rencontre - en to fr_FR translation catalogue (549 entries)

en: :
fr_FR: &nbsp;:

en: lines
fr_FR: lignes

en: Done!
fr_FR: Effectué !

en: photo
fr_FR: Photo

en: TO CHANGE
fr_FR: A MODIFIER

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Update member profile
fr_FR: Mettre &agrave; jour le profil des membres

en: You have made changes. Remember to update when you're done.
fr_FR: Vous avez fait des modifications. Pensez &agrave; mettre &agrave; jour lorsque vous aurez terminé.

en: General
fr_FR: Général

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Display
fr_FR: Affichage

en: OpenSSL doesn't seem to be working. Some features of this plugin will not be available.
fr_FR: OpenSSL ne semble fonctionner. Certaines fonctions du plugin ne seront pas disponibles.

en: Plugin page
fr_FR: Page du plugin

en: Country selected by default
fr_FR: Pays séléctionné par défaut

en: Do not remove WP roles
fr_FR: Ne pas supprimer les rôles WP

en: Do not remove user in WP when remove in Rencontre
fr_FR: Ne pas supprimer l'utilisateur de WP lorsque suppression dans Rencontre

en: Restores 'Menus' item in the WordPress Appearance tab
fr_FR: Restaure « Menus » dans l'onglet Apparence de WordPress

en: Unchecked: WP roles will be destroyed. Users who are not in Rencontre will be destroyed. This is the best mode for a big and exclusive dating site.
fr_FR: Non coché : Les rôles WP seront détruits. Les utilisateurs absents de Rencontre seront détruits. C'est le meilleur choix pour un gros site exclusivement de rencontres.

en: Checked: Better choice to test this plugin or to use with other one (forum...). Over time, the site will be slower with numerous abandoned account.
fr_FR: Coché : Meilleur choix pour essayer le plugin ou pour l'utiliser avec d'autres plugins (forum...). Au fur et à mesure, le site sera plus lent et conservera de nombreux comptes abandonnés.

en: Hour maintenance tasks (off peak)
fr_FR: Heure des t&acirc;ches de maintenance (heures creuses)

en: hours
fr_FR: heures

en: Old messages deleted during maintenance (recommended)
fr_FR: Anciens messages supprimés durant la maintenance (conseillé)

en: No
fr_FR: Non

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Quarterly
fr_FR: Trimestriel

en: Biannual
fr_FR: semestriel

en: Annual
fr_FR: Annuel

en: Inactive users deleted during maintenance
fr_FR: Membres inactifs supprimés lors de la maintenance

en: Year
fr_FR: an

en: Years
fr_FR: ans

en: Use member's picture as WordPress avatar
fr_FR: Utiliser la photo des membres comme avatar WordPress

en: Number of days in jail (deleted account)
fr_FR: Durée de la prison en jour (compte supprimé)

en: Clean-up when uninstall
fr_FR: Nettoyage lors de la désinstallation

en: Save
fr_FR: Sauvegarde

en: Images names
fr_FR: Nom des images

en: Be careful, all pictures of the members will have another name.
fr_FR: Soyez prudent, toutes les photos des membres vont changer de nom.

en: Images names are encoded
fr_FR: Le nom des images est codé

en: Images names are not encoded
fr_FR: Le nom des images n'est pas codé

en: I don't know if it's encoded or not
fr_FR: Je ne sais pas si c'est codé ou pas

en: Encode all images names
fr_FR: Coder le nom de toutes les images

en: Decode all images names
fr_FR: Décoder le nom des images

en: Cleanup abandoned images
fr_FR: Supprimer les images abandonnées

en: Redirect to the plugin page after login
fr_FR: Rediriger vers la page du plugin après connexion

en: Enable rapid registration
fr_FR: Activer l'inscription rapide

en: Do not request a new password after registration
fr_FR: Ne pas demander un nouveau mot de passe après l'inscription

en: Do not allow password change in -my account-
fr_FR: Ne pas autoriser le changement de mot de passe dans -mon compte-

en: Obligation to choose a city in the wp_Geonames list during registration (if plugin installed)
fr_FR: Obligation de choisir une ville dans la liste wp_Geonames lors de l'inscription (si plugin installé)

en: Auto-scrolling to center the page on this plugin
fr_FR: Défilement automatique pour centrer la page sur ce plugin

en: Yes
fr_FR: Oui

en: On smartphone only
fr_FR: Uniquement sur smartphone

en: Display a different name than login
fr_FR: Afficher un nom différent de celui de connexion

en: Uneditable after registration
fr_FR: Non modifiable après inscription

en: Editable in "my account"
fr_FR: Modifiable dans "mon compte"

en: Number of portrait on logged out plugin homepage
fr_FR: Nombre de portrait en page d'accueil non-connecté

en: Update now
fr_FR: Recharger maintenant

en: Number of days to wait before presence homepage
fr_FR: Nombre de jours d'attente avant présence en page d'accueil

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage
fr_FR: Largeur Min des portraits en page d'accueil non-connecté

en: Min width of portrait on logged out plugin homepage on small screen
fr_FR: Largeur Min des portraits en page d'accueil non-connecté sur smartphone

en: Max number of results per search
fr_FR: Nombre max de résultats par recherche

en: Dynamic loading of search results
fr_FR: Chargement dynamique des résultats de recherche

en: Display profiles searched in a new tab
fr_FR: Afficher les Profils recherchés dans un nouvel onglet

en: Precise criteria for featured profiles
fr_FR: Critères précis pour les profils présentés

en: Only members from the same country on the logged on plugin homepage
fr_FR: Seulement mon pays sur ma page d'accueil

en: Today's birthday
fr_FR: Anniversaires du jour

en: Profiles currently online
fr_FR: Profils actuellement en ligne

en: Number of photos
fr_FR: Nombre de photos

en: Regenerate all photos
fr_FR: Régénérer toutes les photos

en: View a discrete copyright on photos
fr_FR: Afficher un copyright discret sur les photos

en: Upwardly inclined
fr_FR: Incliné vers le haut

en: Downwardly inclined
fr_FR: Incliné vers le bas

en: Copyright text on pictures. Empty => Site URL.
fr_FR: Texte du copyright sur les photos. Vide => URL du site.

en: Lightbox Image Gallery
fr_FR: Galerie d'images Lightbox

en: Photo required
fr_FR: Photo requise

en: Members without photo are less visible
fr_FR: Membres sans photo moins visibles

en: Members without photo cannot zoom other members
fr_FR: Membres sans photo ne peuvent pas zoomer les photos

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot send message
fr_FR: Membres sans photo, accroche et annonce ne peuvent pas envoyer de message

en: Members without photo, attention-catcher and ad cannot make a report
fr_FR: Membres sans photo, accroche et annonce ne peuvent pas faire de signalement

en: Merge My Account and Edit My Profile pages
fr_FR: Fusionner les pages Mon compte et Modifier mon profil

en: Geolocation
fr_FR: Géolocalisation

en: Enable chat
fr_FR: Activer le chat

en: Chat thread down (Android)
fr_FR: Fil de discussion vers le bas (Android)

en: Members cannot hide their profile
fr_FR: Les membres ne peuvent pas cacher leur profil

en: Sending emails via WordPress can sometimes be tricky. If registration emails (for example) aren't being received, try an SMTP email plugin.
fr_FR: L'envoi d'emails via WordPress peut parfois s'avérer compliqué. Si les emails d'inscription (par exemple) ne sont pas reçus, essayez un plugin de messagerie SMTP.

en: Automatic sending a summary email to members (shared daily)
fr_FR: Envoi automatique d'un mail de synth&egrave;se aux membres (réparti chaque jour)

en: Fortnightly
fr_FR: Bimensuel

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Up this week
fr_FR: Maximum cette semaine

en: mail/hour
fr_FR: mail/h

en: sent during maintenance
fr_FR: envoyés lors de la maintenance

en: Automatically sending an email happy birthday members
fr_FR: Envoi automatique d'un mail de bon anniversaire aux membres

en: Also send an email for a smile
fr_FR: Envoyer également un mail pour les sourires

en: Send an email to the user whose account is deleted
fr_FR: Envoyer un mail &agrave; l'utilisateur dont le compte est supprimé

en: Regular email subject
fr_FR: Objet du email régulier

en: Site title
fr_FR: Titre du site

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Instant email subject
fr_FR: Objet du email instantané

en: A member contact you
fr_FR: Un membre vous contacte

en: Birthday email subject
fr_FR: Objet du email d'anniversaire

en: Happy Birthday
fr_FR: Joyeux Anniversaire

en: Reminder email subject
fr_FR: Objet du email de rappel

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Introductory text for the summary email (After hello login - Before the smiles and contact requests)
fr_FR: Texte d'introduction pour le mail mensuel (Apr&egrave;s bonjour login - Avant les sourires et demandes de contact)

en: Full text for the birthday mail (After hello pseudo)
fr_FR: Texte complet pour le mail de bon anniversaire (Apr&egrave;s bonjour login)

en: Max number of mails sent per hour
fr_FR: Nombre max de mail envoyés par heure

en: except during maintenance
fr_FR: hors période de maintenance

en: Only my country in summary email
fr_FR: Seulement mon pays dans les emails récapitulatifs

en: No members without photo in automatic mails
fr_FR: Pas de membres sans photo dans les mails automatiques

en: Force HTML mode (mail not readable)
fr_FR: Forcer le mode HTML (mail illisible)

en: The language used for emails is the one of your ADMIN interface (hardcoded in DB).
fr_FR: La langue utilisée pour les emails est celle de votre interface ADMIN (codée en dur dans la BD).

en: Export members in CSV
fr_FR: Export des membres en CSV

en: All members
fr_FR: Tous les membres

en: Active last month
fr_FR: Actif il y a moins d'un mois

en: Active last 2 months
fr_FR: Actif il y a moins de 2 mois

en: Active last 6 months
fr_FR: Actif il y a moins de 6 mois

en: Active last 12 months
fr_FR: Actif il y a moins de 12 mois

en: Only members with photo
fr_FR: Uniquement les membres avec photo

en: Only members with attention-catcher and ad
fr_FR: Uniquement les membres avec accroche et annonce

en: Export in CSV
fr_FR: Exporter en CSV

en: Get back photos by FTP in wp-content/uploads/tmp/
fr_FR: Récupérer les photos en FTP dans wp-content/uploads/tmp/

en: Import members in CSV
fr_FR: Import des membres en CSV

en: Manual method
fr_FR: Méthode manuelle

en: Put members photos in wp-content/uploads/tmp/photo_import/ by FTP before the start (right RW - no sub folder - .jpg - no zip).
fr_FR: Déposer les photos des membres en FTP dans wp-content/uploads/tmp/photo_import/ avant de commencer (accessible RW - pas de sous-dossier - .jpg - pas de zip).

en: Select your CSV file (.csv - no zip).
fr_FR: Sélectionner le fichier CSV (.csv - pas de zip).

en: Import in CSV
fr_FR: Importer en CSV

en: Make an export and look at it to get the right format (The first line is not treated).
fr_FR: Pour conna&icirc;tre le format &agrave; respecter, faire un export et s'inspirer du fichier (la premi&egrave;re ligne avec le titre des colonnes n'est pas traitée).

en: Zip package
fr_FR: Paquet Zip

en: Create a zip file containing a .csv file and a "photo_import" folder with the members' photos in .jpg.
fr_FR: Créez un fichier zip contenant un fichier .csv et un dossier "photo_import" avec les photos des membres au format .jpg.

en: CSV or ZIP File
fr_FR: Fichier CSV ou ZIP

en: In case of interruption during the import of photos, restart the procedure. Doubloons are killed.
fr_FR: En cas d'interruption durant l'import des photos, recommencer la procédure. Les doublons sont supprimés.

en: File loaded
fr_FR: Fichier chargé

en: Error !
fr_FR: Erreur !

en: Import data
fr_FR: Import des données

en: completed
fr_FR: terminé

en: Photos Import
fr_FR: Import Photos

en: Import completed
fr_FR: Import terminé

en: Members
fr_FR: Membres

en: Number of registered members
fr_FR: Nombre de membres inscrits

en: Number of members with profile and photo
fr_FR: Nombre de membres avec profil et photo

en: Online now
fr_FR: Actuellement en ligne

en: Statistic
fr_FR: Statistiques

en: Add new from WordPress
fr_FR: Nouveau membre depuis WordPress

en: Alias or email or ID
fr_FR: Pseudo ou email ou ID

en: Find
fr_FR: Cherche

en: Account deletion
fr_FR: Suppression du compte

en: Your account has been deleted
fr_FR: Votre compte a été supprimé

en: Reason for this action
fr_FR: Raison de cette action

en: Send
fr_FR: Envoi

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Alias
fr_FR: Pseudo

en: My name
fr_FR: Mon nom

en: Height
fr_FR: Taille

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Hang
fr_FR: Accroche

en: Place
fr_FR: Lieu

en: Ad (change)
fr_FR: Annonce (modif)

en: Registered
fr_FR: Inscrit

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: Reporting
fr_FR: Signalement

en: See
fr_FR: Voir

en: Unblock this member
fr_FR: Débloquer ce membre

en: Block this member
fr_FR: Bloquer ce membre

en: Allow sending message
fr_FR: Autoriser l'envoi de messages

en: Prohibit contact
fr_FR: Interdire l'envoi de message

en: New fast account not completed
fr_FR: Nouvelle inscription rapide incomplète

en: Remove - Black list email
fr_FR: Supprimer - Bloquer l'email

en: Profile switched off
fr_FR: Profil désactivé

en: Profile hidden
fr_FR: Profil masqué

en: multiple choice
fr_FR: choix multiples

en: to
fr_FR: à

en: Change a Profile
fr_FR: Modifier un profil

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Save profile
fr_FR: Sauvegarde du profil

en: Click to delete
fr_FR: Cliquer pour supprimer

en: Click to add a photo
fr_FR: Cliquer pour ajouter une photo

en: Delete all photos
fr_FR: Supprimer toutes les photos

en: My attention-catcher
fr_FR: Mon accroche

en: My ad
fr_FR: Mon annonce

en: I am
fr_FR: Je suis

en: Born
fr_FR: Né le

en: My country
fr_FR: Mon pays

en: My region
fr_FR: Ma région

en: My city
fr_FR: Ma ville

en: Reset GPS
fr_FR: Efface GPS

en: My height
fr_FR: Ma taille

en: My weight
fr_FR: Mon poids

en: I'm looking for
fr_FR: Je recherche

en: years
fr_FR: ans

en: For
fr_FR: Pour

en: Reset
fr_FR: Effacer

en: Actions (contact request...)
fr_FR: Actions (demandes de contact...)

en: Reports
fr_FR: Signalements

en: no mail
fr_FR: pas de mail

en: online
fr_FR: en ligne

en: Confirmation email
fr_FR: Email de confirmation

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Profile visibility
fr_FR: Visibilité du profil

en: Profile visible
fr_FR: Profil visible

en: Done
fr_FR: Effectuée

en: Jail
fr_FR: Prison

en: List of members removed by Admin. They are blacklisted. Subscription blocked
fr_FR: Liste des membres supprimés par Admin. Ils sont sur liste noire. Abonnement bloqué

en: days
fr_FR: jours

en: Email address
fr_FR: Adresse mail

en: End
fr_FR: Fin

en: Banning
fr_FR: Interdiction

en: Release
fr_FR: Libérer

en: Only email
fr_FR: Uniquement email

en: Only IP
fr_FR: Uniquement IP

en: Email and IP
fr_FR: Email et IP

en: Banning IP is a Premium feature.
fr_FR: L'interdiction d'IP est une option Premium

en: The profiles are not all translated into the language of the site. Users will see the character "?".
fr_FR: Les profils ne sont pas tous traduits dans la langue du site. Les utilisateurs verront le caractère "?".

en: Profile
fr_FR: Profil

en: It does not appear to be any profile. You can load the default profile if you wish.
fr_FR: Il ne semble pas y avoir de profil. Vous pouvez charger les profils par défaut si vous le souhaitez.

en: Load profiles
fr_FR: Charger profils

en: You can create, rename and delete items from the profile.
fr_FR: Vous pouvez créer, renommer et supprimer les différents items du profil.

en: Warning, this is not without consequences. The changes will be applied to the member profiles that can offend. Caution !
fr_FR: Attention, ce n'est pas sans conséquences. Les changements seront appliqués sur les profils des membres ce qui peut choquer. Prudence !

en: Ref language
fr_FR: Langue de référence

en: Other
fr_FR: Autres

en: Add Language (2 lowercase letters comply with country code)
fr_FR: Ajouter une langue (2 lettres minuscules conformes au code du pays)

en: Add a language
fr_FR: Ajouter une langue

en: Remove a language and all related content
fr_FR: Supprimer une langue et tout le contenu associé

en: Remove a language
fr_FR: Supprimer une langue

en: User blocking if a required field is missing
fr_FR: Blocage de l'utilisateur si un champ obligatoire est manquant

en: Just show a warning
fr_FR: Montre juste un avertissement

en: Add category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Required field (hidden)
fr_FR: Champ obligatoire (masqué)

en: Move Up
fr_FR: Monter

en: Move Down
fr_FR: Descendre

en: Change the name
fr_FR: Modifier le nom

en: Remove the category
fr_FR: Supprimer toute la catégorie

en: Add value to this category
fr_FR: Ajouter une valeur &agrave; cette catégorie

en: Change the name or type
fr_FR: Modifier le nom ou le type

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: A line of text (TEXT)
fr_FR: Une ligne de texte (TEXT)

en: Large text box (TEXTAREA)
fr_FR: Grande zone de texte (TEXTAREA)

en: Add Value
fr_FR: Ajouter une valeur

en: Single choice list (SELECT)
fr_FR: Liste &agrave; choix unique (SELECT)

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Multiple choice list (CHECKBOX)
fr_FR: Liste &agrave; choix multiples (CHECKBOX)

en: Numeric choice list (SELECT)
fr_FR: Liste numérique &agrave; choix unique (SELECT)

en: Step
fr_FR: Pas

en: A date (DATE)
fr_FR: Une date (DATE)

en: Countries and Regions
fr_FR: Pays et Régions

en: Cleaner
fr_FR: Nettoyeur

en: Datas are old. You should delete all countries and load the new ones.
fr_FR: Les données sont anciennes. Vous devriez supprimer tous les pays et charger les nouveaux.

en: If a country is loaded in wp-geonames, the regions list of this country will come from the wp-geonames base and not from here.
fr_FR: Si un pays est chargé dans wp-geonames, la liste des régions de ce pays proviendra de la base wp-geonames et non d'ici.

en: The country table is empty. You can load the countries and regions by default if you wish.
fr_FR: La table des pays est vide. Vous pouvez charger les pays et régions par défaut si vous le souhaitez.

en: Load countries
fr_FR: Charger pays

en: You can create, rename and delete countries and regions.
fr_FR: Vous pouvez créer, renommer et supprimer les pays et régions.

en: Add a country
fr_FR: Ajouter un pays

en: Delete all countries
fr_FR: Supprimer tous les pays

en: Regions
fr_FR: Régions

en: Cleaning missing regions in users data
fr_FR: Nettoyage des régions manquantes dans les données des utilisateurs

en: Missing regions
fr_FR: Régions manquantes

en: Existing regions
fr_FR: Régions existantes

en: Replace
fr_FR: Remplace

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Words
fr_FR: Phrases

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: No country
fr_FR: Pas de pays

en: No region
fr_FR: Pas de région

en: No localisation
fr_FR: Pas de localisation

en: No birth date
fr_FR: Pas de date de naissance

en: Min age
fr_FR: Age min

en: Max age
fr_FR: Age max

en: No weight
fr_FR: Pas de poids

en: Min weight
fr_FR: Poids min

en: Max weight
fr_FR: Poids max

en: Weight unit
fr_FR: Unité de poids

en: Kilograms
fr_FR: Kilogramme

en: Pounds
fr_FR: Livre

en: Both, the user chooses
fr_FR: Les deux, l'utilisateur choisit

en: No height
fr_FR: Pas de taille

en: Min height
fr_FR: Taille min

en: Max height
fr_FR: Taille max

en: Height unit
fr_FR: Unité de taille

en: Meter
fr_FR: Mètre

en: Feet and Inches
fr_FR: Pieds et pouces

en: No smiles
fr_FR: Pas de sourire

en: No contact request
fr_FR: Pas de demande de contact

en: No report
fr_FR: Pas de signalement

en: No emoticon
fr_FR: Pas de smiley

en: Change relation type
fr_FR: Modifier le type de relation

en: Change sex values
fr_FR: Modifier les sexes

en: Allow multi choice in relation and sex
fr_FR: Permettre plusieurs choix en relation et sexe

en: No homosexual
fr_FR: Aucun homosexuel

en: No sex change
fr_FR: Pas de changement de sex

en: No menu (I use WordPress menu)
fr_FR: Pas de menu (j'utilise le menu WordPress)

en: No sidebar (I put it with widget)
fr_FR: Pas de sidebar (J'utilise le widget sidebar)

en: Fit portraits width in home page
fr_FR: Ajuster la largeur des portraits dans la page d'accueil

en: No ads on logged out plugin homepage
fr_FR: Pas d'annonce pour la page d'accueil non-connectée

en: Only photo on logged out plugin homepage
fr_FR: Uniquement la photo pour la page d'accueil non-connectée

en: Change register link on click a portrait
fr_FR: Changer le lien d'inscription

en: (empty => default WP)
fr_FR: (vide => defaut WP)

en: No 'no email' button
fr_FR: Pas de bouton 'pas d'email'

en: Be careful, already registered members will be in a category that no longer exists. They should update their account.
fr_FR: Soyez prudent, les membres déjà inscrits seront dans une catégorie qui n'existe plus. Ils devront mettre à jour leur compte.

en: Change welcome text for new user
fr_FR: Changer le texte de bienvenue pour les nouveaux membres

en: You will access all the possibilities offered by the site in few minutes.
fr_FR: Vous pourrez accéder &agrave; l'ensemble des possibilités offertes par le site dans quelques minutes.

en: Before that, you need to provide some information requested below.
fr_FR: Avant cela, vous devez fournir quelques éléments demandés ci-dessous.

en: We would like to inform you that we do not use your personal data outside of this site.
fr_FR: Nous tenons &agrave; vous préciser que nous n'utilisons pas vos données personnelles en dehors de ce site.

en: Deleting your account on your part or ours, causes the deletion of all your data.
fr_FR: La suppression de votre compte, de votre part ou de la notre, entra&icirc;ne l'effacement de l'ensemble des données vous concernants.

en: This also applies to messages that you have sent to other members as well as those they have sent to you.
fr_FR: Ceci est également valable pour les messages que vous avez envoyés aux autres membres ainsi que ceux qu'ils vous ont envoyés.

en: We wish you nice encounters.
fr_FR: Nous vous souhaitons de belles rencontres fructueuses.

en: Change warning account blocked
fr_FR: Changer l'avertissement de compte bloqué

en: Your account is blocked. You are invisible. Change your profile.
fr_FR: Votre compte est bloqué. Vous êtes invisible. Modifiez votre profil.

en: Change warning empty profile
fr_FR: Changer l'avertissement de profil vide

en: Your profile is empty. To take advantage of the site and being more visible, thank you to complete it.
fr_FR: Votre profil est vide. Pour bénéficier des avantages du site et être visible, merci de le compléter.

en: Change the quarantine warning
fr_FR: Changer l'avertissement de quarantaine

en: Your email address is currently in quarantine. Sorry
fr_FR: Votre adresse mail est actuellement en quarantaine. Désolé

en: Change the no-photo warning
fr_FR: Changer l'avertissement d'absence de photo

en: To be more visible and to view photos of other members, you should add one to your profile.
fr_FR: Pour être plus visible et pouvoir consulter les photos des autres membres, vous devriez en ajouter une.

en: Change the follow-up email
fr_FR: Changer le mail de relance

en: You registered on our website but you did not complete the procedure. You'll miss a date. That's too bad.
fr_FR: Vous vous êtes inscrit sur notre site mais vous n'avez pas terminé la procédure. Vous allez manquer une rencontre. C'est trop bête.

en: Thus take two minutes to finish the registration. You should not be disappointed.
fr_FR: Prenez donc deux minutes pour terminer l'inscription. Vous ne serez pas déçu.

en: Regards,
fr_FR: Cordialement,

en: Change Smile word
fr_FR: Changement du mot Sourire

en: (empty => no change)
fr_FR: (Vide => pas de changement)

en: Smile
fr_FR: Sourire

en: Who I smiled?
fr_FR: A qui j'ai souri ?

en: I smiled at
fr_FR: J'ai souri &agrave;

en: You have received a smile from
fr_FR: Vous avez re&ccedil;u un sourire de

en: Smile already sent
fr_FR: Sourire déj&agrave; envoyé

en: Smile sent
fr_FR: Sourire envoyé

en: I got a smile from
fr_FR: J'ai re&ccedil;u un sourire de

en: Change Look word
fr_FR: Changement du mot Regard

en: Look
fr_FR: Regard

en: I was watched by
fr_FR: J'ai été regardé par

en: No gender restriction in search
fr_FR: Pas de restriction de sexe dans la recherche

en: Add relation type in quick search
fr_FR: Ajouter type de relation à la recherche rapide

en: No ad in search results
fr_FR: Pas d'annonce dans les résultats de recherche

en: Add a profile element in quick search
fr_FR: Ajouter un élément du profil à la recherche rapide

en: Add also numerous profile elements in search? Get the kit Premium.
fr_FR: Ajouter également des éléments de profil dans la recherche ? Télecharger le kit Premium.

en: Menu color
fr_FR: Couleur du menu

en: Menu buttons color
fr_FR: Couleur des boutons du menu

en: warning
fr_FR: avertissement

en: checked
fr_FR: activé

en: hover
fr_FR: survol

en: Block background color
fr_FR: Couleur de fond des blocs

en: Title color
fr_FR: Couleur des titres

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Label color
fr_FR: Couleur des labels

en: Inline color
fr_FR: Couleur En ligne

en: Inline badge color
fr_FR: Couleur du badge En ligne

en: Line and border color
fr_FR: Couleur des lignes et bordures

en: Input background color
fr_FR: Couleur de fond des inputs

en: Select background color
fr_FR: Couleur de fond des selects

en: Warning bar background color
fr_FR: Couleur de fond de la barre d'avertissement

en: Modal warning background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'avertissement modal

en: Message sent background color
fr_FR: Couleur de fond des messages envoyés

en: Message received background color
fr_FR: Couleur de fond des messages reçus

en: Color palette
fr_FR: Palette de couleurs

en: Custom templates in your theme
fr_FR: Templates personnalisés dans votre thème

en: Template file
fr_FR: Fichier de template

en: Plugin version
fr_FR: Version du plugin

en: Theme version
fr_FR: Version du thème

en: My homepage
fr_FR: Ma page d'accueil

en: My card
fr_FR: Ma fiche

en: Edit My Profile
fr_FR: Modifier mon profil

en: Messaging
fr_FR: Messagerie

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Contact requests
fr_FR: Demandes de contact

en: Who I asked for a contact?
fr_FR: A qui j'ai demandé un contact ?

en: Who I've blocked?
fr_FR: Qui j'ai bloqué ?

en: Add to Menu
fr_FR: Ajouter au menu

en: Before adding Rencontre items to your menu, make sure you have <mark>correctly registered the plugin page</mark>:
fr_FR: Avant d'ajouter des éléments Rencontre à votre menu, assurez-vous d'avoir <mark>correctement enregistré la page du plugin</mark> :

en: If the plugin page changes, you'll have to delete the items and redo your menu.
fr_FR: Si la page du plugin change, vous devrez supprimer les éléments et refaire votre menu.

en: The gender of some members is not in accordance with the custom parameter 'change sex values'. These members are not visible.
fr_FR: Le sexe de certains membres n'est pas conforme au paramètre personnalisé 'Modifier les sexes'. Ces membres ne sont pas visibles.

en: About This Plugin
fr_FR: A propos de ce plugin

en: Enjoyed this free dating plugin? A donation or a good review will help us to spend more time to make it evolve. Thanks for your contribution.
fr_FR: Vous appréciez ce plugin gratuit ? Un don ou une bonne appréciation nous aidera à dégager du temps pour le faire évoluer. Merci pour votre participation.

en: US
fr_FR: FR

en: Rencontre Plugin Donation
fr_FR: Don plugin Rencontre

en: PayPal - The most secure online payment solution !
fr_FR: PayPal - la solution de paiement en ligne la plus simple et la plus sécurisée !

en: is a recommended plugin to use with Rencontre.
fr_FR: est un plugin recommandé pour Rencontre.

en: You want an integrated payment system, an easy moderation panel and a lot of features?
fr_FR: Vous voulez un système de paiement intégré, un outil de modération ainsi que de nombreuses autres options ?

en: Add this kit PREMIUM
fr_FR: Ajoutez ce kit Premium

en: How to install this plugin?
fr_FR: Comment installer ce plugin ?

en: In <a href="edit.php?post_type=page">Pages</a>, edit or create the page of your choice. Add the shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> in this page content.
fr_FR: Dans <a href="edit.php?post_type=page">Pages</a>, modifiez ou créez la page de votre choix. Ajoutez les shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> au contenu de cette page.

en: In <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>, set the plugin page and save.
fr_FR: Dans <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>, sélectionner la page du plugin et sauvegarder.

en: You need the WordPress Login / Logout / Register links. Take a look in <a href="nav-menus.php">Appearance / Menus</a> if your theme has not these links.
fr_FR: Vous avez besoin des liens WordPress Connexion / Inscription. Jetez un coup d'oeil dans <a href="nav-menus.php">Apparence / Menus</a> si votre thème n'a pas ces liens.

en: If the menu tab is missing in appearance (theme full-site editing), install a classic theme (twenty-twenty-one) to create your menu. Then return to your theme and select the menu you've just created
fr_FR: Si l'onglet menu manque dans apparence (theme full-site editing), installez un thème classique (twenty-twenty-one) pour créer votre menu. Revenez ensuite à votre thème et sélectionnez le menu que vous venez de créer

en: Add a new subscriber member in WP. Login this member and go to the plugin page (1).
fr_FR: Ajouter un nouveau membre abonné dans WP. Connectez-vous à ce membre et allez à la page du plugin (1).

en: To facilitate the settings after installing, you can download and install via CSV (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>) 20 test profiles with photo
fr_FR: Pour faciliter les réglages après l'installation, vous pouvez télécharger et installer via CSV (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre/Général</a>) 20 profils de test avec photo

en: More details in the <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.
fr_FR: Plus de détails dans la <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.

en: Rencontre - Members
fr_FR: Rencontre - Membres

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: No matter
fr_FR: Peu importe

en: Password
fr_FR: Mot de passe :

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid password (6 characters min).
fr_FR: <strong>ERREUR</strong>: mot de passe invalide (6 caractères min).

en: Confirmation email already sent
fr_FR: Email de confirmation déjà envoyé

en: Confirmation email sent
fr_FR: Email de confirmation envoyé

en: Fake
fr_FR: Faux

en: profile
fr_FR: Profil

en: email
fr_FR: Email

en: Inadequate image
fr_FR: Image inadéquate

en: Inappropriate presentation
fr_FR: Présentation inappropriée

en: Many reports
fr_FR: Nombreux rapports

en: Behavior on the site
fr_FR: Comportement sur le site

en: Widget to integrate the dating website
fr_FR: Widget pour intégrer le site de rencontre

en: You are connected as ADMIN
fr_FR: Vous êtes connecté en tant qu'ADMIN

en: You cannot use RENCONTRE as a user if you have ADMIN rights
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser RENCONTRE en tant qu'utilisateur si vous disposez des droits ADMIN

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: offline
fr_FR: hors-ligne

en: (blocked)
fr_FR: (bloqué)

en: You must first complete your registration.
fr_FR: Vous devez d'abord terminer votre inscription.

en: This member blocked you.
fr_FR: Ce membre vous a bloqué.

en: You have been blocked by the moderator.
fr_FR: Vous avez été bloqué par le modérateur.

en: You are no longer allowed to send messages.
fr_FR: Vous n'êtes plus autorisé à envoyer des messages.

en: for
fr_FR: pour

en: between
fr_FR: entre

en: and
fr_FR: et

en: You have no photo on your profile?
fr_FR: Vous n'avez pas de photo sur votre profil ?

en: You should complete your profile and add a photo to send messages.
fr_FR: Vous devez compléter votre profil et ajouter une photo pour envoyer des messages.

en: Add a photo
fr_FR: Ajouter une photo

en: Message sent
fr_FR: Message envoyé

en: Not sent
fr_FR: Non envoyé

en: I asked a contact
fr_FR: J'ai demandé un contact &agrave;

en: I had a contact request from
fr_FR: J'ai eu une demande de contact de

en: I locked
fr_FR: J'ai bloqué

en: You or this member do not want to interact if the criteria do not match.
fr_FR: Vous ou ce membre ne souhaitez pas interagir si les critères ne correspondent pas.

en: Sorry, but nothing matched your search terms.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche.

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: Astrological affinity
fr_FR: Affinité astrologique

en: Affinity with my profile
fr_FR: Affinité avec mon profil

en: Region field is empty or outdated !
fr_FR: Le champs Région est vide ou périmé !

en: You are currently hidden to other members and you can't communicate because your account is not complete. You should promptly update this page otherwise your access will be canceled.
fr_FR: Vous êtes actuellement invisible des autres membres et vous ne pouvez pas communiquer avec eux car votre compte est incomplet. Vous devez le mettre à jour rapidement sur cette page, sinon votre accès sera annulé.

en: You also need to confirm your email address by clicking the link that you received. You have 24 hours. Do not delay.
fr_FR: Vous devez également confirmer votre adresse e-mail en cliquant sur le lien que vous avez reçu. Vous avez 24 heures. Ne tardez pas.

en: Email not received
fr_FR: Email non reçu

en: Contact already requested
fr_FR: Contact déj&agrave; demandé

en: Contact request sent
fr_FR: Demande de contact envoyée

en: Reporting already done
fr_FR: Signalement déj&agrave; effectué

en: Thank you for your report
fr_FR: Merci pour votre signalement

en: from my position
fr_FR: de ma position

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Widget to integrate the Rencontre sidebar in your theme sidebar
fr_FR: Widget pour intégrer la sidebar du site de rencontre

en: Password changed !
fr_FR: Mot de passe changé !

en: Change the value
fr_FR: Modifier la valeur

en: Del
fr_FR: Supp

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Value
fr_FR: Valeur

en: New Item
fr_FR: Nouvel item

en: Add
fr_FR: Ajoute

en: Country
fr_FR: Pays

en: Region
fr_FR: Région

en: Image file
fr_FR: Fichier image

en: Add this photo
fr_FR: Ajouter la photo

en: Delete photo
fr_FR: Supprimer la photo

en: Delete this photo
fr_FR: Supprimer cette photo

en: Delete Account?
fr_FR: Supprimer ce compte ?

en: Release this mail?
fr_FR: Libérer ce mail ?

en: Number of daily registrations
fr_FR: Nombre d'inscriptions quotidiennes

en: Entries already exist
fr_FR: Entrées toujours existantes

en: Entries active (<3 month)
fr_FR: Entrées actives (<3 mois)

en: Hourly traffic (local time)
fr_FR: Trafic horaire (heure locale)

en: Traffic on the week
fr_FR: Trafic sur la semaine

en: sun
fr_FR: dim

en: mon
fr_FR: lun

en: tue
fr_FR: mar

en: wed
fr_FR: mer

en: thu
fr_FR: jeu

en: fri
fr_FR: ven

en: sat
fr_FR: sam

en: Main photo
fr_FR: Photo principale

en: incomplete fields or error
fr_FR: champs incomplets ou erreur

en: Nickname unavailable
fr_FR: Pseudo non disponible

en: Confirm the deletion of the account?
fr_FR: Confirmer la suppression du compte ?

en: New Passwords are differents
fr_FR: Les nouveaux mots de passes sont différents

en: The original password is wrong
fr_FR: Le mot de passe original est faux

en: Write and press <Enter>
fr_FR: Ecrire et appuyer <Enter>

en: Chat request sent. Wait ...
fr_FR: Demande de Tchat envoyée. Attendre...

en: Chat request accepted. You can start...
fr_FR: Demande de Tchat acceptée. Vous pouvez commencer.

en: This chat is not currently available
fr_FR: Ce chat n'est pas disponible actuellement

en: You have a chat request
fr_FR: Vous avez une demande de Tchat

en: Your contact closed his window.
fr_FR: Votre interlocuteur &agrave; fermé sa fen&ecirc;tre.

en: A free powerful and exhaustive dating plugin with private messaging, webcam chat, search by profile and automatic sending of email. No third party.
fr_FR: Un plugin de rencontre gratuit, puissant et exhaustif avec messagerie privée, chat, webcam, recherche par profil et envoi automatique d'email. Aucun service extérieur.

en: Serious relationship
fr_FR: Relation sérieuse

en: Open relationship
fr_FR: Relation libre

en: Friendship
fr_FR: Amitié

en: a man
fr_FR: un homme

en: a woman
fr_FR: une femme

en: Rencontre - General
fr_FR: Rencontre - Général

en: Rencontre - Jail
fr_FR: Rencontre - Prison

en: Rencontre - Profile
fr_FR: Rencontre - Profil

en: Rencontre - Countries
fr_FR: Rencontre - Pays

en: Rencontre - Custom
fr_FR: Rencontre - Personnalisation

en: Change password
fr_FR: Changement du mot de passe

en: Former
fr_FR: Ancien

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Retype the new
fr_FR: Retaper le nouveau

en: No interaction with members who don't match my search criteria
fr_FR: Aucune interaction avec les membres qui ne correspondent pas à mes critères de recherche

en: No beep on the chat
fr_FR: Pas de bip sur le chat

en: No email from this site
fr_FR: Pas de email de ce site

en: home page and search
fr_FR: page d'accueil et recherche

en: home page, search and message
fr_FR: page d'accueil, recherche et message

en: This action will result in the complete deletion of your account and everything about you from our server. We do not keep historical accounts.
fr_FR: Cette action provoquera la suppression compl&egrave;te de votre compte et de tout ce qui vous concerne de notre serveur. Nous ne conservons aucun historique des comptes supprimés.

en: Please note that this action is irreversible!
fr_FR: Attention, cette action est irréversible !

en: Delete Account
fr_FR: Supprimer le compte

en: Username
fr_FR: Pseudo

en: Registration confirmation will be emailed to you.
fr_FR: La confirmation d'inscription vous sera envoyée par mail.

en: Username or Email Address
fr_FR: Nom d'utilisateur ou adresse mail

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: You should confirm your email with this link
fr_FR: Vous devez confirmer votre e-mail avec ce lien

en: You have received a contact request from
fr_FR: Vous avez re&ccedil;u une demande de contact de

en: You have
fr_FR: Vous avez

en: in your inbox.
fr_FR: dans votre boite de réception.

en: Ask for a contact
fr_FR: Demander un contact

en: Send a message
fr_FR: Envoyer un message

en: Your profile has been visited
fr_FR: Votre profil a été visité

en: time
fr_FR: fois

en: Here's a selection of members that may interest you
fr_FR: Voici une sélection de membres qui pourraient vous intéresser

en: Do not hesitate to send us your comments.
fr_FR: N'hésitez pas &agrave; nous faire part de vos remarques.

en: Inbox
fr_FR: Boite de réception

en: Answer
fr_FR: Répondre

en: Delete the conversation
fr_FR: Supprimer cette conversation

en: Send a message to
fr_FR: Envoyer un message &agrave;

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Your email is validated
fr_FR: Votre email est validé

en: Welcome to %s. You will stay hidden without interaction to other members as long as your account is not completed.
fr_FR: Bienvenue sur %s. Vous serez invisible des autres membres, sans possibilités de communication tant que votre compte ne sera pas complet.

en: You have 24 hours to confirm your email.
fr_FR: Vous avez 24 heures pour confirmer votre email.

en: Some required fields in your profile are incomplete. Thank you to fill them in.
fr_FR: Certains champs obligatoires de votre profil sont incomplets. Merci de les remplir.

en: Featured profiles
fr_FR: Portraits mis en avant

en: New entrants
fr_FR: Nouveaux inscrits

en: My favourites
fr_FR: Mes favoris

en: You are blocked!
fr_FR: Vous êtes bloqués !

en: Chat
fr_FR: Tchater

en: Block
fr_FR: Bloquer

en: Unblock
fr_FR: Débloquer

en: Report a fake profile or inappropriate content
fr_FR: Signaler un faux profil ou un contenu inadapté

en: Report
fr_FR: Signaler

en: Add to my favorites
fr_FR: Ajouter à mes favoris

en: Favorite
fr_FR: Favori

en: Delete from my favorites
fr_FR: Supprimer de mes favoris

en: Click the photo
fr_FR: Cliquer la vignette

en: You are limited
fr_FR: Vous êtes limités

en: welcome to the site
fr_FR: bienvenue sur le site

en: Gender
fr_FR: Genre

en: City
fr_FR: Ville

en: Word in the ad
fr_FR: Mot dans l'annonce

en: Only with picture
fr_FR: Uniquement avec photo

en: The
fr_FR: Le

en: Quick Search
fr_FR: Recherche rapide

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: &Agrave;

en: After
fr_FR: Après

en: Before
fr_FR: Avant

en: Greater than
fr_FR: Plus grand que

en: Less than
fr_FR: Plus petit que
