WP Inventory - en to nl translation catalogue (421 entries)

en:  - None / No CSS -
nl:  - Geen / Geen CSS - Geen / Geen CSS -

en:  WP Inventory requires version %s or higher, so it is not loaded.
nl:  WP Inventarisatie vereist versie %s of hoger, dus het is niet geladen.

en:  hide items
nl:  verberg voorwerpen

en: "Auto" above must be set to yes for this setting to work
nl: "Automatisch" hierboven moet worden ingesteld op ja voor deze instelling aan het werk

en: "Hide Low Quantities" is turned on in %sGeneral Settings%s, which is hiding many of your items (%d items).
nl: "Verberg lage hoeveelheden" is ingeschakeld in %sAlgemene instellingen%s, wat veel van uw items (%d items) verbergt.

en: %d Inventory Item slugs and %d Category slugs repaired.
nl: %d Inventarisnummer Inventarisnummer Item slakken en %d Categorie slakken gerepareerd.

en: %d items have the same slug, and since you are using SEO url's, this means that they will not display properly when viewing the single item on the front-end. Click to %sRebuild Slugs Now%s
nl: %d items hebben dezelfde slak, en aangezien u gebruik maakt van SEO url's, betekent dit dat ze niet goed worden weergegeven bij het bekijken van het afzonderlijke item op de front-end. Klik tot %sRebuild Slugs Now%s

en: %s License Key
nl: %s Licentiesleutel

en: %s at %s
nl: %s om %s

en: %s license is invalid or not found.
nl: %s licentie is ongeldig of niet gevonden.

en: %s omitted because %s add-on present.
nl: %s weggelaten omdat %s add-on aanwezig is.

en: &lt;&lt;
nl: &lt;

en: (Click to refresh if %s is not visible.)
nl: (Klik om te verversen als %s niet zichtbaar is.)

en: <span>%d</span> hidden by low quantity
nl: <span>%d</span> verborgen door lage hoeveelheid

en: <span>%d</span> hidden due to display settings
nl: <span>%d</span> verborgen door weergave-instellingen

en: <span>%s</span> total items
nl: <span>%s</span> totaal items

en: Actions
nl: Acties

en: Active Plugins
nl: Actieve Plug-ins

en: Adaptive height speed
nl: Snelheid

en: Add "types" of inventory and fields for each
nl: Toevoegen van "types" van inventaris en velden voor elk van de volgende categorieën

en: Add All Fields
nl: Alle velden toevoegen

en: Add Category
nl: Categorie toevoegen

en: Add Inventory Item
nl: Inventaris item toevoegen

en: Add Inventory Items
nl: Inventaris items toevoegen

en: Add Media
nl: Media toevoegen

en: Add Ons
nl: Invoegtoepassingen

en: Add Status
nl: Status toevoegen

en: Add as many fields as you want and various types like radio, text, number and drop down select
nl: Voeg zoveel velden toe als u wilt en verschillende soorten zoals radio, tekst, nummer en drop-down selecteren

en: Add as many locations as you want
nl: Voeg zoveel locaties toe als u wilt

en: Add new items quickly.
nl: Voeg snel nieuwe items toe.

en: Address
nl: Adres

en: Address Input Label
nl: Adresinvoerlabel

en: Admin
nl: Beheerder

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Advanced Inventory Manager
nl: Geavanceerde inventarisatiemanager

en: Advanced Management
nl: Geavanceerd beheer

en: After
nl: Na

en: Allow Users to Edit
nl: Gebruikers toestaan om te bewerken

en: Allow Visitors to Reserve Items
nl: Bezoekers toestaan om artikelen te reserveren

en: Allows importing and exporting items quickly and easily.
nl: Maakt het mogelijk om snel en eenvoudig artikelen te importeren en exporteren.

en: Also note that the "Out of Stock" notice will only display on the <strong>listing page</strong> if you <u>do not</u> use tables
nl: Merk ook op dat het bericht "Niet op voorraad" alleen op de <strong>noteringspagina</strong> wordt weergegeven als u <u>geen</u> gebruik maakt van tabellen

en: Always On
nl: Altijd aan

en: An item has been reserved from
nl: Een item is gereserveerd van

en: Any items
nl: Alle artikelen

en: Are
nl: Hectare

en: Are Not
nl: Zijn niet

en: Are you sure you want to delete
nl: Weet je zeker dat je dit wilt verwijderen

en: Are you sure you want to permanently delete %s inventory items, %s categories, and the %s images / media that belong to those items?
    NOTE: If you have modified any of the default items, they will still be removed.
    Continue and Delete?
nl: Weet u zeker dat u permanent %s inventaris items, %s categorieën, en de %s afbeeldingen / media die bij die items horen wilt verwijderen?
    OPMERKING: Als u een van de standaardonderdelen hebt gewijzigd, worden deze alsnog verwijderd.
    Doorgaan en verwijderen?

en: Ask for Qty When Reserving
nl: Vraag naar Veertig wanneer u reserveert

en: Author
nl: Auteur

en: Auto
nl: Automatisch

en: Auto Controls
nl: Automatische besturingselementen

en: Auto Hover
nl: Automatisch zweven

en: Available Fields
nl: Beschikbare velden

en: Before
nl: Voor

en: Before you begin setting up your items, you should follow these steps:
nl: Voordat u begint met het instellen van uw items, moet u deze stappen volgen:

en: Best Value!
nl: De beste waarde!

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Buy Now
nl: Koop Nu

en: Can
nl: Kan

en: Can Not
nl: Kan niet

en: Can Reserve Items
nl: Kan artikelen reserveren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Categories
nl: Categorieën

en: Category
nl: Categorie

en: Category Name
nl: Categorie Naam

en: Category has
nl: Categorie heeft

en: Category id not set.  Category not deleted.
nl: Categorie-id niet ingesteld.  Categorie niet geschrapt.

en: Category item deleted successfully.
nl: Categorie-item met succes verwijderd.

en: Category:
nl: Categorie:

en: Choose %s...
nl: Kies %s....

en: Choose Category...
nl: Kies een categorie....

en: City
nl: Stad

en: City Input Label
nl: Stads-invoerlabel

en: Clicking Image Displays Larger Image
nl: Door te klikken op het beeld wordt een groter beeld weergegeven

en: Complete the details below to submit a support request.
nl: Vul de onderstaande gegevens in om een ondersteuningsaanvraag in te dienen.

en: Configure labels
nl: Etiketten configureren

en: Configure the
nl: Configureer de

en: Confirmation Email Message
nl: E-mailbericht bevestiging

en: Confirmation Email Message Placement
nl: Plaatsing van e-mailberichten bevestigen

en: Congratulations! The %s license entered is valid.
nl: Gefeliciteerd! De ingevoerde %s licentie is geldig.

en: Contributor
nl: Medewerker

en: Currency Decimal Separator
nl: Valuta decimaalscheider

en: Currency Example (with settings):
nl: Valuta Voorbeeld (met instellingen):

en: Currency Format Settings
nl: Valuta formaat instellingen

en: Currency Precision (decimal places)
nl: Munteenheid Precisie (cijfers achter de komma)

en: Currency Symbol
nl: Valutasymbool

en: Currency Symbol Location
nl: Valutateken Plaats

en: Currency Thousands Separator
nl: Valutascheider voor duizenden valuta's

en: Dashboard Admin
nl: Dashboardbeheerder

en: Date Added:
nl: Datum toegevoegd:

en: Date Format
nl: Datumformaat

en: Date Format Settings
nl: Data formaat instellingen

en: Date Updated:
nl: Datum bijgewerkt:

en: Decrease Qty in System on Reserve
nl: Vermindering van de Qty in het systeem op Reserve

en: Default is 100% - enter any dimension you like (for example, 500px)
nl: Standaard is 100% - voer elke dimensie in die u wilt (bijvoorbeeld 500px)

en: Defaults to 2000 if left blank (milliseconds).
nl: Wordt standaard ingesteld op 2000 indien niet ingevuld (milliseconden).

en: Defaults to 500 if left blank (milliseconds).
nl: Wordt standaard ingesteld op 2000 indien niet ingevuld (milliseconden).

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: Dismiss and Do Not Show Again
nl: Ontslag nemen en niet meer tonen

en: Display
nl: Scherm

en: Display "Out of Stock" message
nl: Display "Niet op voorraad" melding

en: Display (not required)
nl: Display (niet vereist)

en: Display As
nl: Weergeven als

en: Display Filter at Top of Item Listing
nl: Weergave van het filter boven aan de lijst met artikelen

en: Display Indicator and Message
nl: Indicator en bericht weergeven

en: Display Listing as Table
nl: Display Vermelding als tabel

en: Display Settings
nl: Weergave instellingen

en: Display item types via shortcode option on any page
nl: Toon artikeltypes via de verkortingscode optie op elke pagina

en: Do
nl: Doen

en: Do Not
nl: Niet doen

en: Do Not Display
nl: Niet weergeven

en: Do not display
nl: Niet weergeven

en: Download
nl: Downloaden

en: Drag and drop fields from the left hand "available" column into the display views on the right.
nl: Sleep en neerzet velden van de linker kolom "beschikbaar" in de weergaveweergaven aan de rechterkant.

en: Drag and drop images to change sort order
nl: Slepen en neerzetten van afbeeldingen om de sorteervolgorde te wijzigen

en: Drag and drop media to change sort order
nl: Slepen en neerzetten van media om de sorteervolgorde te wijzigen

en: Duration
nl: Duur

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Labels
nl: Etiketten bewerken

en: Edit Statuses
nl: Statussen bewerken

en: Either %s or %s is required.
nl: Er is %s of %s vereist.

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email Address:
nl: E-mailadres:

en: Email Input Label
nl: E-mail invoerlabel

en: Emails <span>%s</span> sent to submitter
nl: E-mails <span>%s</span> verzonden naar indiener

en: Enter your license key now.
nl: Voer nu uw licentiesleutel in.

en: Error
nl: Fout

en: Fade
nl: Vervagen

en: Finally, install the shortcode
nl: Installeer tot slot de shortcode

en: For just $149, unlock full access to all WP Inventory Add-ons:
nl: Voor slechts $ 149 u volledige toegang tot alle WP-voorraadinvoegtoepassingen ontgrendelen:

en: Form Settings
nl: Formulier instellingen

en: Form Title
nl: Formulier titel

en: Full
nl: Volledig

en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Hide Items
nl: Verbergen

en: Hide Items Below Quantity
nl: Verberg items onder de hoeveelheid

en: Hide Items Low Quantity
nl: Verberg punten Lage Hoeveelheid Verberg punten

en: Hide controls on end
nl: Besturingselementen aan het einde verbergen

en: Hide header in the admin
nl: Verstopte koptekst in de admin

en: Highlights the inventory item in the admin dashboard with a red background. Also adds a message to the top of the edit item page.
nl: Hiermee wordt het voorraaditem in het beheerdersdashboard met een rode achtergrond weergegeven. Voegt ook een bericht toe aan de bovenkant van de pagina met bewerken-items.

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: IMPORTANT!
nl: BELANGRIJK!

en: IMPORTANT: You are choosing to use the jQuery DataTables library to display items on the front end.  Please be sure to %sRead the DataTables Docs%s to understand what you are doing. Some WP Inventory %sshortcode arguments%s (such as order, page, page size) will NOT work with this setting.  Further, if you have over 1000 inventory items, DataTables may cause the listing to be slow.
nl: BELANGRIJK: U kiest ervoor om de jQuery DataTables bibliotheek te gebruiken om items op de voorkant weer te geven.  %sLees de DataTables Docs%s om te begrijpen wat u doet. Sommige WP Inventory %sshortcode argumenten%s (zoals volgorde, pagina, paginagrootte) zullen NIET werken met deze instelling.  Verder, als u meer dan 1000 inventaris items hebt, kan DataTables ervoor zorgen dat de lijst traag is.

en: If left blank, the E-Mail Address from Settings -> General will be used.
nl: Als u niets invoert, wordt het e-mailadres van Instellingen -> Algemeen gebruikt.

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image / Media
nl: Beeld / Media

en: Image Settings
nl: Instellingen afbeelding

en: Image size in Listing
nl: Beeldgrootte in Notering

en: Image size on Detail
nl: Afbeeldingsgrootte op Detail

en: Image:
nl: Afbeelding:

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Images:
nl: Foto's:

en: Import / Export
nl: Importeren / Exporteren

en: Include In Sort
nl: Opnemen in sorteren

en: Include Inventory in Search
nl: Inventaris opnemen in de zoekopdracht

en: Infinite loop
nl: Oneindig doorgaan

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Instructions
nl: Instructies

en: International
nl: Internationaal

en: Inventory Categories
nl: Inventaris Categorieën

en: Inventory Detail will not show: The [wpinventory] shortcode is on the home page, but the "Shortcode on Home" setting is not set to "Yes".  You need to turn it on in %sGeneral Settings%s
nl: Inventarisatiegegevens worden niet weergegeven: De [wpinventory] shortcode staat op de startpagina, maar de instelling "Shortcode on Home" is niet ingesteld op "Ja".  U moet het aanzetten in %sAlgemene instellingen%s

en: Inventory Item
nl: Inventarisatie item

en: Inventory Items
nl: Inventaris items

en: Inventory Manager License Key
nl: Licentiesleutel voor voorraadbeheer

en: Inventory id not set.  Item not deleted.
nl: Inventarisatie id niet ingesteld.  Punt niet verwijderd.

en: Inventory item could not be deleted.
nl: Inventaris item kon niet worden verwijderd.

en: Inventory item deleted successfully.
nl: Inventarisatie item succesvol verwijderd.

en: Inventory item deleted, but the images could not be deleted.
nl: Inventaris item verwijderd, maar de afbeeldingen konden niet worden verwijderd.

en: Inventory item deleted, but the media could not be deleted.
nl: Inventaris item verwijderd, maar de media konden niet worden verwijderd.

en: Inventory may not display on the front end: It does not appear that the [wpinventory] shortcode is installed on any pages or posts. NOTE: If you are using Divi or Themify or other Builder themes, this could be a false positive.
nl: Voorraad mag niet worden weergegeven op de voorkant: het lijkt er niet op dat de [wpinventory] shortcode is geïnstalleerd op pagina's of berichten. OPMERKING: Als u Divi of Themify of andere Bouwer-thema's gebruikt, kan dit een vals-positief zijn.

en: It is very insecure to use this old version of PHP, so we strongly recommend upgrading, even if you choose not to use WP Inventory.
nl: Het is erg onveilig om deze oude versie van PHP te gebruiken, dus we raden u sterk aan om deze oude versie van PHP te upgraden, zelfs als u ervoor kiest om WP Inventory niet te gebruiken.

en: Item Details:
nl: Objectdetails:

en: Item Display
nl: Puntvertoning

en: Item last updated %s
nl: Punt laatst bijgewerkt %s

en: Item last updated %s by %s
nl: Item laatst bijgewerkte %s met %s

en: Items Per Page
nl: Aantal Per Pagina

en: Just $39.99
nl: Slechts 39.99 dollar

en: Just $59.99
nl: Slechts 59.99 dollar

en: Just $79.99
nl: Slechts 79.99 dollar

en: Large
nl: Groot

en: Latest Items
nl: Nieuwste artikelen

en: Learn More
nl: Leer meer

en: License Keys
nl: Licentiesleutels

en: License key expired on %s
nl: Licentiesleutel verlopen op %s

en: License key is invalid
nl: Licentie is ongeldig

en: License key is invalid or expired.
nl: Licentiesleutel is ongeldig of verlopen.

en: License key is valid until %s
nl: Licentiesleutel is geldig tot %s

en: Links to Page
nl: Links naar pagina

en: List
nl: Lijst

en: Locations Manager
nl: Locaties Manager

en: Low Quantity
nl: Lage hoeveelheid

en: Low Quantity Alert: %s
nl: Lage Hoeveelheid Alarm: %s

en: Make:
nl: Merk:

en: Manage Categories
nl: Beheer categorieën

en: Manage Display
nl: Beheer Display

en: Manage Inventory Items
nl: Inventaris items beheren

en: Manage Labels
nl: Etiketten beheren

en: Manage Settings
nl: Instellingen beheren

en: Manage Statuses
nl: Statussen beheren

en: Manage each item and the location(s) it is at
nl: Beheer elk item en de locatie(s) waar het zich bevindt op

en: Manufacturer:
nl: Fabrikant:

en: Many items will not show on the front end: %d items are set to an inactive status.
nl: Veel items worden niet op de voorkant weergegeven: %d items zijn inactief.

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Message
nl: Bericht

en: Message Input Label
nl: Berichtinvoerlabel

en: Message displayed on the page when a visitor completes a reservation.
nl: Bericht dat op de pagina wordt weergegeven wanneer een bezoeker een reservering voltooit.

en: Minimum Role to Add/Edit Items
nl: Minimale rol om items toe te voegen/uit te voeren

en: More fields, more types.
nl: Meer velden, meer typen.

en: Name
nl: Naam

en: Name Input Label
nl: Naam Invoerlabel

en: Name:
nl: Naam:

en: No
nl: Nee

en: No Inventory Items
nl: Geen Inventarisatie Artikelen

en: No Inventory Items Matched the Search Term
nl: Geen inventaris items die overeenstemmen met de zoekterm

en: No WP Inventory shortcode found on the site.  Cannot display inventory search.
nl: Geen WP Inventory shortcode gevonden op de site.  Kan de inventaris niet weergeven.

en: No items will show on the front end: "Hide Low Quantities" is turned on in %sGeneral Settings%s, and all items are below that quantity.
nl: Er zullen geen items op de voorkant te zien zijn: "Verberg lage hoeveelheden" is ingeschakeld in %sAlgemene instellingen%s, en alle items zijn onder die hoeveelheid.

en: No items will show on the front end: all of the items are set to an "Inactive" status.
nl: Er worden geen items op de voorkant getoond: alle items hebben de status "Inactief".

en: No limits on quantities you can add to each location
nl: Geen beperkingen op de hoeveelheden die u aan elke locatie kunt toevoegen

en: No: Each item will be in a separate box / panel.  Yes - Standard: Table (spreadsheet) view.  Yes - DataTables: Table (spreadsheet) view, using the %sDataTables Library%s to provide sorting / filtering.
nl: Nee: Elk item wordt in een aparte doos/paneel geplaatst.  Ja - Standaard: Tabel (spreadsheet) weergave.  Ja - datatabellen: Tabel (spreadsheet) bekijken, met behulp van de %sDataTables Library%s om te sorteren / filteren.

en: None / Off
nl: Geen / Uit

en: Note to include to customer in confirmation email.
nl: Opmerking om aan de klant op te nemen in een bevestigingse-mail.

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Notifications sent to <span>%s</span>
nl: Kennisgevingen verzonden naar <span>%s</span>

en: Number of Items
nl: Aantal items

en: Number:
nl: Nummer:

en: Numeric sort has been selected for the field "%s", but there are %d items with letters in the field.  This will result in unexpected sorting for this field.
nl: Voor het veld "%s" is een numerieke sortering geselecteerd, maar er zijn %d items met letters in het veld.  Dit zal resulteren in een onverwachte sortering voor dit veld.

en: Only honored if "Display "Out of Stock" message" set to yes AND "Hide Items Low Quantity" set to no
nl: Alleen gehonoreerd als "Display "Out of stock" bericht" ingesteld op ja EN "Verberg Items Low Quantity" ingesteld op nee

en: Only honored if "Hide Items Low Quantity" set to yes
nl: Alleen vereerd als "Verberg Items Lage Hoeveelheid" op ja is ingesteld

en: Only their own items
nl: Alleen hun eigen artikelen

en: Open Media in New Window
nl: Open de media in een nieuw venster

en: Out of Stock
nl: Niet op voorraad

en: Permalink Structure
nl: Permalink Struktuur

en: Permissions Settings
nl: Rechten instellingen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone Input Label
nl: Telefooninvoerlabel

en: Placeholder Image
nl: Placeholder afbeelding

en: Please describe your issue or request as completely as possible.
nl: Beschrijf uw probleem of verzoek zo volledig mogelijk.

en: Powerful Importing / Exporting Tools
nl: Krachtig importeer/exporteer-gereedschap voor het importeren en exporteren van gereedschappen

en: Price:
nl: Prijs:

en: Quantity
nl: Aantal

en: Quantity Input Label
nl: Hoeveelheid Input Label

en: Quantity Reserved:
nl: Hoeveelheid Gereserveerd:

en: Quantity Reserved:
nl: Gereserveerde hoeveelheid:

en: Quantity item must reach to display out of stock
nl: Hoeveelheid item moet reiken om te worden weergegeven uitverkocht

en: Quantity:
nl: Aantal:

en: Quick-Start Guide
nl: Snelstartgids

en: Random start
nl: Willekeurige start

en: Rebuild Image Thumbnails
nl: Herbouw beeld miniatuurafbeeldingen

en: Request Support
nl: Vraag om ondersteuning

en: Require Address
nl: Vereist adres

en: Require City
nl: Vraag Plaats

en: Require Email
nl: Vereiste e-mail

en: Require Message
nl: Vereiste Bericht

en: Require Name
nl: Vereiste naam

en: Require Phone
nl: Telefoon verplicht in te vullen

en: Require State
nl: Vereist Provincie

en: Require Zip
nl: Vereiste Ritssluiting

en: Required
nl: Verplicht

en: Reservation Details
nl: Details van de reservering

en: Reservations <span>%s</span> reduce item quantity
nl: Reserveringen <span>%s</span> verminderen de artikelhoeveelheid

en: Reserve
nl: Reserveren

en: Reserve Button text
nl: Tekst van de reserveknop

en: Reserve Message
nl: Bericht reserveren

en: Reserve Settings
nl: Reserve instellingen

en: Reserve This Item
nl: Reserveer dit item

en: Reserve emails will not include item details. You need to set the "Detail" fields to show in the %sDisplay Settings%s
nl: Reserveringse-mails bevatten geen artikelgegevens. U moet de "Detail" velden instellen om in de %sDisplay Settings%s te tonen

en: Reset to Defaults
nl: Standaardinstellingen herstellen

en: SEO Endpoint
nl: SEO-eindpunt

en: SEO URLs will not work with your current
nl: SEO URL's zullen niet werken met uw huidige

en: Save Category
nl: Bewaar Categorie

en: Save Item
nl: Item opslaan

en: Save Labels
nl: Labels opslaan

en: Save Settings
nl: Instellingen Opslaan

en: Save Statuses
nl: Statussen opslaan

en: Search
nl: Zoeken

en: Search For
nl: Zoek naar

en: Search Results Links to
nl: Zoekresultaten Links naar

en: Search Settings
nl: Zoek instellingen

en: Security Error. Please try again.
nl: Veiligheidsfout. Probeer het nog eens.

en: Security error.  Please try again.
nl: Veiligheidsfout.  Probeer het nog eens.

en: Security failure.  Please try again.
nl: Veiligheidsfout.  Probeer het nog eens.

en: Select Category
nl: Selecteer Categorie

en: Select YES if you are using inventory on the home page. This disables canonical redirects for the home page.
nl: Selecteer JA als u gebruik maakt van de inventaris op de startpagina. Dit schakelt canonieke redirects voor de homepage uit.

en: Select...
nl: Selecteer...

en: Send Low Quantity Email
nl: E-mail met een laag aantal verzenden

en: Send Reserve Confirmation
nl: Reserveringsbevestiging sturen

en: Send Support Request
nl: Stuur een ondersteuningsaanvraag

en: Send-to Email When Reserve
nl: Verzenden naar e-mail bij reservering

en: Sending...
nl: Bezig met versturen...

en: Serial #:
nl: Serienummer:

en: Set Display Options
nl: Weergaveopties instellen

en: Set the email you want to receive the low quantity alerts. If none is set, we will use
nl: Stel de e-mail in die u wilt dat u de lage hoeveelheid waarschuwingen ontvangt. Als er geen is ingesteld, zullen we gebruik maken van

en: Set the low quantity threshold below
nl: Stel de lage hoeveelheidsdrempel in op een lager niveau dan

en: Set this option for the show to go back to the first slide at the end and vice versa.
nl: Stel deze optie in voor de show om terug te gaan naar de eerste dia aan het einde en vice versa.

en: Set this option to take away the next button at the end of the show and vice versa. This requires that infinite loop above not be set.
nl: Stel deze optie in om de volgende knop aan het einde van de show weg te nemen en vice versa. Dit vereist dat oneindige lus boven niet worden ingesteld.

en: Set up your
nl: Stel uw

en: Setting this to no still allows images, just not additional media
nl: Als u dit op nee zet, zijn er nog steeds beelden mogelijk, maar geen extra media

en: Settings
nl: Instellingen

en: Shortcode on Home?
nl: Korte code op Home?

en: Should a confirmation e-mail be sent to the submitter when a reserve form
                                is submitted?
nl: Indien een bevestigingsmail naar de indiener wordt gestuurd wanneer een reserveringsformulier
                                is ingediend?

en: Show All
nl: Toon alles

en: Show Installation Details
nl: Toon installatiedetails

en: Show Labels in Listing
nl: Etiketten in de lijst tonen

en: Show Labels on Detail
nl: Etiketten op Detail tonen

en: Show The Item ID in The Admin Listing
nl: Toon het item-ID in de Admin Listing (Admin Listing)

en: Show in Admin
nl: Toon in Admin

en: Show in Listing
nl: Weergeven in de lijst

en: Show in Search Results
nl: Toon in de zoekresultaten

en: Show on Detail
nl: Toon op detail

en: Showing %d - %d of %d %s
nl: Vertoon %d - %d van %d %s

en: Showing [start] - [end] of [count] items
nl: Het tonen van [start] - [end] van [count] items

en: Size:
nl: Maat:

en: Slide Mode
nl: Diamodus

en: Slideshow Settings
nl: Slideshow-instellingen

en: Sort By
nl: Sorteer op

en: Sort By...
nl: Sorteren op....

en: Sort Numerically
nl: Sorteer numeriek

en: Sort Order
nl: Sorteer volgorde

en: Sort Order:
nl: Sorteer orde:

en: Speed
nl: Snelheid

en: State
nl: Provincie

en: State Input Label
nl: Staats-invoerlabel

en: Status...
nl: Status....

en: Statuses
nl: Statussen

en: Subscriber
nl: Abonnee

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Thank you for being a user of WP Inventory!
    				<br>Please understand that support is provided to licensed users.  
    				<br>It does not appear that you have licensed WP Inventory, so please %senter your license key%s if you have one, or %spurchase a license before requesting support%s.
nl: Bedankt dat u gebruiker bent van WP Inventory!
    				<br>Gelieve te begrijpen dat ondersteuning wordt geboden aan gelicentieerde gebruikers.</br><br>  
    </br>				<br><br>Het lijkt er niet op dat u een licentie heeft voor WP Inventory, dus %svul a.u.b. uw licentie key%s in als u er een heeft, of %skoop een licentie voordat u support%s aanvraagt.

en: Thank you.  Your reservation has been submitted.
nl: Dank u.  Uw reservering is ingediend.

en: The WPInventory Website
nl: De WPI Inventaris Website

en: The default inventory items are still in the system.  
    				    Would you like to %sRemove default items?%s 
    				    (Note: this also removes the Inventory Categories, and their images and media) 
    				    Or, would you like to %sKeep The Default Items%s? 
    				    (You can always delete them one at a time later)
nl: De standaard inventaris items zijn nog steeds in het systeem aanwezig.  
    				    Wilt u %sVerwijderen van standaard items%sVerwijder de standaard items?
    				    (Opmerking: hiermee worden ook de inventariscategorieën en hun afbeeldingen en media verwijderd
    				    Of, wil je de default items %sKeep The Default Items%s?
    				    (U kunt ze altijd een voor een later verwijderen)

en: The inventory item is already deleted.
nl: Het voorraaditem is al verwijderd.

en: The license entered for %s is expired. To continue receiving updates and support, please renew.
nl: De licentie voor %s is verlopen. Om updates en ondersteuning te blijven ontvangen, dient u deze te verlengen.

en: The license entered for %s is invalid. (%s)
nl: De voor %s ingevoerde licentie is ongeldig. (%s)

en: Theme
nl: Thema

en: Then, you can
nl: Dan kunt u

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar; %2$sbekijk versie%3$s-details%4$s of %5$supdate nu%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar; %2$sbekijk de versie%3$s-details%4$s.

en: There is not enough of this item to reserve
nl: Er is niet genoeg van deze post om te reserveren

en: There was a problem connecting to our server.  If this problem persists, please contact us via e-mail.
nl: Er was een probleem met de verbinding met onze server.  Als dit probleem aanhoudt, neem dan contact met ons op via e-mail.

en: There was an issue sending the confirmation e-mail, but your reservation is complete.
nl: Er was een probleem met het versturen van de bevestigingsmail, maar uw reservering is compleet.

en: There was an issue sending your e-mail, but your reservation is complete.<br>
nl: Er was een probleem met het versturen van uw e-mail, maar uw reservering is compleet<br>

en: This is a list of all posts and pages with the [wpinventory] shortcode on it.  This is where you will go when you click to view the inventory item from the search results listing.
nl: Dit is een lijst van alle berichten en pagina's met de [wpinventory] shortcode erop.  Dit is waar u naartoe gaat als u klikt om het voorraaditem uit de lijst met zoekresultaten te bekijken.

en: This is an email alert that the following item: <strong>%s</strong> - has fallen below the quantity alert threshold of %d
nl: Dit is een e-mailwaarschuwing dat het volgende item: <strong>%s</strong> - onder de drempelwaarde voor de hoeveelheidswaarschuwing van %d is gedaald

en: This is measured in milliseconds.  It require that "Adaptive Height" above be set to "Yes".  If left blank it defaults to 500.
nl: Dit wordt gemeten in milliseconden.  Het vereist dat "Adaptieve Hoogte" hierboven op "Ja" wordt ingesteld.  Als het niet wordt ingevuld, wordt het standaard 500.

en: This is normally easy to correct.  Contact your host provider and ask them to upgrade you to at least PHP version %s
nl: Dit is normaal gesproken eenvoudig te corrigeren.  Neem contact op met uw hostprovider en vraag hem of zij u willen upgraden naar ten minste PHP-versie %s

en: This is the quantity that triggers a notification. Once an item hits this quantity you will receive an email if you selected to receive them above.
nl: Dit is de hoeveelheid die een melding activeert. Zodra een item dit aantal bereikt, ontvang je een e-mail als je hierboven hebt geselecteerd om ze te ontvangen.

en: This item has fallen below the low quantity amount of %d
nl: Deze post is gedaald tot onder het lage bedrag van %d

en: This item is currently out of stock
nl: Dit artikel is momenteel niet op voorraad

en: This setting only applies to Detailed view.  In Listing View, clicking image links to product details.
nl: Deze instelling is alleen van toepassing op Gedetailleerd overzicht.  Klik in de Listing View op de links naar productdetails in de Listing View.

en: This uses the "title" attribute of the image.  You can edit this in your media or set it when uploading a new image.
nl: Dit maakt gebruik van het kenmerk 'titel' van de afbeelding.  U dit bewerken in uw media of instellen bij het uploaden van een nieuwe afbeelding.

en: This will adjust the height of the slideshow to each image.  Useful if your images are different sizes.
nl: Dit zal de hoogte van de diavoorstelling aanpassen aan elk beeld.  Handig als uw foto's van verschillende grootte zijn.

en: This will display a banner on the front end that the item is out of stock and it will also hide the reserve form
nl: Dit zal een banner op de voorkant tonen dat het item niet op voorraad is en het zal ook het reserveformulier verbergen

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Time Format
nl: Tijdsformaat

en: Title
nl: Titel

en: Track Inventory Across Multiple Locations.
nl: Track Inventarisatie over meerdere locaties.

en: Update your inventory offline, and simply import a CSV.
nl: Werk uw voorraad offline bij en importeer eenvoudigweg een CSV.

en: Updated by
nl: Bijgewerkt door

en: Use Captions
nl: Bijschriften gebruiken

en: Use Field
nl: Gebruiksgebied

en: Use In Item
nl: Gebruik in item

en: Use Media Fields
nl: Gebruik mediavelden

en: Use SEO URLs
nl: Gebruik SEO URL's

en: Use Thumbnails as pager
nl: Miniaturen gebruiken als pieper

en: Use adaptive height
nl: Adaptieve hoogte gebruiken

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Users <span>%s</span> set quantity
nl: Gebruikers <span>%s</span> ingestelde hoeveelheid

en: Validate Licenses
nl: Valideer licenties

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Visible Items
nl: Zichtbare Items

en: WARNING: May not work with your theme.  Be sure to test.
nl: WAARSCHUWING: Misschien werkt het niet met je thema.  Zorg ervoor dat je het test.

en: WARNING: [wpinventory] shortcode not found on any pages!
nl: WAARSCHUWING: [wpinventory] shortcode niet gevonden op enige pagina's!

en: WP Inventory
nl: WP Inventarisatie

en: WP Inventory Add Ons
nl: WP Inventarisatie toevoegen Ons

en: WP Inventory Status
nl: WP Inventory Toestand

en: WP Inventory Support
nl: WP Inventarisondersteuning voor WP

en: WP Inventory styles not loaded due to settings in dashboard.
nl: WP Inventarisatiestijlen niet geladen door instellingen in het dashboard.

en: When attempting to activate license, a response code of %d was returned.
nl: Bij een poging om de licentie te activeren, werd een responscode van %d teruggestuurd.

en: When attempting to activate license, could not reach license site.
nl: Bij een poging om de licentie te activeren, kon niet bereiken licentie site.

en: When attempting to activate license, no response was received.
nl: Bij een poging om de licentie te activeren, werd geen reactie ontvangen.

en: Widget Title
nl: Widget Titel

en: Width
nl: Breedte

en: Year:
nl: Jaar:

en: Yes
nl: Ja

en: Yes - DataTables
nl: Ja - datatabellen

en: Yes - Open in New Window
nl: Ja - Openen in een nieuw venster

en: Yes - Open in Same Window
nl: Ja - Openen in hetzelfde venster

en: Yes - Standard
nl: Ja - Standaard

en: Yes - at bottom of search results
nl: Ja - onderaan de zoekresultaten

en: Yes - at top of search results
nl: Ja - bovenaan de zoekresultaten

en: You are using the default "Detail" fields on the front end: You can change the fields to show in the %sDisplay Settings%s
nl: U gebruikt de standaard "Detail" velden op de voorkant: U kunt de velden die in de %sBeeldscherminstellingen%s worden weergegeven wijzigen

en: You are using the default "Listing" fields on the front end: You can change the fields to show in the %sDisplay Settings%s
nl: U gebruikt de standaard "Vermelding" velden op de voorkant: U kunt de velden die in de %sBeeldscherminstellingen%s worden weergegeven wijzigen

en: You do not have permission to edit this item.
nl: U heeft geen toestemming om dit item te bewerken.

en: You do not have permission to install plugin updates
nl: U heeft onvoldoende rechten om deze plug-in te installeren

en: You do not have permission to save this item.
nl: U heeft geen toestemming om dit item op te slaan.

en: You have not entered a WP Inventory Manager license key in %sLicense Keys Settings%s.
nl: U hebt geen WP-licentiesleutel voor voorraadbeheer ingevoerd in %sInstellingen voor licentiesleutel%s.

en: You have not selected a theme in %sGeneral Settings%s, so your inventory may not display with attractive styles.
nl: U heeft niet gekozen voor een thema in %sAlgemene instellingen%s, dus uw inventaris kan niet worden weergegeven met aantrekkelijke stijlen.

en: You may not display the following fields in the %s listing: %s
nl: U mag de volgende velden in de %s-lijst niet weergeven: %s

en: Your server is using version %s of PHP, which is over 6 years old, not maintained, and exposes your website to attack.
nl: Uw server gebruikt versie %s van PHP, die meer dan 6 jaar oud is, niet onderhouden, en stelt uw website bloot aan aanvallen.

en: Your support request has been sent.  We will contact you soon!
nl: Uw supportaanvraag is verzonden.  Wij nemen spoedig contact met u op!

en: Zip
nl: Postcode

en: Zip Input Label
nl: Ritssluiting ingangslabel

en: delete item
nl: wis item

en: deleted successfully.
nl: met succes verwijderd.

en: duplicate item
nl: dubbel artikel

en: edit item
nl: bewerk item

en: is required.
nl: is verplicht.

en: on any pages you would like to display inventory.
nl: op alle pagina's die u wilt weergeven op de inventaris.

en: or higher, so it is not activated.
nl: of hoger, dus het is niet geactiveerd.

en: requires a licensed copy of Inventory Manager.
nl: vereist een gelicentieerde kopie van Inventory Manager.

en: requires inventory version
nl: vereist inventarisatieversie

en: saved successfully, and rewrite rules flushed.
nl: succesvol opgeslagen, en herschrijf regels doorgespoeld.

en: saved successfully.
nl: succesvol opgeslagen.

en: the Add-Ons page
nl: de Add-Ons pagina

en: the item
nl: het artikel

en: this item
nl: dit item
