WP Telegram - Stable - en to pl_PL translation catalogue (145 entries)

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: With this plugin, you can send posts to Telegram and receive notifications and do lot more :)
pl_PL: Dzięki tej wtyczce możesz wysyłać posty do Telegrama, otrzymywać powiadomienia i robić wiele więcej :)

en: View Post
pl_PL: Zobacz post

en: Inline button text
pl_PL: Tekst przycisku inline

en: Add Inline URL Button
pl_PL: Dodaj URL przycisku inline

en: Other settings
pl_PL: Inne ustawienia

en: Post type
pl_PL: Typ postu

en: Proxy Method
pl_PL: Metoda proxy

en: Send when
pl_PL: Wyślij kiedy

en: If Email goes to
pl_PL: Jeśli e-mail trafi do

en: channel
pl_PL: Kanał

en: Post to Telegram
pl_PL: Wyślij do Telegrama

en: Private Notifications
pl_PL: Prywatne powiadomienia

en: Advanced settings
pl_PL: Ustawienia zaawansowane

en: Use %s above to set automatically.
pl_PL: Aby ustawić automatycznie, użyj %s.

en: Test Token
pl_PL: Test tokena

note: 1 command name, 2 bot name translators: 1 command name, 2 bot name
en: Create a Bot by sending %1$s command to %2$s.
pl_PL: Utwórz bota, wysyłając komendę %1$s do %2$s.

note: %s bot name translators: %s bot name
en: After completing the steps %s will provide you the Bot Token.
pl_PL: Po wykonaniu kroków %s dostarczy ci token bota.

en: Copy the token and paste into the Bot Token field below.
pl_PL: Skopiuj token i wklej poniżej w polu Token bota.

note: %s application name translators: %s application name
en: For ease, use %s
pl_PL: Dla ułatwienia skorzystaj z %s

en: Test your bot token below.
pl_PL: Przetestuj swój token bota poniżej.

en: Activate the modules you want to use.
pl_PL: Aktywuj moduły, których chcesz użyć.

en: Configure the activated modules.
pl_PL: Skonfiguruj aktywowane moduły.

note: %s button name translators: %s button name
en: Hit %s below.
pl_PL: Naciśnij %s poniżej.

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: The module will watch the Email Notifications sent from this site and deliver them to you on Telegram.
pl_PL: Moduł będzie obserwował powiadomienia e-mail wysyłane z tej witryny i dostarczał je do Twojego Telegrama.

en: Notification Settings
pl_PL: Ustawienia powiadomień

note: %s code translators: %s code
en: If you want to receive notification for every email, then write %s.
pl_PL: Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o każdym e-mailu, napisz %s.

en: Telegram User or Group Chat ID.
pl_PL: ID użytkownika lub grupy.

en: Inline Keyboard
pl_PL: Klawiatura inline

en: Add an inline clickable button for the post URL just below the message.
pl_PL: Dla adresu URL posta dodaj przycisk inline tuż pod wiadomością, który można nacisnąć.

en: Message Settings
pl_PL: Ustawienia wiadomości

en: Miscellaneous
pl_PL: Różne

en: With this module, you can configure how the posts are sent to Telegram.
pl_PL: Za pomocą tego modułu możesz skonfigurować sposób wysyłania postów do Telegrama.

en: A new post is published
pl_PL: Zostanie opublikowany nowy post

en: An existing post is updated
pl_PL: Istniejący post zostanie zaktualizowany

en: Rules
pl_PL: Reguły

en: When the post should be sent to Telegram.
pl_PL: Kiedy post powinien zostać wysłany do Telegrama.

en: Which post types should be sent.
pl_PL: Jakie typy postów należy wysłać.

en: Send to
pl_PL: Wyślij do

en: Files to be sent after the message.
pl_PL: Pliki do wysłania po wiadomości.

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Featured Image
pl_PL: Wyróżniony obraz

en: Send Featured Image (if exists).
pl_PL: Wyślij wyróżniony obraz (jeśli istnieje).

en: Message Template
pl_PL: Szablon wiadomości

en: Override settings
pl_PL: Zastąp ustawienia

en: Disable Notifications
pl_PL: Wyłącz powiadomienia

en: Delay in Posting
pl_PL: Opóźnienie w publikowaniu

en: Send to Telegram
pl_PL: Wyślij do Telegrama

en: Settings in this section should not be changed unless recommended by WP Telegram Support.
pl_PL: Ustawień w tej sekcji nie należy zmieniać, chyba że jest to zalecane przez wsparcie WP Telegram.

en: Turn off to upload the files/images instead of passing the url.
pl_PL: Wyłącz, aby przesłać pliki/obrazy, zamiast przekazywać adres URL.

en: The delay starts after the post gets published.
pl_PL: Opóźnienie rozpoczyna się po opublikowaniu posta.

en: Minute(s)
pl_PL: Min.

en: WordPress cron should not be disabled!
pl_PL: Cron WordPress nie powinien być wyłączony!

en: Send the messages silently.
pl_PL: Struktura wysyłanych wiadomości.

en: Post Content
pl_PL: Treść postu

en: Post Excerpt
pl_PL: Fragment postu

en: Preserve newlines in Post Excerpt.
pl_PL: Zachowaj nowe linie we fragmencie postu.

en: Before the Text
pl_PL: Przed tekstem

en: After the Text
pl_PL: Po tekście

en: Structure of the message to be sent.
pl_PL: Struktura wysyłanych wiadomości.

en: Send categories as hashtags.
pl_PL: Wyślij kategorie jako hashtagi.

en: To receive notifications privately:
pl_PL: Aby otrzymywać prywatne powiadomienia:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Get your Chat ID from %s and enter it below.
pl_PL: Uzyskaj ID czatu z %s i wprowadź go poniżej.

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Send your own bot %s a message to start the conversation.
pl_PL: Wyślij wiadomość do SWOJEGO WŁASNEGO BOTA %s, aby rozpocząć rozmowę.

en: To receive notifications into a group:
pl_PL: Aby otrzymywać powiadomienia do grupy:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add %s to the group to get its Chat ID.
pl_PL: Dodaj %s do grupy, aby uzyskać jej ID.

note: 1 field name translators: 1 field name
en: Enter the Chat ID in %s field below.
pl_PL: Wprowadź ID grupy w polu %s poniżej.

en: Send it to
pl_PL: Wyślij go do

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add your own bot %s to the group.
pl_PL: Dodaj SWOJEGO WŁASNEGO BOTA %s do grupy.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Add your bot %s as Administrator to your Channel/Group.
pl_PL: Dodaj bota %s jako Administratora do swojego kanału/grupy.

en: Enter the Channel Username in the field below.
pl_PL: Wpisz nazwę kanału w pole poniżej.

note: %s symbol - @ translators: %s symbol - @
en: Username must start with %s
pl_PL: Nazwa musi zaczynać się od %s

en: You can also use the Chat ID of a group or private chat.
pl_PL: Możesz także użyć ID grupy lub prywatnego czatu.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Get it from %s.
pl_PL: Uzyskasz go od %s.

en: Show an ON/OFF switch on the post edit screen.
pl_PL: Pokaż przełącznik WŁ./WYŁ. na ekranie edycji postu.

en: Enable this option if you use a plugin to generate posts.
pl_PL: Włącz tę opcję, jeśli używasz wtyczki do generowania postów.

en: None
pl_PL: Brak

en: HTML style
pl_PL: Styl HTML

en: Learn more
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Send both text and image in single message.
pl_PL: Wyślij tekst i obraz w jednej wiadomości.

note: 1 - field name, 2 - value translators: 1 - field name, 2 - value
en: %1$s should not be %2$s.
pl_PL: %1$s nie powinien być na %2$s.

note: 1 - field name translators: 1 - field name
en: %s should not be enabled.
pl_PL: %s nie powinien być zaznaczony.

en: You can also use conditional logic in the template.
pl_PL: W szablonie możesz również użyć logiki warunkowej.

en: Allow users receive their email notifications on Telegram.
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na otrzymywanie powiadomień e-mail w Telegramie.

note: 1 Plugin name translators: 1 Plugin name
en: Use %s to let them connect their Telegram account.
pl_PL: Użyj %s, aby umożliwić im połączenie konta Telegrama.

note: 1 profile page translators: 1 profile page
en: They can also enter their Telegram Chat ID manually on %s page.
pl_PL: Mogą oni również wprowadzić swój numer ID czatu Telegrama ręcznie na stronie %s.

en: profile
pl_PL: profilu

en: The requests to Telegram will be sent via this URL.
pl_PL: Żądania dotyczące Telegrama zostaną wysłane za pośrednictwem Google Script.

note: IP address translators: IP address
en: Host IP or domain name like %s.
pl_PL: Host IP lub nazwa domeny, np. %s.

note: proxy port translators: proxy port
en: Target Port like %s.
pl_PL: Port docelowy, np. %s.

en: Leave empty if not required.
pl_PL: Pozostaw puste, jeśli nie jest wymagane.

en: The module will help you bypass the ban on Telegram by making use of proxy.
pl_PL: Moduł pomoże Ci ominąć blokowanie Telegrama, korzystając z serwera proxy.

en: Use the proxy at your own risk!
pl_PL: Używasz proxy na własne ryzyko!

en: DISCLAIMER!
pl_PL: ZRZECZENIE SIĘ!

en: is in
pl_PL: jest

en: is not in
pl_PL: nie jest

en: Bot Token
pl_PL: Token bota

en: Bot Username
pl_PL: Nazwa bota

en: Categories as hashtags
pl_PL: Kategorie jako hashtagi

en: Channel(s)
pl_PL: Kanał

en: Chat ID
pl_PL: ID czatu

en: Remove settings on uninstall
pl_PL: Usuń ustawienia podczas odinstalowywania

en: Debug Info
pl_PL: Informacje debugowania

en: Enable logs for
pl_PL: Włącz logi dla

en: Excerpt Length
pl_PL: Długość fragmentu

en: Excerpt Newlines
pl_PL: Nowe linie fragmentu

en: Excerpt Source
pl_PL: Źródło fragmentu

en: Google Script URL
pl_PL: URL Google Script

en: Image Position
pl_PL: Pozycja obrazu

en: Plugin generated posts
pl_PL: Posty generowane przez wtyczki

en: Proxy Host
pl_PL: Host proxy

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Proxy Port
pl_PL: Port proxy

en: Proxy Type
pl_PL: Typ proxy

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Send files by URL
pl_PL: Wyślij pliki przez URL

en: Single message
pl_PL: Pojedyncza wiadomość

en: Notifications to Users
pl_PL: Powiadomienia dla użytkowników

en: INSTRUCTIONS!
pl_PL: INSTRUKCJE!

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: Do you like %s?
pl_PL: Czy podoba Ci się %s?

en: Need help?
pl_PL: Potrzebujesz pomocy?

en: Members Count:
pl_PL: Liczba członków:

en: Test Result:
pl_PL: Wynik testu:

note: %s: social handle translators: %s: social handle
en: Follow %s
pl_PL: Śledź %s

note: %s: channel name translators: %s: channel name
en: Join %s
pl_PL: Dołącz %s

en: Please wait…
pl_PL: Proszę czekać…

en: Send Test
pl_PL: Wyślij test

en: Could not connect
pl_PL: Nie można się połączyć

en: Error:
pl_PL: Błąd:

en: A message will be sent to the Channel/Group/Chat. You can modify the text below
pl_PL: Wiadomość zostanie wysłana na kanał/czat. Poniżej możesz zmodyfikować tekst

en: This is a test message
pl_PL: To jest wiadomość testowa

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Invalid %s
pl_PL: Nieprawidłowy %s

en: Post Data
pl_PL: Dane postu

en: Taxonomy Terms
pl_PL: Warunki taksonomii

en: Custom Fields
pl_PL: Pola niestandardowe

note: translators: 1 taxonomy, 2 {terms:taxonomy}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the taxonomy to insert its terms attached to the post.
pl_PL: Zamień %1$s na %2$s jako nazwę taksonomii, aby wstawić warunki dołączone do postu.

note: translators: 1 code, 2 code
en: For example %1$s and %2$s in WooCommerce
pl_PL: Na przykład %1$s i %2$s w WooCommerce

note: translators: 1 custom_field, 2 {cf:custom_field}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the Custom Field.
pl_PL: Zamień %1$s na %2$s jako nazwa Pola niestandardowego.

en: Post Category
pl_PL: Kategoria postu

en: Post Tag
pl_PL: Tag postu

en: Post Format
pl_PL: Format postu

en: Post Author
pl_PL: Autor postu

en: Custom Taxonomy
pl_PL: Niestandardowa taksonomia
