Posts Table with Search & Sort 1.3.8 - en to ja translation catalogue (114 entries)

en: Could not find the appropriate step.
ja: 適切なステップが見つかりませんでした。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Invalid action requested.
ja: 無効なアクションが要求されました。

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより、%s の既存の設定が上書きされます。続行してもよろしいですか？

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: More
ja: もっと見る

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2 のこれらの素晴らしいプラグインでサイトを強化しましょう。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select an option
ja: オプションを選択してください

en: Size
ja: サイズ

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Settings
ja: 設定

en: Pro Version
ja: プロ版

en: Posts Table With Search &amp; Sort
ja: 検索とソート付きの投稿テーブル

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Posts Table with Search and Sort
ja: 検索と並べ替えを備えた投稿テーブル

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Posts selection
ja: 投稿の選択

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: The default post type for your tables.
ja: テーブルのデフォルトの投稿タイプ。

en: Table content
ja: テーブル内容

en: Columns
ja: 列

en: The columns displayed in your table. Enter a comma-separated list.
ja: テーブルに表示される列。カンマ区切りのリストを入力してください。

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: W x H in pixels. Sets the image size when using the 'image' column.
ja: ピクセル単位のW x H。'画像'列を使用する際の画像サイズを設定します。

en: Image lightbox
ja: 画像ライトボックス

en: Display featured images in a lightbox when opened
ja: 開いたときにフィーチャー画像をライトボックスで表示

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Display shortcodes, HTML and other formatting inside the table content
ja: テーブル内容内にショートコード、HTML、その他のフォーマットを表示

en: Content length
ja: 内容の長さ

en: words
ja: 単語

en: Enter -1 to show the full post content.
ja: -1を入力すると、完全な投稿内容が表示されます。

en: Excerpt length
ja: 抜粋の長さ

en: Enter -1 to show the full excerpt.
ja: -1を入力すると、完全な抜粋が表示されます。

en: Links
ja: リンク

en: Display links to the single post page, category, tag, or term archive.
ja: 単一投稿ページ、カテゴリ、タグ、または用語アーカイブへのリンクを表示します。

en: Table loading
ja: テーブルを読み込んでいます

en: Lazy load
ja: 遅延読み込み

en: Load the posts one page at a time
ja: 投稿を1ページずつ読み込みます

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
ja: 投稿が多い場合やページの読み込みが遅い場合は、これを有効にしてください。

en: Post limit
ja: 投稿制限

en: The maximum (total) number of posts to display in one table.
ja: 1つのテーブルに表示する投稿の最大（合計）数。

en: Posts per page
ja: ページごとの投稿数

en: The number of posts per page of results. Enter -1 to display all posts on one page.
ja: 結果のページごとの投稿数。-1を入力すると、すべての投稿を1ページに表示します。

en: Caching
ja: キャッシング

en: Cache table contents to improve load time
ja: 読み込み時間を改善するためにテーブルの内容をキャッシュします

en: Sorting
ja: ソート

en: Sort by
ja: ソート順

en: The initial sort order applied to the table.
ja: テーブルに適用される初期のソート順。

en: Sort direction
ja: ソート方向

en: Automatic
ja: 自動

en: Ascending (A to Z, 1 to 99)
ja: 昇順（AからZ、1から99）

en: Descending (Z to A, 99 to 1)
ja: 降順（ZからA、99から1）

en: Table controls
ja: テーブルコントロール

en: Search filters
ja: 検索フィルター

en: Disabled
ja: 無効

en: Show based on columns in table
ja: テーブルの列に基づいて表示

en: Custom
ja: カスタム

en: Dropdown lists to filter the table by category, tag, attribute, or custom taxonomy.
ja: カテゴリ、タグ、属性、またはカスタム分類によってテーブルをフィルタリングするためのドロップダウンリスト。

en: Page length
ja: ページの長さ

en: Above table
ja: テーブルの上

en: Below table
ja: テーブルの下

en: Above and below table
ja: テーブルの上と下

en: Hidden
ja: 非表示

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
ja: 「[x]エントリを表示」ドロップダウンリストの位置。

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Totals
ja: 合計

en: The position of the post totals, e.g. 'Showing 1 to 5 of 10 entries'.
ja: 投稿合計の位置、例：'1から5までの10件を表示'。

en: Pagination buttons
ja: ページネーションボタン

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
ja: 結果の間をスクロールするページングボタンの位置。

en: Pagination type
ja: ページネーションタイプ

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: Prev|Next
ja: 前|次

en: Prev|Next + Numbers
ja: 前|次 + 数字

en: Prev|Next|First|Last
ja: 前|次|最初|最後

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
ja: 前|次|最初|最後 + 番号

en: Reset button
ja: リセットボタン

en: Show a reset button above the table
ja: テーブルの上にリセットボタンを表示する

en: Pro version only
ja: プロ版のみ

en: Post tables list all published posts by default. To restrict posts by category, tag, author, etc. add the %1$scorresponding option%2$s to the [posts_table] shortcode.
ja: 投稿テーブルはデフォルトで全ての公開済み投稿をリストします。カテゴリー、タグ、著者などで投稿を制限するには、%1$scorresponding option%2$sを[posts_table]ショートコードに追加してください。

en: You can override these settings for individual tables by adding options to the [posts_table] shortcode. See the %1$sKnowledge Base%2$s for details.
ja: 個別のテーブルに対してこれらの設定を上書きするには、[posts_table]ショートコードにオプションを追加します。詳細については、%1$sKnowledge Base%2$sを参照してください。

en: Go to settings page
ja: 設定ページに移動

en: You’re all set! Take a look at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a> for further instructions, tutorials, videos, and much more.
ja: すべて設定完了です！さらなる指示、チュートリアル、ビデオなどについては、私たちの<a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a>をご覧ください。

en: Layout and Content
ja: レイアウトとコンテンツ

en: First, choose what to include in your post tables.
ja: まず、投稿テーブルに含める項目を選択します。

en: Layout and content
ja: レイアウトとコンテンツ

en: Post
ja: 投稿

en: List the columns to include in your posts tables.
ja: 投稿テーブルに含める列をリストします。

en: If you have included a ‘content’ column, then enter the number of characters to appear in the table. Enter -1 to show the full content.
ja: ‘content’列を含めた場合、テーブルに表示する文字数を入力してください。-1を入力すると全内容が表示されます。

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Control how the posts in the table load.
ja: テーブル内の投稿の読み込み方法を制御します。

en: Enable this if you have many posts or experience slow page load times.
ja: 投稿が多い場合やページの読み込み時間が遅い場合は、これを有効にしてください。

en: Search and Sort
ja: 検索と並べ替え

en: Next, make it quick and easy for people to find your posts.
ja: 次に、人々があなたの投稿を見つけやすくするために迅速かつ簡単にします。

en: The initial sort order applied to the table.
ja: テーブルに適用される初期の並べ替え順序。

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2のこれらの素晴らしいプラグインであなたのストアを強化しましょう。

en: Start creating post tables in no time.
ja: すぐに投稿テーブルを作成し始めましょう。

en: Use this setup wizard to quickly configure your post tables. You can change these options later on the settings page, or override them in the shortcode for individual tables.
ja: このセットアップウィザードを使用して、投稿テーブルを迅速に設定できます。これらのオプションは後で設定ページで変更することも、個別のテーブルのショートコードで上書きすることもできます。

en: Image
ja: 画像

en: Title
ja: タイトル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Tags
ja: タグ

en: Date
ja: 日付

en: Author
ja: 著者

en: Content
ja: コンテンツ

note: translators: %s: the author's name
en: Posts by %s
ja: %sによる投稿

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Posts Table with Search & Sort
ja: 検索とソート機能付き投稿テーブル

note: Description of the plugin/theme
en: List your posts in an instantly searchable & sortable table.
ja: 投稿を即座に検索・ソート可能なテーブルに一覧表示します。

note: Author of the plugin/theme
en: Barn2 Plugins
ja: Barn2プラグイン
