Renas AI Content Generator 1.0.0 - en to it_IT translation catalogue (480 entries)

note: Description of the plugin
en: AI-powered content generator for WordPress. Create blog posts, generate images, and edit text with 10+ AI models.
it_IT: Generatore di contenuti basato su AI per WordPress. Crea articoli per il blog, genera immagini e modifica testi con oltre 10 modelli AI.

en: Renas AI Content Generator requires PHP %s or higher.
it_IT: Renas AI Content Generator richiede PHP %s o superiore.

en: Renas AI Content Generator requires WordPress %s or higher.
it_IT: Renas AI Content Generator richiede WordPress %s o superiore.

en: Renas AI Content Generator requires the OpenSSL PHP extension.
it_IT: Renas AI Content Generator richiede l'estensione PHP OpenSSL.

en: API key not configured. Please connect to Renas AI first.
it_IT: Chiave API non configurata. Collegati prima a Renas AI.

en: API error
it_IT: Errore API

en: Insufficient credits. Please purchase more credits at renas.ai/pricing
it_IT: Crediti insufficienti. Acquista altri crediti su renas.ai/pricing

en: Rate limit exceeded. Please wait a moment and try again.
it_IT: Limite di richieste superato. Attendi un momento e riprova.

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Image Generator
it_IT: Generatore di Immagini

en: Credit History
it_IT: Cronologia Crediti

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Generating...
it_IT: Generazione in corso...

en: An error occurred
it_IT: Si è verificato un errore

en: Insufficient credits
it_IT: Crediti insufficienti

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Disconnected
it_IT: Disconnesso

en: Saved successfully
it_IT: Salvato con successo

en: Are you sure you want to disconnect from Renas AI?
it_IT: Sei sicuro di voler disconnetterti da Renas AI?

en: Please select a title.
it_IT: Seleziona un titolo.

en: Please enter a topic.
it_IT: Inserisci un argomento.

en: credits
it_IT: crediti

en: Connect to Renas AI to start generating content.
it_IT: Collegati a Renas AI per iniziare a generare contenuti.

en: Connect Now
it_IT: Collegati Ora

en: Credits:
it_IT: Crediti:

en: Plan:
it_IT: Piano:

en: New Blog Post
it_IT: Nuovo Articolo

en: Generate Image
it_IT: Genera Immagine

en: Missing code or state parameter.
it_IT: Parametro code o state mancante.

en: Invalid or expired state token.
it_IT: Token di stato non valido o scaduto.

en: AI Generated Image
it_IT: Immagine Generata con AI

en: Image URL is required.
it_IT: L'URL dell'immagine è obbligatorio.

en: Welcome to Renas AI Content Generator! %1$sConnect your account%2$s to get started.
it_IT: Benvenuto in Renas AI Content Generator! %1$sCollega il tuo account%2$s per iniziare.

en: Getting Started
it_IT: Per Iniziare

en: %1$sCreate a free account%2$s at renas.ai
it_IT: %1$sCrea un account gratuito%2$s su renas.ai

en: Go to %1$sSettings%2$s and click "Connect to Renas AI"
it_IT: Vai su %1$sImpostazioni%2$s e clicca "Collegati a Renas AI"

en: Authorize the connection and start creating content!
it_IT: Autorizza la connessione e inizia a creare contenuti!

en: Credits Available
it_IT: Crediti Disponibili

en: Current Plan
it_IT: Piano Attuale

en: Quick Actions
it_IT: Azioni Rapide

en: Buy Credits
it_IT: Acquista Crediti

en: Start Writing
it_IT: Inizia a Scrivere

en: Create complete blog posts in 4 easy steps: set your topic, choose a title, review the outline, and generate.
it_IT: Crea articoli completi per il blog in 4 semplici passaggi: imposta l'argomento, scegli un titolo, rivedi la scaletta e genera.

en: Create Images
it_IT: Crea Immagini

en: Generate AI images or search free stock photos. Downloaded images are saved directly to your Media Library.
it_IT: Genera immagini con AI o cerca foto stock gratuite. Le immagini scaricate vengono salvate direttamente nella Libreria Media.

en: Editor Actions
it_IT: Azioni Editor

en: Rewrite, summarize, translate, or fix grammar in your existing content. Available in the Classic Editor.
it_IT: Riscrivi, riassumi, traduci o correggi la grammatica nei tuoi contenuti esistenti. Disponibile nell'Editor Classico.

en: AI Models
it_IT: Modelli AI

en: Choose from 10+ AI models including GPT-5, Claude, Gemini, and Grok. Each with different speed and quality trade-offs.
it_IT: Scegli tra oltre 10 modelli AI tra cui GPT-5, Claude, Gemini e Grok. Ognuno con diversi compromessi tra velocità e qualità.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Blog Wizard.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s per utilizzare il Blog Wizard.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Outline
it_IT: Scaletta

en: Generate
it_IT: Genera

en: What do you want to write about?
it_IT: Di cosa vuoi scrivere?

en: Topic
it_IT: Argomento

en: e.g. Benefits of remote work for software developers
it_IT: es. Vantaggi del lavoro da remoto per gli sviluppatori software

en: AI Model
it_IT: Modello AI

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Language
it_IT: Lingua

en: Tone
it_IT: Tono

en: Keywords
it_IT: Parole Chiave

en: Comma-separated keywords (optional)
it_IT: Parole chiave separate da virgola (facoltativo)

en: Optional. Separate with commas.
it_IT: Facoltativo. Separa con virgole.

en: Target Audience
it_IT: Pubblico di Riferimento

en: e.g. Beginner developers, Marketing professionals (optional)
it_IT: es. Sviluppatori principianti, Professionisti del marketing (facoltativo)

en: Next: Choose Title
it_IT: Avanti: Scegli Titolo

en: Choose a Title
it_IT: Scegli un Titolo

en: AI Generate
it_IT: Genera con AI

en: Write Manually
it_IT: Scrivi Manualmente

en: Number of titles:
it_IT: Numero di titoli:

en: Generate Titles
it_IT: Genera Titoli

en: Generating titles...
it_IT: Generazione titoli in corso...

en: Enter your title:
it_IT: Inserisci il tuo titolo:

en: Type your blog post title here...
it_IT: Scrivi qui il titolo del tuo articolo...

en: Next: Generate Outline
it_IT: Avanti: Genera Scaletta

en: Back
it_IT: Indietro

en: Review & Edit Outline
it_IT: Rivedi e Modifica la Scaletta

en: H2 Sections:
it_IT: Sezioni H2:

en: Include H3 subsections
it_IT: Includi sottosezioni H3

en: Length:
it_IT: Lunghezza:

en: Generate Outline
it_IT: Genera Scaletta

en: Generating outline...
it_IT: Generazione scaletta in corso...

en: Add Section
it_IT: Aggiungi Sezione

en: Next: Generate Blog Post
it_IT: Avanti: Genera Articolo

en: Generate Blog Post
it_IT: Genera Articolo

en: Include FAQ section at the end
it_IT: Includi sezione FAQ alla fine

en: Generating blog post... This may take up to 2 minutes.
it_IT: Generazione articolo in corso... Potrebbe richiedere fino a 2 minuti.

en: Category
it_IT: Categoria

en: Select category...
it_IT: Seleziona categoria...

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Featured Image
it_IT: Immagine in Evidenza

en: Use the %1$sImage Generator%2$s to create a featured image.
it_IT: Usa il %1$sGeneratore di Immagini%2$s per creare un'immagine in evidenza.

en: Save as Draft
it_IT: Salva come Bozza

en: Publish Now
it_IT: Pubblica Ora

en: Copy HTML
it_IT: Copia HTML

en: Post created successfully!
it_IT: Articolo creato con successo!

en: Edit Post
it_IT: Modifica Articolo

en: View Post
it_IT: Visualizza Articolo

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s.

en: Loading history...
it_IT: Caricamento cronologia...

en: Date
it_IT: Data

en: Type
it_IT: Tipo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Credits
it_IT: Crediti

en: No credit transactions found.
it_IT: Nessuna transazione di crediti trovata.

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Stock Images (Free)
it_IT: Immagini Stock (Gratuite)

en: AI Image Generation
it_IT: Generazione Immagini AI

en: Describe the image you want to generate...
it_IT: Descrivi l'immagine che vuoi generare...

en: Model
it_IT: Modello

en: Quality
it_IT: Qualità

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Generate Image
it_IT: Genera Immagine

en: Generating image...
it_IT: Generazione immagine in corso...

en: Download to Media Library
it_IT: Scarica nella Libreria Media

en: Image saved to Media Library!
it_IT: Immagine salvata nella Libreria Media!

en: View in Media Library
it_IT: Visualizza nella Libreria Media

en: Stock Image Search
it_IT: Ricerca Immagini Stock

en: Search free stock images from Pexels and Unsplash. No credits required.
it_IT: Cerca immagini stock gratuite da Pexels e Unsplash. Nessun credito richiesto.

en: Search for images...
it_IT: Cerca immagini...

en: Search
it_IT: Cerca

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso...

en: Default Settings
it_IT: Impostazioni Predefinite

en: Set default values for the Blog Wizard and other tools.
it_IT: Imposta i valori predefiniti per il Blog Wizard e gli altri strumenti.

en: Default AI Model
it_IT: Modello AI Predefinito

en: Loading models...
it_IT: Caricamento modelli...

en: Default Language
it_IT: Lingua Predefinita

en: Loading languages...
it_IT: Caricamento lingue...

en: Default Tone
it_IT: Tono Predefinito

en: Default Length
it_IT: Lunghezza Predefinita

en: Save Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Buy Credits
it_IT: Acquista Crediti

en: Connection
it_IT: Connessione

en: Connected as %1$s (%2$s)
it_IT: Connesso come %1$s (%2$s)

en: API Key:
it_IT: Chiave API:

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Not connected
it_IT: Non connesso

en: Connect your Renas AI account to start generating content with AI.
it_IT: Collega il tuo account Renas AI per iniziare a generare contenuti con AI.

en: Connect to Renas AI
it_IT: Collegati a Renas AI

en: Don't have an account? %1$sSign up for free%2$s
it_IT: Non hai un account? %1$sRegistrati gratuitamente%2$s

en: Content Templates
it_IT: Modelli di Contenuto

en: Content Rewriter
it_IT: Riscrittore di Contenuti

en: Content Refresh
it_IT: Aggiornamento Contenuti

en: History
it_IT: Cronologia

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: No results generated.
it_IT: Nessun risultato generato.

en: No templates found.
it_IT: Nessun modello trovato.

en: Please fill in all required fields.
it_IT: Compila tutti i campi obbligatori.

en: View
it_IT: Visualizza

en: Collapse
it_IT: Comprimi

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Entry deleted.
it_IT: Voce eliminata.

en: Delete this entry?
it_IT: Eliminare questa voce?

en: Clear all content history? This cannot be undone.
it_IT: Cancellare tutta la cronologia dei contenuti? Questa azione non può essere annullata.

en: New Chat
it_IT: Nuova Chat

en: Delete this conversation?
it_IT: Eliminare questa conversazione?

en: No conversations yet. Start a new chat!
it_IT: Nessuna conversazione. Inizia una nuova chat!

en: Select Model
it_IT: Seleziona Modello

en: Conversations
it_IT: Conversazioni

en: Hello! I'm your AI writing assistant. How can I help you today?
it_IT: Ciao! Sono il tuo assistente di scrittura AI. Come posso aiutarti oggi?

en: Type your message...
it_IT: Scrivi il tuo messaggio...

en: Send
it_IT: Invia

en: Clear chat history?
it_IT: Cancellare la cronologia della chat?

en: Content History
it_IT: Cronologia Contenuti

en: All
it_IT: Tutti

en: Blog Posts
it_IT: Articoli del Blog

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Clear All
it_IT: Cancella Tutto

en: Clear all history
it_IT: Cancella tutta la cronologia

en: No content history found. Generated content will appear here.
it_IT: Nessuna cronologia dei contenuti trovata. I contenuti generati appariranno qui.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Auto-Post.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s per utilizzare Auto-Post.

en: Auto-Post Schedules
it_IT: Programmazioni Auto-Post

en: Add New Schedule
it_IT: Aggiungi Nuova Programmazione

en: New Schedule
it_IT: Nuova Programmazione

en: e.g. Latest trends in artificial intelligence
it_IT: es. Ultime tendenze nell'intelligenza artificiale

en: The AI will generate blog posts about this topic each time the schedule runs.
it_IT: L'AI genererà articoli per il blog su questo argomento ogni volta che la programmazione viene eseguita.

en: Article Length
it_IT: Lunghezza Articolo

en: Post Status
it_IT: Stato Articolo

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Hourly
it_IT: Ogni ora

en: Every 6 Hours
it_IT: Ogni 6 ore

en: Every 12 Hours
it_IT: Ogni 12 ore

en: Twice Daily
it_IT: Due volte al giorno

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: Save Schedule
it_IT: Salva Programmazione

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Loading schedules...
it_IT: Caricamento programmazioni...

en: Status
it_IT: Stato

en: Last Run
it_IT: Ultima Esecuzione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: No schedules found. Click "Add New Schedule" to create your first auto-post schedule.
it_IT: Nessuna programmazione trovata. Clicca "Aggiungi Nuova Programmazione" per creare la tua prima programmazione auto-post.

en: Activity Log
it_IT: Registro Attività

en: Loading log...
it_IT: Caricamento registro...

en: Time
it_IT: Ora

en: Message
it_IT: Messaggio

en: No log entries yet. Activity will appear here after schedules run.
it_IT: Nessuna voce nel registro. Le attività appariranno qui dopo l'esecuzione delle programmazioni.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Content Rewriter.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s per utilizzare il Riscrittore di Contenuti.

en: Paste a URL to fetch its content, then rewrite it with AI in your preferred language and tone.
it_IT: Incolla un URL per recuperarne il contenuto, poi riscrivilo con AI nella lingua e nel tono che preferisci.

en: Source URL
it_IT: URL Sorgente

en: https://example.com/article
it_IT: https://esempio.com/articolo

en: Enter the URL of the article you want to rewrite.
it_IT: Inserisci l'URL dell'articolo che vuoi riscrivere.

en: Fetch Content
it_IT: Recupera Contenuto

en: Fetching content from URL...
it_IT: Recupero del contenuto dall'URL...

en: Rewrite Settings
it_IT: Impostazioni Riscrittura

en: Choose how the content should be rewritten.
it_IT: Scegli come il contenuto deve essere riscritto.

en: This will use credits based on content length and selected model.
it_IT: Verranno utilizzati crediti in base alla lunghezza del contenuto e al modello selezionato.

en: Rewrite Content
it_IT: Riscrivi Contenuto

en: Rewriting content... This may take a moment.
it_IT: Riscrittura del contenuto in corso... Potrebbe richiedere un momento.

en: Rewritten Content
it_IT: Contenuto Riscritto

en: SEO Title
it_IT: Titolo SEO

en: Recommended: 50-60 characters. Used by Yoast, Rank Math, AIOSEO.
it_IT: Consigliato: 50-60 caratteri. Utilizzato da Yoast, Rank Math, AIOSEO.

en: Generate SEO Meta
it_IT: Genera SEO Meta

en: Focus Keyword
it_IT: Parola Chiave Principale

en: e.g. content marketing
it_IT: es. content marketing

en: Save as WordPress Post
it_IT: Salva come Articolo WordPress

en: Save as Post
it_IT: Salva come Articolo

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Content Refresh.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s per utilizzare Aggiornamento Contenuti.

en: Select published posts to rewrite, expand, simplify, or optimize for SEO using AI.
it_IT: Seleziona gli articoli pubblicati da riscrivere, espandere, semplificare o ottimizzare per la SEO utilizzando AI.

en: Search posts...
it_IT: Cerca articoli...

en: All Categories
it_IT: Tutte le Categorie

en: Show AI-generated only
it_IT: Mostra solo quelli generati con AI

en: Select All
it_IT: Seleziona Tutto

en: Rewrite
it_IT: Riscrivi

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Simplify
it_IT: Semplifica

en: Improve SEO
it_IT: Migliora SEO

en: SEO Optimize
it_IT: Ottimizza SEO

en: Start Refresh
it_IT: Avvia Aggiornamento

en: Processing 0 of 0...
it_IT: Elaborazione 0 di 0...

en: Loading posts...
it_IT: Caricamento articoli...

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Words
it_IT: Parole

en: No posts found. Try adjusting your search filters.
it_IT: Nessun articolo trovato. Prova a modificare i filtri di ricerca.

en: Refresh Complete
it_IT: Aggiornamento Completato

en: Post
it_IT: Articolo

note: ── New i18n keys (class-admin.php wp_localize_script) ──
en: Active
it_IT: Attivo

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Run Now
it_IT: Esegui Ora

en: Every 6h
it_IT: Ogni 6h

en: Every 12h
it_IT: Ogni 12h

en: Success
it_IT: Successo

en: Saving...
it_IT: Salvataggio...

en: Schedule saved successfully.
it_IT: Programmazione salvata con successo.

en: Delete this schedule? This cannot be undone.
it_IT: Eliminare questa programmazione? Questa azione non può essere annullata.

en: Schedule deleted.
it_IT: Programmazione eliminata.

en: Running...
it_IT: Esecuzione in corso...

en: Schedule executed successfully.
it_IT: Programmazione eseguita con successo.

en: Please enter a URL.
it_IT: Inserisci un URL.

en: Failed to fetch content from URL.
it_IT: Impossibile recuperare il contenuto dall'URL.

en: Content fetched successfully.
it_IT: Contenuto recuperato con successo.

en: Word count
it_IT: Conteggio parole

en: Words
it_IT: Parole

en: Cost
it_IT: Costo

en: Remaining
it_IT: Rimanenti

en: Content rewritten successfully!
it_IT: Contenuto riscritto con successo!

en: Rewrite failed.
it_IT: Riscrittura fallita.

en: Please fetch content first.
it_IT: Prima recupera il contenuto.

en: Rewrite content first before generating SEO meta.
it_IT: Riscrivi prima il contenuto prima di generare i SEO meta.

en: SEO meta generated!
it_IT: SEO meta generati!

en: SEO meta generation failed.
it_IT: Generazione SEO meta fallita.

en: published
it_IT: pubblicato

en: saved as draft
it_IT: salvato come bozza

en: Failed to create post.
it_IT: Impossibile creare l'articolo.

en: HTML copied to clipboard!
it_IT: HTML copiato negli appunti!

en: Template
it_IT: Modello

en: Credits used
it_IT: Crediti utilizzati

en: entries
it_IT: voci

en: Page
it_IT: Pagina

en: post selected
it_IT: articolo selezionato

en: posts selected
it_IT: articoli selezionati

en: posts
it_IT: articoli

en: AI Generated
it_IT: Generato con AI

en: Please select at least one post.
it_IT: Seleziona almeno un articolo.

en: You are about to refresh {count} post(s). This will use credits. Continue?
it_IT: Stai per aggiornare {count} articolo/i. Verranno utilizzati dei crediti. Continuare?

en: Processing...
it_IT: Elaborazione...

en: Processing {current} of {total}...
it_IT: Elaborazione {current} di {total}...

en: Total Posts
it_IT: Articoli Totali

en: Successful
it_IT: Riusciti

en: Failed
it_IT: Non riusciti

en: {count} post(s) refreshed successfully.
it_IT: {count} articolo/i aggiornato/i con successo.

en: {count} post(s) failed to refresh.
it_IT: {count} articolo/i non aggiornato/i.

en: Connecting...
it_IT: Connessione in corso...

en: A new tab has opened. Please log in to Renas AI and authorize the connection. This page will update automatically when you return.
it_IT: Si è aperta una nuova scheda. Accedi a Renas AI e autorizza la connessione. Questa pagina si aggiornerà automaticamente al tuo ritorno.

en: Failed to start connection
it_IT: Impossibile avviare la connessione

en: Please enter your API key.
it_IT: Inserisci la tua chiave API.

en: Invalid API key format. Key must start with renas_sk_
it_IT: Formato chiave API non valido. La chiave deve iniziare con renas_sk_

en: Successfully connected to Renas AI!
it_IT: Connesso con successo a Renas AI!

en: Connect with API Key
it_IT: Connetti con Chiave API

en: Completing connection...
it_IT: Completamento connessione...

en: Connection failed. Please try again.
it_IT: Connessione fallita. Riprova.

en: Disconnecting...
it_IT: Disconnessione in corso...

en: Disconnected from Renas AI.
it_IT: Disconnesso da Renas AI.

en: Failed to disconnect
it_IT: Impossibile disconnettersi

en: Failed to save settings
it_IT: Impossibile salvare le impostazioni

note: ── Config: Tones (class-config.php) ──
en: Professional
it_IT: Professionale

en: Casual
it_IT: Informale

en: Academic
it_IT: Accademico

en: Conversational
it_IT: Colloquiale

en: Informative
it_IT: Informativo

en: Persuasive
it_IT: Persuasivo

en: Friendly
it_IT: Amichevole

en: Formal
it_IT: Formale

en: Humorous
it_IT: Umoristico

en: Inspirational
it_IT: Ispirazionale

en: Technical
it_IT: Tecnico

en: Storytelling
it_IT: Narrativo

en: Authoritative
it_IT: Autorevole

en: Empathetic
it_IT: Empatico

note: ── Config: Actions (class-config.php) ──
en: Summarize
it_IT: Riassumi

en: Fix Grammar
it_IT: Correggi Grammatica

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Professional Tone
it_IT: Tono Professionale

en: Casual Tone
it_IT: Tono Informale

en: Shorten
it_IT: Abbrevia

en: Generate Title
it_IT: Genera Titolo

en: Bullet Points
it_IT: Elenco Puntato

en: Improve SEO
it_IT: Migliora SEO

note: ── Config: Lengths (class-config.php) ──
en: Short (500-700 words)
it_IT: Breve (500-700 parole)

en: Medium (1,000-1,400 words)
it_IT: Medio (1.000-1.400 parole)

en: Long (1,800-2,200 words)
it_IT: Lungo (1.800-2.200 parole)

en: Epic (2,800-3,500 words)
it_IT: Epico (2.800-3.500 parole)

note: ── Template Categories (class-templates.php) ──
en: All Templates
it_IT: Tutti i Modelli

en: General
it_IT: Generale

note: ── Template Names & Descriptions (class-templates.php) ──
en: Facebook Post
it_IT: Post Facebook

en: Create engaging Facebook posts that drive interaction.
it_IT: Crea post Facebook coinvolgenti che stimolano l'interazione.

en: Topic / Subject
it_IT: Argomento / Soggetto

en: e.g. New product launch
it_IT: es. Lancio di un nuovo prodotto

en: e.g. Small business owners
it_IT: es. Piccoli imprenditori

en: Additional Context
it_IT: Contesto Aggiuntivo

en: Key points to include...
it_IT: Punti chiave da includere...

en: Instagram Caption
it_IT: Didascalia Instagram

en: Write captivating Instagram captions with hashtags.
it_IT: Scrivi didascalie Instagram accattivanti con hashtag.

en: Post Topic
it_IT: Argomento del Post

en: e.g. Behind the scenes of our workshop
it_IT: es. Dietro le quinte del nostro laboratorio

en: Hashtag Keywords
it_IT: Parole Chiave per Hashtag

en: e.g. handmade, artisan, craft
it_IT: es. artigianale, fatto a mano, creativo

en: Twitter / X Thread
it_IT: Thread Twitter / X

en: Generate a compelling Twitter/X thread from a topic.
it_IT: Genera un thread Twitter/X avvincente a partire da un argomento.

en: Thread Topic
it_IT: Argomento del Thread

en: e.g. 10 lessons from building a startup
it_IT: es. 10 lezioni dalla creazione di una startup

en: Number of Tweets
it_IT: Numero di Tweet

en: LinkedIn Post
it_IT: Post LinkedIn

en: Professional LinkedIn posts that build authority.
it_IT: Post LinkedIn professionali che costruiscono autorevolezza.

en: e.g. Leadership lessons from my career
it_IT: es. Lezioni di leadership dalla mia carriera

en: e.g. Tech professionals
it_IT: es. Professionisti del settore tech

en: Key Points
it_IT: Punti Chiave

en: Main ideas to cover...
it_IT: Idee principali da trattare...

en: AIDA Framework
it_IT: Framework AIDA

en: Attention-Interest-Desire-Action marketing copy.
it_IT: Testo di marketing Attenzione-Interesse-Desiderio-Azione.

en: Product / Service
it_IT: Prodotto / Servizio

en: e.g. Project management software
it_IT: es. Software di gestione progetti

en: e.g. Remote teams
it_IT: es. Team da remoto

en: Key Features / Benefits
it_IT: Caratteristiche / Vantaggi Principali

en: List main features...
it_IT: Elenca le caratteristiche principali...

en: PAS Framework
it_IT: Framework PAS

en: Problem-Agitate-Solution persuasive copy.
it_IT: Testo persuasivo Problema-Agitazione-Soluzione.

en: e.g. Online accounting tool
it_IT: es. Strumento di contabilità online

en: Problem
it_IT: Problema

en: What problem does your audience face?
it_IT: Quale problema affronta il tuo pubblico?

en: e.g. Freelancers
it_IT: es. Liberi professionisti

en: BAB Framework
it_IT: Framework BAB

en: Before-After-Bridge transformation copy.
it_IT: Testo di trasformazione Prima-Dopo-Ponte.

en: e.g. Fitness coaching app
it_IT: es. App di coaching fitness

en: Before (Current Pain)
it_IT: Prima (Problema Attuale)

en: Describe current situation...
it_IT: Descrivi la situazione attuale...

en: After (Desired Outcome)
it_IT: Dopo (Risultato Desiderato)

en: Describe ideal outcome...
it_IT: Descrivi il risultato ideale...

en: Product Ad Copy
it_IT: Testo Pubblicitario Prodotto

en: High-converting ad copy for Google, Facebook, etc.
it_IT: Testi pubblicitari ad alta conversione per Google, Facebook, ecc.

en: e.g. Organic skincare line
it_IT: es. Linea di cosmetici naturali

en: Ad Platform
it_IT: Piattaforma Pubblicitaria

en: e.g. Facebook, Google Ads
it_IT: es. Facebook, Google Ads

en: Key Benefits
it_IT: Vantaggi Principali

en: Main selling points...
it_IT: Punti di forza principali...

en: e.g. Women 25-40
it_IT: es. Donne 25-40 anni

en: Product Description
it_IT: Descrizione Prodotto

en: Compelling product descriptions that convert.
it_IT: Descrizioni di prodotto persuasive che convertono.

en: Product Name
it_IT: Nome Prodotto

en: e.g. Wireless Noise-Canceling Headphones
it_IT: es. Cuffie Wireless con Cancellazione del Rumore

en: Key Features
it_IT: Caratteristiche Principali

en: List product features...
it_IT: Elenca le caratteristiche del prodotto...

en: e.g. Music lovers, commuters
it_IT: es. Amanti della musica, pendolari

en: Product Title
it_IT: Titolo Prodotto

en: SEO-optimized product titles for e-commerce.
it_IT: Titoli prodotto ottimizzati per la SEO per l'e-commerce.

en: Product Name / Type
it_IT: Nome / Tipo Prodotto

en: e.g. Bluetooth speaker
it_IT: es. Altoparlante Bluetooth

en: Key Feature
it_IT: Caratteristica Principale

en: e.g. Waterproof, 24h battery
it_IT: es. Impermeabile, batteria 24h

en: Brand Name
it_IT: Nome del Brand

en: e.g. SoundMax
it_IT: es. SoundMax

en: SEO-optimized meta descriptions for search results.
it_IT: Meta description ottimizzate per la SEO nei risultati di ricerca.

en: Page Title
it_IT: Titolo Pagina

en: e.g. Best Project Management Tools 2024
it_IT: es. Migliori Strumenti di Gestione Progetti 2024

en: Target Keywords
it_IT: Parole Chiave Target

en: e.g. project management, team collaboration
it_IT: es. gestione progetti, collaborazione team

en: Page Summary
it_IT: Riepilogo Pagina

en: Brief description of page content...
it_IT: Breve descrizione del contenuto della pagina...

en: SEO Title Tag
it_IT: Tag Titolo SEO

en: Click-worthy title tags optimized for search engines.
it_IT: Tag titolo accattivanti ottimizzati per i motori di ricerca.

en: Page Topic
it_IT: Argomento della Pagina

en: e.g. WordPress performance optimization
it_IT: es. Ottimizzazione delle prestazioni WordPress

en: e.g. WordPress speed, optimization
it_IT: es. Velocità WordPress, ottimizzazione

en: Brand / Site Name
it_IT: Nome Brand / Sito

en: e.g. TechBlog
it_IT: es. TechBlog

en: Email Subject Line
it_IT: Oggetto Email

en: High open-rate email subject lines.
it_IT: Oggetti email con alto tasso di apertura.

en: Email Topic
it_IT: Argomento Email

en: e.g. Summer sale announcement
it_IT: es. Annuncio saldi estivi

en: Recipient Audience
it_IT: Pubblico Destinatario

en: e.g. Newsletter subscribers
it_IT: es. Iscritti alla newsletter

en: Cold Email
it_IT: Email a Freddo

en: Personalized cold outreach emails that get replies.
it_IT: Email di contatto a freddo personalizzate che ottengono risposte.

en: Email Purpose
it_IT: Scopo dell'Email

en: e.g. Partnership proposal
it_IT: es. Proposta di collaborazione

en: Your Product / Service
it_IT: Il Tuo Prodotto / Servizio

en: e.g. SaaS analytics platform
it_IT: es. Piattaforma di analisi SaaS

en: Recipient Role
it_IT: Ruolo del Destinatario

en: e.g. Marketing Director
it_IT: es. Direttore Marketing

en: Paragraph Writer
it_IT: Generatore di Paragrafi

en: Generate well-structured paragraphs on any topic.
it_IT: Genera paragrafi ben strutturati su qualsiasi argomento.

en: e.g. Benefits of remote work
it_IT: es. Vantaggi del lavoro da remoto

en: Context / Instructions
it_IT: Contesto / Istruzioni

en: What should the paragraph cover?
it_IT: Cosa dovrebbe trattare il paragrafo?

en: Listicle
it_IT: Articolo a Lista

en: Create numbered list-based content for blogs or social.
it_IT: Crea contenuti basati su elenchi numerati per blog o social.

en: Listicle Topic
it_IT: Argomento dell'Articolo a Lista

en: e.g. 10 best productivity apps
it_IT: es. Le 10 migliori app per la produttività

en: Number of Items
it_IT: Numero di Elementi

en: e.g. Entrepreneurs
it_IT: es. Imprenditori

en: FAQ Generator
it_IT: Generatore FAQ

en: Generate FAQ sections for pages or products.
it_IT: Genera sezioni FAQ per pagine o prodotti.

en: Topic / Product
it_IT: Argomento / Prodotto

en: e.g. Online course platform
it_IT: es. Piattaforma di corsi online

en: Number of Questions
it_IT: Numero di Domande

en: Specific areas to cover...
it_IT: Aree specifiche da trattare...

en: Persuasive CTAs for buttons, banners, and landing pages.
it_IT: CTA persuasive per pulsanti, banner e landing page.

en: Product / Offer
it_IT: Prodotto / Offerta

en: e.g. Free trial of our software
it_IT: es. Prova gratuita del nostro software

en: Desired Action
it_IT: Azione Desiderata

en: e.g. Sign up, Buy now, Download
it_IT: es. Registrati, Acquista ora, Scarica

en: Memorable taglines and slogans for brands.
it_IT: Tagline e slogan memorabili per i brand.

en: Brand / Company Name
it_IT: Nome Brand / Azienda

en: e.g. GreenEats
it_IT: es. GreenEats

en: Industry
it_IT: Settore

en: e.g. Sustainable food delivery
it_IT: es. Consegna di cibo sostenibile

en: Brand Values
it_IT: Valori del Brand

en: e.g. Eco-friendly, fresh, fast
it_IT: es. Ecologico, fresco, veloce

note: ── WooCommerce (class-woocommerce.php) ──
en: Renas AI — Product Description
it_IT: Renas AI — Descrizione Prodotto

en: Short Description
it_IT: Descrizione Breve

en: Long Description
it_IT: Descrizione Estesa

en: Both
it_IT: Entrambe

en: Generated! Click "Insert" to fill the product fields.
it_IT: Generato! Clicca "Inserisci" per compilare i campi del prodotto.

en: Short Description:
it_IT: Descrizione Breve:

en: Insert Short Description
it_IT: Inserisci Descrizione Breve

en: Long Description:
it_IT: Descrizione Estesa:

en: Insert Long Description
it_IT: Inserisci Descrizione Estesa

note: ── Content History (class-content-history.php) ──
en: Content History Entry
it_IT: Voce Cronologia Contenuti

en: Generated Content
it_IT: Contenuto Generato

en: History entry not found.
it_IT: Voce della cronologia non trovata.

en: You do not have permission to delete this entry.
it_IT: Non hai i permessi per eliminare questa voce.

note: ── Chatbot Page (chatbot-page.php) ──
en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the AI Chat.
it_IT: Prima %1$scollegati a Renas AI%2$s per utilizzare AI Chat.

en: AI Writing Assistant
it_IT: Assistente di Scrittura AI

en: Default Model
it_IT: Modello Predefinito

en: Toggle sidebar
it_IT: Mostra/nascondi barra laterale

note: ── Templates Page (templates-page.php) ──
en: Templates
it_IT: Modelli

en: Search templates...
it_IT: Cerca modelli...

en: No template history found. Generated templates will appear here.
it_IT: Nessuna cronologia dei modelli trovata. I modelli generati appariranno qui.

en: Variations
it_IT: Varianti

en: Number of different outputs to generate.
it_IT: Numero di output diversi da generare.

en: Credits vary based on model selection.
it_IT: I crediti variano in base al modello selezionato.

en: Generating content...
it_IT: Generazione contenuto in corso...

en: Results
it_IT: Risultati
