WP Cerber Security - en to ja translation catalogue (1195 entries)

en: Limit login attempts
ja: ログイン試行回数制限

en: minutes
ja: 分間

en: Site connection
ja: サイト連携

en: Proactive security rules
ja: 事前のセキュリティルール

en: Block subnet
ja: サブネットをブロック

en: Custom login page
ja: カスタムログインページ

en: Custom login URL
ja: カスタムログイン URL

en: Citadel mode
ja: Citadel（鉄壁城塞） モード

en: Duration
ja: 期間

en: Notifications
ja: 通知

en: Access Lists
ja: アクセスリスト

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Lockouts
ja: ロックアウト

en: Date
ja: 日付

en: Local User
ja: ローカルユーザー

en: Username used
ja: 使用されているユーザー名

en: Logged in
ja: ログイン

en: Logged out
ja: ログアウト

en: Login failed
ja: ログイン失敗

en: IP blocked
ja: IP をブロック

en: Locked out
ja: ロックアウト

en: IP blacklisted
ja: ブラックリスト IP

en: Password changed
ja: パスワードを変更しました。

en: Remove
ja: 除外

en: Lockout for %s was removed
ja: %s のロックアウトが削除されました

en: White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセスリスト

en: Black IP Access List
ja: ブラック IP アクセスリスト

en: List is empty
ja: リストは空です

en: View Activity
ja: アクティビティを表示

en: Settings
ja: 設定

en: Last login
ja: 前回のログイン:

en: Never
ja: なし

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか ?

en: My site is behind a reverse proxy
ja: リバースプロキシ環境下にある場合に選択

en: Make your protection smarter!
ja: 保護をよりスマートに！

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
ja: この機能を使用するには、パーマリンクを有効にしてください。パーマリンク設定をデフォルト以外に設定します。

en: Main Settings
ja: メイン設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
ja: 過去 %s 時間の %s 回ロックアウト後、ロックアウト期間を %s 時間に延長します

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
ja: ログインは許可されていません。管理者に問い合わせてください。

en: Expires
ja: 有効期限

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
ja: 現時点でロックアウトはありません。

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
ja: データベースエラーのため、WP Cerber をアクティブにできません。

en: days
ja: 日

en: Cerber Quick View
ja: Cerber クイックビュー

en: Always block entire subnet Class C of intruders IP
ja: サブネットクラス C の侵入者・攻撃者 IP を常にブロック

en: Click to send test
ja: クリックして送信テスト

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
ja: 注意！ログイン URL を変更しました。新しいログイン URL はこちら。

en: Comments
ja: コメント

en: Tools
ja: ツール

en: Export settings to the file
ja: 設定をファイルにエクスポート

en: When you click the button below you will get a configuration file, which you can upload on another site.
ja: 下のボタンをクリックすると、構成ファイルが表示され、別のサイトにアップロードできます。

en: What do you want to export?
ja: 何をエクスポートしたいですか？

en: Download file
ja: ファイルをダウンロード

en: Import settings from the file
ja: ファイルから設定をインポート

en: When you click the button below, file will be uploaded and all existing settings will be overridden.
ja: 下のボタンをクリックすると、ファイルがアップロードされ、既存の設定がすべて上書きされます。

en: Select file to import.
ja: インポートするファイルを選択

en: What do you want to import?
ja: 何をインポートしますか?

en: Upload file
ja: ファイルをアップロード

en: No file was uploaded or file is corrupted
ja: ファイルがアップロードされていないか、ファイルが破損しています

en: Error while parsing file
ja: ファイルの解析中にエラーが発生

en: Hostname
ja: ホスト名

en: unknown
ja: 不明

en: active
ja: 有効

en: deactivate
ja: 無効化

en: not active
ja: 無効

en: disabled
ja: 無効化

en: failed attempts
ja: 失敗した試行

en: in 24 hours
ja: 24時間以内

en: view all
ja: すべて表示

en: lockouts
ja: ロックアウト

en: Lockouts at the moment
ja: 現時点でのロックアウト

en: Last lockout
ja: 最後のロックアウト

en: entry | entries
ja[0]: エントリー

en: Load default settings
ja: デフォルト設定をロード

en: New Custom login URL
ja: 新しいカスタムログイン URL

en: Use file
ja: 使用ファイル

en: Write failed login attempts to the file
ja: 失敗したログイン試行をファイルに保存

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Reason
ja: 理由

en: Add IP to the Black List
ja: IP をブラックリストに追加する

en: Hardening
ja: 強化設定

en: Abuse email:
ja: 迷惑メール:

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Hardening WordPress
ja: WordPress の強化

en: Stop user enumeration
ja: ユーザー ID による表示を停止

en: Disable XML-RPC
ja: XML-RPC を無効化

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
ja: XML-RPC サーバーへのアクセスをブロック（ピンバックとトラックバックを含む）

en: Disable feeds
ja: フィードを無効にする

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
ja: RSS、Atom、および RDF フィードへのアクセスをブロック

en: Disable REST API
ja: REST API を無効化

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
ja: WP Cerber を有効化し、このサイトの保護を開始しました

en: Action
ja: アクション

en: Incorrect IP address or IP range
ja: 正しくない IP アドレス、または、IP 範囲

en: Network:
ja: ネットワーク:

en: Add network to the Black List
ja: ネットワークをブラックリストに追加する

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
ja: 注意！ Citadel モードがアクティブになりました。誰もログインできません。

en: Unknown
ja: 不明

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
ja: 認証に失敗しました。下の reCAPTCHA ブロックの四角いボックスをクリックしてください。

en: Username is not allowed. Please choose another one.
ja: ユーザー名は許可されていません。別のものを選択してください。

en: unspecified
ja: 定義なし

en: Number of lockouts is increasing
ja: ロックアウト数が急増。攻撃を受けています。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Import settings
ja: 設定をインポート

en: Prohibited usernames
ja: 禁止されているユーザー名

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Any IP address, have tried to use any of these usernames, will be immediately blocked. Use comma to separate logins.
ja: このリストのユーザー名は、ログインまたは登録できません。これらのユーザー名のいずれかを使用しようとしたIPアドレスは、すぐにブロックされます。ログインを区切るにはコンマを使用します。

en: reCAPTCHA settings
ja: reCAPTCHA 設定

en: Site key
ja: サイトキー

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
ja: WordPress 登録フォームの reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
ja: WordPress ログインフォームの reCAPTCHA を有効化

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
ja: reCAPTCHA の使用を開始する前に、Google Web サイトでサイトキーとシークレットキーを取得する必要があります

en: Know more
ja: 続きを読む

en: User created
ja: ユーザーが作成されました。

en: User registered
ja: ユーザーが登録されました。

en: reCAPTCHA verification failed
ja: reCAPTCHA 認証に失敗しました

en: reCAPTCHA settings are incorrect
ja: reCAPTCHA 設定が正しくありません

en: Attempt to access prohibited URL
ja: 禁止された U​​RL へのアクセス試行

en: Attempt to log in with prohibited username
ja: 禁止されているユーザー名でのログイン試行

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
ja: WooCommerce 登録フォームの reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
ja: WordPress パスワード再発行フォームで reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
ja: WooCommerce パスワード再発行フォームの reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
ja: WooCommerce ログインフォームの reCAPTCHA を有効化

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
ja: Google reCAPTCHA サービスへのリクエストに失敗

en: View all
ja: すべて表示

en: Recently locked out IP addresses
ja: 最近ロックアウトされた IP アドレス

en: OK, nail them all
ja: はい、すべてできます。

en: NO, maybe later
ja: いいえ、おそらく後になります。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
ja: WP Cerber をさらに強力にしたいですか？

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
ja: WP Cerber がロックアウトした悪意のあるIPアドレスを Cerber Lab に送信できるようにします。 これにより、プラグインチームは WP Cerber の新しいアルゴリズムを開発し、毎日出現する新しい脅威やボットネットから WordPress を守ることができます。 プラグイン設定で送信をいつでも無効にできます。

en: IP address
ja: IP アドレス

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: Export
ja: エクスポート

en: Search for IP or username
ja: IP またはユーザー名を検索

en: Filter
ja: フィルター

en: Cerber Dashboard
ja: Cerber ダッシュボード

en: Cerber tools
ja: Cerber ツール

en: User
ja: ユーザー

en: Search string
ja: 検索文字列

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: if empty, the default format %s will be used
ja: 空の場合、デフォルト形式 %s を使用

en: Push notifications
ja: プッシュ通知

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Use comma to specify multiple values
ja: コンマを使用して複数の値を指定

en: All connected devices
ja: 接続されているすべてのデバイス

en: No devices found
ja: デバイスが見つかりません

en: Not available
ja: 使用不可

en: Password reset requested
ja: パスワードリセットが要求されました

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセスリスト内の IP アドレスにログインルールを適用

en: Enable invisible reCAPTCHA
ja: Invisible reCAPTCHA を有効化

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
ja: （非表示バージョンのサイトキーとシークレットキーを取得、入力していない限り、有効にしないでください）

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
ja: WordPress コメントフォームに reCAPTCHA を有効化

en: Limit attempts
ja: 試行制限に到達

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
ja: %s 分以内に %s 回試行に失敗した場合、%s 分間、IP アドレスをロックアウトします

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
ja: Citadel モードでは、ホワイト IP アクセスリストの IP 以外は誰もログインできません。アクティブなユーザーセッションは影響を受けません。

en: Event
ja: イベント

en: Spam comments denied
ja: スパムコメントを拒否

en: Malicious IP addresses detected
ja: 悪意ある IP アドレスを検出

en: Lockouts occurred
ja: ロックアウト発生

en: You are not allowed to register.
ja: あなたのユーザー登録は、現在許可されていません。

en: Spam comment denied
ja: スパムコメントを拒否

en: Attempt to log in denied
ja: ログイン試行攻撃を無効化

en: Attempt to register denied
ja: 乗っ取り攻撃・ユーザー登録攻撃を無効化

en: Malicious activities mitigated
ja: 悪意あるアクティビティを軽減

en: Diagnostic
ja: 診断

en: License
ja: ライセンス

en: Sorry, human verification failed.
ja: 認証に失敗しました。ボットでないことを証明してください。

en: Comment processing
ja: コメント処理中

en: If a spam comment detected
ja: スパムコメントが検出された場合

en: Trash spam comments
ja: スパムコメントを削除

en: Move spam comments to trash after
ja: スパムコメントをゴミ箱に移動

en: Spam form submission denied
ja: スパムフォームの送信を無効化

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
ja: ボット検出エンジンでウェブサイト上のすべてのフォームを保護

en: Safe mode
ja: セーフモード

en: Use less restrictive policies (allow AJAX)
ja: 制限の少ないポリシーを使用 (AJAX を許可)

en: Country
ja: 国

en: Cerber Security Rules
ja: Cerber セキュリティルール

en: Security Rules
ja: セキュリティルール

en: Failed login attempts
ja: ログインに失敗

en: Registered
ja: 登録済み

en: You
ja: あなた

en: Spam form submissions denied
ja: スパムフォームの送信を拒否

en: Getting Started Guide
ja: 入門ガイド

en: Countries
ja: 国

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
ja[0]:  %d の国で許可されています

en: No rule
ja: ルールなし

en: Security rules have been updated
ja: セキュリティルールが更新されました

en: Form submission denied
ja: フォーム送信を無効化

en: Comment denied
ja: コメントを拒否

en: Request to REST API denied
ja: REST API へのリクエストを拒否

en: Bot detected
ja: ボットを検出

en: Citadel mode is active
ja: Citadel モード稼働中

en: Malicious activity detected
ja: 悪意あるアクティビティを検出

en: Blocked by country rule
ja: 国制限ルールによりブロック

en: Limit reached
ja: 制限に到達

en: Multiple suspicious activities
ja: 複数の疑わしいアクティビティ

en: Registration limit
ja: 登録制限

en: Start typing here to find a country
ja: ここから国を検索

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
ja: 国名をクリックして、選択された国リストに追加

en: Submit forms
ja: フォームを送信

en: Post comments
ja: コメントを投稿

en: Register on the website
ja: ウェブサイトに登録

en: Use XML-RPC
ja: XML-RPC を使用する

en: Use REST API
ja: REST API を使用する

en: Deny it completely
ja: 完全拒否

en: Mark it as spam
ja: スパムとしてマーク

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
ja: キャッシュプラグインを使用する場合、キャッシュしないページのリストに新しいログイン URL を追加する必要があります。

en: To change reporting settings visit
ja: レポート設定を変更するには

en: Your login page:
ja: あなたのログインページ:

en: Your license is valid until
ja: ライセンスはまで有効です

en: Activity details
ja: アクティビティの詳細

en: Click to send now
ja: クリックして今すぐ送信

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
ja[0]: 国 %d では許可されていません

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are permitted to %s, other countries are not permitted to
ja: 選択した国では %s が許可され、他の国では許可されません

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are not permitted to %s, other countries are permitted to
ja: 選択した国 %s は許可されていません。他の国は許可されています。

en: Weekly Report
ja: 週間レポート

en: Use 404 template from the active theme
ja: アクティブテーマから404テンプレートを使用する

en: Display simple 404 page
ja: シンプルな404ページを表示する

en: Your last sign-in was %s from %s
ja: 最後のサインインは%sから%sでした

en: Optional comment for this entry
ja: このエントリの追加コメント

en: You cannot add your IP address or network
ja: IP アドレスまたはネットワークを追加できません

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
ja: REGEX パターンを指定するには、パターンを2つのスラッシュで囲みます。

en: Cerber Traffic Inspector
ja: Cerberトラフィック監査

en: Traffic Inspector
ja: トラフィック監査

en: Traffic
ja: トラフィック

en: Request
ja: リクエスト

en: Host Info
ja: ホスト情報

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: Form submissions
ja: フォーム送信

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Longer than
ja: より長く

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Check for requests
ja: リクエストを確認

en: Not specified
ja: 指定なし

en: Logging mode
ja: ログ取得モード

en: Logging disabled
ja: ログ取得を無効化

en: Smart
ja: スマート

en: All traffic
ja: すべてのトラフィック

en: Mask these form fields
ja: これらのフォームフィールドをマスク

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: Save request fields
ja: リクエストフィールドを保存

en: Page generation time threshold
ja: ページ生成時間のしきい値

en: enabled
ja: 有効化済み

en: no connection
ja: 接続がありません

en: Last seen
ja: 最後に見たのは

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
ja: 申し訳ありませんが、続行できません

en: Save request headers
ja: リクエストヘッダーを保存

en: Save $_SERVER
ja: $_SERVER を保存

en: Save request cookies
ja: リクエスト Cookie を保存

en: Protect admin scripts
ja: 管理スクリプトを保護

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
ja: load-scripts.phpおよびload-styles.phpへの不正アクセスをブロック

en: Unable to create the directory
ja: ディレクトリを作成できません

en: Destination folder access denied
ja: 宛先フォルダへのアクセスが拒否されました

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません。

en: Unable to copy the file
ja: ファイルをコピーできません

en: Unable to delete the file
ja: ファイルを削除できません

en: Load security engine
ja: セキュリティエンジンのロード

en: Legacy mode
ja: レガシーモード

en: Standard mode
ja: 通常モード

en: Plugin initialization mode has not been changed
ja: プラグインの初期化モードは変更されていません

en: File upload denied
ja: ファイルのアップロードを拒否

en: To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
ja: REGEX パターンを指定するには、行全体を2つの中括弧で囲みます。

en: Be careful about enabling these options.
ja: これらのオプションを有効にするのを忘れないでください。

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
ja: カスタムログイン URL を忘れると、ログインできなくなります。

en: Site Integrity
ja: サイトの整合性

en: Disabled
ja: 無効化しました

en: Quick Scan
ja: クイックスキャン

en: Full Scan
ja: フルスキャン

en: Denied
ja: 拒否

en: Use White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセスリストを使用

en: Disable dashboard redirection
ja: ダッシュボードのリダイレクトを無効化

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
ja: /wp-admin/ が許可されていないリクエストによって要求された場合、ログインページへの自動リダイレクトを無効にします

en: Scanner settings
ja: スキャナー設定

en: Custom signatures
ja: カスタム署名

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
ja: カスタム PHP コード署名を、1行に1つ指定します。 REGEX パターンを指定するには、行全体を2つの中括弧で囲みます。

en: Unwanted file extensions
ja: 不要なファイル拡張子

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
ja: 検索するファイル拡張子を指定します。フルスキャンのみで指定可能で、コンマを使用してアイテムを区切ります。

en: Directories to exclude
ja: 除外するディレクトリ

en: Delete quarantined files after
ja: この後に隔離されたファイルを削除

en: Launch Quick Scan
ja: クイックスキャンを起動

en: Every hour
ja: 1時間ごと

en: Every 3 hours
ja: 3時間ごと

en: Every 6 hours
ja: 6時間ごと

en: Launch Full Scan
ja: フルスキャンを起動

en: Low severity
ja: 重要度・低

en: Medium severity
ja: 重要度・中

en: High severity
ja: 重大度・高

en: Report an issue if any of the following is true
ja: 次のいずれかに該当する場合は問題を報告してください

en: Send email report
ja: レポートをメールで送る

en: After every scan
ja: すべてのスキャンの後

en: If any changes in scan results occurred
ja: スキャン結果に変更が発生した場合

en: Include file sizes
ja: ファイルサイズを含める

en: Include scan errors
ja: スキャンエラーを含める

en: Security Scanner
ja: セキュリティスキャナー

en: Scheduling
ja: 予約中

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
ja: 現在、スケジュールされたスキャンが進行中です。終了するまで、しばらくお待ちください。

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
ja: 前回のスキャン %s は完了していません。スキャンを続行しますか？

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
ja: このウェブサイトは、まだスキャンされたことがないようです。スキャンを開始するには、以下のボタンをクリックしてください。

en: Start Quick Scan
ja: クイックスキャンを開始

en: Start Full Scan
ja: フルスキャンを開始

en: Stop Scanning
ja: スキャンを停止

en: Continue Scanning
ja: スキャンを継続

en: Delete
ja: 削除

en: Verified
ja: 検証済み

en: Integrity data not found
ja: 整合性データが見つかりません

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、プラグインの整合性を確認できません

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、WordPress ファイルの整合性を確認できません

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、テーマの整合性を確認できません

en: Unable to process file
ja: ファイルを処理できません

en: Unable to open file
ja: ファイルを開けません

en: Checksum mismatch
ja: チェックサムの不一致

en: Suspicious code found
ja: 疑わしいコードを発見

en: Unattended suspicious file
ja: 不審なファイル

en: Executable code found
ja: 実行可能コードを発見

en: Unwanted file extension
ja: 不要なファイル拡張子

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Custom signature found
ja: カスタム署名を発見

en: Parsing the list of files
ja: ファイルのリストを解析

en: Checking for new and modified files
ja: 新規および変更されたファイルの確認

en: Verifying the integrity of WordPress
ja: WordPress の整合性を検証

en: Verifying the integrity of the plugins
ja: プラグインの整合性を検証

en: Verifying the integrity of the themes
ja: テーマの整合性を検証

en: Searching for malicious code
ja: 悪意あるコードを検索

en: Finalizing the scan
ja: スキャンを完了中

en: Files to scan
ja: スキャンするファイル

en: Critical issues
ja: 致命的な問題

en: Issues total
ja: すべての問題

en: Scanner Report
ja: スキャナーレポート

en: Monitor new files
ja: 新しいファイルを監視

en: Monitor modified files
ja: 変更されたファイルを監視

en: If new issues found
ja: 新しい問題が見つかった場合

en: Suspicious directives found
ja: 疑わしいディレクティブを発見

en: Suspicious code instruction found
ja: 疑わしいコード指令を発見

en: Suspicious code signatures found
ja: 疑わしいコード署名を発見

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
ja: この問題を解決するには、%s を再インストールするか、最新バージョンに更新する必要があります。

en: Please upload a reference ZIP archive
ja: 参照ZIPアーカイブをアップロードしてください

en: Resolve issue
ja: 問題を解決する

en: We have not found any integrity data to verify
ja: 検証する整合性データが見つかりませんでした

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
ja: インストール元の ZIP アーカイブをアップロードする必要があります。これにより、セキュリティスキャナーはコードの整合性を検証し、マルウェアを検出できます。

en: Full Scan Report
ja: フルスキャンレポート

en: Quick Scan Report
ja: クイックスキャンレポート

en: Files scanned
ja: ファイルスキャン完了

en: Check for activities
ja: アクティビティを確認

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Malicious request denied
ja: 悪意あるリクエストを拒否

en: User activated
ja: ユーザーがアクティブになりました

en: Suspicious number of fields
ja: 疑わしいフィールド数

en: Suspicious number of nested values
ja: 疑わしいネスト値

en: Malicious code detected
ja: 悪意あるコードを検出

en: Attempt to upload a file with malicious code
ja: 悪意あるコードを含むファイルのアップロード試行攻撃

en: Bytes
ja: バイト

en: Vulnerability found
ja: 脆弱性を発見

en: Unable to check the integrity due to a DB error
ja: DB エラーのため、整合性を確認できません

en: Automated recurring scan schedule
ja: 自動定期スキャンスケジュール

en: Scan results reporting
ja: スキャン結果レポート

en: Suspicious activity
ja: 不審なアクティビティ

en: Errors
ja: エラー

note: Description of the plugin
en: Defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and viruses. Malware scanner and integrity checker. Hardening WordPress with a set of comprehensive security algorithms. Spam protection with a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with powerful email, mobile and desktop notifications.
ja: ハッカーの攻撃、スパム、トロイの木馬、および、ウイルスから WordPress を守ります。 マルウェアスキャナーと整合性チェッカー。 包括的なセキュリティアルゴリズムのセットによる WordPress の強化。 高度なボット検出エンジンと reCAPTCHA によるスパム保護。 強力な電子メール、モバイル、デスクトップ通知でユーザーと侵入者のアクティビティを追跡します。

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
ja: 許可されているログイン試行回数を超えました。 %d 分後にもう一度お試しください。

[ctx: Preposition of a period of time like: in 6 hours]
en: in %s
ja: %s

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
en: at
ja: -

en: Quarantine
ja: 検疫

en: Started
ja: 開始

en: Finished
ja: 完了

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Vulnerabilities
ja: 脆弱性

en: New files
ja: 新しいファイル

en: Changed files
ja: 変更されたファイル

en: Unwanted extensions
ja: 不要な拡張機能

en: Unattended files
ja: 放置ファイル

en: Scanned
ja: スキャンされました

en: There are no files in the quarantine at the moment.
ja: 現在、検疫にファイルはありません。

en: Restore
ja: 復元

en: Automatic deletion
ja: 自動削除

en: Size
ja: サイズ

en: File
ja: ファイル

en: The file has been restored to its original location.
ja: ファイルは元の場所に復元されました。

en: Integrity
ja: 完全性

en: Attempt to upload malicious file denied
ja: 悪意のあるファイルのアップロードを拒否

en: Awesome!
ja: すばらしい！

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
ja: マルウェアと疑わしいファイルの自動クリーンアップ

en: Files in the sessions directory
ja: セッションディレクトリ内のファイル

en: Files in these directories
ja: これらのディレクトリ内のファイル

en: Files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイル

en: Use comma to separate items.
ja: カンマ（ , ）を使用してアイテムを区切ってください。

en: Cleaning up
ja: クリーニング中

en: Malicious code found
ja: 悪意のあるコードを発見

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
ja: このファイルには実行可能コードが含まれており、難読化されたマルウェアが含まれている場合があります。このファイルがテーマ、または、プラグインの一部である場合、テーマまたはプラグインフォルダに配置する必要があります。例外はありません。

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
ja: スキャナーはこのファイルを「所有者なし」または「バンドルされていない」と認識しています。このファイルが Web サイトの既知の部分に属しておらず、ここにあるべきではありません。

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
ja: 新しい %s バージョンにアップグレードした後も残る場合があります。難読化されたマルウェアの一部である可能性もあります。カスタムメイド（特注）プラグイン、または、テーマの一部である場合もあります。

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
ja: ファイルの内容が変更されており、公式の WordPress リポジトリ、または、以前にアップロードした参照ファイルに存在するものと一致しません。ファイルがマルウェアによって変更されたか、ウイルスに感染しているか、改ざんされている可能性があります。

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Automatically moved to quarantine
ja: 自動的に検疫に移動しました。

en: Suspicious SQL code detected
ja: 疑わしい SQL コードを検出しました

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
ja: 最後のマルウェアスキャン

en: Live Traffic
ja: リアルタイムトラフィック

en: Disable PHP in uploads
ja: アップロードにおいて PHP を無効化

en: Disable PHP error displaying
ja: PHP エラー表示を無効化

en: Ignore List
ja: リストを無視

en: Ignore
ja: 無視

note: For translators
en: Apply
ja: 適用

en: Added
ja: 追加完了

en: Remove from the list
ja: リストから削除

en: User Insights
ja: ユーザーインサイト

en: Traffic Insights
ja: トラフィックインサイト

en: Activity Insights
ja: アクティビティインサイト

en: Are you sure you want to delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除してもよろしいですか？

en: These files have been moved to the quarantine
ja: これらのファイルは検疫に移動されました

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
ja: 選択したファイルを無視リストに追加しますか？

en: These files have been added to the ignore list
ja: これらのファイルを無視リストに追加

en: Some errors occurred
ja: エラー発生

en: All files have been processed
ja: すべてのファイルが処理されました

en: Know more about all advantages at
ja: すべての利点についての詳細

en: Suspicious JavaScript code detected
ja: 疑わしい JavaScript コードを検出

en: All scans
ja: すべてのスキャン

en: The list is empty.
ja: リストが空です

en: No files match the specified filter.
ja: 指定されたフィルターに一致するファイルはありません。

en: Click here to see the full list of files
ja: すべてのファイルリストを表示するには、ここをクリックしてください

en: Page generation time
ja: ページ生成時間

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Register
ja: 登録

en: WooCommerce Log In
ja: WooCommerce ログイン

en: WooCommerce Log Out
ja: WooCommerce ログアウト

en: IP address is locked out
ja: IP アドレスはロックアウトされています

en: Traffic Inspection
ja: トラフィック監査

en: Maximum compatibility
ja: 十分な互換性

en: Maximum security
ja: 強力なセキュリティ

en: Erroneous Request Shielding
ja: 誤ったリクエストシールド

en: Save software errors
ja: ソフトウェアエラーを保存する

en: Preparing for the scan
ja: スキャンの準備中

en: Blocked by administrator
ja: 管理者によりブロックされました

en: Block User
ja: ブロックされたユーザー

en: User is not permitted to log into the website
ja: ユーザーはウェブサイトへのログインを許可されていません

en: User Message
ja: ユーザーメッセージ

en: An optional message for this user
ja: このユーザーへの追加メッセージ

en: Blocked Users
ja: ブロックユーザー

en: Block access to user pages like /?author=n
ja: /?author=n などのユーザーページへのアクセスをブロック

en: Access to WordPress REST API
ja: WordPress REST API へのアクセス

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
ja: 次のいずれか以外の WordPress REST API へのアクセスをブロック

en: Allow REST API for these roles
ja: これらのロールの REST API を許可します

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
ja: これらの制限は、ホワイトIPアクセスリストのIPアドレスには適用されません

en: Select one or more roles
ja: 1つ以上の役割を選択します

en: Filter by registered user
ja: 登録ユーザーでフィルター

en: Authorized users only
ja: 許可ユーザーのみ

en: Only registered and logged in website users have access to the website
ja: 登録およびログインした Web サイトユーザーのみが Web サイトにアクセスできます。

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
ja: 登録およびログインしたユーザーのみがこの Web サイトを表示できます

en: Redirect to URL
ja: URL へ転送

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Default settings have been loaded
ja: デフォルト設定がロードされました

en: Save all rules
ja: すべてのルールを保存

en: Invalid master credentials
ja: 無効なマスター情報

en: Return to the website list
ja: ウェブサイトのリストに戻る

en: Show "Switched to" notification
ja: 「切り替え後」通知を表示

en: Add @ site to the page title
ja: @ サイトをページタイトルに追加する

en: Enable diagnostic logging
ja: 診断ログを有効化

en: Limit access by IP address
ja: IP アドレスによるアクセス制限

en: Access to this website
ja: このウェブサイトへアクセス

en: Full access mode
ja: フルアクセスモード

en: Read-only mode
ja: 読み取り専用モード

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
ja: フルアクセスモードには、WP Cerber の PRO バージョンが必要です。

en: Malware Scan
ja: マルウェアスキャン

en: Notes
ja: メモ

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Edit
ja: 編集

en: Switch to
ja: に切り替える

en: No websites configured.
ja: Web サイトが構成されていません。

en: Add a new one
ja: 新規追加する

en: Website Properties
ja: ウェブサイトのプロパティ

en: Website URL
ja: ウェブサイト URL

en: Display as
ja: 表示形式

en: Website Owner
ja: ウェブサイトオーナー

en: Phone
ja: 電話

en: Address
ja: アドレス

en: The website you are trying to add is already in the list
ja: 追加しようとしているウェブサイトは既にリストにあります

en: The website has been added successfully
ja: ウェブサイトが正常に追加されました

en: Click to edit
ja: クリックして編集

en: Switch to the Dashboard
ja: ダッシュボードに切り替え

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
ja: 注意事項：SSL 化されていない Web サイトが追加されました。これにより、データが漏洩する可能性があります。

en: Website has been deleted | %s websites have been deleted
ja[0]: %s のウェブサイトが削除されました

en: You have switched to %s
ja: %s に切り替えました

en: You are here:
ja: あなたの現在地:

en: My Websites
ja: マイウェブサイト

en: To proceed, please select the mode for this website
ja: 続行するには、この Web サイトのモードを選択してください

en: Secret Access Token
ja: シークレットアクセストークン

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
ja: 本当に良いですか？これにより、トークンが永久に無効になります。

note: translators: Time difference between two dates, in seconds (sec=second). 1: Number of seconds
en: %s sec | %s secs
ja[0]: %s 秒

en: Updates
ja: アップデート

en: Group
ja: グループ

en: Upgrade WP Cerber
ja: WP Cerber をアップグレード

en: Upgrade all active plugins
ja: すべてのアクティブなプラグインを更新

en: Delete website
ja: ウェブサイトを削除

en: All groups
ja: すべてのグループ

en: Are you sure you want to delete selected websites?
ja: 本当にこのウェブサイトを削除してもよいですか ?

en: Block
ja: ブロック

en: Select an existing group or enter a new one to add it
ja: 既存のグループを選択するか、新しいグループを追加

en: Company
ja: 会社

en: Attempt to log in with non-existing username
ja: 存在しないユーザー名でのログイン試行

en: Attempts to log in with non-existing usernames
ja: 存在しないユーザー名でのログイン試行

en: Owner
ja: オーナー

en: To revoke the token and disable remote management, click here:
ja: トークンを取り消してリモート管理を無効にするには、ここをクリックしてください：

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
ja: WordPress メディアフォルダー内での PHP スクリプトの実行をブロック

en: Active plugins and updates on
ja: プラグインのアクティブ、及び、アップデート

en: A newer version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: New users
ja: 新しいユーザー

en: My activity
ja: マイアクティビティ

en: Create Alert
ja: アラートを作成

en: Delete Alert
ja: アラートを削除

en: The alert has been created
ja: アラートが作成されました

en: The alert has been deleted
ja: 警告は削除されました

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: To delete the alert, click here
ja: アラートを削除するには、ここをクリック

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
ja: カスタムログイン URL には、英数字、ダッシュ、アンダースコアのみを含めることができます

en: Site-specific settings
ja: サイト固有の設定

en: Prefix for plugin cookies
ja: プラグイン Cookie の接頭語

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
ja: プレフィックス（接頭語）には英数字とアンダーライン（_）のみを含めることができます

en: Pushbullet access token
ja: Pushbullet アクセストークン

en: Pushbullet device
ja: Pushbullet デバイス

en: Delete unattended files
ja: 放置ファイルを削除

en: Automatic recovery of modified and infected files
ja: 変更および感染したファイルの自動回復

en: Recover WordPress files
ja: WordPress ファイルを復元

en: File deleted
ja: ファイルが削除されました

en: File recovered
ja: ファイルが回復されました

en: Recovering WordPress files
ja: WordPress ファイルの回復中

en: Recovering plugins files
ja: プラグインファイルの回復中

en: Recovered
ja: 復元完了

en: Automatically deleted
ja: 自動的に削除

en: Automatically recovered
ja: 自動的に復元

en: Cerber User Security
ja: Cerber ユーザーセキュリティ

en: User Policies
ja: ユーザーポリシー

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能

en: Site policy enforcement
ja: サイトポリシーの実施

en: 2FA code verified
ja: 2段階認証コード確認済み

en: Initiated by the user
ja: ユーザーにより開始されました

en: Email address is not permitted.
ja: 許可されていないメールアドレスです。

en: Please choose another one.
ja: 別のものを選択してください。

en: Two-Factor Authentication
ja: 2要素認証

en: Determined by user role policies
ja: ユーザーロールポリシーによって決定

en: Always enabled
ja: 常に有効

en: 2FA PIN Code
ja: 二段階認証 PIN コード

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存

en: Block access to WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボードへのアクセスをブロック

en: Hide Toolbar when viewing site
ja: サイト表示時、ツールバーを非表示

en: Redirection rules
ja: リダイレクトルール

en: Redirect user after login
ja: ログイン後にユーザーをリダイレクト

en: Redirect user after logout
ja: ログアウト後にユーザーをリダイレクト

en: User session expiration time
ja: ユーザーセッションの有効期限

en: Two-factor authentication
ja: 2要素認証

en: Advanced mode
ja: 上級モード

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
ja: 次の条件のいずれかに該当する場合、2要素認証を強制する

en: Login from a different country
ja: 別の国からのログイン

en: Login from a different network Class C
ja: 別のネットワーククラス C からのログイン

en: Login from a different IP address
ja: 別の IP アドレスからログイン

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
ja: 一定の間隔で2要素認証を実施する

en: Fixed number of logins
ja: 定められたログイン回数

en: number of logins
ja: ログイン回数

en: Policies have been updated
ja: ポリシーが更新されました

en: Restrict email addresses
ja: メールアドレスを制限

en: No restrictions
ja: 制限なし

en: Deny all email addresses that match the following
ja: 次に一致するすべてのメールアドレスを拒否

en: Permit only email addresses that match the following
ja: 次に一致するメールアドレスのみを許可

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
ja: メールアドレス、ワイルドカード、または、REGEXパターンを指定します。コンマを使用してアイテムを区切ります。

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
ja: これらのファイルは、自動クリーンアップ中には削除されません。

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
ja: この確認 PIN コードは期限切れです。新しいメールを送信しました。

en: You have entered an incorrect verification PIN code
ja: 確認用 PIN コードが間違っています

en: Please verify that it’s you
ja: 認証してください

en: Here are the details of the sign-in attempt
ja: ログイン試行の詳細は次の通りです

en: only digits are allowed
ja: 数字のみが許可されます

en: We've sent a verification PIN code to your email
ja: 確認 PIN コードをメールに送信しました

en: Enter the code from the email in the field below.
ja: 以下の欄に、メール添付のコードを入力してください

en: Try again
ja: もう一度お試しください

en: Cancel
ja: キャンセル

en: or
ja: または

en: Verify it's you
ja: 本人確認してください

en: Verify
ja: 認証

en: Two-Factor Authentication Email
ja: 2要素認証のメール

en: Role-based rules are configured
ja: ロールベースのルールが構成されます

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
en: blocked by %s at %s
ja: %s｜%s にブロックされました

en: The code is valid for %s minutes.
ja: %s 分間、コードが有効です。

en: IP address %s has been added to White IP Access List
ja: IPアドレス %s がホワイトIPアクセスリストに追加されました

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
ja: IPアドレス %s がブラックIPアクセスリストに追加されました

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Username
ja: ユーザー名

en: Any country is permitted
ja: すべての国が許可されています

en: Sessions
ja: セッション

en: Created
ja: 作成

en: Terminate session
ja: 遮断セッション

en: Block user
ja: ブロックユーザー

en: Profile
ja: プロフィール

en: All Logins
ja: すべてのログイン

en: User Activity
ja: ユーザーアクティビティ

en: Terminate
ja: 遮断

en: user | users
ja[0]: ユーザー

en: Block access to users' data via REST API
ja: REST API を介したユーザーのデータへのアクセスをブロックする

en: Unable to delete
ja: 削除できません

en: Cerber Data Shield Policies
ja: サーバーデータシールドポリシー

en: Data Shield
ja: データシールド

en: Data Shield Policies
ja: データシールドポリシー

en: Accounts & Roles
ja: アカウント&役割

en: Site Settings
ja: サイト設定

en: User creation denied
ja: ユーザー作成が拒否されました

en: Role update denied
ja: 役割更新が拒否されました

en: Setting update denied
ja: 設定更新が拒否されました

en: Permission denied
ja: パーミッションが拒否されました

en: Invalid user
ja: 無効なユーザー

en: Incorrect password
ja: 無効なパスワード

en: Protect user accounts
ja: ユーザーアカウントを保護

en: User registrations are limited to these roles
ja: 新規ユーザー登録が可能な役割

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
ja: これらの役割を持ったユーザーのみ新規アカウントを作成できます

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
ja: これらの役割を持ったユーザーのみユーザー機密データを変更できます

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
ja: このポリシーをホワイトIPアクセスリストのIPアドレスに適用しないでください

en: Protect user roles
ja: ユーザーの役割を保護

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
ja: 下記のポリシーで役割と権限設定を制限

en: Users with these roles are permitted to add new roles
ja: これらの役割を持ったユーザーのみ新規役割を追加できます

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
ja: これらの役割を持ったユーザーのみ各役割の権限を変更できます

en: Protect site settings
ja: サイト設定を保護

en: Restrict updating site settings with the following policies
ja: 下記ポリシーでサイト設定の更新を制限

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
ja: これらの役割を持ったユーザーのみ保護された設定を変更できます

en: Do not apply these policy to the IP addresses in the White IP Access List
ja: このポリシーをホワイト IP アクセスリストの IP アドレスに適用しないでください。

en: Server
ja: サーバー

en: Server Country
ja: サーバー国

en: All servers
ja: すべてのサーバー

en: All countries
ja: すべての国

en: Show homepage in the Website column
ja: ウェブサイトのカラムにホームページを表示

en: Hide server IP address
ja: サーバーIPアドレスを隠す

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
ja: IPアドレス、レンジ、ワイルドカード、CIDR

en: Add Entry
ja: エントリーを追加

en: The IP address you are trying to add is already in the list
ja: 追加しようとしたIPアドレスは既にリストに存在します

en: IP subnet blocked
ja: IPサブネットがブロックされました

en: User row update denied
ja: ユーザー行更新が拒否されました

en: User metadata update denied
ja: ユーザーメタデータ更新が拒否されました

en: Any activity
ja: すべてのアクティビティ

en: A database error occurred while importing access list entries
ja: アクセスリストエントリーのインポート中にデータベースエラーが発生しました

en: Enable authentication log monitoring
ja: 認証ログ監視を有効化

en: Keep log records of not logged in visitors for
ja: ログインしなかったビジター数を記録

en: Keep log records of logged in users for
ja: ログインしたユーザー数を記録

en: Admin Note
ja: 管理者メモ

en: Personal Data
ja: 個人情報データ

en: Enable data erase
ja: データ削除を有効化

en: Terminate user sessions
ja: ユーザーセッションを終了

en: Delete user sessions data when user data is erased
ja: ユーザーデータが削除された場合、ユーザーセッションデータを削除

en: Enable data export
ja: データエクスポートを有効化

en: Include activity log events
ja: アクティビティログイベントを含む

en: Include traffic log entries
ja: トラフィックログエントリーを含む

en: Request URL
ja: URLをリクエスト

en: Form fields data
ja: フィールドデータを作成

en: Cookies
ja: Cookie

en: Cerber anti-spam settings
ja: Cerber アンチスパム設定

en: Anti-spam
ja: アンチスパム

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Anti-spam and bot detection settings
ja: アンチスパムとボットの検出設定

en: Anti-spam engine
ja: アンチスパムエンジン

en: %s retries are allowed within %s minutes
ja: %s 分以内に %s 回まで試行できます

en: %s registrations are allowed within %s minutes from one IP address
ja: ひとつのIPアドレスで %s 分以内に %s 回まで登録できます

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
ja: 過去 %s 分間に %s 回のログイン試行に失敗した場合、有効にします

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
ja: 設定に応じてWordPress REST APIへのアクセスを制限もしくは完全にブロック

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
ja: これらの機能を使うことによって個人情報保護法を遵守できます

en: if empty, the website administrator email %s will be used
ja: 空欄の場合、管理者メールアドレス %s が使用されます

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
ja: 1時間あたりの通知上限 (0の場合は無制限)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
ja: モバイル&デスクトップ通知で速やかに通知

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
ja: 空欄の場合、通知設定のメールアドレスが使用されます

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
ja: Traffic InspectorはコンテキストアウェアなWebアプリケーションファイアウォール(WAF)で、悪意のあるHTTPリクエストを認識してウェブサイトを保護します

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
ja: 存在しないページに過剰なリクエストを送ったり、機密保護違反のためにウェブサイトをスキャンするIPアドレスをブロック

en: Traffic Logging
ja: トラフィックログ

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
ja: 不審なアクティビティの監視やセキュリティ問題の解決が必要な場合、任意のトラフィックログを有効化

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
ja: スキャナーはファイル変更を監視し、WordPress、プラグイン、テーマの完全性を検証し、マルウェアを検出します

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
ja: スキャンから除外するディレクトリを1行につき1つ指定してください

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
ja: スキャナーはウェブサイトのスキャン、マルウェアの削除、スキャン結果のメールレポート送信を自動的に行います

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
ja: メールレポートに含む問題やレポート送信条件を設定

en: Cerber anti-spam engine
ja: Cerber アンチスパムエンジン

en: Adjust anti-spam engine
ja: アンチスパムエンジンを調整

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
ja: これらの設定はアンチスパムアルゴリズムの精度を上げ、偽陽性を防止します

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
ja: 標準コメントフォームから送信されたコメントの処理方法

en: Request ID
ja: IDをリクエスト

en: Search in URL
ja: URL内を検索

en: Executable files
ja: 実行ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Active sessions
ja: アクティブセッション

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
ja: 分（WordPress初期値を使用する場合は空欄にしてください）

en: Load entries
ja: エントリーをロード

en: My IP
ja: 自分のIP

en: Analytics
ja: 解析

en: Manage Settings
ja: 設定管理

en: Diagnostic Log
ja: 診断ログ

en: User deleted
ja: 削除されたユーザー

en: Email address is prohibited
ja: メールアドレスが禁止されました

en: Quarantined
ja: 検疫されました

en: Modified
ja: 修正されました

en: Files without extension
ja: 拡張子のないファイル

en: Back to list
ja: リストに戻る

en: Brief summary
ja: 要約

en: Folder
ja: フォルダ

en: Path
ja: パス

en: Files
ja: ファイル

en: Space Occupied
ja: 使用済みスペース

en: No extension
ja: 拡張子なし

en: File extensions statistics
ja: ファイル拡張子統計

en: Extension
ja: 拡張子

en: Smallest
ja: 最小

en: Largest
ja: 最大

en: Average Size
ja: 平均サイズ

en: Oldest
ja: 最古

en: Newest
ja: 最新

en: Top 10 largest files
ja: 最大データ10件

en: File Name
ja: ファイル名

en: Date format for CSV export
ja: CSVエクスポート用データ形式

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
ja: CSVエクスポートファイルにISO 8601を使用

en: My IP address
ja: 自分のIPアドレス

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
ja: プラグイン有効化の際、自分のIPアドレスをホワイトIPアクセスリストに追加しないでください

en: Load the default plugin settings
ja: プラグイン初期設定をロード

en: When you click the button below, the default WP Cerber settings will be loaded. The Custom login URL and Access Lists will not be changed.
ja: 下記ボタンをクリックすると、WP Cerberの初期設定がロードされます。カスタムログインURLとアクセスリストは変更されません

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
ja: WP Cerberを最大限活用するには、このように進めてください:

en: IP whitelisted
ja: IPホワイトリスト

en: My requests
ja: マイリクエスト

en: Log into the website
ja: ウェブサイトにログイン

en: Probing for vulnerable code
ja: 脆弱な PHP コードの調査

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
ja: あなたのIPアドレス %s はホワイトIPアクセスリストに追加されました

en: Search for IP address
ja: IPアドレスを検索

en: Minimal
ja: 最小

en: Do not log known crawlers
ja: 既知クローラを記録しない

en: Do not log these locations
ja: これらの場所を記録しない

en: Specify URL paths to exclude requests from logging. One item per line.
ja: ログから除外したいURLパスを1行に1つ指定してください

en: Do not log these User-Agents
ja: これらのユーザーエージェントを記録しない

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
ja: ログから除外したいユーザーエージェントを1行に1つ指定してください

en: Unknown Google's bot
ja: 未知のGoogleボット

en: IP address is not allowed
ja: IPアドレスが許可されていません

en: Only users from IP addresses in the White IP Access List may register on the website
ja: ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスのみ登録可能です

en: User message
ja: ユーザーメッセージ

en: File is missing
ja: ファイルが不足しています

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
ja: このファイルが不足しています。削除されたか、インストールされていません。

en: Error: file %s cannot be used.
ja: エラー: ファイル名 %s は使用できません。

en: Please upload another file.
ja: 他のファイルをアップロードしてください。

en: Deferred rendering
ja: レンダリングを延期

en: Defer rendering the custom login page
ja: カスタムログインページのレンダリングを延期

en: You have only one login attempt remaining.
ja: あと1回ログイン試行が可能です。

en: Number of allowed concurrent user sessions
ja: 同時ユーザーセッション可能数

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
ja: 同時ユーザーセッションが上限に達した時

en: Terminate the oldest user session on a new login
ja: 新規ログイン時に一番古いユーザーセッションを終了

en: Deny further login attempts
ja: それ以上のログイン試行を拒否

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
ja: これらの機能はプロ版でのみ利用可能

en: User session terminated
ja: ユーザーセッションが終了しました

en: It is visible only to website administrators
ja: ウェブサイト管理者のみ閲覧できます

en: Authorized
ja: 認証しました

en: Authorization Failed
ja: 認証に失敗しました

en: Important note if you have a caching plugin in place
ja: キャッシュプラグインを使用している場合、重要なお知らせです

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
ja: 偽陽性を防止し、より良いアンチスパムパフォーマンスをするために、プラグインキャッシュは削除してください。

en: API request authorized
ja: APIリクエストが認証されました

en: API request authorization failed
ja: APIリクエストに失敗しました

en: Request to XML-RPC API denied
ja: XML-RPC APIへのリクエストが拒否されました

en: Block IP address for
ja: IPアドレスをブロック

en: Mitigate aggressive attempts
ja: 攻撃的な試みを軽減

en: Do not show PHP errors on my website
ja: PHPエラーをウェブサイト上に表示しない

en: Log all REST API requests
ja: すべてのREST APIリクエストを記録

en: Log all XML-RPC requests
ja: すべてのXML-RPCリクエストを記録

en: Custom comment URL
ja: コメントURLをカスタマイズ

en: Use custom URL for the WordPress comment form
ja: コメントフォームにカスタムURLを使用

en: Logged-in users
ja: ログインユーザー

en: Personal Preferences
ja: 個人用プリファレンス

en: Allow access to REST API for logged-in users
ja: ログインユーザーにREST APIへのアクセスを許可

en: User registration
ja: ユーザー登録

en: Restrict new user registrations by the following conditions
ja: 下記条件において新規ユーザー登録を制限

en: Authorized Access
ja: 認証されたアクセス

en: Grant access to the website to logged-in users only
ja: ログインユーザーのみウェブサイトへのアクセスを許可

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Application Passwords
ja: アプリケーションパスワード

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
ja: 有効化されました。標準ユーザーパスワードを使用したAPIへのアクセスが許可されました

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
ja: 有効化されました。標準ユーザーパスワードを使用したAPIへのアクセスは許可されていません

en: Ignore logged-in users
ja: ログインユーザーを無視

en: Disable bot detection engine for logged-in users
ja: ログインしているユーザーのボット検出エンジンを無効化

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
ja: ログインしているユーザーへの reCAPTCHA を無効化

en: Use global policies
ja: グローバルポリシーを使用

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
ja[0]: あと %d 回ログイン試行が可能です。

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
ja: 同時ユーザーセッション数が上限に達しているためにログイン試行が拒否された場合、このメッセージを表示します

en: User application password created
ja: ユーザーパスワードが設定されました

en: Initialization Mode
ja: 初期化モード

en: Save response headers
ja: レスポンスヘッダーを保存

en: Save response cookies
ja: レスポンスcookieを保存

en: We need your support to keep moving forward
ja: より良い製品開発にご協力をお願いします

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
ja: エンジニアがより良いプラグインを開発するため、そしてユーザーにベストなソフトウェアをお届けするために、下記ウェブサイトよりWP Cerberへの忌憚ないご意見をお聞かせください。母国語でのレビューも大歓迎です！

en: Secret Access Token is invalid
ja: シークレットアクセストークンが無効です

en: Click the IP address to see its activity
ja: アクティビティを確認するため、IPアドレスをクリック

en: Login issues
ja: ログイン問題

en: Non-authenticated
ja: 非認証

en: No activity has been logged yet.
ja: 記録されたアクティビティはまだありません。

en: Users' Activity
ja: ユーザーのアクティビティ

en: Malicious Activity
ja: 悪意のあるアクティビティ

en: Suspicious requests
ja: 不審なリクエスト

en: Users
ja: ユーザー

en: Forbidden URL
ja: 禁止されたURL

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
ja: WP Cerberのコア&セキュリティメカニズムのロード方法

en: Login Security
ja: ログインセキュリティ

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
ja: 既に存在するページや投稿と重複しない一意の文字列

en: Processing wp-login.php authentication requests
ja: wp-login.php認証リクエストを処理しています

en: Default processing
ja: デフォルト設定を処理しています

en: Block access to wp-login.php
ja: wp-login.phpへのアクセスをブロック

en: Shift admin menu
ja: 管理者メニューを移動

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
ja: ウェブサイトへのログインを検出しました。このログインに覚えがない場合、速やかにパスワードを変更してアカウントを保護してください。

en: Did not receive the email?
ja: メールを受信していませんか？

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
ja: この確認PINコードを使用して設定を完了してください。

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
ja: デフォルトログインページを無効化しました。新たなログインページを生成したことを確認してください。確認できない場合、ログインできなくなります。

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
ja: 総当たり攻撃対策とユーザー認証設定

en: Disable the default login error message
ja: デフォルトログインエラーメッセージの無効化

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
ja: ログイン失敗メッセージの中で、存在しないユーザーネームおよびメールアドレスを表示しない

en: Deny authentication through wp-login.php
ja: wp-login.phpからの認証を拒否

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
ja: アカウントが見つかった場合は、アカウントのメールアドレスに確認リンクを送信します。

en: WP Cerber requires PHP %s or higher. You are running %s.
ja: WP Cerber には PHP %s 以上が必要です。%s を実行中です。

en: WP Cerber requires WordPress %s or higher. You are running %s.
ja: WP Cerber には WordPress %s 以上が必要です。%s を実行しています。

en: Disable the default reset password error message
ja: デフォルトのパスワードリセットのエラーメッセージを無効にする

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the reset password error message
ja: パスワードリセットのエラーメッセージに、存在しないユーザー名やメールを表示しない

en: Prevent username discovery
ja: ユーザー名の検出を防止

en: Prevent username discovery via oEmbed
ja: oEmbed によるユーザー名の検出を防止

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
ja: ユーザー XML サイトマップによるユーザー名の検出を防止

en: Once enabled, the log is available here: %s
ja: 有効にすると、ログを右から確認できます : %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
ja: スキャナは、%s の開発者によって提供された整合性データ（チェックサム）に基づいて、このファイルが見つからないと識別します。

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
ja: ログ閲覧時に IP アドレスの WHOIS 情報を取得

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
ja: WP Cerber の管理メニューをナビゲートする際に、WP Cerber の管理メニューを上部に移動

en: Show IP WHOIS data
ja: IP アドレスの WHOIS データを表示

en: Analyze the uploads directory
ja: アップロードディレクトリの分析

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
ja: WordPress のアップロードディレクトリを分析して、挿入されたファイルを検出します

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
ja: ファイルを削除する必要がある場合は、ファイルやディレクトリのパーミッションを変更する

en: Change filesystem permissions
ja: ファイルシステムのパーミッション変更

en: Delete files in the WordPress uploads directory
ja: WordPress アップロードディレクトリ内のファイルを削除する

en: Delete files with unwanted extensions
ja: 不要な拡張子のファイルを削除

en: Delete publicly accessible files with these extensions
ja: 公開されているこれらの拡張子のファイルを削除する

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
ja: WordPress アップロードディレクトリで挿入されたファイルを検出する

en: Executable file extension detected
ja: 実行可能ファイル拡張子が検出されました

en: Filename is prohibited
ja: ファイル名は禁止されています

en: Files in temporary directories
ja: 一時ディレクトリ内のファイル

en: Global Exclusions
ja: グローバルな除外項目

en: Ignore files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイルを無視する

en: Injected file
ja: 挿入されたファイル

en: Injected files
ja: 挿入されたファイル

en: KB/sec
ja: KB/秒

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
ja: WordPress のアップロードディレクトリをクリーンで安全な状態に保ちます。公開されたウェブアクセスで挿入されたファイルを検出し、それらを報告し、悪意のあるファイルを削除します。

en: Local hash not found
ja: ローカルハッシュが見つかりません

en: once a day at
ja: 1日に1回

en: Prohibited extensions
ja: 禁止されている拡張子

en: Recover plugins' files
ja: プラグインファイルを復元

en: Scan the sessions directory
ja: セッションディレクトリのスキャン

en: Scan web server's temporary directories
ja: ウェブサーバーの一時ディレクトリのスキャン

en: Scanning server's temporary directories for files
ja: サーバーの一時ディレクトリのファイルをスキャン

en: Scanning the sessions directory for files
ja: セッションディレクトリのファイルのスキャン

en: Scanning the temporary upload directory for files
ja: 一時アップロードディレクトリのファイルをスキャン

en: Scanning website directories for files
ja: ウェブサイトのディレクトリのファイルをスキャン

en: Skip files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイルをスキップする

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
ja: これらのポリシーは、スキャンの結果に基づいて、毎回のスキャンの終わりに自動的に適用されます。影響を受けたファイルはすべて検疫に移動されます。

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ja: このスキャンレポートは、旧バージョンの WP Cerber によって生成されたものです。一貫性のある正確な結果を得るためには、新しいスキャンを実行してください。

en: Use comma to separate multiple extensions
ja: 複数の拡張子を区切るにはカンマを使用します

en: WordPress uploads analysis
ja: WordPress アップロード解析

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
ja: 高

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
ja: 低

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
ja: 中

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
ja: このリクエストを実行できると思われる場合は、お知らせください。

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
ja: あなたのリクエストは、スパム投稿ソフトウェアからの自動リクエストに疑わしいほど似ているか、ウェブサイト管理者によって設定されたセキュリティポリシーによって拒否されました。

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセス リスト内の IP アドレスのボット検出エンジンを無効にする

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセス リスト内の IP アドレスの reCAPTCHA を無効にする

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
ja: 実行ファイルには対応していません。ZIP 形式のアーカイブをアップロードしてください。

en: Human verification failed.
ja: 人間による検証は失敗しました。

en: Logged out everywhere
ja: どこでもログアウトされる

en: Password reset request denied
ja: パスワードリセットリクエストが拒否されました

en: reCAPTCHA verified
ja: reCAPTCHAが確認されました

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
ja: 申し訳ありませんが、このユーザーにはパスワードのリセットが許可されていません。

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
ja: このタイプのファイルはサポートされていません。ZIP 形式のアーカイブをアップロードしてください。

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイト IP アクセス リストの IP アドレスに対して制限の緩いセキュリティ フィルターを使用する

en: User application password updated
ja: ユーザーアプリケーションのパスワードが更新されました

en: User blocked by administrator
ja: ユーザーは管理者によってブロックされています

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
ja: ユーザーセッションは%sによって終了されました

en: Username is prohibited
ja: ユーザー名は禁止されています

en: View all REST API requests
ja: すべての REST API リクエストを表示

en: View denied REST API requests
ja: 拒否された REST API リクエストを表示

en: A new activity has occurred
ja: 新しいアクティビティが発生しました

en: Do not send alerts after this date
ja: この日付以降はアラートを送信しないでください

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Email alerts will be sent to these emails:
ja: 電子メール アラートは次の電子メールに送信されます。

en: Email alerts will be sent to this email:
ja: 電子メール アラートは次の電子メールに送信されます。

en: Ignore global rate limits
ja: グローバルレート制限を無視する

en: Maximum number of alerts to send
ja: 送信するアラートの最大数

en: Mobile alerts are not configured
ja: モバイルアラートが設定されていません

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
ja: モバイル アラートは %s に送信されます

en: No limit
ja: 制限なし

en: OK
ja: わかりました

en: Optional alert limits
ja: オプションのアラート制限

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
ja: パスワードは %s によって変更されました

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
ja: ウェブサイト上の登録、コメント、その他のフォームに対するスパム対策

en: Unknown label
ja: 不明なラベル

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
ja: ユーザー アプリケーションのパスワードは %s によって作成されました

en: User application password deleted
ja: ユーザーアプリケーションのパスワードが削除されました

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
ja: ユーザー アプリケーションのパスワードは %s によって削除されました

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
ja: ユーザーは%sによって作成されました

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
ja: ユーザーは %s によって削除されました

en: View bot events
ja: ボットイベントを表示する

en: View reCAPTCHA events
ja: reCAPTCHA イベントを表示する

en: Check for requests from the IP address
ja: IPアドレスからのリクエストを確認する

en: Get me notified when such an event occurs
ja: そのようなイベントが発生したときに通知を受け取る

en: No events found using the given search criteria
ja: 指定された検索条件を使用してもイベントは見つかりませんでした

en: No requests found using the given search criteria
ja: 指定された検索条件を使用してもリクエストは見つかりませんでした

en: No requests have been logged yet.
ja: リクエストはまだ記録されていません。

en: Note: Logging is currently disabled
ja: 注: ロギングは現在無効になっています

en: Sort users in the Dashboard
ja: ダッシュボードでユーザーを並べ替える

en: View activity in the Dashboard
ja: ダッシュボードでアクティビティを表示する

en: View all logged events
ja: 記録されたすべてのイベントを表示する

en: View all logged requests
ja: 記録されたリクエストをすべて表示する

en: View violations in the log
ja: ログ内の違反を表示する

en: You will be notified when such an event occurs
ja: このようなイベントが発生すると通知されます

en: An optional login form message
ja: オプションのログインフォームメッセージ

en: Brief
ja: 簡単な

en: Browser:
ja: ブラウザ：

en: By the user
ja: ユーザーによる

en: Channels to send alerts
ja: アラートを送信するチャネル

en: Citadel mode duration
ja: シタデルモードの継続時間

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
ja: %d 分間で %d 回のログイン試行が失敗した後、シタデル モードがアクティブになりました。

en: Citadel mode threshold
ja: シタデルモードのしきい値

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
ja: 通知、レポート、アラートの電子メールパラメータを構成する

en: Date:
ja: 日付：

en: Disable login language switcher
ja: ログイン言語スイッチャーを無効にする

en: Field %s contains an invalid value
ja: フィールド %s に無効な値が含まれています

en: Field %s may not be empty
ja: フィールド %s は空であってはなりません

en: From the country
ja: 田舎から

en: From the IP address
ja: IPアドレスから

en: If empty, the SMTP username is used
ja: 空の場合、SMTP ユーザー名が使用されます

en: IP address:
ja: IPアドレス：

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
ja: 最後に失敗した試行は、IP %s からの %s で、ユーザー名: %s を使用しました。

en: Location:
ja: 位置：

en: Lockout notification
ja: ロックアウト通知

en: Login:
ja: ログイン：

en: Mask sensitive data
ja: 機密データをマスクする

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
ja: 通知とアラートでユーザー名と IP アドレスをマスクする

en: Message format
ja: メッセージフォーマット

en: None
ja: なし

en: Plain
ja: 無地

en: Please select at least one channel
ja: 少なくとも 1 つのチャンネルを選択してください

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
ja: 電子メール アラートを %s に送信します

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
ja: モバイル アラートを %s に送信します

en: Send notification if the number of active lockouts above
ja: アクティブなロックアウトの数が上記を超えた場合に通知を送信します

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
ja: WP Cerber の新しいバージョンが利用可能になったときに通知を送信する

en: SMTP encryption
ja: SMTP暗号化

en: SMTP From email
ja: SMTP 電子メールから

en: SMTP From name
ja: SMTP送信者名

en: SMTP host
ja: SMTPホスト

en: SMTP password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP port
ja: SMTPポート

en: SMTP username
ja: SMTPユーザー名

en: TEST MESSAGE
ja: テストメッセージ

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
ja: WP Cerber Security プラグインが無効化されました

en: The WP Cerber Security plugin is now active
ja: WP Cerber Security プラグインがアクティブになりました

en: This message is displayed to a user if the IP address of the user's computer is not whitelisted
ja: このメッセージは、ユーザーのコンピュータの IP アドレスがホワイトリストに登録されていない場合にユーザーに表示されます。

en: Use SMTP
ja: SMTP を使用する

en: Use SMTP server to send emails
ja: SMTP サーバーを使用して電子メールを送信する

en: Verbose
ja: 冗長

en: Block access to user pages via their usernames
ja: ユーザー名によるユーザーページへのアクセスをブロックする

en: Check users' settings
ja: ユーザーの設定を確認する

en: Display admin pages of remote websites using my language
ja: 私の言語を使用してリモート Web サイトの管理ページを表示する

en: If necessary, <%s>check and update settings<%s>.
ja: 必要に応じて、<%s>設定を確認して更新します<%s>。

en: If necessary, <%s>unblock the IP address<%s>.
ja: 必要に応じて、<%s>IP アドレスのブロックを解除します<%s>。

en: Stop exposing user details
ja: ユーザーの詳細情報の公開をやめる

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
ja: 最後に失敗したログイン試行の IP アドレスがブロックされています

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
ja: 前回のログイン試行は次の理由により拒否されました

en: Use my language
ja: 私の言語を使用してください

en: User is not allowed to log in
ja: ユーザーはログインを許可されていません

en: User Sessions
ja: ユーザーセッション

en: username is prohibited
ja: ユーザー名は禁止されています

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
ja: 存在しないユーザー名または存在しない電子メールを使用してログインしようとしたときに表示されるオプションのエラー メッセージ

en: An optional error message to be displayed when attempting to reset password for a non-existing username or non-existing email address
ja: 存在しないユーザー名または電子メール アドレスのパスワードをリセットしようとしたときに表示されるオプションのエラー メッセージ

en: Custom login error message
ja: カスタムログインエラーメッセージ

en: Custom password reset error message
ja: カスタムパスワードリセットエラーメッセージ

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
ja: 安全上の理由から、以下の設定から禁止記号や無効な値を削除しました。値を確認してください。

en: No data for generating reports
ja: レポートを生成するためのデータがありません

en: Use WP Cerber's plugin repository
ja: WP Cerber のプラグイン リポジトリを使用する

en: Access Settings
ja: 設定にアクセスする

en: Add a remote website
ja: リモート Web サイトを追加する

en: Add managed websites by using access tokens.
ja: アクセス トークンを使用して管理対象 Web サイトを追加します。

en: Configure this website as main to manage other remote website
ja: 他のリモート Web サイトを管理するために、この Web サイトをメインとして設定します

en: Disable managed mode
ja: 管理モードを無効にする

en: Enable main website mode
ja: メイン Web サイト モードを有効にする

en: Enable managed mode
ja: 管理モードを有効にする

en: Install the access token on the main website.
ja: メイン Web サイトにアクセス トークンをインストールします。

en: Invalid response from the remote website
ja: リモート Web サイトからの無効な応答

en: The token is unique to this website. Keep it secret. Install the token on your main website to grant access to this website.
ja: トークンはこの Web サイトに固有のものです。秘密にしておいてください。この Web サイトへのアクセスを許可するには、メイン Web サイトにトークンをインストールします。

en: This website can be managed from a main website
ja: この Web サイトはメイン Web サイトから管理できます

en: This website is set as a main website.
ja: このウェブサイトをメインウェブサイトとして設定します。

en: This website is set as a managed website.
ja: このウェブサイトは管理ウェブサイトとして設定されています。

en: This message was created by
ja: このメッセージを作成したのは

en: User's browser does not match the one used to log in
ja: ユーザーのブラウザがログインに使用したブラウザと一致しません

en: User's IP address does not match the one used to log in
ja: ユーザーの IP アドレスがログインに使用した IP アドレスと一致しません

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
ja: アクティビティ レポートは、選択した期間中に発生した、記録されたすべてのアクティビティと不審なイベントの概要です。

en: Activity Reports
ja: 活動報告

en: Add-on settings updated
ja: アドオン設定が更新されました

en: Disable "Remember Me" on the login form
ja: ログインフォームの「Remember Me」を無効にする

en: Enable monthly reporting
ja: 月次レポートを有効にする

en: Enable weekly reporting
ja: 週次レポートを有効にする

en: Generate 30-day reports
ja: 30日分のレポートを生成する

en: Generate 7-day reports
ja: 7日間のレポートを生成する

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
ja: 前暦月ではなく過去 30 日間のレポートを生成します

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
ja: 前暦週ではなく過去 7 日間のレポートを生成します

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
ja: wp-login.php へのリクエスト後、IP アドレスを直ちにブロックします。

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
ja: 存在しないユーザー名でログインしようとすると、IP アドレスを直ちにブロックします。

en: IP Access List entries imported: %d
ja: インポートされた IP アクセス リスト エントリ: %d

en: Monthly Report
ja: 月例報告

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
ja: アップロードされたファイルに IP アクセス リストのエントリが見つかりません

en: Non-existing users are strictly prohibited
ja: 非存在ユーザーの使用は固く禁止されています

en: Notify admin
ja: 管理者に通知

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
ja: WP Cerber 管理ページの右上隅に緑色の盾アイコンが表示される場合は、プロフェッショナル バージョンが意図したとおりに動作し、Web サイトが WP Cerber Security Cloud によって保護されていることを意味します。

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ja: 一貫性のある正確な結果を得るには、新しいスキャンを実行してください。

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
ja: サブスクリプション、ライセンス キーを管理し、%s でサポートを受けるには、クライアント ポータルを使用してください。

en: Plugin settings have been imported successfully
ja: プラグイン設定が正常にインポートされました

en: Plugin settings updated
ja: プラグイン設定が更新されました

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
ja: wp-login.php へのリクエストは固く禁止されています

en: Send email notification to the admin
ja: 管理者に電子メール通知を送信する

en: Send monthly reports on the nth day of month
ja: 月次レポートを毎月 n 日に送信する

en: Send weekly reports on
ja: 週次レポートを送信する

en: Specify a relative or absolute URL
ja: 相対 URL または絶対 URL を指定します

en: Thank you for being our client.
ja: 弊社のクライアントになっていただきありがとうございます。

en: The file has been deleted from the quarantine.
ja: ファイルは隔離から削除されました。

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
ja: 次の設定は、許容可能な最小値に設定されています。

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
ja: Pushbullet トークンは有効です。通知を受信するデバイスを選択できます。

en: The scanner schedule has been updated
ja: スキャナーのスケジュールが更新されました

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
ja: 完全なレポートを生成するために、アクティビティ ログ エントリは %d 日間保存されます。

en: Unable to update the scanner schedule
ja: スキャナーのスケジュールを更新できません

en: unlimited
ja: 無制限

en: Access to prohibited locations
ja: 禁止場所への立ち入り

en: Disable main website mode
ja: メイン Web サイト モードを無効にする

en: Main website settings
ja: ウェブサイトの主な設定

en: Redirect to the specified URL
ja: 指定された URL にリダイレクトします

en: Redirection URL
ja: リダイレクト URL

en: You have switched back to the main website
ja: メイン Web サイトに戻りました

en: Great! Your license key is valid.
ja: 素晴らしい！ライセンス キーは有効です。

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
ja: フルスキャンを実行してください。スキャンが完了すると、分析レポートが生成されます。

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
ja: メッセージが %s に送信されました

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
ja: 必須の WP Cerber ブート ファイルが WordPress の必須ディレクトリにコピーされました

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
ja: %s の新しいバージョンが利用可能です

en: A new version of WP Cerber Security is available. It is strongly advised to install it.
ja: WP Cerber Security の新しいバージョンが利用可能です。インストールすることを強くお勧めします。

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
ja: REST API へのアクセスは、WP Cerber 設定で制限されています。

en: Active:
ja: アクティブ：

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
ja: これらのロールに対して REST API 経由でユーザーのデータへのアクセスを許可する

en: Available in the professional version of WP Cerber
ja: WP Cerber のプロフェッショナル バージョンで利用可能

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
ja: これらの設定の構成には注意してください。設定が不適切な場合、悪意のあるファイルを削除できない可能性があります。

en: Brief notification format
ja: 簡単な通知フォーマット

en: Bulk importing IP Access List entries
ja: IP アクセス リスト エントリの一括インポート

en: Checking frequency
ja: チェック頻度

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
ja: WP Cerber によって生成された電子メールを送信するための電子メール サーバー

en: Heads up!
ja: 注意喚起！

en: Hide software versions and website URLs in notifications
ja: 通知でソフトウェアのバージョンと Web サイトの URL を非表示にする

en: hours interval check
ja: 時間間隔のチェック

en: Import Entries
ja: エントリをインポートする

en: Installed version:
ja: インストールされているバージョン:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
ja: Web サイトでは発信インターネット接続が許可されていないようです。

en: Know more details about this version here:
ja: このバージョンの詳細については、こちらをご覧ください。

en: Limit on the allowed number of alerts
ja: 許可されるアラート数の制限

en: Mail Transport
ja: 郵便輸送

en: Manage plugins on your website:
ja: Web サイト上のプラグインを管理します。

en: No
ja: いいえ

en: No updates found.
ja: 更新が見つかりませんでした。

en: Plugin page:
ja: プラグインページ:

en: Plugin update is available
ja: プラグインのアップデートが利用可能です

en: Plugin:
ja: プラグイン:

en: Send email alerts to my email
ja: 自分のメールアドレスにメールアラートを送信する

en: Send notification when a new version of a plugin is available
ja: 新しいバージョンのプラグインが利用可能になったときに通知を送信する

en: Tested up to:
ja: 以下までテスト済み:

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
ja: リバースプロキシモードが有効になっていません。有効なプロキシ ヘッダーが見つかりません。

en: There is a new version of a plugin installed on your website.
ja: Web サイトに新しいバージョンのプラグインがインストールされています。

en: This update has not been tested with your version of WordPress
ja: このアップデートは、お使いのバージョンの WordPress ではテストされていません

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
ja: この更新には PHP バージョン %s 以降が必要です。%s がインストールされています

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
ja: この更新には WordPress バージョン %s 以降が必要です。%s がインストールされています

en: Unable to send a message
ja: メッセージを送信できません

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
ja: 絶対パスまたはホーム ディレクトリに対する相対パスを使用します。 1 行に 1 つのディレクトリ。

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
ja: WordPress の一般設定ではユーザー登録が無効になっています。

en: Website:
ja: Webサイト：

en: Where to email notifications
ja: 通知をメールで送信する場所

en: Where to email reports
ja: レポートを電子メールで送信する場所

en: Where to send emails generated by WP Cerber
ja: WP Cerber によって生成された電子メールの送信先

en: WP Cerber %s is available. Please update.
ja: WP サーバー %s が利用可能です。更新してください。

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
ja: WP Cerber の強化設定では XML-RPC が無効になっています。

en: Yes
ja: はい

en: Your IP address
ja: あなたのIPアドレス

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
ja: あなたの IP アドレスは %s として検出されました。このページの IP アドレスと等しいことを確認してください: %s。

en: By user
ja: ユーザー別

en: Client Request Cookies
ja: クライアントリクエストクッキー

en: Client Request Headers
ja: クライアントリクエストヘッダー

en: Error shielding mode
ja: エラーシールドモード

en: Files Submitted
ja: 提出されたファイル

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: GET Fields
ja: フィールドの取得

en: JSON Payload
ja: JSONペイロード

en: New version:
ja: 新しいバージョン：

en: Server Response Cookies
ja: サーバー応答クッキー

en: Server Response Headers
ja: サーバー応答ヘッダー

en: Software Errors
ja: ソフトウェアエラー

en: Traffic inspection mode
ja: トラフィック検査モード

en: Warning!
ja: 警告！

en: XML-RPC Payload
ja: XML-RPC ペイロード

en: Allow updating WP Cerber from its official website
ja: 公式 Web サイトから WP Cerber を更新できるようにする

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
ja: 新しいバージョンの WP Cerber が利用可能になったら自動的にインストールします

en: Automatically update WP Cerber
ja: WP Cerber を自動的に更新する

en: File contents changed
ja: ファイルの内容が変更されました

en: New version of WP Cerber is available
ja: WP Cerber の新バージョンが利用可能になりました

en: Unable to recover
ja: 回復できません

en: Use proxy server for outgoing network connections
ja: 送信ネットワーク接続にプロキシ サーバーを使用する

en: Use proxy server to connect to managed websites
ja: プロキシ サーバーを使用して管理対象 Web サイトに接続する

en: Use WordPress proxy settings
ja: WordPress プロキシ設定を使用する

en: User session has been terminated | %s user sessions have been terminated
ja[0]: ユーザーセッションが終了しました

en: BLOCKED
ja: ブロックされました

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: PROHIBITED
ja: 禁止

en: User is blocked
ja: ユーザーがブロックされています

en: Allow users to remember their devices for
ja: ユーザーが自分のデバイスを記憶できるようにする

en: Clear log
ja: ログをクリアする

en: Download log
ja: ダウンロードログ

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
ja: 2FA コードの入力試行が許可された回数を超えました

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
ja: パスワードのリセット試行が許可された回数を超えました

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
ja: reCAPTCHA 検証の失敗の許容数を超えました

en: Exceeded the allowed number of login attempts
ja: 許可されたログイン試行回数を超えました

en: Global Policies
ja: グローバルポリシー

en: Invalid user cookies
ja: 無効なユーザー Cookie

en: Invalid user cookies cleared
ja: 無効なユーザー Cookie がクリアされました

en: Last security action: IP address %s was locked out on %s
ja: 最後のセキュリティ アクション: IP アドレス %s は %s でロックアウトされました

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
ja: WP Cerber の高度なアラートの詳細については、こちらをご覧ください。

en: Number of active lockouts at the moment:
ja: 現時点でアクティブなロックアウトの数:

en: Reason:
ja: 理由：

en: Regular time intervals
ja: 一定の時間間隔

en: Role Policies
ja: 役割ポリシー

en: The diagnostic log file is empty.
ja: 診断ログ ファイルが空です。

en: The log file has not been created yet.
ja: ログ ファイルはまだ作成されていません。

en: To modify your reporting settings, navigate to:
ja: レポート設定を変更するには、次の場所に移動します。

en: To view full report, navigate to:
ja: 完全なレポートを表示するには、次の場所に移動します。

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
ja: ユーザーが許可された同時セッション数に達しました

en: View activity for this IP:
ja: この IP のアクティビティを表示します。

en: View all lockouts:
ja: すべてのロックアウトを表示:

en: View log in reverse
ja: ログを逆に表示する

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
ja: 続行することはできません。管理者にサポートを求めてください。

en: Remember this device for %d days
ja: このデバイスを %d 日間記憶します

en: Access denied by plugin settings
ja: プラグイン設定によりアクセスが拒否されました

en: Allow user to remember devices for
ja: ユーザーがデバイスを記憶できるようにする

en: Full
ja: 満杯

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
ja: 2FA メールにサインイン試行の詳細を表示する

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
ja: これらの機能は %s によって提供されます

en: Allow logged-in users
ja: ログインユーザーを許可する

en: Allow these REST API namespaces
ja: これらの REST API 名前空間を許可します

en: Cerber Security Cloud connection
ja: Cerber セキュリティ クラウド接続

en: Cerber Security Cloud protocol
ja: Cerber セキュリティ クラウド プロトコル

en: Citadel mode activated
ja: シタデルモード発動

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
ja: 現在、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数には許可されたホストが含まれていません

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
ja: 現在、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数は次のように定義されています: %s

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
ja: WordPress ログインフォームの「Remember Me」チェックボックスを無効にする

en: Excessive spam activity detected
ja: 過剰なスパム活動が検出されました

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
ja: これらの場所をファイアウォールによる検査から除外します

en: Exclude these locations from scanning for spam
ja: これらの場所をスパムのスキャンから除外します

en: Location exception applied
ja: 場所の例外が適用されました

en: Manage
ja: 管理

en: Multiple suspicious activities detected
ja: 複数の不審なアクティビティが検出されました

en: Namespace exception applied
ja: 名前空間例外が適用されました

en: Other related WP Cerber settings
ja: その他の関連する WP Cerber 設定

en: Protect other forms
ja: 他のフォームを保護する

en: Protected WordPress settings
ja: 保護されたWordPress設定

en: Restrict user account creation and management with the following policies
ja: 次のポリシーでユーザー アカウントの作成と管理を制限します

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
ja: 悪意のある IP アドレスを Cerber Security Cloud に送信する

en: Settings that control behavior of WP Cerber
ja: WP Cerber の動作を制御する設定

en: Site settings protection
ja: サイト設定の保護

en: Sort users in the Dashboard by date of registration
ja: ダッシュボード内のユーザーを登録日順に並べ替えます

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
ja: 一致するリクエストをファイアウォール検査から除外するには、リクエスト パスを指定します。 Web サイトのドメイン名とすべての GET パラメーターを省略します。 1 行につき 1 つの例外。

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
ja: クエリ文字列またはパスの任意の部分を指定して、スパム対策エンジンによる検査から一致するリクエストを除外します。 1 行につき 1 つの例外。

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
ja: REST API が無効な場合に許可する REST API 名前空間を指定します。 1 行に 1 つの名前空間。

en: Status
ja: 状態

en: Support
ja: サポート

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
ja: これらのセキュリティ対策は、重要な WordPress 設定への不正な変更をブロックすることで、マルウェアの挿入を防ぎます。

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
ja: これらのセキュリティ対策は、新しいユーザー ロールの不正な作成とロール機能のエスカレーションをブロックすることにより、サイトの乗っ取りを防ぎます。

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
ja: これらのセキュリティ対策は、無許可の管理者アカウントの作成やユーザー権限の昇格を防止することで、サイトの乗っ取りを防ぎます。

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
ja: WP Cerber アップデートを有効にするには、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数に「downloads.wpcerber.com」を追加します。

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
ja: WP Cerber アップデートを有効にするには、「downloads.wpcerber.com」として定義された WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数を wp-config.php ファイルに追加します。

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
ja: REGEX パターンを指定するには、例外を 2 つの中括弧で囲みます。

en: Too many erroneous requests
ja: 誤ったリクエストが多すぎる

en: Too many suspicious requests
ja: 不審な依頼が多すぎる

en: User accounts protection
ja: ユーザーアカウントの保護

en: User roles protection
ja: ユーザーの役割の保護

en: View log of suspicious and malicious activity from this IP address
ja: この IP アドレスからの不審な悪意のあるアクティビティのログを表示する

en: WP Cerber processed this request according to this setting
ja: WP Cerber はこの設定に従ってこのリクエストを処理しました

en: Comment marked as spam
ja: スパムとしてマークされたコメント

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
ja: これらの HTTP ヘッダーを含むリクエストをファイアウォールによる検査から除外します。

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
ja: これらの HTTP ヘッダーを含むリクエストをスパムのスキャンから除外します。

en: Header exception applied
ja: ヘッダー例外が適用されました

en: Protect comment form
ja: コメントフォームを保護する

en: Protect login form
ja: ログインフォームを保護する

en: Protect lost password form
ja: 紛失したパスワードを保護するフォーム

en: Protect registration form
ja: 保護登録フォーム

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
ja: WordPress の標準コメントフォームをボット検出エンジンで保護する

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
ja: ボット検出エンジンを使用して標準の WordPress 登録フォームを保護する

en: Protect WooCommerce login form
ja: WooCommerce ログインフォームを保護する

en: Protect WooCommerce lost password form
ja: WooCommerce パスワード紛失フォームを保護する

en: Protect WooCommerce registration form
ja: WooCommerce 登録フォームを保護する

en: Spam Events
ja: スパムイベント

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
ja: 一致する要求をファイアウォール検査から除外するには、名前と値のペアをコロンで区切って指定します。 1 行に 1 つのヘッダー。

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
ja: 一致するリクエストをスパムのスキャンから除外するには、名前と値のペアをコロンで区切って指定します。 1 行に 1 つのヘッダー。
