: Multiple choice list (CHECKBOX)
ja_JP: 複数選択リスト(CHECKBOX)

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: My attention-catcher
ja_JP: アイキャッチ

en: My card
ja_JP: マイカード

en: My city
ja_JP: 市区町村

en: My country
ja_JP: 出身国

en: My favourites
ja_JP: 私のお気に入り

en: My height
ja_JP: 身長

en: My homepage
ja_JP: マイホームページ

en: My name
ja_JP: 名前

en: My region
ja_JP: 地域

en: My weight
ja_JP: 体重

en: New Item
ja_JP: ニューアイテム

en: New Passwords are differents
ja_JP: 新しいパスワードが違います

en: New entrants
ja_JP: 新しい参加者

en: New fast account not completed
ja_JP: 新規ファストアカウント未完了

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Nickname unavailable
ja_JP: ニックネームは利用できません

en: No
ja_JP: ない

en: No ad in search results
ja_JP: 検索結果に広告なし

en: No ads on logged out plugin homepage
ja_JP: ログアウトしたプラグインのホームページに広告はありません

en: No beep on the chat
ja_JP: チャットでビープ音が鳴らない

en: No birth date
ja_JP: 生年月日なし

en: No contact request
ja_JP: コンタクトリクエストなし

en: No country
ja_JP: 国がありません

en: No email from this site
ja_JP: このサイトからのメールはありません

en: No emoticon
ja_JP: エモーティコンなし

en: No gender restriction in search
ja_JP: 検索に性別の制限はありません

en: No height
ja_JP: 身長なし

en: No homosexual
ja_JP: ホモセクシュアルなし

en: No interaction with members who don't match my search criteria
ja_JP: 検索条件に一致しないメンバーとは交流できません

en: No localisation
ja_JP: ローカライゼーションなし

en: No matter
ja_JP: どんなに

en: No members without photo in automatic mails
ja_JP: 自動配信メールに写真なしの会員がいない

en: No menu (I use WordPress menu)
ja_JP: メニューなし（WordPressのメニューを使用）

en: No region
ja_JP: 地域なし

en: No report
ja_JP: リポートなし

en: No sex change
ja_JP: 性別変更なし

en: No sidebar (I put it with widget)
ja_JP: サイドバーなし（ウィジェットと一緒に設置）

en: No smiles
ja_JP: ノースマイル

en: No weight
ja_JP: 体重なし

en: Not sent
ja_JP: 未送信

en: Number of daily registrations
ja_JP: 1日の登録数

en: Number of days in jail (deleted account)
ja_JP: ジェイル格納日数（削除されたアカウント)

en: Number of days to wait before presence homepage
ja_JP: プレゼンスホームページまでの待ち日数

en: Number of members with profile and photo
ja_JP: プロフィール・写真付き会員数

en: Number of photos
ja_JP: 写真の数

en: Number of portrait on logged out plugin homepage
ja_JP: ログアウトしたプラグインのホームページのポートレイトの数

en: Number of registered members
ja_JP: 登録メンバー数

en: Numeric choice list (SELECT)
ja_JP: 数値選択リスト(SELECT)

en: Obligation to choose a city in the wp_Geonames list during registration (if plugin installed)
ja_JP: 登録時にwp_Geonamesリストで都市を選択する義務（プラグインがインストールされている場合）

en: Old messages deleted during maintenance (recommended)
ja_JP: メンテナンス中に削除された古いメッセージ(推奨)

en: On smartphone only
ja_JP: スマートフォンのみ

en: Online now
ja_JP: 現在オンライン

en: Only IP
ja_JP: IPのみ

en: Only email
ja_JP: メールのみ

en: Only members from the same country on the logged on plugin homepage
ja_JP: ログインしたプラグインのホームページ上で同じ国からのメンバーのみ

en: Only members with attention-catcher and ad
ja_JP: アテンションキャッチャーとアドを持っているメンバーのみ

en: Only members with photo
ja_JP: 写真付き会員のみ

en: Only my country in summary email
ja_JP: まとめメールで自分の国だけ

en: Only photo on logged out plugin homepage
ja_JP: ログアウトしたプラグインのホームページの写真のみ

en: Only with picture
ja_JP: 写真付きのみ

en: Open relationship
ja_JP: オープンな関係

en: OpenSSL doesn't seem to be working. Some features of this plugin will not be available.
ja_JP: OpenSSLは動作しないようです。このプラグインの一部の機能が利用できなくなります。

en: Other
ja_JP: その他

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password changed !
ja_JP: パスワードを変更しました

en: PayPal - The most secure online payment solution !
ja_JP: PayPal - 最も安全なオンライン決済ソリューション

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Photo required
ja_JP: 写真が必要です

en: Photos Import
ja_JP: 写真のインポート

en: Place
ja_JP: 場所

en: Please note that this action is irreversible!
ja_JP: この行為は不可逆的なものであることにご注意ください。

en: Plugin page
ja_JP: プラグインページ

en: Plugin version
ja_JP: プラグインのバージョン

en: Pounds
ja_JP: ポンド

en: Precise criteria for featured profiles
ja_JP: 注目プロフィールの正確な基準

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Profile
ja_JP: プロファイル

en: Profile hidden
ja_JP: プロフィールを非表示

en: Profile switched off
ja_JP: プロファイルがオフになりました

en: Profile visibility
ja_JP: プロファイルの可視性

en: Profile visible
ja_JP: プロフィールが見える

en: Profiles currently online
ja_JP: 現在オンラインでのプロフィール

en: Prohibit contact
ja_JP: コンタクトを不許可にする

en: Put members photos in wp-content/uploads/tmp/photo_import/ by FTP before the start (right RW - no sub folder - .jpg - no zip).
ja_JP: 起動前にFTPでwp-content/uploads/tmp/photo_import/にメンバーの写真を入れておいてください（右RW-サブフォルダなし-.jpg-zipなし）。

en: Quarterly
ja_JP: 3か月ごと

en: Quick Search
ja_JP: クイック検索

en: Reason for this action
ja_JP: 本アクションの理由

en: Redirect to the plugin page after login
ja_JP: ログイン後にプラグインのページにリダイレクトする

en: Ref language
ja_JP: 参照言語

en: Regards,
ja_JP: よろしくお願いいたします。

en: Regenerate all photos
ja_JP: すべての写真を再生

en: Region
ja_JP: 地域

en: Region field is empty or outdated !
ja_JP: リージョンフィールドが空、または古くなっています!

en: Regions
ja_JP: 地域

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Registration confirmation will be emailed to you.
ja_JP: 登録確認のメールをお送りします。

en: Regular email subject
ja_JP: 通常のメールの件名

en: Relation
ja_JP: 関係性

en: Release
ja_JP: リリース

en: Release this mail?
ja_JP: このメールをリリースしますか？

en: Reminder email subject
ja_JP: リマインダーメールの件名

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove - Black list email
ja_JP: 削除 - ブラックリストのメール

en: Remove a language
ja_JP: 言語を削除する

en: Remove a language and all related content
ja_JP: 言語と関連するすべてのコンテンツを削除する

en: Remove the category
ja_JP: カテゴリの削除

en: Rencontre - Countries
ja_JP: Rencontre - 国

en: Rencontre - Custom
ja_JP: Rencontre - カスタム

en: Rencontre - General
ja_JP: Rencontre - 一般

en: Rencontre - Jail
ja_JP: Rencontre - ジェイル(要注意)

en: Rencontre - Members
ja_JP: Rencontre - メンバー

en: Rencontre - Profile
ja_JP: Rencontre - プロフィール

en: Rencontre Plugin Donation
ja_JP: Rencontre プラグインの寄付

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Report
ja_JP: 報告

en: Report a fake profile or inappropriate content
ja_JP: 偽のプロフィールや不適切な内容を報告する

en: Reporting
ja_JP: レポート

en: Reporting already done
ja_JP: 報告はすでに行われています

en: Reports
ja_JP: リポート

en: Required field (hidden)
ja_JP: 必須フィールド（非表示）

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset GPS
ja_JP: GPSをリセット

en: Restores 'Menus' item in the WordPress Appearance tab
ja_JP: WordPressの外観タブの「メニュー」項目を復元します

en: Retype the new
ja_JP: 新規のを再入力

en: Save
ja_JP: 保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: See
ja_JP: 見る

en: Select background color
ja_JP: 背景色を選択

en: Select your CSV file (.csv - no zip).
ja_JP: CSVファイル（.csv - zipではありません）を選択します。

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send a message
ja_JP: メッセージを送る

en: Send a message to
ja_JP: メッセージを送る

en: Send an email to the user whose account is deleted
ja_JP: アカウントが削除されたユーザーにメールを送信する

en: Sending emails via WordPress can sometimes be tricky. If registration emails (for example) aren't being received, try an SMTP email plugin.
ja_JP: WordPress 経由でメールを送信するのは、時々難しい場合があります。たとえば、登録メールが受信されない場合は、SMTP メール プラグインを試してください。

en: Serious relationship
ja_JP: 真面目な関係

en: Sex
ja_JP: 性別

en: Single choice list (SELECT)
ja_JP: 単一選択リスト(SELECT)

en: Site title
ja_JP: サイトタイトル

en: Smile
ja_JP: スマイル

en: Smile already sent
ja_JP: スマイルはすでに送信されています

en: Smile sent
ja_JP: スマイルが送られました

en: Some required fields in your profile are incomplete. Thank you to fill them in.
ja_JP: プロファイルの一部の必須フィールドが不完全です。 記入していただきありがとうございます。

en: Sorry, but nothing matched your search terms.
ja_JP: 申し訳ありませんが、検索条件に一致するものはありませんでした。

en: Sort
ja_JP: 並び替え

en: Statistic
ja_JP: 統計

en: Step
ja_JP: ステップ

en: Template file
ja_JP: テンプレートファイル

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Text color
ja_JP: テキストの色

en: Thank you for your report
ja_JP: ご報告ありがとうございました

en: The
ja_JP: ザ・

en: The country table is empty. You can load the countries and regions by default if you wish.
ja_JP: 国のテーブルは空です。必要に応じて、国と地域をデフォルトで読み込むことができます。

en: The gender of some members is not in accordance with the custom parameter 'change sex values'. These members are not visible.
ja_JP: 一部のメンバーの性別は、カスタムパラメータ「性別の値の変更」に準拠していません。 これらのメンバーは表示されません。

en: The language used for emails is the one of your ADMIN interface (hardcoded in DB).
ja_JP: 電子メールに使用される言語は、ADMIN インターフェイスの言語です (DB にハードコードされています)。

en: The original password is wrong
ja_JP: 元のパスワードが間違っています

en: The profiles are not all translated into the language of the site. Users will see the character "?".
ja_JP: プロファイルがすべてサイトの言語に翻訳されているわけではありません。 ユーザーには「？」という文字が表示されます。

en: This action will result in the complete deletion of your account and everything about you from our server. We do not keep historical accounts.
ja_JP: このアクションは、あなたのアカウントとあなたに関するすべてのものを当サーバーから完全に削除することになります。ヒストリカルアカウントは保持されません。

en: This also applies to messages that you have sent to other members as well as those they have sent to you.
ja_JP: これは、他のメンバーに送ったメッセージだけでなく、他のメンバーが自分に送ったメッセージにも適用されます。

en: This chat is not currently available
ja_JP: このチャットは現在利用できません

en: This member blocked you.
ja_JP: このメンバーがあなたをブロックしました。

en: Thus take two minutes to finish the registration. You should not be disappointed.
ja_JP: 2分で登録は完了します。

en: Title color
ja_JP: タイトルカラー

en: To be more visible and to view photos of other members, you should add one to your profile.
ja_JP: より多くの人に見てもらうためにも、また、他のメンバーの写真を見るためにも、プロフィールに1枚追加しておきましょう。

en: To facilitate the settings after installing, you can download and install via CSV (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>) 20 test profiles with photo
ja_JP: インストール後の設定を容易にするために、CSV（<a href="admin.php?page=rencontre.php">rencontre / General</a>）でダウンロードしてインストールすると、写真付きのテストプロファイル20個が表示されます。

en: Today's birthday
ja_JP: 本日誕生日

en: Traffic on the week
ja_JP: 週のトラフィック

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Unblock
ja_JP: ブロック解除

en: Unblock this member
ja_JP: このメンバーのブロックを解除する

en: Unchecked: WP roles will be destroyed. Users who are not in Rencontre will be destroyed. This is the best mode for a big and exclusive dating site.
ja_JP: チェックなし: WPロールが破棄されます。Rencontre内にいないユーザーは破棄されます。大規模な出会い系サイトでは最善のモードです。

en: Uneditable after registration
ja_JP: 登録後の編集不可

en: Unit
ja_JP: ユニット

en: Up this week
ja_JP: 今週のピックアップ

en: Update member profile
ja_JP: メンバープロファイルをアップデート

en: Update now
ja_JP: 今すぐアップデート

en: Upwardly inclined
ja_JP: 上向き

en: Use member's picture as WordPress avatar
ja_JP: メンバーの写真をWordPressのアバターにする

en: User blocking if a required field is missing
ja_JP: 必須フィールドが欠落している場合のユーザーのブロック

en: Username
ja_JP: ユーザーネーム

en: Username or Email Address
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Value
ja_JP: 値

en: View a discrete copyright on photos
ja_JP: 写真の離散著作権を表示する

en: Warning bar background color
ja_JP: ワーニングバーの背景色

en: Warning, this is not without consequences. The changes will be applied to the member profiles that can offend. Caution !
ja_JP: 警告、これは結果がないわけではありません。この変更は、不快感を与える可能性のあるメンバーのプロフィールに適用されます。注意!

en: We wish you nice encounters.
ja_JP: 素敵な出会いがありますように。

en: We would like to inform you that we do not use your personal data outside of this site.
ja_JP: 個人情報は、当サイト以外では一切使用いたしません。

en: Weekly
ja_JP: 1週間ごと

en: Weight
ja_JP: 体重

en: Weight unit
ja_JP: 体重単位

en: Welcome to %s. You will stay hidden without interaction to other members as long as your account is not completed.
ja_JP: %sへようこそ。あなたのアカウントが完了しない限り、あなたは非表示のままです。

en: Who I asked for a contact?
ja_JP: 連絡先を聞いたのは誰？

en: Who I smiled?
ja_JP: スマイルされた人

en: Who I've blocked?
ja_JP: ブロックした人は？

en: Widget to integrate the Rencontre sidebar in your theme sidebar
ja_JP: テーマのサイドバーにRencontreのサイドバーを統合するためのウィジェット

en: Widget to integrate the dating website
ja_JP: 出会い系サイトを統合するためのウィジェット

en: Word in the ad
ja_JP: 広告の中にある言葉

en: Words
ja_JP: 単語

en: Write and press <Enter>
ja_JP: 書き込みをして<Enter>を押す

en: Year
ja_JP: 年

en: Years
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: You also need to confirm your email address by clicking the link that you received. You have 24 hours. Do not delay.
ja_JP: また、届いたリンクをクリックしてメールアドレスを確認する必要があります。24時間以内に完了してください。

en: You are blocked!
ja_JP: ブロックされました

en: You are connected as ADMIN
ja_JP: あなたはADMINとして接続されています。

en: You are currently hidden to other members and you can't communicate because your account is not complete. You should promptly update this page otherwise your access will be canceled.
ja_JP: あなたは現在、他のメンバーには非表示になっており、アカウントが完了していないため通信ができません。速やかにこのページを更新してください。

en: You are limited
ja_JP: 制限されています。

en: You are no longer allowed to send messages.
ja_JP: メッセージを送ることができなくなりました。

en: You can create, rename and delete countries and regions.
ja_JP: 国や地域の作成、名前の変更、削除ができます。

en: You can create, rename and delete items from the profile.
ja_JP: プロフィールから項目の作成、名前の変更、削除ができます。

en: You cannot use RENCONTRE as a user if you have ADMIN rights
ja_JP: ADMIN権限では、RENCONTREをユーザーとして使用することはできません。

en: You have 24 hours to confirm your email.
ja_JP: メールの確認は24時間以内にお願いします。

en: You have a chat request
ja_JP: チャットリクエストがあります

en: You have been blocked by the moderator.
ja_JP: あなたはモデレーターによってブロックされました。

en: You have made changes. Remember to update when you're done.
ja_JP: 変更されています。終了後に更新をしてください。

en: You have no photo on your profile?
ja_JP: プロフィールに写真がない？

en: You have received a contact request from
ja_JP: 連絡先のリクエストがありました。

en: You have received a smile from
ja_JP: スマイルを受け取りました

en: You must first complete your registration.
ja_JP: 最初に登録を完了する必要があります。

en: You need the WordPress Login / Logout / Register links. Take a look in <a href="nav-menus.php">Appearance / Menus</a> if your theme has not these links.
ja_JP: WordPressのログイン/ログアウト/登録のリンクが必要です。現在のテーマがこれらのリンクを表示していない場合は、<a href="nav-menus.php">外観/メニュー</a>で表示させてください。

en: You or this member do not want to interact if the criteria do not match.
ja_JP: 条件が一致しない場合、あなたまたはこのメンバーはやり取りを希望しません。

en: You registered on our website but you did not complete the procedure. You'll miss a date. That's too bad.
ja_JP: 登録後、手続きが完了していません。

en: You should complete your profile and add a photo to send messages.
ja_JP: プロフィールを完成させ、写真を追加してメッセージを送信する必要があります。

en: You should confirm your email with this link
ja_JP: こちらのリンクからメールを確認してください。

en: You want an integrated payment system, an easy moderation panel and a lot of features?
ja_JP: 統合された決済システム、簡単なモデレーションパネル、そして多くの機能をお望みですか？

en: You will access all the possibilities offered by the site in few minutes.
ja_JP: 数分でサイトが提供するすべての機能にアクセスすることができます。

en: Your account has been deleted
ja_JP: あなたのアカウントは削除されました

en: Your account is blocked. You are invisible. Change your profile.
ja_JP: あなたのアカウントはブロックされています。あなたは非表示になっています。プロフィールを変更してください。

en: Your contact closed his window.
ja_JP: コンタクトがウィンドウを閉じました/Your contact closed his window.

en: Your email address is currently in quarantine. Sorry
ja_JP: あなたのメールアドレスは現在隔離されています。申し訳ありません。

en: Your email is validated
ja_JP: あなたのメールは有効です

en: Your profile has been visited
ja_JP: あなたのプロフィールが閲覧されました

en: Your profile is empty. To take advantage of the site and being more visible, thank you to complete it.
ja_JP: あなたのプロフィールは空です。より多くの人に見てもらうために、プロフィールを埋めましょう。

en: Zip package
ja_JP: Zipパッケージ

en: a man
ja_JP: 男

en: a woman
ja_JP: 女

en: checked
ja_JP: 有効

en: completed
ja_JP: コンプリート

en: days
ja_JP: 日数

en: email
ja_JP: メール

en: except during maintenance
ja_JP: メンテナンス中を除く

en: fri
ja_JP: 金曜日

en: from my position
ja_JP: 私の立場から

en: home page and search
ja_JP: ホームページと検索

en: home page, search and message
ja_JP: ホームページ、検索、メッセージ

en: hours
ja_JP: 時間

en: in your inbox.
ja_JP: 受信ボックス

en: incomplete fields or error
ja_JP: 不完全なフィールドまたはエラー

en: is a recommended plugin to use with Rencontre.
ja_JP: は、Rencontreと一緒に使うのにおすすめのプラグインです。

en: lines
ja_JP: 行

en: mail/hour
ja_JP: メール/時間

en: max
ja_JP: 最大

en: message
ja_JP: メッセージ

en: messages
ja_JP: メッセージ

en: min
ja_JP: 分

en: mon
ja_JP: 月曜日

en: multiple choice
ja_JP: 多重選択

en: no mail
ja_JP: メールなし

en: offline
ja_JP: オフライン

en: online
ja_JP: オンライン

en: photo
ja_JP: 写真

en: points
ja_JP: ポイント

en: profile
ja_JP: プロファイル

en: sat
ja_JP: 土曜日

en: sent during maintenance
ja_JP: メンテナンス時に送信

en: sun
ja_JP: 日曜日

en: thu
ja_JP: 木曜日

en: time
ja_JP: 時間

en: tue
ja_JP: 火曜日

en: wed
ja_JP: 水曜日

en: welcome to the site
ja_JP: ようこそ

en: years
ja_JP: 年
