WP e-Commerce - en to sv translation catalogue (1187 entries)

en:  &nbsp; Shipping: %s
sv:  &nbsp; Frakt: %s

en:  - Choose a Shipping Rate
sv: - Välj fraktsätt

en:  - Shipping: %s
sv: - Frakt: %s

en:  Show N/A when No Image Available
sv:  Visa N/A när ingen bild finns tillgänglig

en:  You don't have the Members and Capabilities plugin installed, to start managing your users and creating subscription for you site visit: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>
sv: Du har inte Medlemmar och Förmågor-tillägget installerat, för att hantera dina användare och för att kunna skapa prenumerationer, besök <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">premium uppgraderingar</a>

en:  and above
sv:  och mer

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
sv:  stöder inte produkter utan vikt. Vänligen inaktivera frakt för denna produkt eller ge den en vikt.

en:  from %s
sv:  från %s

en:  kgs.
sv:  kg.

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
sv[0]: %1$s (beräknad leveranstid: %2$d arbetsdag)
sv[1]: %1$s (beräknad leveranstid: %2$d arbetsdagar)

en: %d topic | %d topics
sv[0]: %d ämne
sv[1]: %d ämnen

en: %s Checkout field added. | %s Checkout fields added.
sv[0]: %s kassafält tillagt.
sv[1]: %s kassafält tillagda.

en: %s Item | %s Items
sv[0]: %s objekt
sv[1]: %s objekt

en: %s Purchase Log deleted. | %s Purchase Logs deleted.
sv[0]: %s köplogg har tagits bort.
sv[1]: %s köploggar har tagits bort.

en: %s Purchase Log updated. | %s Purchase Logs updated.
sv[0]: %s köplogg uppdaterad.
sv[1]: %s köploggar uppdaterade.

en: %s Setting option deleted. | %s Setting option deleted.
sv[0]: %s inställning borttagen.
sv[1]: %s inställningar borttagna.

en: %s Setting options updated. |  %s Settings options updated.
sv[0]: %s inställning uppdaterad.
sv[1]: %s inställningar uppdaterade.

en: %s Shipping option updated. | %s Shipping option updated.
sv[0]: %s fraktinställning uppdaterad.
sv[1]: %s fraktinställningar uppdaterade.

en: %s ago
sv: %s sedan

en: %s cannot be shipped to %s. To continue with your transaction please remove this product from the list below.
sv: %s kan inte skickas till %s. För att fortsätta med din transaktion måste du ta bort denna produkt från listan nedan.

en: %s is out of stock
sv: %s finns inte i lager

en: %s of them is reserved for pending or recently completed orders. | %s of them are reserved for pending or recently completed orders.
sv[0]: %s av dom är reserverad för väntande eller nydligen slutförda beställningar.
sv[1]: %s av dom är reserverade för väntande eller nydligen slutförda beställningar.

en: %s pending
sv: %s väntar

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
sv[0]: %s produkt uppdaterades inte, någon redigerar den.
sv[1]: %s produkter uppdaterades inte, någon redigerar dom.

en: &laquo; First
sv: &laquo; Första

en: &lt; Previous
sv: &lt; Föregående

en: (leave all unchecked if you want to display all)
sv: (lämna alla avmarkerade om du vill visa alla)

en: (no title)
sv: (ingen titel)

en: + Add New Form Set
sv: + Skapa nytt formulär

en: + Add level
sv: + Skapa ny nivå

en: + New Currency
sv: + Ny valuta

en: 1. The actual services quoted to the customer during checkout will depend on the destination country. Not all methods are available to all destinations.
sv: 1. Den aktuella tjänsten till kunden i kassan beror på destinationslandet. Alla metoder är inte tillgängliga till alla destinationer.

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
sv: 2. Varje produkt måste ha en godkänd vikt inställd. När du redigerar en produkt, använd viktfältet.).

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
sv: 3. För att säkerställa korrekta citat, måste varje produkt ha en giltig dimension konfigurerad. Vid redigering av en produkt, använd höjd, bredd och längd fälten.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
sv: 4. Den kombinerade dimensionen används för att beräkna volymen för varje artikel, och vid beräkningen av kubroten av den totala volymen för beställningen vilket blir bredd, längd och höjd.

en: 5. If no product dimensions are defined, then default package dimensions of 100mm x 100mm x 100mm will be used.
sv: 5. Om inga mått på produkten är angivna, används standard måtten på 100mm x 100mm x 100mm.

en: <a href="%s" class="button">Backup Your WordPress Theme</a>
sv: <a href="%s" class="button">Säkerhetskopiera ditt WordPress-tema</a>

en: <a href="%s" class="button">Flush Theme Cache</a>
sv: <a href="%s" class="button">Rensa temacache</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>About the Categories Page</a>
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>Om kategorisidan</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Marketing Options</a><br />
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Alternativ för marknadsföring</a><br />

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>About the Products Page</a>
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>Om produktsidan</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>About the Sales Page</a>
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>Om sidan för försäljningar</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>About the Variations Page</a>
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>Om variationssidan</a>

en: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>General Settings</a><br /> <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Checkout Options</a> <br />
sv: <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>Inställningar</a><br /> <a target='_blank' href='http://getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Inställningar för kassan</a> <br />

en: <hr>Total Shipping: %s
sv: <hr>Total frakt: %s

en: <p> To create a preview on your restricted page put this shortcode at the top of your page. you can include html within this short code to display things like images
sv: <p> För att skapa en förhandsgranskning på din begränsade sida, skriv in denna kortkod på toppen av din sida. Du kan inkludera html inom denna kod för att visa saker som t.ex. bilder

en: <p>You can import your products from a comma delimited text file.</p><p>An example of a csv import file would look like this: </p><p>Description, Additional Description, Product Name, Price, SKU, weight, weight unit, stock quantity, is limited quantity</p>
sv: <p>Du kan importera dina produkter från en komma separerad text fil.</p><p>Ett exempel på hur en csv-fil för import bör se ut: </p><p>Beskrivning, Ytterligare beskrivning, Produktnamn, Pris, Art.nr., Vikt, Viktenhet, Lager antal, Begränsat lager</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
sv: <strong>FEL</strong>: Kunde inte registrera dig... Kontakta <a href="mailto:%s">webbansvarig</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
sv: <strong>FEL</strong>: Skriv in ett användarnamn.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
sv: <strong>FEL</strong>: Skriv in din e-postadress

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv: <strong>FEL</strong>: E-postadressen är inte korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Denna email adress är redan registrerad, välj en annan.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Användarnamnet är redan registrerat, välj ett annat.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
sv: <strong>FEL</strong>: Användarnamnet är ogiltigt. Skriv in ett giltigt användarnamn.

en: <strong>Note:</strong> Due to a current PayPal limitation, when a purchase is made using a coupon we cannot send a detailed list of items through for processing. Instead we send the total amount of the purchase so the customer will see your shop name and the total within PayPal.
sv: <strong>Observera:</strong> På grund av nuvarande begränsningar i PayPal så kan vi inte skicka en detaljerad lista med artiklar för bearbetning vid köp med kupong. Istället skickar vi summan för köpet så att kunderna ser din butiks namn och summan i PayPal.

en: <strong>WP e-Commerce is ready</strong>. If you plan on editing the look of your site, you should <a href="%1s">update your active theme</a> to include the additional WP e-Commerce files. <a href="%2s">Click here</a> to ignore and remove this box.
sv: <strong>WP e-Commerce är redo</strong>. Om du vill redigera utseendet på din webbplats, bör du <a href="%1s">uppdatera ditt aktiva tema</a> så att det innehåller WP e-Commerce-filer. <a href="%2s">Klicka här</a> för att ignorera och ta bort den här rutan.

en: <strong>Your WP e-Commerce data needs to be updated</strong>. You've upgraded from a previous version of the WP e-Commerce plugin, and your store needs updating.<br>You should <a href="%1s">update your database</a> for your store to continue working.
sv: <strong>Din WP e-Commerce data behöver uppdateras</strong>. Du har uppgraderat från en tidigare version av WP e-Commerce pluginet, och din butik måste uppdateras.<br>Du bör <a href="%1s">uppdatera din databas</a> för att din butik ska fortsätta att fungera.

en: API Key Reset
sv: Återställ API-nyckel

en: API Key:
sv: API Nyckel:

en: API Password
sv: API Lösenord

en: API Password:
sv: API Lösenord:

en: API Signature
sv: API Signatur

en: API Signature:
sv: API Signatur:

en: API Username
sv: API Användarnamn

en: API Username:
sv: API Användarnamn:

en: Accepted Payment
sv: Betalning godkänd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate coupon on creation.
sv: Aktivera kupong vid skapandet.

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
sv: Aktivera betalningssätten som du vill ha tillgängliga för dina kunder genom att välja dem nedan.

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add ALL sale products
sv: Lägg till ALLA försäljningsprodukter

en: Add Conditions
sv: Skapa nytt villkor

en: Add Custom Meta
sv: Lägg till anpassad meta

en: Add Layer
sv: Skapa nytt lager

en: Add New
sv: Skapa ny

en: Add New Condition
sv: Skapa nytt villkor

en: Add New Form Field
sv: Skapa nytt formulärfält

en: Add New Product
sv: Skapa ny produkt

en: Add New Product Category
sv: Skapa ny produktkategori

en: Add New Tax Rate
sv: Skapa ny momssats

en: Add To Cart
sv: Lägg i varukorgen

en: Add a buy now button
sv: Lägg till en köp nu-knapp

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
sv: Lägg till mer funktionallitet till din e-Commerce site. Prices may be subject to change.

en: Add new Form Set
sv: Skapa nytt formulär

en: Add new Product Tag
sv: Skapa ny produktetikett

en: Add product
sv: Lägg till produkt

en: Add quantity field to each product description
sv: Lägg till ett antal-fält i varje produktbeskrivning

en: Add sale products by category
sv: Lägg till försäljningsprodukter efter kategori

en: Additional Checkout Fields
sv: Ytterligare fält i kassan

en: Additional Description
sv: Ytterligare beskrivning

en: Address
sv: Adress

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Address:
sv: Adress:

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
sv: Lägger till "Hur hittade du oss" alternativet i kassan.

en: Adds the 'Share this link' item to the single products page.
sv: Lägget till "Dela den här länken" på varje enskild produkts sida.

en: Adds the 'Users who bought this also bought' item to the single products page.
sv: Lägger till "Användare som köpte det här köpte även" på varje enskild produkts sida.

en: Adds the Facebook Like button on your single products page.
sv: Lägger till Facebook Gilla-knappen på din enskilda produkts sida.

en: Admin Menu
sv: Administratör meny

en: Admin Menu Widget
sv: Administratör many Widget

en: Admin Report
sv: Administrationsrapport

en: Admin Settings
sv: Administrationsinställningar

[ctx: Admin settings tab in Settings->Store page]
en: Admin
sv: Admininistratör

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced Theme Settings
sv: Avancerade temainställningar

en: Advertising
sv: Annonsera

en: Air Mail
sv: Flygpost

en: Albania
sv: Albanien

en: Albanian Lek
sv: Albanska Lek

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Algerian Dinar
sv: Algeriska Dinar

en: All
sv: Alla

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: All Markets
sv: Alla marknader

en: All Product Categories
sv: Alla produktkategorier

en: All Product Tags
sv: Alla produktetiketter

en: All Products
sv: Alla produkter

en: All Variations
sv: Alla variationer

en: All services used if no services selected
sv: Alla tjänster används om ingen tjänst är vald

en: Allow users to comment on this Product.
sv: Tillåt användare att kommentera denna produkt.

en: Alt text for the product image, e.g. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;
sv: Alternativ text för produktbilden, t.ex. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Amount
sv: Mängd

en: Angolan New Kwanza
sv: Angolanska Nya Kwanza

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply On All Products
sv: Verkställ på alla produkter

en: Apply tax when Billing Country is the same as Tax Rate
sv: Verkställ moms när faktureringslandet är samma som momssatsen

en: Apply tax when Shipping Country is the same as Tax Rate
sv: Verkställ när fraktland är samma som momssatsen

en: Apply to Shipping
sv: Verkställ på frakt

en: Apply to current variations?
sv: Verkställ till nuvarande variationer?

en: Arab Emirates Dirham
sv: Arabemiratens dirham

en: Argentine Peso
sv: Argentinsk peso

en: Armenia
sv: Armenien

en: Armenian Dram
sv: Armeniska dram

en: Aruban Guilder
sv: Aruba Guilder

en: At a Glance
sv: I korthet

en: Australia
sv: Australien

en: Australian Dollar
sv: Australisk dollar

en: Austria
sv: Österrike

en: Avg Order
sv: Snittbeställning

en: Avg. Customer Rating
sv: Genomsnittligt kundbetyg

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Bahamian Dollar
sv: Bahamas Dollar

en: Bahraini Dinar
sv: Bahrain Dinar

en: Bangladeshi Taka
sv: Bangladesh Taka

en: Base City:
sv: Bas stad:

en: Base Country/Region
sv: Bas land/region

en: Base Zipcode/Postcode:
sv: Postnummer:

en: Begins with
sv: Börjar med

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belarussian Ruble
sv: Vitryska rubel

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bermudian Dollar
sv: Bermudiansk Dollar

en: Billing Address
sv: Faktura adress

en: Billing Details
sv: Faktureringsdetaljer

en: Bosnia-Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Botten

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Brazilian Real
sv: Brasilianska Real

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska Indiska Oceanöarna

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Bulgarian Lev
sv: Bulgariska Lev

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: Button Settings
sv: Knappinställningar

en: Button Type
sv: Knapptyp

en: Buy Now
sv: Köp nu

en: Buy Now Button only works for Paypal Standard, please activate Paypal Standard to enable this option.
sv: Köp nu-knappen fungerar bara med Paypal Standard, så du måste aktivera Paypal Standard för att kunna använda det här alternativ.

en: Buyers Name:
sv: Köparens namn:

en: By %s
sv: Av %s

en: By Default Display Comments on
sv: Visa kommentarer som standard på

en: CFP Franc
sv: CFP-franc

en: Calculate Shipping Price
sv: Beräkna fraktkostnad

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Canadian Dollar
sv: Kanadensisk dollar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cape Verde Escudo
sv: Kap Verde escudo

en: Card Type *
sv: Kort Typ *

en: Cart Items with Custom Files
sv: Artiklar i varukorgen med anpassade filer

en: Cart Items with Custom Messages
sv: Aritkel i varukorgen med anpassade meddelanden

en: Cart Location
sv: Varukorgens plats

en: Catalog View
sv: Katalogvy

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category Image
sv: Kategoribild

en: Category requires additional checkout form fields
sv: Kategorin kräver ytterligare formulärfält i kassan

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Cayman Islands Dollar
sv: Caymanöarna Dollar

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Check MIME types on file uploads
sv: Kontrollera MIME typer vid filuppladdningar

en: Check Out Form Fields updated.
sv: Kassans formulärfält uppdaterade.

en: Check or uncheck variation boxes and then click Update Variations to add or remove variations.
sv: Markera eller avmarkera variations rutorna och klickar sedan på uppdatera variationer för att lägga till eller ta bort variationer.

en: Checkout
sv: Kassa

en: Checkout Page Settings
sv: Inställningar för kassasida

en: Checkout Settings
sv: Kassainställningar

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
sv: Kassa

en: Chilean Peso
sv: Chilenska peso

en: China
sv: Kina

en: Choose a downloadable file for this product:
sv: Välj en nerladdningsbar fil för denna produkt:

en: Choose a downloadable file for this variation
sv: Välj en nerladdningsbar fil för denna variation

en: Choosing "Yes" means that thumbnails are cropped to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
sv: Om du väljer "Ja" så kommer miniatyrer att bli beskurna till exakta dimensioner (normalt så är miniatyrer proportionella)

en: Christmas Island
sv: Julön

en: City
sv: Stad

en: City:
sv: Ort:

en: Clear cart
sv: Töm varukorg

en: Click Here
sv: Klicka här

en: Click and Drag to Order Checkout Fields
sv: Klicka och dra för att sortera kassafälten

en: Click to download
sv: Klicka för att ladda ner

en: Closed Order
sv: Stängd beställning

en: Closed sale | Closed sales
sv[0]: Stängd försäljning
sv[1]: Stängda försäljningar

en: Colombian Peso
sv: Colombiansk peso

en: Column (%s)
sv: Kolumn (%s)

en: Comment Settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Commercial Address
sv: Kommersiell adress

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Comoros Franc
sv: Komorerna Franc

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
sv: Slutför det här formuläret för att inkludera ett personligt meddelande med ditt köp.

en: Conditions
sv: Villkor

en: Confirm Payment
sv: Bekräfta betalning

en: Congo
sv: Kongo

en: Contains
sv: Innehåller

en: Continue Shopping
sv: Fortsätt handla

en: Convert to
sv: Konvertera till

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cost before shipping:
sv: Kostnad före frakt:

en: Costa Rican Colon
sv: Costa Ricas Colon

en: Could not insert product into the database
sv: Kunde inte lägga till produkt i databasen

en: Could not update product in the database
sv: Kunde inte uppdatera produkt i databasen

en: Country
sv: Land

en: Country:
sv: Land:

en: Coupon
sv: Kupong

en: Coupon Code
sv: Kupongkod

en: Coupon is not valid.
sv: Kupongen är inte giltig

en: Coupons
sv: Kuponger

en: Crafty
sv: Listig

en: Credit Card Expiry *
sv: Giltighetsdatum *

en: Credit Card Number *
sv: Kreditkortsnummer *

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Croatian Kuna
sv: Kroatiska Kuna

en: Crop Thumbnails
sv: Beskär miniatyrer

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cuban Peso
sv: Kubanska Peso

en: Currency Converter
sv: Valuta omvandlare

en: Currency Settings
sv: Valutainställningar

en: Currency Sign Location
sv: Plats för valutatecken

en: Currency Type
sv: Valuta

en: Currency type
sv: Valuta

en: Current Month
sv: Nuvarande månad

en: Custom Messages
sv: Anpassade meddelanden

en: Custom Meta
sv: Kunddetaljer

en: Custom thumbnail size for this image on the main Product Page
sv: Anpassad storlek för miniatyren av denna bild på huvud-produktsidan

en: Customer Details
sv: Kunddetaljer

en: Customer Type
sv: Kundtyp

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Cyprus Pound
sv: Cypriotiska pundet

en: Czech Koruna
sv: Tjeckiska koruna

en: Czech Rep.
sv: Tjeckien

en: Danish Krone
sv: Dansk Krona

en: Date
sv: Datum

en: Date / Time
sv: Datum / Tid

en: Deactivate coupon after it has been used.
sv: Avaktivera kupong efter att den har blivit använd.

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
sv: Kära kund, vi är glada att kunna meddela att din beställning har uppdaterats och att dina nedladdningar nu är aktiva. Ladda ner ditt köp genom att använda länkarna nedan.[download_links]Tack för ditt tålamod.

en: Decimal separator
sv: Decimalavgränsare

en: Default Product Group Thumbnail Size
sv: Standardstorlek för produktgruppsminiatyrer

en: Default Product Thumbnail Size
sv: Standardstorlek för produktminiatyrer

en: Default View
sv: Standardvy

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Image
sv: Ta bort bild

en: Delete this log
sv: Ta bort den här loggen

en: Delivery State
sv: Frakt stat

en: Democratic Republic of Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination Type
sv: Destinations typ

en: Details
sv: Detaljer

en: Disable link in Title
sv: Inaktivera länk i titel

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Discount
sv: Rabatt

en: Discounted Price
sv: Nedsatt pris

en: Display "+ Postage & Tax"
sv: Visa "+ porto & moms"

en: Display "Add To Cart" Button
sv: Visa "Lägg i varukorgen"-knappen

en: Display "More Details" Button
sv: Visa "Fler detaljer"-knappen

en: Display Category Shortcode
sv: Visa kortlänk för kategorier

en: Display Cross Sales
sv: Visa korsförsäljning

en: Display Description
sv: Visa beskrivning

en: Display Facebook Like
sv: Visa Facebook Gilla

en: Display Fancy Purchase Notifications
sv: Visa häftiga köpmeddelanden

en: Display Featured Product above Product Pages
sv: Visa utvald produkt överst på produktsidan.

en: Display How Customer Found Us Survey
sv: Visa hur kunder hittade oss unders&ouml;kning

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display Variations
sv: Visa variationer

en: Display per item shipping
sv: Visa frakt per artikel

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Dominican Peso
sv: Dominikanska Peso

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Don't have a USPS API account ?
sv: Saknar du ett USPS API konto?

en: Don't have an API login/ID ?
sv: Har du ingen API inloggning/ID ?

en: Download CSV
sv: Ladda ner CSV

en: Downloads Left
sv: Nerladdningar kvar

en: Downloads for this log have been released.
sv: Nerladdningar för denna logg har blivit släppta.

en: Draft
sv: Utkast

en: Drag
sv: Dra

en: Drag &amp; Drop
sv: Drag &amp; släpp

en: Drag to a new position
sv: Dra till ny position

en: Due to a problem in WordPress Permalinks and Custom Post Types, WP e-Commerce encourages you to refresh your permalinks a second time. (for a more geeky explanation visit <a href="%s">trac</a>)
sv: På grund av ett problem med WordPress permalänkar och anpassade inläggstyper, ber WP e-Commerce dig att uppdatera dina permalänker en andra gång. (för en mer nördig förklaring besök <a href="%s">trac</a>)

en: E-mail
sv: E-post

en: East Caribbean Dollar
sv: Karibiska Dollar

en: East Carribean Dollar
sv: Karibiska Dollar

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv: Redigera &#8220;%s&#8221;

en: Edit Product
sv: Redigera produkt

en: Edit Product Category
sv: Redigera produktkategori

en: Edit Tag
sv: Redigera etikett

en: Edit Variation
sv: Redigera variation

en: Edit this product
sv: Redigera denna produkt

en: Egypt
sv: Egyptien

en: Egyptian Pound
sv: Egyptiskt pund

en: Email
sv: E-post

en: Email:
sv: Email

en: Empty Your Cart
sv: Töm din varukorg

en: Enable Comments
sv: Aktivera kommentarer

en: Enable Free Shipping Discount
sv: Aktivera fri frakt-rabatten

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
sv: Aktivera frakt samma som faktura alternativet:

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Enter coupon code
sv: Skriv in kupongkod

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
sv: Skriv in betalningsinstruktioner som du vill visa för dina kunder när det gör ett köp

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
sv: Lägg till ditt API-namn och din API-nyckel för att frigöra det från en sida som du inte använder längre.

en: Enter your email address
sv: Skriv in din e-postadress

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Eritrean Nakfa
sv: Eritreas Nakfa

en: Error Number:
sv: Felnummer:

en: Error updating product
sv: Fel vid uppdatering av produkt

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
sv: Fel: Några filer gick inte att kopiera. Kontrollera att temamappen är skrivbar.

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
sv: Fel: du har inte behörighet att redigera denna produkt

en: Estonia
sv: Estland

en: Estonian Kroon
sv: Estniska Kroon

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Ethiopian Birr
sv: Etiopiska Birr

en: Existing Customer
sv: Existerande kund

en: Expiry
sv: Upphör

en: Express Post
sv: Expresspaket

en: Express Post International
sv: Expresspaket internationellt

en: External Link
sv: Extern länk

en: External Link Target
sv: Mål för extern länk

en: External Link Text
sv: Text för extern länk

en: External Shipping Calculators
sv: Externa fraktkalkylatorer

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
sv: Standard (bestäms av tema)

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Falkland Islands Pound
sv: Falklandsöarna Pound

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: File Names
sv: Filnamn

en: File(s) attached:
sv: Fil(er) bifogade:

en: Final Total
sv: Total summa

en: Financial Year End
sv: Räkenskapsår

en: First Class Mail Type
sv: Första klass posttyp

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Page
sv: Första sidan

en: Fix Product Group Permalinks
sv: Fixa produktgruppens permalänkar

en: Flat Rate Settings
sv: Schablonbelopp inställningar

en: For More Information
sv: För mer information

en: For each column, select the field it corresponds to in 'Belongs to'. You can upload as many products as you like.
sv: För varje kolumn, välj det fält som det motsvarar i 'Tillhör'. Du kan ladda upp så många produkter du vill.

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
sv: Till exempel, här kan du som butiksägare skriva in i dina uppgifter om ditt bankkonto eller adress så att kunderna kan använda manuell betalning.

en: For more information visit our documentation page.
sv: För mer information besök vår dokumentationssida.

en: Force users to use SSL
sv: Tvinga användare att använda SSL

en: Form Fields
sv: Formulärfält

en: France
sv: Frankrike

en: Francs
sv: Franc

en: Free Shipping
sv: Fri frakt

en: Free shipping
sv: Fri frakt

en: French Southern Territories
sv: Franska Sydterritorierna

en: From
sv: Från

en: Full Size
sv: Full storlek

en: GST
sv: Moms

en: GST/Tax Rate
sv: Moms i %

en: Gallery Thumbnail Image Size
sv: Bildstorlek för miniatyrgalleri

en: Gambian Dalasi
sv: Gambisk Dalasi

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

[ctx: General settings tab in Settings->Store page]
en: General
sv: Allmänt

en: Georgian Lari
sv: Georgiska Lari

en: Germany
sv: Tyskland

en: Getshopped News
sv: Getshopped Nyheter

en: Ghanaian Cedi
sv: Ghanansk cedi

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: Go to Checkout
sv: Gå till kassan

en: Grams
sv: Gram

en: Great Britain
sv: Storbrittanien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Grid View
sv: Tabellvy

en: Guadeloupe (French)
sv: Guadeloupe (franska)

en: Guatemalan Quetzal
sv: Guatemalas Quetzal

en: Guinea Bissau
sv: Guinea-Bissau

en: Haitian Gourde
sv: Haitiska Gourde

en: Heading
sv: Rubrik

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldöarna

en: Height
sv: Höjd

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help on finding the Account ID
sv: Hjälp att hitta konto ID

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
sv: Här anpassar du formulären som visas i kassan. I kassan kan du samla in viktiga kunduppgifter som kommer att synas i dina köploggar t.ex. kundens adress, namn...

en: Hide "Add to cart" button
sv: Dölj "Lägg i varukorgen"-knappen

en: Honduran Lempira
sv: Honduranska Lempira

en: Hong Kong Dollar
sv: Hong Kong dollar

en: How User Found Us:
sv: Hur köparen hittade oss:

en: How did you find us
sv: Hur hittade du oss

en: Hungarian Forint
sv: Ungerska forint

en: Hungary
sv: Ungern

en: I agree to The <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Terms and Conditions</a>
sv: Jag godkänner <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Köpvillkoren</a>

en: I have limited stock for this Product
sv: Jag har ett begränsat lager av denna produkt

en: Iceland
sv: Island

en: Iceland Krona
sv: Isländsk Krona

en: If price is
sv: Om priset är

en: If stock runs out, this Product will not be available on the shop unless you untick this box or add more stock.
sv: Om varan tar slut på lager, kommer denna produkt inte att vara tillgänglig i butiken förrän du avmarkerar denna låda eller lägger till mer i lager.

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
sv: Om produkten tar slut i lager status, sätt statusen till opublicerad & e-posta webbplatsägaren

en: If this product is for sale on another website enter the link here. For instance if your product is an MP3 file for sale on iTunes you could put the link here. This option overrides the buy now and add to cart links and takes you to the site linked here. You can also customise the Buy Now text and choose to open the link in a new window.
sv: Om denna produkt är till salu på en annan webbplats kan du ange länken här. Till exempel om din produkt är en MP3-fil till försäljning på iTunes kan du lägga länken här. Det här alternativet ändrar länken för knapparna "köp nu" och "lägg till i kundvagn" och tar dig till länken du angett. Du kan också anpassa knapptexten och välja att öppna länken i ett nytt fönster.

en: If weight is
sv: Om vikten är

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
sv: Om ja, så måste du sätta på WordPress-alternativet "Vem som helst kan registrera sig"

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
sv: Om du är bosatt i Amerika måste du lägga till din egen Zipcode för att UPS och USPS ska fungerar. Detta bör vara din Zipcode för din verksamhet.

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
sv: Om du enbart säljer digitala nedladdningar, bör du inaktivera frakt på din webbplats.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
sv: Om du inte vill frakta till en särskild region, lämna fältet tomt. För att erbjuda gratis frakt till en särskild region, skriv in 0.

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
sv: Om ni har handlat hos oss tidigare så logga in här för att köpa

en: If you have moved your files in some other way i.e FTP, you may need to click the Flush Theme Cache. This will refresh the locations WordPress looks for your templates.
sv: Om du har flyttat filerna på ett annat sätt såsom FTP eller andra metoder, kan det vara bra att klicka på "Rensa temacache". Då uppdateras sökvägarna till dina mallar.

en: Image
sv: Bild

[ctx: Import settings tab in Settings->Store page]
en: Import
sv: Importera

en: In Category
sv: I kategori

en: Incomplete Sale
sv: Ofullständig försäljning

en: India
sv: Indien

en: Indian Rupee
sv: Indiska rupee

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Indonesian Rupiah
sv: Indonesisk rupiah

en: Insert
sv: Infoga

en: Insure shipment against cart total
sv: Försäkra frakt mot varukorgens summa

en: IntenseDebate Account ID
sv: IntenseDebate konto-ID

en: Internal Shipping Calculators
sv: Interna fraktkalkylatorer

en: International Shipping Fee
sv: Internationell fraktkostnad

en: Invalid Image parameters
sv: Ogiltig bildparameter

en: Invalid Taxonomy
sv: Ogiltig taxonomi

en: Iranian Rial
sv: Iransk rial

en: Iraq
sv: Irak

en: Iraqi Dinar
sv: Irakiska dinarer

en: Ireland
sv: Irland

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Israeli New Shekel
sv: Israeliska nya shekel

en: Italian Lira
sv: Italienska lire

en: Italy
sv: Italien

en: Item Number
sv: Artikelnummer

en: Item name
sv: Artikelnamn

en: Items Ordered
sv: Beställda artiklar

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Jamaican Dollar
sv: Jamaicanska Dollar

en: Japanese Yen
sv: Japanska yen

en: Job Dispatched
sv: Arbete skickat

en: Join up now
sv: Gå med nu

en: Jordanian Dinar
sv: Jordanska Dinar

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kazakhstan Tenge
sv: Kazakstan Tenge

en: Kenyan Shilling
sv: Kenyanska Shilling

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Korea, North
sv: Nordkorea

en: Korea, South
sv: Sydkorea

en: Korean Won
sv: Koreanska Won

en: Kuwaiti Dinar
sv: Kuwait Dinar

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Label
sv: Etikett

en: Label Description
sv: Etikettbeskrivning

en: Last &raquo;
sv: Sista &raquo;

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Last four months of sales on a per product basis:
sv: Kvartalsförsäljningen baserat på per produkt:

en: Latest Products
sv: Senaste produkter

en: Latest Products Widget
sv: Senaste produkter Widget

en: Latvia
sv: Lettland

en: Latvian Lats
sv: Lettiska lats

en: Lebanese Pound
sv: Libanesiska pund

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Length
sv: Längd

en: Liberian Dollar
sv: Liberianska Dollar

en: Libya
sv: Libyen

en: Libyan Dinar
sv: Libyska dinar

en: Life Number
sv: Liv nummer

en: Lightbox script to use
sv: Används detta LightBox-script

en: List View
sv: Listvy

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Lithuanian Litas
sv: Litauisk litas

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local Shipping Fee
sv: Inrikes fraktkostnad

en: Lock downloads to IP address
sv: Lås nedladdningar till IP adress

en: Logic
sv: Logik

en: Login &raquo;
sv: Logga in &raquo;

en: Long Message:
sv: Långt meddelande:

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
sv: Det verkar som att du använder en gammal version av WordPress, du måste använda WordPress 3.0 eller senare för att WP e-Commerce 3.8

en: Lots of things have changed in this version. Before updating please backup your database and files in case anything goes wrong.
sv: Många saker har ändrats i den här versionen. Innan du uppdaterar, gör en säkerhetskopia av din databas och dina filer ifall att något skulle bli fel.

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: MP3 Player
sv: MP3 Spelare

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Malagasy Franc
sv: Madagaskars Franc

en: Malaysian Ringgit
sv: Malaysiska ringgit

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Maltese Lira
sv: Maltesiska liran

en: Manage Product Images
sv: Hantera produktbilder

en: Mandatory
sv: Obligatorisk

en: Manual
sv: Manuell

en: Manual Payment
sv: Manuell betalning

en: Marketing Section
sv: Marknadsföringssektion

[ctx: Marketing settings tab in Settings->Store page]
en: Marketing
sv: Marknadsföring

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Martinique (French)
sv: Martinique (franska)

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mauritanian Ouguiya
sv: Mauretanska Ouguiya

en: Max Upload Size
sv: Maximal uppladdningsstorlek

en: Max downloads per file
sv: Max antal nerladdningar per fil

en: Members Only Module
sv: Medlemmar endast modul

en: Members and Capabilities
sv: Medlemmar ochförmågor

en: Mexican Nuevo Peso
sv: Mexikanska peso Nuevo

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Misc Checkout Options
sv: Övriga alternativ för kassan

en: Missed schedule
sv: Missat schema

en: Mobile Sales App
sv: Försäljningsapp för mobilen

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Moldovan Leu
sv: Moldaviska Leu

en: Money and Payment
sv: Valuta och betalning

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Mongolian Tugrik
sv: Mongoliska Tugrik

en: More Details
sv: Fler detaljer...

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Mozambique Metical
sv: Moçambique metical

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Namibian Dollar
sv: Namibiska dollar

en: Nepalese Rupee
sv: Nepalesiska rupier

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antillean Guilder
sv: Nederländerna Antillean Guilder

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia (French)
sv: Nya Kaledonien (franska)

en: New Product
sv: Ny produkt

en: New Product Category Name
sv: Namn på ny produktkategori

en: New Product Tag Name
sv: Namn på ny produktetikett

en: New Variation Name
sv: Namn för ny variation

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New Zealand Dollar
sv: Nya Zeeland Dollar

en: Next &gt;
sv: Nästa &gt;

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: NextGen Gallery Buy Now Buttons
sv: NextGen Gallery köp nu-knappar

en: Nicaraguan Cordoba Oro
sv: Nicaraguas Cordoba Oro

en: Nigerian Naira
sv: Nigerianska Naira

en: No
sv: Nej

en: No Category
sv: Ingen kategori

en: No Image
sv: Ingen bild

en: No Parent
sv: Ingen förälder

en: No Product
sv: Ingen produkt

en: No Tags
sv: Inga etiketter

en: No Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
sv: Inga temafiler har flyttats till temamappen i din WordPress.

en: No products found
sv: Inga produkter hittade

en: No products found in Trash
sv: Inga produkter hittade i papperskorgen

en: No transactions for this month.
sv: Inga transaktioner för denna månad

en: None
sv: Ingen

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korean Won
sv: Nordkoreanska won

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Norwegian Krone
sv: Norska kronor

en: Note: Anytime you update any of the thumbnail settings, WPeC will automatically resize all of your thumbnails for you.  Depending on how many images you have, this could take awhile.
sv: Observera: Vid ändring av storlek för miniatyrer kommer WPeC att automatiskt ändra storleken på alla dina miniatyrer. Beroende på hur många bilder du har, så kan detta ta ett tag.

en: Note: If the server times out or runs out of memory, just reload this page, the server will pick up where it left off.
sv: Observera: Om servern gör timeout eller får slut på minnet, ladda bara om denna sida, servern kommer att fortsätta där den slutade.

en: Note: It looks like you have custom permalinks, you will need to refresh your permalinks <a href="%s">here</a>
sv: Observera: det verkar som om du har anpassade permalänkar, du måste uppdatera dina permalänkar <a href="%s">här</a>.

en: Note: Tax Bands do not take affect when product prices are tax exclusive.
sv: Observera: Momssatser påverkar inte när produktpriser är exklusive moms.

en: Note: The Admin Report is the email sent to the e-mail address set above as soon as someone successfully buys a product.
sv: Observera: Administrationsrapporten skickas till e-postadressen som angivits ovan så fort någon fullföljt ett köp.

en: Note: The purchase receipt is the message e-mailed to users after purchasing products from your shop.
sv: Observera: Inköpskvittot är meddelandet som skickas till köparen efter ett köp.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Notify site owner and unpublish this Product if stock runs out
sv: Meddela butiksägaren och plocka bort varan om den tar slut på lager

en: Number of Products
sv: Antal produkter

en: Number of products per Page:
sv: Antal produkter per sida:

en: Number of products to show:
sv: Antal produkter att visa:

en: Off Site Product link
sv: Länk till extern produkt

en: Old Price
sv: Ordinarie pris

en: Omani Rial
sv: Omanska rial

en: One or more of this products variations are out of stock.
sv: En eller flera av denna produkts variationer är slut i lager.

en: Oops, there is nothing in your cart.
sv: Oj, det finns ingenting i din varukorg.

en: Open link in a new window
sv: Öppna länken i nytt fönster

en: Open link in the same window
sv: Öppna länken i samma fönster

en: Order | Orders
sv[0]: Beställning
sv[1]: Beställningar

en: Order Details
sv: Beställningsdetaljer

en: Order ID
sv: Beställnings ID

en: Order Notes
sv: Anteckningar för beställning

en: Order Pending: Payment Required
sv: Beställning väntar: Betalning krävs

en: Order Received
sv: Beställning mottagen

en: Order Status
sv: Beställningsstatus

en: Order Status:
sv: Beställningsstatus

en: Ounces
sv: Uns

en: Packaging
sv: Emballage

en: Packing Slip
sv: Följesedel

en: Page
sv: Sida

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Page Number position
sv: Position för sidnummer

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Pagination settings
sv: Inställningar för sidnumrering

en: Pakistan Rupee
sv: Pakistansk rupee

en: Panamanian Balboa
sv: Panamanska Balboa

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Papua New Guinea Kina
sv: Papua Nya Guinea Kina

en: Parent Product Category
sv: Övre produktkatergori:

en: Parent Product Category:
sv: Övre produktkatergori:

en: Parent Variation
sv: Förälder variation

en: Parent Variations:
sv: Förälder variationer:

en: Password
sv: Lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Payment Declined
sv: Betalning avvisad

en: Payment Method
sv: Betalningsmetod

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Payment Type
sv: Betalningstyp

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
sv: Betalningar

en: Pending sale | Pending sales
sv[0]: Väntande försäljning
sv[1]: Väntande försäljningar

en: People can use this RSS feed to keep up to date with your product list.
sv: Personer kan använda detta RSS-flöde för att hålla sig uppdaterade med din produktlista.

en: People who bought this item also bought
sv: Personer som köpte den här artikeln har köpte även

en: Per Product
sv: Per produkt

en: Personalisation Options
sv: Anpassningsalternativ

en: Personalize Your Product
sv: Anpassa din produkt

en: Peruvian Nuevo Sol
sv: Peruansk nuevo sol

en: Philippine Peso
sv: Filippinsk peso

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Please Select A Payment Gateway
sv: Välj en betalningsmetod

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
sv: Acceptera villkoren, annars kan vi inte bearbeta din order.

en: Please backup your website before updating!
sv: Gör en säkerhetskopia av din webbplats innan du uppdaterar!

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
sv: Välj ett land nedan för att kalkulera fraktkostnader

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
sv: Skriv in ett postnummer och klicka sedan på fortsätt

en: Please enter a valid <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span>.
sv: Skriv in en giltig <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span>.

en: Please enter a valid CVV.
sv: Ange ett giltigt CVV.

en: Please enter a valid address
sv: Skriv in en giltig adress

en: Please enter a valid card number.
sv: Ange ett giltigt kortnummer.

en: Please enter a valid email address
sv: Skriv in en giltig e-postadress

en: Please enter a valid expiry date.
sv: Ange ett giltigt utgångsdatum.

en: Please enter a valid name
sv: Skriv in ett giltigt namn

en: Please enter a valid phone number
sv: Skriv in ett giltigt telefonnummer

en: Please enter a valid surname
sv: Skriv in ett giltigt förnamn

en: Please enter your town or city.
sv: Skriv in din stad eller ort.

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
sv: Ange ett postnummer och klicka sedan på Kalkulera för att fortsätta.

en: Please provide for more accurate rates
sv: Ange för mer korrekt pris

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
sv: Avstå från att ladda upp bilder större än <strong>%d x %d</strong>  pixlar

en: Please review your order
sv: Granska din beställning

en: Please select
sv: Välj

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
sv: Välj en kategori där du vill placera alla produkter från denna CSV i

en: Please select your country from the list.
sv: Välj ditt land från listan.

en: Please visit our shop
sv: Besök vår butik

en: Polish Zloty
sv: Polska zloty

en: Polynesia (French)
sv: Polynesien (franska)

en: Postage &amp; Tax
sv: Porto &amp; moms

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Postal code:
sv: Postnummer:

en: Pound Sterling
sv: Brittiska pund

en: Premium Upgrades
sv: Premium uppgraderingar

en: Presentation Settings
sv: Inställningar för presentation

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv: Förhandsgranska &#8220;%s&#8221;

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Price
sv: Pris

en: Price Control
sv: Priskontroll

en: Price Range
sv: Prisintervall

en: Price Range Widget
sv: Prisintervall Widget

en: Price:
sv: Pris:

en: Price: %s and above.
sv: Pris: %s och uppåt.

en: Product
sv: Produkt

en: Product Categories
sv: Produktkategorier

en: Product Category
sv: Produktkategori

en: Product Category Settings
sv: Produktkategori inställningar

en: Product Code
sv: Produktkod

en: Product Display
sv: Visa produkt

en: Product Donations
sv: Produktdonationer

en: Product Download
sv: Produktnerladdning

en: Product Grouping Widget
sv: Produktgruppering Widget

en: Product Groups Only (All products displayed)
sv: Endast produktgrupper (Alla produkter visas)

en: Product Groups/Products Display
sv: Produktgrupper/produkter vy

en: Product Image Gallery
sv: Produktbildsgalleri

en: Product Images
sv: Produktbilder

en: Product Name
sv: Produktnamn

en: Product Options
sv: Produktalternativ

en: Product Page Settings
sv: Inställningar för produktsida

en: Product Search Tags
sv: Produktsökefter etiketter

en: Product Settings
sv: Produktinställningar

en: Product Slider
sv: Produktglidare

en: Product Specials
sv: Erbjudanden

en: Product Specials Widget
sv: Erbjudanden Widget

en: Product Specific Tax
sv: Produktspecifik moms

en: Product Status
sv: Produktstatus

en: Product Tags
sv: Produktetiketter

en: Product Tags Widget
sv: Produktetiketter Widget

en: Product in stock
sv: Produkt i lager

en: Product not in stock
sv: Produkten finns inte i lager

en: Product prices are tax exclusive - add tax to the price during checkout
sv: Produktpriserna är exklusive moms  - moms läggs till i kassan

en: Production
sv: Produktion

en: Products
sv: Produkter

en: Products Page
sv: Produktsida

en: Products Page Thumbnail Size:
sv: Storlek på miniatyrbilder för produktsidor:

en: Products Per Row
sv: Produkter per rad

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
sv: Produkter i den här kategorin använder faktureringsadressen för att kalkylera frakt.

en: Prohibited <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">by Google?</a>
sv: Avstängd <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">av Google?</a>

en: Property
sv: Egenskap

en: Publish
sv: Publicera

en: Published
sv: Publicerad

en: Purchase
sv: Köp

en: Purchase #
sv: Köp #

en: Purchase # %s
sv: Köp # %s

en: Purchase History
sv: Köphistorik

en: Purchase Log Date:
sv: Datum för köplogg

en: Purchase Log Email
sv: E-post för köplogg

en: Purchase Number:
sv: Köpnummer

en: Purchase Receipt
sv: Inköpskvitto

en: Purchase Receipt - Reply Address
sv: Inköpskvitto - svarsadress

en: Purchase Receipt - Reply Name
sv: Inköpskvitto - svarsnamn

en: Purchase Report
sv: Inköpsrapport

en: Purchase unavailable options
sv: Köp otillgängliga alternativ

en: Qatari Rial
sv: Qatar Rial

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity
sv: Antal

en: Quantity In Cart
sv: Antal i varukorg

en: Quantity:
sv: Antal:

en: Quick Edit
sv: Snabbredigering

en: RSS Address
sv: RSS-adress

en: RSS Feed Address
sv: Adress till RSS-flöde

en: Read the rest of this entry &raquo;
sv: Läs resten av inlägget &raquo;

en: Receipt has been resent
sv: Kvitto har skickats om

en: Release downloads locked to this IP address %s
sv: Frige nedladdningar låsta till den här IP adressen %s

en: Remaining stock of %s is 0. Product was unpublished.
sv: Återstående lager av %s är 0. Produkten blev opublicerad.

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove this record
sv: Radera denna post

en: Replace Page Title With Product/Category Name
sv: Ersätt sidans titel med produkt-/kategorinamn

en: Replace tax percentage with product specific tax rate
sv: Ersätt momsprocent med produktspecifik moms

en: Resend Receipt to Buyer
sv: Skicka om kvitto till köpare

en: Reset API Key
sv: Återställ API-nyckel

en: Residential Address
sv: Bostadsadress

en: Reunion (French)
sv: Reunion (franska)

en: Revenue
sv: Intäkter

en: Review and purchase
sv: Granska och köp

en: Romania
sv: Rumänien

en: Romanian Leu
sv: Rumänsk leu

en: Russia
sv: Ryssland

en: Russian Ruble
sv: Ryska rubel

en: SKU
sv: Art.nr.

en: SKU:
sv: ART.NR.:

en: Saint Kitts & Nevis Anguilla
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent & Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sale
sv: Försäljning

en: Sale Price
sv: Försäljningspris

en: Sale Price:
sv: Försäljningspris:

en: Sale Products:
sv: Försäljningsprodukter

en: Sales
sv: Försäljningar

en: Sales Summary
sv: Översikt av försäljningar

en: Sales Upgrade Fix
sv: Försäljningsuppgraderingsfix

en: Sales by Month
sv: Försäljning per månad

en: Sales by Quarter
sv: Försäljning per kvartal

en: Sales over or equal to: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> will receive free shipping.
sv: Försäljningar över eller lika med: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> kommer att få fri frakt.

en: Same as billing address:
sv: Samma som fakturaadress:

en: Samoan Tala
sv: Samoanska Tala

en: Sandbox (For testing)
sv: Sandlåda (För testning)

en: Sao Tome and Principe
sv: Sao Tomé och Principe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save
sv: Spara

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Saved
sv: Sparad

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Sea Mail
sv: Sjöpost

en: Search Logs
sv: Sök loggar

en: Search Product Categories
sv: Sök bland produktkategorier

en: Search Products
sv: Sök efter produkter

en: Search Variations
sv: Sök efter variationer

en: Select
sv: Välj

en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Select Category:
sv: Välj kategori:

en: Select Services
sv: Välj tjänster

en: Select a Form Set
sv: Välj ett formulär

en: Select a Product
sv: Välj en produkt

en: Select a Unique Name
sv: Välj ett unikt namn

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
sv: Välj en fil från din dator att inkludera med detta köp.

en: Select all downloadable files for %s
sv: Välj alla nedladdningsbara filer för %s

en: Select an MP3 file to upload as a preview
sv: Välj en MP3-fil att ladda upp som en förhandsgranskning

en: Select an Option
sv: Välj ett alternativ

en: Select from existing files
sv: Välj från existerande filer

en: Select if you would like to import your products in as Drafts or Publish them right away.
sv: Välj om du vill importera dina produkter som utkast eller publicera dom direkt.

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
sv: Välj  de frakttjänster som du vill erbjuda i kassan:

en: Select the markets you are selling products to.
sv: Välj de marknader som du säljer produkter till.

en: Select the markets you are selling this category to.
sv: Välj de marknader som du säljer den här kategorin till.

en: Select the number of products you would like to display per page.
sv: Välj det antal produkter som du vill visa per sida.

en: Select the product you would like to create a shortcode for.
sv: Välj produkten som du vill skapa enkortkod för.

en: Select what product category you want to display on the products page
sv: Välj vilken produktkategori som du vill visa på produktsidan

en: Select your primary business location.
sv: Välj ditt primära verksamhetsområde.

en: Select: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">All</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">None</a>
sv: Välj: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">Alla</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">Ingen</a>

en: Send Custom Message
sv: Skicka anpassat meddelande

en: Server Type
sv: Server typ

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings successfully updated.
sv: Inställningar har uppdaterats.

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Seychelles Rupee
sv: Seychellerna Rupee

en: ShipWire Email
sv: ShipWire e-post

en: ShipWire Password
sv: ShipWire lösenord

en: ShipWire Settings
sv: ShipWire inställningar

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping Address
sv: Frakt adress

en: Shipping Address:
sv: Frakt adress:

en: Shipping City
sv: Frakt ort

en: Shipping Country
sv: Frakt land

en: Shipping First Name
sv: Frakt förnamn

en: Shipping Last Name
sv: Frakt efternamn

en: Shipping Method:
sv: Fraktmetod:

en: Shipping Modules
sv: Fraktmoduler

en: Shipping Option:
sv: Fraktalternativ:

en: Shipping Options
sv: Fraktinställningar

en: Shipping Post Code
sv: Frakt postnummer

en: Shipping Price
sv: Fraktkostnader

en: Shipping State
sv: Frakt län

en: Shipping Status:
sv: Fraktstatus:

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
sv: Frakt

en: Shop Settings
sv: Butiksinställningar

en: Shopping Cart
sv: Varukorg

en: Shopping Cart Settings
sv: Inställningar för produktvagn

en: Shopping Cart Widget
sv: Kundvagn Widget

en: Short Message:
sv: Kort meddelande:

en: Shortcode:
sv: Kortkod:

en: Shortcodes and Template Tags
sv: Kortkoder och mall-etiketter

en: Shortcodes are used to display a particular category or group within any WordPress page or post.
sv: Kortlänkar används för att visa enstaka kategorier/grupper i vilken sida eller inlägg som helst i WordPress.

en: Show Advanced Search
sv: Visa avancerad sök

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show All Products
sv: Visa alla produkter

en: Show Breadcrumbs
sv: Visa sökvägar

en: Show Categories
sv: Visa kategorier

en: Show Description
sv: Visa beskrivning

en: Show Dropshop on every page
sv: Visa Dropshop på varje sida

en: Show Dropshop only on product page
sv: Visa Dropshop enbart på produktsidan

en: Show Product Category Description
sv: Visa beskrivning förproduktkategori

en: Show Product Category Thumbnails
sv: Visa miniatyrer för produktkategorier

en: Show Product Count per Product Category
sv: Visa antal produkter per produktkategori

en: Show Product Ratings
sv: Visa produktbetyg

en: Show Search
sv: Visa sök

en: Show Share This (Social Bookmarks)
sv: Visa dela (sociala bokmärken)

en: Show Stock Availability
sv: Visa lagertillgänglighet

en: Show Subcategory Products in Parent Category
sv: Visa produkter från underkategori i överordnad kategori

en: Show Thumbnail Gallery
sv: Visa miniatyrgalleri

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrer

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
sv: Visa alla %s

en: Show images only
sv: Visa endast bilder

en: Show list of categories
sv: Visa lista med kategorier

en: Show list of product categories
sv: Visa lista med produktkategorier

en: Sign in
sv: Logga in

en: Signing up is free and easy! please fill out your details your registration will happen automatically as you checkout. Don't forget to use your details to login with next time!
sv: Att registrera sig är gratis och enkelt! Fyll i dina uppgifter och registreringen kommer att ske automatiskt när du slutfört ditt köp. Glöm inte att använda dina uppgifter när du loggar in nästa gång!

en: Single Product Image Size
sv: Produktbildens storlek

en: Single Product Page Thumbnail:
sv: Miniatyrbild för enstaka produktsidor:

en: Singular Shipping
sv: Singulär frakt

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
sv: Glidande produktgrupper (1 produkt per sida)

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Slovenian Tolar
sv: Slovenska tolar

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Solomon Islands Dollar
sv: Salomonöarna Dollar

en: Somali Shilling
sv: Somaliska shillingen

en: Some Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
sv: Några temafiler har flyttats till temamappen i WordPress.

en: Sorry something has gone wrong with your download!
sv: Förlåt, någonting blev fel med din nerladdning!

en: Sorry your transaction was not accepted.<br /><a href="%1$s">Click here to go back to checkout page</a>.
sv: Din transaktion accepterades inte.<br /><a href="%1$s">Klicka här för att gå tillbaka till kassan</a>.

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
sv: Tyvärr, men artikeln "%s" är slut i lager.

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
sv[0]: Det finns bara %s av den här varan i lager.
sv[1]: Det finns bara %s av den här varan i lager.

en: Sorry, but this variation is out of stock.
sv: Variationen är slutsåld.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
sv: Du kan inte lägga till noll varor i kundvagnen.

en: Sorry, for some reason, we couldn't duplicate this product because it could not be found in the database, check there for this ID:
sv: Av någon anledning, så kunde vi inte kopiera den här produkten eftersom det gick inte att hitta den i databasen, kolla där efter detta ID:

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
sv: Det går inte att beställa via webben till den här destinationen och/eller vikten. Kontrollera dina destinationsuppgifter.

en: Sorry, sold out!
sv: Tyvärr, slutsåld!

en: Sort Product By
sv: Sortera produkter efter

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South African Rand
sv: Sydafrikansk rand

en: South Georgia & South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Helena Pound
sv: St Helena Pound

en: Standard Parcel Post
sv: Standard postpaket

en: State
sv: Stat

en: State:
sv: Stat:

en: Status: All
sv: Status: Alla

en: Stock
sv: Lager

en: Stock Keeping Unit
sv: Lagerhållnings enhet

en: Stock Qty
sv: Lager kvantiteter

en: Stock Quantity
sv: Lagerantal

en: Stock Quantity Limit
sv: Begränsat lagerantal

en: Stock:
sv: Lager:

en: Store
sv: Butik

en: Store Debug
sv: Butiksfelsökning

en: Store Sales
sv: Butiksförsäljning

en: Store Settings
sv: Butiksinställningar

en: Store Update
sv: Butiksuppdatering

en: Store Upgrades
sv: Butiksuppgraderingar

en: Street 1:
sv: Adress 1:

en: Street 2:
sv: Adress 2:

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
sv: Dina <a href='%s'>produkter</a> laddats upp.

en: Sudanese Dinar
sv: Sudanesiska Dinar

en: Surinam Guilder
sv: Surinam gulden

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen öarna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swedish Krona
sv: Svensk Krona

en: Swiss Franc
sv: Schweiziska franc

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Syrian Pound
sv: Syriska pund

en: Table Rate Price
sv: Räntetabell

en: Tags can be used
sv: Etiketter kan användas

en: Taiwan Dollar
sv: Taiwanesisk dollar

en: Tajik Ruble
sv: Tadzjikiska rubel

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzanian Shilling
sv: Tanzaniska shilling

en: Target Market Restrictions
sv: Målmarknadsbegränsningar

en: Target Markets
sv: Målmarknader

en: Tax
sv: Moms

en: Tax Included
sv: Inklusive moms

en: Tax Logic
sv: Momslogik

en: Tax Rates
sv: Momssats

en: Tax Settings
sv: Momsinställningar

en: Taxes
sv: Momser

en: Taxes are not enabled. See <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
sv: Momser är inte aktiverade. Se <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Inställningar &gt; Momser</a>

[ctx: Taxes settings tab in Settings->Store page]
en: Taxes
sv: Momser

en: Terms and Conditions
sv: Villkor

en: Test Mode Enabled:
sv: Testläge aktiverat:

en: Textarea
sv: Textfält

en: Thai Baht
sv: Thailändsk baht

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
sv: Tack för att du handlar med %shop_name%, varorna kommer att skickas till dig så fort som möjligt, varor som kan laddas ned kan laddas ned med länkarna på den här sidan.Alla priser inkluderar moms, porto och förpackning i förekommande fall.Varor beställde dessa artiklar: %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
sv: Ditt köp väntar på manuell granskning, ett e-postmeddelande kommer att skickas när beställningen godkänts.

en: Thanks, the coupon has been added.
sv: Kupongen har blivit tillagd

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
sv: Posten i köploggen har tagits bort

en: Thanks, the themes have been copied.
sv: Alla teman har kopierats.

en: Thanks, you have made a succesful backup of your theme.  It is located at the URL below.  Please note each backup you create will replace your previous backups.
sv: Du har skapat en säkerhetskopia av ditt tema. Den finns på adressen nedan. Observera att varje säkerhetskopiering som du skapar kommer att ersätta din tidigare skapade säkerhetskopia.

en: Thanks, your changes have been saved.
sv: Dina ändringar blivit sparade.

en: The PayPal API has returned an error!
sv: PayPal API har returnerat ett fel!

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
sv: Målmarknadsfunktionen har avaktiverats eftersom du har Suhosin PHP-tillägget installerat på denna server. Om du behöver använda funktionen målmarknad, inaktivera suhosin-tillägget, om du inte kan göra det så kontakta ditt webbhotell.
    &#9;&#9;&#9;

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature, then disable the suhosin extension. If you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
sv: Funktionen målmarknader har avaktiverats på grund av att du har tillägget Suhosin PHP installerat på din server. Om du behöver använda funktionen målmarknader, avaktivera suhosin-tillägget. Om du inte kan göra det, kontakta ditt webbhotell.

en: The Transaction was successful
sv: Transaktionen lyckades

en: The administrator has unlocked your file
sv: Administratören har låst upp din fil

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
sv: Följande fraktmoduler behöver cURL vilket inte är installerat på den här servern, du kan behöva kontakta din webbhotell leverantör för att få det installerat.

en: The text that people see when making a purchase
sv: Texten som kunderna ser vid ett köp

en: There are no files attached to this product.  Upload a new file or select from other product files.
sv: Det finns inga bifogade filer till denna produkt. Ladda upp en ny fil eller välj en från andra produktfiler.

en: There are no products in this group.
sv: Det finns inga produkter i denna grupp

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
sv: Det finns ingen inköpslogg för ditt val, var vänlig försök igen.

en: There have not been any purchases yet.
sv: Det har inte blivit några köp, än...

en: There is a problem with your PayPal account configuration, please contact PayPal for further information.
sv: Det uppstod ett problem med dina kontoinställningar för PayPal, kontakta PayPal för mer information.

en: There was a problem connecting to the payment gateway.
sv: Det uppstod ett problem med anslutningen till betalningsgatewayen.

en: There was an error while uploading your csv file.
sv: Det uppstod ett fel vid uppladdningen av din csv fil.

en: These notes are only available here.
sv: Dessa anteckningar är endast tillgängliga hära

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
sv: Denna produkt har variationer, för att redigera priset använd <a href="#variation_control">variations kontrollerna</a> nedan.

en: This Product has variations, to edit the quantity please use the Variation Controls below.
sv: Denna produkt har variationer, för att redigera lager använd variationskontrollerna nedanför.

en: This adds a paypal buy now button for the product selected, this will take your customer straight to PayPal.
sv: Det här lägger till en PayPal Köp Nu-knapp för den valda produkten, knappen skickar dina kunder direkt till PayPal.

en: This adds an add to cart button for the product selected.
sv: Detta lägger till en lägg i varukorgen-knapp för den valda produkten.

en: This can cause warnings for your users if you do not have a properly configured SSL certificate
sv: Detta kan orsaka varningar för dina användare om du inte har ett korrekt konfigurerat SSL-certifikat

en: This category requires additional checkout form fields
sv: Den här kategorin kräver ytterligare formulärfält i kassan

en: This coupon affects each product at checkout.
sv: Den här kupongen påverkar varje produkt i kassan.

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
sv: Nedladdningen är inte längre möjlig, Var god och kontakta hemsidans administratör för mer information.

en: This is a description
sv: Det här är en beskrivning

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
sv: Det här är en donation, markera rutan för att ta emot donationen.

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
sv: Detta är storleken på miniatyrbilden som kommer att visas på den enskilda produktsidan. Du kan ändra den förvalda storleken under din butik inställningarna

en: This product has no available stock
sv: Produkten är slutsåld

en: This product has sold out.
sv: Produkten är slutsåld

en: This shipping module only works if the base country in settings, region is set to Australia.
sv: Den här fraktmodulen fungerar endast om bas landet i inställningarna, är inställd på Australien.

en: This users cart was empty
sv: Användarens kundvagn var tom

en: This will add all your products you have on sale from the selected category
sv: Detta kommer att lägga till alla dina produkter som du har till försäljning från den valda kategorin

en: This will add all your products you have on sale to the page
sv: Detta lägger till alla dina produkter som du har till försäljning till sidan

en: This will add the selected product to your page.
sv: Det här kommer lägga till den valda produkten i din sida.

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
sv: Detta kommer att vara e-postadressen som köploggen skickas till.

en: Thousands and decimal separators
sv: Tusentals och decimal avgränsare

en: Thousands separator
sv: Tusentalsavgränsare

en: Three Months
sv: Tre månader

en: Thumbnail Settings
sv: Miniatyrinställningar

en: Thumbnail Size
sv: Miniatyrbild storlek

en: Thumbnail&nbsp;Size
sv: Miniatyrstorlek

en: Thumbnails regenerated.
sv: Miniatyrer regenererade.

en: Time Uploaded
sv: Uppladdningstid

en: Timor Escudo
sv: Timor escudo

en: Title:
sv: Titel:

en: To change the look of certain aspects of your shop, you can edit the moved files that are found here:
sv: För att ändra utseendet på din butik, kan du redigera dom flyttade filer som du hittar här:

en: To configure a payment module select one on the left.
sv: Välj en betalningsmodul till vänster för att konfigurera den.

en: To configure a shipping module select one on the left.
sv: Välj en fraktmodul till vänster för att konfigurera den.

en: To enable shipping in WP e-Commerce you must select which shipping methods you want to enable on your site.<br /> If you want to use fixed-price shipping options like "Pickup - $0, Overnight - $10, Same day - $20, etc." you can download a WordPress plugin from plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple shipping</a>. It will appear in the list as "Fixed rate".
sv: För att aktivera frakt i WP e-Commerce så måste du välja vilka fraktsätt som du vill använda på din webbplats.<br /> om du vill använda fraktsätt med fasta priser som "avhämtning - 0 SEK, över natten 100 SEK, samma dag 200 SEK o.s.v." du kan ladda ner ett WordPress-tillägg från tilläggsbiblioteket för <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">enkel frakt</a>. Den kommer att dyka upp i listan som "Fixed rate".

en: To import your products into <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> so that they appear within Google Product Search results, sign up for a Google Merchant Centre account and add a scheduled data feed with the following URL:
sv: För att importera dina produkter till <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> så att de syns i Google Produkt Sök-resultaten, registrera ett Google Merchant Centre-konto och lägga till ett schemalagt data-flöde med följande URL:

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
sv: För att skriva över presentationsinställningarna för den här gruppen så kan du skriva i dina föredragna inställningar här

en: Tongan Pa&#699;anga
sv: Tonga Pa&#699;anga

en: Top
sv: Topp

en: Total
sv: Summa

en: Total Income
sv: Totala inkomster

en: Total Price
sv: Totalt pris

en: Total Shipping
sv: Total frakt

en: Total Shipping: %s
sv: Total frakt: %s

en: Total Tax
sv: Total moms

en: Total:
sv: Summa:

en: Total: %s
sv: Summa: %s

en: Track & Trace means you may track the progress of your parcel with our online parcel tracker, just login to our website and enter the following Tracking ID to view the status of your order.
    
    Tracking ID: %trackid%
sv: Sök & spårning betyder att du kan spåra ditt paket med vår paketspårare online, logga in på vår webbsida och fyll sedan i följande spårnings ID för att se statusen för din beställning.
    
    Spårnings ID: %trackid%

en: Track History:
sv: Spårningshistorik:

en: Track and Trace settings
sv: Sök och spårningsinställningar

en: Tracking Email Message
sv: Spårar e-postmeddelanden

en: Tracking Email Subject
sv: Spårar e-postämne

en: Tracking ID
sv: Spårnings ID

en: Tracking ID:
sv: Spårnings ID:

en: Transaction ID
sv: Transaktions ID

en: Transaction Id
sv: Transaktions ID

en: Transaction Results
sv: Transaktionsresultat

en: Trash
sv: Skräp

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
sv: Trinidad och Tobago Dollar

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Tunisian Dollar
sv: Tunisiska Dollar

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turkish Lira
sv: Turkiska Lira

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks-och Caicosöarna

en: Turn tax on
sv: Slå på moms

en: Type
sv: Typ

en: U.K.
sv: Storbrittanien

en: UPS Account #
sv: UPS konto #

en: UPS Express Box - Large
sv: UPS Express Box - Stor

en: UPS Express Box - Medium
sv: UPS Express Box - Mellan

en: UPS Express Box - Small
sv: UPS Express Box - Liten

en: UPS Letter
sv: UPS Brev

en: UPS Pak
sv: USP Pak

en: UPS Password
sv: USP Lösenord

en: UPS Preferred Services
sv: UPS föredragna tjänster

en: UPS Tube
sv: USP Rör

en: UPS Username
sv: UPS Användarnamn

en: UPS XML API Key
sv: UPS XML API-nyckel

en: USA Minor Outlying Islands
sv: USA avlägset belägna öar

en: Uganda Shilling
sv: Uganda shilling

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Ukraine Hryvnia
sv: Ukraina hryvnia

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Unique Names
sv: Unika Namn

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: Unpublished
sv: Opublicerad

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
sv: Osparade ändringar har upptäckts. Klicka på OK för att ignorera dessa ändringar och fortsätt.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update &raquo;
sv: Uppdatera &raquo;

en: Update Coupon
sv: Uppdatera kupong

en: Update Notes
sv: Uppdatera anteckningar

en: Update Page URLs
sv: Uppdatera webbadresser för sidor

en: Update Product Category
sv: Uppdatera produktkategori

en: Update Store
sv: Uppdatera butik

en: Update Tag
sv: Uppdatera etikett

en: Update Variation
sv: Uppdatera variation

en: Update Variations &rarr;
sv: Uppdatera variationer &rarr;

en: Update WP e-Commerce
sv: Uppdatera WP e-Commerce

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Updating Categories...
sv: Uppdaterar kategorier...

en: Updating Child Products...
sv: Uppdaterar barnprodukter...

en: Updating Database...
sv: Uppdaterar databas...

en: Updating Product Files...
sv: Uppdaterar produktfiler...

en: Updating Products...
sv: Uppdaterar produkter...

en: Updating Variations...
sv: Uppdaterar variationer...

en: Updating cart...
sv: Uppdaterar varukorg...

en: Upgrades
sv: Uppgraderingar

en: Upload Image%s
sv: Ladda upp bild%s

en: Upload New File
sv: Ladda upp ny fil

en: Upload a File
sv: Ladda upp en fil

en: Uruguayan Peso
sv: Uruguayansk peso

en: Use Category Grid View
sv: Använd tabellvy för kategori

en: Use Default
sv: Använd standard

en: Use IntenseDebate Comments
sv: Använd IntenseDebate kommentarer

en: Use Lightbox Effect for product images
sv: Använd Lightbox-effekt för produktbilder

en: Use Live Search
sv: Använd live-sök

en: Use Once
sv: Används en gång

en: Use Pagination
sv: Använd sidnumrering

en: Use Shipping
sv: Använd frakt

en: Use Test Server:
sv: Använd testserver:

en: Use Testing Environment
sv: Använd testmiljö

en: Use as Product Thumbnail
sv: Använd som produktminiatyr

en: Use as featured image
sv: Använd som förvald bild

en: Use dark Dropshop style
sv: Använd mörk Dropshop stil

en: Use light Dropshop style
sv: Använd ljus Dropshop stil

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users Custom Fields
sv: Användarnas anpassade fält

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
sv: Användare kan ladda upp bilder på enskilda produktsidor till köploggarna.

en: Users must register before checking out
sv: Användare måsta registrera sig innan köp

en: Using lightbox means that when clicking on a product image, a larger version will be displayed in a "lightbox" style window. If you are using a plugin such as Shutter Reloaded, you may want to disable lightbox.
sv: Användning av lightbox innebär att vid klick på produktbild, så visas en större version av bilden i "lightbox"-style. Om du använder ett tillägg som Shutter Reloaded, så vill du kanske avaktivera lightbox.

en: Value
sv: Värde

en: Variation Price
sv: Pris för variation

en: Variation not in stock
sv: Variationen finns inte i lager

en: Variations
sv: Variationer

en: Vatican
sv: Vatikanen

en: Venezuelan Bolivar
sv: Venezuelas Bolivar

en: Vietnamese Dong
sv: Vietnamesiska Dong

en: View
sv: Visa

en: View &#8220;%s&#8221;
sv: Visa &#8220;%s&#8221;

en: View Packing Slip
sv: Se följesedel

en: View Product
sv: Visa produkt

en: View:
sv: Vy:

en: Virgin Islands (British)
sv: Jungfruöarna (Brittiska)

en: Virgin Islands (USA)
sv: Jungfruöarna (USA)

en: Visa
sv: VISA

en: Visit Shop
sv: Besök butik

en: Visit author homepage
sv: Besök ägarens hemsida

en: Visit the shop
sv: Besök butiken

en: Visit upgrade homepage
sv: Besök hemsidan för uppgraderingar

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
sv: Inte kompatibel med WP e-Commerce 3.8

en: WP e-Commerce Upgrades
sv: WP e-Commerce uppgraderingar

en: WP e-Commerce is almost ready.
sv: WP e-Commerce är nästan redo.

en: WP e-Commerce updated successfully!
sv: WP e-Commerce har uppdaterats!

en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis-och Futunaöarna

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
sv: Varning: Inaktiverar du detta ökar du möjligheten att skadliga filer laddas upp på din webbplats. Vi rekommenderar att du installerar Fileinfo extention för PHP istället för att inaktivera detta.

en: We Recommend
sv: Vi rekommenderar

en: Weight
sv: Vikt

en: Weight Unit
sv: Viktenhet

en: Weight:
sv: Vikt:

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: When upgrading the WP e-Commerce Plugin from 3.6.* to 3.7 it is required that you associate your checkout form fields with the new Purchase Logs system. To do so please <a href="%s">Click Here</a>
sv: När du uppgraderar WP e-Commerce tillägget från 3.6.* till 3.7 så krävs det att du associerar dina kassafält med det nya köplog-systemet. Du gör detta <a href="%s">här</a>

en: Width
sv: Bredd

en: Width:
sv: Bredd:

en: Word of mouth
sv: Egna ord

en: Y/m/d
sv: Å/m/d

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yemeni Rial
sv: Jemens Rial

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to delete the selected purchase logs.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Du är på väg att ta bort den markerade köploggen.
      'Cancel' för att avbryta, 'OK' för att ta bort.

en: You are about to delete this log '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv: Du är på väg att ta bort den här loggen '%s'
     'Cancel' för att avbryta, 'OK' för att ta bort.

en: You can create a copy of your WordPress Theme by clicking the backup button bellow. Once copied you can find them here:
sv: Du kan skapa en kopia av ditt WordPress tema genom att klicka på säkerhetskopiera-knappen nedanför. När temat är kopierat så hittar du det här:

en: You can list a default price here for this variation.  You can list a regular price (18.99), differential price (+1.99 / -2) or even a percentage-based price (+50% / -25%).
sv: Du kan lista ett standardpris här för denna variation. Du kan ange ett ordinarie pris (18,99), prisskillnad (+1,99 / -2) eller till och med ett procent-baseratp pris (+50% / -25%).

en: You can set an image for the category here.  If one exists, check the box to delete.
sv: Du kan välja en bild för kategorin här.  Om det redan finns en, kryssa i boxen för att ta bort den.

en: You did not specify any template files to be moved.
sv: Du angav inte vilka mallar som skulle flyttas.

en: You don't have any Upgrades yet!
sv: Du har inga uppgraderingar än!

en: You don't have permission to be doing that!
sv: Du har inte behörighet att göra det!

en: You don't have the product slider installed, for a cool way to display your shop check out the <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>
sv: Du har inte produktglidaren installerad, för att visa upp dina produkter på ett unikt sätt kolla in <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Produkt Glidare</a>

en: You have no Variations added.
sv: Du har inga variationer tillagda.

en: You have not purchased any downloadable products yet.
sv: Du har inte köpt några nedladdningsbara produkter än.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
sv: Du har precis lagt till "[product_name]" i din kundvagn

en: You must <a href="%1$s">update your database</a> to import all of your products.
sv: Du måste <a href="%1$s">uppdatera din databas</a> för att kunna importera alla dina produkter.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
sv: Du måste vara inloggad för att använda denna sida. Använd formuläret nedan för att logga in på ditt konto.

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
sv: Du måste spara denna produkt som utkast innan du lägger till variationer.

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
sv: Du måste välja ett fraktsätt, annars kan vi inte bearbeta din beställning.

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
sv: Du måste ange ditt postnummer ovan innan fraktmodulen fungerar.

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
sv: Du måste logga in eller registrera dig hos oss för att genomföra köpet

en: You need to enable the widgets plugin to use this
sv: Du måste aktivera widget-pluginet för att använda detta

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
sv: Du måste installera Gold och DropShop för att använda detta

en: You save
sv: Du sparar

en: Your API key has been Reset
sv: Din API-nyckel har blivit återställd

en: Your Account
sv: Ditt konto

en: Your Details
sv: Dina detaljer

en: Your Downloads
sv: Dina nerladdningar

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
sv: Din beställning från %shop_name% har skickats

en: Your Packaging
sv: Ditt emballage

en: Your Rating
sv: Ditt betyg

en: Your Subscription
sv: Din prenumeration

en: Your Transaction ID
sv: Ditt transaktions ID

en: Your WP e-Commerce database needs to be updated for WP e-Commerce 3.8.  To perform this update, press the button below.  It is highly recommended that you back up your database before performing this update.
sv: Din WP e-Commerce databas måste uppdateras för WP e-Commerce 3.8. För att utföra den här uppdateringen, tryck på knappen nedan. Det rekommenderas starkt att du säkerhetskopierar databasen innan du utför uppdateringen.

en: Your billing/contact details
sv: Dina betalnings-/kontaktuppgifter

en: Your order will be shipped to the billing address
sv: Din beställning kommer att skickas till faktura adressen

en: Your preview for this product:
sv: Din förhandsgranskning för denna produkt:

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
sv: Ditt köp från %shop_name% har precis skickats och borde anlända snart. För att ta reda på vart ditt paket befinner sig och nuvarande status har ett spårnings id bifogats. \r\n ditt spårnings id är: %trackid%

en: Your shopping cart is empty
sv: Din varukorg är tom

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
sv: Din webbplats använder en valuta som inte accepteras av PayPal, välj en accepterad valuta med hjälp av rullgardinsmenyn nedan. Köpare på din webbplats kommer fortfarande att betala i din lokala valuta men vi kommer att omvandla valutan och skicka beställningen genom PayPal med den valuta du väljer nedan.

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
sv: Din webbsida använder <strong>%s</strong>. Valutan stöds inte av PayPal, välj en annan valuta i rullistan nedan. Köpare på din webbplats kommer fortfarande betala med den lokala valutan men vi kommer att skicka beställningen till Paypal med valutan som du väljer nedan.

en: Yugoslav New Dinar
sv: Jugoslaviska Nya Dinar

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Zambian Kwacha
sv: Zambias Kwacha

en: [preview] Preview In Here [/preview]
sv: [preview] Förhandsgranska här [/preview]

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
sv: Skapa ny

[ctx: all sales]
en: All
sv: Alla

en: and above
sv: och ovan

[ctx: dashboard widget]
en: Category | Categories
sv[0]: Kategori
sv[1]: Kategorier

[ctx: dashboard widget]
en: Product | Products
sv[0]: Produkt
sv[1]: Produkter

[ctx: dashboard widget]
en: Sale | Sales
sv[0]: Försäljning
sv[1]: Försäljningar

[ctx: dashboard widget]
en: Variation | Variations
sv[0]: Variation
sv[1]: Variationer

en: inches
sv: tum

en: more options
sv: fler inställningar

en: number of products to show per page
sv: antal produkter per sida

[ctx: post type name]
en: Products
sv: Produkter

[ctx: post type singular name]
en: Product
sv: Produkt

[ctx: slug, part of url]
en: tagged
sv: etikett

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Tags
sv: Produktetiketter

[ctx: taxonomy general name]
en: Variations
sv: Variationer

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
sv: Produktkategori

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Tag
sv: Produktetikett

[ctx: the total value of sales in dashboard widget]
en: Sales
sv: Försäljning
