PublishPress Planner 4.8.0 - en to ro-RO translation catalogue (656 entries)

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
ro-RO:  <a href="%s">Adăugați câmpuri pentru a începe</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial fields.
ro-RO: Încurajați administratorul site-ului dumneavoastră să configureze fluxul editorial prin adăugarea câmpurilor editoriale.

en:  Scheduled
ro-RO:  Programat

en:  Scheduled, but late
ro-RO:  Programat, dar întârziat

en: "Notify me"
ro-RO: "Notifică-mă"

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
ro-RO: %1$s #%2$s "%3$s" a fost mutat în coșul de gunoi de către %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
ro-RO: %1$s #%2$s "%3$s" a fost publicat de %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
ro-RO: %1$s #%2$s "%3$s" a fost restaurat din coș de către %4$s %5$s

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
ro-RO: %1$s #%2$s "%3$s" a fost nepulicat de %4$s %5$s

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
ro-RO: %1$s (%2$s ) a spus pe %3$s la %4$s:

[ctx: %1$s = start date, %2$s = end date]
en:  %1$s <div class="input-divider">to</div> %2$s
ro-RO:  %1$s <div class="input-divider">către</div> %2$s

en: %1$s at %2$s
ro-RO: %1$s la %2$s

en: %1$s last updated on %2$s
ro-RO: %1$s actualizat ultima dată pe %2$s

en: %1s weeks
ro-RO: %1s săptămâni

en: %d Group | %d Groups
ro-RO[0]: %d Grup
ro-RO[1]: %d Grupe
ro-RO[2]: %d Grupe

en: %d Role | %d Roles
ro-RO[0]: %d Rol
ro-RO[1]: %d Roluri
ro-RO[2]: %d Roluri

en: %d User | %d Users
ro-RO[0]: %d Utilizator
ro-RO[1]: %d Utilizatori
ro-RO[2]: %d Utilizatori

en: %d week | %d weeks
ro-RO[0]: %d săptămână
ro-RO[1]: %d săptămâni
ro-RO[2]: %d săptămâni

en: %d weeks
ro-RO: %d săptămâni

en: %s could not be created
ro-RO: %s nu a putut fi creat

en: %s created successfully. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>
ro-RO: %s a fost creat cu succes. <a href="%s" target="_blank">Editează %s</a>

en: %s notification found. | %s notifications found.
ro-RO[0]: %s notificare găsită.|
ro-RO[1]: %s notificări găsite.
ro-RO[2]: %s notificări găsite.

en: %s notification workflow moved to the Trash. | %s notification workflows moved to the Trash.
ro-RO[0]: %s flux de lucru pentru notificări mutat în Coșul de gunoi.
ro-RO[1]: %s fluxuri de lucru pentru notificări mutate în Coșul de gunoi.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it. | %s notification workflows not updated, somebody is editing them.
ro-RO[0]: %s flux de lucru pentru notificări nu a fost actualizat, cineva îl editează.
ro-RO[1]: %s fluxuri de lucru pentru notificări nu au fost actualizate, cineva le editează.

en: %s notification workflow permanently deleted. | %s notification workflows permanently deleted.
ro-RO[0]: %s flux de lucru pentru notificări a fost șters permanent.
ro-RO[1]: %s fluxuri de lucru pentru notificări au fost șterse permanent.

en: %s notification workflow restored from the Trash. | %s notification workflows restored from the Trash.
ro-RO[0]: %s flux de lucru pentru notificări restaurat din Coșul de gunoi.
ro-RO[1]: %s fluxuri de lucru pentru notificări restaurate din Coșul de gunoi.

en: %s notification workflow updated. | %s notification workflows updated.
ro-RO[0]: %s flux de lucru pentru notificări actualizat.
ro-RO[1]: %s fluxuri de lucru pentru notificări actualizate.

en: (Hide all)
ro-RO: (Ascunde tot)

en: (no title)
ro-RO: (fără titlu)

en: - any status -
ro-RO: - orice statut -

en: -- Select %s --
ro-RO: -- Selectați %s --

en: -- Select a user --
ro-RO: -- Selectați un utilizator --

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
ro-RO: 1 flux de lucru pentru notificări nu a fost actualizat, cineva îl editează.

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
ro-RO: <p><strong>Pentru mai multe informații:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Documentația Calendarului</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress pe Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
ro-RO: <p><strong>Pentru mai multe informații:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Documentația Comentariilor Editoriale</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress pe Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Fields Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
ro-RO: <p><strong>Pentru mai multe informații:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Documentația Câmpurilor Editorale</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress pe Github</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
ro-RO: <p><strong>Pentru mai multe informații:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Documentația Notificărilor</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress pe Github</a></p>

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
ro-RO: <p>Comentariile editoriale te ajută să reduci suprasarcina de e-mailuri și să menții conversația aproape de ceea ce contează: conținutul tău. Comentariile în fir în admin, similare cu cele pe care le găsești la sfârșitul unei postări de blog, permit scriitorilor și editorilor să lase feedback privat și să discute ce trebuie schimbat înainte de publicare.</p><p>Oricine are acces să vizualizeze povestea în curs de desfășurare va avea, de asemenea, capacitatea de a comenta asupra acesteia. Dacă ai activat notificările, cei care urmăresc postarea vor primi un e-mail de fiecare dată când se lasă un comentariu.</p>

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial fields. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial fields integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial fields item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
ro-RO: <p>Urmăriți detaliile importante despre conținutul dumneavoastră cu câmpuri editoriale. Această funcție vă permite să creați cât mai multe câmpuri de dată, text, număr etc. cât doriți și apoi să le folosiți pentru a stoca informații precum detaliile de contact sau locația unei interviuri.</p><p>Odată ce ați configurat câmpurile, câmpurile editoriale se integrează atât cu calendarul, cât și cu prezentarea generală a conținutului. Faceți un element de câmpuri editoriale vizibil pentru a-l face să apară pentru restul echipei dumneavoastră. Păstrați-l ascuns pentru a restricționa informațiile între scriitor și editorul său.</p>

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
ro-RO: <p>Notificările asigură că rămâneți la curent cu progresele conținutului dumneavoastră cel mai important. Utilizatorii pot fi abonați la notificări pentru o postare, unul câte unul sau selectând roluri.</p><p>Când este activat, notificările pot fi trimise atunci când o postare își schimbă statutul sau când un comentariu editorial este lăsat de un scriitor sau un editor.</p>

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
ro-RO: <p>Calendarul este o vedere convenabilă săptămână cu săptămână sau lună cu lună asupra conținutului tău. Vezi rapid care povești sunt pe drumul cel bun pentru a fi publicate la timp și care vor necesita un efort suplimentar.</p>

en: == %s Details ==
ro-RO: == %s Detalii ==

en: == Actions ==
ro-RO: == Acțiuni ==

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
ro-RO: Un nou %1$s (#%2$s "%3$s") a fost creat de %4$s %5$s

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
ro-RO: Un comentariu editorial nou a fost adăugat la %3$s #%1$s "%2$s"

en: About
ro-RO: Despre

en: Access denied
ro-RO: Acces interzis

en: Action nonce not found.
ro-RO: Nonce de acțiune nu a fost găsit.

en: Active Notifications
ro-RO: Notificări Active

en: Add Another Option
ro-RO: Adăugați o altă opțiune

en: Add Column
ro-RO: Adaugă coloană

en: Add Comment
ro-RO: Adaugă comentariu

en: Add Filter
ro-RO: Adaugă Filtru

en: Add New
ro-RO: Adaugă nou

en: Add New %s
ro-RO: Adaugă Nou %s

en: Add New Editorial Fields
ro-RO: Adăugați câmpuri editoriale noi

en: Add New Editorial fields term
ro-RO: Adăugați un nou termen pentru câmpuri editoriale

en: Add New Notification
ro-RO: Adaugă o notificare nouă

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
ro-RO: Adăugați o listă de taxonomy-slugs separate prin virgulă care nu ar trebui să fie încărcate de filtrul de conținut Taxonomy atunci când adăugați un nou Flux de Lucru pentru Notificări.

en: Add an editorial comment
ro-RO: Adaugă un comentariu editorial

en: Add content for %s
ro-RO: Adaugă conținut pentru %s

en: Add editorial comment: %s
ro-RO: Adaugă comentariu editorial: %s

en: Add to post types
ro-RO: Adăugați la tipurile de postări

en: Advanced Notifications
ro-RO: Notificări avansate

en: All
ro-RO: Tot

en: All %s
ro-RO: Toate %s

en: All Actions
ro-RO: Toate acțiunile

en: All Channels
ro-RO: Toate canalele

en: All Editorial Fields
ro-RO: Toate Câmpurile Editorale

en: All Posts
ro-RO: Toate postările

en: All Receivers
ro-RO: Toți receptorii

en: All Statuses
ro-RO: Toate statusurile

en: All Users
ro-RO: Toți utilizatorii

en: All Workflows
ro-RO: Toate fluxurile de lucru

en: All authors
ro-RO: Toți autorii

en: All categories
ro-RO: Toate categoriile

en: All channels
ro-RO: Toate canalele

en: All events
ro-RO: Toate evenimentele

en: All options value and labels are required.
ro-RO: Toate opțiunile de valori și etichete sunt obligatorii.

en: All post types
ro-RO: Toate tipurile de postări

en: All posts
ro-RO: Toate postările

en: All status
ro-RO: Toate stările

en: All statuses
ro-RO: Toate stările

en: All tags
ro-RO: Toate etichetele

en: All types
ro-RO: Toate tipurile

en: Allow public access to subscriptions in iCal or Google Calendar
ro-RO: Permite accesul public la abonamentele din iCal sau Google Calendar

en: Always notify the author of the content:
ro-RO: Notifică întotdeauna autorul conținutului:

en: Always notify users who have edited the content:
ro-RO: Notifică întotdeauna utilizatorii care au editat conținutul:

en: Always show complete post titles
ro-RO: Afișați întotdeauna titlurile complete ale postărilor

en: An error occured
ro-RO: A apărut o eroare

en: Apply
ro-RO: Aplică

en: Apply Changes
ro-RO: Aplică Modificările

en: Are you sure you want to delete this comment?
ro-RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest comentariu?

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
ro-RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest termen? Orice metadate pentru acest termen vor rămâne, dar nu vor fi vizibile decât dacă acest termen este adăugat din nou.

en: Assignment
ro-RO: Atribuire

en: Async Notifications
ro-RO: Notificări Asincrone

en: At least one post type must be selected
ro-RO: Trebuie selectat cel puțin un tip de postare

en: Attach file
ro-RO: Atașează fișier

en: Author | Authors
ro-RO[0]: Autor
ro-RO[1]: Autori
ro-RO[2]: Autori

en: Author of the revision
ro-RO: Autorul reviziei

en: Author: %1$s (%2$s )
ro-RO: Autor: %1$s (%2$s )

en: Authors
ro-RO: Autori

en: Authors of the content
ro-RO: Autorii conținutului

en: Authors of the parent page
ro-RO: Autorii paginii părinte

en: Auto-draft
ro-RO: Auto-schiță

en: Available fields
ro-RO: Câmpuri disponibile

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
ro-RO: Taxonomii pe lista neagră pentru Notificări

en: Blog ID: %d
ro-RO: ID blog: %d

en: Body
ro-RO: Corpul

en: Cancel
ro-RO: Anulează

en: Card Data updated successfully.
ro-RO: Datele cardului au fost actualizate cu succes.

en: Categories
ro-RO: Categorii

en: Category | Categories
ro-RO[0]: Categorie
ro-RO[1]: Categorii
ro-RO[2]: Categorii

en: Change
ro-RO: Schimbă

en: Changes saved!
ro-RO: Modificările au fost salvate!

en: Channels
ro-RO: Canale

en: Cheatin&#8217; uh?
ro-RO: Trișezi&#8217; uh?

en: Checkbox
ro-RO: Casetă de verificare

en: Checked
ro-RO: Verificat

en: Choose Post Types
ro-RO: Alegeți tipurile de postări

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
ro-RO: Alegeți canalele unde fiecare flux de lucru va trimite notificări:

en: Click here to read more about shortcode options...
ro-RO: Faceți clic aici pentru a citi mai multe despre opțiunile shortcode...

en: Click here to subscribe in iCal or Google Calendar
ro-RO: Faceți clic aici pentru a vă abona în iCal sau Google Calendar

en: Click the "Add New" button to create new card data.
ro-RO: Faceți clic pe butonul "Adăugați nou" pentru a crea date noi pentru card.

en: Click the "Add New" button to create new columns.
ro-RO: Faceți clic pe butonul "Adaugă Nou" pentru a crea coloane noi.

en: Click the "Add New" button to create new filters.
ro-RO: Click pe butonul "Adaugă Nou" pentru a crea filtre noi.

en: Click to add
ro-RO: Click pentru a adăuga

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
ro-RO: Faceți clic pentru a șterge fișierul jurnal. Fiți atenți, această operațiune nu poate fi desfăcută.

en: Click to start being notified on updates for this post
ro-RO: Click pentru a începe să primesc notificări pentru actualizările acestui post

en: Click to stop being notified on updates for this post
ro-RO: Click pentru a opri notificările pentru actualizările acestui post

en: Close
ro-RO: Închide

en: Column Title
ro-RO: Titlul coloanei

en: Column updated successfully.
ro-RO: Coloana a fost actualizată cu succes.

en: Comment
ro-RO: Comentariu

en: Comment author name field:
ro-RO: Câmpul numelui autorului comentariului:

en: Comment deleted successfully.
ro-RO: Comentariul a fost șters cu succes.

en: Comment: %s (%d)
ro-RO: Comentariu: %s (%d)

en: Configure
ro-RO: Configurează

en: Content
ro-RO: Conținut

en: Content Board
ro-RO: Tabloul de conținut

en: Content Calendar
ro-RO: Calendar de Conținut

en: Content Overview
ro-RO: Prezentare generală a conținutului

en: Content:
ro-RO: Conținut:

en: Copy to the clipboard
ro-RO: Copiați în clipboard

en: Create %s
ro-RO: Creează %s

en: Created on
ro-RO: Creat la

en: Current week
ro-RO: Săptămâna curentă

en: Custom Columns
ro-RO: Coloane personalizate

en: Custom Items
ro-RO: Elemente personalizate

en: Custom filters
ro-RO: Filtre personalizate

en: Customize Card Data
ro-RO: Personalizați datele cardului

en: Customize Columns
ro-RO: Personalizați Coloanele

en: Customize Filters
ro-RO: Personalizează filtrele

en: Dashboard Note
ro-RO: Notă tabloului de bord

en: Dashboard Widgets
ro-RO: Widgeturi tabloului de bord

en: Date
ro-RO: Dată

en: Days
ro-RO: Zile

en: Debug
ro-RO: Depanare

en: Debug Log
ro-RO: Jurnal de depanare

en: Debug data
ro-RO: Date de depanare

en: Default Date
ro-RO: Data implicită

en: Default notification channels:
ro-RO: Canale de notificare implicite:

en: Default option
ro-RO: Opțiune implicită

en: Default publish time for items created in the calendar
ro-RO: Timpul de publicare implicit pentru elementele create în calendar

en: Delete
ro-RO: Șterge

en: Delete All
ro-RO: Șterge tot

en: Delete file
ro-RO: Șterge fișier

en: Description
ro-RO: Descriere

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ro-RO: Documentația detaliată este, de asemenea, disponibilă pe site-ul pluginului.

en: Disabled
ro-RO: Dezactivat

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
ro-RO: Dezactivat deoarece add_post_type_support('%1$s', '%2$s') este inclus într-un fișier încărcat.

en: Display Label
ro-RO: Etichetă de afișare

en: Display Name
ro-RO: Nume afișat

en: Documentation
ro-RO: Documentație

en: Does not equal (!=)
ro-RO: Nu este egal (!=)

en: Download .ics file
ro-RO: Descarcă fișierul .ics

en: Draft
ro-RO: Schimbă

en: Drag to change enabled card data order.
ro-RO: Trageți pentru a schimba ordinea datelor cardului activate.

en: Drag to change enabled columns order.
ro-RO: Trage pentru a schimba ordinea coloanelor activate.

en: Drag to change enabled filters order.
ro-RO: Trage pentru a schimba ordinea filtrelor activate.

en: Dropdown Option
ro-RO: Opțiune Dropdown

en: Dropdown Select
ro-RO: Selectare din listă derulantă

en: Duplicated notification threshold:
ro-RO: Prag notificare duplicată:

en: E-mails
ro-RO: E-mailuri

en: Edit
ro-RO: Editează

en: Edit Editorial Fields
ro-RO: Editează Câmpurile Editorale

en: Edit Flow should not be used alongside PublishPress Planner. If you want to use PublishPress Planner, please complete Edit Flow data migration and then deactivate Edit Flow.
ro-RO: Edit Flow nu ar trebui folosit împreună cu PublishPress Planner. Dacă doriți să folosiți PublishPress Planner, vă rugăm să finalizați migrarea datelor Edit Flow și apoi să dezactivați Edit Flow.

en: Edit Notification
ro-RO: Editează notificarea

en: Edit this post
ro-RO: Editați această postare

en: Edit: %s
ro-RO: Editează: %s

en: Editorial Comment
ro-RO: Comentariu Editorial

en: Editorial Comments
ro-RO: Comentarii editoriale

en: Editorial Fields
ro-RO: Câmpuri editoriale

en: Editorial Notifications
ro-RO: Notificări editoriale

en: Editorial fields order updated.
ro-RO: Ordinea câmpurilor editoriale a fost actualizată.

en: Editorial fields term added.
ro-RO: Termenul câmpurilor editoriale a fost adăugat.

en: Editorial fields term deleted.
ro-RO: Termenul câmpurilor editoriale a fost șters.

en: Editorial fields term doesn't exist.
ro-RO: Termenul câmpurilor editoriale nu există.

en: Editorial fields term updated.
ro-RO: Termenul câmpurilor editoriale a fost actualizat.

en: Editorial fields visibility changed.
ro-RO: Vizibilitatea câmpurilor editoriale a fost modificată.

en: Eight months
ro-RO: Opt luni

en: Eleven months
ro-RO: Unsprezece luni

en: Email from:
ro-RO: Email de la:

en: Enable Columns
ro-RO: Activați Coloanele

en: Enable Filters
ro-RO: Activează filtrele

en: Enable for these post types:
ro-RO: Activează pentru aceste tipuri de postări:

en: Enable or Disable
ro-RO: Activează sau dezactivează

en: Enable or Disable Content Board Card Data.
ro-RO: Activează sau dezactivează datele cardului de pe tabloul de conținut.

en: Enable or Disable Content Board filter.
ro-RO: Activează sau dezactivează filtrul tabloului de conținut.

en: Enable or Disable Content Overview filter.
ro-RO: Activează sau dezactivează filtrul de previzualizare a conținutului.

en: Enable or Disable Content Overview table column.
ro-RO: Activați sau Dezactivați coloana tabelului Prezentare generală a conținutului.

en: Enable or Disable Content calendar filter.
ro-RO: Activează sau dezactivează filtrul calendarului de conținut.

en: Enable subscriptions in iCal or Google Calendar
ro-RO: Activează abonamentele în iCal sau Google Calendar

en: Enabled
ro-RO: Activat

en: Enabled features
ro-RO: Funcții activate

en: End date
ro-RO: Data de încheiere

en: Enhance the power of PublishPress Planner with the Pro version:
ro-RO: Îmbunătățește puterea PublishPress Planner cu versiunea Pro:

en: Enter the dropdown option value and label. You can move options to change their order.
ro-RO: Introduceți valoarea și eticheta opțiunii din lista derulantă. Puteți muta opțiunile pentru a schimba ordinea lor.

en: Enter users, roles, or email addresses that should receive notifications for this post.
ro-RO: Introduceți utilizatori, roluri sau adrese de email care ar trebui să primească notificări pentru această postare.

en: Equals (=)
ro-RO: Egal (=)

en: Error
ro-RO: Eroare

en: Error adding term.
ro-RO: Eroare la adăugarea termenului.

en: Error deleting term.
ro-RO: Eroare la ștergerea termenului.

en: Error fetching post data.
ro-RO: Eroare la preluarea datelor postării.

en: Error updating term.
ro-RO: Eroare la actualizarea termenului.

en: Error validating nonce. Please reload this page and try again.
ro-RO: Eroare la validarea nonce-ului. Vă rugăm să reîncărcați această pagină și să încercați din nou.

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
ro-RO: Eveniment: %s, ID Flux de lucru: %s, ID Postare: %s, ID Utilizator: %s

en: Excerpt View
ro-RO: Vizualizare extras

en: Existing Post is updated
ro-RO: Postare existentă este actualizată

en: Failed
ro-RO: Respins

en: Fast, professional support
ro-RO: Suport rapid și profesional

en: Features
ro-RO: Funcționalități

en: Feel free to select only the features you need.
ro-RO: Nu ezitați să selectați doar funcțiile de care aveți nevoie.

en: Field Type
ro-RO: Tip câmp

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
ro-RO: Câmp folosit pentru sortarea elementelor din calendar într-o celulă de zi

en: File info
ro-RO: Informații despre fișier

en: Filter
ro-RO: Filtru

en: Filter Title
ro-RO: Titlul filtrului

en: Filter reset successfully.
ro-RO: Filtrul a fost resetat cu succes.

en: Filter the content?
ro-RO: Filtrați conținutul?

en: Filter the list of users in the editorial meta to users in the selected roles.
ro-RO: Filtrați lista utilizatorilor din meta editorial pentru utilizatorii din rolurile selectate.

en: Filter updated successfully.
ro-RO: Filtrul a fost actualizat cu succes.

en: First Draft Date
ro-RO: Data Primului Draft

en: First Name
ro-RO: Prenume

en: Five months
ro-RO: Cinci luni

en: Five months ago
ro-RO: Acum cinci luni

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions Pro%s.
ro-RO: Pentru integrarea Revisions în Calendarul de Conținut, Prezentare generală și Tabloul de Conținut, te rugăm să actualizezi %sPublishPress Revisions Pro%s.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions%s.
ro-RO: Pentru integrarea Revisions în Calendarul de Conținut, Prezentare generală și Tabloul de Conținut, te rugăm să actualizezi %sPublishPress Revisions%s.

en: For custom Revision Statuses, upgrade to %sPublishPress Statuses Pro%s.
ro-RO: Pentru Statusuri Personalizate pentru Revizii, faceți upgrade la %sPublishPress Statuses Pro%s.

en: For which content?
ro-RO: Pentru ce conținut?

en: Four months
ro-RO: Patru luni

en: Four months ago
ro-RO: Acum patru luni

en: Four weeks
ro-RO: Patru săptămâni

en: Fri
ro-RO: Vin

en: From date
ro-RO: De la data

en: Greater than (>)
ro-RO: Mai mare decât (>)

en: Greater than or equals (>=)
ro-RO: Mai mare sau egal (>=)

en: Group
ro-RO: Grup

en: Groups
ro-RO: Grupuri

en: Help
ro-RO: Ajutor

en: Hide the %s last items
ro-RO: Ascunde ultimele %s elemente

en: If enabled, this field will be available when adding new posts on the Content Calendar and Overview screen.
ro-RO: Dacă este activat, acest câmp va fi disponibil atunci când adăugați noi postări pe ecranul Calendar și Prezentare Generală a Conținutului.

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
ro-RO: Dacă îți place %s, te rugăm să ne lași o evaluare %s. Mulțumim!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ro-RO: Dacă ai nevoie de ajutor sau ai o cerere de caracteristică nouă, anunță-ne.

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
ro-RO: Dacă vezi vreo eroare sau cauți informații despre PublishPress, te rugăm să nu eziți să contactezi echipa de suport. Trimite-ne un e-mail:

en: Inbuilt Card Data
ro-RO: Datele cardului încorporate

en: Inbuilt Columns
ro-RO: Coloane încorporate

en: Inbuilt filters
ro-RO: Filtre încorporate

en: Indicate the select type.
ro-RO: Indicați tipul de selecție.

en: Indicate the type of editorial fields.
ro-RO: Indicați tipul câmpurilor editoriale.

en: Initializing the calendar. Please wait...
ro-RO: Se inițializează calendarul. Vă rugăm să așteptați...

en: Integrate with the The Events Calendar plugin
ro-RO: Integrează-te cu pluginul Calendarul de Evenimente

en: Integration with SEO plugins
ro-RO: Integrare cu pluginuri SEO

en: Invalid Publish Date supplied.
ro-RO: Dată de publicare invalidă furnizată.

en: Invalid Status supplied.
ro-RO: Status invalid furnizat.

en: Invalid action nonce.
ro-RO: Nonce de acțiune invalid.

en: Invalid channel for the notification
ro-RO: Canal invalid pentru notificare

en: Invalid comment data
ro-RO: Date comentariu invalide

en: Invalid date
ro-RO: Dată invalidă

en: Invalid form request.
ro-RO: Cerere de formular invalidă.

en: Invalid input
ro-RO: Input invalid

en: Invalid nonce
ro-RO: Nonce invalid

en: Invalid receiver for the notification
ro-RO: Destinatar invalid pentru notificare

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
ro-RO: Se pare că durează prea mult. Te rugăm, încearcă să reîncarci pagina din nou și verifică consola browserului pentru a căuta erori.

en: Item moved to the trash. | %d items moved to the trash.
ro-RO[0]: Element mutat în coș.
ro-RO[1]: %d elemente mutate în coș.
ro-RO[2]: %d elemente mutate în coș.

en: Item restored from the Trash. | %d items restored from the Trash.
ro-RO[0]: Element restaurat din coș.
ro-RO[1]: %d elemente restaurate din coș.
ro-RO[2]: %d elemente restaurate din coș.

en: Jan
ro-RO: Ian

en: Jul
ro-RO: Iul

en: Jun
ro-RO: Iun

en: Last Modified
ro-RO: Ultima modificare

en: Last Name
ro-RO: Nume de familie

en: Less than (<)
ro-RO: Mai mic decât (<)

en: Less than or equals (<=)
ro-RO: Mai mic sau egal (<=)

en: Like/Contains
ro-RO: Asemănător/Conține

en: Loading item...
ro-RO: Se încarcă elementul...

en: Loading...
ro-RO: Se încarcă...

en: Location
ro-RO: Locație

en: Log File
ro-RO: Fișier jurnal

en: Log content
ro-RO: Conținut jurnal

en: Log file not found.
ro-RO: Fișierul jurnal nu a fost găsit.

en: Max visible posts per date
ro-RO: Maxim postări vizibile pe dată

en: Maximum number of posts to display
ro-RO: Numărul maxim de postări de afișat

en: May
ro-RO: Mai

en: Me Mode
ro-RO: Modul Eu

en: Message
ro-RO: Mesaj

en: Meta Value
ro-RO: Valoare Meta

en: Meta fields
ro-RO: Câmpuri Meta

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
ro-RO: Numele metadatelor se află în conflict cu un termen existent. Vă rugăm să alegeți altul.

en: Modals so you can edit posts without changing screen
ro-RO: Modale pentru a putea edita postări fără a schimba ecranul

en: Modified on
ro-RO: Modificat la

en: Mon
ro-RO: Lun

en: Months
ro-RO: Luni

en: Move posts here to change their status
ro-RO: Mutare postări aici pentru a schimba statutul acestora

en: Move this item to the Trash
ro-RO: Mută acest element în Coșul de gunoi

en: Moving the item...
ro-RO: Se mută elementul...

en: Multiple Select
ro-RO: Selectare multiplă

en: Muted
ro-RO: Silențios

en: My Content Notifications
ro-RO: Notificările mele de conținut

en: Name
ro-RO: Nume

en: Name already in use. Please choose another.
ro-RO: Numele este deja utilizat. Vă rugăm să alegeți altul.

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
ro-RO: Numele nu poate depăși 200 de caractere. Vă rugăm să încercați un nume mai scurt.

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
ro-RO: Numele se află în conflict cu un termen existent. Vă rugăm să alegeți altul.

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
ro-RO: Numele se află în conflict cu slug-ul pentru un alt termen. Vă rugăm să alegeți altceva.

en: Need PublishPress Planner Support?
ro-RO: Ai nevoie de suport PublishPress Planner?

en: New
ro-RO: Nou

en: New Editorial Fields
ro-RO: Câmpuri editoriale noi

en: New Post
ro-RO: Postare nouă

en: New Post is Published
ro-RO: Postare nouă este Publicată

en: New Post is created in Draft status
ro-RO: Postare nouă este creată în starea Draft

en: New post status: %s
ro-RO: Statutul nou al postării: %s

en: New status
ro-RO: Statut nou

en: Next Post
ro-RO: Postare următoare

en: Nickname
ro-RO: Pseudonim

en: Nine months
ro-RO: Nouă luni

en: No
ro-RO: Nu

en: No active notifications found for this %s.
ro-RO: Nu s-au găsit notificări active pentru acest %s.

en: No date supplied.
ro-RO: Nu a fost furnizată nicio dată.

en: No editorial comments.
ro-RO: Nu există comentarii editoriale.

en: No editorial fields available.
ro-RO: Nu sunt disponibile câmpuri editoriale.

en: No editorial fields found.
ro-RO: Nu au fost găsite câmpuri editoriale.

en: No enough permissions
ro-RO: Permisiuni insuficiente

en: No notification found
ro-RO: Nicio notificare găsită

en: No notifications found.
ro-RO: Nu au fost găsite notificări.

en: No results found
ro-RO: Nu au fost găsite rezultate

en: No terms
ro-RO: Nu există termeni

en: No workflows found.
ro-RO: Nu s-au găsit fluxuri de lucru.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
ro-RO: Verificarea nonce a eșuat. Te rugăm să te asiguri că ar trebui să adaugi comentarii editoriale.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
ro-RO: Verificarea nonce a eșuat. Te rugăm să te asiguri că ar trebui să editezi comentariile editoriale.

en: None
ro-RO: Niciunul

en: Not Exists/Empty
ro-RO: Nu există/Empty

en: Not Like
ro-RO: Nesetat

en: Not filtered
ro-RO: Nefiltrat

en: Not set
ro-RO: Nesetat

en: Notification
ro-RO: Notificare

en: Notification Group
ro-RO: Grup de Notificare

en: Notification Groups
ro-RO: Grupuri de Notificare

en: Notification log not found
ro-RO: Jurnalul notificărilor nu a fost găsit

en: Notification workflow draft updated.
ro-RO: Schimbările din draftul fluxului de lucru pentru notificări au fost actualizate.

en: Notification workflow published.
ro-RO: Fluxul de lucru pentru notificări a fost publicat.

en: Notification workflow saved.
ro-RO: Fluxul de lucru pentru notificări a fost salvat.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
ro-RO: Fluxul de lucru pentru notificări programat pentru: %s.

en: Notification workflow submitted.
ro-RO: Fluxul de lucru pentru notificări a fost trimis.

en: Notification workflow updated.
ro-RO: Fluxul de lucru pentru notificări a fost actualizat.

en: Notifications
ro-RO: Notificări

en: Notifications Log
ro-RO: Jurnal de Notificări

en: Notify Email
ro-RO: Notifică Email

en: Notify Emails
ro-RO: Notifică Emailuri

en: Notify Role
ro-RO: Notifică Rol

en: Notify Roles
ro-RO: Notifică Roluri

en: Notify User
ro-RO: Notifică Utilizator

en: Notify Users
ro-RO: Notifică Utilizatori

en: Notify me
ro-RO: Notifică-mă

en: Notify on editorial comments
ro-RO: Notificare pentru comentarii editoriale

en: Number
ro-RO: Număr

en: Old post status: %s
ro-RO: Statutul vechi al postării: %s

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
ro-RO: Pentru fiecare shortcode, puteți selecta unul sau mai multe câmpuri. Dacă sunt mai multe, acestea vor fi afișate separate prin ", ".

en: One month
ro-RO: O lună

en: One month ago
ro-RO: Acum o lună

en: One week
ro-RO: O săptămână

en: Only editable posts will be moveable.
ro-RO: Numai postările editabile vor putea fi mutate.

en: Options
ro-RO: Opțiuni

en: Overview
ro-RO: Prezentare Generală

en: Paragraph
ro-RO: Paragraf

en: Parent Page Authors
ro-RO: Autorii Paginii Părinte

en: Passed
ro-RO: Aprobat

en: Path
ro-RO: Cale

en: Pending Review
ro-RO: În așteptare de revizuire

en: Period
ro-RO: Perioadă

en: Permission Groups
ro-RO: Grupuri de permisiuni

en: Planner
ro-RO: Planificator

en: Please correct your form errors below and try again.
ro-RO: Te rog să corectezi erorile din formularul tău mai jos și să încerci din nou.

en: Please enter a comment
ro-RO: Vă rugăm să introduceți un comentariu

en: Please enter a comment.
ro-RO: Te rugăm să introduci un comentariu.

en: Please enter a name for the editorial fields
ro-RO: Vă rugăm să introduceți un nume pentru câmpurile editoriale

en: Please enter a name for the editorial fields.
ro-RO: Vă rugăm să introduceți un nume pentru câmpurile editoriale.

en: Please enter a slug for the editorial fields.
ro-RO: Vă rugăm să introduceți un slug pentru câmpurile editoriale.

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial fields.
ro-RO: Vă rugăm să introduceți un nume valid, non-numeric pentru câmpurile editoriale.

en: Please select a valid metadata type.
ro-RO: Vă rugăm să selectați un tip de metadate valid.

en: Please select at least one event
ro-RO: Vă rugăm să selectați cel puțin un eveniment

en: Please, wait! Loading the form fields...
ro-RO: Te rog, așteaptă! Se încarcă câmpurile formularului...

en: Popular Editorial Fields
ro-RO: Câmpuri Editorale Populare

en: Position
ro-RO: Poziție

en: Post
ro-RO: Postare

en: Post Date
ro-RO: Data postării

en: Post ID: %d
ro-RO: ID postare: %d

en: Post Status
ro-RO: Starea postării

en: Post Status Widget
ro-RO: Widget de stare a postării

en: Post Type
ro-RO: Tipul postării

en: Post Types
ro-RO: Tipuri de postări

en: Post could not be created
ro-RO: Postarea nu a putut fi creată

en: Post created successfully
ro-RO: Postare creată cu succes

en: Post date updated.
ro-RO: Data postării actualizată.

en: Post does not exist
ro-RO: Postarea nu există

en: Post moved to the trash. | %d posts moved to the trash.
ro-RO[0]: Postarea a fost mutată în coșul de gunoi.|%d postări au fost mutate în coșul de gunoi.
ro-RO[1]: Postarea a fost mutată în coșul de gunoi.|%d postări au fost mutate în coșul de gunoi.
ro-RO[2]: Postarea a fost mutată în coșul de gunoi.|%d postări au fost mutate în coșul de gunoi.

en: Post not found
ro-RO: Postare negăsită

en: Post restored from the Trash. | %d posts restored from the Trash.
ro-RO[0]: Postarea a fost restaurată din coșul de gunoi.|%d postări au fost restaurate din coșul de gunoi.
ro-RO[1]: Postarea a fost restaurată din coșul de gunoi.|%d postări au fost restaurate din coșul de gunoi.
ro-RO[2]: Postarea a fost restaurată din coșul de gunoi.|%d postări au fost restaurate din coșul de gunoi.

en: Post status updated.
ro-RO: Starea postării actualizată.

en: Post type
ro-RO: Tip de postare

en: Post type not found
ro-RO: Tipul de postare nu a fost găsit

en: Post type:
ro-RO: Tipul de postare:

en: Post type: %s
ro-RO: Tip postare: %s

en: Post types to show
ro-RO: Tipurile de postări de afișat

en: Post types to show:
ro-RO: Tipuri de postări de afișat:

en: Posts at a Glance
ro-RO: Postări pe scurt

en: Posts publish time format
ro-RO: Formatul timpului de publicare a postărilor

en: Preview
ro-RO: Previzualizare

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ro-RO: Previzualizați &#8220;%s&#8221;

en: Previous Post
ro-RO: Postare anterioară

en: Previous status
ro-RO: Statut anterior

en: Print
ro-RO: Imprimare

en: Private
ro-RO: Privat

en: Publish Date
ro-RO: Data Publicării

en: Publish Time
ro-RO: Timp de publicare

en: Publish on
ro-RO: Publica pe

en: PublishPress Debug Log
ro-RO: Jurnal de depanare PublishPress

en: PublishPress Planner helps you plan and publish content inside WordPress. Features include a content calendar, kanban board, and notifications.
ro-RO: PublishPress Planner te ajută să planifici și să publici conținut în WordPress. Funcțiile includ un calendar de conținut, tabloul kanban și notificări.

en: PublishPress Planner tried to load multiple times. Please, deactivate and remove other instances of PublishPress, specially if you are using PublishPress Pro.
ro-RO: PublishPress Planner a încercat să se încarce de mai multe ori. Vă rugăm, dezactivați și eliminați alte instanțe ale PublishPress, mai ales dacă folosiți PublishPress Pro.

en: PublishPress Revisions integration
ro-RO: Integrarea PublishPress Revisions

en: PublishPress Settings
ro-RO: Setări PublishPress

en: Published
ro-RO: Publicat

en: Publishing Time
ro-RO: Timp de Publicare

en: Receiver
ro-RO: Destinatar

en: Regenerate calendar feed secret
ro-RO: Regenerați secretul feed-ului calendarului

en: Register editorial fields for these post types:
ro-RO: Înregistrați câmpurile editoriale pentru aceste tipuri de postări:

en: Remove
ro-RO: Îndepărtați

en: Remove PublishPress ads and branding
ro-RO: Elimină anunțurile și brandul PublishPress

en: Reorder
ro-RO: Rearanjează

en: Reorder Columns
ro-RO: Reordonați Coloanele

en: Reorder Filters
ro-RO: Reordonează filtrele

en: Reply
ro-RO: Răspunde

en: Reply to this comment
ro-RO: Răspunde la acest comentariu

en: Reply: %s
ro-RO: Răspuns: %s

en: Request Support
ro-RO: Solicită suport

en: Reschedule
ro-RO: Reprogramare

en: Reset
ro-RO: Resetează

en: Reset Filters
ro-RO: Resetează filtrele

en: Reviews
ro-RO: Recenzii

en: Revision Author
ro-RO: Autorul Reviziei

en: Revision Status
ro-RO: Starea reviziei

en: Role
ro-RO: Rol

en: Roles
ro-RO: Roluri

en: Sat
ro-RO: Sâm

en: Save
ro-RO: Salvează

en: Save Changes
ro-RO: Salvează modificările

en: Save and edit
ro-RO: Salvează și editează

en: Saving...
ro-RO: Se salvează...

en: Scheduled
ro-RO: Programat

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
ro-RO: Programat pentru %d destinatari. Faceți clic aici pentru a-i afișa.

en: Search
ro-RO: Caută

en: Search Comments
ro-RO: Caută comentarii

en: Search Editorial Fields
ro-RO: Caută Câmpuri Editorale

en: Search Metakey
ro-RO: Căutare Metakey

en: Search Notifications
ro-RO: Caută notificări

en: Search box
ro-RO: Caseta de căutare

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ro-RO: Rezultatele căutării pentru &#8220;%s&#8221;

en: Select %s
ro-RO: Selectează %s

en: Select Metakey
ro-RO: Selectați Metakey

en: Select Type
ro-RO: Selectați Tip

en: Select at least one option for each section.
ro-RO: Selectați cel puțin o opțiune pentru fiecare secțiune.

en: Select option...
ro-RO: Selectează opțiunea...

en: Select roles...
ro-RO: Selectați roluri...

en: Send reminder notifications
ro-RO: Trimite notificări de reamintire

en: Sending content...
ro-RO: Se trimite conținutul...

en: Sent
ro-RO: Trimis

en: Settings
ro-RO: Setări

en: Settings updated successfully.
ro-RO: Setările au fost actualizate cu succes.

en: Seven months
ro-RO: Șapte luni

en: Show %s more
ro-RO: Arată %s mai multe

en: Show Revision
ro-RO: Arată revizia

en: Show active notifications
ro-RO: Arată notificările active

en: Show content from
ro-RO: Arată conținutul din

en: Show on Content Calendar and Overview form
ro-RO: Afișați pe Calendarul de Conținut și formularul de Prezentare

en: Show on Post Types screen
ro-RO: Afișați pe ecranul Tipuri de Postări

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
ro-RO: Arată linkurile "Notifică-mă" și "Oprește-mă de la notificări" pentru aceste tipuri de postări:

en: Show today's date in the first row
ro-RO: Arată data de azi în prima linie

en: Single Select
ro-RO: Selectare unică

en: Site Administrator
ro-RO: Administrator de site

en: Six months
ro-RO: Șase luni

en: Six months ago
ro-RO: Acum șase luni

en: Size
ro-RO: Mărime

en: Skip current user
ro-RO: Sari peste utilizatorul curent

en: Skip notifications for the user who triggered the action
ro-RO: Sari peste notificările pentru utilizatorul care a declanșat acțiunea

en: Skipped
ro-RO: Sărit

en: Slack integration for notifications
ro-RO: Integrarea Slack pentru notificări

en: Slug already in use. Please choose another.
ro-RO: Slug-ul este deja utilizat. Vă rugăm să alegeți altul.

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
ro-RO: Ne pare rău! Nu ești abonat la nicio postare!

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
ro-RO: Ne pare rău, nu poți șterge acest comentariu editorial deoarece are răspunsuri.

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai privilegii suficiente pentru a adăuga comentarii editoriale. Te rugăm să vorbești cu Administratorul tău.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți privilegiile necesare pentru a șterge acest comentariu editorial. Vă rugăm să discutați cu Administratorul dumneavoastră.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
ro-RO: Ne pare rău, nu ai privilegii suficiente pentru a edita comentarii editoriale. Te rugăm să vorbești cu Administratorul tău.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți privilegiile necesare pentru a edita acest comentariu editorial. Vă rugăm să discutați cu Administratorul dumneavoastră.

en: Start Date
ro-RO: Data de început

en: Start date
ro-RO: Data de început

en: Status
ro-RO: Stare

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
ro-RO: Statusul a fost schimbat pentru %1$s #%2$s "%3$s" de %4$s %5$s

en: Statuses to display publish time
ro-RO: Stările pentru a afișa timpul de publicare

en: Stop notifying me
ro-RO: Oprește-mă din a fi notificat

en: Subject
ro-RO: Subiect

en: Subject:
ro-RO: Subiect:

en: Submit
ro-RO: Trimite

en: Submitted on
ro-RO: Trimis pe

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
ro-RO: Abonează-te în iCal sau Google Calendar

en: Success
ro-RO: Succes

en: Sun
ro-RO: Dum

en: Tag | Tags
ro-RO[0]: Etichetă
ro-RO[1]: Etichete
ro-RO[2]: Etichete

en: Tags
ro-RO: Etichete

en: Taxonomies
ro-RO: Taxonomii

en: Taxonomy
ro-RO: Taxonomie

en: Taxonomy not set.
ro-RO: Taxonomia nu este setată.

en: Ten months
ro-RO: Zece luni

en: Terms
ro-RO: Termeni

en: Terms not set.
ro-RO: Termeni nesetați.

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ro-RO: "slug" este versiunea prietenoasă cu URL-ul a numelui. De obicei, este scris cu litere mici și conține doar litere, cifre și cratime.

en: The Events Calendar Integration
ro-RO: Integrarea Calendarului de Evenimente

en: The description can be used to communicate with your team about what the field is for.
ro-RO: Descrierea poate fi folosită pentru a comunica cu echipa dumneavoastră despre scopul câmpului.

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
ro-RO: Descrierea poate fi folosită pentru a comunica cu echipa dumneavoastră despre scopul metadatelor.

en: The field type cannot be changed once created.
ro-RO: Tipul câmpului nu poate fi schimbat după ce a fost creat.

en: The name is for labeling the editorial fields.
ro-RO: Numele este pentru etichetarea câmpurilor editoriale.

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
ro-RO: Notificarea a fost setată ca "Programată" dar sarcina cron nu a fost găsită

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
ro-RO: Modulul de notificări va trebui activat pentru ca acest widget să fie afisat.

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
ro-RO: Jurnalul părinte a fost șters sau probabil reprogramat

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
ro-RO: Tipul de postare selectat nu este activat pentru calendar.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
ro-RO: Utilizatorul selectat nu are permisiunile necesare pentru a fi setat ca autor al postării.

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
ro-RO: Slug-ul nu poate fi modificat odată ce termenul a fost creat.

en: There are no PublishPress modules registered
ro-RO: Nu sunt module PublishPress înregistrate

en: There are no posts in the range or filter specified.
ro-RO: Nu există postări în intervalul sau filtrul specificat.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
ro-RO: A apărut o problemă de vreun fel. Încearcă din nou sau contactează administratorul tău.

en: There was an error updating the post. Please try again.
ro-RO: A apărut o eroare la actualizarea postării. Te rugăm să încerci din nou.

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
ro-RO: Această acțiune a fost efectuată pe %1$s la %2$s %3$s

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
ro-RO: Acest comentariu nu poate fi șters deoarece are unul sau mai multe răspunsuri. Înainte de a-l șterge, asigurați-vă că ștergeți mai întâi toate răspunsurile.

en: This editorial fields type is not yet supported.
ro-RO: Acest tip de câmpuri editoriale nu este încă suportat.

en: This email was sent %s.
ro-RO: Acest email a fost trimis %s.

en: This field will be available for these post types.
ro-RO: Acest câmp va fi disponibil pentru aceste tipuri de postări.

en: This field will be viewable on the overview screens for these post types.
ro-RO: Acest câmp va fi vizibil pe ecranele de prezentare pentru aceste tipuri de postări.

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
ro-RO: Aceasta este un preview al mesajului programat. Conținutul poate încă să se schimbe până când notificarea este trimisă.

en: This is the default publish date from today for posts moving to the Scheduled status.
ro-RO: Aceasta este data de publicare implicită de astăzi pentru postările care trec la statutul Programat.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
ro-RO: Această notificare este foarte similară cu alta trimisă acum mai puțin de %d minute pentru același receptor

en: This post was last updated on
ro-RO: Această postare a fost actualizată ultima dată pe

en: This will prevent too many notifications being sent for the same or similar events. Set this to a higher number if you are receiving duplicate emails.
ro-RO: Acest lucru va preveni trimiterea prea multor notificări pentru aceleași sau evenimente similare. Setați acest lucru la un număr mai mare dacă primiți e-mailuri duplicate.

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Users who selected "Notify me" for the content" option.
ro-RO: Aceasta nu va avea niciun efect decât dacă aveți cel puțin un flux de lucru care vizează opțiunea "Utilizatorii care au selectat "Notifică-mă" pentru conținut".

en: Three months
ro-RO: Trei luni

en: Three months ago
ro-RO: Acum trei luni

en: Three weeks
ro-RO: Trei săptămâni

en: Thu
ro-RO: Joi

en: Title
ro-RO: Titlu

en: Title: %s
ro-RO: Titlu: %s

en: To date
ro-RO: Până la data

en: To refine your workflow with custom Post Statuses, install the %sPublishPress Statuses%s plugin.
ro-RO: Pentru a-ți rafina fluxul de lucru cu Statuturi Personalizate, instalează pluginul %sPublishPress Statuses%s.

en: Today
ro-RO: Astăzi

en: Trash
ro-RO: Coș de gunoi

en: Tue
ro-RO: Mar

en: Twelve months
ro-RO: Douăsprezece luni

en: Two months
ro-RO: Două luni

en: Two months ago
ro-RO: Acum două luni

en: Two weeks
ro-RO: Două săptămâni

en: Type
ro-RO: Tip

en: Undefined error found
ro-RO: Eroare nedefinită găsită

en: Undo
ro-RO: Anulează

en: Unpublished Content
ro-RO: Conținut nepublicat

en: Untitled
ro-RO: Fără titlu

en: Update Editorial Fields
ro-RO: Actualizați câmpurile editoriale

en: Update Editorial fields term
ro-RO: Actualizare termen câmpuri editoriale

en: Update Note
ro-RO: Actualizează notă

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
ro-RO: Actualizarea datei postării dinamic nu funcționează pentru conținutul publicat. Te rugăm <a href='%s'>editează postarea</a>.

en: Upgrade to Pro
ro-RO: Îmbunătățește la Pro

en: Upgrade to PublishPress Planner Pro
ro-RO: Îmbunătățește la PublishPress Planner Pro

en: Use post meta in notifications
ro-RO: Folosește meta post în notificări

en: User
ro-RO: Utilizator

en: User Url
ro-RO: URL utilizator

en: User making changes or comments
ro-RO: Utilizator care face modificări sau comentarii

en: User role
ro-RO: Rol utilizator

en: User: %s (%d)
ro-RO: Utilizator: %s (%d)

en: Username
ro-RO: Nume utilizator

en: Users
ro-RO: Utilizatori

en: Users who selected "Notify me" for the content
ro-RO: Utilizatori care au selectat "Notifică-mă" pentru conținut

en: View
ro-RO: Vezi

en: View &#8220;%s&#8221;
ro-RO: Vizualizați &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
ro-RO: Vizualizați &#8220;%s&#8221; pe Google Maps

en: View Knowledge Base
ro-RO: Vizualizați baza de cunoștințe

en: View: %s
ro-RO: Vezi: %s

en: Warning
ro-RO: Atenție

en: Wed
ro-RO: Mie

en: Weeks
ro-RO: Săptămâni

en: What the post needs to cover.
ro-RO: Ce trebuie să acopere postarea.

en: What to say?
ro-RO: Ce să spun?

en: When an editorial comment is added
ro-RO: Când se adaugă un comentariu editorial

en: When taxonomy is updated
ro-RO: Când taxonomia este actualizată

en: When the content is moved to a new status
ro-RO: Când conținutul este mutat într-un nou statut

en: When the content is updated
ro-RO: Când conținutul este actualizat

en: When the first draft needs to be ready.
ro-RO: Când trebuie să fie gata primul draft.

en: When the status is changed
ro-RO: Când se schimbă statutul

en: When to notify?
ro-RO: Când să notificați?

en: Who to notify?
ro-RO: Pe cine să notificați?

en: Widget Options
ro-RO: Opțiuni widget

en: WordPress Scheduler
ro-RO: Programator WordPress

en: Workflow
ro-RO: Flux de Lucru

en: Workflow Settings
ro-RO: Setări Flux de Lucru

en: Workflow has users enrolled
ro-RO: Fluxul de lucru are utilizatori înscriși

en: Workflow: %s
ro-RO: Flux de lucru: %s

en: Workflows
ro-RO: Fluxuri de lucru

en: Years
ro-RO: Ani

en: Yes
ro-RO: Da

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
ro-RO: Primești acest email deoarece ești abonat la "%s".

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
ro-RO: Puteți adăuga informații dinamice la textul Subiect sau Corp folosind următoarele shortcode-uri:

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
ro-RO: Poți adăuga comentarii editoriale la o postare odată ce ai salvat-o pentru prima dată.

en: You can see all editorial comments on this %s here:
ro-RO: Poți vedea toate comentariile editoriale pe acest %s aici:

en: You do not have any editorial fields enabled
ro-RO: Nu ai niciun câmp editorial activat

en: You do not have any public taxonomies
ro-RO: Nu ai niciun taxonomie publică

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
ro-RO: Nu ai permisiunile necesare pentru a finaliza această acțiune.

en: You do not have permission to add new %s
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a adăuga un nou %s

en: You do not have permission to edit selected post.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a edita postul selectat.

en: You do not have permission to move post to selected post status.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a muta postul în starea selectată a postului.

en: You do not have permission to move post to this status
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a muta postarea la acest statut

en: You don't have any notifications
ro-RO: Nu ai nicio notificare

en: You're using PublishPress Planner Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ro-RO: Folosești PublishPress Planner Free. Versiunea Pro are mai multe funcții și suport. %sUpgrade la Pro%s

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
ro-RO: [%1$s] %2$s Publicat: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
ro-RO: [%1$s] %2$s Restaurat (din Coș): "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
ro-RO: [%1$s] %2$s Status schimbat pentru "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
ro-RO: [%1$s] %2$s Șters: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
ro-RO: [%1$s] %2$s Nepublicat: "%3$s"

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
ro-RO: [%1$s] Nou %2$s Creat: "%3$s"

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
ro-RO: [%1$s] Comentariu editorial nou: "%2$s"

en: by
ro-RO: de către

en: edit
ro-RO: editați

en: field
ro-RO: câmp

en: for
ro-RO: pentru

en: group %d: %s
ro-RO: grup %d: %s

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
ro-RO: Cheia secretă iCal a fost regenerată. Te rugăm să informezi toți utilizatorii că va trebui să se reinscrie.

en: minutes
ro-RO: minute

en: role:%s
ro-RO: rol:%s

en: said on %1$s at %2$s
ro-RO: a spus pe %1$s la %2$s

en: settings
ro-RO: setări

[ctx: taxonomy general name]
en: Editorial Field
ro-RO: Câmp editorial

[ctx: taxonomy singular name]
en: Editorial Field
ro-RO: Câmp editorial

en: to
ro-RO: la

en: user
ro-RO: utilizator
