wp-dark-mode - en to ja translation catalogue (810 entries)

en: Upgrade now
ja: 今すぐアップグレード

en: Settings
ja: 設定

en: WP Dark Mode Settings
ja: WP Dark Mode 設定

en: WP Dark Mode
ja: WPダークモード

en: Get Started
ja: 始める

en: Social Share
ja: ソーシャル共有

en: Recommended Plugins
ja: おすすめのプラグイン

en: Recommended <br /> Plugins
ja: 推奨 <br /> プラグイン

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: No settings found.
ja: 設定が見つかりません。

en: Settings saved successfully.
ja: 設定を正常に保存しました。

en: Reset not confirmed.
ja: リセットが確認されませんでした。

en: Settings reset successfully.
ja: 設定が正常にリセットされました。

en: No notice found.
ja: 通知が見つかりませんでした。

en: Try out our recommended plugins
ja: 推奨プラグインをお試しください

en: Hide From Menu
ja: メニューから隠す

en: By %s
ja: 作者: %s

en: Install Now
ja: 今すぐインストール

en: Update Now
ja: 今すぐ更新

en: Activate
ja: 有効化

en: More information about %s
ja: %s の詳細情報

en: More Details
ja: 詳細

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
ja: このプラグインはお使いの WordPress および PHP のバージョンでは動作しません。

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
ja: このプラグインはお使いの WordPress のバージョンでは動作しません。

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
ja: このプラグインはお使いの PHP のバージョンでは動作しません。

en: Last Updated:
ja: 最終更新日:

en: %s ago
ja: %s前

en: %s Active Installations
ja: %s 個の有効なインストール

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: If you hide the recommended plugins page from your menu, it won't appear there again. Are you sure you'd like to do it?
ja: 推奨プラグインページをメニューから隠すと、二度と表示されません。本当に行いますか？

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple. <a href="">Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.</a>
ja: ウェブサイトでのダークモード有効化はとても簡単です。<a href="">数分で WP Dark Mode を使い始める方法はこちら。</a>

en: To purchase and activate WP Dark Mode Ultimate, please visit our <a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">pricing page</a>.
ja: WP Dark Mode Ultimate の購入と有効化については、<a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">料金ページ</a>をご覧ください。

en: Yes, WP Dark Mode is compatible with major page builders, including Gutenberg and Elementor. You can place the dark mode switch button on any page or post using these builders.
ja: はい、WP Dark Mode は Gutenberg や Elementor を含む主要なページビルダーと互換性があります。これらのビルダーを使用して、任意のページまたは投稿にダークモード切り替えボタンを配置できます。

en: Yes, WP Dark Mode has been tested and works seamlessly across modern browsers such as Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera, Brave, and more.
ja: はい、WP Dark Mode はテスト済みであり、Safari、Chrome、Firefox、Edge、Opera、Brave などの最新ブラウザでシームレスに動作します。

en: Go to WP Dark Mode > Settings > Customization > Image Settings and upload/select the image you want to use for dark mode.
ja: WP Dark Mode > 設定 > カスタマイズ > 画像設定 に移動し、ダークモードで使用したい画像をアップロードまたは選択してください。

en: WP Dark Mode allows you to exclude specific elements or pages from being affected by dark mode using CSS selectors. Go to WP Dark Mode > Settings > Advanced > Exclude Settings > HTML Elements and add the CSS selectors for the elements you want to exclude.
ja: WP Dark Mode では、CSS セレクターを使用して、特定の要素やページをダークモードの影響から除外できます。WP Dark Mode > 設定 > 高度 > 除外設定 > HTML 要素 に移動し、除外したい要素の CSS セレクターを追加してください。

en: For refunds on the premium plan, please contact our <a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">customer support team</a> directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
ja: プレミアムプランの返金については、<a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">カスタマーサポートチーム</a>まで直接お問い合わせください。手続きは購入時に有効な利用規約に基づきます。

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Make your website more accessible for people with disabilities.
ja: 障害を持つ人々がウェブサイトを利用しやすくします。

en: Accessibility Switches
ja: アクセシビリティスイッチ

en: Please active WooCommerce to use this feature.
ja: この機能を使用するには WooCommerce を有効にしてください。

en: + Add Custom Color Preset
ja: + カスタムカラープリセットを追加

en: Add images to replace them in dark mode
ja: ダークモードで置き換える画像を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Drag & drop the Darkmode Switcher to any of your menus from the Menu option under Appearance settings in WordPress dashboard
ja: WordPress ダッシュボードの「外観」設定にある「メニュー」オプションから、ダークモードスイッチを任意のメニューにドラッグ＆ドロップしてください。

en: Add Dark Mode switch to Menus from WordPress dashboard
ja: WordPress ダッシュボードからメニューにダークモードスイッチを追加

en: Add custom triggers to toggle dark mode
ja: ダークモードを切り替えるカスタムトリガーを追加

en: Add videos to replace them in dark mode
ja: ダークモードで置き換える動画を追加

en: Navigate to the Widget option in the WordPress dashboard under Appearance menu. Select the menu where you want to display dark mode switch and click on the ‘+’ button and type <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> in the widget searchbox
ja: WordPress ダッシュボードの「外観」メニューにある「ウィジェット」オプションに移動します。ダークモードスイッチを表示したいメニューを選択し、「+」ボタンをクリックして、ウィジェット検索ボックスに <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> と入力します。

en: Add the WP Dark Mode widget to the menu
ja: WP Dark Mode ウィジェットをメニューに追加

en: Adjust Typography for Dark Mode
ja: ダークモードのタイポグラフィを調整

en: Enable to get seamless readability by font adaptation during dark-light mode toggling.
ja: ダーク／ライトモードの切り替え時にフォントを適応させ、シームレスな読みやすさを実現します。

en: Turn it ON to enable dark mode on the WordPress dashboard
ja: WordPress ダッシュボードでダークモードを有効にするにはオンにしてください

en: Enable Admin Dashboard Dark Mode
ja: 管理画面のダークモードを有効化

en: Settings to Control Dark Mode on your WordPress Admin Panel
ja: WordPress 管理画面のダークモードを制御する設定

en: Admin Panel Dark Mode
ja: 管理画面のダークモード

en: Advanced
ja: 高度

en: Affiliate Program
ja: アフィリエイトプログラム

en: Hey! Enjoying the WP Dark Mode plugin? 😍 Join our <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">Influencer Program</a> to make money from your social media content. You can also check our <a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">Affiliate Program</a> to get a <strong>25% commission</strong> on every sale!
ja: ねえ！WP Dark Mode プラグインを楽しんでいますか？😍 私たちの <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">インフルエンサープログラム</a> に参加して、ソーシャルメディアコンテンツから収益を得ましょう。また、<a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">アフィリエイトプログラム</a> をチェックすれば、販売ごとに 25% のコミッション を獲得できます！

en: AI Custom Preset
ja: AI カスタムプリセット

en: Let AI generate your stunning dark mode themes in seconds. Preview, compare, and apply the one you love.
ja: AI が数秒で素晴らしいダークモードテーマを生成します。プレビュー、比較して、気に入ったものを適用しましょう。

en: Create Your Dark Mode with AI
ja: AI でダークモードを作成

en: AI Model
ja: AIモデル

en: Configure AI model settings for theme generation
ja: テーマ生成用の AI モデル設定を構成

en: ⚡ AI Preset Generator
ja: ⚡ AI プリセットジェネレーター

en: Let AI instantly generate a smart dark mode theme preset for you.
ja: AI があなたのためにスマートなダークモードテーマプリセットを即座に生成します。

en: AI Preset Generator
ja: AI プリセットジェネレーター

en: AI Preset saved successfully!
ja: AI プリセットが正常に保存されました！

en: I already did it
ja: すでに行いました

en: You already have a preset named
ja: すでに という名前のプリセットが存在します

en: AM
ja: 午前

en: Analytics
ja: 分析

en: If you enable this then the chart above will be shown in your admin panel dashboard
ja: これを有効にすると、上のチャートが管理画面のダッシュボードに表示されます

en: Display this dark mode usage chart on the WordPress Dashboard
ja: このダークモード使用状況チャートを WordPress ダッシュボードに表示

en: Configure analytics settings.
ja: 分析設定を構成。

en: Enable dark mode analytics to track how many times site visitors have used dark mode in a certain period.
ja: ダークモード分析を有効にして、一定期間内にサイト訪問者がダークモードを何回使用したかを追跡します。

en: Dark Mode Analytics
ja: ダークモード分析

en: Analyze my website
ja: ウェブサイトを分析

en: Choose your page transition animation
ja: ページ遷移アニメーションを選択

en: Enable this option to choose the transition animation when switching between light and dark modes on your website.
ja: ウェブサイトでライトモードとダークモードを切り替える際の遷移アニメーションを選択するには、このオプションを有効にします。

en: Enable Page Transition Animation
ja: ページ遷移アニメーションを有効化

en: Enable to choose an animation effect for the selected switch
ja: 選択したスイッチにアニメーション効果を選択できるようにします

en: Switch Attention Effect
ja: スイッチのアテンション効果

en: Auto-hide Switch on Idle
ja: アイドル時にスイッチを自動的に隠す

en: Enable to automatically hide the floating switch when the user is idle.
ja: ユーザーがアイドル状態のときにフローティングスイッチを自動的に隠します。

en: Automatic Color
ja: 自動カラー

en: Adjust the your automatic color for dark mode color scheme
ja: ダークモードのカラースキーム用の自動カラーを調整

en: Adjust your automatic color filter
ja: 自動カラーフィルターを調整

en: Back
ja: 戻る

en: Background
ja: 背景

en: Block Editor Dark Mode
ja: ブロックエディターのダークモード

en: Turn it ON to show dark mode switch in the block editor for toggling between dark and light mode.
ja: ブロックエディターにダークモードスイッチを表示し、ダークモードとライトモードを切り替えられるようにするにはオンにします。

en: Body Background Color
ja: 本文の背景色

en: Body Colors
ja: ボディカラー

en: Border
ja: ボーダー

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Adjust your preferred dark mode brightness
ja: お好みのダークモードの明るさを調整

en: Brightness level
ja: 明るさレベル

en: Browse
ja: 閲覧

en: Button Hover Background Color
ja: ボタンホバー背景色

en: Button Hover Text Color
ja: ボタンホバーテキスト色

en: Button Border
ja: ボタンボーダー

en: Button Colors
ja: ボタンカラー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Choose Color Mode
ja: カラーモードを選択

en: Choose Your Preferred Color Palettes
ja: お好みのカラーパレットを選択

en: Choose any button, menu link, or icon and make it toggle dark mode.
ja: 任意のボタン、メニューリンク、またはアイコンを選択して、ダークモードを切り替えられるようにします。

en: Classic Editor Dark Mode
ja: クラシックエディターのダークモード

en: Turn it ON to show dark mode switch in the classic editor for toggling between dark and light mode.
ja: クラシックエディターにダークモードスイッチを表示し、ダークモードとライトモードを切り替えられるようにするにはオンにします。

en: Wait! Clear palette previews?
ja: お待ちください！パレットのプレビューをクリアしますか？

en: Click on the button below to create your first custom color.
ja: 下のボタンをクリックして、最初のカスタムカラーを作成してください。

en: Explore your options to get the best dark mode visual experience.
ja: オプションを探索して、最高のダークモードの視覚体験を手に入れましょう。

en: Color Presets
ja: カラープリセット

en: Choose a color preset for the dark mode color scheme.
ja: ダークモードのカラースキームにカラープリセットを選択します。

en: Dark Mode Color Presets
ja: ダークモードカラープリセット

en: Color Settings
ja: カラー設定

en: How WP Dark Mode Ultimate compares to the free version?
ja: WP Dark Mode Ultimate は無料版と比べてどうですか？

en: Compose new email with
ja: 新規メールを作成:

en: Confirm
ja: 確認

en: Are you sure want to import?
ja: 本当にインポートしますか？

en: Contact
ja: 問い合わせ

en: Contact Support
ja: サポートに連絡

en: Content Switch
ja: コンテンツスイッチ

en: Display dark mode switch at top of all pages
ja: すべてのページのトップにダークモードスイッチを表示

en: Display dark mode switch at top of all posts
ja: すべての投稿のトップにダークモードスイッチを表示

en: Continue to Edit
ja: 編集を続ける

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Adjust your desired dark mode contrast
ja: お好みのダークモードのコントラストを調整

en: Controls
ja: コントロール

en: Copied
ja: コピー済み

en: Copied to Clipboard!
ja: クリップボードにコピーされました！

en: Copy Email
ja: メールアドレスをコピー

en: Copy email address to your clipboard
ja: メールアドレスをクリップボードにコピー

en: Copy Shortcode
ja: ショートコードをコピー

en: Create a custom color palette first!
ja: 最初にカスタムカラーパレットを作成してください！

en: Create New Preset
ja: 新しいプリセットを作成

en: Create Your Own Toggle Element
ja: 独自のトグル要素を作成

en: Background of the switch button
ja: スイッチボタンの背景

en: CTA Background Color
ja: CTA 背景色

en: Color of the call to action text
ja: コールトゥアクションテキストの色

en: CTA Text Color
ja: CTA テキスト色

en: Enable to add a call-to-action text for the dark mode switch.
ja: ダークモードスイッチのコールトゥアクションテキストを追加します。

en: Add call to action text beside the dark mode button
ja: ダークモードボタンの横にコールトゥアクションテキストを追加

en: Call-to-action Text
ja: コールトゥアクションテキスト

en: Your Current Plan
ja: 現在のプラン

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Color Preset Name
ja: カスタムカラープリセット名

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom CSS code to apply on dark mode or on both mode
ja: ダークモードまたは両方のモードに適用するカスタム CSS コード

en: Add custom CSS for dark mode only. This CSS will only apply when the dark mode is on. use <code>!important</code> flag on each property
ja: ダークモードのみのカスタム CSS を追加します。この CSS はダークモードがオンのときにのみ適用されます。各プロパティに <code>!important</code> フラグを使用してください。

en: Enter custom CSS here
ja: ここにカスタム CSS を入力

en: Before saving this mode, please ensure you have created a custom color palette. Alternatively, you can switch your mode to either "Color Presets" or "Automatic Color" if that better suits your needs.
ja: このモードを保存する前に、カスタムカラーパレットが作成されていることを確認してください。あるいは、必要に応じて「カラープリセット」または「自動カラー」に切り替えることもできます。

en: Choose or create your custom color presets with the power of AI.
ja: AI の力でお好みのカラープリセットを選択または作成します。

en: Your Custom Color Presets
ja: カスタムカラープリセット

en: Custom size
ja: カスタムサイズ

en: Custom Switch Icon
ja: カスタムスイッチアイコン

en: Enable to use your custom switch icon.
ja: カスタムスイッチアイコンを使用します。

en: Custom Switch Text
ja: カスタムスイッチテキスト

en: Customize the dark mode switch text.
ja: ダークモードスイッチのテキストをカスタマイズします。

en: Custom Trigger
ja: カスタムトリガー

en: Custom Triggers
ja: カスタムトリガー

en: Allow any element on your site to toggle Dark Mode using CSS selectors.
ja: CSS セレクターを使用して、サイト上の任意の要素でダークモードを切り替えられるようにします。

en: Customer Support
ja: カスタマーサポート

en: Customization
ja: カスタマイズ

en: Customize the selected dark mode preset color in your way
ja: 選択したダークモードプリセットカラーを自分好みにカスタマイズ

en: Dark
ja: ダーク

en: Dark Mode CSS
ja: ダークモード CSS

en: Dark Mode Switch Icon
ja: ダークモードスイッチアイコン

en: Dark Mode Image
ja: ダークモード画像

en: Dark Mode Switch Text
ja: ダークモードスイッチテキスト

en: Add custom text for the dark mode switch
ja: ダークモードスイッチにカスタムテキストを追加

en: Dark Mode Video :
ja: ダークモード動画 :

en: WP Dark Mode Usage
ja: WP Dark Mode 使用状況

en: Default app or browser
ja: デフォルトのアプリまたはブラウザ

en: Default Email App
ja: デフォルトのメールアプリ

en: Enable to show the switch after a delay when page loads.
ja: ページ読み込み後に遅延させてスイッチを表示するようにします。

en: Enabling this feature may delay WP Dark Mode to be applied on the frontend. Enable this feature only if you are facing issues with server-side caching.
ja: この機能を有効にすると、フロントエンドでの WP Dark Mode の適用が遅れる場合があります。サーバー側のキャッシュの問題が発生している場合にのみ有効にしてください。

en: Delay Time
ja: 遅延時間

en: The floating switch will appear after this delay when page loads.
ja: ページ読み込み後、この遅延時間の経過後にフローティングスイッチが表示されます。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this image group?
ja: この画像グループを削除しますか？

en: This preset will be permanently deleted. Are you sure you want to confirm this deletion?
ja: このプリセットは永久に削除されます。本当に削除を確定しますか？

en: Do you want to delete this preset?
ja: このプリセットを削除しますか？

en: Delete this trigger?
ja: このトリガーを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this trigger?
ja: 本当にこのトリガーを削除しますか？

en: Delete this video group?
ja: この動画グループを削除しますか？

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Disable
ja: 無効化

en: Disabling typography settings will not make the text size increase automatically when text toggle is pressed on accessibility switches
ja: タイポグラフィ設定を無効にすると、アクセシビリティスイッチでテキスト切り替えを押してもテキストサイズが自動的に増加しなくなります

en: Do you want to disable Typography settings?
ja: タイポグラフィ設定を無効にしますか？

en: Discard Changes
ja: 変更を破棄

en: You are about to discard all unsaved changes. All of your settings will be reset to the point where you last saved. Are you sure you want to discard all changes?
ja: 保存されていないすべての変更を破棄しようとしています。すべての設定は最後に保存した時点の状態に戻ります。本当に行いますか？

en: Discard all changes?
ja: すべての変更を破棄しますか？

en: Display Chart on Dashboard
ja: ダッシュボードにチャートを表示

en: Display dark mode usage chart on the WordPress dashboard
ja: WordPress ダッシュボードにダークモード使用状況チャートを表示

en: Display Floating Switch
ja: フローティングスイッチを表示

en: Enable Floating dark mode switch in frontend for toggling between dark and light mode.
ja: フロントエンドにフローティングダークモードスイッチを表示し、ダークモードとライトモードを切り替えられるようにします。

en: Display switch on Login/ Register pages
ja: ログイン／登録ページにスイッチを表示

en: Enable to show the floating dark-mode switch on WordPress and WooCommerce login/register screens. Hidden by default to keep the form clean.
ja: WordPress および WooCommerce のログイン／登録画面にフローティングダークモードスイッチを表示します。フォームをすっきりさせるため、デフォルトでは非表示になっています。

en: Display On
ja: 表示先

en: Display Switch in Menu
ja: メニューにスイッチを表示

en: Display the darkmode switch in your website menu.
ja: ウェブサイトのメニューにダークモードスイッチを表示します。

en: The switch will be displayed in the selected menus.
ja: スイッチは選択したメニューに表示されます。

en: Display Switch at Top of Pages
ja: ページのトップにスイッチを表示

en: Display Switch at Top of Posts
ja: 投稿のトップにスイッチを表示

en: Display Dark Mode switch using WordPress widget
ja: WordPress ウィジェットを使用してダークモードスイッチを表示

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide.
ja: 機能の探索で行き詰まった場合は、ドキュメントでステップバイステップのガイドを遠慮なく確認してください。

en: Documentations
ja: ドキュメント

en: Doing it all.
ja: すべてを行っています。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Preset
ja: プリセットを編集

en: Edit Prompt
ja: プロンプトを編集

en: Element selector
ja: 要素セレクター

en: Elementor
ja: エレメンター

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with Elementor page builder.
ja: Elementor ページビルダーで WP Dark Mode を使用するためのステップバイステップの手順を取得します。

en: Add Dark Mode Switch widget from Basic category
ja: 「基本」カテゴリからダークモードスイッチウィジェットを追加

en: Navigate to the editing mode of a Post and Page using Elementor and look for Dark Mode Switch in the widget panel under Basic widgets
ja: Elementor を使用して投稿やページの編集モードに移動し、ウィジェットパネルの「基本ウィジェット」の下でダークモードスイッチを探します。

en: Choose button style from widget settings and you are done
ja: ウィジェット設定からボタンスタイルを選択すれば完了です！

en: Select your preferred switch from the list of switches in the widget panel and you are done!
ja: ウィジェットパネルのスイッチリストからお好みのスイッチを選択すれば完了です！

en: Use WP Dark Mode with Elementor
ja: Elementor で WP Dark Mode を使用する

en: Email Reporting
ja: メールレポート

en: Enable this feature to get the dark mode usage summary through email.
ja: ダークモードの使用状況のサマリーをメールで受け取るには、この機能を有効にします。

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable Custom Triggers
ja: カスタムトリガーを有効化

en: Enable Dark Mode on Scrollbar
ja: スクロールバーのダークモードを有効にする

en: Enable Frontend Dark Mode
ja: フロントエンドのダークモードを有効化

en: Turn it ON to enable dark mode on the frontend
ja: フロントエンドでダークモードを有効にするにはオンにしてください

en: Enable this option to customize your scrollbar while toggling to dark mode
ja: ダークモードへの切り替え時にスクロールバーをカスタマイズするには、このオプションを有効にします

en: End Time
ja: 終了時間

en: Enter your selected categories and tags
ja: 選択したカテゴリとタグを入力

en: Enter HTML element selectors
ja: HTML 要素セレクターを入力

en: Enter your email
ja: メールアドレスを入力

en: Enter image URL
ja: 画像の URL を入力

en: Enter your selected pages, posts and custom post types
ja: 選択したページ、投稿、およびカスタム投稿タイプを入力

en: Enter Your Prompt
ja: プロンプトを入力

en: Enter your selected posts
ja: 選択した投稿を入力

en: Enter video URL
ja: 動画の URL を入力

en: Enter your selected WooCommerce categories
ja: 選択した WooCommerce カテゴリを入力

en: Enter your selected WooCommerce products
ja: 選択した WooCommerce 商品を入力

en: Except:
ja: 次を除く:

en: Exclude All
ja: すべて除外

en: Exclude WP Dark Mode from Caching
ja: キャッシュから WP Dark Mode を除外

en: Enable this feature to exclude WP Dark Mode from server-side caching technology like Lightspeed Cache, WPRocket etc.
ja: Lightspeed Cache や WPRocket などのサーバー側のキャッシュテクノロジーから WP Dark Mode を除外するには、この機能を有効にします。

en: Exclude Elements
ja: 要素を除外

en: Exclude dark mode on HTML tags, CSS class, CSS ids and more
ja: HTML タグ、CSS クラス、CSS ID などでダークモードを除外

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to exclude them from being affected by dark mode.
ja: ダークモードの影響から除外したい HTML 要素セレクター（タグ、クラス、または ID）を追加します。

en: Exclude Low Brightness on specific images
ja: 特定の画像で低輝度を除外

en: Exclude Low Brightness on specific videos
ja: 特定の動画で低輝度を除外

en: Exclude Low Grayscale Images
ja: 低グレースケール画像を除外

en: Exclude Low Grayscale Videos
ja: 低グレースケール動画を除外

en: Exclude Pages/ Posts
ja: ページ／投稿を除外

en: Exclude dark mode on specific WordPress post type and taxonomy
ja: 特定の WordPress 投稿タイプやタクソノミーでダークモードを除外

en: Add pages, posts and custom post types that you want to exclude from the dark mode.
ja: ダークモードから除外したいページ、投稿、およびカスタム投稿タイプを追加します。

en: Dark Mode will only work on the selected posts and pages.
ja: ダークモードは選択した投稿とページでのみ動作します。

en: Exclude Post Type:
ja: 投稿タイプを除外:

en: Exclude Settings
ja: 除外設定

en: Configure exclusion settings for pages, posts, and elements.
ja: ページ、投稿、および要素の除外設定を構成します。

en: Exclude Taxonomies
ja: タクソノミーを除外

en: Include the categories and tags that you want to exclude from the dark mode.
ja: ダークモードから除外したいカテゴリとタグを含めます。

en: Exclude Taxonomy Type:
ja: タクソノミータイプを除外:

en: Exclude WC Categories
ja: WooCommerce カテゴリを除外

en: Add categories to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
ja: WooCommerce カテゴリからダークモードを除外するためのカテゴリを追加します。

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce categories.
ja: ダークモードは選択した WooCommerce カテゴリでのみ動作します。

en: Exclude WC Products
ja: WooCommerce 商品を除外

en: Add products to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
ja: WooCommerce カテゴリからダークモードを除外するための商品を追加します。

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce products.
ja: ダークモードは選択した WooCommerce 商品でのみ動作します。

en: Exclude WooCommerce
ja: WooCommerce を除外

en: Exclude dark mode on WooCommerce products and categories
ja: WooCommerce の商品とカテゴリでダークモードを除外

en: Explore Accessibility Switches
ja: アクセシビリティスイッチを探索

en: Explore now
ja: 今すぐ探索

en: Export
ja: エクスポート

en: Export current settings as JSON file.
ja: 現在の設定を JSON ファイルとしてエクスポートします。

en: Export Settings
ja: 設定をエクスポート

en: Default dark mode
ja: デフォルトのダークモード

en: Dark mode-based image/video
ja: ダークモードベースの画像／動画

en: Dark mode usage analytics
ja: ダークモード使用状況分析

en: 24/7 live chat & VIP support
ja: 24時間365日のライブチャット＆VIPサポート

en: Gutenberg block
ja: Gutenberg ブロック

en: Elementor widget
ja: Elementor ウィジェット

en: Dark mode for WordPress dashboard
ja: WordPress ダッシュボードのダークモード

en: Time-based dark mode
ja: 時間ベースのダークモード

en: Access to 19 premium dark mode switches
ja: 19種類のプレミアムダークモードスイッチへのアクセス

en: Access to 13 dark mode color scheme
ja: 13種類のダークモードカラースキームへのアクセス

en: Manual customization with custom CSS
ja: カスタム CSS による手動カスタマイズ

en: Customizable dark mode switch and CTA
ja: カスタマイズ可能なダークモードスイッチと CTA

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Here are some of the most frequently asked questions about WP Dark Mode
ja: WP Dark Mode に関する特によくある質問をいくつかご紹介します

en: Frequently asked questions
ja: よくある質問

en: Facebook Community
ja: Facebook コミュニティ

en: Did you know that there is a Facebook community for dark mode users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
ja: あなたのようなダークモードユーザーのための Facebook コミュニティがあることを知っていましたか？議論に参加するには、お気軽にご参加ください。

en: Custom CSS for advanced customization
ja: 高度なカスタマイズのためのカスタム CSS

en: 24/7 dedicated support
ja: 24時間365日の専用サポート

en: Exclude pages/posts from dark mode
ja: ダークモードからページ／投稿を除外

en: FEATURE LIST
ja: 機能リスト

en: No Ads! Distraction free usage
ja: 広告なし！集中できる使い心地

en: 13+ dark mode color presets
ja: 13種類以上のダークモードカラープリセット

en: 19+ stunning dark mode switches
ja: 19種類以上の素晴らしいダークモードスイッチ

en: Features
ja: 機能

en: Floating Switch
ja: フローティングスイッチ

en: Floating Switch Size
ja: フローティングスイッチのサイズ

en: Choose the size of the floating toggle switch
ja: フローティングトグルスイッチのサイズを選択

en: Floating Switch Styles
ja: フローティングスイッチのスタイル

en: Choose the style of the floating toggle switch
ja: フローティングトグルスイッチのスタイルを選択

en: Please follow the steps below
ja: 以下の手順に従ってください

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Choose the size of the floating toggle switch.
ja: フローティングトグルスイッチのサイズを選択。

en: Set the font size in percentage.
ja: フォントサイズをパーセンテージで設定します。

en: FREE
ja: 無料

en: FREE PLAN
ja: 無料プラン

en: Free vs Ultimate
ja: 無料版 vs Ultimate

en: Frontend Dark Mode
ja: フロントエンドのダークモード

en: Settings to Control Dark Mode on your Frontend Website
ja: フロントエンドウェブサイトのダークモードを制御する設定

en: Turn it ON to enable dark mode on the Frontend
ja: フロントエンドでダークモードを有効にするにはオンにしてください

en: Choose how you want to use Dark Mode
ja: ダークモードの使用方法を選択

en: Generate My Theme
ja: テーマを生成

en: Generate Colors
ja: カラーを生成

en: Generating colors...
ja: カラーを生成中...

en: Get in touch
ja: お問い合わせ

en: Get all popular dark mode resources in one place.
ja: 人気のあるすべてのダークモードリソースを1か所にまとめました。

en: Tutorial, Docs, Support & Community
ja: チュートリアル、ドキュメント、サポート、コミュニティ

en: Get Started page
ja: スタートページ

en: Gmail in browser
ja: ブラウザ上の Gmail

en: Go to Accessibility settings
ja: アクセシビリティ設定へ移動

en: Go to Menu Settings
ja: メニュー設定へ移動

en: Got it
ja: 了解

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Adjust your preferred dark mode Grayscale
ja: お好みのダークモードのグレースケールを調整

en: Grayscale Image
ja: グレースケール画像

en: Grayscale level
ja: グレースケールレベル

en: Grayscale Video
ja: グレースケール動画

en: Gutenberg
ja: グーテンベルク

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with the default block editor.
ja: デフォルトのブロックエディターで WP ダークモードを使用するためのステップバイステップの手順を入手してください。

en: Go to Post/Page edit screen and and click on the ‘+’ icon to add new block
ja: 投稿／ページ編集画面に移動し、「+」アイコンをクリックして新しいブロックを追加します

en: Navigate to a Post and Page edit screen and click on the + icon to add a new gutenberg block
ja: 投稿／ページ編集画面に移動し、「+」アイコンをクリックして新しい Gutenberg ブロックを追加します。

en: Search for Dark Mode Switch block in the Gutenberg block list
ja: Gutenberg ブロックリストから「Dark Mode Switch」ブロックを検索します。

en: Type “dark mode switch” in the block list search box and the Dark Mode Switch block will appear. Click on the block to select it
ja: ブロックリストの検索ボックスに「dark mode switch」と入力すると、「Dark Mode Switch」ブロックが表示されます。ブロックをクリックして選択します。

en: Choose button style from block settings
ja: ブロック設定からボタンスタイルを選択します。

en: Choose the button style you would like to use from the Switch Style menu on the right side and you are done!
ja: 右側の「Switch Style」メニューから使用したいボタンスタイルを選択すれば完了です！

en: Use WP Dark Mode with Gutenberg
ja: Gutenberg で WP Dark Mode を使用する

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hi, I need help with WP Dark Mode.
ja: こんにちは、WP Dark Mode について助けてほしいことがあります。

en: Home
ja: ホーム

en: Hover Background
ja: ホバー背景

en: Hover BG
ja: ホバー背景

en: Hover Text
ja: ホバーテキスト

en: HTML Element
ja: HTML 要素

en: HTML Elements
ja: HTML 要素

en: Idle Timeout
ja: アイドルタイムアウト

en: The floating switch will hide after this period of user inactivity.
ja: ユーザーが非アクティブな状態がこの期間続くと、フローティングスイッチが隠れます。

en: Image Behavior
ja: 画像の動作

en: Settings to change image appearance on dark mode
ja: ダークモードでの画像の外観を変更する設定

en: Image Behavior When Dark Mode Is On
ja: ダークモードオン時の画像の動作

en: Enable to set the brightness level of the images on dark mode
ja: ダークモード時に画像の明るさレベルを設定できるようにします

en: Customize image appearance in Dark Mode
ja: ダークモードでの画像の外観をカスタマイズ

en: Enable to set the grayscale level of the images on dark mode
ja: ダークモード時に画像のグレースケールレベルを設定できるようにします

en: Image Replacement
ja: 画像の置換

en: Replace specific images when dark mode is enabled
ja: ダークモードが有効なときに特定の画像を置換します

en: Image Settings
ja: 画像設定

en: Image URL
ja: 画像の URL

en: Import
ja: インポート

en: Import Anyway
ja: 強制的にインポート

en: Import settings from JSON file which is exported through WP Dark Mode.
ja: WP Dark Mode を通じてエクスポートされた JSON ファイルから設定をインポートします。

en: Import Settings
ja: 設定をインポート

en: Settings imported successfully.
ja: 設定が正常にインポートされました。

en: In all new ways
ja: まったく新しい方法で

en: Include Elements
ja: 要素を含める

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to explicitly include them in dark mode.
ja: ダークモードに明示的に含めたい HTML 要素セレクター（タグ、クラス、または ID）を追加します。

en: Influencer Program
ja: インフルエンサープログラム

en: Input Field Colors
ja: 入力フィールドのカラー

en: Input Text
ja: 入力テキスト

en: Please install WooCommerce to use this feature
ja: この機能を使用するには WooCommerce をインストールしてください

en: Invalid File
ja: 無効なファイル

en: Join Community
ja: コミュニティに参加

en: Keyboard Shortcut
ja: キーボードショートカット

en: Enable keyboard shortcut to toggle dark mode Ctrl + Alt + D
ja: ダークモードを切り替えるためのキーボードショートカット（Ctrl + Alt + D）を有効にします

en: Toggle Dark Mode using keyboard shortcut.
ja: キーボードショートカットを使用してダークモードを切り替えます。

en: Large
ja: 大

en: Learn more
ja: 詳細を見る

en: Left
ja: 左

en: Light
ja: ライト

en: Light Mode Switch Icon
ja: ライトモードスイッチアイコン

en: Light Mode Image :
ja: ライトモード画像 :

en: Light Mode Switch Text
ja: ライトモードスイッチテキスト

en: Add custom text for the light mode switch
ja: ライトモードスイッチにカスタムテキストを追加

en: Light Mode Video :
ja: ライトモード動画 :

en: Link
ja: リンク

en: Link Hover
ja: リンクホバー

en: Load Scripts in Footer
ja: フッターでスクリプトを読み込む

en: Enable this feature to improve page load performance and reduce render-blocking
ja: ページ読み込みパフォーマンスを向上させ、レンダリングブロックを減らすには、この機能を有効にします

en: Low Brightness Image
ja: 低輝度画像

en: Low Brightness Video
ja: 低輝度動画

en: Choose how you want to connect to us. Select the option convenient for you
ja: お問い合わせ方法を選択してください。ご都合の良いオプションをお選びください

en: Medium
ja: 中

en: Menu Switch
ja: メニュースイッチ

en: The Menu Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
ja: メニュースイッチは<strong>現在利用できません</strong>。この機能にアクセスするには、まずコントロール設定から「フロントエンドのダークモード」機能を有効にする必要があります。

en: Menu switches won’t be visible anymore
ja: メニュースイッチは表示されなくなります

en: min
ja: 分

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mode Image
ja: サンプル画像

en: Mode Video
ja: サンプル動画

en: More accessibility features
ja: その他のアクセシビリティ機能

en: New Preset
ja: 新規プリセット

en: No, continue editing
ja: いいえ、編集を続けます

en: No custom color presets is created
ja: カスタムカラープリセットが作成されていません

en: No Image
ja: 画像なし

en: No Images Added
ja: 画像が追加されていません

en: No Result found for %s
ja: %s の結果が見つかりません

en: No Result found
ja: 結果が見つかりません

en: No Triggers Added
ja: トリガーが追加されていません

en: No Video
ja: 動画なし

en: No Videos Added
ja: 動画が追加されていません

en: Normal
ja: 通常

en: Normal Mode Image
ja: ノーマルモード画像

en: Normal Mode Video
ja: 通常モード動画

en: Normal Switches
ja: 通常のスイッチ

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Ok
ja: OK

en: Open Docs
ja: ドキュメントを開く

en: Other Accessibility Settings
ja: その他のアクセシビリティ設定

en: Other Performance Settings
ja: その他のパフォーマンス設定

en: Outlook in browser
ja: ブラウザ上の Outlook

en: This will override all your current settings.
ja: これにより、現在のすべての設定が上書きされます。

en: Pages/Posts
ja: ページ／投稿

en: Palette %s
ja: パレット %s

en: Scale in percentage relative to normal size
ja: 通常サイズに対するパーセンテージでのスケール

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Choose Dark Mode behavior to enhance the performance
ja: パフォーマンスを向上させるためのダークモードの動作を選択

en: Configure performance settings.
ja: パフォーマンス設定を構成します。

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: PM
ja: 午後

en: Preset Color Customization
ja: プリセットカラーのカスタマイズ

en: You cannot delete this preset as it is currently in use. Please select another preset or change the "Color Mode" before deleting this preset.
ja: このプリセットは現在使用中のため削除できません。削除する前に、別のプリセットを選択するか「カラーモード」を変更してください。

en: Preset is already in use!
ja: プリセットはすでに使用中です！

en: Preset name
ja: プリセット名

en: Preset name is required. Please enter a name for your preset.
ja: プリセット名は必須です。プリセットの名前を入力してください。

en: Preset Name
ja: プリセット名

en: e.g., Blue Night Theme
ja: 例: ブルーナイトテーマ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Pricing
ja: 料金

en: Pro
ja: プロ版

en: e.g., Modern dark theme with blue accents and high contrast...
ja: 例: ブルーのアクセントと高コントラストを備えたモダンなダークテーマ...

en: px
ja: ピクセル

en: How to enable dark mode on my website?
ja: ウェブサイトでダークモードを有効にするにはどうすればよいですか？

en: How do I activate PRO plan?
ja: PRO プランを有効にするにはどうすればよいですか？

en: How do I activate the Ultimate plan?
ja: Ultimate プランを有効にするにはどうすればよいですか？

en: Can I use it with popular page builders like Gutenberg or Elementor?
ja: Gutenberg や Elementor などの人気のあるページビルダーで使用できますか？

en: Is WP Dark Mode compatible with my theme?
ja: WP Dark Mode は私のテーマと互換性がありますか？

en: Is this plugin compatible with all modern browsers?
ja: このプラグインはすべての最新ブラウザと互換性がありますか？

en: Does the WP Dark Mode plugin have any impact on page loading?
ja: WP Dark Mode プラグインはページの読み込みに影響を与えますか？

en: Can I change the image for dark mode using this plugin?
ja: このプラグインを使用してダークモード用の画像を変更できますか？

en: How can I prevent any specific elements, sections, or from turning into dark?
ja: 特定の要素やセクションが暗くなるのを防ぐにはどうすればよいですか？

en: Where can I find the tutorials about using the plugin?
ja: プラグインの使用に関するチュートリアルはどこにありますか？

en: I want a refund for my purchase of the plugin. What’s the procedure?
ja: 購入したプラグインの返金を希望します。手続きはどうすればよいですか？

en: Please Rate Us:
ja: ぜひ評価をお願いします:

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recommended Plugins page
ja: 推奨プラグインページ

en: 14 days
ja: 14日間

en: 7 days
ja: 7日間

en: Remind me After:
ja: 後で通知する:

en: Would you like to be remind in the future?
ja: 将来的に通知を受け取りますか？

en: Remind me never
ja: 二度と通知しない

en: Replaced Images
ja: 置換された画像

en: The following added images will be replaced when dark mode is enabled
ja: ダークモードが有効なときに、以下の追加された画像が置換されます

en: Replaced Videos
ja: 置換された動画

en: These videos will be replaced in the dark mode
ja: これらの動画はダークモードで置換されます

en: Reporting Email
ja: レポート用メールアドレス

en: Enter the email where the analytics report will be sent.
ja: 分析レポートの送信先メールアドレスを入力してください。

en: Reporting Email Subject
ja: レポートメールの件名

en: Subject of the analytics report email.
ja: 分析レポートメールの件名。

en: Select the reporting frequency when the email will be send.
ja: メールを送信するレポート頻度を選択してください。

en: Reporting Frequency
ja: レポート頻度

en: Select the reporting frequency for the email.
ja: メールのレポート頻度を選択してください。

en: Subject of the analytics report mail
ja: 分析レポートメールの件名

en: Reset
ja: リセット

en: Are you sure you want to reset all settings to default? We suggest you to export current settings before you reset the settings.
ja: すべての設定をデフォルトにリセットしてもよろしいですか？リセットする前に現在の設定をエクスポートすることをお勧めします。

en: Reset all settings to default. We recommend to export current settings before you reset the settings.
ja: すべての設定をデフォルトにリセットします。リセットする前に現在の設定をエクスポートすることをお勧めします。

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Reset to original
ja: オリジナルに戻す

en: Right
ja: 右

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Saved Successfully
ja: 正常に保存されました

en: Scrollbar Customization
ja: スクロールバーのカスタマイズ

en: Thumb BG
ja: つまみの背景

en: Secondary Background Color
ja: セカンダリ背景色

en: seconds
ja: 秒

en: Select
ja: 選択

en: Select Animation
ja: アニメーションを選択

en: Click on the WP Darkmode Widget and you will see the available switches on the right side of the screen. Select the one that you like
ja: WP Darkmode ウィジェットをクリックすると、画面の右側に利用可能なスイッチが表示されます。お好みのものを選択してください。

en: Select a switch style for the menu
ja: メニューのスイッチスタイルを選択してください

en: Select Switch Style
ja: スイッチスタイルを選択

en: Select Switches
ja: スイッチを選択

en: Select time
ja: 時間を選択

en: Enter CSS Selector (e.g., .my-class, #my-id)
ja: CSS セレクターを入力（例: .my-class, #my-id）

en: Sepia
ja: セピア

en: Adjust your preferred dark mode Sepia
ja: お好みのダークモードのセピアを調整

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Select a switch from below and a shortcode will be generated
ja: 以下からスイッチを選択すると、ショートコードが生成されます。

en: Generate shortcodes for dark mode switches
ja: ダークモードスイッチのショートコードを生成

en: Show Switch after delay
ja: 遅延後にスイッチを表示

en: Side Selection
ja: サイドの選択

en: Site Animation
ja: サイトのアニメーション

en: Small
ja: 小

en: Social Share page
ja: ソーシャルシェアページ

en: Spacing from bottom
ja: 下からの間隔

en: Spacing from %s
ja: %s からの間隔

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Support
ja: サポート

en: Switch Customization
ja: スイッチのカスタマイズ

en: Configure the dark mode switch for your website
ja: ウェブサイトのダークモードスイッチを構成します

en: Switch Position
ja: スイッチの位置

en: Choose the alignment of the floating toggle switch
ja: フローティングトグルスイッチの配置を選択します

en: Switch Settings
ja: スイッチ設定

en: Switch to Dark Mode
ja: ダークモードに切り替え

en: Switch to Light Mode
ja: ライトモードに切り替え

en: Switch Widget
ja: スイッチウィジェット

en: Display dark mode switch using WordPress widget
ja: WordPress ウィジェットを使用してダークモードスイッチを表示

en: Tablet
ja: タブレット

en: Text
ja: テキスト

en: Text & Link Colors
ja: テキスト＆リンクカラー

en: Thumb Background
ja: つまみの背景

en: Start time and end time cannot be same.
ja: 開始時間と終了時間を同じにすることはできません。

en: To
ja: まで

en: to enable dark mode
ja: ダークモードを有効にするため

en: to enable light mode
ja: ライトモードを有効にするため

en: Toggle Dark Mode
ja: ダークモードを切り替え

en: Tools
ja: ツール

en: WP Dark Mode Tools
ja: WP Dark Mode ツール

en: Track Background
ja: トラックの背景

en: Track BG
ja: トラックの背景

en: Track Dynamic Content
ja: 動的コンテンツを追跡

en: Please turn on this feature only if you have any Ajax Loaded dynamic content like ajax product filters, ajax page loader, ajax image loaders/sliders, lazy loaded images etc.
ja: Ajax 製品フィルター、Ajax ページローダー、Ajax 画像ローダー／スライダー、遅延読み込み画像などの Ajax 読み込みによる動的コンテンツがある場合にのみ、この機能をオンにしてください。

en: The following triggers will toggle dark mode when clicked
ja: クリックすると以下のトリガーがダークモードを切り替えます

en: Try Live Demo
ja: ライブデモを試す

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Here is a small full video tutorial for you incase you don’t like to go through all the textual instruction
ja: 文字での説明をすべて読むのが面倒な方のために、短いフル動画チュートリアルを用意しました。

en: Check the WP Dark Mode playlist to become an expert dark mode user.
ja: WP Dark Mode のプレイリストをチェックして、ダークモードのエキスパートユーザーになりましょう。

en: Typography features are only available for <strong>Accessibility Switches</strong>
ja: タイポグラフィ機能は<strong>アクセシビリティスイッチ</strong>でのみ利用可能です

en: Typography Settings
ja: タイポグラフィ設定

en: Typography features are only available for
ja: タイポグラフィ機能は以下でのみ利用可能です:

en: Typography option is disabled in Accessibility Settings. Text scaling feature won’t work.
ja: アクセシビリティ設定でタイポグラフィオプションが無効になっています。テキストスケーリング機能は動作しません。

en: Advanced dark mode customizations are available in <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍
ja: 高度なダークモードカスタマイズは <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍 で利用可能です

en: ULTIMATE PLAN
ja: ULTIMATE プラン

en: The Floating Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
ja: フローティングスイッチは<strong>現在利用できません</strong>。この機能にアクセスするには、まずコントロール設定から「フロントエンドのダークモード」機能を有効にする必要があります。

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は取り消せません。

en: Not sure about upgrading to Ultimate yet?
ja: Ultimate へのアップグレードをまだ迷っていますか？

en: If you are having a second thought about upgrading, you can explore all the premium features on our demo website. Feel free to try every feature before making the decision.
ja: アップグレードを迷っている場合は、デモサイトですべてのプレミアム機能を探索できます。決定する前に、すべての機能を自由にお試しください。

en: Untitled
ja: 無題

en: Upcoming
ja: 近日公開

en: Click update and you are done! The switch will now be visible in the menu where you placed.
ja: 更新をクリックすれば完了です！スイッチは、配置したメニューに表示されるようになります。

en: Click update and you are done!
ja: 更新をクリックすれば完了です！

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade All Features
ja: すべての機能をアップグレード

en: Upgrade to ultimate to get access to reports
ja: レポートにアクセスするには Ultimate にアップグレードしてください

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレード

en: Upgrade to WP Dark Mode Ultimate
ja: WP Dark Mode Ultimate にアップグレード

en: URL Parameter
ja: URLパラメーター

en: Enable/Disable the dark mode using URL/domain parameter
ja: URL／ドメインパラメータを使用してダークモードを有効化／無効化します

en: Toggle Dark Mode using URL parameter.
ja: URL パラメータを使用してダークモードを切り替えます。

en: Use
ja: 使用

en: Use %s?darkmode to enable dark mode and %s?lightmode to enable light mode
ja: ダークモードを有効にするには %s?darkmode を、ライトモードを有効にするには %s?lightmode を使用してください

en: Please upload a valid file.
ja: 有効なファイルをアップロードしてください。

en: Seems like <strong>WP Dark Mode</strong> is bringing you value 🥳
ja: <strong>WP Dark Mode</strong> があなたに価値をもたらしているようですね 🥳

en: The version of the file you are trying to import is not compatible with the current version of WP Dark Mode.
ja: インポートしようとしているファイルのバージョンが、現在の WP Dark Mode のバージョンと互換性がありません。

en: Version Mismatch
ja: バージョンの不一致

en: Video Behavior
ja: 動画の動作

en: Settings to change video appearance on dark mode
ja: ダークモードでの動画の外観を変更する設定

en: Video Behavior When Dark Mode Is On
ja: ダークモードオン時の動画の動作

en: Enable to set the brightness level of the videos on dark mode
ja: ダークモード時に動画の明るさレベルを設定できるようにします

en: Customize video appearance in Dark Mode
ja: ダークモードでの動画の外観をカスタマイズ

en: Enable to set the grayscale level of the videos on dark mode
ja: ダークモード時に動画のグレースケールレベルを設定できるようにします

en: Video Replacement
ja: 動画の置換

en: Replace specific videos when dark mode is enabled
ja: ダークモードが有効なときに特定の動画を置換します

en: Video Settings
ja: 動画設定

en: Video Tutorial
ja: 動画チュートリアル

en: Video URL
ja: 動画の URL

en: View Dark Mode Usages inside WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボード内でダークモードの使用状況を確認

en: Watch Video Tutorial
ja: 動画チュートリアルを見る

en: Watch Videos
ja: 動画を見る

en: WooCommerce is not active
ja: WooCommerce がアクティブではありません

en: WooCommerce is not installed
ja: WooCommerce がインストールされていません

en: What is WP Dark Mode?
ja: WP Dark Mode とは何ですか？

en: WP Dark Mode Support
ja: WP Dark Mode サポート

en: Yahoo in browser
ja: ブラウザ上の Yahoo

en: Yes, discard changes
ja: はい、変更を破棄します

en: Welcome to the #1 dark mode plugin for WordPress. Let's get started!
ja: WordPress向けのNo.1ダークモードプラグインへようこそ。始めましょう！

en: You might be looking for
ja: お探しなのはこちらかもしれません

en: Our support team is here 24/7 to answer your queries and resolve your issues. Don't hesitate to reach out to us!
ja: 当社のサポートチームは24時間体制でお客様の質問に答え、問題を解決します。お気軽にお問い合わせください！

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Gutenberg.
ja: ドキュメントに目を通す時間がない場合は、当社のチュートリアルをチェックしてGutenbergでWP Dark Modeの使用を開始してください。

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Elementor.
ja: ドキュメントに目を通す時間がない場合は、当社のチュートリアルをチェックしてElementorでWP Dark Modeの使用を開始してください。

en: Social Share (Inline Button)
ja: ソーシャルシェア（インラインボタン）

en: Social Channels
ja: ソーシャルチャネル

en: Above
ja: 上

en: Below
ja: 下

en: Above & Below
ja: 上下

en: Center
ja: 中央

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Rounded
ja: 角丸

en: Circle
ja: 円形

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Slanted
ja: 斜め

en: Channel Label
ja: チャネルラベル

en: Share Count
ja: シェア数

en: Both
ja: 両方

en: None
ja: なし

en: More
ja: もっと見る

en: Share
ja: シェア

en: Shares
ja: シェア

en: Ultimate
ja: アルティメット版

en: Saved
ja: 保存済み

en: Published
ja: 公開済み

en: Save & Publish
ja: 保存して公開

en: Enable Social Share (Inline Button)
ja: ソーシャルシェア（インラインボタン）を有効化

en: Inline Button Template
ja: インラインボタンテンプレート

en: Choose any inline button template that suits your style
ja: あなたのスタイルに合ったインラインボタンテンプレートを選択してください

en: Share Label
ja: シェアラベル

en: Share label appears before the inline button. Provide engaging texts to make sure your visitors are sharing the content!
ja: シェアラベルはインラインボタンの前に表示されます。訪問者がコンテンツをシェアしたくなるような、魅力的なテキストを入力してください。

en: Sharing is Caring:
ja: シェアは思いやり:

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Choose the position where you want show your inline button.
ja: インラインボタンを表示したい位置を選択してください。

en: Button Alignment
ja: ボタンの配置

en: Choose the alignment of the button.
ja: ボタンの配置を選択してください。

en: Button Shape
ja: ボタンの形状

en: Choose the button shape that matches your site content.
ja: サイトのコンテンツに合ったボタンの形状を選択してください。

en: Button Size
ja: ボタンのサイズ

en: Choose the default size for your inline button.
ja: インラインボタンのデフォルトサイズを選択してください。

en: Button Label
ja: ボタンラベル

en: Button labels can display your channel’s name and share count.
ja: ボタンラベルには、チャンネル名やシェア数を表示できます。

en: Hide Buttons on
ja: ボタンを非表示にする場所:

en: Select where you want to hide your inline button.
ja: インラインボタンを非表示にしたい場所を選択してください。

en: Display Buttons on
ja: ボタンを表示する場所:

en: Choose where the inline button will appear on your website.
ja: インラインボタンをウェブサイトのどこに表示するか選択してください。

en: Button Spacing
ja: ボタンの間隔

en: Select default spacing between each channel.
ja: 各チャンネル間のデフォルトの間隔を選択してください。

en: Total Shares
ja: 合計シェア数

en: Enable total share counter. It will show how many times your content is shared via enabled channels.
ja: 合計シェアカウンターを有効にします。有効なチャンネルを通じてコンテンツが何回シェアされたかを表示します。

en: Minimum Share Count
ja: 最小シェア数

en: This is the minimum number of shares a page needs to have before the share counter is shown.
ja: シェアカウンターが表示されるまでに必要な、ページの最小シェア数です。

en: Maximum Share Click
ja: 最大シェアボタンクリック数

en: This is the maximum number of click count on a social channel you want to show your visitors
ja: 訪問者に表示したい、各ソーシャルチャンネルの最大クリック数です

en: Channel Visibility Count
ja: チャンネルの表示数

en: Set the number of channels that you want to show on your website. The rest will be shown after clicking on the 'More' button.
ja: ウェブサイトに表示したいチャンネルの数を設定します。残りは「もっと見る」ボタンをクリックした後に表示されます。

en: Search Channel
ja: チャンネルを検索

en: See less channels
ja: 表示するチャンネルを減らす

en: See more channels
ja: チャンネルをさらに表示

en: Unlock all channels
ja: すべてのチャンネルをアンロック

en: Manage channels
ja: チャンネルを管理

en: Reorder your social channels. You can edit the channel label and device visibility for each. Drag channels to change their order.
ja: ソーシャルチャンネルを並べ替えます。それぞれのチャンネルラベルやデバイスごとの表示設定を編集できます。ドラッグして順序を変更してください。

en: Visit this URL: {page_url} and summarize the content for me.
ja: この URL を訪問して内容を要約してください: {page_url}

en: Available variables:
ja: 利用可能な変数:

en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

en: Enable Preferred Channels
ja: 優先チャンネルを有効にする

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Done
ja: 完了

en: Plan
ja: プラン

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: official documentation
ja: 公式ドキュメント

en: and
ja: と

en: YouTube Playlist
ja: YouTubeプレイリスト

en: customer support team
ja: カスタマーサポートチーム

en: pricing page
ja: 料金ページ

en: For refunds on the premium plan, please contact our
ja: プレミアムプランの返金については、

en: directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
ja: まで直接お問い合わせください。手続きは購入時に有効な利用規約に基づきます。

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple.
ja: ウェブサイトでダークモードを有効にするのはとても簡単です。

en: Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.
ja: 数分でWP Dark Modeを使い始める方法をご紹介します。

en: Default Light Mode
ja: デフォルトライトモード

en: Enable this setting if you want light mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in light mode first.
ja: サイトのデフォルトモードをライトモードにする場合は、この設定を有効にしてください。訪問者には最初にライトモードでウェブサイトが表示されます。

en: Default Dark Mode
ja: デフォルトダークモード

en: Enable this setting if you want dark mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in dark mode first.
ja: サイトのデフォルトモードをダークモードにする場合は、この設定を有効にしてください。訪問者には最初にダークモードでウェブサイトが表示されます。

en: Use system settings
ja: システム設定を使用する

en: Dark mode will be enabled/disabled depending on the user's device settings.
ja: ユーザーのデバイス設定に応じてダークモードが有効/無効になります。

en: Time based dark mode
ja: 時間ベースのダークモード

en: Automatically enable dark mode based on user's given time.
ja: ユーザーが指定した時間に基づいて自動的にダークモードを有効にします。

en: Sunset Mode
ja: サンセットモード

en: Automatically enable dark mode at sunset based on the user's location.
ja: ユーザーの場所に基づいて、日没時に自動的にダークモードを有効にします。

en: XL
ja: 大

en: Wobble
ja: 揺れ

en: Vibrate
ja: 振動

en: Flicker
ja: 点滅

en: Shake
ja: シェイク

en: Jello
ja: ジェロ

en: Bounce
ja: バウンス

en: Heartbeat
ja: ハートビート

en: Blink
ja: ブリンク

en: Enable Dark Mode
ja: ダークモードを有効にする

en: Allow custom elements to toggle dark mode
ja: カスタム要素による切り替えを許可する

en: Custom Triggers List
ja: カスタムトリガーリスト

en: List of custom trigger configurations
ja: カスタムトリガー設定リスト

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Pulse
ja: パルス

en: Flip
ja: フリップ

en: Roll
ja: ロール

en: Slide Left
ja: 左にスライド

en: Slide Up
ja: 上にスライド

en: Slide Right
ja: 右にスライド

en: Slide Down
ja: 下にスライド

en: Best Dark Mode Performance
ja: 最適なダークモードパフォーマンス

en: The dark mode scripts will load before the parsing and rendering of your page. Choose this option when executing dark mode is the first priority for you.
ja: ダークモードスクリプトは、ページの解析およびレンダリングの前にロードされます。ダークモードの実行を最優先する場合は、このオプションを選択してください。

en: Balanced Performance for My Website and Dark Mode
ja: ウェブサイトとダークモードのバランスの取れたパフォーマンス

en: The dark mode scripts will be executed at the same time as your page. Choose this option to get a moderate dark mode loading time without compromising website loading speed.
ja: ダークモードスクリプトはページと同時に実行されます。ウェブサイトの読み込み速度を損なうことなく、適度なダークモード読み込み時間を得るには、このオプションを選択してください。

en: Prioritize My Website Loading
ja: ウェブサイトの読み込みを優先する

en: The dark mode script will be fetched asynchronously and executed after page parsing, just before the "DOMContentLoaded" event. Choose this option if your focus is on optimizing your website's performance over the WP Dark Mode.
ja: ダークモードスクリプトは非同期でフェッチされ、ページ解析後に実行されます。WP Dark Modeよりもウェブサイトのパフォーマンス最適化に重点を置く場合は、このオプションを選択してください。

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Bi-Weekly
ja: 隔週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Quarterly
ja: 四半期ごと

en: Yearly
ja: 毎年

en: WP Dark Mode Analytics Report
ja: WP ダークモード分析レポート

en: Failed to insert visitor data.
ja: 訪問者データの挿入に失敗しました。

en: Failed to update visitor data.
ja: 訪問者データの更新に失敗しました。

en: Dark Mode Settings
ja: ダークモード設定

en: Dark Mode Toggle
ja: ダークモード切り替え

en: Dark Mode Switch
ja: ダークモードスイッチ

en: Switch Style
ja: スイッチスタイル

en: Switch Size
ja: スイッチサイズ

en: XS
ja: 極小

en: SM
ja: 小

en: MD
ja: 中

en: 2XL
ja: 特大

en: 3XL
ja: 巨大

en: Alignment
ja: 配置

en: Social Share - WP Dark Mode
ja: ソーシャルシェア - WP Dark Mode

en: Invalid security key
ja: 無効なセキュリティキー

en: Permission denied
ja: 権限が拒否されました

en: Invalid permission
ja: 無効な権限

en: Invalid channel
ja: 無効なチャンネル

en: Something went wrong
ja: 何か問題が発生しました

en: Deal Ends In
ja: セール終了まで

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: Try a free demo
ja: 無料デモを試す

en: Black Friday & Cyber Monday
ja: ブラックフライデー＆サイバーマンデー

en: Unlock all the features
ja: すべての機能をアンロック

en: Flash Sale
ja: フラッシュセール

en: SPECIAL
ja: 特別価格

en: DAYS
ja: 日

en: HOURS
ja: 時間

en: MINUTES
ja: 分

en: SECONDS
ja: 秒

en: Claim 50% Discount
ja: 50%オフを申し込む

en: Share via:
ja: 共有方法：

en: What's New
ja: 新着情報

en: Try a FREE demo
ja: 無料デモを試す

en: Claim %1$s%2$s Discount
ja: %1$s%2$s 割引を受ける

en: Sweet Dark
ja: スイートダーク

en: Gold
ja: ゴールド

en: Sapphire
ja: サファイア

en: Midnight Bloom
ja: ミッドナイトブルーム

en: Fuchsia
ja: フューシャ

en: Rose
ja: ローズ

en: Violet
ja: バイオレット

en: Pink
ja: ピンク

en: Kelly
ja: ケリー

en: Magenta
ja: マゼンタ

en: Green
ja: グリーン

en: Orange
ja: オレンジ

en: Yellow
ja: イエロー

en: Last 24 Hours
ja: 過去24時間

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 1 Year
ja: 過去1年間

en: Dark Mode Users
ja: ダークモードユーザー

en: Total Visitors
ja: 総訪問者数

en: 12 AM
ja: 午前12時

en: 1 AM
ja: 午前1時

en: 2 AM
ja: 午前2時

en: 3 AM
ja: 午前3時

en: 4 AM
ja: 午前4時

en: 5 AM
ja: 午前5時

en: 6 AM
ja: 午前6時

en: 7 AM
ja: 午前7時

en: 8 AM
ja: 午前8時

en: 9 AM
ja: 午前9時

en: 10 AM
ja: 午前10時

en: 11 AM
ja: 午前11時

en: 12 PM
ja: 午後12時

en: 1 PM
ja: 午後1時

en: 2 PM
ja: 午後2時

en: 3 PM
ja: 午後3時

en: 4 PM
ja: 午後4時

en: 5 PM
ja: 午後5時

en: 6 PM
ja: 午後6時

en: 7 PM
ja: 午後7時

en: 8 PM
ja: 午後8時

en: 9 PM
ja: 午後9時

en: 10 PM
ja: 午後10時

en: 11 PM
ja: 午後11時

en: Sun
ja: 日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: No results found for "{search}"
ja: "{search}" の結果が見つかりませんでした
