ShopWP Pro - en to ja translation catalogue (132 entries)

en: Cart
ja: カート

en: Cart Icon
ja: カートアイコン

en: You do not have the correct capabilities
ja: 正しい能力を有していない

en: Connect
ja: 接続する

en: Sync
ja: 同期

en: Settings
ja: 設定

en: Products
ja: 商品

en: Collections
ja: コレクション

en: License
ja: ライセンス

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Info
ja: 情報

en: Visual Builder
ja: ビジュアルビルダー

en: Wizard
ja: ウィザード

en: You're almost ready!
ja: もう少しで完成です!

en: Before you can use the product pages, you need to do a couple more things:
ja: 商品ページを使用する前に、もう2つほど必要なことがあります。

en: 1. Turn on
ja: 1.オン

en: Create Product Detail Pages
ja: 製品詳細ページの作成

en: from within the Syncing settings
ja: シンクの設定から

en: 2. Use the
ja: 2.を使用します。

en: Sync Detail Pages
ja: シンク詳細ページ

en: button under the plugin Tools
ja: プラグインツールの下にあるボタン

en: ShopWP Products
ja: ShopWP製品

en: Shop Product
ja: ショップ商品

en: I agree with the terms and conditions.
ja: 規約に同意する。

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Related Products
ja: 関連商品

en: This occurred while calling:
ja: 通話中に発生しました。

en: at line number
ja: 行番号で

en: ShopWP Warning: Custom fields added either by WordPress or ACF will NOT be erased during syncing.
ja: ShopWPの警告。WordPressまたはACFによって追加されたカスタムフィールドは、同期中に消去されません。

en: Share how you're using ShopWP by allowing
ja: ShopWPをどのように使用しているかを共有することができます。

en: usage tracking
ja: 使用状況追跡

en: and help us make the plugin even better!
ja: そして、このプラグインをより良いものにするために、私たちに協力してください。

en: No thanks
ja: いいえ、結構です

en: Yes, allow usage tracking
ja: はい、使用状況のトラッキングを許可する

en: Error:
ja: エラー:

en: It looks like your Shopify private app has been deleted! ShopWP won't continue to work until you create a new one. Disconnect your current store from the Connect tab to clear the old connection and then enter your new credentials.
ja: Shopifyのプライベートアプリが削除されたようです新しいものを作成するまでShopWPは動作し続けません。接続タブから現在のストアを切断して古い接続をクリアし、新しい認証情報を入力してください。

en: Warning:
ja: 警告:

en: Unable to delete cached settings.
ja: キャッシュされた設定を削除することができません。

en: Unable to delete cached collection queries.
ja: キャッシュされたコレクションクエリを削除できません。

en: Unable to delete cached product queries.
ja: キャッシュされた商品クエリを削除できません。

en: Unable to delete all cache, please try again.
ja: すべてのキャッシュを削除できません。もう一度やり直してください。

en: No connection details found. Please try reconnecting your Shopify store.
ja: 接続の詳細が見つかりません。Shopifyストアに再接続してみてください。

en: Unable to insert certain collects.
ja: 特定のコレクトを挿入できない。

en: Unable to sync webhooks, none found.
ja: Webhooksを同期できません。

en: 400 Error:
ja: 400エラーです。

en: The request was not understood by the server.
ja: サーバーがリクエストを理解できなかった。

en: 401 Error:
ja: 401エラーです。

en: The necessary authentication credentials are not present in the request or are incorrect.
ja: 必要な認証情報がリクエストに存在しないか、不正確である。

en: 402 Error:
ja: 402 エラーです。

en: The requested shop is currently frozen.
ja: 依頼されたショップは現在凍結中です。

en: 403 Error:
ja: 403エラーです。

en: The server is refusing to respond to the request. This is generally because you have not requested the appropriate scope for this action.
ja: サーバーがリクエストへの応答を拒否しています。これは一般に、このアクションに適切なスコープを要求していないことが原因です。

en: 404 Error:
ja: 404エラーです。

en: The requested resource was not found.
ja: 要求されたリソースは見つかりませんでした。

en: 406 Error:
ja: 406 エラーです。

en: The requested resource contained the wrong HTTP method or an invalid URL.
ja: 要求されたリソースに誤った HTTP メソッドまたは無効な URL が含まれていました。

en: 422 Error:
ja: 422 エラーです。

en: The request body was well-formed but contains semantical errors.
ja: リクエストボディは整形されていますが、セマンティックエラーを含んでいます。

en: Check the documentation
ja: ドキュメントをチェック

en: for a possible solution to this error.
ja: をご覧ください。

en: 413 Error:
ja: 413 エラーです。

en: The Shopify data is too large for your server to handle.
ja: Shopifyのデータが大きすぎて、サーバーで処理しきれない。

en: 429 Error:
ja: 429 エラーです。

en: The request was not accepted because the application has exceeded the rate limit. See the API Call Limit documentation for a breakdown of Shopify's rate-limiting mechanism.
ja: アプリケーションがレート制限を超えたため、リクエストは受け付けられませんでした。Shopifyのレートリミットの仕組みについては、API Call Limitのドキュメントを参照してください。

en: 500 Error:
ja: 500エラーです。

en: An internal error occurred at Shopify.
ja: Shopifyで内部エラーが発生しました。

en: 501 Error:
ja: 501エラーです。

en: The requested endpoint is not available on that particular shop.
ja: 要求されたエンドポイントは、その特定のショップで利用できません。

en: 503 Error:
ja: 503エラーです。

en: The server is currently unavailable.
ja: 現在、サーバーは使用できません。

en: 504 Error:
ja: 504エラーです。

en: The request could not complete in time.
ja: リクエストが間に合わなかった。

en: An unknown Shopify API response was received during syncing. Please try disconnecting and reconnecting your store.
ja: 同期中に不明なShopify APIレスポンスを受信しました。ストアの接続を解除して再接続してみてください。

en: Some collects were possibly missed during the syncing process. If you notice any absent content, try clearing the plugin cache and resync
ja: 同期処理中に一部のコレクションが見落とされた可能性があります。もし、コンテンツがないことに気づいたら、プラグインのキャッシュをクリアして再同期してみてください。

en: Some products were possibly missed during the syncing process. If you notice any absent content, try clearing the plugin cache and resync
ja: 同期処理中に一部の製品が見落とされた可能性があります。プラグインのキャッシュを削除して、再同期してください。

en: Database Error:
ja: データベースエラーです。

en: The data you're trying to sync is too large for the database to handle. Try adjusting the "Items per request" option within the plugin settings.
ja: 同期しようとしているデータが大きすぎて、データベースが処理できない。プラグインの設定で、「リクエストごとのアイテム数」を調整してください。

en: Server Error:
ja: サーバーエラーです。

en: The maximum amount of server memory was exceeded.
ja: サーバーのメモリ容量の上限を超えました。

en: Type Error:
ja: タイプエラーです。

en: Unable to convert data type to Object.
ja: データ型をObjectに変換できません。

en: Unable to convert data type to Array.
ja: データ型をArrayに変換できません。

en: HTTP Error:
ja: HTTPエラー。

en: Request URL not found.
ja: リクエストURLが見つかりません。

en: No Smart Collections were found during sync.
ja: 同期中にスマートコレクションが見つかりませんでした。

en: No Custom Collections were found during sync.
ja: シンク中にカスタムコレクションが見つかりませんでした。

en: No Shop data was found during sync.
ja: 同期中にShopデータが見つかりませんでした。

en: No Collects were found during sync.
ja: 同期中にコレクトが見つかりませんでした。

en: Every %d Minutes
ja: %d 分ごと

en: Shopping cart
ja: お買い物かご

en: Begin checkout
ja: チェックアウトを開始する

en: Unable to checkout. Please reload the page and try again.
ja: チェックアウトできません。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Remove
ja: 削除

en: Sale!
ja: セール!

en: Checkout notes
ja: チェックアウト時の注意事項

en: Your cart is empty
ja: カートは空です

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: No collections left to show
ja: コレクションを残すことなく

en: Load more
ja: もっと読み込む

en: No products left to show
ja: 表示する製品が残っていない

en: Quantity
ja: 数量

en: We like that one too!
ja: 私たちもそれが好きです

en: Clear selections
ja: 選択項目をクリアする

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Out of stock. Please try selecting a different variant combination.
ja: 在庫切れです。別のバリエーションの組み合わせを選択してみてください。

en: Sold out
ja: 完売

en: No search results found
ja: 一致する検索結果がありませんでした

en: Search the store
ja: 店舗を検索する

en: No results found
ja: 一致するものが見つかりませんでした

en: Title (A-Z)
ja: タイトル (A-Z)

en: Title (Z-A)
ja: タイトル (A-Z)

en: Price (Low to high)
ja: 価格（安値→高値）

en: Price (high to low)
ja: 価格 (高値から安値)

en: Best Selling
ja: ベストセラー

en: Recently Added
ja: 最近追加された商品

en: Collection default
ja: コレクション・デフォルト

en: Manual
ja: 手動

en: Price (High to low)
ja: 価格（高値→安値）

en: No %s found
ja: %sは見つかりませんでした

en: Filter by:
ja: フィルタの条件:

en: Page size:
ja: ページサイズ：

en: Clear all
ja: すべてクリア

en: Available for sale
ja: 販売中

en: Sort by:
ja: 並び替え:

en: Loading...
ja: 読み込み中…

en: See more
ja: 続きを見る

en: Price
ja: 価格

en: Tags
ja: タグ

en: Types
ja: タイプ

en: Vendors
ja: 販売者

note: Description of the plugin/theme
en: Sell and build custom Shopify experiences on WordPress.
ja: WordPress上でShopifyのカスタム体験を販売・構築する。

note: Author of the plugin/theme
en: ShopWP
ja: ショップWP
