WordPress.org Plugin - en to cs translation catalogue (305 entries)

en:  and
cs:  a

en: %s day | %s days
cs[0]: %s dnem
cs[1]: %s dny
cs[2]: %s dny

en: %s hour | %s hours
cs[0]: %s hodinou
cs[1]: %s hodinami
cs[2]: %s hodinami

en: %s min | %s mins
cs[0]: %s minutou
cs[1]: %s minutami
cs[2]: %s minutami

en: , and
cs: , a

en: - Select -
cs: - Vybrat -

en: A valid URL was not provided.
cs: Nebyla zadána platná URL adresa.

en: Actions
cs: Akce

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Add
cs: Vytvořit

en: Address
cs: Adresa

en: Address 1
cs: Adresa 1

en: Address 2
cs: Adresa 2

en: Administrator
cs: Správce

en: Align
cs: Zarovnat

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: All
cs: Vše

en: All Time
cs: Všechny časy

en: Answer
cs: Odpověď

en: Answers
cs: Odpovědi

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Approve
cs: Schválit

en: Apr_April_abbreviation
cs: Dub_Duben_abbreviation

en: April
cs: Duben

en: Are you sure you want to delete this user?
cs: Chcete skutečně odstraniti tohoto uživatele?

en: Area
cs: Oblast

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Aug_August_abbreviation
cs: Srp_Srpen_abbreviation

en: August
cs: Srpen

en: Australia
cs: Austrálie

en: Average
cs: Průměr

en: Average Rating
cs: Průměrné hodnocení

en: Background
cs: Pozadí

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Bahrain
cs: Bahrajn

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Blue
cs: Modrá

en: Bold
cs: Tučné

en: Border
cs: Orámování

en: Bottom
cs: Dolů

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cape Verde
cs: Kapverdy

en: Change
cs: Změnit

en: Chart stats by
cs: Seřaď statistiky podle

en: City
cs: Město

en: Close
cs: Zavřít

en: Closed
cs: Uzavřen

en: Color
cs: Barva

en: Comments
cs: Komentáře

en: Configure
cs: Nastavení

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Congratulations!
cs: Gratulujeme!

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Country
cs: Země

en: Custom
cs: Uživatelský odkaz

en: Dashboard
cs: Nástěnka

en: Date
cs: Datum

en: Date/Time
cs: Datum/Čas

en: Deactivate
cs: Deaktivovat

en: Dec_December_abbreviation
cs: Pro_Prosinec_abbreviation

en: December
cs: Prosinec

en: Default
cs: Výchozí

en: Delete
cs: Smazat

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Descending
cs: Sestupně

en: Dismiss
cs: Odmítnout

en: Display your tweets from Twitter
cs: Zobrazit vaše tweety z Twitteru

en: Djibouti
cs: Džíbútí

en: Dominica
cs: Dominika

en: Done
cs: Hotovo

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit My Profile
cs: Profil

en: El Salvador
cs: Salvador

en: Email
cs: Emailová adresa

en: Email Address
cs: Emailová adresa

en: Enable
cs: Zapnout

en: English
cs: Anglicky

en: Error
cs: Chyba

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
cs: Chyba: Prosím, vytvořte si účet na Twitteru, je <a href="%s">veřejný</a>.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
cs: Chyba: Twitter neodpověděl. Prosím, vyčkejte několik minut a obnovte tuto stránku.

en: Europe
cs: Evropa

en: F_Friday_initial
cs: P_Pátek_initial

en: Features
cs: Další možnosti

en: Feb_February_abbreviation
cs: Úno_Únor_abbreviation

en: February
cs: Únor

en: Feed for all posts filed under %s
cs: RSS zdroj pro všechny příspěvky zařazené do rubriky %s

en: Fiji
cs: Fidži

en: Filter
cs: Filtrovat

en: First Name
cs: Jméno

en: Fixed
cs: Pozadí ve velikosti obrazovky zůstává upevněno na stejném místě

en: Fri
cs: Pá

en: Friday
cs: Pátek

en: General
cs: Obecné

en: Go
cs: Provést

en: Green
cs: Zelená

en: Height
cs: Výška

en: Help
cs: Nápověda

en: Hide all results
cs: Skrýt všechny výsledky

en: Hide replies
cs: Skrýt odpovědi

en: Hong Kong
cs: Hongkong

en: Ignore all
cs: Přeskočit vše

en: Image
cs: Obrázek

en: Image URL
cs: URL obrázku

en: Include retweets
cs: Zahrnout retweets

en: Information
cs: Informace

en: Insert
cs: Vložit

en: Invalid file type
cs: Nesprávný typ souboru

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Jan_January_abbreviation
cs: Led_Leden_abbreviation

en: January
cs: Leden

en: Jul_July_abbreviation
cs: Čvc_Červenec_abbreviation

en: July
cs: Červenec

en: Jun_June_abbreviation
cs: Čer_Červen_abbreviation

en: June
cs: Červen

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Label
cs: Text

en: Language
cs: Jazyk

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Large
cs: Velký obrázek

en: Last 24 hours
cs: Posledních 24 hodin

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Leave a Comment
cs: Napsat komentář

en: Left
cs: Doleva

en: Library
cs: Knihovna médií

en: Links
cs: Odkazy

en: Location
cs: Umístění

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Luxembourg
cs: Lucemburk

en: M_Monday_initial
cs: P_Pondělí_initial

en: Macau
cs: Macao

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Malformed URL: %s
cs: Špatné URL: %s

en: Mar_March_abbreviation
cs: Bře_Březen_abbreviation

en: March
cs: Březen

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Maximum number of tweets to show:
cs: Maximální počet tweetu k zobrazení:

en: May
cs: Květen

en: May_May_abbreviation
cs: Kvě_Květen_abbreviation

en: Media
cs: Média

en: Medium
cs: Střední velikost

en: Mon
cs: Po

en: Monaco
cs: Monako

en: Monday
cs: Pondělí

en: Month
cs: Měsíc

en: Music
cs: Hudba

en: My Account
cs: Můj účet

en: N/A
cs: Není k dispozici

en: Name
cs: Jméno

en: Never
cs: Nikdy

en: New Password
cs: Nové heslo

en: Next
cs: Další

en: No suggestions
cs: Žádné návrhy

en: None
cs: Žádné

en: Nov_November_abbreviation
cs: Lis_Listopad_abbreviation

en: November
cs: Listopad

en: Oct_October_abbreviation
cs: Říj_Říjen_abbreviation

en: October
cs: Říjen

en: Open
cs: Otevřít

en: Optional
cs: Volitelné nastavení

en: Options
cs: Nastavení

en: Orange
cs: Oranžová

en: Other
cs: Jiné

en: Overall
cs: Celkově

en: Password
cs: Heslo

en: Password Protected
cs: Chráněno heslem

en: Password Reset
cs: Vytvoření nového hesla

en: Pink
cs: Růžová

en: Please check your email to confirm your subscription.
cs: Prosím, zkontrolujte váš e-mail a potrďte vaše předplatené.

en: Please enter a valid email address.
cs: Zadejte prosím platnou emailovou adresu.

en: Polls
cs: Ankety

en: Position
cs: Umístění

en: Posts
cs: Příspěvky

en: Press This
cs: Kliknout a publikovat

en: Preview
cs: Náhled

en: Print
cs: Tisk

en: Privacy
cs: Viditelnost

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Purple
cs: Purpurová

en: Qatar
cs: Katar

en: Questions
cs: Otázky

en: RSS Links
cs: RSS odkazy

en: Random
cs: Náhodný

en: Randomize answer order
cs: Pořadí odpovědí náhodně

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Ratings
cs: Hodnocení

en: Red
cs: Červená

en: Register
cs: Registrace

en: Remember me
cs: Zapamatuj si mě

en: Remove
cs: Odstranit

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Reports
cs: Reporty

en: Response
cs: Odpověď

en: Responses
cs: Odpovědi

en: Results
cs: Výsledky

en: Reunion
cs: Réunion

en: Right
cs: Doprava

en: Role
cs: Úroveň

en: S_Saturday_initial
cs: S_Sobota_initial

en: S_Sunday_initial
cs: N_Neděle_initial

en: Sat
cs: So

en: Saturday
cs: Sobota

en: Save
cs: Uložit

en: Save Changes
cs: Uložit změny

en: Save Settings
cs: Uložit nastavení

en: Search
cs: Hledat

en: Search Results for '%s'
cs: Výsledky hledání '%s'

en: Sep_September_abbreviation
cs: Zář_Září_abbreviation

en: September
cs: Září

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings saved
cs: Nastavení uloženo

en: Show top posts over
cs: Zobrazit nejlepší příspěvky nahoře

en: Show:
cs: Zobrazit:

en: Sign Up
cs: Zaregistrovat se

en: Silver
cs: Stříbrná

en: Singapore
cs: Singapur

en: Size
cs: Velikost

en: Small
cs: Malé

en: Sort by:
cs: Řadit podle:

en: Start Date
cs: Počáteční datum

en: Status
cs: Stav

en: Step 1
cs: Krok č. 1

en: Step 2
cs: Krok č. 2

en: Step 3
cs: Krok č. 3

en: Submit Comment
cs: Odeslat komentář

en: Subscribe
cs: Přihlásit se k odběru

en: Subscription Button:
cs: Tlačítko odběru předplatného:

en: Sun
cs: Ne

en: Sunday
cs: Neděle

en: Sunset
cs: Východ slunce

en: Support
cs: Podpora

en: T_Thursday_initial
cs: Č_Čtvrtek_initial

en: T_Tuesday_initial
cs: Ú_Úterý_initial

en: Tags
cs: Štítky

en: Terms of Service
cs: Podmínky používání služby

en: Text Color
cs: Barva textu

en: Text to display between tweet and timestamp:
cs: Text k zobrazení mezi tweetem a časovým razítkem:

en: Thank You
cs: Děkujeme

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
cs: Zadaná URL adresa webu patrně není platná. Zadejte prosím správnou URL adresu.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
cs: Zadaná URL adresa instalace WordPressu patrně není platná. Zadejte prosím správnou URL adresu.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
cs: Zadaná emailová adresa patrně není platná. Zadejte prosím správnou emailovou adresu.

en: The email you entered was invalid, please check and try again.
cs: E-mail, který jste vložili, je neplatný. Prosím, zkontrolujte jej a zkuste znovu.

en: There was an error when subscribing, please try again.
cs: Došlo k chybě při objednávce předplatného, zkuste to prosím znovu.

en: This Month
cs: Tento měsíc

en: This email address is already registered.
cs: Tato emailová adresa už byla registrována.

en: Thu
cs: Čt

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Time Zone
cs: Časové pásmo

en: Title
cs: Název

en: Title:
cs: Název:

en: Today
cs: Dnes

en: Too many redirects.
cs: Příliš mnoho podmínek pro přesměrování.

en: Top
cs: Nahoru

en: Top Posts
cs: Nejlepší příspěvky

en: Top Searches
cs: Nejčastěji hledané termíny

en: Total
cs: Celkem

en: Trash
cs: Odstranit

en: Tue
cs: Út

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Twitter Updates
cs: Aktualizace Twitteru

en: Twitter username:
cs: Uživatelské jméno na Twitteru:

en: Type
cs: Typ

en: Underline
cs: Podtržení

en: Unsubscribe
cs: Zrušit odběr

en: Upload
cs: Nahrát soubor

en: Upload Image
cs: Nahrát obrázek

en: User has blocked requests through HTTP.
cs: Uživatel zablokoval požadavky přes HTTP protokol.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Users
cs: Uživatelé

en: Valid
cs: Platný

en: Value
cs: Hodnota

en: View
cs: Zobrazit

en: View All
cs: Zobrazit vše

en: View Results
cs: Zobrazit výsledky

en: View all posts filed under %s
cs: Zobrazit všechny příspěvky zařazené do rubriky %s

en: Votes
cs: Hlasy

en: W_Wednesday_initial
cs: S_Středa_initial

en: Warning:
cs: Upozornění:

en: Wed
cs: St

en: Wednesday
cs: Středa

en: Widget title:
cs: Jméno Widgetu:

en: Widgets
cs: Widgety

en: Width
cs: Šířka

en: Y
cs: R

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Yesterday
cs: Včerar

en: You are now subscribed to this blog.
cs: Nyní máte předplatné k tomuto blogu.

en: You have already subscribed to this site, please check your inbox.
cs: Máte již předplatné na těchto stránkách, prosím, zkontrolujte doručenou poštu.

en: Your Comment
cs: Komentář

en: Your Dashboard
cs: Vaše nástěnka

en: Your Name
cs: Vaše jméno

en: and
cs: a

[ctx: closing curly quote]
en: &#8221;
cs: &#8220;

en: day
cs: den

en: month
cs: měsíc

[ctx: opening curly quote]
en: &#8220;
cs: &#8222;

en: the past day
cs: v předchozích dnech

en: the past month
cs: poslední měsíc

en: the past quarter
cs: poslední čtvrtletí

en: the past week
cs: poslední týden

en: the past year
cs: poslední rok

en: week
cs: týden
