wp-dark-mode - en to it translation catalogue (784 entries)

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Settings
it: Impostazioni

en: WP Dark Mode Settings
it: Impostazioni WP Dark Mode

en: WP Dark Mode
it: Modalità Scura WP

en: Get Started
it: Inizia ora

en: Social Share
it: Condivisione Social

en: Recommended Plugins
it: Plugin Consigliati

en: Recommended <br /> Plugins
it: Plugin <br /> consigliati

en: Upgrade Now
it: Aggiorna Ora

en: No settings found.
it: Nessuna impostazione trovata.

en: Settings saved successfully.
it: Impostazioni salvate con successo.

en: Reset not confirmed.
it: Reset non confermato.

en: Settings reset successfully.
it: Impostazioni ripristinate con successo.

en: No notice found.
it: Nessun avviso trovato.

en: Try out our recommended plugins
it: Prova i nostri plugin consigliati

en: Hide From Menu
it: Nascondi dal menu

en: By %s
it: Di %s

en: Install Now
it: Installa ora

en: Update Now
it: Aggiorna ora

en: Activate
it: Attiva

en: More information about %s
it: Altre informazioni su %s

en: More Details
it: Maggiori dettagli

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
it: Questo plugin non funziona con le tue versioni di WordPress e PHP.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
it: Questo plugin non funziona con la tua versione di WordPress.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
it: Questo plugin non funziona con la tua versione di PHP.

en: Last Updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: %s ago
it: %s fa

en: %s Active Installations
it: %s installazioni attive

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: If you hide the recommended plugins page from your menu, it won't appear there again. Are you sure you'd like to do it?
it: Se nascondi la pagina dei plugin consigliati dal tuo menu, non apparirà più lì. Sei sicuro di volerlo fare?

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple. <a href="">Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.</a>
it: Abilitare la modalità scura sul tuo sito web è facile e semplice. <a href="">Scopri come iniziare con WP Dark Mode in pochi minuti.</a>

en: To purchase and activate WP Dark Mode Ultimate, please visit our <a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">pricing page</a>.
it: Per acquistare e attivare WP Dark Mode Ultimate, visita la nostra <a href="http://wppool.dev/wp-dark-mode-pricing/" target="_blank">pagina dei prezzi</a>.

en: Yes, WP Dark Mode is compatible with major page builders, including Gutenberg and Elementor. You can place the dark mode switch button on any page or post using these builders.
it: Sì, WP Dark Mode è compatibile con i principali page builder, tra cui Gutenberg ed Elementor. Puoi posizionare il pulsante di commutazione della modalità scura su qualsiasi pagina o post utilizzando questi builder.

en: Yes, WP Dark Mode has been tested and works seamlessly across modern browsers such as Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera, Brave, and more.
it: Sì, WP Dark Mode è stata testata e funziona perfettamente sui browser moderni come Safari, Chrome, Firefox, Edge, Opera, Brave e altri.

en: Go to WP Dark Mode > Settings > Customization > Image Settings and upload/select the image you want to use for dark mode.
it: Vai su WP Dark Mode > Impostazioni > Personalizzazione > Impostazioni immagine e carica/seleziona l'immagine che desideri utilizzare per la modalità scura.

en: WP Dark Mode allows you to exclude specific elements or pages from being affected by dark mode using CSS selectors. Go to WP Dark Mode > Settings > Advanced > Exclude Settings > HTML Elements and add the CSS selectors for the elements you want to exclude.
it: WP Dark Mode ti consente di escludere elementi o pagine specifici dall'essere influenzati dalla modalità scura utilizzando i selettori CSS. Vai su WP Dark Mode > Impostazioni > Avanzate > Impostazioni di esclusione > Elementi HTML e aggiungi i selettori CSS per gli elementi che desideri escludere.

en: For refunds on the premium plan, please contact our <a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">customer support team</a> directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
it: Per rimborsi sul piano premium, contatta direttamente il nostro <a href="http://wppool.dev/contact" rel="nofollow" target="_blank">team di assistenza clienti</a>. La procedura si baserà sui termini di servizio in vigore al momento dell'acquisto.

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Make your website more accessible for people with disabilities.
it: Rendi il tuo sito web più accessibile per le persone con disabilità.

en: Accessibility Switches
it: Interruttori di accessibilità

en: Please active WooCommerce to use this feature.
it: Attiva WooCommerce per utilizzare questa funzione.

en: + Add Custom Color Preset
it: + Aggiungi preset di colore personalizzato

en: Add images to replace them in dark mode
it: Aggiungi immagini per sostituirle in modalità scura

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Drag & drop the Darkmode Switcher to any of your menus from the Menu option under Appearance settings in WordPress dashboard
it: Trascina e rilascia il Darkmode Switcher in uno qualsiasi dei tuoi menu dall'opzione Menu sotto le impostazioni Aspetto nella dashboard di WordPress

en: Add Dark Mode switch to Menus from WordPress dashboard
it: Aggiungi l'interruttore della modalità scura ai menu dalla dashboard di WordPress

en: Add custom triggers to toggle dark mode
it: Aggiungi trigger personalizzati per attivare la modalità scura

en: Add videos to replace them in dark mode
it: Aggiungi video per sostituirli in modalità scura

en: Navigate to the Widget option in the WordPress dashboard under Appearance menu. Select the menu where you want to display dark mode switch and click on the ‘+’ button and type <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> in the widget searchbox
it: Vai all'opzione Widget nella dashboard di WordPress sotto il menu Aspetto. Seleziona il menu in cui desideri visualizzare l'interruttore della modalità scura, fai clic sul pulsante ‘+’ e digita <span class="text-[#374151]"> Dark Mode Switch</span> nella casella di ricerca del widget

en: Add the WP Dark Mode widget to the menu
it: Aggiungi il widget WP Dark Mode al menu

en: Adjust Typography for Dark Mode
it: Regola la tipografia per la modalità scura

en: Enable to get seamless readability by font adaptation during dark-light mode toggling.
it: Abilita per ottenere una leggibilità perfetta tramite l'adattamento del font durante la commutazione tra modalità scura e chiara.

en: Turn it ON to enable dark mode on the WordPress dashboard
it: Attivalo per abilitare la modalità scura sulla dashboard di WordPress

en: Enable Admin Dashboard Dark Mode
it: Abilita la modalità scura della dashboard di amministrazione

en: Settings to Control Dark Mode on your WordPress Admin Panel
it: Impostazioni per controllare la modalità scura sul tuo pannello di amministrazione di WordPress

en: Admin Panel Dark Mode
it: Modalità scura del pannello di amministrazione

en: Advanced
it: Avanzate

en: Affiliate Program
it: Programma di affiliazione

en: Hey! Enjoying the WP Dark Mode plugin? 😍 Join our <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">Influencer Program</a> to make money from your social media content. You can also check our <a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">Affiliate Program</a> to get a <strong>25% commission</strong> on every sale!
it: Ehi! Ti piace il plugin WP Dark Mode? 😍 Unisciti al nostro <a href="https://go.wppool.dev/zfrO" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold">Programma Influencer</a> per guadagnare dai tuoi contenuti sui social media. Puoi anche consultare il nostro <a href="https://go.wppool.dev/Tfej" target="_blank" class="text-[#7C3AED] font-semibold no-underline">Programma di affiliazione</a> per ottenere una commissione del 25% su ogni vendita!

en: AI Custom Preset
it: Preset personalizzato AI

en: Let AI generate your stunning dark mode themes in seconds. Preview, compare, and apply the one you love.
it: Lascia che l'IA generi i tuoi fantastici temi in modalità scura in pochi secondi. Visualizza l'anteprima, confronta e applica quello che preferisci.

en: Create Your Dark Mode with AI
it: Crea la tua modalità scura con l'IA

en: AI Model
it: Modello AI

en: Configure AI model settings for theme generation
it: Configura le impostazioni del modello IA per la generazione del tema

en: ⚡ AI Preset Generator
it: ⚡ Generatore di preset IA

en: Let AI instantly generate a smart dark mode theme preset for you.
it: Lascia che l'IA generi istantaneamente un preset di tema intelligente per la modalità scura per te.

en: AI Preset Generator
it: Generatore di preset IA

en: AI Preset saved successfully!
it: Preset IA salvato con successo!

en: I already did it
it: L'ho già fatto

en: You already have a preset named
it: Hai già un preset chiamato

en: Analytics
it: Analisi

en: If you enable this then the chart above will be shown in your admin panel dashboard
it: Se lo abiliti, il grafico sopra verrà mostrato nella dashboard del tuo pannello di amministrazione

en: Display this dark mode usage chart on the WordPress Dashboard
it: Visualizza questo grafico di utilizzo della modalità scura sulla dashboard di WordPress

en: Configure analytics settings.
it: Configura le impostazioni di analisi.

en: Enable dark mode analytics to track how many times site visitors have used dark mode in a certain period.
it: Abilita le analisi della modalità scura per monitorare quante volte i visitatori del sito hanno utilizzato la modalità scura in un determinato periodo.

en: Dark Mode Analytics
it: Analisi della modalità scura

en: Analyze my website
it: Analizza il mio sito web

en: Choose your page transition animation
it: Scegli l'animazione di transizione della pagina

en: Enable this option to choose the transition animation when switching between light and dark modes on your website.
it: Abilita questa opzione per scegliere l'animazione di transizione quando passi dalla modalità chiara a quella scura sul tuo sito web.

en: Enable Page Transition Animation
it: Abilita l'animazione di transizione della pagina

en: Enable to choose an animation effect for the selected switch
it: Abilita per scegliere un effetto di animazione per l'interruttore selezionato

en: Switch Attention Effect
it: Effetto attenzione interruttore

en: Auto-hide Switch on Idle
it: Nascondi automaticamente l'interruttore in caso di inattività

en: Enable to automatically hide the floating switch when the user is idle.
it: Abilita per nascondere automaticamente l'interruttore mobile quando l'utente è inattivo.

en: Automatic Color
it: Colore automatico

en: Adjust the your automatic color for dark mode color scheme
it: Regola il tuo colore automatico per lo schema colori della modalità scura

en: Adjust your automatic color filter
it: Regola il tuo filtro colore automatico

en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Block Editor Dark Mode
it: Modalità scura del Block Editor

en: Turn it ON to show dark mode switch in the block editor for toggling between dark and light mode.
it: Attivalo per mostrare l'interruttore della modalità scura nell'editor a blocchi per passare dalla modalità scura a quella chiara.

en: Body Background Color
it: Colore di Sfondo del Corpo

en: Body Colors
it: Colori del corpo

en: Border
it: Bordo

en: Brightness
it: Luminosità

en: Adjust your preferred dark mode brightness
it: Regola la tua luminosità preferita per la modalità scura

en: Brightness level
it: Livello di luminosità

en: Browse
it: Sfoglia

en: Button Hover Background Color
it: Colore di sfondo al passaggio del mouse sul pulsante

en: Button Hover Text Color
it: Colore del testo al passaggio del mouse sul pulsante

en: Button Border
it: Bordo del pulsante

en: Button Colors
it: Colori del pulsante

en: Cancel
it: Annulla

en: Choose Color Mode
it: Scegli la modalità colore

en: Choose Your Preferred Color Palettes
it: Scegli le tue tavolozze di colori preferite

en: Choose any button, menu link, or icon and make it toggle dark mode.
it: Scegli qualsiasi pulsante, link di menu o icona e associali all'attivazione della modalità scura.

en: Classic Editor Dark Mode
it: Modalità scura del Classic Editor

en: Turn it ON to show dark mode switch in the classic editor for toggling between dark and light mode.
it: Attivalo per mostrare l'interruttore della modalità scura nell'editor classico per passare dalla modalità scura a quella chiara.

en: Wait! Clear palette previews?
it: Sospendi! Svuotare le anteprime delle tavolozze?

en: Click on the button below to create your first custom color.
it: Fai clic sul pulsante qui sotto per creare il tuo primo colore personalizzato.

en: Explore your options to get the best dark mode visual experience.
it: Esplora le tue opzioni per ottenere la migliore esperienza visiva in modalità scura.

en: Color Presets
it: Preset di colore

en: Choose a color preset for the dark mode color scheme.
it: Scegli un preset di colore per lo schema colori della modalità scura.

en: Dark Mode Color Presets
it: Preset di colore modalità scura

en: Color Settings
it: Impostazioni colore

en: How WP Dark Mode Ultimate compares to the free version?
it: Come si confronta WP Dark Mode Ultimate con la versione gratuita?

en: Compose new email with
it: Componi nuova email con

en: Confirm
it: Conferma

en: Are you sure want to import?
it: Sei sicuro di voler importare?

en: Contact
it: Contatti

en: Contact Support
it: Contatta l'assistenza

en: Content Switch
it: Interruttore contenuti

en: Display dark mode switch at top of all pages
it: Visualizza l'interruttore della modalità scura in cima a tutte le pagine

en: Display dark mode switch at top of all posts
it: Visualizza l'interruttore della modalità scura in cima a tutti gli articoli

en: Continue to Edit
it: Continua a modificare

en: Contrast
it: Contrasto

en: Adjust your desired dark mode contrast
it: Regola il contrasto desiderato per la modalità scura

en: Controls
it: Controlli

en: Copied
it: Copiato

en: Copied to Clipboard!
it: Copiato negli appunti!

en: Copy Email
it: Copia email

en: Copy email address to your clipboard
it: Copia l'indirizzo email negli appunti

en: Copy Shortcode
it: Copia shortcode

en: Create a custom color palette first!
it: Crea prima una tavolozza di colori personalizzata!

en: Create New Preset
it: Crea nuovo preset

en: Create Your Own Toggle Element
it: Crea il tuo elemento di attivazione

en: Background of the switch button
it: Sfondo del pulsante di commutazione

en: CTA Background Color
it: Colore di sfondo CTA

en: Color of the call to action text
it: Colore del testo della call to action

en: CTA Text Color
it: Colore del testo CTA

en: Enable to add a call-to-action text for the dark mode switch.
it: Abilita per aggiungere un testo di call-to-action per l'interruttore della modalità scura.

en: Add call to action text beside the dark mode button
it: Aggiungi il testo della call to action accanto al pulsante della modalità scura

en: Call-to-action Text
it: Testo della call to action

en: Your Current Plan
it: Il tuo piano attuale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Color Preset Name
it: Nome del preset di colore personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS code to apply on dark mode or on both mode
it: Codice CSS personalizzato da applicare alla modalità scura o a entrambe le modalità

en: Add custom CSS for dark mode only. This CSS will only apply when the dark mode is on. use <code>!important</code> flag on each property
it: Aggiungi CSS personalizzato solo per la modalità scura. Questo CSS verrà applicato solo quando la modalità scura è attiva.

en: Enter custom CSS here
it: Inserisci qui il CSS personalizzato

en: Before saving this mode, please ensure you have created a custom color palette. Alternatively, you can switch your mode to either "Color Presets" or "Automatic Color" if that better suits your needs.
it: Prima di salvare questa modalità, assicurati di aver creato una tavolozza di colori personalizzata. In alternativa, puoi passare alla modalità "Preset di colore" o "Colore automatico" se si adatta meglio alle tue esigenze.

en: Choose or create your custom color presets with the power of AI.
it: Scegli o crea i tuoi preset di colore personalizzati con la potenza dell'IA.

en: Your Custom Color Presets
it: I tuoi preset di colore personalizzati

en: Custom size
it: Dimensioni personalizzate

en: Custom Switch Icon
it: Icona dell'interruttore personalizzata

en: Enable to use your custom switch icon.
it: Abilita per utilizzare la tua icona dell'interruttore personalizzata.

en: Custom Switch Text
it: Testo dell'interruttore personalizzato

en: Customize the dark mode switch text.
it: Personalizza il testo dell'interruttore della modalità scura.

en: Custom Trigger
it: Trigger personalizzato

en: Custom Triggers
it: Trigger personalizzati

en: Allow any element on your site to toggle Dark Mode using CSS selectors.
it: Consenti a qualsiasi elemento del tuo sito di attivare la modalità scura utilizzando i selettori CSS.

en: Customer Support
it: Assistenza clienti

en: Customization
it: Personalizzazione

en: Customize the selected dark mode preset color in your way
it: Personalizza il colore del preset della modalità scura selezionata a tuo piacimento

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Mode CSS
it: CSS modalità scura

en: Dark Mode Switch Icon
it: Icona dell'interruttore modalità scura

en: Dark Mode Image
it: Immagine modalità scura

en: Dark Mode Switch Text
it: Testo dell'interruttore modalità scura

en: Add custom text for the dark mode switch
it: Aggiungi testo personalizzato per l'interruttore della modalità scura

en: Dark Mode Video :
it: Video modalità scura:

en: WP Dark Mode Usage
it: Utilizzo di WP Dark Mode

en: Default app or browser
it: App o browser predefiniti

en: Default Email App
it: App email predefinita

en: Enable to show the switch after a delay when page loads.
it: Abilita per mostrare l'interruttore dopo un ritardo al caricamento della pagina.

en: Enabling this feature may delay WP Dark Mode to be applied on the frontend. Enable this feature only if you are facing issues with server-side caching.
it: L'abilitazione di questa funzione potrebbe ritardare l'applicazione di WP Dark Mode sul frontend. Abilita questa funzione solo se riscontri problemi con la cache lato server.

en: Delay Time
it: Tempo di ritardo

en: The floating switch will appear after this delay when page loads.
it: L'interruttore mobile apparirà dopo questo ritardo al caricamento della pagina.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this image group?
it: Eliminare questo gruppo di immagini?

en: This preset will be permanently deleted. Are you sure you want to confirm this deletion?
it: Questo preset verrà eliminato in modo permanente. Sei sicuro di voler confermare l'eliminazione?

en: Do you want to delete this preset?
it: Vuoi eliminare questo preset?

en: Delete this trigger?
it: Eliminare questo trigger?

en: Are you sure you want to delete this trigger?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo trigger?

en: Delete this video group?
it: Eliminare questo gruppo di video?

en: Disable
it: Disabilita

en: Disabling typography settings will not make the text size increase automatically when text toggle is pressed on accessibility switches
it: La disabilitazione delle impostazioni tipografiche farà sì che la dimensione del testo non aumenti automaticamente quando viene premuto l'interruttore del testo sugli interruttori di accessibilità

en: Do you want to disable Typography settings?
it: Vuoi disabilitare le impostazioni tipografiche?

en: Discard Changes
it: Scarta le modifiche

en: You are about to discard all unsaved changes. All of your settings will be reset to the point where you last saved. Are you sure you want to discard all changes?
it: Stai per scartare tutte le modifiche non salvate. Tutte le tue impostazioni verranno ripristinate al punto dell'ultimo salvataggio. Sei sicuro di voler scartare tutte le modifiche?

en: Discard all changes?
it: Annullare tutte le modifiche?

en: Display Chart on Dashboard
it: Visualizza grafico sulla dashboard

en: Display dark mode usage chart on the WordPress dashboard
it: Visualizza il grafico di utilizzo della modalità scura sulla dashboard di WordPress

en: Display Floating Switch
it: Visualizza l'interruttore mobile

en: Enable Floating dark mode switch in frontend for toggling between dark and light mode.
it: Abilita l'interruttore mobile della modalità scura nel frontend per passare dalla modalità scura a quella chiara.

en: Display switch on Login/ Register pages
it: Visualizza l'interruttore sulle pagine di Login/Registrazione

en: Enable to show the floating dark-mode switch on WordPress and WooCommerce login/register screens. Hidden by default to keep the form clean.
it: Abilita per mostrare l'interruttore mobile della modalità scura sulle schermate di login/registrazione di WordPress e WooCommerce. Nascosto per impostazione predefinita per mantenere pulito il modulo.

en: Display On
it: Mostra su

en: Display Switch in Menu
it: Mostra l'interruttore nel menu

en: Display the darkmode switch in your website menu.
it: Mostra l'interruttore della modalità scura nel menu del tuo sito.

en: The switch will be displayed in the selected menus.
it: L'interruttore verrà visualizzato nei menu selezionati.

en: Display Switch at Top of Pages
it: Visualizza l'interruttore in cima alle pagine

en: Display Switch at Top of Posts
it: Visualizza l'interruttore in cima agli articoli

en: Display Dark Mode switch using WordPress widget
it: Visualizza l'interruttore della modalità scura utilizzando il widget di WordPress

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide.
it: Se ti blocchi esplorando una funzione, consulta pure i nostri documenti per una guida passo dopo passo.

en: Documentations
it: Documentazione

en: Doing it all.
it: Facciamo tutto noi.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Preset
it: Modifica preset

en: Edit Prompt
it: Modifica prompt

en: Element selector
it: Selettore elemento

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with Elementor page builder.
it: Ottieni istruzioni passo passo sull'utilizzo di WP Dark Mode con il page builder Elementor.

en: Add Dark Mode Switch widget from Basic category
it: Aggiungi il widget Dark Mode Switch dalla categoria Base

en: Navigate to the editing mode of a Post and Page using Elementor and look for Dark Mode Switch in the widget panel under Basic widgets
it: Vai alla modalità di modifica di un articolo o di una pagina utilizzando Elementor e cerca Dark Mode Switch nel pannello dei widget sotto i widget di base

en: Choose button style from widget settings and you are done
it: Scegli lo stile del pulsante dalle impostazioni del widget e il gioco è fatto

en: Select your preferred switch from the list of switches in the widget panel and you are done!
it: Seleziona l'interruttore che preferisci dall'elenco nel pannello dei widget e il gioco è fatto!

en: Use WP Dark Mode with Elementor
it: Usa WP Dark Mode con Elementor

en: Email Reporting
it: Reportistica via email

en: Enable this feature to get the dark mode usage summary through email.
it: Abilita questa funzione per ricevere il riepilogo dell'utilizzo della modalità scura via email.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Custom Triggers
it: Abilita trigger personalizzati

en: Enable Dark Mode on Scrollbar
it: Abilita la modalit� oscura sulla barra di scorrimento

en: Enable Frontend Dark Mode
it: Abilita la modalità scura nel frontend

en: Turn it ON to enable dark mode on the frontend
it: Attivalo per abilitare la modalità scura sul frontend

en: Enable this option to customize your scrollbar while toggling to dark mode
it: Abilita questa opzione per personalizzare la tua barra di scorrimento passando alla modalità scura

en: End Time
it: Ora di fine

en: Enter your selected categories and tags
it: Inserisci le categorie e i tag selezionati

en: Enter HTML element selectors
it: Inserisci i selettori di elementi HTML

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Enter image URL
it: Inserisci l'URL dell'immagine

en: Enter your selected pages, posts and custom post types
it: Inserisci le pagine, gli articoli e i tipi di post personalizzati selezionati

en: Enter Your Prompt
it: Inserisci il tuo prompt

en: Enter your selected posts
it: Inserisci gli articoli selezionati

en: Enter video URL
it: Inserisci l'URL del video

en: Enter your selected WooCommerce categories
it: Inserisci le categorie WooCommerce selezionate

en: Enter your selected WooCommerce products
it: Inserisci i prodotti WooCommerce selezionati

en: Except:
it: Tranne:

en: Exclude All
it: Escludi tutto

en: Exclude WP Dark Mode from Caching
it: Escludi WP Dark Mode dalla cache

en: Enable this feature to exclude WP Dark Mode from server-side caching technology like Lightspeed Cache, WPRocket etc.
it: Abilita questa funzione per escludere WP Dark Mode dalle tecnologie di caching lato server come Lightspeed Cache, WPRocket ecc.

en: Exclude Elements
it: Escludi elementi

en: Exclude dark mode on HTML tags, CSS class, CSS ids and more
it: Escludi la modalità scura su tag HTML, classi CSS, ID CSS e altro

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to exclude them from being affected by dark mode.
it: Aggiungi i selettori degli elementi HTML (tag, classi o ID) per escluderli dall'influenza della modalità scura.

en: Exclude Low Brightness on specific images
it: Escludi la bassa luminosità su immagini specifiche

en: Exclude Low Brightness on specific videos
it: Escludi la bassa luminosità su video specifici

en: Exclude Low Grayscale Images
it: Escludi le immagini a bassa scala di grigi

en: Exclude Low Grayscale Videos
it: Escludi i video a bassa scala di grigi

en: Exclude Pages/ Posts
it: Escludi pagine/articoli

en: Exclude dark mode on specific WordPress post type and taxonomy
it: Escludi la modalità scura su specifici tipi di post e tassonomia di WordPress

en: Add pages, posts and custom post types that you want to exclude from the dark mode.
it: Aggiungi pagine, articoli e tipi di post personalizzati che desideri escludere dalla modalità scura.

en: Dark Mode will only work on the selected posts and pages.
it: La modalità scura funzionerà solo sugli articoli e sulle pagine selezionate.

en: Exclude Post Type:
it: Escludi tipo di post:

en: Exclude Settings
it: Impostazioni di esclusione

en: Configure exclusion settings for pages, posts, and elements.
it: Configura le impostazioni di esclusione per pagine, articoli ed elementi.

en: Exclude Taxonomies
it: Escludi tassonomie

en: Include the categories and tags that you want to exclude from the dark mode.
it: Includi le categorie e i tag che desideri escludere dalla modalità scura.

en: Exclude Taxonomy Type:
it: Escludi tipo di tassonomia:

en: Exclude WC Categories
it: Escludi categorie WooCommerce

en: Add categories to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
it: Aggiungi categorie per escludere la modalità scura dalle categorie WooCommerce.

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce categories.
it: La modalità scura funzionerà solo sulle categorie WooCommerce selezionate.

en: Exclude WC Products
it: Escludi prodotti WooCommerce

en: Add products to exclude the dark mode from the WooCommerce categories.
it: Aggiungi prodotti per escludere la modalità scura dalle categorie WooCommerce.

en: Dark Mode will only work on the selected WooCommerce products.
it: La modalità scura funzionerà solo sui prodotti WooCommerce selezionati.

en: Exclude WooCommerce
it: Escludi WooCommerce

en: Exclude dark mode on WooCommerce products and categories
it: Escludi la modalità scura sui prodotti e le categorie WooCommerce

en: Explore Accessibility Switches
it: Esplora gli interruttori di accessibilità

en: Explore now
it: Esplora ora

en: Export
it: Esporta

en: Export current settings as JSON file.
it: Esporta le impostazioni correnti come file JSON.

en: Export Settings
it: Esporta impostazioni

en: Default dark mode
it: Modalità scura predefinita

en: Dark mode-based image/video
it: Immagini/video basati sulla modalità scura

en: Dark mode usage analytics
it: Analisi di utilizzo della modalità scura

en: 24/7 live chat & VIP support
it: Chat dal vivo 24/7 e assistenza VIP

en: Gutenberg block
it: Blocco Gutenberg

en: Elementor widget
it: Widget Elementor

en: Dark mode for WordPress dashboard
it: Modalità scura per la dashboard di WordPress

en: Time-based dark mode
it: Modalità scura basata sull'orario

en: Access to 19 premium dark mode switches
it: Accesso a 19 interruttori premium della modalità scura

en: Access to 13 dark mode color scheme
it: Accesso a 13 schemi di colori per la modalità scura

en: Manual customization with custom CSS
it: Personalizzazione manuale con CSS personalizzato

en: Customizable dark mode switch and CTA
it: Interruttore della modalità scura e CTA personalizzabili

en: Here are some of the most frequently asked questions about WP Dark Mode
it: Ecco alcune delle domande più frequenti su WP Dark Mode

en: Frequently asked questions
it: Domande frequenti

en: Facebook Community
it: Community di Facebook

en: Did you know that there is a Facebook community for dark mode users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
it: Sapevi che esiste una community di Facebook per gli utenti della modalità scura come te? Sentiti libero di unirti per partecipare alla discussione.

en: Custom CSS for advanced customization
it: CSS personalizzato per personalizzazioni avanzate

en: 24/7 dedicated support
it: Supporto dedicato 24/7

en: Exclude pages/posts from dark mode
it: Escludi pagine/articoli dalla modalità scura

en: FEATURE LIST
it: ELENCO FUNZIONALITÀ

en: No Ads! Distraction free usage
it: Senza pubblicità! Utilizzo senza distrazioni

en: 13+ dark mode color presets
it: Oltre 13 preset di colore per la modalità scura

en: 19+ stunning dark mode switches
it: Oltre 19 fantastici interruttori della modalità scura

en: Features
it: Funzionalità

en: Floating Switch
it: Interruttore mobile

en: Floating Switch Size
it: Dimensioni dell'interruttore mobile

en: Choose the size of the floating toggle switch
it: Scegli le dimensioni dell'interruttore mobile

en: Floating Switch Styles
it: Stili dell'interruttore mobile

en: Choose the style of the floating toggle switch
it: Scegli lo stile dell'interruttore mobile

en: Please follow the steps below
it: Segui i passaggi qui sotto

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Choose the size of the floating toggle switch.
it: Scegli le dimensioni dell'interruttore mobile.

en: Set the font size in percentage.
it: Imposta la dimensione del font in percentuale.

en: FREE
it: GRATUITO

en: FREE PLAN
it: PIANO GRATUITO

en: Free vs Ultimate
it: Gratuito vs Ultimate

en: Frontend Dark Mode
it: Modalità scura frontend

en: Settings to Control Dark Mode on your Frontend Website
it: Impostazioni per controllare la modalità scura sul tuo sito frontend

en: Turn it ON to enable dark mode on the Frontend
it: Attivalo per abilitare la modalità scura sul frontend

en: Choose how you want to use Dark Mode
it: Scegli come vuoi utilizzare la modalità scura

en: Generate My Theme
it: Genera il mio tema

en: Generate Colors
it: Genera colori

en: Generating colors...
it: Generazione colori...

en: Get in touch
it: Mettiti in contatto

en: Get all popular dark mode resources in one place.
it: Ottieni tutte le risorse popolari sulla modalità scura in un unico posto.

en: Tutorial, Docs, Support & Community
it: Tutorial, Documentazione, Assistenza e Community

en: Get Started page
it: Pagina per iniziare

en: Gmail in browser
it: Gmail nel browser

en: Go to Accessibility settings
it: Vai alle impostazioni di accessibilità

en: Go to Menu Settings
it: Vai alle impostazioni del menu

en: Got it
it: Capito

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Adjust your preferred dark mode Grayscale
it: Regola la tua scala di grigi preferita per la modalità scura

en: Grayscale Image
it: Immagine in scala di grigi

en: Grayscale level
it: Livello di scala di grigi

en: Grayscale Video
it: Video in scala di grigi

en: Get step-by-step instructions on using WP Dark Mode with the default block editor.
it: Ottieni istruzioni passo passo sull'utilizzo di WP Dark Mode con l'editor a blocchi predefinito.

en: Go to Post/Page edit screen and and click on the ‘+’ icon to add new block
it: Vai alla schermata di modifica dell'articolo o della pagina e fai clic sull'icona ‘+’ per aggiungere un nuovo blocco

en: Navigate to a Post and Page edit screen and click on the + icon to add a new gutenberg block
it: Vai alla schermata di modifica dell'articolo o della pagina e fai clic sull'icona + per aggiungere un nuovo blocco Gutenberg

en: Search for Dark Mode Switch block in the Gutenberg block list
it: Cerca il blocco Dark Mode Switch nell'elenco dei blocchi Gutenberg

en: Type “dark mode switch” in the block list search box and the Dark Mode Switch block will appear. Click on the block to select it
it: Digita “dark mode switch” nella casella di ricerca dell'elenco dei blocchi e apparirà il blocco Dark Mode Switch. Fai clic sul blocco per selezionarlo.

en: Choose button style from block settings
it: Scegli lo stile del pulsante dalle impostazioni del blocco

en: Choose the button style you would like to use from the Switch Style menu on the right side and you are done!
it: Scegli lo stile del pulsante che desideri utilizzare dal menu Stile interruttore sul lato destro e il gioco è fatto!

en: Use WP Dark Mode with Gutenberg
it: Usa WP Dark Mode con Gutenberg

en: Help
it: Aiuto

en: Hi, I need help with WP Dark Mode.
it: Salve, ho bisogno di aiuto con WP Dark Mode.

en: Home
it: Inizio

en: Hover Background
it: Sfondo al passaggio del mouse

en: Hover BG
it: Sfondo hover

en: Hover Text
it: Testo hover

en: HTML Element
it: Elemento HTML

en: HTML Elements
it: Elementi HTML

en: Idle Timeout
it: Timeout inattività

en: The floating switch will hide after this period of user inactivity.
it: L'interruttore mobile si nasconderà dopo questo periodo di inattività dell'utente.

en: Image Behavior
it: Comportamento immagine

en: Settings to change image appearance on dark mode
it: Impostazioni per modificare l'aspetto dell'immagine in modalità scura

en: Image Behavior When Dark Mode Is On
it: Comportamento dell'immagine quando la modalità scura è attiva

en: Enable to set the brightness level of the images on dark mode
it: Abilita per impostare il livello di luminosità delle immagini in modalità scura

en: Customize image appearance in Dark Mode
it: Personalizza l'aspetto dell'immagine in modalità scura

en: Enable to set the grayscale level of the images on dark mode
it: Abilita per impostare il livello di scala di grigi delle immagini in modalità scura

en: Image Replacement
it: Sostituzione immagine

en: Replace specific images when dark mode is enabled
it: Sostituisci immagini specifiche quando la modalità scura è abilitata

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Image URL
it: URL immagine

en: Import
it: Importa

en: Import Anyway
it: Importa comunque

en: Import settings from JSON file which is exported through WP Dark Mode.
it: Importa le impostazioni dal file JSON esportato tramite WP Dark Mode.

en: Import Settings
it: Importa impostazioni

en: Settings imported successfully.
it: Impostazioni importate con successo.

en: In all new ways
it: In tutti i modi nuovi

en: Include Elements
it: Includi elementi

en: Add HTML element selectors (tags, classes, or IDs) to explicitly include them in dark mode.
it: Aggiungi i selettori degli elementi HTML (tag, classi o ID) per includerli esplicitamente nella modalità scura.

en: Influencer Program
it: Programma Influencer

en: Input Field Colors
it: Colori dei campi di input

en: Input Text
it: Testo di input

en: Please install WooCommerce to use this feature
it: Installa WooCommerce per utilizzare questa funzione

en: Invalid File
it: File non valido

en: Join Community
it: Unisciti alla community

en: Keyboard Shortcut
it: Scorciatoia da tastiera

en: Enable keyboard shortcut to toggle dark mode Ctrl + Alt + D
it: Abilita la scorciatoia da tastiera per attivare la modalità scura Ctrl + Alt + D

en: Toggle Dark Mode using keyboard shortcut.
it: Attiva la modalità scura utilizzando la scorciatoia da tastiera.

en: Large
it: Grande

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Left
it: Sinistra

en: Light
it: Chiaro

en: Light Mode Switch Icon
it: Icona interruttore modalità chiara

en: Light Mode Image :
it: Immagine modalità chiara:

en: Light Mode Switch Text
it: Testo interruttore modalità chiara

en: Add custom text for the light mode switch
it: Aggiungi testo personalizzato per l'interruttore della modalità chiara

en: Light Mode Video :
it: Video modalità chiara:

en: Link
it: Collegamento

en: Link Hover
it: Hover del link

en: Load Scripts in Footer
it: Carica gli script nel footer

en: Enable this feature to improve page load performance and reduce render-blocking
it: Abilita questa funzione per migliorare le prestazioni di caricamento della pagina e ridurre il blocco del rendering

en: Low Brightness Image
it: Immagine a bassa luminosità

en: Low Brightness Video
it: Video a bassa luminosità

en: Choose how you want to connect to us. Select the option convenient for you
it: Scegli come vuoi contattarci. Seleziona l'opzione più comoda per te

en: Medium
it: Medio

en: Menu Switch
it: Interruttore del menu

en: The Menu Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
it: L'interruttore del menu è <strong>attualmente non disponibile</strong>. Per accedere a questa funzione, devi prima abilitare la funzione “Frontend Dark Mode” dalle impostazioni di Controllo.

en: Menu switches won’t be visible anymore
it: Gli interruttori del menu non saranno più visibili

en: Mode Image
it: Immagine modalità

en: Mode Video
it: Video modalità

en: More accessibility features
it: Altre funzioni di accessibilità

en: New Preset
it: Nuovo preset

en: No, continue editing
it: No, continua a modificare

en: No custom color presets is created
it: Nessun preset di colore personalizzato è stato creato

en: No Image
it: Nessuna immagine

en: No Images Added
it: Nessuna immagine aggiunta

en: No Result found for %s
it: Nessun risultato trovato per %s

en: No Result found
it: Nessun risultato trovato

en: No Triggers Added
it: Nessun trigger aggiunto

en: No Video
it: Nessun video

en: No Videos Added
it: Nessun video aggiunto

en: Normal
it: Normale

en: Normal Mode Image
it: Immagine modalità normale

en: Normal Mode Video
it: Video modalità normale

en: Normal Switches
it: Interruttori normali

en: Not Found
it: Non trovato

en: Open Docs
it: Apri la documentazione

en: Other Accessibility Settings
it: Altre impostazioni di accessibilità

en: Other Performance Settings
it: Altre impostazioni di prestazioni

en: Outlook in browser
it: Outlook nel browser

en: This will override all your current settings.
it: Questo sovrascriverà tutte le tue impostazioni correnti.

en: Pages/Posts
it: Pagine/Articoli

en: Palette %s
it: Tavolozza %s

en: Scale in percentage relative to normal size
it: Scala in percentuale rispetto alla dimensione normale

en: Performance
it: Prestazioni

en: Choose Dark Mode behavior to enhance the performance
it: Scegli il comportamento della modalità scura per migliorare le prestazioni

en: Configure performance settings.
it: Configura le impostazioni delle prestazioni.

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Preset Color Customization
it: Personalizzazione del colore del preset

en: You cannot delete this preset as it is currently in use. Please select another preset or change the "Color Mode" before deleting this preset.
it: Non puoi eliminare questo preset perché è attualmente in uso. Seleziona un altro preset o cambia la "Modalità colore" prima di eliminare questo preset.

en: Preset is already in use!
it: Il preset è già in uso!

en: Preset name
it: Nome del preset

en: Preset name is required. Please enter a name for your preset.
it: Il nome del preset è obbligatorio. Inserisci un nome per il tuo preset.

en: Preset Name
it: Nome del preset

en: e.g., Blue Night Theme
it: es. Tema Notte Blu

en: Preview
it: Anteprima

en: Pricing
it: Prezzi

en: e.g., Modern dark theme with blue accents and high contrast...
it: es. Tema scuro moderno con accenti blu e alto contrasto...

en: How to enable dark mode on my website?
it: Come posso abilitare la modalità scura sul mio sito web?

en: How do I activate PRO plan?
it: Come attivo il piano PRO?

en: How do I activate the Ultimate plan?
it: Come attivo il piano Ultimate?

en: Can I use it with popular page builders like Gutenberg or Elementor?
it: Posso usarlo con i page builder più popolari come Gutenberg o Elementor?

en: Is WP Dark Mode compatible with my theme?
it: WP Dark Mode è compatibile con il mio tema?

en: Is this plugin compatible with all modern browsers?
it: Questo plugin è compatibile con tutti i browser moderni?

en: Does the WP Dark Mode plugin have any impact on page loading?
it: Il plugin WP Dark Mode ha un impatto sul caricamento della pagina?

en: Can I change the image for dark mode using this plugin?
it: Posso cambiare l'immagine per la modalità scura usando questo plugin?

en: How can I prevent any specific elements, sections, or from turning into dark?
it: Come posso evitare che elementi o sezioni specifiche diventino scuri?

en: Where can I find the tutorials about using the plugin?
it: Dove posso trovare i tutorial sull'utilizzo del plugin?

en: I want a refund for my purchase of the plugin. What’s the procedure?
it: Vorrei un rimborso per l'acquisto del plugin. Qual è la procedura?

en: Please Rate Us:
it: Per favore votaci:

en: Recommended
it: Consigliati

en: Recommended Plugins page
it: Pagina dei plugin consigliati

en: 14 days
it: 14 giorni

en: 7 days
it: 7 giorni

en: Remind me After:
it: Ricordamelo dopo:

en: Would you like to be remind in the future?
it: Vorresti che ti venisse ricordato in futuro?

en: Remind me never
it: Non ricordarmelo mai

en: Replaced Images
it: Immagini sostituite

en: The following added images will be replaced when dark mode is enabled
it: Le seguenti immagini aggiunte verranno sostituite quando la modalità scura è abilitata

en: Replaced Videos
it: Video sostituiti

en: These videos will be replaced in the dark mode
it: Questi video verranno sostituite nella modalità scura

en: Reporting Email
it: Email per i report

en: Enter the email where the analytics report will be sent.
it: Inserisci l'email dove verrà inviato il report di analisi.

en: Reporting Email Subject
it: Oggetto dell'email del report

en: Subject of the analytics report email.
it: Oggetto dell'email del report di analisi.

en: Select the reporting frequency when the email will be send.
it: Seleziona la frequenza del report con cui l'email verrà inviata.

en: Reporting Frequency
it: Frequenza del report

en: Select the reporting frequency for the email.
it: Seleziona la frequenza del report per l'email.

en: Subject of the analytics report mail
it: Oggetto dell'email del report di analisi

en: Reset
it: Ripristina

en: Are you sure you want to reset all settings to default? We suggest you to export current settings before you reset the settings.
it: Sei sicuro di voler ripristinare tutte le impostazioni predefinite? Ti suggeriamo di esportare le impostazioni correnti prima di eseguire il reset.

en: Reset all settings to default. We recommend to export current settings before you reset the settings.
it: Ripristina tutte le impostazioni predefinite. Ti suggeriamo di esportare le impostazioni correnti prima di eseguire il reset.

en: Reset Settings
it: Ripristina impostazioni

en: Reset to original
it: Ripristina all'originale

en: Right
it: Destra

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Saved Successfully
it: Salvato con successo

en: Scrollbar Customization
it: Personalizzazione della barra di scorrimento

en: Thumb BG
it: Sfondo cursore

en: Secondary Background Color
it: Colore di sfondo secondario

en: seconds
it: secondi

en: Select
it: Seleziona

en: Select Animation
it: Seleziona animazione

en: Click on the WP Darkmode Widget and you will see the available switches on the right side of the screen. Select the one that you like
it: Fai clic sul widget WP Darkmode e vedrai gli interruttori disponibili sul lato destro dello schermo. Seleziona quello che preferisci

en: Select a switch style for the menu
it: Seleziona uno stile di interruttore per il menu

en: Select Switch Style
it: Seleziona lo stile dell'interruttore

en: Select Switches
it: Seleziona gli interruttori

en: Select time
it: Seleziona orario

en: Enter CSS Selector (e.g., .my-class, #my-id)
it: Inserisci il selettore CSS (es. .mia-classe, #mio-id)

en: Sepia
it: Seppia

en: Adjust your preferred dark mode Sepia
it: Regola il tuo effetto seppia preferito per la modalità scura

en: Select a switch from below and a shortcode will be generated
it: Seleziona un interruttore qui sotto e verrà generato uno shortcode

en: Generate shortcodes for dark mode switches
it: Genera gli shortcode per gli interruttori della modalità scura

en: Show Switch after delay
it: Mostra l'interruttore dopo un ritardo

en: Side Selection
it: Selezione lato

en: Site Animation
it: Animazione del sito

en: Small
it: Piccolo

en: Social Share page
it: Pagina di condivisione social

en: Spacing from bottom
it: Spaziatura dal basso

en: Spacing from %s
it: Spaziatura da %s

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Support
it: Supporto

en: Switch Customization
it: Personalizzazione dell'interruttore

en: Configure the dark mode switch for your website
it: Configura l'interruttore della modalità scura per il tuo sito web

en: Switch Position
it: Posizione interruttore

en: Choose the alignment of the floating toggle switch
it: Scegli l'allineamento dell'interruttore mobile

en: Switch Settings
it: Impostazioni interruttore

en: Switch to Dark Mode
it: Passa alla modalità scura

en: Switch to Light Mode
it: Passa alla modalità chiara

en: Switch Widget
it: Widget interruttore

en: Display dark mode switch using WordPress widget
it: Visualizza l'interruttore della modalità scura tramite il widget di WordPress

en: Text
it: Testo

en: Text & Link Colors
it: Colori del testo e dei link

en: Thumb Background
it: Sfondo del cursore

en: Start time and end time cannot be same.
it: L'ora di inizio e l'ora di fine non possono coincidere.

en: To
it: A

en: to enable dark mode
it: per abilitare la modalità scura

en: to enable light mode
it: per abilitare la modalità chiara

en: Toggle Dark Mode
it: Attiva/disattiva modalità scura

en: Tools
it: Strumenti

en: WP Dark Mode Tools
it: Strumenti WP Dark Mode

en: Track Background
it: Sfondo traccia

en: Track BG
it: Sfondo traccia

en: Track Dynamic Content
it: Monitora i contenuti dinamici

en: Please turn on this feature only if you have any Ajax Loaded dynamic content like ajax product filters, ajax page loader, ajax image loaders/sliders, lazy loaded images etc.
it: Attiva questa funzione solo se hai contenuti dinamici caricati tramite Ajax come filtri prodotto, caricatori di pagine, caricatori/slider di immagini, immagini con caricamento differito ecc.

en: The following triggers will toggle dark mode when clicked
it: I seguenti trigger attiveranno la modalità scura quando vengono cliccati

en: Try Live Demo
it: Prova la demo live

en: Here is a small full video tutorial for you incase you don’t like to go through all the textual instruction
it: Ecco un breve video tutorial completo per te, nel caso non volessi leggere tutte le istruzioni testuali

en: Check the WP Dark Mode playlist to become an expert dark mode user.
it: Consulta la playlist di WP Dark Mode per diventare un esperto utente della modalità scura.

en: Typography features are only available for <strong>Accessibility Switches</strong>
it: Le funzionalità tipografiche sono disponibili solo per gli <strong>Interruttori di accessibilità</strong>

en: Typography Settings
it: Impostazioni tipografiche

en: Typography features are only available for
it: Le funzionalità tipografiche sono disponibili solo per

en: Typography option is disabled in Accessibility Settings. Text scaling feature won’t work.
it: L'opzione tipografia è disabilitata nelle impostazioni di accessibilità. La funzione di ridimensionamento del testo non funzionerà.

en: Advanced dark mode customizations are available in <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍
it: Le personalizzazioni avanzate della modalità scura sono disponibili in <span class="font-semibold">WP Dark Mode Ultimate</span> 😍

en: ULTIMATE PLAN
it: PIANO ULTIMATE

en: The Floating Switch is <strong>currently unavailable</strong>. To access this feature, first you have to enable the “Frontend Dark Mode” feature from the Control settings
it: L'interruttore mobile è <strong>attualmente non disponibile</strong>. Per accedere a questa funzione, devi prima abilitare la funzione “Frontend Dark Mode” dalle impostazioni di Controllo.

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: Not sure about upgrading to Ultimate yet?
it: Non sei ancora sicuro di passare a Ultimate?

en: If you are having a second thought about upgrading, you can explore all the premium features on our demo website. Feel free to try every feature before making the decision.
it: Se hai dei dubbi sull'aggiornamento, puoi esplorare tutte le funzionalità premium sul nostro sito demo. Sentiti libero di provare ogni funzione prima di decidere.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Upcoming
it: In arrivo

en: Click update and you are done! The switch will now be visible in the menu where you placed.
it: Fai clic su aggiorna e il gioco è fatto! L'interruttore sarà ora visibile nel menu in cui l'hai inserito.

en: Click update and you are done!
it: Fai clic su aggiorna e il gioco è fatto!

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade All Features
it: Aggiorna tutte le funzionalità

en: Upgrade to ultimate to get access to reports
it: Passa a Ultimate per accedere ai report

en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

en: Upgrade to WP Dark Mode Ultimate
it: Passa a WP Dark Mode Ultimate

en: URL Parameter
it: Parametro URL

en: Enable/Disable the dark mode using URL/domain parameter
it: Abilita/disabilita la modalità scura usando il parametro URL/dominio

en: Toggle Dark Mode using URL parameter.
it: Attiva la modalità scura tramite parametro URL.

en: Use
it: Usa

en: Use %s?darkmode to enable dark mode and %s?lightmode to enable light mode
it: Usa %s?darkmode per abilitare la modalità scura e %s?lightmode per abilitare la modalità chiara

en: Please upload a valid file.
it: Per favore, carica un file valido.

en: Seems like <strong>WP Dark Mode</strong> is bringing you value 🥳
it: Sembra che <strong>WP Dark Mode</strong> ti stia portando valore 🥳

en: The version of the file you are trying to import is not compatible with the current version of WP Dark Mode.
it: La versione del file che stai cercando di importare non è compatibile con la versione attuale di WP Dark Mode.

en: Version Mismatch
it: Discrepanza di versione

en: Video Behavior
it: Comportamento video

en: Settings to change video appearance on dark mode
it: Impostazioni per modificare l'aspetto del video in modalità scura

en: Video Behavior When Dark Mode Is On
it: Comportamento del video quando la modalità scura è attiva

en: Enable to set the brightness level of the videos on dark mode
it: Abilita per impostare il livello di luminosità dei video in modalità scura

en: Customize video appearance in Dark Mode
it: Personalizza l'aspetto del video in modalità scura

en: Enable to set the grayscale level of the videos on dark mode
it: Abilita per impostare il livello di scala di grigi dei video in modalità scura

en: Video Replacement
it: Sostituzione video

en: Replace specific videos when dark mode is enabled
it: Sostituisci video specifici quando la modalità scura è abilitata

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: Video Tutorial
it: Video tutorial

en: Video URL
it: URL video

en: View Dark Mode Usages inside WordPress Dashboard
it: Visualizza l'utilizzo della modalità scura all'interno della dashboard di WordPress

en: Watch Video Tutorial
it: Guarda il video tutorial

en: Watch Videos
it: Guarda i video

en: WooCommerce is not active
it: WooCommerce non è attivo

en: WooCommerce is not installed
it: WooCommerce non è installato

en: What is WP Dark Mode?
it: Cos'è WP Dark Mode?

en: WP Dark Mode Support
it: Supporto WP Dark Mode

en: Yahoo in browser
it: Yahoo nel browser

en: Yes, discard changes
it: Sì, scarta le modifiche

en: Welcome to the #1 dark mode plugin for WordPress. Let's get started!
it: Benvenuto nel plugin n°1 per la modalità oscura di WordPress. Iniziamo!

en: You might be looking for
it: Forse stavi cercando

en: Our support team is here 24/7 to answer your queries and resolve your issues. Don't hesitate to reach out to us!
it: Il nostro team di supporto è disponibile 24/7 per rispondere alle tue domande e risolvere i tuoi problemi. Non esitare a contattarci!

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Gutenberg.
it: Se non hai tempo di leggere la documentazione, dai un'occhiata al nostro tutorial per iniziare a usare WP Dark Mode su Gutenberg.

en: If you don't have the time to go through the docs, check our tutorial to start using WP Dark Mode on Elementor.
it: Se non hai tempo di leggere la documentazione, dai un'occhiata al nostro tutorial per iniziare a usare WP Dark Mode su Elementor.

en: Social Share (Inline Button)
it: Social Share (Pulsante inline)

en: Social Channels
it: Canali Social

en: Above
it: Sopra

en: Below
it: Sotto

en: Above & Below
it: Sopra e Sotto

en: Center
it: Centro

en: Stretch
it: Estendi

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Circle
it: Cerchio

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Slanted
it: Inclinato

en: Channel Label
it: Etichetta Canale

en: Share Count
it: Conteggio Condivisioni

en: Both
it: Entrambi

en: None
it: Nessuno

en: More
it: Altro

en: Share
it: Condividi

en: Shares
it: Condivisioni

en: Saved
it: Salvato

en: Published
it: Pubblicato

en: Save & Publish
it: Salva e pubblica

en: Enable Social Share (Inline Button)
it: Abilita Social Share (Pulsante inline)

en: Inline Button Template
it: Modello pulsante inline

en: Choose any inline button template that suits your style
it: Scegli un modello di pulsante inline che si adatti al tuo stile

en: Share Label
it: Etichetta di condivisione

en: Share label appears before the inline button. Provide engaging texts to make sure your visitors are sharing the content!
it: L'etichetta di condivisione appare prima del pulsante inline. Fornisci testi accattivanti per assicurarti che i tuoi visitatori condividano il contenuto!

en: Sharing is Caring:
it: Condividere è un gesto d'amore:

en: Button Position
it: Posizione del pulsante

en: Choose the position where you want show your inline button.
it: Scegli la posizione in cui desideri mostrare il tuo pulsante inline.

en: Button Alignment
it: Allineamento del pulsante

en: Choose the alignment of the button.
it: Scegli l'allineamento del pulsante.

en: Button Shape
it: Forma del pulsante

en: Choose the button shape that matches your site content.
it: Scegli la forma del pulsante che meglio si adatta ai contenuti del tuo sito.

en: Button Size
it: Dimensioni del pulsante

en: Choose the default size for your inline button.
it: Scegli la dimensione predefinita per il tuo pulsante inline.

en: Button Label
it: Etichetta del pulsante

en: Button labels can display your channel’s name and share count.
it: Le etichette dei pulsanti possono visualizzare il nome del canale e il numero di condivisioni.

en: Hide Buttons on
it: Nascondi pulsanti su

en: Select where you want to hide your inline button.
it: Seleziona dove desideri nascondere il tuo pulsante inline.

en: Display Buttons on
it: Visualizza pulsanti su

en: Choose where the inline button will appear on your website.
it: Scegli dove apparirà il pulsante inline sul tuo sito web.

en: Button Spacing
it: Spaziatura pulsanti

en: Select default spacing between each channel.
it: Seleziona la spaziatura predefinita tra ogni canale.

en: Total Shares
it: Condivisioni totali

en: Enable total share counter. It will show how many times your content is shared via enabled channels.
it: Abilita il contatore di condivisioni totali. Mostrerà quante volte il tuo contenuto è stato condiviso tramite i canali abilitati.

en: Minimum Share Count
it: Numero minimo di condivisioni

en: This is the minimum number of shares a page needs to have before the share counter is shown.
it: Numero minimo di condivisioni di cui una pagina ha bisogno prima che venga mostrato il contatore.

en: Maximum Share Click
it: Numero massimo di click

en: This is the maximum number of click count on a social channel you want to show your visitors
it: Questo è il numero massimo di click su un canale social che desideri mostrare ai visitatori

en: Channel Visibility Count
it: Numero di canali visibili

en: Set the number of channels that you want to show on your website. The rest will be shown after clicking on the 'More' button.
it: Imposta il numero di canali che desideri mostrare sul tuo sito. I restanti verranno visualizzati dopo aver cliccato sul pulsante 'Altro'.

en: Search Channel
it: Cerca canale

en: See less channels
it: Mostra meno canali

en: See more channels
it: Mostra più canali

en: Unlock all channels
it: Sblocca tutti i canali

en: Manage channels
it: Gestisci canali

en: Reorder your social channels. You can edit the channel label and device visibility for each. Drag channels to change their order.
it: Riordina i tuoi canali social. Puoi modificare l'etichetta del canale e la visibilità del dispositivo per ognuno. Trascina i canali per cambiarne l'ordine.

en: Visit this URL: {page_url} and summarize the content for me.
it: Visita questo URL: {page_url} e riassumi il contenuto per me.

en: Available variables:
it: Variabili disponibili:

en: Reset to default
it: Ripristina predefiniti

en: Enable Preferred Channels
it: Abilita canali preferiti

en: Not found
it: Non trovato

en: Done
it: Fatto

en: Plan
it: Piano

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti (FAQ)

en: official documentation
it: documentazione ufficiale

en: and
it: e

en: YouTube Playlist
it: Playlist di YouTube

en: customer support team
it: team di assistenza clienti

en: pricing page
it: pagina dei prezzi

en: For refunds on the premium plan, please contact our
it: Per rimborsi sul piano premium, contatta il nostro

en: directly. The procedure will be based on the terms of service in effect at the time of purchase.
it: direttamente. La procedura si baserà sui termini di servizio in vigore al momento dell'acquisto.

en: Enabling dark mode on your website is easy and simple.
it: Abilitare la modalità scura sul tuo sito web è facile e semplice.

en: Learn how to get started with WP Dark Mode within minutes.
it: Scopri come iniziare con WP Dark Mode in pochi minuti.

en: Default Light Mode
it: Modalità Chiaro Predefinita

en: Enable this setting if you want light mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in light mode first.
it: Attiva questa impostazione se desideri la modalità chiara come modalità predefinita per il tuo sito. I visitatori troveranno inizialmente il sito in modalità chiara.

en: Default Dark Mode
it: Modalità Scuro Predefinita

en: Enable this setting if you want dark mode as the default mode of your site. Visitors will find the website in dark mode first.
it: Attiva questa impostazione se desideri la modalità oscura come modalità predefinita per il tuo sito. I visitatori troveranno inizialmente il sito in modalità oscura.

en: Use system settings
it: Usa impostazioni di sistema

en: Dark mode will be enabled/disabled depending on the user's device settings.
it: La modalità oscura sarà attivata o disattivata a seconda delle impostazioni del dispositivo dell'utente.

en: Time based dark mode
it: Modalità scuro basata sull'ora

en: Automatically enable dark mode based on user's given time.
it: Attiva automaticamente la modalità oscura in base all'ora impostata dall'utente.

en: Sunset Mode
it: Modalità Tramonto

en: Automatically enable dark mode at sunset based on the user's location.
it: Attiva automaticamente la modalità oscura al tramonto in base alla posizione dell'utente.

en: Wobble
it: Oscillazione

en: Vibrate
it: Vibra

en: Flicker
it: Sfarfallio

en: Shake
it: Scuoti

en: Jello
it: Gelatina

en: Bounce
it: Rimbalza

en: Heartbeat
it: Battito Cardiaco

en: Blink
it: Lampeggia

en: Enable Dark Mode
it: Abilita Modalità Scuro

en: Allow custom elements to toggle dark mode
it: Consenti elementi personalizzati per attivare modalità scuro

en: Custom Triggers List
it: Elenco Trigger Personalizzati

en: List of custom trigger configurations
it: Elenco configurazioni trigger personalizzate

en: Fade In
it: Dissolvenza

en: Pulse
it: Impulso

en: Flip
it: Capovolgi

en: Roll
it: Rotola

en: Slide Left
it: Scorri Sinistra

en: Slide Up
it: Scorri Su

en: Slide Right
it: Scorri Destra

en: Slide Down
it: Scorri Giù

en: Best Dark Mode Performance
it: Migliori Prestazioni Modalità Scuro

en: The dark mode scripts will load before the parsing and rendering of your page. Choose this option when executing dark mode is the first priority for you.
it: Gli script verranno caricati prima del parsing della pagina. Scegli questa opzione quando la modalità oscura è la priorità.

en: Balanced Performance for My Website and Dark Mode
it: Prestazioni Bilanciate per Sito e Modalità Scuro

en: The dark mode scripts will be executed at the same time as your page. Choose this option to get a moderate dark mode loading time without compromising website loading speed.
it: Gli script verranno eseguiti contemporaneamente alla tua pagina. Scegli per un caricamento bilanciato.

en: Prioritize My Website Loading
it: Privilegia Caricamento Sito

en: The dark mode script will be fetched asynchronously and executed after page parsing, just before the "DOMContentLoaded" event. Choose this option if your focus is on optimizing your website's performance over the WP Dark Mode.
it: Lo script verrà recuperato asincronamente. Scegli se vuoi ottimizzare le prestazioni web generali.

en: Daily
it: Giornaliero

en: Weekly
it: Settimanale

en: Bi-Weekly
it: Bi-settimanale

en: Monthly
it: Mensile

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Yearly
it: Annuale

en: WP Dark Mode Analytics Report
it: Rapporto analitico WP Dark Mode

en: Failed to insert visitor data.
it: Impossibile inserire i dati del visitatore.

en: Failed to update visitor data.
it: Impossibile aggiornare i dati del visitatore.

en: Dark Mode Settings
it: Impostazioni modalità scura

en: Dark Mode Toggle
it: Attivazione modalità scura

en: Dark Mode Switch
it: Interruttore modalità scura

en: Switch Style
it: Stile interruttore

en: Switch Size
it: Dimensioni interruttore

en: Alignment
it: Allineamento

en: Social Share - WP Dark Mode
it: Condivisione Social - Modalità Scura WP

en: Invalid security key
it: Chiave di sicurezza non valida

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Invalid permission
it: Permesso non valido

en: Invalid channel
it: Canale non valido

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Deal Ends In
it: L'offerta scade tra

en: Days
it: Giorni

en: Hours
it: Ore

en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

en: Try a free demo
it: Prova una demo gratuita

en: Black Friday & Cyber Monday
it: Black Friday e Cyber Monday

en: Unlock all the features
it: Sblocca tutte le funzionalità

en: Flash Sale
it: Offerta lampo

en: SPECIAL
it: SPECIALE

en: DAYS
it: GIORNI

en: HOURS
it: ORE

en: MINUTES
it: MINUTI

en: SECONDS
it: SECONDI

en: Claim 50% Discount
it: Richiedi lo sconto del 50%

en: Share via:
it: Condividi tramite:

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo?

en: Try a FREE demo
it: Prova una demo GRATUITA

en: %1$s%2$s OFF
it: %1$s%2$s di SCONTO

en: Claim %1$s%2$s Discount
it: Richiedi lo sconto del %1$s%2$s

en: Sweet Dark
it: Dolce Scuro

en: Gold
it: Oro

en: Sapphire
it: Zaffiro

en: Midnight Bloom
it: Fioritura di Mezzanotte

en: Fuchsia
it: Fucsia

en: Rose
it: Rosa

en: Violet
it: Violetto

en: Pink
it: Rosa

en: Green
it: Verde

en: Orange
it: Arancione

en: Yellow
it: Giallo

en: Last 24 Hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 1 Year
it: L'anno scorso

en: Dark Mode Users
it: Utenti in modalità oscura

en: Total Visitors
it: Visitatori totali

en: 12 AM
it: 00:00

en: 1 AM
it: 01:00

en: 2 AM
it: 02:00

en: 3 AM
it: 03:00

en: 4 AM
it: 04:00

en: 5 AM
it: 05:00

en: 6 AM
it: 06:00

en: 7 AM
it: 07:00

en: 8 AM
it: 08:00

en: 9 AM
it: 09:00

en: 10 AM
it: 10:00

en: 11 AM
it: 11:00

en: 12 PM
it: 12:00

en: 1 PM
it: 13:00

en: 2 PM
it: 14:00

en: 3 PM
it: 15:00

en: 4 PM
it: 16:00

en: 5 PM
it: 17:00

en: 6 PM
it: 18:00

en: 7 PM
it: 19:00

en: 8 PM
it: 20:00

en: 9 PM
it: 21:00

en: 10 PM
it: 22:00

en: 11 PM
it: 23:00

en: Sun
it: Dom

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Jan
it: Gen

en: May
it: Mag

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No results found for "{search}"
it: Nessun risultato trovato per "{search}"
