WP e-Commerce - en to ru translation catalogue (1355 entries)

en:  &nbsp; Shipping: %s
ru: &nbsp; Доставка: %s

en:  - Choose a Shipping Rate
ru: - Выберите тариф доставки

en:  - Shipping: %s
ru:  - Доставка: %s

en:  Show N/A when No Image Available
ru: Показать N / A, когда нет Доступных изображений

en:  You don't have the Members and Capabilities plugin installed, to start managing your users and creating subscription for you site visit: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>
ru: У вас нет плагина Участники и Возможности, чтобы приступить к управлению пользователями и создания подписки на ваш сайт, перейдите по адресу:<a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>

en:  and above
ru: и выше

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
ru: не поддерживает продукты без заданного веса. Пожалуйста, либо отключить доставку этого продукта либо задайте ему вес

en:  from %s
ru: из %s

en:  g
ru: G

en:  kgs.
ru: килограммов.

en:  lbs.
ru: фунтов.

en:  oz.
ru: унция

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
ru[0]:  %1$s (расчётное время доставки: %2$d рабочий день)
ru[1]:  %1$s (расчётное время доставки: %2$d рабочих дня)
ru[2]:  %1$s (расчётное время доставки: %2$d рабочих дней)

en: %d item | %d items
ru[0]: %d товар
ru[1]: %d товара
ru[2]: %d товаров

en: %s Checkout field added. | %s Checkout fields added.
ru[0]: %s Поле расчета добавлено
ru[1]: %s Поля расчета добавлены
ru[2]: %s Полей расчета добавлено

en: %s Item | %s Items
ru[0]: %sПозиция
ru[1]: %sПозиции
ru[2]: %sПозиций

en: %s Purchase Log deleted. | %s Purchase Logs deleted.
ru[0]: %s Регистрация покупки удалена.
ru[1]: %s Регистрации покупок удалены.
ru[2]: %s Регистраций покупок удалены.

en: %s Purchase Log updated. | %s Purchase Logs updated.
ru[0]: %s Регистрация покупки обновлена.
ru[1]: %s Регистрации покупок обновлены.
ru[2]: %s Регистраций покупок обновлены.

en: %s Setting option deleted. | %s Setting option deleted.
ru[0]: %s Установленная опция удалена
ru[1]: %s Установленных опции удалены
ru[2]: %s Установленных опций удалено

en: %s Setting options updated. |  %s Settings options updated.
ru[0]: %s опция настроек обновлена
ru[1]: %s опции настроек обновлены
ru[2]: %s опций настроек обновлено

en: %s Shipping option updated. | %s Shipping option updated.
ru[0]: %s Опция доставки обновлена
ru[1]: %s Опции доставки обновлены
ru[2]: %s Опций доставки обновлено

en: %s ago
ru: %s назад

en: %s cannot be shipped to %s. To continue with your transaction please remove this product from the list below.
ru: %s не могут быть доставлены в%s. Чтобы продолжить сделку удалите этот продукт из списка ниже.

en: %s is out of stock
ru: %s нет в наличии

en: %s of them is reserved for pending or recently completed orders. | %s of them are reserved for pending or recently completed orders.
ru[0]: %sиз них зарезервирован для ожидания или недавно завершил заказы.
ru[1]: %sиз них зарезервировано для ожидания или недавно завершили заказы.
ru[2]: %sиз них зарезервированы для ожидания или недавно завершили заказы.

en: %s pending
ru: %s ожидающих

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
ru[0]: %s товар не обновлен, кто-то его редактирует.
ru[1]: %s товара не обновлены, кто-то их редактирует.
ru[2]: %s товаров не обновлены, кто-то их редактирует.

en: %s variant item in stock. | %s variant items in stock.
ru[0]: %s позиция товара в наличии
ru[1]: %s позиции товара в наличии
ru[2]: %s позиций товара в наличии

en: &laquo; First
ru: &laquo; Первый

en: &lt; Previous
ru: &lt; Предыдущая

en: (leave all unchecked if you want to display all)
ru: (Оставить не отмеченными , если вы хотите показать все)

en: (no title)
ru: (Без названия)

en: * For Negotiated rates, you must enter a UPS account number and select "Show UPS negotiated rates"
ru: * Для согласования по тарифам, необходимо ввести номер счета UPS и выберите пункт "Show UPS negotiated rates"

en: + Add New Form Set
ru: + Добавить новый набор форм

en: + Add level
ru: + Добавить уровень

en: + New Currency
ru: + Новой валюты

en: 1. The actual services quoted to the customer during checkout will depend on the destination country. Not all methods are available to all destinations.
ru: 1. Сервис, указанный клиенту во время расчета, будет зависеть от страны места назначения. Не все сервисы доступны всем местам назначения.

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
ru: 2. Каждый продукт должен иметь действительный вес. При редактировании продукта, использовать вес поля.).

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
ru: 3. Для обеспечения точного отображения, каждый товар должен соответствовать размерам в настройках. При редактировании товара, используйте высоту, ширину и длину полей.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
ru: 4. Объединенные измерения вычислены, измеряя объем каждой позиции, и затем вычисляя возведенный в куб корень полного объема заказа, который становится шириной, длиной и высотой.

en: 5. If no product dimensions are defined, then default package dimensions of 100mm x 100mm x 100mm will be used.
ru: 5. Если размеры не определены, то будет использоваться пакет по умолчанию-размеры 100мм х 100мм х 100мм .

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>About the Categories Page</a>
ru: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'> О странице категорий </a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Marketing Options</a><br />
ru: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'> Функции маркетинга </a> <br />

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>About the Products Page</a>
ru: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'> о странице товаров </a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>About the Sales Page</a>
ru: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'> о странице продаж </a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>About the Variations Page</a>
ru: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'> О странице вариаций </a>

en: <p> To create a preview on your restricted page put this shortcode at the top of your page. you can include html within this short code to display things like images
ru: <p> Для создания предварительного просмотра на  страницу вставьте этот код на верхнюю часть страницы. Вы можете включить HTML с этим кодом для отображения вещи, как изображения

en: <p>You can import your products from a comma delimited text file.</p><p>An example of a csv import file would look like this: </p><p>Description, Additional Description, Product Name, Price, SKU, weight, weight unit, stock quantity, is limited quantity</p>
ru: <p> Вы можете импортировать продукцию через запятые в текстовом файле. </p><p> пример импорта файлов CSV будет выглядеть следующим образом:. </p> <p>Описание , Дополнительное описание, название продукта, цена , SKU, вес, удельный вес,  количество на складе,  ограниченное количество </p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Не&#8217; удалось зарегистрировать Вас ... пожалуйста, свяжитесь с <a href="mailto:%s"> веб-мастерами </a>!

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Пожалуйста, введите ваш адрес электронной почты.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: адрес электронной почты не&#8217;tправильный.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Этот адрес уже зарегистрирован, пожалуйста, выберите другой.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Это имя пользователя уже зарегистрировались, пожалуйста, выберите другое.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
ru: <strong> ОШИБКА </strong>: Имя пользователя неверно. Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: <strong>Note:</strong> Due to a current PayPal limitation, when a purchase is made using a coupon we cannot send a detailed list of items through for processing. Instead we send the total amount of the purchase so the customer will see your shop name and the total within PayPal.
ru: <strong> Примечание: </strong> В связи с текущими PayPal ограничениями, при покупке с использованием купона мы не можем отправить подробный перечень товаров,  для обработки. Вместо этого мы посылаем на общую сумму покупки, клиент будет видеть свое имя магазина и общего счета в PayPal.

en: <strong>Store Settings</strong>: You have set 'users must register before checkout', for this to work you need to check 'Anyone can register' in your WordPress <a href="%1s">General Settings</a>.
ru: <strong>Настройки магазина</strong>: Вы поставили "пользователи должны зарегистрироваться, прежде чем заказ", для этой работы вам необходимо проверить функцию "Любой может зарегистрироваться в вашем WordPress <a href="%1s"> Общие настройки</a>.

en: <strong>WP e-Commerce is ready</strong>. If you plan on editing the look of your site, you should <a href="%1s">update your active theme</a> to include the additional WP e-Commerce files. <a href="%2s">Click here</a> to ignore and remove this box.
ru: <strong> WP e-Commerce готов </strong>. Если вы планируете редактировать внешний вид вашего сайта, вы должны <a href="%1s"> обновить вашу активную тему </a>, чтобы включить дополнительные файлы WP e-Commerce. <a href="%2s"> Нажмите здесь </a>, чтобы игнорировать и удалите этот ящик.

en: <strong>Your WP e-Commerce data needs to be updated</strong>. You've upgraded from a previous version of the WP e-Commerce plugin, and your store needs updating.<br>You should <a href="%1s">update your database</a> for your store to continue working.
ru: <strong> Ваш версию WP e-Commerce необходимо обновить </strong>. Вы перешли из предыдущей версии WP e-Commerce плагин, и ваш магазин нуждается в обновлении. <br> Вы должны <a href="%1s"> обновить базу данных </a> для вашего магазина, чтобы продолжать работу.

en: API Key:
ru: API ключ:

en: API Password
ru: API Пароль

en: API Password:
ru: API Пароль:

en: API Signature
ru: API Подпись

en: API Signature:
ru: API Подпись:

en: API Username
ru: API Имя пользователя

en: API Username:
ru: API Имя пользователя:

en: Accepted Payment
ru: Оплата принята

en: Actions
ru: Действия

en: Activate coupon on creation.
ru: Активировать купон по созданию.

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
ru: Активация платежных систем, которые вы хотите сделать доступными для ваших клиентов, выбирая их ниже.

en: Active
ru: Активный

en: Add
ru: Добавить

en: Add ALL sale products
ru: Добавить Все товары на продажу

en: Add Conditions
ru: Добавить условия

en: Add Custom Meta
ru: Добавление пользовательской Меты

en: Add Layer
ru: Добавить слой

en: Add New
ru: Добавить Новый

en: Add New Condition
ru: Добавить новое условие

en: Add New Form Field
ru: Добавить поле формы

en: Add New Product
ru: Добавить новый товар

en: Add New Product Category
ru: Добавить новую категорию товаров

en: Add New Tax Band
ru: Добавить новую группу товаров

en: Add New Tax Rate
ru: Добавить новую налоговую ставку

en: Add To Cart
ru: Добавить в корзину

en: Add a buy now button
ru: Добавить кнопку "Купить сейчас"

en: Add an add to cart button
ru: Добавить кнопку "добавить в корзину"

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
ru: Добавьте больше функциональности вашего сайта e-Commerce. Цены могут быть изменены.

en: Add new Form Set
ru: Добавить новую форму установок

en: Add new Product Tag
ru: Добавить новую метку товара

en: Add per product tax to tax percentage if product has a specific tax rate
ru: Добавить в налог товара налоговый процент, если товар имеет конкретные ставки налога

en: Add product
ru: Добавить товар

en: Add quantity field to each product description
ru: Добавить количество полей для каждого описания товара

en: Add sale products by category
ru: Добавить продажи товаров по категориям

en: Additional Checkout Fields
ru: Дополнительные поля заказ

en: Additional Description
ru: Дополнительные Описание

en: Address
ru: Адрес

en: Address 1
ru: Адрес 1

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address:
ru: Адрес:

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
ru: Добавляет элемент "Как вы узнали о нас" из выпадающего списка меню, при расчете. выезд.

en: Adds the 'Share this link' item to the single products page.
ru: Добавляет элемент  "Отправить ссылку"на странице товаров.

en: Adds the 'Users who bought this also bought' item to the single products page.
ru: Добавляет элемент "пользователи, которые купили это, также покупают" на одной странице товаров.

en: Adds the Facebook Like button on your single products page.
ru: Добавляет кнопку Facebook Like,  на страницу товаров.

en: Admin Menu
ru: Меню Администратора

en: Admin Menu Widget
ru: Admin Меню виджетов

en: Admin Report
ru: Доклад администратора

en: Admin Settings
ru: Параметры администратора

[ctx: Admin settings tab in Settings->Store page]
en: Admin
ru: Админ

en: Advanced Rates:
ru: Опережающими темпами:

en: Advanced Settings
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced Theme Settings
ru: Дополнительные параметры темы

en: Advertising
ru: Реклама

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Afghanistan Afghani
ru: Афганистан Афгани

en: Air Mail
ru: Воздушная почта

en: Albania
ru: Албания

en: Albanian Lek
ru: Албанский лек

en: Algeria
ru: Алжир

en: Algerian Dinar
ru: Алжирский Динар

en: All
ru: Все

en: All Categories
ru: Все категории

en: All Markets
ru: Все рынки

en: All Product Categories
ru: Все категории товаров

en: All Product Tags
ru: Все метки товара

en: All Products
ru: Все товары

en: All Variations
ru: Все вариации

en: All services used if no services selected
ru: Все услуги, используемые при отсутствии выбранных услуг

en: Allow users to comment on this Product.
ru: Разрешить пользователям оставлять комментарии к этому товару.

en: Alt text for the product image, e.g. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;
ru: Добавьте текст к изображению товара, например &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Amount
ru: Сумма

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Angolan New Kwanza
ru: Ангольских Новый Кванза

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Apply
ru: Применить

en: Apply On All Products
ru: Применить на все товары

en: Apply tax to Billing Address
ru: Добавите налог на Платежный адрес

en: Apply tax to Shipping Address
ru: Добавите налог на адрес доставки

en: Apply tax when Billing Country is the same as Tax Rate
ru: Добавить налог, когда платежный адрес соответствует налоговой ставке

en: Apply tax when Billing and Shipping Country is the same as Tax Rate
ru: Добавить налог при заказе и доставке в страну, с такой же налоговой ставкой

en: Apply tax when Shipping Country is the same as Tax Rate
ru: Добавите налог когда адрес доставки соответствует налоговой ставке

en: Apply to Shipping
ru: Применить к доставке

en: Apply to current variations?
ru: Применить к текущей вариации?

en: Arab Emirates Dirham
ru: ОАЭ Дирхам

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Argentine Peso
ru: Аргентинский песо

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian Dram
ru: Армянский драм

en: Aruba
ru: Аруба

en: Aruban Guilder
ru: Арубы гульден

en: At a Glance
ru: На взгляд

en: Australia
ru: Австралия

en: Australia Post
ru: Почта Австралии

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Austria
ru: Австрия

en: Avg Order
ru: Средний заказ

en: Avg. Customer Rating
ru: Ср. Рейтинг клиента

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azerbaijanian Manat
ru: Азербайджанский манат

en: BDT
ru: БРЭ

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahamian Dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладеш Така

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Barbados Dollar
ru: Барбадос доллар

en: Base City:
ru: Основной Город:

en: Base Country/Region
ru: Страна / регион

en: Base Zipcode/Postcode:
ru: База Почтовый индекс / Почтовый индекс:

en: Begins with
ru: Начинается с

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belarussian Ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Belize Dollar
ru: Белиз доллар

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bermudian Dollar
ru: Бермудский доллар

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bhutan Ngultrum
ru: Бутанский Нгултрум

en: Billing Address
ru: Адрес для выставления счета

en: Billing City
ru: Платежный город

en: Billing Country
ru: страна платежа

en: Billing Details
ru: Платежная информация

en: Billing Email
ru: Email покупателя

en: Billing First Name
ru: Платежное Имя

en: Billing Last Name
ru: Платежная Фамилия

en: Billing Phone
ru: телефон покупателя

en: Billing Post Code
ru: почтовый индекс покупателя

en: Billing State
ru: Платежное государство

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Boliviano
ru: Боливиано

en: Bosnia-Herzegovina
ru: Боснии и Герцеговине

en: Both
ru: Оба

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Botswana Pula
ru: Ботсвана Пула

en: Bottom
ru: Дно

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британской Территории в Индийском Океане

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: Brunei Dollar
ru: Бруней-доллар

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Burundi Franc
ru: Бурунди франк

en: Button Settings
ru: Настройка кнопки

en: Button Type
ru: Тип кнопки

en: Buy Now
ru: Купить сейчас

en: Buy Now Button only works for Paypal Standard, please activate Paypal Standard to enable this option.
ru: Кнопку "Купить сейчас" работает только для Paypal Стандартный. активируйте, пожалуйста, Paypal Стандартный, чтобы включить включить эту опцию.

en: Buyers Name:
ru: Имя покупателя:

en: By Default Display Comments on
ru: По умолчанию показывать комментарии на

en: By checking this box, the price rule you implement above will be applied to all variations that currently exist.  If you leave it unchecked, it will only apply to products that use this variation created or edited from now on.  Take note, this will apply this rule to <strong>every</strong> product using this variation.  If you need to override it for any reason on a specific product, simply go to that product and change the price.
ru: Ставя этот флажок, ценовая установка, которую Вы обозначили выше, будет применена ко всем вариациям, которые в настоящее время существуют. Если Вы оставите это не отмеченным, то это будет только относиться к товарам, которые используют это изменение, созданное или отредактированное с этого времени. Обратите внимание, эта установка будет применена к <strong> каждому </strong> товару, использующим эту вариацию. Если Вы должны поменять это по какой-либо причине на определенном товаре, просто зайдите в этот товар и измените цену.

en: CFA Franc BCEAO
ru: Франк КФА ЦБЗАГ

en: CFA Franc BEAC
ru: Франк КФА СБЕР

en: CFP Franc
ru: Франк КФП

en: Calculate Shipping Price
ru: Посчитать стоимость доставки

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cape Verde Escudo
ru: Кабо-Верде Эскудо

en: Card Type *
ru: Тип карты *

en: Cart Items with Custom Files
ru: Корзина Товаров с пользовательскими файлами

en: Cart Items with Custom Messages
ru: Корзина Товаров с Пользовательскими сообщениями

en: Cart Location
ru: Корзина Местоположение

en: Catalog View
ru: Просмотр каталога

en: Categories
ru: Категории

en: Category
ru: Категория

en: Category Image
ru: Изображение категории

en: Category requires additional checkout form fields
ru: Категория требует дополнительных полей формы расчета

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Cayman Islands Dollar
ru: Доллар Каймановых островов

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Check MIME types on file uploads
ru: Проверьте MIME типы на закачку файла

en: Check Out Form Fields updated.
ru: Расчетные формы обновляются.

en: Check or uncheck variation boxes and then click Update Variations to add or remove variations.
ru: Установите или снимите наборы вариаций и потом нажмите кнопку Обновить Вариации для добавления или удаления изменений.

en: Checkout
ru: Оформить заказ

en: Checkout Page Settings
ru: Настройки Checkout страницы

en: Checkout Settings
ru: Настройки расчета

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
ru: Расчет

en: Chile
ru: Чили

en: Chilean Peso
ru: Чилийский песо

en: China
ru: Китай

en: Choose a downloadable file for this product:
ru: Выберите загружаемый файл для этого продукта:

en: Choose a downloadable file for this variation
ru: Выберите загружаемый файл для этой вариации

en: Choosing "Yes" means that thumbnails are cropped to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
ru: Выбор "Yes" означает, что эскизы обрезаются точно по размерам (обычно эскизы пропорциональны)

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: City
ru: Город

en: City:
ru: Город:

en: Clear cart
ru: Очистить корзину

en: Click Here
ru: Нажмите здесь

en: Click and Drag to Order Checkout Fields
ru: нажмите и перетащите в поля расчета заказа

en: Click to download
ru: Кликните, чтобы скачать

en: Closed Order
ru: Закрыть заказ

en: Closed sale | Closed sales
ru[0]: Закрытая продажа
ru[1]: Закрытых продажи
ru[2]: Закрытых продаж

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Colombian Peso
ru: Колумбийский песо

en: Column (%s)
ru: Колонка (%s)

en: Comment Settings
ru: Комментарий Настройки

en: Commercial Address
ru: Коммерческий Адрес

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Comoros Franc
ru: Коморские Острова франки

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
ru: Заполните эту форму, чтобы отправить дополнительное сообщение с Вашей покупкой.

en: Conditions
ru: Условия

en: Confirm Payment
ru: Подтверждение оплаты

en: Congo
ru: Конго

en: Contains
ru: Содержит

en: Continue Shopping
ru: Продолжить покупки

en: Convert to
ru: Преобразовать в

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Cost before shipping:
ru: Стоимость перед отправкой:

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Costa Rican Colon
ru: Коста-риканский Колон

en: Could not insert product into the database
ru: Не удалось вставить товар в базе данных

en: Could not update product in the database
ru: Не удалось обновить товар в базе данных

en: Country
ru: Страна

en: Country:
ru: Страна:

en: Coupon
ru: Купон

en: Coupon Code
ru: Код купона

en: Coupon is not valid.
ru: Купон недействителен.

en: Coupons
ru: Купоны

en: Crafty
ru: Хитрый

en: Credit Card Expiry *
ru: Кредитная карта Срок *

en: Credit Card Number *
ru: Номер кредитной карты *

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatian Kuna
ru: Хорватская куна

en: Crop Thumbnails
ru: Обрезать миниатюры

en: Cuba
ru: Куба

en: Cuban Peso
ru: Кубинское песо

en: Currency Converter
ru: Курс валют

en: Currency Settings
ru: Валюта Настройки

en: Currency Sign Location
ru: Локальное нахождение валюты

en: Currency Type
ru: Тип валюты

en: Currency type
ru: Тип валюты

en: Current Month
ru: Текущий месяц

en: Custom Messages
ru: Пользовательские сообщения

en: Custom Meta
ru: Пользовательская Мета

en: Custom Tax Band
ru: Группа таможенных пошлин

en: Custom thumbnail size for this image on the main Product Page
ru: Пользовательский размер эскизов для этого изображения на главной странице продуктов

en: Customer Details
ru: Подробности покупателя

en: Customer Type
ru: Категория клиента

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Cyprus Pound
ru: Кипрский фунт

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Czech Rep.
ru: Чешская Республика

en: Danish Krone
ru: Датская Крона

en: Date
ru: Дата

en: Date / Time
ru: Дата / время

en: Deactivate coupon after it has been used.
ru: Отключение купона после его использования.

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
ru: Уважаемые клиент мы рады сообщить вам, что ваш заказ был обновлен и ваши загрузки теперь активированы.Пожалуйста загрузите покупки, используя ссылки, представленные ниже. [Download_links] Благодарим Вас за то, что воспользовались нашими услугами.

en: Decimal separator
ru: Десятичный разделитель

en: Default Product Group Thumbnail Size
ru: Размер миниатюры группы товаров по умолчанию

en: Default Product Thumbnail Size
ru: По-умолчанию размер эскизов

en: Default View
ru: просмотр

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Image
ru: Удалить изображение

en: Delete this log
ru: Удалить эту запись

en: Delivery State
ru: Состояние поставки

en: Democratic Republic of Congo
ru: Демократической Республике Конго

en: Denar
ru: Денар

en: Denmark
ru: Дания

en: Description
ru: Описание

en: Destination Type
ru: Тип назначения

en: Details
ru: Подробная информация

en: Disable link in Title
ru: Отключить ссылку в заголовке

en: Disabled
ru: Отключен

en: Discount
ru: Скидка

en: Discounted Price
ru: Цена со скидкой

en: Discover
ru: Новая

en: Display "+ Postage & Tax"
ru: показать "+ доставка и стоимость"

en: Display "Add To Cart" Button
ru: Показать кнопку "Добавить в корзину"

en: Display "More Details" Button
ru: Показать кнопку "Детали"

en: Display Category Shortcode
ru: Показать Shortcode Категории

en: Display Category Template Tag
ru: Показать шаблонные теги категории

en: Display Cross Sales
ru: Показать перекрестные продажы

en: Display Description
ru: Показать описание

en: Display Facebook Like
ru: Показывает элемент  Facebook Like

en: Display Featured Product above Product Pages
ru: Показать Популярные(Feautered) товары над страницей товаров

en: Display How Customer Found Us Survey
ru: Показать Как клиенты нашли нас

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Display Variations
ru: Показать Вариации

en: Display per item shipping
ru: Показать  доставку за каждый товар

en: Disregard Shipping for this Product
ru: Отключить Доставка для данного товара

en: Dobra
ru: Добра

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Dollar
ru: Доллар

en: Don't have a USPS API account ?
ru: У вас нет счета USPS API?

en: Don't have an API login/ID ?
ru: Нет API регистрации/ ID?

en: Donation
ru: Пожертвование

en: Donations Widget
ru: Виджет пожертвований

en: Download CSV
ru: Скачать CSV

en: Downloads for this log have been released.
ru: Загрузки для этой регистрации были опубликованы.

en: Draft
ru: Проект

en: Drag
ru: Перетащите

en: Drag &amp; Drop
ru: Перетащить &amp; положить

en: Drag to a new position
ru: Перетащите на новое место

en: DropShop
ru: Dropshop

en: East Carribean Dollar
ru: Восточно-карибский доллар

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ru: Изменить &#8220;%s&#8221;

en: Edit Product
ru: Изменить товар

en: Edit Product Category
ru: Изменить категорию товара

en: Edit Tag
ru: Изменить метку

en: Edit Variation
ru: Изменить вариацию

en: Edit this product
ru: Редактировать этот товар

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email:
ru: Электронная почта:

en: Empty Your Cart
ru: Очистить Вашу корзину

en: Enable Comments
ru: Включить комментарии

en: Enable Free Shipping Discount
ru: Включить Бесплатную доставку

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
ru: Включить одинаковые данные в доставке как и в платежных настройках

en: Ends with
ru: Заканчивается

en: Enter coupon code
ru: Введите код купона

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
ru: Введите платежные инструкции, которые вы хотите, чтобы видели ваши клиенты, когда они делают покупки

en: Enter your API Username and API Key below.
ru: Введите API Имя пользователя и ключ API ниже.

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
ru: Введите API имя и ключ, чтобы освободить его от старого сайта, который вы больше не используете.

en: Enter your email address
ru: Введите адрес электронной почты

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Eritrean Nakfa
ru: Эритрейских накфа

en: Error Number:
ru: Номер ошибки:

en: Error updating product
ru: Ошибка обновления товара

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
ru: Ошибка: некоторые файлы не могут быть скопированы. Пожалуйста, убедитесь, что папка доступна для записи.

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
ru: Ошибка: у вас нет необходимых полномочий для редактирования этого продукта

en: Estonia
ru: Эстония

en: Estonian Kroon
ru: Эстонская крона

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: Existing Customer
ru: Существующий клиент

en: Expiry
ru: Истечение

en: Express Post
ru: Экспресс почта

en: Express Post International
ru: Международная Экспресс почта

en: External Link
ru: Внешняя ссылка

en: External Link Target
ru: Внешняя ссылка

en: External Link Text
ru: Текст внешней ссылки

en: External Shipping Calculators
ru: Калькуляторы Внешней Доставки

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
ru: По умолчанию (устанавливается по теме)

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Falkland Islands Pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Featured
ru: Популярные

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Fiji Dollar
ru: Доллар Фиджи

en: File Names
ru: Имена файлов

en: File(s) attached:
ru: Файл (ы) прилагаются:

en: Filter
ru: Фильтр

en: Final Total
ru: Итого

en: Financial Year End
ru: окончание финансового года

en: Finland
ru: Финляндия

en: First Class Mail Type
ru: Первый класс почты

en: First Name
ru: Имя

en: First Page
ru: Первая страница

en: Fix Product Group Permalinks
ru: Зафиксировать Постоянные ссылки групп товаров

en: Flat Rate Settings
ru: Настройки Flat Rate

en: For More Information
ru: Для большей информации

en: For each column, select the field it corresponds to in 'Belongs to'. You can upload as many products as you like.
ru: Для каждого столбца, выберите поле, он соответствует в 'принадлежит'. Вы можете загрузить столько продуктов, сколько хотите..

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
ru: Например, это поле, где вы владелец магазина может ввести реквизиты своего банковского счета или адрес так, что ваш клиент сможет  сам рассчитаться за товар

en: For more information visit our documentation page.
ru: Для получения дополнительной информации посетите нашу страницу документации.

en: Force users to use SSL
ru: Заставить пользователей использовать SSL

en: Form Fields
ru: Полей формы

en: France
ru: Франция

en: Francs
ru: Франки

en: Free Shipping
ru: Бесплатная доставка

en: Free shipping
ru: Бесплатная доставка

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: From
ru: Из

en: Full Size
ru: Полный размер

en: GST/Tax Rate
ru: Стоимость налоговой ставки

en: Gabon
ru: Габон

en: Gallery Thumbnail Image Size
ru: Размер изображения в Галереи Миниатюр

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gambian Dalasi
ru: Гамбии даласи

en: General Settings
ru: Общие настройки

[ctx: General settings tab in Settings->Store page]
en: General
ru: Главный

en: Georgia
ru: Грузия

en: Georgian Lari
ru: Грузинские Лари

en: Germany
ru: Германия

en: Getshopped News
ru: Getshopped Новости

en: Ghana
ru: Гана

en: Ghanaian Cedi
ru: Ганский седи

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Gibraltar Pound
ru: Гибралтарский фунт

en: Go Back
ru: Назад

en: Go to Checkout
ru: Перейти к формированию заказа

en: Google Merchant Centre / Google Product Search
ru: Google торговый центр / Google Поиск продукта

en: Grams
ru: Граммы

en: Great Britain
ru: Великобритании

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Grid View
ru: Показ сетки

en: Guadeloupe (French)
ru: Гваделупа (французский)

en: Guam (USA)
ru: Гуам (США)

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guatemalan Quetzal
ru: Гватемальского Кетсаль

en: Guernsey
ru: Шерстяная фуфайка

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guinea Franc
ru: Гвинея франк

en: Guinea-Bissau Peso
ru: Гвинея-Бисау песо

en: Guyana
ru: Гайана

en: Guyana Dollar
ru: Гайана доллар

en: Haiti
ru: Гаити

en: Haitian Gourde
ru: Гаитянского гурд

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и Макдональд

en: Height
ru: Высота

en: Height:
ru: Высота:

en: Help on finding the Account ID
ru: Справка по поиску Account ID

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
ru: Здесь вы можете настроить формы, которые будут отображаться в вашей странице товарного расчета. Это страница, где вы собираете важную информацию о пользователях, которая будет отображаться в журнале покупок т.е.  адрес и имя покупателей ...

en: Hide "Add to cart" button
ru: Скрыть кнопку "Добавить в корзину"

en: Honduran Lempira
ru: Гондурасские Лемпира

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: How User Found Us:
ru: Как Пользователь узнал о нас:

en: How did you find us
ru: Как вы узнали о нас

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Hungary
ru: Венгрия

en: I agree to The <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Terms and Conditions</a>
ru: Я согласен с <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'> с правилами и условиями </a>

en: I have limited stock for this Product
ru: У меня ограниченное количество этого товара

en: Iceland
ru: Исландия

en: Iceland Krona
ru: Исландская крона

en: If price is
ru: Если цена

en: If stock runs out, this Product will not be available on the shop unless you untick this box or add more stock.
ru: Если запасы иссякнут, этот продукт не будет доступен в магазине, пока вы не снимите этот флажок или не добавите больше позиций.

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
ru: Если этот продукт заканчивается на складе,поставьте статус Неопубликованный (Unpublieshed) и Написать владельцу магазина

en: If this product is for sale on another website enter the link here. For instance if your product is an MP3 file for sale on iTunes you could put the link here. This option overrides the buy now and add to cart links and takes you to the site linked here. You can also customise the Buy Now text and choose to open the link in a new window.
ru: Если этот продукт для продажи на другой веб-сайт, введите ссылку здесь. Например, если ваш продукт MP3 файлы для продажи на ITunes вы можете поставить ссылку здесь. Эта опция переопределяет купить и добавить в корзину ссылки и отправляет вас на сайт добавленный здесь. Вы можете также настроить Купить сейчас текст и выбрать для открытия ссылки в новом окне.

en: If weight is
ru: Если вес

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
ru: Если да, то вы должны также включить опцию WordPress "Любой может зарегистрироваться"

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
ru: Если вы находитесь в Америке, то вам необходимо установить собственный Почтовый индекс для UPS и USPS на работу. Это должно быть Почтовый индекс для вашей базой.

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
ru: Если вы только продажей цифровой загрузки, вы должны выбрать не отключить доставку на вашем сайте.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
ru: Если вы не хотите отправить в конкретном регионе, оставьте поле пустым. Для бесплатной доставки в регион, введите 0.

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
ru: Если вы уже делали покупки у нас, пожалуйста авторизуйтесь, что бы продолжить покупки

en: Image
ru: Изображение

[ctx: Import settings tab in Settings->Store page]
en: Import
ru: Импорт

en: In Category
ru: В категории

en: Incomplete Sale
ru: Незаконченная продажа

en: India
ru: Индия

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesian Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Insert
ru: Вставить

en: Insure shipment against cart total
ru: Застраховать груз

en: Internal Shipping Calculators
ru: Калькуляторы внутренней доставки

en: International Package Type
ru: Международный Тип упаковки

en: International Shipping Fee
ru: стоимость международной доставки

en: Internet
ru: Интернет

en: Invalid Image parameters
ru: Неверный Параметры изображения

en: Invalid Taxonomy
ru: Неверная налоговая ставка

en: Iran
ru: Иран

en: Iranian Rial
ru: Иранский риал

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iraqi Dinar
ru: Иракские динары

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Is equal to
ru: Равен

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is less than
ru: Меньше чем

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Israeli New Shekel
ru: Новые израильские шекели

en: Italian Lira
ru: Итальянская лира

en: Italy
ru: Италия

en: Item Number
ru: Номер позиции

en: Item name
ru: Название товара

en: Item quantity
ru: Количество товара

en: Items Ordered
ru: Заказанные позиции

en: Ivory Coast
ru: Берег Слоновой Кости

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jamaican Dollar
ru: Ямайский доллар

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Jersey
ru: Джерси

en: Join up now
ru: Присоединиться сейчас

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jordanian Dinar
ru: Иорданский динар

en: Kampuchean Riel
ru: Кампучийский риэль

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kazakhstan Tenge
ru: Казахстан тенге

en: Kenya
ru: Кения

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, North
ru: Корея, Северная

en: Korea, South
ru: Южная Корея

en: Korean Won
ru: Корейская Вона

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Label
ru: Этикетка

en: Label Description
ru: Этикетка Описание

en: Lao Kip
ru: Лаосская Кип

en: Laos
ru: Лаос

en: Last &raquo;
ru: Последняя &raquo;

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Page
ru: Последняя страница

en: Last four months of sales on a per product basis:
ru: Последние четыре месяца продаж по каждому продукту :

en: Latest Products
ru: Последние поступления

en: Latest Products Widget
ru: Виджет последних товаров

en: Latvia
ru: Латвии

en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

en: Lebanese Pound
ru: Ливанский фунт

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Length
ru: Длина

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lesotho Loti
ru: Лесото Лоти

en: Liberia
ru: Либерии

en: Liberian Dollar
ru: Либерийского доллара

en: Libya
ru: Ливия

en: Libyan Dinar
ru: Ливийская динар

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lightbox script to use
ru: lightbox скрипт для использования

en: List View
ru: Просмотр списка

en: Lithuania
ru: Литва

en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

en: Loading...
ru: Загрузка ...

en: Local Shipping Fee
ru: Стоимость местной доставки

en: Lock downloads to IP address
ru: Блокировка загрузки на IP-адреса

en: Logic
ru: Логики

en: Long Message:
ru: Длинное сообщение:

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
ru: Похоже, вы используете старую версию WordPress, вы должны обновится по крайней мере до WordPress 3,0 для использования WP e-commerca 3,8

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: MP3 Player
ru: MP3-плеер

en: Macau
ru: Макао

en: Macau Pataca
ru: Макао Патака

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malagasy Franc
ru: Малагасийский франк

en: Malawi
ru: Малави

en: Malawi Kwacha
ru: Малави квача

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldive Rufiyaa
ru: Мальдивские руфии

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Maltese Lira
ru: Мальтийская лира

en: Manage Product Images
ru: Управление Изображениями товара

en: Manat
ru: Манат

en: Mandatory
ru: Обязательный

en: Manual
ru: Руководство

en: Manual Payment
ru: Ручной платеж

en: Mark as Featured
ru: Отметить как Популярные

en: Marka
ru: Марка

en: Marketing Section
ru: раздел маркетинга

[ctx: Marketing settings tab in Settings->Store page]
en: Marketing
ru: Маркетинг

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique (French)
ru: Мартиника (французский)

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritanian Ouguiya
ru: Мавританская угия

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mauritius Rupee
ru: Маврикий рупия

en: Max Upload Size
ru: Максимальный размер загружаемого файла

en: Max downloads per file
ru: Максимальное число загрузок для файла

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Members Only Module
ru: Модуль только для зарегистрированных пользователей

en: Members and Capabilities
ru: Участники и возможности

en: Merchant Notes:
ru: Торговые Примечания:

en: Mexican Nuevo Peso
ru: Мексиканское песо Нуэво

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Missed schedule
ru: Пропущеное расписание

en: Moldova
ru: Молдова

en: Moldovan Leu
ru: Молдавский лей

en: Monaco
ru: Монако

en: Money and Payment
ru: Деньги и оплата

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Mongolian Tugrik
ru: Монгольский Тугрик

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: More Details
ru: Подробнее

en: Moroccan Dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mozambique Metical
ru: Мозамбик Metical

en: Myanmar
ru: Мьянмы

en: Myanmar Kyat
ru: Мьянма кьят

en: N/A
ru: Не Доступно

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Название:

en: Namibia
ru: Намибия

en: Namibian Dollar
ru: Доллар Намибии

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antillean Guilder
ru: Гульден Нидерландских Антильских островов

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia (French)
ru: Новая Каледония (французский)

en: New Product
ru: Новый товар

en: New Product Category Name
ru: Новое название категории товаров

en: New Product Tag Name
ru: Название новой метки товара

en: New Variation Name
ru: Название новой вариации

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Next &gt;
ru: Следующая &gt;

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: NextGen Gallery Buy Now Buttons
ru: NextGen Галерея кнопок "Купить сейчас"

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nicaraguan Cordoba Oro
ru: Никарагуанский Кордоба Оро

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийских найр

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No Category
ru: Нет категории

en: No Image
ru: Нет изображения

en: No Product
ru: Нет товаров

en: No Tags
ru: Нет тегов

en: No Tax Bands Setup. Set Tax Bands up in <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
ru: Нет установки налоговой группы. Устанавите налоговые группы в <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes"> Настройки &gt; Налоги </a>

en: No Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
ru: Ни одного файла темы не было перемещено в папку с темой WordPress.

en: No products found
ru: Товаров не найдено

en: No transactions for this month.
ru: Нет сделок в этом месяце.

en: None
ru: Ни один

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korean Won
ru: Северная корейская вона

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: Note: Anytime you update any of the thumbnail settings, WPeC will automatically resize all of your thumbnails for you.  Depending on how many images you have, this could take awhile.
ru: Примечание: Когда Вы обновляете  любую из настроек миниатюр, WPeC автоматически изменяют все свои эскизы для вас.Продолжительность загрузки зависит от того, сколько изображений у вас есть,  .

en: Note: If the server times out or runs out of memory, just reload this page, the server will pick up where it left off.
ru: Примечание: Если  сервер разъединился или не хватает памяти, просто обновите страницу, сервер будет запущен с места, где работа была прервана.

en: Note: Tax Bands are special tax rules you can create and apply on a per-product basis. <br /> Please visit the product page to apply your Tax Band.
ru: Обратите внимание: Налоговый Группы это специальные налоговые правила, которые вы можете создавать и применять  отдельно для каждого товара. <br /> Пожалуйста, посетите страницу продукта, чтобы добавить налоговые группы.

en: Note: Tax Bands do not take affect when product prices are tax exclusive.
ru: Обратите внимание: Группы налогов не вступают в силу, пока цены на товары не облагаются эксклюзивным налогом.

en: Note: The Admin Report is the email sent to the e-mail address set above as soon as someone successfully buys a product.
ru: Примечание: Отчет Администратора отправляется на почтовый адрес, введенный ниже, как только кто-то успешно купил товар.

en: Note: The Tracking Subject, is the subject for The Tracking Message email. The Tracking Message is the message e-mailed to users when you click 'Email buyer' on the sales log. This option is only available for purchases with the status of 'Job Dispatched'. Tags you can use in the email message section are %trackid% and %shop_name%
ru: Замечание: The Tracking Subject, is the subject for The Tracking Message email. The Tracking Message is the message e-mailed to users when you click 'Email buyer' on the sales log. This option is only available for purchases with the status of 'Job Dispatched'. Tags you can use in the email message section are %trackid% and %shop_name%

en: Note: The purchase receipt is the message e-mailed to users after purchasing products from your shop.
ru: Примечание: товарным чеком является сообщение по электронной почте пользователю,после покупки продуктов из магазина.

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Notify site owner and unpublish this Product if stock runs out
ru: Уведомлять владельца сайта и отменить публикацию этого продукта, если запасы иссякнут

en: Number of Products
ru: Количество товаров

en: Number of Products to be displayed in the slider.
ru: Количество товаров, которые будут отображаться в слайдере.

en: Number of products per Page:
ru: Количество товаров на страницу:

en: Number of products to show:
ru: Количество товаров, чтобы показать:

en: Off Site Product link
ru: Внешняя ссылка на товар

en: Old Price
ru: Старая цена

en: Oman
ru: Оман

en: Omani Rial
ru: Оманский риал

en: One or more of this products variations are out of stock.
ru: одного или несколько товаров этой вариации, нет в наличии

en: Only used for First Class service rates if selected
ru: Используется только для почты первого класса службы, если выбран

en: Oops, there is nothing in your cart.
ru: К сожалению, нет ничего в вашей корзине.

en: Open link in a new window
ru: Открытие ссылки в новом окне

en: Open link in the same window
ru: Открыть ссылку в том же окне

en: Order | Orders
ru[0]: Заказ
ru[1]: Заказа
ru[2]: Заказов

en: Order Details
ru: Сведения о заказе

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order Notes
ru: Заметки заказа

en: Order Pending: Payment Required
ru: Отложенный заказ: Требуется оплата

en: Order Received
ru: заказ получен

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Order Status:
ru: Статус заказа:

en: Ounces
ru: Унции

en: Packaging
ru: Упаковка

en: Packing Slip
ru: Упаковочный лист

en: Page
ru: Страница

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Page Number position
ru: Номер страницы позиции

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Pagination settings
ru: Настройки разбивки на страницы

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Pakistan Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Panamanian Balboa
ru: Панамское бальбоа

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Papua New Guinea Kina
ru: Папуа-Новая Гвинея Кина

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Paraguay Guarani
ru: Парагвай Гуарани

en: Parent Product Category
ru: Главная категория товара

en: Parent Product Category:
ru: Главная категория товаров:

en: Parent Variation
ru: Родительская Вариация

en: Parent Variations:
ru: Родительские вариации:

en: Password
ru: Пароль

en: Password:
ru: Пароль:

en: PayPal Express Checkout 2.0
ru: PayPal Express Checkout 2,0

en: Payment Declined
ru: Отклоненный платеж

en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Payment Method:
ru: Способ оплаты:

en: Payment Type
ru: Вид оплаты

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
ru: Платежи

en: Pending sale | Pending sales
ru[0]: Ожидающая продажа
ru[1]: Ожидающие продажи
ru[2]: Ожидающих продаж

en: People can use this RSS feed to keep up to date with your product list.
ru: Люди могут использовать  канал RSS, чтобы быть в курсе вашего списка товаров.

en: People who bought this item also bought
ru: Люди, которые купили этот товар, также купили

en: Per Product
ru: Для каждого продукта

en: Personalisation Options
ru: Индивидуализация Функции

en: Personalize Your Product
ru: Персонализируйте ваш товар

en: Peru
ru: Перу

en: Peruvian Nuevo Sol
ru: Перуанский Сол Нуэво

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Pitcairn Island
ru: Острова Питкэрн

en: Please Select A Payment Gateway
ru: Выберите способ оплаты

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
ru: Пожалуйста, согласиться с  условиями, в противном случае мы не сможем обработать ваш заказ.

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
ru: Пожалуйста, выберите страну ниже, чтобы рассчитать расходы по доставке

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
ru: Пожалуйста, введите Почтовый индекс и нажмите Вычислить

en: Please enter a valid CVV.
ru: Пожалуйста, введите код CVV.

en: Please enter a valid address
ru: Пожалуйста, введите адрес

en: Please enter a valid card number.
ru: Пожалуйста, введите номер карты.

en: Please enter a valid email address
ru: Пожалуйста, введите адрес электронной почты

en: Please enter a valid expiry date.
ru: Пожалуйста, введите даты истечения срока действия.

en: Please enter a valid name
ru: Пожалуйста, введите имя

en: Please enter a valid phone number
ru: Пожалуйста, введите действующий номер телефона

en: Please enter a valid surname
ru: Пожалуйста, введите фамилию

en: Please enter your town or city.
ru: Пожалуйста, введите свой город.

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
ru: Пожалуйста введите Почтовый индекс и нажмите кнопку Рассчитать, чтобы продолжить.

en: Please provide for more accurate rates
ru: Пожалуйста предоставьте более точные показатели

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
ru: Пожалуйста, воздержитесь от загрузки изображений размером больше, чем <strong>%d x %d </strong> пикселей

en: Please review your order
ru: Пожалуйста, просмотрите ваш заказ

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
ru: Пожалуйста, выберите категорию, в которую бы вы хотели бы поставить все продукты этой CSV

en: Please select your country from the list.
ru: Пожалуйста, выберите Вашу страну из списка.

en: Please visit our shop
ru: Пожалуйста, посетите наш магазин

en: Poland
ru: Польша

en: Polish Zloty
ru: Польская злата

en: Polynesia (French)
ru: Полинезия (французская)

en: Portugal
ru: Португалия

en: Postage &amp; Tax
ru: Почтовые сборы &amp;  налоги

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Postal code:
ru: Почтовый индекс:

en: Pound Sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Pounds
ru: Фунты

en: Premium Upgrades
ru: Премиум Обновления

en: Presentation Settings
ru: Параметры презентации

[ctx: Presentation settings tab in Settings->Store page]
en: Presentation
ru: Презентация

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ru: Предварительный просмотр  &#8220;%s&#8221;

en: Preview:
ru: Показать

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: Price
ru: Цена

en: Price Control
ru: Управление ценой

en: Price Range
ru:  Диапазон цен

en: Price Range Widget
ru: Виджет диапазон цен

en: Price:
ru: Цена:

en: Price: %s and above.
ru: Цена: %s и выше.

en: Product
ru: Товар

en: Product Categories
ru: Категории товаров

en: Product Category
ru: Категория товаров

en: Product Category Settings
ru: Настройки категории товара

en: Product Code
ru: Код продукции

en: Product Display
ru: Показать товар

en: Product Donations
ru: Пожертвования товара

en: Product Download
ru: Загрузка товара

en: Product Grouping Widget
ru: Виджет группировка товаров

en: Product Groups Only (All products displayed)
ru: Только группы товаров (Все товары показываются)

en: Product Image Gallery
ru: Галерея изображений товара

en: Product Images
ru: Изображения товаров

en: Product Name
ru: Имя товара

en: Product Options
ru: Функции товара

en: Product Page Settings
ru: Настройки  страницы товаров

en: Product Search Tags
ru: Метки для поиска товара

en: Product Settings
ru: Параметры изделия

en: Product Slider
ru: Слайдер товаров

en: Product Specials
ru: Акции и специальные предложения

en: Product Specials Widget
ru:  Виджет Специальные предложения товаров

en: Product Specific Tax
ru: Специфический налог товара

en: Product Status
ru: Статус товара

en: Product Tags
ru: Метки товаров

en: Product Tags Widget
ru: Теги товаров (Виджет)

en: Product Tracking Email
ru: Электронная почта для отслеживания товара

en: Product in stock
ru: Товар в наличии

en: Product not in stock
ru: Товара нет в наличии

en: Product prices are tax exclusive - add tax to the price during checkout
ru: Цены на товары не облагаются налогом - добавить налог на цену в ходе проверки

en: Product prices are tax inclusive - during checkout the total price doesn't increase but tax is shown as a line item
ru: Цены на товары включают налог - в ходе проверки общая стоимость не увеличиться, но налог будет показан в строке позиции

en: Production
ru: Производство

en: Products
ru: Товары

en: Products Page
ru: Страница товаров

en: Products Page Thumbnail Size:
ru:  размер миниатюры товара:

en: Products Per Row
ru: Продуктов в строке

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
ru: Товары в этой категории используют платежный адрес для расчета доставки

en: Prohibited <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">by Google?</a>
ru: Запрещенные <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724"> от Google? </a>

en: Property
ru: Недвижимость

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Published
ru: Опубликовано

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Purchase
ru: Покупка

en: Purchase #
ru: Покупка #

en: Purchase # %s
ru: Покупка # %s

en: Purchase History
ru: История покупок

en: Purchase Log Date:
ru: Дата заказа:

en: Purchase Log Email
ru: Электронная почта Журнала покупок

en: Purchase Number:
ru: Покупка номер:

en: Purchase Receipt
ru: Товарный чек

en: Purchase Receipt - Reply Address
ru: Товарный чек -  Адрес ответа

en: Purchase Receipt - Reply Name
ru: Товарный чек - название ответа

en: Purchase Report
ru: Отчет покупки

en: Purchase unavailable options
ru: Покупка недоступных опций

en: Pure Gold
ru: Чистое золото

en: Qatar
ru: Катар

en: Qatari Rial
ru: Катарский риал

en: Qty
ru: Кол-во

en: Quantity
ru: Количество

en: Quantity In Cart
ru: Количество в корзине

en: Quantity:
ru: Количество:

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: RSS Address
ru: RSS Адрес

en: RUR
ru: РУБ

en: Receipt has been resent
ru: Расчетная квитанция была отправлена

en: Release downloads locked to this IP address %s
ru: ссылка загрузки привязан к этому IP-адресу%s

en: Remaining stock of %s is 0. Product was unpublished.
ru: Оставшийся запас%s 0. Товар не был опубликован.

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove this record
ru: Удалить эту запись

en: Replace Page Title With Product/Category Name
ru: Заменить заголовок страницы с товаром / Название категории

en: Replace tax percentage with product specific tax rate
ru: Заменить налог в процентах на конкретную налоговую ставку товара

en: Resend Receipt to Buyer
ru: Отправить повторно счет покупателю

en: Reset API Key
ru: Сброс API Key

en: Residential Address
ru: Адрес места жительства

en: Reunion (French)
ru: Реюньон (французский)

en: Revenue
ru: Доходы

en: Review and purchase
ru: Посмотреть и купить

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

en: Russia
ru: Россия

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Rwanda
ru: Руанде

en: Rwanda Franc
ru: Руанда франк

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts & Nevis Anguilla
ru: Сент-Китс и Невис Ангилья

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent & Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Sale
ru: Продажа

en: Sale Price
ru: Цена на продажу

en: Sale Price:
ru: Продажа Цена:

en: Sale Products:
ru: Продажа товаров:

en: Sales
ru: Продажи

en: Sales Summary
ru: Сводка продаж

en: Sales Upgrade Fix
ru: установка обновлений продаж

en: Sales by Month
ru: Продажи по месяцам

en: Sales by Quarter
ru: Продажи за квартал

en: Sales over or equal to: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> will receive free shipping.
ru: Продажи больше или равна:%1$s <input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> получат бесплатную доставку.

en: Same as billing address:
ru: Такой же, как и платежный адрес:

en: Samoa
ru: Самоа

en: Samoan Tala
ru: Самоа тала

en: San Marino
ru: Сан - Марино

en: Sandbox (For testing)
ru: Песочница (для тестирования)

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Profile
ru: Сохранить профиль

en: Saved
ru: Сохраненные

en: Scheduled
ru: Расписание

en: Sea Mail
ru: Морская почта

en: Search Logs
ru: Журналы поиска

en: Search Product Categories
ru: Поиск Категории товара

en: Search Products
ru: Поиск товаров

en: Search Variations
ru: Поиск вариаций

en: Select
ru: Выберите

en: Select Category
ru: Выберите категорию

en: Select Category:
ru: Выберите категорию:

en: Select Services
ru: Выбор услуг

en: Select a Form Set
ru: Выберите набор форм

en: Select a Product
ru: Выберите товар

en: Select a Unique Name
ru: Выберите уникальное имя

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
ru: Выберите файл со своего компьютера, чтобы включить с этой покупкой.

en: Select all downloadable files for %s
ru: Выбрать все загружаемые файлы для %s

en: Select an MP3 file to upload as a preview
ru: Выберите MP3 файл для загрузки в качестве превью

en: Select an Option
ru: Выберите вариант

en: Select from existing files
ru: Выберите один из существующих файлов

en: Select if you would like to import your products in as Drafts or Publish them right away.
ru: Выберите, если вы хотели бы импортировать свою продукцию в виде черновиков или опубликовать их сразу же.

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
ru: Выберите Австралийский Почтовый сервис, которые вы хотите предложить в ходе расчета:

en: Select the category you would like to display with a Shortcode.
ru: Выберите категорию, которую вы хотели бы опубликовать с Shortcode.

en: Select the markets you are selling this category to.
ru: Выберите рынки куда вы продаете эту категорию.

en: Select the number of products you would like to display per page.
ru: Выберите количество товаров, которые вы хотели бы показать на странице.

en: Select the product you would like to create a shortcode for.
ru: Выберите товар, для которого вы хотели бы создать код(Shortcode).

en: Select what product category you want to display on the products page
ru: Выберите, какой товарт категории вы хотите отобразить на странице продуктов

en: Select your primary business location.
ru: Выберите основное расположение вашего предприятия.

en: Send Custom Message
ru: Послать сообщение клиента

en: Server Type
ru: Тип сервера

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings successfully updated.
ru: Настройки успешно обновлены.

en: Seychelles Rupee
ru: Сейшельские рупии

en: ShipWire Password
ru: ShipWire Пароль

en: ShipWire Settings
ru: ShipWire Настройки

en: Shipping
ru: Доставка

en: Shipping Address
ru: Адрес для доставки

en: Shipping Address:
ru: Адрес для доставки:

en: Shipping City
ru: город доставки

en: Shipping Country
ru: Страна доставки

en: Shipping First Name
ru: Имя того, кому доставка

en: Shipping Last Name
ru: Фамилия покупателя для доставки

en: Shipping Method:
ru: Способ доставки:

en: Shipping Modules
ru: Модули доставки

en: Shipping Option:
ru: Доставка вариант:

en: Shipping Options
ru: Способы доставки

en: Shipping Post Code
ru:  Почтовый индекс доставки

en: Shipping Price
ru: Цена Доставки

en: Shipping State
ru: штат доставки

en: Shipping Status:
ru: Статус доставки:

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
ru: Пересылка

en: Shop Settings
ru:  Настройки магазина

en: Shopping Cart
ru: Корзина

en: Shopping Cart Settings
ru: Настройки Корзины товаров

en: Shopping Cart Widget
ru: Виджет Корзина покупателя

en: Short Message:
ru: Короткое сообщение:

en: Shortcode:
ru: Код(Shortcode):

en: Shortcodes and Template Tags
ru: Shortcode и тэги шаблона

en: Shortcodes are used to display a particular category or group within any WordPress page or post.
ru: Shortcodes используются для отображения определенной категории или группы в любой страницы WordPress или по почте.

en: Show Advanced Search
ru: Показать Расширенный поиск

en: Show All
ru: Показать все

en: Show All Products
ru: Показать все товары

en: Show Breadcrumbs
ru: Показать хлебные крошки

en: Show Categories
ru: Показать категории

en: Show Description
ru: Показать описание

en: Show Dropshop on every page
ru: Показать Dropshop на каждой странице

en: Show Dropshop only on product page
ru: Показать Dropshop только на странице продукта

en: Show Product Category Description
ru: Показать описание категории товара

en: Show Product Category Thumbnails
ru: Показать миниатюру категории товара

en: Show Product Count per Product Category
ru: Показать продукт по категории продуктов

en: Show Product Ratings
ru: Показать рейтинг товара

en: Show Search
ru: Показать Поиск

en: Show Share This (Social Bookmarks)
ru: Показать Share This (социальные закладки)

en: Show Stock Availability
ru: Показать доступность на складе

en: Show Subcategory Products in Parent Category
ru: Показать подкатегории товаров в родительской категории

en: Show Thumbnail Gallery
ru: Показать галерею миниатюр

en: Show Thumbnails
ru: Показать миниатюры

en: Show UPS negotiated rates
ru: Показать UPS тарифы

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
ru: Показать Все %s

en: Show images only
ru: Показать только  картинки

en: Show list of categories
ru: Показывать список категорий

en: Show list of product categories
ru: Показывать список категорий товаров

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sierra Leone Leone
ru: Сьерра-Леоне Леоне

en: Sign in
ru: Войти

en: Signing up is free and easy! please fill out your details your registration will happen automatically as you checkout. Don't forget to use your details to login with next time!
ru: Регистрируйтесь быстро и легко! Пожалуйста, заполните ваши данные,Ваша регистрация будет происходить автоматически, во время расчета. Не забывайте использовать ваши данные для Входа с следующий раз!

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Single Product Image Size
ru: Размер одного изображения товара

en: Single Product Page Thumbnail:
ru: Миниатюра страницы товара:

en: Singular Shipping
ru: Одиночная Доставка

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
ru: Скользящие группы товаров (1 продукт на страницу)

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovenian Tolar
ru: Словенский толар

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Solomon Islands Dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

en: Som
ru: Сом

en: Somali Shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: Somalia
ru: Сомали

en: Some Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
ru: Некоторые Тема файлы были перемещены в папку с темой WordPress.

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
ru: Извините, но товара "%s" нет в наличии.

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
ru[0]: Извините, но доступен только %s этой позиции в наличии.
ru[1]: Извините, но доступны только %s этой позиции в наличии.
ru[2]: Извините, но доступны только %s этих позиций в наличии.

en: Sorry, but this variation is out of stock.
ru: Извините, но этой вариации нет в наличии.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
ru: Извините, но вы не можете добавить ноль элементов в корзину

en: Sorry, for some reason, we couldn't duplicate this product because it could not be found in the database, check there for this ID:
ru: К сожалению, по некоторым причинам, мы не можем дублировать этот Товар, поскольку он не может быть найден в базе данных, проверьте  ID этого товара там:

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
ru: К сожалению, он-лайн заказ будет недоступеа для этого адреса назначения и /или веса. Пожалуйста, проверьте ваши данные назначения.

en: Sorry, sold out!
ru: Извините,товар продан!

en: Sort Product By
ru: Сортировка продукта по

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ru: Южная Грузия и Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sri Lanka Rupee
ru: Шри-Ланка рупий

en: St. Helena Pound
ru: Фунт острова Святой Елены

en: Standard Parcel Post
ru: Стандартная почта

en: Start
ru: Начало

en: State
ru: Государство

en: State:
ru: Государство:

en: Status
ru: Статус

en: Status: All
ru: Статус: Все

en: Stock
ru: Склад

en: Stock Control
ru: Склад

en: Stock Keeping Unit
ru: Единица учета запасов

en: Stock Qty
ru: Кол-во на складе

en: Stock Quantity
ru: Количество запаса

en: Stock Quantity Limit
ru: Ограничения количества товара

en: Stock:
ru: Запас

en: Store
ru: Магазин

en: Store Debug
ru: Устранение неисправностей магазина

en: Store Sales
ru: Продажи магазина

en: Store Settings
ru: Настройки магазина

en: Store Update
ru: Обновления магазина

en: Store Upgrades
ru: изменения магазина

en: Street 1:
ru: Улица 1

en: Street 2:
ru: Улица 2

en: Subtotal amount
ru: Итого сумма

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
ru: Выполнено, ваши <a href='%s'> продукты </a> были загружены

en: Sudan
ru: Судан

en: Sudanese Dinar
ru: Суданские динары

en: Surinam Guilder
ru: Суринам гульден

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Swaziland Lilangeni
ru: Свазиленд Lilangeni

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Syrian Pound
ru: Сирийские фунты

en: Table Rate Price
ru: Таблица Ставка Цена

en: Tags can be used
ru: Метки могут быть использованы

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Taiwan Dollar
ru: Тайваньский доллар

en: Tajik Ruble
ru: Таджикский рубль

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Target Market Restrictions
ru: Целевые Ограничения Рынка

en: Target Markets
ru: Целевые рынки

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Bands
ru: Группы налогов

en: Tax Included
ru: Включенный налог

en: Tax Logic
ru: Налоговая логистика

en: Tax Rates
ru: Налоговые ставки

en: Tax Settings
ru: Налоговые Настройки

en: Taxable Amount
ru: Облагаемая налогом сумма

en: Taxes
ru: Налоги

en: Taxes are not enabled. See <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
ru: Налоги не включены. См. <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes"> Настройки  &gt; Налоги </a>

[ctx: Taxes settings tab in Settings->Store page]
en: Taxes
ru: Налоги

en: Template tags are used to display a particular category or group within your theme / template.
ru: Шаблонные теги используются для отображения определенной категории или группы в рамках вашей темы / шаблона.

en: Terms and Conditions
ru: Условия

en: Test Mode Enabled:
ru: Тестовый режим Включен:

en: Text
ru: Текст

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.
    	You ordered these items: 
    	%product_list%%total_shipping%%total_price%
ru: Благодарим Вас за покупку с%shop_name% любые элементы, к отправке будут обработаны как можно скорее, любые предметы, которые могут быть загружены можно загрузить с помощью ссылки на этой page.Все цены указаны с учетом налогов и почтовые отправления и упаковки, где это применимо.
    →      Вы заказали эти пункты: 
    →	%product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
ru: Благодарим Вас за покупку с%shop_name%все данные к отправке будут обработаны как можно скорее, любые предметы, которые могут быть загружены можно загрузить с помощью ссылки на этой странице.Все цены указаны с учетом налогов и почтовые отправления и упаковки, где applicable.You упорядоченных эти пункты:items:%product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
ru: Благодарим вас за ожидание вашей покупки, вам будет отправлено письмо по электронной почте как только заказ будет обработан.

en: Thanks, the coupon has been added.
ru: Спасибо, купон был добавлен.

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
ru: Спасибо, запись журнала о покупке была удалена

en: Thanks, the themes have been copied.
ru: Спасибо, темы были скопированы.

en: Thanks, you have made a succesful backup of your theme.  It is located at the URL below.  Please note each backup you create will replace your previous backups.
ru: Спасибо, вы сделали успешную резервную копию вашей темы. Она расположена по адресу ниже. Пожалуйста, обратите внимание каждая резервная копия,которую вы создадите, заменит предыдущую сохраненную копию.

en: Thanks, your changes have been saved.
ru: Спасибо, ваши изменения были сохранены.

en: The PayPal API has returned an error!
ru: PayPal API вернул ошибку!

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
ru: Функция Целевые рынки был отключен, поскольку у вас есть расширение Suhosin PHP установлен на этом сервере. Если вам нужно использовать Целевые рынки возможность, то отключите Suhosin расширения, если вы не можете сделать это, вам нужно связаться с вашим хостинг-провайдера.

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
ru: Функция Целевые рынки была отключена, поскольку у вас есть расширение Suhosin PHP установленные на этом сервере. Если вам нужно использовать Целевые рынки возможность, то отключите Suhosin расширения, если вы не можете сделать это, вам нужно связаться с вашим хостинг-провайдера. 
    →	→	→

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature, then disable the suhosin extension. If you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
ru: Функция Целевые рынки была отключена, поскольку у вас есть расширение Suhosin PHP установленное на этом сервере. Если вам нужно использовать функцию целевых рынков, отключите Suhosin расширения. Если вы не можете сделать это, вам нужно связаться с вашим хостинг-провайдером.

en: The Transaction was successful
ru: Сделка была успешной

en: The administrator has unlocked your file
ru: Администратор разблокирована файл

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
ru: Следующие модули доставки все должны URL который не установлен на этом сервере, вам может понадобиться обратиться к веб-хостинг-провайдера, чтобы получить его настроить.

en: The text that people see when making a purchase
ru: Текст, что люди видят при покупке

en: There are no files attached to this product.  Upload a new file or select from other product files.
ru: Нет файлов, прикрепленных к вашему товару. Загрузить новый файл или выберите из других файлов товара.

en: There are no products in this group.
ru: Нет ни одного товара в этой группе.

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
ru: Выбранные покупки отсутствуют, пожалуйста попробуйте снова

en: There have not been any purchases yet.
ru: Там еще не было никаких покупок.

en: There is a problem with your PayPal account configuration, please contact PayPal for further information.
ru: Существует проблема с настройкой учетной записи PayPal, пожалуйста, свяжитесь с PayPal для получения дополнительной информации.

en: There was a problem connecting to the payment gateway.
ru: Появилась проблема с подключением к платежной системе.

en: There was an error while uploading your csv file.
ru: Произошла ошибка при загрузке вашего CVS файла

en: These notes are only available here.
ru: Эти примечания доступны только здесь.

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
ru: Этот товар имеет вариации продаж, что бы редактировать цены, используйте <a href="#variation_control">Управление Вариациями</a> ниже.

en: This Product has variations, to edit the quantity please use the Variation Controls below.
ru: Этот продукт имеет вариации, чтобы изменить параметры, пожалуйста, используйте Изменение управления ниже.

en: This adds a paypal buy now button for the product selected, this will take your customer straight to PayPal.
ru: Это добавляет PayPal кнопку "Купить сейчас" для выбранного товара, это отправит вашего клиента прямо в PayPal.

en: This adds an add to cart button for the product selected.
ru: Это добавляет кнопку "добавить в корзину" для выбранного товара.

en: This can cause warnings for your users if you do not have a properly configured SSL certificate
ru: Это может привести к предупреждению для ваших пользователей, если вы не правильно настроен SSL сертификата

en: This category requires additional checkout form fields
ru: Эта категория требует дополнительных полей формы проверки

en: This coupon affects each product at checkout.
ru: Этот купон влияет на каждый товар при расчете.

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
ru: Этот загружаемый файл больше не действительный, пожалуйста, свяжитесь с администрацией сайта для получения дополнительной информации.

en: This is a description
ru: Это описание

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
ru: Это пожертвование, этот флажок заполняет пожертвования виджета.

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
ru: Это Миниатюра размер, который будет отображаться на странице товара. Вы можете изменить размеры по умолчанию в настройках вашего магазина

en: This product has no available stock
ru: Этот продукт не доступен на складе

en: This product has sold out.
ru: Этот товар продан.

en: This product is not taxable.
ru: Этот товар не облагается налогом.

en: This setting will provide rates based on the dimensions from eacy item in your cart
ru: Этот параметр будет представлять информацию о ставках на основании размеров  каждого пункта в корзине

en: This shipping module only works if the base country in settings, region is set to Australia.
ru: Этот модуль доставки работает, только если  страны в условиях,  расположена в Австралии.

en: This users cart was empty
ru: Это  Корзина пользователя была пуста

en: This will add all your products you have on sale from the selected category
ru: Это добавит все ваши товары у вас есть в продаже с выбранной категории

en: This will add all your products you have on sale to the page
ru: Это добавит все товары что у вас есть в продаже, на страницу

en: This will add the selected product to your page.
ru: Это добавит выбранный товар на вашу страницу.

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
ru: Это будет адрес электронной почты,куда товарный чек передается.

en: Thousands and decimal separators
ru: Тысячи и десятичные разделители

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Three Months
ru: Три месяца

en: Thumbnail Settings
ru: Настройки миниатюры

en: Thumbnail Size
ru: Размер миниатюры

en: Thumbnail&nbsp;Size
ru: Миниатюра&nbsp;Размер

en: Thumbnails regenerated.
ru: Миниатюры изменены.

en: Time Uploaded
ru: Время Загружено

en: Title:
ru: Название:

en: To configure a payment module select one on the left.
ru: Для настройки платежного модуля выберите один слева.

en: To configure a shipping module select one on the left.
ru: Чтобы настроить модуль доставки выберите один слева.

en: To enable shipping in WP e-Commerce you must select which shipping methods you want to enable on your site.<br /> If you want to use fixed-price shipping options like "Pickup - $0, Overnight - $10, Same day - $20, etc." you can download a WordPress plugin from plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple shipping</a>. It will appear in the list as "Fixed rate".
ru: Чтобы включить доставку в WP e-Commerce необходимо выбрать методы доставки, которые вы хотите включить на вашем сайте <br /> Если вы хотите использовать  фиксированную цену доставки, например "забрать самому -. $ 0, забрать сейчас - $ 10, в тот же день - $ 20 и т.д. " Вы можете загрузить WordPress плагин плагины директория для <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/"> Простая доставка </a>. Он появится в списке как "Фиксированная ставка"(Fixed rate).

en: To import your products into <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> so that they appear within Google Product Search results, sign up for a Google Merchant Centre account and add a scheduled data feed with the following URL:
ru: Чтобы импортировать товары в <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank"> Google торговый центр </a>, чтобы они отображались в результатах Google Product Search, подпишитесь на Google торговый центр учет и добавьте запланированный канал данных со следующим URL:

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
ru: что бы переписать настройки презентации для этой группы, можно ввести нужные настройки здесь

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tongan Pa&#699;anga
ru: Тонгийский Pa&#699;anga

en: Top
ru: Топ

en: Total
ru: Всего

en: Total Income
ru: Совокупный доход

en: Total Price
ru: Общая цена

en: Total Shipping
ru: Всего Доставка

en: Total Shipping: %s
ru: Итоговая доставка: %s

en: Total Tax
ru: Общая сумма налога

en: Total quantity
ru: Общее количество

en: Total:
ru: Всего:

en: Total: %s
ru: Итого: %s

en: Track & Trace means you may track the progress of your parcel with our online parcel tracker, just login to our website and enter the following Tracking ID to view the status of your order.
    
    Tracking ID: %trackid%
ru: Функция отслеживания означает, что Вы можете отслеживать ход вашей посылки с помощью нашей онлайн службы отслеживания, просто войдите на наш сайт и введите идентификационный номер Вашего заказа , чтобы посмотреть его статус
    
    Идентификационный номер заказа: %trackid%

en: Track History:
ru: История отслеживания:

en: Track and Trace settings
ru: Отслеживания товара и настройки отслеживания

en: Tracking Email Message
ru: Сообщение письма отслеживания

en: Tracking Email Subject
ru: Тема письма отслеживания

en: Tracking ID
ru: Tracking ID( идентификационный номер заказа)

en: Tracking ID:
ru: Идентификационный номер отслеживания:

en: Transaction ID
ru: ID транзакции

en: Transaction Id
ru: Идентификационный номер отслеживания

en: Transaction Results
ru: Результаты транзакции

en: Trash
ru: Корзина

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Trinidad and Tobago Dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tunisian Dollar
ru: Тунисские доллар

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Turn tax on
ru: Включить налог

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Type
ru: Тип

en: U.K.
ru: Великобритания

en: UPS Account #
ru: UPS счет #

en: UPS Letter
ru: UPS письмо

en: UPS Password
ru: UPS Пароль

en: UPS Preferred Services
ru: UPS Популярные услуги

en: UPS Username
ru: UPS Имя пользователя

en: UPS XML API Key
ru: UPS XML API Ключ

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: USA
ru: США

en: USA Minor Outlying Islands
ru: США Внешние малые острова

en: Uganda
ru: Уганда

en: Uganda Shilling
ru: Уганда Шиллинг

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Unique Names
ru: Уникальных имен

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: Unmark as Featured
ru: Снять как Популярные(Feautered)

en: Unpublished
ru: Неопубликованный

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
ru: Не сохраненные изменения были обнаружены. Нажмите кнопку ОК, чтобы потерять эти изменения и продолжить.

en: Update
ru: Обновление

en: Update &raquo;
ru: Обновление &raquo;

en: Update Coupon
ru: Обновить купон

en: Update Notes
ru: Обновление Notes

en: Update Page URLs
ru: Обновить ссылки страницы

en: Update Product Category
ru: Обновить категорию товаров

en: Update Store
ru: Обновить магазин

en: Update Tag
ru: Обновить метку

en: Update Variation
ru: Обновить Вариацию

en: Update Variations &rarr;
ru: Обновление Вариации &rarr;

en: Update WP e-Commerce
ru: Обновите WP e-Commerce

en: Updating
ru: Обновление

en: Updating Categories...
ru: Обновляются категории...

en: Updating Child Products...
ru:  Обновление Child Products ...

en: Updating Database...
ru: Обновляется База данных...

en: Updating Product Files...
ru: Обновляются файлы товаров...

en: Updating Products...
ru: Обновляем Товары...

en: Updating Variations...
ru: Обновление Вариаций ...

en: Updating cart...
ru: Обновление корзины...

en: Upgrades
ru: Обновления

en: Upgrading to WP e-Commerce 3.7 and later requires you to run this fix once.The following Boxes corresponds to the form fields in your current checkout page.  All you have to do is select from the drop-down menu box what each of the following fields represent. Sorry for any inconvenience caused, but we're sure you'll agree that the new purchase logs are worth this minor hassle.
ru: Обновление до WP электронной коммерции 3,7, а затем требует, чтобы вы запустите эту исправить once.The следующие поля соответствует форме полей в текущей странице Checkout. Все, что вам нужно сделать, это выбрать из раскрывающегося меню окна, что каждый из следующих областях представляют. Приносим извинения за любые неудобства, но мы уверены, вы согласитесь, что новое приобретение журналы стоят этом незначительные стычки.

en: Upload Image%s
ru: Загрузка изображений%s

en: Upload New File
ru: Загрузить новый файл

en: Upload a File
ru: Загрузка файла

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайских песо

en: Use Category Grid View
ru: Используйте табличный просмотр категорий

en: Use Default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use IntenseDebate Comments
ru: Используйте IntenseDebate Комментарии

en: Use Lightbox Effect for product images
ru: Использование Lightbox эффекта  изображений товара

en: Use Live Search
ru: Используйте Live Search

en: Use Once
ru: Использовать один раз

en: Use Pagination
ru: Использовать разбиения на страницы

en: Use Shipping
ru: Используйте Доставка

en: Use Sliding Cart:
ru: Использовать скользящую корзину

en: Use as Product Thumbnail
ru: Использование миниатюры товара

en: Use as featured image
ru: Использование в качестве Популярных изображения

en: Use dark Dropshop style
ru: Используйте темный стиль Dropshop

en: Use light Dropshop style
ru: Используйте легкий стиль Dropshop

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Users Custom Fields
ru: Пользовательские настраиваемые поля

en: Users can personalize this Product by leaving a message on single product page
ru: Пользователи могут персонализировать этот продукт, оставив сообщение на странице товара

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
ru: Пользователи могут загружать изображения на отдельной странице товара для покупки.

en: Users must register before checking out
ru: Пользователи должны зарегистрироваться, прежде чем рассчитать заказ

en: Using lightbox means that when clicking on a product image, a larger version will be displayed in a "lightbox" style window. If you are using a plugin such as Shutter Reloaded, you may want to disable lightbox.
ru: Использование  lightbox означает, что при нажатии на изображение товара, увеличенная  версия будет отображаться в "lightbox" окне. Если вы используете плагин, такой как Shutter Reloaded, вы можете отключить lightbox.

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Uzbekistan Sum
ru: Узбекские сумы

en: Value
ru: Ценность

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vanuatu Vatu
ru: Вануату Вату

en: Variation Price
ru: Цена Вариации

en: Variation not in stock
ru: Вариации нет в наличии

en: Variations
ru: Вариации

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Venezuelan Bolivar
ru: Венесуэльский Боливар

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

en: View
ru: Открыть

en: View &#8220;%s&#8221;
ru: Просмотреть &#8220;%s&#8221

en: View Packing Slip
ru: Открыть упаковочный лист

en: View Product
ru: Просмотр товара

en: View:
ru: Показать:

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (Британские)

en: Virgin Islands (USA)
ru: Виргинские острова (США)

en: Visit author homepage
ru: Посетить домашнюю страницу автора

en: Visit the shop
ru: Посетите магазин

en: Visit upgrade homepage
ru: Посетить домашнюю страницу обновления

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
ru: не совместимо с WP e-Commerce 3.8

en: WP e-Commerce Upgrades
ru: WP e-Commerce обновления

en: WP e-Commerce is almost ready.
ru: WP e-Commerce  уже  готов.

en: WP e-Commerce provides you the ability to move your theme files to a safe place for theming control.
    					
    If you want to change the look of your site, select the files you want to edit from the list and click the move button. This will copy the template files to your active WordPress theme.
ru: WP e-Commerce предоставляет Вам возможность перемещать файлы темы в безопасное место для  управления.
    →	→	→	→	→	
    Если вы хотите изменить внешний вид вашего сайта, выберите файлы, которые вы хотите изменить, из списка и нажмите кнопку Переместить. Это позволит скопировать файлы-шаблоны для вашей активной темы WordPress.

en: WP e-Commerce updated successfully!
ru: WP e-Commerce успешно обновился!

en: Wallis and Futuna Islands
ru: Уоллис и Футуна

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
ru: Предупреждение: Выведение из строя этого элемента выставляет подвергает ваш сайт большей возможности злонамеренных загружаемых файлов, мы рекомендуем монтаж Fileinfo extention для PHP вместо того, чтобы повредить элемент.

en: We Recommend
ru: Мы рекомендуем

en: Weight
ru: Вес

en: Weight Unit
ru: Единица веса

en: Weight:
ru: Вес:

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: When upgrading the WP e-Commerce Plugin from 3.6.* to 3.7 it is required that you associate your checkout form fields with the new Purchase Logs system. To do so please <a href="%s">Click Here</a>
ru: При обновлении WP электронной коммерции плагин от 3,6 до 3,7 .* требуется, чтобы вы связываете ваши проверки полей формы с новой системой покупки журналов. Для этого, пожалуйста <a href="%s"> Нажмите здесь </a>

en: Widget
ru: Виджет

en: Width
ru: Ширина

en: Width:
ru: Ширина:

en: Word of mouth
ru: Услышали от кого-либо

en: Y/m/d
ru: Год / Месяц / День

en: Y/m/d g:i:s A
ru: Год/месяц/дата g:i:s A

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yemeni Rial
ru: Йеменский риал

en: Yes
ru: Да

en: You are about to delete the selected purchase logs.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ru: Вы собираетесь удалить выбранные покупку журналов.
    "Отмена", чтобы остановить, "OK" для удаления.

en: You are about to delete this log '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ru: Вы собираетесь удалить эту запись '%s'
    'Отмена' что бы остановить удаление," OK "для удаления.

en: You can list a default price here for this variation.  You can list a regular price (18.99), differential price (+1.99 / -2) or even a percentage-based price (+50% / -25%).
ru: Вы можете поставить здесь цену для вариации. Вы можете изменить обычную цену (18,99), добавив или убавив стоимость (+1,99 /- 2) или даже сделать это при помощи процентов к основной цене (+50% / -25%).

en: You can set an image for the category here.  If one exists, check the box to delete.
ru: Вы можете установить изображение для категории здесь. Если одно уже существует, установите флажок для удаления.

en: You don't have any Upgrades yet!
ru: У Вас еще нет никаких обновлений!

en: You don't have permission to be doing that!
ru: У вас нет разрешения делать это!

en: You don't have the product slider installed, for a cool way to display your shop check out the <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>
ru: У вас не установлен слайдер товаров, для отображения его в вашем магазине перейдите <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>

en: You have no Variations added.
ru: Вы не добавили не одной вариации

en: You have not purchased any downloadable products yet.
ru: Вы еще не приобрели какой-либо из загружаемых товаров.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
ru: Вы только что добавили "[product_name]" в корзину.

en: You must <a href="%1$s">update your database</a> to import all of your products.
ru: Вы должны <a href="%1$s"> обновить базу данных </a>, чтобы импортировать все ваши товары.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
ru: Вы должны войти в систему, чтобы пользоваться этой страницей. Пожалуйста, используйте форму ниже, чтобы Войти в свой аккаунт.

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
ru: Вы должны сначала сохранить этот продукт в качестве проекта(Draft), прежде чем добавлять изменения

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
ru: Вы должны выбрать способ доставки, в противном случае мы не можем обработать ваш заказ.

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
ru: Вы должны установить ваш почтовый индекс выше, до того как модуль Доставки будет работать.

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
ru: Вы должны войти в систему или зарегистрироваться, чтобы продолжить покупки

en: You need to enable the widgets plugin to use this
ru: Вы должны позволить плагину виджетов использовать это

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
ru: Вам необходимо установить Gold и Dropshop расширения чтобы использовать эту

en: You save
ru: Вы экономите

en: Your API key has been Reset
ru: Ваш API ключ был сброшен

en: Your Account
ru: Ваш аккаунт

en: Your Details
ru: Подробнее о Вас

en: Your Downloads
ru: Ваши загрузки

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
ru: Ваш заказ  с %shop_name% был отправлен

en: Your Packaging
ru: Ваша упаковка

en: Your Rating
ru: Ваша оценка

en: Your Subscription
ru: Ваша подписка

en: Your Transaction ID
ru: Ваш ID транзакции

en: Your WP e-Commerce database needs to be updated for WP e-Commerce 3.8.  To perform this update, press the button below.  It is highly recommended that you back up your database before performing this update.
ru: Ваши WP e-Commerce базы данных должны быть обновлены до WP e-Commercе 3.8. Для выполнения этого обновления, нажмите кнопку ниже. Настоятельно рекомендуется создать резервную копию базы данных перед выполнением данного обновления.

en: Your billing/contact details
ru: Ваша платежная / контактная информация

en: Your order will be shipped to the billing address
ru: Ваш заказ будет отправлен на указанный адрес

en: Your preview for this product:
ru: Ваш предварительный просмотр для этого продукта:

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
ru: Ваша покупка с%shop_name% только что была отправлена. Она должна прибыть в ближайшее время. Чтобы отслеживать статус доставки, был создан ваш идентификационный номер. \r\n ваш ИН: %trackid%

en: Your shopping cart is empty
ru: Ваша корзина пуста

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
ru: Ваш сайт использует валюту, которую не принимает PayPal, выберите подходящую валюту с использованием выпадающего меню ниже. Покупатели на вашем сайте будут по-прежнему платить в местной валюте однако мы будем конвертировать валюту и отправлять заказ через PayPal с использованием валюты которую Вы выбираете ниже.

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
ru: Ваш сайт использует <strong>%s </strong>. Эта валюта не поддерживается PayPal, вы можете выбрать валюту с использованием выпадающего меню ниже. Покупатели на вашем сайте будет по-прежнему платят в местной валюте Однако мы вышлем заказ через Paypal, в валюте, которую Вы выбираете ниже.

en: Yuan Renminbi
ru: Юань Ренминби

en: Yugoslav New Dinar
ru: Югославский новый динар

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: ZMK
ru: ЗМК

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zambian Kwacha
ru: Замбийская квача

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zimbabwe Dollar
ru: Доллар Зимбабве

en: [preview] Preview In Here [/preview]
ru: [preview] Предварительный просмотр здесь [/preview]

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
ru: Добавить

[ctx: all sales]
en: All
ru: Все

en: and above
ru: и выше

en: cm
ru: см

en: inches
ru: дюймов

en: meter
ru: метр

en: more options
ru: Дополнительные параметры

en: number of products to show per page
ru: количество продуктов, чтобы показать на странице

[ctx: post type name]
en: Products
ru: Товары

[ctx: post type singular name]
en: Product
ru: Товар

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ru: Категории

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Tags
ru: Метки(теги) товаров

[ctx: taxonomy general name]
en: Variations
ru: Вариации

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
ru: Категория товара

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Tag
ru: Метка(тег) товара

[ctx: taxonomy singular name]
en: Variation
ru: Вариация

[ctx: the total value of sales in dashboard widget]
en: Sales
ru: Продажи
