WP-Pro-Quiz - en to fi translation catalogue (509 entries)

en: "Different points - mode 2" disable
fi: "Eri pisteet - moodi 2" pois päältä

en: "Different points - mode 2" enabled
fi: "Eri pisteet - moodi 2" päällä

en: "Different points for each answer" enabled
fi: "Eri pisteet vastausvaihtoehdoille" päällä

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
fi: Vastauskohtaiset pisteet eivät ole mahdollisia vaihtoehdossa "Vapaa"

en: "Free" choice
fi: Vapaa valinta

en: "Matrix Sorting" choice
fi: "Matrix Sorting" järjestys

en: "Sorting" choice
fi: Oikea järjestys

en: %d of %d
fi: %d / %d

en: %d points
fi: %d pistettä

en: %s of %s questions answered correctly
fi: %s / %s kysymykseen vastattu oikein

en: %s of %s questions completed
fi: %s / %s kysymykseen vastattu

en: (0 = All on one page)
fi: (0 = Kaikki yhdellä sivulla)

en: (Type Email)
fi: (Syötä sähköpostiosoite)

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
fi: (Näytetään kun tulosprosentti on >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: (optional)
fi: (vapaaehtoinen)

en: (required)
fi: (pakollinen)

en: 0 = no limit
fi: 0 = ei aikarajaa

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
fi: 10,15% tai 10.15% sallittu (max. 2 numero desimaalierottimen jälkeen)

en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
fi: Tehokas ja näyttävä kysely-laajennos WordPressiin.

en: Action
fi: Toiminto

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate graduation
fi: Ota osaamistasot käyttöön

en: Activate hint for this question?
fi: Näytetäänkö vihjeteksti tälle kysymykselle?

en: Activate statistics
fi: Ota tilastointi käyttöön

en: Add Media
fi: Lisää Media

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
fi: Lisää kyselyn ylälaitaan kysymyksen yleiskuva, joka mahdollistaa helpon siirtymisen kysymysten välillä. Lisä kysymkset voidaan merkitä katselmoitavaksi.

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Add graduation
fi: Lisää osaamistaso

en: Add new answer
fi: Lisää uusi vastaus

en: Add question
fi: Lisää kysymys

en: Add quiz
fi: Lisää kysely

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
fi: Lisäksi kyselyn yleiskuva näytetään ennen kuin kysely päättyy.

en: Admin e-mail notification
fi: Pääkäyttäjän sähköposti-ilmoitus

en: Admin e-mail settings
fi: Pääkäyttäjän sähköpostiosoite

en: After receiving your e-mail we will verify your request on feasibility. After this you will receive e-mail from us with further details and offer.
fi: Kun olemme vastaanottaneet yhteydenottosi, käsittelemme sen mahdollisuuksien mukaan. Tämän jälkeen lähetämme sinulle tarkemmat tiedot ja tarjouksen.

en: All fields have to be filled.
fi: Kaikki kentät on täytettävä.

en: Allow HTML
fi: Salli HTML

en: Allowed variables
fi: Sallitut muuttujat

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
fi: Salli vasemma sarakkeen leveyden muokkaaminen, oikea sarake mukautuu käytettävissä olevan tilan mukaan. Lisää tätä salliaksesi pidemmän tekstin kriteeristölle. Oletuksena 20%.

en: Allows to use the back button in a question.
fi: Salli takaisin-napin käyttö kysymyksissä.

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
fi: Toimii yhdessä "Näytä kysymykset satunnaisessa järjestyksessä" -valinnan kanssa.

en: An error has occurred.
fi: Järjestelmässä tapahtui virhe.

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Answer
fi: Vastaus

en: Answer type
fi: Vastaustyyppi

en: Answered
fi: Vastattu

en: Answers
fi: Vastaukset

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
fi: Jos haluat tietää lisää tästä aiheesta, lue läpi seuraavat sivustot: %s ja %s.

en: Apply
fi: Suorita

en: Assessment
fi: Arviointi

en: At the end of the quiz (before the quiz result)
fi: Kyselyn päätyttyä (ennen kuin tulokset näytetään)

en: Automatically add [raw] shortcode
fi: Lisää automaattisest [raw] lyhytkoodi

en: Automatically display leaderboard in quiz result
fi: Näytä tulostaulukko automaattisesti tulossivulla

en: Autostart
fi: Käynnistä automaattisesti

en: Average score
fi: Vastausten keskiarvo

en: Back
fi: Takaisin

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Category
fi: Kategoria

en: Category management
fi: Kategorioiden hallinta

en: Category-Overview
fi: Kategorian yleiskatsaus

en: Category: %s
fi: Kategoria: %s

en: Check
fi: Tarkista

en: Check -> continue
fi: Valinta -> Jatka

en: Checkbox
fi: Valintaruutu

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
fi: Valitse haluamasi kysymys ja valitse "Aloita vienti"

en: Choose wp-pro-quiz.pot
fi: Valitse wp-pro-quiz.pot

en: Close
fi: Sulje

en: Cloze
fi: Sijoitustehtävä

en: Contact us:
fi: Ota yhteyttä:

en: Copy questions
fi: Kopioi kysymykset

en: Copy questions from another Quiz
fi: Kopioi kysymykset toisesta kyselystä

en: Correct
fi: Oikein

en: Correct and incorrect answer mark
fi: Oikein/Väärin -merkki

en: Correct answer was not selected!
fi: Et ole valinnut oikeaa vastausta!

en: Create
fi: Lisää

en: Create new category
fi: Luo uusi kategoria

en: Create new template
fi: Luo uusi mallipohja

en: Create quiz
fi: Luo kysely

en: Creation of additional modules for your needs
fi: Tarvitsemiesi lisämoduulien toteuttaminen

en: Criterion
fi: Kriteeristö

en: Custom
fi: Räätälöity

en: Custom fields
fi: Räätälöidyt kentät

en: Custom fields - Variables
fi: Räätälöidyt kentät - Muuttujat

en: Custom fields enable
fi: Aktivoi tuki räätälöidyille kentille

en: Database repaired
fi: Tietokanta korjattu

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Deactivated in quiz settings.
fi: Otettu pois käytöstä kyselyn asetuksissa.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all entries
fi: Poista kaikki

en: Delete answer
fi: Poista vastaus

en: Delete graduation
fi: Poista osaamistaso

en: Deleted user
fi: Poistettu käyttäjä

en: Design adaption for your theme
fi: Ulkoasun muokkaus noudattamaan sivusi ulkoasua

en: Different points - modus 2 activate
fi: Eri pisteet - Aktivoi moodi 2

en: Different points for each answer
fi: Jokaisella vastausvaihtoehdolle määritetään omat pisteet

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
fi: Poistaa käytöstä oikean ja väärän vastauksen erottelyn.

en: Display answers randomly
fi: Näytä vastaukset satunnaisessa järjestyksessä

en: Display category
fi: Näytä kategoria

en: Display position
fi: Sijainti

en: Display question randomly
fi: Näytä kysymykset satunnaisessa järjestyksessä

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
fi: Näyttää kaikki kysymykset näytetään yhtäjaksoisesti. Oikein/Väärin -tiedot näytetään kyselyn lopussa

en: Do not load the Javascript-files in the footer
fi: Älä lataa Javascript-tiedostoja footerissa.

en: Do you really want to delete the quiz/question?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kyselyn/kysymyksen?

en: Do you really want to reset the statistic?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää tilastot?

en: Documentation on date and time formatting
fi: Päivä- ja aikaformaatin ohjeet

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Drop-Down menu
fi: Alasvetovalikko

en: E-Mail
fi: Sähköposti

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
fi: Sähköpostiasetuksia voi muokata yleisasetuksissa.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit list
fi: Muokattava lista

en: Edit question
fi: Muokkaa kysymystä

en: Edit quiz
fi: Muokkaa kyselyä

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
fi: Liitä arviointi {] -merkein. Arviot merkitään []-merkein.

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
fi: Liitä haetut sanat { } merkkien väliin, esim. "Minä {pelaan} jalkapalloa". Isojen ja pienten kirjainten käyttö ei merkitse.

en: Entered on
fi: Aloitettu

en: Entries
fi: Tulosta

en: Error
fi: Virhe

en: Examples:
fi: Esimerkkejä:

en: Execute quiz only once
fi: Suorita kysely vain kerran

en: Explain your wish detailed and exactly as possible
fi: Kuvaile tarpeesi mahdollisimman tarkasti

en: Explanation of points calculation
fi: Pistelaskun selitys

en: Export
fi: Vie

en: Extended support in first 6 months. Reported bugs and updates of WP Pro Quiz are supported. Exception are major releases (update of main version)
fi: Laajennettu tuki ensimmäiselle 6 kuukaudelle. Raportoidut ohjelmistovirheet ja WP Pro Quiz -laajennoksen päivitykset ovat tuettuna, pois lukien laajennoksen uudet pääversiot.

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: File cannot be processed
fi: Tiedostoa ei voida käsitellä

en: File have wrong format
fi: Tiedostomuotoa ei tunnistettu

en: File is not compatible with the current version
fi: Tiedosto ei ole yhteensopiva nykyisen version kanssa

en: File was not uploaded
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui

en: Filter
fi: Suodatin

en: Finish quiz
fi: Valmis

en: Finished
fi: Valmis

en: Force user to answer each question
fi: Pakota käyttäjä vastaamaan kaikkiin kysymyksiin

en: Format:
fi: Tiedostomuoto:

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Front
fi: Etu

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
fi: Normaalisti kaikki WpProQuiz-Javascript -tiedostot ladataan footerissa ja vain silloin, kun niitä tarvitaan.

en: Global settings
fi: Yleiset asetukset

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
fi: Tässä voit kopioida kysymyksiä toisesta kyselystä tähän kyselyyn (monivalinta)

en: Here you can create an assessment question.
fi: Tässä voit luoda arviointi-kysymyksen

en: Here you can enter solution hint.
fi: Tähän voit syöttää vihjeen.

en: Hide "Restart quiz" button
fi: Piilota "Aloita kysely alusta" -nappi

en: Hide "View question" button
fi: Piilota "Näytä kysymys" -nappi

en: Hide correct questions - display
fi: Piilota oikeat vastaukset -näkymä

en: Hide correct- and incorrect message
fi: Piilota Oikein/Väärin -viesti

en: Hide question numbering
fi: Piilota kysymyksen numero

en: Hide question position overview
fi: Piilota kysymysten etenemä

en: Hide quiz time - display
fi: Piilota kyselyn aika -näkymä

en: Hide quiz title
fi: Piilota kyselyn otsikko

en: Hide score - display
fi: Piilota tulos -näkymä

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
fi: Piilota "Aloita kysely alusta" -nappi vastaajilta.

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
fi: Piilota "Näytä kysymys" -nappi vastaajilta.

en: Hide title
fi: Piilota otsikko

en: Hint
fi: Vihje

en: Hint:
fi: Vihje:

en: Hints used
fi: Vihjettä käytetty

en: History
fi: Historia

en: How many entries should be displayed
fi: Kuinka monta tulosta näytetään

en: How many entries should be shown on one page:
fi: Kuinka monta vastausta näytetään per sivu:

en: How many questions should be displayed simultaneously:
fi: Kuinka monta kysymystä näytetään samanaikaisesti:

en: How many questions to be displayed on a page:
fi: Kuinka monta kysymystä näytetään sivulla:

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
fi: Pyrin toteuttamaan kaikki toiveet mahdollisimman nopeasti ja auttamaan ongelmien ratkaisussa.

en: IP-address of the user
fi: Käyttäjän IP-osoite

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
fi: Jos "Eri pisteet vastausvaihtoehdoille" on valittuna, voit aktivoida erikoistoiminnon. <br>Tämä muuttaa pisteiden laskutapaa.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
fi: Jos "Eri pisteet vastausvaihtoehdoille" -valinta on käytössä, voit määrittää vastausvaihtoehdoille pisteet |PISTEET -merkinnällä. Muussa tapauksessa oikeasta vastauksesta saa yhden pisteen.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
fi: Jos asetus "Kysymysten yleiskuva" on valittuna, tämä ilmoitus näytetään kyselyn lopuksi, mussa tapauksessa jokaisen kysymyksen jälkeen.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
fi: Jos tämä asetus on valittu, syötetään [raw] lyhytkoodi automaattisesti WpProQuiz lyhytkoodin ( [WpProQuiz X] ) ympärille ( [raw] [WpProQuiz X] [/raw] )

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kaikki kysymkset näytetään alekkain, kaikki kysymykset ovat yhdellä sivulla.

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kaikki vastausvaihtoehdot on numeroitu (yksittäis- ja monivalinta -kysymykset)

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
fi: Jos aktivoit tämän asetuksen, asetetaan myös anonyymeille käyttäjille eväste, jolloin käyttäjän tiedot säilyvät selaimen muistissa pidempään.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
fi: Jos aktivoit tämän asetuksen, kaikki WpProQuiz-Javascript -tiedostot ladataan headerissa, vaikka niitä ei tarvittaisikaan.

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
fi: Jos valitset tämän, käyttäjä voi vastata samaan kyselyyn vain kerran, jonka jälkeen vastaaminen estetään.

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kaikille rekisteröitymättömille käyttäjille pakotetaan catpcha.

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, lähetetään kyselyn tulos käyttäjälle sähköpostitse

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kyselyn tulokset lähetetään käyttäjälle sähköpostiin. (vain rekisteröityneet käyttäjät)

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, valittua vastausta ei korosteta oikeaksi tai vääräksi.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kysymyksen kategoria näytetään kysymyksen yhteydessä.

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, räätälöidyt kentät ovat käytössä.

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, lopullista tulosta ei näytetä tulossivulla.

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kirjautuneet käyttäjät lisätään automaattisesti tulostaulukkoon

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
fi: Jos valitset tämän asetuksen, näytään vain X kysymystä kaikista käytettävissä olevista kysymyksistä. (Näytetyt kysymykset arvotaan)

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, Oikein/Väärin -viestejä ei näytetä.

en: If you enable this option, only registered users allowed start the quiz.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, vain rekisteröityneet käyttäjät voivat vastata kyselyyn.

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kysymyksen järjestysnumero piilotetaan.

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kysymysten etenemää ei näytetä vastaajalle.

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kysely aloitetaan heti, kun sivu on latautunut.

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, tulokset näytetään tulossivulla kategorioittain.

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kyselyyn käytettyä aikaa ei näytetä tulossivulla.

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, on käyttäjän pakko vastata kaikkiin kysymyksiin.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
fi: Jos valitset tämän asetuksen, käyttäjät eivät voi ohittaa kysymyksiä.  (Vain "Yleiskuva -> seuraava" ). Vastaajat pystyvät silti navigoimaan "Kysymys-yleiskuvassa"

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, voit valita, mihin kyselyyn vastaajan on vastattava ennen tätä kyselyä.

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
fi: Jos valitset tämän, jokaiselle vastausvaihtoehdolle voidaan määrittää omat pisteet.

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, sinulle ilmoitetaan kun käyttäjä on vastannut kyselyyn.

en: If you enalbe this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, kyselyn yleiskuvaa ei näytetä ennen kyselyn päättymistä.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
fi: Jos sinulla on ongelmia kosketusnäyttötuen kanssa, ota laajennos pois käytöstä.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
fi: Jos sinulla on ongelmia ajax-kutsujen kanssa, aktivoi se.

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, oikeiden vastausten määrää ei näytetä tulossivulla.

en: If you wish design adaption, we additionally need the name of your theme
fi: Jos haluat, että ulkoasu noudattaa jotain tiettyä teemaa, toimitathan meille teeman tiedot

en: Import
fi: Tuo

en: Import completed successfully
fi: Tuonti onnistui

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
fi: Tuo*.wpq tai *.xml tiedostoja vain luotetuista lähteistä.

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
fi: Uusi kosketusnäyttökirjasto mobiililaitteita varten lisättiin versiossa 0.13.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
fi: Kaikissa valituissa kyselyissä tilastotoiminnon tulee olla aktivoituna, muussa tapauksessa aktivointi tehdään automaattisesti.

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
fi: Tässä vaihtoehdossa listan ei tarvitse olla järjestyksessä, mutta valittujen elementtien tulee liittyä kriteeristöön.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
fi: Erittäin vanhoissa Wordpress teemoissa tähä voi johtaa ongelmiin.

en: Incorrect
fi: Väärin

en: Information
fi: Lisätietoja

en: Is required only in rare cases.
fi: Tarvitaan vain erittäin harvoissa tapauksessa.

en: It is recommended %s this option on your system.
fi: On suositeltavaa että tämä asetus %s

en: Latest POT file
fi: Viimeisimmän POT -tiedoston

en: Leaderboard
fi: Tulostaulukko

en: Leaderboard time format
fi: Tulostaulukon aikaformaatti

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: Loading
fi: Lataa

en: Maximal %d MiB
fi: Max %d MiB

en: Maximal 15 levels
fi: Max 15 osaamistasoa

en: Message body:
fi: Viesti:

en: Message with the correct / incorrect answer
fi: Oikein / Väärin vastauksen teksti

en: Message with the correct answer
fi: Oikean vastauksen teksti

en: Message with the incorrect answer
fi: Väärin vastauksen teksti

en: Move
fi: Siirrä

en: Multiple choice
fi: Monivalinta

en: Name
fi: Nimi

en: New question
fi: Uusi kysymys

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No answer deposited!
fi: Ei yhtään vastausvaihtoehtoa!

en: No category
fi: Ei kategoriaa

en: No data available
fi: Ei tietoja saatavilla

en: No date will be deleted. Only WP-Pro-Quiz tables will be repaired.
fi: Tietoja ei poisteta, vain WP-PRO-Quiz taulut korjataan.

en: No name or e-mail entered.
fi: Nimi tai sähköpostiosoite puuttuu.

en: No number in the field "Points" or less than 0
fi: Pistekentän arvo puuttuu tai se on pienempi kuin 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
fi: Pistekentän arvo puuttuu tai se on pienempi kuin 1

en: No question deposited!
fi: Ei yhtään kysymystä!

en: No quiz description filled!
fi: Kyselyn kuvaus puuttuu!

en: No quiz selected
fi: Ei valittua kyselyä

en: No sort element in the criterion
fi: Kriteerien järjestelyperuste puuttuu

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal + Back-Button
fi: Normaali + Takaisin-nappi

en: Not all fields completed.
fi: Kaikki kentät eivät ole valmiita.

en: Not categorized
fi: Ei kategorisoitu

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
fi: Rekisteröitymättömien käyttäjien pitää syöttää nimi ja sähköpostiosoite (sähköpostiosoitetta ei näytetä)

en: Number
fi: Numero

en: Number answers
fi: Numeroi vastaukset

en: On the quiz startpage
fi: Kyselyn aloitussivulla

en: One entry per line
fi: Yksi per rivi

en: Only registered users are allowed to start the quiz
fi: Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat vastata kyselyyn

en: Open PoEdit
fi: Avaa PoEdit

en: Options
fi: Valinnat

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
fi: Omat teemamuutokset vaikuttavat suodatinten järjestämiseen. Voit estää ongelman lisäämällä [raw] lyhytkoodin.

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Percentage width of criteria table column:
fi: Kriteeristö-sarakkeen leveys prosentteina:

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
fi: Prosenttiluku viittaa kyselyn kokonaistulokseen. (yhteensä %d pistettä %d kysymyksestä)

en: Please note
fi: Huomioithan

en: Please select user name:
fi: Valitse käyttäjänimi

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
fi: Järjestele vastaukset oikeaan järjestykseen "Siirrä"-napin avulla. Vastaukset ovat satunnaisessa järjestyksessä.

en: Plugin has been detected.
fi: Laajennos on asennettu.

en: Plugin is not installed.
fi: Laajennosta ei ole asennettu.

en: Points
fi: Pisteet

en: Points for this question (Standard is 1 point)
fi: Pisteet tälle kysymykselle (Oletuksena 1 piste)

en: Points scored
fi: Pistettä saavutettu

en: Pos.
fi: Sija

en: Premium Support
fi: Premium tuki

en: Prerequisites
fi: Esivaatimukset

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
fi: Esivaatimus (Tämän kysely pitää olla suoritettuna)

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
fi: Suojaa tilastot spämmiltä. Tulos tallennetaan vain X minuutin välein samasta IP-osoitteesta.

en: Question
fi: Kysymys

en: Question %s of %s
fi: Kysymys %s/%s

en: Question added
fi: Kysymys lisätty

en: Question edited
fi: Kysymys muokattu

en: Question not found
fi: Kysymykstä ei löytynyt

en: Question overview
fi: Kysymysten yleiskuva

en: Question template management
fi: Kysymysten mallipohjien hallinta

en: Question-Options
fi: Kysymysten asetukset

en: Question: %d
fi: Kysymys: %d

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions below each other
fi: Kysymykset näytetään alekkain

en: Quiz
fi: Kysely

en: Quiz Category management
fi: Kyselyn kategorioiden hallinta

en: Quiz deleted
fi: Kysely poistettu

en: Quiz description
fi: Kyselyn kuvaus

en: Quiz edited
fi: Kysely muokattu

en: Quiz is loading...
fi: Kyselyä ladataan...

en: Quiz name
fi: Kyselyn nimi

en: Quiz not found
fi: Kyslyä ei löytynyt

en: Quiz overview
fi: Kyselyn yleiskatsaus

en: Quiz template management
fi: Kyselyn mallipohjien hallinta

en: Quiz title
fi: Kyselyn otsikko

en: Quiz title or quiz description are not filled
fi: Kyselyn otsikko tai kuvaus puuttuu

en: Quiz-Mode
fi: Kysely-moodi

en: Quiz-Name
fi: Kyselyn nimi

en: Quiz-summary
fi: Kyselyn yhteenveto

en: Quiz: %s - Statistics
fi: Kysely: %s - Tilastot

en: Radio
fi: Valintanappi

en: Reached points
fi: Saadut pisteet

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Repair database
fi: Korjaa tietokanta

en: Required?
fi: Pakollinen?

en: Reset entire statistic
fi: Palauta kaikki tilastot

en: Reset statistics
fi: Palauta tilastot

en: Reset the user identification
fi: Palauta käyttäjätunnistus alkutilaan.

en: Reset user statistics
fi: Palauta käyttäjätilastot

en: Resets user identification for all users.
fi: Palauttaa kaikkien käyttäjien tunnistuksen alkutilaan.

en: Restart quiz
fi: Aloita kysely alusta

en: Result
fi: Tulos

en: Result in precent
fi: Tulos prosenteissa

en: Result-Options
fi: Tulos-asetukset

en: Results
fi: Tulokset

en: Results text
fi: Tulos-teksti

en: Review
fi: Esikatsele

en: Review question
fi: Esikatsele kysymys

en: Same text for correct- and incorrect-message?
fi: Sama teksti Oikein / Väärin vastauksessa?

en: Save
fi: Tallenna

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
fi: Tallenna PO tiedosto - nimellä "wp-pro-qioz-de_DE.po"

en: Save as template
fi: Tallenna mallipohjaksi

en: Search to date limit from %s to %s
fi: Etsi päivien %s - %s väliltä

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Select a test:
fi: valitse testi:

en: Select example:
fi: Valitse esimerkki:

en: Send
fi: Lähetä

en: Send us an e-mail
fi: Lähetä meille sähköpostia

en: Send us your full name and your web address (webpage-URL)
fi: Lähetä meille koko nimesi ja sivustosi URL-osoite.

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
fi: Erottele useat sähköpostiosoitteet pilkulla, esim. wp@test.com, test@test.com

en: Set "Translation properties"
fi: Aseta "Translation properties"

en: Set Quiz Categories
fi: Aseta Kyselyn kategoriat

en: Sets multiple quiz categories
fi: Asettaa useita kyselykategorioita

en: Settings in case of problems
fi: Asetukset ongelmatapauksissa

en: Settings saved
fi: Asetukset tallennettu

en: Shortcode
fi: Lyhytkoodi

en: Shortcode-Leaderboard
fi: Lyhytkoodi-tulostaulukko

en: Show average points
fi: Näytä keskiarvopisteet

en: Show category score
fi: Näytä tulos kategoriaperusteisesti

en: Show in statistic table?
fi: Näytä tilastoissa

en: Show leaderboard
fi: Näytä tulostaulukko

en: Show only specific number of questions
fi: Näytä vain tietty määrä kysymyksiä

en: Show only users, who solved the quiz:
fi: Näytä vain käyttäjät, jotka suorittivat kyselyn:

en: Show points
fi: Näytä pisteet

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
fi: Näytä pistetilanne "oikein/väärin -viestissä"

en: Shows "right or wrong" after each question.
fi: Näytä Oikein/Väärin -tieto jokaisen kysymyksen jälkeen.

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
fi: Näyttää kysymyksittäin, monenko pisteen kysymyksestä on kyse.

en: Single choice
fi: Yksi valinta

en: Single choice options
fi: Yksittäisvastauksen vaihtoehdot

en: Skip question
fi: Ohita kysymys

en: Solved
fi: Ratkaistu

en: Sort by:
fi: Lajittele:

en: Sort elements
fi: Järjestele elementit

en: Sort list by
fi: Suodata lista

en: Sort questions by category
fi: Järjestä kysymykset kategorian perusteella

en: Start export
fi: Aloita vienti

en: Start import
fi: Aloita tuonti

en: Start quiz
fi: Aloita testi

en: Statistic time format
fi: Tilastojen aikaformaatti

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics IP-lock
fi: Tilastojen IP-rajoitus

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
fi: Tilastot oikeista ja vääristä vastauksista. Tilastot tallennetaan vain kokonaan suoritetuista kyselyistä, ei keskeneräisistä kyselyistä. Tilastot näkyvät vain hallintavalikon kautta.

en: Statistics-function must be enabled.
fi: Tilastointi-toiminnallisuus tulee olla käytössä.

en: Stats not enabled
fi: Tilastointi ei ole käytössä

en: Sub-Total:
fi: Yhteensä:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Successfully
fi: Onnistuneesti

en: Support WP-Pro-Quiz
fi: Tue WP-Pro-Quiz:ä

en: Table is loading
fi: Taulukkoa ladataan

en: Template stored
fi: Mallipohja tallennettu

en: Text
fi: Teksti

en: Textarea
fi: Tekstikenttä

en: The e-mail must be written in english or german
fi: Sähköposti tulee kirjottaa englanniksi tai saksaksi

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
fi: Tulostaulukko mahdollistaa tulosten julkistaminen ja jakamisen julkisesti.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
fi: Tulostaulukko toimii riippumattomasti sisäiseen tilastointiin nähden.

en: The number of options in the maximum score.
fi: Vaihtoehtojen määrä maksimituloksessa.

en: The percent values in result text are incorrect.
fi: Vastauksen prosenttiarvot ovat väärin.

en: The statistic function have to be enabled.
fi: Tilastointi -toiminnallisuus tulee olla käytössä.

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
fi: Otsikkoa käytetään yleiskatsauksessa, ei näy vastaajille. Jos jätät kentän tyhjäksi, luomme otsikon automaattisesti.

en: The title serves as quiz heading.
fi: Otsikko toimii kyselyn pääotsikkona.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
fi: Käyttäjä suoritti kyselyn täydellisesti (100%).

en: The user completed a quiz.
fi: Käyttäjä suoritti kyselyn.

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
fi: Näitä asetuksia tulisi muuttaa vain, jos sinulla on ongelmia Wp-Pro-Quiz -laajennoksen kanssa.

en: This entry should really be deleted?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?

en: This option applies to:
fi: Tämä asetus koskee:

en: This option requires additional plugin:
fi: Tämä asetus vaatii lisälaajennoksen:

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
fi: Vastaaja saa nämä pisteet vain, jos vastaus on oikea.

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
fi: Tämä teksti näytetään kyselyn loputtua. (vapaaehtoinen)

en: This text will be displayed before start of the quiz.
fi: Tämä näytetään ennen kuin kysely alkaa.

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fi: Tämä teksti näkyy, jos vastaus on oikea. Voit käyttää sitä esimerkiksi selittämään monimutkaisempaa kysymystä. Oikein / Väärin -teksti näytetään aina automaattisesti.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
fi: Tämä teksti näytetään, jos kysymykseen vastattiin väärin. Tässä voit perustella monimutkaisempaa kysymystä. Oikein / Väärin -teksti näytetään aina automaattisesti.

en: Time
fi: Aika

en: Time format:
fi: Aikaformaatti

en: Time has elapsed
fi: Aika on loppunut

en: Time limit
fi: Aikarajoitus

en: Title
fi: Otsikko

en: Title is not filled!
fi: Otsikko puuttuu!

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Today
fi: Tänään

en: Total
fi: Yhteensä

en: Touch Library
fi: Kosketusnäyttökirjasto

en: Translate
fi: Käännä

en: Translate WP-Pro-Quiz
fi: Käännä WP-Pro-Quiz

en: Type
fi: Tyyppi

en: UR = unregistered user, R = registered user
fi: UR = Rekisteröitymätön käyttäjä, R = rekisteröitynyt käyttäjä

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
fi: Lataa generoitu *.mo tiedosto palvelimellesi hakemistoon /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: User
fi: Käyttäjä

en: User Email-Address (only registered users)
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite (vain rekisteröityneet käyttäjät)

en: User can apply after:
fi: Käyttäjän on odotettava uutta vastausmahdollisuutta

en: User e-mail notification
fi: Käyttäjän sähköposti-ilmoitus

en: User e-mail settings
fi: Käyttäjän sähköpostiasetukset

en: User identification has been reset.
fi: Käyttäjätunnistus on palautettu.

en: User statistics: %s
fi: Käyttäjätilastot: %s

en: User-ID
fi: Käyttäjän ID

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users can apply multiple times
fi: Käyttäjä voivat vastata useasti

en: Values can also be mixed up
fi: Arvot voidaan sekoittaa

en: View questions
fi: Näytä kysymykset

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
fi: WP-Pro-Quiz on pieni, mutta erinomainen, ilmainen kysely- ja testilaajennos WordPressiin.

en: WP-Pro-Quiz special modification
fi: WP-Pro-Quiz erityismuutokset

en: We offer you:
fi: Tarjoamme sinulle:

en: Where should leaderboard be displayed:
fi: Missä tulostaulukko näytetään:

en: Where should the fileds be displayed:
fi: Missä kentät näytetään:

en: Which users should be displayed:
fi: Mitkä käyttäjät näytetään:

en: Who can sign up to the list
fi: Ketkä voivat liittyä listalle

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
fi: Wp-Pro-Quiz
    
    Käyttäjä "$username" suoritti "$quizname" kyselyn.
    
    Pisteet: $points
    Tulos: $result

en: Wp-Pro-Quiz
    
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
fi: Wp-Pro-Quiz
    
    Olet suorittanut kyselyn "$quizname".
    
    Pisteet: $points
    Tulos: $result

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
fi: Wp-Pro-Quiz: Yksi käyttäjä suoritti kyselyn

en: XML could not be loaded.
fi: XML-tiedon lataaminen epäonnistui

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
fi: Voit asentaa kategorian kysymykselle. Näitä voidaan käyttää esimerksi tilastoinnin apuna.

en: You can assign classify category for a quiz.
fi: Voit määrittää kyselyn kategorian

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
fi: Voit luoda räätälöityjä kenttiä, esimerkiksi käyttäjän nimeä ja sähköpostia varten.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
fi: Voi luoda järjesteltäviä elementtejä ilman kriteerejä, jolloin käyttäjä ei voi valita niitä.

en: You can manage categories in global settings.
fi: Voit hallinta kategorioita yleisissä asetuksissa.

en: You can not enter again.
fi: Et voi syöttää uudelleen.

en: You can send us screenshots, sketches and attachments
fi: Voit lähettää meille kuvakaappuksia, hahmotelmia ja muita liitteitä

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
fi: Voit määrittää useita vaihtoehtoja haetulle sanalle. Liitä sana [ ] -markkien väliin. esim.  <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "Minä {[pelaan][rakastan][vihaan]} sulkapalloa" </span>. Tässä tapauksessa kaikki annetut sanat kelpaavat oikeaksi vastaukseksi.

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
fi: Voit kääntää WP-PRO-Quiz:n uudelleen (esim. englanti -> englanti), jos haluat esimerkiksi muuttaa nappien tekstejä.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tälle sivulle.

en: You entered wrong captcha code.
fi: Syötit väärän catpcha-koodin.

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
fi: Olet vastannut tähän kyselyyn jo aiemmin. Et voi suorittaa sitä uudelleen.

en: You have reached %s of %s points, (%s)
fi: Sait %s / %s pistettä, (%s)

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
fi: Sinun on vastattava seuraavaan kyselyyn, jotta voit aloittaa tämän kyselyn:

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
fi: Sinun on vastattava kaikkiin kyselyn kaikkiin kysymyksiin.

en: You must answer this question.
fi: Sinun on vastattava tähän kysymykseen.

en: You must fill out this field.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: You must sign in or sign up to start the quiz.
fi: Sinun on kirjauduttava tai rekisteröidyttävä vastataksesi kyselyyn.

en: You must specify a date.
fi: Tähän kenttään on syötettävä päivämäärä.

en: You must specify a name.
fi: Nimi on pakollinen tieto.

en: You must specify a number.
fi: Tähän kenttään on syötettävä numero.

en: You must specify a template name.
fi: Mallipohjan nimi on pakollinen tieto.

en: You must specify a text.
fi: Tähän kenttään on syötettävä tekstiä.

en: You must specify an email address.
fi: Tähän kenttään on syötettävä sähköpostiosoite.

en: You need special WP-Pro-Quiz modification for your website?
fi: Tarvitsetko sivullesi WP-Pro-Quiz:n muokkausta?

en: You need:
fi: Tarvitset:

en: You signed up successfully.
fi: Rekisteröityminen onnistui.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
fi: Lahjoituksesi voivat auttaa pitämään projekti ilmaisena.

en: Your name can not exceed 15 characters.
fi: Nimi ei voi ylittää 15 merkin pituutta.

en: Your result has been entered into leaderboard
fi: Tuloksesi on tallennettu tulostaulukkoon

en: Your score
fi: Sinun tuloksesi

en: Your time: <span></span>
fi: Sinun aikasi: <span></span>

en: all
fi: kaikki

en: all users
fi: kaikkia käyttäjiä

en: anonymous users only
fi: anonyymejä käyttäjiä

en: average
fi: keskiarvo

en: back to overview
fi: takaisin yleiskatsaukseen

en: below the "result text"
fi: tulos-tekstin alapuolella

en: best user
fi: paras käyttäjä

en: cancel
fi: peruuta

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
fi: oikeat vastaukset (yksi per rivi) (vastaukset muutetaan automaattisesti käyttämään pieniä kirjaimia)

en: disable correct and incorrent
fi: poista käytöstä oikea ja väärä

en: display captcha
fi: näytä catpcha

en: don't display
fi: älä näytä

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
fi: esim.. "Futiksen peliväline on nimeltään {jalkapallo|3}" - jolloin oikeasta vastauksesta saa 3 pistettä.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
fi: esim. jos IE:llä on ongelmia erikoismerkkejä sisältävien domainnimien kanssa.

en: for all users
fi: kaikille käyttäjille

en: for registered users only
fi: Vain rekisteröityneille käyttäjille

en: from:
fi: alkaen

en: in a button
fi: napin takana

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
fi: minuuttia (suositeltu 1440 minuuttia = 1 päivä)

en: in percent
fi: prosenteissa

en: insert automatically
fi: lisää automaattisesti

en: jQuery support cors
fi: jQuery-tuki

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
fi: täysin eri mieltä { [1] [2] [3] [4] [5] } täysin samaa mieltä

en: less true { [a] [b] [c] } more true
fi: eri mieltä  { [a] [b] [c] } samaa mieltä

en: load template
fi: lataa mallipohja

en: maximum of %s points
fi: Pisteiden maksimimäärä: %s

en: minute
fi: minuuttia

en: newest entry
fi: uusin vastaus

en: no
fi: ei

en: not ticked
fi: ei valittu

en: not to activate
fi: poistetaan käytöstä

en: oldest entry
fi: vanhin vastaus

en: only anonymous users
fi: anonyymit käyttäjät

en: only registered users
fi: rekisteröityneet käyttäjät

en: or
fi: tai

en: percent
fi: prosenttia

en: questions copied
fi: kysymystä kopioitu

en: quiz created
fi: kysely luotu

en: registered useres only
fi: rekisteröityneitä käyttäjiä

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
fi: korvaa de_DE kääntämäsi kielen lyhytkoodilla (esim. en_US, nl_NL, fi, ...)

en: save
fi: tallenna

en: special filter
fi: erityissuodatin

en: template name
fi: mallipohjan nimi

en: ticked
fi: valittu

en: to activate
fi: aktivoidaan

en: user identification by cookie
fi: käyttäjän tunnistus evästeen avulla.

en: yes
fi: kyllä
