Renas AI Content Generator 1.0.0 - en to tr_TR translation catalogue (491 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Renas AI Content Generator
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici

note: Description of the plugin
en: AI-powered content generator for WordPress. Create blog posts, generate images, and edit text with 10+ AI models.
tr_TR: WordPress için AI destekli içerik üretici. 10'dan fazla AI modeliyle blog yazıları oluşturun, görseller üretin ve metinleri düzenleyin.

en: Renas AI Content Generator requires PHP %s or higher.
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici, PHP %s veya üzeri sürüm gerektirir.

en: Renas AI Content Generator requires WordPress %s or higher.
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici, WordPress %s veya üzeri sürüm gerektirir.

en: Renas AI Content Generator requires the OpenSSL PHP extension.
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici, OpenSSL PHP eklentisini gerektirir.

en: API key not configured. Please connect to Renas AI first.
tr_TR: API anahtarı yapılandırılmamış. Lütfen önce Renas AI'ya bağlanın.

en: API error
tr_TR: API hatası

en: Insufficient credits. Please purchase more credits at renas.ai/pricing
tr_TR: Yetersiz kredi. Lütfen renas.ai/pricing adresinden daha fazla kredi satın alın.

en: Rate limit exceeded. Please wait a moment and try again.
tr_TR: İstek limiti aşıldı. Lütfen bir süre bekleyip tekrar deneyin.

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Blog Wizard
tr_TR: Blog Sihirbazı

en: Image Generator
tr_TR: Görsel Oluşturucu

en: Credit History
tr_TR: Kredi Geçmişi

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Generating...
tr_TR: Oluşturuluyor...

en: An error occurred
tr_TR: Bir hata oluştu

en: Insufficient credits
tr_TR: Yetersiz kredi

en: Connected
tr_TR: Bağlandı

en: Disconnected
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Saved successfully
tr_TR: Başarıyla kaydedildi

en: Are you sure you want to disconnect from Renas AI?
tr_TR: Renas AI bağlantısını kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please select a title.
tr_TR: Lütfen bir başlık seçin.

en: Please enter a topic.
tr_TR: Lütfen bir konu girin.

en: credits
tr_TR: kredi

en: Connect to Renas AI to start generating content.
tr_TR: İçerik oluşturmaya başlamak için Renas AI'ya bağlanın.

en: Connect Now
tr_TR: Şimdi Bağlan

en: Credits:
tr_TR: Kredi:

en: New Blog Post
tr_TR: Yeni Blog Yazısı

en: Generate Image
tr_TR: Görsel Oluştur

en: Missing code or state parameter.
tr_TR: Eksik kod veya durum parametresi.

en: Invalid or expired state token.
tr_TR: Geçersiz veya süresi dolmuş durum belirteci.

en: AI Generated Image
tr_TR: AI ile Oluşturulan Görsel

en: Image URL is required.
tr_TR: Görsel URL'si gereklidir.

en: Welcome to Renas AI Content Generator! %1$sConnect your account%2$s to get started.
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici'ye hoş geldiniz! Başlamak için %1$shesabınızı bağlayın%2$s.

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: %1$sCreate a free account%2$s at renas.ai
tr_TR: renas.ai adresinden %1$sücretsiz bir hesap oluşturun%2$s

en: Go to %1$sSettings%2$s and click "Connect to Renas AI"
tr_TR: %1$sAyarlar%2$s sayfasına gidin ve "Renas AI'ya Bağlan" düğmesine tıklayın

en: Authorize the connection and start creating content!
tr_TR: Bağlantıyı yetkilendirin ve içerik oluşturmaya başlayın!

en: Credits Available
tr_TR: Kullanılabilir Kredi

en: Current Plan
tr_TR: Mevcut Plan

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Quick Actions
tr_TR: Hızlı İşlemler

en: Buy Credits
tr_TR: Kredi Satın Al

en: Start Writing
tr_TR: Yazmaya Başla

en: Create complete blog posts in 4 easy steps: set your topic, choose a title, review the outline, and generate.
tr_TR: 4 kolay adımda eksiksiz blog yazıları oluşturun: konunuzu belirleyin, bir başlık seçin, taslağı inceleyin ve oluşturun.

en: Create Images
tr_TR: Görsel Oluştur

en: Generate AI images or search free stock photos. Downloaded images are saved directly to your Media Library.
tr_TR: AI görselleri oluşturun veya ücretsiz stok fotoğrafları arayın. İndirilen görseller doğrudan Medya Kitaplığınıza kaydedilir.

en: Editor Actions
tr_TR: Editör İşlemleri

en: Rewrite, summarize, translate, or fix grammar in your existing content. Available in the Classic Editor.
tr_TR: Mevcut içeriklerinizi yeniden yazın, özetleyin, çevirin veya dilbilgisi hatalarını düzeltin. Klasik Editör'de kullanılabilir.

en: AI Models
tr_TR: AI Modelleri

en: Choose from 10+ AI models including GPT-5, Claude, Gemini, and Grok. Each with different speed and quality trade-offs.
tr_TR: GPT-5, Claude, Gemini ve Grok dahil 10'dan fazla AI modeli arasından seçim yapın. Her birinin farklı hız ve kalite dengeleri vardır.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Blog Wizard.
tr_TR: Blog Sihirbazı'nı kullanmak için lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Outline
tr_TR: Taslak

en: Generate
tr_TR: Oluştur

en: What do you want to write about?
tr_TR: Ne hakkında yazmak istiyorsunuz?

en: Topic
tr_TR: Konu

en: e.g. Benefits of remote work for software developers
tr_TR: ör. Yazılım geliştiriciler için uzaktan çalışmanın avantajları

en: AI Model
tr_TR: AI Modeli

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Language
tr_TR: Dil

en: Tone
tr_TR: Ton

en: Keywords
tr_TR: Anahtar Kelimeler

en: Comma-separated keywords (optional)
tr_TR: Virgülle ayrılmış anahtar kelimeler (isteğe bağlı)

en: Optional. Separate with commas.
tr_TR: İsteğe bağlı. Virgülle ayırın.

en: Target Audience
tr_TR: Hedef Kitle

en: e.g. Beginner developers, Marketing professionals (optional)
tr_TR: ör. Yeni başlayan geliştiriciler, Pazarlama uzmanları (isteğe bağlı)

en: Next: Choose Title
tr_TR: Sonraki: Başlık Seçin

en: Choose a Title
tr_TR: Bir Başlık Seçin

en: AI Generate
tr_TR: AI ile Oluştur

en: Write Manually
tr_TR: Manuel Yaz

en: Number of titles:
tr_TR: Başlık sayısı:

en: Generate Titles
tr_TR: Başlık Oluştur

en: Generating titles...
tr_TR: Başlıklar oluşturuluyor...

en: Enter your title:
tr_TR: Başlığınızı girin:

en: Type your blog post title here...
tr_TR: Blog yazısı başlığınızı buraya yazın...

en: Next: Generate Outline
tr_TR: Sonraki: Taslak Oluştur

en: Back
tr_TR: Geri

en: Review & Edit Outline
tr_TR: Taslağı İncele ve Düzenle

en: H2 Sections:
tr_TR: H2 Bölümler:

en: Include H3 subsections
tr_TR: H3 alt bölümler ekle

en: Length:
tr_TR: Uzunluk:

en: Generate Outline
tr_TR: Taslak Oluştur

en: Generating outline...
tr_TR: Taslak oluşturuluyor...

en: Add Section
tr_TR: Bölüm Ekle

en: Next: Generate Blog Post
tr_TR: Sonraki: Blog Yazısı Oluştur

en: Generate Blog Post
tr_TR: Blog Yazısı Oluştur

en: Include FAQ section at the end
tr_TR: Sonuna FAQ bölümü ekle

en: Generating blog post... This may take up to 2 minutes.
tr_TR: Blog yazısı oluşturuluyor... Bu işlem 2 dakikaya kadar sürebilir.

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Select category...
tr_TR: Kategori seçin...

en: Meta Description
tr_TR: Meta Açıklama

en: Excerpt
tr_TR: Özet

en: Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görsel

en: Use the %1$sImage Generator%2$s to create a featured image.
tr_TR: Öne çıkan görsel oluşturmak için %1$sGörsel Oluşturucu%2$s'yu kullanın.

en: Save as Draft
tr_TR: Taslak Olarak Kaydet

en: Publish Now
tr_TR: Şimdi Yayınla

en: Copy HTML
tr_TR: HTML'yi Kopyala

en: Post created successfully!
tr_TR: Yazı başarıyla oluşturuldu!

en: Edit Post
tr_TR: Yazıyı Düzenle

en: View Post
tr_TR: Yazıyı Görüntüle

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first.
tr_TR: Lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: Loading history...
tr_TR: Geçmiş yükleniyor...

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Type
tr_TR: Tür

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Credits
tr_TR: Kredi

en: No credit transactions found.
tr_TR: Kredi işlemi bulunamadı.

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Stock Images (Free)
tr_TR: Stok Görseller (Ücretsiz)

en: AI Image Generation
tr_TR: AI Görsel Oluşturma

en: Prompt
tr_TR: İstem

en: Describe the image you want to generate...
tr_TR: Oluşturmak istediğiniz görseli tanımlayın...

en: Quality
tr_TR: Kalite

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Generate Image
tr_TR: Görsel Oluştur

en: Generating image...
tr_TR: Görsel oluşturuluyor...

en: Download to Media Library
tr_TR: Medya Kitaplığına İndir

en: Image saved to Media Library!
tr_TR: Görsel Medya Kitaplığına kaydedildi!

en: View in Media Library
tr_TR: Medya Kitaplığında Görüntüle

en: Stock Image Search
tr_TR: Stok Görsel Arama

en: Search free stock images from Pexels and Unsplash. No credits required.
tr_TR: Pexels ve Unsplash'tan ücretsiz stok görseller arayın. Kredi gerekmez.

en: Search for images...
tr_TR: Görsel ara...

en: Search
tr_TR: Ara

en: Searching...
tr_TR: Aranıyor...

en: Default Settings
tr_TR: Varsayılan Ayarlar

en: Set default values for the Blog Wizard and other tools.
tr_TR: Blog Sihirbazı ve diğer araçlar için varsayılan değerleri belirleyin.

en: Default AI Model
tr_TR: Varsayılan AI Modeli

en: Loading models...
tr_TR: Modeller yükleniyor...

en: Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Loading languages...
tr_TR: Diller yükleniyor...

en: Default Tone
tr_TR: Varsayılan Ton

en: Default Length
tr_TR: Varsayılan Uzunluk

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları Kaydet

en: Renas AI Content Generator
tr_TR: Renas AI İçerik Üretici

en: Buy Credits
tr_TR: Kredi Satın Al

en: Connection
tr_TR: Bağlantı

en: Connected as %1$s (%2$s)
tr_TR: %1$s olarak bağlandı (%2$s)

en: API Key:
tr_TR: API Anahtarı:

en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı Kes

en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

en: Connect your Renas AI account to start generating content with AI.
tr_TR: AI ile içerik oluşturmaya başlamak için Renas AI hesabınızı bağlayın.

en: Connect to Renas AI
tr_TR: Renas AI'ya Bağlan

en: Don't have an account? %1$sSign up for free%2$s
tr_TR: Hesabınız yok mu? %1$sÜcretsiz kaydolun%2$s

en: Content Templates
tr_TR: İçerik Şablonları

en: AI Chat
tr_TR: AI Sohbet

en: Auto-Post
tr_TR: Otomatik Paylaşım

en: Content Rewriter
tr_TR: İçerik Yeniden Yazıcı

en: Content Refresh
tr_TR: İçerik Yenileme

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: No results generated.
tr_TR: Sonuç oluşturulmadı.

en: No templates found.
tr_TR: Şablon bulunamadı.

en: Please fill in all required fields.
tr_TR: Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun.

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: Collapse
tr_TR: Daralt

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Entry deleted.
tr_TR: Kayıt silindi.

en: Delete this entry?
tr_TR: Bu kayıt silinsin mi?

en: Clear all content history? This cannot be undone.
tr_TR: Tüm içerik geçmişi temizlensin mi? Bu işlem geri alınamaz.

en: New Chat
tr_TR: Yeni Sohbet

en: Delete this conversation?
tr_TR: Bu sohbet silinsin mi?

en: No conversations yet. Start a new chat!
tr_TR: Henüz sohbet yok. Yeni bir sohbet başlatın!

en: Select Model
tr_TR: Model Seçin

en: Conversations
tr_TR: Sohbetler

en: Hello! I'm your AI writing assistant. How can I help you today?
tr_TR: Merhaba! Ben AI yazma asistanınızım. Bugün size nasıl yardımcı olabilirim?

en: Type your message...
tr_TR: Mesajınızı yazın...

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Clear chat history?
tr_TR: Sohbet geçmişi temizlensin mi?

en: Content History
tr_TR: İçerik Geçmişi

en: All
tr_TR: Tümü

en: Blog Posts
tr_TR: Blog Yazıları

en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Clear All
tr_TR: Tümünü Temizle

en: Clear all history
tr_TR: Tüm geçmişi temizle

en: No content history found. Generated content will appear here.
tr_TR: İçerik geçmişi bulunamadı. Oluşturulan içerikler burada görünecek.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Auto-Post.
tr_TR: Otomatik Paylaşım'ı kullanmak için lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: Auto-Post Schedules
tr_TR: Otomatik Paylaşım Zamanlamaları

en: Add New Schedule
tr_TR: Yeni Zamanlama Ekle

en: New Schedule
tr_TR: Yeni Zamanlama

en: e.g. Latest trends in artificial intelligence
tr_TR: ör. Yapay zekadaki son trendler

en: The AI will generate blog posts about this topic each time the schedule runs.
tr_TR: AI, zamanlama her çalıştığında bu konu hakkında blog yazıları oluşturacaktır.

en: Article Length
tr_TR: Makale Uzunluğu

en: Post Status
tr_TR: Yazı Durumu

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Interval
tr_TR: Aralık

en: Hourly
tr_TR: Saatlik

en: Every 6 Hours
tr_TR: Her 6 Saatte

en: Every 12 Hours
tr_TR: Her 12 Saatte

en: Twice Daily
tr_TR: Günde İki Kez

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Save Schedule
tr_TR: Zamanlamayı Kaydet

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Loading schedules...
tr_TR: Zamanlamalar yükleniyor...

en: Status
tr_TR: Durum

en: Last Run
tr_TR: Son Çalışma

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: No schedules found. Click "Add New Schedule" to create your first auto-post schedule.
tr_TR: Zamanlama bulunamadı. İlk otomatik paylaşım zamanlamanızı oluşturmak için "Yeni Zamanlama Ekle" düğmesine tıklayın.

en: Activity Log
tr_TR: Etkinlik Günlüğü

en: Loading log...
tr_TR: Günlük yükleniyor...

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: No log entries yet. Activity will appear here after schedules run.
tr_TR: Henüz günlük kaydı yok. Zamanlamalar çalıştıktan sonra etkinlikler burada görünecek.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Content Rewriter.
tr_TR: İçerik Yeniden Yazıcı'yı kullanmak için lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: Paste a URL to fetch its content, then rewrite it with AI in your preferred language and tone.
tr_TR: İçeriğini almak için bir URL yapıştırın, ardından istediğiniz dil ve tonda AI ile yeniden yazın.

en: Source URL
tr_TR: Kaynak URL

en: https://example.com/article
tr_TR: https://example.com/makale

en: Enter the URL of the article you want to rewrite.
tr_TR: Yeniden yazmak istediğiniz makalenin URL'sini girin.

en: Fetch Content
tr_TR: İçeriği Getir

en: Fetching content from URL...
tr_TR: URL'den içerik getiriliyor...

en: Rewrite Settings
tr_TR: Yeniden Yazma Ayarları

en: Choose how the content should be rewritten.
tr_TR: İçeriğin nasıl yeniden yazılacağını seçin.

en: This will use credits based on content length and selected model.
tr_TR: Bu işlem, içerik uzunluğuna ve seçilen modele göre kredi kullanacaktır.

en: Rewrite Content
tr_TR: İçeriği Yeniden Yaz

en: Rewriting content... This may take a moment.
tr_TR: İçerik yeniden yazılıyor... Bu biraz sürebilir.

en: Rewritten Content
tr_TR: Yeniden Yazılmış İçerik

en: SEO Title
tr_TR: SEO Başlığı

en: Recommended: 50-60 characters. Used by Yoast, Rank Math, AIOSEO.
tr_TR: Önerilen: 50-60 karakter. Yoast, Rank Math, AIOSEO tarafından kullanılır.

en: Generate SEO Meta
tr_TR: SEO Meta Oluştur

en: Focus Keyword
tr_TR: Odak Anahtar Kelime

en: e.g. content marketing
tr_TR: ör. içerik pazarlama

en: Save as WordPress Post
tr_TR: WordPress Yazısı Olarak Kaydet

en: Save as Post
tr_TR: Yazı Olarak Kaydet

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Content Refresh.
tr_TR: İçerik Yenileme'yi kullanmak için lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: Select published posts to rewrite, expand, simplify, or optimize for SEO using AI.
tr_TR: AI kullanarak yeniden yazmak, genişletmek, sadeleştirmek veya SEO için optimize etmek istediğiniz yayınlanmış yazıları seçin.

en: Search posts...
tr_TR: Yazı ara...

en: All Categories
tr_TR: Tüm Kategoriler

en: Show AI-generated only
tr_TR: Yalnızca AI ile oluşturulanları göster

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Rewrite
tr_TR: Yeniden Yaz

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Simplify
tr_TR: Sadeleştir

en: Improve SEO
tr_TR: SEO İyileştir

en: SEO Optimize
tr_TR: SEO Optimize Et

en: Start Refresh
tr_TR: Yenilemeyi Başlat

en: Processing 0 of 0...
tr_TR: 0 / 0 işleniyor...

en: Loading posts...
tr_TR: Yazılar yükleniyor...

en: Select
tr_TR: Seç

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Words
tr_TR: Kelime

en: No posts found. Try adjusting your search filters.
tr_TR: Yazı bulunamadı. Arama filtrelerinizi değiştirmeyi deneyin.

en: Refresh Complete
tr_TR: Yenileme Tamamlandı

en: Post
tr_TR: Yazı

note: ── New i18n keys (class-admin.php wp_localize_script) ──
en: Active
tr_TR: Aktif

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Deactivate
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Run Now
tr_TR: Şimdi Çalıştır

en: Every 6h
tr_TR: Her 6 sa

en: Every 12h
tr_TR: Her 12 sa

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Saving...
tr_TR: Kaydediliyor...

en: Schedule saved successfully.
tr_TR: Zamanlama başarıyla kaydedildi.

en: Delete this schedule? This cannot be undone.
tr_TR: Bu zamanlama silinsin mi? Bu işlem geri alınamaz.

en: Schedule deleted.
tr_TR: Zamanlama silindi.

en: Running...
tr_TR: Çalışıyor...

en: Schedule executed successfully.
tr_TR: Zamanlama başarıyla çalıştırıldı.

en: Please enter a URL.
tr_TR: Lütfen bir URL girin.

en: Failed to fetch content from URL.
tr_TR: URL'den içerik getirilemedi.

en: Content fetched successfully.
tr_TR: İçerik başarıyla getirildi.

en: Word count
tr_TR: Kelime sayısı

en: Words
tr_TR: Kelime

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Remaining
tr_TR: Kalan

en: Content rewritten successfully!
tr_TR: İçerik başarıyla yeniden yazıldı!

en: Rewrite failed.
tr_TR: Yeniden yazma başarısız oldu.

en: Please fetch content first.
tr_TR: Lütfen önce içeriği getirin.

en: Rewrite content first before generating SEO meta.
tr_TR: SEO meta oluşturmadan önce içeriği yeniden yazın.

en: SEO meta generated!
tr_TR: SEO meta oluşturuldu!

en: SEO meta generation failed.
tr_TR: SEO meta oluşturma başarısız oldu.

en: published
tr_TR: yayınlandı

en: saved as draft
tr_TR: taslak olarak kaydedildi

en: Failed to create post.
tr_TR: Yazı oluşturulamadı.

en: HTML copied to clipboard!
tr_TR: HTML panoya kopyalandı!

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Credits used
tr_TR: Kullanılan kredi

en: entries
tr_TR: kayıt

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: post selected
tr_TR: yazı seçildi

en: posts selected
tr_TR: yazı seçildi

en: posts
tr_TR: yazı

en: AI Generated
tr_TR: AI ile Oluşturuldu

en: Please select at least one post.
tr_TR: Lütfen en az bir yazı seçin.

en: You are about to refresh {count} post(s). This will use credits. Continue?
tr_TR: {count} yazıyı yenilemek üzeresiniz. Bu işlem kredi kullanacaktır. Devam edilsin mi?

en: Processing...
tr_TR: İşleniyor...

en: Processing {current} of {total}...
tr_TR: {current} / {total} işleniyor...

en: Total Posts
tr_TR: Toplam Yazı

en: Successful
tr_TR: Başarılı

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: {count} post(s) refreshed successfully.
tr_TR: {count} yazı başarıyla yenilendi.

en: {count} post(s) failed to refresh.
tr_TR: {count} yazı yenilenemedi.

en: Connecting...
tr_TR: Bağlanıyor...

en: A new tab has opened. Please log in to Renas AI and authorize the connection. This page will update automatically when you return.
tr_TR: Yeni bir sekme açıldı. Lütfen Renas AI'ya giriş yapın ve bağlantıyı yetkilendirin. Geri döndüğünüzde bu sayfa otomatik olarak güncellenecektir.

en: Failed to start connection
tr_TR: Bağlantı başlatılamadı

en: Please enter your API key.
tr_TR: Lütfen API anahtarınızı girin.

en: Invalid API key format. Key must start with renas_sk_
tr_TR: Geçersiz API anahtarı biçimi. Anahtar renas_sk_ ile başlamalıdır.

en: Successfully connected to Renas AI!
tr_TR: Renas AI'ya başarıyla bağlanıldı!

en: Connect with API Key
tr_TR: API Anahtarı ile Bağlan

en: Completing connection...
tr_TR: Bağlantı tamamlanıyor...

en: Connection failed. Please try again.
tr_TR: Bağlantı başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Disconnecting...
tr_TR: Bağlantı kesiliyor...

en: Disconnected from Renas AI.
tr_TR: Renas AI bağlantısı kesildi.

en: Failed to disconnect
tr_TR: Bağlantı kesilemedi

en: Failed to save settings
tr_TR: Ayarlar kaydedilemedi

note: ── Config: Tones (class-config.php) ──
en: Professional
tr_TR: Profesyonel

en: Casual
tr_TR: Günlük

en: Academic
tr_TR: Akademik

en: Conversational
tr_TR: Sohbet Tarzı

en: Informative
tr_TR: Bilgilendirici

en: Persuasive
tr_TR: İkna Edici

en: Friendly
tr_TR: Samimi

en: Formal
tr_TR: Resmi

en: Humorous
tr_TR: Esprili

en: Inspirational
tr_TR: İlham Verici

en: Technical
tr_TR: Teknik

en: Storytelling
tr_TR: Hikaye Anlatımı

en: Authoritative
tr_TR: Otoriter

en: Empathetic
tr_TR: Empatik

note: ── Config: Actions (class-config.php) ──
en: Summarize
tr_TR: Özetle

en: Fix Grammar
tr_TR: Dilbilgisi Düzelt

en: Translate
tr_TR: Çevir

en: Professional Tone
tr_TR: Profesyonel Ton

en: Casual Tone
tr_TR: Günlük Ton

en: Shorten
tr_TR: Kısalt

en: Generate Title
tr_TR: Başlık Oluştur

en: Bullet Points
tr_TR: Madde İşaretleri

en: Improve SEO
tr_TR: SEO İyileştir

note: ── Config: Lengths (class-config.php) ──
en: Short (500-700 words)
tr_TR: Kısa (500-700 kelime)

en: Medium (1,000-1,400 words)
tr_TR: Orta (1.000-1.400 kelime)

en: Long (1,800-2,200 words)
tr_TR: Uzun (1.800-2.200 kelime)

en: Epic (2,800-3,500 words)
tr_TR: Epik (2.800-3.500 kelime)

note: ── Template Categories (class-templates.php) ──
en: All Templates
tr_TR: Tüm Şablonlar

en: Social Media
tr_TR: Sosyal Medya

en: Copywriting
tr_TR: Metin Yazarlığı

en: E-Commerce
tr_TR: E-Ticaret

en: Email
tr_TR: E-posta

en: General
tr_TR: Genel

note: ── Template Names & Descriptions (class-templates.php) ──
en: Facebook Post
tr_TR: Facebook Gönderisi

en: Create engaging Facebook posts that drive interaction.
tr_TR: Etkileşim yaratan ilgi çekici Facebook gönderileri oluşturun.

en: Topic / Subject
tr_TR: Konu / Başlık

en: e.g. New product launch
tr_TR: ör. Yeni ürün lansmanı

en: e.g. Small business owners
tr_TR: ör. Küçük işletme sahipleri

en: Additional Context
tr_TR: Ek Bilgi

en: Key points to include...
tr_TR: Dahil edilecek ana noktalar...

en: Instagram Caption
tr_TR: Instagram Açıklaması

en: Write captivating Instagram captions with hashtags.
tr_TR: Hashtag'lerle dikkat çekici Instagram açıklamaları yazın.

en: Post Topic
tr_TR: Gönderi Konusu

en: e.g. Behind the scenes of our workshop
tr_TR: ör. Atölyemizin kamera arkası

en: Hashtag Keywords
tr_TR: Hashtag Anahtar Kelimeleri

en: e.g. handmade, artisan, craft
tr_TR: ör. el yapımı, zanaat, atölye

en: Twitter / X Thread
tr_TR: Twitter / X Dizisi

en: Generate a compelling Twitter/X thread from a topic.
tr_TR: Bir konudan etkileyici bir Twitter/X dizisi oluşturun.

en: Thread Topic
tr_TR: Dizi Konusu

en: e.g. 10 lessons from building a startup
tr_TR: ör. Bir girişim kurmanın 10 dersi

en: Number of Tweets
tr_TR: Tweet Sayısı

en: LinkedIn Post
tr_TR: LinkedIn Gönderisi

en: Professional LinkedIn posts that build authority.
tr_TR: Otorite oluşturan profesyonel LinkedIn gönderileri.

en: e.g. Leadership lessons from my career
tr_TR: ör. Kariyerimden liderlik dersleri

en: e.g. Tech professionals
tr_TR: ör. Teknoloji profesyonelleri

en: Key Points
tr_TR: Ana Noktalar

en: Main ideas to cover...
tr_TR: Ele alınacak ana fikirler...

en: AIDA Framework
tr_TR: AIDA Çerçevesi

en: Attention-Interest-Desire-Action marketing copy.
tr_TR: Dikkat-İlgi-Arzu-Eylem pazarlama metni.

en: Product / Service
tr_TR: Ürün / Hizmet

en: e.g. Project management software
tr_TR: ör. Proje yönetim yazılımı

en: e.g. Remote teams
tr_TR: ör. Uzaktan çalışan ekipler

en: Key Features / Benefits
tr_TR: Temel Özellikler / Faydalar

en: List main features...
tr_TR: Ana özellikleri listeleyin...

en: PAS Framework
tr_TR: PAS Çerçevesi

en: Problem-Agitate-Solution persuasive copy.
tr_TR: Problem-Kışkırtma-Çözüm ikna edici metin.

en: e.g. Online accounting tool
tr_TR: ör. Çevrimiçi muhasebe aracı

en: What problem does your audience face?
tr_TR: Hedef kitleniz hangi problemle karşılaşıyor?

en: e.g. Freelancers
tr_TR: ör. Serbest çalışanlar

en: BAB Framework
tr_TR: BAB Çerçevesi

en: Before-After-Bridge transformation copy.
tr_TR: Önce-Sonra-Köprü dönüşüm metni.

en: e.g. Fitness coaching app
tr_TR: ör. Fitness koçluğu uygulaması

en: Before (Current Pain)
tr_TR: Önce (Mevcut Sorun)

en: Describe current situation...
tr_TR: Mevcut durumu tanımlayın...

en: After (Desired Outcome)
tr_TR: Sonra (İstenen Sonuç)

en: Describe ideal outcome...
tr_TR: İdeal sonucu tanımlayın...

en: Product Ad Copy
tr_TR: Ürün Reklam Metni

en: High-converting ad copy for Google, Facebook, etc.
tr_TR: Google, Facebook vb. için yüksek dönüşümlü reklam metni.

en: e.g. Organic skincare line
tr_TR: ör. Organik cilt bakım serisi

en: Ad Platform
tr_TR: Reklam Platformu

en: e.g. Facebook, Google Ads
tr_TR: ör. Facebook, Google Ads

en: Key Benefits
tr_TR: Temel Faydalar

en: Main selling points...
tr_TR: Ana satış noktaları...

en: e.g. Women 25-40
tr_TR: ör. 25-40 yaş kadınlar

en: Product Description
tr_TR: Ürün Açıklaması

en: Compelling product descriptions that convert.
tr_TR: Dönüşüm sağlayan etkileyici ürün açıklamaları.

en: Product Name
tr_TR: Ürün Adı

en: e.g. Wireless Noise-Canceling Headphones
tr_TR: ör. Kablosuz Gürültü Önleyici Kulaklık

en: Key Features
tr_TR: Temel Özellikler

en: List product features...
tr_TR: Ürün özelliklerini listeleyin...

en: e.g. Music lovers, commuters
tr_TR: ör. Müzik severler, toplu taşıma kullanıcıları

en: Product Title
tr_TR: Ürün Başlığı

en: SEO-optimized product titles for e-commerce.
tr_TR: E-ticaret için SEO uyumlu ürün başlıkları.

en: Product Name / Type
tr_TR: Ürün Adı / Türü

en: e.g. Bluetooth speaker
tr_TR: ör. Bluetooth hoparlör

en: Key Feature
tr_TR: Temel Özellik

en: e.g. Waterproof, 24h battery
tr_TR: ör. Su geçirmez, 24 saat pil ömrü

en: Brand Name
tr_TR: Marka Adı

en: e.g. SoundMax
tr_TR: ör. SoundMax

en: SEO-optimized meta descriptions for search results.
tr_TR: Arama sonuçları için SEO uyumlu meta açıklamalar.

en: Page Title
tr_TR: Sayfa Başlığı

en: e.g. Best Project Management Tools 2024
tr_TR: ör. 2024'ün En İyi Proje Yönetim Araçları

en: Target Keywords
tr_TR: Hedef Anahtar Kelimeler

en: e.g. project management, team collaboration
tr_TR: ör. proje yönetimi, ekip iş birliği

en: Page Summary
tr_TR: Sayfa Özeti

en: Brief description of page content...
tr_TR: Sayfa içeriğinin kısa açıklaması...

en: SEO Title Tag
tr_TR: SEO Başlık Etiketi

en: Click-worthy title tags optimized for search engines.
tr_TR: Arama motorları için optimize edilmiş tıklanabilir başlık etiketleri.

en: Page Topic
tr_TR: Sayfa Konusu

en: e.g. WordPress performance optimization
tr_TR: ör. WordPress performans optimizasyonu

en: e.g. WordPress speed, optimization
tr_TR: ör. WordPress hızı, optimizasyon

en: Brand / Site Name
tr_TR: Marka / Site Adı

en: e.g. TechBlog
tr_TR: ör. TechBlog

en: Email Subject Line
tr_TR: E-posta Konu Satırı

en: High open-rate email subject lines.
tr_TR: Yüksek açılma oranına sahip e-posta konu satırları.

en: Email Topic
tr_TR: E-posta Konusu

en: e.g. Summer sale announcement
tr_TR: ör. Yaz indirimi duyurusu

en: Recipient Audience
tr_TR: Alıcı Kitlesi

en: e.g. Newsletter subscribers
tr_TR: ör. Bülten aboneleri

en: Cold Email
tr_TR: Soğuk E-posta

en: Personalized cold outreach emails that get replies.
tr_TR: Yanıt alan kişiselleştirilmiş soğuk e-postalar.

en: Email Purpose
tr_TR: E-posta Amacı

en: e.g. Partnership proposal
tr_TR: ör. İş birliği teklifi

en: Your Product / Service
tr_TR: Ürününüz / Hizmetiniz

en: e.g. SaaS analytics platform
tr_TR: ör. SaaS analitik platformu

en: Recipient Role
tr_TR: Alıcı Rolü

en: e.g. Marketing Director
tr_TR: ör. Pazarlama Müdürü

en: Paragraph Writer
tr_TR: Paragraf Yazıcı

en: Generate well-structured paragraphs on any topic.
tr_TR: Herhangi bir konuda iyi yapılandırılmış paragraflar oluşturun.

en: e.g. Benefits of remote work
tr_TR: ör. Uzaktan çalışmanın avantajları

en: Context / Instructions
tr_TR: Bağlam / Talimatlar

en: What should the paragraph cover?
tr_TR: Paragraf neleri kapsamalı?

en: Listicle
tr_TR: Liste Yazısı

en: Create numbered list-based content for blogs or social.
tr_TR: Blog veya sosyal medya için numaralı liste içerikleri oluşturun.

en: Listicle Topic
tr_TR: Liste Yazısı Konusu

en: e.g. 10 best productivity apps
tr_TR: ör. En iyi 10 verimlilik uygulaması

en: Number of Items
tr_TR: Öğe Sayısı

en: e.g. Entrepreneurs
tr_TR: ör. Girişimciler

en: FAQ Generator
tr_TR: FAQ Oluşturucu

en: Generate FAQ sections for pages or products.
tr_TR: Sayfalar veya ürünler için FAQ bölümleri oluşturun.

en: Topic / Product
tr_TR: Konu / Ürün

en: e.g. Online course platform
tr_TR: ör. Çevrimiçi kurs platformu

en: Number of Questions
tr_TR: Soru Sayısı

en: Specific areas to cover...
tr_TR: Ele alınacak belirli alanlar...

en: Call to Action
tr_TR: Harekete Geçirici Mesaj

en: Persuasive CTAs for buttons, banners, and landing pages.
tr_TR: Butonlar, bannerlar ve açılış sayfaları için ikna edici CTA'lar.

en: Product / Offer
tr_TR: Ürün / Teklif

en: e.g. Free trial of our software
tr_TR: ör. Yazılımımızın ücretsiz deneme sürümü

en: Desired Action
tr_TR: İstenen Eylem

en: e.g. Sign up, Buy now, Download
tr_TR: ör. Kaydol, Şimdi satın al, İndir

en: Tagline / Slogan
tr_TR: Slogan / Motto

en: Memorable taglines and slogans for brands.
tr_TR: Markalar için akılda kalıcı slogan ve mottolar.

en: Brand / Company Name
tr_TR: Marka / Şirket Adı

en: e.g. GreenEats
tr_TR: ör. GreenEats

en: Industry
tr_TR: Sektör

en: e.g. Sustainable food delivery
tr_TR: ör. Sürdürülebilir yemek teslimatı

en: Brand Values
tr_TR: Marka Değerleri

en: e.g. Eco-friendly, fresh, fast
tr_TR: ör. Çevre dostu, taze, hızlı

note: ── WooCommerce (class-woocommerce.php) ──
en: Renas AI — Product Description
tr_TR: Renas AI — Ürün Açıklaması

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Long Description
tr_TR: Uzun Açıklama

en: Both
tr_TR: Her İkisi

en: Generated! Click "Insert" to fill the product fields.
tr_TR: Oluşturuldu! Ürün alanlarını doldurmak için "Ekle" düğmesine tıklayın.

en: Short Description:
tr_TR: Kısa Açıklama:

en: Insert Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama Ekle

en: Long Description:
tr_TR: Uzun Açıklama:

en: Insert Long Description
tr_TR: Uzun Açıklama Ekle

note: ── Content History (class-content-history.php) ──
en: Content History Entry
tr_TR: İçerik Geçmişi Kaydı

en: Generated Content
tr_TR: Oluşturulan İçerik

en: History entry not found.
tr_TR: Geçmiş kaydı bulunamadı.

en: You do not have permission to delete this entry.
tr_TR: Bu kaydı silme izniniz yok.

note: ── Chatbot Page (chatbot-page.php) ──
en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the AI Chat.
tr_TR: AI Sohbet'i kullanmak için lütfen önce %1$sRenas AI'ya bağlanın%2$s.

en: AI Writing Assistant
tr_TR: AI Yazma Asistanı

en: Default Model
tr_TR: Varsayılan Model

en: Toggle sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu aç/kapat

note: ── Templates Page (templates-page.php) ──
en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Search templates...
tr_TR: Şablon ara...

en: No template history found. Generated templates will appear here.
tr_TR: Şablon geçmişi bulunamadı. Oluşturulan şablonlar burada görünecek.

en: Variations
tr_TR: Varyasyonlar

en: Number of different outputs to generate.
tr_TR: Oluşturulacak farklı çıktı sayısı.

en: Credits vary based on model selection.
tr_TR: Kredi kullanımı seçilen modele göre değişir.

en: Generating content...
tr_TR: İçerik oluşturuluyor...

en: Results
tr_TR: Sonuçlar
