wordpress-document-revisions - en to da_DK translation catalogue (326 entries)

note: Description of the plugin
en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
da_DK: Et plugin til dokumenthåndtering og versionskontrol til WordPress, der giver teams af enhver størrelse mulighed for at redigere filer og administrere deres arbejdsgang i fællesskab.

en: Insufficient permission to read this document.
da_DK: Utilstrækkelig tilladelse til at læse dette dokument.

en: Insufficient permission to mark this summary reviewed.
da_DK: Utilstrækkelig tilladelse til at markere dette resumé som gennemgået.

en: Insufficient permission to read this document revision diff.
da_DK: Utilstrækkelig tilladelse til at læse denne dokumentversionsdifference.

en: No summary has been generated for this revision yet.
da_DK: Der er endnu ikke genereret et resumé for denne revision.

en: You are not authorized to read this data
da_DK: Du har ikke tilladelse til at læse disse data

en: This is not a valid document.
da_DK: Dette er ikke et gyldigt dokument.

en: ago by
da_DK: siden af

en: Edit
da_DK: Rediger

en: No thumbnail available.
da_DK: Ingen miniaturebilleder tilgængelige

en: No selection
da_DK: Intet valg

en:  Taxonomy details in this block have changed.
da_DK: Taksonomioplysningerne i denne blok er ændret.

en:  Taxonomy term does not belong to this taxonomy.
da_DK: Taksonomibegrebet hører ikke til denne taksonomi.

en: Sorry, you are not allowed to edit documents.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere dokumenter.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at se revisioner.

en: Sorry, you are not allowed to read documents.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at læse dokumenter.

en: Sorry, invalid REST call
da_DK: Beklager, ugyldigt REST-kald

en: Sorry, you are only allowed to use GET method
da_DK: Beklager, du må kun bruge GET-metoden

en: Sorry, you are not allowed to view this revision.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at se denne revision.

note: translators: %s is the blog name.
en: - The %s Team
da_DK: - %s-holdet

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author.
en: %1$s ago by %2$s
da_DK: For %1$s siden af %2$s

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author.
en: %1$s ago
da_DK: For %1$s siden

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Number of Posts:
da_DK: Antal indlæg:

en: Posts to Show:
da_DK: Indlæg at vise:

en: Display Featured Image:
da_DK: Vis fremhævet billede:

en: Yes
da_DK: Ja

en: Display Document Description:
da_DK: Vis dokumentbeskrivelse:

en: Display Document Author:
da_DK: Forfatter af visningsdokument:

en: Display PDF File Indication:
da_DK: Vis PDF-filindikation:

en: Open documents in new tab:
da_DK: Åbn dokumenter i ny fane:

en: Recently Revised Documents
da_DK: Seneste ændrede dokumenter

en: Text Extraction & AI
da_DK: Tekstudtrækning og AI

en: Skip text extraction for this document
da_DK: Spring tekstudtrækning over for dette dokument

en: When checked, plain text will not be extracted from uploaded files for this document, and any previously extracted text will be cleared. Useful for sensitive documents whose contents should not be cached for search, AI summaries, or other text-based features.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, udtrækkes almindelig tekst ikke fra uploadede filer til dette dokument, og al tidligere udtrukket tekst ryddes. Nyttigt til følsomme dokumenter, hvis indhold ikke bør caches til søgning, AI-resuméer eller andre tekstbaserede funktioner.

en: Do not pre-fill the revision log with AI suggestions
da_DK: Udfyld ikke revisionsloggen på forhånd med AI-forslag

en: When checked, AI-generated revision summaries will not be inserted into the revision log field when a new file is uploaded. Extraction (and summary generation, if enabled) still run — only the editor pre-fill is suppressed.
da_DK: Når denne knap er markeret, vil AI-genererede revisionsoversigter ikke blive indsat i revisionslogfeltet, når en ny fil uploades. Udtrækning (og generering af oversigter, hvis aktiveret) kører stadig – kun editorens forudfyldning undertrykkes.

en: Validate Structure
da_DK: Valider struktur

en: Inconsistent data sent to Interface
da_DK: Inkonsistente data sendt til grænsefladen

en: Invalid Document Internal Structures
da_DK: Ugyldige interne dokumentstrukturer

en: No invalid documents found.
da_DK: Ingen ugyldige dokumenter fundet.

en: Internal structure
da_DK: Intern struktur

en: No invalid internal linkages found.
da_DK: Ingen ugyldige interne links fundet.

en: Permalink / guid
da_DK: Permalink / vejledning

en: No invalid permalinks found.
da_DK: Ingen ugyldige permalinks fundet.

en: The guid is not the expected "ugly" permalink
da_DK: Guiden er ikke det forventede "grimme" permalink

en: The guid does not contain the site URL.
da_DK: Guiden indeholder ikke webstedets URL.

en: The guid does not contain the correct date.
da_DK: Guiden indeholder ikke den korrekte dato.

en: The guid does not contain the document name.
da_DK: Guiden indeholder ikke dokumentnavnet.

en: The guid does not reflect the complete document permalink.
da_DK: Vejledningen afspejler ikke det komplette dokuments permalink.

en: The guid field is meant to be the unique access path.
da_DK: GUID-feltet er beregnet til at være den unikke adgangssti.

en: It is recommended not to change it, but can be changed to a valid value.
da_DK: Det anbefales ikke at ændre den, men den kan ændres til en gyldig værdi.

en: They can be displayed or hidden as wished by checking the options:
da_DK: De kan vises eller skjules efter behov ved at markere mulighederne:

en: See the Help pulldown for detailed Help information
da_DK: Se rullemenuen Hjælp for detaljerede oplysninger

en: Title
da_DK: Titel

en: Message
da_DK: Besked

en: Fix
da_DK: Lave

en: Error
da_DK: Fejl

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: There is no attachment record held for document
da_DK: Der er ingen vedhæftede filer til dokumentet

en: Attachment recently uploaded for document, but not currently linked to it
da_DK: Vedhæftet fil er for nylig blevet uploadet til dokumentet, men er ikke linket til det i øjeblikket

en: Attachment found for document, but not currently linked
da_DK: Vedhæftet fil fundet til dokument, men ikke linket i øjeblikket

note: translators: %1$s is the document last modified date, %2$s is its attachment last modifified date.
en: [Modified Date: Document - %1$s, Attachment - %2$s]
da_DK: [Ændringsdato: Dokument - %1$s, Vedhæftet fil - %2$s]

en: Document links to invalid attachment. An attachment exists and can replace link
da_DK: Dokumentlinker til ugyldig vedhæftet fil. Der findes en vedhæftet fil, som kan erstatte linket.

en: Document links to an invalid attachment record
da_DK: Dokumentlinker til en ugyldig vedhæftet post

en: Document attachment exists but related file not in document location
da_DK: Dokumentvedhæftning findes, men relateret fil er ikke på dokumentets placering

en: Document attachment exists but related file not found
da_DK: Dokumentvedhæftning findes, men relateret fil blev ikke fundet

en: Document attachment file exists but is not readable
da_DK: Dokumentvedhæftningsfilen findes, men den kan ikke læses

en: Document attachment does not appear to be md5 encoded
da_DK: Dokumentvedhæftningen ser ikke ud til at være md5-kodet

en: The document contains additional document files that are inaccessible. They should be deleted to reduce storage.
da_DK: Dokumentet indeholder yderligere dokumentfiler, der ikke er tilgængelige. De bør slettes for at reducere lagerpladsen.

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: This tool allows you to find errors in the internal structure of documents.
da_DK: Dette værktøj giver dig mulighed for at finde fejl i dokumenters interne struktur.

en: It will review all documents that you are able to edit.
da_DK: Den vil gennemgå alle dokumenter, som du kan redigere.

en: This version does not address revision data.
da_DK: Denne version omhandler ikke revisionsdata.

en: Two types of issues can be identified - Errors and Warnings.
da_DK: Der kan identificeres to typer problemer - fejl og advarsler.

en: If you have an error reported here, then you will get an "Error 404 - Document Not Found" (or equivalent) message on trying to view the document.
da_DK: Hvis du har fået rapporteret en fejl her, vil du få en "Fejl 404 - Dokument ikke fundet" (eller tilsvarende) besked, når du forsøger at se dokumentet.

en: Some of these can be fixed using data from within the system - and a button is available to fix the issue, but others cannot.
da_DK: Nogle af disse kan løses ved hjælp af data indefra systemet - og der findes en knap til at løse problemet, men andre kan ikke.

en: When they cannot be fixed, the resolution is normally either to delete the document or to load a new version of the document.
da_DK: Når de ikke kan rettes, er løsningen normalt enten at slette dokumentet eller at indlæse en ny version af dokumentet.

en: This resolution process will, of course, also address unfixed, but fixable, issues as well.
da_DK: Denne løsningsproces vil naturligvis også adressere uløste, men rettbare problemer.

en: Errors
da_DK: Fejl

en: These are issues that stop you displaying your document on the front end. Problems include:
da_DK: Disse er problemer, der forhindrer dig i at vise dit dokument på brugerfladen. Problemerne omfatter:

en: The identifier of the latest attachment (i.e. the current document) is held in the post content field.
da_DK: Identifikatoren for den seneste vedhæftede fil (dvs. det aktuelle dokument) findes i feltet for indlægsindhold.

en: If this is missing or points to a non-existant one then the document cannot be viewed.
da_DK: Hvis dette mangler eller peger på et ikke-eksisterende, kan dokumentet ikke vises.

en: However if there are any attachments attached to the document then we can display the latest one.
da_DK: Men hvis der er vedhæftede filer til dokumentet, kan vi vise den seneste.

en: This is done by updating the document record so that the content contains the attachment identifier.
da_DK: Dette gøres ved at opdatere dokumentposten, så indholdet indeholder vedhæftningsidentifikatoren.

en: There is no attachment associated with the document.
da_DK: Der er ingen vedhæftning tilknyttet dokumentet.

en: There is an identifier in the document but either there is no attachment or it does not relate to this document.
da_DK: Der er en identifikator i dokumentet, men enten er der ingen vedhæftning, eller også relaterer den sig ikke til dette dokument.

en: There is an identifier that links to a document attachment but there is no underlying file.
da_DK: Der er et identifikator, der linker til en vedhæftet dokument, men der er ingen underliggende fil.

en: As a variant of this last case, you may have set up the plugin so that the document file store is one of your choosing and not the standard Media store.
da_DK: Som en variant af dette sidste tilfælde har du muligvis konfigureret plugin'et, så dokumentfillageret er et af dine valgfrie og ikke standardmedielageret.

en: In this very specific case, when it has been unable to find the file in the document store, it will look for it in the Media store.
da_DK: I dette meget specifikke tilfælde, når den ikke har kunnet finde filen i dokumentlageret, vil den søge efter den i medielageret.

en: If found there it will offer you a fix which is to move the file from the Media store to the document store.
da_DK: Hvis den findes der, vil den tilbyde dig en løsning, som er at flytte filen fra medielageret til dokumentlageret.

en: Warnings
da_DK: Advarsler

en: The nature of the web technology used to deliver WordPress means that if you know the name of the file held on the server then you can access the file directly
da_DK: Webteknologien, der bruges til at levere WordPress, betyder, at hvis du kender navnet på den fil, der er lagret på serveren, kan du få direkte adgang til filen.

en: It is a design feature of this plugin that you should only be able to access a document if you go via WordPress itself.
da_DK: Det er en designfunktion i dette plugin, at du kun skal kunne tilgå et dokument, hvis du går via selve WordPress.

en: So to deliver this the plugin changes the file name to an md5-encoded file name and then hides it from you when using the application.
da_DK: Så for at levere dette ændrer plugin'et filnavnet til et md5-kodet filnavn og skjuler det derefter for dig, når du bruger applikationen.

en: The fix is therefore to md5-encode the file name.
da_DK: Løsningen er derfor at md5-kode filnavnet.

en: Documents
da_DK: Dokumenter

en: Check Document Access
da_DK: Kontroller dokumentadgang

en: Check whether the current user can perform a specific action on a document.
da_DK: Kontroller, om den aktuelle bruger kan udføre en bestemt handling på et dokument.

en: The document post ID to check access for.
da_DK: Dokumentets post-ID, der skal kontrolleres adgang til.

en: The action to check: read, edit, delete, or publish.
da_DK: Handlingen der skal kontrolleres: læse, redigere, slette eller udgive.

en: Whether the user can perform the action.
da_DK: Om brugeren kan udføre handlingen.

en: Get Document Info
da_DK: Hent dokumentoplysninger

en: Retrieve metadata for a document including file type, revision count, and lock status.
da_DK: Hent metadata for et dokument, inklusive filtype, antal revisioner og låsestatus.

en: The document post ID.
da_DK: Dokumentets post-ID.

en: Get Document Revisions
da_DK: Hent dokumentrevisioner

en: Retrieve the revision history of a document.
da_DK: Hent revisionshistorikken for et dokument.

en: Override Document Lock
da_DK: Tilsidesæt dokumentlås

en: Override another user's lock on a document to allow editing.
da_DK: Tilsidesæt en anden brugers lås på et dokument for at tillade redigering.

en: The document post ID to unlock.
da_DK: Dokumentets post-ID, der skal låses op.

en: Document not found.
da_DK: Dokumentet blev ikke fundet.

en: You do not have permission to view this document.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se dette dokument.

en: You do not have permission to view revisions for this document.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se revisioner af dette dokument.

en: You do not have permission to view document revisions.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se dokumentrevisioner.

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: You do not have permission to override the lock on this document.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilsidesætte låsen på dette dokument.

en: You have activated the plugin WP Document Revisions
da_DK: Du har aktiveret plugin'et WP Document Revisions

en: You do not have the edit_documents capability possibly due to multiple conficting roles or use of a custom role!
da_DK: Du har ikke edit_documents-funktionen, muligvis på grund af flere modstridende roller eller brug af en brugerdefineret rolle!

en: The Documents menu may not be displayed completely with the "All Documents" and "Add Document" options missing
da_DK: Dokumentmenuen vises muligvis ikke helt, hvis mulighederne "Alle dokumenter" og "Tilføj dokument" mangler

en: You should first check whether you have multiple roles and that each has edit_documents capability.
da_DK: Du bør først kontrollere, om du har flere roller, og at hver af dem har edit_documents-funktionalitet.

[ctx: post type general name]
en: Documents
da_DK: Dokumenter

[ctx: post type singular name]
en: Document
da_DK: Dokument

[ctx: document]
en: Add Document
da_DK: Tilføj dokument

en: Add New Document
da_DK: Tilføj nyt dokument

en: Edit Document
da_DK: Rediger dokument

en: New Document
da_DK: Nyt dokument

en: View Document
da_DK: Vis dokument

en: View Documents
da_DK: Vis dokumenter

en: Search Documents
da_DK: Søg dokumenter

en: No documents found
da_DK: Der blev ikke fundet nogle dokumenter

en: No documents found in Trash
da_DK: Der blev ikke fundet nogen dokumenter i papirkurven

en: All Documents
da_DK: Alle dokumenter

en: Document Image
da_DK: Dokumentbillede

en: Set Document Image
da_DK: Sæt dokumentbillede

en: Remove Document Image
da_DK: Fjern dokumentbillede

en: Use as Document Image
da_DK: Benyt som dokumentbillede

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
da_DK: Arbejdsgangstilstande

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
da_DK: Arbejdsgangstilstand

en: Search Workflow States
da_DK: Søg efter arbejdsgangstilstande

en: All Workflow States
da_DK: Alle arbejdsgangstilstande

en: Parent Workflow State
da_DK: Overordnet arbejdsgangstilstand

en: Parent Workflow State:
da_DK: Overordnet arbejdsgangstilstand:

en: Edit Workflow State
da_DK: Rediger arbejdsgangstilstand

en: Update Workflow State
da_DK: Opdater arbejdsgangsstatus

en: Add New Workflow State
da_DK: Tilføj ny arbejdsgangstilstand

en: New Workflow State Name
da_DK: Navn på nyt arbejdsgangstilstand

en: Workflow States
da_DK: Arbejdsgangstilstande

en: In Progress
da_DK: I gang

en: Document is in the process of being written
da_DK: Dokumentet er i færd med at blive skrevet

en: Initial Draft
da_DK: Indledende udkast

en: Document is being edited and refined
da_DK: Dokumentet redigeres og finjusteres

en: Under Review
da_DK: Under gennemgang

en: Document is pending final review
da_DK: Dokumentet afventer endelig gennemgang

en: Final
da_DK: Endelig

en: Document is in its final form
da_DK: Dokumentet er i sin endelige form

note: translators: %s is the download link.
en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
da_DK: Dokument er opdateret. <a href="%s">Download dokument</a>

en: Custom field updated.
da_DK: Brugerdefineret felt opdateret.

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugerdefineret felt slettet.

en: Document updated.
da_DK: Dokument er opdateret.

note: translators: %s is the revision ID.
en: Document restored to revision from %s
da_DK: Dokument gendannet til revision fra %s

note: translators: %s is the download link.
en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
da_DK: Dokument er publiceret. <a href="%s">Download dokument</a>

en: Document saved.
da_DK: Dokument er gemt.

note: translators: %s is the download link.
en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
da_DK: Dokument er indsendt. <a target="_blank" href="%s">Download dokument</a>

note: translators: %1$s is the date, %2$s is the preview link.
en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
da_DK: Dokument er planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis dokument</a>

note: translators: %s is the link to download the document.
en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
da_DK: Dokumentkladde er opdateret. <a target="_blank" href="%s">Download dokument</a>

en: Revision Summary
da_DK: Revisionsoversigt

en: Document
da_DK: Dokument

en: Revision Log
da_DK: Revisionslog

en: Workflow State
da_DK: Arbejdsgangstilstand

en: Owner
da_DK: Ejer

note: translators: %s is the user that holds the document lock.
en: %s has prevented other users from making changes.
da_DK: %s har forhindret andre brugere i at foretage ændringer.

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
da_DK: <br />Hvis du mener, at dette er en fejl, kan du <a href="#" id="override_link">tilsidesætte låsen</a>, men ændringerne vil gå tabt.

en: Upload New Version
da_DK: Upload ny version

en: Latest Version of the Document
da_DK: Seneste version af dokumentet

note: translators: %1$s is the post modified date in words, %2$s is the post modified date in time format, %3$s is how long ago the post was modified, %4$s is the author's name.
en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
da_DK: Tjekket ind for <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> siden af %4$s

en: Current State
da_DK: Nuværende tilstand

en: Basic Usage
da_DK: Grundlæggende brug

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, optionally enter a description, and click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
da_DK: Denne skærm giver brugerne mulighed for at redigere dokumenter i fællesskab og spore deres revisionshistorik. For at starte skal du indtaste en titel til dokumentet, eventuelt indtaste en beskrivelse, klikke på <code>Upload ny version</code> og vælge filen fra din computer.

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
da_DK: Når uploaden er vellykket, kan du indtaste en revisionslogmeddelelse, tildele dokumentet en forfatter og beskrive dets aktuelle arbejdsgangsstatus.

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
da_DK: Når du er færdig, skal du blot klikke på <code>Opdater</code> for at gemme dine ændringer

en: Document Description
da_DK: Dokumentbeskrivelse

en: The document description provides a short user-oriented summary of the document.
da_DK: Dokumentets beskrivelse giver et kort brugerorienteret sammendrag af dokumentet.

en: This can be used with the Document List or Latest Documents blocks or their shortcode or widget equivalents.
da_DK: Dette kan bruges med blokkene Dokumentliste eller Seneste dokumenter eller deres shortcode- eller widget-ækvivalenter.

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
da_DK: Revisionsloggen giver et kort resumé af de ændringer, der afspejles i en bestemt revision. Den bruges bredt i open source-fællesskabet og giver et overblik over dokumentets omfattende historik.

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
da_DK: Du kan downloade og se tidligere versioner af dokumentet ved at klikke på tidsstemplet i revisionsloggen. Du kan også gendanne revisioner ved at klikke på knappen <code>gendan</code> ved siden af revisionen.

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
da_DK: Feltet Workflowstatus kan bruges til at hjælpe teammedlemmer med at forstå, på hvilket stadie et dokument befinder sig i en bestemt organisations arbejdsgang. Feltet er valgfrit og kan tilpasses eller forespørges ved at klikke på <code>Workflowstatus</code> i venstre side.

en: Publishing Documents
da_DK: Udgivelse af dokumenter

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
da_DK: Som standard er uploadede dokumenter kun tilgængelige for brugere, der er logget ind. Dokumenter kan publiceres, og dermed gøres tilgængelige for hele verden, ved at slå deres synlighed til/fra i feltet "Udgiv" i øverste højre hjørne. Ethvert dokument, der er markeret som publiceret, vil være tilgængeligt for alle med den korrekte URL.

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
da_DK: Nedenfor er en liste over alle dokumenter, du har adgang til. Klik på dokumenttitlen for at redigere dokumentet eller downloade den seneste version.

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
da_DK: For at tilføje et nyt dokument skal du klikke på <strong>Tilføj dokument</strong> i venstre side.

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
da_DK: For at se alle dokumenter i en bestemt arbejdsgangstilstand skal du klikke på <strong>Arbejdsgangstilstande</strong> i menuen til venstre.

en: You do not have the upload_files capability!
da_DK: Du har ikke upload_files-funktionen!

en: You will not be able to upload documents though you may be able change some attributes.
da_DK: Du vil ikke kunne uploade dokumenter, men du kan muligvis ændre nogle attributter.

en: You will not be able to upload any documents.
da_DK: Du vil ikke kunne uploade nogen dokumenter.

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
da_DK: Revisionsresuméer er valgfrie noter, der kan gemmes sammen med denne revision, og som giver andre brugere mulighed for hurtigt og nemt at se, hvilke ændringer du har foretaget, uden at skulle åbne selve filen.

en: Modified
da_DK: Ændret

en: User
da_DK: Bruger

en: Summary
da_DK: Resumé

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restoring earlier revisions will also restore that description.<br/>If the current one is wanted, copy it first.
da_DK: Gendannelse af tidligere revisioner vil også gendanne den pågældende beskrivelse.<br/>Hvis den nuværende ønskes, skal du kopiere den først.

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
da_DK: Du har i øjeblikket denne fil tjekket ud. Ingen andre brugere kan redigere dette dokument, så længe du forbliver på denne side.

en: Document Owner
da_DK: Dokumentejer

en: All workflow states
da_DK: Alle arbejdsgangstilstande

en: All statuses
da_DK: Alle statusser

en: All owners
da_DK: Alle ejere

en: Currently Editing
da_DK: Redigerer i øjeblikket

en: Document Settings
da_DK: Dokumentindstillinger

en: Document Upload Directory
da_DK: Dokumentuploadmappe

en: Document Slug
da_DK: Dokumentslug

en: Document Link Date
da_DK: Dokumentlinkdato

en: Feed Privacy
da_DK: Feed-privatliv

en: Secret Feed Key
da_DK: Hemmelig feednøgle

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
da_DK: For at beskytte dit privatliv skal du tilføje en nøgle til feeds til brug i feedlæsere.

en: Generate New Key
da_DK: Generer ny nøgle

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author, %3$s is the post status.
en: %1$s ago by %2$s [%3$s]
da_DK: %1$s siden af %2$s [%3$s]

en: Document Date in Permalink
da_DK: Dokumentdato i Permalink

en: Document directory does not appear to exist. Please review value.
da_DK: Dokumentmappen ser ikke ud til at eksistere. Gennemgå venligst værdien.

en: Document directory is not writable. Please check permissions.
da_DK: Dokumentmappen er ikke skrivbar. Kontroller venligst tilladelserne.

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
da_DK: Dokumentuploadmappen er ændret, men eksisterende uploads skal muligvis flyttes til den nye mappe for at sikre, at de forbliver tilgængelige.

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
da_DK: Dokumentslug ændret, men nogle tidligere publicerede URL'er kan nu være ødelagte.

en: Not authorized
da_DK: Ikke autoriseret

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp-content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
da_DK: Mappe hvor uploadede dokumenter skal gemmes. Standardmappen er i din <code>wp-content/uploads</code>-mappe (eller en anden standard uploadmappe defineret et andet sted), men den kan flyttes til en mappe uden for <code>htdocs</code>- eller <code>public_html</code>-mappen for ekstra sikkerhed.

note: translators: %site_id% is not interpolated and should not be translated.
en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
da_DK: Du kan eventuelt inkludere strengen <code>%site_id%</code> i stien for at adskille filer efter websted.

en: example-document-title
da_DK: eksempel-dokument-titel

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is <code>documents</code>.
da_DK: "Slug" som præfiks skal bruges til alle URL'er for dokumenter (og dokumentarkivet). Standard er <code>dokumenter</code>.

en: Remove the year and month element /yyyy/mm from the document permalink.
da_DK: Fjern år- og månedselementet /yyyy/mm fra dokumentets permanente link.

en: By default the document permalink will contain the post year and month.
da_DK: Som standard vil dokumentets permalink indeholde opslagets år og måned.

en: The delivered rewrite rules support both formats.
da_DK: De leverede omskrivningsregler understøtter begge formater.

en: Maximum number of document revisions set to zero using a filter. Check your configuration.
da_DK: Maksimalt antal dokumentrevisioner er sat til nul ved hjælp af et filter. Tjek din konfiguration.

en: More revisions exist for this document than is permitted. Making changes will delete data.
da_DK: Der er flere revisioner af dette dokument end tilladt. Ændringer vil slette data.

en: Maximum number of revisions reached for this document. Making changes will delete data.
da_DK: Det maksimale antal revisioner er nået for dette dokument. Ændringer vil slette data.

en: No document file is attached.
da_DK: Der er ingen dokument fil vedhæftet.

en: Document is not available.
da_DK: Dokumentet er ikke tilgængeligt.

en: You are not authorized to access that file.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilgå denne fil.

en: Sorry, Output buffer exists with data. Filewriting suppressed.
da_DK: Beklager, outputbufferen indeholder data. Filskrivning undertrykt.

en: Sorry, Output has already been written, so your file cannot be downloaded.
da_DK: Beklager, outputtet er allerede skrevet, så din fil kan ikke downloades.

en: Sorry, this is a private feed.
da_DK: Beklager, dette er et privat feed.

note: translators: %s is the document title.
en: %s - Latest Revision
da_DK: %s - Seneste revision

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Draft
da_DK: Udkast

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Private
da_DK: Privat

en: Pending Review
da_DK: Afventer gennemgang

en: Trash
da_DK: Skrald

en: Somebody
da_DK: Nogen

note: translators: %1$s is the blog name, %2$s is the overriding user, %3$s is the document title.
en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
da_DK: %1$s: %2$s har tilsidesat din lås på %3$s

note: translators: %s is the user's name.
en: Dear %s:
da_DK: Kære %s:

note: translators: %1$s is the overriding user, %2$s is the user's email, %3$s is the document title, %4$s is the document URL.
en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
da_DK: %1$s (%2$s) har tilsidesat din lås på dokumentet %3$s (%4$s).

en: Any changes you have made will be lost.
da_DK: Alle ændringer, du har foretaget, vil gå tabt.

en: ✨ AI suggestion — edit before saving.
da_DK: ✨ AI-forslag — rediger før gemning.

en: ✨ AI summary will be available shortly — refresh this page to see it.
da_DK: ✨ AI-oversigten vil være tilgængelig snart — opdater denne side for at se den.

en: Dismiss
da_DK: Afskedige

en: Reviewed ✓
da_DK: Anmeldt ✓

en: Mark reviewed
da_DK: Markér anmeldt

en: Processed successfully.
da_DK: Behandlet.

en: Upload failed.
da_DK: Upload mislykkedes.

en: File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) and press <strong>Update</strong> to save your changes.
da_DK: Filen er uploadet. Tilføj et revisionsresumé nedenfor (valgfrit), og tryk på <strong>Opdater</strong> for at gemme dine ændringer.

en: New version uploaded. Press Update to save.
da_DK: Ny version uploadet. Tryk på Opdater for at gemme.

en: Are you sure you want to restore this revision? If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
da_DK: Er du sikker på, at du vil gendanne denne revision? Hvis du gør det, vil ingen historik gå tabt. Denne revision vil blive kopieret og blive den seneste revision.

en: An error has occurred, please try reloading the page.
da_DK: Der er opstået en fejl. Prøv venligst at genindlæse siden.

en: Lost Document Lock
da_DK: Mistet dokumentlås

note: translators: %s is the title of the document.
en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
da_DK: Din lås på dokumentet %s er blevet tilsidesat. Alle ændringer vil gå tabt.

note: translators: %d is the number of minutes.
en: %d mins
da_DK: %d minutter

note: translators: %d is the number of hours (singular).
en: %d hour
da_DK: %d time

note: translators: %d is the number of hours (plural).
en: %d hours
da_DK: %d timer

note: translators: %d is the number of days (singular).
en: %d day
da_DK: %d dag

note: translators: %d is the number of days (plural).
en: %d days
da_DK: %d dage

en: Upload Document
da_DK: Upload dokument

en: Select Document
da_DK: Vælg dokument

en: Document Id
da_DK: Dokument-ID

en: There are no taxonomies defined.
da_DK: Der er ingen definerede taksonomier.

en: Taxonomy:
da_DK: Taksonomi:

en: Block Heading
da_DK: Blokoverskrift

en: Display Settings
da_DK: Skærmindstillinger

en: Number of documents to display
da_DK: Antal dokumenter, der skal vises

en: List ordering Field
da_DK: Listerækkefølge Felt

en: Example fields are post_title, post_date and post_modified.
da_DK: Eksempler på felter er post_title, post_date og post_modified.

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Show Edit link
da_DK: Vis redigeringslink

en: Show Edit link allows the list to have a link to the Edit function. A choice made here will over-ride the system-configured settings. Links will only appear if the user can edit the document.
da_DK: Vis redigeringslink tillader, at listen har et link til redigeringsfunktionen. Et valg foretaget her vil tilsidesætte de systemkonfigurerede indstillinger. Links vises kun, hvis brugeren kan redigere dokumentet.

en: Default
da_DK: Misligholdelse

en: No Edit link
da_DK: Intet redigeringslink

en: Edit link
da_DK: Rediger link

en: Show featured image?
da_DK: Vis fremhævet billede?

en: Show document description?
da_DK: Vis dokumentbeskrivelse?

en: Show PDF File indication?
da_DK: Vis PDF-filindikation?

en: Open documents in new tab?
da_DK: Åbne dokumenter i en ny fane?

en: Setting this on will open the document in a new tab. This should be set on whilst editing the page using this block as clicking on a link whilst editing will force the current page to be left.
da_DK: Hvis du aktiverer denne funktion, åbnes dokumentet i en ny fane. Denne funktion bør aktiveres, når du redigerer siden ved hjælp af denne blok, da du ved at klikke på et link under redigering tvinger den aktuelle side til at blive forladt.

en: Free Form Settings
da_DK: Indstillinger for fri form

en: Free-form parameters
da_DK: Fritformede parametre

en: The query parameters can be very extensive. enter any other parameters required here.
da_DK: Forespørgselsparametrene kan være meget omfattende. Indtast eventuelle andre nødvendige parametre her.

en: Latest Documents Settings
da_DK: Seneste dokumentindstillinger

en: Latest Documents List Heading
da_DK: Overskrift på liste over de seneste dokumenter

en: Documents to Display
da_DK: Dokumenter, der skal vises

en: Document Statuses to Display
da_DK: Dokumentstatusser, der skal vises

en: Publish
da_DK: Offentliggøre

en: Under certain conditons WordPress can generate an image for Page 1 of PDF documents. If created this will be used as the Featured Image.
da_DK: Under visse betingelser kan WordPress generere et billede til side 1 i PDF-dokumenter. Hvis det oprettes, vil dette blive brugt som det fremhævede billede.

en: Show author name?
da_DK: Vis forfatternavn?

en: Selection Criteria
da_DK: Udvælgelseskriterier

en: Revisions to Display
da_DK: Revisioner til visning

en: Show Revision Summaries?
da_DK: Vis revisionsoversigter?

en: Open in New Tab?
da_DK: Åbn i ny fane?

en: just now
da_DK: lige nu

en: min ago
da_DK: for et minut siden

en: hour ago
da_DK: for en time siden

en: hours ago
da_DK: for timer siden

en: day ago
da_DK: for en dag siden

en: days ago
da_DK: dage siden

en: The attached document file could not be found. It may have been deleted.
da_DK: Den vedhæftede dokumentfil kunne ikke findes. Den er muligvis blevet slettet.

en: Document selection failed.
da_DK: Dokumentvalg mislykkedes.

en: New version selected. Press Update to save.
da_DK: Ny version valgt. Tryk på Opdater for at gemme.

en: Document selected. Press Update to save.
da_DK: Dokument valgt. Tryk på Opdater for at gemme.

en: Select
da_DK: Vælge

en: Attached document
da_DK: Vedhæftet dokument

note: translators: %s is the name of the user who has the document locked
en: %s is currently editing this document.
da_DK: %s redigerer i øjeblikket dette dokument.

en: This document is currently locked.
da_DK: Dette dokument er i øjeblikket låst.

en: A brief description of the changes in this version.
da_DK: En kort beskrivelse af ændringerne i denne version.

en: No revisions yet.
da_DK: Ingen revisioner endnu.

[ctx: block title]
en: Documents List
da_DK: Dokumentliste

[ctx: block description]
en: Display a list of documents.
da_DK: Vis en liste over dokumenter.

[ctx: block title]
en: Latest Documents
da_DK: Seneste dokumenter

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent documents.
da_DK: Vis en liste over dine seneste dokumenter.

[ctx: block title]
en: Document Revisions
da_DK: Dokumentrevisioner

[ctx: block description]
en: Display a list of revisions for your document.
da_DK: Vis en liste over revisioner af dit dokument.
