WPCargo - en to id_ID translation catalogue (176 entries)

en: Are you sure you want to delete this element?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus elemen ini?

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: More Info
id_ID: Info lebih lanjut

en: Get Support
id_ID: Mendapat dukungan

en: Contact Us
id_ID: Hubungi Kami

en: No Category
id_ID: Tidak Ada Kategori

en: Current City
id_ID: Kota saat ini

en: Add Shipment Status
id_ID: Tambahkan Status Pengiriman

en: Remarks
id_ID: Keterangan

en: — No Change —
id_ID: — Tidak berubah —

en: Purchase
id_ID: Membeli

en: Shipper Name
id_ID: Nama Pengirim

en: Phone Number
id_ID: Nomor Telepon

en: Shipper Address
id_ID: Alamat Pengirim

en: Shipper Email
id_ID: Email Pengirim

en: Receiver Name
id_ID: Nama Penerima

en: Receiver Address
id_ID: Alamat Penerima

en: Receiver Email
id_ID: Email Penerima

en: Type of Shipment
id_ID: Jenis Pengiriman

en: Courier
id_ID: Kurir

en: Quantity
id_ID: Jumlah

en: Total Freight
id_ID: Jumlah Muatan

en: Carrier Reference No.
id_ID: No. Referensi Pengangkut

en: Origin
id_ID: Asal

en: Pickup Date
id_ID: Tanggal Pengambilan

en: Shipment Status
id_ID: Status Pengiriman

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Weight
id_ID: Berat

en: Packages
id_ID: Paket

en: Product
id_ID: Produk

en: Payment Mode
id_ID: Mode Pembayaran

en: Carrier
id_ID: Kurir

en: Departure Time
id_ID: Waktu Keberangkatan

en: Destination
id_ID: Tujuan

en: Pickup Time
id_ID: Waktu Pengambilan

en: Expected Delivery Date
id_ID: Tanggal Pengantaran Diharapkan

en: History
id_ID: Riwayat

en: Current Status
id_ID: Status Saat Ini

en: Assign shipment to
id_ID: Tetapkan pengiriman ke

en: Weight Unit
id_ID: Unit Berat

en: Formula
id_ID: Rumus

en: Length
id_ID: Panjang

en: Width
id_ID: Lebar

en: Height
id_ID: Tinggi

[ctx: Shipment]
en: Shipment
id_ID: Pengiriman

en: Shipment
id_ID: Pengiriman

en: All Shipment
id_ID: Semua Pengiriman

en: View Shipment
id_ID: Lihat Pengiriman

en: Add New Shipment
id_ID: Tambahkan Pengiriman Baru

en: Add Shipment
id_ID: Tambah Pengiriman

en: Edit Shipment
id_ID: Edit Pengiriman

en: Update Shipment
id_ID: Perbarui Pengiriman

en: Search Shipment
id_ID: Cari Pengiriman

en: Shipment Not found
id_ID: Pengiriman Tidak ditemukan

en: Shipment Not found in Trash
id_ID: Pengiriman Tidak ditemukan di Tempat Sampah

[ctx: Category]
en: Category
id_ID: Kategori

en: Search Category
id_ID: Cari Kategori

en: All Category
id_ID: Semua Kategori

en: Parent Category
id_ID: Kategori Induk

en: Parent Category:
id_ID: Kategori Induk:

en: Edit Category
id_ID: Mengedit Kategori

en: Update Category
id_ID: Perbarui Kategori

en: Add New Category
id_ID: Tambahkan Kategori Baru

en: New Category Name
id_ID: Nama Kategori Baru

en: Category
id_ID: Kategori

en: Tracking Number
id_ID: Nomor Tracking

en: Shipper Phone
id_ID: Telepon Pengirim

en: Receiver Phone
id_ID: Telepon Penerima

en: Admin Email
id_ID: Email Admin

en: Name of the Shipper
id_ID: Nama Pengirim

en: Name of the Receiver
id_ID: Nama Penerima

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Website Name
id_ID: Nama Website

en: Website URL
id_ID: URL Website

en: Pending
id_ID: Tertunda

en: On Hold
id_ID: Tertahan

en: In Transit
id_ID: Berjalan

en: Cancelled
id_ID: Dibatalkan

en: Delivered
id_ID: Terkirim

en: Returned
id_ID: Kembali

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: First
id_ID: Pertama

en: previous
id_ID: sebelumnya

en: next
id_ID: berikutnya

en: Last
id_ID: Terakhir

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Shipment Settings
id_ID: Pengaturan Pengiriman

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Shipment Details
id_ID: Detail Pengiriman

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Time
id_ID: Waktu

en: From:
id_ID: Dari:

en: Dear
id_ID: terhormat

en: Address
id_ID: Alamat

en: PACKAGE DETAILS:
id_ID: DETAIL PAKET:

en: Save Settings
id_ID: Simpan Pengaturan

en: WPCargo Merge Tags
id_ID: Gabungan Tag WPCargo

en: Code
id_ID: Kode

en: Please check if you want to send email after updating the shipment.
id_ID: Centang jika Anda ingin mengirim email setelah memperbarui pengiriman.

en: Subject:
id_ID: Judul:

en: Email Subject
id_ID: Judul Email

en: Consignee Copy
id_ID: Salin Penerima Barang

en: Shippers Copy
id_ID: Salin Pengirim

en: Consignee
id_ID: Penerima Barang

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Client
id_ID: Klien

en: Employee
id_ID: Karyawan

en: Satellite
id_ID: Satelit

en: Roadmap
id_ID: Peta Jalan

en: Zoom Level
id_ID: Tingkat Zoom

en: City
id_ID: Kota

en: Google Map API Key
id_ID: Google API key

en: Upload Logo
id_ID: Unggah Logo

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Add Package
id_ID: Tambah Paket

en: Origin:
id_ID: Asal:

en: Package:
id_ID: Paket:

en: Destination:
id_ID: Tujuan:

en: Carrier:
id_ID: Pengangkut:

en: Type of Shipment:
id_ID: Jenis Pengiriman:

en: Weight:
id_ID: Berat:

en: Shipment Mode:
id_ID: Mode Pengiriman:

en: Carrier Reference No.:
id_ID: No. Referensi Pengangkut:

en: Product:
id_ID: Produk:

en: Qty:
id_ID: Jumlah:

en: Payment Mode:
id_ID: Mode Pembayaran:

en: Total Freight:
id_ID: Jumlah Muatan:

en: Expected Delivery Date:
id_ID: Tanggal Pengantaran Diharapkan:

en: Departure Time:
id_ID: Keberangkatan:

en: Pick-up Date:
id_ID: Tanggal Pengambilan:

en: Pick-up Time:
id_ID: Waktu Jemput:

en: Comments:
id_ID: Komentar:

en: Receiver Details
id_ID: Detail Penerima

en: Add Type of Shipment
id_ID: Tambahkan Jenis Pengiriman

en: Ex. Shipment 1, Shipment 2, Shipment 3
id_ID: Contoh. Pengiriman 1, Pengiriman 2, Pengiriman 3

en: Must be comma separated
id_ID: Harus dipisahkan tanda koma

en: Add Shipment Mode
id_ID: Tambahkan Mode Pengiriman

en: Ex. Shipment Mode 1, Shipment Mode 2, Shipment Mode 3
id_ID: Contoh. Mode Pengiriman 1, Mode Pengiriman 2, Mode Pengiriman 3

en: Ex. Afghanistan, Albania, Algeria
id_ID: Contoh. Afghanistan, Albania, Algeria

en: Add Shipment Carrier
id_ID: Tambahkan Pengangkut Pengiriman

en: Ex. Shipment Carrier 1, Shipment Carrier 2, Shipment Carrier 3
id_ID: Contoh. Pengangkut Pengiriman 1, Pengangkut Pengiriman 2, Pengangkut Pengiriman 3

en: Add Shipment Payment Mode
id_ID: Tambahkan Mode Pembayaran Pengiriman

en: Ex. Payment Mode 1, Payment Mode 2, Payment Mode 3
id_ID: Contoh. Pembayaran Mode 1, Pembayaran Mode 2, Pembayaran Mode 3

en: Ex. Shipment Status 1, Shipment Status 2, Shipment Status 3
id_ID: Contoh. Status Pengiriman 1, Status Pengiriman  2, Status Pengiriman  3

en: Add Shipment Logo
id_ID: Tambahkan Logo Pengiriman

en: Display Barcode?
id_ID: Tampilkan Barcode?

en: Check if you want to display barcode at the results.
id_ID: Centang jika Anda ingin menampilkan barcode pada hasil.

en: Select a page to insert
id_ID: Pilih halaman untuk disisipkan

en: Edit Page
id_ID: Sunting Halaman

en: View Page
id_ID: Lihat Halaman

en: Print Settings
id_ID: Pengaturan Pencetakan

en: Font Size
id_ID: Ukuran Font

en: Pickup Time :
id_ID: Waktu Pengambilan:

en: Shipper Details
id_ID: Detail Pengirim

en: User Profile
id_ID: Profil pengguna

en: Timezone
id_ID: Zona Waktu

en: Company Logo
id_ID: Logo Perusahaan

en: Print Invoice
id_ID: Cetak Invoice

[ctx: Dimension units]
en: in
id_ID: dalam kategori

en: Qty.
id_ID: Koli

en: Piece Type
id_ID: Jenis Koli

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: View More
id_ID: Selengkapnya

en: Welcome
id_ID: Selamat Datang

en: Tracking #
id_ID: Pelacakan #

en: View Details
id_ID: Tampilkan Rincian

en: Sort
id_ID: Urutkan

en: All
id_ID: Semua

en: Date Range
id_ID: Rentang Tanggal

en: To :
id_ID: Kepada :

en: Select Option
id_ID: Pilih opsi

en: Generate Report
id_ID: Hasilkan Laporan

en: No results found!
id_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan!

note: Description of the plugin/theme
en: WPCargo is a WordPress plug-in designed to provide ideal technology solution for your Cargo and Courier Operations. Whether you are an exporter, freight forwarder, importer, supplier, customs broker, overseas agent, or warehouse operator, WPCargo helps you to increase the visibility, efficiency, and quality services of your cargo and shipment business.
id_ID: WPCargo adalah plug-in WordPress yang dirancang untuk memberikan solusi teknologi ideal untuk Operasional Perusahaan Kargo dan Kurir Anda. Baik Anda seorang eksportir, ekspeditur muatan, importir, pemasok, perantara bea cukai, agen di luar negeri, atau operator pergudangan, WPCargo membantu Anda untuk meningkatkan visibilitas, efisiensi, dan kualitas layanan dari bisnis kargo dan pengiriman Anda.
