WP Telegram - Stable - en to id_ID translation catalogue (133 entries)

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: With this plugin, you can send posts to Telegram and receive notifications and do lot more :)
id_ID: Dengan plugin ini, Anda dapat mengirim posting ke Telegram dan menerima notifikasi dan melakukan lebih banyak lagi :)

en: Inline button text
id_ID: Teks tombol inline

en: Add Inline URL Button
id_ID: Tambahkan Tombol URL Inline

en: Other settings
id_ID: Pengaturan lainnya

en: Post type
id_ID: Jenis pos

en: Proxy Method
id_ID: Metode Proxy

en: Send when
id_ID: Kirim bila

en: If Email goes to
id_ID: Jika Email masuk ke

en: Post to Telegram
id_ID: Posting ke Telegram

en: Private Notifications
id_ID: Notifikasi Pribadi

en: Advanced settings
id_ID: Pengaturan lanjutan

en: Use %s above to set automatically.
id_ID: Gunakan %s untuk mengatur secara otomatis.

en: Test Token
id_ID: Coba Token

note: 1 command name, 2 bot name translators: 1 command name, 2 bot name
en: Create a Bot by sending %1$s command to %2$s.
id_ID: Buat Bot dengan mengirimkan perintah %1$s ke %2$s.

note: %s bot name translators: %s bot name
en: After completing the steps %s will provide you the Bot Token.
id_ID: Setelah selesai tahapan %s anda akan mendapat info Token Bot.

en: Copy the token and paste into the Bot Token field below.
id_ID: Salin token dan tempelkan ke bidang Token Bot di bawah ini.

note: %s application name translators: %s application name
en: For ease, use %s
id_ID: Untuk kemudahan, gunakan %s

en: Test your bot token below.
id_ID: Uji token bot Anda di bawah ini.

en: Activate the modules you want to use.
id_ID: Aktifkan modul yang ingin Anda gunakan.

en: Configure the activated modules.
id_ID: Konfigurasikan modul yang diaktifkan.

note: %s button name translators: %s button name
en: Hit %s below.
id_ID: Tekan %s dibawah ini.

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: The module will watch the Email Notifications sent from this site and deliver them to you on Telegram.
id_ID: Modul ini akan melihat Notifikasi Email yang dikirim dari situs ini dan mengantarkannya ke Telegram Anda.

en: Notification Settings
id_ID: Pengaturan Notifikasi

note: %s code translators: %s code
en: If you want to receive notification for every email, then write %s.
id_ID: Jika Anda ingin menerima pemberitahuan untuk setiap email, maka tuliskan %s.

en: Telegram User or Group Chat ID.
id_ID: Telegram User atau Group Chat ID.

en: Add an inline clickable button for the post URL just below the message.
id_ID: Tambahkan tombol yang dapat diklik inline untuk URL posting tepat di bawah pesan.

en: Message Settings
id_ID: Pengaturan Pesan

en: Miscellaneous
id_ID: Lainnya

en: With this module, you can configure how the posts are sent to Telegram.
id_ID: Dengan modul ini, Anda dapat mengkonfigurasi bagaimana posting dikirim ke Telegram.

en: A new post is published
id_ID: Sebuah posting baru diterbitkan

en: An existing post is updated
id_ID: Posting yang ada diperbarui

en: Rules
id_ID: Aturan

en: When the post should be sent to Telegram.
id_ID: Ketika posting harus dikirim ke Telegram.

en: Which post types should be sent.
id_ID: Jenis pos mana yang harus dikirim.

en: Send to
id_ID: Kirimkan ke

en: Files to be sent after the message.
id_ID: File yang akan dikirim setelah pesan.

en: Files
id_ID: File

en: Featured Image
id_ID: Gambar yang ditampilkan

en: Send Featured Image (if exists).
id_ID: Kirimkan Gambar Pilihan (jika ada).

en: Message Template
id_ID: Desain Pesan

en: Override settings
id_ID: Ganti pengaturan

en: Disable Notifications
id_ID: Nonaktifkan Notifikasi

en: Delay in Posting
id_ID: Keterlambatan Posting

en: Send to Telegram
id_ID: Kirim ke Telegram

en: Settings in this section should not be changed unless recommended by WP Telegram Support.
id_ID: Pengaturan di bagian ini tidak boleh diubah kecuali direkomendasikan oleh Dukungan WP Telegram.

en: Turn off to upload the files/images instead of passing the url.
id_ID: Matikan untuk mengunggah file / gambar alih-alih meneruskan url.

en: The delay starts after the post gets published.
id_ID: Penundaan dimulai setelah posting diterbitkan.

en: Minute(s)
id_ID: Menit

en: WordPress cron should not be disabled!
id_ID: Cron WordPress tidak boleh dinonaktifkan!

en: Post Content
id_ID: Konten Isi Posting

en: Post Excerpt
id_ID: Pengeposan Posting

en: Before the Text
id_ID: Sebelum Pesan

en: After the Text
id_ID: Setelah Pesan

en: Structure of the message to be sent.
id_ID: Struktur pesan yang akan dikirimkan.

en: To receive notifications privately:
id_ID: Untuk menerima pemberitahuan secara pribadi:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Get your Chat ID from %s and enter it below.
id_ID: Dapatkan ID Obrolan Anda dari %s dan masukkan di bawah ini.

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Send your own bot %s a message to start the conversation.
id_ID: Kirim pesan ke BOT Anda sendiri %s untuk memulai percakapan.

en: To receive notifications into a group:
id_ID: Untuk menerima pemberitahuan ke dalam grup:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add %s to the group to get its Chat ID.
id_ID: Tambahkan %s ke grup untuk mendapatkan ID Obrolan.

note: 1 field name translators: 1 field name
en: Enter the Chat ID in %s field below.
id_ID: Masukkan ID Obrolan di kolom %s di bawah ini.

en: Send it to
id_ID: Kirim ke

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add your own bot %s to the group.
id_ID: Tambahkan BOT ANDA SENDIRI %s ke grup.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Add your bot %s as Administrator to your Channel/Group.
id_ID: Berikan Akses Administrator pada Bot %s di Channel/Grup anda

en: Enter the Channel Username in the field below.
id_ID: Masukkan Nama Pengguna Kanal di bidang di bawah ini.

note: %s symbol - @ translators: %s symbol - @
en: Username must start with %s
id_ID: Username harus dimulai dengan %s

en: You can also use the Chat ID of a group or private chat.
id_ID: Anda juga dapat menggunakan ID Obrolan grup atau obrolan pribadi.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Get it from %s.
id_ID: Dapatkan dari %s.

en: Show an ON/OFF switch on the post edit screen.
id_ID: Perlihatkan menu ON/OFF pada tampilan Posting.

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: HTML style
id_ID: Gaya HTML

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: Send both text and image in single message.
id_ID: Kirim teks dan gambar dalam satu pesan.

note: 1 - field name, 2 - value translators: 1 - field name, 2 - value
en: %1$s should not be %2$s.
id_ID: %1$s tidak boleh %2$s.

note: 1 - field name translators: 1 - field name
en: %s should not be enabled.
id_ID: %s tidak boleh dicentang.

en: Allow users receive their email notifications on Telegram.
id_ID: Izinkan pengguna untuk menerima pemberitahuan email melalui Telegram.

note: 1 Plugin name translators: 1 Plugin name
en: Use %s to let them connect their Telegram account.
id_ID: Gunakan %s untuk membiarkan mereka menghubungkan akun Telegram mereka.

note: 1 profile page translators: 1 profile page
en: They can also enter their Telegram Chat ID manually on %s page.
id_ID: Mereka juga dapat memasukkan Telegram Chat ID mereka secara manual pada halaman %s.

en: profile
id_ID: profil

en: The requests to Telegram will be sent via this URL.
id_ID: Permintaan ke Telegram akan dikirim melalui Google Script Anda.

note: IP address translators: IP address
en: Host IP or domain name like %s.
id_ID: Host IP atau Nama Domain, seperti %s.

note: proxy port translators: proxy port
en: Target Port like %s.
id_ID: Target Port seperti %s.

en: Leave empty if not required.
id_ID: Biarkan kosong jika tidak diperlukan.

en: The module will help you bypass the ban on Telegram by making use of proxy.
id_ID: Modul ini akan membantu Anda melewati larangan Telegram dengan memanfaatkan proxy.

en: Use the proxy at your own risk!
id_ID: Gunakan proxy dengan resiko Anda sendiri!

en: DISCLAIMER!
id_ID: SANGKALAN!

en: is in
id_ID: dalam

en: is not in
id_ID: tidak ada

en: Bot Token
id_ID: Token Bot

en: Bot Username
id_ID: Nama Pengguna Bot

en: Remove settings on uninstall
id_ID: Hapus pengaturan pada uninstall

en: Debug Info
id_ID: Info Debug

en: Enable logs for
id_ID: Aktifkan log untuk

en: Excerpt Length
id_ID: Panjang Kutipan

en: Excerpt Source
id_ID: Sumber Kutipan

en: Google Script URL
id_ID: Alamat URL Google Script

en: Image Position
id_ID: Posisi Gambar

en: Proxy Host
id_ID: Host Proxy

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Proxy Port
id_ID: Port yang digunakan untuk proxy

en: Proxy Type
id_ID: Tipe Proxy

en: Username
id_ID: NamaUser

en: Send files by URL
id_ID: Kirim file berdasarkan URL

en: Single message
id_ID: Pesan tunggal

en: Notifications to Users
id_ID: Pemberitahuan kepada Pengguna

en: INSTRUCTIONS!
id_ID: PETUNJUK PENGGUNAAN!

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: Do you like %s?
id_ID: Apa kamu suka %s?

en: Need help?
id_ID: Anda Butuh bantuan?

en: Members Count:
id_ID: Jumlah Anggota:

en: Test Result:
id_ID: Hasil tes:

note: %s: social handle translators: %s: social handle
en: Follow %s
id_ID: Ikuti %s

note: %s: channel name translators: %s: channel name
en: Join %s
id_ID: Gabung %s

en: Please wait…
id_ID: Silahkan tunggu...

en: Send Test
id_ID: Kirimkan Ujicoba

en: Could not connect
id_ID: Tidak dapat tersambung

en: Error:
id_ID: Kesalahan:

en: A message will be sent to the Channel/Group/Chat. You can modify the text below
id_ID: Pesan yang akan terkirim ke chat_ids. Silahkan modifikasi sesuai kebutuhan.

en: This is a test message
id_ID: Ini adalah pesan ujicoba

en: Success
id_ID: Pengaturan Telah Selesai

en: Invalid %s
id_ID: %s Tidak valid

en: Post Data
id_ID: Posting Data

en: Taxonomy Terms
id_ID: Istilah Taxonomy

en: Custom Fields
id_ID: Bidang Khusus

note: translators: 1 taxonomy, 2 {terms:taxonomy}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the taxonomy to insert its terms attached to the post.
id_ID: Ganti %1$s dalam %2$s dengan nama taksonomi untuk memasukkan ketentuannya yang melekat pada pos.

note: translators: 1 code, 2 code
en: For example %1$s and %2$s in WooCommerce
id_ID: Misalnya %1$s dan %2$s di WooCommerce

note: translators: 1 custom_field, 2 {cf:custom_field}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the Custom Field.
id_ID: Ganti %1$s dalam %2$s dengan nama Bidang Khusus.

en: Post
id_ID: Pos

en: Post Category
id_ID: Kategori Posting

en: Post Tag
id_ID: Tag Pos

en: Post Format
id_ID: Format Pos

en: Post Author
id_ID: Penulis Posting

en: Custom Taxonomy
id_ID: Taksonomi Kustom
