PublishPress Permissions Free 4.8.2 - en to uk translation catalogue (1122 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
uk:  %1$sВиправити права Sub-%2$s%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
uk: "Сховати приватне" налаштування застосовуються лише до власної конфіденційності (Член, Преміум, Персонал тощо).

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
uk: %1$s Дозволи %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
uk: %1$s доступ для %2$s БЛОКУЄТЬСЯ у %3$s, якщо не увімкнено іншим дозволом.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
uk: %1$s доступ для %2$s БЛОКУЄТЬСЯ, якщо не дозволено іншим Дозволом.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
uk: %1$s доступ для %2$s УВІМКНЕНИЙ у %3$s, незалежно від можливостей ролі.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
uk: %1$s доступ для %2$s ВКЛЮЧЕНО, незалежно від можливостей ролі.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
uk: %1$s запитів за %2$s секунд. Використано %3$s МБ.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
uk: %1$s не буде працювати, поки ви не оновите %2$s до версії %3$s або новішої.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
uk: %1$s не буде працювати, поки ви не оновите PHP до версії %2$s або новішої. Поточна версія: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
uk: %1$s не буде працювати, поки ви не оновите WordPress до версії %2$s або новішої.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
uk: %1$sВимкнути%2$s всі фільтри для анонімних користувачів

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
uk: %1$sНе застосовувати%2$s права метагрупи для адміністраторів

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
uk: %1$sТип групи:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
uk: %1$sКористувачі, яким безпосередньо призначено додаткові ролі%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
uk: %1$sКористувачі, які мають додаткові ролі або специфічні дозволи безпосередньо%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
uk: %1$sКористувачі, яким безпосередньо призначено специфічні дозволи%2$s

en: %s (All Types)
uk: %s (Всі типи)

en: %s (previous install)
uk: %s (попередня інсталяція)

en: %s Manager
uk: %s Менеджер

en: %s Permissions
uk: %s Дозволи

en: %s Roles
uk: %s ролі

en: %s Visibility
uk: %s Видимість

en: %s author page added | %s author pages added
uk[0]: %s сторінка автора додана
uk[1]: %s сторінки авторів додані
uk[2]: %s сторінок авторів додано

en: %s group deleted | %s groups deleted
uk[0]: %s групу видалено
uk[1]: %s групи видалено
uk[2]: %s груп видалено

en: %s is a PRO feature
uk: %s є функцією PRO

en: %s is available in PRO
uk: %s доступний у PRO

en: %s more
uk: %s більше

en: %s&nbsp;details
uk: %s&nbsp;деталі

en: %s, more...
uk: %s, більше...

en: %sEdit WordPress Role%s
uk: %sРедагувати роль WordPress%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
uk: %sСписок постів / сторінок:%s %s

en: (Blocked)
uk: (Заблоковано)

en: (Default access)
uk: (Доступ за замовчуванням)

en: (Default access: Blocked)
uk: (За замовчуванням доступ: Заблоковано)

en: (Default access: Enabled)
uk: (За замовчуванням доступ: Увімкнено)

en: (No setting)
uk: (Без налаштування)

en: (Statuses Pro capability)
uk: (Можливість Statuses Pro)

en: (all post types)
uk: (всі типи постів)

en: (any WP role)
uk: (будь-яка роль WP)

en: (from primary role or group membership)
uk: (з основної ролі або членства в групі)

en: (invalid role definition)
uk: (недійсне визначення ролі)

en: (login timed out)
uk: (час входу закінчився)

en: (no parent)
uk: (немає батька)

en: (none)
uk: (немає)

en: (select...)
uk: (виберіть...)

en: (unpublished)
uk: (неопубліковано)

en: (user field)
uk: (поле користувача)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
uk: (використовуються стандартні можливості через недійсне визначення %s)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
uk: <strong>Цей плагін можна видалити.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
uk: = %1$s та під-%1$s

en: = Blocked
uk: = Заблоковано

en: = Enabled
uk: = Увімкнено

en: = Limitation
uk: = Обмеження

en: = sub-%s only
uk: = тільки під-%s

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
uk: Ключ presspermit.com, здається, активний. <a href="%s" target="_blank">Зв'яжіться з нами</a> для отримання допомоги в міграції вашого облікового запису на publishpress.com.

en: About
uk: Про нас

en: About PublishPress Permissions
uk: Про PublishPress Permissions

en: Access Circles
uk: Кола доступу

en: Access the Teaser settings admin screen.
uk: Доступ до екрана адміністратора налаштувань тизера.

en: Access to the Settings screen.
uk: Доступ до екрана налаштувань.

en: Access to the Teaser screen.
uk: Доступ до екрана тизерів.

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
uk: Адаптуйте рішення для завантаження з фронтального кінця, які потребують можливостей редагування сторінок для асинхронного запиту на завантаження

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Active
uk: Активно

en: Active Plugin
uk: Активний плагін

en: Active Plugin Integration
uk: Активна інтеграція плагіна

en: Add
uk: Додати

en: Add Author Page&hellip;
uk: Додати сторінку автора&hellip;

en: Add Extra Roles
uk: Додати додаткові ролі

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Group
uk: Додати нову групу

en: Add New Permission Group
uk: Додати нову групу дозволів

en: Add Pages
uk: Додати сторінки

en: Add Role
uk: Додати роль

en: Add Roles
uk: Додати ролі

en: Add Selected Permissions
uk: Додати обрані дозволи

en: Add Specific Permissions
uk: Додати специфічні дозволи

en: Add User Permissions
uk: Додати дозволи користувача

en: Add new pages to a parent page
uk: Додати нові сторінки до батьківської сторінки

en: Add selected users to Permission Group
uk: Додати вибраних користувачів до групи дозволів

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
uk: Додати колонки таксономії до екрану редагування постів

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
uk: Додає сумісність або інтеграцію з ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, різними іншими плагінами. Налаштуйте будь-яку групу BuddyPress як групу дозволів. Для multisite забезпечує групи дозволів на мережевому рівні.

en: Adjustment
uk: Коригування

en: Admin
uk: Адміністратор

en: Administrators
uk: Адміністратори

en: Advanced
uk: Розширений

en: Advanced Configuration
uk: Розширена конфігурація

en: Advanced Custom Fields
uk: Розширені кастомні поля

en: Advanced Integration
uk: Розширена інтеграція

en: Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

en: Advanced search controls
uk: Розширене управління пошуком

en: After %s:
uk: Після %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
uk: Після входу користувача його буде перенаправлено назад до оригінального поста, який він переглядав.

en: All
uk: Усі

en: All Enabled and Blocked Permissions are ignored for this role.
uk: Всі увімкнені та заблоковані дозволи ігноруються для цієї ролі.

en: All Post Types
uk: Всі типи постів

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
uk: Усі налаштування використання ролей будуть скинуті до ЗАВОДСЬКИХ. Ви впевнені?

en: All Sides
uk: Усі сторони

en: All Statuses
uk: Всі статуси

en: All Users
uk: Всі користувачі

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
uk: Усі можливості, визначені для цієї ролі WordPress, будуть застосовані в додаткових призначеннях:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
uk: Всі налаштування тизера постів були скинуті до значень за замовчуванням.

en: All post teaser settings were updated.
uk: Всі налаштування тизера постів були оновлені.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
uk: Всі налаштування в цій формі (включаючи ті, що на непоказаних вкладках) будуть скинуті до ЗАВДАНЬ. Ви впевнені?

en: All settings were reset to defaults.
uk: Усі налаштування були скинуті до значень за замовчуванням.

en: All settings were updated.
uk: Усі налаштування були оновлені.

en: All users (including anonymous)
uk: Всі користувачі (включаючи анонімних)

en: All users who are logged in and have a role on the site
uk: Усі користувачі, які увійшли в систему і мають роль на сайті

en: All users with a WordPress %s role
uk: Усі користувачі з роллю WordPress %s

en: All users with the WordPress role of %s
uk: Всі користувачі з роллю WordPress %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
uk: Дозволити додавати адміністраторів до груп дозволів, навіть якщо вони не обмежені

en: Allow Renaming of uneditable Items
uk: Дозволити перейменування не редагованих елементів

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
uk: Дозволити не-адміністраторам швидко редагувати або масово редагувати (можливо, дозволяючи їм обійти обмеження).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
uk: Дозволити не-адміністраторам перейменовувати елементи меню, які вони не можуть повністю редагувати. Елементи меню будуть зафіксовані на поточних позиціях.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
uk: Дозволити метагрупам {Усі} та {Анонімні} отримати специфічні дозволи на читання для приватного контенту

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
uk: Дозволити користувачам редагувати файли, які вони завантажили, незалежно від інших обмежень.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
uk: Дозволити користувачам редагувати файли, завантажені іншими користувачами, якщо вони прикріплені до посту, який користувач може редагувати.

en: Allow users to edit their new posts
uk: Дозволити користувачам редагувати свої нові пости

en: Allow users to manage selected terms.
uk: Дозвольте користувачам керувати вибраними термінами.

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
uk: Дозволяє обмежити членство в групі дозволів за датою (затримка та/або заплановане закінчення терміну). Простий інтерфейс вибору дати поряд з вибором членства в групі.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
uk: Дозволяє створення нового посту (будь-якого типу) для кожного вибраного користувача, використовуючи існуючий пост як шаблон.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
uk: Завжди авто-призначати категорію, якщо жодна не вибрана і користувач не має дозволу на категорію за замовчуванням

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
uk: Завжди авто-призначати тег поста, якщо жоден не вибраний

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
uk: Завжди авто-призначати термін цього таксономії, якщо жоден не вибраний

en: Anonymous users (not logged in)
uk: Анонімні користувачі (не увійшли)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
uk: Будь-який заснований на ролі %1$s доступ для %2$s ОБМЕЖЕНИЙ. Він застосовується лише в межах %3$s разом з іншими вказаними %4$s.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
uk: Будь-який заснований на ролі %1$s доступ для %2$s ОБМЕЖЕНИЙ. Він застосовується лише до %3$s разом з іншими вказаними %4$s.

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply Teaser to Private Posts
uk: Застосувати тизер до приватних постів

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
uk: Застосування контролю дозволів до продуктів WooCommerce та категорій продуктів.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
uk: Застосуйте контролі прав доступу до подій та пов'язаного контенту.

en: Approve
uk: Схвалити

en: Arbitrary Capabilities
uk: Довільні можливості

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибраного користувача(ів) з виключень?

en: Assign (All Types)
uk: Призначити (Усі типи)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
uk: Призначити додаткові ролі або дозволи на екрані редагування дозволів.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
uk: Призначити права на публікацію окремо від прав на редагування

en: Assign Term
uk: Призначити термін

en: Assign Terms
uk: Призначити умови

en: Assign for selected %s only
uk: Призначити тільки для вибраних %s

en: Assign for selected and sub-%s
uk: Призначити для вибраних та під-%s

en: Assign for selected and sub-terms
uk: Призначити для вибраних та підумов

en: Assign for selected term only
uk: Призначити тільки для вибраної умови

en: Assign for sub-%s only
uk: Призначити тільки для під-%s

en: Assign for sub-terms only
uk: Призначити тільки для підумов

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
uk: Призначайте дозволи на дописи та терміни групам BuddyPress для покращеного контролю за контентом.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
uk: Призначте права на публікації групам BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
uk: Призначте права на терміни групам BuddyPress

en: Assign to %s
uk: Призначити %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
uk: Призначено для %s і під-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
uk: Призначено лише для під-%s.

en: Assignment
uk: Призначення

en: Attached Files Private setting available
uk: Доступні налаштування приватності для прикріплених файлів

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
uk: Прикріплені медіа не мають жодних коментарів, тому не додавайте клаузи до запитів коментарів для них

en: Authenticated site users, except for Administrators
uk: Аутентифіковані користувачі сайту, за винятком адміністраторів

en: Author Search / Select
uk: Пошук / Вибір автора

en: Authors
uk: Автори

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
uk: Автоматично призначити доступний термін, якщо термін за замовчуванням недоступний

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
uk: Автоматично створюйте сторінку для кожного користувача з вказаними ролями. Сумісно з кількома плагінами команди/персоналу.

en: Automatic .htaccess file management
uk: Автоматичне управління файлом .htaccess

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
uk: Автоматично виявляти та уникати дубльованих постів

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
uk: Автоматично генеруйте особисту сторінку для кожного користувача. Ця функція доступна в PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
uk: Автоматично генерувати пости для користувачів

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
uk: Автоматично перенаправити користувачів на сторінку входу або власну сторінку, коли вони намагаються отримати доступ до обмеженого контенту.

en: Available Constant
uk: Доступна константа

en: Back to Role Usage List
uk: Назад до списку використання ролей

en: Back to permissions list
uk: Назад до списку дозволів

en: Background Color:
uk: Колір фону:

en: Beaver editor integration
uk: Інтеграція редактора Beaver

en: Before %s:
uk: Перед %s:

en: Block
uk: Блокувати

en: Block URL access
uk: Блокувати доступ до URL

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Blocked:
uk: Заблоковано:

en: Border Color:
uk: Колір межі:

en: Border Position:
uk: Позиція межі:

en: Border Radius (px):
uk: Радіус межі (пкс):

en: Border Width (px):
uk: Ширина межі (пікселі):

en: Both
uk: Обидва

en: Bottom
uk: Низ

en: Breakdance
uk: Брейкданс

en: Builder
uk: Будівельник

en: Builder interface compatibility
uk: Сумісність інтерфейсу конструктора

en: Bulk Actions
uk: Масові дії

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
uk: Пакетне додавання / видалення груп на екрані користувачів

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
uk: Пакетне додавання сторінок авторів на екрані користувачів

en: Bulk Create Author Posts
uk: Масове створення постів автора

en: Bulk Page Creation
uk: Масове створення сторінок

en: CMS Tree View
uk: Дерево CMS

en: Cache
uk: Кеш

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
uk: Може обійти обмежувальні права "Встановити як батька" (для всіх ієрархічних типів постів).

en: Change Request Notifications
uk: Повідомлення про зміни запитів

en: Chars
uk: Символи

en: Choose how many posts to create per user
uk: Виберіть, скільки постів створити для кожного користувача

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
uk: Виберіть, чи використовувати стандартний стиль повідомлень, або налаштувати зовнішній вигляд тизерних повідомлень.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
uk: Виберіть, для якого типу поста ви хочете налаштувати параметри тизера.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
uk: Можливості члена кола застосовуються тільки до постів інших членів

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
uk: Члени кола будуть заблоковані від доступу до Редагувань, автором яких є не-учасники.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
uk: Членство в колі не обмежує можливість асоціації сторінок (налаштування батьківської сторінки)

en: Clear
uk: Очистити

en: Click to list/edit universal permissions
uk: Натисніть, щоб перерахувати/редагувати універсальні дозволи

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
uk: Натисніть, щоб показати лише користувачів, яким призначені конкретні дозволи безпосередньо

en: Click to show only users who have extra roles
uk: Натисніть, щоб показати лише користувачів, які мають додаткові ролі

en: Click to show only users who have no group
uk: Натисніть, щоб показати лише користувачів, які не мають групи

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
uk: Список mime-типів, розділених комами, які потрібно виключити з фільтрації доступу до файлів

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
uk: Список типів mime, розділених комами, для включення у фільтрацію доступу до файлів (обминаючи інші)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
uk: Список типів постів, розділений комами, для обмеження дії PP_UNFILTERED_FRONT та apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
uk: Комерція

en: Community
uk: Спільнота

en: Compare Features
uk: Порівняти функції

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
uk: Режим сумісності: застосувати додаткове перенаправлення

en: Compatibility Pack
uk: Пакет сумісності

en: Compatibility Packs
uk: Пакети сумісності

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
uk: Сумісність з редагуванням дозволів у Beaver Builder.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
uk: Сумісність з редагуванням прав у дереві CMS.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
uk: Сумісність з редагуванням прав у Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
uk: Сумісність з редагуванням прав у вкладених сторінках.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
uk: Сумісність з плагіном статусів PublishPress.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
uk: Сумісність з фільтрацією термінів SearchWP для розширених можливостей пошуку.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
uk: Сумісність з конструктором YooTheme та дозволами термінів.

en: Configure custom teaser text for this post type.
uk: Налаштуйте користувацький текст тизера для цього типу допису.

en: Configured Teaser Text
uk: Текст тизера, що налаштовано

en: Constants
uk: Константи

en: Contact
uk: Контакт

en: Contact Us
uk: Зв'язатися з нами

en: Contact the PublishPress team
uk: Зв'яжіться з командою PublishPress

en: Content requires additional permissions.
uk: Контент потребує додаткових дозволів.

en: Contributors
uk: Автори

en: Control access to Field Groups
uk: Контроль доступу до полів груп

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
uk: Контролюйте доступ до користувацьких статусів постів. Ця функція робочого процесу доступна в PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
uk: Контролюйте доступ до статусів видимості постів. Ця функція робочого процесу доступна в PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of selected terms to %s.
uk: Контроль призначення вибраних термінів до %s.

en: Control deletion of selected %s.
uk: Контролювати видалення вибраного %s.

en: Control deletion of this %s.
uk: Контролюйте видалення цього %s.

en: Control direct access to Media files
uk: Контроль прямого доступу до медіа-файлів

en: Control editing of selected %s.
uk: Контролювати редагування вибраного %s.

en: Control editing of this %s.
uk: Контролюйте редагування цього %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
uk: Контролюйте доступ на фронтенді до груп полів з розширеним управлінням дозволами.

en: Control frontend viewing of selected %s.
uk: Контролювати перегляд на фронтенді вибраного %s.

en: Control frontend viewing of this %s.
uk: Контролюйте перегляд цього %s на фронтенді.

en: Control if this %s can be selected as a Parent Page.
uk: Керуйте, чи можна вибрати цей %s як батьківську сторінку.

en: Control management of selected groups.
uk: Керуйте управлінням вибраних груп.

en: Control publishing of selected %s.
uk: Контролювати публікацію вибраного %s.

en: Control publishing of this %s.
uk: Контролюйте публікацію цього %s.

en: Control term management for selected %s.
uk: Контролювати управління термінами для вибраного %s.

en: Control term management for this %s.
uk: Контролюйте управління термінами для цього %s.

en: Control which terms can be set as a Parent of other terms.
uk: Контролюйте, які терміни можуть бути встановлені як батьківські для інших термінів.

en: Control who add this %s to %s.
uk: Контролюйте, хто додає цей %s до %s.

en: Control who add this %s to all post types.
uk: Контролюйте, хто додає цей %s до всіх типів постів.

en: Control who can assign terms to this %s.
uk: Контролюйте, хто може призначати терміни для цього %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
uk: Контролюйте, хто може створити ревізію %s з цим %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
uk: Контролюйте, хто може створювати ревізію всіх типів постів у цьому %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
uk: Контролюйте, хто може створити ревізію цього %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
uk: Контролюйте, хто може редагувати %s з цим %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
uk: Контролюйте, хто може редагувати всі типи постів у цьому %s.

en: Control who can select this %s as a parent %s.
uk: Контролюйте, хто може вибрати цей %s як батьківський %s.

en: Control who can select this page as parent %s.
uk: Керуйте, хто може вибрати цю сторінку як батьківську %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
uk: Контролюйте, хто може подати ревізію %s з цим %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
uk: Контролюйте, хто може подавати ревізію всіх типів постів у цьому %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
uk: Контролюйте, хто може подати ревізію цього %s.

en: Control who can view %s with this %s.
uk: Контролюйте, хто може переглядати %s з цим %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
uk: Контролюйте, хто може переглядати всі типи постів у цьому %s.

en: Convert to "Blocked"
uk: Перетворити на "Заблоковано"

en: Convert to "Enabled"
uk: Перетворити на "Увімкнено"

en: Convert to "Limit to"
uk: Перетворити на "Обмежити до"

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy Roles and Permissions
uk: Копіювати ролі та права

en: Copy Roles and Permissions from:
uk: Копіювати ролі та права з:

en: Coverage
uk: Охоплення

en: Create Custom Groups.
uk: Створити користувацькі групи.

en: Create Group
uk: Створити групу

en: Create New %s
uk: Створити новий %s

en: Create New Permission Group
uk: Створити нову групу дозволів

en: Create Posts for Your Users
uk: Створити пости для ваших користувачів

en: Create Revision
uk: Створити ревізію

en: Create Revision of
uk: Створити ревізію

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
uk: Створити нові групи дозволів і встановити назву та опис.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
uk: Створюйте або синхронізуйте дописи, щоб відповідати користувачам. Призначено для плагінів команди/персоналу, але з широким потенціалом використання.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
uk: Створіть групи дозволів з обмеженим терміном дії з автоматичним закінченням.

en: Current Selections:
uk: Поточні вибори:

en: Current Settings:
uk: Поточні налаштування:

en: Custom Group
uk: Індивідуальна група

en: Custom Groups
uk: Індивідуальні групи

en: Custom status permissions
uk: Дозволи для користувацьких статусів

en: Customer
uk: Клієнт

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Customize Permission Groups caption on user profile
uk: Налаштувати підпис груп дозволів у профілі користувача

en: Customize Permissions screen title for Groups
uk: Налаштувати заголовок екрана дозволів для груп

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
uk: Налаштуйте вигляд повідомлення тизера, яке відображається заблокованим користувачам.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
uk: Налаштуйте повідомлення про вхід, що відображається користувачам, які не увійшли в систему, при використанні типу тизера "Витяг".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
uk: Налаштуйте повідомлення про вхід, що відображається користувачам, які не увійшли в систему, при використанні типу тизера "Перші X символів".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
uk: Налаштуйте повідомлення, що відображається користувачам, які заблоковані від перегляду повного вмісту, при використанні типу тизера "Читати більше".

en: Database Maintenance
uk: Обслуговування бази даних

en: Decide which status to use for new posts
uk: Визначте, який статус використовувати для нових постів

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default All
uk: За замовчуванням Все

en: Defined Constant
uk: Визначена константа

en: Delay membership start date
uk: Відкласти дату початку участі

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Custom Groups.
uk: Видалити користувацькі групи.

en: Delete Permission Groups.
uk: Видалити групи дозволів.

en: Delete settings on plugin deletion
uk: Видалити налаштування при видаленні плагіна

en: Description
uk: Опис

en: Description:
uk: Опис:

en: Detailed Feature Grid
uk: Детальна сітка функцій

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
uk: Детальна документація також доступна на веб-сайті плагіна.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
uk: Визначити динамічно відображені ролі WP

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
uk: Визначити ролі користувачів, які додаються динамічно, але не зберігаються в базі даних WP. Може бути корисним для сайтів, які синхронізуються з Active Directory або іншими зовнішніми системами реєстрації користувачів.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
uk: Визначає налаштування за замовчуванням для Правила > Налаштування > Редагування > Авто-призначити терміни за замовчуванням

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
uk: Визначає значення за замовчуванням для Правила > Налаштування > Редагування > Авто-призначити термін за замовчуванням

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
uk: Тільки для використання в розробці (на фронт-енді не замінювати умову 'post_status = 'publish'' на еквівалент з фільтром)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
uk: Тільки для використання в розробці (пригнічує умову post_status = 'publish' для нефільтрованих типів постів з анонімним користувачем)

en: Direct Assignment
uk: Пряме призначення

en: Direct-Assigned
uk: Призначено безпосередньо

en: Direct-assigned
uk: Прямо призначено

en: Directly control specific files
uk: Прямо контролювати конкретні файли

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
uk: Вимкніть фільтрацію дозволів для користувачів, які не увійшли в систему.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
uk: Вимкніть автоматичне визначення того, скільки рівнів дерева сторінок зробити видимими за замовчуванням. Замість цього використовуйте вказане значення.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
uk: Вимкніть фільтрацію на фронтенді для всіх користувачів (з обмеженнями за PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
uk: Вимкніть фільтрацію на фронтенді, якщо увійшовший користувач є адміністратором контенту (зазвичай фільтр для примусової включеності читабельних приватних постів у get_pages() списку, кількостях постів тощо.

en: Disabled Type
uk: Вимкнений тип

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Display Administrative Hints
uk: Показати адміністративні підказки

en: Display Module Hints
uk: Показати підказки модуля

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
uk: Відобразити спеціальну колонку на екрані редагування постів для всіх пов'язаних таксономій, які включені для фільтрації дозволів.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
uk: Відобразити власний підказку в Розділи > Групи користувачів

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
uk: Відобразити випадаючий список ролей поруч із полем введення пошуку користувачів для звуження результатів.

en: Display all advanced settings
uk: Відобразити всі розширені налаштування

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
uk: Відображати всі операції з дозволами в одному метабоксі з вкладками (сучасний інтерфейс). Коли вимкнено, кожна операція має окремий метабокс (старий інтерфейс).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
uk: Відобразити описові підписи для функцій, доступних у відсутніх або деактивованих модулях.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
uk: Відобразити описові підписи на екранах дозволів.

en: Display for readable non-private posts:
uk: Відображати для читабельних неприватних постів:

en: Display for readable private posts:
uk: Відображати для читабельних приватних постів:

en: Display links if user doesn't have access
uk: Відображати посилання, якщо користувач не має доступу

en: Display mode for readable non-private posts
uk: Режим відображення для читабельних неприватних постів

en: Display mode for readable private posts
uk: Режим відображення для читабельних приватних постів

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
uk: Відображені дозволи - це ті, що призначені для типу "%1$s". Ви також можете %2$sвизначити універсальні %3$s дозволи, які застосовуються до всіх пов'язаних типів постів%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
uk: Відображені дозволи - це ті, що призначені для типу "%1$s".%2$s Ви також можете %3$sвизначити універсальні %4$s дозволи, які застосовуються до всіх пов'язаних типів постів%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
uk: Не змінюйте список Медіатеки, наданий WordPress.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
uk: Не авто-призначати категорію (за винятком стандартної категорії за замовчуванням, якщо у користувача є право)

en: Do not auto-assign a post tag
uk: Не авто-призначати тег поста

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
uk: Не авто-призначати термін, якщо у користувача є право на більше ніж один термін у таксономії

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
uk: Не авто-призначати термін цього таксономії

en: Documentation
uk: Документація

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
uk: Не додавайте меню Дозволів. Замість цього додайте пункти меню до меню Користувачів і Налаштувань.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
uk: Не дозволяти не-адміністраторам бачити чужі незакріплені завантаження, незалежно від налаштувань прав. Їхні власні незакріплені завантаження залишаються доступними, якщо опція 'own_attachments_always_editable' не встановлена в false

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
uk: Не застосовувати CSS для приховування порожніх меню навігації

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
uk: Не застосовуйте контентний тизер до результатів get_pages() (залиште неприємні пости прихованими)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
uk: Не призначати та не застосовувати специфічні дозволи для типу 'медіа'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
uk: Не призначати та не застосовувати специфічні дозволи для типу 'сторінка'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
uk: Не призначати та не застосовувати специфічні дозволи для типу 'пост'

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
uk: Не призначайте та не застосовуйте специфічні дозволи для вказаного кастомного типу поста

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
uk: Не нараховувати імпліцитну можливість 'manage_nav_menus' користувачам, які мають 'edit_theme_options' або 'switch_themes' можливість

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
uk: Не визначайте статус 'Схвалено', навіть якщо функція контролю статусу активна

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
uk: Не фільтрувати відображення коментарів або модерацію в wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
uk: Не фільтрувати кількість публікацій терміна в виклику get_terms()

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
uk: Не включайте читабельні приватні сторінки в віджет Сторінки або інші результати wp_list_pages() / get_pages()

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
uk: Не вимагати жодних додаткових можливостей для управління налаштуваннями меню навігації (зазвичай вимагають 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' або 'publish_pages')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
uk: Не змінюйте індекси адміністративного меню, щоб розмістити меню дозволів під користувачами

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
uk: Модуль %1$s дублікат активовано (%2$s у папці %3$s).

en: E-Commerce
uk: Електронна комерція

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit Files
uk: Редагувати файли

en: Edit Permissions
uk: Редагувати дозволи

en: Edit Permissions (%s)
uk: Редагувати дозволи (%s)

en: Edit Role Usage
uk: Редагувати використання ролі

en: Edit Tag for All Post Types
uk: Редагувати тег для всіх типів постів

en: Edit Tag for Posts
uk: Редагувати тег для постів

en: Edit User
uk: Редагувати користувача

en: Edit User Permissions
uk: Редагувати дозволи користувача

en: Edit other users' files if attached to an editable post
uk: Редагувати файли інших користувачів, якщо вони прикріплені до редагованого поста

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
uk: Редагуйте власні завантаження файлів, навіть якщо вони стають прикріпленими до нерегульованого посту.

en: Edit role capabilities directly
uk: Редагувати можливості ролі безпосередньо

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
uk: Редагувати назву та опис існуючих груп дозволів.

en: Edit this user's group membership
uk: Редагувати членство цього користувача в групі

en: Editing
uk: Редагування

en: Editing Permissions
uk: Редагування дозволів

en: Editing can't be granted to non-users.
uk: Редагування не може бути надано не-користувачам.

en: Editor Options
uk: Параметри редактора

en: Editors
uk: Редактори

en: Elementor editor integration
uk: Інтеграція редактора Elementor

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
uk: Виключити додаткові запити фільтрації при оновленні меню навігації, навіть для не-адміністраторів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email:
uk: Електронна пошта:

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable Circles
uk: Увімкнути кола

en: Enable metabox on %s editing screen
uk: Увімкнути метабокс на екрані редагування %s

en: Enable on Permissions screen
uk: Увімкнути на екрані дозволів

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_permissions capability to set editing Permissions on posts authored by others
uk: Дозволити учасникам публікацій або авторам з можливістю pp_set_edit_permissions встановлювати дозволи на редагування для публікацій, автором яких є інші

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabled:
uk: Увімкнено:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
uk: Забезпечити окремі вимоги для редагування та видалення медіа

en: Event post permissions
uk: Права на публікації подій

en: Event taxonomy controls
uk: Контролі таксономії подій

en: Events
uk: Події

en: Everyone
uk: Всі

en: Excerpt Only
uk: Тільки витяг

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
uk: Виключити обмежені пости з XML карт сайтів для підтримки належної SEO індексації.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
uk: Розширити доступ, щоб дозволити вказані елементи незалежно від можливостей або обмежень ролі.

en: Extra Roles
uk: Додаткові ролі

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
uk: Додаткові ролі %1$s(для цього користувача)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
uk: Додаткові ролі %1$s(з первинної ролі або %2$sgрупової приналежності%3$s)%4$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
uk: Додаткові ролі %1$s(з основної ролі або членства в групі)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
uk: Додаткові ролі доступні для метагруп {All} та {Anonymous}

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
uk: Додаткові ролі викликають можливості "_posts" у Ролі Шаблону (Автор, Редактор тощо) для призначення для вибраного типу посту. Увімкніть цю настройку, щоб також включити всі інші можливості в Ролі Шаблону.

en: Extra Roles on User Profile
uk: Додаткові ролі у профілі користувача

en: Feature Moved
uk: Функція переміщена

en: Featured Image:
uk: Вибране зображення:

en: Features
uk: Функції

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
uk: Текст заміни стрічки (використовуйте %permalink% для URL посту)

en: Feed Replacement Text:
uk: Текст заміни каналу:

en: Fewest Users
uk: Найменше користувачів

en: Fields
uk: Поля

en: File Access
uk: Доступ до файлів

en: File Access key with on-demand regeneration
uk: Ключ доступу до файлу з відновленням за запитом

en: Filter Menu Items
uk: Фільтрувати елементи меню

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
uk: Пріоритет фільтру для фільтру 'get_pages' (за замовчуванням: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
uk: Фільтруйте результати пошуку на основі дозволів перегляду для безпечного виявлення контенту.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
uk: Фільтрує прямий доступ до файлів на основі доступу користувача до дописів, до яких прикріплений файл. Додаткова конфігурація не потрібна. Створює/модифікує файл .htaccess у папці завантажень (і в основній папці для multisite).

en: Find Users by %s
uk: Знайти користувачів за %s

en: First Name
uk: Ім'я

en: Font Size (px):
uk: Розмір шрифту (пкс):

en: For Statuses
uk: Для статусів

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
uk: Для сумісності Teaser завадьте аргументу pp_permissions додаватися до перенаправлень

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
uk: Для сумісності Teaser вкажіть аргумент перенаправлення для використання замість redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
uk: Для сумісності Teaser вкажіть додатковий аргумент перенаправлення, відмінний від redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
uk: Для додаткових полів визначте константу PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
uk: Для застарілих меню навігації приховати порожній div меню навігації

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
uk: Для не-адміністраторів нові елементи меню навігації за замовчуванням стають дочірніми елементами першого редагованого елемента

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
uk: Для продуктивності змініть запит до бази даних get_pages() так, щоб він повертав лише підмножину полів, виключаючи post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
uk: Для спеціалізованих дозволів медіатеки активуйте функцію Дозволи на редагування.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
uk: Примусова детекція ролей користувачів WP, які динамічно додаються, але не зберігаються в базі даних WP.

en: Forum access controls
uk: Контроль доступу до форуму

en: Forum-specific permissions
uk: Специфічні дозволи для форумів

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
uk: Специфічні дозволи для форуму bbPress з детальним контролем доступу до форуму та участі.

en: Front End
uk: Фронтальний кінець

en: Front-end visibility restrictions
uk: Обмеження на видимість на фронтенді

en: Full Content
uk: Повний вміст

en: Full editing access for all post types. Also gives the ability to edit Permissions for user roles.
uk: Повний доступ до редагування для всіх типів постів. Також надає можливість редагувати дозволи для ролей користувачів.

en: Further details for your installation:
uk: Додаткові деталі для вашої інсталяції:

en: General
uk: Загальні

en: Generate posts for user roles that you select
uk: Генерувати пости для ролей користувачів, які ви виберете

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
uk: Отримайте розширені функції інтеграції з Nginx, FTP та іншими

en: Go Pro for time-limited group membership
uk: Перейдіть на Pro для групового членства з обмеженим терміном дії

en: Go to %s
uk: Перейти до %s

en: Group
uk: Група

en: Group Members
uk: Члени групи

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
uk: Обмеження групи недоступні через визначення константи

en: Group created.
uk: Групу створено.

en: Group membership grants access to content of your choice
uk: Членство в групі надає доступ до вмісту на ваш вибір

en: Group restrictions are not recommended.
uk: Обмеження груп не рекомендуються.

en: Group updated.
uk: Групу оновлено.

en: Group-based content permissions
uk: Права доступу до контенту на основі групи

en: Groups
uk: Групи

en: HTML Element IDs:
uk: ID HTML-елементів:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
uk: HTTP-код статусу, який потрібно надіслати, коли доступ до файлу заблоковано

en: Has Extra Roles
uk: Має додаткові ролі

en: Has Permissions
uk: Має дозволи

en: Has Permissions Set Directly
uk: Має прямі права доступу

en: Has Specific Permissions
uk: Має специфічні дозволи

en: Hidden Content Teaser
uk: Тизер прихованого контенту

en: Hide
uk: Сховати

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
uk: Сховати зображення на обкладинці, коли застосовано тизер

en: Hide Groups
uk: Сховати групи

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
uk: Сховати приватні пости, якщо користувач не має доступу

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
uk: Сховати автоматично призначені права Sub-%s

en: Hide featured image when teaser is applied
uk: Сховати вибране зображення, коли застосовано тизер

en: Hide for Custom Visibility
uk: Сховати для власної видимості

en: Hide links if user doesn't have access
uk: Сховати посилання, якщо користувач не має доступу

en: Hierarchical content controls
uk: Ієрархічні контролі контенту

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
uk: Якщо налаштування авто-призначення терміна увімкнено, застосувати його, навіть якщо у користувача немає обмежень на призначення терміна

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
uk: Якщо встановлено, сторінки, заблоковані для груп "Усі" або "Увійшли", все ще будуть відображатися адміністраторам.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
uk: Якщо вимкнено, вручну "заблоковані" пости можуть бути розблоковані за допомогою специфічних дозволів категорії / терміна.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
uk: Якщо увімкнено, відповідні можливості редагування та видалення медіа повинні бути додані до існуючих ролей.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
uk: Якщо активовано, користувачі не можуть створювати нові теги для поста, якщо у них немає можливості edit_tags. Ви можете керувати цим за допомогою можливостей > можливості > таксономії для будь-якої ролі.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
uk: Якщо активовано, користувачі не можуть створювати нові теги для поста, якщо у них немає можливості edit_tags. Ви можете керувати цим за допомогою редактора ролей WordPress, такого як PublishPress Capabilities.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
uk: Якщо редагування групи дозволено, також можна змінити членство в групі.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
uk: Якщо одна з стандартних ролей буде видалена з бази даних WP, вона залишиться доступною як шаблонна роль з стандартними можливостями WP (але її можна відключити тут).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
uk: Якщо до гілки сторінки призначено поширювані дозволи, перепишіть будь-які явно призначені дозволи на підсторінках

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
uk: Якщо деякі сторінки були приховані з результатів get_pages(), змініть відповідні значення post_parent для дочірніх сторінок на видимого предка

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
uk: Якщо деякі терміни були приховані з результатів get_terms(), змініть відповідні значення parent для дочірніх термінів на видимого предка

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
uk: Якщо користувачу заборонено читати пости в категорії, також заблокуйте доступ до архіву категорії.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
uk: Якщо ця настройка вимкнена, ви можете увімкнути роль, надавши їй можливості: list_others_posts, list_others_published_pages тощо.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
uk: Якщо користувач не може зазвичай зберігати сторінки на верхньому рівні, але сторінка, яку він редагує, вже там, дозволити їй залишатися на верхньому рівні, навіть якщо ще не опублікована

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
uk: Якщо у користувача є можливості управління меню навігації, але він не може 'edit_theme_options', видалити посилання з меню Зовнішній вигляд wp-admin замість зв’язування його з nav-menus

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
uk: Якщо вам подобається %s, будь ласка, залиште нам оцінку %s. Дякуємо!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
uk: Якщо вам потрібна допомога або у вас є запит на нову функцію, дайте нам знати.

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
uk: Включити заплановані публікації в запит публікацій, якщо користувач може їх редагувати

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
uk: Вставте форму входу, використовуючи шорткод %s[login_form]%s.

en: Installation History
uk: Історія інсталяцій

en: Integration Active
uk: Інтеграція активна

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
uk: Інтеграція з ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML та іншими плагінами; покращена підтримка Multisite.

en: Integration with permission groups
uk: Інтеграція з групами дозволів

en: Integrations
uk: Інтеграції

en: Invalid group ID.
uk: Недійсний ID групи.

en: Invalid user ID.
uk: Недійсний ID користувача.

en: Knowledge Base
uk: База знань

en: Language-specific content access
uk: Доступ до контенту за мовою

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Learn More
uk: Дізнатися більше

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
uk: Залиште медіабібліотеку з нормальними критеріями доступу на основі можливостей ролі користувача

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
uk: Залишити терміни без читабельних публікацій в меню навігації WP

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
uk: Залишити непрочитані публікації в меню навігації WP

en: Left
uk: Зліва

en: Legacy
uk: Старий

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
uk: Сумісність з попередніми версіями: фільтри терміна для фронтенду не застосовуються на деяких сайтах.

en: License
uk: Ліцензія

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
uk: Обмежте доступ на основі авторства постів і членства в групах для більш детального контролю дозволів.

en: Limit attachment access by post permissions
uk: Обмежити доступ до вкладень за дозволами постів

en: Limit front-end category / term filtering
uk: Обмежити фільтрацію категорій / термінів на фронтенді

en: Limit to
uk: Обмежити до

en: Limit to:
uk: Обмежити до:

en: Limited Editing Elements
uk: Обмежені елементи редагування

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
uk: Функція обмеженого редагування елементів перемістилася до <a href="%s">Можливості > Функції редактора</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
uk: Функція обмеженого редагування елементів вимагає <a href="%s" target="_blank">плагін PublishPress Capabilities</a>.

en: Limited User Editors can assign their own role
uk: Обмежені редактори користувачів можуть призначити свою власну роль

en: List Files
uk: Список файлів

en: List and Single view
uk: Список і одиничний перегляд

en: List other user's uneditable posts
uk: Перелік не редагованих постів інших користувачів

en: List other users' files if attached to a editable post
uk: Список файлів інших користувачів, якщо вони прикріплені до редагованого поста

en: List other users' files if attached to a viewable post
uk: Список файлів інших користувачів, якщо вони прикріплені до видимого поста

en: List other users' unattached files by default
uk: Список незакріплених файлів інших користувачів за замовчуванням

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
uk: Перераховані дозволи - це ті, що призначені для типу "%1$s". Ви також можете %2$sвизначити універсальні %3$s дозволи, які застосовуються до всіх пов'язаних типів постів%4$s.

en: Live Preview
uk: Живий попередній перегляд

en: Lock custom menu items
uk: Заблокувати елементи користувацького меню

en: Logged In
uk: Увійшов

en: Logged In Users
uk: Користувачі, які увійшли в систему

en: Logged in Users:
uk: Увійшли користувачі:

en: Login Notice Message
uk: Повідомлення про вхід

en: Login State
uk: Стан входу

en: Make Unattached Files Private
uk: Зробити прикріплені файли приватними

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
uk: Зробити функцію пошуку в метабоксі вибору постів, яка переглядає вміст поста

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
uk: Зробити функцію пошуку в метабоксі вибору постів, яка переглядає витяг поста

en: Make unattached files private
uk: Зробити невкладені файли приватними

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
uk: Управляти налаштуваннями плагіна PublishPress Permissions.

en: Manage members in Custom Groups.
uk: Управляти учасниками в користувацьких групах.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
uk: Управляти правами інших користувачів. Також надає можливості для всіх типів постів та статусів.

en: Management
uk: Управління

en: Max
uk: Максимум

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
uk: Максимальна кількість ієрархічних постів / термінів для відображення одночасно (на сторінці)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
uk: Максимальна кількість неієрархічних постів / термінів для відображення одночасно (на сторінку)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
uk: Максимальна кількість конкретних дозволів для вставки в один запит до бази даних (за замовчуванням 1000)

en: Media File Protection
uk: Захист медіа-файлів

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Member since:
uk: Член з:

en: Membership
uk: Членство

en: Membership Notifications
uk: Повідомлення про участь

en: Message for Blocked Users
uk: Повідомлення для заблокованих користувачів

en: Metabox disabled
uk: Метабокс вимкнено

en: Metabox enabled
uk: Метабокс увімкнено

en: Mirror to %s
uk: Відобразити на %s

en: Mirror to %s %s
uk: Відобразити на %s %s

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Modify permissions for these Post Types:
uk: Змінити дозволи для цих типів постів:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
uk: Змінити дозволи для цих таксономій:

en: Modify viewing or editing access
uk: Змінити доступ до перегляду або редагування

en: Most Users
uk: Найбільше користувачів

en: Multilang
uk: Багатомовність

en: Multilingual
uk: Багатомовний

en: Multilingual permission management
uk: Управління дозволами для багатомовності

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
uk: Підтримка багато мовності з синхронізацією дозволів між перекладами контенту.

en: Name
uk: Ім'я

en: Name (A-Z)
uk: Ім'я (А-Я)

en: Name (Z-A)
uk: Ім'я (Я-А)

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Nav Menu (Block)
uk: Навігаційне меню (блок)

en: Nav Menu (Legacy)
uk: Навігаційне меню (старе)

en: Nav Menu Editing
uk: Редагування меню навігації

en: Nav Menus (Block)
uk: Навігаційні меню (Блок)

en: Nav Menus (Legacy)
uk: Навігаційні меню (Старі)

en: Navigation Menus:
uk: Меню навігації:

en: Need Permissions Support?
uk: Потрібна підтримка Permissions?

en: Nested Pages
uk: Вкладені сторінки

en: Network-Wide Settings
uk: Налаштування на рівні мережі

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
uk: Ніколи не змінюйте значення parent у наборі результатів get_terms(), навіть якщо деякі терміни були приховані

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
uk: Ніколи не змінюйте значення post_parent в наборі результатів get_pages(), навіть якщо деякі сторінки були приховані

en: New Revision
uk: Нове виправлення

en: New group created.
uk: Нова група створена.

en: Nginx integration support
uk: Підтримка інтеграції з Nginx

en: Nickname
uk: Нікнейм

en: No Action selected!
uk: Не вибрано дії!

en: No Custom Group
uk: Немає користувацької групи

en: No Qualification selected!
uk: Не вибрано кваліфікацію!

en: No Teaser
uk: Без тизера

en: No items selected!
uk: Не вибрано жодного елемента!

en: No matching groups were found.
uk: Не знайдено жодної відповідної групи.

en: No matching roles were found.
uk: Не знайдено відповідних ролей.

en: No redirect
uk: Без перенаправлення

en: No results found.
uk: Результатів не знайдено.

en: No role exceptions set
uk: Не встановлено жодних винятків ролей

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
uk: Немає специфічних дозволів для користувачів. Використовуйте поле пошуку, щоб додати користувачів.

en: No statuses selected!
uk: Не вибрано статусів!

en: No teaser will be applied
uk: Тізер не буде застосовано

en: No user/group specified.
uk: Користувач/група не вказані.

en: No users selected
uk: Користувачів не вибрано

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
uk: Неадміністратори можуть встановлювати права на редагування для своїх редагованих постів

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
uk: Неадміністратори можуть встановлювати права на читання для своїх редагованих постів

en: None. All %ss will be hidden by default.
uk: Немає. Всі %ss будуть приховані за замовчуванням.

en: Not Logged In
uk: Не увійшов

en: Not Logged In Users
uk: Користувачі, які не увійшли в систему

en: Not Logged In:
uk: Не увійшов:

en: Note:
uk: Примітка:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
uk: Примітка: Групи BuddyPress та інші зовнішньо визначені групи тут не вказані, навіть якщо вони змінюють дозволи

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
uk: Примітка: Групи та ролі завжди відображаються на екрані редагування користувача.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
uk: Примітка: Групи є більш гнучкою альтернативою ролям користувачів. Ви можете створювати групи користувачів та надавати або відмовляти їм у доступі до певних областей вашого сайту.

en: Notes
uk: Примітки

en: Notes regarding Pattern Roles
uk: Примітки щодо ролей шаблону

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
uk: У списку користувачів групи дозволів у користувацькому стовпці є посилання на фільтри списку замість посилань на редагування групи

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
uk: На екрані Сторінок задовольнити відсутню можливість edit_private_pages, перерахувавши непідлягаючі редагуванню приватні сторінки.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
uk: На екрані Постів задовольнити відсутню можливість edit_others_posts, перерахувавши непідлягаючі редагуванню пости інших користувачів.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
uk: На екрані Постів задовольнити відсутню можливість edit_posts, перерахувавши непідлягаючі редагуванню чернетки.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
uk: На фронтенді сайту відображайте текст анонсу для недоступних дописів замість того, щоб приховувати їх.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
uk: На фронтенді сайту замініть недоступний контент на текст-заповнювач. Може бути увімкнено для будь-якого типу допису. Надаються спеціальні фільтри, але для базового використання програмування не потрібно.

en: Only one group is selectable on Add User screen
uk: На екрані Додати користувача вибирається лише одна група

en: Only one group is selectable on Edit User screen
uk: На екрані Редагувати користувача вибирається лише одна група

en: Operation
uk: Операція

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
uk: Оптимізуйте свій сайт за допомогою розширених контролів приватності та продуктивності

en: Options
uk: Опції

en: Order Page Parent dropdown by Title
uk: Сортувати батьківське меню сторінок за заголовком

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
uk: Інші плагіни (або деактивація PublishPress Permissions) можуть заважати правильному застосуванню дозволів підсторінок, коли створюється нова підсторінка.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
uk: Інші користувачі не зможуть публікувати нові сторінки верхнього рівня (Батько = "Головна сторінка"), або перемістити опубліковану сторінку з "Головної сторінки" до іншого Батька.

en: PHP Version: %s
uk: Версія PHP: %s

en: Padding (px):
uk: Відступ (пкс):

en: Page Approved
uk: Сторінку схвалено

en: Page Authors, Editors and Administrators
uk: Автори, редактори та адміністратори сторінки

en: Page Editors and Administrators
uk: Редактори та адміністратори сторінки

en: Page Parent selection for editable pages only
uk: Вибір батьківської сторінки лише для редагованих сторінок

en: Page Structure
uk: Структура сторінки

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
uk: Сторінки та користувацькі типи постів доступні в %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
uk: Сторінки можуть бути призначені або видалені з верхнього рівня за:

en: Pattern ID:
uk: ID шаблону:

en: Pattern Role
uk: Роль шаблону

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
uk: Ролі шаблону перетворюють можливості 'посту' на відповідну специфічну можливість. У звичайній установці WP це найпростіше рішення.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
uk: Продуктивність: Не фільтрувати кількість категорій / тегів

en: Permission Group
uk: Група дозволів

en: Permission Groups
uk: Групи дозволів

en: Permission Groups on User Profile
uk: Групи дозволів у профілі користувача

en: Permission already selected!
uk: Дозвіл вже вибрано!

en: Permission synchronization across translations
uk: Синхронізація дозволів між перекладами

en: Permission-aware XML sitemaps
uk: XML карти сайтів з урахуванням дозволів

en: Permission-aware indexing
uk: Індексація з урахуванням дозволів

en: Permission-aware nested view
uk: Дозволи для вкладки з вкладками

en: Permission-aware search results
uk: Результати пошуку з урахуванням дозволів

en: Permission-aware tree view
uk: Дерево з обліком прав доступу

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Permissions & Access
uk: Дозволи & Доступ

en: Permissions Capabilities
uk: Можливості дозволів

en: Permissions Documentation
uk: Документація щодо дозволів

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
uk: Permissions Pro раніше був активний. Зараз ви використовуєте безкоштовну версію з меншими можливостями.

en: Permissions Settings
uk: Налаштування Дозволів

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
uk: Дозволи конвертовані. Перезавантажте форму, щоб переглянути новозбережені дозволи.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
uk: Дозволи відображені. Перезавантажте форму, щоб переглянути новозбережені дозволи.

en: Permissions screen disabled
uk: Екран дозволів вимкнено

en: Permissions screen enabled
uk: Екран дозволів увімкнено

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
uk: Налаштування прав 'Сторінки можуть бути встановлені або видалені з верхнього рівня за' стосується лише типу 'сторінка'.

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
uk: Дозволи на увімкнення доступу недоступні через визначення константи

en: Permissions&hellip;
uk: Дозволи&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
uk: Дозволи: %1$s %2$s у цьому %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
uk: Дозволи: %1$s увесь контент у цьому %2$s для всіх типів повідомлень

en: Permissions: %1$s in %2$s
uk: Дозволи: %1$s у %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
uk: Дозволи: %1$s це %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
uk: Дозволи: %1$s цей %2$s для всіх типів публікацій

en: Permissions: %s
uk: Дозволи: %s

en: Permissions: %s this %s
uk: Дозволи: %s цей %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
uk: Дозволи: Призначити Терміни цьому %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
uk: Дозволи: призначити цей %2$s для всіх типів повідомлень

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
uk: Дозволи: призначити цей %2$s для %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
uk: Дозволи: Виберіть цей %1$s як батька для всіх типів публікацій

en: Permissions: Select this %s as Parent
uk: Дозволи: Виберіть цей %s як Батьківський

en: Please enter a group name.
uk: Будь ласка, введіть назву групи.

en: Please select a bulk action first.
uk: Будь ласка, спочатку виберіть групову дію.

en: Please select at least one item.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні один елемент.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
uk: Будь ласка, оновіть PublishPress Authors до версії 3.8.0 або пізніше для інтеграції дозволів.

en: Post Approved
uk: Публікацію схвалено

en: Post Capabilities
uk: Можливості поста

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
uk: Поля метаданих публікації для копіювання при використанні випадаючого меню 'Додати сторінку автора' на екрані користувачів

en: Post Statuses for Editorial Workflow
uk: Статуси постів для редакційного процесу

en: Post Type
uk: Тип поста

en: Post Types
uk: Типи постів

en: Post Visibility Statuses
uk: Статуси видимості постів

en: Post-specific Permissions take priority
uk: Специфічні для посту дозволи мають пріоритет

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
uk: Специфічні для поста та категорії дозволи на створення та редагування.

en: Posts / Pages Listing
uk: Список постів / сторінок

en: Posts Teaser
uk: Тизер постів

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
uk: Запобігти створенню або редагуванню користувацьких елементів для не-адміністраторів, які не мають можливості edit_theme_options.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
uk: Запобігти редагуванню файлів, якщо вони прикріплені до нерегульованого поста

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
uk: Запобігти не-адміністраторам додавати нові елементи меню навігації на верхній рівень (додати нижче існуючих редагованих елементів замість цього)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
uk: Запобігти не-адміністратору з правами редагування користувачів редагувати користувача вищого рівня або призначати роль вищу за свою.

en: Primary Role:
uk: Основна роль:

en: Privacy & Performance
uk: Приватність і продуктивність

en: Private Posts:
uk: Приватні пости:

en: Pro Feature
uk: Професійна функція

en: Process externally uploaded files
uk: Обробка файлів, завантажених ззовні

en: Produce posts for users when they register
uk: Створювати пости для користувачів, коли вони реєструються

en: Product category controls
uk: Управління категоріями продуктів

en: Product permissions
uk: Дозволи для продуктів

en: Promo file not found.
uk: Промо-файл не знайдено.

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
uk: Версія PublishPress Permissions: %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
uk: PublishPress Permissions дозволяє вам увімкнути або заборонити доступ до дописів, сторінок, категорій, тегів та іншого.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
uk: PublishPress Permissions потребує вказівок. Будь ласка, перейдіть до %1$sPermissions > Налаштування%2$s і вкажіть, які типи постів і таксономії повинні бути відфільтровані.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
uk: Permissions PublishPress не застосовуватиме жодних додаткових ролей або дозволів для обмеження або розширення доступу до перегляду чи редагування.

en: PublishPress Statuses
uk: Статуси PublishPress

en: Publishing
uk: Публікація

en: Purchase
uk: Придбати

en: Qualification
uk: Кваліфікація

en: Quick edit integration
uk: Інтеграція швидкого редагування

en: Read More
uk: Читати далі

en: Read More Notice
uk: Повідомлення про читання далі

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
uk: Посилання "Читати далі", витяги та перенаправлення доступні в %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
uk: Готові автоматично генерувати пости для ваших користувачів?

en: Ready to enhance your membership features?
uk: Готові покращити функції вашого членства?

en: Ready to secure your files?
uk: Готові захистити свої файли?

en: Redirect
uk: Перенаправлення

en: Redirect Settings
uk: Налаштування перенаправлення

en: Redirect functionality is available in PRO
uk: Функціональність перенаправлення доступна в PRO

en: Redirect to WordPress login
uk: Перенаправити на вхід WordPress

en: Redirect to a custom post
uk: Перенаправити на користувацький допис

en: Redirect to another post
uk: Перенаправити на інший пост

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
uk: Перенаправляти користувачів на іншу сторінку, коли вони намагаються отримати доступ до обмеженого вмісту

en: Redirection
uk: Перенаправлення

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
uk: Зменшити накладні витрати запиту сторінок (в get_pages() та wp-admin), за замовчуванням встановивши поля на встановлений список, що не включає post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
uk: Зменшити накладні витрати запиту wp-admin медіа, за замовчуванням встановивши поля на фіксований список, що не містить post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
uk: Зменшити накладні витрати запиту wp-admin постів, за замовчуванням встановивши поля на фіксований список, що не містить post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
uk: Зменшити накладні витрати запиту wp-admin для вказаного типу користувацького посту, за замовчуванням встановивши поля на фіксований список, що не містить post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_permissions capability is also required.
uk: Незалежно від цього налаштування, також потрібна можливість pp_set_edit_permissions.

en: Regardless of this setting, the pp_set_view_permissions capability is also required.
uk: Незалежно від цього налаштування, також потрібна можливість pp_set_view_permissions.

en: Regulate access to Category archive pages
uk: Регулювати доступ до архівних сторінок категорій

en: Reload form for further changes to this permission
uk: Перезавантажте форму для подальших змін до цього дозволу

en: Reload form for further changes to this role
uk: Перезавантажте форму для подальших змін до цієї ролі

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove Selected
uk: Видалити Вибране

en: Remove custom permissions for user
uk: Видалити користувацькі дозволи для користувача

en: Remove selected users from Permission Group
uk: Видалити вибраних користувачів з групи дозволів

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
uk: Видалити префікси "Приватний:" та "Захищений" з заголовків постів, сторінок.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
uk: Видалити користувацькі дозволи для "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
uk: Приберіть нечитаємі елементи меню. Якщо виникають проблеми з відображенням меню через сторонній плагін, вимкніть цю настройку.

en: Replace Post Content With:
uk: Замінити вміст допису на:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
uk: Повністю замінити вміст поста на власний вміст для користувачів, які не мають доступу.

en: Request
uk: Запит

en: Request Support
uk: Запросити підтримку

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
uk: Обмежити доступ, блокуючи вказані елементи, якщо також не зберігається виняток "Увімкнено".

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
uk: Обмежити доступ, обмеживши можливості ролі, щоб вони застосовувалися лише до вказаних елементів. Користувачі все ще повинні мати можливості у своїй основній ролі або додаткових ролях.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
uk: Обмежте прямі запити до файлів на основі доступу користувача до сторінки, до якої прикріплений файл.

en: Return to Menu Editor
uk: Повернутися до редактора меню

en: Revert to Defaults
uk: Повернутися до налаштувань за замовчуванням

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
uk: Перегляньте вибір нижче, а потім натисніть <strong>Зберегти дозволи</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
uk: Перегляньте вибір нижче, а потім натисніть <strong>Зберегти ролі</strong>.

en: Revise
uk: Переглянути

en: Revision
uk: Ревізія

en: Revisor
uk: Ревізор

en: Revisors
uk: Ревізори

en: Right
uk: Справа

en: Role
uk: Роль

en: Role Capabilities
uk: Можливості ролі

en: Role Integration
uk: Інтеграція ролей

en: Role Usage
uk: Використання ролі

en: Role Usage edited.
uk: Використання ролей відредаговано.

en: Role Usage updated.
uk: Використання ролей оновлено.

en: Role Usage: %s
uk: Використання ролей: %s

en: Role already selected!
uk: Роль вже вибрана!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
uk: Можливості ролей, визначені для інших типів постів (тобто 'edit_others_pages', 'edit_things'), ігноруються, якщо Використання Ролі не встановлено на Пряме Призначення.

en: Role-Based Synchronization
uk: Синхронізація на основі ролей

en: Roles
uk: Ролі

en: Roles %1$s
uk: Ролі %1$s

en: Roles & Groups
uk: Ролі & Групи

en: Roles and Permissions copied.
uk: Ролі та дозволи скопійовано.

en: Roles assigned directly to the user
uk: Ролі, призначені безпосередньо користувачу

en: Roles assigned to the user or one of their groups
uk: Ролі, призначені користувачу або одній з їх груп

en: Roles updated.
uk: Ролі оновлено.

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save Permissions
uk: Зберегти дозволи

en: Save Roles
uk: Зберегти ролі

en: Saving Permissions...
uk: Зберігаю дозволи...

en: Saving Roles...
uk: Зберігаю ролі...

en: Scheduled Change Notifications
uk: Заплановані повідомлення про зміни

en: Scheduled Revision Monitors
uk: Заплановані монітори ревізій

en: Search Custom Groups
uk: Пошук користувацьких груп

en: Search Groups
uk: Групи пошуку

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
uk: Результати пошуку включають медіа

en: Search Results:
uk: Результати пошуку:

en: Search Users
uk: Пошук користувачів

en: Search and add users...
uk: Шукати та додати користувачів...

en: Search by last name instead of display name
uk: Шукати за прізвищем замість відображуваного імені

en: Search engine visibility controls
uk: Управління видимістю для пошукових систем

en: Search for a group
uk: Шукати групу

en: Search for a user
uk: Шукати користувача

en: Search for an author
uk: Шукати автора

en: Search result filtering
uk: Фільтрація результатів пошуку

en: Search roles and groups...
uk: Шукати ролі та групи...

en: Search roles...
uk: Шукати ролі...

en: Secure content discovery
uk: Безпечне виявлення контенту

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
uk: Переглядайте завантаження файлів інших користувачів, які не прикріплені в Медіатеці.

en: Select %s
uk: Виберіть %s

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select Permission Groups at User creation
uk: Вибрати групи дозволів під час створення користувача

en: Select Post
uk: Вибрати допис

en: Select Post Type to Configure
uk: Виберіть тип поста для налаштування

en: Select a page
uk: Виберіть сторінку

en: Select as Parent
uk: Вибрати як батьківський

en: Select terms
uk: Виберіть умови

en: Selected %s:
uk: Вибрано %s:

en: Selected users already have specified author page
uk: Вибрані користувачі вже мають вказану сторінку автора

en: Selected:
uk: Вибрано:

en: Set "Manage This Term" permissions for specific terms.
uk: Встановіть дозволи "Керувати цим терміном" для конкретних термінів.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
uk: Встановіть дозволи "Встановити як батьківський" для конкретних категорій або термінів.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
uk: Встановити дозволи "Встановити як батьківський" для конкретних постів.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Categories or Terms.
uk: Встановіть дозволи "Встановити як батьківський" для конкретних категорій або термінів.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Pages.
uk: Встановіть дозволи "Встановити як батьківський" для конкретних сторінок.

en: Set Assign Term permissions.
uk: Встановіть дозволи на призначення терміна.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
uk: Встановіть автора на поточного користувача, якщо призначено можливості autoset_post_author / autoset_page_author

en: Set Copy Permissions for specific Posts.
uk: Встановити дозволи на копію для конкретних публікацій.

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
uk: Встановити дозволи на редагування для конкретних постів, категорій або термінів.

en: Set Editing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
uk: Встановіть дозволи на редагування для конкретних постів, категорій або термінів.

en: Set Permissions in Post or Term Editing Screen
uk: Встановіть дозволи на екрані редагування допису або терміна

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
uk: Встановити дозволи на ревізію для конкретних постів, категорій або термінів.

en: Set Term Assignment Permissions.
uk: Встановити дозволи на призначення термінів.

en: Set Term Management Permissions.
uk: Встановити дозволи на управління термінами.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
uk: Встановити дозволи на перегляд для конкретних постів, категорій або термінів.

en: Set Viewing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
uk: Встановіть дозволи на перегляд для конкретних постів, категорій або термінів.

en: Set membership expiration date
uk: Встановити дату закінчення участі

en: Set to Blocked
uk: Встановлено на Заблоковано

en: Set to Default
uk: Встановлено за Замовчуванням

en: Set to Enabled
uk: Встановити на Увімкнено

en: Set up posts for existing users
uk: Налаштувати пости для існуючих користувачів

en: Setting
uk: Налаштування

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
uk: Налаштування, пов'язані з дозволами на редагування контенту, надані модулем %s.

en: Shop manager
uk: Менеджер магазину

en: Show All
uk: Показати всі

en: Show Groups
uk: Показати групи

en: Show a "Read More" link that requires login
uk: Показати посилання "Читати далі", яке вимагає входу

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
uk: Показати тизерне повідомлення або запит на вхід для захищеного контенту. Доступно в PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
uk: Показати вибране зображення

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
uk: Показувати файли, завантажені іншими користувачами, якщо вони прикріплені до посту, який користувач може редагувати.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
uk: Показувати файли, завантажені іншими користувачами, якщо вони прикріплені до посту, який користувач може переглядати.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
uk: Показати список функцій Permissions Pro та відеоуроків

en: Show only the first
uk: Показати тільки перші

en: Show the first X characters of the post content
uk: Показати перші X символів вмісту поста

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
uk: Показати користувачам усі файли в Медіатеці. Вимкнення цього параметра приховає медіафайли, завантажені іншими користувачами.

en: Single view only
uk: Тільки одиночний перегляд

en: Sitemap filtering for restricted content
uk: Фільтрація карт сайтів для обмеженого контенту

en: Small Thumbnails Unfiltered
uk: Малі ескізи без фільтрації

en: Smart User Matching
uk: Розумне зіставлення користувачів

en: Some term-limited editing configurations require this.
uk: Деякі конфігурації редагування з обмеженням терміну вимагають цього.

en: Sort by:
uk: Сортувати за:

en: Specific Permissions
uk: Конкретні Дозволи

en: Specific Permissions %1$s
uk: Специфічні дозволи %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
uk: Специфічні дозволи %1$s(для цього користувача)%2$s

en: Specific Permissions %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
uk: Специфічні дозволи %1$s(з первинної ролі або %2$sgрупової приналежності%3$s)%4$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
uk: Специфічні дозволи (з основної ролі або членства в групі)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
uk: Специфічні дозволи, призначені безпосередньо користувачу

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
uk: Специфічні дозволи, призначені користувачу або одній з їх груп

en: Specific Permissions updated.
uk: Специфічні дозволи оновлено.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
uk: Специфічні дозволи: додатки ('Увімкнено') не застосовуються, не можуть бути надані

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
uk: Специфічні дозволи: жодні обмеження ('Заблоковано') не можуть бути застосовані до груп, визначених користувачем

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
uk: Специфічні дозволи: обмеження ('Заблоковано') мають пріоритет над додатками ('Увімкнено')

en: Standard Statuses
uk: Стандартні статуси

en: Standard statuses
uk: Стандартні статуси

en: Status
uk: Статус

en: Status-based editing capabilities
uk: Можливості редагування на основі статусу

en: Status: Private
uk: Статус: Приватний

en: Statuses
uk: Статуси

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
uk: Зупинити користувачів від редагування файлів, завантажених іншими користувачами, якщо вони не прикріплені до посту, який користувач може редагувати.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
uk: Дозволи під-%1$s не вказані окремо.

en: Sub-%s
uk: Під-%s

en: Sub-%s:
uk: Під-%s:

en: Sub-Sections
uk: Підрозділи

en: Submit Changes
uk: Надіслати зміни

en: Submit Changes to
uk: Надіслати зміни до

en: Submit Revision
uk: Надіслати ревізію

en: Submit Revision of
uk: Надіслати ревізію

en: Submitted Revision
uk: Подане виправлення

en: Submitted Revision Editors
uk: Подане виправлення

en: Subscribers
uk: Підписники

en: Supported Plugin Integration
uk: Підтримувана інтеграція плагіна

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
uk: Підтримує специфічні дозволи на редагування, призначення термінів і вибір батьківської сторінки. У комбінації з іншими модулями підтримує статуси робочого процесу, PublishPress та PublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
uk: Підтримує мережеві (мультимісцеві) установки

en: Suppress "Private: " Caption
uk: Приховати заголовок "Приватно: "

en: Synchronize User Posts
uk: Синхронізувати пости користувача

en: Tag creation requires Tag edit capability
uk: Створення тегів вимагає можливості редагування тегів

en: Target Post Type
uk: Цільовий тип допису

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
uk: Цільова кількість видимих сторінок/термінів, що використовується для автоматичного визначення кількості видимих рівнів

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: Teaser
uk: Тізер

en: Teaser Application:
uk: Застосування тізера:

en: Teaser Message
uk: Повідомлення тизера

en: Teaser Message Style Customization
uk: Налаштування стилю повідомлення тизера

en: Teaser Message Style:
uk: Стиль повідомлення тизера:

en: Teaser Settings
uk: Налаштування тизера

en: Teaser Settings for %s
uk: Налаштування тізера для %s

en: Teaser Text
uk: Текст тизера

en: Teaser Text Configuration
uk: Конфігурація тексту тизера

en: Teaser Type
uk: Тип тизера

en: Teaser Type:
uk: Тип тізера:

en: Teaser text
uk: Текст тизера

en: Template access controls
uk: Управління доступом до шаблонів

en: Template access restrictions
uk: Обмеження доступу до шаблонів

en: Term
uk: Термін

en: Term Management
uk: Управління термінами

en: Term permission integration
uk: Інтеграція дозволів термінів

en: Term-based filtering
uk: Фільтрація на основі термінів

en: Terms
uk: Терміни

en: Text Color:
uk: Колір тексту:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
uk: %s було збережено, але ви більше не можете його редагувати.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
uk: Можливості 'постів' у ролі WP визначають її функцію як Роль Шаблону для додаткового призначення до Груп Дозволів. Коли ви призначаєте шаблонну роль 'Автор' для Сторінок, edit_posts і edit_published_posts стають edit_pages і edit_published_pages.

en: The Events Calendar
uk: Календар подій

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
uk: Функція Обмежені елементи редагування була переміщена до %1$sМожливостей > Функції редактора > Ідентифікатори елементів%2$s для кращої організації та розширеної функціональності.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
uk: Функція Обмежені елементи редагування була переміщена до плагіна PublishPress Capabilities. Будь ласка, встановіть %1$sPublishPress Capabilities%2$s, щоб отримати доступ до цієї функціональності.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
uk: Наступні можливості включені в додаткові %s ролі:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
uk: Наступні налаштування застосовуються до користувачів, які можуть отримати доступ до Медіатеки. Зазвичай це вимагає можливості upload_files або edit_files.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
uk: Наступні налаштування в даний час переважно контролюються константою PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (визначено у wp-config.php або в іншому файлі, який ви підтримуєте). Доступ до Медіатеки не буде змінено через Дозволи.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
uk: Наступні параметри зміняться з параметрів за замовчуванням на раніше збережені налаштування:

en: The following would revert to default settings:
uk: Наступні параметри повернуться до налаштувань за замовчуванням:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
uk: Запитане модифікацію було оброблено, але ви більше не можете редагувати пост.

en: There are no valid groups selected for deletion.
uk: Немає жодної дійсної групи, вибраної для видалення.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
uk: Ці необов'язкові налаштування налаштовують, як PublishPress Permissions застосовує додаткові ролі. Ваші існуючі визначення ролей WP можуть застосовуватися двома різними способами:

en: This %s
uk: Цей %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
uk: Цей дозвіл є надлишковим через відповідне обмеження.

en: This Section
uk: Цей Розділ

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
uk: Це вимагає унікальних можливостей для редагування кожного типу поста.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
uk: Ця функція дозволяє обмежити доступ до файлів медіатеки, коли вони відкриваються через WordPress. Щоб обмежити перегляд файлів, коли вони відвідуються безпосередньо через URL, використовуйте функцію "Доступ до файлів".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
uk: Цю функцію було переміщено до PublishPress Capabilities > Редакторські функції > Ідентифікатори елементів. Будь ласка, використовуйте плагін можливостей для кращої організації та розширеної функціональності.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
uk: Ця функція доступна в PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
uk: Це поле є обов’язковим.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
uk: Ця назва групи вже зареєстрована. Будь ласка, виберіть іншу.

en: This is a PRO feature
uk: Це функція PRO

en: This is a custom login page
uk: Це спеціальна сторінка входу

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
uk: Ось як буде виглядати тизерне повідомлення на вашому сайті. Зміни оновлюються в реальному часі.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
uk: Це повідомлення буде відображатися у стилізованому вікні повідомлень над вмістом тизера для користувачів, які не увійшли в систему.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
uk: Це повідомлення буде відображатися у стилізованому вікні повідомлень під вмістом тизера витягу для користувачів, які не увійшли в систему.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
uk: Це повідомлення буде відображатися у стилізованому вікні повідомлень під скороченим вмістом тизера для користувачів, які не увійшли в систему.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
uk: Цей користувач не є членом жодної користувацької групи дозволів.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
uk: Ця версія %1$s не може працювати з вашою поточною версією %2$s. Будь ласка, оновіть її до %3$s або новішої.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
uk: Настроюйте обмеження доступу за часом, затримуючи або припиняючи членство в групі дозволів.

en: Time-limited Membership
uk: Часово обмежена участь

en: Title Only
uk: Тільки заголовок

en: Title:
uk: Назва:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
uk: Щоб призначити специфічні для форуму дозволи для bbPress, %1$sоновіть до Permissions Pro%2$s і увімкніть функцію пакета сумісності.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
uk: Щоб призначити специфічні для форуму дозволи для bbPress, активуйте функцію пакета сумісності.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
uk: Щоб призначити специфічні для сторінки дозволи для редагування, вибору батьків або призначення терміна, увімкніть функцію дозволів на редагування.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
uk: Щоб призначити дозволи на публікацію, специфічні для сторінки, увімкніть функцію дозволів редагування.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
uk: Щоб призначити ролі для форумів bbPress, %1$sоновіть до Permissions Pro%2$s і увімкніть функцію пакета сумісності.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
uk: Щоб призначити ролі для форумів bbPress, активуйте функцію Пакет сумісності.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
uk: Щоб заблокувати прямий URL доступ до вкладень нечитаємих постів, %1$sоновіть до Permissions Pro%2$s та активуйте функцію Доступ до файлів.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
uk: Щоб заблокувати прямий URL доступ до вкладень нечитаємих постів, активуйте функцію Доступ до файлів.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
uk: Щоб заблокувати прямий доступ до нечитаємих файлів, %1$sоновіть до Permissions Pro%2$s та активуйте функцію Доступ до файлів.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
uk: Щоб заблокувати прямий доступ до нечитаємих файлів, активуйте функцію Доступ до файлів.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
uk: Щоб контролювати, як застосовуються додаткові ролі, дивіться %1$sВикористання ролей%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
uk: Щоб налаштувати дозволи форуму bbPress, активуйте функцію Пакет сумісності.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
uk: Щоб налаштувати дозволи форуму bbPress, активуйте свій ліцензійний ключ Permissions Pro.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
uk: Щоб налаштувати права редагування, увімкніть функцію прав редагування.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
uk: Щоб налаштувати робочий процес публікацій, %1$sвстановіть PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
uk: Щоб примусити значення однієї або кількох налаштувань по всій мережі, <strong>скопіюйте</strong> наступний код у файл <strong>functions.php</strong> вашої теми (або в якийсь інший файл, який завжди виконується і не оновлюється автоматично) і змініть за бажанням:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
uk: Щоб змінити одну або кілька налаштувань за замовчуванням по всій мережі, <strong>скопіюйте</strong> наступний код у файл <strong>functions.php</strong> вашої теми (або в якийсь інший файл, який завжди виконується і не оновлюється автоматично) і змініть за бажанням:

en: To read the full content, please log in to this site.
uk: Щоб прочитати повний вміст, будь ласка, увійдіть на цей сайт.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
uk: Щоб зберегти пам'ять на доступі з фронтального кінця, не реєструйте жодних фільтрів, пов'язаних з редагуванням контенту

en: Top
uk: Зверху

en: Topic creation restrictions
uk: Обмеження на створення тем

en: Translator
uk: Перекладач

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
uk: Розглядайте медіа, прикріплені до незареєстрованих типів постів, як неприкріплені, щоб уникнути неправильного та заплутаного фільтрування

en: Type
uk: Тип

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
uk: Специфічні для типу додаткові ролі надають всі можливості в ролі шаблону

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
uk: Специфічні для типу та/або специфічні для статусу еквіваленти наведених можливостей включені в додаткові %s ролі:

en: Unblocked
uk: Розблоковано

en: Universal Permissions
uk: Універсальні Дозволи

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
uk: Розблокуйте інтеграцію %s, щоб покращити ваше рішення для ревізій.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
uk: Розблокувати Дозволи > Налаштування > Ядро > Адміністративний інтерфейс > 'Сховати не редаговані публікації'

en: Unlock Pro Integrations
uk: Розблокувати Pro інтеграції

en: Unlock advanced user synchronization features
uk: Розблокувати розширені функції синхронізації користувачів

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
uk: Не змінено з поведінки за замовчуванням WordPress. Щоб увімкнути фільтрацію, видаліть визначення константи PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
uk: Оновити дозволи

en: Upgrade to PRO
uk: Оновити до PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
uk: Оновити до Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
uk: Оновити до Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
uk: Оновіть до Pro і отримайте розширене управління доступом до файлів з усіма цими функціями та більше.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
uk: Оновіть до Pro і отримайте розширене управління членством з колами, тимчасовими членствами та іншими можливостями.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
uk: Оновіть до Pro і отримайте розширене генерування постів користувачем з усіма цими функціями та іншим.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
uk: Оновіть до Pro, щоб автоматично генерувати пости для користувачів

en: Upgrade to Pro to enable this integration
uk: Оновіть до Pro, щоб увімкнути цю інтеграцію

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
uk: Оновіть до Pro, щоб обмежити доступ на основі відносин авторів постів

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
uk: Оновіть до Pro, щоб розблокувати розширені можливості захисту файлів

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
uk: Оновіть до Pro, щоб розблокувати можливості масового створення сторінок

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
uk: Оновіть до Pro, щоб розблокувати безшовну інтеграцію.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
uk: Оновіть до професійної версії для оптимальної сумісності та швидкої, професійної підтримки.

en: Usage
uk: Використання

en: Use %s for post URL
uk: Використовуйте %s для URL поста

en: Use Custom Teaser Message Style
uk: Використовувати власний стиль повідомлення тизера

en: Use Default Teaser Message Style
uk: Використовувати стиль повідомлення тизера за замовчуванням

en: Use Excerpt as teaser text
uk: Використовуйте витяг як текст тизера

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
uk: Використовуйте витяг або текст перед "Більше" як текст тизера

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
uk: Використовуйте витяг, текст перед "Більше" або перші X символів як текст тизера

en: Use any Role or Permission Group
uk: Використовуйте будь-яку роль або групу дозволів

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
uk: Використовуйте налаштований текст тізера для заміни або доповнення вмісту

en: Use content before Read More link as teaser text
uk: Використовуйте вміст перед посиланням "Читати далі" як текст тизера

en: Use display name for search results instead of user_login
uk: Використовувати відображуване ім'я для результатів пошуку замість user_login

en: Use excerpt or content before More tag
uk: Використовуйте витяг або вміст перед тегом Більше

en: Use excerpt or first X characters of content
uk: Використовуйте витяг або перші X символів вмісту

en: Use first X characters of content as teaser text
uk: Використовуйте перші X символів вмісту як текст тізера

en: Use modern tabbed metabox interface
uk: Використовувати сучасний інтерфейс метабоксу з вкладками

en: Use the post excerpt as teaser content
uk: Використовуйте витяг з поста як вміст тізера

en: User
uk: Користувач

en: User Application:
uk: Застосунок Користувача:

en: User Groups
uk: Групи користувачів

en: User ID:
uk: ID користувача:

en: User Management
uk: Управління користувачами

en: User Posts
uk: Пост користувачів

en: User Posts Synchronization
uk: Синхронізація постів користувача

en: User Roles %1$s
uk: Ролі користувачів %1$s

en: User Search: Filter by WP role
uk: Пошук користувачів: Фільтрувати за роллю WP

en: User editing capabilities apply for
uk: Можливості редагування користувача застосовуються для

en: User field to search by default
uk: Поле користувача для пошуку за замовчуванням

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
uk: Поля метаданих користувача, які можна вибрати для пошуку (через кому)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
uk: Поля метаданих користувача, які слід вважати логічними (через кому)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
uk: Поля метаданих користувача, які слід вважати числовими (через кому)

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: Users can always edit their own files
uk: Користувачі завжди можуть редагувати свої власні файли

en: Users to notify when revisions are submitted
uk: Користувачі, яких потрібно сповістити, коли подаються ревізії

en: Users to notify when scheduled revisions are published
uk: Користувачі, яких потрібно сповістити, коли публікуються заплановані ревізії

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
uk: Користувачі, які мають спеціальні дозволи на редагування вкладення, також можуть його видаляти

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
uk: Користувачі, які мають специфічні дозволи на редагування поста або вкладення, також можуть його видаляти

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
uk: Використання членства в групі для блокування доступу не рекомендується. Розгляньте можливість зменшення можливостей ролі користувача та використання членства в групі для додавання доступу.

en: Version
uk: Версія

en: Version info was refreshed.
uk: Інформація про версію була оновлена.

en: View
uk: Переглянути

en: View Custom Groups on the Permissions screen. Also allows access to the editing screen for Custom Groups.
uk: Перегляд користувацьких груп на екрані дозволів. Також дозволяє доступ до екрану редагування для користувацьких груп.

en: View Full Profile
uk: Переглянути повний профіль

en: View Knowledge Base
uk: Переглянути базу знань

en: View currently stored user permissions:
uk: Переглянути наразі збережені дозволи користувача:

en: Viewing
uk: Перегляд

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
uk: Кола видимості та редакційні кола блокують доступ до контенту, не створеного іншими учасниками групи.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
uk: Кола видимості та редакційні кола блокують доступ до контенту, не створеного іншими учасниками групи. Будь-яка роль WP, група BuddyPress або користувацька група можуть бути позначені як коло для вказаних типів дописів.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
uk: Увага: Контент, прихований цими дозволами, буде відображено, якщо PP буде деактивовано. Розгляньте можливість встановлення приватної видимості на екрані редагування поста замість цього.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
uk: Коли Teaser застосовується з увімкненим перенаправленням, додайте оригінальне url як аргумент redirect_to

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
uk: Коли доступ до файлу заблоковано, не встановлюйте властивість WP_Query 404 / 403

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
uk: При збереженні поста, якщо термін за замовчуванням не вибрано, замінити на перший доступний.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
uk: При синхронізації метагруп ролей з в даний момент визначеними ролями WP не видаляйте групи для раніше визначених ролей WP.

en: Widget-level permission controls
uk: Контроль дозволів на рівні віджетів

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
uk: З прямим призначенням можливості застосовуються без змін.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
uk: У скрипті async-upload.php фільтруйте отримання автора вкладення, яке вони щойно завантажили

en: WordPress Role
uk: Роль WordPress

en: WordPress Roles
uk: Ролі WordPress

en: WordPress Version: %s
uk: Версія WordPress: %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
uk: За замовчуванням WordPress. Показати екран "Сторінка не знайдена"

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
uk: Обійти попередження налаштування бази даних (під час активації плагіна) на деяких серверах

en: Workflow
uk: Процес роботи

en: Workflow-specific access controls
uk: Контроль доступу, специфічний для робочого процесу

en: Working Copy
uk: Робоча копія

en: Working Copy of
uk: Робоча копія

en: You are not allowed to create new %s
uk: Вам не дозволено створювати нові %s

en: You are not permitted to do that.
uk: Вам не дозволено це робити.

en: You are not permitted to manage menu locations
uk: Вам не дозволено керувати місцями меню

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
uk: Ви можете додати можливості дозволів до ролі, використовуючи плагін %1$s.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
uk: Ви можете налаштувати поведінку деяких дозволів, %1$s додавши можливості до ролі WordPress %2$s.

en: You can now set individual permissions for
uk: Тепер ви можете встановити індивідуальні дозволи для

en: You can&#8217;t delete that group.
uk: Ви не можете видалити цю групу.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
uk: У вас немає дозволу на створення нових меню навігації

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
uk: У вас немає дозволу на видалення цього меню навігації.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
uk: У вас немає дозволу на видалення елемента меню "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
uk: У вас немає дозволу на редагування елемента меню "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
uk: У вас немає дозволу на переміщення елемента меню "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
uk: У вас немає дозволу вибрати цього батька

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
uk: У вас немає дозволу на оновлення цього меню навігації

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
uk[0]: Ви вказали цю групу для видалення:
uk[1]: Ви вказали ці групи для видалення:
uk[2]: Ви вказали ці групи для видалення:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
uk: Ви використовуєте безкоштовну версію PublishPress Permissions. Pro версія має більше функцій і підтримки. %sОновити до Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
uk: Ваш ключ ліцензії закінчив термін дії. Для оновлень до PublishPress Permissions Pro та пріоритетної підтримки, %sбудь ласка, поновіть%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
uk: Ваш ключ presspermit.com втратив свою дійсність, але може бути доступна знижка на <a href="%s">оновлення PublishPress</a>.

en: access denied
uk: доступ заборонено

en: any user
uk: будь-якого користувача

en: bbPress Forums
uk: bbPress форуми

en: characters
uk: символи

en: characters (leave empty for full excerpt)
uk: символів (залиште порожнім для повного витягу)

en: close
uk: закрити

[ctx: count]
en: Extra Roles
uk: Додаткові ролі

[ctx: count]
en: Specific Permissions
uk: Спеціальні дозволи

[ctx: count]
en: Users
uk: Користувачі

en: current (%d):
uk: поточні (%d):

en: edit
uk: редагувати

en: edit group
uk: редагувати групу

en: edit group permissions
uk: редагувати права групи

en: edit user permissions
uk: редагувати дозволи користувача

en: eligible (%d):
uk: допустимо (%d):

en: enable custom permissions for %s
uk: увімкнути користувацькі дозволи для %s

en: enter post ID/slug
uk: введіть ID/slug повідомлення

en: equal or lower role levels
uk: рівнів ролей, рівних або нижчих

en: for item
uk: для елемента

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
uk: Групи

en: item
uk: елемент

en: item(s)
uk: елемент(и)

en: items
uk: елементи

en: lower role levels
uk: нижчих рівнів ролей

en: make each selected user the author of a new page
uk: зробити кожного вибраного користувача автором нової сторінки

en: n/a
uk: н/д

en: no Page Parent filter
uk: немає фільтра батьківських сторінок

en: no supplemental assignment
uk: немає додаткового призначення

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
uk: зауваження: Налаштування плагіна та дані конфігурації будуть видалені, але тільки після видалення останньої копії Permissions / Permissions Pro.

en: objects
uk: об'єкти

en: pattern page sets parent and default content for author page
uk: шаблон сторінки задає батьківський та вміст за замовчуванням для сторінки автора

en: pattern post sets default content and categories for author post
uk: шаблон повідомлення задає вміст за замовчуванням та категорії для авторського повідомлення

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
uk: шаблон повідомлення задає батьківський, вміст за замовчуванням та шаблон для сторінки автора

en: patterned on&hellip;
uk: сформовано на&hellip;

en: patterned on...
uk: сформовано на...

en: post content
uk: вміст допису

en: post title
uk: назва допису

en: select other
uk: вибрати інший

en: select...
uk: вибрати...

en: selected
uk: обрано

en: settings
uk: налаштування

en: sub-%1$s of this %2$s
uk: під-%1$s цього %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
uk: підтримувані теги: [username] та [userid]

en: this %1$s
uk: цей %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
uk: цей %1$s і його під-%2$s

en: unpublished
uk: недоступний

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
uk: &lt; Скасувати вибір

[ctx: user]
en: Select &gt;
uk: Вибрати &gt;

en: view / edit group
uk: переглянути / редагувати групу

en: 🔓 Unlock %s
uk: 🔓 Розблокувати %s
