PublishPress Planner 4.8.0 - en to th translation catalogue (675 entries)

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
th:  <a href="%s">เพิ่มฟิลด์เพื่อเริ่มต้น</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial fields.
th: กระตุ้นผู้ดูแลเว็บไซต์ของคุณให้กำหนดค่าเวิร์กโฟลว์บรรณาธิการของคุณโดยการเพิ่มฟิลด์บรรณาธิการ。

en:  Scheduled
th: กำหนดเวลา

en:  Scheduled, but late
th: กำหนดเวลาแล้ว แต่ล่าช้า

en: "Notify me"
th: "แจ้งให้ฉันทราบ"

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
th: %1$s #%2$s "%3$s" ถูกย้ายไปยังถังขยะโดย %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
th: %1$s #%2$s "%3$s" ถูกเผยแพร่โดย %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
th: %1$s #%2$s "%3$s" ถูกกู้คืนจากถังขยะโดย %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
th: %1$s #%2$s "%3$s" ถูกยกเลิกการเผยแพร่โดย %4$s %5$s

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
th: %1$s (%2$s ) กล่าวว่าเมื่อ %3$s เวลา %4$s:

[ctx: %1$s = start date, %2$s = end date]
en:  %1$s <div class="input-divider">to</div> %2$s
th:  %1$s <div class="input-divider">ถึง</div> %2$s

en: %1$s at %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

en: %1$s last updated on %2$s
th: %1$s ปรับปรุงล่าสุดเมื่อ %2$s

en: %1s weeks
th: %1s สัปดาห์

en: %d Group
th: %d กลุ่ม

en: %d Role
th: %d บทบาท

en: %d User
th: %d ผู้ใช้

en: %d week
th: %d สัปดาห์

en: %d weeks
th: %d สัปดาห์

en: %s could not be created
th: %s ไม่สามารถสร้างได้

en: %s created successfully. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>
th: %s สร้างเรียบร้อยแล้ว. <a href="%s" target="_blank">แก้ไข %s</a>

en: %s notification found.
th: %s การแจ้งเตือนที่พบ.

en: %s notification workflow moved to the Trash.
th: %s การทำงานของการแจ้งเตือนถูกย้ายไปที่ถังขยะ.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it.
th: %s การทำงานของการแจ้งเตือนไม่ได้รับการอัปเดต, มีคนกำลังแก้ไขอยู่.

en: %s notification workflow permanently deleted.
th: %s การทำงานของการแจ้งเตือนถูกลบอย่างถาวร.

en: %s notification workflow restored from the Trash.
th: %s การทำงานของการแจ้งเตือนถูกกู้คืนจากถังขยะ.

en: %s notification workflow updated.
th: %s การทำงานของการแจ้งเตือนได้รับการอัปเดต.

en: (Hide all)
th: (ซ่อนทั้งหมด)

en: (no title)
th: (ไม่มีชื่อ)

en: - any status -
th: - สถานะใด ๆ -

en: -- Select %s --
th: -- เลือก %s --

en: -- Select a user --
th: -- เลือกผู้ใช้ --

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
th: 1 การทำงานของการแจ้งเตือนไม่ได้รับการอัปเดต, มีคนกำลังแก้ไขอยู่.

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
th: <p><strong>สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">เอกสารปฏิทิน</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress บน Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
th: <p><strong>สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">เอกสารความคิดเห็นบรรณาธิการ</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress บน Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Fields Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
th: <p><strong>สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">เอกสารฟิลด์บรรณาธิการ</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress บน Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
th: <p><strong>สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">เอกสารการแจ้งเตือน</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress บน Github</a></p>

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
th: <p>ความคิดเห็นบรรณาธิการช่วยให้คุณลดภาระอีเมลและทำให้การสนทนาอยู่ใกล้กับสิ่งที่สำคัญ: เนื้อหาของคุณ การแสดงความคิดเห็นแบบเธรดในแอดมิน ที่คล้ายกับสิ่งที่คุณพบที่ส่วนท้ายของโพสต์บล็อก จะช่วยให้ผู้เขียนและบรรณาธิการสามารถให้ข้อเสนอแนะแบบส่วนตัวและหารือเกี่ยวกับสิ่งที่ต้องเปลี่ยนแปลงก่อนการเผยแพร่.</p><p>ใครก็ตามที่มีสิทธิ์เข้าถึงเรื่องราวที่กำลังดำเนินการจะมีความสามารถในการแสดงความคิดเห็นเกี่ยวกับเรื่องนั้นด้วย หากคุณเปิดการแจ้งเตือน ผู้ที่ติดตามโพสต์จะได้รับอีเมลทุกครั้งที่มีการแสดงความคิดเห็น.</p>

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial fields. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial fields integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial fields item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
th: <p>ติดตามรายละเอียดที่สำคัญเกี่ยวกับเนื้อหาของคุณด้วยฟิลด์บรรณาธิการ ฟีเจอร์นี้ช่วยให้คุณสร้างฟิลด์วันที่ ข้อความ หมายเลข ฯลฯ ได้มากเท่าที่คุณต้องการ จากนั้นใช้เพื่อเก็บข้อมูล เช่น รายละเอียดการติดต่อหรือสถานที่สัมภาษณ์</p><p>เมื่อคุณตั้งค่าฟิลด์ของคุณเรียบร้อยแล้ว ฟิลด์บรรณาธิการจะรวมเข้ากับปฏิทินและภาพรวมเนื้อหา ทำให้ฟิลด์บรรณาธิการปรากฏให้ทีมของคุณเห็น หรือเก็บเป็นความลับเพื่อจำกัดข้อมูลระหว่างผู้เขียนและบรรณาธิการของพวกเขา</p>

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
th: <p>การแจ้งเตือนช่วยให้คุณติดตามความก้าวหน้าของเนื้อหาที่สำคัญที่สุดของคุณ ผู้ใช้สามารถสมัครรับการแจ้งเตือนในโพสต์ทีละคนหรือโดยการเลือกบทบาท</p><p>เมื่อเปิดใช้งาน การแจ้งเตือนสามารถถูกส่งเมื่อโพสต์เปลี่ยนสถานะหรือความคิดเห็นบรรณาธิการถูกทิ้งโดยผู้เขียนหรือบรรณาธิการ</p>

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
th: <p>ปฏิทินเป็นมุมมองที่สะดวกสบายแบบสัปดาห์ต่อสัปดาห์หรือเดือนต่อเดือนในเนื้อหาของคุณ ดูได้อย่างรวดเร็วว่าเรื่องไหนกำลังจะถูกเผยแพร่ตรงเวลา และเรื่องไหนต้องใช้ความพยายามเพิ่มเติม.</p>

en: == %s Details ==
th: == รายละเอียด %s ==

en: == Actions ==
th: == การดำเนินการ ==

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
th: %1$s ใหม่ (#%2$s "%3$s" ) ถูกสร้างโดย %4$s %5$s

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
th: ความคิดเห็นบรรณาธิการใหม่ถูกเพิ่มไปยัง %3$s #%1$s "%2$s"

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Access denied
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ

en: Action nonce not found.
th: ไม่พบ nonce ของการดำเนินการ.

en: Active Notifications
th: การแจ้งเตือนที่ใช้งานอยู่

en: Add Another Option
th: เพิ่มตัวเลือกอื่น

en: Add Column
th: เพิ่มคอลัมน์

en: Add Comment
th: เพิ่มความคิดเห็น

en: Add Filter
th: เพิ่มฟิลเตอร์

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New %s
th: เพิ่มใหม่ %s

en: Add New Editorial Fields
th: เพิ่มฟิลด์บรรณาธิการใหม่

en: Add New Editorial fields term
th: เพิ่มคำศัพท์ฟิลด์บรรณาธิการใหม่

en: Add New Notification
th: เพิ่มการแจ้งเตือนใหม่

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
th: เพิ่มรายการของ taxonomy-slugs ที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคซึ่งไม่ควรโหลดโดยตัวกรองเนื้อหา Taxonomy เมื่อเพิ่มเวิร์กโฟลว์การแจ้งเตือนใหม่.

en: Add an editorial comment
th: เพิ่มความคิดเห็นทางบรรณาธิการ

en: Add content for %s
th: เพิ่มเนื้อหาสำหรับ %s

en: Add editorial comment: %s
th: เพิ่มความคิดเห็นบรรณาธิการ: %s

en: Add to post types
th: เพิ่มไปยังประเภทโพสต์

en: Advanced Notifications
th: การแจ้งเตือนขั้นสูง

en: All
th: ทั้งหมด

en: All %s
th: ทั้งหมด %s

en: All Actions
th: การกระทำทั้งหมด

en: All Channels
th: ช่องทั้งหมด

en: All Editorial Fields
th: ฟิลด์บรรณาธิการทั้งหมด

en: All Posts
th: โพสต์ทั้งหมด

en: All Receivers
th: ผู้รับทั้งหมด

en: All Statuses
th: สถานะทั้งหมด

en: All Users
th: ผู้ใช้ทั้งหมด

en: All Workflows
th: กระบวนการทั้งหมด

en: All authors
th: ผู้เขียนทั้งหมด

en: All categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All channels
th: ช่องทั้งหมด

en: All events
th: เหตุการณ์ทั้งหมด

en: All options value and labels are required.
th: ค่าตัวเลือกและป้ายทั้งหมดจำเป็นต้องมี

en: All post types
th: ประเภทโพสต์ทั้งหมด

en: All posts
th: โพสต์ทั้งหมด

en: All status
th: สถานะทั้งหมด

en: All statuses
th: สถานะทั้งหมด

en: All tags
th: แท็กทั้งหมด

en: All types
th: ประเภททั้งหมด

en: Allow public access to subscriptions in iCal or Google Calendar
th: อนุญาตการเข้าถึงสาธารณะไปยังการสมัครสมาชิกใน iCal หรือ Google Calendar

en: Always notify the author of the content:
th: แจ้งเตือนผู้เขียนของเนื้อหาเสมอ:

en: Always notify users who have edited the content:
th: แจ้งเตือนผู้ใช้ที่แก้ไขเนื้อหาเสมอ:

en: Always show complete post titles
th: แสดงชื่อโพสต์ทั้งหมดเสมอ

en: An error occured
th: เกิดข้อผิดพลาด

en: Apply
th: ใช้

en: Apply Changes
th: ใช้การเปลี่ยนแปลง

en: Apr
th: เมษายน

en: Are you sure you want to delete this comment?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบความคิดเห็นนี้?

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบคำนี้? เมทาดาตาสำหรับคำนี้จะยังคงอยู่ แต่จะไม่สามารถมองเห็นได้ เว้นแต่คำนี้จะถูกเพิ่มกลับเข้ามาอีกครั้ง。

en: Assignment
th: การมอบหมาย

en: Async Notifications
th: การแจ้งเตือนแบบ Asynchronous

en: At least one post type must be selected
th: ต้องเลือกประเภทโพสต์อย่างน้อยหนึ่งประเภท

en: Attach file
th: แนบไฟล์

en: Aug
th: สิงหาคม

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author of the revision
th: ผู้เขียนการแก้ไข

en: Author: %1$s (%2$s )
th: ผู้เขียน: %1$s (%2$s )

en: Authors
th: ผู้เขียน

en: Authors of the content
th: ผู้เขียนของเนื้อหา

en: Authors of the parent page
th: ผู้เขียนของหน้าแม่

en: Auto-draft
th: ร่างอัตโนมัติ

en: Available fields
th: ฟิลด์ที่มีอยู่

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
th: ภาษีที่ถูกบล็อกสำหรับการแจ้งเตือน

en: Blog ID: %d
th: หมายเลขบล็อก: %d

en: Blog:
th: บล็อก:

en: Body
th: เนื้อความ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Card Data updated successfully.
th: อัปเดตข้อมูลการ์ดเรียบร้อยแล้ว.

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Changes saved!
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงเรียบร้อยแล้ว!

en: Channels
th: ช่องทาง

en: Cheatin&#8217; uh?
th: โกงกันอยู่หรือ?

en: Checkbox
th: กล่องกาเครื่องหมาย

en: Checked
th: ตรวจสอบแล้ว

en: Choose Post Types
th: เลือกประเภทโพสต์

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
th: เลือกช่องทางที่แต่ละเวิร์กโฟลว์จะส่งการแจ้งเตือนไปยัง:

en: Click here to read more about shortcode options...
th: คลิกที่นี่เพื่ออ่านเพิ่มเติมเกี่ยวกับตัวเลือกของรหัสสั้น...

en: Click here to subscribe in iCal or Google Calendar
th: คลิกที่นี่เพื่อติดตามใน iCal หรือ Google Calendar

en: Click the "Add New" button to create new card data.
th: คลิกที่ปุ่ม "เพิ่มใหม่" เพื่อสร้างข้อมูลการ์ดใหม่.

en: Click the "Add New" button to create new columns.
th: คลิกปุ่ม "เพิ่มใหม่" เพื่อสร้างคอลัมน์ใหม่.

en: Click the "Add New" button to create new filters.
th: คลิกที่ปุ่ม "เพิ่มใหม่" เพื่อสร้างฟิลเตอร์ใหม่

en: Click to add
th: คลิกเพื่อเพิ่ม

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
th: คลิกเพื่อลบไฟล์บันทึก ระวัง การดำเนินการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้.

en: Click to start being notified on updates for this post
th: คลิกเพื่อเริ่มรับการแจ้งเตือนเกี่ยวกับการอัปเดตสำหรับโพสต์นี้

en: Click to stop being notified on updates for this post
th: คลิกเพื่อหยุดรับการแจ้งเตือนเกี่ยวกับการอัปเดตสำหรับโพสต์นี้

en: Close
th: ปิด

en: Column Title
th: ชื่อคอลัมน์

en: Column updated successfully.
th: อัปเดตคอลัมน์เรียบร้อยแล้ว.

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment author name field:
th: ช่องชื่อผู้เขียนความคิดเห็น:

en: Comment deleted successfully.
th: ลบความคิดเห็นเรียบร้อยแล้ว

en: Comment: %s (%d)
th: ความคิดเห็น: %s (%d)

en: Configure
th: กำหนดค่า

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Board
th: บอร์ดเนื้อหา

en: Content Calendar
th: ปฏิทินเนื้อหา

en: Content Overview
th: ภาพรวมเนื้อหา

en: Content:
th: เนื้อหา:

en: Copy to the clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ด

en: Create %s
th: สร้าง %s

en: Created on
th: สร้างเมื่อ

en: Current week
th: สัปดาห์ปัจจุบัน

en: Custom Columns
th: คอลัมน์ที่กำหนดเอง

en: Custom Items
th: รายการที่กำหนดเอง

en: Custom filters
th: ฟิลเตอร์ที่กำหนดเอง

en: Customize Card Data
th: ปรับแต่งข้อมูลการ์ด

en: Customize Columns
th: ปรับแต่งคอลัมน์

en: Customize Filters
th: ปรับแต่งตัวกรอง

en: Dashboard Note
th: หมายเหตุแดชบอร์ด

en: Dashboard Widgets
th: วิดเจ็ตแดชบอร์ด

en: Date
th: วันที่

en: Days
th: วัน

en: Debug
th: ดีบัก

en: Debug Log
th: บันทึกการดีบัก

en: Debug data
th: ข้อมูลการดีบัก

en: Dec
th: ธันวาคม

en: Default Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: Default notification channels:
th: ช่องทางการแจ้งเตือนเริ่มต้น:

en: Default option
th: ตัวเลือกเริ่มต้น

en: Default publish time for items created in the calendar
th: เวลาการเผยแพร่เริ่มต้นสำหรับรายการที่สร้างในปฏิทิน

en: Delete
th: ลบ

en: Delete All
th: ลบทั้งหมด

en: Delete file
th: ลบไฟล์

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
th: มีเอกสารรายละเอียดเพิ่มเติมที่เว็บไซต์ปลั๊กอินด้วย

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
th: ถูกปิดใช้งานเนื่องจาก add_post_type_support('%1$s', '%2$s') รวมอยู่ในไฟล์ที่โหลดแล้ว.

en: Display Label
th: ป้ายชื่อที่แสดง

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Documentation
th: เอกสาร

en: Does not equal (!=)
th: ไม่เท่ากับ (!=)

en: Download .ics file
th: ดาวน์โหลดไฟล์ .ics

en: Draft
th: ร่าง

en: Drag to change enabled card data order.
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับข้อมูลการ์ดที่เปิดใช้งาน.

en: Drag to change enabled columns order.
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับคอลัมน์ที่เปิดใช้งาน

en: Drag to change enabled filters order.
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับฟิลเตอร์ที่เปิดใช้งาน

en: Dropdown Option
th: ตัวเลือกแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Select
th: เลือกแบบดรอปดาวน์

en: Duplicated notification threshold:
th: เกณฑ์การแจ้งเตือนที่ซ้ำกัน:

en: E-mails
th: อีเมล

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Editorial Fields
th: แก้ไขฟิลด์บรรณาธิการ

en: Edit Flow should not be used alongside PublishPress Planner. If you want to use PublishPress Planner, please complete Edit Flow data migration and then deactivate Edit Flow.
th: Edit Flow ไม่ควรใช้ร่วมกับ PublishPress Planner หากคุณต้องการใช้ PublishPress Planner กรุณาเสร็จสิ้นการย้ายข้อมูล Edit Flow และจากนั้นปิดการใช้งาน Edit Flow。

en: Edit Notification
th: แก้ไขการแจ้งเตือน

en: Edit this post
th: แก้ไขโพสต์นี้

en: Edit: %s
th: แก้ไข: %s

en: Editorial Comment
th: ความคิดเห็นบรรณาธิการ

en: Editorial Comments
th: ความคิดเห็นทางบรรณาธิการ

en: Editorial Fields
th: ฟิลด์บรรณาธิการ

en: Editorial Notifications
th: การแจ้งเตือนบรรณาธิการ

en: Editorial fields order updated.
th: อัปเดตลำดับฟิลด์บรรณาธิการ.

en: Editorial fields term added.
th: เพิ่มเงื่อนไขฟิลด์บรรณาธิการแล้ว

en: Editorial fields term deleted.
th: ลบเงื่อนไขฟิลด์บรรณาธิการแล้ว

en: Editorial fields term doesn't exist.
th: เงื่อนไขฟิลด์บรรณาธิการไม่มีอยู่

en: Editorial fields term updated.
th: อัปเดตเงื่อนไขฟิลด์บรรณาธิการแล้ว

en: Editorial fields visibility changed.
th: การมองเห็นฟิลด์บรรณาธิการเปลี่ยนแปลงแล้ว.

en: Eight months
th: แปดเดือน

en: Eleven months
th: สิบเอ็ดเดือน

en: Email
th: อีเมล

en: Email from:
th: อีเมลจาก:

en: Enable Columns
th: เปิดใช้งานคอลัมน์

en: Enable Filters
th: เปิดใช้งานตัวกรอง

en: Enable for these post types:
th: เปิดใช้งานสำหรับประเภทโพสต์เหล่านี้:

en: Enable or Disable
th: เปิดหรือปิดใช้งาน

en: Enable or Disable Content Board Card Data.
th: เปิดหรือปิดใช้งานข้อมูลการ์ดบอร์ดเนื้อหา.

en: Enable or Disable Content Board filter.
th: เปิดหรือปิดใช้งานตัวกรองบอร์ดเนื้อหา.

en: Enable or Disable Content Overview filter.
th: เปิดหรือปิดฟิลเตอร์ภาพรวมเนื้อหา

en: Enable or Disable Content Overview table column.
th: เปิดหรือปิดใช้งานคอลัมน์ตารางภาพรวมเนื้อหา.

en: Enable or Disable Content calendar filter.
th: เปิดหรือปิดการใช้งานตัวกรองปฏิทินเนื้อหา

en: Enable subscriptions in iCal or Google Calendar
th: เปิดใช้งานการสมัครสมาชิกใน iCal หรือ Google Calendar

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Enabled features
th: ฟีเจอร์ที่เปิดใช้งาน

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Enhance the power of PublishPress Planner with the Pro version:
th: เสริมพลังให้กับ PublishPress Planner ด้วยรุ่น Pro:

en: Enter the dropdown option value and label. You can move options to change their order.
th: กรอกค่าตัวเลือกในเมนูแบบเลื่อนและป้ายชื่อ คุณสามารถย้ายตัวเลือกเพื่อเปลี่ยนลำดับของพวกเขาได้。

en: Enter users, roles, or email addresses that should receive notifications for this post.
th: กรอกผู้ใช้ บทบาท หรือที่อยู่อีเมลที่ควรได้รับการแจ้งเตือนสำหรับโพสต์นี้.

en: Equals (=)
th: เท่ากับ (=)

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Error adding term.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเพิ่มคำ

en: Error deleting term.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการลบข้อกำหนด.

en: Error fetching post data.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการดึงข้อมูลโพสต์.

en: Error updating term.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปเดตคำ

en: Error validating nonce. Please reload this page and try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ nonce โปรดโหลดหน้านี้ใหม่และลองอีกครั้ง.

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
th: เหตุการณ์: %s, ID ของ Workflow: %s, ID โพสต์: %s, ID ผู้ใช้: %s

en: Excerpt View
th: ดูตัวอย่าง

en: Existing Post is updated
th: โพสต์ที่มีอยู่ได้รับการอัปเดต

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Fast, professional support
th: การสนับสนุนที่รวดเร็วและเป็นมืออาชีพ

en: Features
th: ฟีเจอร์

en: Feb
th: กุมภาพันธ์

en: Feel free to select only the features you need.
th: เลือกเฉพาะฟีเจอร์ที่คุณต้องการได้ตามสบาย

en: Field Type
th: ประเภทฟิลด์

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
th: ฟิลด์ที่ใช้สำหรับจัดเรียงรายการปฏิทินในเซลล์วัน

en: File info
th: ข้อมูลไฟล์

en: Filter
th: กรอง

en: Filter Title
th: ชื่อฟิลเตอร์

en: Filter reset successfully.
th: รีเซ็ตการกรองเรียบร้อยแล้ว.

en: Filter the content?
th: กรองเนื้อหา?

en: Filter the list of users in the editorial meta to users in the selected roles.
th: กรองรายชื่อผู้ใช้ในเมตาบรรณาธิการให้แสดงเฉพาะผู้ใช้ในบทบาทที่เลือก。

en: Filter updated successfully.
th: กรองอัปเดตเรียบร้อยแล้ว.

en: First Draft Date
th: วันที่ร่างแรก

en: First Name
th: ชื่อจริง

en: Five months
th: ห้าเดือน

en: Five months ago
th: ห้าเดือนที่ผ่านมา

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions Pro%s.
th: สำหรับการรวม Revisions บนปฏิทินเนื้อหา, ภาพรวม และกระดานเนื้อหา กรุณาอัปเดต %sPublishPress Revisions Pro%s.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions%s.
th: สำหรับการรวม Revisions บนปฏิทินเนื้อหา, ภาพรวม และกระดานเนื้อหา กรุณาอัปเดต %sPublishPress Revisions%s.

en: For custom Revision Statuses, upgrade to %sPublishPress Statuses Pro%s.
th: สำหรับสถานะการแก้ไขที่กำหนดเอง ให้อัปเกรดเป็น %sPublishPress Statuses Pro%s.

en: For which content?
th: สำหรับเนื้อหาใด?

en: Format
th: รูปแบบ

en: Four months
th: สี่เดือน

en: Four months ago
th: สี่เดือนที่ผ่านมา

en: Four weeks
th: สี่สัปดาห์

en: Fri
th: ศุกร์

en: From date
th: จากวันที่

en: Greater than (>)
th: มากกว่า (>)

en: Greater than or equals (>=)
th: มากกว่าหรือเท่ากับ (>=)

en: Group
th: กลุ่ม

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Hide the %s last items
th: ซ่อน %s รายการล่าสุด

en: ID
th: รหัส

en: If enabled, this field will be available when adding new posts on the Content Calendar and Overview screen.
th: หากเปิดใช้งาน ฟิลด์นี้จะพร้อมใช้งานเมื่อเพิ่มโพสต์ใหม่ในหน้าปฏิทินเนื้อหาและภาพรวม。

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
th: ถ้าคุณชอบ %s กรุณาทิ้งคะแนน %s ให้กับเรา ขอบคุณ!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
th: หากคุณต้องการความช่วยเหลือหรือมีคำขอฟีเจอร์ใหม่ แจ้งให้เราทราบ

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
th: หากคุณเห็นข้อผิดพลาดใด ๆ หรือมองหาข้อมูลเกี่ยวกับ PublishPress กรุณาอย่าลังเลที่จะติดต่อทีมสนับสนุน อีเมลถึงเรา:

en: Inbuilt Card Data
th: ข้อมูลการ์ดในตัว

en: Inbuilt Columns
th: คอลัมน์ในตัว

en: Inbuilt filters
th: ฟิลเตอร์ที่มีในตัว

en: Indicate the select type.
th: ระบุประเภทการเลือก.

en: Indicate the type of editorial fields.
th: ระบุประเภทของฟิลด์บรรณาธิการ.

en: Initializing the calendar. Please wait...
th: กำลังเริ่มต้นปฏิทิน โปรดรอสักครู่...

en: Integrate with the The Events Calendar plugin
th: รวมกับปลั๊กอินปฏิทินกิจกรรม

en: Integration with SEO plugins
th: การรวมเข้ากับปลั๊กอิน SEO

en: Invalid Publish Date supplied.
th: วันที่เผยแพร่ที่ระบุไม่ถูกต้อง.

en: Invalid Status supplied.
th: สถานะที่ระบุไม่ถูกต้อง.

en: Invalid action nonce.
th: nonce ของการดำเนินการไม่ถูกต้อง.

en: Invalid channel for the notification
th: ช่องทางที่ไม่ถูกต้องสำหรับการแจ้งเตือน

en: Invalid comment data
th: ข้อมูลความคิดเห็นไม่ถูกต้อง

en: Invalid date
th: วันที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid form request.
th: คำขอแบบฟอร์มไม่ถูกต้อง.

en: Invalid input
th: การป้อนข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: Invalid nonce
th: nonce ไม่ถูกต้อง

en: Invalid receiver for the notification
th: ผู้รับที่ไม่ถูกต้องสำหรับการแจ้งเตือน

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
th: ดูเหมือนว่ามันใช้เวลานานเกินไป กรุณาลองโหลดหน้าใหม่อีกครั้งและตรวจสอบคอนโซลเบราว์เซอร์เพื่อหาข้อผิดพลาด.

en: Item moved to the trash.
th: ย้ายรายการไปที่ถังขยะ.

en: Item restored from the Trash.
th: กู้คืนรายการจากถังขยะ.

en: Jan
th: มกราคม

en: Jul
th: กรกฎาคม

en: Jun
th: มิถุนายน

en: Last Modified
th: แก้ไขล่าสุด

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Less than (<)
th: น้อยกว่า (<)

en: Less than or equals (<=)
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ (<=)

en: Like/Contains
th: เหมือน/มี

en: Loading item...
th: กำลังโหลดรายการ...

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Location
th: สถานที่

en: Log File
th: ไฟล์บันทึก

en: Log content
th: เนื้อหาบันทึก

en: Log file not found.
th: ไม่พบไฟล์บันทึก.

en: Mar
th: มีนาคม

en: Max visible posts per date
th: โพสต์สูงสุดที่แสดงต่อวัน

en: Maximum number of posts to display
th: จำนวนสูงสุดของโพสต์ที่จะแสดง

en: May
th: พฤษภาคม

en: Me Mode
th: โหมดฉัน

en: Message
th: ข้อความ

en: Meta Value
th: ค่าเมตา

en: Meta fields
th: ฟิลด์เมตา

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
th: ชื่อเมตาดาต้าซ้ำกับคำที่มีอยู่แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Modals so you can edit posts without changing screen
th: โมดอลเพื่อให้คุณสามารถแก้ไขโพสต์ได้โดยไม่ต้องเปลี่ยนหน้าจอ

en: Modified on
th: แก้ไขเมื่อ

en: Mon
th: จันทร์

en: Months
th: เดือน

en: Move posts here to change their status
th: ย้ายโพสต์มาที่นี่เพื่อเปลี่ยนสถานะของพวกเขา

en: Move this item to the Trash
th: ย้ายรายการนี้ไปยังถังขยะ

en: Moving the item...
th: กำลังย้ายรายการ...

en: Multiple Select
th: เลือกหลายรายการ

en: Muted
th: ปิดเสียง

en: My Content Notifications
th: การแจ้งเตือนเนื้อหาของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: Name already in use. Please choose another.
th: ชื่อถูกใช้งานอยู่แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
th: ชื่อไม่สามารถยาวเกิน 200 ตัวอักษร กรุณาลองใช้ชื่อที่สั้นกว่า

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
th: ชื่อซ้ำกับคำที่มีอยู่แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
th: ชื่อซ้ำกับ slug ของคำอื่น กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Need PublishPress Planner Support?
th: ต้องการการสนับสนุนจาก PublishPress Planner หรือไม่?

en: New
th: ใหม่

en: New Editorial Fields
th: ฟิลด์บรรณาธิการใหม่

en: New Post
th: โพสต์ใหม่

en: New Post is Published
th: โพสต์ใหม่ถูกเผยแพร่

en: New Post is created in Draft status
th: โพสต์ใหม่ถูกสร้างขึ้นในสถานะร่าง

en: New post status: %s
th: สถานะโพสต์ใหม่: %s

en: New status
th: สถานะใหม่

en: Next Post
th: โพสต์ถัดไป

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: Nine months
th: เก้าเดือน

en: No
th: ไม่

en: No active notifications found for this %s.
th: ไม่พบการแจ้งเตือนที่ใช้งานอยู่สำหรับ %s.

en: No date supplied.
th: ไม่มีวันที่ระบุ.

en: No editorial comments.
th: ไม่มีความคิดเห็นบรรณาธิการ

en: No editorial fields available.
th: ไม่มีฟิลด์บรรณาธิการที่มีให้ใช้งาน

en: No editorial fields found.
th: ไม่พบฟิลด์บรรณาธิการ.

en: No enough permissions
th: ไม่มีสิทธิ์เพียงพอ

en: No notification found
th: ไม่พบการแจ้งเตือน

en: No notifications found.
th: ไม่พบการแจ้งเตือน.

en: No results found
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No terms
th: ไม่มีเงื่อนไข

en: No workflows found.
th: ไม่พบกระบวนการทำงาน

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
th: การตรวจสอบ nonce ล้มเหลว กรุณาให้แน่ใจว่าคุณมีสิทธิ์เพิ่มความคิดเห็นบรรณาธิการ.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
th: การตรวจสอบ nonce ล้มเหลว กรุณาให้แน่ใจว่าคุณมีสิทธิ์แก้ไขความคิดเห็นบรรณาธิการ.

en: None
th: ไม่มี

en: Not Exists/Empty
th: ไม่มี/ว่างเปล่า

en: Not Like
th: ยังไม่ได้ตั้งค่า

en: Not filtered
th: ไม่ได้กรอง

en: Not set
th: ยังไม่ได้ตั้งค่า

en: Notepad
th: สมุดบันทึก

en: Notification
th: การแจ้งเตือน

en: Notification Group
th: กลุ่มการแจ้งเตือน

en: Notification Groups
th: กลุ่มการแจ้งเตือน

en: Notification log not found
th: ไม่พบบันทึกการแจ้งเตือน

en: Notification workflow draft updated.
th: ร่างการทำงานของการแจ้งเตือนได้รับการอัปเดต.

en: Notification workflow published.
th: การทำงานของการแจ้งเตือนถูกเผยแพร่.

en: Notification workflow saved.
th: การทำงานของการแจ้งเตือนถูกบันทึก.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
th: การทำงานของการแจ้งเตือนถูกกำหนดเวลาไว้สำหรับ: %s.

en: Notification workflow submitted.
th: การทำงานของการแจ้งเตือนถูกส่ง.

en: Notification workflow updated.
th: การทำงานของการแจ้งเตือนได้รับการอัปเดต.

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Notifications Log
th: บันทึกการแจ้งเตือน

en: Notify Email
th: แจ้งอีเมล

en: Notify Emails
th: แจ้งอีเมล

en: Notify Role
th: แจ้งบทบาท

en: Notify Roles
th: แจ้งบทบาท

en: Notify User
th: แจ้งผู้ใช้

en: Notify Users
th: แจ้งผู้ใช้

en: Notify me
th: แจ้งฉัน

en: Notify on editorial comments
th: แจ้งเตือนเกี่ยวกับความคิดเห็นบรรณาธิการ

en: Nov
th: พฤศจิกายน

en: Number
th: หมายเลข

en: Oct
th: ตุลาคม

en: Old post status: %s
th: สถานะโพสต์เก่า: %s

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
th: ในแต่ละรหัสสั้น คุณสามารถเลือกฟิลด์หนึ่งหรือหลายฟิลด์ หากมีมากกว่าหนึ่ง จะถูกแสดงแยกด้วย ", "。

en: One month
th: หนึ่งเดือน

en: One month ago
th: หนึ่งเดือนที่ผ่านมา

en: One week
th: หนึ่งสัปดาห์

en: Only editable posts will be moveable.
th: โพสต์ที่สามารถแก้ไขได้เท่านั้นที่จะสามารถย้ายได้.

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Paragraph
th: ย่อหน้า

en: Parent Page Authors
th: ผู้เขียนหน้าแม่

en: Passed
th: ผ่าน

en: Path
th: เส้นทาง

en: Pending Review
th: รอการตรวจสอบ

en: Period
th: ช่วงเวลา

en: Permission Groups
th: กลุ่มสิทธิ์

en: Planner
th: ผู้วางแผน

en: Please correct your form errors below and try again.
th: กรุณาแก้ไขข้อผิดพลาดในแบบฟอร์มของคุณด้านล่างและลองอีกครั้ง

en: Please enter a comment
th: โปรดป้อนความคิดเห็น

en: Please enter a comment.
th: กรุณาใส่ความคิดเห็น

en: Please enter a name for the editorial fields
th: กรุณาใส่ชื่อสำหรับฟิลด์บรรณาธิการ

en: Please enter a name for the editorial fields.
th: กรุณาใส่ชื่อสำหรับฟิลด์บรรณาธิการ

en: Please enter a slug for the editorial fields.
th: กรุณาใส่ slug สำหรับฟิลด์บรรณาธิการ

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial fields.
th: กรุณาใส่ชื่อที่ถูกต้องและไม่ใช่ตัวเลขสำหรับฟิลด์บรรณาธิการ

en: Please select a valid metadata type.
th: กรุณาเลือกประเภทเมตาดาต้าที่ถูกต้อง

en: Please select at least one event
th: กรุณาเลือกเหตุการณ์อย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: Please, wait! Loading the form fields...
th: โปรดรอสักครู่! กำลังโหลดฟิลด์แบบฟอร์ม...

en: Popular Editorial Fields
th: ฟิลด์บรรณาธิการยอดนิยม

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Post
th: โพสต์

en: Post Date
th: วันที่โพสต์

en: Post ID: %d
th: หมายเลขโพสต์: %d

en: Post Status
th: สถานะโพสต์

en: Post Status Widget
th: วิดเจ็ตสถานะโพสต์

en: Post Type
th: ประเภทโพสต์

en: Post Types
th: ประเภทโพสต์

en: Post could not be created
th: ไม่สามารถสร้างโพสต์ได้

en: Post created successfully
th: โพสต์ถูกสร้างสำเร็จ

en: Post date updated.
th: วันที่โพสต์ได้รับการอัปเดตแล้ว.

en: Post does not exist
th: โพสต์ไม่อยู่

en: Post moved to the trash.
th: โพสต์ถูกย้ายไปที่ถังขยะ.

en: Post not found
th: ไม่พบโพสต์

en: Post restored from the Trash.
th: โพสต์ถูกกู้คืนจากถังขยะ.

en: Post status updated.
th: สถานะโพสต์ได้รับการอัปเดตแล้ว.

en: Post type
th: ประเภทโพสต์

en: Post type not found
th: ไม่พบประเภทโพสต์

en: Post type:
th: ประเภทโพสต์:

en: Post type: %s
th: ประเภทโพสต์: %s

en: Post types to show
th: ประเภทโพสต์ที่จะแสดง

en: Post types to show:
th: ประเภทโพสต์ที่จะแสดง:

en: Posts at a Glance
th: โพสต์โดยสังเขป

en: Posts publish time format
th: รูปแบบเวลาการเผยแพร่โพสต์

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Preview &#8220;%s&#8221;
th: ดูตัวอย่าง &#8220;%s&#8221;

en: Previous Post
th: โพสต์ก่อนหน้า

en: Previous status
th: สถานะก่อนหน้า

en: Print
th: พิมพ์

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Publish Date
th: วันที่เผยแพร่

en: Publish Time
th: เวลาที่เผยแพร่

en: Publish on
th: เผยแพร่เมื่อ

en: PublishPress Debug Log
th: บันทึกการดีบักของ PublishPress

en: PublishPress Planner helps you plan and publish content inside WordPress. Features include a content calendar, kanban board, and notifications.
th: PublishPress Planner ช่วยให้คุณวางแผนและเผยแพร่เนื้อหาภายใน WordPress ฟีเจอร์ประกอบด้วยปฏิทินเนื้อหา, กระดานคานบาน และการแจ้งเตือน.

en: PublishPress Planner tried to load multiple times. Please, deactivate and remove other instances of PublishPress, specially if you are using PublishPress Pro.
th: PublishPress Planner พยายามโหลดหลายครั้ง กรุณาปิดการใช้งานและลบการติดตั้งอื่น ๆ ของ PublishPress โดยเฉพาะหากคุณกำลังใช้ PublishPress Pro.

en: PublishPress Revisions integration
th: การรวมเข้ากับ PublishPress Revisions

en: PublishPress Settings
th: การตั้งค่า PublishPress

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Publishing Time
th: เวลาการเผยแพร่

en: Receiver
th: ผู้รับ

en: Regenerate calendar feed secret
th: สร้างรหัสลับฟีดปฏิทินใหม่

en: Register editorial fields for these post types:
th: ลงทะเบียนฟิลด์บรรณาธิการสำหรับประเภทโพสต์เหล่านี้:

en: Remove
th: ลบ

en: Remove PublishPress ads and branding
th: ลบโฆษณาและแบรนด์ของ PublishPress

en: Reorder
th: จัดเรียงใหม่

en: Reorder Columns
th: จัดเรียงคอลัมน์ใหม่

en: Reorder Filters
th: จัดเรียงตัวกรองใหม่

en: Reply
th: ตอบกลับ

en: Reply to this comment
th: ตอบกลับความคิดเห็นนี้

en: Reply: %s
th: ตอบกลับ: %s

en: Request Support
th: ขอรับการสนับสนุน

en: Reschedule
th: กำหนดการใหม่

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Reset Filters
th: รีเซ็ตตัวกรอง

en: Reviews
th: บทวิจารณ์

en: Revision Author
th: ผู้เขียนการแก้ไข

en: Revision Status
th: สถานะการแก้ไข

en: Role
th: บทบาท

en: Roles
th: บทบาท

en: Sat
th: เสาร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save and edit
th: บันทึกและแก้ไข

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Scheduled
th: กำหนดเวลา

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
th: กำหนดให้ %d ผู้รับ คลิกที่นี่เพื่อแสดงพวกเขา

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Comments
th: ค้นความคิดเห็น

en: Search Editorial Fields
th: ค้นหาฟิลด์บรรณาธิการ

en: Search Metakey
th: ค้นหาเมตาคีย์

en: Search Notifications
th: ค้นหาการแจ้งเตือน

en: Search box
th: กล่องค้นหา

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
th: ผลการค้นหาสำหรับ &#8220;%s&#8221;

en: Select %s
th: เลือก %s

en: Select Metakey
th: เลือกเมตาคีย์

en: Select Type
th: เลือกประเภท

en: Select at least one option for each section.
th: กรุณาเลือกตัวเลือกอย่างน้อยหนึ่งตัวสำหรับแต่ละหมวดหมู่.

en: Select option...
th: เลือกตัวเลือก...

en: Select roles...
th: เลือกบทบาท...

en: Send reminder notifications
th: ส่งการแจ้งเตือนเตือนความจำ

en: Sending content...
th: กำลังส่งเนื้อหา...

en: Sent
th: ส่งแล้ว

en: Sep
th: กันยายน

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings updated successfully.
th: อัปเดตการตั้งค่าเรียบร้อยแล้ว.

en: Seven months
th: เจ็ดเดือน

en: Show %s more
th: แสดง %s เพิ่มเติม

en: Show Revision
th: แสดงการแก้ไข

en: Show active notifications
th: แสดงการแจ้งเตือนที่ใช้งานอยู่

en: Show content from
th: แสดงเนื้อหาจาก

en: Show on Content Calendar and Overview form
th: แสดงในปฏิทินเนื้อหาและแบบฟอร์มภาพรวม

en: Show on Post Types screen
th: แสดงในหน้าประเภทโพสต์

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
th: แสดงลิงก์ "แจ้งเตือนฉัน" และ "หยุดแจ้งเตือนฉัน" สำหรับประเภทโพสต์เหล่านี้:

en: Show today's date in the first row
th: แสดงวันที่ของวันนี้ในแถวแรก

en: Single Select
th: เลือกเดี่ยว

en: Site Administrator
th: ผู้ดูแลระบบเว็บไซต์

en: Six months
th: หกเดือน

en: Six months ago
th: หกเดือนที่แล้ว

en: Size
th: ขนาด

en: Skip current user
th: ข้ามผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Skip notifications for the user who triggered the action
th: ข้ามการแจ้งเตือนสำหรับผู้ใช้ที่กระตุ้นการกระทำ

en: Skipped
th: ข้าม

en: Slack integration for notifications
th: การรวมเข้ากับ Slack สำหรับการแจ้งเตือน

en: Slug
th: สลัก

en: Slug already in use. Please choose another.
th: Slug ถูกใช้งานอยู่แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
th: ขอโทษ! คุณไม่ได้สมัครรับข้อมูลโพสต์ใด ๆ!

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
th: ขอโทษครับ/ค่ะ คุณไม่สามารถลบความคิดเห็นนี้ได้เพราะมีการตอบกลับบางอย่าง

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์ในการเพิ่มความคิดเห็นบรรณาธิการ กรุณาพูดคุยกับผู้ดูแลระบบของคุณ.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
th: ขอโทษครับ/ค่ะ คุณไม่มีสิทธิ์ในการลบความคิดเห็นบรรณาธิการนี้ กรุณาพูดคุยกับผู้ดูแลระบบของคุณ。

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์ในการแก้ไขความคิดเห็นบรรณาธิการ กรุณาพูดคุยกับผู้ดูแลระบบของคุณ.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
th: ขอโทษครับ/ค่ะ คุณไม่มีสิทธิ์ในการแก้ไขความคิดเห็นบรรณาธิการนี้ กรุณาพูดคุยกับผู้ดูแลระบบของคุณ。

en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: Status
th: สถานะ

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
th: สถานะถูกเปลี่ยนแปลงสำหรับ %1$s #%2$s "%3$s" โดย %4$s %5$s

en: Statuses to display publish time
th: สถานะที่จะแสดงเวลาการเผยแพร่

en: Stop notifying me
th: หยุดแจ้งเตือนฉัน

en: Subject
th: หัวข้อ

en: Subject:
th: หัวข้อ:

en: Submit
th: ส่ง

en: Submitted on
th: ส่งเมื่อ

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
th: สมัครรับข้อมูลใน iCal หรือ Google Calendar

en: Success
th: สำเร็จ

en: Sun
th: อาทิตย์

en: Tag
th: แท็ก

en: Tags
th: แท็ก

en: Taxonomies
th: หมวดหมู่

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Taxonomy not set.
th: ประเภทภาษีไม่ได้ตั้งค่า.

en: Ten months
th: สิบเดือน

en: Terms
th: คำศัพท์

en: Terms not set.
th: ยังไม่มีการตั้งค่าข้อกำหนด.

en: Text
th: ข้อความ

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
th: “slug” คือเวอร์ชันที่เป็นมิตรกับ URL ของชื่อ มันมักจะเป็นตัวพิมพ์เล็กทั้งหมดและประกอบด้วยตัวอักษร ตัวเลข และขีดกลางเท่านั้น。

en: The Events Calendar Integration
th: การรวมปฏิทินกิจกรรม

en: The description can be used to communicate with your team about what the field is for.
th: คำอธิบายสามารถใช้สื่อสารกับทีมของคุณเกี่ยวกับฟิลด์นี้ได้ว่าเพื่ออะไร。

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
th: คำอธิบายสามารถใช้สื่อสารกับทีมของคุณเกี่ยวกับเมทาดาตานี้ว่าเพื่ออะไร。

en: The field type cannot be changed once created.
th: ประเภทฟิลด์ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อสร้างขึ้นแล้ว.

en: The name is for labeling the editorial fields.
th: ชื่อใช้สำหรับการติดป้ายฟิลด์บรรณาธิการ.

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
th: การแจ้งเตือนถูกตั้งเป็น "กำหนดเวลา" แต่ไม่พบงาน cron

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
th: โมดูลการแจ้งเตือนจะต้องเปิดใช้งานเพื่อให้วิดเจ็ตนี้แสดงผล

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
th: บันทึกหลักถูกลบหรืออาจถูกเปลี่ยนกำหนดการ

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
th: ประเภทโพสต์ที่เลือกไม่ได้เปิดใช้งานสำหรับปฏิทิน.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
th: ผู้ใช้ที่เลือกไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะตั้งเป็นผู้เขียนโพสต์.

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
th: สลักไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อข้อกำหนดถูกสร้างขึ้นแล้ว.

en: There are no PublishPress modules registered
th: ไม่มีโมดูล PublishPress ที่ลงทะเบียน

en: There are no posts in the range or filter specified.
th: ไม่มีโพสต์ในช่วงหรือฟิลเตอร์ที่กำหนด.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
th: มีปัญหาบางประการ กรุณาลองอีกครั้งหรือ ติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: There was an error updating the post. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปเดตโพสต์ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
th: การดำเนินการนี้เกิดขึ้นเมื่อ %1$s เวลา %2$s %3$s

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
th: ไม่สามารถลบความคิดเห็นนี้ได้เพราะมีการตอบกลับหนึ่งรายการหรือมากกว่า ก่อนที่จะลบให้แน่ใจว่าลบการตอบกลับทั้งหมดก่อน.

en: This editorial fields type is not yet supported.
th: ประเภทฟิลด์บรรณาธิการนี้ยังไม่ได้รับการสนับสนุน.

en: This email was sent %s.
th: อีเมลนี้ถูกส่งเมื่อ %s.

en: This field will be available for these post types.
th: ฟิลด์นี้จะพร้อมใช้งานสำหรับประเภทโพสต์เหล่านี้.

en: This field will be viewable on the overview screens for these post types.
th: ฟิลด์นี้จะสามารถดูได้ในหน้าภาพรวมสำหรับประเภทโพสต์เหล่านี้.

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
th: นี่คือการแสดงตัวอย่างของข้อความที่กำหนดเวลา เนื้อหายังสามารถเปลี่ยนแปลงได้จนกว่าจะมีการส่งการแจ้งเตือน。

en: This is the default publish date from today for posts moving to the Scheduled status.
th: นี่คือวันที่เผยแพร่มาตรฐานจากวันนี้สำหรับโพสต์ที่ย้ายไปยังสถานะที่กำหนดเวลา.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
th: การแจ้งเตือนนี้มีความคล้ายคลึงกับการแจ้งเตือนอื่นที่ส่งไปเมื่อไม่ถึง %d นาทีที่แล้วสำหรับผู้รับเดียวกัน

en: This post was last updated on
th: โพสต์นี้ได้รับการปรับปรุงครั้งล่าสุดเมื่อ

en: This will prevent too many notifications being sent for the same or similar events. Set this to a higher number if you are receiving duplicate emails.
th: นี่จะป้องกันไม่ให้มีการส่งการแจ้งเตือนมากเกินไปสำหรับเหตุการณ์เดียวกันหรือเหตุการณ์ที่คล้ายกัน ตั้งค่านี้ให้สูงขึ้นหากคุณได้รับอีเมลซ้ำ。

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Users who selected "Notify me" for the content" option.
th: สิ่งนี้จะไม่มีผลใด ๆ เว้นแต่คุณจะมีเวิร์กโฟลว์อย่างน้อยหนึ่งรายการที่มุ่งเป้าไปที่ตัวเลือก "ผู้ใช้ที่เลือก "แจ้งให้ฉันทราบ" สำหรับเนื้อหา".

en: Three months
th: สามเดือน

en: Three months ago
th: สามเดือนที่ผ่านมา

en: Three weeks
th: สามสัปดาห์

en: Thu
th: พฤหัสบดี

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Title: %s
th: ชื่อเรื่อง: %s

en: To date
th: ถึงวันที่

en: To refine your workflow with custom Post Statuses, install the %sPublishPress Statuses%s plugin.
th: ในการปรับปรุงการทำงานของคุณด้วยสถานะโพสต์ที่กำหนดเอง ติดตั้งปลั๊กอิน %sPublishPress Statuses%s.

en: Today
th: วันนี้

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Tue
th: อังคาร

en: Twelve months
th: สิบสองเดือน

en: Two months
th: สองเดือน

en: Two months ago
th: สองเดือนที่ผ่านมา

en: Two weeks
th: สองสัปดาห์

en: Type
th: ประเภท

en: Undefined error found
th: พบข้อผิดพลาดที่ไม่ได้กำหนด

en: Undo
th: ย้อนกลับ

en: Unpublished Content
th: เนื้อหาที่ยังไม่เผยแพร่

en: Untitled
th: ไม่มีชื่อ

en: Update Editorial Fields
th: อัปเดตฟิลด์บรรณาธิการ

en: Update Editorial fields term
th: อัปเดตคำศัพท์ฟิลด์บรรณาธิการ

en: Update Note
th: ปรับปรุงหมายเหตุ

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
th: การอัปเดตวันที่โพสต์แบบไดนามิกไม่ได้ผลสำหรับเนื้อหาที่เผยแพร่ กรุณา <a href='%s'>แก้ไขโพสต์</a>.

en: Upgrade to Pro
th: อัปเกรดเป็น Pro

en: Upgrade to PublishPress Planner Pro
th: อัปเกรดเป็น PublishPress Planner Pro

en: Use post meta in notifications
th: ใช้ post meta ในการแจ้งเตือน

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Url
th: URL ของผู้ใช้

en: User making changes or comments
th: ผู้ใช้ที่ทำการเปลี่ยนแปลงหรือแสดงความคิดเห็น

en: User role
th: บทบาทผู้ใช้

en: User: %s (%d)
th: ผู้ใช้: %s (%d)

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Users who selected "Notify me" for the content
th: ผู้ใช้ที่เลือก "แจ้งให้ฉันทราบ" สำหรับเนื้อหา

en: View
th: ดู

en: View &#8220;%s&#8221;
th: ดู &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
th: ดู &#8220;%s&#8221; บน Google Maps

en: View Knowledge Base
th: ดูฐานความรู้

en: View: %s
th: ดู: %s

en: Warning
th: คำเตือน

en: Wed
th: พุธ

en: Weeks
th: สัปดาห์

en: What the post needs to cover.
th: สิ่งที่โพสต์ต้องครอบคลุม.

en: What to say?
th: จะพูดว่าอะไร?

en: When an editorial comment is added
th: เมื่อมีการเพิ่มความคิดเห็นทางบรรณาธิการ

en: When taxonomy is updated
th: เมื่อหมวดหมู่ได้รับการอัปเดต

en: When the content is moved to a new status
th: เมื่อเนื้อหาถูกย้ายไปยังสถานะใหม่

en: When the content is updated
th: เมื่อเนื้อหาได้รับการอัปเดต

en: When the first draft needs to be ready.
th: เมื่อร่างแรกต้องพร้อม.

en: When the status is changed
th: เมื่อสถานะถูกเปลี่ยน

en: When to notify?
th: เมื่อไรที่จะแจ้งเตือน?

en: Who to notify?
th: ใครที่จะแจ้งเตือน?

en: Widget Options
th: ตัวเลือกวิดเจ็ต

en: Workflow
th: การทำงาน

en: Workflow Settings
th: การตั้งค่าการทำงาน

en: Workflow has users enrolled
th: Workflow มีผู้ใช้ที่ลงทะเบียน

en: Workflow: %s
th: กระบวนการทำงาน: %s

en: Workflows
th: เวิร์กโฟลว์

en: Years
th: ปี

en: Yes
th: ใช่

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
th: คุณได้รับอีเมลนี้เพราะคุณได้สมัครรับข้อมูล "%s".

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
th: คุณสามารถเพิ่มข้อมูลที่เปลี่ยนแปลงได้ในหัวเรื่องหรือข้อความเนื้อหาด้วยการใช้รหัสสั้นต่อไปนี้:

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
th: คุณสามารถเพิ่มความคิดเห็นบรรณาธิการลงในโพสต์ได้เมื่อคุณบันทึกเป็นครั้งแรก.

en: You can see all editorial comments on this %s here:
th: คุณสามารถดูความคิดเห็นบรรณาธิการทั้งหมดใน %s ที่นี่:

en: You do not have any editorial fields enabled
th: คุณยังไม่มีฟิลด์บรรณาธิการที่เปิดใช้งาน

en: You do not have any public taxonomies
th: คุณยังไม่มีหมวดหมู่สาธารณะ

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จำเป็นในการทำกิจกรรมนี้

en: You do not have permission to add new %s
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพิ่ม %s ใหม่

en: You do not have permission to edit selected post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขโพสต์ที่เลือก.

en: You do not have permission to move post to selected post status.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายโพสต์ไปยังสถานะโพสต์ที่เลือก.

en: You do not have permission to move post to this status
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการย้ายโพสต์ไปยังสถานะนี้

en: You don't have any notifications
th: คุณไม่มีการแจ้งเตือนใด ๆ

en: You're using PublishPress Planner Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
th: คุณกำลังใช้ PublishPress Planner ฟรี รุ่น Pro มีฟีเจอร์และการสนับสนุนเพิ่มเติม %sอัปเกรดเป็น Pro%s

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
th: [%1$s] เผยแพร่ %2$s: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
th: [%1$s] กู้คืน %2$s (จากถังขยะ): "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
th: [%1$s] %2$s สถานะเปลี่ยนแปลงสำหรับ "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
th: [%1$s] ทิ้ง %2$s: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
th: [%1$s] %2$s ยังไม่เผยแพร่: "%3$s"

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
th: [%1$s] สร้าง %2$s ใหม่: "%3$s"

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
th: [%1$s] ความคิดเห็นบรรณาธิการใหม่: "%2$s"

en: asynchronous
th: ไม่ซิงโครนัส

en: by
th: โดย

en: edit
th: แก้ไข

en: email
th: อีเมล

en: field
th: ฟิลด์

en: for
th: สำหรับ

en: group %d: %s
th: กลุ่ม %d: %s

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
th: กุญแจลับ iCal ได้รับการสร้างใหม่ กรุณาแจ้งผู้ใช้ทั้งหมดว่าพวกเขาจะต้องสมัครสมาชิกใหม่.

en: minutes
th: นาที

en: role:%s
th: บทบาท:%s

en: said on %1$s at %2$s
th: กล่าวเมื่อ %1$s ที่ %2$s

en: settings
th: การตั้งค่า

en: shortcode
th: รหัสสั้น

en: synchronous
th: ซิงโครนัส

[ctx: taxonomy general name]
en: Editorial Field
th: ฟิลด์บรรณาธิการ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Editorial Field
th: สนามบรรณาธิการ

en: to
th: ถึง

en: user
th: ผู้ใช้
