Renas AI Content Generator 1.0.0 - en to de_DE translation catalogue (472 entries)

note: Description of the plugin
en: AI-powered content generator for WordPress. Create blog posts, generate images, and edit text with 10+ AI models.
de_DE: KI-gestützter Content-Generator für WordPress. Erstellen Sie Blogbeiträge, generieren Sie Bilder und bearbeiten Sie Texte mit über 10 AI-Modellen.

en: Renas AI Content Generator requires PHP %s or higher.
de_DE: Renas AI Content Generator erfordert PHP %s oder höher.

en: Renas AI Content Generator requires WordPress %s or higher.
de_DE: Renas AI Content Generator erfordert WordPress %s oder höher.

en: Renas AI Content Generator requires the OpenSSL PHP extension.
de_DE: Renas AI Content Generator erfordert die OpenSSL-PHP-Erweiterung.

en: API key not configured. Please connect to Renas AI first.
de_DE: API-Schlüssel nicht konfiguriert. Bitte verbinden Sie sich zuerst mit Renas AI.

en: API error
de_DE: API-Fehler

en: Insufficient credits. Please purchase more credits at renas.ai/pricing
de_DE: Nicht genügend Credits. Bitte erwerben Sie weitere Credits unter renas.ai/pricing

en: Rate limit exceeded. Please wait a moment and try again.
de_DE: Ratenlimit überschritten. Bitte warten Sie einen Moment und versuchen Sie es erneut.

en: Blog Wizard
de_DE: Blog-Assistent

en: Image Generator
de_DE: Bildgenerator

en: Credit History
de_DE: Credit-Verlauf

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Generating...
de_DE: Wird generiert...

en: An error occurred
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten

en: Insufficient credits
de_DE: Nicht genügend Credits

en: Connected
de_DE: Verbunden

en: Disconnected
de_DE: Getrennt

en: Saved successfully
de_DE: Erfolgreich gespeichert

en: Are you sure you want to disconnect from Renas AI?
de_DE: Möchten Sie die Verbindung zu Renas AI wirklich trennen?

en: Please select a title.
de_DE: Bitte wählen Sie einen Titel aus.

en: Please enter a topic.
de_DE: Bitte geben Sie ein Thema ein.

en: credits
de_DE: Credits

en: Connect to Renas AI to start generating content.
de_DE: Verbinden Sie sich mit Renas AI, um mit der Content-Erstellung zu beginnen.

en: Connect Now
de_DE: Jetzt verbinden

en: Plan:
de_DE: Tarif:

en: New Blog Post
de_DE: Neuer Blogbeitrag

en: Generate Image
de_DE: Bild generieren

en: Missing code or state parameter.
de_DE: Fehlender Code- oder State-Parameter.

en: Invalid or expired state token.
de_DE: Ungültiges oder abgelaufenes State-Token.

en: AI Generated Image
de_DE: KI-generiertes Bild

en: Image URL is required.
de_DE: Bild-URL ist erforderlich.

en: Welcome to Renas AI Content Generator! %1$sConnect your account%2$s to get started.
de_DE: Willkommen beim Renas AI Content Generator! %1$sVerbinden Sie Ihr Konto%2$s, um loszulegen.

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: %1$sCreate a free account%2$s at renas.ai
de_DE: %1$sErstellen Sie ein kostenloses Konto%2$s auf renas.ai

en: Authorize the connection and start creating content!
de_DE: Autorisieren Sie die Verbindung und beginnen Sie mit der Content-Erstellung!

en: Credits Available
de_DE: Verfügbare Credits

en: Current Plan
de_DE: Aktueller Tarif

en: Account
de_DE: Konto

en: Quick Actions
de_DE: Schnellaktionen

en: Buy Credits
de_DE: Credits kaufen

en: Start Writing
de_DE: Schreiben beginnen

en: Create complete blog posts in 4 easy steps: set your topic, choose a title, review the outline, and generate.
de_DE: Erstellen Sie komplette Blogbeiträge in 4 einfachen Schritten: Thema festlegen, Titel wählen, Gliederung prüfen und generieren.

en: Create Images
de_DE: Bilder erstellen

en: Generate AI images or search free stock photos. Downloaded images are saved directly to your Media Library.
de_DE: Generieren Sie KI-Bilder oder suchen Sie kostenlose Stockfotos. Heruntergeladene Bilder werden direkt in Ihrer Mediathek gespeichert.

en: Editor Actions
de_DE: Editor-Aktionen

en: Rewrite, summarize, translate, or fix grammar in your existing content. Available in the Classic Editor.
de_DE: Umschreiben, zusammenfassen, übersetzen oder Grammatik korrigieren in Ihren bestehenden Inhalten. Verfügbar im Classic Editor.

en: AI Models
de_DE: AI-Modelle

en: Choose from 10+ AI models including GPT-5, Claude, Gemini, and Grok. Each with different speed and quality trade-offs.
de_DE: Wählen Sie aus über 10 AI-Modellen, darunter GPT-5, Claude, Gemini und Grok. Jedes mit unterschiedlichen Geschwindigkeits- und Qualitätsmerkmalen.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Blog Wizard.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s, um den Blog-Assistenten zu nutzen.

en: Title
de_DE: Titel

en: Outline
de_DE: Gliederung

en: Generate
de_DE: Generieren

en: What do you want to write about?
de_DE: Worüber möchten Sie schreiben?

en: Topic
de_DE: Thema

en: e.g. Benefits of remote work for software developers
de_DE: z. B. Vorteile von Homeoffice für Softwareentwickler

en: AI Model
de_DE: AI-Modell

en: Loading...
de_DE: Wird geladen...

en: Language
de_DE: Sprache

en: Tone
de_DE: Tonalität

en: Keywords
de_DE: Schlüsselwörter

en: Comma-separated keywords (optional)
de_DE: Kommagetrennte Schlüsselwörter (optional)

en: Optional. Separate with commas.
de_DE: Optional. Mit Kommas trennen.

en: Target Audience
de_DE: Zielgruppe

en: e.g. Beginner developers, Marketing professionals (optional)
de_DE: z. B. Einsteiger-Entwickler, Marketing-Fachleute (optional)

en: Next: Choose Title
de_DE: Weiter: Titel wählen

en: Choose a Title
de_DE: Titel auswählen

en: AI Generate
de_DE: KI-Generierung

en: Write Manually
de_DE: Manuell schreiben

en: Number of titles:
de_DE: Anzahl der Titel:

en: Generate Titles
de_DE: Titel generieren

en: Generating titles...
de_DE: Titel werden generiert...

en: Enter your title:
de_DE: Geben Sie Ihren Titel ein:

en: Type your blog post title here...
de_DE: Geben Sie hier Ihren Blogbeitragstitel ein...

en: Next: Generate Outline
de_DE: Weiter: Gliederung generieren

en: Back
de_DE: Zurück

en: Review & Edit Outline
de_DE: Gliederung prüfen & bearbeiten

en: H2 Sections:
de_DE: H2-Abschnitte:

en: Include H3 subsections
de_DE: H3-Unterabschnitte einbeziehen

en: Length:
de_DE: Länge:

en: Generate Outline
de_DE: Gliederung generieren

en: Generating outline...
de_DE: Gliederung wird generiert...

en: Add Section
de_DE: Abschnitt hinzufügen

en: Next: Generate Blog Post
de_DE: Weiter: Blogbeitrag generieren

en: Generate Blog Post
de_DE: Blogbeitrag generieren

en: Include FAQ section at the end
de_DE: FAQ-Abschnitt am Ende einfügen

en: Generating blog post... This may take up to 2 minutes.
de_DE: Blogbeitrag wird generiert... Dies kann bis zu 2 Minuten dauern.

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Select category...
de_DE: Kategorie auswählen...

en: Meta Description
de_DE: Meta-Beschreibung

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Featured Image
de_DE: Beitragsbild

en: Use the %1$sImage Generator%2$s to create a featured image.
de_DE: Verwenden Sie den %1$sBildgenerator%2$s, um ein Beitragsbild zu erstellen.

en: Save as Draft
de_DE: Als Entwurf speichern

en: Publish Now
de_DE: Jetzt veröffentlichen

en: Copy HTML
de_DE: HTML kopieren

en: Post created successfully!
de_DE: Beitrag erfolgreich erstellt!

en: Edit Post
de_DE: Beitrag bearbeiten

en: View Post
de_DE: Beitrag ansehen

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s.

en: Loading history...
de_DE: Verlauf wird geladen...

en: Date
de_DE: Datum

en: Type
de_DE: Typ

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: No credit transactions found.
de_DE: Keine Credit-Transaktionen gefunden.

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Next
de_DE: Weiter

en: Stock Images (Free)
de_DE: Stockfotos (kostenlos)

en: AI Image Generation
de_DE: KI-Bildgenerierung

en: Describe the image you want to generate...
de_DE: Beschreiben Sie das Bild, das Sie generieren möchten...

en: Model
de_DE: Modell

en: Quality
de_DE: Qualität

en: Size
de_DE: Größe

en: Generate Image
de_DE: Bild generieren

en: Generating image...
de_DE: Bild wird generiert...

en: Download to Media Library
de_DE: In Mediathek herunterladen

en: Image saved to Media Library!
de_DE: Bild in der Mediathek gespeichert!

en: View in Media Library
de_DE: In Mediathek ansehen

en: Stock Image Search
de_DE: Stockfoto-Suche

en: Search free stock images from Pexels and Unsplash. No credits required.
de_DE: Suchen Sie kostenlose Stockfotos von Pexels und Unsplash. Keine Credits erforderlich.

en: Search for images...
de_DE: Nach Bildern suchen...

en: Search
de_DE: Suchen

en: Searching...
de_DE: Suche läuft...

en: Default Settings
de_DE: Standardeinstellungen

en: Set default values for the Blog Wizard and other tools.
de_DE: Legen Sie Standardwerte für den Blog-Assistenten und andere Tools fest.

en: Default AI Model
de_DE: Standard-AI-Modell

en: Loading models...
de_DE: Modelle werden geladen...

en: Default Language
de_DE: Standardsprache

en: Loading languages...
de_DE: Sprachen werden geladen...

en: Default Tone
de_DE: Standard-Tonalität

en: Default Length
de_DE: Standardlänge

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Buy Credits
de_DE: Credits kaufen

en: Connection
de_DE: Verbindung

en: Connected as %1$s (%2$s)
de_DE: Verbunden als %1$s (%2$s)

en: API Key:
de_DE: API-Schlüssel:

en: Disconnect
de_DE: Trennen

en: Not connected
de_DE: Nicht verbunden

en: Connect your Renas AI account to start generating content with AI.
de_DE: Verbinden Sie Ihr Renas AI-Konto, um mit der KI-gestützten Content-Erstellung zu beginnen.

en: Connect to Renas AI
de_DE: Mit Renas AI verbinden

en: Don't have an account? %1$sSign up for free%2$s
de_DE: Noch kein Konto? %1$sKostenlos registrieren%2$s

en: Content Templates
de_DE: Inhaltsvorlagen

en: History
de_DE: Verlauf

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Copied!
de_DE: Kopiert!

en: No results generated.
de_DE: Keine Ergebnisse generiert.

en: No templates found.
de_DE: Keine Vorlagen gefunden.

en: Please fill in all required fields.
de_DE: Bitte füllen Sie alle Pflichtfelder aus.

en: View
de_DE: Ansehen

en: Collapse
de_DE: Einklappen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Entry deleted.
de_DE: Eintrag gelöscht.

en: Delete this entry?
de_DE: Diesen Eintrag löschen?

en: Clear all content history? This cannot be undone.
de_DE: Gesamten Inhaltsverlauf löschen? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: New Chat
de_DE: Neuer Chat

en: Delete this conversation?
de_DE: Diese Unterhaltung löschen?

en: No conversations yet. Start a new chat!
de_DE: Noch keine Unterhaltungen. Starten Sie einen neuen Chat!

en: Select Model
de_DE: Modell auswählen

en: Conversations
de_DE: Unterhaltungen

en: Hello! I'm your AI writing assistant. How can I help you today?
de_DE: Hallo! Ich bin Ihr KI-Schreibassistent. Wie kann ich Ihnen heute helfen?

en: Type your message...
de_DE: Nachricht eingeben...

en: Send
de_DE: Senden

en: Clear chat history?
de_DE: Chatverlauf löschen?

en: Content History
de_DE: Inhaltsverlauf

en: All
de_DE: Alle

en: Blog Posts
de_DE: Blogbeiträge

en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Clear All
de_DE: Alle löschen

en: Clear all history
de_DE: Gesamten Verlauf löschen

en: No content history found. Generated content will appear here.
de_DE: Kein Inhaltsverlauf gefunden. Generierte Inhalte werden hier angezeigt.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Auto-Post.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s, um Auto-Post zu nutzen.

en: Auto-Post Schedules
de_DE: Auto-Post-Zeitpläne

en: Add New Schedule
de_DE: Neuen Zeitplan hinzufügen

en: New Schedule
de_DE: Neuer Zeitplan

en: e.g. Latest trends in artificial intelligence
de_DE: z. B. Aktuelle Trends in der künstlichen Intelligenz

en: The AI will generate blog posts about this topic each time the schedule runs.
de_DE: Die KI generiert bei jeder Ausführung des Zeitplans Blogbeiträge zu diesem Thema.

en: Article Length
de_DE: Artikellänge

en: Post Status
de_DE: Beitragsstatus

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: Publish
de_DE: Veröffentlichen

en: Interval
de_DE: Intervall

en: Hourly
de_DE: Stündlich

en: Every 6 Hours
de_DE: Alle 6 Stunden

en: Every 12 Hours
de_DE: Alle 12 Stunden

en: Twice Daily
de_DE: Zweimal täglich

en: Daily
de_DE: Täglich

en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

en: Save Schedule
de_DE: Zeitplan speichern

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Loading schedules...
de_DE: Zeitpläne werden geladen...

en: Last Run
de_DE: Letzte Ausführung

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activity Log
de_DE: Aktivitätsprotokoll

en: Loading log...
de_DE: Protokoll wird geladen...

en: Time
de_DE: Zeit

en: Message
de_DE: Nachricht

en: No log entries yet. Activity will appear here after schedules run.
de_DE: Noch keine Protokolleinträge. Aktivitäten werden hier nach der Ausführung von Zeitplänen angezeigt.

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the Content Rewriter.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s, um den Content Rewriter zu nutzen.

en: Paste a URL to fetch its content, then rewrite it with AI in your preferred language and tone.
de_DE: Fügen Sie eine URL ein, um deren Inhalt abzurufen, und schreiben Sie ihn dann mit KI in Ihrer bevorzugten Sprache und Tonalität um.

en: Source URL
de_DE: Quell-URL

en: https://example.com/article
de_DE: https://beispiel.de/artikel

en: Enter the URL of the article you want to rewrite.
de_DE: Geben Sie die URL des Artikels ein, den Sie umschreiben möchten.

en: Fetch Content
de_DE: Inhalt abrufen

en: Fetching content from URL...
de_DE: Inhalt wird von URL abgerufen...

en: Rewrite Settings
de_DE: Umschreibe-Einstellungen

en: Choose how the content should be rewritten.
de_DE: Wählen Sie, wie der Inhalt umgeschrieben werden soll.

en: This will use credits based on content length and selected model.
de_DE: Dies verbraucht Credits basierend auf Inhaltslänge und gewähltem Modell.

en: Rewrite Content
de_DE: Inhalt umschreiben

en: Rewriting content... This may take a moment.
de_DE: Inhalt wird umgeschrieben... Dies kann einen Moment dauern.

en: Rewritten Content
de_DE: Umgeschriebener Inhalt

en: SEO Title
de_DE: SEO-Titel

en: Recommended: 50-60 characters. Used by Yoast, Rank Math, AIOSEO.
de_DE: Empfohlen: 50–60 Zeichen. Wird von Yoast, Rank Math, AIOSEO verwendet.

en: Generate SEO Meta
de_DE: SEO-Meta generieren

en: Focus Keyword
de_DE: Fokus-Keyword

en: e.g. content marketing
de_DE: z. B. Content-Marketing

en: Save as WordPress Post
de_DE: Als WordPress-Beitrag speichern

en: Save as Post
de_DE: Als Beitrag speichern

en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use Content Refresh.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s, um Content Refresh zu nutzen.

en: Select published posts to rewrite, expand, simplify, or optimize for SEO using AI.
de_DE: Wählen Sie veröffentlichte Beiträge aus, um sie mit KI umzuschreiben, zu erweitern, zu vereinfachen oder für SEO zu optimieren.

en: Search posts...
de_DE: Beiträge suchen...

en: All Categories
de_DE: Alle Kategorien

en: Show AI-generated only
de_DE: Nur KI-generierte anzeigen

en: Select All
de_DE: Alle auswählen

en: Rewrite
de_DE: Umschreiben

en: Expand
de_DE: Erweitern

en: Simplify
de_DE: Vereinfachen

en: Improve SEO
de_DE: SEO verbessern

en: SEO Optimize
de_DE: SEO-Optimierung

en: Start Refresh
de_DE: Aktualisierung starten

en: Processing 0 of 0...
de_DE: Verarbeite 0 von 0...

en: Loading posts...
de_DE: Beiträge werden geladen...

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Words
de_DE: Wörter

en: AI
de_DE: KI

en: No posts found. Try adjusting your search filters.
de_DE: Keine Beiträge gefunden. Versuchen Sie, Ihre Suchfilter anzupassen.

en: Refresh Complete
de_DE: Aktualisierung abgeschlossen

en: Post
de_DE: Beitrag

note: ── New i18n keys (class-admin.php wp_localize_script) ──
en: Active
de_DE: Aktiv

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Run Now
de_DE: Jetzt ausführen

en: Every 6h
de_DE: Alle 6 Std.

en: Every 12h
de_DE: Alle 12 Std.

en: Success
de_DE: Erfolgreich

en: Saving...
de_DE: Wird gespeichert...

en: Schedule saved successfully.
de_DE: Zeitplan erfolgreich gespeichert.

en: Delete this schedule? This cannot be undone.
de_DE: Diesen Zeitplan löschen? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Schedule deleted.
de_DE: Zeitplan gelöscht.

en: Running...
de_DE: Wird ausgeführt...

en: Schedule executed successfully.
de_DE: Zeitplan erfolgreich ausgeführt.

en: Please enter a URL.
de_DE: Bitte geben Sie eine URL ein.

en: Failed to fetch content from URL.
de_DE: Inhalt konnte nicht von der URL abgerufen werden.

en: Content fetched successfully.
de_DE: Inhalt erfolgreich abgerufen.

en: Word count
de_DE: Wortanzahl

en: Words
de_DE: Wörter

en: Cost
de_DE: Kosten

en: Remaining
de_DE: Verbleibend

en: Content rewritten successfully!
de_DE: Inhalt erfolgreich umgeschrieben!

en: Rewrite failed.
de_DE: Umschreiben fehlgeschlagen.

en: Please fetch content first.
de_DE: Bitte rufen Sie zuerst den Inhalt ab.

en: Rewrite content first before generating SEO meta.
de_DE: Schreiben Sie den Inhalt zuerst um, bevor Sie SEO-Meta generieren.

en: SEO meta generated!
de_DE: SEO-Meta generiert!

en: SEO meta generation failed.
de_DE: SEO-Meta-Generierung fehlgeschlagen.

en: published
de_DE: veröffentlicht

en: saved as draft
de_DE: als Entwurf gespeichert

en: Failed to create post.
de_DE: Beitrag konnte nicht erstellt werden.

en: HTML copied to clipboard!
de_DE: HTML in die Zwischenablage kopiert!

en: Template
de_DE: Vorlage

en: Credits used
de_DE: Verwendete Credits

en: entries
de_DE: Einträge

en: Page
de_DE: Seite

en: post selected
de_DE: Beitrag ausgewählt

en: posts selected
de_DE: Beiträge ausgewählt

en: posts
de_DE: Beiträge

en: AI Generated
de_DE: KI-generiert

en: Please select at least one post.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Beitrag aus.

en: You are about to refresh {count} post(s). This will use credits. Continue?
de_DE: Sie sind dabei, {count} Beitrag/Beiträge zu aktualisieren. Dies verbraucht Credits. Fortfahren?

en: Processing...
de_DE: Wird verarbeitet...

en: Processing {current} of {total}...
de_DE: Verarbeite {current} von {total}...

en: Total Posts
de_DE: Beiträge gesamt

en: Successful
de_DE: Erfolgreich

en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: {count} post(s) refreshed successfully.
de_DE: {count} Beitrag/Beiträge erfolgreich aktualisiert.

en: {count} post(s) failed to refresh.
de_DE: Aktualisierung von {count} Beitrag/Beiträgen fehlgeschlagen.

en: Connecting...
de_DE: Verbindung wird hergestellt...

en: A new tab has opened. Please log in to Renas AI and authorize the connection. This page will update automatically when you return.
de_DE: Ein neuer Tab wurde geöffnet. Bitte melden Sie sich bei Renas AI an und autorisieren Sie die Verbindung. Diese Seite wird automatisch aktualisiert, wenn Sie zurückkehren.

en: Failed to start connection
de_DE: Verbindung konnte nicht gestartet werden

en: Please enter your API key.
de_DE: Bitte geben Sie Ihren API-Schlüssel ein.

en: Invalid API key format. Key must start with renas_sk_
de_DE: Ungültiges API-Schlüssel-Format. Der Schlüssel muss mit renas_sk_ beginnen.

en: Successfully connected to Renas AI!
de_DE: Erfolgreich mit Renas AI verbunden!

en: Connect with API Key
de_DE: Mit API-Schlüssel verbinden

en: Completing connection...
de_DE: Verbindung wird abgeschlossen...

en: Connection failed. Please try again.
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Disconnecting...
de_DE: Verbindung wird getrennt...

en: Disconnected from Renas AI.
de_DE: Von Renas AI getrennt.

en: Failed to disconnect
de_DE: Trennen fehlgeschlagen

en: Failed to save settings
de_DE: Einstellungen konnten nicht gespeichert werden

note: ── Config: Tones (class-config.php) ──
en: Professional
de_DE: Professionell

en: Casual
de_DE: Locker

en: Academic
de_DE: Akademisch

en: Conversational
de_DE: Umgangssprachlich

en: Informative
de_DE: Informativ

en: Persuasive
de_DE: Überzeugend

en: Friendly
de_DE: Freundlich

en: Formal
de_DE: Formell

en: Humorous
de_DE: Humorvoll

en: Inspirational
de_DE: Inspirierend

en: Technical
de_DE: Technisch

en: Storytelling
de_DE: Erzählend

en: Authoritative
de_DE: Autoritativ

en: Empathetic
de_DE: Einfühlsam

note: ── Config: Actions (class-config.php) ──
en: Summarize
de_DE: Zusammenfassen

en: Fix Grammar
de_DE: Grammatik korrigieren

en: Translate
de_DE: Übersetzen

en: Professional Tone
de_DE: Professionelle Tonalität

en: Casual Tone
de_DE: Lockere Tonalität

en: Shorten
de_DE: Kürzen

en: Generate Title
de_DE: Titel generieren

en: Bullet Points
de_DE: Aufzählungspunkte

en: Improve SEO
de_DE: SEO verbessern

note: ── Config: Lengths (class-config.php) ──
en: Short (500-700 words)
de_DE: Kurz (500–700 Wörter)

en: Medium (1,000-1,400 words)
de_DE: Mittel (1.000–1.400 Wörter)

en: Long (1,800-2,200 words)
de_DE: Lang (1.800–2.200 Wörter)

en: Epic (2,800-3,500 words)
de_DE: Episch (2.800–3.500 Wörter)

note: ── Template Categories (class-templates.php) ──
en: All Templates
de_DE: Alle Vorlagen

en: Copywriting
de_DE: Werbetexte

en: Email
de_DE: E-Mail

en: General
de_DE: Allgemein

note: ── Template Names & Descriptions (class-templates.php) ──
en: Facebook Post
de_DE: Facebook-Beitrag

en: Create engaging Facebook posts that drive interaction.
de_DE: Erstellen Sie ansprechende Facebook-Beiträge, die Interaktion fördern.

en: Topic / Subject
de_DE: Thema / Betreff

en: e.g. New product launch
de_DE: z. B. Neue Produkteinführung

en: e.g. Small business owners
de_DE: z. B. Kleinunternehmer

en: Additional Context
de_DE: Zusätzlicher Kontext

en: Key points to include...
de_DE: Wichtige Punkte, die enthalten sein sollen...

en: Instagram Caption
de_DE: Instagram-Beschreibung

en: Write captivating Instagram captions with hashtags.
de_DE: Schreiben Sie fesselnde Instagram-Beschreibungen mit Hashtags.

en: Post Topic
de_DE: Beitragsthema

en: e.g. Behind the scenes of our workshop
de_DE: z. B. Hinter den Kulissen unserer Werkstatt

en: Hashtag Keywords
de_DE: Hashtag-Schlüsselwörter

en: e.g. handmade, artisan, craft
de_DE: z. B. handgemacht, Handwerk, Manufaktur

en: Generate a compelling Twitter/X thread from a topic.
de_DE: Generieren Sie einen fesselnden Twitter/X-Thread aus einem Thema.

en: Thread Topic
de_DE: Thread-Thema

en: e.g. 10 lessons from building a startup
de_DE: z. B. 10 Lektionen aus der Gründung eines Startups

en: Number of Tweets
de_DE: Anzahl der Tweets

en: LinkedIn Post
de_DE: LinkedIn-Beitrag

en: Professional LinkedIn posts that build authority.
de_DE: Professionelle LinkedIn-Beiträge, die Autorität aufbauen.

en: e.g. Leadership lessons from my career
de_DE: z. B. Führungslektionen aus meiner Karriere

en: e.g. Tech professionals
de_DE: z. B. IT-Fachkräfte

en: Key Points
de_DE: Kernaussagen

en: Main ideas to cover...
de_DE: Hauptthemen, die behandelt werden sollen...

en: Attention-Interest-Desire-Action marketing copy.
de_DE: Attention-Interest-Desire-Action-Werbetext.

en: Product / Service
de_DE: Produkt / Dienstleistung

en: e.g. Project management software
de_DE: z. B. Projektmanagement-Software

en: e.g. Remote teams
de_DE: z. B. Remote-Teams

en: Key Features / Benefits
de_DE: Hauptfunktionen / Vorteile

en: List main features...
de_DE: Hauptfunktionen auflisten...

en: Problem-Agitate-Solution persuasive copy.
de_DE: Problem-Agitate-Solution-Überzeugungstext.

en: e.g. Online accounting tool
de_DE: z. B. Online-Buchhaltungstool

en: What problem does your audience face?
de_DE: Welches Problem hat Ihre Zielgruppe?

en: e.g. Freelancers
de_DE: z. B. Freiberufler

en: Before-After-Bridge transformation copy.
de_DE: Before-After-Bridge-Transformationstext.

en: e.g. Fitness coaching app
de_DE: z. B. Fitness-Coaching-App

en: Before (Current Pain)
de_DE: Vorher (aktuelles Problem)

en: Describe current situation...
de_DE: Beschreiben Sie die aktuelle Situation...

en: After (Desired Outcome)
de_DE: Nachher (gewünschtes Ergebnis)

en: Describe ideal outcome...
de_DE: Beschreiben Sie das ideale Ergebnis...

en: Product Ad Copy
de_DE: Produkt-Anzeigentext

en: High-converting ad copy for Google, Facebook, etc.
de_DE: Hochkonvertierende Anzeigentexte für Google, Facebook usw.

en: e.g. Organic skincare line
de_DE: z. B. Bio-Hautpflegeserie

en: Ad Platform
de_DE: Werbeplattform

en: e.g. Facebook, Google Ads
de_DE: z. B. Facebook, Google Ads

en: Key Benefits
de_DE: Hauptvorteile

en: Main selling points...
de_DE: Wichtigste Verkaufsargumente...

en: e.g. Women 25-40
de_DE: z. B. Frauen 25–40

en: Product Description
de_DE: Produktbeschreibung

en: Compelling product descriptions that convert.
de_DE: Überzeugende Produktbeschreibungen, die konvertieren.

en: Product Name
de_DE: Produktname

en: e.g. Wireless Noise-Canceling Headphones
de_DE: z. B. Kabellose Kopfhörer mit Geräuschunterdrückung

en: Key Features
de_DE: Hauptmerkmale

en: List product features...
de_DE: Produktmerkmale auflisten...

en: e.g. Music lovers, commuters
de_DE: z. B. Musikliebhaber, Pendler

en: Product Title
de_DE: Produkttitel

en: SEO-optimized product titles for e-commerce.
de_DE: SEO-optimierte Produkttitel für E-Commerce.

en: Product Name / Type
de_DE: Produktname / Typ

en: e.g. Bluetooth speaker
de_DE: z. B. Bluetooth-Lautsprecher

en: Key Feature
de_DE: Hauptmerkmal

en: e.g. Waterproof, 24h battery
de_DE: z. B. Wasserdicht, 24 Std. Akkulaufzeit

en: Brand Name
de_DE: Markenname

en: e.g. SoundMax
de_DE: z. B. SoundMax

en: SEO-optimized meta descriptions for search results.
de_DE: SEO-optimierte Meta-Beschreibungen für Suchergebnisse.

en: Page Title
de_DE: Seitentitel

en: e.g. Best Project Management Tools 2024
de_DE: z. B. Die besten Projektmanagement-Tools 2024

en: Target Keywords
de_DE: Ziel-Keywords

en: e.g. project management, team collaboration
de_DE: z. B. Projektmanagement, Teamzusammenarbeit

en: Page Summary
de_DE: Seitenzusammenfassung

en: Brief description of page content...
de_DE: Kurzbeschreibung des Seiteninhalts...

en: SEO Title Tag
de_DE: SEO-Title-Tag

en: Click-worthy title tags optimized for search engines.
de_DE: Klickstarke Title-Tags, optimiert für Suchmaschinen.

en: Page Topic
de_DE: Seitenthema

en: e.g. WordPress performance optimization
de_DE: z. B. WordPress-Performance-Optimierung

en: e.g. WordPress speed, optimization
de_DE: z. B. WordPress-Geschwindigkeit, Optimierung

en: Brand / Site Name
de_DE: Marken- / Seitenname

en: e.g. TechBlog
de_DE: z. B. TechBlog

en: Email Subject Line
de_DE: E-Mail-Betreffzeile

en: High open-rate email subject lines.
de_DE: E-Mail-Betreffzeilen mit hoher Öffnungsrate.

en: Email Topic
de_DE: E-Mail-Thema

en: e.g. Summer sale announcement
de_DE: z. B. Ankündigung des Sommerschlussverkaufs

en: Recipient Audience
de_DE: Empfänger-Zielgruppe

en: e.g. Newsletter subscribers
de_DE: z. B. Newsletter-Abonnenten

en: Cold Email
de_DE: Kaltakquise-E-Mail

en: Personalized cold outreach emails that get replies.
de_DE: Personalisierte Kaltakquise-E-Mails, die Antworten erhalten.

en: Email Purpose
de_DE: E-Mail-Zweck

en: e.g. Partnership proposal
de_DE: z. B. Kooperationsanfrage

en: Your Product / Service
de_DE: Ihr Produkt / Ihre Dienstleistung

en: e.g. SaaS analytics platform
de_DE: z. B. SaaS-Analyseplattform

en: Recipient Role
de_DE: Empfänger-Rolle

en: e.g. Marketing Director
de_DE: z. B. Marketingleiter

en: Paragraph Writer
de_DE: Absatz-Generator

en: Generate well-structured paragraphs on any topic.
de_DE: Generieren Sie gut strukturierte Absätze zu jedem Thema.

en: e.g. Benefits of remote work
de_DE: z. B. Vorteile von Homeoffice

en: Context / Instructions
de_DE: Kontext / Anweisungen

en: What should the paragraph cover?
de_DE: Was soll der Absatz behandeln?

en: Create numbered list-based content for blogs or social.
de_DE: Erstellen Sie nummerierte Listeninhalte für Blogs oder Social Media.

en: Listicle Topic
de_DE: Listicle-Thema

en: e.g. 10 best productivity apps
de_DE: z. B. Die 10 besten Produktivitäts-Apps

en: Number of Items
de_DE: Anzahl der Einträge

en: e.g. Entrepreneurs
de_DE: z. B. Unternehmer

en: FAQ Generator
de_DE: FAQ-Generator

en: Generate FAQ sections for pages or products.
de_DE: Generieren Sie FAQ-Abschnitte für Seiten oder Produkte.

en: Topic / Product
de_DE: Thema / Produkt

en: e.g. Online course platform
de_DE: z. B. Online-Kursplattform

en: Number of Questions
de_DE: Anzahl der Fragen

en: Specific areas to cover...
de_DE: Bestimmte Bereiche, die abgedeckt werden sollen...

en: Persuasive CTAs for buttons, banners, and landing pages.
de_DE: Überzeugende CTAs für Buttons, Banner und Landingpages.

en: Product / Offer
de_DE: Produkt / Angebot

en: e.g. Free trial of our software
de_DE: z. B. Kostenlose Testversion unserer Software

en: Desired Action
de_DE: Gewünschte Aktion

en: e.g. Sign up, Buy now, Download
de_DE: z. B. Registrieren, Jetzt kaufen, Herunterladen

en: Tagline / Slogan
de_DE: Slogan / Tagline

en: Memorable taglines and slogans for brands.
de_DE: Einprägsame Slogans und Taglines für Marken.

en: Brand / Company Name
de_DE: Marken- / Firmenname

en: e.g. GreenEats
de_DE: z. B. GreenEats

en: Industry
de_DE: Branche

en: e.g. Sustainable food delivery
de_DE: z. B. Nachhaltiger Essenslieferdienst

en: Brand Values
de_DE: Markenwerte

en: e.g. Eco-friendly, fresh, fast
de_DE: z. B. Umweltfreundlich, frisch, schnell

note: ── WooCommerce (class-woocommerce.php) ──
en: Renas AI — Product Description
de_DE: Renas AI — Produktbeschreibung

en: Short Description
de_DE: Kurzbeschreibung

en: Long Description
de_DE: Langbeschreibung

en: Both
de_DE: Beide

en: Short Description:
de_DE: Kurzbeschreibung:

en: Insert Short Description
de_DE: Kurzbeschreibung einfügen

en: Long Description:
de_DE: Langbeschreibung:

en: Insert Long Description
de_DE: Langbeschreibung einfügen

note: ── Content History (class-content-history.php) ──
en: Content History Entry
de_DE: Inhaltsverlauf-Eintrag

en: Generated Content
de_DE: Generierter Inhalt

en: History entry not found.
de_DE: Verlaufseintrag nicht gefunden.

en: You do not have permission to delete this entry.
de_DE: Sie haben keine Berechtigung, diesen Eintrag zu löschen.

note: ── Chatbot Page (chatbot-page.php) ──
en: Please %1$sconnect to Renas AI%2$s first to use the AI Chat.
de_DE: Bitte %1$sverbinden Sie sich zuerst mit Renas AI%2$s, um den AI Chat zu nutzen.

en: AI Writing Assistant
de_DE: KI-Schreibassistent

en: Default Model
de_DE: Standardmodell

en: Toggle sidebar
de_DE: Seitenleiste ein-/ausblenden

note: ── Templates Page (templates-page.php) ──
en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Search templates...
de_DE: Vorlagen suchen...

en: No template history found. Generated templates will appear here.
de_DE: Kein Vorlagenverlauf gefunden. Generierte Vorlagen werden hier angezeigt.

en: Variations
de_DE: Variationen

en: Number of different outputs to generate.
de_DE: Anzahl der verschiedenen Ausgaben, die generiert werden sollen.

en: Credits vary based on model selection.
de_DE: Credits variieren je nach Modellauswahl.

en: Generating content...
de_DE: Inhalt wird generiert...

en: Results
de_DE: Ergebnisse
