PublishPress Planner 4.8.0 - en to uk translation catalogue (676 entries)

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
uk:  <a href="%s">Додайте поля, щоб почати</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial fields.
uk: Заохочуйте свого адміністратора сайту налаштувати ваш редакційний робочий процес, додавши редакційні поля.

en:  Scheduled
uk:  Заплановано

en:  Scheduled, but late
uk:  Заплановано, але запізно

en: "Notify me"
uk: "Повідомте мене"

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
uk: %1$s #%2$s "%3$s" було переміщено до кошика %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
uk: %1$s #%2$s "%3$s" було опубліковано %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
uk: %1$s #%2$s "%3$s" було відновлено з кошика %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
uk: %1$s #%2$s "%3$s" було непубліковано %4$s %5$s

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
uk: %1$s (%2$s ) сказав(ла) %3$s о %4$s:

[ctx: %1$s = start date, %2$s = end date]
en:  %1$s <div class="input-divider">to</div> %2$s
uk:  %1$s <div class="input-divider">до</div> %2$s

en: %1$s at %2$s
uk: %1$s о %2$s

en: %1$s last updated on %2$s
uk: %1$s востаннє оновлено %2$s

en: %1s weeks
uk: %1s тижні

en: %d Group | %d Groups
uk[0]: %d Група
uk[1]: %d Групи
uk[2]: %d Груп

en: %d Role | %d Roles
uk[0]: %d Роль
uk[1]: %d Ролі
uk[2]: %d Ролей

en: %d User | %d Users
uk[0]: %d Користувач
uk[1]: %d Користувачі
uk[2]: %d Користувачів

en: %d week | %d weeks
uk[0]: %d тиждень
uk[1]: %d тижні
uk[2]: %d тижнів

en: %d weeks
uk: %d тижнів

en: %s could not be created
uk: %s не вдалося створити

en: %s created successfully. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>
uk: %s успішно створено. <a href="%s" target="_blank">Редагувати %s</a>

en: %s notification found. | %s notifications found.
uk[0]: %s сповіщення знайдено.|%s сповіщення знайдено.
uk[1]: %s сповіщення знайдено.|%s сповіщення знайдено.
uk[2]: %s сповіщень знайдено.|%s сповіщень знайдено.

en: %s notification workflow moved to the Trash. | %s notification workflows moved to the Trash.
uk[0]: %s процес сповіщення переміщено до Кошика.
uk[1]: %s процеси сповіщення переміщено до Кошика.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it. | %s notification workflows not updated, somebody is editing them.
uk[0]: %s процес сповіщення не оновлено, хтось редагує його.
uk[1]: %s процеси сповіщення не оновлено, хтось редагує їх.

en: %s notification workflow permanently deleted. | %s notification workflows permanently deleted.
uk[0]: %s процес сповіщення назавжди видалено.
uk[1]: %s процеси сповіщення назавжди видалено.

en: %s notification workflow restored from the Trash. | %s notification workflows restored from the Trash.
uk[0]: %s процес сповіщення відновлено з Кошика.
uk[1]: %s процеси сповіщення відновлено з Кошика.

en: %s notification workflow updated. | %s notification workflows updated.
uk[0]: %s процес сповіщення оновлено.
uk[1]: %s процеси сповіщення оновлено.

en: (Hide all)
uk: (Сховати все)

en: (no title)
uk: (немає назви)

en: - any status -
uk: - будь-який статус -

en: -- Select %s --
uk: -- Виберіть %s --

en: -- Select a user --
uk: -- Виберіть користувача --

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
uk: 1 процес сповіщення не оновлено, хтось редагує його.

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
uk: <p><strong>Для отримання додаткової інформації:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Документація Календаря</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress на Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
uk: <p><strong>Для отримання додаткової інформації:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Документація Редакційних Коментарів</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress на Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Fields Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
uk: <p><strong>Для отримання додаткової інформації:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Документація редакційних полів</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress на Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
uk: <p><strong>Для отримання додаткової інформації:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Документація сповіщень</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress на Github</a></p>

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
uk: <p>Редакційні коментарі допомагають вам зменшити кількість електронних листів і зберегти розмову ближче до того, що має значення: вашого контенту. Коментування в темах в адмінці, подібно до того, що ви знайдете в кінці блогу, дозволяє авторам та редакторам приватно залишати відгуки та обговорювати, що потрібно змінити перед публікацією.</p><p>Будь-хто, хто має доступ до перегляду історії в процесі, також матиме можливість коментувати її. Якщо у вас увімкнені сповіщення, ті, хто слідкує за публікацією, отримуватимуть електронну пошту щоразу, коли залишаються коментарі.</p>

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial fields. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial fields integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial fields item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
uk: <p>Слідкуйте за важливими деталями про ваш контент за допомогою редакційних полів. Ця функція дозволяє вам створювати стільки дат, текстів, чисел тощо, скільки вам потрібно, а потім використовувати їх для зберігання інформації, такої як контактні дані або місце проведення інтерв'ю.</p><p>Після налаштування ваших полів редакційні поля інтегруються як з календарем, так і з оглядом контенту. Зробіть елемент редакційних полів видимим, щоб він з'явився для решти вашої команди. Залиште його прихованим, щоб обмежити інформацію між автором і їх редактором.</p>

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
uk: <p>Сповіщення забезпечують, щоб ви були в курсі прогресу вашого найважливішого контенту. Користувачі можуть підписатися на сповіщення про публікацію по одному або вибираючи ролі.</p><p>Коли активовано, сповіщення можна надсилати, коли статус публікації змінюється або редакційний коментар залишає автор чи редактор.</p>

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
uk: <p>Календар – це зручний перегляд вашого контенту тиждень за тижнем або місяць за місяцем. Швидко побачте, які історії вчасно публікуються, а які потребують додаткових зусиль.</p>

en: == %s Details ==
uk: == %s Деталі ==

en: == Actions ==
uk: == Дії ==

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
uk: Новий %1$s (#%2$s "%3$s" ) був створений %4$s %5$s

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
uk: До %3$s #%1$s "%2$s" було додано новий редакційний коментар

en: About
uk: Про нас

en: Access denied
uk: Доступ заборонено

en: Action nonce not found.
uk: Nonce дії не знайдено.

en: Active Notifications
uk: Активні сповіщення

en: Add Another Option
uk: Додати ще один варіант

en: Add Column
uk: Додати колонку

en: Add Comment
uk: Додати коментар

en: Add Filter
uk: Додати фільтр

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New %s
uk: Додати новий %s

en: Add New Editorial Fields
uk: Додати нові редакційні поля

en: Add New Editorial fields term
uk: Додати новий термін редагування полів

en: Add New Notification
uk: Додати нове сповіщення

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
uk: Додайте список таксономічних слуг, розділених комою, які не повинні завантажуватися фільтром вмісту таксономії під час додавання нового робочого процесу сповіщень.

en: Add an editorial comment
uk: Додати редакційний коментар

en: Add content for %s
uk: Додати вміст для %s

en: Add editorial comment: %s
uk: Додати редакційний коментар: %s

en: Add to post types
uk: Додати до типів постів

en: Advanced Notifications
uk: Розширені сповіщення

en: All
uk: Усе

en: All %s
uk: Усе %s

en: All Actions
uk: Усі дії

en: All Channels
uk: Усі канали

en: All Editorial Fields
uk: Всі редакційні поля

en: All Posts
uk: Всі пости

en: All Receivers
uk: Усі одержувачі

en: All Statuses
uk: Усі статуси

en: All Users
uk: Усі користувачі

en: All Workflows
uk: Усі робочі процеси

en: All authors
uk: Всі автори

en: All categories
uk: Всі категорії

en: All channels
uk: Усі канали

en: All events
uk: Усі події

en: All options value and labels are required.
uk: Усі значення та мітки параметрів є обов'язковими.

en: All post types
uk: Усі типи постів

en: All posts
uk: Усі пости

en: All status
uk: Усі статуси

en: All statuses
uk: Всі статуси

en: All tags
uk: Всі теги

en: All types
uk: Всі типи

en: Allow public access to subscriptions in iCal or Google Calendar
uk: Дозволити публічний доступ до підписок в iCal або Google Календарі

en: Always notify the author of the content:
uk: Завжди повідомляти автора контенту:

en: Always notify users who have edited the content:
uk: Завжди повідомляти користувачів, які редагували контент:

en: Always show complete post titles
uk: Завжди показувати повні заголовки постів

en: An error occured
uk: Сталася помилка

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply Changes
uk: Застосувати зміни

en: Apr
uk: Кві

en: Are you sure you want to delete this comment?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей коментар?

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей термін? Будь-яка метадані для цього терміна залишаться, але не будуть видимі, якщо цей термін не буде додано знову.

en: Assignment
uk: Завдання

en: Async Notifications
uk: Асинхронні сповіщення

en: At least one post type must be selected
uk: Має бути обрано принаймні один тип поста

en: Attach file
uk: Прикріпити файл

en: Aug
uk: Сер

en: Author | Authors
uk[0]: Автор
uk[1]: Автори
uk[2]: Автори

en: Author of the revision
uk: Автор ревізії

en: Author: %1$s (%2$s )
uk: Автор: %1$s (%2$s )

en: Authors
uk: Автори

en: Authors of the content
uk: Автори вмісту

en: Authors of the parent page
uk: Автори батьківської сторінки

en: Auto-draft
uk: Авто-чернетка

en: Available fields
uk: Доступні поля

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
uk: Чорний список таксономій для сповіщень

en: Blog ID: %d
uk: ID блогу: %d

en: Blog:
uk: Блог:

en: Body
uk: Текст

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Card Data updated successfully.
uk: Дані картки успішно оновлено.

en: Categories
uk: Категорії

en: Category | Categories
uk[0]: Категорія
uk[1]: Категорії
uk[2]: Категорії

en: Change
uk: Змінити

en: Changes saved!
uk: Зміни збережено!

en: Channels
uk: Канали

en: Cheatin&#8217; uh?
uk: Шуткуєте, так?

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checked
uk: Вибрано

en: Choose Post Types
uk: Виберіть типи постів

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
uk: Виберіть канали, куди кожен робочий процес надсилатиме сповіщення:

en: Click here to read more about shortcode options...
uk: Натисніть тут, щоб дізнатися більше про параметри скорочень...

en: Click here to subscribe in iCal or Google Calendar
uk: Натисніть тут, щоб підписатися в iCal або Google Календар

en: Click the "Add New" button to create new card data.
uk: Натисніть кнопку "Додати новий", щоб створити нові дані картки.

en: Click the "Add New" button to create new columns.
uk: Натисніть кнопку "Додати новий" для створення нових стовпців.

en: Click the "Add New" button to create new filters.
uk: Натисніть кнопку "Додати новий", щоб створити нові фільтри.

en: Click to add
uk: Натисніть, щоб додати

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
uk: Натисніть, щоб видалити файл журналу. Будьте обережні, цю операцію не можна скасувати.

en: Click to start being notified on updates for this post
uk: Натисніть, щоб почати отримувати сповіщення про оновлення для цієї публікації

en: Click to stop being notified on updates for this post
uk: Натисніть, щоб припинити отримувати сповіщення про оновлення для цієї публікації

en: Close
uk: Закрити

en: Column Title
uk: Заголовок колонки

en: Column updated successfully.
uk: Стовпець успішно оновлено.

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment author name field:
uk: Поле імені автора коментаря:

en: Comment deleted successfully.
uk: Коментар успішно видалено.

en: Comment: %s (%d)
uk: Коментар: %s (%d)

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Contact
uk: Контакт

en: Content
uk: Зміст

en: Content Board
uk: Дошка контенту

en: Content Calendar
uk: Календар контенту

en: Content Overview
uk: Огляд вмісту

en: Content:
uk: Зміст:

en: Copy to the clipboard
uk: Скопіювати в буфер обміну

en: Create %s
uk: Створити %s

en: Created on
uk: Створено

en: Current week
uk: Поточний тиждень

en: Custom Columns
uk: Користувацькі стовпці

en: Custom Items
uk: Користувацькі елементи

en: Custom filters
uk: Користувацькі фільтри

en: Customize Card Data
uk: Налаштувати дані картки

en: Customize Columns
uk: Налаштувати стовпці

en: Customize Filters
uk: Налаштувати фільтри

en: Dashboard Note
uk: Записка панелі управління

en: Dashboard Widgets
uk: Віджети панелі управління

en: Date
uk: Дата

en: Days
uk: Дні

en: Debug
uk: Налагодження

en: Debug Log
uk: Журнал налагодження

en: Debug data
uk: Дані налагодження

en: Dec
uk: Гру

en: Default Date
uk: Дата за замовчуванням

en: Default notification channels:
uk: Канали сповіщень за замовчуванням:

en: Default option
uk: За замовчуванням варіант

en: Default publish time for items created in the calendar
uk: За замовчуванням час публікації для елементів, створених у календарі

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete All
uk: Видалити все

en: Delete file
uk: Видалити файл

en: Description
uk: Опис

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
uk: Докладна документація також доступна на веб-сайті плагіна.

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
uk: Вимкнено, оскільки add_post_type_support('%1$s', '%2$s') включено у завантажений файл.

en: Display Label
uk: Відображення мітки

en: Display Name
uk: Відображуване ім'я

en: Documentation
uk: Документація

en: Does not equal (!=)
uk: Не рівно (!=)

en: Download .ics file
uk: Завантажити файл .ics

en: Draft
uk: Чернетка

en: Drag to change enabled card data order.
uk: Перетягніть, щоб змінити порядок увімкнених даних картки.

en: Drag to change enabled columns order.
uk: Перетягніть, щоб змінити порядок активованих колонок.

en: Drag to change enabled filters order.
uk: Перетягніть, щоб змінити порядок увімкнених фільтрів.

en: Dropdown Option
uk: Варіант випадаючого списку

en: Dropdown Select
uk: Випадний список

en: Duplicated notification threshold:
uk: Поріг дублікатів сповіщень:

en: E-mails
uk: Електронні листи

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Editorial Fields
uk: Редагувати редакційні поля

en: Edit Flow should not be used alongside PublishPress Planner. If you want to use PublishPress Planner, please complete Edit Flow data migration and then deactivate Edit Flow.
uk: Редагування потоку не слід використовувати разом з PublishPress Planner. Якщо ви хочете використовувати PublishPress Planner, будь ласка, заверште міграцію даних редагування потоку, а потім деактивуйте редагування потоку.

en: Edit Notification
uk: Редагувати сповіщення

en: Edit this post
uk: Редагувати цей пост

en: Edit: %s
uk: Редагувати: %s

en: Editorial Comment
uk: Редакційний коментар

en: Editorial Comments
uk: Редакційні коментарі

en: Editorial Fields
uk: Редакційні поля

en: Editorial Notifications
uk: Редакційні сповіщення

en: Editorial fields order updated.
uk: Порядок редакційних полів оновлено.

en: Editorial fields term added.
uk: Термін редакційних полів додано.

en: Editorial fields term deleted.
uk: Термін редакційних полів видалено.

en: Editorial fields term doesn't exist.
uk: Термін редакційних полів не існує.

en: Editorial fields term updated.
uk: Термін редакційних полів оновлено.

en: Editorial fields visibility changed.
uk: Видимість редакційних полів змінено.

en: Eight months
uk: Вісім місяців

en: Eleven months
uk: Одинадцять місяців

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email from:
uk: Електронна пошта від:

en: Enable Columns
uk: Увімкнути стовпці

en: Enable Filters
uk: Увімкнути фільтри

en: Enable for these post types:
uk: Увімкнути для цих типів постів:

en: Enable or Disable
uk: Увімкнути або вимкнути

en: Enable or Disable Content Board Card Data.
uk: Увімкнути або вимкнути дані картки на панелі контенту.

en: Enable or Disable Content Board filter.
uk: Увімкнути або вимкнути фільтр на панелі контенту.

en: Enable or Disable Content Overview filter.
uk: Увімкнути або вимкнути фільтр огляду вмісту.

en: Enable or Disable Content Overview table column.
uk: Увімкнути або вимкнути стовпець таблиці огляду вмісту.

en: Enable or Disable Content calendar filter.
uk: Увімкнути або вимкнути фільтр календаря вмісту.

en: Enable subscriptions in iCal or Google Calendar
uk: Увімкнути підписки в iCal або Google Календарі

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabled features
uk: Увімкнені функції

en: End date
uk: Дата закінчення

en: Enhance the power of PublishPress Planner with the Pro version:
uk: Покращте можливості PublishPress Planner з професійною версією:

en: Enter the dropdown option value and label. You can move options to change their order.
uk: Введіть значення та мітку для опції випадаючого списку. Ви можете переміщати опції, щоб змінити їх порядок.

en: Enter users, roles, or email addresses that should receive notifications for this post.
uk: Введіть користувачів, ролі або адреси електронної пошти, які повинні отримувати сповіщення про цей пост.

en: Equals (=)
uk: Рівно (=)

en: Error
uk: Помилка

en: Error adding term.
uk: Помилка під час додавання терміна.

en: Error deleting term.
uk: Помилка при видаленні терміна.

en: Error fetching post data.
uk: Помилка при отриманні даних поста.

en: Error updating term.
uk: Помилка під час оновлення терміна.

en: Error validating nonce. Please reload this page and try again.
uk: Помилка перевірки nonce. Будь ласка, перезавантажте цю сторінку і спробуйте ще раз.

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
uk: Подія: %s, ID робочого процесу: %s, ID посту: %s, ID користувача: %s

en: Excerpt View
uk: Перегляд витягу

en: Existing Post is updated
uk: Існуючий пост оновлено

en: Failed
uk: Не вдалося

en: Fast, professional support
uk: Швидка, професійна підтримка

en: Features
uk: Особливості

en: Feb
uk: Лют

en: Feel free to select only the features you need.
uk: Не соромтеся вибирати лише ті функції, які вам потрібні.

en: Field Type
uk: Тип поля

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
uk: Поле, що використовується для сортування елементів календаря в клітинці дня

en: File info
uk: Інформація про файл

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filter Title
uk: Назва фільтра

en: Filter reset successfully.
uk: Фільтр успішно скинуто.

en: Filter the content?
uk: Фільтрувати контент?

en: Filter the list of users in the editorial meta to users in the selected roles.
uk: Фільтруйте список користувачів у редакційних метаданих за вибраними ролями.

en: Filter updated successfully.
uk: Фільтр успішно оновлено.

en: First Draft Date
uk: Дата першого чернетки

en: First Name
uk: Ім'я

en: Five months
uk: П’ять місяців

en: Five months ago
uk: П’ять місяців тому

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions Pro%s.
uk: Для інтеграції Редагувань у Календарі Контенту, Огляді та Контентній Дошці, будь ласка, оновіть %sPublishPress Revisions Pro%s.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions%s.
uk: Для інтеграції Редагувань у Календарі Контенту, Огляді та Контентній Дошці, будь ласка, оновіть %sPublishPress Revisions%s.

en: For custom Revision Statuses, upgrade to %sPublishPress Statuses Pro%s.
uk: Для користувацьких статусів ревізій, оновіть до %sPublishPress Statuses Pro%s.

en: For which content?
uk: Для якого контенту?

en: Format
uk: Формат

en: Four months
uk: Чотири місяці

en: Four months ago
uk: Чотири місяці тому

en: Four weeks
uk: Чотири тижні

en: Fri
uk: Пт

en: From date
uk: Від дати

en: Greater than (>)
uk: Більше ніж (>)

en: Greater than or equals (>=)
uk: Більше або рівно (>=)

en: Group
uk: Група

en: Groups
uk: Групи

en: Help
uk: Допомога

en: Hide the %s last items
uk: Сховати останні %s елементи

en: If enabled, this field will be available when adding new posts on the Content Calendar and Overview screen.
uk: Якщо увімкнено, це поле буде доступне при додаванні нових публікацій на екрані Календаря контенту та Огляду.

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
uk: Якщо вам подобається %s, будь ласка, залиште нам оцінку %s. Дякуємо!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
uk: Якщо вам потрібна допомога або у вас є запит на нову функцію, дайте нам знати.

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
uk: Якщо ви бачите будь-яку помилку або шукаєте інформацію щодо PublishPress, будь ласка, не соромтеся звертатися до команди підтримки. Напишіть нам на електронну пошту:

en: Inbuilt Card Data
uk: Вбудовані дані картки

en: Inbuilt Columns
uk: Вбудовані стовпці

en: Inbuilt filters
uk: Вбудовані фільтри

en: Indicate the select type.
uk: Вкажіть тип вибору.

en: Indicate the type of editorial fields.
uk: Вкажіть тип редагування полів.

en: Initializing the calendar. Please wait...
uk: Ініціалізація календаря. Будь ласка, зачекайте...

en: Integrate with the The Events Calendar plugin
uk: Інтегруйте з плагіном The Events Calendar

en: Integration with SEO plugins
uk: Інтеграція з плагінами SEO

en: Invalid Publish Date supplied.
uk: Неправильна дата публікації надана.

en: Invalid Status supplied.
uk: Неправильний статус надано.

en: Invalid action nonce.
uk: Недійсний nonce дії.

en: Invalid channel for the notification
uk: Недійсний канал для сповіщення

en: Invalid comment data
uk: Неправильні дані коментаря

en: Invalid date
uk: Неправильна дата

en: Invalid form request.
uk: Недійсний запит форми.

en: Invalid input
uk: Неправильний ввід

en: Invalid nonce
uk: Недійсний nonce

en: Invalid receiver for the notification
uk: Недійсний одержувач для сповіщення

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
uk: Схоже, що це займає занадто багато часу. Будь ласка, спробуйте перезавантажити сторінку ще раз і перевірте консоль браузера на наявність помилок.

en: Item moved to the trash. | %d items moved to the trash.
uk[0]: Елемент переміщено до кошика.|%d елементів переміщено до кошика.
uk[1]: Елемент переміщено до кошика.|%d елементи переміщено до кошика.
uk[2]: Елемент переміщено до кошика.|%d елементів переміщено до кошика.

en: Item restored from the Trash. | %d items restored from the Trash.
uk[0]: Елемент відновлено з кошика.|%d елементів відновлено з кошика.
uk[1]: Елемент відновлено з кошика.|%d елементи відновлено з кошика.
uk[2]: Елемент відновлено з кошика.|%d елементів відновлено з кошика.

en: Jan
uk: Січ

en: Jul
uk: Лип

en: Jun
uk: Чер

en: Last Modified
uk: Останнє редагування

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Less than (<)
uk: Менше ніж (<)

en: Less than or equals (<=)
uk: Менше або рівно (<=)

en: Like/Contains
uk: Схоже/Містить

en: Loading item...
uk: Завантаження елемента...

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Location
uk: Локація

en: Log File
uk: Файл журналу

en: Log content
uk: Вміст журналу

en: Log file not found.
uk: Файл журналу не знайдено.

en: Mar
uk: Бер

en: Max visible posts per date
uk: Максимальна кількість видимих постів на дату

en: Maximum number of posts to display
uk: Максимальна кількість постів для відображення

en: May
uk: Тра

en: Me Mode
uk: Режим «Я»

en: Message
uk: Повідомлення

en: Meta Value
uk: Мета значення

en: Meta fields
uk: Метаполя

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
uk: Назва метаданих конфліктує з існуючим терміном. Будь ласка, виберіть іншу.

en: Modals so you can edit posts without changing screen
uk: Модальні вікна, щоб ви могли редагувати пости без зміни екрану

en: Modified on
uk: Змінено

en: Mon
uk: Пн

en: Months
uk: Місяці

en: Move posts here to change their status
uk: Перемістіть пости сюди, щоб змінити їх статус

en: Move this item to the Trash
uk: Перемістити цей елемент до Кошика

en: Moving the item...
uk: Переміщення елемента...

en: Multiple Select
uk: Багаторазовий вибір

en: Muted
uk: Приглушений

en: My Content Notifications
uk: Сповіщення про мій вміст

en: Name
uk: Ім'я

en: Name already in use. Please choose another.
uk: Назва вже використовується. Будь ласка, виберіть іншу.

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
uk: Назва не може перевищувати 200 символів. Будь ласка, спробуйте коротшу назву.

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
uk: Назва конфліктує з існуючим терміном. Будь ласка, виберіть іншу.

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
uk: Назва конфліктує з slug для іншого терміна. Будь ласка, виберіть щось інше.

en: Need PublishPress Planner Support?
uk: Потрібна підтримка PublishPress Planner?

en: New
uk: Новий

en: New Editorial Fields
uk: Нові редакційні поля

en: New Post
uk: Новий пост

en: New Post is Published
uk: Новий пост опубліковано

en: New Post is created in Draft status
uk: Новий пост створено в статусі Чернетка

en: New post status: %s
uk: Новий статус поста: %s

en: New status
uk: Новий статус

en: Next Post
uk: Наступний пост

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Nine months
uk: Дев’ять місяців

en: No
uk: Ні

en: No active notifications found for this %s.
uk: Активних сповіщень не знайдено для цього %s.

en: No date supplied.
uk: Дата не надана.

en: No editorial comments.
uk: Немає редакційних коментарів.

en: No editorial fields available.
uk: Редакційні поля недоступні.

en: No editorial fields found.
uk: Редакційні поля не знайдені.

en: No enough permissions
uk: Недостатньо прав

en: No notification found
uk: Сповіщення не знайдено

en: No notifications found.
uk: Сповіщень не знайдено.

en: No results found
uk: Не знайдено результатів

en: No terms
uk: Немає термінів

en: No workflows found.
uk: Не знайдено робочих процесів.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
uk: Перевірка nonce не вдалася. Будь ласка, переконайтеся, що ви повинні додавати редакційні коментарі.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
uk: Перевірка nonce не вдалася. Будь ласка, переконайтеся, що ви повинні редагувати редакційні коментарі.

en: None
uk: Жоден

en: Not Exists/Empty
uk: Не існує/Порожньо

en: Not Like
uk: Не встановлено

en: Not filtered
uk: Не відфільтровано

en: Not set
uk: Не встановлено

en: Notepad
uk: Блокнот

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Notification Group
uk: Група сповіщень

en: Notification Groups
uk: Групи сповіщень

en: Notification log not found
uk: Журнал сповіщень не знайдено

en: Notification workflow draft updated.
uk: Чернетка процесу сповіщення оновлена.

en: Notification workflow published.
uk: Процес сповіщення опубліковано.

en: Notification workflow saved.
uk: Процес сповіщення збережено.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
uk: Процес сповіщення заплановано на: %s.

en: Notification workflow submitted.
uk: Процес сповіщення надіслано.

en: Notification workflow updated.
uk: Процес сповіщення оновлено.

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Notifications Log
uk: Журнал сповіщень

en: Notify Email
uk: Сповістити електронною поштою

en: Notify Emails
uk: Сповістити електронними адресами

en: Notify Role
uk: Сповістити роль

en: Notify Roles
uk: Сповістити ролі

en: Notify User
uk: Сповістити користувача

en: Notify Users
uk: Сповістити користувачів

en: Notify me
uk: Сповістіть мене

en: Notify on editorial comments
uk: Сповіщати про редакційні коментарі

en: Nov
uk: Лис

en: Number
uk: Число

en: Oct
uk: Жов

en: Old post status: %s
uk: Старий статус поста: %s

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
uk: Для кожного короткого коду ви можете вибрати одне або кілька полів. Якщо їх більше одного, вони будуть відображатися, розділені ", ".

en: One month
uk: Один місяць

en: One month ago
uk: Один місяць тому

en: One week
uk: Один тиждень

en: Only editable posts will be moveable.
uk: Тільки редаговані пости можуть бути переміщені.

en: Options
uk: Параметри

en: Overview
uk: Огляд

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Parent Page Authors
uk: Автори батьківської сторінки

en: Passed
uk: Пройшло

en: Path
uk: Шлях

en: Pending Review
uk: На розгляді

en: Period
uk: Період

en: Permission Groups
uk: Групи дозволів

en: Planner
uk: Планувальник

en: Please correct your form errors below and try again.
uk: Будь ласка, виправте помилки у вашій формі нижче і спробуйте ще раз.

en: Please enter a comment
uk: Будь ласка, введіть коментар

en: Please enter a comment.
uk: Будь ласка, введіть коментар.

en: Please enter a name for the editorial fields
uk: Будь ласка, введіть назву для редакційних полів

en: Please enter a name for the editorial fields.
uk: Будь ласка, введіть назву для редакційних полів.

en: Please enter a slug for the editorial fields.
uk: Будь ласка, введіть slug для редакційних полів.

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial fields.
uk: Будь ласка, введіть дійсну, ненумеричну назву для редакційних полів.

en: Please select a valid metadata type.
uk: Будь ласка, виберіть дійсний тип метаданих.

en: Please select at least one event
uk: Будь ласка, виберіть принаймні одну подію

en: Please, wait! Loading the form fields...
uk: Будь ласка, зачекайте! Завантаження полів форми...

en: Popular Editorial Fields
uk: Популярні редакційні поля

en: Position
uk: Посада

en: Post
uk: Пост

en: Post Date
uk: Дата публікації

en: Post ID: %d
uk: ID публікації: %d

en: Post Status
uk: Статус запису

en: Post Status Widget
uk: Віджет статусу публікації

en: Post Type
uk: Тип допису

en: Post Types
uk: Типи постів

en: Post could not be created
uk: Не вдалося створити пост

en: Post created successfully
uk: Пост успішно створено

en: Post date updated.
uk: Дата посту оновлена.

en: Post does not exist
uk: Пост не існує

en: Post moved to the trash. | %d posts moved to the trash.
uk[0]: Допис переміщено до смітника.
uk[1]: %d дописів переміщено до смітника.

en: Post not found
uk: Пост не знайдено

en: Post restored from the Trash. | %d posts restored from the Trash.
uk[0]: Допис відновлено зі смітника.
uk[1]: %d дописів відновлено зі смітника.

en: Post status updated.
uk: Статус посту оновлено.

en: Post type
uk: Тип поста

en: Post type not found
uk: Тип поста не знайдено

en: Post type:
uk: Тип поста:

en: Post type: %s
uk: Тип публікації: %s

en: Post types to show
uk: Типи дописів для показу

en: Post types to show:
uk: Типи постів для відображення:

en: Posts at a Glance
uk: Публікації на один погляд

en: Posts publish time format
uk: Формат часу публікації постів

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview &#8220;%s&#8221;
uk: Попередній перегляд &#8220;%s&#8221;

en: Previous Post
uk: Попередній пост

en: Previous status
uk: Попередній статус

en: Print
uk: Друк

en: Private
uk: Приватний

en: Publish Date
uk: Дата публікації

en: Publish Time
uk: Час публікації

en: Publish on
uk: Опублікувати на

en: PublishPress Debug Log
uk: Журнал налагодження PublishPress

en: PublishPress Planner
uk: Планувальник PublishPress

en: PublishPress Planner helps you plan and publish content inside WordPress. Features include a content calendar, kanban board, and notifications.
uk: PublishPress Planner допомагає вам планувати та публікувати контент у WordPress. До функцій входять календар контенту, канбан-дошка та сповіщення.

en: PublishPress Planner tried to load multiple times. Please, deactivate and remove other instances of PublishPress, specially if you are using PublishPress Pro.
uk: PublishPress Planner намагався завантажити кілька разів. Будь ласка, деактивуйте та видаліть інші екземпляри PublishPress, особливо якщо ви використовуєте PublishPress Pro.

en: PublishPress Revisions integration
uk: Інтеграція з PublishPress Revisions

en: PublishPress Settings
uk: Налаштування PublishPress

en: Published
uk: Опубліковано

en: Publishing Time
uk: Час публікації

en: Receiver
uk: Отримувач

en: Regenerate calendar feed secret
uk: Відновити секрет каналу календаря

en: Register editorial fields for these post types:
uk: Зареєструйте редакційні поля для цих типів постів:

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove PublishPress ads and branding
uk: Прибрати рекламу та брендинг PublishPress

en: Reorder
uk: Перемістити

en: Reorder Columns
uk: Переставити стовпці

en: Reorder Filters
uk: Перемістити фільтри

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply to this comment
uk: Відповісти на цей коментар

en: Reply: %s
uk: Відповідь: %s

en: Request Support
uk: Запросити підтримку

en: Reschedule
uk: Перенести

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Filters
uk: Скинути фільтри

en: Reviews
uk: Відгуки

en: Revision Author
uk: Автор ревізії

en: Revision Status
uk: Статус ревізії

en: Role
uk: Роль

en: Roles
uk: Ролі

en: Sat
uk: Сб

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save and edit
uk: Зберегти та редагувати

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
uk: Заплановано для %d одержувачів. Натисніть тут, щоб їх відобразити.

en: Search
uk: Пошук

en: Search Comments
uk: Шукати коментарі

en: Search Editorial Fields
uk: Пошук редакційних полів

en: Search Metakey
uk: Пошук метаполя

en: Search Notifications
uk: Шукати сповіщення

en: Search box
uk: Пошуковий рядок

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Select %s
uk: Виберіть %s

en: Select Metakey
uk: Виберіть мета-ключ

en: Select Type
uk: Виберіть тип

en: Select at least one option for each section.
uk: Виберіть принаймні один варіант для кожного розділу.

en: Select option...
uk: Вибрати опцію...

en: Select roles...
uk: Виберіть ролі...

en: Send reminder notifications
uk: Надсилати сповіщення-нагадування

en: Sending content...
uk: Надсилаю вміст...

en: Sent
uk: Відправлено

en: Sep
uk: Вер

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings updated successfully.
uk: Налаштування успішно оновлено.

en: Seven months
uk: Сім місяців

en: Show %s more
uk: Показати ще %s

en: Show Revision
uk: Показати ревізію

en: Show active notifications
uk: Показати активні сповіщення

en: Show content from
uk: Показати вміст з

en: Show on Content Calendar and Overview form
uk: Показати на календарі контенту та формі огляду

en: Show on Post Types screen
uk: Показати на екрані типів постів

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
uk: Показати посилання "Повідомити мене" та "Припинити повідомлення" для цих типів публікацій:

en: Show today's date in the first row
uk: Показати дату сьогодні в першому рядку

en: Single Select
uk: Один вибір

en: Site Administrator
uk: Адміністратор сайту

en: Six months
uk: Шість місяців

en: Six months ago
uk: Шість місяців тому

en: Size
uk: Розмір

en: Skip current user
uk: Пропустити поточного користувача

en: Skip notifications for the user who triggered the action
uk: Пропустити сповіщення для користувача, який викликав дію

en: Skipped
uk: Пропущено

en: Slack integration for notifications
uk: Інтеграція з Slack для сповіщень

en: Slug
uk: Слаг

en: Slug already in use. Please choose another.
uk: Slug вже використовується. Будь ласка, виберіть інший.

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
uk: Вибачте! Ви не підписані на жодну публікацію!

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
uk: Вибачте, ви не можете видалити цей редакційний коментар, оскільки він має відповіді.

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
uk: Вибачте, у вас немає привілеїв для додавання редакційних коментарів. Будь ласка, поговоріть зі своїм адміністратором.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
uk: Вибачте, у вас немає прав для видалення цього редакційного коментаря. Будь ласка, поговоріть зі своїм адміністратором.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
uk: Вибачте, у вас немає привілеїв для редагування редакційних коментарів. Будь ласка, поговоріть зі своїм адміністратором.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
uk: Вибачте, у вас немає прав для редагування цього редакційного коментаря. Будь ласка, поговоріть зі своїм адміністратором.

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Start date
uk: Дата початку

en: Status
uk: Статус

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
uk: Статус було змінено для %1$s #%2$s "%3$s" %4$s %5$s

en: Statuses to display publish time
uk: Статуси для відображення часу публікації

en: Stop notifying me
uk: Припинити сповіщати мене

en: Subject
uk: Тема

en: Subject:
uk: Тема:

en: Submit
uk: Надіслати

en: Submitted on
uk: Відправлено

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
uk: Підписатися в iCal або Google Календар

en: Success
uk: Успіх

en: Sun
uk: Нд

en: Tag | Tags
uk[0]: Тег
uk[1]: Теги
uk[2]: Тегів

en: Tags
uk: Теги

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy not set.
uk: Таксономія не встановлена.

en: Ten months
uk: Десять місяців

en: Terms
uk: Терміни

en: Terms not set.
uk: Умови не встановлені.

en: Text
uk: Текст

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
uk: "slug" - це версія назви, зручна для URL. Зазвичай вона є повністю малими літерами і містить лише літери, цифри та дефіси.

en: The Events Calendar Integration
uk: Інтеграція з The Events Calendar

en: The description can be used to communicate with your team about what the field is for.
uk: Опис можна використовувати для спілкування з вашою командою про призначення поля.

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
uk: Опис можна використовувати для спілкування з вашою командою про призначення метаданих.

en: The field type cannot be changed once created.
uk: Тип поля не може бути змінено після створення.

en: The name is for labeling the editorial fields.
uk: Ім'я призначене для маркування редакційних полів.

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
uk: Сповіщення було встановлено як "Заплановане", але завдання cron не знайдено

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
uk: Модуль сповіщень потрібно увімкнути, щоб цей віджет відображався.

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
uk: Батьківський журнал було видалено або, можливо, перенесено

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
uk: Вибраний тип поста не активований для календаря.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
uk: Вибраний користувач не має достатньо прав, щоб бути встановленим як автор публікації.

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
uk: Слаг не можна змінити після створення терміна.

en: There are no PublishPress modules registered
uk: Не зареєстровано жодного модуля PublishPress

en: There are no posts in the range or filter specified.
uk: У зазначеному діапазоні або фільтрі немає постів.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
uk: Виникла проблема. Спробуйте ще раз або зв’яжіться з вашим адміністратором.

en: There was an error updating the post. Please try again.
uk: Виникла помилка при оновленні посту. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
uk: Цю дію було виконано %1$s о %2$s %3$s

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
uk: Цей коментар не може бути видалений, оскільки має одну або кілька відповідей. Перед видаленням переконайтеся, що спочатку видалили всі відповіді.

en: This editorial fields type is not yet supported.
uk: Цей тип редакційних полів ще не підтримується.

en: This email was sent %s.
uk: Цей електронний лист було надіслано %s.

en: This field will be available for these post types.
uk: Це поле буде доступне для цих типів постів.

en: This field will be viewable on the overview screens for these post types.
uk: Це поле буде доступне на екранах огляду для цих типів постів.

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
uk: Це попередній перегляд запланованого повідомлення. Контент все ще може змінитися, поки сповіщення не буде надіслано.

en: This is the default publish date from today for posts moving to the Scheduled status.
uk: Це дата публікації за замовчуванням з сьогоднішнього дня для публікацій, які переходять у статус Заплановано.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
uk: Ця сповіщення дуже схоже на іншу, відправлену менше ніж %d хвилин тому для того ж отримувача

en: This post was last updated on
uk: Цю публікацію востаннє оновлено

en: This will prevent too many notifications being sent for the same or similar events. Set this to a higher number if you are receiving duplicate emails.
uk: Це запобігатиме надмірній кількості сповіщень про ті ж або подібні події. Встановіть це значення на більше число, якщо ви отримуєте дублікати електронних листів.

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Users who selected "Notify me" for the content" option.
uk: Це не матиме жодного ефекту, якщо у вас немає принаймні одного робочого процесу, що націлюється на опцію "Користувачі, які вибрали "Сповістіть мене" для вмісту".

en: Three months
uk: Три місяці

en: Three months ago
uk: Три місяці тому

en: Three weeks
uk: Три тижні

en: Thu
uk: Чт

en: Title
uk: Назва

en: Title: %s
uk: Заголовок: %s

en: To date
uk: До дати

en: To refine your workflow with custom Post Statuses, install the %sPublishPress Statuses%s plugin.
uk: Щоб вдосконалити ваш робочий процес за допомогою власних Статусів Публікацій, встановіть плагін %sPublishPress Statuses%s.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Trash
uk: Кошик

en: Tue
uk: Вт

en: Twelve months
uk: Дванадцять місяців

en: Two months
uk: Два місяці

en: Two months ago
uk: Два місяці тому

en: Two weeks
uk: Два тижні

en: Type
uk: Тип

en: Undefined error found
uk: Знайдена невизначена помилка

en: Undo
uk: Скасувати

en: Unpublished Content
uk: Непублікований вміст

en: Untitled
uk: Без назви

en: Update Editorial Fields
uk: Оновити редакційні поля

en: Update Editorial fields term
uk: Оновити термін редагування полів

en: Update Note
uk: Оновити записку

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
uk: Оновлення дати публікації динамічно не працює для опублікованого контенту. Будь ласка, <a href='%s'>відредагуйте публікацію</a>.

en: Upgrade to Pro
uk: Оновити до Pro

en: Upgrade to PublishPress Planner Pro
uk: Оновити до PublishPress Planner Pro

en: Use post meta in notifications
uk: Використовуйте метадані постів у сповіщеннях

en: User
uk: Користувач

en: User Url
uk: URL користувача

en: User making changes or comments
uk: Користувач, який вносить зміни або коментарі

en: User role
uk: Роль користувача

en: User: %s (%d)
uk: Користувач: %s (%d)

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: Users who selected "Notify me" for the content
uk: Користувачі, які вибрали "Повідомте мене" про вміст

en: View
uk: Переглянути

en: View &#8220;%s&#8221;
uk: Переглянути &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
uk: Переглянути &#8220;%s&#8221; на Google Картах

en: View Knowledge Base
uk: Переглянути базу знань

en: View: %s
uk: Переглянути: %s

en: Warning
uk: Попередження

en: Wed
uk: Ср

en: Weeks
uk: Тижні

en: What the post needs to cover.
uk: Що має охоплювати пост.

en: What to say?
uk: Що сказати?

en: When an editorial comment is added
uk: Коли додається редакційний коментар

en: When taxonomy is updated
uk: Коли таксономія оновлюється

en: When the content is moved to a new status
uk: Коли вміст переміщується в новий статус

en: When the content is updated
uk: Коли вміст оновлюється

en: When the first draft needs to be ready.
uk: Коли потрібно, щоб перша чернетка була готова.

en: When the status is changed
uk: Коли статус змінюється

en: When to notify?
uk: Коли сповістити?

en: Who to notify?
uk: Кого сповістити?

en: Widget Options
uk: Параметри віджета

en: WordPress Scheduler
uk: Планувальник WordPress

en: Workflow
uk: Робочий процес

en: Workflow Settings
uk: Налаштування робочого процесу

en: Workflow has users enrolled
uk: У робочому процесі зареєстровані користувачі

en: Workflow: %s
uk: Процес: %s

en: Workflows
uk: Робочі процеси

en: Years
uk: Роки

en: Yes
uk: Так

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
uk: Ви отримуєте цей електронний лист, оскільки підписані на "%s".

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
uk: Ви можете додати динамічну інформацію до теми або тексту тіла, використовуючи наступні короткі коди:

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
uk: Ви можете додати редакційні коментарі до публікації, як тільки ви збережете її вперше.

en: You can see all editorial comments on this %s here:
uk: Ви можете побачити всі редакційні коментарі на цьому %s тут:

en: You do not have any editorial fields enabled
uk: У вас немає жодного увімкненого редакційного поля

en: You do not have any public taxonomies
uk: У вас немає жодної публічної таксономії

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
uk: У вас немає необхідних прав для виконання цієї дії.

en: You do not have permission to add new %s
uk: Ви не маєте дозволу додавати новий %s

en: You do not have permission to edit selected post.
uk: Ви не маєте дозволу редагувати вибраний пост.

en: You do not have permission to move post to selected post status.
uk: Ви не маєте дозволу перемістити пост до вибраного статусу поста.

en: You do not have permission to move post to this status
uk: У вас немає дозволу на переміщення поста в цей статус

en: You don't have any notifications
uk: У вас немає жодних сповіщень

en: You're using PublishPress Planner Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
uk: Ви використовуєте безкоштовну версію PublishPress Planner. Про-версія має більше функцій і підтримки. %sОновити до Pro%s

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
uk: [%1$s] %2$s опубліковано: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
uk: [%1$s] %2$s відновлено (з Кошика): "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
uk: [%1$s] %2$s Статус змінено для "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
uk: [%1$s] %2$s видалено: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
uk: [%1$s] %2$s Непубліковано: "%3$s"

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
uk: [%1$s] Новий %2$s створено: "%3$s"

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
uk: [%1$s] Новий редакційний коментар: "%2$s"

en: asynchronous
uk: асинхронний

en: by
uk: від

en: edit
uk: редагувати

en: email
uk: електронна пошта

en: field
uk: поле

en: for
uk: для

en: group %d: %s
uk: група %d: %s

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
uk: Секретний ключ iCal відновлено. Будь ласка, повідомте всіх користувачів, що їм потрібно буде знову підписатися.

en: minutes
uk: хвилин

en: role:%s
uk: роль:%s

en: said on %1$s at %2$s
uk: сказав(ла) %1$s о %2$s

en: settings
uk: налаштування

en: shortcode
uk: скорочення

en: synchronous
uk: синхронний

[ctx: taxonomy general name]
en: Editorial Field
uk: Редакційне поле

[ctx: taxonomy singular name]
en: Editorial Field
uk: Редакційне поле

en: to
uk: до

en: user
uk: користувач
