Renas AI Content Generator 1.0.0 - en to ja translation catalogue (493 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Renas AI Content Generator
ja: Renas AI コンテンツジェネレーター

note: Description of the plugin
en: AI-powered content generator for WordPress. Create blog posts, generate images, and edit text with 10+ AI models.
ja: WordPress用AI搭載コンテンツジェネレーター。10以上のAIモデルでブログ記事の作成、画像の生成、テキストの編集が可能です。

en: Renas AI Content Generator requires PHP %s or higher.
ja: Renas AI コンテンツジェネレーターにはPHP %s以上が必要です。

en: Renas AI Content Generator requires WordPress %s or higher.
ja: Renas AI コンテンツジェネレーターにはWordPress %s以上が必要です。

en: Renas AI Content Generator requires the OpenSSL PHP extension.
ja: Renas AI コンテンツジェネレーターにはOpenSSL PHP拡張が必要です。

en: API key not configured. Please connect to Renas AI first.
ja: APIキーが設定されていません。まずRenas AIに接続してください。

en: API error
ja: APIエラー

en: Insufficient credits. Please purchase more credits at renas.ai/pricing
ja: クレジットが不足しています。renas.ai/pricingで追加クレジットをご購入ください。

en: Rate limit exceeded. Please wait a moment and try again.
ja: レート制限を超過しました。しばらくお待ちいただいてから再度お試しください。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Blog Wizard
ja: ブログウィザード

en: Image Generator
ja: 画像ジェネレーター

en: Credit History
ja: クレジット履歴

en: Settings
ja: 設定

en: Generating...
ja: 生成中...

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Insufficient credits
ja: クレジット不足

en: Connected
ja: 接続済み

en: Disconnected
ja: 未接続

en: Saved successfully
ja: 正常に保存されました

en: Are you sure you want to disconnect from Renas AI?
ja: Renas AIとの接続を解除してもよろしいですか？

en: Please select a title.
ja: タイトルを選択してください。

en: Please enter a topic.
ja: トピックを入力してください。

en: credits
ja: クレジット

en: Connect to Renas AI to start generating content.
ja: Renas AIに接続してコンテンツの生成を開始しましょう。

en: Connect Now
ja: 今すぐ接続

en: Credits:
ja: クレジット：

en: Plan:
ja: プラン：

en: New Blog Post
ja: 新規ブログ記事

en: Generate Image
ja: 画像を生成

en: Missing code or state parameter.
ja: codeまたはstateパラメータが不足しています。

en: Invalid or expired state token.
ja: 無効または期限切れのstateトークンです。

en: AI Generated Image
ja: AI生成画像

en: Image URL is required.
ja: 画像URLは必須です。

en: Welcome to Renas AI Content Generator! %1$sConnect your account%2$s to get started.
ja: Renas AI コンテンツジェネレーターへようこそ！%1$sアカウントを接続%2$sして始めましょう。

en: Getting Started
ja: はじめに

en: %1$sCreate a free account%2$s at renas.ai
ja: renas.aiで%1$s無料アカウントを作成%2$s

en: Go to %1$sSettings%2$s and click "Connect to Renas AI"
ja: %1$s設定%2$sに移動し「Renas AIに接続」をクリック

en: Authorize the connection and start creating content!
ja: 接続を承認してコンテンツの作成を始めましょう！

en: Credits Available
ja: 利用可能クレジット

en: Current Plan
ja: 現在のプラン

en: Account
ja: アカウント

en: Quick Actions
ja: クイックアクション

en: Buy Credits
ja: クレジットを購入

en: Start Writing
ja: 執筆を開始

en: Create complete blog posts in 4 easy steps: set your topic, choose a title, review the outline, and generate.
ja: 4つの簡単なステップでブログ記事を作成：トピックを設定、タイトルを選択、アウトラインを確認、そして生成。

en: Create Images
ja: 画像を作成

en: Generate AI images or search free stock photos. Downloaded images are saved directly to your Media Library.
ja: AI画像を生成、または無料ストックフォトを検索。ダウンロードした画像はメディアライブラリに直接保存されます。

en: Editor Actions
ja: エディターアクション

en: Rewrite, summarize, translate, or fix grammar in your existing content. Available in the Classic Editor.
ja: 既存コンテンツの書き換え、要約、翻訳、文法修正が可能です。クラシックエディターで利用できます。

en: AI Models
ja: AIモデル

en: Choose from 10+ AI models including GPT-5, Claude, Gemini, and Grok. Each with different speed and quality trade-offs.
ja: GPT-5、Claude、Gemini、Grokを含む10以上のAIモデルから選択可能。速度と品質のバランスがそれぞれ異なります。

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Blog Wizard.
ja: ブログウィザードを使用するには、まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: Title
ja: タイトル

en: Outline
ja: アウトライン

en: Generate
ja: 生成

en: What do you want to write about?
ja: 何について書きたいですか？

en: Topic
ja: トピック

en: e.g. Benefits of remote work for software developers
ja: 例：ソフトウェア開発者にとってのリモートワークのメリット

en: AI Model
ja: AIモデル

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Language
ja: 言語

en: Tone
ja: トーン

en: Keywords
ja: キーワード

en: Comma-separated keywords (optional)
ja: カンマ区切りのキーワード（任意）

en: Optional. Separate with commas.
ja: 任意。カンマで区切ってください。

en: Target Audience
ja: ターゲット層

en: e.g. Beginner developers, Marketing professionals (optional)
ja: 例：初心者エンジニア、マーケティング担当者（任意）

en: Next: Choose Title
ja: 次へ：タイトルを選択

en: Choose a Title
ja: タイトルを選択

en: AI Generate
ja: AIで生成

en: Write Manually
ja: 手動で入力

en: Number of titles:
ja: タイトル数：

en: Generate Titles
ja: タイトルを生成

en: Generating titles...
ja: タイトルを生成中...

en: Enter your title:
ja: タイトルを入力：

en: Type your blog post title here...
ja: ブログ記事のタイトルを入力してください...

en: Next: Generate Outline
ja: 次へ：アウトラインを生成

en: Back
ja: 戻る

en: Review & Edit Outline
ja: アウトラインの確認・編集

en: H2 Sections:
ja: H2セクション数：

en: Include H3 subsections
ja: H3サブセクションを含める

en: Length:
ja: 長さ：

en: Generate Outline
ja: アウトラインを生成

en: Generating outline...
ja: アウトラインを生成中...

en: Add Section
ja: セクションを追加

en: Next: Generate Blog Post
ja: 次へ：ブログ記事を生成

en: Generate Blog Post
ja: ブログ記事を生成

en: Include FAQ section at the end
ja: 末尾にFAQセクションを含める

en: Generating blog post... This may take up to 2 minutes.
ja: ブログ記事を生成中...最大2分かかる場合があります。

en: Category
ja: カテゴリー

en: Select category...
ja: カテゴリーを選択...

en: Meta Description
ja: メタディスクリプション

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Use the %1$sImage Generator%2$s to create a featured image.
ja: %1$s画像ジェネレーター%2$sを使用してアイキャッチ画像を作成できます。

en: Save as Draft
ja: 下書き保存

en: Publish Now
ja: 今すぐ公開

en: Copy HTML
ja: HTMLをコピー

en: Post created successfully!
ja: 記事が正常に作成されました！

en: Edit Post
ja: 記事を編集

en: View Post
ja: 記事を表示

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first.
ja: まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: Loading history...
ja: 履歴を読み込み中...

en: Date
ja: 日付

en: Type
ja: 種類

en: Description
ja: 説明

en: Credits
ja: クレジット

en: No credit transactions found.
ja: クレジット取引が見つかりません。

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Stock Images (Free)
ja: ストック画像（無料）

en: AI Image Generation
ja: AI画像生成

en: Prompt
ja: プロンプト

en: Describe the image you want to generate...
ja: 生成したい画像の説明を入力してください...

en: Model
ja: モデル

en: Quality
ja: 品質

en: Size
ja: サイズ

en: Generate Image
ja: 画像を生成

en: Generating image...
ja: 画像を生成中...

en: Download to Media Library
ja: メディアライブラリにダウンロード

en: Image saved to Media Library!
ja: 画像がメディアライブラリに保存されました！

en: View in Media Library
ja: メディアライブラリで表示

en: Stock Image Search
ja: ストック画像検索

en: Search free stock images from Pexels and Unsplash. No credits required.
ja: PexelsとUnsplashから無料ストック画像を検索。クレジット不要です。

en: Search for images...
ja: 画像を検索...

en: Search
ja: 検索

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: Set default values for the Blog Wizard and other tools.
ja: ブログウィザードやその他のツールのデフォルト値を設定します。

en: Default AI Model
ja: デフォルトAIモデル

en: Loading models...
ja: モデルを読み込み中...

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Loading languages...
ja: 言語を読み込み中...

en: Default Tone
ja: デフォルトトーン

en: Default Length
ja: デフォルトの長さ

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Renas AI Content Generator
ja: Renas AI コンテンツジェネレーター

en: Buy Credits
ja: クレジットを購入

en: Connection
ja: 接続

en: Connected as %1$s (%2$s)
ja: %1$s（%2$s）として接続中

en: API Key:
ja: APIキー：

en: Disconnect
ja: 接続解除

en: Not connected
ja: 未接続

en: Connect your Renas AI account to start generating content with AI.
ja: Renas AIアカウントを接続して、AIによるコンテンツ生成を開始しましょう。

en: Connect to Renas AI
ja: Renas AIに接続

en: Don't have an account? %1$sSign up for free%2$s
ja: アカウントをお持ちでないですか？%1$s無料で登録%2$s

en: Content Templates
ja: コンテンツテンプレート

en: AI Chat
ja: AIチャット

en: Auto-Post
ja: 自動投稿

en: Content Rewriter
ja: コンテンツリライター

en: Content Refresh
ja: コンテンツ更新

en: History
ja: 履歴

en: Copy
ja: コピー

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: No results generated.
ja: 結果が生成されませんでした。

en: No templates found.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: Please fill in all required fields.
ja: すべての必須項目を入力してください。

en: View
ja: 表示

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Delete
ja: 削除

en: Entry deleted.
ja: エントリが削除されました。

en: Delete this entry?
ja: このエントリを削除しますか？

en: Clear all content history? This cannot be undone.
ja: すべてのコンテンツ履歴を削除しますか？この操作は取り消せません。

en: New Chat
ja: 新規チャット

en: Delete this conversation?
ja: この会話を削除しますか？

en: No conversations yet. Start a new chat!
ja: まだ会話がありません。新しいチャットを始めましょう！

en: Select Model
ja: モデルを選択

en: Conversations
ja: 会話一覧

en: Hello! I'm your AI writing assistant. How can I help you today?
ja: こんにちは！AIライティングアシスタントです。本日はどのようにお手伝いしましょうか？

en: Type your message...
ja: メッセージを入力...

en: Send
ja: 送信

en: Clear chat history?
ja: チャット履歴を削除しますか？

en: Content History
ja: コンテンツ履歴

en: All
ja: すべて

en: Blog Posts
ja: ブログ記事

en: Templates
ja: テンプレート

en: Clear All
ja: すべて削除

en: Clear all history
ja: すべての履歴を削除

en: No content history found. Generated content will appear here.
ja: コンテンツ履歴が見つかりません。生成されたコンテンツはここに表示されます。

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Auto-Post.
ja: 自動投稿を使用するには、まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: Auto-Post Schedules
ja: 自動投稿スケジュール

en: Add New Schedule
ja: 新規スケジュールを追加

en: New Schedule
ja: 新規スケジュール

en: e.g. Latest trends in artificial intelligence
ja: 例：人工知能の最新トレンド

en: The AI will generate blog posts about this topic each time the schedule runs.
ja: スケジュール実行時に、このトピックについてAIがブログ記事を生成します。

en: Article Length
ja: 記事の長さ

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Draft
ja: 下書き

en: Publish
ja: 公開

en: Interval
ja: 間隔

en: Hourly
ja: 1時間ごと

en: Every 6 Hours
ja: 6時間ごと

en: Every 12 Hours
ja: 12時間ごと

en: Twice Daily
ja: 1日2回

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Save Schedule
ja: スケジュールを保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Loading schedules...
ja: スケジュールを読み込み中...

en: Status
ja: ステータス

en: Last Run
ja: 最終実行

en: Actions
ja: 操作

en: No schedules found. Click "Add New Schedule" to create your first auto-post schedule.
ja: スケジュールが見つかりません。「新規スケジュールを追加」をクリックして最初の自動投稿スケジュールを作成してください。

en: Activity Log
ja: アクティビティログ

en: Loading log...
ja: ログを読み込み中...

en: Time
ja: 時刻

en: Message
ja: メッセージ

en: No log entries yet. Activity will appear here after schedules run.
ja: ログエントリはまだありません。スケジュール実行後にアクティビティが表示されます。

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Content Rewriter.
ja: コンテンツリライターを使用するには、まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: Paste a URL to fetch its content, then rewrite it with AI in your preferred language and tone.
ja: URLを貼り付けてコンテンツを取得し、お好みの言語とトーンでAIによるリライトを行います。

en: Source URL
ja: ソースURL

en: Enter the URL of the article you want to rewrite.
ja: リライトしたい記事のURLを入力してください。

en: Fetch Content
ja: コンテンツを取得

en: Fetching content from URL...
ja: URLからコンテンツを取得中...

en: Rewrite Settings
ja: リライト設定

en: Choose how the content should be rewritten.
ja: コンテンツのリライト方法を選択してください。

en: This will use credits based on content length and selected model.
ja: コンテンツの長さと選択モデルに応じてクレジットが消費されます。

en: Rewrite Content
ja: コンテンツをリライト

en: Rewriting content... This may take a moment.
ja: コンテンツをリライト中...しばらくお待ちください。

en: Rewritten Content
ja: リライト済みコンテンツ

en: SEO Title
ja: SEOタイトル

en: Recommended: 50-60 characters. Used by Yoast, Rank Math, AIOSEO.
ja: 推奨：50〜60文字。Yoast、Rank Math、AIOSEOで使用されます。

en: Generate SEO Meta
ja: SEOメタを生成

en: Focus Keyword
ja: フォーカスキーワード

en: e.g. content marketing
ja: 例：コンテンツマーケティング

en: Save as WordPress Post
ja: WordPress記事として保存

en: Save as Post
ja: 記事として保存

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Content Refresh.
ja: コンテンツ更新を使用するには、まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: Select published posts to rewrite, expand, simplify, or optimize for SEO using AI.
ja: 公開済みの記事を選択して、AIによるリライト、拡張、簡略化、SEO最適化を行います。

en: Search posts...
ja: 記事を検索...

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: Show AI-generated only
ja: AI生成のみ表示

en: Select All
ja: すべて選択

en: Rewrite
ja: リライト

en: Expand
ja: 拡張

en: Simplify
ja: 簡略化

en: Improve SEO
ja: SEOを改善

en: SEO Optimize
ja: SEO最適化

en: Start Refresh
ja: 更新を開始

en: Processing 0 of 0...
ja: 0件中0件を処理中...

en: Loading posts...
ja: 記事を読み込み中...

en: Select
ja: 選択

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Words
ja: 語数

en: No posts found. Try adjusting your search filters.
ja: 記事が見つかりません。検索フィルターを調整してみてください。

en: Refresh Complete
ja: 更新完了

en: Post
ja: 記事

note: ── New i18n keys (class-admin.php wp_localize_script) ──
en: Active
ja: 有効

en: Inactive
ja: 無効

en: Activate
ja: 有効にする

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Run Now
ja: 今すぐ実行

en: Every 6h
ja: 6時間ごと

en: Every 12h
ja: 12時間ごと

en: Success
ja: 成功

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Schedule saved successfully.
ja: スケジュールが正常に保存されました。

en: Delete this schedule? This cannot be undone.
ja: このスケジュールを削除しますか？この操作は取り消せません。

en: Schedule deleted.
ja: スケジュールが削除されました。

en: Running...
ja: 実行中...

en: Schedule executed successfully.
ja: スケジュールが正常に実行されました。

en: Please enter a URL.
ja: URLを入力してください。

en: Failed to fetch content from URL.
ja: URLからのコンテンツ取得に失敗しました。

en: Content fetched successfully.
ja: コンテンツを正常に取得しました。

en: Word count
ja: 語数

en: Words
ja: 語

en: Cost
ja: コスト

en: Remaining
ja: 残り

en: Content rewritten successfully!
ja: コンテンツが正常にリライトされました！

en: Rewrite failed.
ja: リライトに失敗しました。

en: Please fetch content first.
ja: まずコンテンツを取得してください。

en: Rewrite content first before generating SEO meta.
ja: SEOメタを生成する前に、まずコンテンツをリライトしてください。

en: SEO meta generated!
ja: SEOメタが生成されました！

en: SEO meta generation failed.
ja: SEOメタの生成に失敗しました。

en: published
ja: 公開済み

en: saved as draft
ja: 下書きとして保存

en: Failed to create post.
ja: 記事の作成に失敗しました。

en: HTML copied to clipboard!
ja: HTMLをクリップボードにコピーしました！

en: Template
ja: テンプレート

en: Credits used
ja: 使用クレジット

en: entries
ja: 件

en: Page
ja: ページ

en: post selected
ja: 件の記事を選択中

en: posts selected
ja: 件の記事を選択中

en: posts
ja: 件の記事

en: AI Generated
ja: AI生成

en: Please select at least one post.
ja: 少なくとも1件の記事を選択してください。

en: You are about to refresh {count} post(s). This will use credits. Continue?
ja: {count}件の記事を更新しようとしています。クレジットが消費されます。続行しますか？

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Processing {current} of {total}...
ja: {total}件中{current}件を処理中...

en: Total Posts
ja: 合計記事数

en: Successful
ja: 成功

en: Failed
ja: 失敗

en: {count} post(s) refreshed successfully.
ja: {count}件の記事が正常に更新されました。

en: {count} post(s) failed to refresh.
ja: {count}件の記事の更新に失敗しました。

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: A new tab has opened. Please log in to Renas AI and authorize the connection. This page will update automatically when you return.
ja: 新しいタブが開きました。Renas AIにログインして接続を承認してください。戻ると、このページは自動的に更新されます。

en: Failed to start connection
ja: 接続の開始に失敗しました

en: Please enter your API key.
ja: APIキーを入力してください。

en: Invalid API key format. Key must start with renas_sk_
ja: APIキーの形式が無効です。キーはrenas_sk_で始まる必要があります。

en: Successfully connected to Renas AI!
ja: Renas AIに正常に接続されました！

en: Connect with API Key
ja: APIキーで接続

en: Completing connection...
ja: 接続を完了しています...

en: Connection failed. Please try again.
ja: 接続に失敗しました。再度お試しください。

en: Disconnecting...
ja: 接続を解除中...

en: Disconnected from Renas AI.
ja: Renas AIとの接続を解除しました。

en: Failed to disconnect
ja: 接続の解除に失敗しました

en: Failed to save settings
ja: 設定の保存に失敗しました

note: ── Config: Tones (class-config.php) ──
en: Professional
ja: プロフェッショナル

en: Casual
ja: カジュアル

en: Academic
ja: アカデミック

en: Conversational
ja: 会話調

en: Informative
ja: 情報提供型

en: Persuasive
ja: 説得型

en: Friendly
ja: フレンドリー

en: Formal
ja: フォーマル

en: Humorous
ja: ユーモラス

en: Inspirational
ja: インスピレーショナル

en: Technical
ja: テクニカル

en: Storytelling
ja: ストーリーテリング

en: Authoritative
ja: 権威的

en: Empathetic
ja: 共感的

note: ── Config: Actions (class-config.php) ──
en: Summarize
ja: 要約する

en: Fix Grammar
ja: 文法を修正

en: Translate
ja: 翻訳する

en: Professional Tone
ja: プロフェッショナルなトーン

en: Casual Tone
ja: カジュアルなトーン

en: Shorten
ja: 短縮する

en: Generate Title
ja: タイトルを生成

en: Bullet Points
ja: 箇条書き

en: Improve SEO
ja: SEOを改善

note: ── Config: Lengths (class-config.php) ──
en: Short (500-700 words)
ja: 短め（500〜700語）

en: Medium (1,000-1,400 words)
ja: 標準（1,000〜1,400語）

en: Long (1,800-2,200 words)
ja: 長め（1,800〜2,200語）

en: Epic (2,800-3,500 words)
ja: 超長文（2,800〜3,500語）

note: ── Template Categories (class-templates.php) ──
en: All Templates
ja: すべてのテンプレート

en: Social Media
ja: ソーシャルメディア

en: Copywriting
ja: コピーライティング

en: E-Commerce
ja: Eコマース

en: Email
ja: メール

en: General
ja: 一般

note: ── Template Names & Descriptions (class-templates.php) ──
en: Facebook Post
ja: Facebook投稿

en: Create engaging Facebook posts that drive interaction.
ja: エンゲージメントを促進する魅力的なFacebook投稿を作成します。

en: Topic / Subject
ja: トピック / 件名

en: e.g. New product launch
ja: 例：新商品の発売

en: e.g. Small business owners
ja: 例：中小企業の経営者

en: Additional Context
ja: 補足情報

en: Key points to include...
ja: 含めるべき要点...

en: Instagram Caption
ja: Instagramキャプション

en: Write captivating Instagram captions with hashtags.
ja: ハッシュタグ付きの魅力的なInstagramキャプションを作成します。

en: Post Topic
ja: 投稿トピック

en: e.g. Behind the scenes of our workshop
ja: 例：工房の舞台裏

en: Hashtag Keywords
ja: ハッシュタグキーワード

en: e.g. handmade, artisan, craft
ja: 例：ハンドメイド、職人、クラフト

en: Twitter / X Thread
ja: Twitter / X スレッド

en: Generate a compelling Twitter/X thread from a topic.
ja: トピックから魅力的なTwitter/Xスレッドを生成します。

en: Thread Topic
ja: スレッドトピック

en: e.g. 10 lessons from building a startup
ja: 例：スタートアップ立ち上げから学んだ10の教訓

en: Number of Tweets
ja: ツイート数

en: LinkedIn Post
ja: LinkedIn投稿

en: Professional LinkedIn posts that build authority.
ja: 権威を構築するプロフェッショナルなLinkedIn投稿を作成します。

en: e.g. Leadership lessons from my career
ja: 例：キャリアから学んだリーダーシップの教訓

en: e.g. Tech professionals
ja: 例：IT業界のプロフェッショナル

en: Key Points
ja: 要点

en: Main ideas to cover...
ja: カバーすべき主要なアイデア...

en: AIDA Framework
ja: AIDAフレームワーク

en: Attention-Interest-Desire-Action marketing copy.
ja: 注意・関心・欲求・行動のマーケティングコピーです。

en: Product / Service
ja: 商品 / サービス

en: e.g. Project management software
ja: 例：プロジェクト管理ソフトウェア

en: e.g. Remote teams
ja: 例：リモートチーム

en: Key Features / Benefits
ja: 主な機能 / メリット

en: List main features...
ja: 主な機能を列挙...

en: PAS Framework
ja: PASフレームワーク

en: Problem-Agitate-Solution persuasive copy.
ja: 問題提起・煽り・解決策の説得型コピーです。

en: e.g. Online accounting tool
ja: 例：オンライン会計ツール

en: Problem
ja: 問題

en: What problem does your audience face?
ja: ターゲット層が直面している問題は何ですか？

en: e.g. Freelancers
ja: 例：フリーランス

en: BAB Framework
ja: BABフレームワーク

en: Before-After-Bridge transformation copy.
ja: ビフォー・アフター・ブリッジの変革型コピーです。

en: e.g. Fitness coaching app
ja: 例：フィットネスコーチングアプリ

en: Before (Current Pain)
ja: ビフォー（現在の課題）

en: Describe current situation...
ja: 現在の状況を説明...

en: After (Desired Outcome)
ja: アフター（理想の結果）

en: Describe ideal outcome...
ja: 理想の結果を説明...

en: Product Ad Copy
ja: 商品広告コピー

en: High-converting ad copy for Google, Facebook, etc.
ja: Google、Facebookなど向けの高コンバージョン広告コピーです。

en: e.g. Organic skincare line
ja: 例：オーガニックスキンケアライン

en: Ad Platform
ja: 広告プラットフォーム

en: e.g. Facebook, Google Ads
ja: 例：Facebook、Google Ads

en: Key Benefits
ja: 主なメリット

en: Main selling points...
ja: 主なセールスポイント...

en: e.g. Women 25-40
ja: 例：25〜40歳の女性

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Compelling product descriptions that convert.
ja: コンバージョンにつながる魅力的な商品説明を作成します。

en: Product Name
ja: 商品名

en: e.g. Wireless Noise-Canceling Headphones
ja: 例：ワイヤレスノイズキャンセリングヘッドホン

en: Key Features
ja: 主な特徴

en: List product features...
ja: 商品の特徴を列挙...

en: e.g. Music lovers, commuters
ja: 例：音楽好き、通勤者

en: Product Title
ja: 商品タイトル

en: SEO-optimized product titles for e-commerce.
ja: Eコマース向けのSEO最適化商品タイトルです。

en: Product Name / Type
ja: 商品名 / 種類

en: e.g. Bluetooth speaker
ja: 例：Bluetoothスピーカー

en: Key Feature
ja: 主な特徴

en: e.g. Waterproof, 24h battery
ja: 例：防水、24時間バッテリー

en: Brand Name
ja: ブランド名

en: e.g. SoundMax
ja: 例：SoundMax

en: SEO-optimized meta descriptions for search results.
ja: 検索結果向けのSEO最適化メタディスクリプションです。

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: e.g. Best Project Management Tools 2024
ja: 例：2024年おすすめプロジェクト管理ツール

en: Target Keywords
ja: ターゲットキーワード

en: e.g. project management, team collaboration
ja: 例：プロジェクト管理、チームコラボレーション

en: Page Summary
ja: ページ概要

en: Brief description of page content...
ja: ページ内容の簡単な説明...

en: SEO Title Tag
ja: SEOタイトルタグ

en: Click-worthy title tags optimized for search engines.
ja: 検索エンジン向けに最適化されたクリックを誘うタイトルタグです。

en: Page Topic
ja: ページトピック

en: e.g. WordPress performance optimization
ja: 例：WordPressのパフォーマンス最適化

en: e.g. WordPress speed, optimization
ja: 例：WordPress高速化、最適化

en: Brand / Site Name
ja: ブランド名 / サイト名

en: e.g. TechBlog
ja: 例：テックブログ

en: Email Subject Line
ja: メール件名

en: High open-rate email subject lines.
ja: 高い開封率を実現するメール件名です。

en: Email Topic
ja: メールのトピック

en: e.g. Summer sale announcement
ja: 例：夏のセールのお知らせ

en: Recipient Audience
ja: 受信者層

en: e.g. Newsletter subscribers
ja: 例：ニュースレター購読者

en: Cold Email
ja: コールドメール

en: Personalized cold outreach emails that get replies.
ja: 返信を獲得するパーソナライズされたコールドメールです。

en: Email Purpose
ja: メールの目的

en: e.g. Partnership proposal
ja: 例：パートナーシップの提案

en: Your Product / Service
ja: ご提供の商品 / サービス

en: e.g. SaaS analytics platform
ja: 例：SaaS分析プラットフォーム

en: Recipient Role
ja: 受信者の役職

en: e.g. Marketing Director
ja: 例：マーケティング部長

en: Paragraph Writer
ja: 段落ライター

en: Generate well-structured paragraphs on any topic.
ja: あらゆるトピックについて構成の整った段落を生成します。

en: e.g. Benefits of remote work
ja: 例：リモートワークのメリット

en: Context / Instructions
ja: コンテキスト / 指示

en: What should the paragraph cover?
ja: 段落でカバーすべき内容は？

en: Listicle
ja: リスト記事

en: Create numbered list-based content for blogs or social.
ja: ブログやSNS向けの番号付きリスト形式コンテンツを作成します。

en: Listicle Topic
ja: リスト記事のトピック

en: e.g. 10 best productivity apps
ja: 例：おすすめ生産性アプリ10選

en: Number of Items
ja: 項目数

en: e.g. Entrepreneurs
ja: 例：起業家

en: FAQ Generator
ja: FAQジェネレーター

en: Generate FAQ sections for pages or products.
ja: ページや商品向けのFAQセクションを生成します。

en: Topic / Product
ja: トピック / 商品

en: e.g. Online course platform
ja: 例：オンライン講座プラットフォーム

en: Number of Questions
ja: 質問数

en: Specific areas to cover...
ja: カバーすべき具体的な分野...

en: Call to Action
ja: コールトゥアクション

en: Persuasive CTAs for buttons, banners, and landing pages.
ja: ボタン、バナー、ランディングページ向けの説得力のあるCTAです。

en: Product / Offer
ja: 商品 / オファー

en: e.g. Free trial of our software
ja: 例：ソフトウェアの無料トライアル

en: Desired Action
ja: 期待するアクション

en: e.g. Sign up, Buy now, Download
ja: 例：登録、今すぐ購入、ダウンロード

en: Tagline / Slogan
ja: タグライン / スローガン

en: Memorable taglines and slogans for brands.
ja: ブランド向けの記憶に残るタグラインとスローガンです。

en: Brand / Company Name
ja: ブランド名 / 会社名

en: e.g. GreenEats
ja: 例：GreenEats

en: Industry
ja: 業種

en: e.g. Sustainable food delivery
ja: 例：サステナブルなフードデリバリー

en: Brand Values
ja: ブランドバリュー

en: e.g. Eco-friendly, fresh, fast
ja: 例：エコフレンドリー、新鮮、迅速

note: ── WooCommerce (class-woocommerce.php) ──
en: Renas AI — Product Description
ja: Renas AI — 商品説明

en: Short Description
ja: 短い説明

en: Long Description
ja: 長い説明

en: Both
ja: 両方

en: Generated! Click "Insert" to fill the product fields.
ja: 生成完了！「挿入」をクリックして商品フィールドに入力してください。

en: Short Description:
ja: 短い説明：

en: Insert Short Description
ja: 短い説明を挿入

en: Long Description:
ja: 長い説明：

en: Insert Long Description
ja: 長い説明を挿入

note: ── Content History (class-content-history.php) ──
en: Content History Entry
ja: コンテンツ履歴エントリ

en: Generated Content
ja: 生成されたコンテンツ

en: History entry not found.
ja: 履歴エントリが見つかりません。

en: You do not have permission to delete this entry.
ja: このエントリを削除する権限がありません。

note: ── Chatbot Page (chatbot-page.php) ──
en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the AI Chat.
ja: AIチャットを使用するには、まず%1$sRenas AIに接続%2$sしてください。

en: AI Writing Assistant
ja: AIライティングアシスタント

en: Default Model
ja: デフォルトモデル

en: Toggle sidebar
ja: サイドバーの切り替え

note: ── Templates Page (templates-page.php) ──
en: Templates
ja: テンプレート

en: Search templates...
ja: テンプレートを検索...

en: No template history found. Generated templates will appear here.
ja: テンプレート履歴が見つかりません。生成されたテンプレートはここに表示されます。

en: Variations
ja: バリエーション

en: Number of different outputs to generate.
ja: 生成する異なる出力の数。

en: Credits vary based on model selection.
ja: 使用クレジットはモデルの選択により異なります。

en: Generating content...
ja: コンテンツを生成中...

en: Results
ja: 結果
