WP-Pro-Quiz - en to it_IT translation catalogue (503 entries)

en: "Different points - mode 2" disable
it_IT: "Punti differenti - modalità 2" disabilitata

en: "Different points - mode 2" enabled
it_IT: "Punti differenti - modalità 2" abilitata

en: "Different points for each answer" enabled
it_IT: "Punti differenti per ciascuna domanda" abilitata

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
it_IT: Non è possibile attribuire "Differenti punti per ogni domanda" nella "Libera" scelta

en: "Free" choice
it_IT: Scelta "Libero"

en: "Matrix Sorting" choice
it_IT: Scelta "Ordinamento a matrice"

en: "Sorting" choice
it_IT: Scelta "Ordinamento"

en: %d of %d
it_IT: %d di %d

en: %d points
it_IT: punti %d

en: %s of %s questions answered correctly
it_IT: %s di %s domande risposte correttamente

en: %s of %s questions completed
it_IT: %s di %s domande completate

en: (0 = All on one page)
it_IT: (0 = Tutto in una pagina)

en: (Type Email)
it_IT: (Digita l'email)

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
it_IT: (Saranno mostrati, quando il risultato in percento sara' >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: (required)
it_IT: (richiesto)

en: 0 = no limit
it_IT: 0 = nessun limite

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
it_IT: 10,15% o 10.15% permesso (max. due cifre dopo la virgola)

en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
it_IT: Un plugin di WordPress per creare quiz potente e bello.

en: Action
it_IT: Azione

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate graduation
it_IT: Attiva la scala

en: Activate hint for this question?
it_IT: Attivare un suggerimento per questa domanda?

en: Activate statistics
it_IT: Attivare statistiche

en: Add Media
it_IT: Aggiungi elemento multimediale

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
it_IT: Aggiunge all'inizio del quiz una panoramica delle domande che facilita la navigazione. Domande aggiuntive possono essere segnate "da fare".

en: Add field
it_IT: Aggiungi campo

en: Add graduation
it_IT: Aggiungi la scala

en: Add new answer
it_IT: Aggiungi nuova risposta

en: Add question
it_IT: Aggiungi domanda

en: Add quiz
it_IT: Aggiungi quiz

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
it_IT: Panoramiche aggiuntive del quiz verranno mostrate prima del completamento del quiz.

en: Admin e-mail notification
it_IT: Notifiche email per l'amministratore

en: Admin e-mail settings
it_IT: Impostazioni email dell'amministratore

en: After receiving your e-mail we will verify your request on feasibility. After this you will receive e-mail from us with further details and offer.
it_IT: Dopo aver ricevuto la ostra email verificheremo la fattibilità. In seguito riceverete una email con ulteriori dettagli e offerte.

en: All fields have to be filled.
it_IT: Tutti i campi devono essere compilati

en: Allow HTML
it_IT: Permetti HTML

en: Allowed variables
it_IT: VAriabili permesse

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
it_IT: Permette la regolazione della larghezza della colonna sinistra, e la colonna destra riempirà il resto dello spazio disponibile. Aumenta questo per permettere testi più lunghi per i criteri. Predefinito 20%.

en: Allows to use the back button in a question.
it_IT: Permette di usare il tasto Indietro in una domanda.

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
it_IT: Funziona anche insieme all'opzione "mostra le domande in modo casuale"

en: An error has occurred.
it_IT: Errore

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: Anonymous user
it_IT: Utente anonimo

en: Answer
it_IT: Risposta

en: Answer type
it_IT: Tipo di risposta

en: Answered
it_IT: Risposta

en: Answers
it_IT: Risposte

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
it_IT: Chiunque voglia sapere di più su questo argomento dovrebbe leggere questo sito %s e %s.

en: Apply
it_IT: Applica

en: Assessment
it_IT: Valutazione

en: At the end of the quiz (before the quiz result)
it_IT: Al termine del quiz (prima dei risultati)

en: Automatically add [raw] shortcode
it_IT: Aggiungi automaticamente uno shortcode [raw]

en: Automatically display leaderboard in quiz result
it_IT: Mostra automaticamente la classifica nei risultati del quiz

en: Autostart
it_IT: Avvio automatico

en: Average score
it_IT: Punteggio medio

en: Back
it_IT: indietro

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category management
it_IT: Gestione categorie

en: Category-Overview
it_IT: Panoramica delle categorie

en: Category: %s
it_IT: Categoria: %s

en: Check
it_IT: Controlla

en: Check -> continue
it_IT: Scegli -> continua

en: Checkbox
it_IT: Caselle di controllo

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
it_IT: Scegli la domanda che vuoi esportare e premi "Avvia l'esportazione"

en: Choose wp-pro-quiz.pot
it_IT: Scegli wp-pro-quiz.pot

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Cloze
it_IT: Vicino

en: Contact us:
it_IT: Contattaci:

en: Copy questions
it_IT: Copia le domande

en: Copy questions from another Quiz
it_IT: Copia le domande da un altro quiz

en: Correct
it_IT: Corretto

en: Correct and incorrect answer mark
it_IT: Contrassegno delle risposte corrette enon corrette

en: Correct answer was not selected!
it_IT: La risposta corretta non è stata selezionata!

en: Create
it_IT: Crea

en: Create new category
it_IT: crea nuova categoria

en: Create new template
it_IT: Crea nuovo modello

en: Create quiz
it_IT: crea quiz

en: Creation of additional modules for your needs
it_IT: Creazione di moduli aggiuntivi per le tue necessità

en: Criterion
it_IT: Criteri

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom fields - Variables
it_IT: Campi personalizzati - Variabili

en: Custom fields enable
it_IT: Campi personalizzati disponibili

en: Database repaired
it_IT: Database riparato

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivated in quiz settings.
it_IT: Disattivare nelle impostazioni del quiz.

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete all entries
it_IT: Cancella tutto

en: Delete answer
it_IT: Cancella risposta

en: Delete graduation
it_IT: Cancella la scala

en: Deleted user
it_IT: Utente cancellato

en: Design adaption for your theme
it_IT: Adattamenti grafici per il tuo tema

en: Different points - modus 2 activate
it_IT: Punti differenti - modalità 2 attivata

en: Different points for each answer
it_IT: Punteggi diversi per ciascuna domanda.

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
it_IT: Disabilita la distinzione tra corretto e non corretto

en: Display answers randomly
it_IT: Mostra le risposte in modo casuale

en: Display category
it_IT: Mostra la categoria

en: Display position
it_IT: Dove viene mostrato

en: Display question randomly
it_IT: Mostra le domande in modo casuale

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
it_IT: Mostra tutte le domande di seguito, "giusto" o "sbagliato" sarà mostrato al termine del quiz.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
it_IT: Non caricare i file javascrpt nel piè di pagina

en: Do you really want to delete the quiz/question?
it_IT: Vuoi davvero eliminare il quiz/la domanda?

en: Do you really want to reset the statistic?
it_IT: Vuoi davvero azzerare le statistiche?

en: Documentation on date and time formatting
it_IT: Documentazione sul formato della data e del tempo

en: Donate
it_IT: Dona

en: Drop-Down menu
it_IT: Menu a discesa

en: E-Mail
it_IT: Email

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
it_IT: Le impostazioni email possono essere modificate nelle impostazioni globali.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit list
it_IT: Modifica lista

en: Edit question
it_IT: Modifica domanda

en: Edit quiz
it_IT: Modifica quiz

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
it_IT: Racchiudi una valutazione con {}. La singola valutazione è segnata con [].

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
it_IT: Racchiudi le parole cercate con { } p.e. "Io {gioco} a calcio". Lettere maiuscole verranno ignorate.

en: Entered on
it_IT: Scritto su

en: Entries
it_IT: Iscrizioni

en: Error
it_IT: Errore

en: Examples:
it_IT: Esempi:

en: Execute quiz only once
it_IT: Esegui il quiz solo una volta

en: Explain your wish detailed and exactly as possible
it_IT: Spiega le tue necessità in modo più dettagliato e preciso possibile

en: Explanation of points calculation
it_IT: Spiegazione del conteggio dei punti

en: Export
it_IT: Esporta

en: Extended support in first 6 months. Reported bugs and updates of WP Pro Quiz are supported. Exception are major releases (update of main version)
it_IT: Supporto esteso per i primi 6 mesi. Errori noti e aggiornamenti di WP Pro Quiz compresi. Ad eccezione per gli aggiornamenti maggiori.

en: Field name
it_IT: Nome del campo

en: File - New catalogue from POT file...
it_IT: File - nuovo catalogo da file POT...

en: File cannot be processed
it_IT: Il file non può essere processato

en: File have wrong format
it_IT: File con formato errato

en: File is not compatible with the current version
it_IT: File n on campatibile con la versione corrente

en: File was not uploaded
it_IT: File non caricato

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Finish quiz
it_IT: Termina il quiz

en: Finished
it_IT: Completato

en: Force user to answer each question
it_IT: Obbliga l'utente a rispondere a ciascuna domanda

en: Format:
it_IT: Formato:

en: From:
it_IT: Da:

en: Front
it_IT: Davanti

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
it_IT: Generalmente tutti i Javascript di WpProQuiz vengono caricati nel piè di pagina quando servono.

en: Global settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
it_IT: Qui puoi copiare le domande da un altro quiz a questo. (Possibili selezioni multiple)

en: Here you can create an assessment question.
it_IT: Qui puoi creare una domanda di valutazione.

en: Here you can enter solution hint.
it_IT: Qui puoi digitare il suggerimento.

en: Hide "Restart quiz" button
it_IT: Nascondi il pulsante "Riavvia quiz".

en: Hide "View question" button
it_IT: Nascondi il pulsante "Visualizza domanda".

en: Hide correct questions - display
it_IT: Nascondi le domande corrette - mostra

en: Hide correct- and incorrect message
it_IT: Nascondi messaggi corretto/non corretto

en: Hide question numbering
it_IT: Nascondi la numerazione delle domande

en: Hide question position overview
it_IT: Nascondi posizione della panoramica delle domande

en: Hide quiz time - display
it_IT: Nascondi il tempo del quiz - mostra

en: Hide quiz title
it_IT: Nascondi il titolo del quiz

en: Hide score - display
it_IT: Nascondi il risultato - mostra

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
it_IT: Nascondi il pulsante "Riavvia quiz" nell'interfaccia utente.

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
it_IT: Nascondi il pulsante "Visualizza domanda" nell'interfaccia utente.

en: Hide title
it_IT: Nascondi titolo

en: Hint
it_IT: Suggerimento

en: Hint:
it_IT: Suggerimento:

en: Hints used
it_IT: Suggerimenti usati

en: History
it_IT: Storia

en: How many entries should be displayed
it_IT: Quante iscrizioni devono essere mostrate

en: How many entries should be shown on one page:
it_IT: Quante voci devono essere mostrate in una pagina:

en: How many questions should be displayed simultaneously:
it_IT: Quante domande devono essere mostrate simultaneamente:

en: How many questions to be displayed on a page:
it_IT: Quante domande devono essere mostrate in una pagina:

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
it_IT: Cerco di implementare i desideri il rima possibile e di aiutare con qualsiasi problema.

en: IP-address of the user
it_IT: Indirizzo IP dell'utente

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
it_IT: Se "Punti differenti per ciascuna risposta" è attivata, puoi attivare una modalità <br> speciale. Ciò cambia il conteggio dei punti

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
it_IT: Se la modalità "Punti differenti per ciascuna risposta" è attiva, è possibile assegnare i punti con |PUNTI. Altrimenti 1 punto verrà raggiunto per ciascuna risposta.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
it_IT: Se l'opzione "Panoramica delle domande" è attivata, questa notifica apparirà al termine del quiz, altrimenti dopo ciascuna domanda.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
it_IT: Se questa opzione è attivata, viene impostato automaticamente uno shortcode [raw] intorno a quello di WpProQuiz ( [WpProQuiz X] ) in [raw] [WpProQuiz X] [/raw]

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
it_IT: Se abiliti questa opzione, tutte le risposte sono mostrate una sotto l'altra in una singola pagina.

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
it_IT: Se abiliti questa opzione, tutte le risposte sono numerate (solo risposte singole o multiple)

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
it_IT: Se abiliti questa opzione, viene impostato un cookie per gli utenti non registrati (anonimi). Ciò assicura un'assegnazione più lunga del solo indirizzo IP.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
it_IT: Se attivi qeusta opzione, tutti i file Javascript di WpProQuiz vengono caricati nell'intestazione anche se non sono necessari.

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
it_IT: Se abiliti questa opzione, l'utente può completare il quiz solo una volta. In seguito il quiz sara' bloccato per questo utente.

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
it_IT: Se abiliti questa opzione, un captcha aggiuntivo verrà mostrato per utenti non registrati.

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user.
it_IT: Se abiliti questa opzione, viene inviata un'email con i risultati all'utente.

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
it_IT: Se abiliti questa opzione, una email viene inviata all'utente, con i risultati del quiz.  (solo utenti registrati)

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
it_IT: Se abiliti questa opzione, le risposte non saranno evidenziate come corrette o non corrette.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
it_IT: Se abiliti questa opzione, la categoria viene mostrata nella domanda.

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
it_IT: Se abiliti questa opzione, i campi personalizzati sono disponibili

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
it_IT: Se abiliti questa opzione, il punteggio finale non sarà piu' mostrato nella pagina dei risultati.

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
it_IT: Se abiliti questa opzione, gli utenti registrati verranno automaticamente fatti accedere alla classifica

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
it_IT: Se abiliti questa opzione, il numero massimo di domande mostrate sara' X di X domande. (il numero di domande è casuale)

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
it_IT: Se abiliti questa opzione, non verranno mostrati messaggi corretto/non corretto

en: If you enable this option, only registered users allowed start the quiz.
it_IT: Se abiliti questa opzione, potranno fare il quiz solo utenti registrati

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
it_IT: Se abiliti questa opzione, la numrazione delle domande viene nascosta.

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
it_IT: Se abiliti questa opzione, la posizione della panoramica delle domande viene nascosta.

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
it_IT: Se abiliti questa opzione, il quiz partirà automaticamente al caricamento della pagina

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
it_IT: Se abiliti questa opzione, i risultati di ciascuna categoria saranno mostrati nella pagina dei risultati.

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
it_IT: Se abiliti questa opzione, il tempo per concludere il quiz non sarà piu' mostrato nella pagina dei risultati.

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
it_IT: Se abiliti questa opzione, l'utente viene obbligato a rispondere a ciascuna domanda.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
it_IT: Se abiliti questa opzione, l'utente non potrò saltare domande. solo nella modalità "Panoramica -> avanti"). L'utente sarà ancora in grado di navigare nella 1"Panoramica delle domande"

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
it_IT: Se abiliti questa opzione, puoi scegliere quiz che l'utente deve completare prima che inizi questo quiz.

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
it_IT: Se abiliti questa opzione, puoi assegnare punteggi diversi per ciascuna risposta.

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
it_IT: Se abiliti questa opzione, sari informato se un utente completa il quiz.

en: If you enalbe this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
it_IT: Se abiliti questa opzione, non verrà mostrata alcuna panoramica prima di completare il quiz.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
it_IT: Se si presentano problemi con la libreria touch, disattivatela.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
it_IT: Attivare se si prssentano problemi con ajax.

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
it_IT: Se abiliti questa opzione, il numero delle domande risposte correttamente non verrà più mostrato nella pagina dei risultati.

en: If you wish design adaption, we additionally need the name of your theme
it_IT: Se desideri adattamente grafici, dovrai comunicarci il tema che usi

en: Import
it_IT: Importa

en: Import completed successfully
it_IT: Importazione effettuata con successo

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
it_IT: Importa solo file  *.wpq o *.xml da sorgenti affidabili e conosciute.

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
it_IT: Nella versione 0.13 è stata aggiunta una nuova versione della libreria touch per dispositivi mobili

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
it_IT: In tutti i quiz selezionati le funzioni statistiche devono essere attive. Se non lo sono, verranno attivate automaticamente.

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
it_IT: In questa modalità devono essere assegnati gli elementi ai criteri stabiliti.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
it_IT: Nei tempi WP molto vecchi questo può dare problemi.

en: Incorrect
it_IT: Non corretto

en: Information
it_IT: Informazione

en: Is required only in rare cases.
it_IT: E' richiesto solo in rari casi.

en: It is recommended %s this option on your system.
it_IT: E' raccomandato %s di questa opzione sul tuo sistema

en: Latest POT file
it_IT: Ultimo file POT

en: Leaderboard
it_IT: Classifica

en: Leaderboard time format
it_IT: Formato classifica del tempo

en: Learn more
it_IT: Informazioni

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Maximal %d MiB
it_IT: Massimo %d MiB

en: Maximal 15 levels
it_IT: Massima 15 livelli

en: Message body:
it_IT: Corpo del messaggio:

en: Message with the correct / incorrect answer
it_IT: Messaggio con la risposta corretta / non corretta

en: Message with the correct answer
it_IT: Messaggio con la risposta corretta

en: Message with the incorrect answer
it_IT: Messaggio con la risposta non corretta

en: Move
it_IT: Sposta

en: Multiple choice
it_IT: Scelta multipla

en: Name
it_IT: Nome

en: New question
it_IT: Nuova domanda

en: Next
it_IT: Avanti

en: No answer deposited!
it_IT: Nessuna risposta!

en: No category
it_IT: Nessuna categoria

en: No data available
it_IT: Nessun dato disponibile

en: No date will be deleted. Only WP-Pro-Quiz tables will be repaired.
it_IT: Nessun dato verrà cancellato. Verranno solo riparate le tabelle di WP-Pro-Quiz

en: No name or e-mail entered.
it_IT: Nessun nome o indirizzo email inserito

en: No number in the field "Points" or less than 0
it_IT: Nessun numero nel campo "Punti" o valore inferiore a 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
it_IT: Nessun numero nel campo "Punti" o valore inferiore a 1

en: No question deposited!
it_IT: Nessuna domanda!

en: No quiz description filled!
it_IT: Nessuna descrizione!

en: No quiz selected
it_IT: Nessun quiz selezionato

en: No sort element in the criterion
it_IT: Nessun tipo di element nei criteri

en: Normal
it_IT: Normale

en: Normal + Back-Button
it_IT: Normale + pulsante Indietro

en: Not all fields completed.
it_IT: Non tutti i campi sono stati compilati

en: Not categorized
it_IT: Non categorizzato

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
it_IT: Glu utenti non registrati devono inserire nome e indirizzo email (l'email non verrà mostrata)

en: Number
it_IT: Numero

en: Number answers
it_IT: Risposte numeriche

en: On the quiz startpage
it_IT: Nella pagina iniziale del quiz

en: One entry per line
it_IT: Una voce per riga

en: Only registered users are allowed to start the quiz
it_IT: Solo utenti registrati possono accedere al quiz

en: Open PoEdit
it_IT: Apri PoEdit

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
it_IT: Il proprio tema cambia l'ordine interno dei file, cosa che causa problemi. Ciò si può prevenire con uno shortcode addizionale [raw].

en: Page %d
it_IT: Pagina %d

en: Percentage width of criteria table column:
it_IT: Larghezza percentuale  della colonna dei criteri nella tabella:

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
it_IT: Le percentuali si riferiscono al punteggio totale del quiz. (Totale corrente %d punti in %d domande)

en: Please note
it_IT: Prendi nota

en: Please select user name:
it_IT: Per favore indica il nome dell'utente:

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
it_IT: Per favofre, ordina le risposte nell'ordine corretto col pulsante  "Muovi", Le risposte saranno mostrate in modo casuale.

en: Plugin has been detected.
it_IT: Il plugin è stato trovato.

en: Plugin is not installed.
it_IT: Il plugin non è installato.

en: Points
it_IT: Punteggio

en: Points for this question (Standard is 1 point)
it_IT: Punteggio per questa domanda (lo standard è 1 punto)

en: Points scored
it_IT: Punteggio

en: Premium Support
it_IT: Supporto a pagamento

en: Prerequisites
it_IT: Prerequisiti

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
it_IT: Prerquisiti (Questa quiz deve essere completato)

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
it_IT: Proteggi le statistiche dalla spam. I risultati saranno solocsalvati ogni X minuti dallo stesso IP. (0 = disattivato)

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question %s of %s
it_IT: Domanda %s di %s

en: Question added
it_IT: Domanda aggiunta

en: Question edited
it_IT: Domanda modificata

en: Question not found
it_IT: Domanda non trovata

en: Question overview
it_IT: Panoramica delle domande

en: Question template management
it_IT: Gestione dei modelli di domanda

en: Question-Options
it_IT: Opzioni-domanda

en: Question: %d
it_IT: Domanda. %d

en: Questions
it_IT: Domande

en: Questions below each other
it_IT: Domande una sotto l'altra

en: Quiz Category management
it_IT: Gestione categorie di quiz

en: Quiz deleted
it_IT: Quiz cancellato

en: Quiz description
it_IT: Descrizione del quiz

en: Quiz edited
it_IT: Quiz modificato

en: Quiz is loading...
it_IT: Il quiz si sta caricando...

en: Quiz name
it_IT: Nome del quiz

en: Quiz not found
it_IT: Quiz non trovato

en: Quiz overview
it_IT: Panoramica del quiz

en: Quiz template management
it_IT: Gestione dei modelli di quiz

en: Quiz title
it_IT: Titolo del quiz

en: Quiz title or quiz description are not filled
it_IT: Il titolo o la descrizione del quiz non sono stati compilati

en: Quiz-Mode
it_IT: Modalità quiz

en: Quiz-Name
it_IT: Nome del quiz

en: Quiz-summary
it_IT: Sommario

en: Quiz: %s - Statistics
it_IT: Statistiche del quiz %s

en: Reached points
it_IT: Punteggio raggiunto

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Repair database
it_IT: Riparazione database

en: Required?
it_IT: Richiesto?

en: Reset entire statistic
it_IT: Azzera tutte le statistiche

en: Reset statistics
it_IT: Azzera le statistiche

en: Reset the user identification
it_IT: Azzera l'identificazione dell'utente

en: Reset user statistics
it_IT: Azzera le statistiche dell'utente

en: Resets user identification for all users.
it_IT: Azzera l'identificazione per tutti gli utenti.

en: Restart quiz
it_IT: Riavvia quiz

en: Result
it_IT: Risultato

en: Result in precent
it_IT: Risultato in percentuale

en: Result-Options
it_IT: Opzioni dei risultati

en: Results
it_IT: Risultati

en: Results text
it_IT: Testo dei risultati

en: Review
it_IT: Controlla

en: Review question
it_IT: Controlla domanda

en: Same text for correct- and incorrect-message?
it_IT: Stesso testo per il messaggio corrette e non corrette?

en: Save
it_IT: Salva

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
it_IT: Salva il file PO col nome "wp-pro-qioz-de_DE.po"

en: Save as template
it_IT: Salva come modello

en: Search to date limit from %s to %s
it_IT: Ricerca la data limite da %s a %s

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: Select a test:
it_IT: Seleziona un test:

en: Select example:
it_IT: Seleziona un esempio

en: Send
it_IT: Invia

en: Send us an e-mail
it_IT: Inviaci un'email

en: Send us your full name and your web address (webpage-URL)
it_IT: Inviaci il nome completo e l'indirizzo della pagina web

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
it_IT: Separare indirizzi email multipli con una virgola p.e. wp@test.com, test@test.com

en: Set "Translation properties"
it_IT: Imposta "Proprietà traduzione"

en: Set Quiz Categories
it_IT: Imposta le categorie di quiz

en: Sets multiple quiz categories
it_IT: Imposta categorie di quiz multiple

en: Settings in case of problems
it_IT: Impostazioni inc aso di problemi

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Shortcode-Leaderboard
it_IT: Classifica di shortcode

en: Show average points
it_IT: Mostra la media dei punti

en: Show category score
it_IT: Mostra il punteggio della categoria

en: Show in statistic table?
it_IT: Mostrare nella tabella delle statistiche?

en: Show leaderboard
it_IT: Mostra classifica

en: Show only specific number of questions
it_IT: Mostra solo uno specifico numero di domande

en: Show only users, who solved the quiz:
it_IT: Mostra solo gli utenti che hanno completato il quiz:

en: Show points
it_IT: Mostra punti

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
it_IT: Mostrare il punteggio raggiunto nel messaggio corretto e non corretto?

en: Shows "right or wrong" after each question.
it_IT: Mostra "giusto o sbagliato" dopo ogni domanda.

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
it_IT: Mostra nel quiz quanti punti si possono ottenere nelle rispettive domande

en: Single choice
it_IT: Scelta singola

en: Single choice options
it_IT: Opzioni singola scelta

en: Skip question
it_IT: Salta domanda

en: Solved
it_IT: Risolto

en: Sort by:
it_IT: Ordina per:

en: Sort elements
it_IT: Ordina elementi

en: Sort list by
it_IT: Ordina lista per

en: Sort questions by category
it_IT: Ordina le domande per categoria

en: Start export
it_IT: Avvia l'esportazione

en: Start import
it_IT: Avvia l'importazione

en: Start quiz
it_IT: Avvia il quiz

en: Statistic time format
it_IT: Formato statistiche tempo

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics IP-lock
it_IT: Statistiche blocco IP

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
it_IT: Statistiche sulle risposte corrette o non corrette. Le statistiche saranno salvate al termine del quiz, non dopo ogni domanda. Le statistiche sono visibili nel menu amministratore. (statistiche interne)

en: Statistics-function must be enabled.
it_IT: Le funzioni statistiche devono essere abilitate.

en: Stats not enabled
it_IT: Statistiche non abilitate

en: Sub-Total:
it_IT: Subtotale:

en: Subject:
it_IT: Oggetto:

en: Successfully
it_IT: Successo

en: Support WP-Pro-Quiz
it_IT: Supporta WP-Pro-Quiz

en: Table is loading
it_IT: La tabella si sta caricando

en: Template stored
it_IT: Modello salvato

en: Text
it_IT: Testo

en: Textarea
it_IT: Area di testo

en: The e-mail must be written in english or german
it_IT: l'email deve essere scritta in inglese o tedesco

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
it_IT: La classifica permette agli utenti di inserire risultati in una lista pubblica e di condividerli

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
it_IT: La classifica lavora in modomindiendente dalle funzioni statistiche interne.

en: The number of options in the maximum score.
it_IT: Il numero di opzioni nel punteggio massimo.

en: The percent values in result text are incorrect.
it_IT: I valori percentuali nel testo del risultato non sono corretti.

en: The statistic function have to be enabled.
it_IT: Le funzioni statistiche devono essere abilitate.

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
it_IT: Il titolo è usato per la panoramica, non è visibile nel quiz. Se si lascia il campo del titolo vuoto, ne verrà generato uno automaticamente.

en: The title serves as quiz heading.
it_IT: Il titolo viene usato come intestazione del quiz.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
it_IT: L'utente ha completato il quiz con 100 percento

en: The user completed a quiz.
it_IT: L'utente ha completato il quiz

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
it_IT: Queste impostazioni  vanno inserite solo in caso di problemi con WpProQuiz.

en: This entry should really be deleted?
it_IT: Questa voce deve essere davvero cancellata?

en: This option applies to:
it_IT: Questa opzione si applica a:

en: This option requires additional plugin:
it_IT: Questa opzione richiede un plugin aggiuntivo:

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
it_IT: Questo punteggio sarà controllato solo se l'utente chiude la domanda correttamente.

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
it_IT: Questo testo verra' mostrato al termine del quiz (nei risultati).(questo testo è opzionale)

en: This text will be displayed before start of the quiz.
it_IT: Questo testo verra' mostrato prima dell'inizio del quiz

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it_IT: Il testo sarà visibile se la risposta è corretta. Può essere usato per spiegare situazioni complesse.  Il messaggio "Giusto" o "Errato" viene sempre mostrato automaticamente.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it_IT: Questo testo sarà visibile in caso di risposta non corretta. Può essere usato per spiegare situazioni complesse. Il messaggio "Giusto" o "Errato" viene sempre mostrato automaticamente.

en: Time
it_IT: Tempo

en: Time format:
it_IT: Formato tempo:

en: Time has elapsed
it_IT: Il tempo è scaduto

en: Time limit
it_IT: Limite di tempo

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title is not filled!
it_IT: MAnca il titolo

en: To:
it_IT: A:

en: Today
it_IT: Oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: Touch Library
it_IT: libreria touch

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Translate WP-Pro-Quiz
it_IT: Traduci  WP-Pro-Quiz

en: Type
it_IT: Tipo

en: UR = unregistered user, R = registered user
it_IT: UR = utente non registrato, R = utente registrato

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
it_IT: Carica il file *.po generato sul tuo server, in /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: User
it_IT: Utente

en: User Email-Address (only registered users)
it_IT: Indirizzo email dell'utente (solo utenti registrati)

en: User can apply after:
it_IT: L'utente può provare dopo:

en: User e-mail notification
it_IT: Notifica email all'utente

en: User e-mail settings
it_IT: Indirizzo email dell'utente

en: User identification has been reset.
it_IT: L'identificazione degli utenti e' stata azzerata.

en: User statistics: %s
it_IT: Statistiche dell'utente: %s

en: User-ID
it_IT: ID dell'utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users can apply multiple times
it_IT: L'utente può provare più volte

en: Values can also be mixed up
it_IT: I valori possono anche essere mischiati

en: View questions
it_IT: Visualizza domande

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
it_IT: WP-Pro-Quiz è un piccolo ma carino plugin gratuito per fare quiz di WordPress.

en: WP-Pro-Quiz special modification
it_IT: Modifiche speciali di WP-Pro-Quiz

en: We offer you:
it_IT: Ti offriamo:

en: Where should leaderboard be displayed:
it_IT: Dove deve essere mostrata la classifica:

en: Where should the fileds be displayed:
it_IT: Dove devono essere mostrati i campi:

en: Which users should be displayed:
it_IT: quali utenti devono essere mostrati:

en: Who can sign up to the list
it_IT: Chi può registrarsi alla lista

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
it_IT: Wp-Pro-Quiz
    
    L'utente "$username" ha completato "$quizname" il quiz.
    
    Punti: $points
    Risultato: $result

en: Wp-Pro-Quiz
    
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
it_IT: Wp-Pro-Quiz
    
    Hai completato il quiz "$quizname".
    
    Punti: $points
    Risultato: $result

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
it_IT: Wp-Pro-Quiz: un utente ha completato il quiz

en: XML could not be loaded.
it_IT: XML non ha potuto essere caricato.

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes/No
it_IT: Sì/No

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
it_IT: E' possibile assegnare categorie alle domande. Le categorie sono p.e. visibili nella funzione statistica.

en: You can assign classify category for a quiz.
it_IT: Puoi assegnare una categoria al quiz.

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
it_IT: Puoi creare campim personalizzati, per esempio per richiedere il nome o l'email dell'utente.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
it_IT: E' possibile creare elementi con criteri vuoti, che possono essere assegnati dall'utente.

en: You can manage categories in global settings.
it_IT: Puoi gestire le categorie nelle impostazioni globali.

en: You can not enter again.
it_IT: Non è possibile accedere nuovamente.

en: You can send us screenshots, sketches and attachments
it_IT: Puoi inviarci screenshot, disegni e allegati

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
it_IT: E' possibile indicare opzioni multiple per una parola di ricerca con [ ] p.e. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[gioco][amo][odio]} il calcio" </span>. In questo caso le risposte gioco, amo o odio sono corrette.

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
it_IT: E' possibile gtradurre WP-Pro-Quiz da una lingua esistente ad altra esistente (p.e. da inglese a inglese) p.e per rinominare i pulsanti.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it_IT: Non hai permessi sufficienti per accedere a questa pagina

en: You entered wrong captcha code.
it_IT: E' stato inserito un codice errato.

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
it_IT: Hai già completato il quiz pertanto non puoi rifarlo.

en: You have reached %s of %s points, (%s)
it_IT: Hai raggiunto %s di %s punti, (%s)

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
it_IT: Bisogna completare il seguente quiz per poter avviare questo quiz:

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
it_IT: Bisogna risposndere a tutte le domande prima di terminare il quiz

en: You must answer this question.
it_IT: Bisogna rispondere alla domanda

en: You must fill out this field.
it_IT: Bisogna riempire questo campo

en: You must sign in or sign up to start the quiz.
it_IT: Devi iscriverti o registrarti per iniziare il quiz.

en: You must specify a date.
it_IT: Bisogna indicare una data

en: You must specify a name.
it_IT: Bisogna indicare un nome

en: You must specify a number.
it_IT: Bisogna indicare un numero

en: You must specify a template name.
it_IT: E' necessario indicare un nome del modello

en: You must specify a text.
it_IT: Bisogna indicare un testo

en: You must specify an email address.
it_IT: Bisogna indicare un indirizzo email

en: You need special WP-Pro-Quiz modification for your website?
it_IT: Servono modifiche speciali di WP Pro Quiz per questo sito?

en: You need:
it_IT: Serve:

en: You signed up successfully.
it_IT: L'iscrizione è avvenuta con successo.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
it_IT: Le tue donazionipossono aiutare a far sì che il progetto prosegua e rimanga gratuito.

en: Your name can not exceed 15 characters.
it_IT: Il nome non può essere più lungo di 15 caratteri.

en: Your result has been entered into leaderboard
it_IT: I tuoi risultati sono stati inseriti nella classifica

en: Your score
it_IT: Il tuo punteggio

en: Your time: <span></span>
it_IT: Il tuo tempo: <span></span>

en: all
it_IT: tutti

en: all users
it_IT: tutti gli utenti

en: anonymous users only
it_IT: solo utenti anonimi

en: average
it_IT: media

en: back to overview
it_IT: Indietro alla panoramica

en: below the "result text"
it_IT: sotto il "testo dei risultati"

en: best user
it_IT: miglior utente

en: cancel
it_IT: cancella

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
it_IT: risposte corrette (una per riga) (le risposte verranno convertite in minuscolo)

en: disable correct and incorrent
it_IT: disabilita corretto e non corretto

en: display captcha
it_IT: mostra captcha

en: don't display
it_IT: non mostrare

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
it_IT: p.e. "Io {gioco} a calcio, con un {pallone|3}" - "play" dà 1 punto and "pallone" 3 punti.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
it_IT: p.e. Domini con caratteri speciali in combinazione con IE

en: for all users
it_IT: per tutti gli utenti

en: for registered users only
it_IT: solo per utenti registrati

en: from:
it_IT: da:

en: in a button
it_IT: In un pulsante

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
it_IT: in minuti (raccomandato 1440 minuti = un giorno)

en: in percent
it_IT: In percentuale

en: insert automatically
it_IT: Inserisce automaticamente

en: jQuery support cors
it_IT: Supporto a JQuery

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
it_IT: meno vero { [1] [2] [3] [4] [5] } più vero

en: less true { [a] [b] [c] } more true
it_IT: meno vero  { [a] [b] [c] } più vero

en: load template
it_IT: Carica modello

en: maximum of %s points
it_IT: Massimo di %s punti

en: minute
it_IT: minuto

en: newest entry
it_IT: iscrizione piu' recente

en: not ticked
it_IT: non barrato

en: not to activate
it_IT: da non attivare

en: oldest entry
it_IT: voce più vecchia

en: only anonymous users
it_IT: solo utenti anonimi

en: only registered users
it_IT: solo utenti registrati

en: or
it_IT: o

en: percent
it_IT: percento

en: questions copied
it_IT: domande copiate

en: quiz created
it_IT: quiz creato

en: registered useres only
it_IT: solo utenti registrati

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
it_IT: sostituisci de_DE col codice del tuo stato (p.e. en_US, it_IT...)

en: save
it_IT: salva

en: special filter
it_IT: filtro speciale

en: template name
it_IT: Nome del modello

en: ticked
it_IT: barrato

en: to activate
it_IT: da attivare

en: user identification by cookie
it_IT: identificazione dell'utente tramite cookie

en: yes
it_IT: sì
