Renas AI Content Generator 1.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (476 entries)

note: Description of the plugin
en: AI-powered content generator for WordPress. Create blog posts, generate images, and edit text with 10+ AI models.
fr_FR: Generateur de contenu propulse par l'AI pour WordPress. Creez des articles de blog, generez des images et modifiez du texte avec plus de 10 modeles AI.

en: Renas AI Content Generator requires PHP %s or higher.
fr_FR: Renas AI Content Generator necessite PHP %s ou une version superieure.

en: Renas AI Content Generator requires WordPress %s or higher.
fr_FR: Renas AI Content Generator necessite WordPress %s ou une version superieure.

en: Renas AI Content Generator requires the OpenSSL PHP extension.
fr_FR: Renas AI Content Generator necessite l'extension PHP OpenSSL.

en: API key not configured. Please connect to Renas AI first.
fr_FR: Cle API non configuree. Veuillez d'abord vous connecter a Renas AI.

en: API error
fr_FR: Erreur API

en: Insufficient credits. Please purchase more credits at renas.ai/pricing
fr_FR: Credits insuffisants. Veuillez acheter des credits supplementaires sur renas.ai/pricing

en: Rate limit exceeded. Please wait a moment and try again.
fr_FR: Limite de requetes depassee. Veuillez patienter un instant et reessayer.

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Blog Wizard
fr_FR: Assistant Blog

en: Image Generator
fr_FR: Generateur d'images

en: Credit History
fr_FR: Historique des credits

en: Settings
fr_FR: Parametres

en: Generating...
fr_FR: Generation en cours...

en: An error occurred
fr_FR: Une erreur est survenue

en: Insufficient credits
fr_FR: Credits insuffisants

en: Connected
fr_FR: Connecte

en: Disconnected
fr_FR: Deconnecte

en: Saved successfully
fr_FR: Enregistre avec succes

en: Are you sure you want to disconnect from Renas AI?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir vous deconnecter de Renas AI ?

en: Please select a title.
fr_FR: Veuillez selectionner un titre.

en: Please enter a topic.
fr_FR: Veuillez saisir un sujet.

en: Connect to Renas AI to start generating content.
fr_FR: Connectez-vous a Renas AI pour commencer a generer du contenu.

en: Connect Now
fr_FR: Se connecter

en: Credits:
fr_FR: Credits :

en: Plan:
fr_FR: Forfait :

en: New Blog Post
fr_FR: Nouvel article de blog

en: Generate Image
fr_FR: Generer une image

en: Missing code or state parameter.
fr_FR: Parametre code ou state manquant.

en: Invalid or expired state token.
fr_FR: Jeton d'etat invalide ou expire.

en: AI Generated Image
fr_FR: Image generee par AI

en: Image URL is required.
fr_FR: L'URL de l'image est requise.

en: Welcome to Renas AI Content Generator! %1$sConnect your account%2$s to get started.
fr_FR: Bienvenue sur Renas AI Content Generator ! %1$sConnectez votre compte%2$s pour commencer.

en: Getting Started
fr_FR: Premiers pas

en: %1$sCreate a free account%2$s at renas.ai
fr_FR: %1$sCreez un compte gratuit%2$s sur renas.ai

en: Go to %1$sSettings%2$s and click "Connect to Renas AI"
fr_FR: Allez dans %1$sParametres%2$s et cliquez sur "Se connecter a Renas AI"

en: Authorize the connection and start creating content!
fr_FR: Autorisez la connexion et commencez a creer du contenu !

en: Credits Available
fr_FR: Credits disponibles

en: Current Plan
fr_FR: Forfait actuel

en: Account
fr_FR: Compte

en: Quick Actions
fr_FR: Actions rapides

en: Buy Credits
fr_FR: Acheter des credits

en: Start Writing
fr_FR: Commencer a ecrire

en: Create complete blog posts in 4 easy steps: set your topic, choose a title, review the outline, and generate.
fr_FR: Creez des articles de blog complets en 4 etapes simples : definissez votre sujet, choisissez un titre, verifiez le plan et generez.

en: Create Images
fr_FR: Creer des images

en: Generate AI images or search free stock photos. Downloaded images are saved directly to your Media Library.
fr_FR: Generez des images AI ou recherchez des photos libres de droits. Les images telechargees sont enregistrees directement dans votre bibliotheque de medias.

en: Editor Actions
fr_FR: Actions de l'editeur

en: Rewrite, summarize, translate, or fix grammar in your existing content. Available in the Classic Editor.
fr_FR: Reecrivez, resumez, traduisez ou corrigez la grammaire de votre contenu existant. Disponible dans l'editeur classique.

en: AI Models
fr_FR: Modeles AI

en: Choose from 10+ AI models including GPT-5, Claude, Gemini, and Grok. Each with different speed and quality trade-offs.
fr_FR: Choisissez parmi plus de 10 modeles AI, dont GPT-5, Claude, Gemini et Grok. Chacun avec des compromis differents entre vitesse et qualite.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Blog Wizard.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s pour utiliser l'Assistant Blog.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Outline
fr_FR: Plan

en: Generate
fr_FR: Generer

en: What do you want to write about?
fr_FR: Sur quel sujet souhaitez-vous ecrire ?

en: Topic
fr_FR: Sujet

en: e.g. Benefits of remote work for software developers
fr_FR: ex. Les avantages du teletravail pour les developpeurs

en: AI Model
fr_FR: Modele AI

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Language
fr_FR: Langue

en: Tone
fr_FR: Ton

en: Keywords
fr_FR: Mots-cles

en: Comma-separated keywords (optional)
fr_FR: Mots-cles separes par des virgules (facultatif)

en: Optional. Separate with commas.
fr_FR: Facultatif. Separez par des virgules.

en: Target Audience
fr_FR: Public cible

en: e.g. Beginner developers, Marketing professionals (optional)
fr_FR: ex. Developpeurs debutants, professionnels du marketing (facultatif)

en: Next: Choose Title
fr_FR: Suivant : Choisir un titre

en: Choose a Title
fr_FR: Choisissez un titre

en: AI Generate
fr_FR: Generation AI

en: Write Manually
fr_FR: Ecrire manuellement

en: Number of titles:
fr_FR: Nombre de titres :

en: Generate Titles
fr_FR: Generer des titres

en: Generating titles...
fr_FR: Generation des titres...

en: Enter your title:
fr_FR: Saisissez votre titre :

en: Type your blog post title here...
fr_FR: Saisissez le titre de votre article ici...

en: Next: Generate Outline
fr_FR: Suivant : Generer le plan

en: Back
fr_FR: Retour

en: Review & Edit Outline
fr_FR: Verifier et modifier le plan

en: H2 Sections:
fr_FR: Sections H2 :

en: Include H3 subsections
fr_FR: Inclure des sous-sections H3

en: Length:
fr_FR: Longueur :

en: Generate Outline
fr_FR: Generer le plan

en: Generating outline...
fr_FR: Generation du plan...

en: Add Section
fr_FR: Ajouter une section

en: Next: Generate Blog Post
fr_FR: Suivant : Generer l'article

en: Generate Blog Post
fr_FR: Generer l'article de blog

en: Include FAQ section at the end
fr_FR: Inclure une section FAQ a la fin

en: Generating blog post... This may take up to 2 minutes.
fr_FR: Generation de l'article... Cela peut prendre jusqu'a 2 minutes.

en: Category
fr_FR: Categorie

en: Select category...
fr_FR: Selectionner une categorie...

en: Meta Description
fr_FR: Meta description

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Featured Image
fr_FR: Image mise en avant

en: Use the %1$sImage Generator%2$s to create a featured image.
fr_FR: Utilisez le %1$sGenerateur d'images%2$s pour creer une image mise en avant.

en: Save as Draft
fr_FR: Enregistrer comme brouillon

en: Publish Now
fr_FR: Publier maintenant

en: Copy HTML
fr_FR: Copier le HTML

en: Post created successfully!
fr_FR: Article cree avec succes !

en: Edit Post
fr_FR: Modifier l'article

en: View Post
fr_FR: Voir l'article

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s.

en: Loading history...
fr_FR: Chargement de l'historique...

en: No credit transactions found.
fr_FR: Aucune transaction de credits trouvee.

en: Previous
fr_FR: Precedent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Stock Images (Free)
fr_FR: Images libres de droits (Gratuit)

en: AI Image Generation
fr_FR: Generation d'images AI

en: Describe the image you want to generate...
fr_FR: Decrivez l'image que vous souhaitez generer...

en: Model
fr_FR: Modele

en: Quality
fr_FR: Qualite

en: Size
fr_FR: Taille

en: Generate Image
fr_FR: Generer une image

en: Generating image...
fr_FR: Generation de l'image...

en: Download to Media Library
fr_FR: Telecharger dans la bibliotheque de medias

en: Image saved to Media Library!
fr_FR: Image enregistree dans la bibliotheque de medias !

en: View in Media Library
fr_FR: Voir dans la bibliotheque de medias

en: Stock Image Search
fr_FR: Recherche d'images libres de droits

en: Search free stock images from Pexels and Unsplash. No credits required.
fr_FR: Recherchez des images gratuites sur Pexels et Unsplash. Aucun credit requis.

en: Search for images...
fr_FR: Rechercher des images...

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Searching...
fr_FR: Recherche en cours...

en: Default Settings
fr_FR: Parametres par defaut

en: Set default values for the Blog Wizard and other tools.
fr_FR: Definissez les valeurs par defaut pour l'Assistant Blog et les autres outils.

en: Default AI Model
fr_FR: Modele AI par defaut

en: Loading models...
fr_FR: Chargement des modeles...

en: Default Language
fr_FR: Langue par defaut

en: Loading languages...
fr_FR: Chargement des langues...

en: Default Tone
fr_FR: Ton par defaut

en: Default Length
fr_FR: Longueur par defaut

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les parametres

en: Buy Credits
fr_FR: Acheter des credits

en: Connection
fr_FR: Connexion

en: Connected as %1$s (%2$s)
fr_FR: Connecte en tant que %1$s (%2$s)

en: API Key:
fr_FR: Cle API :

en: Disconnect
fr_FR: Se deconnecter

en: Not connected
fr_FR: Non connecte

en: Connect your Renas AI account to start generating content with AI.
fr_FR: Connectez votre compte Renas AI pour commencer a generer du contenu avec l'AI.

en: Connect to Renas AI
fr_FR: Se connecter a Renas AI

en: Don't have an account? %1$sSign up for free%2$s
fr_FR: Vous n'avez pas de compte ? %1$sInscrivez-vous gratuitement%2$s

en: Content Templates
fr_FR: Modeles de contenu

en: Auto-Post
fr_FR: Publication automatique

en: Content Rewriter
fr_FR: Reecrivain de contenu

en: Content Refresh
fr_FR: Actualisation du contenu

en: History
fr_FR: Historique

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copied!
fr_FR: Copie !

en: No results generated.
fr_FR: Aucun resultat genere.

en: No templates found.
fr_FR: Aucun modele trouve.

en: Please fill in all required fields.
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs obligatoires.

en: View
fr_FR: Voir

en: Collapse
fr_FR: Reduire

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Entry deleted.
fr_FR: Entree supprimee.

en: Delete this entry?
fr_FR: Supprimer cette entree ?

en: Clear all content history? This cannot be undone.
fr_FR: Effacer tout l'historique du contenu ? Cette action est irreversible.

en: New Chat
fr_FR: Nouvelle conversation

en: Delete this conversation?
fr_FR: Supprimer cette conversation ?

en: No conversations yet. Start a new chat!
fr_FR: Aucune conversation pour le moment. Demarrez un nouveau chat !

en: Select Model
fr_FR: Selectionner un modele

en: Hello! I'm your AI writing assistant. How can I help you today?
fr_FR: Bonjour ! Je suis votre assistant d'ecriture AI. Comment puis-je vous aider aujourd'hui ?

en: Type your message...
fr_FR: Saisissez votre message...

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Clear chat history?
fr_FR: Effacer l'historique du chat ?

en: Content History
fr_FR: Historique du contenu

en: All
fr_FR: Tout

en: Blog Posts
fr_FR: Articles de blog

en: Templates
fr_FR: Modeles

en: Clear All
fr_FR: Tout effacer

en: Clear all history
fr_FR: Effacer tout l'historique

en: No content history found. Generated content will appear here.
fr_FR: Aucun historique de contenu trouve. Le contenu genere apparaitra ici.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Auto-Post.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s pour utiliser la publication automatique.

en: Auto-Post Schedules
fr_FR: Planifications de publication automatique

en: Add New Schedule
fr_FR: Ajouter une planification

en: New Schedule
fr_FR: Nouvelle planification

en: e.g. Latest trends in artificial intelligence
fr_FR: ex. Les dernieres tendances en intelligence artificielle

en: The AI will generate blog posts about this topic each time the schedule runs.
fr_FR: L'AI generera des articles de blog sur ce sujet a chaque execution de la planification.

en: Article Length
fr_FR: Longueur de l'article

en: Post Status
fr_FR: Statut de l'article

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Hourly
fr_FR: Toutes les heures

en: Every 6 Hours
fr_FR: Toutes les 6 heures

en: Every 12 Hours
fr_FR: Toutes les 12 heures

en: Twice Daily
fr_FR: Deux fois par jour

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Save Schedule
fr_FR: Enregistrer la planification

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Loading schedules...
fr_FR: Chargement des planifications...

en: Status
fr_FR: Statut

en: Last Run
fr_FR: Derniere execution

en: No schedules found. Click "Add New Schedule" to create your first auto-post schedule.
fr_FR: Aucune planification trouvee. Cliquez sur "Ajouter une planification" pour creer votre premiere publication automatique.

en: Activity Log
fr_FR: Journal d'activite

en: Loading log...
fr_FR: Chargement du journal...

en: Time
fr_FR: Heure

en: No log entries yet. Activity will appear here after schedules run.
fr_FR: Aucune entree dans le journal. L'activite apparaitra ici apres l'execution des planifications.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Content Rewriter.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s pour utiliser le Reecrivain de contenu.

en: Paste a URL to fetch its content, then rewrite it with AI in your preferred language and tone.
fr_FR: Collez une URL pour recuperer son contenu, puis reecrivez-le avec l'AI dans la langue et le ton de votre choix.

en: Source URL
fr_FR: URL source

en: Enter the URL of the article you want to rewrite.
fr_FR: Saisissez l'URL de l'article que vous souhaitez reecrire.

en: Fetch Content
fr_FR: Recuperer le contenu

en: Fetching content from URL...
fr_FR: Recuperation du contenu depuis l'URL...

en: Rewrite Settings
fr_FR: Parametres de reecriture

en: Choose how the content should be rewritten.
fr_FR: Choisissez comment le contenu doit etre reecrit.

en: This will use credits based on content length and selected model.
fr_FR: Cela consommera des credits en fonction de la longueur du contenu et du modele selectionne.

en: Rewrite Content
fr_FR: Reecrire le contenu

en: Rewriting content... This may take a moment.
fr_FR: Reecriture du contenu... Cela peut prendre un moment.

en: Rewritten Content
fr_FR: Contenu reecrit

en: SEO Title
fr_FR: Titre SEO

en: Recommended: 50-60 characters. Used by Yoast, Rank Math, AIOSEO.
fr_FR: Recommande : 50-60 caracteres. Utilise par Yoast, Rank Math, AIOSEO.

en: Generate SEO Meta
fr_FR: Generer les meta SEO

en: Focus Keyword
fr_FR: Mot-cle principal

en: e.g. content marketing
fr_FR: ex. marketing de contenu

en: Save as WordPress Post
fr_FR: Enregistrer comme article WordPress

en: Save as Post
fr_FR: Enregistrer comme article

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Content Refresh.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s pour utiliser l'Actualisation du contenu.

en: Select published posts to rewrite, expand, simplify, or optimize for SEO using AI.
fr_FR: Selectionnez des articles publies pour les reecrire, les enrichir, les simplifier ou les optimiser pour le SEO avec l'AI.

en: Search posts...
fr_FR: Rechercher des articles...

en: All Categories
fr_FR: Toutes les categories

en: Show AI-generated only
fr_FR: Afficher uniquement les contenus generes par AI

en: Select All
fr_FR: Tout selectionner

en: Rewrite
fr_FR: Reecrire

en: Expand
fr_FR: Enrichir

en: Simplify
fr_FR: Simplifier

en: Improve SEO
fr_FR: Ameliorer le SEO

en: SEO Optimize
fr_FR: Optimisation SEO

en: Start Refresh
fr_FR: Lancer l'actualisation

en: Processing 0 of 0...
fr_FR: Traitement de 0 sur 0...

en: Loading posts...
fr_FR: Chargement des articles...

en: Select
fr_FR: Selectionner

en: Words
fr_FR: Mots

en: No posts found. Try adjusting your search filters.
fr_FR: Aucun article trouve. Essayez de modifier vos filtres de recherche.

en: Refresh Complete
fr_FR: Actualisation terminee

en: Post
fr_FR: Article

note: ── New i18n keys (class-admin.php wp_localize_script) ──
en: Active
fr_FR: Actif

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Deactivate
fr_FR: Desactiver

en: Run Now
fr_FR: Executer maintenant

en: Every 6h
fr_FR: Toutes les 6h

en: Every 12h
fr_FR: Toutes les 12h

en: Success
fr_FR: Succes

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement...

en: Schedule saved successfully.
fr_FR: Planification enregistree avec succes.

en: Delete this schedule? This cannot be undone.
fr_FR: Supprimer cette planification ? Cette action est irreversible.

en: Schedule deleted.
fr_FR: Planification supprimee.

en: Running...
fr_FR: Execution en cours...

en: Schedule executed successfully.
fr_FR: Planification executee avec succes.

en: Please enter a URL.
fr_FR: Veuillez saisir une URL.

en: Failed to fetch content from URL.
fr_FR: Impossible de recuperer le contenu depuis l'URL.

en: Content fetched successfully.
fr_FR: Contenu recupere avec succes.

en: Word count
fr_FR: Nombre de mots

en: Words
fr_FR: Mots

en: Cost
fr_FR: Cout

en: Remaining
fr_FR: Restants

en: Content rewritten successfully!
fr_FR: Contenu reecrit avec succes !

en: Rewrite failed.
fr_FR: La reecriture a echoue.

en: Please fetch content first.
fr_FR: Veuillez d'abord recuperer le contenu.

en: Rewrite content first before generating SEO meta.
fr_FR: Reecrivez d'abord le contenu avant de generer les meta SEO.

en: SEO meta generated!
fr_FR: Meta SEO generees !

en: SEO meta generation failed.
fr_FR: La generation des meta SEO a echoue.

en: published
fr_FR: publie

en: saved as draft
fr_FR: enregistre comme brouillon

en: Failed to create post.
fr_FR: Impossible de creer l'article.

en: HTML copied to clipboard!
fr_FR: HTML copie dans le presse-papiers !

en: Template
fr_FR: Modele

en: Credits used
fr_FR: Credits utilises

en: entries
fr_FR: entrees

en: post selected
fr_FR: article selectionne

en: posts selected
fr_FR: articles selectionnes

en: posts
fr_FR: articles

en: AI Generated
fr_FR: Genere par AI

en: Please select at least one post.
fr_FR: Veuillez selectionner au moins un article.

en: You are about to refresh {count} post(s). This will use credits. Continue?
fr_FR: Vous etes sur le point d'actualiser {count} article(s). Cela consommera des credits. Continuer ?

en: Processing...
fr_FR: Traitement en cours...

en: Processing {current} of {total}...
fr_FR: Traitement de {current} sur {total}...

en: Total Posts
fr_FR: Total d'articles

en: Successful
fr_FR: Reussi

en: Failed
fr_FR: Echoue

en: {count} post(s) refreshed successfully.
fr_FR: {count} article(s) actualise(s) avec succes.

en: {count} post(s) failed to refresh.
fr_FR: {count} article(s) n'ont pas pu etre actualise(s).

en: Connecting...
fr_FR: Connexion en cours...

en: A new tab has opened. Please log in to Renas AI and authorize the connection. This page will update automatically when you return.
fr_FR: Un nouvel onglet s'est ouvert. Veuillez vous connecter a Renas AI et autoriser la connexion. Cette page se mettra a jour automatiquement a votre retour.

en: Failed to start connection
fr_FR: Impossible de demarrer la connexion

en: Please enter your API key.
fr_FR: Veuillez saisir votre cle API.

en: Invalid API key format. Key must start with renas_sk_
fr_FR: Format de cle API invalide. La cle doit commencer par renas_sk_

en: Successfully connected to Renas AI!
fr_FR: Connexion a Renas AI reussie !

en: Connect with API Key
fr_FR: Se connecter avec une cle API

en: Completing connection...
fr_FR: Finalisation de la connexion...

en: Connection failed. Please try again.
fr_FR: La connexion a echoue. Veuillez reessayer.

en: Disconnecting...
fr_FR: Deconnexion en cours...

en: Disconnected from Renas AI.
fr_FR: Deconnecte de Renas AI.

en: Failed to disconnect
fr_FR: Impossible de se deconnecter

en: Failed to save settings
fr_FR: Impossible d'enregistrer les parametres

note: ── Config: Tones (class-config.php) ──
en: Professional
fr_FR: Professionnel

en: Casual
fr_FR: Decontracte

en: Academic
fr_FR: Academique

en: Conversational
fr_FR: Conversationnel

en: Informative
fr_FR: Informatif

en: Persuasive
fr_FR: Persuasif

en: Friendly
fr_FR: Amical

en: Formal
fr_FR: Formel

en: Humorous
fr_FR: Humoristique

en: Inspirational
fr_FR: Inspirant

en: Technical
fr_FR: Technique

en: Storytelling
fr_FR: Narratif

en: Authoritative
fr_FR: Autoritaire

en: Empathetic
fr_FR: Empathique

note: ── Config: Actions (class-config.php) ──
en: Summarize
fr_FR: Resumer

en: Fix Grammar
fr_FR: Corriger la grammaire

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Professional Tone
fr_FR: Ton professionnel

en: Casual Tone
fr_FR: Ton decontracte

en: Shorten
fr_FR: Raccourcir

en: Generate Title
fr_FR: Generer un titre

en: Bullet Points
fr_FR: Liste a puces

en: Improve SEO
fr_FR: Ameliorer le SEO

note: ── Config: Lengths (class-config.php) ──
en: Short (500-700 words)
fr_FR: Court (500-700 mots)

en: Medium (1,000-1,400 words)
fr_FR: Moyen (1 000-1 400 mots)

en: Long (1,800-2,200 words)
fr_FR: Long (1 800-2 200 mots)

en: Epic (2,800-3,500 words)
fr_FR: Epique (2 800-3 500 mots)

note: ── Template Categories (class-templates.php) ──
en: All Templates
fr_FR: Tous les modeles

en: Social Media
fr_FR: Reseaux sociaux

en: Copywriting
fr_FR: Redaction publicitaire

en: Email
fr_FR: E-mail

note: ── Template Names & Descriptions (class-templates.php) ──
en: Facebook Post
fr_FR: Publication Facebook

en: Create engaging Facebook posts that drive interaction.
fr_FR: Creez des publications Facebook engageantes qui generent de l'interaction.

en: Topic / Subject
fr_FR: Sujet / Theme

en: e.g. New product launch
fr_FR: ex. Lancement d'un nouveau produit

en: e.g. Small business owners
fr_FR: ex. Proprietaires de petites entreprises

en: Additional Context
fr_FR: Contexte supplementaire

en: Key points to include...
fr_FR: Points cles a inclure...

en: Instagram Caption
fr_FR: Legende Instagram

en: Write captivating Instagram captions with hashtags.
fr_FR: Redigez des legendes Instagram captivantes avec des hashtags.

en: Post Topic
fr_FR: Sujet de la publication

en: e.g. Behind the scenes of our workshop
fr_FR: ex. Les coulisses de notre atelier

en: Hashtag Keywords
fr_FR: Mots-cles pour hashtags

en: e.g. handmade, artisan, craft
fr_FR: ex. fait main, artisan, artisanat

en: Twitter / X Thread
fr_FR: Thread Twitter / X

en: Generate a compelling Twitter/X thread from a topic.
fr_FR: Generez un thread Twitter/X captivant a partir d'un sujet.

en: Thread Topic
fr_FR: Sujet du thread

en: e.g. 10 lessons from building a startup
fr_FR: ex. 10 lecons tirees de la creation d'une startup

en: Number of Tweets
fr_FR: Nombre de tweets

en: LinkedIn Post
fr_FR: Publication LinkedIn

en: Professional LinkedIn posts that build authority.
fr_FR: Des publications LinkedIn professionnelles qui renforcent votre autorite.

en: e.g. Leadership lessons from my career
fr_FR: ex. Lecons de leadership tirees de ma carriere

en: e.g. Tech professionals
fr_FR: ex. Professionnels de la tech

en: Key Points
fr_FR: Points cles

en: Main ideas to cover...
fr_FR: Idees principales a aborder...

en: AIDA Framework
fr_FR: Framework AIDA

en: Attention-Interest-Desire-Action marketing copy.
fr_FR: Texte marketing Attention-Interet-Desir-Action.

en: Product / Service
fr_FR: Produit / Service

en: e.g. Project management software
fr_FR: ex. Logiciel de gestion de projet

en: e.g. Remote teams
fr_FR: ex. Equipes en teletravail

en: Key Features / Benefits
fr_FR: Fonctionnalites / Avantages cles

en: List main features...
fr_FR: Listez les fonctionnalites principales...

en: PAS Framework
fr_FR: Framework PAS

en: Problem-Agitate-Solution persuasive copy.
fr_FR: Texte persuasif Probleme-Agitation-Solution.

en: e.g. Online accounting tool
fr_FR: ex. Outil de comptabilite en ligne

en: Problem
fr_FR: Probleme

en: What problem does your audience face?
fr_FR: Quel probleme rencontre votre public ?

en: e.g. Freelancers
fr_FR: ex. Freelances

en: BAB Framework
fr_FR: Framework BAB

en: Before-After-Bridge transformation copy.
fr_FR: Texte de transformation Avant-Apres-Pont.

en: e.g. Fitness coaching app
fr_FR: ex. Application de coaching fitness

en: Before (Current Pain)
fr_FR: Avant (Probleme actuel)

en: Describe current situation...
fr_FR: Decrivez la situation actuelle...

en: After (Desired Outcome)
fr_FR: Apres (Resultat souhaite)

en: Describe ideal outcome...
fr_FR: Decrivez le resultat ideal...

en: Product Ad Copy
fr_FR: Texte publicitaire produit

en: High-converting ad copy for Google, Facebook, etc.
fr_FR: Texte publicitaire a fort taux de conversion pour Google, Facebook, etc.

en: e.g. Organic skincare line
fr_FR: ex. Gamme de soins bio

en: Ad Platform
fr_FR: Plateforme publicitaire

en: e.g. Facebook, Google Ads
fr_FR: ex. Facebook, Google Ads

en: Key Benefits
fr_FR: Avantages cles

en: Main selling points...
fr_FR: Principaux arguments de vente...

en: e.g. Women 25-40
fr_FR: ex. Femmes 25-40 ans

en: Product Description
fr_FR: Description du produit

en: Compelling product descriptions that convert.
fr_FR: Des descriptions de produits convaincantes qui convertissent.

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: e.g. Wireless Noise-Canceling Headphones
fr_FR: ex. Casque sans fil a reduction de bruit

en: Key Features
fr_FR: Caracteristiques cles

en: List product features...
fr_FR: Listez les caracteristiques du produit...

en: e.g. Music lovers, commuters
fr_FR: ex. Amateurs de musique, navetteurs

en: Product Title
fr_FR: Titre du produit

en: SEO-optimized product titles for e-commerce.
fr_FR: Titres de produits optimises pour le SEO et l'e-commerce.

en: Product Name / Type
fr_FR: Nom / Type du produit

en: e.g. Bluetooth speaker
fr_FR: ex. Enceinte Bluetooth

en: Key Feature
fr_FR: Caracteristique cle

en: e.g. Waterproof, 24h battery
fr_FR: ex. Etanche, autonomie 24h

en: Brand Name
fr_FR: Nom de la marque

en: e.g. SoundMax
fr_FR: ex. SoundMax

en: SEO-optimized meta descriptions for search results.
fr_FR: Meta descriptions optimisees pour le SEO et les resultats de recherche.

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: e.g. Best Project Management Tools 2024
fr_FR: ex. Les meilleurs outils de gestion de projet 2024

en: Target Keywords
fr_FR: Mots-cles cibles

en: e.g. project management, team collaboration
fr_FR: ex. gestion de projet, collaboration d'equipe

en: Page Summary
fr_FR: Resume de la page

en: Brief description of page content...
fr_FR: Breve description du contenu de la page...

en: SEO Title Tag
fr_FR: Balise titre SEO

en: Click-worthy title tags optimized for search engines.
fr_FR: Balises titre attractives optimisees pour les moteurs de recherche.

en: Page Topic
fr_FR: Sujet de la page

en: e.g. WordPress performance optimization
fr_FR: ex. Optimisation des performances WordPress

en: e.g. WordPress speed, optimization
fr_FR: ex. Vitesse WordPress, optimisation

en: Brand / Site Name
fr_FR: Nom de la marque / du site

en: e.g. TechBlog
fr_FR: ex. TechBlog

en: Email Subject Line
fr_FR: Objet de l'e-mail

en: High open-rate email subject lines.
fr_FR: Objets d'e-mails a fort taux d'ouverture.

en: Email Topic
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: e.g. Summer sale announcement
fr_FR: ex. Annonce des soldes d'ete

en: Recipient Audience
fr_FR: Public destinataire

en: e.g. Newsletter subscribers
fr_FR: ex. Abonnes a la newsletter

en: Cold Email
fr_FR: E-mail de prospection

en: Personalized cold outreach emails that get replies.
fr_FR: E-mails de prospection personnalises qui obtiennent des reponses.

en: Email Purpose
fr_FR: Objectif de l'e-mail

en: e.g. Partnership proposal
fr_FR: ex. Proposition de partenariat

en: Your Product / Service
fr_FR: Votre produit / service

en: e.g. SaaS analytics platform
fr_FR: ex. Plateforme d'analyse SaaS

en: Recipient Role
fr_FR: Fonction du destinataire

en: e.g. Marketing Director
fr_FR: ex. Directeur marketing

en: Paragraph Writer
fr_FR: Redacteur de paragraphes

en: Generate well-structured paragraphs on any topic.
fr_FR: Generez des paragraphes bien structures sur n'importe quel sujet.

en: e.g. Benefits of remote work
fr_FR: ex. Les avantages du teletravail

en: Context / Instructions
fr_FR: Contexte / Instructions

en: What should the paragraph cover?
fr_FR: Que doit couvrir le paragraphe ?

en: Listicle
fr_FR: Article en liste

en: Create numbered list-based content for blogs or social.
fr_FR: Creez du contenu sous forme de liste numerotee pour les blogs ou les reseaux sociaux.

en: Listicle Topic
fr_FR: Sujet de l'article en liste

en: e.g. 10 best productivity apps
fr_FR: ex. Les 10 meilleures applications de productivite

en: Number of Items
fr_FR: Nombre d'elements

en: e.g. Entrepreneurs
fr_FR: ex. Entrepreneurs

en: FAQ Generator
fr_FR: Generateur de FAQ

en: Generate FAQ sections for pages or products.
fr_FR: Generez des sections FAQ pour vos pages ou produits.

en: Topic / Product
fr_FR: Sujet / Produit

en: e.g. Online course platform
fr_FR: ex. Plateforme de cours en ligne

en: Number of Questions
fr_FR: Nombre de questions

en: Specific areas to cover...
fr_FR: Domaines specifiques a couvrir...

en: Call to Action
fr_FR: Appel a l'action

en: Persuasive CTAs for buttons, banners, and landing pages.
fr_FR: CTA persuasifs pour les boutons, bannieres et pages d'atterrissage.

en: Product / Offer
fr_FR: Produit / Offre

en: e.g. Free trial of our software
fr_FR: ex. Essai gratuit de notre logiciel

en: Desired Action
fr_FR: Action souhaitee

en: e.g. Sign up, Buy now, Download
fr_FR: ex. S'inscrire, Acheter, Telecharger

en: Tagline / Slogan
fr_FR: Slogan / Accroche

en: Memorable taglines and slogans for brands.
fr_FR: Slogans et accroches memorables pour les marques.

en: Brand / Company Name
fr_FR: Nom de la marque / entreprise

en: e.g. GreenEats
fr_FR: ex. GreenEats

en: Industry
fr_FR: Secteur d'activite

en: e.g. Sustainable food delivery
fr_FR: ex. Livraison de repas eco-responsable

en: Brand Values
fr_FR: Valeurs de la marque

en: e.g. Eco-friendly, fresh, fast
fr_FR: ex. Ecologique, frais, rapide

note: ── WooCommerce (class-woocommerce.php) ──
en: Renas AI — Product Description
fr_FR: Renas AI — Description du produit

en: Short Description
fr_FR: Description courte

en: Long Description
fr_FR: Description longue

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Generated! Click "Insert" to fill the product fields.
fr_FR: Genere ! Cliquez sur "Inserer" pour remplir les champs du produit.

en: Short Description:
fr_FR: Description courte :

en: Insert Short Description
fr_FR: Inserer la description courte

en: Long Description:
fr_FR: Description longue :

en: Insert Long Description
fr_FR: Inserer la description longue

note: ── Content History (class-content-history.php) ──
en: Content History Entry
fr_FR: Entree de l'historique du contenu

en: Generated Content
fr_FR: Contenu genere

en: History entry not found.
fr_FR: Entree d'historique introuvable.

en: You do not have permission to delete this entry.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer cette entree.

note: ── Chatbot Page (chatbot-page.php) ──
en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the AI Chat.
fr_FR: Veuillez d'abord %1$svous connecter a Renas AI%2$s pour utiliser le AI Chat.

en: AI Writing Assistant
fr_FR: Assistant d'ecriture AI

en: Default Model
fr_FR: Modele par defaut

en: Toggle sidebar
fr_FR: Afficher/masquer le panneau lateral

note: ── Templates Page (templates-page.php) ──
en: Templates
fr_FR: Modeles

en: Search templates...
fr_FR: Rechercher des modeles...

en: No template history found. Generated templates will appear here.
fr_FR: Aucun historique de modeles trouve. Les modeles generes apparaitront ici.

en: Number of different outputs to generate.
fr_FR: Nombre de variantes differentes a generer.

en: Credits vary based on model selection.
fr_FR: Les credits varient en fonction du modele selectionne.

en: Generating content...
fr_FR: Generation du contenu...

en: Results
fr_FR: Resultats
