PublishPress Permissions Free 4.8.2 - en to ro-RO translation catalogue (1104 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
ro-RO:  %1$sCorectează permisiunile Sub-%2$s%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
ro-RO: "Ascunde Privat" setările se aplică doar la confidențialitatea personalizată (Membru, Premium, Personal, etc.)

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
ro-RO: %1$s Permisiuni %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
ro-RO: %1$s acces pentru %2$s este BLOCAȚ în %3$s, cu excepția cazului în care este activat de o altă Permisiune.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
ro-RO: %1$s acces pentru %2$s este BLOCAȚ, cu excepția cazului în care este activat de o altă Permisiune.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
ro-RO: %1$s acces pentru %2$s este ACTIVAT în %3$s, indiferent de capacitățile rolului.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
ro-RO: %1$s acces pentru %2$s este ACTIVAT, indiferent de capacitățile rolului.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ro-RO: %1$s interogări în %2$s secunde. %3$s MB folosit.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
ro-RO: %1$s nu va funcționa până când nu actualizați %2$s la versiunea %3$s sau mai recentă.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
ro-RO: %1$s nu va funcționa până nu actualizezi PHP la versiunea %2$s sau mai recent. Versiunea curentă: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
ro-RO: %1$s nu va funcționa până când nu actualizați WordPress la versiunea %2$s sau mai recentă.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
ro-RO: %1$sDezactivați%2$s toate filtrările pentru utilizatorii anonimi

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
ro-RO: %1$sNu aplicați%2$s permisiunile metagrupului pentru administratori

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
ro-RO: %1$sTip Grup:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
ro-RO: %1$sUtilizatori care au roluri suplimentare atribuite direct%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
ro-RO: %1$sUtilizatori care au Roluri Suplimentare sau Permisiuni Specifice direct%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
ro-RO: %1$sUtilizatori care au permisiuni specifice atribuite direct%2$s

en: %s (All Types)
ro-RO: %s (Toate Tipurile)

en: %s (previous install)
ro-RO: %s (instalare anterioară)

en: %s Permissions
ro-RO: %s Permisiuni

en: %s Roles
ro-RO: %s roluri

en: %s Visibility
ro-RO: %s Vizibilitate

en: %s author page added | %s author pages added
ro-RO[0]: %s pagină autor adăugată
ro-RO[1]: %s pagini autor adăugate
ro-RO[2]: %s pagini autor adăugate

en: %s group deleted | %s groups deleted
ro-RO[0]: Grupul %s a fost șters
ro-RO[1]: Grupurile %s au fost șterse
ro-RO[2]: Grupurile %s au fost șterse

en: %s is a PRO feature
ro-RO: %s este o caracteristică PRO

en: %s is available in PRO
ro-RO: %s este disponibil în PRO

en: %s more
ro-RO: %s mai mult

en: %s&nbsp;details
ro-RO: %s&nbsp;detalii

en: %s, more...
ro-RO: %s, mai mult...

en: %sEdit WordPress Role%s
ro-RO: %sEditează rolul WordPress%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
ro-RO: %sListarea Postărilor / Paginilor:%s %s

en: (Blocked)
ro-RO: (Blocat)

en: (Default access)
ro-RO: (Acces implicit)

en: (Default access: Blocked)
ro-RO: (Acces implicit: Blocat)

en: (Default access: Enabled)
ro-RO: (Acces implicit: Activat)

en: (No setting)
ro-RO: (Nicio setare)

en: (Statuses Pro capability)
ro-RO: (Capacitate Statusuri Pro)

en: (all post types)
ro-RO: (toate tipurile de postări)

en: (any WP role)
ro-RO: (orice rol WP)

en: (from primary role or group membership)
ro-RO: (din rolul principal sau apartenența la grup)

en: (invalid role definition)
ro-RO: (definiție de rol invalidă)

en: (login timed out)
ro-RO: (autentificarea a expirat)

en: (no parent)
ro-RO: (fără părinte)

en: (none)
ro-RO: (niciunul)

en: (select...)
ro-RO: (selectați...)

en: (unpublished)
ro-RO: (nepublicat)

en: (user field)
ro-RO: (câmp utilizator)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
ro-RO: (folosind capacități implicite din cauza unei definiții %s invalide)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ro-RO: <strong>Acest plugin poate fi șters.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
ro-RO: = %1$s și sub-%1$s

en: = Blocked
ro-RO: = Blocat

en: = Enabled
ro-RO: = Activat

en: = Limitation
ro-RO: = Limitare

en: = sub-%s only
ro-RO: = doar sub-%s

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
ro-RO: O cheie de presspermit.com pare să fie activă. <a href="%s" target="_blank">Contactați-ne</a> pentru asistență în migrarea contului dumneavoastră la publishpress.com.

en: About
ro-RO: Despre

en: About PublishPress Permissions
ro-RO: Despre PublishPress Permisiuni

en: Access Circles
ro-RO: Cercuri de acces

en: Access the Teaser settings admin screen.
ro-RO: Accesează ecranul de administrare al setărilor Teaser.

en: Access to the Settings screen.
ro-RO: Acces la ecranul de Setări.

en: Access to the Teaser screen.
ro-RO: Acces la ecranul de Teaser.

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
ro-RO: Acomodează soluțiile de încărcare pe front-end care necesită capacități de editare a paginilor pentru cererea de încărcare asincronă

en: Account
ro-RO: Cont

en: Active
ro-RO: Activ

en: Active Plugin
ro-RO: Plugin activ

en: Active Plugin Integration
ro-RO: Integrarea pluginului activ

en: Add
ro-RO: Adaugă

en: Add Author Page&hellip;
ro-RO: Adaugă Pagina Autor&hellip;

en: Add Extra Roles
ro-RO: Adaugă roluri suplimentare

en: Add New
ro-RO: Adaugă nou

en: Add New Group
ro-RO: Adaugă Grup Nou

en: Add New Permission Group
ro-RO: Adaugă grup de permisiuni nou

en: Add Pages
ro-RO: Adaugă Pagini

en: Add Role
ro-RO: Adaugă rol

en: Add Roles
ro-RO: Adaugă Roluri

en: Add Selected Permissions
ro-RO: Adaugă Permisiunile Selectate

en: Add Specific Permissions
ro-RO: Adaugă Permisiuni Specifice

en: Add User Permissions
ro-RO: Adaugă permisiuni utilizator

en: Add new pages to a parent page
ro-RO: Adaugă pagini noi la o pagină părinte

en: Add selected users to Permission Group
ro-RO: Adaugă utilizatorii selectați în Grupul de Permisiuni

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
ro-RO: Adăugați coloane de taxonomie pe ecranul Editare Postări

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
ro-RO: Adaugă compatibilitate sau integrare cu ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML și diverse alte pluginuri. Configurează orice Grup BuddyPress ca Grup de Permisiuni. Pentru multisite, oferă Grupuri de Permisiuni la nivel de rețea.

en: Adjustment
ro-RO: Ajustare

en: Administrators
ro-RO: Administratori

en: Advanced
ro-RO: Avansat

en: Advanced Configuration
ro-RO: Configurare Avansată

en: Advanced Custom Fields
ro-RO: Câmpuri Personalizate Avansate

en: Advanced Integration
ro-RO: Integrare avansată

en: Advanced Settings
ro-RO: Setări Avansate

en: Advanced search controls
ro-RO: Controale avansate de căutare

en: After %s:
ro-RO: După %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
ro-RO: După ce utilizatorul se autentifică, va fi redirecționat înapoi la postarea originală pe care o viziona.

en: All
ro-RO: Toate

en: All Enabled and Blocked Permissions are ignored for this role.
ro-RO: Toate Permisiunile Activate și Blocate sunt ignorate pentru acest rol.

en: All Post Types
ro-RO: Toate tipurile de postări

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ro-RO: Toate setările Utilizării Rolului vor fi resetate la VALORI IMPLICITE. Ești sigur?

en: All Sides
ro-RO: Toate laturile

en: All Statuses
ro-RO: Toate statusurile

en: All Users
ro-RO: Toți Utilizatorii

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
ro-RO: Toate capabilitățile definite pentru acest rol WordPress vor fi aplicate în asignările suplimentare:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
ro-RO: Toate setările teaser pentru postări au fost resetate la valorile implicite.

en: All post teaser settings were updated.
ro-RO: Toate setările teaser pentru postări au fost actualizate.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ro-RO: Toate setările din acest formular (inclusiv cele de pe tab-uri neafișate) vor fi resetate la VALORI IMPLICITE. Ești sigur?

en: All settings were reset to defaults.
ro-RO: Toate setările au fost resetate la valorile implicite.

en: All settings were updated.
ro-RO: Toate setările au fost actualizate.

en: All users (including anonymous)
ro-RO: Toți utilizatorii (inclusiv anonimi)

en: All users who are logged in and have a role on the site
ro-RO: Toți utilizatorii care sunt conectați și au un rol pe site

en: All users with a WordPress %s role
ro-RO: Toți utilizatorii cu un rol WordPress %s

en: All users with the WordPress role of %s
ro-RO: Toți utilizatorii cu rolul WordPress de %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
ro-RO: Permite adăugarea Administratorilor la Grupurile de Permisiuni, chiar dacă nu sunt restricționați

en: Allow Renaming of uneditable Items
ro-RO: Permiteți redenumirea elementelor needitabile

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
ro-RO: Permite utilizatorilor non-Administratori să editeze rapid sau să editeze în masă (posibil permițându-le să ocolească restricțiile).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
ro-RO: Permiteți utilizatorilor care nu sunt Administratori să redenumească elementele de meniu pe care nu le pot edita complet. Elementele de meniu vor fi blocate în pozițiile actuale.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
ro-RO: Permite metagruplor {All} și {Anonymous} să primească permisiuni specifice de citire pentru conținut privat

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
ro-RO: Permiteți utilizatorilor să editeze fișierele pe care le-au încărcat, indiferent de alte restricții.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ro-RO: Permiteți utilizatorilor să editeze fișierele încărcate de alți utilizatori dacă sunt atașate la o postare pe care utilizatorul are permisiunea să o editeze.

en: Allow users to edit their new posts
ro-RO: Permite utilizatorilor să editeze noile lor postări

en: Allow users to manage selected terms.
ro-RO: Permiteți utilizatorilor să gestioneze termenii selectați.

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
ro-RO: Permite ca apartenența la Grupul de Permisiuni să fie limitată în timp (întârziată și/sau programată pentru expirare). UI simplu de selector de dată alături de selecția apartenenței la grup.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
ro-RO: Permite crearea unei noi postări (de orice tip) pentru fiecare utilizator selectat, folosind o postare existentă ca model.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
ro-RO: Atribuiți automat o categorie dacă nu sunt selectate și utilizatorul nu are permisiune pentru categoria implicită

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
ro-RO: Atribuie întotdeauna automat un tag de postare dacă nu sunt selectate

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
ro-RO: Atribuie întotdeauna automat un termen din această taxonomie dacă nu sunt selectate

en: Anonymous users (not logged in)
ro-RO: Utilizatori anonimi (neconectați)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
ro-RO: Orice acces bazat pe rol %1$s pentru %2$s este LIMITAT. Se aplică doar în %3$s, împreună cu alte %4$s specificate.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
ro-RO: Orice acces bazat pe rol %1$s pentru %2$s este LIMITAT. Se aplică doar la %3$s, împreună cu alte %4$s specificate.

en: Apply
ro-RO: Aplică

en: Apply Teaser to Private Posts
ro-RO: Aplică teaser pentru postări private

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
ro-RO: Aplică controalele de permisiune la produsele și categoriile de produse WooCommerce.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
ro-RO: Aplică controalele de permisiune la evenimente și conținutul legat de evenimente.

en: Approve
ro-RO: Aprobat

en: Arbitrary Capabilities
ro-RO: Capabilități Arbitrarii

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
ro-RO: Ești sigur că vrei să îndepărtezi utilizatorul(ții) selectat(ți) din excepții?

en: Assign (All Types)
ro-RO: Atribuie (Toate Tipurile)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
ro-RO: Atribuie roluri sau permisiuni suplimentare pe ecranul Editează Permisiuni.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
ro-RO: Atribuiți permisiuni de publicare separate de permisiunile de editare

en: Assign Term
ro-RO: Atribuie Termen

en: Assign Terms
ro-RO: Atribuie Termeni

en: Assign for selected %s only
ro-RO: Atribuie doar pentru %s selectat

en: Assign for selected and sub-%s
ro-RO: Atribuie pentru selectat și sub-%s

en: Assign for selected and sub-terms
ro-RO: Atribuie pentru selectate și sub-termene

en: Assign for selected term only
ro-RO: Atribuie doar pentru termenul selectat

en: Assign for sub-%s only
ro-RO: Atribuie doar pentru sub-%s

en: Assign for sub-terms only
ro-RO: Atribuie doar pentru sub-termene

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
ro-RO: Atribuiți permisiuni pentru postări și termeni grupurilor BuddyPress pentru un control mai bun al conținutului.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
ro-RO: Atribuie permisiunile pentru postări grupurilor BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
ro-RO: Atribuie permisiunile pentru termeni grupurilor BuddyPress

en: Assign to %s
ro-RO: Atribuie la %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
ro-RO: Atribuit pentru %s și sub-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
ro-RO: Atribuit doar pentru sub-%s.

en: Assignment
ro-RO: Atribuire

en: Attached Files Private setting available
ro-RO: Setare Privată pentru Fișiere Atașate disponibilă

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
ro-RO: Media atașată nu are comentarii, așa că nu adăuga clauze la interogările de comentarii pentru ele

en: Authenticated site users, except for Administrators
ro-RO: Utilizatori autentificați ai site-ului, cu excepția Administratorilor

en: Author Search / Select
ro-RO: Căutare Autor / Selectare

en: Authors
ro-RO: Autori

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
ro-RO: Auto-atribuie termen disponibil dacă termenul implicit nu este disponibil

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
ro-RO: Creează automat o pagină pentru fiecare utilizator cu roluri specificate. Compatibil cu mai multe pluginuri pentru Echipe / Personal.

en: Automatic .htaccess file management
ro-RO: Gestionarea automată a fișierului .htaccess

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
ro-RO: Detectează și evită automat postările duplicate

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ro-RO: Generați automat o pagină personală pentru fiecare utilizator. Această funcție este disponibilă în PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
ro-RO: Generează automat postări pentru utilizatori

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
ro-RO: Redirecționați automat utilizatorii către o pagină de autentificare sau o pagină personalizată atunci când încearcă să acceseze conținut restricționat.

en: Available Constant
ro-RO: Constanta Disponibilă

en: Back to Role Usage List
ro-RO: Înapoi la Lista de Utilizare a Rolurilor

en: Back to permissions list
ro-RO: Înapoi la lista de permisiuni

en: Background Color:
ro-RO: Culoare de fundal:

en: Beaver Builder
ro-RO: Constructor Beaver

en: Beaver editor integration
ro-RO: Integrarea editorului Beaver

en: Before %s:
ro-RO: Înainte de %s:

en: Block
ro-RO: Blochează

en: Block URL access
ro-RO: Blochează accesul URL

en: Blocked
ro-RO: Blocat

en: Blocked:
ro-RO: Blocat:

en: Border Color:
ro-RO: Culoare margine:

en: Border Position:
ro-RO: Poziție margine:

en: Border Radius (px):
ro-RO: Raza colțurilor (px):

en: Border Width (px):
ro-RO: Lățime margine (px):

en: Both
ro-RO: Ambele

en: Bottom
ro-RO: Fund

en: Builder
ro-RO: Constructor

en: Builder interface compatibility
ro-RO: Compatibilitate cu interfața constructorului

en: Bulk Actions
ro-RO: Acțiuni în masă

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
ro-RO: Adăugați / eliminați în masă grupuri pe ecranul Utilizatori

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
ro-RO: Adăugați în masă pagini de autori pe ecranul Utilizatori

en: Bulk Create Author Posts
ro-RO: Creare în Masă a Postărilor Autorilor

en: Bulk Page Creation
ro-RO: Creare Pagini în Masă

en: CMS Tree View
ro-RO: Vizualizare arbore CMS

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
ro-RO: Poate ocoli permisiunile restrictive "Setează ca Părinte" (pentru toate tipurile de postări ierarhice).

en: Change Request Notifications
ro-RO: Notificări de cerere de schimbare

en: Chars
ro-RO: Caractere

en: Choose how many posts to create per user
ro-RO: Alege câte postări să creezi per utilizator

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
ro-RO: Alegeți dacă doriți să folosiți stilul de mesaj implicit sau să personalizați aspectul mesajelor teaser.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
ro-RO: Alege tipul de postare pentru care vrei să configurezi setările teaser.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
ro-RO: Capacitățile membrului cercului se aplică doar pentru postările altor membri

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
ro-RO: Membrii cercului vor fi blocați de la accesarea reviziilor scrise de non-membri.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
ro-RO: Calitatea de membru în cerc nu limitează capacitatea de asociere a paginilor (setarea părintelui paginii)

en: Clear
ro-RO: Șterge

en: Click to list/edit universal permissions
ro-RO: Click pentru a lista/editare permisiuni universale

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
ro-RO: Click pentru a arăta doar utilizatorii care au permisiuni specifice atribuite direct

en: Click to show only users who have extra roles
ro-RO: Click pentru a arăta doar utilizatorii care au roluri suplimentare

en: Click to show only users who have no group
ro-RO: Click pentru a arăta doar utilizatorii care nu au grup

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
ro-RO: Listă separată prin virgulă a tipurilor mime de exclus din filtrarea Accesului la Fișiere

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
ro-RO: Listă de tipuri mime separate prin virgulă de inclus în filtrarea accesului la fișiere (oferind ocolirea altora)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
ro-RO: Listă separată prin virgulă a tipurilor de posturi pentru a limita efectul PP_UNFILTERED_FRONT și apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
ro-RO: Comerț

en: Community
ro-RO: Comunitate

en: Compare Features
ro-RO: Compară caracteristicile

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
ro-RO: Mod de compatibilitate: Aplică redirecționare suplimentară

en: Compatibility Pack
ro-RO: Pachet de compatibilitate

en: Compatibility Packs
ro-RO: Pachete de compatibilitate

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
ro-RO: Compatibilitate cu Editarea Permisiunilor în Constructor Beaver.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
ro-RO: Compatibilitate cu Editarea Permisiunilor în Vizualizarea Arbore CMS.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
ro-RO: Compatibilitate cu Editarea Permisiunilor în Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
ro-RO: Compatibilitate cu Editarea Permisiunilor în Pagini Încapsulate.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
ro-RO: Compatibilitate cu pluginul Stările PublishPress.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
ro-RO: Compatibilitate cu filtrarea termenilor SearchWP pentru capabilități avansate de căutare.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
ro-RO: Compatibilitate cu constructorul YooTheme și permisiunile termenilor.

en: Configure custom teaser text for this post type.
ro-RO: Configurează textul teaser personalizat pentru acest tip de postare.

en: Configured Teaser Text
ro-RO: Text teaser configurat

en: Constants
ro-RO: Constante

en: Contact Us
ro-RO: Contactați-ne

en: Contact the PublishPress team
ro-RO: Contactați echipa PublishPress

en: Content requires additional permissions.
ro-RO: Conținutul necesită permisiuni suplimentare.

en: Contributors
ro-RO: Contribuitori

en: Control access to Field Groups
ro-RO: Controlați accesul la Grupurile de Câmpuri

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ro-RO: Controlați accesul la statuturile personalizate ale postărilor. Această funcție de flux de lucru este disponibilă în PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ro-RO: Controlați accesul la statuturile de vizibilitate a postărilor. Această funcție de flux de lucru este disponibilă în PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of selected terms to %s.
ro-RO: Controlați atribuirea termenilor selectați la %s.

en: Control deletion of selected %s.
ro-RO: Controlați ștergerea %s selectat.

en: Control deletion of this %s.
ro-RO: Controlați ștergerea acestui %s.

en: Control direct access to Media files
ro-RO: Controlați accesul direct la fișierele media

en: Control editing of selected %s.
ro-RO: Controlați editarea %s selectat.

en: Control editing of this %s.
ro-RO: Controlați editarea acestui %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
ro-RO: Controlați accesul la front-end pentru Grupuri de Câmpuri cu gestionare avansată a permisiunilor.

en: Control frontend viewing of selected %s.
ro-RO: Controlați vizualizarea frontend pentru %s selectat.

en: Control frontend viewing of this %s.
ro-RO: Controlați vizualizarea frontend a acestui %s.

en: Control if this %s can be selected as a Parent Page.
ro-RO: Controlează dacă acest %s poate fi selectat ca Pagină Părinte.

en: Control management of selected groups.
ro-RO: Controlează gestionarea grupurilor selectate.

en: Control publishing of selected %s.
ro-RO: Controlați publicarea %s selectat.

en: Control publishing of this %s.
ro-RO: Controlați publicarea acestui %s.

en: Control term management for selected %s.
ro-RO: Controlați gestionarea termenilor pentru %s selectat.

en: Control term management for this %s.
ro-RO: Controlați gestionarea termenilor pentru acest %s.

en: Control which terms can be set as a Parent of other terms.
ro-RO: Controlați ce termeni pot fi setați ca Părinți ai altor termeni.

en: Control who add this %s to %s.
ro-RO: Controlați cine adaugă acest %s la %s.

en: Control who add this %s to all post types.
ro-RO: Controlați cine adaugă acest %s la toate tipurile de postări.

en: Control who can assign terms to this %s.
ro-RO: Controlați cine poate atribui termeni acestui %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
ro-RO: Controlați cine poate crea o revizie a %s cu acest %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
ro-RO: Controlează cine poate crea o revizie a tuturor tipurilor de postări în acest %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
ro-RO: Controlează cine poate crea o revizie a acestui %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
ro-RO: Controlați cine poate edita %s cu acest %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
ro-RO: Controlează cine poate edita toate tipurile de postări în acest %s.

en: Control who can select this %s as a parent %s.
ro-RO: Controlează cine poate selecta acest %s ca un părinte %s.

en: Control who can select this page as parent %s.
ro-RO: Controlează cine poate selecta această pagină ca părinte %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
ro-RO: Controlați cine poate trimite o revizie a %s cu acest %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
ro-RO: Controlează cine poate trimite o revizie a tuturor tipurilor de postări în acest %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
ro-RO: Controlează cine poate trimite o revizie a acestui %s.

en: Control who can view %s with this %s.
ro-RO: Controlați cine poate vizualiza %s cu acest %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
ro-RO: Controlează cine poate vizualiza toate tipurile de postări în acest %s.

en: Convert to "Blocked"
ro-RO: Conversie la "Blocat"

en: Convert to "Enabled"
ro-RO: Conversie la "Activat"

en: Convert to "Limit to"
ro-RO: Conversie la "Limitat la"

en: Copy
ro-RO: Copiază

en: Copy Roles and Permissions
ro-RO: Copiază Roluri și Permisiuni

en: Copy Roles and Permissions from:
ro-RO: Copiază Roluri și Permisiuni din:

en: Coverage
ro-RO: Acoperire

en: Create Custom Groups.
ro-RO: Creați Grupuri Personalizate.

en: Create Group
ro-RO: Creează Grup

en: Create New %s
ro-RO: Creează un Nou %s

en: Create New Permission Group
ro-RO: Creează un Nou Grup de Permisiuni

en: Create Posts for Your Users
ro-RO: Creează Postări pentru Utilizatorii Tăi

en: Create Revision
ro-RO: Creează revizie

en: Create Revision of
ro-RO: Creează revizie a

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
ro-RO: Creează grupuri noi de Permisiuni și setează numele și descrierea.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
ro-RO: Creează sau sincronizează postări pentru a se potrivi utilizatorilor. Proiectat pentru pluginuri de Echipe / Personal, dar cu un potențial larg de utilizare.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
ro-RO: Creați grupuri de permisiuni cu termen limitat cu expirare automată.

en: Current Selections:
ro-RO: Selecții curente:

en: Current Settings:
ro-RO: Setări curente:

en: Custom Group
ro-RO: Grup personalizat

en: Custom Groups
ro-RO: Grupuri personalizate

en: Custom status permissions
ro-RO: Permisiuni personalizate pentru stări

en: Customer
ro-RO: Client

en: Customize
ro-RO: Personalizează

en: Customize Permission Groups caption on user profile
ro-RO: Personalizează legenda Grupurilor de Permisiuni pe profilul utilizatorului

en: Customize Permissions screen title for Groups
ro-RO: Personalizează titlul ecranului Permisiuni pentru Grupuri

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
ro-RO: Personalizați aspectul mesajului teaser afișat utilizatorilor blocați.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
ro-RO: Personalizați mesajul de notificare la autentificare afișat utilizatorilor care nu sunt autentificați atunci când folosesc tipul teaser "Excerpt".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
ro-RO: Personalizați mesajul de notificare la autentificare afișat utilizatorilor care nu sunt autentificați atunci când folosesc tipul teaser "Primele X Caracteristici".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
ro-RO: Personalizați mesajul afișat utilizatorilor care sunt blocați de la vizualizarea conținutului complet atunci când folosesc tipul teaser "Citește mai mult".

en: Database Maintenance
ro-RO: Întreținerea bazei de date

en: Decide which status to use for new posts
ro-RO: Decide ce statut să folosești pentru postările noi

en: Default
ro-RO: Implicit

en: Default All
ro-RO: Implicit Toate

en: Defined Constant
ro-RO: Constanta Definită

en: Delay membership start date
ro-RO: Întârziere la data de început a membrului

en: Delete
ro-RO: Șterge

en: Delete Custom Groups.
ro-RO: Ștergeți Grupuri Personalizate.

en: Delete Permission Groups.
ro-RO: Șterge grupurile de Permisiuni.

en: Delete settings on plugin deletion
ro-RO: Șterge setările la ștergerea plugin-ului

en: Description
ro-RO: Descriere

en: Description:
ro-RO: Descriere:

en: Detailed Feature Grid
ro-RO: Grilă Detaliată a Funcțiilor

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ro-RO: Documentația detaliată este, de asemenea, disponibilă pe site-ul plugin-ului.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
ro-RO: Detectați rolurile WP mapate dinamic

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
ro-RO: Detectați rolurile utilizatorilor care sunt adăugate dinamic, dar nu sunt stocate în baza de date WP. Poate fi util pentru site-urile care se sincronizează cu Active Directory sau alte sisteme externe de înregistrare a utilizatorilor.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
ro-RO: Determină setarea implicită a Permisiunilor > Setări > Editare > Atribuire automată a termenilor impliciți

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
ro-RO: Determină valoarea implicită a Permisiunilor > Setări > Editare > Atribuire automată a termenului implicit

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
ro-RO: Utilizare exclusiv pentru dezvoltare (pe partea de front, nu înlocui clauza 'post_status = 'publish'' cu echivalentul filtrat)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
ro-RO: Utilizare exclusiv pentru dezvoltare (suprimă clauza post_status = 'publish' pentru tipuri de posturi nefiltrate cu utilizator anonim)

en: Direct Assignment
ro-RO: Atribuire Directă

en: Direct-Assigned
ro-RO: Atribuit direct

en: Direct-assigned
ro-RO: Atribuite direct

en: Directly control specific files
ro-RO: Controlați direct fișierele specifice

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
ro-RO: Dezactivați filtrarea Permisiunilor pentru utilizatorii care nu sunt conectați.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
ro-RO: Dezactivează determinarea automată a câtor niveluri ale arborelui de pagini să fie vizibile în mod implicit. În schimb, folosește valoarea specificată.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
ro-RO: Dezactivează filtrarea front end pentru toți utilizatorii (sub rezerva limitării de către PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
ro-RO: Dezactivează filtrarea front end dacă utilizatorul conectat este un administrator de conținut (normal, filtrul forțează includerea postărilor private lizibile în lista get_pages(), numărul postărilor etc.

en: Disabled Type
ro-RO: Tip dezactivat

en: Dismiss
ro-RO: Respinge

en: Display Administrative Hints
ro-RO: Afișați sugestii administrative

en: Display Module Hints
ro-RO: Afișați sugestii pentru module

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
ro-RO: Afișați o coloană personalizată pe ecranul Editare Postări pentru toate taxonomiile corelate care sunt activate pentru filtrarea Permisiunilor.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
ro-RO: Afișați un indiciu personalizat pe Permisiuni > Grupuri de utilizatori

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
ro-RO: Afișați un meniu derulant pentru roluri lângă caseta de căutare a utilizatorului pentru a restrânge rezultatele.

en: Display all advanced settings
ro-RO: Afișează toate setările avansate

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
ro-RO: Afișează toate operațiunile de permisiune într-o singură metabox cu tab-uri (interfață modernă). Când este dezactivat, fiecare operațiune are o metabox separată (interfață veche).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
ro-RO: Afișați descrieri pentru caracteristicile disponibile în modulele lipsă sau dezactivate.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
ro-RO: Afișați titluri descriptive pe ecranele Permisiunilor.

en: Display for readable non-private posts:
ro-RO: Afișare pentru postări non-private citibile:

en: Display for readable private posts:
ro-RO: Afișare pentru postări private citibile:

en: Display links if user doesn't have access
ro-RO: Afișați link-uri dacă utilizatorul nu are acces

en: Display mode for readable non-private posts
ro-RO: Mod de afișare pentru postări non-private citibile

en: Display mode for readable private posts
ro-RO: Mod de afișare pentru postări private citibile

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ro-RO: Permisiunile afișate sunt cele atribuite pentru tipul "%1$s". De asemenea, poți %2$sdefini permisiuni universale %3$s care se aplică tuturor tipurilor de postări asociate%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
ro-RO: Permisiunile afișate sunt cele atribuite pentru tipul "%1$s".%2$sDe asemenea, poți %3$sdefini permisiuni universale %4$s care se aplică tuturor tipurilor de postări asociate%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
ro-RO: Nu modificați lista din Biblioteca Media furnizată de WordPress.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
ro-RO: Nu atribuiți automat o categorie (cu excepția categoriei standard implicite dacă utilizatorul are permisiune)

en: Do not auto-assign a post tag
ro-RO: Nu atribui automat un tag de postare

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
ro-RO: Nu atribuiți automat un termen dacă utilizatorul are permisiune pentru mai mult de un termen în taxonomie

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
ro-RO: Nu atribui automat un termen din această taxonomie

en: Documentation
ro-RO: Documentație

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
ro-RO: Nu adăuga un meniu de Permisiuni. În schimb, adaugă elemente de meniu în meniurile Utilizatori și Setări.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
ro-RO: Nu permite utilizatorilor non-Administratori să vadă încărcările neasociate ale altora, indiferent de setările de permisiuni. Încărcările lor neasociate sunt în continuare accesibile, cu excepția cazului în care opțiunea 'own_attachments_always_editable' este setată pe false

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
ro-RO: Nu aplicați CSS pentru a ascunde Meniurile de Navigare goale

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
ro-RO: Nu aplica teaser de conținut la rezultatele get_pages() (lasă postările nelecturabile ascunse)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
ro-RO: Nu atribuiți sau aplicați permisiuni specifice pentru tipul 'media'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
ro-RO: Nu atribuiți sau aplicați permisiuni specifice pentru tipul 'page'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
ro-RO: Nu atribuiți sau aplicați permisiuni specifice pentru tipul 'post'

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
ro-RO: Nu atribui sau aplică permisiuni specifice pentru tipul de post personalizat specificat

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
ro-RO: Nu creditați capacitatea implicită 'manage_nav_menus' utilizatorilor care au capacitatea 'edit_theme_options' sau 'switch_themes'

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
ro-RO: Nu defini un status 'Aprobat', chiar dacă funcția Control Status este activă

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
ro-RO: Nu filtra afișarea comentariilor sau moderarea în wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
ro-RO: Nu filtra numărul de postări pentru termen în apelul get_terms()

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
ro-RO: Nu include paginile private lizibile în widgetul Paginilor sau în alte rezultate wp_list_pages() / get_pages()

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
ro-RO: Nu solicitați capacități suplimentare pentru gestionarea setărilor Meniului de Navigare (normal se solicită 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' sau 'publish_pages')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
ro-RO: Nu modifica indexurile meniului de admin pentru a poziționa meniul Permisiuni sub Utilizatori

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
ro-RO: Modul duplicat %1$s activat (%2$s în folderul %3$s).

en: ERROR
ro-RO: EROARE

en: Edit
ro-RO: Editează

en: Edit %s
ro-RO: Editează %s

en: Edit Files
ro-RO: Editează Fișiere

en: Edit Permissions
ro-RO: Editează permisiunile

en: Edit Permissions (%s)
ro-RO: Editează permisiunile (%s)

en: Edit Role Usage
ro-RO: Editează utilizarea rolului

en: Edit Tag for All Post Types
ro-RO: Editați Eticheta pentru Toate Tipurile de Postări

en: Edit Tag for Posts
ro-RO: Editați Eticheta pentru Postări

en: Edit User
ro-RO: Editează utilizator

en: Edit User Permissions
ro-RO: Editează permisiunile utilizatorului

en: Edit other users' files if attached to an editable post
ro-RO: Editează fișierele altor utilizatori dacă sunt atașate la o postare editabilă

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
ro-RO: Editați propriile încărcări de fișiere, chiar dacă devin atașate la un post needitabil.

en: Edit role capabilities directly
ro-RO: Editează capacitățile rolului direct

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
ro-RO: Editează numele și descrierea grupurilor de Permisiuni existente.

en: Edit this user's group membership
ro-RO: Editează apartenența acestui utilizator la grup

en: Editing
ro-RO: Editare

en: Editing Permissions
ro-RO: Modificarea permisiunilor

en: Editing can't be granted to non-users.
ro-RO: Editarea nu poate fi acordată utilizatorilor care nu sunt.

en: Editor Options
ro-RO: Opțiuni Editor

en: Elementor editor integration
ro-RO: Integrarea editorului Elementor

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
ro-RO: Eliminați interogările suplimentare de filtrare la actualizarea Meniului de Navigare, chiar și pentru utilizatorii care nu sunt Administratori

en: Enable
ro-RO: Activare

en: Enable Circles
ro-RO: Activare cercuri

en: Enable metabox on %s editing screen
ro-RO: Activează metabox pe ecranul de editare %s

en: Enable on Permissions screen
ro-RO: Activează pe ecranul de permisiuni

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_permissions capability to set editing Permissions on posts authored by others
ro-RO: Activează contribuitorii la postări sau autorii cu capacitatea pp_set_edit_permissions pentru a seta permisiunile de editare pe postările scrise de alții

en: Enabled
ro-RO: Activat

en: Enabled:
ro-RO: Activat:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
ro-RO: Aplică cerințe distincte de editare și ștergere pentru Media

en: Event post permissions
ro-RO: Permisiunile postărilor pentru evenimente

en: Event taxonomy controls
ro-RO: Controalele taxonomiei pentru evenimente

en: Events
ro-RO: Evenimente

en: Everyone
ro-RO: Toată lumea

en: Excerpt Only
ro-RO: Numai extras

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
ro-RO: Excluderea postărilor restricționate din hărțile XML pentru a menține indexarea SEO corectă.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
ro-RO: Extinde accesul pentru a permite elemente specificate, indiferent de capacitățile sau restricțiile rolului.

en: Extra Roles
ro-RO: Roluri suplimentare

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
ro-RO: Roluri suplimentare %1$s(pentru acest utilizator)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
ro-RO: Roluri suplimentare %1$s(din rolul principal sau %2$smembria grupului%3$s)%4$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
ro-RO: Roluri Extra %1$s(din rolul principal sau din apartenența la grup)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
ro-RO: Atribuirea de roluri suplimentare disponibilă pentru metagrupele {All} și {Anonymous}

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
ro-RO: Rolurile suplimentare cauzează atribuirea capacităților "_posts" în Rolul Model (Autor, Editor, etc.) pentru tipul de postare selectat. Activați această setare pentru a include, de asemenea, toate celelalte capacități în Rolul Model.

en: Extra Roles on User Profile
ro-RO: Roluri suplimentare pe profilul utilizatorului

en: Feature Moved
ro-RO: Funcționalitate mutată

en: Featured Image:
ro-RO: Imagine prezentată:

en: Features
ro-RO: Funcții

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
ro-RO: Text de înlocuire Feed (folosește %permalink% pentru URL-ul postării)

en: Feed Replacement Text:
ro-RO: Text de înlocuire pentru feed:

en: Fewest Users
ro-RO: Cei mai puțini utilizatori

en: Fields
ro-RO: Câmpuri

en: File Access
ro-RO: Acces la fișiere

en: File Access key with on-demand regeneration
ro-RO: Cheia de acces la fișiere cu regenerare la cerere

en: Filter Menu Items
ro-RO: Filtrează elementele de meniu

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
ro-RO: Prioritate de filtrare pentru filtrul 'get_pages' (implicit: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
ro-RO: Filtrați rezultatele căutării pe baza Permisiunilor de Vizualizare pentru o descoperire sigură a conținutului.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
ro-RO: Filtrează accesul direct la fișiere, pe baza accesului utilizatorului la postările la care fișierul este atașat. Nu este necesară configurarea suplimentară. Creează/modifică fișierul .htaccess în folderul de încărcări (și în folderul principal pentru multisite).

en: Find Users by %s
ro-RO: Găsește Utilizatori după %s

en: First Name
ro-RO: Prenume

en: Font Size (px):
ro-RO: Dimensiunea fontului (px):

en: For Statuses
ro-RO: Pentru stări

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
ro-RO: Pentru compatibilitate Teaser, împiedică argumentul pp_permissions să fie adăugat la redirecționări

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
ro-RO: Pentru compatibilitate Teaser, specifică un argument de redirecționare de utilizat în loc de redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
ro-RO: Pentru compatibilitate Teaser, specifică un argument de redirecționare suplimentar în afară de redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
ro-RO: Pentru câmpuri suplimentare, definește constantă PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
ro-RO: Pentru Meniurile de Navigare moștenite, ascundeți div-ul meniului de navigare gol

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
ro-RO: Pentru utilizatorii care nu sunt Administratori, noile elemente de Meniu de Navigare sunt setate implicit ca fiind copii ale primului element editabil

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
ro-RO: Pentru performanță, schimbă interogarea de baze de date get_pages() pentru a returna doar un subset de câmpuri, excluzând post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
ro-RO: Pentru permisiuni specializate în Biblioteca Media, activează funcția Permisiuni de Editare.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
ro-RO: Forțează detectarea rolurilor utilizatorilor WP care sunt adăugate dinamic, dar nu sunt stocate în baza de date WP.

en: Forum access controls
ro-RO: Controalele de acces la forum

en: Forum-specific permissions
ro-RO: Permisiuni specifice forumului

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
ro-RO: Permisiuni specifice forumului pentru bbPress cu control detaliat asupra accesului și participării pe forum.

en: Front End
ro-RO: Interfață Front End

en: Front-end visibility restrictions
ro-RO: Restricții de vizibilitate front-end

en: Full Content
ro-RO: Conținut complet

en: Full editing access for all post types. Also gives the ability to edit Permissions for user roles.
ro-RO: Acces complet la editare pentru toate tipurile de postări. Oferă, de asemenea, posibilitatea de a edita permisiunile pentru rolurile utilizatorilor.

en: Further details for your installation:
ro-RO: Detalii suplimentare pentru instalarea dumneavoastră:

en: Generate posts for user roles that you select
ro-RO: Generează postări pentru rolurile utilizatorilor pe care le selectezi

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
ro-RO: Obțineți funcții avansate de integrare cu Nginx, FTP și altele

en: Go Pro for time-limited group membership
ro-RO: Mergeți Pro pentru apartenența la grup cu termen limitat

en: Go to %s
ro-RO: Mergeți la %s

en: Group
ro-RO: Grup

en: Group Members
ro-RO: Membri ai Grupului

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
ro-RO: Restricțiile de grup nu sunt disponibile din cauza unei definiții constante

en: Group created.
ro-RO: Grup creat.

en: Group membership grants access to content of your choice
ro-RO: Apartenența la grup oferă acces la conținutul pe care îl alegeți

en: Group restrictions are not recommended.
ro-RO: Restricțiile de grup nu sunt recomandate.

en: Group updated.
ro-RO: Grup actualizat.

en: Group-based content permissions
ro-RO: Permisiuni de conținut bazate pe grupuri

en: Groups
ro-RO: Grupuri

en: HTML Element IDs:
ro-RO: ID-uri Element HTML:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
ro-RO: Cod de stare HTTP de trimis când accesul la fișier este blocat

en: Has Extra Roles
ro-RO: Are Roluri Extra

en: Has Permissions
ro-RO: Are Permisiuni

en: Has Permissions Set Directly
ro-RO: Are Permisiuni Setate Direct

en: Has Specific Permissions
ro-RO: Are Permisiuni Specifice

en: Hidden Content Teaser
ro-RO: Teaser Conținut Ascuns

en: Hide
ro-RO: Ascunde

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
ro-RO: Ascunde imaginea prezentată când se aplică Teaser

en: Hide Groups
ro-RO: Ascunde grupurile

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
ro-RO: Ascundeți postările private dacă utilizatorul nu are acces

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
ro-RO: Ascunde permisiunile Sub-%s atribuite automat

en: Hide featured image when teaser is applied
ro-RO: Ascundeți imaginea prezentată când teaser-ul este aplicat

en: Hide for Custom Visibility
ro-RO: Ascundeți pentru vizibilitate personalizată

en: Hide links if user doesn't have access
ro-RO: Ascundeți link-uri dacă utilizatorul nu are acces

en: Hierarchical content controls
ro-RO: Controale de conținut ierarhice

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
ro-RO: Dacă setarea de atribuire automată a termenilor este activată, aplicați-o chiar dacă utilizatorul nu are limitări de atribuire a termenilor

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
ro-RO: Dacă este bifat, paginile blocate din grupurile "Toate" sau "Conectați-vă" vor fi listate în continuare pentru Administratori.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
ro-RO: Dacă este dezactivat, postările manual "blocate" pot fi deblocate prin permisiuni specifice pentru Categorii / Termeni.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
ro-RO: Dacă este activat, trebuie adăugate capabilități corespunzătoare de editare și ștergere Media rolurilor existente.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
ro-RO: Dacă este activat, utilizatorii nu pot crea etichete noi pentru o postare decât dacă au capacitatea edit_tags. Poți gestiona acest lucru cu Capacități > Capacități > Taxonomii pentru orice rol.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
ro-RO: Dacă este activat, utilizatorii nu pot crea etichete noi pentru o postare decât dacă au capacitatea edit_tags. Poți gestiona acest lucru cu un editor de roluri WordPress cum ar fi PublishPress Capabilities.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
ro-RO: Dacă editarea grupului este permisă, poate modifica și apartenența la grup.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
ro-RO: Dacă unul dintre rolurile implicite este șters din baza de date WP, va rămâne disponibil ca rol model cu capacități implicite WP (dar poate fi dezactivat aici).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
ro-RO: Dacă permisiunile de propagare sunt atribuite unei ramuri de pagină, suprascrie orice permisiuni explicit atribuite în sub-pagini

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
ro-RO: Dacă unele pagini au fost suprimate din rezultatele get_pages(), schimbă valorile post_parent corespunzătoare ale paginilor copil la un strămoș vizibil

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
ro-RO: Dacă unele termeni au fost suprimați din rezultatele get_terms(), schimbă valorile parent corespunzătoare ale termenilor copil la un strămoș vizibil

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
ro-RO: Dacă utilizatorul este blocat de la citirea postărilor dintr-o categorie, blochează și accesul la pagina arhivă a categoriei.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
ro-RO: Dacă această setare este dezactivată, puteți activa un rol dându-i capacități: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate salva în general pagini la nivel superior, dar o pagină pe care o editează este deja acolo, permiteți-i să rămână la nivel superior chiar dacă nu este încă publicată

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
ro-RO: Dacă utilizatorul are capacități de gestionare a Meniului de Navigare, dar nu poate 'edit_theme_options', eliminați linkul din Meniul de Apariție wp-admin în loc să-l legați de nav-menus

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
ro-RO: Dacă îți place %s, te rugăm să ne lași o evaluare de %s. Mulțumim!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ro-RO: Dacă ai nevoie de ajutor sau ai o solicitare pentru o nouă funcție, anunță-ne.

en: Inactive
ro-RO: Inactiv

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
ro-RO: Include postările programate în interogarea postărilor dacă utilizatorul le poate edita

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
ro-RO: Inserează un formular de autentificare folosind shortcode-ul %s[login_form]%s.

en: Installation History
ro-RO: Istoricul instalării

en: Integration Active
ro-RO: Integrare activă

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
ro-RO: Integrare cu ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML și alte pluginuri; suport îmbunătățit pentru Multisite.

en: Integration with permission groups
ro-RO: Integrare cu grupurile de permisiuni

en: Integrations
ro-RO: Integrări

en: Invalid group ID.
ro-RO: ID grup invalid.

en: Invalid user ID.
ro-RO: ID utilizator invalid.

en: Knowledge Base
ro-RO: Baza de Cunoștințe

en: Language-specific content access
ro-RO: Acces la conținut specific pe limbă

en: Last Name
ro-RO: Nume de familie

en: Learn More
ro-RO: Aflați mai multe

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
ro-RO: Păstrează Biblioteca Media cu criterii de acces normale bazate pe capacitățile rolului utilizatorului

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
ro-RO: Lăsați termenii fără postări lizibile în Meniurile de Navigare WP

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
ro-RO: Lăsați postările ilegibile în Meniurile de Navigare WP

en: Left
ro-RO: Stânga

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
ro-RO: Compatibilitate legacy: filtrele de termeni de front-end nu sunt aplicate pe unele site-uri.

en: License
ro-RO: Licență

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
ro-RO: Limitați accesul pe baza autorului postării și a apartenenței la grup pentru un control mai detaliat al permisiunilor.

en: Limit attachment access by post permissions
ro-RO: Limitarea accesului la atașamente prin permisiunile postării

en: Limit front-end category / term filtering
ro-RO: Limitați filtrarea categoriilor / termenilor pe front-end

en: Limit to
ro-RO: Limita la

en: Limit to:
ro-RO: Limitează la:

en: Limited Editing Elements
ro-RO: Elemente de editare limitată

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
ro-RO: Funcția Limitarea Elementelor de Editare s-a mutat la <a href="%s">Capabilități > Funcții Editor</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
ro-RO: Funcția Limitarea Elementelor de Editare necesită plugin-ul <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a>.

en: Limited User Editors can assign their own role
ro-RO: Editorii de Utilizatori Limitati pot atribui propriul rol

en: List Files
ro-RO: Lista Fișierelor

en: List and Single view
ro-RO: Vizualizare Listă și Unică

en: List other user's uneditable posts
ro-RO: Listează postările needitabile ale altui utilizator

en: List other users' files if attached to a editable post
ro-RO: Lista fișierelor altor utilizatori dacă sunt atașate la o postare editabilă

en: List other users' files if attached to a viewable post
ro-RO: Lista fișierelor altor utilizatori dacă sunt atașate la o postare vizibilă

en: List other users' unattached files by default
ro-RO: Lista fișierelor neatașate ale altor utilizatori în mod implicit

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ro-RO: Permisiunile listate sunt cele atribuite pentru tipul "%1$s". De asemenea, poți %2$sdefini permisiuni universale %3$s care se aplică tuturor tipurilor de postări asociate%4$s.

en: Live Preview
ro-RO: Previzualizare live

en: Lock custom menu items
ro-RO: Blocați elementele de meniu personalizate

en: Logged In
ro-RO: Conectat

en: Logged In Users
ro-RO: Utilizatori autentificați

en: Logged in Users:
ro-RO: Utilizatori conectați:

en: Login Notice Message
ro-RO: Mesaj de notificare pentru autentificare

en: Login State
ro-RO: Stare de Conectare

en: Make Unattached Files Private
ro-RO: Fă fișierele neatașate private

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
ro-RO: Faceți ca funcția de căutare din metaboxul de selecție a postării să se uite la conținutul postării

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
ro-RO: Faceți ca funcția de căutare din metaboxul de selecție a postării să se uite la extrasele postării

en: Make unattached files private
ro-RO: Faceți fișierele neatașate private

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
ro-RO: Gestionează setările pluginului PublishPress Permissions.

en: Manage members in Custom Groups.
ro-RO: Gestionați membrii în Grupuri Personalizate.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
ro-RO: Gestionează permisiunile altui utilizator. De asemenea, oferă capacități pentru toate tipurile de postări și statusuri.

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ro-RO: Numărul maxim de postări / termeni ierarhici de afișat simultan (pe pagină)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ro-RO: Numărul maxim de posturi / termeni non-hierarhici de afișat simultan (pe pagină)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
ro-RO: Numărul maxim de permisiuni specifice de inserat într-o singură interogare de bază de date (implicit 1000)

en: Media File Protection
ro-RO: Protecția fișierelor media

en: Media Library
ro-RO: Biblioteca Media

en: Member since:
ro-RO: Membru din:

en: Membership
ro-RO: Membru

en: Membership Notifications
ro-RO: Notificări de membru

en: Message for Blocked Users
ro-RO: Mesaj pentru Utilizatori Blocați

en: Metabox disabled
ro-RO: Metabox dezactivat

en: Metabox enabled
ro-RO: Metabox activat

en: Mirror to %s
ro-RO: Reflectă la %s

en: Mirror to %s %s
ro-RO: Reflectă la %s %s

en: Miscellaneous
ro-RO: Diverse

en: Modify permissions for these Post Types:
ro-RO: Modifică permisiunile pentru aceste tipuri de postări:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
ro-RO: Modifică permisiunile pentru aceste taxonomii:

en: Modify viewing or editing access
ro-RO: Modificați accesul de vizualizare sau editare

en: Most Users
ro-RO: Cei mai mulți utilizatori

en: Multilingual
ro-RO: Multilingv

en: Multilingual permission management
ro-RO: Gestionarea permisiunilor multilingve

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
ro-RO: Suport multilingv cu sincronizarea permisiunilor între traducerile de conținut.

en: Name
ro-RO: Nume

en: Name (A-Z)
ro-RO: Nume (A-Z)

en: Name (Z-A)
ro-RO: Nume (Z-A)

en: Name:
ro-RO: Nume:

en: Nav Menu (Block)
ro-RO: Meniu de navigare (Bloc)

en: Nav Menu (Legacy)
ro-RO: Meniu de navigare (moștenit)

en: Nav Menu Editing
ro-RO: Editarea meniului de navigare

en: Nav Menus (Block)
ro-RO: Meniuri de navigare (Bloc)

en: Nav Menus (Legacy)
ro-RO: Meniuri de navigare (Legacy)

en: Navigation Menus:
ro-RO: Meniuri de navigare:

en: Need Permissions Support?
ro-RO: Ai nevoie de Suport pentru Permisiuni?

en: Nested Pages
ro-RO: Pagini Încapsulate

en: Network-Wide Settings
ro-RO: Setări la Nivel de Rețea

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
ro-RO: Nu modifica niciodată valoarea parent în setul de rezultate get_terms(), chiar dacă unele termeni au fost suprimați

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
ro-RO: Nu modifica niciodată valoarea post_parent în setul de rezultate get_pages(), chiar dacă unele pagini au fost suprimate

en: New Revision
ro-RO: Revizie Nouă

en: New group created.
ro-RO: Grup nou creat.

en: Nginx integration support
ro-RO: Suport pentru integrarea Nginx

en: Nickname
ro-RO: Poreclă

en: No Action selected!
ro-RO: Nicio acțiune selectată!

en: No Custom Group
ro-RO: Fără Grup Personalizat

en: No Qualification selected!
ro-RO: Nicio Calificare selectată!

en: No Teaser
ro-RO: Fără teaser

en: No items selected!
ro-RO: Niciun element selectat!

en: No matching groups were found.
ro-RO: Nu au fost găsite grupuri corespunzătoare.

en: No matching roles were found.
ro-RO: Nu au fost găsite roluri corespunzătoare.

en: No redirect
ro-RO: Fără redirecționare

en: No results found.
ro-RO: Niciun rezultat găsit.

en: No role exceptions set
ro-RO: Nici o excepție de rol setată

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
ro-RO: Nici o permisiune specifică pentru utilizatori. Folosește caseta de căutare pentru a adăuga utilizatori.

en: No statuses selected!
ro-RO: Niciun statut selectat!

en: No teaser will be applied
ro-RO: Nu se va aplica niciun teaser

en: No user/group specified.
ro-RO: Niciun utilizator/grup specificat.

en: No users selected
ro-RO: Niciun utilizator selectat

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
ro-RO: Utilizatorii non-administratori pot seta permisiuni de editare pentru postările lor editabile

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
ro-RO: Utilizatorii non-administratori pot seta permisiuni de citire pentru postările lor editabile

en: None. All %ss will be hidden by default.
ro-RO: Niciuna. Toate %ss vor fi ascunse în mod implicit.

en: Not Logged In
ro-RO: Neconectat

en: Not Logged In Users
ro-RO: Utilizatori neautentificați

en: Not Logged In:
ro-RO: Neautentificat:

en: Note:
ro-RO: Notă:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
ro-RO: Notă: Grupurile BuddyPress și alte grupuri definite extern nu sunt listate aici, chiar dacă modifică permisiunile

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
ro-RO: Notă: Grupurile și Rolurile sunt întotdeauna afișate pe ecranul Editare Utilizator.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
ro-RO: Notă: Grupurile sunt o alternativă mai flexibilă la rolurile utilizatorilor. Poți crea grupuri de utilizatori și le poți oferi sau refuza accesul la zonele site-ului tău.

en: Notes
ro-RO: Note

en: Notes regarding Pattern Roles
ro-RO: Note referitoare la Rolurile Model

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
ro-RO: Pe lista Utilizatori, grupurile de permisiuni în coloana personalizată sunt linkuri de filtrare a listelor în loc de linkuri de editare a grupului

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
ro-RO: Pe ecranul Pagini, satisface o capacitate lipsă edit_private_pages listând paginile private needitabile.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
ro-RO: Pe ecranul Postări, satisface o capacitate lipsă edit_others_posts listând postările needitabile ale altor utilizatori.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
ro-RO: Pe ecranul Postări, satisface o capacitate lipsă edit_posts listând schițe needitabile.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
ro-RO: Pe front-end-ul site-ului, afișați text teaser pentru postări necitite în loc să le ascundeți.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
ro-RO: Pe front-end-ul site-ului, înlocuiți conținutul ne-citibil cu text de rezervă. Poate fi activat pentru orice tip de postare. Sunt furnizate filtre personalizate, dar nu este necesară programarea pentru utilizarea de bază.

en: Only one group is selectable on Add User screen
ro-RO: Numai un singur grup este selectabil pe ecranul Adaugă Utilizator

en: Only one group is selectable on Edit User screen
ro-RO: Numai un singur grup este selectabil pe ecranul Editează Utilizator

en: Operation
ro-RO: Operațiune

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
ro-RO: Optimizați site-ul dvs. cu controale avansate de confidențialitate și performanță

en: Options
ro-RO: Opțiuni

en: Order Page Parent dropdown by Title
ro-RO: Ordonați pagina părinte a comenzii după titlu

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
ro-RO: Alte pluginuri (sau dezactivarea Permisiunilor PublishPress) pot împiedica aplicarea corectă a permisiunilor sub-paginilor atunci când se creează o nouă sub-pagină.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
ro-RO: Alți utilizatori nu vor putea publica pagini de nivel superior noi (Părinte = "Pagina Principală"), sau muta o pagină publicată din "Pagina Principală" într-un alt Părinte.

en: PHP Version: %s
ro-RO: Versiune PHP: %s

en: Padding (px):
ro-RO: Margine (px):

en: Page Approved
ro-RO: Pagina Aprobată

en: Page Authors, Editors and Administrators
ro-RO: Autori, Editori și Administratori ai Paginii

en: Page Editors and Administrators
ro-RO: Editori și Administratori ai Paginii

en: Page Parent selection for editable pages only
ro-RO: Selectarea părintelui paginii pentru paginile editabile doar

en: Page Structure
ro-RO: Structura Paginii

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
ro-RO: Pagini și tipuri de postări personalizate sunt disponibile în %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
ro-RO: Pagini pot fi setate sau eliminate din nivelul superior prin:

en: Pattern ID:
ro-RO: ID Model:

en: Pattern Role
ro-RO: Rol Model

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
ro-RO: Rolurile de tip Pattern convertesc capabilitățile 'post' în capabilitatea specifică tipului corespunzător. Într-o instalare WP normală, aceasta este cea mai ușoară soluție.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
ro-RO: Performanță: Nu filtra numărul de categorii / etichete

en: Permission Group
ro-RO: Grup de permisiuni

en: Permission Groups
ro-RO: Grupuri de Permisiuni

en: Permission Groups on User Profile
ro-RO: Grupurile de permisiuni pe profilul utilizatorului

en: Permission already selected!
ro-RO: Permisiunea este deja selectată!

en: Permission synchronization across translations
ro-RO: Sincronizarea permisiunilor între traduceri

en: Permission-aware XML sitemaps
ro-RO: Hărți XML conștiente de permisiuni

en: Permission-aware indexing
ro-RO: Indexare conștientă de permisiuni

en: Permission-aware nested view
ro-RO: Vizualizare imersivă conștientă de permisiuni

en: Permission-aware search results
ro-RO: Rezultate ale căutării conștiente de permisiuni

en: Permission-aware tree view
ro-RO: Vizualizare arbore conștientă de permisiuni

en: Permissions
ro-RO: Permisiuni

en: Permissions & Access
ro-RO: Permisiuni & Acces

en: Permissions Capabilities
ro-RO: Capacități de Permisiuni

en: Permissions Documentation
ro-RO: Documentația permisiunilor

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
ro-RO: Permissions Pro a fost anterior activ. Acum folosiți versiunea gratuită, cu mai puține funcții.

en: Permissions Settings
ro-RO: Setări Permisiuni

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
ro-RO: Permisiuni convertite. Reîncarcă formularul pentru a vizualiza permisiunile salvate recent.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
ro-RO: Permisiuni reflectate. Reîncarcă formularul pentru a vizualiza permisiunile salvate recent.

en: Permissions screen disabled
ro-RO: Ecranul de permisiuni dezactivat

en: Permissions screen enabled
ro-RO: Ecranul de permisiuni activat

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
ro-RO: Setarea permisiunilor 'Pagini pot fi setate sau eliminate din Nivelul Superior de' se aplică doar tipului 'pagină'

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
ro-RO: Permisiunile pentru a activa accesul nu sunt disponibile din cauza unei definiții constante

en: Permissions&hellip;
ro-RO: Permisiuni&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
ro-RO: Permisiuni: %1$s %2$s în acest %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
ro-RO: Permisiuni: %1$s tot conținutul în acest %2$s pentru Toate Tipurile de Postări

en: Permissions: %1$s in %2$s
ro-RO: Permisiuni: %1$s în %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
ro-RO: Permisiuni: %1$s această %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
ro-RO: Permisiuni: %1$s această %2$s pentru Toate Tipurile de Postări

en: Permissions: %s
ro-RO: Permisiuni: %s

en: Permissions: %s this %s
ro-RO: Permisiuni: %s acest %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
ro-RO: Permisiuni: Atribuie Termeni acestui %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
ro-RO: Permisiuni: Atribuie acest %2$s pentru Toate Tipurile de Postări

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
ro-RO: Permisiuni: Atribuie acest %2$s la %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
ro-RO: Permisiuni: Selectează acest %1$s ca Părinte pentru Toate Tipurile de Postări

en: Permissions: Select this %s as Parent
ro-RO: Permisiuni: Selectează acest %s ca Părinte

en: Please enter a group name.
ro-RO: Te rugăm să introduci un nume de grup.

en: Please select a bulk action first.
ro-RO: Te rugăm să selectezi mai întâi o acțiune de masă.

en: Please select at least one item.
ro-RO: Te rugăm să selectezi cel puțin un element.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
ro-RO: Te rugăm să actualizezi PublishPress Authors la versiunea 3.8.0 sau mai recent pentru integrarea Permisiunilor.

en: Post Approved
ro-RO: Postare Aprobată

en: Post Capabilities
ro-RO: Capabilități Post

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
ro-RO: Câmpuri Meta Post pentru a copia atunci când se folosește dropdown-ul 'Adaugă Pagina Autor' pe ecranul Utilizatori

en: Post Statuses for Editorial Workflow
ro-RO: Stările postărilor pentru fluxul editorial

en: Post Type
ro-RO: Tip postare

en: Post Types
ro-RO: Tipuri de postări

en: Post Visibility Statuses
ro-RO: Stările vizibilității postărilor

en: Post-specific Permissions take priority
ro-RO: Permisiunile specifice postării au prioritate

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
ro-RO: Permisiuni specifice pentru postări și categorii pentru crearea și editarea conținutului.

en: Posts / Pages Listing
ro-RO: Lista Postărilor / Paginilor

en: Posts Teaser
ro-RO: Prezentare generală a postărilor

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
ro-RO: Prevenirerea creării sau editării articolelor personalizate pentru utilizatorii care nu sunt Administratori și care nu au capacitatea edit_theme_options.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
ro-RO: Previn editarea fișierelor dacă sunt atașate la o postare needitabilă

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
ro-RO: Preveniți utilizatorii care nu sunt Administratori să adauge noi elemente de Meniu de Navigare la nivel superior (adăugați-le sub elementele editabile existente)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
ro-RO: Previnerea utilizatorilor care nu sunt Administratori, dar care au permisiuni de editare, să editeze un utilizator de nivel superior sau să aloce un rol mai înalt decât al lor.

en: Primary Role:
ro-RO: Rol principal:

en: Privacy & Performance
ro-RO: Confidențialitate & Performanță

en: Private Posts:
ro-RO: Postări private:

en: Pro Feature
ro-RO: Funcție Pro

en: Process externally uploaded files
ro-RO: Procesați fișierele încărcate extern

en: Produce posts for users when they register
ro-RO: Produce postări pentru utilizatori când se înregistrează

en: Product category controls
ro-RO: Controale pentru categoria de produse

en: Product permissions
ro-RO: Permisiuni pentru produse

en: Promo file not found.
ro-RO: Fișierul promoțional nu a fost găsit.

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
ro-RO: Versiunea PublishPress Permissions: %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
ro-RO: PublishPress Permisiuni vă permite să activați sau să refuzați accesul la postări, pagini, categorii, etichete și altele.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
ro-RO: PublishPress Permissions necesită direcții. Te rugăm să mergi la %1$sPermisiuni > Setări%2$s și să indicii ce Tipuri de Postări și Taxonomii ar trebui filtrate.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
ro-RO: Permisiunile PublishPress nu vor aplica roluri sau permisiuni suplimentare pentru a limita sau extinde accesul de vizualizare sau editare.

en: PublishPress Statuses
ro-RO: Stările PublishPress

en: Publishing
ro-RO: Publicare

en: Purchase
ro-RO: Achiziționează

en: Qualification
ro-RO: Calificare

en: Quick edit integration
ro-RO: Integrare pentru editare rapidă

en: Read More
ro-RO: Citește mai mult

en: Read More Notice
ro-RO: Notificare Citește mai mult

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
ro-RO: Linkuri Citește mai mult, extrase și redirectări sunt disponibile în %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
ro-RO: Ești gata să generezi automat postări pentru utilizatorii tăi?

en: Ready to enhance your membership features?
ro-RO: Sunteți gata să îmbunătățiți funcțiile de membru?

en: Ready to secure your files?
ro-RO: Sunteți gata să vă securizați fișierele?

en: Redirect
ro-RO: Redirectare

en: Redirect Settings
ro-RO: Setări de Redirecționare

en: Redirect functionality is available in PRO
ro-RO: Funcționalitatea de redirecționare este disponibilă în PRO

en: Redirect to WordPress login
ro-RO: Redirecționează către autentificarea WordPress

en: Redirect to a custom post
ro-RO: Redirecționează către o postare personalizată

en: Redirect to another post
ro-RO: Redirectare către o altă postare

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
ro-RO: Redirectează utilizatorii către o altă pagină atunci când încearcă să acceseze conținut restricționat

en: Redirection
ro-RO: Redirecționare

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ro-RO: Reducerea cheltuielilor pentru interogarea paginilor (în get_pages() și wp-admin) prin setarea implicită a câmpurilor la o listă setată care nu include post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ro-RO: Reduce suprasarcina interogării wp-admin Media prin setarea implicită a câmpurilor la o listă prestabilită care nu include post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ro-RO: Reduce suprasarcina interogării wp-admin posts prin setarea implicită a câmpurilor la o listă prestabilită care nu include post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ro-RO: Reduce suprasarcina interogării wp-admin pentru tipul de post personalizat specificat prin setarea implicită a câmpurilor la o listă prestabilită care nu include post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_permissions capability is also required.
ro-RO: Indiferent de această setare, capacitatea pp_set_edit_permissions este de asemenea necesară.

en: Regardless of this setting, the pp_set_view_permissions capability is also required.
ro-RO: Indiferent de această setare, capacitatea pp_set_view_permissions este de asemenea necesară.

en: Regulate access to Category archive pages
ro-RO: Reglează accesul la paginile de arhivă a categoriilor

en: Reload form for further changes to this permission
ro-RO: Reîncarcă formularul pentru alte modificări la această permisiune

en: Reload form for further changes to this role
ro-RO: Reîncarcă formularul pentru alte modificări la acest rol

en: Remove
ro-RO: Elimină

en: Remove Selected
ro-RO: Îndepărtează Selectat

en: Remove custom permissions for user
ro-RO: Îndepărtează permisiunile personalizate pentru utilizator

en: Remove selected users from Permission Group
ro-RO: Îndepărtează utilizatorii selectați din Grupul de Permisiuni

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
ro-RO: Eliminați prefixul "Privat:" și "Protejat" din titlurile Postării, Paginii.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
ro-RO: Îndepărtezi permisiunile personalizate pentru "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
ro-RO: Îndepărtează Elemente de Meniu ilegibile. Dacă apar probleme cu redarea meniului cu un plugin de terță parte, dezactivează această setare.

en: Replace Post Content With:
ro-RO: Înlocuiește conținutul postării cu:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
ro-RO: Înlocuiți complet conținutul postării cu conținut personalizat pentru utilizatorii care nu au acces.

en: Request
ro-RO: Solicitare

en: Request Support
ro-RO: Solicită Suport

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
ro-RO: Restricționează accesul blocând elemente specificate, cu excepția cazului în care o excepție "Activat" este de asemenea stocată.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
ro-RO: Restricționează accesul limitând capacitățile rolului să se aplice doar pentru elementele specificate. Utilizatorii trebuie să aibă în continuare capacitățile în rolul lor principal sau roluri suplimentare.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
ro-RO: Restricționați cererile directe de fișiere pe baza accesului utilizatorului la pagina la care este atașat un fișier.

en: Return to Menu Editor
ro-RO: Întoarceți-vă la Editorul de Meniu

en: Revert to Defaults
ro-RO: Restabilește valorile implicite

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
ro-RO: Revizuiește selecția de mai jos, apoi apasă <strong>Salvează Permisiunile</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
ro-RO: Revizuiește selecția de mai jos, apoi fă clic pe <strong>Salvează Roluri</strong>.

en: Revise
ro-RO: Revizuiește

en: Revision
ro-RO: Revizuire

en: Revisors
ro-RO: Revisori

en: Right
ro-RO: Dreapta

en: Role
ro-RO: Rol

en: Role Capabilities
ro-RO: Capabilități Rol

en: Role Integration
ro-RO: Integrarea Rolurilor

en: Role Usage
ro-RO: Utilizarea rolului

en: Role Usage edited.
ro-RO: Utilizarea rolului editată.

en: Role Usage updated.
ro-RO: Utilizarea rolului actualizată.

en: Role Usage: %s
ro-RO: Utilizarea rolului: %s

en: Role already selected!
ro-RO: Rolul este deja selectat!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
ro-RO: Capabilitățile rolului definite pentru alte tipuri de postări (de exemplu, 'edit_others_pages', 'edit_things') sunt ignorate, cu excepția cazului în care utilizarea rolului este setată la Atribuire Directă.

en: Role-Based Synchronization
ro-RO: Sincronizare Bazată pe Roluri

en: Roles
ro-RO: Roluri

en: Roles %1$s
ro-RO: Roluri %1$s

en: Roles & Groups
ro-RO: Roluri & Grupuri

en: Roles and Permissions copied.
ro-RO: Roluri și permisiuni copiate.

en: Roles assigned directly to the user
ro-RO: Roluri atribuite direct utilizatorului

en: Roles assigned to the user or one of their groups
ro-RO: Roluri atribuite utilizatorului sau uneia dintre grupurile sale

en: Roles updated.
ro-RO: Roluri actualizate.

en: Save Changes
ro-RO: Salvează Schimbările

en: Save Permissions
ro-RO: Salvează permisiunile

en: Save Roles
ro-RO: Salvează rolurile

en: Saving Permissions...
ro-RO: Se salvează Permisiunile...

en: Saving Roles...
ro-RO: Se salvează Rolurile...

en: Scheduled Change Notifications
ro-RO: Notificări de schimbare programate

en: Scheduled Revision Monitors
ro-RO: Monitoare de revizie programate

en: Search Custom Groups
ro-RO: Caută grupuri personalizate

en: Search Groups
ro-RO: Căutare Grupuri

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
ro-RO: Rezultatele căutării pentru &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
ro-RO: Rezultatele căutării includ media

en: Search Results:
ro-RO: Rezultate căutare:

en: Search Users
ro-RO: Caută utilizatori

en: Search and add users...
ro-RO: Caută și adaugă utilizatori...

en: Search by last name instead of display name
ro-RO: Căutați după numele de familie în loc de numele de afișare

en: Search engine visibility controls
ro-RO: Controale pentru vizibilitatea în motoarele de căutare

en: Search for a group
ro-RO: Caută un grup

en: Search for a user
ro-RO: Caută un utilizator

en: Search for an author
ro-RO: Caută un autor

en: Search result filtering
ro-RO: Filtrarea rezultatelor căutării

en: Search roles and groups...
ro-RO: Caută roluri și grupuri...

en: Search roles...
ro-RO: Caută roluri...

en: Secure content discovery
ro-RO: Descoperirea sigură a conținutului

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
ro-RO: Vizualizați încărcările de fișiere neatașate ale altor utilizatori în Biblioteca Media.

en: Select %s
ro-RO: Selectează %s

en: Select All
ro-RO: Selectează Tot

en: Select Permission Groups at User creation
ro-RO: Selectați grupurile de permisiuni la crearea utilizatorului

en: Select Post
ro-RO: Selectează Postarea

en: Select Post Type to Configure
ro-RO: Selectează tipul de postare pe care vrei să-l configurezi

en: Select a page
ro-RO: Selectați o pagină

en: Select as Parent
ro-RO: Selectează ca Părinte

en: Select terms
ro-RO: Selectați termeni

en: Selected %s:
ro-RO: Selectat %s:

en: Selected users already have specified author page
ro-RO: Utilizatorii selectați au deja o pagină autor specificată

en: Selected:
ro-RO: Selectat:

en: Set "Manage This Term" permissions for specific terms.
ro-RO: Setează permisiunile "Gestionați acest termen" pentru termeni specifici.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
ro-RO: Setați permisiunile "Setare ca Părinte" pentru categorii sau termeni specifici.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
ro-RO: Setează Permisiunile "Setează ca Părinte" pentru Postări specifice.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Categories or Terms.
ro-RO: Setați permisiunile "Setați ca Părinte" pentru Categorii sau Termeni specifici.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Pages.
ro-RO: Setați permisiunile "Setați ca Părinte" pentru Pagini specifice.

en: Set Assign Term permissions.
ro-RO: Setați permisiunile de Atribuire a Termenilor.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
ro-RO: Setează autorul la utilizatorul curent dacă capacitatea autoset_post_author / autoset_page_author este atribuită

en: Set Copy Permissions for specific Posts.
ro-RO: Setează permisiunile de copiere pentru postări specifice.

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ro-RO: Setează Permisiunile de Editare pentru Postări, Categorii sau Termeni specifici.

en: Set Editing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ro-RO: Setați permisiunile de editare pentru Postări, Categorii sau Termeni specifici.

en: Set Permissions in Post or Term Editing Screen
ro-RO: Setează permisiunile în ecranul de editare a postării sau termenului

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ro-RO: Setează Permisiunile de Revizie pentru Postări, Categorii sau Termeni specifici.

en: Set Term Assignment Permissions.
ro-RO: Setează Permisiunile de Atribuire a Termenilor.

en: Set Term Management Permissions.
ro-RO: Setează Permisiunile de Gestionare a Termenilor.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ro-RO: Setează Permisiunile de Vizualizare pentru Postări, Categorii sau Termeni specifici.

en: Set Viewing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ro-RO: Setați permisiunile de vizualizare pentru Postări, Categorii sau Termeni specifici.

en: Set membership expiration date
ro-RO: Stabiliți data de expirare a membrului

en: Set to Blocked
ro-RO: Setat pe Blocat

en: Set to Default
ro-RO: Setat pe Implicit

en: Set to Enabled
ro-RO: Setează la Activat

en: Set up posts for existing users
ro-RO: Configurează postări pentru utilizatorii existenți

en: Setting
ro-RO: Setare

en: Settings
ro-RO: Setări

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
ro-RO: Setări legate de permisiunile de editare a conținutului, furnizate de modulul %s.

en: Shop manager
ro-RO: Manager de Magazin

en: Show All
ro-RO: Afișează Tot

en: Show Groups
ro-RO: Arată grupuri

en: Show a "Read More" link that requires login
ro-RO: Afișează un link "Citește mai mult" care necesită autentificare

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
ro-RO: Afișați un mesaj teaser sau un prompt de conectare pentru conținutul protejat. Disponibil în PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
ro-RO: Afișați imaginea prezentată

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ro-RO: Arătați fișierele încărcate de alți utilizatori dacă sunt atașate la o postare pe care utilizatorul are permisiunea să o editeze.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
ro-RO: Arătați fișierele încărcate de alți utilizatori dacă sunt atașate la o postare pe care utilizatorul are permisiunea să o vizualizeze.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
ro-RO: Afișează lista de funcții și screencast-uri Permisiuni Pro

en: Show only the first
ro-RO: Afișează doar primele

en: Show the first X characters of the post content
ro-RO: Afișează primele X caractere ale conținutului postării

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
ro-RO: Arătați utilizatorilor toate fișierele din Biblioteca Media. Debifarea acestei opțiuni va ascunde fișierele media încărcate de alți utilizatori.

en: Single view only
ro-RO: Vizualizare unică doar

en: Sitemap filtering for restricted content
ro-RO: Filtrarea hărților pentru conținut restricționat

en: Small Thumbnails Unfiltered
ro-RO: Miniaturi mici nefiltrate

en: Smart User Matching
ro-RO: Potrivire Inteligentă a Utilizatorilor

en: Some term-limited editing configurations require this.
ro-RO: Unele configurații de editare cu termen limitat necesită acest lucru.

en: Sort by:
ro-RO: Sortează după:

en: Specific Permissions
ro-RO: Permisiuni Specifice

en: Specific Permissions %1$s
ro-RO: Permisiuni specifice %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
ro-RO: Permisiuni Specifice %1$s(pentru acest utilizator)%2$s

en: Specific Permissions %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
ro-RO: Permisiuni specifice %1$s(din rolul principal sau %2$smembria grupului%3$s)%4$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
ro-RO: Permisiuni Specifice (din rolul principal sau din apartenența la grup)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
ro-RO: Permisiuni specifice atribuite direct utilizatorului

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
ro-RO: Permisiuni specifice atribuite utilizatorului sau uneia dintre grupurile sale

en: Specific Permissions updated.
ro-RO: Permisiuni specifice actualizate.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
ro-RO: Permisiuni specifice: adăugirile ('Activat') nu sunt aplicate, nu pot fi atribuite

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
ro-RO: Permisiuni specifice: nu se pot aplica restricții ('Blocat') grupurilor definite de utilizator

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
ro-RO: Permisiuni specifice: restricțiile ('Blocat') au prioritate față de adăugiri ('Activat')

en: Standard Statuses
ro-RO: Stări Standard

en: Standard statuses
ro-RO: Stări standard

en: Status-based editing capabilities
ro-RO: Capabilități de editare bazate pe stări

en: Status: Private
ro-RO: Stare: Privat

en: Statuses
ro-RO: Stări

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
ro-RO: Opriți utilizatorii să editeze fișierele încărcate de alți utilizatori, cu excepția cazului în care sunt atașate la o postare pe care utilizatorul are permisiunea să o editeze.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
ro-RO: Permisiunile Sub-%1$s nu sunt listate separat.

en: Sub-Sections
ro-RO: Subsecțiuni

en: Submit Changes
ro-RO: Trimite modificări

en: Submit Changes to
ro-RO: Trimite modificări la

en: Submit Revision
ro-RO: Trimite revizie

en: Submit Revision of
ro-RO: Trimite revizie a

en: Submitted Revision
ro-RO: Revizie Trimisa

en: Submitted Revision Editors
ro-RO: Revizie Trimisa

en: Subscribers
ro-RO: Abonați

en: Supported Plugin Integration
ro-RO: Integrarea pluginului suportată

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
ro-RO: Suportă permisiuni specifice pentru conținut pentru editare, atribuire de termeni și selecție părinte pentru pagini. În combinație cu alte module, suportă statusuri de flux de lucru, PublishPress și PublishPress Revizii.

en: Supports network (multisite) installs
ro-RO: Suportă instalări de rețea (multisite)

en: Suppress "Private: " Caption
ro-RO: Suprimă titlul "Privat: "

en: Synchronize User Posts
ro-RO: Sincronizează Postările Utilizatorului

en: Tag creation requires Tag edit capability
ro-RO: Crearea etichetei necesită capacitatea de editare a etichetelor

en: Target Post Type
ro-RO: Tipul de Postare Țintă

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
ro-RO: Numărul țintă de pagini/termeni vizibili, utilizat pentru determinarea automată a numărului de niveluri vizibile

en: Taxonomies
ro-RO: Taxonomii

en: Teaser
ro-RO: Prezentare

en: Teaser Application:
ro-RO: Aplicare Teaser:

en: Teaser Message
ro-RO: Mesaj teaser

en: Teaser Message Style Customization
ro-RO: Personalizarea Stilului Mesajului Teaser

en: Teaser Message Style:
ro-RO: Stil mesaj teaser:

en: Teaser Settings
ro-RO: Setări Teaser

en: Teaser Settings for %s
ro-RO: Setări Teaser pentru %s

en: Teaser Text
ro-RO: Text Teaser

en: Teaser Text Configuration
ro-RO: Configurare Text Teaser

en: Teaser Type
ro-RO: Tip Teaser

en: Teaser Type:
ro-RO: Tip Teaser:

en: Teaser text
ro-RO: Text teaser

en: Template access controls
ro-RO: Controale pentru accesul la șabloane

en: Template access restrictions
ro-RO: Restricții de acces la șabloane

en: Term
ro-RO: Termen

en: Term Management
ro-RO: Gestionarea termenilor

en: Term permission integration
ro-RO: Integrarea permisiunilor termenilor

en: Term-based filtering
ro-RO: Filtrare bazată pe termeni

en: Terms
ro-RO: Termeni

en: Text Color:
ro-RO: Culoare text:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
ro-RO: %s a fost salvat, dar nu mai puteți să-l editați.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
ro-RO: Capabilitățile 'posturi' într-un rol WP determină funcția sa ca rol de tip Pattern pentru asignarea suplimentară la Grupurile de Permisiuni. Când atribuiți rolul de tip 'Autor' pentru Pagini, edit_posts și edit_published_posts devin edit_pages și edit_published_pages.

en: The Events Calendar
ro-RO: Calendarul Evenimentelor

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
ro-RO: Funcția Elemente de Editare Limitată a fost mutată în %1$sCapacități > Funcții Editor > ID-uri Element%2$s pentru o organizare mai bună și o funcționalitate îmbunătățită.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
ro-RO: Funcția Elemente de Editare Limitată a fost mutată în pluginul PublishPress Capabilities. Vă rugăm să instalați %1$sPublishPress Capabilities%2$s pentru a accesa această funcționalitate.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
ro-RO: Următoarele capabilități sunt incluse în rolurile suplimentare %s:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
ro-RO: Următoarele setări se aplică utilizatorilor care pot accesa Biblioteca Media. În mod normal, acest lucru necesită capacitatea upload_files sau edit_files.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
ro-RO: Următoarele setări sunt în prezent suprascrise de constanta PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (definită în wp-config.php sau în alt fișier pe care îl mențineți). Accesul la Biblioteca Media nu va fi modificat de Permisiuni.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
ro-RO: Următoarele se vor schimba din setările implicite în setările stocate anterior:

en: The following would revert to default settings:
ro-RO: Următoarele se vor întoarce la setările implicite:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
ro-RO: Modificarea solicitată a fost procesată, dar nu mai puteți edita postarea.

en: There are no valid groups selected for deletion.
ro-RO: Nu există grupuri valide selectate pentru ștergere.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
ro-RO: Aceste setări opționale personalizează modul în care PublishPress Permissions aplică roluri suplimentare. Definițiile de rol WP existente pot fi aplicate în două moduri diferite:

en: This %s
ro-RO: Acest %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
ro-RO: Această permisiune este redundantă din cauza unei limitări corespunzătoare.

en: This Section
ro-RO: Această Secțiune

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
ro-RO: Aceasta necesită capabilități unice pentru editarea fiecărui tip de postare.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
ro-RO: Această caracteristică îți permite să restricționezi accesul la fișierele din Biblioteca Media atunci când sunt accesate prin WordPress. Pentru a restricționa vizualizarea fișierelor atunci când sunt vizitate direct prin URL, folosește caracteristica "Acces Fișier".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
ro-RO: Această caracteristică a fost mutată în PublishPress Capabilities > Caracteristici Editor > ID-uri Element. Vă rugăm să utilizați pluginul Capabilities pentru o organizare mai bună și funcționalitate îmbunătățită.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
ro-RO: Această caracteristică este disponibilă în PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
ro-RO: Acest câmp este obligatoriu.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
ro-RO: Acest nume de grup este deja înregistrat. Te rugăm să alegi altul.

en: This is a PRO feature
ro-RO: Aceasta este o caracteristică PRO

en: This is a custom login page
ro-RO: Aceasta este o pagină de conectare personalizată

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
ro-RO: Așa va apărea mesajul teaser pe site-ul dvs. Modificările se actualizează în timp real.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
ro-RO: Acest mesaj va fi afișat într-o casetă de notificare stilizată deasupra conținutului teaser pentru utilizatorii care nu sunt autentificați.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
ro-RO: Acest mesaj va fi afișat într-o casetă de notificare stilizată sub conținutul teaser excerpt pentru utilizatorii care nu sunt autentificați.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
ro-RO: Acest mesaj va fi afișat într-o casetă de notificare stilizată sub teaserul de conținut trunchiat pentru utilizatorii care nu sunt autentificați.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
ro-RO: Acest utilizator nu este membru al niciunui Grup de Permisiuni personalizat.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
ro-RO: Această versiune de %1$s nu poate funcționa cu versiunea ta curentă %2$s. Te rugăm să o actualizezi la %3$s sau mai recent.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
ro-RO: Personalizați accesul limitat în timp prin întârzierea sau expirarea apartenenței la Grupul de Permisiuni.

en: Time-limited Membership
ro-RO: Membri cu termen limitat

en: Title Only
ro-RO: Numai titlu

en: Title:
ro-RO: Titlu:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ro-RO: Pentru a atribui Permisiuni specifice forumului pentru bbPress, %1$sactualizează la Permissions Pro%2$s și activează funcția Pachet de Compatibilitate.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
ro-RO: Pentru a atribui Permisiuni specifice forumului pentru bbPress, activează funcția Pachet de Compatibilitate.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
ro-RO: Pentru a atribui Permisiuni specifice paginii pentru editare, selecția părinte sau atribuirea termenului, activează funcția Permisiunilor de Editare.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
ro-RO: Pentru a atribui permisiuni specifice paginii pentru PublishPress Revision, activați funcția Permisiuni de Editare.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ro-RO: Pentru a atribui roluri pentru forumurile bbPress, %1$sactualizează la Permissions Pro%2$s și activează funcția Pachet de Compatibilitate.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
ro-RO: Pentru a atribui roluri pentru forumurile bbPress, activează funcția Pachet de Compatibilitate.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ro-RO: Pentru a bloca accesul direct URL la atașamentele postărilor ilegibile, %1$supgrade la Permissions Pro%2$s și activează funcția Acces Fișiere.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
ro-RO: Pentru a bloca accesul direct URL la atașamentele postărilor ilegibile, activează funcția Acces Fișiere.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ro-RO: Pentru a bloca accesul direct la fișierele ilegibile, %1$supgrade la Permissions Pro%2$s și activează funcția Acces Fișiere.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
ro-RO: Pentru a bloca accesul direct la fișierele ilegibile, activează funcția Acces Fișiere.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
ro-RO: Pentru a controla modul în care sunt aplicate Rolurile Extra, vezi %1$sUtilizarea Rolurilor%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
ro-RO: Pentru a personaliza permisiunile forumului bbPress, activează funcția Pachet de Compatibilitate.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
ro-RO: Pentru a personaliza permisiunile forumului bbPress, activează cheia ta de licență Permissions Pro.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
ro-RO: Pentru a personaliza permisiunile de editare, activează funcția Permisiuni de Editare.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
ro-RO: Pentru a personaliza fluxul de lucru al publicației, %1$sinstalează PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ro-RO: Pentru a forța valoarea uneia sau mai multor setări la nivel de rețea, <strong>copiează</strong> următorul cod în fișierul <strong>functions.php</strong> al temei tale (sau în alt fișier care este întotdeauna executat și nu este actualizat automat) și modifică după cum dorești:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ro-RO: Pentru a modifica una sau mai multe setări implicite la nivel de rețea, <strong>copiează</strong> următorul cod în fișierul <strong>functions.php</strong> al temei tale (sau în alt fișier care este întotdeauna executat și nu este actualizat automat) și modifică după cum dorești:

en: To read the full content, please log in to this site.
ro-RO: Pentru a citi conținutul complet, vă rugăm să vă conectați la acest site.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
ro-RO: Pentru a economisi memorie la accesul pe front-end, nu înregistra niciun filtru legat de editarea conținutului

en: Top
ro-RO: Sus

en: Topic creation restrictions
ro-RO: Restricții de creare a subiectelor

en: Translator
ro-RO: Traducător

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
ro-RO: Tratează media atașată la tipuri de posturi neînregistrate ca fiind neatașată, pentru a evita filtrarea necorespunzătoare și confuză

en: Type
ro-RO: Tip

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
ro-RO: Rolurile suplimentare specifice tipului oferă toate capacitățile în rolul model

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
ro-RO: Echivalente specifice tipului și/sau statutului pentru următoarele capabilități sunt incluse în rolurile suplimentare %s:

en: Unblocked
ro-RO: Deblocat

en: Universal Permissions
ro-RO: Permisiuni Universale

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ro-RO: Deblocați integrarea %s pentru a îmbunătăți soluția dvs. de revizii.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
ro-RO: Deblochează Permisiuni > Setări > Core > Admin Back End > 'Ascunde posturile care nu pot fi editate'

en: Unlock Pro Integrations
ro-RO: Deblocați integrarea Pro

en: Unlock advanced user synchronization features
ro-RO: Dezvăluiți caracteristicile avansate de sincronizare a utilizatorilor

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
ro-RO: Nemodificat din comportamentul implicit WordPress. Pentru a activa filtrarea, elimină definiția constantă PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
ro-RO: Actualizează permisiunile

en: Upgrade to PRO
ro-RO: Upgrade la PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
ro-RO: Faci Upgrade la Permisiuni Pro

en: Upgrade to Pro
ro-RO: Faci Upgrade la Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
ro-RO: Upgradează la Pro și obține control avansat al accesului la fișiere cu toate aceste caracteristici și nu numai.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
ro-RO: Faceți upgrade la Pro și obțineți gestionarea avansată a membrilor cu cercuri, membri cu durată limitată și altele.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
ro-RO: Faceți upgrade la Pro și obțineți generarea avansată a postărilor utilizatorilor cu toate aceste funcții și altele.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
ro-RO: Upgrade la Pro pentru a genera automat postări pentru utilizatori

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ro-RO: Upgrade la Pro pentru a activa această integrare

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
ro-RO: Actualizați la Pro pentru a limita accesul în funcție de relațiile autorilor postărilor

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
ro-RO: Actualizați la Pro pentru a debloca capabilități avansate de protecție a fișierelor

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
ro-RO: Upgrade la Pro pentru a debloca funcțiile de creare în masă a paginilor

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
ro-RO: Faci upgrade la Pro pentru a debloca integrarea fără întreruperi.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ro-RO: Upgradează la versiunea Pro pentru compatibilitate optimă și suport prompt și profesional.

en: Usage
ro-RO: Utilizare

en: Use %s for post URL
ro-RO: Folosește %s pentru URL-ul postării

en: Use Custom Teaser Message Style
ro-RO: Utilizați stilul personalizat pentru mesajul teaser

en: Use Default Teaser Message Style
ro-RO: Utilizați stilul implicit pentru mesajul teaser

en: Use Excerpt as teaser text
ro-RO: Folosește extrasul ca text teaser

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
ro-RO: Folosește extrasul sau pre-More ca text teaser

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
ro-RO: Folosește extrasul, pre-More sau Primii X caractere ca text teaser

en: Use any Role or Permission Group
ro-RO: Utilizați orice rol sau grup de permisiuni

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
ro-RO: Foloseste textul teaser configurat pentru a înlocui sau completa conținutul

en: Use content before Read More link as teaser text
ro-RO: Folosește conținutul înainte de linkul Citește mai mult ca text teaser

en: Use display name for search results instead of user_login
ro-RO: Utilizați numele de afișare pentru rezultatele căutării în loc de user_login

en: Use excerpt or content before More tag
ro-RO: Foloseste extrasul sau conținutul înainte de eticheta More

en: Use excerpt or first X characters of content
ro-RO: Foloseste extrasul sau primele X caractere ale conținutului

en: Use first X characters of content as teaser text
ro-RO: Foloseste primele X caractere ale conținutului ca text teaser

en: Use modern tabbed metabox interface
ro-RO: Utilizați interfața modernă de metabox cu tab-uri

en: Use the post excerpt as teaser content
ro-RO: Foloseste extrasul postării ca conținut teaser

en: User
ro-RO: Utilizator

en: User Application:
ro-RO: Aplicația utilizatorului:

en: User Groups
ro-RO: Grupuri Utilizatori

en: User ID:
ro-RO: ID utilizator:

en: User Management
ro-RO: Gestionarea Utilizatorilor

en: User Posts
ro-RO: Postări utilizator

en: User Posts Synchronization
ro-RO: Sincronizarea Postărilor Utilizatorului

en: User Roles %1$s
ro-RO: Roluri utilizator %1$s

en: User Search: Filter by WP role
ro-RO: Căutare utilizator: Filtrați după rol WP

en: User editing capabilities apply for
ro-RO: Capacitățile de editare ale utilizatorului se aplică pentru

en: User field to search by default
ro-RO: Câmpul utilizatorului după care se caută implicit

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
ro-RO: Câmpuri meta utilizator selectabile pentru căutare (separate prin virgulă)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
ro-RO: Câmpuri meta utilizator care ar trebui tratate ca fiind booleene (separate prin virgulă)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
ro-RO: Câmpuri meta utilizator care ar trebui tratate ca fiind numerice (separate prin virgulă)

en: Username
ro-RO: Nume utilizator

en: Users
ro-RO: Utilizatori

en: Users can always edit their own files
ro-RO: Utilizatorii pot edita întotdeauna fișierele proprii

en: Users to notify when revisions are submitted
ro-RO: Utilizatori de notificat când sunt trimise revizii

en: Users to notify when scheduled revisions are published
ro-RO: Utilizatori de notificat când sunt publicate revizii programate

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
ro-RO: Utilizatorii care au permisiuni personalizate de editare pentru un atașament pot, de asemenea, să-l șteargă

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
ro-RO: Utilizatorii care au permisiuni specifice de editare pentru un post sau un atașament pot, de asemenea, să-l șteargă

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
ro-RO: Folosirea apartenenței la grup pentru a bloca accesul nu este recomandată. Ia în considerare reducerea capacităților rolului utilizatorului și utilizarea apartenenței la grup pentru a adăuga acces.

en: Version
ro-RO: Versiune

en: Version info was refreshed.
ro-RO: Informațiile despre versiune au fost actualizate.

en: View
ro-RO: Vizualizare

en: View Custom Groups on the Permissions screen. Also allows access to the editing screen for Custom Groups.
ro-RO: Vizualizați Grupurile Personalizate pe ecranul Permisiuni. Permite, de asemenea, accesul la ecranul de editare pentru Grupurile Personalizate.

en: View Full Profile
ro-RO: Vezi profilul complet

en: View Knowledge Base
ro-RO: Vezi Baza de Cunoștințe

en: View currently stored user permissions:
ro-RO: Vezi permisiunile utilizatorului stocate în prezent:

en: Viewing
ro-RO: Vizualizare

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
ro-RO: Cercuri de Vizibilitate și Cercuri Editor blochează accesul la conținutul care nu este creat de alți membri ai grupului.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
ro-RO: Cercuri de Vizibilitate și Cercuri Editor blochează accesul la conținutul care nu este creat de alți membri ai grupului. Orice Rol WP, Grup BuddyPress sau Grup personalizat poate fi marcat ca un Cerc pentru tipurile de postări specificate.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
ro-RO: Atenție: Conținutul ascuns de aceste Permisiuni va fi afișat dacă PP este dezactivat. Ia în considerare setarea unei Vizibilități private pe ecranul Editare Post.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
ro-RO: Când Teaser este aplicat cu Redirecționare activată, adaugă URL-ul original ca argument redirect_to

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
ro-RO: Când accesul la fișier este blocat, nu seta proprietatea WP_Query 404 / 403

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
ro-RO: Când salvezi o postare, dacă termenul implicit nu este selectabil, substituie cu primul disponibil.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
ro-RO: Când sincronizezi metagrupurile de roluri cu rolurile WP actualmente definite, nu șterge grupurile pentru rolurile WP definite anterior.

en: Widget-level permission controls
ro-RO: Controale de permisiuni la nivel de widget

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
ro-RO: Cu Atribuirea Directă, capacitățile sunt aplicate fără modificări.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
ro-RO: În cadrul scriptului async-upload.php, filtrează recuperarea autorului pentru atașamentul pe care tocmai l-au încărcat

en: WordPress Role
ro-RO: Rol WordPress

en: WordPress Roles
ro-RO: Roluri WordPress

en: WordPress Version: %s
ro-RO: Versiunea WordPress: %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
ro-RO: Implicite WordPress. Afișează ecranul "Pagina nu a fost găsită"

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
ro-RO: Ocoliți avertismentele de configurare a bazei de date (la activarea pluginului) pe unele servere

en: Workflow
ro-RO: Flux de lucru

en: Workflow-specific access controls
ro-RO: Controale de acces specifice fluxului de lucru

en: Working Copy
ro-RO: Copia de lucru

en: Working Copy of
ro-RO: Copia de lucru a

en: You are not allowed to create new %s
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a crea noi %s

en: You are not permitted to do that.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a face asta.

en: You are not permitted to manage menu locations
ro-RO: Nu ai permisiunea de a gestiona locațiile din meniu

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
ro-RO: Puteți adăuga capacități de Permisiuni la un rol folosind pluginul %1$s.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
ro-RO: Puteți ajusta comportamentul unor Permisiuni prin %1$s adăugarea de capacități la un rol WordPress%2$s.

en: You can now set individual permissions for
ro-RO: Acum poți seta permisiuni individuale pentru

en: You can&#8217;t delete that group.
ro-RO: Nu poți șterge acel grup.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a crea noi Meniuri de Navigare

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a șterge acel Meniu de Navigare.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a șterge elementul de meniu "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a edita elementul de meniu "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a muta elementul de meniu "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
ro-RO: Nu ai permisiunea de a selecta acel Părinte

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a actualiza acel Meniu de Navigare

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
ro-RO[0]: Ați specificat acest grup pentru ștergere:
ro-RO[1]: Ați specificat aceste grupuri pentru ștergere:
ro-RO[2]: Ați specificat aceste grupuri pentru ștergere:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ro-RO: Folosiți PublishPress Permissions Free. Versiunea Pro are mai multe funcții și suport. %sFaceți upgrade la Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
ro-RO: Cheia ta de licență a expirat. Pentru actualizări la PublishPress Permissions Pro și suport prioritar, %ste rog să reînnoiești%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
ro-RO: Cheia dumneavoastră de presspermit.com a expirat, dar un <a href="%s">discount de reînnoire PublishPress</a> poate fi disponibil.

en: access denied
ro-RO: acces refuzat

en: any user
ro-RO: orice utilizator

en: bbPress Forums
ro-RO: Forumurile bbPress

en: characters
ro-RO: caractere

en: characters (leave empty for full excerpt)
ro-RO: caractere (lasă gol pentru extras complet)

en: close
ro-RO: închide

[ctx: count]
en: Extra Roles
ro-RO: Roluri Extra

[ctx: count]
en: Specific Permissions
ro-RO: Permisiuni Specifice

[ctx: count]
en: Users
ro-RO: Utilizatori

en: current (%d):
ro-RO: curent (%d):

en: edit
ro-RO: editează

en: edit group
ro-RO: editează grupul

en: edit group permissions
ro-RO: editează permisiunile grupului

en: edit user permissions
ro-RO: editează permisiunile utilizatorului

en: eligible (%d):
ro-RO: eligibil (%d):

en: enable custom permissions for %s
ro-RO: activează permisiuni personalizate pentru %s

en: enter post ID/slug
ro-RO: introduceți ID-ul/slug-ul postării

en: equal or lower role levels
ro-RO: niveluri de roluri egale sau inferioare

en: for item
ro-RO: pentru element

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
ro-RO: Grupuri

en: item
ro-RO: element

en: item(s)
ro-RO: element(e)

en: items
ro-RO: elemente

en: lower role levels
ro-RO: niveluri de roluri inferioare

en: make each selected user the author of a new page
ro-RO: fă ca fiecare utilizator selectat să fie autorul unei noi pagini

en: no Page Parent filter
ro-RO: fără filtru pentru pagina părinte

en: no supplemental assignment
ro-RO: fără atribuiri suplimentare

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
ro-RO: notă: Setările pluginului și datele de configurare vor fi șterse, dar numai după ce ultima copie a Permisiunilor / Permisiunilor Pro este ștearsă.

en: objects
ro-RO: obiecte

en: pattern page sets parent and default content for author page
ro-RO: modelul paginii setează părintele și conținutul implicit pentru pagina autorului

en: pattern post sets default content and categories for author post
ro-RO: modelul postării setează conținutul și categoriile implicite pentru postarea autorului

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
ro-RO: modelul postării setează părintele, conținutul implicit și șablonul pentru pagina autorului

en: patterned on&hellip;
ro-RO: modelat după&hellip;

en: patterned on...
ro-RO: modelat după...

en: post content
ro-RO: conținutul postării

en: post title
ro-RO: titlul postării

en: select other
ro-RO: selectează altul

en: select...
ro-RO: selectați...

en: selected
ro-RO: selectat

en: settings
ro-RO: setări

en: sub-%1$s of this %2$s
ro-RO: sub-%1$s al acestui %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
ro-RO: etichetele acceptate sunt [username] și [userid]

en: this %1$s
ro-RO: acest %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
ro-RO: acest %1$s și sub-%2$s sale

en: unpublished
ro-RO: nepublicat

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
ro-RO: &lt; Deselecționați

[ctx: user]
en: Select &gt;
ro-RO: Selectați &gt;

en: view / edit group
ro-RO: vizualizează / editează grupul

en: 🔓 Unlock %s
ro-RO: 🔓 Deblochează %s
